HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste Blad. liigill i 1 !§§§sis f issssss 1 1 11 I lil 1 1 I i 1 1 1 No. 4546 ZATERDAG 20 NOVEMBER 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52«/z 0.85 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar cent Op- en onderging van Zon en Maan en tijd Tan- hoogwater (Texel). Nov. Zondag 21 i Maandag 22 Dinsdag 28 Woonsd. 24 Honderd 26 Vrijdag 28 Zaterdag 27 u wat op: onder; op: onder: v.m,: n.m 8.17m. 7.3t 7.88 3.68 7,81 8.- 3.60 8.43 7.36 3.67 8.12 8.88 •1.38 9.43 756 8.66 8.48 9.3 6.23 10.82 7.87 3.55 954 9.36 0.38 11.10 759 3.51 10.1 10.7 7.45 11.38 7.41 3.68 10.80 10.10 8.68 11.58 7.43 8.62 11.12 11.13 Plaatselijke Belasting. in. f .Den aandachtigen lezer, die het slot vau ons vorig artikel heeft onthouden, n.1. do alinea IV van artikel 248 Gemeentewet zal daarin de volgende merkwaardigheid zijn opgevallen. Tenminste als hij ook een on ander v/eet van de praktijk onzer plaatse lijke belasting politiek. De alinea begint .n.1. met als regel te stellen, dat hel percentage van heffing voor alle belastbare inkomens gelijk is. Daarna bepaalt zij, dat mei afwij king van dien regel ook een stijgend percentage kan worden geheven. Wat nu als regel is bedoeld, is thans gelukkig uitzondering, terwijl do afwijking bijna regel is. De ge meenten zijn tegen de bedoeling des Wetgevers zoo vry geweest, overal zoowat progressie in hun belasting te leggen, eenvoudig, omdat zy anders niet aan de benoodigde gelden konden komen. Hoe komt» het nu, dat in de Ge meentewet een dergelijke malle bepaling kwam? Toen de Wet van 24 Mei 1897, die de uitkeeringen aan de Gemeenten regelde, in behandeling kwam, stelde de Regeering (Ministerie v. Houten - Sprenger van Eyk,} die den hoofde- 1 Ij ken omslag niet welgezind was, in art. 10 van dat welje voor, om te bepalen dat: „Het bedrag der aanslagen in elke belasting als onder C. van ar tikel 240 bedoeld (Hoofdei. Omslag) moet percentsgewijze gelijkelijk worden berekend over het totaal van het inkomen of de vertering enz., een on ander na aftrek van een voor alle aanslagen, op gelijke voet berekend bedrag voor nood zakelijk levensonderhoud". Aan de eene zijde regelde de Re geering dus iets ten voordeele der Gemeenten, aan de andere ontnam Ingezonden Mededeeling. Getuigenis van een Onderwijzer, verbaasd over de genezingen door de Pink Pillen. De heer E. Audibert, onderwijzer te Bemandolx, bij Castellane (Frankrijk), heeft de gelegenheid gehad in zijn omgeving mooie genezingen waar te nemen, dank zij de behandeling der Pink Pillen verkregen. Dit heeft hem aangespoord om den brief te zenden, dien wij hier publiceeren, een brief die strekken kan ter voorlichting van hen die nog mochten twijfelen. „Ik ben verbaasd geweest, schrijft de heer Audibert, over de genees kracht van uwe Pink Pillen en over de snelheid waarmee zij de zieken helpen, hoe min dezen ook zijn mogen. Ik zal u heden alleen spreken over twee genezingen die aan familieleden en bekenden zijn ten goede gekomen. Mijn vrouw, onderhevig aan bloed armoede, heeft de Pink Pillen in 1905 voor de eerste maal genomen. Zij is toen zeer goed genezen en haar ge zondheid is uitmuntend gebleven tot eehigen tijd geleden. Zij leed "weer aan bloedarmoede, aan gebrek aan krachten, aan herhaalde benauwdheid, aan hartkloppingen, aan duizelingen, aan maagpijnen en aan schele hoofd pijnen. Zij heeft toen niets beters kunnen doen, dan opnieuw van die weldadige pillen gebruik te maken. Dezen zijn haai- weer zeer nuttig geweest en hebben haar gezondheid een maal te ineer hersteld, dit voor langen lijd,, daarvan ben ik zeker. Onder onze kennissen hebben wij een jong meisje die sedert lang ziek is, ondermijnd door een halstarrige bleekzucht en door de dokters opge geven. Nadat dit jonge meisje de Pink Pillen is gaan innemen, ia zij zeer spoedig genezen en sedert dien niet meer zien geweest. Met mijn dank en mijn gelukwenschen Indien gij niet tevreden zijt over de behandeling die gij volgt, indien gij, na een voldoende proef, geen verbetering hebt onder vonden, is het nutteloos er mee voort te gaan. Wij bevelen u oprecht aan een proef met de Pink Pillen te nemen, die zeer dikwijls daar genezen hebben waar andere geneesmiddelen hebben ge faald. Wij zijn overtuigd dat de Pink Pillen u veel goed zullen doen. Zy hebben duizenden zieken genezen, zieken die zelfs opgegeven waren; waarom zoudt gij willen dat zij juist voor u zonder uitwerking bleven? De Pink Pillen zijn verkrijgbaar it f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hootddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder on Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bü J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. RUIS, en verder bij'verschillende Apothekers en goede Drogisten. zij hen een voornaam middel, om de hooge inkomens aan te slaan. De progressie (stijgend percentage) reeds in 1851 toegestaan werd hierbij dus weder den Gemeenten ontnomen en het z.g.n. Benthainsche stelsel inge voerd. Iuplaats dus dat voortaan een progressieve-heffing mocht plaats heb ben (ieder deel dus een steeds hooger wordend percentage) moest iedere aanslag hetzelfde percentage op brengen (proportioneel, d.i. iedere portie gelijk). Trots heftigon strijd slikte do Tweede Kamer dit wotteke en do Gemeenten zaten weer in den nood. Tot op zekere hoogte is hot Bent- hauische stelsel ook progressief, en wel door den aftrek voor levensonder houd. Indien men föOO. verdient en de aftrek is f500.— betaalt men, stel, dat het heffingspercentago 4 is °/o van zijn inkomen. Iemand met f 1500,-, dus belastbaar f1000,— betaalt f40.—, dat is van f1500.— dus 2% Maar het is een pro gressie van zoo geringe beteekenis en de stijging juist, in de groote aan slagen is zóu klein, dat men het Benthamsche stelsel vrijwel onbruik baar acht. Gelukkig duurde dil verbod van progressie niet lang. De klachten van de Gemeentebesturen waren thans legio en in hetzelfde jaar werd door 60 Gemeenten aan het nieuw opgo- treden ministerie Pierson-Borgesius verzocht fte Wet opnieuw te wijzigen. Pas op 8 Januari 1901 werd die wensch verhoord en diende de Regee ring een voorstel tot wijziging van art. 240 on 248 Gemeentewet in, en zóo kregen die artikelen den vorm van nu. Zoo bleef ook de eerste zin van de vierde alinea van artikel 243 bestaan, omdat een algeheele vrijheid van progressie de .Regeering te ver ging. Welk standpunt nemen de voor standers der progressie nu in? Zij zeggen, de eerste f400.— of f500.- of meer van een inkomen is nóodig voor levensonderhoud. Daar blijft de fi9cus dus af. Daarna kan men van de volgende f50.— of f 100.-, al naar mate men op wil doen klimmen iets missen, maar nog niet veel. Van de volgende f100.— boven het noodza kele deel voor levensonderhoud kan men weer 'een, grooter deel missen iz. enz. Zoo ware het volgende staatje dus op te stellen bij een aftrek van f 500. voor levensonderhoud: cn ie- ba to ►- a a a a a a a MHHpOpp b* ie- b< b> O O O <31 C O! O a a a a a C5 CD to H H O gggggog 00 C0 CO tO t— '<-• ©OWWCOI I 4--- O O O O O O O b< ie- co k> L- <1 CO Oi -J to O -J IO O Ir- cn O Dat gaat heel aardig denkt de argelooze lezer en hij begrijpt er niets van_ dat hij altijd hoort van moeite, om 'met een dergelijke progressie op billijke wijze aan een behoorlijke be lasting-opbrengst te komen. Maar dan vergeet hij de vierde alinea van art. 243 Gemeentewet, die als 't ware het lekkers wegsluit, net toen 'tons begon te smaken. Ja, als men met de progressie zoo door kon gaan zonder grens, dan zou er een ideaal tijdperk zijn aangebro ken. De lage inkomens zouden niets of weinig, de middel-inkomens nor maal en de hoogere en hoogsten be hoorlijk in de gemeenschappelijke lasten mee betalen. Wat zegt nu die fatale alinea IV? Geen toeneming, dat zijn in ons voorbeeld de bedragen in kolom 3, mag zwaarder worden belast dan twee maal het percentage, (kolom 7) geheven van een belastbaar inkomen, (kolom 2) groot anderhalf maal de kleinste som, afgetrokken voor levens onderhoud. In ons voorbeeld is die som f500.-, (kleinste wil zeggen zonder kinder-aftrek) dus anderhalf maal die som is f750.-. Het per centage geheven van f750.— zou in ons voorbeeld 1.5% zijn geweest. In dat geval zou het hoogste percen tage, dat geheven kon worden van een toeneming niet meer dan 3 mogen In de Heldersche verordening was dia greas b.v. bij een inkomen van f2300.— bereikt. Iedere toeneming daarboven bleef even zwaar belast. Dan werkte dus het proportloneelë, hot Benthamsche stelsel, daar beneden alleen werkte de progressie. Wij laten ter verduidelijking die tabel hier even volgen, bü een aftrek, zoo men weet, van f400.— 1.2 1.4 1.6 3 36 JJ.48 8.56 S 64 3 72 3 78 3.84 8.88 3.92 3 96 4 4.04 4.06 4.10 4.12 4.14 4.10 4.18 4.20 1.7 1.8 1.9 2 2.1 2.196 2.288 2.373 2.4525 2 593 2 712 2.8145 2.903 2.Ö815 3.0518 3.1146 3.1725 3.2247 3 2788 3.S178 3.359 3 3971 3.4327 3465 Zoodat de toestand aldus wordt. Tot een zekere grens laat de Wet toe, dal vap, iedere f 50. of f 100. - die men meer verdient, een steeds grooter bedrag aan belasting wordt be taald. Is die grens bereikt, dan betaalt men van die toeneming steeds het zelfde bedrag meer. In ens voorbeeld is de stijging dus met f3.- voltrok ken en hoe hoog de inkomens dan ook mogen stijgen, voor iedere f 100.-- méér betaalt men slecht» f8,- meer. Het percentage kolom 2 blijft verder steeds 4.20, zü'nde het dubbele van het percentage in kolom 3 achter een belastbaar inkomen van f 600. 1 Va X de aftrek, groot f400. Welke gevolgen heeft nu een der gelijke beperking Zij zijn verschillend al naarmate een Gemeente beschikt over- veel of weinig groote inkomens. Maar één ding geldt voor allen, n.1., dat, wanneer men de hooge inkomens zwaarder wil belasten men dit noodwendig ook de lage inkomens moet doen. Men kan b.v. als hoogste percentage in de tweede kolom 6 willen stellen, welnu zegt de Wet, dat is goed, maar dan hef je van f600.— belastbaar reeds 3 dat is dus f 18. Zoo heeft mpn in 1900 dus een automatische regulateur ge maakt, die te hooge belasting der rüke ingezetenen voorkomt. Maar een Gemeente als de onze, die weinig of geen hooge inkomens telt, is in nog slechtere conditie. Want ieder voelt, dat de plaats, waarop men dat hoogste percentage wil zetten vlug en langzaam kan bereikt worden. Met andere woorden, men kan met groote en met kleine sprongen dat hoogste punt bereiken. Onze Gemeente heeft het twijfel achtig genoegen vlug te mogen springen. Wü hebben niet genoeg hóoge in komens om er geDoeg uit te halen. Er zijn genoeg kleinenmaar door den lagen aanslag brengen die ook al niet veel op. Het hoogste percentage moet dus al vroeg bereikt zün. om dat er van de middelinkomens in elk geval te halen, valt en hun aantal belangrijk is. Welk een verschil dit oplevert met gemeenten, die wèl te beschikken hebben over groote inkomens leert ons het volgende staatje. Zoo we zagen is met f 2300.— belastbaar inkomen hier het hoogste percentage reeds bereikt. Dit was te Apeldoorn f 8500. Dordrecht f 11,600.-, En schedó f 100,000.—Zaandam f 29,100, Groningen f 40,000. Wormerveer f22,000.-, Weesp f17,000.-, Almelo f31,600.-. Deze Gemeenten hebben dus een groote bron van inkomsten waar wü die missen. Echter de beperkiDg-in Art.24S'V is niet het eenigste middel, de rüke ingezetenen te ontzien. Wat is toch de oorzaak, dat van de 20 ge meenten van 20,000 - 50,000 inwoners slechts 8 progressie hebben ingevoerd, en van de 8 grootste gemeenten alleen Groningen en Utrecht? Het z.g.n. forensengevaar. Het ge vaar, dat de rüken gaan loopen en zoo we al eens eerder betoogden het zich elders goedkoop en aangenaam maken. Uit dit alles zal den lezer reeds duidelijk zijn gebleken, hoe dringend noodig het is, dat zulke wegloopers niettemin in de lasten meebetalen en dat kan alleen door een algemeene Rijksinkomstenbelasting. Die zich nu onder den bestaanden toestand wil zetten tot een wijziging in de plaatselijke inkomstenbelasting, met het doel de kleine inkomens te verlichten, staat maar één weg open, en dat is verhooging van den aftrek voor levensonderhoud. Hiermee bereikt men tweeörlei. Eerstens ontheft het een aantal van de laagst aangeslagenen geheel, ter- 'wül alle aanslagen met die verhooging van den aftrek worden verminderd, maar het percentage, waarvan het dubbele het hoogste mag zijn is groo ter, want dat is dan te vinden ach ter een belastbaar inkomen dat zoo veel grooter is. Was b.v. 'het stelsel der S.D.A.P. in deze gemeente aanvaard en de oude progressie dus behouden gebleven dan zou nu dat bedrag geen f600.—, maar f 750. zün gewoeat. Het dub bele van het daarvan geheven per- Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heeren Regenjassen, in gummi en waterproof. Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en modellen. cöntoge zou dan het hoogste zijn ge weest. W(j behoeven thans niet uiteen to zetten het nieuwe stelsel door den Raad aanvaard. De uitvoerige ïaads- verslagen in dit blad hebben de lezers voldoende ingelicht. Doel was slechts den lezer een kort historisch overzicht te geven van ons gemeentelük belastingstolsel, om hom zoodoende tevens gemakko- lüker te leeren begrüpen, wat er op dit gebied ook thans nog steeds voor valt. Vooral voor do booordeeling van de aanhangig gemaakte belasting wetten (eventueel ook die van de Gemeenten), van den tegenwoordigen Minister van Financiën zal kennis van het verleden goede diensten kun nen bewijzen. Helder, 16 Nov. 1915. M. DE WEEK. 16 November. In tü'den als we nu doormaken, ia het de gouden periode voor al wie beweert „met den helm" te zün ge boren; vanwege helderziend-wezen, in koffiedik kijken, via knappende eieren, handlünen en tal van dergelijke buitennissige dingen meer der men- schen toekomst te kunnen voorspellen. Verbazen raag men zich daar niet over. Wy leven in dagen, waarop 't vreemdste, meest-ongedachte uur na uur als het meest-gewone wordt aan gekondigd Ook de nuchterst-aan- gelegde en allerkoelbloedigste grüpt zich het hoofd met beide handen vast En zóó vond ik er bijvoorbeeld niet zoo heel veel verbazingwekkends in, toen een man van ontwikkeling en ervaring, zelfs tikje-sceptisch van aard, mü met somber-bedenkelijke gelaats expressie aankeek, nadat de Tweede Kamer der Staten-Generaal minister Treub de vorige week échecjo, niet zoo heel-beduidend, maar toch lichto- lljk-onprettig nederlaagje, - had be rokkend b\j het ontwApje betreffende 't invoerrecht voor geraffineerd zout. Let opzei de mau van het somber- ónheilspellende gelaat, „dat loopt mis Ik heb over die woorden toen ge glimlacht. Mijn vriend een klap op den schouder gegeven, en hem schert send gevraagd, of bü nu toch waar achtig óók al aan de vermaarde „seniele aftakeling" eenmaal door dr. Kuyper als minister genoemd in verband met een jaartje ouder wor dende burgemeesters wa3 gaan lijden Maar ik heb berouw over dat woord. Want de „booze voorteekenen" ver menigvuldigen zich voor het kabinet- Cort v. d. LindeD 1 In den zeer-laten avond van Maandag 15 November heeft minister Pleyte een tik gekregen, harder dan althans in gewone tüdsomstandigheden menige bewindsman, aan de groene tafel gezeten, kan verduren Djarnbi van debaan voorloopig. Het ontwerp, dat de „Bataafsche" concessie zou geven, vurworpen. En de motie, den wensch naar Staats exploitatie bevattend, aangenomen Nog erger. Een man als de heer Boissevain, - de vrij-liberaal, die het regeerings-ontwerp had gesteund, keerde zich, evenals de vrüz.-demo- craat dr. Bos, tegen minister Pleyte. Inderdaad, 't is ernstig genoeg. En ook degeen, in wiens gemoed slechts een minimum van sympathie mocht leven voor den bekwamen, zeer handigen man, die nu aan het hoofd van Koloniën staat, en die allerminst „enfant chéri", afgodje, van ons Lagerhuis kan worden ge noemd, moet toch „kassian" ge voelen bü de gedachte aan de stem ming, de opgewektheid, waarmee de minister van Koloniën onmiddelUjk na deze nederlaag de zware taak der verdediging van de nieuwe Indische Begrooting had op te vatten, Zou mlju vriend van de „slechte voorteekeuen" dan toch gelijk heb ben? kwam 't even in my op. Gaan wij eens na. Den schat van wertgevenden arbeid, door dit extra-parlementaire Kabinet vergaard. De stapel, van den Haag- schen Kneuterdijk komend werd al- grooter. De tabaks- en de effecten- belasting werden bü den zwaren bun del gevoegd. Vervolgens krügen wij het ontwerp op de voornamen. De „nieuwe rijk aards van de oorlogswinsten" zullen mocht dit voorstel ooit wet worden kunnen „geuren"! Die zün jong geborene een reeks, van voornamen schenkt, by dien gelukkige zit 't er aan 1 En ook is best-mogelijk, dat 't mode zal worden voor ieder, die niet a la Janus Tulp wil doen om zyn kind slechts één naam te geven. Jan-tout court. Dat is deftig, voornaam, gedis tingeerd. Heeft vraag ik mij af, Exc. Treub met dergelijke dingen wel rekening gehouden De bundel af te werken legislatief goedje wordt zei ik al-zwaarder. De Bevrediging»-commissie voor het Onderwijs kwam op 12 November gereed en tot overeenstemming. Een formule voor art. 192, die allen (min. dr. Kuyper ns.tuurlijk) tot samenwer king en verzoening stemt, is op komst. Kan met de kiesrecht-vooratellen dei Grondwetsherziening worden saam- geklonken, als de heeren 't wenschen. De donderwolk van het nieuwe, ter dood veroordeelde Eedswetje zweeft .ntusschen boven het Kabinet, als een booze Zeppelin, waar elk oogen- blik een 'dood en verdorf brengende bom uit kan neerstorten Hoe zal 't gaan Daar zit, aan de groeue tafel, - een man, niet ten-onrechte de „too- venaar van den Kneuterdük" ge noemd. De arbeid, door minister Treub in cenigo maanden volbracht, is ver bijsterend van omvang. En de omstan digheden dwingen tot onmiddellijk voorzien in den stügenden nood der schatkist. Hetzij dan door heffing- ineens of door leening. Of door beide: wolko laatste mogelükheid door velen nog 't waarschijnlijkst wordt geacht. Van de komende Oorlogswinst voor stellen werd reeds voorspeld dat ze een milliard zouden opbrengen. De arme Nederlaudsche belasting-betaler geraakte al in een soort van vreugde roes. Maar de heer Marchant heeft een kille douche over hem uitgestort. Verduidelijkt, dat men „een paar nul letjes heeft te schrappen" om dichter by de waarheid te komen. Vanwaar moeten al de mlllioenon komen? Is er eene Nederlandsche madame De Thè'oes, die 't weet te zeggen Ver mag de Scheveningsche ziener Loebé, die immers al jaren geleden den volkeren-slag bü Amersfoort profi teerde, 't te onthullen Het Zuiderzee- ontwerp is komende. Met opmerke- lüke kalmte werd de „primeur" ver nomen. Vergeten mag men niet, dat de natie gaandeweg zoowel op 't stuk van Zuiderzee-drooglegging ongeveer even sceptisch is geworden als bü de periodiek terugkeerende aankondigin gen, dat er nu eene Nederlandsche Opera, steunend op hèchte flnantiëele basis, welhaast uit den drassigen vaderlandschen bodem zou verrijzen... Maarin ernst. Zou er dan toch, in Patria, een ziener, profeet zijn, die een tipje kan oplichten van den zwaren 'sluier, welke de naaste toekomst voor het oog van ons, niet-luciden verbergt?... Wiens blik vermag door to dringen tot de komende dingen. Die zien kan, of minister Posthüma heelshulds de melk-, visch en verdere oorlogen van oeconomischen aard, die tbans zün uitgebarsten zal weten te weer- aan De bloedlooze, had ik büna neer geschreven. Maar dat is te veel ge- gd. Het orgaan van de S.D.A.P. kwali ficeerde den minister van Landbouw, Nijverheid en HaDdel, in tegen stelling met burgemeester Teilegen, als „een schavuit", met „besmeurde handen''. Hiermee is, in de vader- landsche pers, - eene wüze van ge- dachtenwisseling geïntroduceerd, die noodwendig, naar den trant van zekere Amerikaansche bladen, raoet uitloo- pen op eene „discussie", waarbij het geknal van brownings de argumen ten de noodige kracht tyjzet. 'tls nog maar een begin. Maar van „bloedeloozen" kamp mag hier dus niet worden gesproken En terwijl al deze groote en klei nere oorlogen woeden of dreigen, zijn er gelukkig nog menschen, die voor andere, vreedzamer-dingen oog en lust hebben. Bijvoorbeeld de Hage naars, die hun nieuwen Princease- schouwburg kregen. En diezich verma ken met „loopgraafjas spelen". Five o'clock in heuschelijbe, door echte soldaten gemaakte „tranchóes". Een lustig strijkje, ter begeleiding van 't gesnor der vliegmachines, die Sinter klaas-surprises uitgooien, in den vorm van bommen sprekend gelijkend op de dingen, die op zekeren afstand nu meuschonlichamen vermorzelen Oolük, dartel spelletje. Tot derge- lüke afstomping, vernieling van fijner gevoel brengen deze tüden een z. g. beschaafden mensch. Trachten wij er, ondanks zooveel dat nu beangstigt en ontmoedigt, de frischblümoedige stemming in te houden. Al ware 't slechts ter wille van de lieve, kleine menscbjes; van onze kinderen, die bü het tweede Sinterklaas-feest gedurende wereld wee evenmin als in December 1914 iets mogen bespeuren van de groote, teisterende ramp. Aan den geluks- droom komt vergete men niet!, helaas spoedig genoeg een eind voor hen Mb. Antonio. naburg hebben de Duitschers beneden strooms van de stad getracht de rivier over te steken. Zij werden evenwel teruggeslagen. Ten W. van Dunaburg, by het Swentenmeer werden de Duitschers gedwongen een deel hunner loop graven te ontruimen. Geweren, amu nitie en veel patronen werden buit gemaakt. Een Zeppelin trachtte bommen te werpen op de stad. Een aantal bom men vielen evenwel in de Duitsche stellingen. Tusschen Dunaburg en de Pripet ia alles rustig gebleven. Op den linkeroever van de Styr, in de streek van Tsartorisk duren de gevechten voort. De vü»nd doet hier hardnekkige aanvallen. Het Duitsche legerbericht vaudeD 18en geeft den toestand als onver- andord aan. Het Oosteurijkache communiqué van den 18en geeft eonige büzonder- heden omtrent de gevechten bü Tsartorisk. Bü het opruimen van het slagveld bleek dat de Russen zware verliezen geleden hadden. Meer dan 2500 doodeu werden be- gruvon. Verscheidene duizenden ge weren en een groote hoeveelheid mu nitie viel in handen der Oostenrijkers. De stellingen der Russen bestonden uit vier achter elkaar gelegen linies, die geheel als winterkwartieren waren ingericht. Van het Z u i d e 1 k front Het Italiaansche* communiqué van den 17en meldt het bestormen van een Oostenrüksche stelling ten N.W. van Görz. Verder wordt medegedeeld dat een aanval der Oostenrijkers bü San Michele en op het Karstplateau werd afgeslagen. In het Ooatenryksche bericht wordt van het door de Italianen behaalde voordeel geen melding gemaakt. Vol gens dit bericht ondernam de vijand slechts zwakke aanvallen by Zagora, de N. hellingen van de Monte San Michele en N.W. van San Martino. Al deze aanvallen werden afgeslagen. Görz werd wederom hevig beschoten. Door Oostenrijksche vliegtuigen wer den bommen geworpen op Belluno. DE OORLOG. Ds ofilcieele legerberlchten van 17 en 18 November. Van het W e s t e 1 ij k front. Het Fransche legerbericht van 18 dezer geeft aan dat op het geheele front hevige geschutgeveohten plaats hadden. In den toestand kwam geen verandering. In het Duitsche legerbericht van denzelfden datum wordt gewag ge maakt van een poging der Engel- schen om de Duitsche stellingen aan den weg Meessen—Armentières te vermeesteren, welke poging verüdeld werd. In Argonne werd een loop graaf welke de Franschen wilden opblazen ontruimd. Van het Oostelijk front. Het Russische communiqué van den 17en geeft aan dat het op bet front bi) Riga rustig bleef. Bü Du- Van het Servische front. Het Duitsche legerbericht van den 18en meldt het bereiken van den lü'n Ja worKoersjoemleRadanOeroe- glirsa. Koersjoemle was door de Ser viërs leeggeplunderd. Verscheidene honderden gevangenen en veel kanon nen werden binnengebracht. Het Oostenrijksche legerbericht van den 18en geeft aan, dat de vervolging ondanks het slechte weer goede vorde ringen maakt. Jawor is bezet. TenZ. van Iwanjitsa zün de troepen vooruit geschoven tot aan de hoogte van Jankow. De Hongaarsche troepen die tegen Bar oprukken zyndenKopaonik Planina overgetrokken langs den weg naar den Kara-Dagh. De hoogte van Radan eu de streek ten Z. daarvan werden al vechtend door de Bulgaren bezet. Het Fransche bericht van den l?en meldt, dat de Bulgaren hunne aan vallen aan den linkeroever van de Tserna gestaakt hebben en naar de achter hunne stellingen gelegen hoogten terugtrokken. Een groot aantal gesneuvelden werd op het slagveld achtergelaten. Men schat de verliezen aan dooden en gewonden van de Bulgaren op 4000. Esn bericht uit Athene dd. 17 Nov. meldt, dat de stad Prilip door de Bulgaren, welke door Duitsche offl eieren werden aangevoerd, werd be zet. De afstand van Monastir tot de Bulgaarsche stellingen bedraagt thans nog geen twee uur gaans. In een bericht van den 18en wordt .de toestand voor de Serviërs als iets beter gemeld Zü zouden erin geslaagd zijn de Bulgaren een stuk terug te drijven. Datum 18 dezer wordt uit Londen echter gemeld, dat de Bulgaren thans Albaneesch grondgebied hebben be reikt. Tevens wordt medegedeeld, dat de Baboena-pas en Prilip door de Bulgaren bezet zijn. De Serviërs, die deze toegangen verdedigden, zyn tot enkele duizenden geslonken en hebben niet voldoende voedsel. Zij zullen moeten uitwijken naar het door vy- andig gezinde bevolkingen bewoonde Albanië of naar Griekenland, waar zij zeker ontwapend zullen worden. Door den bevelhebber van Monastir werden twee officieren naarSaloniki gezonden om hulp te vragen. Aan de Dardanellen. Een bericht uit Londen maakt melding van de verovering van 280 M. loopgraaf op Gallipoli. Door mijnen werden de Turksche stellingen eerst opgeblazen, waarna tot de bestorming werd overgegaan. Door het vuur van monitors gesteund, slaagden de Engel- schen erin de stellingen te bezetten en zich aldaar te versterken. Een tegenaanval der Turken werd afge slagen. Het Turksche bericht spreekt wel van herhaalde aanvallen der Engel- schon, doch voegt eraan toe, dat alle aanvallen gemakkelijk werden alge- slagen. Op een punt kwamen Engelschen tot in de voorste loop graven, doch zij werden bü een tegenaanval in bunue oude stellingen teruggeworpen. In Mesopotamië. Een Turksch bericht van den 18en deelt mede dat in Mesopotamië een Fransch vliegtuig naar beneden ge schoten en buitgemaakt werd. Op den Tigis werd een vüandelüke mo nitor met de bemanning in den grond geboord. Bü een overval van de vüandelüke kampen werd grootea uit behaald. De duikbootenoorlog. Naar een bericht uit Londen mede deelt zijn gelük met de „Ancona" nog 4 Italiaansche schepen door onderzeeërs in den grond geboord. Het NoorBchestoomachip „Ulriken" op wog van New-York naar Rotter dam, ia ter hoogte van het Galloper- vuurschip op een mijn geloopen en gezonken. 6 leden der bemanning zijn door een EDgelsch schip gered en overgegeven aan een petroleum- boot. 5 andere opvarenden verdronken. Volgens berichten der bemanning van een uit Saloniki komend, te Napels binnengeloopen schip hebben de verbonden vloten in de Middel- landsche zee 6 vljandelüke duikbooten genomen. Du „Ancona". Het geval betreffende het In den grond boren van de „Ancona" is nog steeds niet opgehelderd. Van Oosten- rükBche züde wordt ten stelligste tegengesproken dat het schip zonder waarschuwing beschoten zou zijn. Verder wordt de bewering van ver schillende passagiers betreffende hel beschieten der sloepen gewraakt! Volgens Enge!sche berichten heeft de Amerikaansche gezant te Weenen instructies ontvangen tot het vragen van een verklaring aan de Oosten rijksche regeering. Opgehelderd zal moeten worden, of het een Oosten rüksche onderzeeër was, en waardoor de aanval op een uitgaand schip ge rechtvaardigd was. Verder wordt opgaaf gevraagd van den rijd die aan bemanning en pas sagiers gelaten werd om het schip te verlatenen of een waarschuwings schot werd gelost. Men is van meening dat, wanneer mocht blüken dat het schip zonder waarschuwing in den grond geschoten werd, de toestand ernstig zal zün. Aan den AmerikaanBchen gezant te Rome en den consul te Tunis is opgedragen eveneens een onderzoek in te stellen. Washington, 18 November. Een schriftelyke verklaring, afgelegd door mejuffrouw Creil, de eenige Ameri kaansche overlevende van de „Au- cona", is in rechtstreeksche tegen spraak met de offlcieele Oostenrijk sche verklaring, dat de mailboot, niet beschoten is nadat ze gestopt had. Het ministerie van buiten landsche zaken heeft bywege van consulaire telegrammen kennis gekregen van mejuffrouw Cretl's verklaring. Met de „Ancona" is ook een be drag aan goud van 4,000,000 lire, dat voor San Franclsco bestemd was, verloren f De ramp van de „Anglla". Londen, 18 November. Do koning zond een dépéche aan de admiraliteit waaria hy zeide „Ik bon zeer getroffen te vernomen, dat de „Anglla", die mü nog onlangs over het Kanaal bracht, gezonken is. Ik ben bedroefd over het verlies dat daardoor ontstaan is, en hoop dat de overlevenden niet te veol zullen heb ben geleden van de ontzettende ramp." Het kolenschip „Lusitania", dat de „Anglia" te hulp kwam en booten uitliet, vloog middelerwül in de lucht. Doch de overgebleven bemanning werd gered door torpedobooten die naar het tooneel van de rarnp stoom den. Deze brachten enkele overleven den naar de haven, onder wie een hoofdverpleegster en twee verpleeg sters. De machinist van de „Lusitania", die te Do ver werd gelater vie wd,ü zeide Toen de ontploffing plaats had, scheen de boeg van de „Auglia" weg te smelten. De zee was bezaaid met stukken van bet dek en andere over- De bemanning van het kolenschip ,g de soldaten op het dek komen en zich opstellen als voor een parade, op de bevelen wachtend om in de Ingezonden mededeeling. Aambeien. Weinig kwalen zün ellendiger, pijn- lüker en gevaarlijker dan aambeien, door hot hevige jeuken en de steken de pün, die zü veroorzaken. Het on gemak wordt hoe langer hoe erger, ah het verwaarloosd wordt en hevige bloedingen, ontsteking en verzwering kunnen er door ontstaan. Zelfs in gevallen, waarbü operatie het eenige redmiddel scheen, heeft Foster's Zalf bewezen van uitsteken de hoedanigheden te zün en de kwaal op afdoende en duurzame wijze te genezen. Het verdient aanbeveling by de behandeling tevens slechte ge woonten na te laten, zorg te dragen voor een goede spijsvertering, het gebruik van krulden, alcohol en prik kelende voedingsmiddelen te vermij den, doch veel groenten en weinig vleesch te nuttigen. Foster's Zalf (let op den juiaten naam) is te den Helder verkrygb. by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending gebchiedt franco na ontv. v. pootw. a f 1.75 p. doos. (28/

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1