HELDERSCHE COURANT No. 4533 DONDERDAG 21 OCTOBER 1916 43e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. De Week. 2. De Oorlog. 3. Feuilleton, enz. Onze Gemeente- Begrooting 1916. II. De gemeentebedrijven zijn gewor den, de kurk waarop de gemeente- finantiön drijven. Dit is begrijpelijk. Zij, die tot de monopoliseering van dergelijke voor de gemeenschap belangrijke instel- lingen overgingen, deden dat, omdat zij daarmede de gemeente onafhan kelijk van particuliere ondernemers wilden maken, tevens, om een betere voorziening, meer gericht op de eischen van het algemeen, te ver krijgen. Overigens bleven de bedrijven voor hen gewone zaken, beheerd door de gemeente op de wijze, zooals een particulier dat zou doen. Voor hen heeft het dan ook niets zonderlings, dat de bedrijven na af schrijving en rentebetaling de winst in de gemeentekas storten. Er is echter een andere meening mogelijk, en wel deze, dat de ge meente alle bedrijven, bij wier goede functioneering alle gemeentenaren gelijkelp belang hebben, tot zich neemt alleen en uitsluitend, om die gemeentenaren goed te bedienen, d.w.z. #voor zoo weinig mogelijk geld, goede waar te leveren. Tevens om de in die bedrijven werkzame per sonen behoorlijke arbeidsvoorwaarden te bezorgen. Voor de sociaal-democraten geldt b.v. in hoofdzaak deze eisch, aan ge meentebedrijven te stellen. Voor hen zijn Stkats- en gemeentebedrijven voorts de steunpunten, waarop zij in de toekomst voort zullen bouwen aan de maatschappij, zooals zij die zien ontwikkelen. Dit wil niet zeggen, dat zij geen eischen stellen van goed zakenbeheer,. integendeel, zij meenen, dat het be drijf allereerst zelf rente en aflossing moet opbrengen van de leeningen die de gemeente er voor heeft moeten, sluiten. Daarnaast, dat flink wordt1 afgesbhreven en een even flinke re serve wordt gevormd. Van de op deze wijze reeds sterk ingekrompen winst moet verder ge zorgd worden, dat de tarieven zoo laag mogelijk worden, de arbeidsverhou dingen van het personeel zoo goed, dat zij particulieren altijd ten voor beeld zijn en verder, dat uitbreidingen plaats vinden,- om in de behoeften te noorzien, zelfs dan, als daarvan geen directe winst is te wachten. Dat er aan dit laatste dikwijls iets hapert, weet ieder. Als er in afgelegen wijken geen voldoende aansluitingen te wachten zijn, rekent men een buis leiding daar naar toe als weggegooid geld en de bewoners blijven daar dan zonder gas en water zitten. Of er ook tegen een matige uit- keering in de Gemeentekas bezwaar is? Een bedrag, dat men zou kunnen beschouwen als een vergoeding voor risico? Wij meenen,dat daartegen niet veel atrijd gevoerd zou wordenmaar dit bedrag zou zoo klein zijn, dat het voor de voorstanders van winst- uitkeering van geen belang is. Intusschen alle gemeenten hebben, wijl de overname der bedrijven, en vooral hunne ontwikkeling, viel binnen het tijdperk, waarop meer en meer de z.g.n. fmancieele nood ontstond, van die bedrijven gebruikt gemaakt, om de winsten te besteden tot staving van hunne gemeentekas, m. a. w. de gelden, opgebracht voor de levering van doodgewone levensbehoeften, ge bruikt, om er de steeds stijgende gemeente-uitgaven mee te bestrijden. En dit is tot zulk een waanzinnige hoogte gekomen, dat men zelfs ver zuimde reserven te vormen, ja zelfs door veel te kleine afschrijvingen die winsten buitensporig hoog opvoerde, om rnaar te ontkomen aan verhooging der directe belasting. Dat is hier geschied, dat is overal geschied. Aanhoudend is er door den accoun tant op gewezen, dat hier aan de gasfabriek veel te kort wordt afge schreven, tot nu toe zonder resultaat. Sinds eenige jaren pas reserveert men hiermaar tot zulk een betrek kelijk klein bedrag, dat het niets beteekent (f 2000 per jaar). Tot welke resultaten een dergelijke gemeente-politiek heeft geleid bewijst ons het volgende staatje. De uitkeering vande gasfabriek na aflossing en rente bedroeg te Dordrecht 39% v. d. hoofdei, omslag. Arnhem 27 Delft 76 Amsterdam 26 Groningen 24 Enschedé 34 Alkmaar 40 Helder 60 De voorstanders van deze politiek (waarbij er heel veel zijn, die in elk geval wel flink willen afschrijven en. reserveóren) vinden deze hooge uit- keeringen niets erg en aanvaarden o.a. onze beweringen, dat zij werken als een zeer onbillijke verbruiksbe lasting absoluut niet. Wij zeggen echter dit. Zeker, als een particulier het gasbedrijf exploi teerde, betaalde de gemeentenaren óók en zeker hoogere tarieven dan thans. En dan kwam de opbrengst in een particuliere zak. Maai- ditzelfde voorbeeld toont tevens aan, dat in dat geval zeker de belasting veel hooger zou moeten zijn. Wij erkennen dus, dat overname van de bedrijven, ook, als die hun winst in de gemeentekas storten, voordeel geeft aan allen Zeer zeker I Maar, en dit is de heele kwestie, waar het om draait, het brengt grooter voorebiel, naarmate hel inkomen stijgt, want de belastingverlaging of liever voorkoming van verhooging werkt voordeeliger naarmate men grooter inkomen heeft-, om aan te slaan. En dit is de onbillijkheid. De overname van de bedrijven dooi de gemeente wijzigt in eens het karakter dier bedrijven. Alle gemeentenaren hebben gelij kelijk recht op de voordeelen en dat kan alleen door! de tarieven zóó te maken, dat zij geen winst overlaten dan om te verbeteren, af te schrijven en te reserveeren. En dat inderdaad bij hooge tarieven de voordeelen aan den kant der hooge inkomens liggen, bewijst het volgende voorbeeld, aangehaald in de toelichting op het adres aan den Raad van de afd. Helder der S.D.A.P., dd. 22 Aug. 1910: Een winkelier van f1200.— belast baar inkomen, was aangeslagen in de Inkomstenbelasting in 1.909 voor f 38.96. Deze winkelier gebruikte 1500 M8. gas per jaar. Stel nu, dat de gasprjjs, hetgeen toen werd verzocht, 1 ct. per M8. werd verlaagd, dan zou deze winke lier f15.— per jaar uitsparen. De mindere winst aan de gemeente kas zou in dat geval van de in komstenbelasting hebben bedragen, een bedrag, waarmede die belasting dus zou zijn verhoogd. In het geval van oüzen winkelier zou deze dus meer hebben betaald f9.74, terwijl hij f15.— uitspaarde, ergo hij had ruim f5.— voordeel. Winkeliers van kleiner inkomens zouden allicht nog meer besparing hebben gehad, terwijl alle kleine in komens op dezelfde wijze verlicht zouden zijn geworden. Groote winkeliers met nog grooter inkomen zouden door hun veel grooter gasverbruik zeker geen nadeel van de regeling hebben ondervonden, het verschil zou dus zijn opgebracht door hen, die met behoorlijk inkomen weinig gas gebruikten. Een particulier met. f1200.— in komen zou b.v. in ons geval ook f 9.74 hebbten moeten betalen, doch slechts f6.— f7.— aan gas hebben uitgèspaard. De verdeeling der gemeentelasten wordt dus billijker naarmate de tarieven der bedrijven worden ver laagd, terwijl hooge bedrljfsuitkee- ringen de lasten der gemeente op de schouders der kleine burgers en arbeiders leggen. Tot nu toe zijn, dit zal nu ieder inzien, de gemeentelasten, ook in onze gemeente, zeer onbillijk verdeeld Nu kwam de oorlog eu daarmede o. m. de duurdere kolenprijzen. In het stelsel, waaronder -onze be drijven worden beheerd, paste nu volkomen de verhooging der tarieven, en w\j hebben ons dan ook absoluut niet verwonderd dat B. en W. daar onlangs meê kwamen. Het „bedrijf" moet „winst" maken worden de „bedrijfskosten" dus hooger, dan moeten de „tarieven" ook vanzelf hooger worden. Wij zeggen, afgescheiden van de vraag, hieronder te behandelen, of' de verhooging der kolenprijzen in dezen tijd heelemaal nie.t buiten beschouwing moet blijven, dat de gemeente, dat is de gezamenlijke gemeentenaren, de productiekosten voor een bepaald verbruiksartikel, dat z(j zich gezamenlijk aanschaffen, ziet stijgen, maar dat artikel'nog is te verkrijgen voor den prijs tot nu toe betaald, dat wil zeggen, dat er nog van voldaan kan worden, bedrijfs kosten, rente en aflossing etc. Het artikel stijgt dus nog niet bo ven de gezamenlijke productiekosten, derhalve betaalt men dezelfde prijs. Dit is voor ons de beteekenis van de verwerping door den Raad van het voorstel van B. en ,W. om de gasprljs te verhoogen. (Wordt vervolgd). DE OORLOG. De officieele legerberichten van 18 en 19 October. Van het W e s t e 1 Ij k front. De berichten van Fransche zijde maken slechts melding van het ver hinderen van aanvallen welke de Duitschers wilden ondernemen, en van artillerie-gevechten. Het Duitsche legerbericht van den 19en geeft alleen aan dat de toestand onveranderd is. Van het O o s L e 1 ij k front. Het Russische legerbericht van den 18en deelt mede dat de Duitschers welke ten N. van Mittau over de Aa getrokken waren, weer naar den an deren oever teruggeworpen werden. Aan de Times wordt evenwel uit St. Petersburg gemeld, dat men daar de toestand bij Riga als zeer ernstig be schouwt. De Duitschers trachten hier van het Z.-O. uit de stad te omsinge len. De voorloopige operaties hebben ertoe geleid dat de Russen eenigszins naar het N. werden teruggedrongen. Volgens militaire deskundigen zouden deze gevechten kunnen leiden tot be langrijken strijd op het geheele front aan den midden en beneden Duna. Bij Dunaburg schieten de Duitschers niet meer op. Wel trachten zij de Russische stellingen bü Posjilina te nemen, doch al de aanvallen wer den afgeslagen. Daarentegen werden de Duitschers ten Z. van Dunaburg uit de stellingen op den Z. oever van het Driswiatimeer met groote ver liezen verdreven. Ook aan den boven Njemen werd een dorp door de Russen heroverd. Ten Z. van den Pripet was het voordeel weder aan de zijde der Russen. Ten N. van Rafalowka (aan de Styr) werden bij de bezetting van een dorp 30 officieren en meor dan 500 soldaten gevangen genomen. Ten W. van Rafalowka drong de cavalerie verder door. In totaal namen d« Russen 30 offl- eieren en 1000 man gevangen. Ten Z. van Tsartorisk, eveneens aan de Styr, werd Nowo Selkï door de Russen genomen. Een daarbij gelegen brug- gehoofd werd vermeesterd. Na het afslaan van een tegenaanval werden 800 man gevangen genomen. Het succes werd ^oor de Russen voort gezet. Verder stroomopwaarts van Nowo-Selki drongen zij het dorp Koelikowitsji binnen. Hier namen zij weder 1000 man gevangen. Verschei den bommenwerpers en machinege weren werden veroverd. In het Duitsche legerbericht van den 19en wordt gemeld, dat de Rus sische stellingen ten W. van Mittau genomen werden en de Duitschers oprukten tot Borkowitz (aan den linkeroever van de Duna, halverwege Friedrichstadt-Riga. 1 officier en 240 man werden gevangengenomen. De Russen deden een aanval ten N.W. van IJacobstadfc, doch werden teruggeslagen. Verder wordt meegedeeld ;dat de ge vechten-aan de Styr een gunstig verloop voor de Duitschers nemen. Het Oostenrijksche communiqué maakt eveneens melding Van vechten aan do Styr en verder bij de Goryn. Ten N.W. van Derazno (aan de Goryn) liepen de Russen driemaal storm op de Oostenrijksche stellingen. Zij werden evenwel terug geslagen "en verloren 3 officieren en 500 man aan gevangenen. De Russen die aan de Styr over Koeilikowitsji opmarcheerden werden eveneens teruggeworpen op den O. oever van de Styr. Erkend wordt dat in de streek van Tsartorisk de Russen vasten voet wisten te krijgen op den W. oever van de Styr. De aanvallen der Russen bij Rafalowka werden alle Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Hearen Regenjassen, In gummi an waterproof. Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en modellen. Overigens op het front geen veran dering. Van het Z u i d e 1 Ij k front meldt alleen een Italiaansch bericht, dat over het geheele front een grooter bedrijvigheid wordt waargenomen en dat de Italianen hunne stellingen op het Karst-plateau hebben uitgebreid. Van het Servische gevechts terrein. Uit de verschillende berichten van Duitsche en Oostenrijksche zijde valt op te maken, dat er van grooten voort- g geen sprake is. Voet voor voet komt men slechts vooruit. Z.W. van Belgrado, aan de Servische grens bij Obrenovatch is van vooruitgang nog geen sprake. Verder naar het O. is dit eveneens het geval. Naar het schijnt zal de strook ten Z. van de Donau Voor de Centralen de grootste moeilijkheden opleveren. De Serviërs! vechten met grooten moed, en het feit dat slechts weinig gevangenen worden gemaakt schijnt erop te wij zen dat de verdedigers zich liever doodvechten dan zich overgeven. Bo vendien schijnen de Serviërs den tijd van stilstand gebruikt te hebben om verschillende sterke verdedigingslinies in te richten. Het Duitsche bericht van den 19an meldt dat Obrenovatch door de Duit schers genomen, is. Ten Z. yan Belgrado werden de hoogten ten O, van. Wranits bereikt. (Deze liggen slechts enkele K.M. ten Z. van de tot 'nog toe door de Duitschers .ingenomen stellingen). Het hoogland Bodzevats (Z.O. van Pozarevac) is aan de Serviërs ont rukt. Omtrent de operaties der Bulgaren wordt medegedeeld, dat deze verder vooruitgingen tegen Zajecar en Knja- zenac. Andere afdeelingen der Bul garen namen Wranja aan den spoor weg Saloniki'-Nisj en zijn verder Zuidelijk reeds over de linie Egri Palanka Iatjip aangekomen. Vólgens het Oostenrijksche com muniqué van don 19en is Matswa (het land in den Noordwesthoek van Servië) thans gehéel in Oostenrljkgch bezit. In de gevechten om de Awala- stelling werden van de Serviërs offi cieren en 2U00 man gevangen ge nomen. Een bericht uit Londen maakt even eens melding van het bericht, dat bij Wranje de spoorweg door de Bulgaren zou zijn afgesneden. In een bericht van den 18en wérd de vooruitgang der verbondenen en der Bulgaren reeds aangegeven. Bij Vlassina zou den de Bulgaren teruggeslagen zijn. Over het geheele front worden zij evenwel door de Serviërs tegenge houden. Het opblazen van de spoor brug bij Vranja moet door een Bul- gaarsche patrouille geschied zijn. Een Fransch bericht maakt daaren tegen melding van het feit, dat de verbinding Nisj—Saloniki nog intact is. De eerste trein met gewonde Franschen die dus meevechten tegen de Bulgaren was te Saloniki aangekomen. Dir bericht is van den I9en. In dit bericht wordt eveneens bevestigd, dat Stroemitza door de Fransch - Servische troepen is bezet, Verder zouden de Bulgaren Petrits en Melnik ontruimd hebben. Van de zijde der bondgönooten wordt er echter op gezinspeeld, dat de Serviërs misschien op sterkere stellingen terug zullen trekken om de aankomst van versterkingen af te wachten. De Balkan. De hulp van de Entente. Een Duitsch bericht van den 19en deelt ons mede, dat de samentrekking der troepen in Saloniki, zonder dat zij naar Servië vertrekken, in Grie kenland groote ontstemming verwekt. Daarentegen wordt van Engelsche zijde gemeld dat de troepen de Ser viërs die bij Gevgeli doof 40.000 Bulgaren werden aangevallen reeds ondersteunden en hielpen de Bulgaren terug te drijven. Verder komen nog steeds groote transporten-troepen en oorlogsmateriaal te Saloniki aan. Intusschen zijn de berichten over ae hulp van de Entente en de ge vechten tegen de Bulgaren niet erg duidelijk. Het eeno bericht bevat soms de tegenspraak van het voor gaande. Over de landing der troepen heerscht dezelfde onzekerheid. Verschillende berichten, o.a. van de bezetting van Strumitza en de ontruiming van Petrits en Melnik z|jn nog niet bevestigd. Bevat dit bericht waarheid dan zou dit betee- kenen dat de Bulgaren vanaf Grlekscii gebied door de hulptroepen zouden zijn aangevallen. Voorloopig dient men aan de be richten van den Balkan voor zoover het de gevechten tegen Bulgaren en de landing te Saloniki betreft niet te veel vertrouwen toe te kennen, en doet men het beste nadere en meer positieve berichten t'e wachten. Omtrent bet onttrokken van troepen aan het front op Gallipoli wordt ge meld dat dit bericht onwaar is en dat integendeel de troepen op Galli poli steeds versterkt worden. Wat Italië zal doen is nog niet zeker. In het Engelsche lagerhuis wordt medegedeeld dat, de onderhan delingen gaande zijn om de deel neming van Italië aan de Balkan expeditie te verkrijgen. De bespreking van de eve^tueele deelueming schijnt in Italië, evenals in Frankrijk en Engeland reeds tot oneenigheid in het ministerie geleid te hebben. Tenminste er is een bericht dat meldt dat Sonino „ziek" is. Het Fransche blad „le Journal" meldt daarbij reeds „Ministerieele crisis in Italië waarschijnlijk". Volgens de Köln. Zeitung is de deelname van Italië reeds een uit gemaakte zaak. Men zal beginnen met een maritieme actie in de Egeïsche zee. De berichten zijn hierover overigens ook niet erg duidelijk. Positief wordt er eigenlijk niets medegedeeld. In tusschen, het begin is er. De oorlog aan Bulgarije is door Italië verklaard. De houding van Grieken land. De gezanten van Engeland en Rus land hebben aan den Grlekschen minister-president medegedeeld dat de opvatting van het Servisch Griek- sche verdrag niet overeenstemt met i opvatting van hunne regooringen. Uit Boekarest meldt nog een be richt dat Griekenland officieel aan de Roemeensche regeering heeft laten weten dat Griekenland neutraal zal blijven. De Grieksche generale staf is intus schen naar Saloniki vertrokken en men verwacht dat de koning spoedig zal volgen. Treinramp In Frankrijk. St. Etienne, 18 October. Een trein met herstellende gewonde soldaten is bij den tunnel van St. Privat ont spoord door het breken van een koppelstang. ZeventieSi dooden en tal van gekwetBten zijn reeds uit de over blijfselen te voorschijn gehaald. De dienstplicht-kwestie In Engeland. In Engeland voelt men nog steeds niet heel veel voor de dienstplicht. Naar men vermoedt zal men spoedig trachten een beslissing inzake dit vraagstuk uit te lokken. Dat hierbij groote belangen op het spel komen te staan is te begrijpen. Verschillende ministers welke zich met het stelsel van dienstplicht niet konden vereeni gen, zouden moeten aftreden. Volgens de „Daily Chronicle" zijn er dan be langrijke gebeurtenissen te ver wachten. Intusschen is min. Redmond afge treden, Naar men mededeeld in verband met oneenigheid inzake4 de Balkan-expeditie, Volgens hem zou spoedig een algemeeue verkiezing voor de deur staan, en was deze verkiezing in politieke kringen reed» een algemeen onderwerp van gesprek. De oorlog ter 200. Door Duitsche onderzeeërs eu door mijnen gingen herhaaldelijk Engelsche trawlers verloren. Thans wordt weer een schip als vermist opgegeven. De Engelschen echter vermeesteren de Duitsche trawlers. Volgens een be richt uit Londen hebbeQ de Engelschen in de laatste twee weken 26 Duitsche trawlers opgebracht. De Duitsche marine verloor in de Oostzee een torpedoboot, welke door een veerboot werd overvaren. BINNENLAND. Kamerverkiezing district IX te Amsterdam. Donderdag zijn officieel candidaat gesteld voor de verkiezing voor de Tweede Kamer in district IX (vaca ture-Vliegen), do heeren J. van den Tempel (S. D. A. P.), W. de Vlugt (anti-rev'. en D. Wijnkoop (S. D. P.) Werklieden In munitiebedrljvan. Naar wij van sociaal-democratische zijde .vernomen zou het Kamerlid, de heer Spiekman, Dinsdagmiddag met twee leden van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Metaalbewerkers- bond een onderhoud hebben met den Minister van Oorlog, naar aanleiding van de regeeringsmaatregelen be treffende het verlaten van het land door werklieden In de munutie- en andere bedrijven. (Hbld.) Logger op een mijn geloopen. Omtrent het ongeluk in de Noordzee, aan den Oostkant van de Lemmers overkomen aan den Scheveningschen logger „Sch. 181", waarbij drie der opvarenden het leven hebben verloren, meldt men nader aan de „N. R. Ct." De negen geredde leden der be manning zijn Dinsdagnamiddag uit Vlaardingen, waar zij door de „Sch. 140" waren aangebracht, te Seheve- ningen aangekomen. Het ongeluk heeft Zaterdagavond halfacht plaats gehad. Door de deining is de logger met, het achterschip waarschijnlijk op een los drijvende mijn geraakt. Het achterschip roet mast .en boot werd dadelijk wegge slagen. Visschers, die met hun schepen op vrij grooten aftitand waren, ver klaren een hevigeu knal te hebben gehoord. De opvarenden van de „Sch. 181", hadden geen knal waar genomen, hetgeen waarschijnlijk is toe te schrijven aan een tijdelijke verdooving tengevolge van den schok. De bemanning verkeerde in een hachelijken toestand, vooral daar hun boot was weggeslagen. Kalm nam de schipper echter zijn beschikkingen, en ieder had in een ommezien van tijd zijn zwemvest, met uitzondering van een jongen, wiens vest niet te vinden was. Het schip zonk binnen 10 minuten. De geredden zeggen, dat er in do nabijheid van hun schip een stoom- logger was, die binnen tien minuten - dus voordat bet schip gezonken was nabij had kunnen zijn, doch dat die stoomlogger niet te hutp is ge komen. De logger „Sch. 140", die zich op eenigen afstand bevond, had dadelijk gestakeld en en was met volle zeilen op de „Sch. 181" afgekomen. Een matroos van laatsgenoemden logger was de „Sch. 141" tegemoet gezwom men en had meegedeeld, dat de be manning van den verongelukten logger niet in het bezit was van een boot. Dadelijk daarop heeft de „Sch. 140" een boot te water gelaten en na veel moeite slaagde men er in, 9 van de 12 leden der bemanning van de „Sch. 181" op te pikken. Een der geredden was reeds in zinkenden toestand; bewusteloos werd hij in de boot gebracht, waar hij na eenigen tijd bijkwam. De autoriteiten stellen een onder zoek naar het gebeurde in. De Maarschalksstaf van admiraal de Winter. Bij de Dinsdag in Den Haag ge houden veiling is de heer jbr. mr. Victor de Stuera eigenaar geworden van deD maarschalksstaf en de beide miniaturen van wijleD admiraal de Winter voor reep. f1300, f275 en f 145. Vaisohheld In geschrifte. De rechtbank te Maastricht veroor elde den gewezen postdirecteur te Gulpen ter zake van valschheid in geschrifte tot 1 jaar gevangenisstraf met mindering van het voorarrest. De eisch was drie jaar. PLAATSELIJK NIEUWS. Mevrouw Mann-Bouwmeester. Zooals billetten reeds vermelden, komt Dinsdag 26 dezer mevrouw Mann-Bouwmeester hier met een jubileum-voorstelling ter herdenking van hare 30 jarige verbintenis aan de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Too- neel". Eigenlijk behoeft mevrouw Mann, de groote zuster van onzen grooten Louis, geene aanbevelingwie, die haar zagen, ontroerden niet van haar spel? Nog zeer onlangs hebben wij, wat speciaal den Helder betreft, van haar schitterend talent kunuen ge nieten, toen zij in „Pro Domo" optrad en ook in die kleine rol blonk z(j uit op een wijze, die het stuk eigenlijk niet verdiende. Haar jubileumstuk, waarmede zij de volgende week optreedt, is een Italiaansche comedle in drie bedrijven, getiteld in de Nederlandsche vertaling „Cesarine". Hieromtrent zegt de „N. Rott. Crt." Er is niet licht een rol te vinden voor deze levenswarme actrice, die zij zoo prachtig gaaf en met zoo fijne schakeering, met zoo echten humor speelt als deze. De hoofdfiguur Cesarine zelf, do eenige trouwens uit het stuk, die ten voeten uitgeteekend is, is toch wel, dank zy het voortreffelijke spel van mevrouw Mann, tot een levend we zen voor ons geworden. Zij, de maitressé van den rijken afgevaardigde, wil, dat haar jonge zusje niet den zelfden weg op gaat als zij zelf, en als dit jODge kind liefde blijkt te voelen voor den secre taris van den afgevaardigde, voor wien Cesarine zelf meer dan gene genheid heeft, dan doet zij afstand van hem om het geluk van haar zusje te verzekeren.... „..Deze auteur weet door zijn dialoog, voor dit niet zeer rijk om- kleede gegeven 3 bedrijven lang onze belangstelling vast te houden." Over het spel van mevr. Mann zegt de recensent Dat dualisme, dat leven in rijke, deftige omgeving met dien aard van het meisje uit bet volk, dat innerlijk zoo weinig veranderd is,' dat dualisme heeft mevrouw Mann ons prachtig doen zien. Haar hoogtepunt in haar spel was wel haar gesprek,met Hans, als zij gehoord heeft, dat Julia en hij van elkaar houden. Spontaan klapte toen het publiek bö open doek, en het was ook mees terlijk, haar spel, schijnbaar zoo eenvoudig, omdat het zoo natuurlijk was, met zoo half teruggedrongen gevoel en humor, waar de bitterheid even doorscheen. Dit was het hoog tepunt, maar de geheele uitbeelding van deze figuur door mevrouw Mann was suggestief. Ko Donokar's Sahlmmenspel, Blijkens een in dit nummer van ons blad voorkomende advertentie komt K» Doncker a. s. Maandag met zijn Schimmenspel te Helder. In de aardige zaal van „Tivolï" zal hij z|jn artistieke schimmen vertoonen, zijn verzen voordragen die zoo aller genoeglijkst van woord en keus, en niet zelden verrassend zijn door hun onverwachte en treffende moraal. De toepasslyke muziek en de Schimmen- vertooning vooral zullen den bezoekers ongetwijfeld bekoren. Het oordeel van de pers over Ko Doncker en zijn schimmenspel is onverdeeld gunstig. Het is eens iets anders dan het ge wone wat een winterseizoen brengt en daarom meenen wij onzen lezers te kunnen aanbevelen om Maandagavond den kunstenaar Doncker met zijn schimmenspel te gaan zien en hooren. Weinigen zulienonvoldaan huiswaarts keeren. Gemeenteraad. De gemeenteraad komt bijeen Dins dag 26 October. Alsdan komen o.a. de volgende onderwerpen in behandeling Voorstel tot het doen van eene uitgaaf van pl.m. f165.- tot ver betering van de leermiddelen van School No. 1 te Koegras. Deze zijn, blijkens de toelichting van B. en W., niet voldoende en verkeeren in een staat, die noodzakelijk verbetering behoeft. Bij het stijgend getal kinderen is er gebrek aan schoolboeken ge komen en het is niet mogelijk dit in orde te brengen met het bedrag, dat volgens den gewonen maatstaf per jaar aan leermiddelen voor de school mag besteed worden. Concept-verordening op het beheer en behandelen van de brandblusch- middelen. Blijkens hot bepaalde in art. 19 is aansluiting aan de telefoon voor 8 perceeleD, bewoond door de brandmeesters, noodig. De kosten hiervoor bedragen jaarlijks f277.60 met entrée-geld van f55.—. Advies van B. en W. op het adres van de afd. Helder van de S.D.A.P., verzoekende maatregelen te nemen met betrekking tot de woningwet. In dat adres werd verzocht maat regelen te nemen tot betere uitvoering van de Woningwet in deze gemeente en wel door gebruikmaking van de in artikel 32c dier wet verleende bevoegdheid. Volgens het aangehaald wetsartikel kan de Gemeenteraad een bedrag beschikbaarstellen tot aankoop van gronden en tot aankoop, aanbouw of verbouw van woningen in het belang der volkshuisvesting voor rekening der gemeente, ingeval dit noodzakelijk is voor de riehtige uit voering van de Woningwet. Adressante tracht in de bij het Ires gevoegde memorie van toe lichting door verschillende becljfe ringen aan te toonen, dat het nood zakelijk is tot gemeentelijken woning bouw over te gaan. Naar de meenipg van B. en W. is de tijd echter niet gunstig, om thans eene beslissing te nemen, omtrent dit belangrijke vraagstuk. Door een abnormaal groot garnizoen is de woningnood toch op normale wijze gestegen en door plotselinge uitbreiding van de werf is het nuttig effect van de particuliere bouwveree- nigingen grootendeels tenietgedaan, terwijl het particulier initiatief, dooi den druk van den oorlogstoestand, vrijwel stilstaat. Velen die in principe voorstanders van gemeentelijk Initiatief zouden zijn, zullen huiverig zijn onder deze omstandigheden vóór te stemmen men zou dan een onzuivere stemming krijgen en B. en W. hebben daarom de eer den Raad te adviseeren de beslissiDg uit te stellen tot normale toestanden zijn teruggekeerd. Voorstel tot het vaststellen van het bedrag van de zekerheid door den nieuwen ontvanger te stellen. Naar aanleiding van de ontslag aanvrage van den heer A. J. deJongh als ontvanger dezer gemeente, stellen B. en W, voor dit bedrag voor den nieuwen functionaris te bepalen op f20.000.-.. Advies op het adres van W. J. Braggaar om vergoeding van de door hem gemaakte kosten inzake de aan besteding van het werk voor de Gemeente-Rpiniglng. B. en W. adviseeren tot afwijzing van dit verzoek op grond, dat aan adressant in overweging is gegeven door den Gemeente Bouwmeester, zich terug te trekken en deze toch op nader onderzoek is uitgegaan. Dit onderzook kon natuurlijk alleen op eigen risico geschieden. Voorstel tot wijziging van de ver ordeningen op de plaatselijke belas ting naar het inkomen en op het schoolgeld. B. en W. zeggen in hun advies o. a. het volgende Do afdeeling Helder van de Sociaal- Democratische Arbeiderspartij heeft een adres ingediend waarin twee verzoeken worden gedaan. Ten eerste om het, in artikel 10 der Verordening op de heffing van eene plaatselijke directe belasting naar het inkomen in de gemeente Helder, genoemd bedrag van f 400. te ver vangen door dat van f500. Bij het adres zijn, behalve een memorie van toelichting, nog gevoegd een tabel van berekening, bedoeld bij artikel 12 der verordening, be nevens een vergelijkende staat daaruit blijkt, dat, terwijl bij de te genwoordige rogeltng de klassen op klimmen met f50." tot een inkomen van f1200 tot beneden f1300 (f800 belastbaar) en verder met f100.— bij het voorstel van de adressante de klassen met f50.— naar omhoog gaan tot een inkomen van f1400.— tot beneden f1500.— (f900.-belast baar) en daarna vervolgen met f 100.-. Met waardeering wijzen wij op den arbeid door adressante verricht door het berekenen van tabel «n staat. Wat het voorstel zelf aangaat, ook bij ons was reeds de wensclielijkheid tot -verhooging van dön aftrek over wogen de verhoogde en nog steeds stijgende levensstandaard is daarvoor een gegrond motief, doch wij zijn daartoe nog niet gekomen, omdat wij eerst wilden overwegen of de thans in werking zijnde Rijks inkomsten belasting het wenschelijk zou maken de verordening te herzien. Het adres heeft er ons toe geleid u thans reeds een voorstel te doen enkele veranderingen aan te brengen. Daarvoor zijn eenige berekeningen gemaakt. Uit die berekeningen blijkt, dat de uitkomst is als volgt: 1914 volgens de tegenwoordige regeling f 100.623.30, volgens het voorstel der S. D.A. P. f 104,070 82, volgens vast percentage f 101.928.50; 1915 volgens tegenwoor dige regeling f 124.836.68, volgens vast percentage f 122.201,10. Naar aanleiding van het boven staande meenen wij de heffing naar een vast percentage te mogen aan bevelen, waarbij dan nog komt, dat de kohieren eerder gereed kunnen zijn. Wordt hiertoe door U besloten, dan zal artikel 11 van de Verorde ning op de heffing van een Plaatse lijke Directe Belasting haar het In komen moeten lulden als volgt: „De belastingschuldigen worden, naar mate van hun belastbaar in komen, geplaatst iD een der volgen de klassen: kl. 1 van 1' 50.- tot ben. f 10Q.- kl. 2 f 100.- f 160.- kl. 3 f 150.— f 200.— kl. 4 f200.- f 250.- kl. 5 f250.- f 800.- kl. 6 f300.- f 860.- kl. 7 f860.- f 400.- kl. 8 f400.- f 460.- kl. 9 f450.- f 500.- kl.10 f500.- f 550.- kl.11 f550.- f 600.- kl.12 f600.- f 650.- kl.18 f660.- f 700.- kl.14 f700.- f 750.- kl.16 f750.- f 800.- kl. 16 f800.- f 900,- kl.17 f900.- f 1000.- „De verd»re klassen zijn telkens „flOQ.— hooger dan da laatst, voor- afgaand*. Tan «lke klasse wordt ,het lqagste cijfer als grondslag der belasting beschouwd. „Jaarlijks wordt door dsn Raad ,het percentage vastgesteld, dat ran ,het belastbaar inkomen zal worden .geheven. „Het percentago wordt geheven ,van: le. „een belastbaar inkomon tot ,en met f800 voor de helft: 2e „een belastbaar inkomen van .,f800 en hooger over f800 voor de helft en over het meerdere tan volle". Behalve artikel 2, wordt voor de art. 4 en 10 eveneens eene verande ring voorgMteld. De begrooting dezer gemeente, dienst 1916, zooala die door ons is aangeboden, brengt de noodzakelijk heid mede, dat wordt overgegaan tot een hoogere heffiog van de Plaatse lijke Directe Belasting naar het In komen. Afgescheiden van de vraag of de begrooting voor den dienst 1916, zoo als deze door U zal worden vastge steld, eene hoogere heffing dan tot het thans in de Verordening vastge stelde bedrag van f125,000 noodza kelijk maakt, ware het naar onze meening toch gewenscht reeds nu tot verhooging van dat bedrag In de Verordening over te gaan. Mitsdien stellen wij U voorartikol 1 der Verordening op de heffing van eene plaatselijke directe belasting naar het Inkomen in deze gemeente te wijzigen in dier voege, dat;in plaats van f'125.000 worde gelezen f200.000. Ten tweede richt de adressante tot U bet verzoek: „de f460.—bij de schoolgeldheffing te vervangen door f550. Hiermede wordt bedoeld, dat in do Verordening op de heffing van school geld tot de onvormogenden gerekend zullen worden zij, die een belastbaar inkomen hebben van f550.-. Het bedoelde gedeelte van de Ver ordening ls thans nog van den vol genden inhoud: „Zi), die een belastbaar inkomen „hebben beneden f450.— per jaar, „worden geacht te behooren tot de „onvermogenden en zij die een be lastbaar inkomen hebben van f450,— „tot f800.- per jaar, totdeminver- „mogenden." Het komt ons voor, dat ook voor dit verzoek van adressante motieven zijn aan te voeren, die het wenschelijk maken de genoemde verordening te wijzigenbij de hoogere eischen, die het gevolg zijn van de tegenwoordige levensomstandigheden, worden de be zwaren In meerdere mate gevoeld door de hoofden van groote gezinnen en, ofschoon wij het verzoek niet geheel wenschen over te nemen, meenen wij, dat ook in de aangegeven richting iets kan worden gedaan. In het verzoek wordt alleen aangegeven een hoogere grens voor onvermogen den; niet voor minvermogenden. Wfl stellen U voor, het bevenaan- haalde gedeelte der verordening te lezen als volgt: „Zij, die èen belastbaar inkomen „hebben beneden l'500 per jaar, wor- „den geacht te behooron tot de on- vermogenden en zij, die een belast- „baar inkomen hebben van f500.— „tot f850.- per jaar, tot de min vermogenden". De financieel» uitkomst van dit voorstel is, volgens de lijsten van de leerlingen over 1915, dat aan school geld minder ontvangen zal worden f527.- Naar het voorstel van adressant» zou de de mindere opbrengst zijn f1102.- Wlj meenen ons voorstel, waarbij ook de kring van do minvermogen den eenigszins wordt uitgebreid, te mogon aanbevelen en adviseeren U daarom, de genoemde verordening in den door ons aangegeven geest te wijzigen.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1