HELDERSCHE COURANT NIEUWJAARSGROET. VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna gratis. Welkomstgroet Slachtoffer der loopgraven No. 4556 DINSDAG 14 DECEMBER 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/, 0.85 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitonland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent. Elke regel meer 8 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 CBnt. Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2t cent Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Heldersche Cou rant, Zondagsblad en Modeblad 4de kwartaal 1915 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 1 Jan. a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhoo ging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/, cent beplakt te worden. Zie die zich thans reeds, met ingang van 1 JAN. op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnen de nummers Onze lezers, die met 1 Januari a.s. aan Familie, Vrienden of Begunstigers in onze Courant een willen plaatsen, worden beleefd ult- genoodlgd hunne opgaven tijdig in te zenden. DE UITGEVER. DE OORLOG. De officieele legerberichten van 10, 11 en 12 December. Van het W e s t e 1 y k front. De berichten van Fransche zijde vermelden niets anders dan artillerie gevechten, waarbij wordt aangegeven dat de Duitsche verdedigingswerken ernstig werden beschadigd. Daaren tegen wordt van Duitsche zijde ge meld, dat de Franschen in de streek van Souain opnieuw aanvielen. De aanval werd afgeslagen. De stelling is nog in het vaste bezit der Duit- schers. Van het Ooste1 y k front. Het Russische legerbericht van den Hen geeft aan dat de vijand aan de Strypa en ten W. van Tarnopol een aanval ondernam. Echter zonder suc- ces. Overigens wordt de toestand als onveranderd opgegeven. Van Duitsche zijde wordt dd. 12 dezer gemeld, dat een aanval der Russen ten N. van den spoorweg Kowel-Sarny werd afgeslagen. De Russen leden hierbij zware verliezen. Verder worden, evenals in het Oos- tenrijksche bericht van denzelfden datum, slechts verkennings-gevechten In het Duitsche legerbericht van den 12en wordt het afslaan van aan vallen der Russen ten Z. van Jacob- stad en in de nabijheid van Pinsk Ingezonden mededeeling. Genezen door de Pink Pillen. „Het verblijf in de loopgraven, zeide ons een soldaat in het belgische kamp te Harderwijk, is lang niet aangenaam, dat kunt g|j gemakkelijk begrijpen, niet waar? In der daad, tegelijk met het gevaar waaraan men voortdurend is blootgesteld van wege het vuur van den vijand, waaraan het dikwijls moeielijk valt te ontsnappen, bestaat er een ander waaraan wij bijna allen den tol hebben betaald: de rheuma- tische pijnen. Toen ik hier ben aan gekomen, was ik niet alleen uitgeput door de wisselvalligheden en de be proevingen die wij hadden doorge maakt, maar bovendien machteloos door pijnen ten gevolge van het lange verblijf in de vochtigheid, Bomwijlen zelfs in het water der gangen en loop graven. Mijne gewrichten waren zoo pijnlijk dat ik mij nauwlijks bewegen kon en dat ik, om den weg af te leg gen, genoodzaakt ben geweest te worden gesteund door kameraden die er minder slecht aan toe waren dan ik. Wanneer ik genoodzaakt was een plotselinge beweging te maken, moest ik het van de pijn uitschreeuwen. Ge lukkig heeft men mij eenige doosjes Pink Pillen laten innemen, die eerst een uitmuntende uitwerking op mijn algemeen en toestand hebben gehad en die daarna mijne pijnen hebben doen verdwijnen alsof men ze met de hand had weggenomen. Sedert ik de Pink Pillen heb gebruikt, ben ik, on danks de verveling die uit onzen moeielijken toestand voorkomt, zoo wel als ik maar zijn kan." De belgische soldaat die zoo tot ons sprak en ons ook een schriftelijke verklaring van genezing door de Pink Pink heeft ter handgesteld, is de heer Yictor Hoquet oud 85 jaren, voor den oorlog wonende te Chimay, provincie Henegouwen, 22, Bouchestraat. De Pink Pillen zullen u even ge makkelijk van uwq pijnen verlossen als zij het dezen afmen militair heb ben gedaan. Neem heden drie of vier van die goede pillen, doe dat gedu rende eenige dagen en gij zult uwe pijnen voelen verdwijnen, tegelijker tijd dat gij een soort van groot wel behagen zult ondervinden, dat uit een verbetering van uw algemeenen toe stand voorkomt. De Pink Pillen zijn een herstellend middel van de eerste soort. Zij gene zen, snel en zeker, alle ziekten die uit verslapping van het bloed of ver zwakking van het zenuwstolsel voort komen, als bloedarmoede, bleekzucht, schele hoofdpijn, neurasthenie, rheu- matiek, maagpijnen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. RUIS, en verder bij verschillende Apothekers en g Drogisten. Yan het Zuidelijk front. Het Italiaansche communiqué van den lOen vermeldt aanvallen der Oostenrijkers op de hoogte van Oslavie en op de Italiaansche stellingen bij Görz. Beide werden afgeslagen. Dd. 11 dezer wordt medegedeeld, dat de artillerie-gevechten aanhouden. Op het Karstplateau werden bij een aanval geweren, amunitie en een bommenwerper veroverd. Volgens het Oostenrijksche commu niqué breiden de gevechten in Judi- carië zich uit tot den sector van het Chiesodal. Op den Monte Vies werden de vooruitgeschoven posten voor de overmacht der Italianen terugge trokken. Zwakke aanvallen der Ita lianen in het Dolomientengebied, tegen den Sief-Sattel, in het gebied van Görz en op de hellingen van den Monte San Michele werden afgeslagen. In het bericht van den 12en wordt een aanval der Italianen op de hoog vlakte van Doberdo, en gericht tegen de Oostenrijksche stellingen ten Z.W. van San Martino, gemeld. Zij leverde voor de Italianen geen enkel succes op. Overigens heerschte op het ge- heele front rust. Van het Servische front. Heerscht thans aan de verschillende fronten rust, één plaats is er, waar op het oogenblik verwoed wordt ge vochten, en wel op het front van den Wardar, waar de Franschen en Engel- schen te strijden hebben tegen een overmachtig leger van Bulgaren en Duitschers. De berichten van Duitsche zijde maken geen melding van de aan wezigheid der Duitsche troepen aan dit front. In de communiqué's heet het dan ook, dat over de krijgs verrichtingen der Bulgaarsche troepen geen nadere bijzonderheden werden ontvangen. Naar de „Köln. Zeitung" mededeelt, is het niet waar, dat er Duitschers strijden aan de zijde der Bulgaren. Deze laatsten knappen het werk in de streek van Stroemitsa en Doiran alleen op. Het Duitsche legerbericht van den 12en meldt dat de .Oostenrijkera welke de Serviersjin het Albaneesche bergland achtervolgen, in de laatste twee dagen meer dan 6500 man ge vangen namen. Tusschen Rozay en Ipak werden 40 stuks geschut buit Volgens de berichten van Bul gaarsche zijde zijn de Franschen en Engelschen in ellendigen toestand aan den terugtocht begonnen en hebben zij de Grieksche grens reeds overschreden. Hun verliezen moeten zeer groot zijn. Het Bulgaarsche communiqué van den 8sten meldt dat de strijd aan den Wardar des morgens te 7 uur werd hervat. Achtereenvolgens wer den verschillende stellingen der Franschen vermeesterd, waarbij laatst genoemden groote verliezen leden. Bij den terugtocht werden zij door de Bulgaren achtervolgd. In Gradets ontstond toen een hevig stratenge- vecht. De plaats viel evenwel in handen dor Bulgaren. Bij de verove ring van de Engelsch-Fransche stel lingen bij Kajani en Petowo, werden 400 Engelschen gevangen genomen en 10 kanonnen buitgemaakt. In het bericht van den llen (be treffende de operaties op 9 dezer) wordt gemeld, dat de vervolging aan weerszijden van den Wardar wordt voortgezet. De Engelschen en Fran sche bieden onophoudelijk weder tegenstand in allerlei stellingen, doch zijn niet in staat den druk der Bul gaarsche legers te weerstaan. De pas van Demir Kapoe is reeds door hen bezet. Reeds zijn zij tenZ. van het spoorwegstation vanMitrwitsa aangekomen. Verschillende dorpen, w.o. Walandsvo zijn door de Bulgaren bezet. Door de Bulgaren werd een ontzaggelijke hoeveelheid oorlogsma teriaal, wapenen en levensmiddelen buitgemaakt. De verliezen waren ge ring. Die van de Engelschen en Fran schen waren reusachtig. Op het Servische front rukken de Bulgaren op tegen Stroega. De Ooste lijke helft van de stad, op den rech teroever van de Drin is reeds door hen bezet. Op den W. oever bieden de Serviers tegenstand. Een officieel Engelsch bericht, dd. 12 dezer, meldt over den terngtocht der geallieerden: Na hevige aanvallen van den vijand, die in numeriek opzicht verre in de meerderheid was, slaagde de 10e di visie er met behulp van versterkin gen in, terug te trekken van het Doiran-meer in Westelijke richting, naar de Wardar-vallei, waar zij in verbinding met de bondgenooten een sterke positie bezetten. Ten gevolge van het bergachtig karakter van het terrein, was het noodzakelijk acht stukken veldgeschut, ten be hoeve der verdediging, in stelling te brengen. Toen de terugtocht jlaats had, was het onmogelijk deze canonnen mede te nemen. Onze verlie zen bedroegen ongeveer ongeveer 1500 man. Een Fransch bericht van den 12en meldt dat de terugtocht in goede orde werd uitgevoerd. De Bulgaarsche verliezen" moeten veel grooter zijn dan die van de verbonden troepen. De ongunstige positie waarin de Franschen verkeerden maakte den terugtocht noodzakelijk. In P e r z i e. In Perzië, welk land met niemand in oorlog is, worden tusschen de Turken en Duitschers aan den eenen kant, en Russen aan den anderen kant, gevechten geleverd. Zoo wordt uit St. Petersburg ge meld dat de bezetting van den pas van Sultan Baloek in Hamadan een paniek veroorzaakt heeft. Op de wegen naar Hamadan werd een Turksch- Duitsche afdeeling verslagen, waarna de stellingen op den pas in een storm loop genomen werden. Onder de aan hangers van de Entente in Perzië heerschte groote geestdrift. In de Zwarte Zee. Naar van Russische zijde wordt medegedeeld, werden in de Zwarte Zee, nabij het eiland Kepkhen, (bij den Bosporus) door drie Russische torpedobooten twee Turksche kanon- neerbooten in den grond geboord. Een der booten behoorden tot het „Boerak Reis"-type, de ander tot de „Malitia"-klasse. De eerste was in 1913 gebouwd, en was er een van een serie van 4 stuks. Een daarvan meet 500 ton en heeft een bewape ning van 2 kanonnen van 10 c.M., 2 zesponders en 2 mitrailleurs. De overige meten 420 ton en hebben een bewapening van 3 stukken van 7£, 2 zesponders en 2 mitrailleurs. De boot van het tweede type was gebouwd in 1907. Naar de „Telegraaf' veronderstelt was dit een boot van 500 ton. Verder werd nog een groot zeilschip in den grond geboord. Aanval uit de lucht op Ancona. Weenen, 11 December. Een eskader watervliegtuigen heeft gistermiddag in Ancona het station, de electrische centrale, de gasfabriek en militaire inrichtingen met goed gevolg met bommen bestookt. Ondanks een hevig geschutvuur en het zeer ongunstige weer zijn alle vliegtuigen ongedeerd teruggekeerd. Van Italiaansche zijde wordt mede gedeeld dat slechts weinig schade werd aangericht. De Balkan. Zal de Entente, nu het eigenlijke doel de hulp van Servië ver vallen is, de Balkan-expeditie voort zetten? Het is de vraag die vele gemoederen in beweging houdt. Naar iet schijnt is er alle kans op voort zetting van de operaties. De nieuwe oorlogsraad der Entente heeft reeds vergaderd en naar (officieus) wordt medegedeeld, maakte de behandeling van bovengenoemde vraag deel van de besprekingen uit. Het antwoord zou ten gunste van een voortzetting beslist hebben. Slechts enkele onder- deelen moeten nog worden geregeld. De (Parfjsche) „Temps" weet te ver tellen dat besloten werd in Saloniki te blijven tol voldoende troepen aan gekomen waren om het offensief onder gunstige omstandigheden te hervatten. Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heersn Regenjassen, In gummi en Nieuwste kleuren en modellen. van 50 millard gulden voor oorlogs doeleinden geleend. Van de onzedige mogendheden heeft Nederland tot dusver het meest moe ten leenen, n.1. 250 millioen gulden Roemenië leende 100 millioen. Nog verdere ontzaglijke leeningen kunnen worden tegemoet gezien. Deze zullen niet alleen moeten worden aangegaan, ten einde dezen oorlog tot een beslissing te brengen, maar daarenboven om te kunnen overgaan tot herstellingen, regelingen en ver nieuwingen, nadat de vrede zal zijn Met betrekking tot den schulden last per inwoner gaan thans feitelijk alle berekeningen mank. Wie kan voorspellen hoeveel menschenlevens de oorlogvoerende mogendheden nog ten offer zullen brengen voordat het laatste schot zal zijn gelost? Loopgraven-ziekte. Het verblijf in natte loopgraven heeft een eigenaardigen vorm van voeteuvel veroorzaakt, dat in Enge land „trench foot", schansvoet, wordt genoemd. In een week in November werden er aan de Engelsche linie in het Westen 770 gevallen van aange geven. Men tracht het nu te voor romen door. de manschappen van rubber waterlaarzen te voorzien, die ook de dijen beschermen. De positie van Griekenland wordt door dit besluit nog moeilijker dan 'j reeds was. De geallieerden willen te Saloniki blijven en zullen dan de beschikking moeten hebben over de verschillende verdedigingswerken etc. Anders zal hun verblijf te Saloniki erg kort zijn, daar de Bulgaren... en de Duitschers niet zullen aarzelen ze vandaar te verdrijven. Naar de „Frankfurter Ztg." uit Konstantinopel vernam, ontbraken sinds den 7en dezer de telegrammen van Saloniki naar Konstantinopel. Op dien grond nam men aan, dat de geallieerden de stad reeds bezet hadden. Hetzelfde blad deelt mede, dat te Ka wallen twee Engelsche divisies bezig waren te landen. Van Bulgaarsche z(jde worden de Grieken erop gewezen, dat het thans een gunstige tijd is om de geallieerden uit Saloniki te werpen. Waarschijnlijk zal echter Griekenland zich wel twee jnaal bedenken, alvorens tot zulk een gevaarlijken maatregel over te gaan. Voortdurend hebben besprekingen plaats tusschen de Grieksche en Engelsche en Fransche autoriteiten over de te nemen maatregelen. Verder wordt dd. 11 dezer uit Athene geseind, dat een gedeeltelijke demobilisatie van hot Grieksche leger ernstig wordt overwogen. Ds kosten van den oorlog. Sedert het uitbreken van den oorlog hebben de gezamenlijke oorlogvoe- reeds een bedrag Van af f 17.00. waterproof. BUITENLAND. Ean watervliegtuig aangespoeld. Naar de „Daily Mail" uit Kopen hagen verneemt, is Vrijdag te Thisted, aan de Noordzeekust van Jutland, een Duitsch watervliegtuig aangespoeld. De vleugels lagen gebroken over het achteratuk heen. Het vliegtuig was gemerkt „Reschki, Brandenburg, 1914", en had een dradeloos toestel, een kiektoestel r.n kanonnen aan boord. Men vermoedt dat de beman ning verdronken is. De „Daily Mail" onderstelt, dat dit het watervliegtuig is, voor de redding waarvan de Duitschers een dag of tien geleden, volgens een bericht, een groote som gelds hebben uitgeloofd. China weder een keizerrijk. New-York, 11 Dec. Aan de „Asso ciated Press" wordt uit Peking be richt, dat Yoean Sji Kai de kroon van China heeft aangenomen. Een telegram uit Peking meldt, dat de Staatsraad, na gestemd te hebben over de vraag van een re- geeringswisseling, tot Yoean sji kai het verzoek richtte den troon te be klimmen. Yoean sji kai weigerde eerst, maar toen ten tweeden male het verzoek tot hem werd gericht, nam hij het aan met dat voorbehoud, dat hij president zal blijven tot een geschikt tijdstip voor de kroning is Een proefneming. Als iets nieuws heeft de Engelsche regeering in een streek in Schotland, waar veel munitie werkplaatsen zijn, al de 36 gelegenheden, waar drank wordt verkocht hotels, herbergen enz. opgekocht en gaat zij die zelf bedrijven. Ten genoegen van demu- nitiewerkers zal er in die gelegen heden voor allerlei spelen en andere vermaken worden gezorgd. In dezelfde streek zullen alleen zij die er een bepaalde vergunning voor krijgen brood, vleeach en kruideniers waren mogen verkoopen. Zoo hoopt de regeering voor de arbeiders de prijzen laag en het gehalte hoog te houden. BINNENLAND. Nieuwe oorlogscredleten. Naar wij vernemen, zjjn de wets ontwerpen, waarbij nieuwe buiten gewone oorlogscredieten, van 50 millioen gulden ieder, worden aange vraagd, van den Raad van State terugontvangen en zullen zij thans zeer spoedig bij de Tweede Kamer inkomen. (N. Rott. Ct.) Buitengewoon marlne-krodiet. In een nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp betreffende het buitengewoon marine- krediet deelt de minister van marine o.a. mede, dat voldoende kolen aan wezig z(jn en het streven er steeds op gericht is geweest, het verbruik geregeld aan te vullen, hetwelk tot op heden volkomen is gelukt, terwijl er geen aanleiding bestaat te veron derstellen, dat zulks in de naaste toekomst ook niet zou kunnen ge schieden. Omtrent de regeling van de voorziening in brandstofolie voor de nieuw aan te bouwen kruisers in Indie wordt overleg gepleegd met de Indische regeering. Hoewel uit den aard der zaak het vermogen der kanonnen van 3.7 c.M. als anti-luchtvaartgeschut ver achter staat bij dat van geschut van grooter kaliber, kunnen zij toch als zoodanig goede diensten bewijzen. Proeven worden genomen om het nut nog te Het ligt niet in het voornemen om het waterterrein en het emplace ment op Texel, voor den marinevlieg- dienst, door permanente verdedigings werken te beschermen. Eventueele bescherming zal door mobiele strijd krachten kunnen geschieden. Da ontsnapte Duitsche officieren aangehouden. Naar men verneemt, zijn de beide Duitsche officieren, die Maandag j.1. uit het interneeringsdepöt te Bergen wisten te ontsnappen, in den nacht van Zaterdag op Zondag te Rotterdam gearresteerd. Zy zijn, na een nacht op het hoofdbureau aldaar te hebben doorgebracht, Zondag naar Bergen teruggevoerd. De aanhouding geschiedde door den hoofdinspecteur der Amsterdamsche recherche Van Soest en den inspec teur dier recherche Broek hoff. De Amsterdamsche politie was te weten gekomen, dat beide officieren zich te lotterdam ophielden, met het gevolg, dat zij in een woning daar ter stede werden aangehouden. Luchtballon gedaald. Zaterdagnamiddag is een luchtbal lon, komende uit zee, in het Goereesche Gat gedaald. De ballon, even boven water zwevende, is ten slotte op Scheelhoek door de stoomloodsboot neergeschoten en met behulp van de stoomboot Sphinx geborgen. Brand aan boord van het s.s. „Cllo". Volgens door Lloyd's uit Valparaiso ontvangen telegram is aan boord van het aldaar van Amsterdam aange komen stoomschip „Clio", van de Kon. Ned. Stoomb.-Maatschappij, 9 dezer brand uitgebroken. Brug, kaar- tenkamer, twee reddingbooten en een deel van het dek zijn verbrand. Er zal eene voorloopige reparatie plaats hebben, die een oponthoud van 14 dagen zal veroorzaken. Lijk gevonden. In de bosschen tusschen Beekbergen en de Woestehoeve.blj den Stoppelberg, op ongeveer 150 M. afstand van den weg, heeft een boschwachter het in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijk van een manspersoon gevonden, dat daar blijkbaar reeds ang heeft gelegen, want het hoofd was geheel met mos overgroeid. In de nabijheid van het lijk lag een fiets. Het l(ik is naar Apeldoorn over ge bracht. Ongelukkig. Omtrent den jongen man, die, na te Breda de dwaaste onbetaalde in- koopen gedaan te hebben, te Raams- donksveer op tragische wijze een einde aan zijn leven maakte, deelt men nadere byzonderheden mede, welke een ander licht werpen op wat als kunstgrepen van een oplichter of pseudo-baron werd vermeld. Be doelde jonge man mag, volgens het oordeel van bevoegde medische zijde, niet verantwoordelijk voor zijn daden gesteld worden. De geneesheer, die ïem goed gekend heeft, is nl. na overweging van het feitenmate riaal tot de gevestigde overtuiging gekomen, dat hier gehandeld is in een vlaag van acuten waanzin, waar schljnlljk kleptomania acuta of groot heidswaanzin. Het jongmensch, zoo deelt men verder mede, was in verlerlei opzicht nog een kind en van onberispelijk levensgedrag; nog maar korten tijd was hy als surnumerair bij de poste rijen te R. geplaatst. Zijn directeur, de heer Ranting, verklaart van hem, dat hij nog nooit zoo'n innemende, beminnelijke, flinke hulp gehad heeft. Na Vrijdagmiddag 3 December 5 uur heeft het ziekteproces zich in buiten gewone snelheid ontwikkeld. Op ge noemd uur had hy juist een harte- lijken brief aan z{jn moeder ge schreven, en was toen naar Breda om een winterjas te koopen, waarvoor hij geld bij zich droeg. Daar deed hy in een taxi auto de meest dwaze inkoopen tot een bedrag van honderden guldens; zoo kocht hij voorwerpen, die geheel waarde loos voor hem waren of die hijzelf bezat. 's Nachts om half drie op zijn kamer teruggekeerd, schijnt hij tot bezinning gekomen een on- rustigen nacht doorgebracht te hebben een méde inwonende van zijn pension heeft hem steeds gehoord. Toen hij den volgenden dag van zijn hospita vernam, dat de politie naar hem had gevraagd, heeft het bewustzijn van de in waanzin verrichte daden hem dermate aangegrepen, dat hij op de fiets sprong en zich in den diepen Maasstroom stortte. Te R., zoo meldt men ten slot te, is men van medelijden vervuld voor den ongelukkige, wien blaam noch spot treft en wiens leven op zoo in-treurige wijze werd afgesneden. (N.Rott.Ct.) Marine-begrooting. In de Memorie van Antwoord door den Minister ingezonden deelt Z.Ex. mee omtrent: Beleid van den Minister. Het verslag van 's Rijkswerven zal een volledig inzicht kunnen geven in den ^ang van zaken en daaruit zal blijken wat voor de verschillende schepen is besteed. De boekhouding vereischt te Wil lemsoord door de verspreide ligging van de verschillende bureaux magazijnen meer personeel dan I wel zou wenschen. Hierin zal te zijner tijd zijn te gemoet te komen door het bouwen van een centraal bureau voor administratieven maga zijndienst. Er bestaat geen bezwaar tegen om, boven het geregeld bij verschijning aan de Tweede Kamer toegezonden exemplaar, aan de leden die dit wen schen de beschikking te geven over een volledig stel voorschriften van het departement uitgaande. de nieuwe bepalingen voor aanwerving van matrozen met kort dienstverband had de Minister het oog op de maatregelen die in over leg met den Minister van Oorlog zijn getroffen ten einde het mogelijk te maken dat personen die als zoodanig eene verbintenis wenschen aan te gaan, in de garnizoensplaatsen door officieren van gezondheid van de landmacht geneeskundig kunnen wor den onderzocht en op de verschillende garnizoensbureaux voor het in orde maken van de voor aanneming noodige stukken hulp en verlichting kunnen ontvangen. Na de fioancieele maatregelen in het belang van het personeel geno men voor zoover die voor de mobi lisatie noodig waren, opgesomd in een nota naar aanleiding van het verslag betreffende het buitengewoon krediet, is nog bepaald, dat aan ge zinnen van vrijwillige marine-reser visten in denzelfdon geest als voor de miliciens is vastgesteld, een ver goeding kan worden toegekend, wan neer door het onder de wapens zyn van den kostwinner de noodige middelen tot levensonderhoud moch ten ontbreken. Nagaande wat het hoofddoel eener vlootcommissie moet zijn, zijn van den minister geen stappen tot in stelling daarvan te wachten. Voor bezoeken van de leden der Kamer op de vloot en bij oefeningen zal de minister gaarne medewerking en voorlichting verleenen. Ook op deze wijze is de nauwere aanraking met de daaraan verbonden voordeelen te verkrijgen. De minister bestrijdt, dat bij ver sterking onzer vloot geen vaste lijn zou gevolgd worden. Hij gaat na wat te dezen gedaan is. Voor de verdedi ging van Indie werd niet het advies van den Raad van Defensie gevraagd, als liggende buiten diens bestek. Het rapport 1912 blijft als basis gevolgd met geleidelijke vervanging van materieel. Onze kleine onderzeebooten kunnen niet naar Indie, om technische rede nen. Zoodra op korten termijn goede booten daarvoor kunnen worden ge leverd, zullen de noodige gelden worden gevraagd. Detacheering van marine-ingenieurs aan buitenlandsche werven zal over wogen worden als het korps sterk jenoeg is. Marine-attaché's aan Neder- andsche gezantschappen zou de mi nister te zijner tyd nuttig achten. Materieel. De minister deelt ee, hoe de verdeeling van den aanbouw van de twee kruisers en de drie onderzeebooten zal geschieden over de Nederlandsche werven. Elk krijgt zijn deel, een betere arbeids verdeeling is verkregeD, die echter f222.400 meer kost. Aan de verblijven voor de onder officieren en manschappen worden, ook in verband met de bewoonbaar heid in de tropen, zeer hooge eischen gesteld. Het ziekenverblljf bomt geheel vooruit, d.i. dus ver van machines en ketels, krijgt volop licht en wordt krachtig geventileerd. De nieuwe onderzeebooten zullen minstens 16 myl snelheid hebben en de meest moderne lanceerinrichting wordt toegepast. De pantserbooten voldoen naar het inzicht van den Minister welhunne sloepen kunnen wel slechts een deel der bemanning bergen, doch ze zijn veelal binnengaats en er zijn ook andere reddingsmiddelen. Voor de verbetering der artillerie worden gelden aangevraagd. Personeel. Wat den toestand van het personeel betreft verklaart de Minister, dat tot nu toe door de Regeering de vraag of door tracte- ments-verhooging tegemoet gekomen moet worden in de bestrijding der moeilijkheden, die voortvloeien uit stijging der prijzen ontkennend wordt beantwoord, doch dat de druk der tijden zooveel mogelijk door algemeene economische maatregelen voor ieder draaglijk moet worden gemaakt. Van een duurte-toeslag zal voorloopig geen sprake kunnen zijn. De Minister erkent, dat de verplichte reservisten door hun opkomst onder de wapenen in ongunstiger omstan digheden kunnen zijn geraakt en daarom werd in de eerste ontslag verleend, aan hen wier dienst verband geëindigd was. Voor vergoe dingen acht de Minister geen grond. Dergelijke overwegingen golden niet voor degenen, die bij de Marine reserve een verbintenis hebben gaan. Uitbetaling van voedinggeld gedu rende verloven wordt voor de zee miliciens niet noodig geacht. De aflossing van het personeel in Oost-Indië kon ten gevolge van de buitengewone omstandigheden in den eersten tijd niet geregeld plaats heb ben. Maatregelen zijn genomen, opdat allen die 1 Jan. a.s. 4 jaren in de tropen hebben vertoefd binnenkort kunnen zijn thuisgevaren, terwijl er naar wordt gestreefd om te bereiken, dat in den loop van 1916 allen, die langer dan 8 jaren in Oost-Indië hebben gediend, zullen repatrieeren, Tegen het voorstel de actiefdienen- den wier dienstverband geëindigd is met verlof te zenden, heeft de Minister vooralsnog bezwaar. Voor zooveel de vrywillig dienenden betreft, die zich verbonden hebben om alsdeomstan digheden het ontslag niet veroorloven in dienst te blijven, geeft de huidige toestand geen vrijheid tot het nemen van den gewenschten maatregel. Aan vrijwillige reservisten, die speciaal met het oog op de tijden als waarin we nu verkeeren, in dienst traden, ontslag te verleenen wanneer hun diensttijd is volbracht, ligt niet In het voornemen van den Minister. Aan den drang om de| oudste lichtingen der zeemilitie die 1 Aug. 1914 en 1 Aug. 1915 vrij van dienst konden zijn, ontslag te verleenen, kan de Minister niet toegeven. Ziekenzorg gezondheids oestand. De toestand, waarin de medische dienst der marine verkeert is niet zoo onvoldoende als eenige leden doen voorkomen. Instelling van een enpuëte door burger geneesheeren in de marine hospitalen zou in zich sluiten wan trouwen in het beheer en beleid van de chefs van die inrichtingen. Daar toe bestaat allerminst aanleiding. Ter bestrijding van de geslachts ziekten by de Marine, werden door den Minister verschillende maatre gelen getroffen. De bestrijding dezer ziekte draagt een preventief karak ter; populaire voordrachten worden aan boord door de officieren van ge zondheid menigmaal gehouden en de schepelingen worden op allerlei wijze gewaarschuwd. De geheele questie is in hoofdzaak een questie van opvoeding en aan deze opvoeding wordt in den laatsten tijd met succes groote zorg besteed. Hoe dringend noodig by onze marine deze bestrijding der ziekten is bewijst het aantal man-ziekte-dagen dat dit aantal bij andere naties ver overtreft, zooals uit een bijgevoegde cljferstaat blijkt. In 1914 is het cyfer echter voor ons land sterk gedaald, wat wel grootendeels aan de op 1 Jan. 1914 in werking getreden maatregelen moet worden toegeschreven. Tuchtrecht. Het ligt niet in de be doeling van den Minister wijziging in de procedure van het tuchtrecht te brengen. Verloop onder het personeel. Eenige staatjes worden gepubliceerd in deze Memorie van Antwoord opgenomen, betreffende het verloop onder het per soneel. De cijfers voor aanneming waren over het algemeen bevredigend, ter- wyl in verband met de tijdsomstandig heden ontslag wegens diensteindiging of op verzoek niet wordt verleend. Het corps ingenieurs der marine is niet geheel compleet. Positiever- itering is in overweging. Er bestaat geen bezwaar tegen het opnemen in bestekken van de plaatse lijk aangenomen minimumloonen (voor timmerlieden.) De Minister acht geen termen aan- ezig om met toekenning van loons- verhoogingen aan het personeel van 's Rijks werven enz. verder te gaan dan waartoe besloten werd in overleg met zyn ambtgenooten voor de onder hen ressorteerende. De verhooging werd aangevraagd om te kunnen strekken voor een ge middelde loonsverhooging van 6s/4 ten einde by een latere begrooting nogmaalB een verhooging aan te vragen, zoodanig, dat met de ver hoogingen van 1 Jan. 1915 en 1 Jan. 1916 de loonen van 1914 gemiddeld reeds 20 zullen zijn verbeterd. Een nota van wyzigingen is by de Memorie van Antwoord gevoegd in houdende verhooging van enkele Ingezonden Mededeeling. Gij kunt ui dooi zijn aangetast zonder het te weten. Nierkwalen bekruipen u onverdacht. Zij kunnen jaren bestaan, zonder dat de patiënt zich ervan bewust is en plotseling onder gevaariyke vormen optreden. Eenvoudige rugpijn is soms n waarschuwing. Daarom zyn rugpijn (zelfs licht en voorbygaand), troebele urine, met bezinksel, voortdurende aandrang tot loozing, hoofdpyn, duizeligheid, moeite by bukken, opzwelling der voeten en een algemeen on welzyn verschijnselen, die men van het eerste oogenblik af dient te behandelen. Verwaarloozing dezer verschijnselen leidt tot ernstige kwalen als niersteen, waterzucht, nier- of blaasontsteking, enz. Foster's Rugpyn Nieren Pillen her stellen de goede werking der nieren en blaas, reinigen de urinewegen en verdryven het urinezuur de groote oorzaak van rheumatiek, jicht, ischias, niersteen enz. en eveneens het overtollige water, dat waterzucht veroorzaakt. Zij' kunnen zonder ge vaar door iedereen, mannen, vrouwen, grijsaards en kinderen gebruikt worden. Te Den Helder verkrijgbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.— -voor zes doozen. Eischt de echte FoBter's Rugpyn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (48)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1