In Politiek. De Ni.euwe Landstorm. Aanbesteding. Jenny", en 2. „Charllc's vlucht.' Cinema Palace, Binnenihavon 2. Hoofd nummer..Brand in de Jonge Jan". Eerste Helderschu Bioscoop, Kanaslweg 112. Hoofduummur„Schuldig". 18 N'ov. h'at. Chr. Goh. Oulh, Vorooniging, Openbare Vergadoriug in de Luthersche Kerk, Weezenstraat. 8 uur. IS Kov. Mob.-Clul> van Soc.-Dem. 'Militairen „Helder". Openbare Vergadering,Tivoli, '20 Nor. „lluldct'a Gemengd Koor". Uitvoering in Casino, 8 uur. 20 Nov. Tooneel-ver. „Justus van Maurlk". I it- voerlng in Tivoli, S uur. 22 Nov. Lezing-avond in hol Militair Tehuis, Kanaalwog, 8 uur. 28 Nov. Hold.FootbalIcluh „Heldor". Feoatoiyko bileenkomst in i 'aslno, 8 uur. 23 Nov. „Nieuw-Mallhusiaansche Bond'Groote openbare vergadoriug in Tivoli, half 3. '26 Nov. Muziekavond in Casino, 8 uur. 27 Nov. „Kunst aan 't Volk". Concert in Casino, 8 uur. 27 Nov. Danscl. „Feodora". Bal-Masiiuê in Tivoli. MARINE EN LEGER. Do officier van gezondheid le kl p. J. Vastenou ia aangewezen vo< in Oost-IndIS, waarheen h'u in d vnn Januari e.k. zal vertrokken. Bi) Kon. besluit Is.I. IV. Vos, arts to Be officier van administratie 2e kl. H. M. de Groot is uit Oost-IndiS teruggekeerd. Do officier-machinist lo kl. A. W. van Doorn is uit Oost-Indiü teruggekeerd. Met den lGen dozer is do korporaal-schrüver van het vaste personeel bü het Marinehospitaal lo Willemsoord L. Doornbos bevorderd lot sorgt.. schrijver, en overgeplaatst naar tiet Marino- hospitaal le Hellevoetsluis. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Ma wean, uitr., aai v. 13 dezer te Catania. Kangean, thuisrvortrok 16 dezer van Port-Said. Koningin dor Ned., uitr., pass. 16 dozer Gihraltar. Amhon, thuisr., pass 14 dozer Kaap Roca. Billiton, thuisr.,arriv. 18 dezer te Madras. J.Pietersz. Coen, thuisr., vortr. lödozorv. Sa bang. l'rinses Jullana, thuisr.. vortt. 17 dozer v. P. Said. Prins der Ned. arriv. 17 dezer v. Batavia to A'dam. Rotterdamsche Lloyd. Malang, uitr.,aalv. 15 dezor te Padang. Monado, thuisr., vertrok 16 dozer van Port-Said. 'l'ornate, van New-York nnnr Java, v'ertr. 14 dezer van Barbados. Madioen, van Buonos-Ayres naar R'dam, pass. 16 dezer Finlsterre. Slndoro, ultr.,aalv. 16 dezer te London. Bell vertrok 17 dezer van R'dam naar Java. Mcrnuku, thuisr., vertrok 16 dezer van Port-Said. 1'alembang, uitr., vertrok 16 dezer van Suoz Tahanan, uitr., vertrok 16 dezer van Colombo. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Amstelland, thuisr., arriv. 18 dezor to Bahla. Doiiland, uitr., arriv. 14 dozer to Buenos-Ayros. Uooiland, uitr.,aaiv. 16 dozer te Oporto. Kon. West-indische Maildienst. i.'ommcwyne, thuisr., vertrok 16 dozer v.Horta. Haven te Nieuwediep. MARKTBERICHTEN. Brook op Langendilk, 17 November. wortelen f -.0-0,— p. b.; grove uion f «1 KG.: witte kool f309 per wagon, r-.0-f0.- por 1000 stuks. Behagen, 18 November 1915. Paarden f 0- - Veulens 0.- 110.- 210.- Dc verwachte hulp van du gealli eerden is niet groot gonoeg om door de Bulgaarsche linie te breken. Dit is in de eerste plaats te wijten aan het te laat komen van do noodigo hulpkrachteu te Saloniki, waarover Sir Edward C uson zich in het Lager huis beklaagde, maar ook aan de onmogelijkheid om te Saloniki meer dan 5000 man per dag te ontschepen, waardoor dus voor do ontscheping van een leger van 300.000 mail twee maanden zouden noodig zijn. Dan moeten die troepen uit Saloniki per spoor naar de Servische grens wor den gebracht, wat eveneens veel tijd kost. En men moet daarbij rekening houden met de groote moeilijkheid, die het vervoeren van artillerie met bespanningen, ammunitie in zoo groote hoeveelheden als de moderne oorlog eischt, levensmiddelen en an dere benoodigdheden voor de troepen, met zich brengt. Dat alles is in Griekenland niet te vinden, moet per schip van elders worden aangevoerd, en dat vertraagt natuurlijk de be wegingen van hel Entente-leger. H.bl. Stieren 17 Geldekoei.... 100 Geldekoeien |v»tl 30 Kalf koeien 132 Vaarzen Pinken 46 GraBkalveren 36 Nuchtere kalvoren Kammen Schapen (magere) 30 Schapen (vette) 70 Overhouden Lammeren Bokken en Geiten Vorkons (mug.) 11 Varkens (vette) p. K.0 140 Biggen 100 Konijnen 126 Kippen Eenden Zwanen 340 K.G. Boter 60 Kaas 160 Kipeleren p. 100 stuks 11.. Eendeieren p. 100 stukB Handel magere geldekoeien stugvette idem matig; kalf koelen stug. vaarzen stug. Hoorn, 18 Novomber 1916. 10 stapels fabriekskaae r72.00. 39 stapels boe renkaas f78.00, 00 stapels fabneks commissie kaas f00.—68 stapels boeren commissie kaas f~4.—00 middelbare kaas f00.—Totaal 107 stapels, wegende 53.299 Handel boeren comm. kaas stug. - 0.- 0.- 1.50 0.60 s vlug, id. fabrleks- Burgerlijke Stand van Helder, Van 16-17 Nov. '15. ONDERTROUWD: H. Jansen en D. J. Vriend D. J. Brus en F. J. Verhagen. BEVALLEN: C. Sinnige Nuijens, d.; J. A. Verhoef-Rolling z. DE OORLOG. De algemeene toestand. De berichten van de oorlogster reinen worden steeds schaarscher. Wat over de krijgsverrichtingen van gisteren wordt geseind, is niet veel meer, dan dat de toestand overal on veranderd is. Er blijft echter nog een onopge loste quaestie van groot belang is zij wel niet, maar zij staat er nu eenmaal over de gebeurtenissen bjj Ecurie, in het zoogenaamde ha- byrinth. Volgens Duitsche en Fran- sche berichten hadden Zondag de Duitschers, in een onverwachten plaatselijken aanval, een gedeelte der Fransche loopgraven in dat gebied bezet. Het Fransche rapport meldde echter, dat die winst bij een tegen aanval was hernomen door de Fran- schen. Hiervan maakte het Duitsche bericht geen gewag, integendeel, in het legerbericht van Dinsdag wordt verklaard, dat drie pogingen der Franschen om de loopgraven, die Zondag bjj Ecurie werden genomen, te herwinnen, werden afgeslagen. Uit Servië zijn het nog steeds be richten over vooruitgang der Duitsch- Oostenrijkache en Bulgaarsche legers, die worden ontvangen. Het Servische leger trekt langzaam terug, en hoopt een uitweg te vinden door Novi Ba- zar en Albanië, om San Giovanni di Medua te bereiken, waar het levens middelen en ammunitie hoopt te vinden van de geallieerden. Het schijnt maar zeker is dit niet - dat de gelegenheid om zich in het zuiden nog met de Fransch- Engelsche troepen te vereenigen voor het gros van het Servische leger is afgesneden. De achterhoede werd door Bojadjef opgevangen, na zjjn vereoniging met het leger van von Gallwitz, en ia afgesneden. Van het Oostelijk front. Berlijn, 17 Nov. Russische torpedo- booten beschoten gisteren aan de noordpunt van Koerland Petragge en de omgeving ten zuidwesten daarvan. Anders niets bijzonders. Van het Servische front. Berljjn, 17 Nov. De vervolging in het gebergte maakt goede voortgang. De Serviërs konden nergens noemens- waardigen tegenstand bieden. Ruim 2000 man,een mitrailleur en twee kanonnen bleven in onze handen. Van het Servische front. ParljSj 16 Nov. De Bulgaren deden op 14 Nov. wederom hevige aanvallen op den linkeroever van de G'orna, maar werden overal met zware verliezen afgeslagen. Aan den linkeroever van'de Wardar is het rustig. De landing van Kngelsche Fransche troepen te Saloniki wordt zonder stoornis voortgezet. De Dartlanellen. Londen, 17 November. De eerste zware Duitsche kanonnen voor Dardanellen zijn te Konstantinopcl aangekomen. Engelsche verliezen. Tennant, de Engelsche onder-minis ter van oorlog, heeft, in het Lagerhuis gezegd, dat de Engelsche verliezen aan de Dardanellen van. 25 Mei tot. 30 October 127.000 man' bedroegen, waarvan 31.000 dood, gewond of vei mistde overigen waren ziek, en van deze zijn 80 pet. naar de vuurlinie teruggekeerd. Dagelijks kwamen er gemiddeld 750 gevallen van ziekte voor. De Balkan. De houding van Roemenië geeft nog steeds aanleiding tot allerlei ge- ruchten. Thans verneemt de „Times" dat de Roemeensche gezant te Petersb.urg verklaarde dat de tijd voor interventie nog niet gekomen was. De vroegere eerste minister van Roemenie Carp, die als een voorstan der van aansluiting bjj Duitschland bekend staat zou hebben gezegd dat uiterlijk in December Roemenië de zijde van Duitschland zou kiezen. Nieuwe tegemoetkomingen zouden Roemenië worden aangeboden in den vorm van... een ultimatum. Duitschland wenscht zich van de medewerking van Roemenië te ver zekeren voor het. een aanvang maakte met de expeditie naar Egypte. Carp meende dat, wanneer het aan bod zal worden gedaan, het tegen woordige ministerie zal aftreden, en hij aan het bewind zal worden ge roepen. Over de houding van Griekenland komen ook verschillende mededeelin gen. Volgens een Russisch bericht is de tegenwoordige welwillende hou ding van Griekenland niets meer dan schijn. Inderdaad bereidt zij een aan val voor op de troepen der geallieer den te Saloniki. Een En gelach bericht meldt nog dat de bij Saloniki samengetrokken troepen dubbel zoo sterk zijn als de krijgsmacht der geallieerden. Door Duitsche agenten wordt de bevolking opgezet. Bovendien ia er een beper king gemaakt betreffende de troepen ontscheping. Er mogen per dag Diet meer dan 5000 man geland worden. bracht te publicceren, dat krachtige maatregelen, niet alleen bestraffing, maar ook sluiting van de zaak en in beslagneming der aardappelen zullen worden toegepast, op allen die wei geren de aardappels voor dcn'vaslge- stelden maximum-prijs te leveren of hun waren opzettelijk achterhouden. Staking van den postpakketdienst naar Duitschland. Londen, 17 Nov. De „Daily Mail" verneemt uit New-York: Het Araerikaansche departement van posterijen heeft de poging der Duitseh-Amerikanen om het gebrek aan levensmiddelen in Duitschland t.e bestrijden door het zendon van pak ketten mei. levensmiddelen van 2 pond naar Duitschland als postpak ketten, in de kiem gesmoord, door de bepaling dat de postpakketdienst. tusschen de Ver. Staten en Duitsch land is gestaakt. De staking woidt toegeschreven aan de weigering van de scheepvaartmaatschappijen om die pakketten te vervoeren. Brandstichting. New York, 17 Nov. Op drie ver schillende plaatsen ontstond gister avond brand in vrachtwagens en loodsen op het spoorweg emplacement te Weehacoken (aan den Hudson, te New-York) op hondeid voet afstand van de omheining, waarin vijfhon derd paarden stonden, bestemd voor de troepen der geallieerden. De bewakers vuurde hunnen revol vers af op de vluchtende brandstich ters, die echter ontkwamen. Men meent dar het Duitsche spionnen waren. Samenzwering. New-York. 17 Nov. De American zegt dat Goricar der overheid een lijst heeft gegeven van liedfcn", die in bom- en brandcomplotten betrok ken zijn. Zoo goed als alle voorname diplomatieke vertegenwoordigers van de centrale mogendheden worden daarop genoemd. Voorts een aantal New-Yorksche bankiers en handelslui. Ook heeft hij een groot aantal namen meegedeeld van 3000 spionnen, die in de Vereenig- de Staten aan het werk zjjn. gowoesl en geld ontvangen had, bleek dat hjj de portefeuille bij den heer R. had laten liggen. De bediende, die het, geld vond en aan zijn baas ter bewaring had gegeven,- kreeg f25.— van den gelukkigen eigenaar. BINNENLAND. BUITENLAND. Storm. De „Berl.Zeit.am Mittag" verneemt- enkele bijzonderheden over de schade, welke.de storm, die de vorige week boven West-Europa heeft gewoed, veroorzaakt heeft. Het Fransche stoomschip „Saint Malo", metende 1243 ton, op weg van Londen naar Saint Nazaire is vijf mijlen ten Noor den van Guernsey op Zaterdag 18 November omgeslagen en binnen vijf minuten gezonken. Ongeveer twintig schepen veronge lukten in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op verschillende punten der Iersche kust, bij Rosslare alleen acht. Deze storm wordt aangemerkt als de zwaarste sedert 1903. De aardappel-nood in Duitschland, De „VorwArts" meldt, dat ondanks alle ontkenningen, sedert het vast stellen der maximum-prijzen voor aardappelen, door producenten en han delaars groote en kleine hoeveelheden aardappelen worden achtergehouden, in de hoop toch nog tegen hooger prijs, dan de vastgestelde, te kunnen verkoopen. Dat heeft in Kiel reeds tot aard- appelnood geleid. In Neumünster waren deaardappels, die aan de markt gebracht werden, onmiddelljk verkocht en verdwenen. Hoe door enkele kooplieden wordt gehandeld toont het blad met een voorbeeld aaneen aardappelhandelaar verklaarde aan de koopers, dat hij geen aardappelen hadbjj de controle door de politie werd vastgesteld, dat zijn voorraad-kelders vol lagen. Deze aardappelnood, die alleen door de handelwijze van belanghebbenden ontstond, beeft de politie er toe ge PLAATSELIJK NIEUWS. Raadsvergadering. De Burgemeester van Helder maakt bekend, dat de Vergadering van den Gemeenteraad, uitgeschreven tegen 16 November 1915, op verzoek van eenige raadslet^n, is uitgesteld tot Dinsdag den 23 Novem- b o r d.a.v., des avonds té 7£ tjur, Helder, den 16 Nov. 1915. De Burgemeester voornoemd, W. Houwing. Door de Marine te Amsterdam is opgedragen aan den heer J. Spruit ajhi'er de levering van 150 H.L. bau- xite cement voor de Koloniën. „Kunst aan 't Volk". Blijkens achterstaande advertentie geeft deze Z-augvereeniging, onder directie van den heer Joh. Brands, a.s. Zaterdag 27 dezer eene uitvoering. Wiener Operette-ensemble. Het Wiener Operette ensemble, directieGeorgBraun, gaf gisterenavond eene opvoering van de bekende ope rette „Ein Walzertraum", muziek van Oscar Strauss. De zaai was op de eerste rijen goed bezet en de aanwezigen heb ben zich, blijkens hun herhaald applaus, vaak bij open doek, uit stekend geamuseerd. De opvoering door deze Weeners verschilt dan ook veel van die der meer nuchtere, koele Hollanders, er zit meer temperament in, meer gs-ng, meer Feschheit cn Weener elegante. Daarbij de lieve, meesleepende muziek, de aardige intrigue, de schitterende coatumes De hoofdrollon werden vervul}! door de dames Marga Graf, Else Heinrich, en Hansï Klein, de hoeren- rollen door Georg Braun, Kalmann Knaack, Albert Franken etc. Ook bij het Heldersche publiek bekend en bemind. Franzi toonde zich de tempera mentvolle, fesche Weanerin, die lachen en schreien kan, en die, uit stekende actrice die ze is, ons wist te ontroeren met haar verdriet. Nifci heeft een fraaien bariton en wist die goed te gebruiken en uniform, hoe mep ook het tegendeel moge beweren (eerste bedrijft kleedt hem goed. En de oude Joachim Kalmann Knaack - kostelijk type! Als men hem aanziet moet men reeds lachen. Ook Lóthar had zich netjes aangedaan De dames kapel in het tweede be drijf, hoewej .sober, deed liet goed: 'van een ambulant gezelschap kan men niet meer verwachten. En de monteering was, zooals we "reeds zeiden, smaakvolde dames een lust] voor de oogen, de décors vol doende. Er is van deze lieve Operette werkelijk genoten. Van het dak gevallen. De 16-jarige G. de W. die gisteren middag voor zijn patroon aan de Binnenhayon op het dak van oen perceel was geklommen voor het maken van een zoldej'raa/n, viel er af en kwam zoodanig op dc achter plaats terecht, dat hij bet rechter been brak. Arme kleine. Terwijl moeder ziek op bed lag en vader naar zijn werk was en nog een paar oudere zusjes aan het.spelen waren, had het fjsrige meisje van J. v. D. alhier, gisterenmorgen per ongeluk een brandend petroleumstel van de tafel getrokken, zoodat haar kleertjes vlam vatten en zij in een ommezien in de vlammen stond. Spoedig toegesnelde hulp wist het vuur te blusschen. Eietfeijjin was de kleine zoo ernstig aan het lichaam verwond, dat geneeskundige behan deling direct noodzakelijk was en men voor 't leven van het kind vreest. Pat viel nog niea. De heer W, L. uit Alkmaar, die gisteren hier voor zaken'was, kwam onderweg tot de onaangename ont dekking, dat hü zijn portefeuillo met drie bankjes van f 100.— tien van f 60.- zes van f 25.- en twee van f 10.- had verloren. Bij eenige win keliers geiuformeerd, waai hij wup Landweer-lichting 1908. De Regeering heeft bepaald, dat de manschappen van de Landweerlich ting 190S, die zulks wenschen, op 25 Novembor a.s. met voorloopig (klein) verlof huiswaarts zullen worden gezonden. Nader vernemen wij, dat met in gang van 25 November a.s. ook aan de leden van het kader der landweer lichting 1908 een voorloopig (klein) verlof zal worden verleend, althans voor zooveel zij dit zelf wenschen. Tegelijkertijd zal aan liet nog in werkeiljken dienst zijnde dienstplich tig kader der landweer-lichting 1907 en aan het eventueel nog in die om standigheden verkeorende landstorm kader zulk een vorlof worden ver leend. Aan eiken landweer-verlofgaDger wordt toegestaan, nadat hij met verlof is vertrokken, desgewenscht weder onder de wapenen terug te keeren. Hij, die terugkeert, mag eerst na weder ten minste één maand onder de wapenen te zlju geweest, opnieuw met verlof vertrekken. (Hbld.) De Rijksmiddelen. Ook in de afgeloopen maand is de opbrengst der Rijksmiddelen, over het geheel genomen weder zeer be vredigend geweest. Het totaalcijfer der middelen heeft f15,283,759 be dragen tegen f 14,304,279 io het vorig jaar, toen de inkomsten zich in Oc tober reeds vrij aanmèrkelljk hadden hersteld" van den schok, die door het uitbreken van den oorlog aan het economisch leven was toegebracht. Feitelijk is het verschil ten gunste van dit jaar echter grooter. Immers wordt de suikeraccijns thans slechts voor het verlaagde bedrag van de hoofdsom verantwoord, waardoor de cijfer? van deze heffing in het alge meen een schijnbaar slecht figuur maken tegenover vorige jaren, maar wordt het restant teruggevonden on der de opcenten geheven ten bate van het leeningsfonds. Het bijzonder gunstige resultaat in de afgeloopen maand is ten deele aan bijzondere bafen te danken ge weest. In de eerste plaats hebben de successierechten bijna 11 ton meer opgeleverd dan verleden jaar October, dat wil zeggen bijna het dubbele der toenmalige opbrengst en tevens het hoogste bedrag dat. ooit in October binnenkwam. Voorts 'heeft de suiker accijns zeer ruim gevloeid. In hoofd som kwam f 177,000 meer in, waarbij nog de leenings-opcenteD komen. Deze beide medevallers leggen geen ge wicht in de schaal voor het eind resultaat, daar hiertegenover een tijde lijke tegenvaller van*ODgeveer het zelfde bedrag bij de directe belastin gen staat. De nieuwe inkomstenbe lasting, die in September f203,500 heeft afgeworpen, leverde in October f l,281,4p0 dat is ruim een ton meer dan "de bedrijfsbelasting waarvoor zij in de piaats kwam in 1914 had gegeven, doch daarentegen kwam uit de vermogensbelasting, die in verband met de invoering der nieuwe heffing is -verlaagd, slechts f 543,000 binnen tegen f 2,730,000 met inbegrip van opcenten ten vorigen jare. Aan leenings-opcenten is bovendien dit jaar f423,000 betaald op do inkomsten- en f276,000 op de vermogensbelasting. Een goeden kijk op de verhoudingen verkrijgt men door de gegevens omtrent de middelen welker opbrengst min of meer rechlstreeksch verband houdt met den toestand van het zakenleven. In djt opzicht is het van belang, dat zegel en registratie rechten niet alleen qen geweldige vermeerdering aantoonen tegenover October 1914, (opbrengst respectieve lijk f 738,000 tegen f 341,000 en f 613,000 tegen f 387,000), doch dat ook in vorige jaren het provenu zelden of nooit is overtroffen. Wat de registratierechten betreft werd in October slechts tweemaal een hoogere bate verkregen. Bij de zegelrechten is de opbrengst dozen keer hooger geweest dan ooit te voren. Bovendien komen daar nu nog f67,000 leenings- opcenten voor de zegelrechten en f 61,000 voor dè registratierechten bij. Ook de opbrengst der hypotheek rechten ad f 58,000, d. i. meer dan het dubbele van verleden jaar, is slechts tweemaal in October overtroffen. De invoerrechten gaven een op brengst van f 1.25 miilioen of 3 V< ton meer dan verleden jaar. De loodsgelden blijven daaren tegen nog steeds een treurig figuur maken. Zij leverden slechts f 106,000 op, d. i. f 700Q meer dan verleden jaar. Hoe laag dit cijfer nog is, blijkt uit een vergelijking met October 1913, toen f 861,000 binnenkwam, of 3$ maal zooveel als thans. Uitden waarborg op gouden en zilveren voorwerpen werd f 51,000 ontvangen, vijf maal zooveel als verleden jaar. Voor een gedeelte is dit voorzeker te danken aan de meerdere koopkracht van een gedeelte der bevolking, waartegen de ellende die in andere kringen geleden wonjt, des te sterker afsteekt, De accijns op zout en geslacht brachten f 182,000 meer op. Do bier accijns blijft f 6000 bij 1914 ten achter. De accijns op gedistilleerd bracht f 195.000 minder op dan in 1914. Ye»J nut heeft dus de verhoogde accijns voer d.C schatkist niet gehad. Wel daarentegen in aooialo beteelre- nis, daar het bewijst dat het jenever- gebruik is verminderd. In de eerste tien maanden des jaars heeft de schatkist pit de in de maand staten verantwoorde middelen "ip het geheel f 133.13 miilioen ontvangen tegen f 138.08 miilioen in het vorig jaar. Hier komen nog f 11,90 miilioen leenings-opcenfen b!j, zoodat de totale opbrengst die van 1914 met f 6.95 miilioen heeft overtroffen. Van de teruggang komt niet min der dan 3 miilioen op den Jenever- accijns en f 2.20 miilioen op den sui keraccljna. Deze brachten echter resp. aan Jeeniuga-opcenten f 1.98 miilioen I cn f 3.62 miilioen in. Inderdaad'wijst de laatste accijns dan ook eigenlijk een vooruitgang aan van bijna f 11 ,'.2 miilioen. Minder werd in het loopende jaar tot nog toe opgebracht door zegel registratie- hypotheekrechten en loodsgelden. De drie eersten zijn ech ter krachtig aan het inhalen. Verder heeft ook de vermogensbelasting minder ingebracht. Invoerrechten, grondbelasting en personeel hebben veel meer opge bracht dan in de 10 eerste maanden van het worige jaar en eveneons de accljnsen op zout, geslacht en bier, de waarborg op gouden en zilveren voorwerpen en de successierechten, De toestand zou dus zeer bevredigend genoemd kunnen worden indien thans niet aan de schatkist zulke buiten gewoon zware eischen worden gesteld. Kaas. Naar aanleiding van de klacht van een exporteur over hef sluiten der grenzen, deelt het „H.bl." door middel van een ter zake kundige mede, dat volgons hom de Min. zeer verstandig gehandeld heeft door te bepalen dat het uitvoerverbod inging op 23 Octo ber, Was de termijn langer gewr-est, dan zou bijna alle kaas zijn uitge voerd. De exporteur klaagt na een gouden tijd van ruim een jaar over de schade geleden in drie weken. Doch hij vraagt zich niet af hoeveel schade de binnenlandsehe grossier geleden heeft. Deze waren, toen zij bij den exporteur hun regeeringskaas moes ten koopen, geheel aan hen overge leverd. En hoeveel maal kregen zij niet de boodschap „ik heb geen regeeringskaas". En dat, terwijl de kleine winkeliers soms 1000 kazen hadden overgespaard, a f38 per 100 IC.G. en deze thans weder aan de exporteurs verkochten tegen f 50. Het „H.bl." is van meening dat de aanwezige regeeringskaas door be voegde, ingeschreven binnenlandsehe grossiers moet worden gedistribueerd. De melkprijs te Alkmaar. Naar wij vernemen, is mot ingang van Maandag 22 Nov. de prijs van de melk door den burgemeester op 10 ct. per L. bepaald. Een Dultsch militair als smokkelaar. In den nacht van Maandag op Dins dag,. werd een smokkelaar die op den bij Laagsche paai bij Ootmarsum aanroep van de grenswachtpatrouille van Fleringep niet stilstond, in het been geschoten. De smokkelaar werd gearresteerd en bleek een Duitsch militair in uniform te zlju. Per rijtuig werd hij naar Oldeözaal vervoerd en verder naar Almelo, en ter beschikking van den officier van justitie aldaar gesteld. Verdachte lading. Het Duitsche aakschip „Anna" van Trier, 28 October naar Harlicgep ge dirigeerd door de militaire autoritei teD, op vermoeden dat de lading die gecou8igDeerd was aan iemand te Delfzijl, niet naar die plaats doch Daar Duitschland zoude worden ver voerd, is aldaar gelost en de geheele lading voorloopig op den wal opgé' van ongeveer 8000 guldon. Do politic- werd gewaarschuwd, doch het mocht niet gelukken de diamanten te vinden. Vermoedelijk heeft de diamanthande laar de steentjes verloren en wanneer deze, in vorkeerkc handen terecht gekomen, vermengd worden in andere partijtjes, dan zullen ze wel nooit meer opgespoord kunnen worden. Echtelijks twist. Toen Maandagavond de kinderen van den arbeider V., te Arnhem, thuis kwamen, onder het zingen van eenige liederen, gebood hun vader, die reeds te bed lag, huo stilte. Hier over ontstond twist tusschen man en vrouw, waarbij ten slotte de man zijn echtgenoote met een mes in den rug stak. De zoon sloeg daarop zijn vader met een kolenschop zoodanig tegen het hoofd, dat de man bewus teloos ineen zakte. De vrouw moést naar het ziekenhuis worden overge bracht, haar toestand is bevredigend de man werd naar het politiebureau overgebracht, evenals de zoon, die eerst gevlucht was. Een woesteling. Zekere R. V., te Volendam, sloeg Zondagnacht b(j zijn ouders eerst den boel stuk, en maakte daarna den weg onveilig, door -het plegen van mis handelingen en het doen van allerlei bedreigingen. Nadat de polite de hulp van die te Edam had ingeroepen, ge lukte het den woesteling, die in middels op een der in de haven lig gende botters was gevlucht, gevan gen t6 nemen. Hij is daarna naar Haarlem overgebracht en ter beschik king van de justitie gesteld. De ambtenaren der belastingen on derzochten verscheidene der 1000 va ten. Het bleek dat de inhoud bestond uit lijnolie, plautenvet, reuzeline en rundervet. Van de partij, die onder zocht is, waren ook 7 vaten, die niets dan zuiver water bevatten. Onder toezicht van den inspecteur der scheepvaart-inspectie, den heer Schaap, werd na de lossing het schip nauwkeurig onderzocht. Of de lading weer in de „Anna' zal verladen worden, is nog niet be kend. Scheepsbrand. Zondag is te Rotterdam binnenge komen het Noorsehe s.s. ,.(,osna" van Calcutta, geladen met ongeveer 40.000 balen coprah voor Rotterdam en een lading stukgoederen voor Ohristiania en Gothenburg bestemd. Van de lading waren reeds ongeveer 11.000 balen gelost, toen Dinsdag middag brand werd ontdekt een gevolg van broeiing volgens sommi gen, hetgeen echter volgens anderen niet mogelijk is. Hoe het zij, het vuur greep zóó snel om zich'heen, dat het niet bestreden kon worden met de blusclimiddelen van „Blaauwhoedenveem", voor welks pakhuis aan do Rijnhaven N.Z. het schip ligplaats had gekomen. Gelei delijk kwam al het drijvende brand- bluschmateriaal der gemeente langs zijde, terwijl, behalve enkele hand spuiten, ook drie rijdende stoomspui ten op het terrein in het Blaauw hoedenveem werden opgesteld.Toen d it nog niet yoIdoende bleek, werden ook twee drijveudè spuiten van Wilton en nog een van de firma De Graaf gerequireerd, zoodat om een uur of zeven met niet minder dan 50 slan gen water in het brandende ruim werd gepompt. Deze massa deed ein delijk het vuur overwinnen". Om acht uur was het brandende ruim volgepompt ei) het vuur ge- bluseht, terwijl' weer maatregelen konden genomen worden om het ruim leeg te pompen. De lading was geconsigneerd aan de N. O. T. Voor een waarde van een f7000 aan coprah is vernield. Het schip hield zich goed, zoodat de schade daaraan niet van groote beteekenis zal zijn. Een olifant op hol. Maandagmorgen werden vier olifan ten, welke in „Casino" te Rotterdam „gewerkt" hadden, uit hun stal aan de Aert van Nesstraat naar de Hugo de Grootstraat geleid. Op den Coolsingel schrikte een der diereu, trapte de ketting stuk, waar mede twee zijner pcoton onderling verbonden waren én stapte regelrecht in de richting van het in aanbouw zijnde raadhuis, zonder eenige attentie te schenken aan de voor hef (errpin geplaatsts prikkeldraadversperring, welke afknapte. Het gelukte echter spoedig aan den begeleider, den dik- huidigen snuiter te pakken en in het gelid terug te brengen. Er was geen gebrek aan bekijks, want 't liep naar negen uur. („Rott.") Diamanten vermist. Een handelaar to A'dam vermiste dezer dagen in de groote zaal van de Beurs voor den Diamanthandel eenige diawanleU; die een waarde Uadde Laatste berichten. Van het Servische front. Weonen, 17 Nov. De aan de greos vau het Sandzjak strijdende O.-H. troepen hebben de laatste Montene- grijnsche achterhoeden over de Lim geworpen. De vervolging der Serviërs wordt overal voortgezet. De O.-H. tolonne heeft den vijand uit de taai verdedigde bergstellingen ten noorden van Jawor geworpen. De Duitsche troepen stonden giste ren op auderhalven dagmarseh van Rasjka. In Koersoemlija is het tot straatgevechten gekomen. Parijs, 17 November. Na een hevige en bloedige worsteling zijn de Bul garen er in geslaagd de Baboena- passen te omsingelen en 3 Servische regimenten, benevens een belangrijke hoeveelheid geschut, ernstig te be dreigen. Bulgaarsche troepen trekken .in de richting van Rrilep om ver volgens op Monastir aan te rukken. De toestand is hachelijk geworden' voor de Serviërs, die of een aftocht montert bevechten, of een groot deel van hun troepen opofferen om zich tot eiken prijs te handhaven. Aan het front, van Katsjanik i3 toestand bedenkelijk geworden ten gevolge van de aankomst van Bul gaarsche versterkingen uitUuskuup. De duikboot- en mijnoorlog. jonden, 17 Nov. De Engelsche stoomschepen „TreneglQSv en „Lust tania" (1834 ton) zijn gezonken. De bemanning van dc „Lusitania" is gered, Engelsch hospitaalschip „Anglia" gezonken. Londen, 17 Nov. Het hospitaalschip „Anglia" is vandaag in het Engelsche Kanaal op een mijn gestóoten en gezonken. Yaft de 885 opvarenden zijn er ongeveer 300 gered door een patrouillevaartuig. Een tweede schip, dat op redding uittoog, is eveneens op een, mijn ge- stooten en gezonken.. De houding van Roemenië. Rome, 17 Nov. De berichtgever te Boekarest van de Corriere della Sera zegt: De staatscourant bevat een be sluit waarin de minister van oorlog werdt gemachtigd onmiddeiyk alle voorwerpen en materiaal, van belang voor df. landsverdediging, op te eischeo;o.a. metalen,kleeïen.ensto tien, geneesmiddelen, machines voor fabrie ken van oorlogstuig, booten voor ri vierverkeer, spoorwegmaterieel en olie. De kooplui zijn verplicht op te geven, /hoeveel zij van deze en andere onontbeerlijke artikelen in voorraad hebben. Dit wordt opgevat als een toeken dat Roemenië beseft dat het onmogelijk is de onzijdigheid nog aanmerkelljken tijd te handhaven. De houding van Griekenland. De Fransche min. van staat, Denys Cochin, brengt thans een bezoek aan Athene. De berichten maken melding van een bijzonder geestdriftige ontvangst. Een ontzaggelijke menigte wachtte bij zijn aaokomst. De Marseillaise werd gezongen. De geheele stad was ver licht. De Frapaohe pers Is over deze harte lijke ontvangst, zeer tevreden, doch zegt dat niet alleen uiterlijke teekenen van vriendschap noodig zijn. Daar tegenover weet de Echo de Paris mede te deelen, dat onder handelingen gaande zijp oir» liet expeditiekorps der geallieerden volledige vrijheid van handelen te geven, en een waarborg te scheppen tegen de ontwapening de Serviërs die op Grieksch gebied moepten vluchten. Algemeen wordt de houding van Engeland goedgekeurd, waar Griek- sche schepen worden vastgehouden tot de zaak geregeld is. al sukkelend was toou spr. hier kwam, weet spr., dat, mocht zijo phsyiek dan al niet meer meevallen, zijn geest nochtans helder was. Meer dan 50 jaar heeft, de over ledene de belangen der gemeente trouw gediend, en meer dan 30 jaar als Commissaris van Politie. Hij was streng, maar bezat veel tact," was steeds hulpvaardig en een flink en humaan chef. Steeds werkte hij met ijver en opgewektheid, zoodat alle diensten, die redelijkerwijs van een voor deze uitgestrekte gemeente klein corps konden worden verwacht, ge daan werden. Met allo krachten, die hem ten dienste stonden, heeft hij de belangen dezer gemeente behartigd. Spr. bracht «laarvoor den dank der Gemeente. Hierop nam do heer Muntinga, Inspecteur van politie het woord. Geen rechtgeaard zoon, zeide spr. met bewogen stem, kan zijn vader mét méér teed ten gi ave Zien dragen dan wij onj.ec chof. Aan g.v token nis paarde hij eeu humane en vader lijke zorg. Velen onzer hebben hem lauge jaren gediend; ook spr. vlak naast'hem. Nooit is één onaangenaam woord tusschen ons gevallenmochten wij al eens van meening verschillen, dan was het zijn tact steeds, die oen botsing wist te vermijden. Eén taak slechts was te zwaar voor hemdie van afscheid te nemen van zijn werk kring. Daar moest de dood tusschen- komen eer htj heenging. Geachte familie, aldus besloot de heer Muntinga, wees verzekerd, dal wij de nagedachtenis van onzen chef steeds in eere zullen gedenken. Een schoonzoon van den overledene dankte voor de eer den overledene bewozen. Kransen van het gemeente bestuur en het. politiecorps dekten de baar. (Ongecorrigeerd). Begrafenis C. Swavlng. Hedenmiddag werd op het Kerkhof to Huisduinen het stoffelijk over schot vau den Heer C. Swaving, in loven Commissaris van Politie alhier, ter aarde besteld. Behalve het Dage- Hjksch Bestuur der gemeente en hot politie-corp3, dat don stoet volgde, waren zeer vele raadsleden en audere belangstellenden op den doodenakker aanwezig. Da Burgemeester, de heer Houwing, nam het woord en wijdde eenige woorden van sympathie aan den overledene. Ofschoon spr. zelf niet meer in persoonlijke relatie niet den heer Swaving geataau had, -laar hij CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moest, een bericht betreffende het concert op 25 dezer, en een mcdeeling over een door den Bond van actief dienende onderoffic. ingediend adres aan den Min. v. Marino, tot een volgend num mer blijven liggen. Advertentiën. Den 28eu November mijne geliefde Kinderen HENDRIK KLEIN Commies t. \v lekl. by "s R(jks!>ola3Miig»it j te Rotterdam, MesHclmortstraat 18, e en TRIJNTJE JOHANNA ANTONIA DE BOER, hunne t21/'2-j«f|ge Echtvereeniging i te herdenken. Hun liefhebbende Moeder Wed. N. KLEIN-Zwaan, i Huisduiuen, 18 Nov. 1915. 14 November j.1. overleed te Helder onze geliefde Broeder en Oom, de Heer CORNELIS SWAVING, in den ouderdom van 72 jaar, Botiak': dhr. W. C. Pb. Lockmann von KoNIGSFK'LDT swavino on Kinderen. Haarlem, 17 Nov. 1915. Oproep. Vergadering op Vrijdag 19 Nov. T915, 's avonds 8 uur, in het lokaal van den Heer P. DE KONING, Hoofdgracht 80. Alle gepensioneerden van Land- en Zeemacht vallende buiten de Wet van 20 Februari 1914 (Staatsblad Nu. 44), worden dringend verzocht deze vergadering bij te wonen, Het Bestuur der Ver. van Gepensioneerden Mindere Geëmployeerden en Werklieden „HELPT ELKANDER"'. Koninklijk goedgekeurd 20 Mei 1915. Schouwburg „TIVOLI". TOONEELVEREENIGING „JUSTUS VAN MAURIK". A.s. Zaterdag 20 Nov. op verzoek nog een opvoering van: TOT SLOT: LACHEN. LACHEN. BAL NA. Entree 15 cent. Gereserveerd 25 cent. KAARTEN verkrijgbaar in „Tivoli" Zaalopening 7 uur. Aanvang 8 uur. Do ondergoteekende zal, namens de Heeren Gebrs. BONZELAAR„ alhier, publiek aanbesteden op Dlns-. dag 30 November a.s., in de Sociëteit „Eensgezindheid", aan de Dljkstraat, te elf ure des voormiddag? Het bouwen van een Var kensstalling, gedeeltelijk van gewapend beton, groot 35 X 14 Meter. Bestek en teekening vanaf Dinsdag a.s. verkrijgbaar bij ondergeteekendr. tegen f 1.25 per stel. Aanwijzing a.s. Donderdag, 25 No vember, des voormiddags te elf uur, op een terrein nabij den Forlweg. J. J. SOHOFITELENBERBER. Architect.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2