ELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste Blad. 200 wïu, No. 4384 ZATERDAG) 28 OCTOBER 1818 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/z 0.85 Modeblad 65 75~ 1.00 Voor liet Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeeiingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 2b cent. Op- en ondergang van Zon en Maan sn tijd van hoogwater (Texel). Oct. op: ondor: op: onder: v.m.: n.m. Zondag 24 n. 4.40 m. 834 6.43 4.46 8.34 8.67 Maandag 25 5.11 9.47 6,45 4.44 9,9 9.28 Dinsdag 26 5.G0 10.54 6.16 4.42 9.42 9.69 Woensd. 27 0.87 Ü.51 0.47 4.40 10.18 10.80 Dondord. 28 7.86 0.86 6.48 4.88 10.58 11.2 Vrijdag 29 8.45 1,11 0.50 4.86 11.29.11J55 Zaterdag 80 9.58 1.85 6.52 4.34 0.- OU Onze Gemeente- Begrooting 1916. ra. En zoo zijn wij gekomen aan de Begrooting voor 1916, waarop wordt becijferd dat do gasfabriek aan steen kolen meer zal moeten besteden dan in normalen tijd voor f 50,000. Dit is dus verlies.... niet voor de gasfabriek, want trots dit, is er nog een kleine f 2000 winst begroot be halve de rente en aflossingmaar het is verlies voor de gemeentekas. Nu kan men dus gedeeltelijk zien, wat moet worden opgebracht en dit zou nog beter te zien zijn, als ook de uitkeering van de waterleiding eens ontbrak. Maar hoe leerzaam ook, wij beseffen dat een dergelijke les een beetje al te hard zou zijn. Want belastingen, willen zij goed werken en normaal worden opge bracht, mogen niet te veel met schokken worden daargesleld. Dit nu zal geschieden, indien het voorstel van B. en ,W., om de inkomstenbelasting van f 125.000 op f 175.000 te brengen, wordt aange nomen. Eene verhooging met 40 °/0 ineens is inderdaad af te keuren. Het is niemand minder dan Pierson in zijn „Leerboek der Staathuishoud kunde", 2e deel, die er op wijst, dat dè lasten door buitengewone tijden ontstaan, verdeeld moeten worden over eenige jaren, de jaren, die volgen op de abnormale tijd, die ze- veroor zaakte. Getuigt het dus al niet van goed financieel beleid, om eene dergelijke belaatingverhoogiDg daar te stellen, Ingezonden mededeeling. Twee die het niet samen vinden kunnen. Toen eens een groot dokter naar zijn meening werd gevraagd over de Pink Pillen bij de behandeling der bloedarmoede, gaf hij het volgende karakteristieke antwoord: „De bloed armoede en de Pink Pillen kunnen het niet samen vinden. „Men kan niet op oen duidelijker wijze de werking dei- Pink Pillen op deze verschrikkelijke ziekte aanduiden.' Iedereen weet dat de lijder aan die kwaal het slachtoffer is van een in hoedanigheid en in hoe veelheid te arm bloed. Begint hij met de behandeling der Pink Pillen dan verbetert onmiddellijk de hoedanigheid van zijn bloed en vermeerdert de hoe veelheid er van. Onmiddellijk gaat de zieke vooruit, voelt zich sterker en opgewekter; zijn eetlust neemt toe, zijn spijsvertering verloopt gemakke lijker en hij ondervindt een groot ge voel van welbehagen. De bloedarmoe de die aan de werking der Pink Pilllen geen weerstand kan bieden, die het met de Pink Pillen niet vinden kan, heeft, het hazenpad gekozen. Ziet eens wat de Pink Pillen gedaan hebben voor Mej. Madeleïne Perier., 33, Place Maubert, te Parijs. Deze 'jonge dame schrijft ons het volgende: „Ik ben ten zeerste voldaan over de behandeling der Pink Pillen. Alleen deze uitmuntende pillen zijn in staat geweest mij te verlossen van de bloed armoede die mij ondermijnde. Ik moet erkennen dat de geneesmiddelen, die ik te voren gebruikt had, mij wel eenige verbetering aanbracht hebben, maar deze is niet blijvend geweest. Er zijn nu vele maanden voorbijge gaan sedert ik de kuur met de Pink Pillen gemaakt heb en deze maal is de ziekte in geenen deele terugge komen. „Ik gevoel mij sterk, ik heb een gezonde kleur en een goede eetlust. Do ongemakken die ik herhaaldelijk vroeger ondervond: schele hoofdpij nen, maagpijnen, hartkloppingen, be nauwdheden, oorsuizingen, zijn voor goed verdwenen." De behandeling met de Pink Pillen ia gemakkelijk to volgen en niet kost baar. Gemakkelijk te volgen, want zij bestaat eenvoudig in het innemen van 2 of 3 pillen daags zonder verandering van de leefregel. Niet kostbaar, daal de uitwerking zeker is en dus de ver betering zich onmiddelljk doet gevoe len en dus geen lang gebruik noodig maakt. De Pink Pillen worden aanbevolen Legen: bloedarmoede, bleekzucht, al- gemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen, neurasthe nie, onregelmatigheden bij de vrouwen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar ii f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij ALB. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten, er is alle reden, om te meenen, dat het niet noodig is ook, ook niet in de toekomst, althans niet in die ate. mMaar het, ongunstigste geval is dan toch altijd nog, dat ria den oorlog in een aantal jaren geleidelijk kan wor den ingehaald, wat thans wordt ver loren. Een matige belastingvorhooging zal dan het gemaakte gat weör stoppen. Hoe is thans hier de toestand? Buiten de f 50.000.— aan duurdere steenkool heeft onze gemeente reeds verliezen aan minder inkomsten en meerdere uilgaven door den oorlog voor f23.000.-. Dit is dus buiten hetgeen 1916 nog voor verlies op kan leveren en ook buiten de mindere opbrengst der Gasfabriek in 1915 (minder dan althans is geraamd). Maar deze verliezen zfjn allen direct veroorzaakt door den oorlog. Waren zij er niet, dan zouden wij diezelfde sommen dus vrij hebben, om er allerlei noodzakelijke uitgaven mede te doen, die nu worden nagelaten. Dat dit hier heel wat is, zal ieder beamen. Het gemeentelijk flnantiewezen speciaal het belastingstelsel is reeds, zoo we in 't begin van ons eerste artikel zagen-, niet in staat In nor male tijden te voorzien. Welnu, dan is het ook absoluut onmachtig om in abnormale tijden als nu die middelen te verschaffen. Het Rijk moet bijspringen, geldt thans dus dubbel. Maar ook vooral hierom, omdat de crisis is e6n alge- rneene, die door allerlei omstandig heden echter op een betrekkelijk klein aantal gameenten dermate drukt. Een groot getal kleinere gemeenten vooral op het platteland hebben eer voordeel dan nadeel van de crisis. De stellige verwachting mag dan ook worden uitgesproken, dat de ge volgen vaq de crisis, ook voor zoo ver die door de gemeente wordt uit gedrukt door het Rijk zullen worden verholpen, dat dnarvoor de geheele bevolking, ieder naar krachten kan laten betalen. Het is nu verder gemakkelijk. Stelt men zich op dit o. i. eenig juiste standpunt, dan is het alleen noodig, dat de gemeente al haar speciale uitgaven en verliezen nauwkeurig bijhoudt en dat er een apart fonds, te vormen door een buitengewone lèening van tijdelijkeu aard, dat wil zeggen op korten termijn, b.v. 10 jaar, wordt daargesteld. Uit het zoo gevormde fonds wor den de nadeelen zoo even genoemd, gedekt en de gewone middelen daar van dus ontlast. De leening kan bij het Rijk worden aangegaan, bij het Rijk,- om te voor komen, zooals o.a. B. en W. van Rotterdam zeggen in een voorstel tot 't aangaan eener zoodanige lee ning, dut de gemeente verplicht zoude pijn tot 'l aangaan van leeningen op een tijdstip hetwelk zij zelve niet gunstig oordeelt. Het zijn voorschotten, die het Rp geeft en over de termijn van aflossing wordt niet gesproken, zoodat dit momenteel ook geen punt van over weging behoeft uit te maken. Een andere vraag is, of gedepu teerden een dergelijke leening zullen goedkeuren. In de eerste plaats kan dat afge wacht worden. In de tweede plaats is het denk beeld besproken op de in dit jaar gehouden Algemeene Vergadering van Nederlandsche gemeenten^1) door den heer Veenstra, secretaris der gemeente Amersfoort en heeft reeds tot gevolg gehad, dat behalve deze gemeente, ook Vlissingon en Schiedam reeds tot vorming van een zoodanig crisisfonds zp overgegaan. In de derde plaats ging het Rp reeds voor, wiens belastinggebied toch vrij onbeperkt is, door een deel der 275 millioen-leening te bestemmen voor de mindere ontvangsten in 1914, 1915 en 1916. Ook Pierson acht voor het doen van buitengewone (oorlogs) uitgaven tijdelijke leeningen gewenscht, om te groote schommelingen in de belasting heffing te voorkomen. Het geeft gelegenheid, zegt hij, later de lasten te verdoelen over oen aantal jaren. - Pierson heeft het hier uitsluitend over staatsleeningen. Wij meenen, dat de Staat echter beter heffingen in eens kan uitschrijven maar voor de gemeenten, die daartoe inderdaad) in de onmogelijkheid verkeeren, geldt zijn redeneering natuurlijk nog veel meer. Men kan zeggen, dan betalen wij de rente nog boven de sommen, die we nu al achterop zijn. Dit geldt alleen, als de Staat niets van de nadeelen overneemt, want de rente dier leeningon moet gewoon worden bijgeschreven en ten laste van het crisisfonds komen. Maar in het ongunstigste geval, betalen w(j inderdaad meer. Echter, dit is heter, dan nu ineens mot groote lasten te komen. Het gaat er mee als met ieder, die met een bescheiden inkomen moet rond komen, hij koopt zijn goed duur, omdat hij in den regel op af betaling koopt. Maar anders kreeg hij 't heolemaal niet. Als iemand met een ruim inkomen tegen zulk een minimum-lijder zegt kerel, dat is zeer dom, kijk naar mij. Ik koop contant en heb zooveel voor deel, dus ook jij hadt dit kunnen uitsparen, dan lacht de minimum lijder; als hij 't lachen nog niet ver leerd is, die beter gesitueerde natuur- lp uit met de bemerking, dat men het guld eerst moet hebben, om con tant te kunnen koopen en voordeel te erlangen. Zoo is 't ook mot de gemeenten. Zij moeten in het onguustigo geval, dat het Rijk niet bijspringt, de lasten voorloopig verschuiven, ook al komt dit duurder uit. Het is niet de schuld van hen, die tot dien .maatregel over moeten gaan, maar van ons goheole gemeentelpe financie* en belasting wezen, dat voor de grooie en steeds grooter wordende taak der gemeenten niet meer berekend is. Zeker, wij zullen in het geval dat het Rijk den moed had, de gemeenten in nood te laten, naast een aflossing van i'. 10.000, ook nog gemiddeld f 2750 rente tien jaar lang moeten betalendoch dat is dan nog maar Vi van wat we nu in eens zouden moeten opbrengen, niet alleen in 1916 maar zeker ook in 1917. Vraagt men ons nu, of het vergroo- ten dor schuldenlast en daarmede de rentelast der gemeente aanbeveling verdient, dan zeggen wij in het alge meen, neen. Met staatsraad Oppenheim zijn wij het eens, dal het leenen door de ge meenten een misbruik is geworden en dat wij het volgend geslacht voor de lasten zetten, die wij wilden ontgaan. Id hdt maandblad „De Gemeente- financiön", een blad, dat ieder die belang stelt in dit- onderwerp, moet lezen (s), becijfert J. LI. Blankert, dat de gemeenten door de gewoonte van leeDingen sluiten, de eerste 20 tot 25 jaar de begrooting ontlasten, maar daarna een Tast op de begrooting leggen, die zonder abnormale belas tingverhooging nooit meer is te verwerken. Op dezelfde gronden waarschuwt Pierson in zijn „Leerboek der Staat: huishoudkunde", doel II, tegen het scheppen van een z.g.n. chronisch déficit. Maar zooals wij reeds opmerkten in ons geval is het een tijdelpe leening, dus op korien termijn en overigens.... we kunnen momenteel niet anders. Bovendien, onze gemeente is wel niet volkomen aan de groote schul denlast tengevolge van leeningen ontkomen maar het zou zeer onjuist zijn, te meenen, dat dit nu allemaal nadeel is. De schuld per hoofd was in 1908 f49, thans f61.50. Tegenover die schuld staan echter groote bezittingen, van bedrijven etc., die zelf voor de rente en aflossing zorgen van de leeningen vöor hen gesloten. We hebben in totaal reeds ge leend f 2.265,000.—maar alleen voor de bedrijven: Gasfabriek f 995.906.01 Waterleiding. 614.815,286 Totaal f 1.610.721.246 Van de verplichte som aan rente en aflossing voor 1916 groot resp. f 62.729,50 en f 66.100.- betalen de bedrijven respectievelijk f 51.325,37 f 46.363.46', zoodat er ten laste van de- gewone middelen totaal f 31.140.666 overblijft zijnde Yi van de hoofdelpe omslag. In Amsterdam bedraagt dit bijna de helft, een bewijs, niet dat we er hier bijzonder goed voorstaan, maar wel dat we geen lndianengehuil be hoeven aan te heffen over de groote schuldenlast onzer gemeente. In Am sterdam bedraagt die f241.-' per hoofd, dus viermaal zoo veel als hier. Om thans te besluiten. Wij meenen, dat voor 1916 de begrooting moet worden ontlast van alle nadeelen tengevolge van de crisis en dat daar van door de- gemeente een nauwkeu rige staat moet worden opgemaakt. Deze nadeelen moeten komen ten laste van het crisisfonds, te vormen door oen tijdelijke geldleening bij het Rijk ad. 5°/u groot f 100.000.— hoog stens in 10 jaar af te lossen, indien het Rp niet bijspringt, de rente dezer leening eveneens te brengen ten laste van dit fonds. Doen wij dit, dan kan er nog heel wat gedaan worden, om' voor de gemeentenaren de lasten van dezen tijd te heipon verlichten, vooral dit deel, dat van een klein, inkomen moet rond zien te komon. Maar allereerst behoeden wij de gemeentenaren voor een belasting verhooging met 40°/0. Wij hopen, dat, indien de begroo ting in de Raad komt, deze van de zelfde zienswijze zal zijn. Het komt ons voor, dat dit een vroed besluit genoemd zou kunnen worden. Helder, 17 Oct. 1915. M. Waarbij ouzo gemeente ie aangesloten. (4) To Heldor ltan men zlcli abonneeron bu den lieer P. v. Balen, controleur der belas tingen en ponningmeostor dor voreonlglng wier orgaan het is, (f) Jaarboekje N,-Holland. DE OORLOG. Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Haeren Regenjassen, in gummi en waterproof. Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en mndellen. keu. Deze aanval leverde evenmin resultaat op als de vorige. Driemaal liepen de Duitschers storm. Evenveel keeren werden zij echter met reus- achtige verliezen teruggeslagen. Ver- dan de draadversperringen van de Pranschen vermochten de Duit- schers niet door te dringen. Bij Givenchy, ten N.O. van Souchez en in Lotharingen werden aanvallen der Duitschers afgeslagen. Van Engelsche zijde wordt gemeld dat de Duitschers aanvallen onder namen op de door de Engelsch6n bezette steengroeve bij Hulluch en öp de Hohenzollem-redoute. Beide aanvallen mislukten. Volgens het Duitache legerbericht van den 21sten viel gedurende dien dag op het front niefs belangrijks voor. (Hierbij dient men in het oog te houden, dat het Pransche bericht van den 21sten, hetwelk het afslaan van den aanval bij Reims meldt, be trekking heeft op de gebeurtenissen van den vorigen dag). De offlcleele legerberichten van 20 en 21 October. Van het W e s t e 1 ij k front. Het Pransche bericht van den 20en maakt slechts melding van artillerie gevechten in de sectoren Loos en Givenchy. Het vuur werd door de Pranschen beantwoord, met het, ge volg dat verschillende munitie-depots der Duitschers in de lucht vlogen. In de streek van Reims zetten de Duitschers hun bombardement van de Pransche stellingen voort. In het bericht van den 2len komt uit dat deze beschieting de voorbe reiding was van een herhaling der Duitsche aanval op de Fransche wer- Van het Oostel-ijk front. Het Russisehe bericht van den 20en geeft aan dat de gevechten in de streek van Mit.tau en van Olai (15 K.M. Z.W. van Riga) voortduren. Bij Dunaburg deden de Duitschers ten Z.W. van de stad een aanval, welke echter werd afgeslagen. Op den linkeroever van de Styr vlucht de vijand in wanorde. De Rus sen vervolgen de in de bosschen ver spreide vijand. Een dorp werd door de Russen bezet. Ten N. van Rafa- lowka werden vijandelijke aanvallen afgeslagen. Gevangenen werden ge maakt en machinegeweren veroverd. Onder de aan de Styr gevangen genomen officieren behoorden een majoor, diens adjudant en 12 kapi teins van het eerste korps Grenadiers. Bij de verover ie kanonnen bevond zich een batterij van 4 onbeschadigde houwitsers met een groote hoeveel heid kardoezen. De Russen schijnen er alles op te itten om eenig voordeel op de centralen te behalen, of althans hen te noodzaken een zoo groot mogelijke troepenmacht op het Oostelijk front op dc been te houden. Hulp aan Servië en beïnvloeden van de open bare meening in Roemenië is aan dit streven niet vreemd. Dat de Rus S6D met de noodige ernst en de noodige kracht dit doel nastreven, blijkt uit het Russische bericht van den 21sten, waarin wordt medege deeld, dat Z.O. van Baranowitschi de Duitsche stollingen over een groote uitgestrektheid vermeosterd werden. 85 officieren en 8552 man werden gevangen genomen. 10 machinege weren en I kanon worden veroverd. In het Duitsche legerbericht van den 21sten wordt het succes der Russen aan de Styr erkend. In de nabijheid van Tsartorisk zoo meldt het bericht namen de plaatselijke gevechten een grooteren omvang aan. Een deel van de daar strijdende Duitsche divisie moest voor de over macht jn een naar achter gelegen stel ling terugtrekken. Hierdoor gingen eeDige kauonnen, die tot het laatst toe in stelling bleven, verloven. Dit wil dus zeggen dat de Russen de Duitschers nog al een flink stuk achteruit wierpen. Eveneens wordt echter medegedeeld dat een tegenaanval is ingezet. Een succes voor de Duitschers is daarentegen de bezetting van de Duna- oéver ten N.O. van Mittau. De Duit schers namen hier 1725 man gevangen en veroverden 7 machinegeweren. In het zelfde bericht wordt gemeld dat een aanval ten O. van Barano witschi werd afgeslagen. Over het gevecht ten Z.O. van deze plaats wordt niets gemeld. Het Oostenrijksche bericht van den 21sten bewaart het stilzwijgen over de gevechten aan do Styr die in het voordeel der Russen eindigden. Alleen wordt gemeld, dat de gevechten bij Tsartorisk deD geheelen dag voort duurden, en de Oostenrijkers 1800 man gevangen namGii. Bij Nowo Alexinets trachtten de Russen eveneens tot het offenaiel over te gaan, welke poging door de Oostenrijkers verijdeld werd. Van het Zuideljjk front. Op het Zuidelijk front toonen de Italianen, ook al met het oog op de actie tegen Servië groote bedrijvig heid. In Tirol gaan ze langzaam vooruit. Verschillende hoogten werden door hen bezet. In het bericht van den 21sten worden nieuwe voordeelen gemeld. In Tirol bezetten de Italianen stor menderhand een sterke stelliDg der Oostenrijkers op den Monte Melino. Het Oostenrijksche communiqué van den 21sten meldt dat over het geheele front gevechten van grooten omvang begonnen zijn. De aanvallen der Italianen in Tirol worden als afgeslagen vermeld. Dat de Italianen alle kracht inspannen blijkt uit de mededeeling dat de aanval overdag 6 maal herhaald werd en des Dachts nog eens. Zooals men ziet wordt het resultaat verschillend opgegeven. Ook in de Dolomieten vallen deltalianen onophoudelijk aan. Evenwel zonder succes. Aan het front van de Iszonzo onderhouden de Italianen een aller geweldigst artillerievuur. Alle aan vallen op de Oostenrijksche stellingen werden echter afgeslagen. Van het Servische front. In de berichten van dit gevechts terrein begint een weinig meer teeke- ning te komen. Ta het begin was het onmogelijk om een juist idee te krijgen. De eene partij had nog geen succes vermeld, of van de andere zijde was reeds bericht dat het niet zoo, of soms zelfs omgekeerd was. Het Duitsche legerbericht van den 2isteri deelt mede dat ten O. en Z.W. van Ripanj (20 K.M. ten Z. van Belgrado) 'de Serviërs uit hunne stellingen geworpen en in Z. richting teruggedreven werden. Ten W. van de Morawa trekken de Duitschers even eens vooruit in de richting van Ranowats (Z. van Selevac). Volgens het Oostenrijksche bericht is de landstreek Macva van Serviërs bevrijd. Langs de hoogten van de Kolubara rukken de Oostenrijkers eveneens op. Over de vorderingen ten Z. van Belgrado wordt gemeld dat het dal der Ralja door de troepen werd overschreden. Het aantal legerberichten wordt thans vermeerderd met het Bul- gaarscho. Over de operaties van den 19en wordt bericht, dat in het Timokdal de Bulgaren reeds voor Negotin (in den Noordoosthoek van Servië) zijn verschenen. Het doel van het op rukken hier is waarschijnlijk het ver krijgen van een verbinding met de Oostenrijksche troepen, die bij Orsova staan. Ten Oosten van Knasjewats zijn de Bulgaren eveneens vooruit gegaan en hebben zij verschillende dorpen genomen. In de streek bij Pirot veroverden zij een belangrijke hoogte. Verder staan de Bulgaren bij Wranja en zuiverden zij een deel van het Morawa-dal van vijanden. Van de in het gevecht bij Wranja behaalde buit is tot nog toe slechts bekendtwee millioen patronen en een millioen frestabak. Voorbij Egri-Palamka rukken de Bulgaren met groote snelheid voort. Kotsjana, Radowitsch en Negratowo zijn reeds door hen bezet. (Deze plaatsen liggen een weinig ten Oosten van Stip.) !j Keseli werden de Serviërs door de Bulgaarsche cavalerie verstrooid. 2000 man werden gevangen genomen. Volgens een Duitsche mededeeling hebben de Bulgaren den straatweg Zajecar—Knasjewats bereikt. De be zetting van Stroemitza wordt tegen gesproken. Van dc tegenpartij komt alleen een bericht dat bij Ripanj de Serviërs wanhopigen tegenstand boden. Door tegenaanvallen kregen zij hunne stel lingen weder in bezit. Evenzoo her overden 5$ij de stellingen bij Podzare- wats. Intusschen blijkt uit de verschillen- lende berichten, dat de Serviërs een bijna hopelooze strijd voeren, zoolang de hulp der EnteDte tenminste niet afdoende blijkt. Wanneer deze hulp niet tijdig opdaagt, zal er voor de Serviërs weinig overblijven dan zich naar het W. terug te trekken, waar zich het terrein uitstekend leent voor de verdediging. De duikbootenoorlog. Sinds twee dezer ligt, volgens een Pransc-h bericht de vaart van Mar. seille op de Noordkust van Afrjfca geheel stil, waarschijnlijk wegens vrees voor de Duitsche en Oosten rijksche duikbooten, Duitsche verliezen. Stockholm, 21 October, Volgens het Svenska Dagblat, welks pro- Duitsche gevoelens bekend zijn, heb ben do Duitschers aan het Oostelijke front in den loop van September meer dan 300.000 man verloren en de Oostenrijkers en Hod garen meer dan 250.000 man, w. o. 50.000 aan gevangenen. Echter zijn niet meege rekend de velen, die aan ziekte ge storven zijn en zij die in demoeras sen van Plnsk zijn verdronken. uitgevoerd, wanneer de Grieken hun deel van de overeenkomst ten uitvoer leggen. Zoover de „Daily Telegraph" weet, is tot dusver door Griekenland nog niet geantwoord op de aanbieding. Ook de „Daily Ghronicle" weet te melden, dat een dergelijke aanbieding aan Griekenland is gedaan en dat daarvan aan de bondgénooten is kennis gegeven. Het blad geeft in een hoofdartikel aan Griekenland en het Hellenisme den raad thans niet te weigeren en de gelegenheid niet te laten glippen. Voor Griekenland zeer zeker een zeer verlokkend.aanbod, niet het minst in verband met de gunstige ligging van het eiland ten opzichte van de Levant, waarbij Griekenland door zijn handel groot belang beeft. Daartegenover staat een Duitsch bericht, hetwelk weet mede te deelen, dat tusschen Griekenland en Bulgarije belangrijke politieke onderhandelingen gaande zijn over de toekomstige grensregeling in Macedonië. Niet al leen dat Bulgarije aan Griekenland het tegenwoordige bezit zou waar borgen, doch bovendieD zou het be langrijke gebiedsuitbreiding in uit zicht stellen. Dit laatste heeft wel wat. veel weg van „de huid verkoopen vóór de beer geschoten is". Volgens een Atheens blad werd nog door de gezanten der entente aan de Grieksche regeering medegedeeld, dat do tijd van vage algemeenheden voor bij was, en dat de tijd van handelen gekomen was. Bovendien werd te verstaan gege ven, dat de uitlegging van 't Grieksch- Servische verdrag niet overeenkwam met het oordeel der entente. De hulp der Entente. Veel merken wij er nog niet van. De berichten over gevechten van de troepen met Bulgaren zijn tot nog toe tegengesproken. Volgens een mede deeling in de „Temps" worden even wel steeds door troepen geland te Saloniki. De Franschen zijn hier ver in de meerderheid. Daar de spoorweg voor het vervoer onvoldoende is trek ken verschillende afdeelingen in snelle marschen naar het Noorden. De „Secoio" (een Italiaansch blad) verneemt uit Rome, dat volgens inlich tingen uit diplomatieken bron, voor loopig 300.000 man van de Entente naar Macedonië gezonden zullen wor den, namelijk 100.000 Franschen en 200.000 Engelschen. Dit sluit niet uit, dat Rusland en Italië spoedig op de een of andere manier aan de expeditie deel zullen nemen, zoodra de militaire toestand een deelneming op groote schaal toelaat. Do voornaamste EDgelsche contin genten zullen niet van Gallipoli ge haald worden. Het Pransch-Engelsche leger daar zal op volle sterkte blijven. Het Boekarester blad „Dreptatea" meldt, dat volgens betrouwbare be richten, in de buurt van Odessa 250.000 Russen samengetrokken zljD. Sedert Maandag is men begonnen hen te Odessa. Cherson en Jalta in te schepen. BH dit expeditie-corps moeten zich tal van Bulgaarsche officieren bevinden. De hulp die thans echter reeds verleend wordt, zal ook zijn uitwer- kiug niet missen. Deze hulp, bestaande uit de met kracht ondernomen aan vallen op het O. en Z. front, zullen de Duitschers noodzaken, zoowel uit politiek als uit krijgskundig oogpunt, naar de bedreigde fronten verster kingen te zenden. Deze versterkingen zullen dus waarschijnlijk aan andere fronten onttrokken moeten worden. E«n oud-gezant van RoemeniV gearresteerd. Londen, 21 Oct. Volgens een be richt uit Boecharest aan de „Daily Tel.", is de oud gezant Michel Can- tacuzene bij zijn terugkeer uit Parijs door de Oostenrijkers te Salzburg gearresteerd op grond, dat een brief voor Filipescu in zijn bezit werd ge vonden. Het gebeurde wekt groote verontwaardiging. De gezant was een krachtig voorstander van interventie. De Balkan. Griekenland blijft voor de entente, vooral in verband met het bijzonder snel voortschrijden der Bulgaren, een zeer gewenschte bondgenoot. Pogiu gen om het land aan de zijde der bondgenooten te krijgen, ontbreken dan ook niet. Thans yerklaart de (EDgelsche) „Daily Telegraph" op goed gezag te kunnen mededeelen, dat de Britsche regeering een formeele aanbieding heeft gedaan, Cyprus op staanden voet aan Griekenland af te staan, indien de Grieken er in willen toe stemmen onmiddellijk met de entente- mogendheden te velde te trekken tegen Bulgarije en Turkije. Men denkt dat deze aanbieding in Griekenland een uitmuntenden indruk zal maken en zal worden beschouwd als een tastbaar bewijs van de welwillende gezindheid van Engeland, niet enkel ln den vorm van een aanbod voor de toekomst, maar als een werkelijke concessie, die onmiddellijk zal worden Gemeenteraad. In de zitting van DiDsdag 26 dezer komen alsnog de volgende onder werpen ter tafel: Advies op het adres van de afd. Helder van de Gereformeerde Ver- eeniging voor drankbestrijding tot verlaging van het maximum-aantal vergunningen. Dit bedraagt voor deze gemeente 70. Verschillende adhaesie-adresson zijn hierop ingekomen, als van den Bond voor Minder Marine personeel de afd. Helder van de Ned. Ver- eeniging tot Afschaffing van Alcohol houdende dranken; de afd. Helder van de Marla-ver- eeniging hot Heldersch Kruis ver bond de Cbr. Jong. Ver., Spr. 9:10a; de afd. Helder van den Alg. Ned, Gebeel-Onth. Bond. De afd. Helder van de Maria-ver- eeniging en, het Heldersch Krulsver- bond motlv'eeren hun verzoek door te wijzen op de gestadige vermin dering van het gebruik van gedis tilleerd in de laatste jaren in gemeente, hetgeen blijkt uit de ver minderende opbrengst van den plaat- ■elljken accijns op het gedistilleerd. In de laatste 10 jaren is het ver bruik met Vs verminderd en dus, zegt het adres, kan het aantal ver koopplaatsen eveneens met Vi ver' minderd worden. Bestaande rechten worden daardoor niet te na geko men het verlagen van het maximum toch beteekent alleen, dat in de toe komst in gewone gevallen geen nieuwe vergunningen worden ver leend zoolang het maximumaantal is overschreden. Alle andere oude kunnen blijven bestaan - aan hunne rechten wordt rtiet getornd. Op dit adres is een contra-adres ingekomen van de afd. Helder van den Nederl. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, die hun verzoek om niet tot verminde ring van het maximumaantal ver gunningen over te gaan, o.a. gronden op de volgende overwegingen dat, Ingevolge de statistiek, gepu bliceerd in de „Staatscourant" van 12 Dec. 1914, het aantal vergunnin gen, meetellende voor het maximum, in deze gemeente op 1 Mei 1914 69 bedroeg en dit maximum juist is bereikt; dat onder dit aantal zijn 10 aiyt- cii 3 socleteitavergunningen. zoodat het aantal tapvergunningen niet meer dan 56 bedroeg; dat zulk een aantal voor een ge meente als deze zeker nietje hoog mag heeten, hetgeen te bewijzen valt door het cijfer van 47 verlofinrich tingen, waarin ook bier en andere alcoholhoudende dranken verkocht mogen worden, voorkomende in dezelfde statistiek dathet algemsen belang zou geschaad worden door het inwilligen van den wen ach der drankbestrijders; dat toch te verwachten is bij ver dwijnen van vergunningB inrichtin- hiervoor in de plaats te zullen ontstaan clandestiene drank- lnrlchtiDgen, zooals de 'ondervinding al zoo vaak en zoo lang heeft geleerd dat, enz. B. en W. adviseeren omtrent dit verzoek gunstig op grond van de volgende overwegingen Zooals u bekeDd, kan volgens het tweede lid van artikel 4 van de Drankwet bl) Koninklijk Besluit om de 5 jaren op voorstel van den Gemeen teraad Gedeputeerde Staten gehoord, voor eene gemeente een verlaging van het maximum der vergunningen worden vastgesteld. Dat maximum is naar gelang van het*aantal inwo ners der gemeente bepaald en be draagt voor deze gemeente 1 op 400 inwoners, of gerekend naar het be volkingscijfer op 1 Januari jl., zijnde 28516, derhalve 70. Daar die bepaling voor het eerst kon worden toegepast in 1905, is in dit jaar weder gelegenheid dergelijk verzoek in te dienen. Nu kan ook in deze gemeente wor den geconstateerd, dat het drankge bruik vermindert, zooals blijkt uit de opbrengst van de belasting op het gedistilleerd in deze gemeente, die n 1907 nog f25,635,28 bedroeg en die in het dienstjaar 1914 f 18.511.32 heeft opgebracht on dat ook openbare dronkenschap bij jaren geleden ver geleken bij de burgerij Bporadisch voorkomt, zoodat mag worden ge zegd, dat drankmisbruik gaandeweg vermindert. Evenwel kunnen wij ons mot verschillende motloven door den Bond van Kofflehuishoudors niet, ver eenigen, wij kunnen niet toegeven dat het algemeen belang zal worden geschaad door verlaging van het be- Ingezonden Mededeeling. Zoolang gij gezond zijt, overwerkt gij u allicht. Overwerk en zorgen leiden tot niets goeds. Niemand kan de natuurwetten ongestraft overtreden. Wy allen hebben rust van onzen geest en ods lichaam, lichaamsoefening in de buitenlucht en acht uren slaap noodig om gezond te blijven. Wij moeten niet te veel eten of drin ken. Alleen melk en water kunnen in ruime mate genuttigd wofden. Verkeerde gewoonten overladen het bloed met urinezuur-vergiften. De nieren werken als veiligheidskleppen, filtreeren het bloed en verwijderen de vergiften maar zyn geneigd om te verzwakken bij langdurige inspan ning, en zoodra zij falen, voelt gij u dof, vermoeid en zenuwachtig. Uw rug doet pijn, gij verliest aan gewicht, gij krijgt last van hoofdpijn, duizelig heid en urine stoornissen. Om beterschap te kunnen verkrij gen moet gij vooreerst weder een voudige, verstandige gewoonten aan nemen. Maai' gij dient ook de nieren te hulp te komen. Wat dat betreft kunt gij staat maken op Poster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel zal van groot nut blijken om de werkzaamheid der nie ren te heratellen en haar te helpen om het overtollig urinezuur en de vloeibare, afgewerkte stoffen af te voeren. Foster's Pillen zijn gegaran deerd vrij v&n schadelijke bestand- Btanddeelen. Zij werken alleen op de nieren en urinewegen. Te Den Helder verkrijgbaar bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel f 1.75 voor één, of f 10. voor zes doozen. Eischt de echte Poster's Rugpijn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (52)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1