SCHORTENWEEK. SCHORTEN lO procent. Magazijn „De Ster" Emza OPRUIMING. PS.A. KANNEWASSER ZONEN. S.C0LT0F,141 Kanaalweg142 I Kapok-Matrassen j en Hut-Matrassen 13totenmet18December UVipOND. I Bontwerken Opruiming Mantelcostumes Mantels GRAFSTEENEN H EVEA Kanaalweg 97, Spoorstraat 46. Advertentiën. Aan deinden derNed.Herv.Kerk. SI. HICOLAASFEEST DINSDAG a.s. Ziet de étalages. Vraagt zichtzending. slechts G dagen. DAMES- EN KINDER-CONFECTIE PT KANAALWEG 149 "P Opruiming van al onze Confectie met /o korting. LEVERTRAAN HAAGtN foster-, ru,pu„- Nu komt het er op aan In allelmaten. Marine-Kooimatrassen, Echte Leidsche wollen en watten Dekens. |M. KLERCQ, Beddenfabriek. Ingezonden Modedeellng. Want dat deze laatste niet voor nemens is heel voel „over zijn kant" te laten gaan, bleek weldra uit de rede die hy hield. Minister Treub hing een vry donker beeld op van onzen financieelen toe stand. Over eenige maanden zullen we weer 225 millioen noodig hebben en hebben dan precies een half mil- liard aan den oorlog besteed. Hij deelde vervolgens mede, dat hy de meeste waarde hechtte aan het kies recht, aan de grondwetsherziening, en indien deze laatste gevaar mocht loopen, dan zal ik, zeide de minister, de belasting-ontwerpen terugnemen. Maar dan gaat de minister tegelijk weg. In de avondvergadering werd hoofdstuk Justitie ar BINNENLAND. De arrestatie van den heer Schröder. „De Telegraaf" gaat voort adhaesie- betuigiDgen met haar streven af te drukken. „Toen wij gedurende 16 maanden van dezen afschuwelijker, weerzinwekkenden oorlog het Neder landsche volk dag in, dag uit aan rieden pal te blijven staan voor vrijheid en recht, liever te sterven voor onze idealen dan te bukken voor vreemde dwingelandij, hadden wij er niet op gerekend, zoovele aanhangers te bezitten. Integendeelwij dachten, un daarom heeft onze agitatie zulke snijdend scherpe vormen aangenomen, dat het Nederlaudsche volk in slaap soesde temidden der wassende oor logsellende. Dat ons volk slechts met bedeesde oogen naar den machtigen naburigen staat opzag zonder een kreet van verzet bfj de aanranding van ons broedervolk, de Belgen. Dat een groot gedeelte van de Nederlanders slechts waarde hechtte aan het „zoete winstje". Wij hebben thans gezien, dat het smokkelaarsgedoe ge lukkig nog slechts een klein gedeelte van ons volk verkankerd heeft." Het blad is verbluft van de over weldigende, spontane agitatie, uit het Nederlandsche volk ontstaan. Vier-en-twintig Amsterdamsche hoogleeraren hebben zich telegrafisch tot den minister van justitie gewend om de invrijheidsstolliug van den gearresteerde. Prof. Nierraeljer, hoog leeraar te Utrecht, richt in een open brief aan mevrouw Schröder zijue sympathie. „Er zullen er zijn die hot U zeggenUw rnan schreef te scherp, te persoonlijk, veel te persoonlijkte heftig, veel te heftigzij hebben gelyk, mevrouw; dat alles deed hij. En wij zijn hem dankbaar dat hij het deed. Dankbaar moet het Nederlandsche volk hem daarvoor zijn, omdat hl slechts te scherp was, doordat zoo vee anderen te flauw, slechts to heftig, doordat zooveel anderen te mak waren, en slechts persoonlijkom dei- wille van de groote zaak, die hij voorstaat" Onder de syrapathie-betoogers de lezer zal ons wel niet kwalijk nemen, dat wy er verder geen greep uit doen vinden wij den naam van een oud-rechter, Mr. C. W. A. van Haersolte. „Hoe lang nog?" vraagt in het ochtendblad „De Tel.", „hoe lang moet het Nederlandsche publiek nog om gehoor vragen? Hbe groot moet de stroom papier zyn, die thans bij elke post in onze bureaux binnenvloeit Welke woorden moeten door het Nederlandsche volk gesproken worden om een eind te maken aan de ge vangenisstraf van onzen hoofdredac teur?.... Wy mogen niet zwijgen voordat onze hoofdredacteur opnieu' in ons midden is." Onder het opschrift „de „N. R. Ct.' krijgt zijne spraak terug" maakt de „Tel." eenige kantteekeningen bij citaten uit dit blad. Over de agitatie, die alom in den lande werd verwekt door deze arre statie, spreekt het thans na bijna dagen en nachten als zijne meening uit dat men de zaken niet moet over drijven, dat de vrijheid van het woord hier zoo goed als elders veilig is, veiliger zelfs dan op het oogenblik in Eogeland. Maar die vrijheid van spre ken plaatst de menschen niet boven het gemeene recht, aldus de „N. Rott." Schetteren en schejden kan iedereen, het vereischt geen talent en geen moed, De vrijheid van meeningsuiting wordt een hoog goed, omdat zy verantwoordelijkheid en zelfbeheer sching veronderstelt, en daarin haar grondslag vindt. Moed kan pas blijken, wanneer men voor zijn uitingen ter verantwoording wordt geroepen, en dan ook daarvoor wil staan als een man en de wettige gevolgen van zijn daad dragen. Wat heeft nu, vraagt „De Tel, de „N. Rott. Crt." gedurende; maanden anders gedaan dan de neutraliteit van ons land in gevaar gebracht? De „Middelburgsche Courant" merkt op, dat verschillende Franscho en Engelsche bladen deze arrestatie, zooals ook wel te verwachten beschouwen als een actie tegen dé anti Duitsche campagne van „de Tele graaf". De Fransche pers uit weinig vleiends aan het adres onzer rogeering. „Het Volk" schrijft over de ge vangenneming „Waar zal de regee ring de middelen vinden om de ge volgen van haar eigen felheid, haar onbezonnenheid, haar machtsmis bruik onschadelijk te maken In het buitenland gaat zij thans over de tong op een wijze, die haar neutra liteitspolitiek in verdenking brengt. Ieder, die internationale betrekkingen heeft, weet. hoe schrikwekkend ont vankelijk de oorlogvoerenden zijn voor argwaan. De arrestatie van den heer Schröder zal de toch niet over- groote bereidwilligheid van de En tente-machten om ons ecohomisch leven te sparen, nog wat doen in krimpen. Er zullen wjjdloopige en welsprekende vertoogen van onze ge zanten te Londen en te Parijs oodig zijn om by de Regeeringen van En geland en Frankrijk den. valschen indruk weg te nemen, door de pers van die landon gewekt, dat onze regeeriDg de redactie vau „De Tele graaf" vervolgt, niet om de gevaar lijke boosaardigheid van haar ge schrijf, maar om haar gezindheid. Het 'zal er niet beter op worden wan neer straks de heer Schröder vrij spraak erlangt van de aandacht, waarvoor hij verleden week heeft te recht gestaan. Het is zeer wel mo gelijk, dat de heer Schröder wordt vrijgesproken. En dan zou hy nu gearresteerd zijn, omdat de regee ring herhaling vreesde van een feit, dat-aiefe-strafbaar is. Welk een figuur zal zij dan maken." Het blad herinnert er aan, dat'liet alleen de smokkelarij was, die den strijd van „De Telegraaf" zoo fel maakte, en zegt dat de beweging, die thans gewekt wordt in het land, niet bevorderlijk is voor de handha ving der neutraliteit noch voor de rustige doorvoering van de democra tische hervormingen, die de regee- ring zich tendoel stelt. En dat het zeer veel beleid zal kosten om het aangerichte kwaad te herstellen. De „Tilburgsche Courant" is van meening, dat de heer Schröder heeft gehandeld uit eerlijke overtuiging. De regeering had verstandiger gedaan, meent het blad, den raad van de heeren De Beaufort en Bos, in de Kamer gegeven, op te volgen om nl. niet tot vei volging over te gaan. „Le XXe Siècle", het officieus Bel gisch regeeringsorgaan te Havre zegt, dat de veldtocht van den heer Schiö- der, hoewel hij niet ten volle zijn doel bereikte, toch niet nutteloos is geweest, daar hij de Nederlandsche rogeering heeft genoodzaakt, tot wet telijke beteugeling van densmokkel- hacdel. „Het Nieuws van den Dag" doet niet mee in het koor klachten en af keuringen over de arrestatie. Zij meent, dat het oordeel van de groote pers voorbarig is en den anderen kant van 't geval niet tot zijn recht laat komen. Men zou haast deu in druk krijgen, dat de Regeering, het sarren moe, in wanhopige ergernis een slag heeft toegebracht waarvan zy de portée niet heeft voorzien. In een spoedvergadering van den Haarlemscheu Journalistenkring werd eetie motie aangenomen, strekkende om te protesleeren tegen de arrestatie. Ook de Rolt?,rdamsche journalisten hebben vergaderd, teneinde t« bera men of er termen bestaan om by de regeering hetzij te protesteeren hetzij aan te dringen op ontslag uit de preventieve hechtenis. „De Telegraaf' biedt in haar num mer van Vrijdagmorgen verontschul digingen aan over de door haren Londenschen correspondent J. C. van der Veer gebezigde woorden (zie ons vorig no. „Een lasteraar"), die niet namens de hoofdredactie zijn gespro ken, en die wellicht in de veront waardiging van het gebeurde onvol doende zijn overwogen en thans door do vijanden van het blad worden uit gespeeld. De arrestatie te Leiden. Men meldt uit Leiden aan het „H.blad": De arrestatie van den commiesdeur waarder voor de buitengemeenten te Leiden, Dinsdagavond, staat inderdaad in verband met de aanhouding van het schip met 400 vaten lijnolie onder Rilland Bath. 6. Kuiper, zoo heet de man, schijnt daarbij betrokken te zijn geweest eo in verband daarmede heeft hy er eenige dagen vertoefd. Hij had, naar men ons modedeelde, verlof, zoodat hy van huis kon gaan zonder met zijn beroepsplichten in conflict te komen. Hij schijnt te Rilland Bath getracht te hebben een belastingambtenaar om te koopen. Doze moet hem ochterte slim af zyn geweest en de justitie hebben gewaarschuwd. Of K. lont heeft geroken is niet te zeggen. Ver moedelijk echter wel, want hij kwam Dinsdag vrij onverwachts thuis om spoedig daarna gearresteerd te worden. De burgemeester van Zoeterwoude K. woont evenJrniten de grens van Leiden in de Maria Qondastraat onder Zoeterwoude kreeg Dinsdagavond telegrafisch last K. te arresteeren. Do arrestant heeft den nacht van Dinsdag op Woensdag doorgebracht in het at restantenlokaal te Leiden en is den volgenden morgen op transport gesteld naar Middelburg. Zijn huis wordt thans nog door de recherche bewaakt. Overvaren. Woensdagmiddag omstreeks 3 uur heeft op het Alkmaarder meer nabi, Marken-binnen een droevig plaats gehad, waarbij het verlies van drie menschenlevens valt te betreuren. Het jacht Stormvogel, van den heer Hugenholtz, werd door eeh ongelukki- gen samenloop van omstandighedeu overvaren door een stoomboot. Het bootje liep vol water en zonk binnen enkele oogenblikken. Van do vijf in zittenden werden twee heeren gered, terwijl de drie dames jammerlijk ver dronken. Twee lijken zijn later opge haald en naar Alkmaar vervoerd naar het derde wordt nog gezocht. De heeren kregen eenige lichte ver wondingen. (Tijd.) Daar was het hcelo gezelschap voor zien van mandjes, en terwijl zo zich te slapen hadden gelegd, haalde de Sint en Pieterman ze weg en, later kregen ze ze vol terug. Dat slapen was, u begrijpt het wel, niet heusch, maar er waren van die kleine kome dianten, die dachten by zichzelf: waarom zouden we die groote men schen nou niet eens dat pleiziertje doen door te doen alsof we slapen? En ze gingen heel ernstig liggen, met de handjes stijf voor het gezicht gedrukt, onder het prevelen van dassieke spreuk„Mundus vult dsri'i, ergo decipiatur". Maar er war°n er ook, die het wijselijker vonden in contact te blijven met de buiten wereld en van tijd tot tyd de oogen open deden om te' zien wat er rond om hen voorviel. Een aardig moment was het toen de Sint ze liet grabbelen. „Niet kruipen", riep de juffrouw, maar daar konden ze zich niet doorloopond aan houden. Stel je voor, dat daar de heerlijkste krieken, de lekkerste mop pen, om je heen rollen en je zou ter wille van een schoon broekje of jurkje je die moeten laten ontgaan. Terwijl natuurlijk je kameraadje er op af- en ze je voor den neus wég- graait. Neen, werkelijk, dat bleek in de praktijk onuitvoerbaar: er is eerder een schoon jurkje te krijgen dan zooveel krieken als de Sint beschik baar stelde. 't Slot was de poppenkastvertooning waarbij ook nog veel genoten werd. Allen waren tevreden cn de Sint niet het minst. Hij komt het volgend jaar terug, vast en zeker. Eu de kinderen ook, daar kunt u op aan. Heldersche Tooneelvereeniging T.A.V.E.N.U. Bovengenoemde v.ereeniging zal hare tweede uitvoering in dit seizoen geven op Zaterdagavond 18 December a.s., in „Casino". Hoewel oorspronkelijk het plan be stond eene opvoering te doen plaats hebben van het tooneelspel „Het In stinct" van den Belg Henri Kiste- mackers, zal hieraan geen gevolg kunnon worden gegeven, daar van den Heer Heljermans, die van dit stuk het alleen opvoeringsrecht voor Nederland bezit, geen vergunning tot opvoering kon worden verkregen. Alsnu wordt opgevoerd het blijspel „In hypnotischen Slaap". Reeds nu kan worden medegedeeld, dat de derde uitvoering zal plaats vinden Zaterdag 26 Februari 1916. Voor het-kunstlievend lidmaatschap kan men zich wenden (liofst schrifte lijk) tot den Secretaris, Kanaalweg no. 54. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „de Ruijter". Hr. Ms. „de Rufjter" is Donderdag 9 dezer van Colombo vertrokken. St. Nlcolaas In de Fröbelschool aan da Laan. De oude Sint was moe, toen wij hem Donderdagmiddag in de Fröbel school aan de Laan spraken. Hij klaagde, dat hfj het zoo druk had. En zijn knecht Pieterman torschte een zwaren zak, die later bleek te bevatten moppen en krieken, anders gezegd pepernoten, waarmee hfj met kwistige hand strooide. En de kleintjes hadden schik maar. 't Was een lust om de mooie spel letjes te zien die ze onder leiding van de directrice, mejuffrouw I. de Boer en hare helpsters, uitvoerden Daar waren bijvoorbeeld de toove- naar met zijn mantel en al die kleine kabouters, die tenslotte precies deden wat de toovenaar zeide en voordeed. Gedurende de week van geven wij voor Reclame oP ai onze s«n korting van Voor de vele bljjken van belang stelling, ondervónden bfi het over lijden van onze geliefde Moeder, Be huwd en Grootmoeder, Mevrouw JOHANNA VAN MAANEN - ALBERS, betuigen wij onzen welgemeenden dank. A. VAN MAANEN-MARTIN. M. VAN MAANEN. A. F. J. VAN MAANEN. Helder, 9 Dec. 1915. Voor de vele bewijzen van belang stelling, ondervonden bij het over lijden van ooze geliefde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, Mej. Wed. J. J. BOUMAN KUNTZ, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de Familie: M. F. BOUMAN. Rotterdam, 10 Dec. 1916. Verbetering. In de advertentie „CINEMA PALACE" in ons nummer vau Donderdag 9 dezer is een storende fout geslopeD. Er staat, Prijzen der plaatsen2e rang 12 cent. Dit moet zijn 20 ct. Evangelisatie-lokaal In de PALMSTRAAT. Wegens verbouwing voortaan in het Militair Tehuis, Kanaalweg 92-95. ZONDAG 12 DECEMBER, voorm. 10 uur: Ds. J. LUURING, van Gorinchem. voor do Kinderen van 5—11 Jaar. van half vijf tot 8 uur. Zaalopening 4 uur. Kaartjes te verkrijgen MAANDAG van 7 9 uur. Grootste sorteering in de nieuwste modellen, alles op eigen atelier ver vaardigd, waardoor wij in staat zijn steeds iets bijzonders tot de meest concurreerende prijzen te bieden. (Stoom-oonfectle-ateller 2de VROONSTRAAT 115-117 met ruim SO werkkrachten). Deze aanbieding duurt Heeren Veehouders! Wilt gij veel melken Voedert dan Uw Vee met GLUTEMEEL. Munt uit door hooge voedingswaarde, f 13,50 per 100 K.B. Verder nog verkrijgbaar een partij Pulp, f 11.— en 111.75 per 100 K.G. H. TIMMERMAN, Vijzelstraat 5. Levert met toenemend succes A. v. d. WOUW, Steenhouwer. - Janzenstraat 2. VRAAGT PRIJSOPGAAF. Aanbevelend, Qumml-Artlkalen. prima soort, Wordt door kinde met graagte Verkrijgbaar in zuivere maathou dende flacons. Pain Expeller. Rheumatiekwatten. Middelen tegen ruwe en schrale huid. Haarlemmerolie (de eclite). Formemint pastilles Gunden Scott's Emulslon. vh. Nieren Pillen. a. MUnhardt, Pinkpiilen. Kanaalw. 147, Sangulnose. Sanatogen. Haemetogen. Molonbrug, Sehoonmaak-Arttkelen. Tegen hoest Laurier-drop. Zoute drop. Orlotten. Salmiak-paBtllles. Thermo-tabletten. W ybert tablc-tten. Mentha-paslllles. Toilet-Artikelen. Koopt Uw BONTWERKEN uitsluitend bij de bekende en ver trouwde adressen, wilt gij niet teleurgesteld worden. uw wee. standsvermogen te bewaren en uw zenuwkrachten te versterken. Er wordt veel van uw kracht gevergd in dezen zwaren tijd en by velen komen reeds de verschijnselen van zenuwzwakte, neurasthenie en zei.uwachtigheid. Slapeloosheid, vermoeidheid, moedeloosheid, hoofdpijn, angst zonder bepaalde oorzaak, gebrek aan lust en aan energie, zyn zoovele verschijnselen die dikwijls de voorboden zijn van erger. Nu komt het er dus op aan, in ttjds het echte middel te kiezen, dat deze beginnende neurasthenie niet verder laat voortwoekeren. Met vertrou wen raden we U de SANGUINOSE aan, die door honderden, doktoren en leeken, bevonden is een uitnemend versterkingsmiddel bij bloedar moede en algemeene verslapping. SANGUINOSE kost f 1.50 de flacon; 6 fl. f 8.-, 12 fl. f 15.-. Twee maal per dag een eetlepel is voldoende. Probeer het en gij zult spoedig de gunstige gevolgen bespeuren. Houdt het vol, en de gevreesde, ondermijnende neurasthenie wordt overwonnen. Gij wordt fiink en levenslustig als voorheen! WACHT U VOOR NAMAAK. VAN DAM Co., De Riemerstraat 2c/4, Den Haag. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Te Helder by A. ten Klooster, Keizerstraat 93te Texel, Oosterend, P. Dbos; Den Burg, J. Buis; Oudeschild, Joh. Dbos. CD 52 gevuld met paardenhaar, worden maehinaal geplozen en doorgestikt f I.OO, g halen van en brengen naar boord inbegrepen. SPOORSTRAAT 32.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2