HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4641 DINSDAG 9 NOVEMBER 1915 48e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/a 0.85 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden modedeellngen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Qroote letters en cllohé's naar plaatsruimte. Bewljs-exemplaar 2} cent. Op pagina 4 [van dit blad is opgenomen 1. Sport. 2. Op Qallipoli. 3. Feuilleton, enz. LIJST van Ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. Haam Beroep WoonplaatsVanGol. H. M. Dekker, vooral., Sum.str. 28, A'dam. N.H. J. ScUerer, vuurw. 00, J. H. HoogBtraten, bootsm., Wtlh.str. 1(M, N. Helvoet. Geen. J. Windt, gop., Waohtstr. 12h, Leiden. N.H. JJ. Visser, schilder, Celebesstr. 16, A'dam. A. v. Vliet, sergt.mach.dr., J. in 't Voltstr. 1, Vlissingen.Goen, P, Bos, bankwerker, Celebesstr. 16, A'dam. Ger. R. v. Noord, loerl.mach.H.IJ.S., Spoorstr. 14, Alkmaar, Goen, M. Sanders,liui8houdster,Hoog8tr.44, A'dam. R.C. C. J.Güi)ken,scheopm., Celebesstr. 3, N.H. A. Scheen, 18, J. H. Brandenburg, korp.mach.dr. 2o Rozen dwarsstraat 8, Vlaardingon. L.N.M. Boerlager, wink., Kanaal w.lt6,Haari. R.C, E. Bosvelt-Waogen, huish-, J. In 't Veltstr. 1T. A'dam. Geen, LJ.v.Dartelen, bankn-., Celebesstr.U, R.C. A. Flens, 10, N.H. B. Tuinstra, scheepm, Sumatraatr. 13, S.E.v.d. Wijst, huish., Gravenstr. 46, J. A. Kap, scheepm., Celebesstr. 1, A.u.N.Taverne,Korp,mar., AciuorBir.o4,« aam. P. Heijlman, scheepm., Tuindorp 2, A'dam. N.H. G.P. Sterk,arbold., Sluisdükstr. 16,Loordam. Wed. J. Kalt, zud., V(jzolstr. 35, Barslneerh. A.Guüken, scheepm., Sum.str. 20, A'dam. Geen. T.Zaadnoord(jk,8mid, 62. N.H. Wed. D. Walkeutor, znd., Achter Binneh.80, Anna Paulowna. H. Coomans, scheepm.,Sumatr. 10, A'dam. E.L. J. Monfroou, 12, N.H. D. Kleun, 22, DE OORLOG. De offlcleele legerberlchten van 5, 6 en 7 November. Van het W e s t e 1 ij k front. Het Fransche communiqué van don 5den meldt dat de artilleriegevechteu bij Loos zonder ophouden voortduren. Ook in Champagne worden de ge vechten met onverminderde hevigheid voortgezet. Na een hevige beschieting brachten de Duitschers bij Massiges sterke strijdkrachten naar voren, welke erin slaagden een klein deel der Fransche loopgraven van de eerste linie te nemen. Door een tegenaanval moesten zij evenwel het grootste deel ervan weder ontruimen. Het bericht van den Gden maakt melding van nieuwe aanvallen der Duitschers op het werk LaCourtine, welke aanval evenwel afgeslagen werd. In Argonnen en bij de Maas houden de mljngevechten aan. De Duitsche' stellingen bij Malancourt werden door een mljnontplofilng ern stig beschadigd. Datum 7 dezer wordt gemeld dat een Duitsche post voor Andrechy genomen werd. Een hernieuwde aan val der Duitschers in Champagne werd afgeslagen. Bij Chapelotte in de Vogezen is een gevecht begonnen hetwelk nog voortduurt. Het Duitsche legerbericht van den 6den meldt dat de Franschen die bij Massiges in de nieuwe Duitsche loopgraven waren doorgedrongen we der daaruit verdreven werden. Overigens wordt medegedeeld dat geen gebeurtenissen van belang plaats vonden. Van het O o s t o 1 (j k front. Het Russische legerbericht van den 5en maakt melding van een lichte vooruitgang door Russische troepen bij Riga, en wel in de richting van het Akkelmeer. Bij Dunaburg werd een aanval der Duitschers bij het Swentenmeer af geslagen. Op het gevechtsterrein werden meer dan 1000 doode vijanden gevonden. Meer naar het Zuiden, tot aan den Pripet ia het rustig gebleven. Ten W; van Rafalowka (aan de Styr) werd oen dorp door de Oosten rijkers aangevallen. Na een hardnek kig nachtelijk gevecht slaagden de Russen erin den vijand op de vlucht te drijven. 250 man werden gevan gen genomen, 2 kanon oen en 3 ma- chinegeweren buitgemaakt. Bij "Wilitza, (ten, N. van Alexinets) deden de Russen een aanval op de vooruitrukkende Oostenrijkers. Na een bajonetgevecht, waarbij drie offi cieren en 160 man gevangen geno men werden werd de vijand terug geworpen. Aan het Strypa-front duren de ver woede gevechten voort. Door de Russische vloot werden de Duitsche stellingen by Schlock beschoten. In de mededeeling van den 7on wordt gemeld dat de tegenaanvallen der Duitschers in de streek van Riga werden afgeslagen. By Olai (eveneens bij Riga, werden de Duitschers aan gevallen. De Duitschers werden ge dwongen dit punt tijdelijk te ont ruimen. Van het dorp Laocz, aan den linkeroever van de Duna, werd het kerkhof bezet. In deze streek werden Duitschers welke over de rivier gekomen waren verstrooid. De tegenaanvallen der Duitschers werden door de Russen op dezelfde manier beantwoord. Evenwel met verschillend resultaat. Het Russische bericht deelt tenminste mede dat de 2e linie van Duitsche loopgraven ge nomen werd. 300 man werden ge vangen genomen, en 2 machinege weren en een zoeklicht buitgemaakt. In nadere berichten omtrent de gevechten ten W. van Rafalowka wordt nog medegedeeld, dat 22 officie ren en 712 soldaten gevangen genomen werden. Verder werden 7 machine geweren en 2 kanonnen veroverd. Bij Boedki werd een tegenaanval afgeslagen. Ü8 buitengewoon hardnekkige ge vechten in de streek van Semikowico zijn tot staan gekomen. De plotselinge overval aan den anderen oever van de Styr, bij bovengenoemd dorp, was oorzaak van de gevangenneming van 8500 soldaten en een nog.Diet vast gesteld aantal officieren. De Duitschers deden door het ondernemen van tegen aanvallen hun uiterste, best om het groote aantal gevangenen weder uit de handen der Russen te bevrijden. Onder een geweldig vuur wisten de troepen echter alle aanvallen af te slaan, en met ds gevangenen den anderen oever van de rivier weder te bereiken. Het Duitsche legerbericht van den 6en geeft aan, dat de Russen bij Dunaburg hunne pogingen om door te breken zonder succes voortzetten. N.O. van Boedka werden nieuwe stellingen der Russen vermeestert. Volgens deze mededeelingen zijn de Russen in hunne oude stellingen ten O. van de Strypa teruggeworpen. In deze gevechten verloren de Russen 50 officieren en 6000 man aan ge vangenen. Het bericht van den 7e.n meldt het afslaan van plaatselijke aanvallen in de streek van Riga. Omtrent de ge vechten hij het Swenten-meer wordt medegedeeld, dat de Russen erin slaagden een deel der Duitsche stel lingen binnen te dringen, doch dat zij door een tegenaanval weder ver dreven werden. N.W. van Tsartorisk werd een aanval der Russen afge slagen. 80 man werden gevangen genomeü en 2 machinegeweren ver- meesterd. Het Oo3tenrijksche communiqué van den 7den meldt het afslaan van Russische aanvallen aan de Strypa en ten N.W. van Doobno. Van het Z u i d e 1 ij k front. Het Italiaansehe legerbericht van den 5den meldt het afslaan van vijandelijke aanvallen. Waar wordt niet vermeld. In het bericht van den 7den wordt gemeld dat de Italianen in*het Daone- dal de Chiese zijn overgestoken en den vijand uit zijn stellingen van Malga-Stobolone hebben verdreven. Op het Isonzofront artilleriegevechten. De Italianen zijn voortgegaan het terrein te veraterken. Een schitterende aanval der Italianen stelde hen in het bezit van een sterke verschansing in de streek van den San Michele. In het bericht van den 7den wordt medegedeeld dat de Italianen' in de infanterie- en artilleriegevechten in het voordeel blijven. Dc Oostenrijkers werden krachtdadig teruggeslagen en moesten gevangenen in handen der Italianen laten. Van Oostenrpsche zijde wordt het bericht van de Italianen betreffende het veroveren van een vierde linie loopgraven op de Podgora-hoogte tegengesproken. Volgens deze mode- deeling zijn de Italianen bier nooit verder gekomen dan de eerste Oosten rpsche linie. Door tegenaanvallen werden zij steeds weder verdreven. In het bericht van den Gen wordt het voortduren van hardnekkige ge vechten bij Sau Martibo (op het Karst- plateau) gemeld. In het bericht van den Ten wordt de toestand als on veranderd aangegeven. Alle pogingen der Italianen om het Oostenrpsche front bij San Martino te doorbreken werden verijdeld. Van het Servische gevechts terrein. De toestand van het Servische leger wordt met den dag kritieker. Vooral de troepen welken in N.O. richting het meest vooruitgeschoven staan, loopen groot gevaar. Een zeer snelle terugtocht zal ten slotte noodig zijn om aan omsingeling te ontkomen. Intusschen nadert voor de verbon den centrale mogendheden met ras- sche schreden het oogenblik dat de belangrijke spoorwegverbinding Bel grado—Nisj-Pirot in hun handon zal vallen en daarmede een snelle verbinding met Turkije tot stand komt. De terugtocht der Serviörs naar het Z.W., waarbij de mogelijkheid niet is uitgesloten dat Kroegevats tot het uiterste zal worden verdedigd om den aftocht te dekken, zal misschien de Entente in staat stellen het Ser vische leger van den ondergang te redden, al zal het deel van de sterk te, hetwelk het leger heeft ingevoet, erg dicht komen b(j het aantal dei- gezonden troepen. Het Duitsche legerbericht van den 6en geeft aan dat de troepen in het dal van de Servische Morawa in ge vecht gewikkeld waren ten Z.O. van Cacak. Kraljevo is bezet. O. van deze plaats worden de Serviörs vervolgd. Sloebal, 15 K.M. ten Z. van Kraljevo werd bereikt. In het Morawadal werden vorde ringen gemaakt tot op 15 K.M. ten Z. van Paradrin (het spoorwegknoop punt ten Z.O. van Kragujevata). 3000 Serviörs werden hier gevan gen genomen. Aan den spoorweg Paradzin—Zajecae is voeling verkre gen met de hoofdmacht der Duitschers, en der Bulgaren. Ten W. van Knad- zewats werden de Serviörs door de Bulgaren achteruit geworpen. 500 man werden gevangen genomen en G kanonnen veroverd. Nisj werd na een gevecht dat drie dagen duurde door de Bulgaren bezet. In het bericht van den Ten wordt meldiog gemaakt van de opmarsch der Hongaarsche troepen tot 12 K.M. ten N.W. van IwaDjitsa. De overgang over de rivier, ter weerszijden van Kraljevo ia tot stand gekomen. In Kraljevo, hetwelk na een verwoed straatgevecht bezet werd, werden 130 kanonnen buitgemaakt. O. van de stad zp de O.-H. troepen verder voortgcrukt. Hier werden 480 man gevangen genomen. Het Oostenrpsche communiqué bevat behalve de reeds in het Duit sche bericht vermelde mededeelingen eenigo gegevens over de operaties aan de Montenegrynsche grens. Ten O. van Trebinje werd een j hoogtestelling bestormd en genomen. De vijandelijke linie werd hier door broken. Bij de ruïne ICloboek weiden zij teruggeslagen. Ten Z. van Arilje werd de dalengte Klisora bezet. In bet bericht van den 7en worden tegenaanvallen der Montenegrijnen vermeld, ondernomen met het doel de verloren stellingen te hernemen. Alle aanvallen mislukten echter. De hoogten ten N. van Iwanitsa worden door de Hongaren aangevallen. Het Bulgaarsche legerbericht be treffende de krijgsverrichtingen op 4 Nov. geeft aan, dat de troepen de streek ten W. van Knadzewats heb ben bereikt. Bij het vermeesteren der vooruitgeschoven stellingen op het N.O. front van Nisj werden 2 ka nonnen en 2 munitiewagens vermees- terd en 400 man gevangen genomen. Aan don spoorweg van Knadzewats naar Svrljig werd een locomotief en 103 wagons genomen. Een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal, hoofd zakelijk bestemd voor de genie, werd buitgemaakt. In de gevechten bij Stroemitza werden de Bulgaren door overmach tige afdeelingen Engelsehe en Fransche troepen aangevallen. Door tegenaan vallen werden deze troepen echter teruggedreven. Op het front Kriwola- Glawa zp gevechten met de Fran schen aan de gang met een voorde Bulgaren gunstig verloop. Omtrent de krijgsverrichtingen van den 5en wordt gemeld dat de ver slagen Serviörs over het geheele front terugtrekken achtervolgd door de Bul garen. Ook van uit Nisj wordt de achtervolging met kracht voortgezet. Op het Merelveld maken de Bulgaren vorderingen. Bij Prilip, Kriwolak enStroemitsa blijft het offensief aan de zijde der Bulgaren. De vijand is met aanzien lijke verliezen teruggeworpen. Veel gevangenen en een onafzienbare hoe veelheid oorlogsmateriaal van allerlei aard werd buitgemaakt. Waar de Bulgaren dit succes be haalden wordt er evenwel niet bij vermeld. Van Fransche zijde wordt daaren tegen medegedeeld dat de aanval der Bulgaren op de Fransche stel lingen bij Kriwolak geheel mislukt is. Op denzelfden dag wisten de Franschen twee dorpen t6n W. en O. van Rabrovo te nemen. De grens- hoogten werden hier aangevallen. Eveneens wordt medegedeeld, (het geen wij nog in een deel van de oplaag van ons vorig nummer kon don modedcelen) dat de Bulgaren bij den Baboenapas geheel verslagen werden. Aan deze gevechten namen Engelsehe en Fransche troepen deel. Van het Fransche leger wordt ge meld dat op het front bij Kriwolak rust is ingetreden. In de richting van Rabrowo houdt de vooruitgang aan. Berichten uit Salonibi geven nog aan dat oen drietal dorpen door de Franschen vermeesterd zp. Deze liggen op Bulgaarsch gebied. Uit de streek van Walandowo wordt hevig geschutvuur gehoord, afkomstig van gevechten tusschen Franschen en Bulgaren. Naar mededeelingen van Bulgaar sche gevangenen trekken de Bulga ren op dit punt 25.000 man samen, om een omvattende beweging te ondernemen, waarbij sterke druk op de Franschen wordt uitgeoefend. De versterkingen der bondgenooten komen geregeld aan en vertrekken naar het Servische front. De Baboena pas is in het bezit der Serviörs, niet tegenstaande de hevige aanvaUen der Bulgaren. Op een punt verloren deze bij een aanval meor dan 1000 man aan dooden. Den Gen is te Saloniki weder een groote troep Engelachen geland. Een Eugelsch bericht geeft aan dat thans twee Engelsehe divisies (onge veer 400.000 man) op weg zijn om de BulgareD tegemoet te trekken. Een Montenegrijnsch legerbericht maakt melding van de herovering van den Troglaw. Daarbij werd een kanoD, drie machinegeweren en een zoeklicht buitgemaakt. In een voor hen gunstig gevecht bij Visegrad werden gevangenen gemaakt. De duikbootenoorlog. Van Engelsehe zijde wordt mede gedeeld dat het stoomschip Wood- fleld gezonken is. Een boot met 13 leden van de bemanning is aan land gekomen. Men is van meening dat de overige opvarenden eveneens ge red zp. Het Fransche stoomschip Sidi- Ferruch is zonder voorafgaande waar- Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heeren Regenjassen, In gummi en waterproof. Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en modellen. schuwing door oen onderzeöer getor pedeerd. De bemanning werd gered. Verder werd nog het Engelsehe s.s. „Alastair" in den grond geboord. 3 man van de equipage werden ge red. De stuurman werd gedood. Van Fransche zijde wordt nog edegedeeld, dat waarschijnlijk in den nacht van 2 op 3 November Duitsche duikbooten erin slaagden de straat van Gibraltar door te komen. De Fransche stoomschepen Dahra en Calvados en het Italiaansehe stoom schip Jonio werden in den grond ge boord. De bemanningen wérden gered. Verder wordt nog gemeld, dat een Duitsche duikboot bij Saloniki een Engelsch transportschip In den grond heeft - geboord. De 800 opvarenden zouden zijn omgekomen. De Balkan. Oi ministerieels crisis in Griekenland. De crisis is opgelost. Na de weige ring van Zaimis om aan te blijven heeft de koning Skoedoelis met de vorming van een nienw kabinet be last. Deze is daarin geslaagd. Alle gewezen ministers behouden hunDe portefeuille. Alleen neemt Skoedoelis die van buitenlandsche zaken. Mocht de Kamer het ministerie niet steunen, dan zal zij worden ontbonden. (De nieuwe ministerpresident is een man op hoogen leeftijd. Indertijd hij gezant der Grieksche rege.e- ring te Madrid.) Te Rome zp draadlooze niet gecensureerde berichten ontvangen, dat de Koning van Griekenland hoogst gebelgd is over do ontslagaanvraag van het Kabinet. De Duitsche gezant en von Biïlow, welke aan het Duitsche gezantschap geattacheerd is, brachten bijna den geheelen dag in het paleis door evenals Zaimis, de afgetreden min, president. Men is van meening dat het leven van Venizaelos bedreigd wordt. De Duitschers die tegen hem intrigeeren zullen niet aarzolen hem uit den weg te ruimen. Reeds heeft hy vele dreig brieven ontvangen. Volgens dit bericht was de toe toestand in Griekenland hoogst kri tiek. De houding van Roemenië. Voor ingrijpen van Roemenië schpt voorloopig geen kans te zijn. Opeen vergadering van den min.-president, senaatsleden en leden van de meer derheid zette de eerstgenoemde uit een, dat de handhaving van de on zijdigheid op het oogenblik de be3te houding was. Uitdrukkelijk verklaarde hij echter, dat Roemenie zich aan geen der partijen verbonden had. Door den leider van de oppositie is verklaard, dat de deelneming aan den oorlog op het oogenblik niet gewenscht is, daar Roemenie thans van vorbinding met de Entente is afgesneden en dus geen aanvoer van munitie zou kunnen krygen. Uit Engeland. Sedert eenige dagen deden geruch ten over aftreden van Lord Kitchener als minister van oorlog de ronde. Dit is echter niet het geval. Naar een bericht uit Londen meldt, is Kitchener op verzoek van zp collega's uit Engeland vertrokken tot het brengen van een bezoek aan hot front in het Oosten. Verschillende bladen zp van meening, dat hem een hooge militaire positie in het Oosten wacht. Onder zijn opperbevel zou er meer eenheid in de operaties kunnen komen. Ook zijn kennis van de Oostersche toe standen komt hem hier te pas. Op zp doorreis heeft hij eon bezoek gebracht aan Parijs, waar een be spreking plaats had met Briand en Joffro. Botsing van vliegtuigen. Uit Parijs wordt gemeld, dat er Vrijdagmiddag op het vliegveld van Bourget twee militaire vliegtuigen bij het landen met elkaar in botsing gekomen zijn. Zij sloegen met een hevigen schok togen den grond. De vier inzittenden werden gedood. De oorlog tot hot einde. Ondor dozen titel schrijft de „Vor- wiirts" over de redevoeringen van Asquith en Briand en stelt dan de vraagHoe wordt het recht hersteld en wanneer is de vrede duurzaam, hetgeen Briand al3 Frankrijk's doel na slag geleverd wordt, dat op steeds nieuwe oorlogstooneelen de legers tegenover eikair worden gesteld, zonder dat de volken vernemen, wat geschied cn wat bereikt moet zijn, opdat de vredesklokken zullen lulden. De anderen, zoo antwoordt men ons, moeten om vrede vragen, want wij zijn de overwinnaars. Maar, he laas, voelen de anderen zich niet als de overwonnenen, en zoo komt men tot géén resultaat. De oorlog gaat voort tot in het oneindige, omdat beide partijen bang zijn haar eischen te deflneeren en te uiten, uit vrees, dat het bekendmaken van het oor logsdoel als zwakheid kon worden uitgelegd. Het kan zoover komen, dat deze oorlog met de volledige uit putting van allen eindigt, omdat nie mand wilde zeggen, onder welke be paalde voorwaarden hij hom zou willen beöindigen. Als dat voorkomen zal worden, dan moeten de regeerin gen eindelijk de algemeene phrases laten varen en een positief program n, en al3 ze ten slotte door de verschillende wisselende gebeurtenis- zelf verward, zich geen heldor 1 meer van de bedoelingen kunnen vormen, dan zouden ze de sluizen der openbare discussie moeten openen. Dan zal er spoedig helderheid zp en, naar we hopen, ook spoedig vrede komqn. Geheimzinnige branden. Een bericht uit Hallifax meldt, dat aan boord van de „Rio Lagos," een Engelsch stoomschip, op weg naar een der havens der geallieerden met een lading suiker, brand was uitge broken. Men is het vuur meester kunnen worden. Op het eveneenB met suiker be vrachte Engelsehe ss. „Euterpe" is ook brand uitgebroken. Men schrijft het uitbreken van de branden, hetgeen reeds op meerdere, met) suiker bevrachte, en voor havens der geallieerden bestemde schepen het geval geweest is toe aan de werk zaamheid der Duitsche agenten. Brand. New-York, 6 Nov. Bij een brand in een houten gebouw te Brooklyn, waar een fabriek van suikerwerken en een van blouses waren gevestigd, kwamen 20 personen om het leven 6D werden vijftig gewond. De vlucht uit het gebouw, waar 1100 personen werkten, werd belem merd, doordat de trap in brand was geraakt. De meeste slachtoffers waren uit het raam gesprongen. Acht mannen verbrandden op een,brandladder. Men zou meeneD, dat na 15 maan den van offerrijken oorlog de staats lieden een meer nauwkeurig antwoord op de vraag konden geven, aldus zegt de „Vorwiirts". Na eene bemerking over de geruch ten, die steeds opduiken, o. a. het be richt omtrent Duitschland's vredes voorwaarden, en die evenveel malen tegengesproken worden, zegt het blad verder: Mooi, we hebben nu al 12 maanden gehoord wat niet waar is. Kan men ons nu kwalijk nemen, dat we nu wel eeps willen hooren wat wel waar is, wat de Duitsche regeeriiig het doel van den oorlog acht? Het gaat toch op den duur niet aan, dat slag BUITENLAND. BINNENLAND. Beschikbaarstelling van Groenten te Alkmaar. De Burgemeester der gemeente Alk maar heeft bekend gemaakt, dat op nader aan te kondigen dag aldaar beschikbaar zullen worden gesteld goedkoope groenten, tegen de volgende maximumprijzen A. Stapelproducton: per K.G. per K.G. Roode kool 'f0.02$ f0.04$ Gele kool 0.02$ 0.04$ Uien 0.04 0.08 Wortelen (grof) 0.02 0.03$ Wortelen (fijn) 0.02$ 0.04$ Knolrapen (Friesche) 0.02 0.03$ Bieten (grof) 0.02 0.03$ Bieten (fijn) 0.02$ 0.04$ Gezouten of Vatgroenten: per K.G. per K.G. Pronksnljboonen f 0.09 f 0.18 Zuurkool 0.00 0.12 Spersieboonen (dubbel) 0.09 0.18 Spersieboonen (enkel) „0.11 „0.22 Andijvie (heele krop) 0.00$ „0.13 Andijvie (gesneden) 0.07 0.14 De Rotterdamsche haven. Tot gistermorgen zijn er de afgeloc- pen week 76 schepen de haven binnengekomen, tegen 66 In de voor afgegane week. Hiervan waren er 41 Nederlandsche, 18 Engelsehe, 14 Noorsche, 2 Zweedsche en 1 Deensch. De aanvoer van kolen was de vorige week bijzonder groot: 17 schepen toch kwamen met kolen binnen. Voorts 12 schepen met graan, 2 met steenen, 1 met petroleum, 1 mot hout, 1 met carbit, 1 met Ijzererts met ballastde overige 87 schepen hadden stukgoed aan boord. Er zyn de vorige wéék 64 schepen vertrokken, waarvan 29 Nederland sche, 19 Engelsehe, 12 Noorsche en 4 Zweedsche. Negen en-dertig schepen waren met stukgoed geladen en 25 vertrokken er met ballast. Van de vijf graanschepen met regeeringsgraau, die een paar dagen geleden verlof kregen tot lossen, zijn er reeds twee leeggekomen. De arbeid in de haven blijft overi gens uiterst gering. („N. R. Gt.") Op da pier gelotpen. Het Ned. stoomschip „Monniken dam", met een lading regeerings- haver, is vermoedelijk door onder stroom, vreemde stroom, of verkeerde stroomberekening, te dficht bij den Noorderpier van de haven te IJmuiden gekomen en daar op de blokken ge- stooten, ongeveer terzelfder hoogte waar het Eng. stoomschip „Eastwell" gebleven is. Door den s-thok werd de „Monnikendam" naar «le Zuidpier gedreven, en verapeeldef daarbij een anker en 80 vaa,m kjpttiug. Men slaagde erin hot stoomschip binnen te brengen, doch toen het voorschip beduidend begon te zakken heeft men het aan den grond gezet. Met het lossen werd oogenblikkelljk een be gin gemaakt. Men hoopt het schip zoover te kunnen lichten dat het lek gevonden en gestopt kan worden. Gevlucht, Een Duitsch deserteur, een officier, in Venlo aangekomen. Hij had reeds gestreden aan het front, werd door een schot aan de band gewond en had een paar maanden in een hos pitaal gelegen, tengevolge van de stik gassen. Ds man was gehuwd, vader van drie kinderen en kwam van Keulen. Wijl hij toen hij hersteld was, weer naar het front zou gezonden worden, was hy gevlucht. Op de vlucht bad hij niet minder dan drie broeken en twee jassen aan, terwijl hij zijn ondergoed om het lijf gebonden had. Zoo gelukte het hem, de Nederlandsche grens te bereiken. Omkooplng. De marechaussee van Uift heeft naar Arnhem overgebracht H. W. B., van Doetinchem, verdacht van om kooplng van militairen, in verband met smokkelpogingen. In verband hiermede zijn 4 soldaten der grens wacht van UJft naar Doetinchem ge bracht en in arrest gesteld. Uitgifte van waardalooze effeoten. De politie te Amsterdam heeft een joede vangst gedaan, in verband met iet uitgeven van waardelooze Rus sische effecten. Verdacht van oplich ting zijn twee personen ter beschik king van de justitie gesteld. De voorgeschiedenis komt in het kort op het volgende neer: Iemand moest wegens huurschuld uit het huis gezet worden. Voordat dit evenwel geschiedde, kwam bij den huisbaas een „onbekende meneer" die de huurschuld wilde betalen, maar dit zou doen met b8leenbriefjes van Russische effecten die hy op de Oud Holl. voorschotbank to Amster dam had staan. Voor f270.— kon de huisbaas de effecten inlossen. Eigen lijk waren zij 600 gulden waard. Om. "t te bewijzen wees de „meneer" op de beursnoteeringen in de cou ranten. De effecten werden ingelost, de huiseigenaar hield er de huurschuld af. De zoon van den huiseigenaar was echter op een bankinstelling werkzaam, en toen deze thuiskwam bemerkte hl) dat de effecten slechts f26.- op zijn hoogst waard waren. De in de koerslljst genoemde waren andere. Door een heer uit Utrecht werd bij de politie aangegeven dat hy voor f800.- en juweelen door dezelfde voorschotbank was opgelicht. De directeur van de bank werd daarop gearresteerd en eveneens de man die zoo „welwillend" was de huurschuld van den den huurder te betölen. Inbraak. Te Zaandam -is Zaterdag tennadeele der firma Verkade en Comp. uit de >ortiersloge van de broodfabriek „De luyter" een bedrag van ongeveer f700 door inbraak ontvreemd. Het was het arbeidsloon, dat ln pakjes gereed lag om aan de werklieden te worden uitbetaald. De daders zijn onbekend. INGEZONDEN. Een kort woord van Varwaer. Geachte Redactie! Mag ik op deze misschien minder benijdde plaats een paar regelen van Uw blad gebruiken? Mij wordt n.1. nu pas gemeld, dat, mijn Artikelen over de Gemeente- begrooting in Uw blad van 19, 21 en 23 October jl., wordeD bestre den in een der plaatselijke bladen, wiens bestaan ik ongeveer vergeten was, n. 1. „Waakt en Werkt." Men vroeg mij in dit verband, of ik op die bestrijding niet in m gaan. Ik heb daartoe die bestrijding gelezen, voor zoover dit te doen was, en moet deze vragers teleurstellen. Misschien zelfs de genoemde redactie Mijn artikelen zijn n.1. geschreven voor het lezend publiek, althans dat deel, wat lezen kan. Iemand, die deze kunst niet of niet voldoende machtig is, heeft ze ook niet kunne® begrij pen. En dit schijnt my met de redactie van „Waakt en Werkt" het geval. Ik heb, zoo goed dit in een blad mogelijk was, betoogd, dat de Gem.- finantiön niet eens berekend zijn, om in normale tijden deGem.-huishouding te bedienen. Ik heb de oorzaken aan getoond voor onze gemeente, ook voor andere gemeenten. Ik heb met de cijfers bewezen, dat de overname der bedrijven dozen misstand heeft bestendigd, waaraan dan ook onver mijdelijk vast zat een onbillijke be lasting (of omgekeerd bevoorrechting) van een deel der gemeentenaren. Ik heb voor mijn betoog offlciöele cijfers aangehaald en waar ik citeerde, waren het mannen als Pierson en Oppenheim, dus geen socialisten. Ten slotte kwam ik aan de voor gestelde belasting-verhooging met 40% op onze begrooting voor 1916, en betoogde, dat, waar het Rljlc eigenlijk al veel eerder had moeten ingrijpen, nu ter duidelijkste blijkt, dat di oen plicht Is, waaraan he iet langer kan ontkomen. Als dus, was de kern van mijn betoog, da gemeenten zoo gek zijn, door een abnormale belasting het gat te stoppen, is hulp van het Rijk zeker niet te verwachten. Ik gaf dus een middel, dat in elk geval de mogelijkheid van Rijkshulp open liet, en beriep mij al weer op een autoriteit, n.1. den heer V e e n s t r a, Secretaris der gemeente Amersfoort, al weer toevallig geen socialist, dio dit denkbeeld in de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft be handeld, in welke vereeniging het danook in studie is en by welke vereeniging onze gemeente is aan gesloten. Maar als bewijs, dat ik de moei lijkheden absoluut niot, voorbij zag, betoogde ik verder, dat ln het ongun stige geval, dat het Ryk niet helpt, een zoodanige sprongsgewijze belas ting-verhooging af te keuren is, en het was hier h.v., dat ik mij beriep op Mr. Pierson. Daardoor kwam ik dus tot het denkbeeld der leening, waaruit een .,CrisisfondB" ware te vormen, zooals reeds de gemeenten Schiedam, Amers foort en Vlissingen vóór ons hebben daargesteld, gomoenten, waar, zoover mij bekend, geen sociaal-democraten de leiding hebben. Moet ik nu een bestrijding op dit betoog weerleggen Ik zou het gaarne willen. Maar in „Waakt en werkt", dat overigens toch goed geschreven had kunnen zijn (het riekt, sterk naar wethouderstafel....) wordt op it betoog niet ingegaan. De redactie van dit regeerings- orgaan in zakformaat schijnt mij niet zoo vroed, als men toch van haar zou mogen verlangen. Het blijkt uit de artikelen serie (dio nog vloelende is), dat deze redactie zaak niet breed kan bezien en de te verwerkeu stof niet beheerscht. Eén staaltje slechts ter illustratie, daar de rest niet beter is. Mijn beschouwing der oorzaken vau den flnancieelen nood der groote ge meenten, (ophooping proletariaat door trek van arbeiders van 't platteland) wordt als volgt besproken „W(j kunnen echter niet nalaten op te merken, dat het eenigszins vreemd aandoet, wanneer de arbei ders uit het platteland, welke d&ir met minder loon méér tevreden, en niet armlastig warenin de groote steden, waarheen ze trekken, omdat ze hun positie konden verbeteren, dèAr met hoogere loonen tbch noodzakelijk de ge meentekas zouden moeten bezwa ren." Wij vragen, wat heeft een dergelijke peroratie nu te maken met een alom als vaststaand feit aangenomen stelsel Wij hebben ons absoluut in geen beoordeelingen begeven, maar consta teerden feiten. Die feiten kan men weerleggen, maar dan moet men uiet met min of meer klagelyke en mo- raliseerende uitlatingen als boven staand komen. Als deze redactie, die het nogal over nuchterheid heeft, zelf niet meer van dat artikel bezit, dan hieruit blijkt, kan zij ook niet schrij ven over kwesties, waaraan zy zich nu heeft gewaagd. Ten bewijze, trouwens, dat zij de stof niet meoster is, diene, dat zij onze cijfers, ontleend aan de J a a r- cljfers 190 7, zooals in een noot stond vermeld, bestrijdt met eUfers uit de Gemeentebegrooting 1916. Commentaar overbodig. Wij gaan dus op die artikelen niet in. Met raenschen, die door partij-haat Ingezonden Mededeeling. Wordt gij te spoedig oud 7 Waakzaamheid kan jaren aan ons leven toevoegen. Sommigen zijn oud op zestigjarigen leeftijd, anderen jong als zij tachtig zijn. Uw leefwijze maakt dat gij gezonde of zwakke nieren hebt goed of slecht bloed - want zwakke nieren zijn oorzaak, dat urinezuur zich ln uw bloed ophoopt en uw gezondheid verwoest. Zorgt dat uw nieren altijd goed werken en vooral na den middelbaren leeftijd. Dit voorkomt rhoumatische, zenuw- en waterstoornissen, stijve en verlamde gewrichten, verzwakking van het gehoor en gezicht, en ver harding der bloedvaten. Houdt uw nieren in rust door o ver werking, zorgen en het gebruik van sterken drank te vermijden, door re gelmatige gewoonten, dagelpsche wandeling, door niet te zware voeding en voldoenden slaap. En gebruikt bij het eerste teeken van rugpijn, rhou matische pijnen en waterstoornisson Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij zijn een speciaal niergeneesmiddel, dat de nieren helpt om uit het bloed het overtollige urinezuur te filtreeren, hetwelk rugpijn, spit, waterkwalon, waterzucht, rheumatiek en niergruis of -steen veroorzaakt. GIJ zoudt weten hoe goed z(j werken, als gij spraakt met menschen, die Foster's Pillen gebruikt hebben. Te Den Helder verkrijgbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel h f 1.76 voor één, of f 10.- voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (49)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1