H EVEA Ingezonden Modedeeling. tegen acht spr. do behandeling van de Marinebegrooting informeel, daar eerst in de vergadering zelve, waar men haar begon te behandelen, het eindverslag werd voorgelezen. Dat mag alleen in zeer spoedeischende gevallen. Spr. protesteert er verder tegen, dat de contracten voor den aanbouw van de torpedobooten geheim zijn gehouden en alleen ter griffie zijn gedeponeerd, zoodat er niet over kan worden gediscussieerd. Hij is over tuigd, dat het verschil in kosten veel hooger dan 3 ton zijn. Spr. laat dan ook geheel de verantwoording aan den minister. Meer dan ooit is hij nu overtuigd, dat er een vlootcommissie moet komen, al zal hij onder deze omstandigheden geen motie indieneD. De heer De Savornin Loli man (c.-h.) verklaart zich geheel aan te sluiten bij den heer v. d. Voort van Zyp ten aanzien van de verant woordelijkheid voor den aanbouw van de torpedobooten. De heer Hugenholtz (s.d.a.p.) repliceert. De minister moet zulk een Raad van Advies voor strafzaken niet zoo eng opvatten. Volstrekt wordt niemands gezag er door aangetast. Ook moet de minister niet zoo bang zijn voor de propaganda, welke spr. bedoelde. Des ministers opvatting, dat anti-militaristische propaganda werd bedoeld, is zoo, dat men er niet over debatteert. De heor Boissevain (v.1.) re pliceert, zeggende, dat het van zeer groot belang js, dat onze schepen hier worden gebouwd, nu gebleken is, dat het kan. In Spanje wordt zelfs gebouwd door buitenlandsche maatschappijen De heer Duymaer van Twist (a.-r.) wil spreken, maar er ontstaat plotseling rumoer. Na eenige interrupties zegt spr. zich aan te sluiten bij don heer v. d. Voort ran Zijp ten aanzien van het gebrek aan inlichting ojptreDt den torpedobootbouw. De Minister van Marine, de heer Rambonnet, zegt, dat nooit ofte nimmer die contracten, welke de heeren hadden willen be handelen, gepubliceerd zijn. JHot spreekt ook van zelf, dat dit zoo is en het zou niet wenschelijk zijn met die gewoonte te breken. In het „Ma rineblad" staat ook niets van dien aard. De snelheid is gegarandeerd. De heer Van der Voort van Zijp (a.-r.): Ja. Maar de boete is miniem. De Minister van Marin de heer Rambonnet: Ja, dat is weer een zaak van overleg met de maatschappijen. Er ia toch verBChil •t.usschen wat men hebben wil en wat de andere partij toestaat, dringt erop aan, dat er gebouwd worde, maar als het er op aankomt, maakt men allerlei bezwaren. De Engelsche booten van hetzelfde type, die in volkomen normale tijden werden gebouwd, waren veel duurder. Bij de kruisers is waarlijk geen gemis aan toelichting geweest. Daar bij heeft men memorie van toelich ting en zoo meer gehad en buiten dien is er nog in het openbaar over gedebatteerd. In geval van straffen wordt reeds nu een commissie benoemd door den divisiechef in geval de beschuldigde zijn schuld blijft ontkennen, en die commissie bestaat volstrekt niet al leen uit officieren. Bij den commandant van de macht in Indië is een plan in onder zoek voor een zwem bassin in volle zee, zoodat men daar kan baden zonder last te hebben van haaien. Wat de Tehuizen aangaat: de sub- aidieverhooging, die de Christelijke vereeniging vroeg, is gegeven. Voor het algemeene tehuis wordt alleen maar als gift in eens kapitaal gegeven voor den bouw van een huis. Er blijft later alleen maar ex ploitatie subsidie over. De algemeene beraadslagingen worden gesloten. De artt. 1 16 worden goedge keurd. De heer Jansen (u- 1.) vraagt bij 16 Aanbouw van schepen door particulieren, of de krachtswerktui gen voor de nu in aanbouw zijnde schepen wel krachtig genoeg zijn op de particuliere werven. De Minister antwoordt, dat daar uiteraard voor ia gezorgd. Art. 16—22 worden goedgekeurd. Bij art. 22 vraagt de heer Ter Laan (s.d.a.p.) waarom niet beter is gezorgd voor de werklieden van de opgeheven marinewerf. Verreweg de meesten kunnen niet meer werk vinden en onmogelijk leven van het pensioen, dat hun ia toegekend. Zeer keurt spr. af, dat het personeel aan den wal ziekeDgeld krijgt, dat belangrijk minder is dan het loon (70 pet. de eerste twee weken en dan maar 50 pet.) Geschiedt dit uit vrees, dat men anders niet weer zoo spoedig mogelijk te werk komt, dan is dat een zeer verouderde opvatting. De gemeentebesturen hebben die al lang verlaten. Het kan niet meer, het is uit den tijd De heer Helsdingen (s.d.a.p.) spreekt ook over de uitkeering aan de voormalige geëmployeerden van de marinewerf. Die werd gegeven op de voor de betrokkenen beste w(jze, naar de minister meent, maar vden hebben ouders te onderhouden. Deze moeten behandeld worden als ge huwden. De Minister van Marine, de heor Rambonnet, overweegt het stelsel om het ziekengeld uit te keeren uit een fonds, dat de belanghebbenden zeiven kunnen beheeren. (De minister wilde nog wat zeggen, maar de voor zitter hamert al andere artikelen af en de minister legt er zich bij neer). Artt. 22 25 worden goedgekeurd. De heer Hugenholtz (s.d.a.p.) zegt, dat een bericht uit het „Han delsblad", dat de ronde heeft gedaan in de bladen, hem met kommer heeft vervuld. Volgens dat bericht zou de minister een onderzoek doen instellen naar de mogelijkheid om een complex ge bouwen van de magazijnen op de Rijkswerf te Willemsoord in te richten tot kazerne. Spr. hoopt, dat dit be richt niet juist is. De heer Van der Voort van Zijp (a.r.) sluit zich daarbij aau. Ds Minister zegt, dat de zaak inderdaad wordt overwogen en nog altijd is de bedpeling om een geschikt terrein te vinden en reeds wordt daarnaar uitgezien, maar men is niet daaraan gebonden, immers de marine heeft zelf terrein en desnoods zou het gebouw daar kuDnen komen. De heer Van Nispen tot Se ven a er (r. k.), bespreekt den dienst der kustwacht, waarvan hij de regeling geheel voorleest. Er blijkt uit, dat er in 48 uur maar 4 uur is voor ontspanning. Tal van werkzaam heden zijn er, die zeer goed door niet- militairen kunnen worden verricht. Het is verschrikkelijk eentonig en dat. leven duurt nu al van Augustus 1914 af. Zou men niet een paar hon derd landstormers daarvoor kunnen gebruiken? heeft vernomon, dat er een tentoonstelling zal worden gehouden van huisvlijt-voorwerpen, door kust wachters gemaakt in hun vrijen tyd I Een vrije tijd van 4 uur per 48! De Minister van Marine, de heer Rambonnet, antwoordt, dat de opmerkingen van den heer Van Nis pen zullen worden overwogen en met den commandant besproken, maar dat de kustwachters speciaal daarvoor opgeleide personen zyn, die niet zoo dadelijk door anderen kunnen worden vervangen. De artt. t/m. 69 worden aange nomen. De heer Van der Voort van Z ij p (a. r.), bespreekt bij art. 70, dat oorspronkelijk f 5000 was, nu f 40,000, de militaire tehuizen en klaagt, dat de subsidies voor een paar christelijke tehuizen in Den Helder en te Helle- voetsluis met 3 en 400 gld. zijn ver minderd en wel opgrond vanoDjuist beheer. Spr. meent, dat de minister dan wel had moeten zeggen wat er z.i. aan ontbrak. Het huis in Den Helder heeft zeker wel f 800 bizondere onkosten gehad wegens verbouwing. Er is veel slijtage, want het, is alle dagen stampvol. Vooral nu de minister meer geld vraagt voor een cantine, is hot onaangenaam, dat de Christe lijke Tehuizen minder krijgen. De heer H*u g e n h o 11 z (s.d.a.p.), herinnert eraan, dat de commissie van rapporteurs reeds aanmerking heeft gemaakt, dat deze post ter elfder ure, na het afdeelingsonderzoek zoo belangrijk is verhoogd. Moge het departement van marine dit in zijn ooren kuoopen. Zulke dingen zijn toch wel tijdig genoeg bekend cn zoo niet, dan moet er maar een supple- toire begrooting worden ingediend. Spr. wijst er evenwel op, dat wel de Christelijken, wel de Vrijzinnigen geld vragen, om tehuizen te bouwen voor de matrozen, maar hoe steekt daarbij de houding af van den Bond van Minder Marinepersoneel I Deze heeft uit eigen middelen een huis gesticht, een burcht, veel mooier en veel grooter, dan het huis dat nu weer de vrijzinnigen met staats hulp zullen bouwen om te gaan concurreeren tegen de matrozen Het zal hun niet helpen, de matro zen zijn niet bang voor die concur rentie 1 De heer De Meester (u. 1.) acht het precies gelijk, of men rente en aflossing geeft voor een leening of dadelijk het kapitaal. In zooverre is daartegon ook geen bezwaar. De uitgaaf heoft ook nut, de men- schen worden bezig gehouden. De vermindering van subsidie aan de Christelijke Vereenigingen kan volkomen normaal zijn, immers ge leidelijk moeten de subsidies ook verminderen want er is steeds min der af te lossen. Mocht evenwel door de mobilisatie de exploitatie rekening zijn gestegen, dan kan er misschien reden zijn, niet tot de vermindering over te gaan. De heer Duymaer van Twist (a.-r.,) zegt, dat er inderdaad een zeer groote aandrang is gekomen voorde militaire tehuizen wegens de mobi lisatie. Hij betreurt, dat voor het centrale militair tehuis vorder wordt gegaan, dan oorspronkelijk do bedoeling was. Spr. vindt het niet hetzelfde of men dadelijk kapitaal krijgt dan wel rente en aflossing. Immers die kan ophouden, maar wat móet er ge schieden wanneer het bestuur bijv. over eeu jaar liquideert? heeft de minister wel een behoorlijk contract met het bestuur? De heer De Visser (c.-h.) heeft vernomen, dat een der redenen voor de vermindering van de subsidiön voor de Christelijke Tehuizen geweest is: het geven van bioscoopvoorstel lingen. Die voorstellingen zijn juist van dien aard, dat men er bet sub sidie voor verhoogen moeSt. En als de heer Hugenholtz de socialistische stelt tegenover de christelijke, dan zegt spreker, dat er honderden christelijke tehuizen zijn van Noord tot Zuid, van Oost tot West, die geheel alleen doorchriste lijk geld bestaan. De socialisten ma ken daartegenover een treurig figuur. De Minister van Marine, de heer Rambonnet, zegt, dat de reden van de vermindering der sub sidie aan de Chr. Tehuizen deze is, dat steeds de exploitatierekening en de rekening nopens het gebouw door een werden genomen, in weerwil, dat herhaaldelijk was aangedrongen op een duidelijke rekening. Spr. is evenwel bereid het subsidie weer op het oude peil te brengen, wanneer het geld maar wordt gebruikt voor schulddelging. De mobilisatie is voor de exploitatie juist een gunstige om- 'andigheid geweest. Nu de verhooging van het subsidie van het Algemeen Tehuis. Reeds heeft spr. gezegd, dat er eerst een huis was gekocht vlak bij het Chris telijk Huis o.a. omdat hij niet den schijn wilde op zich laden, mee te werkon tot een soort concurrentie daarmee, heeft hij den eisch gesteld, dat de gebouwen wat uit elkaar zulleD liggen. Vandaar, dat zoo laat ia gebouwd. Hier wordt kapitaal ge geven inplaats van rente en aflossing, maar hij heeft immers gezegd, dat h\j ook aan de Christelijke Tehuizen meer wil geven, wanneer dat maar wordt gebruikt voor aflossing. De heer Hugenholtz (s.d.a.p.), weerspreekt den heer De Visser bij diens opmerking over de Christelijke Tehuizen van Oost tot West, van Noord tot Zuid. Welnude socialisten hebben in het algemeen geen socia listische Tehuizen noodig, zij zijn Diet bezield met dien ChristelijkeD geest van exclusivisme. Zijn niet bang voor besmetting. Alleen, wan neer de socialisten worden vervolgd, zooals nu door het marinebestuur, dan stichten zij zich een huis, waar ze vrij zijn- De heer Van Bij landt (c.-h.). Ma3r in de Christelijke Tehuizen kan iedereen komen. De heer Hugenholtz (s.d.a.p.): Bij ons ook, maar ze durven niet te komen. De heer Van de Voorst van Z ij p (a.-r.), dringt bij de 3e afdeeling (loodswezen enz.) aan op lotsverbete ring voor de geëmployeerden bij don loodsdienst. De heer Hugenholtz (s.d.a.p.) meent, dat men nu in wat kalmer wateren van de marinebegrooting komt. Toch^beeft men by het loods wezen te doen met een verandering van de instructie, die groote beroering heeft gebracht onder de loodsen. Terwijl vroeger uitdrukkelijk werd gezegd, dat de gezagvoerder hen moest gehoorzamen, is thans de taak van den loods enger omschreven. Daarbij wordt gezegd, dat zij zijn wegwijzers en raadgevers enz. Kort om in eigen oogen althans zijn ze gedegradeerd en zij vragen, hoe zij kunnen verantwoordelijk zijn, wan neer zij niet de macht hebben. Spr. gelooft, dat er'misverstand is bij de loodsen, doch zeer zekeriis het marinebestuur te ver gegaan. Er wordt zelfs iets geöischt, wat onmoge lijk is na te komen, immers: de loods moet zich onthouden van het direct geven van bevelen. Welnu, dat is niet mogelijk. Is er gevaar, moet er dade lijk worden gehandeld, dan is h6t niet mogelijk dat hij zich onthoudt van zelfstandig bevelen. Doch spr. herhaalt, dat de bedoeliDg feitelijk niet is geweest, de loodsen todegra- deeren. Spr. komt zeer op tegen het stolsel van rogisteruren. Dat is een zeer ver keerd beginsel, waarbij de werkgever de risico voor den arbeid afwentelt op den arbeider en wat hier nog het ergste is: men stelt een maximum verdienste vast, zoodat de man eerst wordt onder stoom gezet, maar dan beroofd van de vruchten van zijn arbeid. Zelfs was men eigenlijk ver plicht om coDCurrentiemoeilijk- heden te ontkomen een andere regeling te doen maken door een Nederlandsch-Belgische commissie, zoodra in België een soortgelijke rege iing komt. Eindelijk vraagt spr. lotsverbetering voor het kleine personeel van het stoomloodstransport wezen. De heer Jansen (u.-l.,) acht ook het stelsel van salarieering ver keerd, waarbij het salaris met, een f300 per jaar kan verschillen. Dat is geen regeliDg voor personen, die van een zeer klein inkomen moeten leven. De lieden die bet hier geldt, hebben waarlijk niet noodig op bizondere wijze te worden ge. rikkeld tot plichts betrachting. Ook spr. zag de instructie voor de loodsen liever niet zoo, als zij nu is. Do beer Van Raalte (u.-l.) vraagt algeheele verandering van de salaris- regeling bij het loodswezen. De Minister van Marine, de heer Rambonnet verwijst naar de dis cussies bij de wijziging van de loods- wet. De veranderingen in het stelsel van salarisbetaling zyn niet tot na deel van het personeel van het loods wezen geweest. Loodsen zijn voor 't overige evenals andere menschen sommige goed, andere niet en daarom heeft het nu gevolgde stelsel wat goeds. De levensvoorwaarden zijn trouwens ook gestegen. Het instellen van een Hollandsch-Belgische commissie trekt hem in het geheel niet aan. Wat de aansprakelijkheid aangaat: de'loods is nooit anders dan verant woordelijk geweest tegenover den schipper. Deze en deze alleen is te genover de overheid aansprakelijk ge weest en dat is nu nog zoo en de loodsen begrijpen dat zeer goed. Wan neer de loods een bevel geeft, bedoelt hij daarmee, dat hij den gezagvoerder in overweging geeft, dat dit geschiede. De artikelen worden achtereenvol- De heele marinebegrooting wordt in stemmiDg gebracht en aangenomen met 54 tegen 10 stemmen. Tegen stemden de socialisten en de heer Bichon van IJsselmonde. (De heer Helsdingen s. d. a. p., had bij ver gissing vóór gestemd, doch herstelt zijn vergissing na de stemming.) PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „Hertog Hendrik." Hr. Ms. „Hertog Hendrik" is Don derdag 19 dezer te Aden aangekomen en vertrok d. a. v. vandaar. Brieven voor Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Mot wijziging van het vroeger mee gedeelde zal heden 18 Dec. geen ver zending plaats vinden aan Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik", te Malaga. („St. Ct.") Nedert. Padvinders-Vereenlging. De afdeeling Helder der (voorma lige) Nederl. Padvinders-Organisatie had, ter gelegenheid van de fusie der twee afzonderlijke organisaties in ons land tot éóne „Padvinders- Vercèniging", een propaganda avond georganiseerd op de Bovenzaal van Café „Central", waar de heor Schaap, troeploider in Den Haag, eene lezing zou houden, en tevens lichtbeelden zouden worden vertoond. Helaas was, zooals de Heldersche troepleider, de heer Slingervoet Ra- mondt mededeelde, de heer Schaap verhinderd. In zijne plaats zou nu de heer Baron Van Pallandt van le te Wassenaar, troepleider van de Haag8che Padvinders, eene lezing houden en de lichtbeelden (de heer Van Pallandt was daarvan de eigenaar) vertoonen. De spr. gaf in het kort de ge schiedenis van de Padvindersbewe ging. Zijne rede moge in uittreksel hier volgen In Aug. 1908 werd voor het eerst eon kamp georganiseerd door gene raal Sir Robert Baden Powell, met joDgens, gc-traind volgens de methode van onze tegenwoordige padvinderij. Het succes was enorm en alom werd met scouting begonnen, thans is de beweging over de geheele wereld verspreid. In korten tijd was een be drag van ruim 3 millioen gulden bijeen om het hoofdbestuur te steu nen. De oorzaak van dit reusachtige succes is dat de padvinderij zich aanpast aan den echten jongensaard. Juist, op den leeftijd van 12—18 jaar wordt het karakter gevormd en gaat het er om of de jongen in dien tijd het goede of het kwade heeft ge kozen. De spreker deelde vervolgens een en ander uit do symbolen en de tien geboden der pad vinders wet, die gebaseerd is op de wet van de oude ridders uit de middeleeuwen, mede en gaf een overzicht van de wer king van het corps. Hierna werd een zeer uitgebreide en uiterst fraaie collectie lichtbeelden vertoond. Meerendeels door den eige naar-zelf opgenomen, getuigen ze, zooals de heer Slingervoet Ramondt terecht zeide, van diens talent amateur--photograaf. We zagen eene serie opnamen van de padvindersin Engeland, waar uitteraard de bewe ging den grootsten omvang heeft en waar zelfs de jongens een eigen boerderij hebben, die ze geheel zelf beheeren. Wii zagen ze.blj hei, melken, het mestrljden, het ploegen, het maaien, kortom bij alle landbouw- werkzaamheden. Er waren kiekjes van Belgische padvinders, van Itali- aansche (in een gondel te Venetië, de gelukkigen Spaansche, Poolscbe, Amerikaanscho, Ned. Indische, etc., we zagen de Heldersche padvinders (welke kieken aanleiding gaven tot luidruchtige bludschapsvertoogen der aanwezige jongelui); we zagen de Haagscbe groepen in hun dagelljksch kampleven, visschende, badeude, ko kende, bakkende, konijnen villende („dat klopt niet met de gelofte, dat een P. V. een dierenvriend is riep eeu jongen, nog al ad rem). In een korte pauze werd het Padvinderslied gezongen met, piano begeleiding. En daarna werd de serie lichtbeelden voortgezet en zoo mo gelijk nog overtroffen. Prachtige vogelkieken, door Baron Van Pallandt met eindeloos geduld genomen. Er waren twee opnamen van koelmeezen, die hun nestje hadden gemaakt in een ouden kanonskogelheel mooie zilvermeeuwen zagen we, een prach tige opname, daags na den grooten Septemberstorm genomen. Daarna kwamen nog allerlei kiekjes van de Hollandsche Padvinders te Bergen op Zoom vluchtelingen helpend, aan de grenzen, met het „Roode Kruis", we hoorden nog eeD kampvurige propaganda-speech, kortom, het te veel en te fraai om op te noemen. Tenslotte werd het volkslied met de portretten van de Kon. familie ver toond en staande meegezongen door de aanwezigen. De Voorzitter bedankte na afloop den vertooner voor de fraaie photo's, en wekte op tot aansluiting bij Padvinders beweging. Hij vestigde er de aandacht op, dat in Januari op de bovenzalen van „Parkzicht" te Amsterdam een tentoonstelling op dit gebied zal gehouden wordeD. De Heldersche troepleider,- jhr. Ranneft, voegde hier een kort woordje aan toe, om er op te wijzen, dat er geen vrees behoeft te bestaan bij de ouders voor ongelukken hetgeen nog al te vaak een factor is die weerhoudt tot deelneming want dat de hulp steeds bij de band is. Een padvinder weet zich te helpen, vooral hier in den Helder, waar we zoo geïsoleerd zijn. Spr. vestigde nog de aandacht op het orgaan der veree niging, de „Padvinder". Tenslotte moeten wij nog vermel den, dat een aantal Padvinders-liede ren in den boekhandel verkrijgbaar zijn (uitgaaf W. J. van HoogstraeteD, den Haag), alsook een brochure „Hoe begint men geschreven door een troepleider. Gemeenteraad. Voor Dinsdag 21 dezer is eene ver gadering van den gemeenteraad uit geschreven, waarop o.a. de volgende onderwerpen ter tafel komen Voorstel tot verhuring van het strand te Huisduinen. Aangezien de huurtljd van het strand ultimo Dec. van dit jaar komt te vervallen, stellen B. en W. voor dien opnieuw voor vijf jaren te vernieuwen, en daarbij als veiligheidsmaatregelen de volgende bepalingen te stellen 1°. De huurder zal, met uitsluiting van ieder ander, op bedoeld zeestrand mogen plaatsen badkoetsen en strand- De plaats, waar de badkoetsen wor den gesteld, zal rondom worden af gezet met nette geverfde palen, hoog 1 M. boven het strand, geplaatst op onderlinge afstanden van hoogstens 1.60 M. en op minstens 5 M. buiten de koetsen, aan beide zijden doorgaand tot beneden de laagwaterlijn in de zee. Deze palen worden onderling verbon den door een lijn van 8 c.M. dik touw. De ruimte tusschen deze afzetting is uitsluitend toegankelijk voor de gebruikers der koetsen, waarvoor op goed zichtbare wijze 3 borden moeten worden geplaatst, met het duidelijke opschrift: „verboden toegang voorniet- badonden", en wel 1 aan de achter en 2 ter linker- en rechterzijde. De afzetting moet geheel ten ge- noege van Burgemeester on Wet houders zijn on dagelijks kunnen worden weggenomen. 2°. De huurder zal ten allen tijde, wanneer gebaad wordt, ter onmiddel lijke beschikking moeten hebben een in goeden staat verkeerende roeiboot en een bekwaam roeier, alsmede stel len reddingslijnen, stokken en boeion, naar genoegen van Burgemeester Wethouders. 3°. Hij zal den badmeester moeten voorzien van een luidklinkenden hoorn en hem belasten met het toezicht op de baders, om, zoo gevaar dreigt, hen tijdig te waarschuwen. 4°. Hij zal bij stormweer of sterken eb of vloed geen badkoetsen in zee brengeD of doen brengen, of zwem broek, badmantel en dergelijke bad- bonoodigdhedon verstrekken, dan al leen aan hem bekende en geoefende zwemmers, die met het gevaar be kend zijn. Voorstel tot wijziging van de be sluiten tot uitbetaling van wedden en loonen aan alle gemeenteambte naren en -werklieden, die Zich door de mobilisatie onder de wapenen be vinden. In hun toelichting zeggen B. en W. o.a.: Bij raadsbesluit van 15 September 1914 werd bepaald, dat voor ten hoogste 6 maanden door de gemeente gewaarborgd werd de uitbetaling van wedden en loonen aan alle gemeente ambtenaren en -werklieden, die zich, tengevolge der mobilisatie, buitenge woon onder de wapenen bevinden, en wel: tot een bedrag van 100 aan de hoofden van gezinnen of kostwin ners, en tot een bedrag van 50 aan de ongehuwden geen kostwioners, voor beide categorieën met aftrek van alle door hen van het Rijk ge noten wordende soldij geldelijke vergoedingen krachtens artikel 84 der Militiewet en artikel löbis der Land- woorwet. Dit besluit weid den 26 Januari 1.1. bestendigd en wel zoolang de tegen woordige buitengewone omstandig heden voortduren. Het blijkt thans noodig, dat deze besluiten worden gewijzigd, en wel in dien zin, dat die ook toepasselijk zijn op de manschappen voor den Land storm opgeroepen, terwijl ook tevens moet worden vastgesteld hoe moet worden gehandeld met de personen die voor het eerst bij don Landstorm worden opgeroepen. Immers het be doelde besluit had alleen betrekking op hen, die tengevolge van de mobi lisatie zich buitengewoon onder de wapenen bevonden-, niet op de mili ciens, die voor eerste oefeniDg voor ongeveer 84 maand zjjo of zullen worden opgeroepen. B. en W. bieden den Raad thans een besluit ter goedkeuring aan waarin de bijvoegingen zijn aange geven. Advies op het adres van de Firma Do Boer tot plaatsing van de bekend makingen dor gemeente in de „Hel dersche Courant" (voorheen „'t Vlie gend Blaadje"). B. en W. brengen in herinnering, dat in 1911, op een adres van de Heldersche Uitgevers-Maatschappij, werd besloten voor dat jaar het subsidie, dat tot dien tijd slechts f 76. bedroeg, vast te stellen op f 150.— en de daarop volgende jaren dit bedrag met f75.- per jaar te verhoogen tot het bedrag van f 300 was bereikt. Dit bedrag wordt thans ieder jaar aan die Maatschappij uit gekeerd, en zal moeilijk weder ver minderd kunnen worden. Naar aanleiding van het adres van den heer De Boer, deelen B. en W. mede, dat in het „Dagblad" aan publicatiën werden geplaatst in het eerste kwartaal 1915: 5654 regels, in het tweede kwartaal 6088 regels en in het derde kwartaal 5657 regels, te zamen dus 17399 regels, zoodat, naar een matige ramiDg, mag worden aangenomen dat dit over het jaar 1915 meer dan 20.000 regels- zal bedragen. De plaatsing van de publi catiën in de „Heldersche Courant" zou dus voor 1915, volgons het aan gegeven tarief, een totaal bedrag vau meer dan f800.— gevorderd hebben. Nu rijst de vraag of de meerdere bekendheid, die verkregen wordt door de plaatsing in de „Heldersche Cou rant", deze hoogere uitgaaf zou wet tigen, terwijl ook nog moet worden overwogen, of de bekendmakingen in beide couranten geplaatst zullen worden, dan wel of plaatsing in het „Dagblad", waarvan het dagelijks verschijnen ongetwijfeld toch een voordeel is, onnoodig wordt geoor deeld. Reeds nu worden de publicatiën, die voor het publiek van bijzonder belaDg zijn, ook in de courant van den heer De Boer geplaatst, en het is naar hunne meening mot bepaald noodzakelijk, dat alle bekendmakin gen in die courant voorkomen, zoo dat B. en W. met het oog op de groote kosten geen aanleiding kunnen vinden te adviseeren op het verzoek van adressant in te gaan. Voorstel tot vaststelling van ver ordeningen op de hc-ffing en invor dering van opcenten op de hoofdsom der Personeele BelastiDg. Bij de Wet van 19 Juni 1915 tot herziening van de tabel van verdeeling der gemeenten in klassen, beboorende bij de Wet op. de personeele belasting, is de kom van deze gemeente, in plaats van zooals tot nu toe in de 6e klasse, gerangschikt in de 5e klasse, terwijl het overige gedeelte der gemeente blijft in de 8e klasse. In verband hiermede moeten de bovengenoemde veranderingen gewij zigd worden, waartoe het voorstel strekt. Voorstel tot wijziging van het reglement voor de Zeevaartschool. Ingevolge eene missive van den Minister van Binnenlandscbe Zaken is door den Directeur der Zeevaart school eene wijziging van het Regie ment voor die school ontworpen. Doordat het leerplan van deze onderwijsinrichting uitgebreid is, worden ook de toelatings-eischen eenigszins verzwaard. Voorstel tot toekenning van eene gratificatie aau het personeel der Secretarie. B. en W. zeggen in hun motivee ring: Sedert Augustus 1914 zijn de werk zaamheden ter Secretarie belangrijk toegenomen, tengevolge van den mo bilisatie-toestand en het daardoor aan den gemeentedienst onttrekken van twee ambtenaren, wegens hunne militaire verplichtingen. Het gevolg hiervan was, dat door de ambtenaren ter Secretarie eiken avond moest worden overgewerkt. Wjj achten het billijk, on naar aanleiding van hetgeen bij de behan deling van de begrooting voor 1916 Is gezegd, zijn wij overtuigd, dat dit ook in Uwe bedoeling ligt, dat aan die ambtenaren, bij wijze van tevre denheid, eene gratificatie wordt toe gekend voor hetgeen door hen in het tijdvak van Augustus 1914 tot ultimo December 1915 boven hun gewone werk is verricht. Daarom vragen wij u thans een bedrag van f 1200.— beschikbaar te stellen om onder die ambtenaren te verdeelen voor de gepresteerde dien sten en in verhouding tot de uren overwerk. Wij hebben de eer u voor te stellen ons te machtigen tot uitbetaling van genoemd bedrag. Advies op het adres van H. H. LondOD, verzoekende bouwcrediet en hypotheek. In dat adres deelt deze mede, dat hij sinds een jaar eigenaar is van de later onbewoonbaar verklaarde oude huizen aan de Oude Kerkstraat en dat het hem niet is gelukt bij een of andere hypotheekbank gelden te verkrijgen om tot den bouw van een aantal woningen te kunnen overgaan, waarom hij van gemeentewege bouw crediet en hypotheek verzoekt. De Commissie van Publieke werken, hierover gehoord, heeft zich vereenigd met het ter zake uitgebracht rapport, waarin wordt gezegd, dat het be vreemding wekt, dat de adressant niet bij een hypotheekbank kan slagen, omreden het bekend is, dat zelfs de grootste hypotheekbanken ook in deze gemeente weder geregeld posten af sluiten tegen 51/* °/0 ii 51/, met 1% afsluitprovisie terwijl de ge meente dit zeer zeker niet tegen meer billijke voorwaarden kan doen. Nu zijn er te Amsterdam, den Haag, Dordrecht en in sommige andere ge meenten door bemiddeling der plaatse lijke besturen bouwcredieten onder hypothecair verband verstrekt, doch dit is geschied in December 1914 en Januari 1915, toen de hypotheek banken het geld vasthielden, of 6 °/0 S, 8 op 50 van de verkoop waarde bedongen. In die dagen is met medewerking van Regeering en ge meenten alleen dan geld verstrekt, wanneer de aanvragers soliede bekénd stonden en de panden zeer soliede werden gebouwd, onder toezicht der gemeente, zóó, dat er weinig risico aan verbonden was in de toekomst. Nu de financieele omstandigheden ten deze opzichte wat beter zijn ge worden, geven wij U in overweging ora niet op de betrokken aanvrage in te gaan, temeer, omdat een bouw werk als het hier bedoelde, op een lang niet gunstig terrein in deze ge meente, in de toekomst een te groot risico oplevert in verband ook met de dure prijzen der materialen op heden. De verkoopwaarde toch van huizen in. de Oude Kerkstraat is ge noegzaam bekend om daarvan geen groote verwachtingen te koesteren en als gevolg daarvan kan slechts een zeer matig hypotheek worden ver strekt; het is te betwijfelen of de aanvrager daarmede de zaak op so liede wijze tot stand kan brengen. Is dit wèl het geval, dan kan hij op heden even goed door de gewone hypotheekbanken worden geholpen en dan moet, naar de meeniog van B. en W., de gemeente zich niet met dergelijke zaken inlaten. In verband hiermede meenen B. en W., dat gemeentelijke steun in dezen moeilijk gegeven kan worden en stel len zij voor afwijzend op het adres te beschikken. Advies op eene circulaire van de Vereeniging tot Christelijke Verzor ging van Krankzinnigen, verzoekende eene bijdrage. B. en W. stellen voor bedoelde Vereeniging eene bijdrage ineens toe- tekenDen van f100.-. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing van leges ter secretarie. In de toelichting zeggen B. en W. hieromtrent: Bij do behandeling der gemeente- begrooting voor 1916 word de wecsche- lijkheid uitgesproken om bij de leges verordening te regelen de heffing van rechten voor de verstrekking van opgaven van personen, die zich in de gemeente vestigen of daaruit ver trekken, ter opname in de dag- en weekbladen. Het komt ons gewenscht voor die regeling eenigszins verder uit te breiden en daaronder ook te begrijpen de heffing van rechten voor inlichtingen uit het bevolkingsregister, die door particulieren in hun per soonlijk belaDg meermalen gevraagd en aan hen tot dusverre grafia geven worden, ofschoon daarmede somtijds een geruimen tijd gemoeid is. Dergelijke diensten met een klein bedrag te doen honoreeien, lijkt ons alleszins billijk. Dit geldt ook het af geven van tweede en volgende ge boortesterfte- en huwelijksbewijzen. De origineele bewijzen worden gratis afgegeven en tot heden ook de tweede en volgende exemplaren, maar de ojvariug leert, dat vermoedeüjkjuist daarom door belanghebbenden de hun oorspronkelijk uitgereikte stukken niet steeds met de meeste zorg worden bewaard of behandeld en zoodoende dikwijls onnoodig diensten van de ambtenaren vragen. Wordt een klein bedrag aan leges geheven, dan komt wellicht hieraan een einde. De door B. en W. voorgestelde ver anderingen betreffen: Wekelljk8che opgaven van personeD, die zich in de gemeen te vestigen of daaruit vertrek ken, ter opname in dag- en weekbladenf 0.25 Opgaven uit het bevolkings register voor iederen persoon omtrent wien inlichtingen in persoonlijk belang worden ver zocht 0.16 Bij abonnement per jaar tot een maximum van 1000 opgaven10. Elke opgave daarboven 0.05 Tweede of elk volgend ge boorte-, sterfte- of huwolijks- 'ijs in persoonlijk belang afgegeven0.30 Voorstel tot voorloopige vestiging van het kantoor van den Gemeente- Ontvanger in het huis aan den Ka- naalweg bij de Postbrug. Hieromtrent wordt in de moti veering van B. en W. gezegd: Door U moet nog een beslissing worden genomen met betrekking tot het kantoor van den Gemeente-Ont vanger. Het komt ons voor, dat van het hut3 aan den Kanaalweg by de Postbrug, het gedeelte hetwelk Diet gebruikt wordt voor de administratie der Waterleiding, daarvoor, althans voorloopig, zeer goed kan worden gebruikt, Vooral met het oog op de omstandigheid, dat in den eersten tyd ook de contiöle der belastingeu onder het bestuur van den nieuw benoemden ontvanger dient te blijven. Later zullen wij U definitieve voor stellen doen toekomen tot het al of niet combineeren van de cootróle met het Ontvangerskantoor, zooals door den heer Biersteker aan U is voorgesteld en voor wat noodig is gebleken in verband met het per soneel. Voor het oogenblik verzoeken wij U machtiging het ODtvaugers- kantoor met den dienst der contróle te vereenigen in het gebouw bij de Postbrug. Voorstel om den termijn van af lossing van het voorschot voor wo ningbouw van de Marine woning bouwvereenigiüg „Algemeen Belang" te bepalen op 50 jaar in plaats vau op 75 jaar. Voorstel betreffende de plannen tot verbetering van het Kanaal. Onder overlegging van de twee plannen tot verbetering van den toe stand van het Heldersche Kanaal en verdere daarop betrekking hebbende bescheiden, hebben B. en W. de eer voor te stellen, thans daarin eene beslissing te nemen. Niettegenstaande de tydsomstandigheden ongunstig zijn om tot dergelyko niet absoluut noodzakeiyte belangrijke uitgaven te moeten besluiten, meenen B. en W., dat hiermede niet. langer ge wacht kan worden, omdat, blijkens het daarbij overgelegd schrijven van het Bestuur van den Polder Helder en Huisduiuen, dit Bestuur zyn aan bod van de voor het spuiingsplan benoodigde gronden slechts tot 1 Sep-, tember 1916 gestand wil doen. B. en W. meenen toch aan dit plan de voorkeur te moeten geven, niet al leen omdat dit plan minder groote financieele offers zal eischen dan het bemalingaplan, maar ook omdat, mocht onverhoopt daarmede geen afdoend succes verkregen worden, dit later nog met een bemalingsplan gecombineerd kan worden, dat tot belangrijk miDdere onkosten aanlei ding zal geven dan het thans voor gestelde bemalingsplan en daarby meer afdoend zal helpen. B. en W. stellen daarom voor, tot het Spuiingsplan te besluiten nu de daarvoor benoodigde gronden nog aangekocht kunnen worden voor be trekkelljk matigen prijs, en hun op te dragen de noodige stappen te doen tot het verkrygen van de benoodigde vergunningen van de betrokken De partementen en verder ter voorbe reiding van alles wat gedaan moet worden voor een nader door den Raad te nemen definitieve beslissing met betrekking tot den aankoop van land, plan van uitvoering en de fi nancieele regeling. Voorstel om in de Visscherijschool te doen houden een cursus waarin aan visschers onderricht zal worden gegeven in de internationale regelen ter voorkoming van aanvaringen op zee. SPORT. Voetbal. Wedstryden voor a.s. Zondag. Terrein Bolweg. H.F.C. III Victoria 10 uur. Terrein Tuindorp. H.B.S. III-LeonidasI 10.30 uur. H.B.S. IV—H.F.C. IV 12 uur. Terrein Strooweg. Quick Ajax 10 uur. Leonidas II—Quickll 12 uur. INGEZONDEN. DE HONGERIQE LEEUWEN. Deze week nog ontvangen Onbekendef 0.30 Nog van school 8 0.35 Wed. L0.05 Inzameling school 6 5.70 totaal. f 6.40 Maakt met het reeds ont vangen bedrag 26.22 totaal. f 32.62 Hartelijk dank en dit kan ik na mens den heer Frenkel reeds mee deelen: de leeuwen zijn gered. Er is reeds veel ingekomeD, en o.a. de schoolkinderen van Deventer hebben voor de Heldersche kabouters niet ondergedaan. Prettige gedachte hó, kinderen? Mevr. v. d. Hulst, Laan 2. UITDEN OMTREK. Texel, 17 Dec. De heer D. Tuinstra, volontairaan de M. U. L. O. school te den Burg, die als no. 1 voorkwam te Oudealuis op de voordracht voor onderwijzer aan de O. L. school aldaar, is eer gisteren door den Raad dier ge- Een paar dagen ging hier 't ge rucht dat door visscher^ op Texel- stróom mynen waren gezien, die daar ronddreven. Het mynengevaar op die plaats, waar de garnalenvloot tegen woordig byna alle nachten bezig is, eischt bijzondere oplettendheid. Om trent de bewuste mijnen vernam men verder niets. Het wegennet op Texel wordt hoe langer hoe beter. Door het beharden van den 2den dwarsweg door den polder „het Noorden" heeft men nu ook een goeden verbindingsweg tus schen Oosterend eu Midden-Eierland verkregen. Voor de Leden van 't plaatseiyk nut, „Neptunus", trad Woensdagavond als spreker op Ds. H. Buiskool, van Helder. In een zeer populaire lezing behandelde spreker het onderwerp „Zenuwen, Zenuwachtigheid en Op voeding." Met groote belangstelling werd deze interessante lezing aango- hoord. Na de pauze vergastte de spreker zyn gehoor op de luimige novelle van Mr. Hurrelbrink„Oet 'n kleine repu bliek." Om de koddige tafreeltjes in deze novelle, zoo echt leuk vertolkt, werd nu en dan hattelyk gelachen. Na zyn taak volbracht te hebbon werd de spreker luide toegejuicht en ontving by 't sluiten der vergadering den dank des voorzitters, die de hoop uitte Ds. B. nog meermalen voor „Nep tunus" leden te zien optreden.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2