HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. DONDERDAG 4 NOVEMBER 1916 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 et., franco per post 60 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/2 0.85 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlên van Hot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentlên op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2i cent. Op&'paB1"8»4 vanuit blad Is opgenomen 1. Sport. 2. Uit den Omtrek. 3. Ingezonden. 4. Feuilleton, enz. DE WEEK. 2 November. De wethouder De Vries moet in den Raad der Hoofdstad gezinspeeld hebben op de waarschijnlijkheid, dat de stortvloed van ontwerpen tot her ziening van ons belasting stelsel nog lang niet is geëindigd. Een getal wetsvoorstellen, ongeveer gelijk aan het stapeltje door minister Treub thans reeds' aanhangig gemaakt, zou in aantocht zijn. Kort na de offlcieele aankondi ging, in de jongste Troonrede dat de staatsmachine weer als in gewone tijden zal functioneren, is - - door de Vertegenwoordiging, ontvangen den rijken schat van voor- treffelijken wetgevenden arbeid, door de uitnemende mannen van zeer- forsc.he werkkracht, in het extra parlementaire kabinet zitting hebbend, ondanks den tijd van wereld-crisis tot stand gebracht, 't Zal wel zoo wezen, dat de kiesrecht-uitbreiding, door mr. Cort v. d. Linden ontwor pen, de zeer ruime, zich ook tot de vrouwelijke ingezetenen uit strekkend, niet ieder naar den zin zal wezen. Er zal, in Patria, wel een schare zijn, van oordeel dat de gren zen te wijd zijn uitgezet. En óók zal men er aantreffen, die het behoud van de z. g. trapsgewijze verkiezing voor het Hoogerhuis ook al erken nen zij dat de Nederlandscbe Senaat een verfrisschings- en verjongings kuur zal ondergaan, - worden deze ontwerpen in de Constitutie opge nomen betreuren. Kritiek zal er komeD, en dat is goed. Ook de reus achtige arbeid, door mr. Treub ge wrocht met een vlugheid, een be toon van veerkracht, waarvan niet licht een antecedent zal zijn te vindendeze zal op de schaal der kritiek worden gelegd. Maar dat zoo wel de krachts inspanning, door de leidende figuren in het zittend Kabinet aan 'den dag gelegd als de aard van den arbeid, door hen volbracht, in alle sferen, bij alle partijen eerbied en bewondering opwekken er mag niet aan worden getwijfeld. De Mem. van Toelichting, gevoegd bij de Regeo- rings-voorstellen tot Grondwets-her- ziening is een staatsstuk, monumen taal, grootscb, prachtig van stijl, dat van historische beteekenis zal blijven: afgescheiden van de vraag, wat ten slotte het lot van al deze ontwerpen zal zijn. Wie aan de mogelijkheid denkt, wellicht de waarschijnlijkheid groot acht, dat niet slechts lange, harde strijd noodig zal wezen, maar ook tal van persoonswisselingen in de leiding der zaken, voordat deze voorstellen in bun geheel öf ge deeltelijk het Staatsblad bereikt hebben, bij zal allicht door gevoel van zekeren weemoed bevangen wor den. Gelijk in het menschelijk gemoed wordt opgewekt vrij v&d verschil in werelbeschouwing en politieke zienswijze, door de gedachte aan de broos- en vergankelijkheid van groote, schoone dingen. Maar het besef, dat wü juist in deze moeilijke Ingezonden mededeeling. De aanval der Pink Pillen. Ziellier een nieuw voorbeeld van het goede, dat men van de Pink Pillen kan verwachten bij de be handeling van gevallen van hard nekkige bloedarmoede. Zooals men zal zien, had de zieke gedurende vele jaren te vergeefsch naar het goede middel gezocht. Na heel wat vruchte- looze pogiDgen, is zij, gelukkig voor haar, er toe gekomen de Pink Pillen te nemen, en van dien dag af is hare genezing begonnen. Dat de vrouwen, die van bloedarmoede ziek zijn en een ellendig leven voortslepen, zich aan dit voorbeeld spiegelen. De terug keer tot de gezondheid, tot de vreugde des levens, verdient wel, dat gij een proef neemt met een zoo merkwaardig geneesmiddel als de Pink Pillen. De Pink Pillen hebben zulke goede resul taten aan andere zieken gegeven, dat het niet twijfelachtig is, dat zij het zelfde voor u zullen doen. Mej. Tr. Bakker, geb. Koning, oud 50 jaren, wonende te Enschedé, Room- weg 79, schrijft ons: „Gedurende vele jaren heb ik ver keerd in een ernstigen staat van bloedarmoede, die zich kenmerkte door overmatige zwakte, gebrek aan eetlust, gebrek aan slaap, moeielljke spijsvertering, gepaard met maag krampen. Ik had ook hevige schele, hoofdpijnen, en het gebeurde mij dikwijls, dat ik gal braakte. Ik heb vele middelen gebruikt, maar zonder succes, en het is alleen van af den dag dat ik de Pink Pillen heb ge nomen, dat ik mij eindelijk iets beter heb gevoeld. Ik ben met het gebruik der Pink Pillen voortgegaan en ben tijden mannen van zóó superieur gehalte aan het roer van den Staat hebben't moet tot dankbaarheid, en ook tot zeker zich ondanks alles veilig-gevoelen leiden. Wij bevinden ons nu in een tijdperk van overgang, van hevige evolutie. Hoe ten langen leste het oude vaderland uit. de gi3ting tevoorschijn zal komen, niemand onzer, ook niet degenen die aan het roer zijn gezeten, kunnen 't weten. Maar dit staat vast zij, die nu de verantwoordelijkheid voor het bestier op zich nemen, hebben moed noodig. Wij hebben thans figuren van „komplete kracht", van scherp door zicht en diep plichtsbesef noodig. Ook de nog jeugdige, eerst 42-jarige diplo maat, die weldra in de huidige om standigheden den Buitenzorgschen troon zal bestijgenhij toont kranigen „durf". Voor de groote massa, als mede voor heD, die slechts „politieke figuren"1 kennen, is de heer Van Limburg Styrum, Idenburg's opvol ger, een „onbeschreven blad". Dat de Regeering van het oogenblik hem in vol vertrouwen aaa de Kroon voor het ambt van Landvoogd in Insulinde durfde voordragen, stemt ook den „outsider" tot zekere ge rustheid. In de lange reeks openbare zittin gen van ons Parlement, die op 9 November a,s. een aanvang nemen, zal - ik heb de opmerking meerma len gewaagd do „parlementaire atmosfeer" ongetwijfeld menigmaal bedenkelijk zwoel worden. De „tin perkara" heeft volgens somraigor oordeel sinds de mededeeling dat eerst aan Frankrijk eene „offerte" was gedaan door minister Pleyte, een pachter karakter gekregen. Men moet 't afwachtenNogmaals zuivering der atmosfeer, opheldering van misverstand, versterking van vertrouwen't blijft onmisbaar. De geruchten, de dagelijks met felle kracht gepropageerde omtrent het geen vastzit aan den blijkbaar niet te beteugelen smokkelhandel met al den aankleve van dien (ik roer het teere chapiter slechts heel even aan): er dient in dit alles, en nog veel meer, klaarheid te komen. Tegenover allerlei booze „ondits" over de ver houding, waarin wij gaandeweg tegen over de Entente kwamen te staan, mag men stelleu de vergemakkelij king van de taak der N.O.T. van Engelsche zijde, door telegrammen van de Trust afkomstig, buiten de sfeer harer oorlogs censuur te stellen. Er zijn meer lichtpunten! En de jongste raelkvoorziening, van hot departement van Landbouw, Nijver heid en Handel uitgegaan, is er volgens het oordeel van vele bevoeg den, die overigens Exc. Poathuma hun kritiek niet onthielden, - een van. De taak, welke het kabinet- Cort v. d. Linden te vervullen hoeft, blijft intusschen b|j voortduring een uiterst moeilijke. De vervulling van de vacature, ontstaan door het over lijden van mr. Regoüt, den tijdelijken gezant bij het Vatikaan, is waarlijk niet het moeilijkste probleem, waar voor zij sinds vijftien maanden gesteld werd, scboon 'c evenmin tot de zeer licht op te lossen mag worden ge rekend. Laten wij hopen, dat de groote politieke beschouwingen, die nu weldra zulleu beginnen, tot eind resultaat hebben het consolideoren van den band tussehen Kabinet, en Vertegenwoordiging, welke recht geeft om met zeker optimisme te denken aan de mogelijkheid, dat van het zoo uiterst belangrijke legislatieve werk, thans op mr. Borgesius' bureau neer gelegd, althans het beste, voornaamste, kan worden verwezenlijkt. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a fl.75 per doos, en f9.—.per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken ALB. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillend* Apothekers en goede Drogiat&c. De Kouingin, - op het oogenblik dat ik dit schrijf vertoevend op haar inspectie-tocht naar den oeconomi- schen toestaGd in het Noorden des lands, heeft thans ook Harerzijds het voorbeeld gegeven van duurte- toeslag. En op Het Loo wa3 de grootte van het gezin de zeer ver standige maatstaf voor ioons-verbe- tering. Tegelijkertijd komt de tijding van het succès der loon-actie, door mijnwerkers in Heerlen gepoogd. Het besef bij de werkgevers is groeiend, dat extra-steun nu oumis- baar is. Ook dit stemt bemoedigend voor de naaste toekomst. De buiten gewone tijdsomstandigheden leiden op allerlei gebied tot ingrijpen, met energie, tot het scheppen van verbe teringen. Het groote plan van de Ned.Centraal-Spoorweg-Mij., waardoor de treinenloop van en naar het Noorden, met en door duchtig ont lasten van het Utrechtsche Centraal station - zeer belangrijk zal worden verbeterd, 't Brengt verandering ton goede in misstanden, waarover sinds jaar en dag geweeklaagd is. Maar klagen, jeremiëeren, zonder de stevige daad't raakt gelukkig meer en meer uit „de mode". Mk. Antonjo. DE OORLOG. De offlcieele legerberlchten van 1 en 2 November. Van het W e s t e 1 ij k front. Het Fransche communiqué van den lsten maakt melding van het afslaan van een aanval der Duitschers bij Lombaertzljde. Het geheele Fran sche front in Champagne werd door de Duitschers fel beschoten. Het vuur werd door de Franschen zoo krachtig beantwoord, dat de Duitschers on mogelijk konden aanvallen. Het bericht van den 2en geeft aan, dat er niets bijzonders is voorgevallen. Ook het Duitsche iegerbericht geeft aan, dat de toestand onveranderd is. Van het Oostelijk front. Van Russische zijde wordt dd. 1 dezer medegedeeld, dat de Duitschers bij Schlock, (in de streek van Riga) opnieuw getracht hebben vooruit te komen. Echter zonder succes. Ver der naar het Z. en in de streek van Dunaburg artillerie-gevechten. Een poging van de Duitschers om bij Garboenof tot het offensief over jaan werd verijdeld. Verder is van het front ten N. van de Pripet geen belangrijks te melden. Over gevechten in de streek ten W. van Tsartorisk wordt medege deeld, dat de Oostenrijkers aanvielen. Na een hardnekkig gevecht werd de aanval afgeslagen. Bij een tegenaan val namen de Russen 400 Oosten rijkers, w.o. 7 officieren, gevangen. Ten W. van Komanof werden de Oostenrijkers uit de loopgraven ver dreven. Aan de Strypa gingen de Russen weder tot het offensief over. Den 3 lsten October werden onder be gunstiging van den mist, door een onverhoedschen aanval de Oosten rijk scbe stellingen ten N.W. van Tar- nopol genomen. De tegenaanvallen van den vijand hadden geen succes. Na een hardnekkig gevecht werd Semikovcz aan de Strypa genomen. Een groot aantal Duitschers welke het dorp verdedigden, werden gedood. Over den behaalden buit;zijn nog geen gegevens bekend. Het Duitsche Iegerbericht van den 2eu maakt melding van vorderingen van het offensief ten Z. van den spoorweg Tukkum Riga. In de streek van Riga werden krachtige aanvallen der Russen afge slagen. Ten Z.W. van de stad wordt nog go vochten. Meer dan 500 Russen werden gevangen genomen. Omtrent de gevechten bij Tsartorisk wordt (medegedeeld, dat de Russen door een groot tegenoffensief de vooruitgaande beweging der Duit schers tot staan trachtten te brengen. Onder zware verliezen werden zij evenwel teruggeworpen. By Semi kovcz wisten de Russen tijdelijk in de stellingen binnen te dringen, doch door een tegenaanval, waarbij zij meer dan 000 man aan gevangenen ver loren. Het dorp werd na verbitterde nachtelijke gevechten bestormd. Hier bij verloren de Russen nog 2000 man aan gevangenen.' Het Oostenrijksohe communiqué van den 2en deelt een en auder mede over de gevechten aan de Strypa. Den lsten deden de Russen onop houdelijk aanvallen op de Oostenrijk- sche stellingen. Met dichte storm- colonnes drongen zij de stellingen bij Sieniawa binnen, doch door een snellen aanval werden zij weder teruggedreven. In verbitterde gevech ten van man tegen man leden de Russen zware verliezen. Bovendien verloren zij 2000 man aan gevange- neu. Van het Zuidelijk front. Van Italiaansche zijde wordt mede gedeeld, dat het offensief in boven- Cordevole nieuwe vorderingen maakte. Bij den heuvel van Podgora werden de vijandelijke aanvallen afgeslagen. Het Oostenrljksche communiqué geeft aan, dat de gevechten bij Gorz met onverminderde hevigheid voort duurden. De Italianen deden ver scheiden aanvallen op de Oo3ten- rijksche versterkingen, en maakten daarbij gebruik van troepen, die aan het Tiroolsche en Karinthische front onttrokken waren. Deze ondersteuning kon niet bewerken, dat de vijand eenig succes behaalde. Onder de zwaarste verliezen werden zij overal teruggeslagen. Alleen op de hoogte van Podgora wordt nog om enkele loopgraven gestreden. Van het Servische front. Het Duitsche iegerbericht van den 2en geeft aan, dat ten N. van Cacak de uitgang van het bergland werd geforceerd. De stad zelf werd bezet. De hoogten ten Z. van Kragujewats werden eveneens genomen. De troepen aan beide zijden van de Morawa hebben de lijn Bagadan Deapolowats overschreden. Het Oostenrljksche communiqué geeft eenige bijzonderheden over de gevechten bij Visegrad. De hoogten aan de grens werden veroverd. (Be doeld wordt de grens van Herzego- wina). Ten Z.O. van Visegrad werd op de door de Oostenrijkers bezette linie een aanval der Montenegrijnen afge slagen. Volgens een andere Oostenrljksche mededeeling leveren de Serviërs ach terhoedegevechten, en schijnen zij dus hunne krachten te willen sparen, Niet mogelijk is het dat zy Nishtot een nationaal reduit willen maken. Een terugtrekken van het leger in het woud gebergte is niet waarschijn lijk, vooral niet in verband met den naderenden winter. Volgens de berichten van Bulgaar- scho zijde, worden de krijgsverrich tingen met succes voortgezet. In het dal van de Morawa werden 4 kanon nen veroverd, bij de vervolgiug van den uit Knadzewats terugtrekkenden vijand, een bergkanon. Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS HELDER. Heeren Regenjassen, in gummi en waterproof. Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en modellen. Dp toestand in Macedonië wordt als onveranderd aangegeven. Dit laat ste wordt van Fransche zijde even eens Door de inneming van Krgujews zijn de Servische staats-munitie- en geweerfabrieken in banden van den vijand gevallen. Voor de Centralen Ie val van de stad een groote voldoening, omdat van hieruit ver schillende duistere ondernemingen tegen Oostenrijk ondernomen werden, o.a. ook het moordplan voor het aartshertogelijk paar (tenminste van Oostenrljksch standpunt bezien^. Naar men zich herinnert zouden ook de bommen uit het Servische arsenaal afkomstig geweest zijn. Intusschen wordt de toestand voor de Serviërs van dag tot dag hache lijker. Van het Noorden uit dringt men langzaam op Nish aan. De Bul garen makeu vorderingen in W. richting, en hebben reeds een derde afgelegd van den afstand die Nish van Pirot scheidt. De hulptroepen van de Entente richten tot nu toe ook niet veel uit. Het bericht over de bezettïug van Istjip en Stroemitza wordt officieel van Fransche zijde tegengesproken. De gevechten hebben zich slechts bepaald tot schermutselingen aan de Servische grens. Op zaa. Engelsch6 torpedoboot vergaan. Londen, 2 November. Officieel wordt bekend gemaakt, dat torpedoboot No. 96 gisteren in de Straat van Gibral tar is gezonken na een aanvaring met een als hulpkruiser dienstdoend koopvaardijschip. Twee officieren en negen man worden vermist. Door de Amerikaansche gezant te Londen is op last van zijn regeering gevraagd naar de redenen welke ge leid hebben-' totvhet opbrengen van het Amerikaansche stoomschip Hoe- king. In de Zwarte Zee. Een Russisch bericht deelt medo dat in het eerste jaar van den oor log met Turkije. de Russische vloot in de Zwarte Zee 58 stoom- booten eu meer dan 4000 zeilschepen in de grond heoft geboord. In de Oostzee. In de golf van Riga werd een Duitsch watervliegtuig dat aange schoten was, door eon torpedoboot buitgemaakt. De inzittenden werden gevangen genomen. Door de veerbooten van Zweden op Duitschiand is het verkeer, na een maand stopgezet te zijn geweest, hervat. Da toestand In het westan. Dr. Max Osborn schrijft uit het westen aan de „Vossische Zeituug": Nu liggen ze weer in hun loop graven tegenover elkaar. Van Middel- kerke tot aan de grens van Zwitser land. In Vlaanderen en in Artois, in de Champagne en in Lotharingen, langs de heele, ontzaggelijke linie leven ze weer onder het teeken van wachten, loeren, staren. Het is echter anders gewoiden dan het van den zomer was. De wilde strijd uit de eerste dagen van den herfst heeft nieuwe opwinding ge bracht in den stellingsoorlog. Grim miger, verbitterder, wreeder nog is deze worsteling dan te voren. De verbittering, waarmede het groote offensief ondernomen en afgeslagen werd, trilt nog na. Tot nog toe was het toppunt van woede en meedoogen- loosheid de loopgravenstrljd in de Argonnen. Het zoogenaamde Argonne-type, het beeld van den verwilderden, in lompen gekleeden, vuilen krijgsman die uit een sprookjeswoud, uit ge vechten met kanibalen en die scheen te komen, was langs het geheele front een bekende figuur. Hij gold als het ergste resultaat van dezen nieuwerwetschen oorlog. Nu vormt hij geen uitzondering meer. Het type is algemeen verschijnsel geworden. Over de geheele linie heeft de worsteling de gruwelijke melodie van den Argoune-strijd aangenomen. De ontwikkeling van de methode van oorlog voeren is in een kringetje gegaan. Nu ligt de beslissing weer in den strijd van man tegen man. Met de moderne techniek van om brengen en vernietigen zijn de oudste manieren van bewapening verbonden. De Ijzeren pijlen de brandpalen, van de vliegers herinneren aan do oud heid en de middeleeuwen. De slinger machines van de werpmynen aan de principieel ternauwernood daarvan afwijkende constructies der Romeinen. De vlammenwerpers aan de bran dende pekfakels uit vervlogen tijden. De Franschen en Russen hebben weer stalen helmen en stalen schilden ingevoerd. De handgranaat speelt weer als in de zeventiende eeuw een groote rol. Ook het oude vizier is weer ver schenen. Weliswaar niet tot bescher ming tegen zwaardhouwen, uiaar tegen de gas- en rookwolken, die men tegenwoordig den vijand tegemoet zendt. Men heeft maskers van fan tastisch uiterlijk uitgevonden. Niet alleen de monschen, maar zelfs ook de paarden krijgen by gelegenheid dergelijke maskers, bijvoorbeeld, als een ordonnans zich in het vergiftigde gebied moet wagen. Als cavaleristen uit do garde van Satanas galoppeeren ze dan over het veld. Onder zulke omstandigheden golft de hartstochtelijke strijd om de loop graven, de strijd van het loeren en van plaatselijke aanvallen op en neer. Met de ongebonden verschrikkingen, die in bloedige droomen kunnen op duiken, wordt hij gevoerd. Met steken en worstelen, worgen en bijten, met messen en bajonetten, kolven en spaden. Zoo gaat het ioderen dag. Onophoudelijk borst, tegen borst, vuist tegen vuist. Zoo is het ook dan, als de generale staf uit het Westen meldtNiets nieuws, geen bijzondere gebeurtenissen De Balkan. De houding van Roemenie. Naar een bericht uit Duitschiand mededeelt, liggen te Turu Soverin (Z.W. Roemenie aau den Donau) Russische torpodobooten, en een Rus sische Donau-boot. De Duitsche re geering heeft verzocht deze schepen te interneeren. Naar men meldt zou dit geschieden. In Turkije is een beweging gaande tegen den oorlog. Aldus meldt ten minste een Fransch bericht. Volgens deze mededeeling zou Ahmed Riza, de oud-voorzitter van de Turksche kamor de regeering in allen vorm hebben beschuldigd, het land in een onhoudbaren toestand te hebben ge bracht en de tegenslagen en uitputting van het leger voor het volk verbor gen te hebben gehouden. Wegens deze uitlatingen werd Riza in hechtenis genomen. De regeering moest hem, op aandringen van 52 afgevaardigden weder in vrijheid stellen. Een bericht uit Boekarest meldt dat ,'den 293ten October te Warna Russische troepen zouden zijn geland. Het bericht is zeer onwaarschijnlijk daar na de beschieting de Russische vloot zich weder verwijderd heeft. Ook is geen bevestiging van het be richt ontvangen. Engelsche verliezen. Blijkens een offlcieele opgave bedroe gen de Engelsche verliezen 493,294 maa. Deze offlcieele opgave loopt tot 9 October, maar sedert is de verlies- 'lijst weder belangrijk uitgebreid. De verlic-slljsten aan het einde der yorige week, zegt de „Times", bevatten de namen van 234 officieren (82 gesnou- veld) en 5527 man. Sedert het ministerie van oorlog de vorige maand begon lange verlies- lljsten te publiceeren, die aanvankelijk betrekking hadden op de gevechten die begonnen met het Britscbe offen sief van 25 September, bedroegen de offlciersverliezon op het Westelijk front 2958, die der manschappen 45,288. Van de 2958 officieren sneu velden 94. werden gewond 1647, vermist 370. Van de mannen sneu velden 7973, werden gewond 85,840, vermist 1475. BUITENLAND. Vredesgeruchten. Het ontbreekt niet aan geruchten over vredesbewegingen, die dan van eene, dan van de andere, doch voornamelijk van Duitsche zijde af komstig heeten te zijn. Thans verzekert het Haagsch cor respondentie-bureau, van geloofwaar dige, doch niet offlcieele zijde ver nomen te hebben, dat eenige leden van den Duitschen Rijksdag onlangs te Amsterdam hebben vertoefd en een hunner by besprekiDgeD, die bij die gelegenheid zijn gehouden heeft ge zegd, dat de rijkskanselier, de heer vou Bethmann Hollweg, als voor waarden, waarop Duitschiand geneigd zou zijn vrede te sluiten, heeft ge noemd behoud voor Duitschiand vaü de Belgische Maaslinie, zoowel uit een militair ais uit een iudustrieel oogpunt, behoud door Duitschiand van Koerland en een oorlogsschade- vergoeding van dertig mllliard Mark. Het bericht dat Spanje bemiddeling zou verleenen wordt tegengesproken. Eenige dagen terug werd van Duitsche zijde gemeld, dat Servië onderhandelingen zocht te openen. Van Fransche zijde werd dit echter onmiddellijk tegengesproken. De verklaring van Asquith. Naar de couranten mededeelden, zou de eerste minister van Engeland dezer dagen gewichtige verklaringen afleggen over den oorlog. Asquith heeft Dinsdag deze verklaringen gedaan. Met gejuich ontvangen, wijdde hij allereerst eenige woorden aan het ongeluk, koning van Engeland overkomen, en gaf daarna een overzicht van den huldi gen toestand van Engeland. Ik zal spreken, zoo zeide hij, als hoofd der regeering en voor zoover dit mogelijk is onzen huldigen toekomstigen toestand beschrijven aan de natie, die, naar ik geloof, heden ten dage nog even vastbesloten is om den oorlog voort te zetten tot «en gunstige afloop ia bereikt, als ooit. (Toejuichingen) on die overtuigd ia, dat de regeering, hoe zij ook samengesteld moge zijn, gebruik zal maken van alle middelen en zoo noodig alle hulpbronnen zal uitputten om ons gemeenschappelijk en hoogste doel te bereiken. Het is waar dat eenige gedeelten van den horizon thans bewolkt zijn. Deze oorlog is evenals alle andere groote oorlogen rijk aan ver rassingen en teleurstellingen voor alle partyen. Voor dit land zijn, naar het m|j schijnt, op dit oogenblik drie dingen in buitengewone mate noodig, een behoorlijk inzicht, een onbegrensde hoeveelheid geduld en een overloopend reservoir van actie ven en passie ven moed. (Toejuichingen.) De minister gaf daarna een ovor zicht van wat door marine en leger verricht is eD nog wordt, en vroeg: Waar is nu die grootsche vloot, waarover zooveel werd gesproken, waaraan zooveel kennis en geld is besteed en die een voortdurende be dreiging voor het Vereenigd Konink rijk was? In de OostZee opgesloten, durft z(j zich niet vertoonen op eenige zee, waar z|j aangevallen en vernie tigd zou 'kunnen worden. De geheele effectieve Duitsche strijdmacht ter zee is na vijftien maanden oorlog terug gebracht tot de sporadische, steeds minder talrijk wordendo daden van eenige weinige, steelsgewijze optre dende onderzeeërs, dio veel meer onschuldige burgera het leven deden verliezen, dan zy ons militair nadeel hebben toegebracht. Zulke cflfers zijn welsprekender dan kolommen vol welsprekende uitiDgen en ik kan geen beter geneesmiddel bedenken voor degenen, die bewereu moedeloos te zijn en te twijfelen of het Eagelsche rijk wel zijn rol speelt in de grootste worsteling, die de ge schiedenis kent als er tenminste, buiten twee zeer kleine en bepaalde streken, in ons land zulke menschen zijn. Overgaande tot de verschillende oorlogstooneelen, verklaarde Asquith met nadruk, dat do Duitschers Bedert April geen voetbreed grond» hebben gewonnen. Met betrekking tot de Dardanellen zeide hij, dat bij de beoordeeling van deze expeditie in ieder geval dient te worden gevraagd, wat er zou ge schled zijn, als die expeditie niet was ondernomen. Waarschijnlijk zouden de Russen in den Kaukasus op groote moeilijkheden gestuit zijn eu zouden de Turken zelfs een grooten aanval op Egypte hebben kunnen onderno men, terwijl de legermacht in Meso potamie vernietigd zou zijn. Al dien tijd, tot het huidig oogenblik toe, heeft onze troepenmacht op Gallipoli tweehonderdduizend Turken vastgehouden, die in andere streken onberekenbaar veel kwaad zouden hebbeu kunnen doen. Asquith's rede heeft dien indruk van geestelijke evenwichtigheid en persoonlijke kracht gewekt, waardoor bfl op groote netelige oogenblikken het vertrouwen pleegt te herstellen eu het verzet weet te bedwingen- Flinkweg verwierp liy de onverant woordelijke kritiek, waaraan hij de laatste weken is blootgesteld geweest en met nadruk verzekerde bij, dat hij geenszins in het boetekleed ver- Zijn verdediging van de Dardanellen- expeditie was stellig uiterst knap. Hij verheelde niet, dat de mislukking groote teleurstelling baarde. De kansen op een goedeu uitslag waren aan vankelijk als overwegend beschouwd, wat zeggen wil, dat mislukking niet eenenmale als uitgesloten werd geacht. Maar, zei hij, soms is het noodig een kwade kans te loopen en gevaren het hoofd te bieden. Wat.de verantwoordelijkheid betreft, zei As quith, niemand draagt een grooter deel dér verantwoordelijkheid dan Ik, wat natuurlijk ten doel had Churchill tegen persoonlijke aan vallon te dekken. Wat Servie aangaat, zoo hebben de bondgenooten tot het laatste oogen blik gerekend op Griekenland's voor nemen zijn verdragspllchten na te komen. - Engeland heeft zijn eerste vrou welijke diplomaat, d. w. z. do eerste vrouw, die in diplomatieken dienst is getreden. Mej. Pressly Smith, uit Edinburgh, is benoemd tot secreta resse van het gezantschap te Kris- tiania. Sir E. Grey is bekend als voor stander van vrouwenkiesrecht. Ontploffing in een Fransohe munitie-werkplaats. St. Etionne, 2 November. Door onbekende oorzaak is vanochtend in de werkplaats voor 't vervaardigen van ontplofbare stoffen der Ijzer- en staalgieterijen van de marine St. Ha- mond een ontploffing ontstaan. Twee werklieden zyn zwaar, vijftien lichter gewond, verbrand of gekneusd. Er is een onderzoek begonnen. Japan. Uit Tokio wordt gemeld, dat de politie een complot heeft ontdekt, dat ten doel had de vernieling van arsenalen en munitie-fabrieken in Japan. Duitschiand. In de „Lokal-Anzeiger" wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat de nieuwe verordening op vleesch- en vetlooze dagen dikwijls verkeerd begrepen wordt. Dit heeft in som mige gevallen tot angst-inkoopen ge leid. De verordening ia alleen uit gevaardigd om de prijzen van vet en vieesch te drukken. Wat het verbod van vet aangaat wordt medegedeeld, dat dit alleen geldt voor het bakken, braden en stoven van vieesch. De bepalingen zijn Maandag in werkiDg getreden. Op Dinsdag en Vrijdag zal in de slagerijen en restau rants geen vieesch mogen worden verkocht. Op Maandag en Donderdag zal geen met vet beroid vieesch mo gen worden opgediend, terwijl op Zaterdag geen varkensvleesch gegeten zal mogen worden. Zendelingen vermoord. Naar Reuter uit Winnipcg in Ca nada seint hebben Eskimo's in het hooge Noorden twee Roomsche zende lingen en twee prospectors vermoord. Het zyn dezelfde Eskimo's, die eon tijd geleden de Amerikaansche ont dekkingsreizigers Radfort en Street hebben afgemaakt. Een zekere Tepaluc, die als Rad- ford's gids diende, redde zich door een Eskimo-vrouw te trouweD, maar liep weg on vertelde wat er met de twee reizigers was gebeurd. Vijf man van de bereden politie van bet Noordwesten hebben hun kamp Opgeslagen aan het Baker-meer om dien moord te onderzoeken. De Es kimo's wonen ruim 300 K. M. land inwaarts. Vreedzame Eskimo's, dio aan do kust wonen, zeggen, dat die andere Eskimo's vermoedelijk de twee zen delingen en de twee prospecten rs verdacht hebben, naar den moord op reizigers een onderzoek te bebbon willen instellen. Trouwens zij dooden al wie in hun buurt komen. BINNENLAND. Ministerraad. Dinsdagmiddag is een ministerraad gehouden, welke naarde „N. Rott Ct." verneemt, werd bijgewoond door den opperbevelhebber van land- en zee macht, generaal Snijders. Hieruit mag worden afgeleid, meldt het correspondentiebureau, dat aau d* besprekingen In dezen ministterraad o.m. de vragen en weuschen betref fende eventueele demobilisatie, zooals die tot uiting zyn g6komen in het afdeelingsversiag der Tweede Kamor nopens de algemeene beschouwingen over de staatabegrooting 1916, wel niet vreemd zullen z|jn geweest. Uitvoerverbod van eieren, enz. Onder meer is b|j koninklijk beiluit de uitvoer van eieren, eigeel en eiwit, ln gedroogden of verschen toestard, van producten daarvan, alsmede vau uien en uienzaad verboden. Stoomtrawler gestrand. Men meldt van Terschelling: De bemanning van de Zondag by Ameland gestrande stoomtrawler IJm. 767" werd hier aangebracht door de sleepboot „Neptunus". Hot vaartuig zit met het achterschip onder water. Zondagmiddag is een matroos van den trawler met de sloep afge dreven en, voor zoover hier bekend, nog niet terecht. Dj sloep was voor zien van mondvoorraad en is ver moedelijk westwaarta gedreven. Waarheen? Vrijdag jl. kwam in de Oranjeslui zen een schip, „Friesland II", van Amsterdam, om geschut te worden naar de Zuiderzee, geladen met on geveer 1100 vaten lijnolie. Niettegenstaande men wél van c-on loods was voorzien, kon men den controleerenden beambte maar niet mededeelen voor welke haven de la ding bestemd was, zelfs was men niet in bet bezit van een cognossement. Het schip mocht niet worden ge schut, moest op het IJ blijven liggen tot dat Maandagmiddag door Rjjksbeamte naren beslag werd gelegd en het schip order kreeg om zich to laten slep«n naar het Oosterdok te Amsterdam. Arme kerel I Maandagmorgen kwam b|j den exporteur Duijvensz te Aalsmeer een bedelaar aan de deur ventende met postpapier. Daar de man er nog jong en krachtig uitzag, sprak hy tegenover den bedelaar zijn misnoegen er over uit, dat de man bedelde, er direct op latende volgen iDdien hij werken wilde, hij bij hem wel kon helpen inpakken. Hiertoe verklaarde de bede laar zich aanstonds bereid. Den ge- heelen dag bielp b(j bij het inpakken van planten, welke 's avonds met de stoomboot verzonden moesten worden. Met dat werk kwam men ongeveer zes uur 's avonds klaar. Daar do pakschuur te Aalsmeer aan het kanaal staat en het station der stoomboot maatschappij juist aan de overzijde, moesten de colli per schuit worden overgevaren naar den steiger, met welk werk een der knechten van den heer D. en de bedelaai zich bela3teD. Nauwelijks was de schuit van den wal, of zij zonk. De knecht, die aan de riemen zat, wist zwemmende den kant te bereiken, doch de bedelaar verdween in de diepte en verdronk. Vermoed wordt dat do schuit te diep geladen was. De nieuwe belastingen. „Ja," zegt de oude adellijke dame zonder geld, ,'t leven wordt voor m|j steed* moeilijker-" „Als we nu die „voorname" belaa ting krijgen, dan zullen ze mij natuurlijk ook aanslaan en hoe wil lk dat betalea?"

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1