KNAKWORST COR. STAALMAN, Vilt-, Fluweelen- en Pluche Hoeden, Ongeregelde Dames Moile-Bazar, Dansinstituut Dijkstraat 37 Melange-Boter De Stem der Liefde. Linten, Bloemen en Veeren. Mantels Mantelcostuums en Kindermantels, Wed. H. Nijenhuis. 13 Heldersche Auto-Verh uurinrichting. Onze Naam R. BAKKER Dz., Keizerstraat 56, HELORIA". T. van Zuylen, W. J. WINTER, Handel in Kerkgracht 63. „HetoudeYictualiehuis" Firma Wed. L. J. GROEN Zuidstraat 79. THEEBOOM Spoorstraat 38. Winterdienst Hollandsche Spoor, DRUKWERK C. DE BOER JR. DAMES HEDEN ONTVANGEN de nieuwste modellen alsmede een prachtige partij BONTEN en SJAALS in alle prijzen. Ook prachtige qualiteit Chineesche- en ver schillende kleuren effen ZIJDE «oor Blouses tegen streng concurreerende prijzen. Vergelijk onze prijzen en qualiteit. Zie de étalage. HERSCHEL VALK, KONINGSTRAAT 23. Wederom ontvangen: een groote sorteering alsmede een groote keuze Stoffen, Pelterijen en Wollen Artikelen. Speciaal adres voor Uitzetten en Luiermand-Artikelen. Lage doch vaste prijzen Content. Aanbevelend, Inschrijving van leerlingen dagelijks MAINTIEN - KALLISTHENIE - PLASTIEK FRAAIE MODERNE DANSEN. PRIVÉ LESSEN. BESLOTEN CLUBS. Vleiende missives omtrent ons onderwijs, ook van collega's (vakkundigen) staan ten dienste. lilnUilijk «estigm wij ii aandacht ip om gitiliW lint: DIJKSTRAAT 37 Hoogachtend, BenoTt H. POLAK en Zonen. Prospectus op aanvrage. luiissint Spoorgracht 37 en Stationsdwarsstraat Beveelt zich beleefd aan tot het maken van Kachelpijpen en het plaatsen van Kachels. Voor Uwe Kinderen is „VICTORIA" onovertrefbare hoofd Eau de Cologne. Per flacon 25 en 35 cent. „HEURECA" werkt eveneens verrassend zeker en is aangenamer in 't gebruik doordat het reukloos is. Het kost 35 en 50 cent per flacon. Proefflacon 20 cent. Deze hoofdwaters bestaan uit zuivere extrac tieve plantenstoffen en beantwoorden vol komen aan de eischen, welke men voor dergelijke hoofdwaters stelt. Verkrtjgb. bij den Heer Wjjtsma,Middenstr.en bij don fabrikant S. C. G. de Man, Koningstr. 39. Garage: GRAVENSTRAAT. Aanvragen worden aangenomen Kanaalweg 80 en Keizerstr. 01. Beleefd aanbevelend, W. PRINS. Sterke Zenuwen zijn de bron van veel levenslust en levensvreugd. Een gezonde slaap, gezonde werklust, groote werkkracht, vlugheid en veerkracht van geest zijn de kenteekenen van een gezond zenuwstelsel. Gelukkig wie zulk een gezond zenuwgestel heeft, in dezen tijd waarin zulke groote eischen aan de zenuwen gesteld worden! Maar laat niemand lichtzinnig of zorgeloos daarover denken; want ook de sterkste zenuwen moeten worden gevoed en verpleegd. Sanguinose is het eenvoudige natuurmiddel dat de zenuwkraéht onderhoudt en versterkt. Prof.JDr. Nestor Charbonrfier zegt van de Sanguinose: „Ik aarzel niet te verklaren, dat de Sanguinose het beste middel is dat ik ken tot bestrijding van de neurasthenie (zenuwzwakte)'en al hare gevolgen". Wat aan zwakke zenuwen de kracht hergeeft, is van zelf ook in staat om sterke zenuwen op kracht te houden. Wilt gij sterke zenuwen krijgen, probeer de Sanguinose. En wilt gij een krachtig zenuwgestel behouden, neem geregeld eiken dag ééne lepel Sanguinose, gij zult er U wèl bij beviDden! Prijs per flacon f 1.50; 6 fl. f8.- 12 fl. f 15.-, 2 maal daags een lepel is voldoende Bij alle eerste Apothekers en voorname Drogisten. WACHT U VOOR NAMAAK. VAN DAM Co., De Riemerstraat Sc/4, Den Haag. Te Helder bij A. ten Klooster, Keizerstraat 93te Texel, Oosterend, P. Dros; Den Burg, J. Buis; Oudescbild, Joh. Dros. Speciaal adres voor OVERHEMDËtf naar maat. a OVERHEMDEN met piqué borst f 2.75, prima kwaliteit. waarborgt U de prima kwaliteit onzer a 50 cent per pond. AFSLAG H-O. tengevolge van GUNSTIGER VRACHTCONTRACTEN zijn de prijzen van H-O. thans te ruggebracht op: 57 cent pei GROOT pak, en 30 cent per KLEIN pak. alleen h-o is geheel door stoom i 99 "HAARHERSTELLER. Beproefd middel tegen het uitvallen en tot bevordering van den hergroei van 't hoofdhaar, blijkt steeds het beste. Per flacon 50 cent. Alléén verkrijgbaar bij: Spoorstraat, Coiffeur Bij A. BLIKKENHORST is verkrijgbaar Kalfsvleesch, lapjes,50 cent. karbonade 30 vet Schapenvle#Bch 45 Schapenlapjes 50 t Alles per 5 ons. Langestraat 46 HELDER. R.-K. Koster. Beslist het goedkoopste adres. Beiast zich tevens voor de be dieningen van Begrafenissen in nette Uniformkleeding, zoowel binnen- als bulten deze gemeente. Billijke tarieven. TONGEN BOTERHAM WORST. LEVER SAUCISSE DE BOLOGNE. Geldersche Rookworst. ROOKSPEK. HAM. ROOKVLEESCH. Dijkstraat 22 Telefoon 184. Koopt steeds tegen de hoogste waarde, Goud, Zilver, Galon, Meu belen, Kleederen en alle voorko mende artikelen. per paar 22 cent, heerlijk bij de Boterham. DE WEEK. 19 O c t o b e r. 't Is een oolijk spelletje. Zoo'n Zeppelin komt aanzweven en drijft voort boven het neutrale, Nederland- sche territoir. De orders en voor schriften stipteUjk opvolgend, richten Nederlandsche soldaten vuur op het Duitsche luchtschip. Maai- terwijl zij mikken, speelt er een glimlachje om hun lippen. Want zij weten natuur lijk best, dat er niet de geringste kans op treffen bestaat. De bevel voerende officier rapporteert zeer- gezwind de zooveelste schending van de Nederlandsche onzijdigheid. Minis ter Loudon, op de hoogte van 't go- beurde gesteld, geeft zijn orders. Het Haagsche Plein gelast onzen gezant te Berlijn, onmiddellijk een protest in te dienon bij keizer Wilhelm's regeering. Niet zoetsappig en gedwee, maar fiksch, heel-ernstigdat de heeren te Berlijn nu eens danig be seffen, dat wij niet met ons laten mallen. Het protest gaat in zee. Een paar dagen verloopen. Hr. Ms. ges in de Duitsche hoofdstad ontvangt een allerhoffelijkst schrijven vanwege de keizerlijke regeering. Waarin uit gedrukt wordt haar groote, diepe leedwezen over 't gebeurde; hoezeer zij dat betreurt. Met de verzekering, dat de luchtschippers nieuwe, stren gere instructien hebben gekregen. Alsmede een „schrobbeering" over dat schenden van de Nederlandsche onzijdigheid. Soms wordt ook ge we zen op „ongelukkig misverstand", mist die van de koers deed dwalen, en zoo meer. Intusschen zijn weer nieuwe Zeppelin's over ons land ge varen. Dezer dagen is weet men gemeld, hoe bij elke schending der onzijdigheid per-Zeppelin een booze brief naar de Duitsche regeering g^at. De onze is dus zeker„diligent", 't Kan niet betwist. Maar in hoever 't oolijke spelletje" in overeenstem ming is met onze nationale waardig heid ik laat de vraag voor het moment rusten. Sommige menschen raken - over deze dingen denkend en sprekend in een toestand van hevige verontwaardiging. Ik begrijp 't volkomen. Maar een uitstekend recept tegen die warme gemoeds stemming is, zich eens tegenover de nuchtere vraag te stellenWat zou ik in dit geval doen, ware 'k injhr. Loudon's plaats Een ultimatum naar Berlijn sturen? Van het „oolijke spel" der Zeppelin's een „casus belli" maken? Ik wacht mij ervoor, te pogen een „bevredigend" antwoord op deze vragen te vinden. Dat wij ons in eene buitengewoon netelige positie bevinden is even waar als dat de situatie voor Neder land allicht bij 't voortschrijden van den wereldbrand nog veel moeilijker kan worden. En in 't algemeen vind ik, dat er in deze dagen op zeer be denkelijke wijze door sommigen „met vuur gespeeld wordt". Wat nog heel wat anders beduidt dan zich a la Jan Salie alles en nog wat te doen aan leunen. Maar wanneer gelijk dezer dagen geschied is, eenNederlandsch hoogleeraar zinspeelt op de mogelijk heid van 't bestaan van een geheim Duitsch-Nederlandsch verdrag,dan kan zulke ontboezeming niet andeis dan onverantwoordelijk heeten. Aan „perkara's" ontbreekt 't ons toch reeds allermipst! De jongste maatregelen, van regeeringswege ge troffen tegen het verlaten van per soneel, bij den munitie aanmaak noo- dig, is uitgelegd als liefHjk-lonkoogen in Duitsche en nljdig-kljken in'Engel- sche richting. Over minister Pleyle's ruilparty van 25.000 blokken tin, die naar Duitschland zouden zijn gezon den, tegen aniline, waarvan men verzekert dat onze Indische batik industrie er volstrekt niet in die mate behoefte aan had, is stormpje opgestoken, dat ongetwijfeld straks beroering zal brengen in de Binnenhof atmosfeer. De Amsterdamsche cor respondent van de „Times" zendt nu aan zijn blad eene bespiegeliog, waarin Nederland zoo ongeveer ge schetst wordt als „chapeau bas" spelend jegens Duitschland. Neutraal, jawelzegt de correspondent van het groote city-blad. Maar de smok kelarij neemt al grooter afmetingen aan Duitschland wordt van Holland- Bche zijde met allerlei overstroomd. En de Nederlandsche autoriteiten, ja, ze schieten wel nu en dan een smokkelaartje neer. Maar overigens... HmTelegrammen over Zeppelin reisjes door de Hollandsche lucht worden tegengehouden. Waarom?... Aldus vraagt deze man. 't Is goed, dat nu de Volksverte genwoordiging voor geruimen tijd in openbare zitting bijeenkomt. Want 't is dringend noodig, dat over deze en nog veel meer „misverstanden" van den dag helder licht opga. De lucht moet worden gezuiverd. Er dient klare wijn geschonken. Minister Oort v. d. Linden, de eerlijke, door allen volkomen ver trouwde stuurman op het schip-van- Staat, dient op de heldere, eenvoudige, indrukwekkende wijze, hem eigen, de gemoederen gerust te stellen. Wie, in binnen- en buitenland, twijfelen aan het oprechte, het waar achtige van onze „niet slappe, maar krachtige neutraliteit", gelijk Minister Loudon 't noemde, gerust te stellen. Dat is noodig voor 's lands veiligheid. Gelijk 't evenzeer plicht van ons allen is en b 1 ij f t om, uitoefenend het grondwettig recht van contröle en kritiek en met eerbiediging van de onschendbare vrijheid onzer drukpers, toch eene gematigdheid te be trachten, welke onafzienbare rampen voor volk en vaderland kan tegen houden. Enorm groot en zwaar is de werk taak, waar de Vertegenwoordiging nu voor geplaatst is. In afwachting van de voorstellen-Treubvan die tot herziening der Grondwet, alsmede van de Bevredigings-Commissie voor het Onderwijs, waarvan wij vernamen, dat ze binnen eenige dagen de Kamer zullen bereiken. En wanneer men aan den aibeid der Pacificatie-Commissie denkt, dan dringt zich de vraag aan U op, of 't inderdaad waar is, dat goede, totdusver geëerbiedigde tradi tién, gebruiken in ons Staatsleven aan 't verworden zijn Reeds eenmaal waarschuwde Voorzitter Borgesius tegen het insluipend mis bruik, dat Kamerleden „uit de school klapten"; aan de pers mededeelingen verstrekten uit stukken, die geheim moesten blijven. Thans werd een Staatsstuk gepubliceerd, dat nog in de parlementaire smeltkroes moest worden geworpen! Dit is werkelijk een „comble", een „toppunt". Zeer zeker is 't noodig, dat, zoo mogelijk, blijkt wie in dit geval de schuldige was. De eer van het Huis, zooals het „Vad." opmerkte, vordert dat. En óók die van de Nederlandsche pers, wier verhouding tot allerlei mannen-van-Staat in den loop des tijds vertrouwelijker, vriend- scbappelljker werd. Welke aangename verstandhouding door dingen als deze schending van allereerste eischen der discretie in zeer ernstige mate zou kunnen lijden. Hier geldt wel ten volle het oude: „Principiïs obsta!" Of welmen moet 't kwaad zoo gauw mogelijk den kop inknijpen De maand September 1915 was voor de Schatkist betrekkelijk niet ongun stig. 'tls waar. Maar men verlieze dat „relatieve" vooral niet uit het oog. Want de nuchtere cijfers leeren, dat over de verloopen negen maanden van het nu snel-bergafwaarts gaand jaar in 't geheel werd ontvangen c.c. 118 millioen, terwijl in de periode 1 Januari 1 October 1914's Rijksmid delen ruim 142 millioen opbrachten. Op de gewone Ontvangsten een terug gang van 24 millioen. En de „crisis uitgaven" blijven vele, vele tientallen millioenen vorderen. Inderdaad, de beer Treub heeft tbans problemen op te lossen, voor gewoon menschen- brein ondoorgrondelijke raadsels lij kend. De Commissie tot het heffen der oorlogswinsten werkt „full speed" met noesten ijver. Aan verhooging van de porti onzer brieven enz. zullen wij moeten gelooven. En dat is, zeiden ze vroeger, maar „een be gin van lachen"Gelukkig degeen, die den nood en druk der tijd9n ver mag te dragen met den frisschen levensmoed, die ondanks al de misère nog kracht geeft om nu en dan te schertsen Mr. Antonio. DE OORLOG. De verschillende vloten. Londen, 19 October. De maritienje medewerker van de MorniDg Post schrijft, dat de Britsche onderzee booten in de Oostzee ernstige schade toe brengen aan de heerschappij der Duit- schers in die zee. Duitschland is er nog,niet in geslaagd zijn overmacht in de Oostzee te vestigen, wijl de Russische vloot in die zee ofschoon niet zoo sterk als de Duitsche - nog onverslagen is gebleven en bij ver scheiden gelegenheden de Duitsche eskaders heeft gedwongen zich terug te trekken. In de Zwarte Zee,kan de Russische vloot de Bulgaarsche kust blokkeeren. In de Egeïsche Zee zijn de vloten der geallieerden de baas, en Dedea- gatsj is aan hun genade overgeleverd. Bulgarije ligt naar twee kanten open voor een aanval uit zee, evenals Griekenland. De vloten van Frankrijk, Italië, Rusland en Engeland beheer- scben de Middellandsche en de Zwarte Zee. Dientengevolge staat aan de cen trale mogendheden nog maar één weg naar het Oosten open, en de tolboom op dien weg is Konstantinopel. Bonaparte, die Oostersehe eerzuch ten had, slaagde er niet id die te verwezenlijken, wijl de Britten de Middeliandsche Zee afsloten. Ofschoon de groote krijgsman er in slaagde, in Egypto te komen, kon hij zich daar niet handhaven. Het munitieverbrulk. Dr. Max Osborn, correspondent van de Voss. Ztg. heeft het munitieverbrulk der Franschen in Champagne geduren de de gevechten van 2 tot 25 Septem ber, nagegaan. Hij zegtDe gevechten begonnen op 22 September des mor gens om zeven uur en eindigden op 25 September des morgens om tien uur aldus 75 uren zonder ophouden. Volgens waarnemingen is vastgesteld dat gemiddeld, in een ruimte van 100 meter breedte en 1 kilometer diepte, per seconde een schot is ge lost dat deze ruimte in een uur met 3600 granaten werd bestrooid; dat wanneer men het aanvalsfront op 25 kilometer breedte aanneemt, er per uur in het geheel 90,000 schoten gevallen zijn. Stelt men als gemiddel den duur van het roffel vuur 50 tot 60 uren, dan komt men op een totaal van 50 millioen schoten der artille rie, een cijfer dat eer te laag dan lo hoog is geschat. Zoo iets heeft de wereld, zoolang ze bestaat, nog niet beleefd. Zoo'n vuur heeft geen leger nog ooit doorstaau. Engelsch goud naar Amerika. Engeland heeft met het oog op den wisselkoers moeten besluiten tot goud- verscheping naar Amerika, waar het voor honderden millioenen gekocht heeft. De laatste zending wordt op ongeveer 20 millioen dollar geschat, de vorige was bijna twee maal zoo groot. Over dezen afstand van goud, die Engeland wel aan het hart ge gaan zal zijn, maar die het beste middel is, om een goeden indruk van de financieele draagkracht van het Britsche rijk in 't buitenland te vestigen heeft de National-Zeitung uit New-York bijzonderheden ver nomen. Wat zij niet weet, is, hoe de verscheping plaats had, en wat voor voorzorgen van geheimhouding en bescherming de Britsche admira liteit wel genomen zal hebben, om het haar toevertrouwde veilig naai de overzijde van den Oceaan te diri- geeren, zonder dat de Duitsche duik- booten kans kregen tusschen beide te komen. In New-York evenwel was men minder geheimzinnig, en be paalde zich tot het plaatsen van met karabijnen en automatische pistolen gewapende geleiders op de vracht auto's die bet geld van den trein haalden. Die trein kwam uit Halifax, waar het goudschip gelost was. Hij bestond uit slechts 7 wagens, en ver trok in alle stilte over Maine en Boston naar New-York, waar hij zon der mankeeren in het station van de American Express Co. aankwam. Hier stond een vertegenwoordiger van de bankiersfirma J. P. Morgan Co., en gaf voor elke kist goud een chèque uitlijn boekje. Het waren er 700, elke bist bevatte voor 25 a 30 duizend dollar. Zij wogen 60 k.g. en waren plm. ffO cM. lang, 12 cM. breed en diep. Een schaar kruiers nam de millioenen uit den trein en stelde ze onmiddelijk onder de hoede van de gewapende oppassers op de auto's onder wier geleide de over brenging naar de schatkelders zonder incident geschiedde. aanvangende MAANDAG 18 OCTOBER. Vertrek van Helder 5.10 Aankomst te Amsterdem 7.28 Maandaen oa feest!., doch niet op 26 Dec. eu 24 Apr 6.24 9.11 nl.t op Zondag 7.40 saoltr.l» 9.11 9.36 12.— 12 2.19 1.05 3.09 aljeon «p 2.02 4.37 4 6.— ai! o.o «p ZOteidng 4.10 6.05 7.40 9.17 8.27 10.54 Bovendien loopt een treiü op Zon dagmorgen v. Helder naar Alkmaar vertrek 6.58, aankomst 8.07. En op Donderdagmorgen een trein van Helder naar Schagen; vertrek 7.48, aankomst 8.61. Vertrek van Amsterdam 5.57 7.55 soeltrelu 9.14 1.04 3.38 5.26 9.04 ■nelttela 10.47 Aankomst te Heider 8.35 as 9.23 11.29 3.43 6.09 7.33 10.40 19 CS4 alleen op Zondag Bovendien van Alkmaar Daar Hel der: des Zondagsmorgens, vertrek 9.07, aankomst 10.14, en dagelijks, des avonds, vertrek 10.08, aankomst 11.16. VAN ALLERLEI AARD WORGT GAARNE GELEVERO DOOR FEUILLETON. Naar het Engelsch door PAUL URQUHART. 28.) „Ik weet alleen dat hij lid is van de bende Bloomer c.s." „Dan weet ge zeker wel, wat hem hier brengt? Zelf is u toch ook niet op een vacantiereisje „Ik zal eerlijk zijn," antwoordde Weedom. „Nadat u ra Ij gezegd had, dat juffrouw Fritzgerald Parijs verla ten had, was ik zeer bevreesd voor baar veiligheid. Ik kwam hier, omdat ik dacht, iemand te vinden, die me er over zou kunnen inlichten." „En had uw onderzoek succes?" „Neen, de eenige voldoening, die ik kreeg, was de herhaalde verzeke ring, dat zij veilig was. Op dit oogen- blik heb ik niet het minste vermoe den, waar zij kan zijn." „Dat is jammer," zei de inspecteur •p drogen toon. „Hoe langer ze weg blijft, des te erger voor haar." Samen ging het tweetal naar het dorp terug, ^j spraken over het buitenleven, en Neal bleek een aan genaam prater te zijn. Beiden ver meden de zaak, waarover ze hier waren, aan te rooren. „Logeert u in „de Kroon"? vroeg Weedom. „Het is een zeer goed hotel." „Ja, ik heb er een kamer ken, maar ga eerst nog even uit". Den volgenden morgen ontmoetten de mannen elkaar aan het ontbijt en converseerden prettig. Neal was al voor het ontbijt uit geweest en Wee dom trachtte uit te vorschen, wat het doél van deze morgen-wandeling geweest was. Doch er was niets uit dezen beroepsspeurder te krijgen, waartegen een amateur als Weedom niet bestand was. Er werd een telegram van Neal gebracht. Hij las het en vroeg om zijn rekening. „U gaat reeds?" merkte Weedom op. „Ja, ik ga terug naar Londen," antwoordde Neal. „Ik zal u natuur lijk geen raad geven, maar ik geloof wel, dat ge uw tyd te Londen beter zult kunnen besteden van hier". „U bedoelt, dat u overtuigd is, dat hier verder niets meer te doen valt „Dan kan men niet zeggen," ant woordde Neal. „Ik zeg u alleen, dat ik terug ga en dat ik veronderstel, dat er voor u niet veel interessants meer zal zijn. Doch het is natuurlijk geheel een kwestie van eigen wil". Hij betaalde zijn rekeningen ging naar zijn kamer. Weedom weifelde nog, wat te doen toen er een telegram van Poole kwam, die hem vroeg, wanneer hij terugkwam. Er scheen te Londen wel iets gaaDde te zijn en door met Neal samen te reizen, hoopte Weedom iets meer te ontdekken. Hierin had hij zich echter vergist, want, hoewel Neal over allerlei onder werpen sprak, vermeed hij zorgvuldig, zijn onderzoekingen te bespreken. Te Londen nam Neal een auto. „We bobben een aardige reis ge had, dokter" zei hij bij het afscheid nemen, „en als u me noodig hebt, weet u, waar ik te vinden ben." Weedom nam eveneens een auto en ging naar Poole. „Mijn telegram schijnt je naar huis gebracht te hebben. Ik hoop dat je tocht succes gehad heeft?" zei zijn neef. „Neen, het eenige succes dat ik had, is een leerzame tocht met Neal. Ik begrijp niets van dien man. Ik kan zijn gedachtengang niet volgen". „Dat zei ik al na je eerste ont moeting met hem," antwoordde Poole triomfantelijk. „Dus jullie zijn samen op het pad geweest. Dat is interessant". Weedom vertelde de toedracht der zaak en Poole luisterde aandachtig. „Het geldt een bijzondere zaak," zei Poole nadenkend. „Neal zou niet voor een gewoon zaakje van het eene einde van Engeland naar het andere reizen. Dan zou hij er een zijner ondergeschikten heengestuurd hebben. „Dus denk je dat het geval bij zondere waarde voor hem heeft?" „Niet alleen voor hem, mjjn waar de, Neal bemoeid zich weinig met crimineele zaken. Zijn bezigheden zijn meer op internationaal terrein. Sinds hij er zich mede bemoeid, heb ik me meer nog dan te voren afge vraagd, wat er aan de hand zou zijn". „En heb je iets ontdekt?" „Nog niet, ik seinde je vanmorgen, omdat de geschorste behandeling mor gen plaats zal hebben. Ik geloof trou wens niet, dat er iets nieuws ontdekt is. Men wil echter de zaak niet lan ger uitstellen". De telefoon ratelde en Poole nam den hoorn. „Ja," zei hij in antwoord op een vraag. „Ik ben vrij. Ja, dokter Wee dom is hier. O, ja, hij zal zeer gaarne meegaan, denk ik". Poole hield de hoorn nog in de hand, toen hij Weedom vroeg. „Je kunt zeker wel meegaan naar kolonel Bloomer's huis?" „Zeker, wat is er gebeurd?" „In orde," riep Poole door de tele foon. „We zullen er zoo spoedig mogelijk zijn". „Wat zou Neal nu weer voor een idéé hebben?" vroeg Poole, nadat hij de hoorn had opgehangen. Hij wil het puin in Bloomer's huis doen weg ruimen". Na een vluggen rit bereikten zij het huis, waar eenige werklieden reeds bezig waren, de kalk en steenen weg te dragen. Neal en zijn beide metgozellen zagen toe, tot een zwaar stuk steen werd weggeschoven. Toen konden zij de gang binnen gaan. Poole en Weedom richtten hunne schreden naar de keuken, doch Neal's belangstelling scheen zich te con centeeren op het einde van de gang, dat scheen dood te loopen en waar eveneens steenen lagen. Hij rolde zelf een groot stuk ter zijde, waardoor een massa kleinere brokken omlaag vielen. Hij stapte vlug terug en riep een 'der mannen die een houweel had. Handig ruimde de arbeider het puin weg en de ingang van een donkere tunnel werd zichtbaar. Met een electrische lantaarn inde hand ging Neal, gevolgd door Weedom en Poole voorzichtig Daar binnen. „Dit verklaart de totale afwezig heid vaD papieren in het huis," zei hij, naar een ijzeren kastje wijzend. Hij liet het naar de kamer terug brengen, waar het gemakkelijk ge opend kon worden. Er waren nog eenige oude couverts en papiersnippers in, doch alles wees er op, dat het kistje inderdaad gele digd was. Neal ging terug naar den tunnel en bleef, na een paar paBsen gedaan te hebben, plotseling staan. HOOFDSTUK XXIX. Weedom en zijn neef volgden hem en vonden Neal bezig, met het nauw keurig bestudeeren van een der muren. „Het lijkt me zeer eenvoudig," zei Weedom. „Terwijl wy onderzoek deden, verlieten zij het huis en zij meenden, dat, door dit op te blazen, elk spoor verdwenen zou zijn. Wat zy met Lou deden, ls me echter nog steeds een raadsel". „Het is zeer vriendelijk van u, u al de deze moeite te getroosten," zei de inspecteur". Ik hoop, dat u me zult vergeven, dat ik niet met u terugkeer, daar ik gaarne langer wil zoeken". „Wederom een vruchtelooze tocht," zei Weedom, toen hij met zijn neef wegreed. „Voor ons tenminste," antwoordde Poole. „En voor Neal," zoi Weedom. „Het is eigenaardig, dat bij zoo bang is, dat we bij zijn onderzoek tegen woordig zijn. Hij scheen te vermoe den, dat we hem door onze bekend heid met het huis van dienst zouden kunnen zijn, maar ik geloof niet, dat we hem veel geholpen hebben. Ik begin te voelen dat hij oprechter tegen my is, dan ik verdien". „Juist, en ik denk, dat dit ook zijn bedoeling is. Hoe meer hij je ziet, dus te meer zeg je hem". „Ik begrip niet, waar je heen wilt". „Mijn waarde, je zult moeten toe- gevon, dat niemand buiten ons beiden kon weten, hoe jU in dit drama be trokken bent en wat de aard was van je bezoek aan het geheimzinnige huis. Neal, weet niet voldoende, hoe je verhouding is tot juffrouw Fritz gerald. Hij weet natuurlijk reeds lang, dat je haar liefhebt, maar htj is er niet van overtuigd, dat dit het uitsluitend motief totje handelingenis'. „En nu tracht hij my uit te hooren „Neen, hij geeft je een eerlijke ge legenheid. Als je er in betrokken bent, is het zijn werk te ontdekken in hoeverre je medeplichtige bent. Wanneer je er niet in betrokken bent, heb je ook niets te vreezen voor een(onderzoek. Zoo beschouwt hij de zaak". „Maar waarom al die vertraging. Je herinnert je, dat we hem advi seerden, het puin Weg te ruimen „Ja, wij wilden grondwerkers, met karren en een heele demonstratie. Hij wilde dat niet, liet het huis zooals het geweest is, van buiten gezien tenminste. En, afgaande op wat je mij gezegd hebt, gelukte het hem, daartoe een lid der bende terug te lokken en hij had de man in de val". „Je bedoelt de man, die ons in Westmoreland ontsnapte „Zeker". „Dan zal hij het mij wel kwalijk nemen, dat de man door mijn be- moeingen ontsnapt is". „Redenen om je dankbaar te wezen heeft hü zeker niet, doch ik meen wel te mogen aannemen, dat zijn reis niet geheel nutteloos is geweest. De Fransche politie heeft hem niet bytljds gewaarschuwd, over mevrouw Marcello's aankomst in Engeland, doch door zijn man te volgen, ontdekte hij haar". „En verloor haar weder uit het oog, doordat de aanleg van den man mislukte". (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 4