HELDERSCHECOURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4932 DINSDAG 19 OCTOBER 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ei, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/z 0.85 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent, Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 250/0 hooger berekend. Qroote letters en cliohé's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2k cent. Op pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Sport. 2. 0e Rijksmiddelen. 3. Moedig. 4. feuilleton, enz. Onze Gemeente- Begrooting 1916. Nu binnen eenige weken de begroo ting onzer gemeente voor het dienst jaar 1316 in den Raad aan de orde lcomt, schijnt het niet overbodig, er •iets over te zeggen, dat misschien beter dan het uitteraard dorre raads- verslag tot de gemeentenaren door dringt. Vooral voor deze en misschien zelfs volgende begrootingen is dit noodig, omdat we voor een kwestie staan, die hoe lang ook latent, thans dringend om oplossing vraagt en wel de dekking der buitengewone oorlogsuitgaven, bij de daarmede nauw verband houdende finantieele verhouding tus- schen Rijk en Gemeente. Deze kwestie komt, voorzoover zij al niet aan de orde is geweest, in alle gemeenten van eenige beteekenis aan de orde, en al naar gelang men de zaken ziet, zal men voorzieningen treffen, die later zullen blijken goed of niet goed te zijn geweest, maar die zeker altijd sullen neerkomen op zwaardere belasting, nu of' in de toekomst. En vooral in die gemeenten, waarin de woorden finantieele nood reeds tot het gewone spraakgebruik be- hooren, zal die belasting, als er niets anders geschiedt, bijna onduldbaar moeten zijn. Laat ons tot goed begrip der zaak over dien flnantieelen nood iets zeggen. De positie van de gemeenten heeft zich in de laatste vijftig jaar out-1 zettend gewijzigd. De gemeeoten z(ju in ons staats leven, zooals -staatsraad Oppenheim dit heeft voorzegd, de belangrijkste organen geworden van sociale voor zorg en voorziening. De uitbreiding der sociale wetgeving is roor het grootste deel op de schou ders der gemeenten gelegd. De voor ziening van allerlei behoeften, die vroeger golden voor meer individueel, wordt hoe lauger hoe meer gemeente: taak, de overname, soms nieuwe exploitatie van groote bedrijven plaatste vele gemeenten midden in het industriëele en handelsleven. Maar er gebeurde meer en vooral in die gemeenten, die door hare ligging waren aangewezen op een enorme uitbreiding van handel en industrie onder den invloed der kapi talistische ontwikkeling. Deze plaatsen, bij ons b.v. Amster dam en Rotterdam, trokken een enorm» hoeveelheid arbeiders, waar aan toenemende behoefte ontstond wij die onttrokken werden aan het platteland, waar de loonen lager en de kansen om de arbeidsverhoudingen t,c verbeteren, kleiner waren. Ziehier een der oorzaken van den flnantieelen nood .dezer steden. De uitgaven dezer gemeenten ten behoeve van handel en industrie, de groote bronnen van welvaart, stegeu ieder jaar, maar tegelijk werden de kosten, veroorzaakt door dengrooten stroom van proletariörs. die weinig inbrachten, maar veel kosten aan onderwijs, armverzorging etc., vooral in tijden van malaise, onvermijdelijk bij onze wijze van voortbrenging, ook hoe lange(| hoe grooter. De geweldige uitbreiding dezer sleden bracht groote kosten van. politie, brandweer, etc. Da kosten van beheer, veroorzaakt dooi- de uitvoering van steeds meer Rijkswetten, waren eveneens in deze gemeenten als vanzelf de hoogte ingevlogen, zoodat inderdaad het gemeentebudget jaarlijks een steeds hooger cijfer aanwees, trots alle pogingen van de mannen, die deze gemeenten hadden te besturen. Aan de andere zijde geeft de ge meentewet den gemeenten heel weinig gelegenheid door het heffen van belastingen, die billijk werken,.de grootere uitgaven te bestrijden. De gemeentelijke inkomstenbelas ting laat slechts tot een bepaalde grens progressie toe, terwijl daarnaast nog altijd de gelegenheid blijft voor menschen met groote inkomens, om de stad te verlaten, er alleen komen, om hun zaken af te doen en overigens wonen in de buitengemeenten, waar men naast een lage forensen belasting weinig aan de gemeente zelf offert, omdat juist die gemeenten het ver zamelpunt worden van groote inko mens en weinig last hebben van een proletariaat, dat zijn eischen stelt. Het is dan ook een overal voor komend verschijnsel, dat de groote handels- en industrie-centra gorden omringd door welvarende kleinere buitengemeenten, die vroeger onbe langrijke dorpen waren. Dat, hetgeen hierboven werd be toogd geen. praatje is, weet ieder, die zich wat tracht te oriönteeren op het gebied onzer gemeentepolitiek. Bo vendien bewijzen de ofücieele cijfers het maar al te zeer. In het belastingjaar 1907/08 bedroeg het totaal-bedrag der in de vermogens belasting aangeslagen vermogons Is Aroatecdam 820 mlll. 1 mill. per.670 inw Rotterdam 474 1 &W den Haag 963 1 266 Arnhem 191 880 Groningen 100 1 742 Breda 427 1 640 Tilburg 487 1 1260 Hieruit blijkt reeds, hoe ongelijk hot vermogon over verschillende ge meenten is verdeeld en hoe betrek kelijk laag het is in Amsterdam en Rotterdam v'ergeleken met Arnhem en den Haag. Dat is één der oorzaken, dat der gelijke steden den belastingdruk veel te veel op de kleine inkomens moeten leggen. Maar een andere is de ook reeds genoemde, n.1. de buitensporige uit gaven. Men oordeele. De uitgaven voor Politie waren in 1906 in alle gemeenten tezamen (5.672.234 inw.) f5.381.518. en alleen in de 4 grootste gemeenten (1.318.234 inw.) f3.045.059.-. Voor Armenzorg alle gemeenten f8.708.017. de 4 grootste gemeen ten alleen f 4.008.604. Voor Onderwijs resp. f28.045.382.— en f 11.083.389.-. De 4 grootste gemeenten, die in 1906 (en de toestand is eer erger dan beter) der bevolking uitmaak ten betaalden dus aan de Politie (die toch een groot deel Rijkswerk doet) s/6, aan Armenzorg de helft, en aan Onderwijs 3/s deel. Maar de wanverhouding wordt te grooter, waar juist deze gemeenten behooren tot de plaatsen, waar de kerk hoe langer hoe minder invloed krijgt, terwfjl in meer achterlijke plaatsen deze een groot deel der voorziening in Armenzorg en Onder wijs (Diaconie en Bijzonder Onderwijs) tot haar zeer bijzondere taak rekent. Hoe- sterk dit is, bewijst het vol gende staatje van vrijwel overeen komstige plaatsen(a) Helder Dordrecht Delft. Maastricht. 'sHert.bosch f 62.991.- 62.450.- 35.485.- 250.- 0.- f 112.698.- 184.035.- 129.652.- 36.588.- 29.826.- Het lijstje ware uit te breiden doch ieder heeft reeds begrepen, dat de ontwikkeling van het Nederiand- sche Gemeentewezen, den flnantieelen nood van die gemeenten, welke het meeat daaraan onderworpen zijn, steeds grooter maakt. Hoe in steden als Amsterdam, Rotterdam, en alle plaatsen, die, hoe wel kleiner, in dezelfde omstandig heden verkoelen, de grootere zorgen van dezen tijd zullen moeten worden gedekt, hierop past men verschillende middelen toe, maar niets helpt volko- meo. Over éónding is men het eéns: het Rijk moet bijspringen. Hoe ellendig deze tijd ook is, voor de gemeenten heeft hij dit voordeel gebracht, dat een oplossing vair een betere flnancieele verhouding tusschen Rijk en .Gemeente er door is verhaast. Sterker dan ooit is in dezen tijd geblekeu, hoe weinig de gemeenten als zelfstandige organen waren opge wassen tegen abnormale dagen. (-') Het .schijnt, dat Minister Treub bij zijn bundel wetsontwerpen tevens een nieuw ontwerp aan den Raad van State heeft ingezonden, om dit punt te regelen. Hoe dit er zal uitzien, of hij het belastinggebied der gemeenten wil verruimen, zooals indertijd het ont- werp-Heemskorck, of dat hij sommige uitgaven (Politie, Onderwijs) door het Rijk zal doen overnemen, we weten het niet. Wij willen er alleen dit van zeggen, dat het ons voor de ontwikkeling dei- gemeenten, vooral als sociaal orgaan, noodzakelijk voorkomt, dat zij be houden hun autonome positie vooral als belastingheffer. W|j bedoelen, dat ons een algemeene Rijksinkomstenbelasting - met uitkee- ringen aan de gemeente en daarmeé samengekoppeld het gemis van eigen plaatselijke belastingen, absoluut on- wonschelljk voorkomt. Het zou de gemeenten absoluut maken tot Staatsorganen zonder meer en iedere uitgaaf zou door het Rijk moeten worden goedgekeurd. Zaak is, dat het belastinggebied der gemeenten worde vergroot, maar ook, dat tegelijk in die kosten, die meer en meer een algemeen Rijkskarakter aannemen door het Rijk wordt voor zien. Dat deze kosten gedekt moeten worden door een belasting, die ook de forensen meor treft dan nu, daar over zyn we het feitelijk allen eens. Na deze uitwijding een woord over onze gemeente. We kunnen gerust zeggen, dat ook deze in financieelen nood verkeert, zij het dan ook, dat die nood van geheel anderen aard is, dan in Amsterdam en Rotterdam. Onze gemeente heeft geen last van overdreven kosten van 'Politie, ook niet van abnormale Armenkosten en- betaalt haar onderwijs, gegeven de bevolking en het aantal inwoners, op vrij normale wijze. Daar zit dus de nood niet. Maar deze zit wel aan den kant der in komsten, n.1. in de mate van belasting heffing. Artikel 243 Gemeentewet l&at slechts in beperkte mate een hoogeren druk op de hooge inkomens toe. Maar als' die er dan nog maar zijn, dan is dat middel althans toe te Maar die bezit onze gemeente juist niet. Het aantal aanslagen boven f 5000. inkomen was hier slechts 42 volgens het Gemeenteverslag over 1914, ter wijl dit aantal in 1915 slechts 27 was. Nemen we nu ter vergelijking slechts Alkmaar, waar dit getal 140 was, waarbij er dan natuurlijk ook veel meer zijn, die ver boven-het inkomen, dat hier als hoogste geldt, (f 18000.—komen, dan voelt ieder reeds, dat de Inkomstenbelasting hier is een Middenstandsbelasting. Dit blijkt ook uit een vergelijking van het bedrag per aanslag en per inwoner. Dit was b.v. b(j ons resp. f21.30 eiï f 4.90, in Alkmaar f 31.60 en f 7. Dit behoeft niet te beteekenen, dat Alkmaar een zwaardere belasting heeft (s), maar beteekent zeer zeker, dat het totale belastingbedrag wordt gevormd in onze gemeente door kleine en middelmatige aanslagen. Vergelijkt men dan ook onze aanslag regeling met eenige overeenkomstige plaatsen, dan vindt men: Aanslag voor gezin met 2 kinderen, zonder vermenigvuldigingscijfer bij een inkomen van f625 f755 f1025 f1900 Plaats Amersfoort f6.35 f 9.- f 16.45 f49.25 Deventer f0.30 f 1.70 f 5.64 - Helder f3.25 f 7.f 15.75 f53.40 Alkmaar - - f16.695 f53.17 Dordrecht f5,05 f 11.50 f23.25 - Hieruit blijkt, dat - bij de lagere inkomens onze gemeente aan den voordeeligen kant blijft, maar bij f1900.— reeds bezig is veel harder 'te stijgen dan andere overeenkom stige gemeenten, om aan het bedrag te komen, dat z(j noodig heeft, omdat wij in de bovenste aanslagen zoo goed als niets hebben te halen, ter wfjl de andere gemeenteD dan nog tal van zeer hooge aanslagen hebben. Ziehier het groote gebrek, dat onze her vormingsarbeid in gemeenten als deze tot een zoo moeilijken arbeid maakt. Want voor ons is de ge meentelijke inkomstenbelasting alleen de belasting, waaruit de huishouding der gemeente bekostigd moet worden. Dit ia niet de meening van hen, die tot nu toe do zeker lang niet gemakkelijke taak hadden, de ge- meen te te besturen. •En nu komen wij aan de bedrijfs- uitbeeringen. Om nu goed te doen uitkomen welke beteekenis deze dekkingsmid delen in ons gemeentelijk flnantie- wezen gekregen hebben, zij volstaan mot een paar grepen uit dat van onze gemeente. De kosten van de gemeentehuis houding, dat wil zeggen, al die kosten, behoorende tot de gewone uitgaven, uitgenomen die, waartegenover ont vangsten stonden (Beheer, Politie, Armwezen, etc.) zij werden begroot in 1903 op rond 1118.000.-, Daartegenover werden de ontvang sten uit belastingen, heffingen au op brengst van gronden op f 128.000. begroot. Hieronder was een post van f 10.000.— straatbelasting, die door den Raad verworpen is. Dit beteekent dus, dat de gemeente in '1903 uit hare gewone middelen haar gewone huishoudelijke kosten kon betalen. De hoofdelijke omslag was toen f 45.000.—. Zien wij nu hoe de toestand' is voor 1916. De gewone middelen als boven be rekend, worden' voor 1916 door B. en W. begroot op f 203.166 (waarbij f 50.000 verhooging inkomstenbe lasting) Maar de gewone huishoude lijke uitgaven als boven op f 259.565. En ziehier nu de wanverhouding, die er is ontstaan. Stelt men zich op ons standpunt, dat de bron, waaruit de gemeenten hun gewone huishouding moeten be kostigen, is de inkomstenbelasting, dan zouden B. en W. deze niet heb ben moeten bogrooten op f 175.000 maar op f 225.000, dus een ton hooger dan in 1915, dat wil zeggen bijna een verdubbeling. Niemand onzer zal ontkennen dat dit zulk een overmatige belastingdruk beteekent, dat, werd hij iuderdaad jepast, en niet alleen hier maar in alle gemeenten, een revolutie on vermijdelijk zou zijn. Doch, indien men ons volk voor niet zoo warm bloedig aanziet, dat er lang reeds veel en veel meer aandrang op het Rijk zou zijn uitgeoefend, wil ieder wel erkennen. Maai- toen kwamen de bedrijven Overname van gasfabrieken, water leidingen, tramwegen etc. etc. maar waarover we in een volgend artikel zullen spreken. F) jaarcijfers 1907. Het ie toevallig wel zoodoch in Alkmaar de gasprijs lagur on betaalt moD goan DE OORLOG. Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Haaren Regenjassen, In gummi en waterproof. Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en modellen. noemden heuvel, afgeslagen. Tegenaanvallen der Duitschers'op de bij Reillon veroverde loopgraven werden afgewezen. 100 man werden gevangen genomen. In het bericht van den 17en wordt medegedeeld, dat de Fransehen bij Neuville St. Vaast een door de Duit achers bezette barricade genomen hebben, en hier gedurende den nacht twee tegenaanvallen afsloegen. Bij 'Reillon werd nog 100 M. loopgraaf veroverd. Van de andere gedeelten van het front geen bijzonders. Het Duitsche legerbericht van den 16en meldt het afslaan van een aan val op de stèlling van Vermelles. Over het voordeel behaald in Cham pagne zegt het bericht dat 11 offi cieren, 600 man, 3 machinegeweren en 1 mijnwerper in handen der Dult- schers vielén. De Fransche aanvallen in Cham pagne o.a. bij Souain werden alle af- De officieele legerberichten van 15, 16 en 17 October. Van het W e s t e 1 ij k front. Het Fransche communiqué van den 16en meldt, dat de Duitschers in Champagne een klein succes hebben behaald. Er wordt medegedeeld, dat bfj Auberive een gedeelte van de Fran sche loopgraven veroverd werd, welke een vooruitspringend gedeelte in de stelling vormden. In Lotharingen ten N. van Reillon werden door de Franschen de verloren gegane loopgraven heroverd. In de Vogezen hebben de Duitschers eveneens een succes behaald dat de aandacht verdient. Op den top van den Hartmannsweilerkopf, waarom reeds zooveel is gestreden, werden de Fransche loopgraven genomen. Het Fransche bericht meldt dat de aanval bijzonder b.evig was en door een allerfelste beschieting werd voor afgegaan. Over een front van 5 K.M. vond de aanval plaats. Echter.werd zij overal, behalve dan op den ge- Over de verovering van de loop graven op het front Reillou-Leintry wordt medegedeeld dat de Franschen vergeefsche pogingen deden om de verloren stellingen bij Leintry te hernemen. Bij hunne aanvallen leden zij zware verliezen. Door de Duitschers werd een poging gedaan om de posities op don Hart mannsweilerkopf te verboteren. Deze had volkomen succes. De Franschen loden hier zware verliezen. 5 offi cieren» en 226 man werden gevangen genomen. 1 revolverkanon, 6 machi negeweren en 5 mijnwerpers werden door de Duitschers veroverd. Echter wordt reeds in het bericht van den 17en weder medegedeeld, dat de westelfjke helling, van de heu vel volgens een vastgesteld plan weder werd ontruimd nadat de vijan delijke loopgraven totaal verwoest werden. Verder wordt het: afslaan van vijan delijke aanvallen -op vereehillende doelen van het front gemeld. Van het. Oostelijk front. Omtrent de gevechten om Dunabiu-g wordt van. Russische zijde medege deeld, dat de toestand1 aldaar onver anderd is. In de streek van het Obole- meer werd. een dorp door de Russen stormenderhand genoman. Z.W. van Pinsk, bij het dorp Nobel, werden de Duitschers naar den anderen oever van den Pripet terug geworpen. Van het front aan de Strypa wordt medegedeeld dat de Oostenrijkers tijdens den aanval der Russen bij. Tarnopol verschillende Aankaan vallen uitvoerden. Deze werdea alle met groote verliezen afgeslagen. In wan orde trokken de vijanden op hunne stellingen terug. Het communiqué van den 'I6en meldt dat de Russen ten O. van Mittau, de Duitschers, welke over de rivier getrokken waren, weder naar den andexen oever teruggeslagen hebben. In. de streek ten W. van Misshof (Z. vau Riga) had een hevig artillerie-gevecht plaats. De Duitschers trachtten 'hier de Missa over te trek ken doch werden teruggeslagen. Bij Dunaburg deden de Duitschers aanvallen bij .Illoext, evenwel zonder succes. In de streek van het meer Demmen vermeesterden de Russen na een hardnekkig gevecht een door de Duitschers. bezette hoeve. Mitrailleurs werden -heroverd en gevangenen ge maakt. Ten Z. van Dunaburg tot aan de Pripet is de toestand overigens onveranderd. Aan de Styr, boven Tsartorisk zijn de Duitschers na een voorbereiding der artillerie tot het offensief .over gegaan. Na een aanvankelijk succes werden zij echter teruggeslagen. Op het Stry pa-front zetten de vijanden hunne hardnekkige aanvallen voort. Na een oitkaan van artillerie vuur werd tot den aanval overgegaan. Telkens werden de Duitschers Oostenrijkers evenwel teruggeslagen. Ten Z.O. van; Buczacz ging de vijand eveneens tot het offensief over. In.verscheidene Jaeete gevechten werd hfj overal teruggeworpen. Het Duitsche lóericht van den 16en maakt melding van het afslaan dei- aanvallen van de. .Russen bij Dunaburg. Hierbij werden 1 officier en 444 man gevangen genomen. Bij Smorgon werden de aanvallen der Russen eveneens afgewezen. In het bericht wan den 17den wordt medegedeeld, d3fc de gevechten bij Misshof, (zie het Russische bericht van den 16den) .het verdrijven der Russen uit hunne stellingen ten N. en N.O. van Gros» Eckau tengevolge hadden. Zelfs werden zij tot over Missa teruggeslagen. 5 officieren meer dan 1000 man werden gevangen Bij Dunaburg werden door de Rus sen weder met sterko strijdkrachten aanvallen gedaan, dus evenals alle andere op een mislukking uitliepen. 4 officieren en 440 man werden ge vangen genomen. Nieuw» aanvallen bij Smorgon hadden evenmin resul taat. Bij Moeltejltse werden de Russen over de Styr teruggeslagen, Het Oostenrljksche bericht van den 16don weet te vertellen, dat bij Rafa- lowka de Russen uit verschillende stellingen werden geworpen. Een tegenaanval werd afgeslagen. In het communiqué van den 17den wordt alleen het afslaan van verschil lende aanvallen der Russen aan den Kormin-beek gemeld. Tan het ,Z u i d e 1 y k front. Aanvallen van geringen omvang en artilleriebeschieting is het eenige wat het Italiaansche communiqué van den 16den weet mede te deelen, In het bericht van den 17den echter wordt een door de Italianen behaald voordeel gemeld. In Tirol, ten W. van het Garda-meer, werd de sterke vijandelijke stelling Prega- sine veroverd. Ofschoon, de geweldige batterijen van Riva aan het gevecht deeluamen slaagden de Italianen erin bij de loopgraven van den vljaAi te komen, de draadversperring door te knippen en den vijand te verdrijven. Zij rukten daarop verder vooruit en veroverden de heuvels welke het Ledro-dal beheerschen. Het Oostenrljksche legerbericht van den 16den meldt het afslaan van verschillende aanvallen der Italianen Tirol. Verder beschieting van Doberdo en van het Oostenrljksche front in de Dolomieten. In de mededeeling van den 17den wordt niets gemeld over het door de Italianen behaalde voordeel in Tirol. Daarentegen wordt melding gemaakt van hardnekkige aanvallen op het plateau van Doberdo. Alle aanvallen werden afgewezen. De stellingen bij GOrz en Tolmino werden hevig beschoten. Van het Servische front. Een Engelsch bericht van den 16en deelt mede dat de spoorwegverbin ding tusschen Prahovo en Nisj over een lengte van 65 K.M. verbroken zijn. (De eerstgenoemde plaats is een kopstation van den Servischen spoor weg aan den Donau.) Waarschijnlijk is dit de»l van den spoorweg ten N. van Zajecar gelegen. Hier toch loopt de lijn door het Timok-dal dicht langs de Bulgaarsehe grens. De lijn was den laatsteu tijd van groot belang daar alles wat voor Rusland bestemd was hierlangs vervoord werd. Vol\ gens een Berlljnsche mededeeling zfln de aanvallen op drie punten tegelijk begonnen. De aanvallen zijn gericht op Zajecar, Nisj en Pirot. Bij deze laatste plaats loopt een'andere, even eens hoogst belangrijke spoorwegver binding gevaar afgesneden te worden. De fijn Saloniki-Nisj loopt hier ge vaarlijk dicht laDgs de grens, zoodut de mogelijkheid niet uitgesloten is dat binnenkort de verbinding van Saloniki met Nisj verbroken zal worden. (Volgens een ander bericht is de lijn die door de Bulgaren verbroken is, de spoorweg Nisj Preshovo (niet Prahovo). Dit is op de lijn Nhy Saloniki). Van het front meldt een Engelsch bericht dat de hoogten bij Belgrado, die op 2 K. M, van de stad liggen nog steeds in handen der Serviörs zijn. Volgens deze mededeeling zouden 8 Duitsche en 4 Oostenrljksche leger korpsen aan den strijd deelnemen. Een Reu ter bericht geeft aan dat de gevechten welke met de grootste verbittering govoei-fl worden steeds voortduren. De Serviërs wisten zich in al hunne stellingen te handhaven. Ook tegen de Montenegiljnsche troe pen, die in Bosnië opereerden hebben de Oostenrijkers den strijd aangebon den. Sterke strijdkrachten trachtten de DriDa over testeken. BljGrahovo (aan de grens ten O. van Ragusa) vielen zfj eveneens aan. Overal werden echter met aanzienlijke verliezen teruggeslagen. Van Duitsche zijde wordt. dd. 16 Oct. medegedeeld, dat de troepen vanuit Semendria verder oprukten. Ten O. van Pozarevac werden twee plaatsen bestormd. Van de Bulgaren wordt medege deeld dat zij het O. fort Zajecar ver meesterden. In het Oostenrljksche communiqué wordt gemeld dat de troepen ten Z. van Belgrado op stormafstand van de Avala-stellingen zijn gekomen. (Deze stellingen liggen even te Z.O. van Belgrado). Op de hoogten ten Z. van Vinea werden de Serviörs uit hunne stellingen geworpen. Een bericht van 17 dezer geeft aan dat de Serviörs ook uit de Avala- stelling geworpen werden. Z.W. van Semendria werden zij door de Duit schers achteruitgeworpen. De aanval der Bulgaren wordt voortgezet. Ten Z. van Zajecar trok ken zij ovor den Timok. O. van Knas- jewats veroverden z(j een heuvel. 200 Serviërs werdeD gevangen ge- De landing te Saloniki. Volgens een bericht uit 'Weenen, dd. 16dezer zouden zich te Saloniki slechts 40.000man bevinden. Een later bericht meldt echter de aankomst van nieuwe transportschepen. Tevens wordt hierin medegedeeld dat kleine afdeelifigen reeds naar de Servischen grens zijn vervoerd. Volgens een Itali- aansch bericht zouden zelfs 20.000 man vertrokken zijn, daar de Stroe- mitzabrug gevaar liep door de Bulgaren vernield te worden. Hiermede komt een bericht uit Athene overeen, het welk meldt dat de strijdkrachten der Entente Saloniki den 16en hebben verlaten en naar het Servische front vertrokken zijn. Van Fransche zijde wordt ook nog medegedeeld dat Italië aan de opera ties op den Balkan zal deelnemen. Niet minder dan 150.000 man zouden naar Balkan gedirigeerd worden. Zij zullen ontscheept worden op een punt waar hunne aanwezigheid een beslis- sendeu invloed op den loop der ge beurtenissen kan uitoefenen. Roemenie. In Roemenie is thans ook een koninklijk besluit verschenen waarbij bepaald wordt dat de lichtingen die in dienst zijn, niet naar hui3 zullen gaan terwijl eenige andere lichtingen nog zullen worden opgeroepen. Oa duikboot- an mljnoorlog. Gedurende de laatste dagen zyn in de Middellaudsche Zee de volgende schepen door Duitsche en Oostenrljk sche onderzeeërs getorpedeerd Het tankstoomschip „H. C. Heury" (4218 ton, op weg naar Lemnos met een lading te^rolie); de „Haydn" (4000 ton)de „Cyrene" (8236 ton, Italiaansch)de „Thorpwood" (8184 ton)de „Sailor Prince" (3144 ton) „Halyzones" (5038 ton) en de „Apoilo" (3774 ton). In de Oostzee hebben Engolsche onderzeeörs 8 Duitsche transport schepen in den grond geboord. Naar het schijnt hBbben de Engelsche» een schip in territoriale wateren be schoten. De pers in Zweden i* hier over zeer verontwaardigd en vordert krachtige maatregelen, om te voor komen, dat een beschieting van vreemde schepen in Zeedsche wateren zich herhaalt. In de EgeTiaha Zaa. ïe Bulgaarsehe kust aan de Egeï- sche Zee is, volgenB een mededeeling uit Londen, door de vereenigde vloot geblokkeerd, en wel vanaf II. Za terdag 's morgens 0 uur. Aan neu trale schepen werd twee maal 24 uur tijd gelaten om de havens te verlaten. Oe Zeppelin-aanval op Londen. Londen, 16 Oct. Het onderzoek van gisteren in zake de 21 slacht offers van den Zeppelin-aanval van Woensdag heeft uitgewezen, dat acht hunner' tengevolge van den door stanen schrik zyn bezweken en de andere gedood of doodeiyk gewond werden. Volgens de uitspraak van de jury waren de sterfgevallen veroorzaakt do.or het werpen vau springbommen uit een vtjandeiyk luchtschip. Sohspen In dan grond goboord. Athene, 17 Oct. In de laatste dagen werden de volgende schepen door Duitsche en Oostenrijksch-Hongaar- sche onderzeeörs in den 'grond ge boord: Het Engolsche tankschip „H. C. Henry" (4219 br. registerton) mot teerolie naar Lemmos, het Engelsche stoomschip „Haydn" (4000 t.), hot Italiaansche stoomschip „Cyrene" (3236 t.), de Engelsche stoomschepen „Sailor Prince" (3144 t.), „Halyzones" (5093 t.), „Thorpwood" (3184 t.) en „Apollo" (3774 t.). De gedachte dringt zich op, dat de zware verliezen aan stoomschepen, die de geallieerden in de jongste we ken hebben geleden, de eigenlijke oorzaak zijn van de vermelde staking der landing van troepen te Saloniki. Opgebrachte trawlers. Londen, 16 Oct. Op 2 October wer den acht Duitsche trawlers opgebracht naar Grimsby en op 6 Oct. dertien. Zij waren bezig met vlsschen, van mijnstrooien was geen sprake. De dertien hadden ladingen visch, die te Grimsby verkocht zyn. De be manningen zijn geinterneerd. Daarentegen wordt van Fransche zyde medegedeeld dat de Bulgaren door de Serviörs en Franschen in de streek van Strumitza verslagen wer den. De inneming van de stad wordt dagelijks verwacht. .(Strumitza ligt aan den bovenloop van de rivier van dien naam, ten Z.O. van Schtip, op Bulgaarsch gebied). Oe Balkan. Het aantal oorlogsverklaringen is weer met een vermeerderd. Thans heelt ook Frankryk den oorlog aan Bulgarije verklaard. Den 16on was dit reed* door Engeland geschied. Bittere ernst. Het „Osuabr. Tageblatt" van Don derdag j.1. verhaalt, dat dezer dagen in een trein tusschen Oldeuburg en. Bremen twee jonge dames in een coupé zaten, waarin ook een vrouw, in gezelschap van haar man, plaats nam. Nauwelijks was de vrouw ge zeten, of zy begon, strak voor zich uit starende, op haar vingers te tellen een twee - drie! en herhaalde dit met kleine tusschenpoozen weer. De jonge dames konden haar lauhen niet inhouden, om het zonderlinge gedrag der vrouw. Dit werd den begeleider te machtig en hfj voegde den gichelenden dames toeU zult uw dwaze lachen toch wel willen staken, als ik u zeg, dat myn vrouw drie zoons in den oorlog verloren heeft. En nu breng ik haar naar een krankzinnigengesticht". Plotseling werd het doodstil In de coupé I BINNENLAND. Kon. Nat. Staunoomité 1014. Naar wy vernemen, zijn door tus- schenkomat van de Javasche Bank opnieuw uit Indiö f 100,000 overge maakt aan het Kon. Nat. Steuncomité. Oplichterij. Vrydagavond heefteen banketbakker te Amsterdam pertelepboon order ont vangen, om een hoeveelheid bonbon» te bezorgen aan een adres op de Prinsengracht. Hy die de bestelling deed, verzocht daarby ceveris, den oopjongen een bedrag van f 40 aan rieingeld mede te geven. Toen de jongen met het geld bij het opgege- ven adres kwam, werd hij op straat aangesproken door een man van circa 20-jarigen leeftijd, die hem om het wisselgeld vroeg, waarna de jongen hem dit geld afgaf. Na een dubbel tje aan den knaap gegeven te heb ben, maakte de rnan zich ijlings met het overige geld uit de voeten. Een' brutaal stukje. We vinden in „De Telegraaf' een verhaal van smokkelen bij Lobith, waaraan het volgende i* ontleend Aan het uiterste westeiyke puntje vau de greusiyn naby het fort Panner- den ligt een motorboot van de marine, die al do vaartuigen aanhoudf, welke te Lobith willen doorvaron, en een onderzoek instelt naar hun landingen en naar het doel hunner reis. Ook zorgen de manschappen op die motor boot er voor, dat de schepen niet over de grenslijn varen. Maandag kwam een vrij groot schip, door een motor bewogen, uit Neder- 1, met een aanzienlijke partij Ijzer alB deklast. Ondervraagd verklaarde de schipper, dat hy met deze lading op weg was naar de scheepstimmer werf Bodewes, te Lobith. Informaties werden genomen, waaruit bleek, dïit de firma Bodowes inderdaad een lading yzer verwachtte, en toen vertrouwde de commandant vau de marine boot het zaakje genoeg, om den schipper door te laten. Zooilra deze laatste echter voor het Vossengat gekomen was, maakte hy plotseling rechtsomkeer en verdween het Duitsche riviertje, nog. vdór de grenswacht, die hem van de verte in de gaten hield, van haar verbazing was bekomen I Natuuriyk begreep toen iedereen, dat de slimme kerel het dek van zyn schip alleen maar zoo zwaar met yzer beladen had om des te beter zy'n luiken toe te dekken, en dat, zonder den minsten twyfel de heelo schuit, vol smokkelwaar zat. Het schip mat op z'n minst 80 ton Nu is de schipper wel bekend en móet hy waarschyniyk ook wel weer naar Nederland torug met zyn schuit. Maar dan kan hy hoogstens gestraft worden om niet gehoorzaamd te heb ben aan het bevel van de militaire motorboot, en die straf z%l niet hooger loopen dan tot een boete van 25 gulden, die de man natuuriyk met het groot ste genoegen betalen zal I Ingezonden Mededeeling. Waterzucht geen ziekte. Waterzucht dient niet beschouwd te worden als eeu ziekte, maar als een ziekteverschijnsel. De ziekte zelf zetelt, gewooniyk in de nieren. Trage nieren onttrekken namelijk niet voldoende water aan het bloed en dit water verspreidt ziqh op andere wijze. En de onnatuurlijke afscheiding uit de bloedvaten leidt tot waterzuch tige zwellingen onder de oogen, in de ledematen en het lichaam. Een kenmerkend verschijnsel van waterzucht is, dat de zwellingen zich slechts langzaam weder vullen, nadat er met den vinger op gedrukt heeft. Als de nieren de oorzaak zyn, treden gewoonlijk ook urine-stoornis- rugpyn en bezinksel in het water op. Dampbaden en aftapping verlichten ongetwyfeld het verschynsel, maar genezen het niet. Er is geen betere behandeling in zulke gevallen dan met Foster's Rugpyn Nieren Pillen, die de nieren tot werkzaamheid brengen, heelen en versterken, eü het urinezuur en de andere belemme rende onzuiverheden uit de urineka- nalen verwijderen. Zy verschaffen een vryen uitweg aan het opgehoopte water, en de waterzuchtige zwellingen verdwynen langzamerhand. Een ge regelde leofwyze, voldoende rust, warme baden en frissche lucht, alsook weinig gebruik van vleesch, thee, koffie en alcohol zijn bevorderiyk voor uwe genezing. Foster's Rugpyn Nieren Pillen hielpen zelfs in gevorderde gevallen van nierkwalen en de daaruit voort vloeiende kwalen als waterzucht, nier- gruis, rheumatiek, rugpijn, ischias, niersteen, spit enz., hoewel natuuriyk de beste resultaten verkregen worden by tijdige behandeling en gebruik by het optreden dor eerste verschynselen van niera3ndoening. Te Den Helder verkrygbaari by Alb. ten Klooster, Keizerstraat J 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel b, f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. EiBCht de echte FoBter'a Rugpyn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. 61)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1