HELDERSCHE COURANT NAPPA's VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Tweede Blad. S. COLTOF, Winterdienst Hollandsche Spoor, No. 4031 ZATERDAG 16 OCTOBER ISIS 43« JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/, 0.85 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. .- Bewijs-exemplaar 2b cent. LIJST van Ingekomen en vertrokken personen. D. J. Dirks, scbeepm., Suroatraatr. 42, A'dam. Ger. EL J. v. Horik, sckoenm., Basiiigr. 6, Gorinch.N.H. G.Warnaar.tlmmerm., 8umatrastr21, A'dam. E.L. K. Wisem, landb.. Xrouipatr. lb. Heer Hugow. E.C. D, G. Coppona, aeheepm., Som.atr. 48, A'dam. N.H. .1. J. Machielae, bankw.. 46, A.Harrelsmee.conducl., 38, B'dam. .1. de Boer, fotograaf, Binnenb62, Haarlem. W. Haak, betonw., 82,Gorinchem.R.C. J. W.Smith, adj.com.B.W., Dük8tr.82a,'aHage.N.H. J. Hlllebrand.acbeepm.Sum.atrSl.Nionwend B.C. J.H, V-d.Hilat, banltw., 43, A'dam, N.H. Gel. P. Vos, leoraar, Kerkgracht 14, Ueppel. N.H. M.,l.Brema,onderw.,Binnenh.70, Venbuiüen- B.C. J,W.VUnck,Borg.geweerm.,Bloematr.2,A'dam. J. Kor ver, teekenaar, Keizerstraat 72. Geen K.L.Bok, zonder, Aukerpark2, Delft. Dg. Al. J. JHoogerdutjn, zond., DUkatr. 47, Delft. N.H. 8. Flnai, sigarenmaker, Langostv. 64, A'dam. PJ. G.Sinke, sergt,-torp.,Broewaceratr.66,R'dam. N.H. J.J.Deurloo, gepd., Vt|f8prong6,Weesperk.sp.B.C. Wed.A.Zodendorp,znd.,leVroonstr.70,A'dam. NH. F. C. Spruit, zonder, Kanaal weg 161, A'uaiu. A.J.Mojjer, aorg.-sclir., Bootam.atr.10, N.Helv. R.C. M. E. W. C. Bontekoe- v. d. Vlies, zonder, v. Hogond.str. 16, Torachelliug. N." Zeelooc' .1. G. London, stoker, A.F.der" H.W.v, T.Biukema-doGraaf, znd., ondon, stoker, Middenatr. 36, A'dam. Bi iBi)ck|korp.-stok.,2eVroonstr.l6,R'dam. •.Korkwük,kap.-inf.,Plant8.8tr.3.'sHago. DE OORLOG. De algemeene toestand. Wie is de aanvaller, Bulgarije of Servie? Opnieuw kan, als in 1913, die vraag worden gesteld. De Bulgaarsohe be richten melden nu, dat Servische troepen op 12 en 13 Octobei-de Bul- gaarsche grens overtrokken, en de Bulgaarsche troepen aanvielen. Ten gevolge daarvan verklaart de Bul gaarsche regeering, dat Bulgarije zich van 14 October op voet van oorlog met Serviö bevindt. Van Servische zijde wordt daaren tegen gemeld, dat Bulgaarsche troe pen in den nacht van 12 October een aanval deden in de richting van Vlassina, ongeveer 26 mijlen ten Z.O. van Nisj. Wie is nu de aanvaller? Geheel dezelfde strijd over deze vraag kou in 1918 ontstaan. Ook toen gaven de beide partijen elkander de schuld van den aanval, die tot den tweeden Balkan-oorlog leidde. Op grond van de verschillende berichten, welke daarover ontvangen werden, konden wij in 1913 de overtuiging hebben, dat Bulgarije toen de aan valler was, en die meening in arti kelen verkondigen. Een journalist, die heet van de naald moet werken, in nu eenmaal niet in de gelegenheid te wachten tot een officieele wisse ling van stukken, een nauwkeurig onderzoek, hem in staat stellen, de juiste waarheid te weten. Hij moet werken op berichten, die voor hem liggen als hij schrijft. Maar wanueer dan later officieele stukken hem de gelegenheid geven een ander oordeel uit te spreken, is hij volkomen gerechtigd zijn vroeger uitgesproken inzicht voor een beier prijs te geven. in 1915 verscheen te Parijs een werk van den Bulgaarschen minister van Buitenlandsehe zaken Gesjof over de geschiedenis van het ontstaan en het verval van den Balk'anbond ,.h'Alliance Balcanique", waarin met officieele stukken wordt aangetoond, dat de aanval op Bulgarije van Serviö uitging, dat deze aanval zorgvuldig was voorbereid en dat de legerorder van Koning Peter bij voorbaat ge drukt was, zoodat slechts de plaats van uitgifte en de datum met de pen behoefden te worden ingevuld. Gesjof reproduceert deze legerorder in het Servisch, met de Pransche vertaling, en betoogt dan, dat in elk geval in 1913 Bulgarije de aangevallen partij was. Zal dit ook nu weder worden bewezen? Waarschijnlijk is het nietl Er bestond op dit oogenblik voor Servië geen enkele reden om Bul garije aan te vallen, en dit land dus een voorwendsel aan de hand te doen, om aan den oorlog deel to nemen. Waarschijnlijk is het bericht dat de Servische legatie te Londen op 12 Octoberuitgaf, en waarin van den Bulgaarschen overval bij Vlassina wordt melding gemaakt, het meest juiste. Maar die quaestie is op zich zelf niet belangrijk genoeg. De hoofdzaak is, dat thans de oorlog tusschen Serviö en Bulgarije is uitgebroken, dat dus de Balkanoorlog opnieuw is ontstaan. Maar thans onder een geheel ande ren vorm. Want Griekenland, dat in 1913 aan de zijde van Servië en Roemenië den strijd tegen Bulgarije voerdo, blijft thans tèr zijde staan. Het is niet voornemens de gewapende neutraliteit op te geven, wijl hij meent, dat voor Griekenland de „casus foederis" niet aanwezig is. Het bondsverdrag, tusschen Grie kenland en Serviö gesloten is niet, bekend: op welken grond Grieken land zich buiten den strijd houdt, kan du& niet worden beoordeeld. Er schijnt echter wel verschil van meening te bestaan, over de uitlegging van het bondsverdrag, dat prins George van Griekenland de vroegere gouver neur van Kreta, aan zijn broeder koning Constantijn een telegram zond, om hem te vragen zijn verplichtingen tegenover Serviö na te komen en Bulgarjjo den oorlog te verklaren. Wanneer Venizelos aan .de regee- ring was gebleven, zou Griekenland thans allicht aan de zijde van Servië staan want, zooals deze in de Griek- sche Kamer uiteenzette, zou naar zijn meening Griekenland zich aan de zijde van Serviö moeten plaatsen, ook als er geen bondsverdrag bestond, omdat het niet in Grïekenland's be lang is, dat Servië door Bulgarije wordt verpletterd. Doch Zaïmis schijnt van de meening te zijn, dat het meer in Griokenland's belang is, zich buiten den strijd te houden. Én derhalve heeft de Griek- sche gezant aan den Bulgaarschen minister Radoslawof medegedeeld, dat het nieuwe kabinet de gewapende neutraliteit wenscht te blijven hand haven. En in een mededoeling aan de Servische regeering heeft de Griek- sche regeering verklaarddat het bondsverdrag niet van toepassing ia op den tegenwoordigen toestand, daar de vijandelijkheden in den Balkan het gevolg zijn van uitbreiding van den algemeenen oorlogstoestand, en geen Balkangeschil vormen. Heel bondgenootschappelijk klinkt dit alles niet maar in dezen oorlog behoeven wij ons over niets meer te verbazen. De Duitsch-Oostenrljksche aanval op Serviö wordt voortgezet; en zoo als het Servische legerbericht uiteen zette, moesten de Serviërs voor de overmacht terugwijken, doch niet dan nadat zij den invallers zware verliezen hadden toegebracht, zoodat de vijandelijke legers in Serviö slechts stap voor stap kunnen vooruitkomen. Ten gevolge van den aanval op Servië, zoo wordt uit Rusland gemeld, moesten de Duitsch Oostenrijksche legers in Galicië aanzienlijk worden verzwakt, waardoor de taak van de daardoor opereerende Russische legers aanmerkelijk werd verlicht. De strijd in Galicië wordt dan ook met groote hevigheid gevoerd. Vooral aan de. Strypa wordt mot groote kracht ge streden. Het Duitsche legerbericht meldt, dat de Russen over de Strypa werden teruggeworpen, het Russische, dat op verschillende plaatsen aanjde Strypa de Duitschers tot het offensief overgingen, maar zonder succes. Ook in het Noordelijk deei 'vanhet oorlogsterrein in Rusland wordt hevig gevochten, doch zonder dat er in den militairen toestand veel verandering komt. De reeds sedert weken onder nomen aanval op Dunaburg blijft steken in de voorste verdedigings linie bij Uluxt wordt nog steeds gevochten, doch het is alsof de winsten van den eenen dag |deu volgenden dag weer verloren zijn. En steeds meer vestigt zich de overtuiging, dat daar tot den posit.ie^oorlog wordt overgegaan. Van het oorlogsveld in Frankrijk, toonen de Jongste berichten, dat de Engelsche troepen een belangrijk succes hebben verkregen bij Vermel- les. Sir John Frensch meldl;, dat tusschen Hulluch en de Hohenzollern- redoute een duizend meter loopgraaf werden gewonnen, waarin zich echter de Engelschen niet konden handha ven doch aan den weg van Vermelles naar Hulluch werden loopgraven veroverd, waarin de Engelschen zich konden handhaven. Dit wordt in het Duitsche legerbericht erkendhet zegt, dat ten Noorden en ten Oosten van Vermelles de Engelschen vasten voet kregen in Duitsche loopgraven. Maar het voegt er aan toe, dat zij er gedeeltelijk reeds weder uit ver dreven zijn. Het blijkt wel, dat de Engelsche aanval tusschen Loos en Hulluch, die in de laatste week van September werd ondernomen, stelsel matig wordt doorgezet. En Sir John French meldt, dat behalve bij Ver melles ook by de Hohenzollern-redoute een belangrijke loopgraaf genomen werd. Een vooruitgang dus in het veel- Ook de Franschen zetten hun aanvallen ,in Champagne steeds voort, pogende de daar genomen stellingen steeds te verbeteren en uit te breiden. De Duitsche berichten, die hiervan melding maken, zeggen dat de aan vallen bij den weg Tahure—Souain werden afgeslagen, dpch het Fransche bericht zegt, dat dit het lot was van Duitsche aanvallen op het bosch ten Westen van Tahure. Overigens wordt aan beide zijden het artilleriegevecht voortdurend voortgezet, somtijds met bijzondere hevigheid. („H.bld.") Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 15 October. Mede- deeling van den generalen staf: Een Duitsch vliegtuig heeft ver scheiden bommen geworpen op den spoorweg by Romershof ten Noorden van Friedrichstadt. In de streek van Jacobstadt nam het artillerievuur op sommige plaat sen in hevigheid toe. In den nacht, voorafgaande aan den lSden October, heeft edh Zeppe lin over de streek van Dunaburg heengevlogen en ongeveer 50 bom men geworpen. Er zyn geen mcn- schen getroffen. Op het front voor Dunaburg overal artilleriegevechten. Op den weg ten Zuiden van Schloss- berg (ten Westen van Illoekst, Red.), hetwelk wy gisteren door een bestorming namen, duurt het hard nekkige vechten voort. Hardnekkige gevechten, waarin de partyen beurte lings aanvallen, spelen zich mede af by het dorp Sprongin en in de buurt van het dorp Garboenowka. Op het front tusschen de meren Demmen en Driswjati slaagden de wanordelijke aanvallen van den vijand nergens. Het artillerievuur duurt voort. Ten Zuiden van No wek aan de Pripet bezetten wij het dorp Chrapue. Links van de Stil', ten Noordon van Rafalowka, heeft onze cavalerie het dorp Zaladzin genomen. In Galicië is de vijand op vele plaatsen aan het Strypafront zonder succes te behaleD tot het offensief overgegaan. Allerhevigste gevechten zijn geleverd in de streek van Haj- woronka (op den Oosteiyken over van de Strypa), ten Westen van Trembowla. Van het Westelijke gevechts terrein. Londen, 14 October. Maarschalk French bericht: Wij hebben gistermaddag na een bombardement van de vijandeiyko loopgraven van een punt op 540 meter ten zuidwesten van Hulluch tot de Hohenzollern-schans onder dekking van een wolk van rook on gas aan gevallen. Wy namen 900 meter loop graaf, doch door het vijandeiyke gra- n&atvuur waren wij niet in staat ons te handhaven. Ten zuidwesten van St. EJJie hebbeD wy vijandelijke loopgraven achter den weg van Vermelles naar Hulluch en den zuidwesteiyken zoom van de steen groeve genomen en behouden. Aan den noord westkant hebben wij ook een loopgraaf veroverd. Wy hebben de voornaamste loopgraaf van de Hohen- zollern schans genomen, maar de vij and bevindt zich nog in twee ver- bindingsloopgra ven tusschen de schans en de steengroeve. Van het Zuidelijke gevechts terrein. Rome, 15 October. Officieele mede- deeling van Cadorna Op den Monte Nero heeft de vijand een plotselingen aanval op onze stellin gen beproefd. Hij mislukte met zwa re verliezen. Op de hoogvlakte van Karst viel de vijand Dinsdagmiddag, na een hevig artillerie- en geweervuur en na bommen geworpen te- hebben, onze stellingen ten O. van Monfalcone aan. 's Avonds was hy neergemaaid door ons krachtdadig vuur. De infanterie van den vijand trok in wanorde te rug, met - achterlating van talrijke dooden en etteiyke gevangenen. Rapport van generaal French. Londen, 14 Oct. Generaal French rapporteei tGistermiddag deden wy na een artilleriebeschieting een aan val op de vljandeiyke loopgraven .onder dekking van rook- en gaswol ken. Van een punt 600 meter ten zuidwesten van Hulluch tot de Hohen zollernredoute, wonnen wy duizend meter loopgraaf, maar konden ons niet handhaven ten gevolge van 's vljands granaat vuur. Ten Zuidwesten van St. Elie veroverden wij vljande- ïyke loopgraven voorbij, den Ver- mclles-Hulluchweg, waar wy ods handhaafden ten zuidwesten van den rand der steengroeven veroverden wij ook een loopgraaf. Aan de noord- westzijde veroverden wij de hoofd loopgraaf van de Hohenzollernrodoute, maar de vijand houdt nog stand in twee verbindingsloopgraven tusschen de redoute en de steengroeven. Landstorm. Men meldt, aan de N.Rott.Ct: Jongelieden in Pruisen, die in, de maand September 17 jaar zijn ge worden, moeten zich voor den land storm aanmelden. Een gevaar voor Engeland. Wat de oorlog van Bulgaryo tegen Servië beteekent, en welke de ge volgen zullen kunnen zyn voor Enge land, indien Oostenrijk-Hongarije en Duitschland er in slagen Servië onder den voet te loopen, is dezer dagen door R.W. Seton Watson als volgt uiteengezet in een rede, door hem te Londen gehouden. Wy laten hier de samenvatting volgen die de „Times" van die lezing geeft: Het lot van Servië, dat thans in gevaar verkeert tengevolge van onze (dus van de Britschej groote misreke ningen en nalatigheden, is onafschei delijk verbonden aan de toekomst van de entente en van bet Britsche Rijk zelf. Servie was de laatste hinderpaal op het pad van Duitschland, voerende naar de verwezenlijking van het pro- gram: Beriyu—Bagdad en Noord zee—Perzische Golf. Wat zou het beteekenen indien Servië eraan ging? Het zou voor Servie veel erger zijn, dan het, voor België is. België heeft Fransch gobied achter zich. Serviö kan nergens naar toe. W«rd Servië verpletterd, dan zou het tot op den laatsten man ontwapend worden zijn oorlogstuig zou voor de Turken zyn zyn ouden van dagen en kinderen zouden het lot deelen van vele inwoners van het Noorden Van Servie, die verleden jaar waren gede porteerd of afgemaakt. Zyn dynastie, zyn regeering, zijn grondwet, zyn staatsinstellingen zouden worden weggevaagd; het zou een onderdanen- provincie van Oostenrijk-Hongarye worden. Dat het weer zou opstaan, is zeker. Maar voor dezen oorlog zou het, met Servie zyn gedaan. Indien Servië er aan ging, zou dit beteekenen dat voor Duitschland de route openkomt, waarlangs man schappen en munitie naar Konstan- tinopel kunnen worden gezonden, Ingezonden Mededeeling. 141 KANAALWEG 142. teneinde de 500,000 k 700,000 Turken te wapenen, die tot dusver in Turkye zelf nog niet bewapend hadden kunnen worden. Turkije zou gered zyn. Aan de Dardanellen zouden wij het afleggen; zy zullen onhoudbaar worden tenzy Servië, en wij met dat land, op de bres blijven. Het nieuws zou als een bliksemstraal heel Britsch Indië door vliegen. Ons prestige in Egypte zou geknakt zyn; onze positie in Meso- potanië bedreigd wezen. Elke bazaar van Britsch-Indië zou er vol van zyn, en Perzië zou in gewapend verzet komen. Gaat Servië er aan, dan krijgt Duitschland al de katoen van Klein- Azië, al jle olie van Perzië, al het koper van Servië; en ook graan. Het zou dan een dwaasheid wor den, nog langer te spreken van een oorlog van uithongering. Het zou ons ook berooven van het ware ter rein voor een veelbelovend offensief door den Balkan on Oostenryk-Hon- garye. Enkel een prompte, krachtige en moedige actie kan ons voor een ramp redden. Oorlogsverklaring van Bulgarije aan Servië. Sofia, 14 October. Een koninkiyk manifest roept volk en leger ter ver dediging op van den vadorlandschen groDd, die door den arglistigen nabuur is bezoedeld, en tor bevrijding van de broeders die zuchten onder het Servische juk. Het manifest herinnert aan de be moeiingen van koning eu regeering tot het behoud van den vrede, die ten doel hadden het ideaal van het Bulgaarsche volk langs den weg der onzydigheid te verwezenlijkende erkenning van liet onrecht van de zijde der beide groepen van oorlog voerenden, dat Bulgarije is aangedaan door de V6ideeling van Macedonië, waarvan het grootste deel, naar de erkentenis van de entente zoowel als van de centrale mogendheden, aan Bulgarye toekomt. Wy zullen - eindigt het manifest Servie tegelijk met de dappere legers des keizerrijken van midden- Europa aanvallen. De koning van Bulgarye hepft dus zijn volk opgeroepen „ter verdedi ging" van den vaderlaudschen grond die door eon „arglistigen" nabuur is bezoedeld en tot bevryding van de broeders, die zuchten onder het Ser vische juk„en tot den aanval", met andere woorden. De „Lokal- Anzeiger" schryft-dat Bulgarije zich in denzelfden toestand bevond als Duitschland voor het uitbreken van den wereldbrand. „Ook aan Bulgarije werd de oorlog opgedrongen". De „Lokal-Anzeiger" noemt hier blyk- baar een oorlog opgedrongen, als hij voor het betrokken land het beste middel is om zekere nationale wen- schen te bevredigen. Van haast evenveel belang als de oorlogsverklaring van Bulgarije, is de verklaring van de Grieksche regee ring aan Servie, dat de aanval van Bulgarije op Servie geen casus foe deris is, omdat hij een onderdeel van den grooten Europeeschen oorlog is. Een regeering kan toch altijd wel een uitzondering vinden, als het er om gaat een gesloten overeenkomst niet te houden. De bondgenooten zul len nu toch moeilijk van Griekenland uit rechtstreeks Bulgarye kunnen aanvallen: Hun troepen moeteD over een kwetsbaren spoorweg Serviö in worden gebracht en er tydig genoeg zyn om de vereeniglng van het Bul gaarsche met het Duitsche leger te verhinderen. Beide oorlogvoerende partyen spelen thans op den Balkan hoog spel, men kan gerust zeggen, dat de oorlog in een kritiek stadium begint te geraken. Van den weerstand van Servië han gen wellicht de kansen voor de entente af. Italië schijnt-er nu ook nog by te willen komen. Volgens sommige berichten beoogt het een landing in Montenegro, om van die zyde Servië te hulp te komen. In verband met de gevolgen, die deze hulp in de toe komst kan hebben ten opzichte van de tegenstrijdige belangen van Italië en Servië aan de Adriatische Zee, voor Servië een bedenkelyke bystand. De Zeppelin-aanvallen. Londen, 15 October. Archibald Hurd, de medewerker voor marine aangelegenheden van de Daily Tele- graph, schrijft, dat de mislukking van het optreden der Duitsche luchtsche pen blijkt uit het feit, dat hoewel zy vele bezoeken aan Engeland gebracht hebben, er weinig of geen schade aan militaire inrichtingen is toege bracht. Het kan zijn, vervolgt hij, dat de bevolking, indien de zeppelins en de duikbooten waren weggebleven, de beteekenis van den oorlog nooit zou hebben begrepen. Een Nemesis zal Duitschland voor de daden der zeppelins treffen, zooals dat land reeds Amsterdam 5.57 7.55 aaeltrela 9.14 1.04 3.38 5.26 9.04 sneltrein 10.47 ervaren heeft in verband met de pi- ratenverrichtingen der duikbooten. Het monopolie van de lucht heeft Duitschland niet. Wij mogen hopen, dat, zooals wij heden ïyden, dat ryk morgen zal lijden. Zijn voorsprong op het gebied der luchtvaart heeft op het vasteland reeds opgehouden te bestaan en wy kunnen vertrouwen, dat spoedig de dag zal aanbreken, waarop de oorlogswerktuigen der lucht tegen zijn eigen bevolking ge richt zullen worden. PLAATSELIJK NIEUWS. aanvangende MAANDAG 18 OCTOBER. Vertrok van Helder 5.10 Aankomst to Amsterdam 7.29 6.24 7.40 euelta «La 9.36 12. 1.05 2.02 4 4.10 7.40 »nel trein 8.27 Maandags en daags na feesld., doch niet op 26 Dec. en 24Apr. niet op Zondag 9.11 9.11 12 2.19 3flQ alleen op Zaterdag 4.37 «alleen op Zaterdag 6.06 9.17 10.54 Bovendien loopt een trein opZon- igmorgen v. Helder naar Alkmaar; vertrek 6.58, aankomst 8.07. En op Donderdagmorgen eon trein van Helder naar Schagen; vertrek 7.48, aankomst 8.S1. Vertrek van Aankomst te Helder 8.35 9.23 11.29 3.43 6.09 7.33 10.40 12.54 "zondag*1 Bovendien van Alkmaar naar Hel- jrdes Zondagsmorgens, vertrek .07, aankomst 10.14, en dageiyks, des avonds, vertrek 10.08, aankomst 11.16. De a v o n d s n e 11, r e i n uit Rot terdam, vertrek aldaar 7.40 D. P., via Delft, den Haag, Haarlem en Uitgeest, biyft ook nu afzonderlijk loopen, en wordt dus niet te Uitgeest met den Amsterdamschen trein ver- eenigd. Hij komt te 10.26 alhier aan, dus 14 minuten vóór den snel trein uit Amsterdam. Het aantal treinen blyft overigens geiyk aan de laatste dienstregeling. Sommige uren van vertrek en aan komst zyn echter gewijzigd. Mej. G. Westprs, alhier, tijdelijk onderwijzeres te Schagen, is benoemd tot tydelyk onder wij zores aan de openb. lag. school no. 111 to Amsterdam. Vaarplan van Hr. Ms. „de Ruyter". Het vaarplan van Hr. Ms. pantser schip „de Ruyter" is als volgt vast gesteld Vertrek van Nieuwediep 24 dezer, aankomst to Malaga 1 Nov.; vertrek van Malaga 8 Nov., aankomst te Port- Said 16 Nov.; vertrek van PortSaid 17 Nov., aankomst te Aden 24Nov.; vertrek van Aden 25 Nov., aankomst te Colombo (waar, gelijk gemeld, de aflossing door de „Hertog Hendrik" ,ts heeft) 4 Dec.vertrek van Colombo 9 Dec., aankomst te Sabang 13 Dec. De Fancy-fair. Alweer die fancy-fair! Ja lezer, alweer. Kan mon er eigenlijk wel genoeg van zeggen? 't Idéé, destyds geopperd, om door middel van een fancy-fair de kas van 't plaatseiyk steuncomité te styven, was op zich zelf al zoo aardig; de uitvoering ervan overtreft de stoutste verwach tingen. Niet alleen dat het bezoek boven wensch is, dat avond aan avond de zaal van „Casino" en de tuin overvol zyn, maar de aardige, gezellige 'geest die er heersc.ht, de heerlijke spontaneïteit waarmede dik- wyis met geld gesmeten wordt, dat alles is zoo sympathiek. Natuurlijk is het waar dat men wéét hoe dit dus uitgegeven geld wordt besteed, dat men het goede doel steeds voor de oogen heeft en daarom zorge- loozer is met het. geld, dan menigeen, strikt genomen, zou passen, maar toch zóó als hier had niemand het verwacht. Reeds raakt men hier en daar uitverkocht eu heeft men al andere zaken moeten laten aan rukken om leege plaatsen te Vullen, en groot is de vindingrykheid der verkoopsters om wat anders te be denken. Het bestuur wryft zich dan ook in de handen over de aardige recette die gemaakt wordt iederen avond. Zoo was er om maar eens iets te noemen, Donderdag f 800.— ontvangen. En de Vrydag wus niet veel minder, 't Is of ieder, die „Casino" binnenkomt, de goede stemming aanstonds te pakken krijgt. Lachende gezichten van verkoop sters, die vasthouden in meer dan één zin, lachende gezichten óók van de geplukten, die lachend offeren. Waarlijk, de offervaardigheid van ons publiek, die zich verleden jaar zoo schitterend uitte, heeft nog niets van haar kracht verloren; de gezellige geest blyft en wordt ook niet in het minst verloochend en de gelden vloeien binnen. Aardig zooals iedereen meehelpt. Dames en heeren, die zich, uit lou ter liefde voor de goede zaak, de keel schor schreeuwen, musici en zangers, die zich belangeloos avond aan avond weer aanbieden, winke liers, die goederen afstaan waar- ïyk, wy kunnen niet alles noemen, noch ieder danken. Ook gisterenavond was het bezoek weer overstelpend. De kinderen der koor klasse van „Toonkunst" liepen reeds vroeg in hun aardige costuump- jes met entrées te venten, entrées voor 'de opvoering van hun „Oud Sprookje". Dat oude sprookje, wy kenden het reeds van deze afdeeling en wij wisten, dat het keurig was en kinderlijk. En daarna zong in de groote zaal de dames-zangklasse,liede ren van Mendelssohn. Een en ander trok reeds vroeg veel publiek, zoo dat weldra alles vol was. De ver schillende dames-verkoopsters had den geen klagen; één nieuwe tent was ingericht, een museum van moderne en oude kunst. Men vond er Rembrandts zooals geen Ryks- museum kan aanwyzen; heeriyke schilderyen van onze meest bekende meesters, een echte Koekoek, een de Bock, zelfs eenMemlinck. Boven dien is ter opluistering ingezonden het authentieke Zwaard van Da- mocles. En de entréo is billijk, zoo als alles op de fancy fair: 10 cent, militairen half geld. Madame de Thibes heeft bet in haar geheimzinnig kabinetje op Ond-Hol- land, geweldig druk. Zy consulteert in niet minder dan 4 talen; en wilt zij zegt is veelzijdig en waar. Men zou kunnen twisten over de vraag wat eigeniyk waarheid is, ja bf er wel waarheid is. Maar als er geen waarheid zou zyn, zou er ook niet het omgekeerde van waarheid zijD, en aangezien hetgeen madame de Thèbes zegt niet niet waar is, kan het niet anders dan waar zyn. Mul- tatuli, die toch wel wist wat waar heid was, zeide: „Misschien is niets goheel waar en zelfs dat niet." Gesteld, dat dus iemand naar mad. de Thèbe ging met het vooropgezette idéé, dat hy géén waarheid zou hoo- ren, en wy hebben reden om aan te nemen, dat er zulke menschen zyn dan zou hy bedrogen uitkomen, want hy hoort er wel degeiyk waar heid, al is het dan ook soms verkeerde. Dat is niet de schuld van de clair- voyante, maar van het feit, dat de waarheid niet waar is. Wij willen hiermede maar zeggen, dat het beste wat de lezer kan doen, is: de waar zegster een bezoek te brengen; hy leert dan de waarheid kennen. Het rad van avontuur Is, dank zij de tong-radheid van den exploiteur, een avontuuriyk rad geworden. Wij zagen een juffrouw, die tien koeken niet meer en niet minder mee naar hui9 zeulde, een feit, dat, vree zen wij, der stadsreiniging aanleiding zal geven tot het brengen van meer dan gewone bezoeken aan het huis van deze juffrouw, doch dat tevens getuigenis aflegt van de fortuiniyk- heid van den bezoeker, die op avon tuur uitgaat. Die kans kunt u allen loopen, dames en heeren. Bezoekt dus het rad van avontuur met den geweldigen ratel, de kas verdient er aardig aan. ,De vrooiyke keuken" krijgt ook veel bezoek; de stukkende borden, etc. zyn door solieder voorwerpen, als daar zyngepensioneerde stof- blikken, op wachtgeld gestelde lek kende koffiekannen en andere schoone zaken vervangen. Deze brengen meer geld op, ziet-u, want je gooit ze in één keer niet kapot. Draaibord en oliekoeken in elke zeven zit één krent, het beste is dus, dat u er zeven tegelyk koopt cho colade en witte kool, heeriyke appe len en rype peren, Lucas Bols en sigaretten, bloemen en dameshand- werken, papier en boeken, enfin, alles, alles, en van overal wordt gekocht. Wy zagen een huisvader een ronde maken met een bos wortels in den armby de derde rondwandeling zaten er nog zes aan. Wy zagen een matroos met een wortel in plaats van een roos in zijn knoopsgat, (tusschen twee haakjes, 't kan beBt, dames, als de bloemen eens op raken), wij zagenach, wat zagen we niet Wij zagen in alles de heeriyke spontaneïteit van het geven, het zor geloos rondsmyten van het geld, het praktische doe-wel en-zie niet-om. Maar.... deed niet het Steuncomité in dit nummer een oproep aan hen, die nog niet opkwamen? Die nog niet getuigden van hun goedhartig heid, van bun gulheid, van hun be hoefte tot geven? Jammer, dat dit noodig is. Maar 't is nog niet te laat. Heden un morgen is nog gelegenheid om dit kwaad te herstellen. Wij mo gen by deze gelegenheid tevens iets verklappen, dat het bestuur ons in de de ooi en fluisterdedat n.1. aan den vyfduizendsten betalenden bezoeker eene aardige verrassing zal worden gegeven. Men verwacht, dat Zondag middag dit getal bereikt is. Om in den geest van madame de Thèbes te sprekenu wacht eene groote ver rassing, lezer, maar we kunnen niet zeggen wat en wanneer. Ga dus voort met te komen. Gij kent het spreekwoordDe fortuin is met de stoutmoedigen I Dammen. Dinsdagavond 19 Oer. zal, op ver zoek van het bestuur der Hnldersche Damclub, de heer G. Beets, van Wormerveer (kampioen van de Zaanstreek), een seance geven op de bovenzaal der Werkliedenvereniging in de Koningstraat Liefhebbers van hot damspel wor den hierby uitgenoodigd. Aanvang 6.80 uur. De toegang is vry. BINNENLAND. Gemeentelijke vlschverkoop. Volgens het maandverslag over September wordt thans in 16 ge meenten van ons land goedkoops visch tegen officieel vastgestelde pry- zen in marktkramen, halletjes of andere gebouwen verkocht. „Da Koningin Emma." De Nieuwe Bergingsmaatschappyte Maassluis is er lu geslaagd uit het stoomschip „Koningin Emma", dat, op reis van Java naar Amsterdam, naby het Shipwash is gezonken, tot 12 dezer te bergen 266 kisten thee, 162 kisten rubber, 22 balen kapok, 6 balen hennep, 8 kiston kinine, 2 kisten vezels en 1 baal grootnoten. De directie is van meening, dat er by goed weder nog veel van de lading kan worden geborgen, hoewel het, bergen uit een plat op zyde liggend passagiers- en vrachtschip zeer moei iyk ie. De hutten bevinden zich over het, algemeen langs de huid van het schip en daarom moet men eerst hutton en kajuiten ver wy deren, de goederen langs do gangen en gemaakte openin-, gen sjorren en zoo naar boven. De Buffel, waarin deze gedeelteiyke lading van de „KooiDgin Emma" ge stuwd is, is hedeunamiddag voor den Waterweg gesignaleerd en is naar Amsterdam verder gesleept. StoQmtramongsluk. De tram van de Zuid-Nederlandacbe Stoomtramweg-maatschappy ls Don derdagmiddag tegen 6 uur by Stam persgat, doordat de brug over de Mark openstond, in het water ge- eden. Toen de tram aankwam, waB het weer zeer mistig. De signalen stonden op onveilig, daar de brug open was om een bietenscbip door te laten. De manufacturenhandelaar P. de Jong, uit Gastel, stond met kar en paard ook te wachten. Deze zag de tram aankomen, doch dacht, dat hy wel stoppen zou. Of nu door het zeer mistige weer de machinist de onveilige signalen niet bemerkt heeft, of dat de brugwachter nalatig is geweest by'zondere seinen te geven, valt nog niet te zeggen. De tram reed met een tamelijke vaart de brug op, duwde paard en kar van de Jong de rivier in, terwijl de machine eveneens in de rivier stortte. Gelukkig brak de koppeling tusschen den bagagewagen en de pêrsonenrytuigen, zoodat de laatste op de rails bleven en ook de inzit tenden geen letsel ondervonden. De machinist en de stoker waren echter mede in de rivier gestort; de Jong uit Gastel is er zelf zonder ongelukken afgekomen. Het verkeer is geheel gestremd. Het lijk van den stoker G. is gevonden, dat van den machinist C. nog niet. 3000 liter Benzine gesmokkeld. By ambtenaren van de belasting werden aan de Binnenhaven te Rotter dam, door een expediteur uil. de Boompjes, ter verzending naar Orefeld aangeboden 51 zandsteenen zuilen, volgens de aangifte be9t,emd voor den bouw van bruggen. Elke zuil is ongeveer 85 centimeter lang. De zuilen waren reeds in een Duit- scben spoorwagen, staande op het. spoorwegterrein aan de Binnenhaven, ingeladen, toen een van de rijksamb tenaren by het schuddon aan een dezer zuilen een klokkend geluid meende te hooren. Dit wekte arg waan. Men sloeg deze zuil open, en toen bleek deze een bus te bevatten, die 60 liter benzine inhield. Het spreekt vanzelf, dat ook de andere zuilen aan een nauwkeurig onderzoek werden onderworpen, en uit alle kwameu dergelyke bussen gevuld met benzine to voorschyn. Deze bussen, te zamen ruim 3000 liter inhoudende, zijn voorloopig op he#t entrepot op geslagen en onder bewakiDg gesteld. Staatsloterij. Trekking van Donderdag 14 October. 6e klasse. 16e ly'st. No. 19417 f 2000. Nos. 8876 15830 en 18166 elk f 1000. Nos. 8478 8706 9280 15257 17561 17919 en 19287 elk f400. Nos. 1662 3461 4881 6624 14184 en 19288 elk f200. Nos. 160 636 3689 4135 4417 4589 5820 6216 11914 12502 12922 14182' 16176 en 19249 elk f100. Trekking van Vrydag '5 October. 5e klasse. 17e ïyst. No. 8049 f 1000 met de premie van f 30,000. No. 10077 f 70 met de premie van f 8000. No. 6211 f1000. No. 5139 f 400. No. 1198 en 18110 f 200. No. 25J7 f 100.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 5