Laatste berichten. AGENDA. Witte Bioscoop, Koningstraat Hoofd nummer: „De laatste Stuiptrekking". Cinema Palace, Binnenhaven 2. Hoofd nummer: „In dagen van strijd". Eerste Heldersche Bioscoop, Kanaal weg 112. 2 Hoofdnummers: „Haar gesloton deur" en „Do Sage van den Hond van Baskerville". Bioscoop Tavenu, Spoorgrachl. Hoofd nummor„Aan het Front". 21 Dec. Kon. Ver. -Het Nederl. Toon." Opvoering van: „Paria", in Casino, S uur. 22 Dec. „Helder's Harmoniekapol". Concert ln Casino, 8 uur. 28 Dec. Bond van arbeiders ln het Handels- en Transportbedrijf Openbare vergadering in het Marine Oebouw (Plantsoen), 8 uur Buljs - Nitle, z.L. C. van Velzen - Sluljlers, z.; C. E. Brondsemu-Ran, en N. de Kok-Forrer, z. OVERLEDEN: Geene. MARINE EN LEGER. De kSjiitoin-luitonant ter ïee P. A. Bik, thans eerate omcior aan boord van Hr. Ms. „Holland' wordt'8 Januuri tor beschikking gesteld, daar h(j bestemd ls voor hot eskader in Oost-Indl8. De lult. tor zee dor le klasse jlir. J C. F. von Mühlon, adjudant van H.M. de Koningin, wordt 11 Februari a s. per particuliere gelegenheid uit Oost Indiö terugverwacht. De lult. ter zue dor 2o klasse L. A. C. M. Door man is per particuliere gelogonheid uit Oost- IndlB teruggekeerd. De officier-machinist J. A. J. Horssen wordt binnenkort uit Oost Indiö terugverwacht. Bij Kon. besluit is: lo. mot 1 Jan. a.s aa_ kolonels R. Scheffer, commandant van het reg Snlotroepen, on J.H.A.Mijsberg, commandant hot le genie commandement, op nau vrage, ter zake van langdurigen dienst, ondor toekeuniDg van pensioen, eervol ontslag uit den militairon dienst verleend 2o hot bedrag van het pensioen vastgostold, voor don kolonel Scheffer op 12000 en voor den kolonel Mijsberg op f2800 '8 ja— De sergeant K. Jellema. van het 21e regt. fanterio te don Helder, is in zijn teconwoordlgen rang overgogann by hot leger ln Bed -Indiö. De état major vaD Hr. Ms. pant serschip „Kortenaer" dat binnenkort uit West-Indie wordt terugverwacht, bestaat uit; kapitein ter zee L. P. W. van der Wal, commandant; lui tenants ter zee le kl. J. C. F. Hooü kaas (le officier) en J. Bosma; lui tenants ter zee 2e kl. jhr. O. van den Brandeler, H. van Rooy, jhr. H. P. Coertzen jle Koek, P. J. Feteris J. Huljgensluitenants ter zee 3e kl. A. Scheffelaar, W. Haimsen en P. Kronenberg; officier van gezond heid le kl. H. R. Vorst; officier van gezondheid 2e kl. L. Hendriks; 'offi cier van administratie 2e kl. P. H. Sluijter; officier van adm. 3o kl. J. Everts; officier-machinist le kl. J. •T. Campagne en officier-machinist 3e kl. F. Damave. Het machinekamer personeel bestaat uit de machinisten W. Moree, A. D. Jongkees, P. C. A. Schuier, J. N. Gods en T. Huisman. Chef der equipage is de opper schipper J. W. Davidse. Staatsloterij. TrekkiDg van Maandag 2'0 December. Derde klasse, le lijst. No. 415 f 1000. Nos. 4756, 5555, 10183 en 16665 elk f 400. Nos. 6900 en 8161 elk f 200. Nos. 130, 9999,14207, 15233, 17668 en 17933 elk f 100. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Prius der Bed., uitr., vertrok 17 dezer vnn Benua. Booton, thuler., arriv. 10 dezer te Gravewod. Oranje, Ihuiar., vertrok 17 dezer van Colombo. Timor, ullr., pass. 16 dezer Perim. Bawean, ultr., arri v. 18 dezer to Singapore. Jan Plet. Coeu arriv. 18 dezer v. Batavia te A'dam. Pr. Jullana vertrok 18 dezer v. A'dam n. Batavia. Grotlus, uitr., vertrok 19 dezer van Colombo. Java, ultr., arrlv. 19 dezer te Tandjong Priok Krukatau, uitr., arriv. 18 dezor te Sabang. Rumbrandt, thuiar., vertrok 19 dezer van Bapels. Rotterdamsche Lloyd. Djebree vertrok 18 dezer v. Cardiff n. Port-Sald. Ophlr, ultr-, vertrok 19 dezer van Suez. Tabanan, thuiar., vertrok 19 dezor van Padang. Tam hora, uitr., pass. 18 dezer Be vezier. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Maasland arriv. 19 dezer van B -Ayres te A'dam. «elrla, ultr., arrlv. 18 dezor to Montevideo. Gooiland, uitr., arriv. 18 dezer te Montevideo. Hollandia, uitr., paas. 17 dezer Teneriffe. Salland, thuiar., paaa 18 dezer Dungeneea. Tubantia, thuiar., vertrok 19 dezer v. Falmouth. DrechteilauU vertr. 19 dezer v.B,-Ayres n. A'dam, Kon. West-Indischs Maildienst. Oranje Nassau, thuisr., pass. 18 dezer Dungeness. Venezuela arriv. 18 dezer v. W.-Indiö te N.-Tork. Lodewijk v. Nassau, van A'dam naar Colon, pass. 18 dezer Madera. Orion, van A dam naar W.-Indiö, yertrok 19 dezer van Fnnchai. Haven te Nieuwedlep. X) Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen Eng. s.a. „Starling". Idem van Soole naar Harlingen Nederl. a.a. „Friesland". Idem van Huil naar Harlingen Nederl. s.s. „Prof. BuiJs". MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 20 Doe. 1916. VEE. Aangevoerd 17 koeien e: -- L-ir ui-)/i.in Beverwijk, 20 Dec. 1916. Groenten. Andijvie fl.60-f2.60p. 100 Btuks, bloemkool le soort <12.00-118.-, idem 2e soort f7.00—f 10.—, ld. 8esoort f8.00-f6.- p.lWstuks, komkomm. le soort f - .0-f 0.-, 2e soort f 0.00- f0.-, 8« soort f0.f0.— p. 100 st., groene kool f 1.00 - f 260 per 100 stuks, roode kool f 2.00 - i a per 100 stuks, postelein 0-0- ct. per ben, si -00 ct. per 100 krop, savoye kool fMï-f«.- per 100, f-.O-f -.00 p. 000 K G-, sporaloboonon fOC-fOO per 100 K.G spinazie 0 - a0.- ct. kist, spinazie 0-0-ct. per ben. wortelen f 0. f 0.60 por md., spruiten f L60-1.90 per mnd raap stelen f -.0—f 0.— per 100 bos, boerenkool 26 - 40 ot. por kist, knolselderij f2—f6 per 100, prei f6 f 12, radijs fO-fO per 100 bos. Selderij f2.00-f6.- per 100 bos. Broek op Langendijk, 80 Dec. 1916. 8600 bloemkool, le soort f14 99-f 19.70,2e soort <0.^, 1600 roode kool f2.80-f9.00. 8800 B*'" kool fL70-f820, 1200 witte kool f2.08-f8.- baal uien f0 - baal wortelen f9.f0.- rammenae f Purmerend, 21 Dec, 1916. 17 stapels Fabrlekskaas per 60 K.Q. 101 Boerenkaas 60 S Commissie 60 3 Middelbare 60 3 Gondsche kaas 60 1004 K.G. Boter per K.G. f 1.6Ö 462 Bunderen: 827 vette 126 melke 16 Slieren 28 Paarden f O'" 30 vette Kalveren per K.G. f l.- 166 nuchtere id. per stuk f 0.- Slachtkalveren f 12 Fokkalveren per stuk f 16. 386 vette Varkens per K.G. f por K.G. f OSO gelde f 160.- f 0- ld. 161 Blgge 26S9 Schapen Overnouders por stuk f 0.— por stuk f 12— f 86.- Lammeren 308 Ganzen Kalkoenen ".- 162 Zwanen f 7.- Kipeleren per 100 etuks f 8.— EeodeiereD 100 I 0.— Kievitseieren per etuk f 0.- 126 aak Appelen f 1.26 60 aak Peren f L28 Handel matig. f 4.50 „f 660 VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwedlep, 18 December. Aangebracht door 6 korders: 6 stuks groote *'"v 10 stuks middel tong, per stortschol, por mond f 10.a f12.—, 12 mand kleine schol por mand f6.- a f7.-, ;20 mand schar, per mand f8.— a f4.— ▼an garnalenvisscbors: 10 mand schar, mand f2— a f4.—. 20 December. Aangebracht door 9 korders10 - a tonjéfif per tong, per stuk 80 ct.. 8 mana siortscuoi, per mand f 10 a f 18.16 mand kleine schol, per mand f6.— a f6.—, 6 mand schar, per maDd 18.- a f4.-. Van 6 garnalenvisechors 6 mand achar, por mand f8.— a f4/—. Burgerlijke Stand van Helder, van 18-21 December 1916. GEBORENJ. Krflns-Oost, z. DE OORLOG. De algemeene toestand. Van de oorlogstooneelen is er geen nieuws. In het Westen is men blijk baar in afwachting van het groote Duitsche offensief, dat in Eogelsche en Fransche kringen aanstaande wordt geacht en waarvoor de Duitschers zich door een reusachtige troepen concentratie voorbereiden. In het Oosten is de actie, op enkele plaatse lijke operatien na, voorloopig vrijwel tot rust gekomen. En op den Balkan zien beide partijen de kat. uit den boom, nu in de eerste plaats nog altijd niet duidelijk is welke houding Griekenland zal aannemen, tegenover mogelijke actie der ceutralen tegen Saloniki, en in de tweede plaats htt nog niet zeker is hoe Roemenie zich zal houden tegeuover de komende gebmr tenissen. Aan het Italiaansche front houden beide partijen elkaar blijkbaar in ovenwicht, en wat de actie van het Turksehe leger betreft, dat thans door de verbinding met de centrale mogendheden over nieuwe munitie voorraden kan beschikken, moet men zich tevreden stellen met de berichten over de voorbereiding van grootsche operatien, die ten doel. zouden hebben een ernstigen slag toe te brengen aan de grondslagen van het Engelsche wereldrijk, berichten echter waarvan men nog volstickt niet weet in hoeverre z(j op feiten gegrond zijn of alleen berusten op vermoedens. Wat de oorlogsoperatiën betreft leven wij dus in 'afwachting, maar aan alle zijden schijnt men zich dezen wachttijd ten nutte to willen maken, om in do aan de oorlogs tooneelen grenzende neutrale landen, stemming te maken, mot het doel zich den steun dezer landen te verzekeren. Daar wordt gekuipt en geïutrigeerd op den Balkan, maar ook in Perzië, in Afghanistan en zelfs Abyssioië blijfc niet bevrijd van pogingen, om ook dit land, dat eenige honderd duizenden strijders zou kunnen leve ren, in den oorlog te betrekken. Wij behoeven echter niet eens zoo ver te gaan, ook in West-Europa dreigen nieuwe verwikkelingen, en mag men het „Berl. Tagebl." ge looven, dan zou de Koning van Zwe den zich aldus hebben uitgelaten „De oorlog breidt zich langzamerhand uit, het gevaar voor ons land komt steeds nader". Dat klinkt zeker drei gend genoeg, maar het is mogelijk dat deze uiting moer bestemd is om het Zweedsche volk tot eendracht en verzoeniDg op te wekken, dan als een aankondiging, dat nu ook weldra de braud van den wereldoorlog naar Zweden zal overslaan. Intusschen, onbewolkt is de Zweedsche hemel niet. Het optreden van Eugeland tegen de Zweedsche scheepvaart en in het bijzonder tegen het postverkeer tussehen Zweden en Amerika, heeft tot ernstige moeilijkheden aanleiding gegeven. Onder de neutrale Janden was het steeds Zweden, dat met den meesten nadruk opkwam tegen elke inbreuk door de oorlogvoerenden ge maakt op de volkenrechtelijke positie der neutralen, een inbreuk die ten aanzien van dit land voornamelijk plaats had door Engeland, dat uit den aard der zaak als beheerscher van de zee, den Zweedscheu handel belemmeringen in den weg legde, zooals het dat den overzeeschen han del van andere neutralen deed. Dat. Zweden zich het krachtigst verzette tegen het optreden van de Britsche vloot, mag wellicht voor een deel worden verklaard uit de omstandigheid, dat Zweden in tegen stelling met de beide andere Scan dinavische landen, Noorwegen en Denemarken, proDuitsch is, een ge volg miischien minder van Duitsche sympathieën, dan van vrees voorden Russischen bondgenoot der Entente. Maar hot feit vindt ook oorzaak om deze redeD, dat Zweden een der wei nige neutralen is, die zonder recht- streekscb ingrijpen in don oorlog, over middelen beschikt, om aan zjjn opvattingen kracht bü t« zetten. Over Zweden toch gaat een der verbin dingen tussehen de geallieerdo lan den. Het is een doorgangspoort van den Atlantischen Oceaan naar Rusland, en al verbood Zweden ook direct het munitie-vervoer van West- Europa naar het Russische rijk, er bleef nog genoeg verkeer over dat voor de bondgenooten van groot be lang was en welks belemmering een zware slag zou zijn voor de geallieerde mogendheden. Het schijnt, dat Zweden thans van het middel dat zijn geo- graphische positie biedt, wil gebruik maken, om revanche te nemen voor moeilijkheden, die Engeland het m den weg legt. Zooals men weet, heb ben de Eugelsche autoriteiten, naar het heet omdat van de pakketpost tussehen Zweden en Amerika werd gebruik gemaakt tot het vervoer van contrabande, de Zweedsche post van het neutrale Amerika in beslag ge nomen. Zweden antwoordt hierop nu door de Eugelsche postpakketten over Zweden aan te houden en dus het verkeer met Rusland te bemoeilijken. Een postoorlog dus, die natuurlijk weliswaar van ondergeschikten in vloed is, maar .die tot ernstiger ge volgen kan leiden, indien de beide partijen het niet eens kunnen worden. In het Eugelsche Lagerhuis heeft de regeeriDg tegenover de partij, die meent, dat in dezen oorlog uitslui tend en alleen het belang van En geland en dat van zijn bondgenooten den doorslag moet geven, uiteenge zet, dat het noodzakelijk is tegenover de neutralen een zoo tegemoetko mende houding aan te nemen als maar eenlgszina mogelijk ia, ten einde te voorkomen, dat deze neu tralen door al te straffe maatregelen in de armen van den vijand zouden kunnen worden gedreven. En een ac-r Eogelsche bladen heeft dit nog verduidelijkt door op to merken hoe de partij, die nu zoo haid schreeuwt, dat elk rekening- houden met de neutrale belangeu, zoodra dit eenigszins maar in strijd zou kunnen zijn met het Britsche belang, uit den booze is, zeker moord en brand zou roepen, indien de Brit sche diplomatie niet zou weten te beletten, dat weer een nieuwe bond genoot zich kwam voegen bij de centrale mogendheden. Men mag dus verwachten, dat ge tracht zal worden do Zweerisch Eo gelsche moeilijkheden tot een oplos sing te brengen, dat gepoogd zal worden een op de spits drijven van de geschillen te voorkomen. Maar hetgeen thans in Zweden plaats heeft, is nog weer een waarschu wing voor alle tot dusver neutralen, welke gevaren bü voortduring ook voor hen blijven dreigen,' zoolang deze geweldige wereldoorlog voort- woedt. („Hdbl."j wegen in gereedheid te brengen, voor een later offensief, en den opstand van Albaneesche stammen den kop in te drukken. In de Adriatische Zee. Berlijn, 20 De^ De Lokal-Anzeiger ontleent aan de8 Secoio te Genua, dat het Italiaausche transportschip Re Umberto, dat iu de Adriatische Zee is gezonken, 800 man troepen aan boord had. Met uitzondering vau 2 officieren en 40 soldaten, zijn zoo goed als allen gered. Het onheil is gebeurd, doordat het schip op een OosLenrijksche drijvende mijn geloopen is. PLAATSELIJK NIEUWS. Griekenland en de mogend heden. Berlijn, 20 December. Uit Atheno wordt aan do „Lokal Anzeiger" ge seind, dat in de laatste 8 dagen door de geallieerden te Saloniki 5000 man werden ontscheept ter versterking van de omstreken van Saloniki. Volgens ontvangen berichten heeft de regeeriDg van Griekenland slechts formeel geprotesteerd tegen het op rukken van Duitsch-Oostenrijksche troepen, die op Grieksch grondgebied de vervolging der geallieerden zullen voortzetten, doch ziet van eiken maatregel van geweld af. Te Sofia verwacht men eei stdaags de verklaring van inbezitneming van Saloniki, het omliggend gebied en Grieksch Macedonië. De consuls van Duitschland, Oosten- rük Hongaiij", Bulgarije en Turkije troffen voorbertMiugeu tot hun ver trek. Onder de Seiviers, die in d?n laafcsten tijd, hij raaspa's naar Saloniki waren gevlucht, heerscht een paniek, omdat zij vroezen, dat de Bulgaren en hun bondgenooten hun opmarsch naar Saloniki zullen voortzetten. Van het Westelijk front. Het Fransche communiqué van den 19eu geeft aan, dat de artillerie zeer bedrijvig bleef. Van Eogelsche züde woidt roede- gedeeld, dat de Duifischers na een hevige beschieting een gas-aanval deden op do linie Noordoost van Yperon. Evenwel zonder succca. Ook hier is de Duitsche artillerie byzouder actiof. Het Duitsche legerberioht meldt, bohalve de artillerie- eu luchtgevech ten, een beschieting van Westende door Eugelsche monitors. Deze wer den door de bustbatterljen verdreven. Van het Oostelijk front. Het Russische communiqué van den 18-:n meldt het verstrooien van een vüandellike colonne bijbetMjod zijol meer. Verder werd den 17en tweemaal een aa~ val bij Podejerwitsji Do duikbootenoorlog. Londen, 19 Dec. Lloyds bericht „Het Noorsche stoomschip „Nico" is gezonken. Elf man van de équipage en de loods z|jn aan wal gebracht." De werving In Engeland. Londen, 20 December. De kennis geving, dat vier klassen van de re- cruteu worden opgeroepen wekt wei nig verwocdering en wordt algemeen onder alle standen met instemming begroet. Er is nog geen aanwüzing hoeveel manschappen er beschikbaar zün maai men wijst er op, dat terwijl Engeland nu uit ruim veertig klassen er vier van ongetrouwden tot en roet den 22 jarigen leeftijd oproept, Oostenrijk reeds mannen van 46 jaar oproept. Bovendien zijn al die Engelsehen vrü- willig opgekomen. De voorraad man nen van 19 tot 22 jaar is dus bij lange na niet uitgeput. Er zün nog veertig klassen inge schreven manschappen voor den dienst beschikbaar, afgescheiden van de nog geheel niet ingeschreven man nen en de millioenen die reeds ge oefend worden. De bewonderenswaardige geest waarin van hc-t begin af aan de re cruten de oproeping hebben ontvan gen, toont dat er geen moeilükh8id zal zijn om nieuwe lichtingen op te roepen. Tegenspraak. Het bericht aan de Vossische Ztg. uit Athene, volgens hetwelk twee Eogelsche hulpkruisers bij Mytilene op mijnen geloopen en gezonken zijn, wordt van Engelsche zijde officieel tegengesproken. Van het gevechtsterrein op den Balkan. Berlijn 20 Dec. Bij de gevechten ten N.O. van de Tara zün, naar ach teraf gemeld wordt, 3 berg- en 2 veldkanonnen buitgemaakt. Gisteren zün bij Majkowats nieuwe gevechten geleverd. Verscheidene honderden ge vangenen zijn binnengebracht. Van het Itallaansch- Oostenrljksche gevechtsterrein. Rome, 19 Dec. De officieele mede- deeling zegt, dat het weer het krijgs- bedrüf belemmert. De Italianen heb ben evenwel een vljandelüke loop graaf genomen op den Monte San Michele. Zij namen bij die gelegen heid 113 man en 2 officieren go- Uit Albanië. Berlün, 20 Dec. Het Berl. Tage blatt ontleent aan de Nouvellisto het bericht uit Parijs, dat de Italiaan sche troepen, die in Walona ont scheept weiden en die ongeveer 30,000 man sterk zijn, naar het binnenland vau Albanië vervoerd werden. In afwachting van verdere versterkingen mout hun werkzaam heid hierin bestaan, een concentra tiebasis voor te bereiden voor de naar Montenegro en Albanië ge vluchte Serviörs, de proviandeering dezor troepen en die der Servische burgerbevolking te verzekeren, de Taptoe. Hedenavond by gunstig weder Tap toe 8 uur. Afmatsch Havenplein. Tooneelvereeniging „T.a.v.e.n.u." Zaterdagavond trad bovenstaand gezelschap, aan de inwoners van den Helder wél bekend, voor bet voet licht met oen blijspel uit het Duitsch van Carl Laufs en Wilhelm Jacoby, getiteld „In hypnqtïschen Slaap." Dit allerkostelijkste blijspel heeft alle goede en mist vele slechte eigen schappen. Ofschoon er met oude trucs en grappen in gewerkt wordt, de rentenierende oude heer die stie- kum slippertjes maakt naar de stad, speelt er de groote rol in, is toch de manier waarop een eu ander in scèuu is gezet, zeer verdienstelijk en de ictrigue van het stuk, de op zet waarlük origineel. De oudo rentenier Ignaz Döll heeft een vreeseiljken hekel aan spiritisme ou al zulke malle fratsen waaraan zijne viouw, zijn dochter en nog een paar dames doen. En als hij uit een toevallig, gevonden boekj8 verneemt, dat men in hypnose zelfs de herin nering aan het verleden verliest en ook, nadat de patiënt weer wakker is, hem de gesuggereerde positieve of negatieve feiten bijblijven, maakt hü er met zyn zwager grappen over. Wat zou den beiden heeren zoo'u vergetelheid in sommige ge' vallen te pas komen I En uit een luchtig gesprek, kort daahop met Adelheid (zijn dochter)'s neef Gustaaf, leerling vau het conservatorium, ge houden, besluit hij, de oude looze Döll, zich aan de proef te onder werpen en laat hü zicb hypnotisee- ren door Gustaaf. Hij doer. alsof hy weikelijk ia slaap is geraakt, alsof hij werkelük de herinnering kwjjt is geraakt, aisof hij niet meer vei - anlwoordeiyk i3 voor zijne daden. En hij gaat bambocheeren, bl(jft. der. ganschen nacht uit en laat de familie in zak en asch achter. Want Gustaaf wil hem weer terug-hypnotiS6eren, wil de suggestie opheffen (de arme jongen is zelf verschrikt over de kracht van zün fluïde) maar daar komt Ignaz niet in, hij is veel te blij op deze wijze de reeds lang ver smachtende bloempjes buiten te kun nen zetten. Nu komen uit dezen opzet een aantal verwikkelingen voort, die wü niet stuk voor stuk na zullen gaan. Er is in het geheele stuk een climax, die in het tweede bedrüf zijn hoogte punt krijgt, en, ofschoon het stuk door.de vele charges meer een klucht is aan eon blijspel, is de opzet en de veiwikkeliog van het.gegeven aller aardigst. Tenslotte wordt, alweer op geestige wijze, Ignaz, door zijn aan staanden schoonzoon, aan wien hij zoo'n hekel heeft, gedwongen zich gewonnen te geven en komt alles op zyn pootjes terecht. Dit alleraardigste stuk, dat geheel iu de lijn ligt van een dillettanten- gezelschap, werd dan ook op zeer verdienstelijke wüze vertolkt. Dit is waarlijk geene phrase, want de kostelijke figuren van een Ignaz Döll (Vau der Lee), Dr. Poedol, (Van der Meij) en Johan Jacob Assendorp (CoheD) verdienden ten vollo met lof te worden genoemd. Wü willen hier mede niet zeggen, dat de andere rol len minder"goed waren. Mevrouw Van der Lee als Adelheid was een kostelüke oude dame; mejuffrouw Jager als Francisca een alleraardigste dochter en het pupilletje, Emmy was haar waardige partner. Aller leukst was de grime van Ignaz Döll, als een welgedaan rentenier, met het dale knikkertje en den haardos „onderlangs" P. Modderman (Schellin- ger) was de droogkomiek; zyn bak kebaardjes stonden hem goed Therèse, diens vrouw, was wat be weeglijk, hetgeen hinderlijk werkte op het publiek. Kostelijk was dr. Poedel (Van dor Meü), als de professor, het publiek scbaterde van lachen toen hü in zün eentje stond te zingen tegen de melodie in. Zijn Italiaansch is nog niet commo il faut. Gustaaf Wieland (Polak) zag er artistiek aanvallig uit on wist zich in houding en gebaren goed te gedragen op het tooneel, Assendorp, een kleine rol, was een leuk type van een boertje met de hooge pet en de pijp en had eeD aardige grime. Leopold Schimmel, de levensverzekerings-agent, deed wat druk, zelfs Yoor iemand, die légfc- rement ému is, terwijl Paul Wagnor, de dokter, die le beau róle bad, deze op verdienstelüke wijze ver tolkte. Het dienstmeisje tenslotte had een zeer ondergeschikt rolletje. Het was een echt gezellige avond en men zou waarlijk niet gezegd hebben, dat hier dilettanten op de plankon stonden, zoo zeer liep alles op rolletjes. Leger des Heils. Naar wy vernemen zal door het Leger des Heils a.s. Woensdag en Donderdag nog eens een potkollekto worden gehouden voor de te houden Kerstuitdeeling. Gaarne vestigen we de aandacht onzer medeburgers hierop in de hoop, dat niomand zal voi tbyloopen zonder even bü de Keratpotten stil te staan en een gave, hetzü klein of groot daarin te werpen, tot vreugde vau de heilsoldaat, die er de wacht by houdt. willen goven, dat in de komende zoinezzitting cogz3l worden voorge steld om het subsidie van de Zeevaart school op Vlieland to verhoogeti, in dien het Ryk alsnog het gegeven subsidie verhoog, stemt de com missie in tot afwljziDg vau de aan vraag, om subaidieverhooging. S.S. „Prinses Juliana". Het stoomschip „Prinsos Juliana" vau de Stoomvaart Maatschappij .Nederland", Zaterdag vau Amster dam naar Batavia vertrokken, is Zondag te Rotterdam binnengeloopen met een defect aan een der sch roe ven. Naar de gezagvoerder verklaarde had het schip op een onbekend ge bleven voorwerp gestooteu. Het schip werd in bot gemeente dok te Rotterdam ter onderzoek op genomen, waarbij bleek dat twee schroefbladen verbogen waren. Deze worden door waarlooze welke schip aan boord had, vervangen. Men verwachtte dat het schip hedenavond de reis zou voortzetten. heden brand iu de sigarenfabriek van de firma Ph. de Ruiter Zoon aldaar. Na deu brand ontdekte men de ve; missing van f 133 uit de brandkast, die geopend werd gevonden, terwül een bedrag van f 68 onder in die kast onaangeroerd was gelaten. De politie bad den 17 jarigen sorteerder C. I/. tevergeefs aau een streng verhoor onderworpen, maar Zaterdag j.1. gaf deze zün patroon te kennen, dat hü te Utrecht een andere betrekking wilde zoeken. De politie heeft hom daarop andermaal in verhoor genomen en op hem een bankbiljet van f 25 gevonden. Hy legde een volledige bekontenis afdoor inklimming had hij zich toe gang weten te verschaffen in fabriek e:i kantoor, de brandkast met den sleutel geopend, de gelden eruit ge nomen en daarna brand gesticht. Hy deelde tevens medo, dat er nog f 100 aan bankpapier thuis tussehen de dakpannon van het privaat verborgen waren, welke gelden men ook werke- lyk aldaar vond. BINNENLAND. Prov. Staten van Noordholland. Zee vaarschool op Vlioland. Mits Gedop. Staten de toezegging Valsche Zilverbons. In een buitengewone zitting van i rechtbank te Haarlem werd gis teren behandeld de zaak tegen A. en W. Wernik, en J. Taverne, be schuldigd van het vervaardigen en uitgoven van valsche zilverbous van f2.50. 15 getuigen waren gtdagvaard. Over de voorgeschiedenis der zaak het volgende: Sedert maanden werden in alle deelen van ons land valsche zilver bons uitgegeven, zonder dat bet de politie gelukte eenig spoor te vinden van herkomst. Eiudelljk kreeg de Haarlemsche recherche een belang rijke viugerwüziog. Door tweeZand- voortscho veldwachters werden in de duinen een drietal cliché's gevon den voor het drukken van zilverbons en e#n cliché voor'het vervaardigen van bankbiljetten. Deze waren in een papier van oen Haarlemschen rüwiel- handelaar gewikkeld. Door een samenloop van omstan digheden en den spemziri van den inspecleu der Haailemsche recherche kwam men op het spoor der ver vaardigers. De inspecteur was met de zinco's naar een zinkhandelaar gegaan en vernam van deze dat het'gebruikte soort, door batikkers werd gebruikt. Toert de inspecteur daarna op weg ging naar den bekenden batikker, Chris Lebeau, en hü door de Ripperda- straat te Haarlem liep, viel hem een huls op waar geen gordijnen voor de ramen hingen maar gebatikte doeken. Nader informaties brachten aan h6t licht dat de bewoners, die er een zuak op na hielden voor het repareeren van antieke en kunstvoorwerpen, vi zonderling leefden. Op bellen weid b.v. niet opengedaan. In hun „zaak" was zoo goed als niets te doen, zoodat niemand be greep hoe ze eigenlijk aan den kost kwamen. Door de politie werd na oenig ver der ondeizoek een inval in het huis gedaan. Zij vond bij huiszoeking aller lei benoodigdhedeu, die dienst zouden kunnen gedaan hebben bij de ver- valschingeo, n.1. fotografische toe stellen en een persje. Van meer belang was echter het vinden van een stuk zink. Het blsek n.1., dat het stuk zink van de zinco, in de duinen ge vonden, precies paste in een uitsnij ding van het zinkstuk in het perceel in de Ripperdastraat aangetroffen. Bij onderzoek door deskundigen bleek verdc-r, dat de streepen der beide stukken zink en de vlekken daarop voorkomend, gedoegzaam aantoonden, dat beide stukken één geweest waren. Bij voortgezet onderzoek te Leiden werd op een stuk papier een snorhaar gevonden, vermoedelijk afkomstig van een der-vervaardigers - waarop sporen van witte en blauwe verf ontdekt werden. Door de beklaagden werd tegen de huiszoeking geprotesteerd, zelfs door ingezonden stukken in de Haar lemsche couranten. Bü verhoor voor den rechter van instructie legdeu zij echter een volledige bekentenis af. Ter terechtzitting erkenden zij eveneens hc-t ten laste gelegde. Door verschillende getuigen worden verklaringen afgelegd inzake het verstrekken van zink, ontvangen van valsche zilver bons enz. Een vreemd gevai. Te Alkmaar is Zondagmiddag uit het water van den Baansingel het lijk opgehaald van een 64-jarig man, dié sedert Vrüdagavond vermist werd, uadat hü aan zijn broeder een bedrag van flOO terleen had gevraagd en verkregen. In verband hiermede is een be woner der Spoorstraat aaDgehoudon van wieu vermoed wordt, dat hij door afpersing de f 100 heeft afhandig ge maakt van den verdronkene, daar dit bedrag niet op het lük is gevondeD. Verstikking. Een bewoner van dc Vijzelstraat te Scheveningen kwam bij de politie aangifte doen, dat een bij hem in wonende 38 jarig heer tijdens den maaltijd een stuk vleesch iu de lucht- püp had gekregen, dat daaruit niet verwüderd kon worden. De inmiddels ontboden geneesheer constateerde den dood door verstikking. Overredan. Zaterdag zün te Amsterdam twee meisjes van omstreeks 9 jaar in de Ferdinand Bolstraat door den auto van den heer B., uit Hilversum, over reden. In het O. L. Vrouwe Gasthuis bleek een meisje reeds overledende toestand van het andere is hoogst bedüDkelyk. Den chauffeur treft waar schijnlijk geen schuld, daar het on geluk gebeurde, doordat de meisjes onverwachts de straat overstaken. - Een arme man heeft op het Louise de Colignyplein in Den Haag een bankbiljet van f 1000 gevonden. Nadat hij het aan een politieagent had laten zien, deponeerde hü het aan een politiebureau. Korten tijd daarna deod een be kende firma in Den Haag aangifte van de vermissing van een dergelijk bankbiljet, dat volgens opgave op het Louise do Colignyplein verloren was. De firma schonk den eerlijken ouden man tien gulden. Brandstichting. To Culemborg ontstond 14 dagen geledeu onder verdachte omstandig BUITENLAND. De Amerikaansche Vloot. Volgens het nieuwe vüfjaarlykscho vlootplan van den Amerikaanschen minister va-n marine zullen er slas. kruisers met een snelheid van 35 knoopen per uur, d. i. bijna 40 Eu gelsche zeemden, worden gebouwd. Deze schepen zullen ecu water ver plaatsing hebben van 40.000 ton en gedreveff worden door machines van tussehen de 150 en 200 duizend P. K Een lasterproces tegen de „Globe", Mevrouw Asquitb, echtgenoot© van don Engelscbuu premier, heeft de „Globe" ee i p.occs wegens last aangedaan. Hot "blad had leeds sedert geiuimen lyd toespelingen gemaakt op misdragingen von do tclitgenootc van een kabinetsminister, die name lijk relaties zou onderhouden met Duitsche krijgsgevangen officieren en ofschoou de naam van mevr. Asquith niet werd genoemd, waren de aan duidingen van zoodanige» aard, dat niemand anders bedoeld kon zijn. Bovendien had een met het blad in verbindipg staand persoon erkend, dat er hier inderdaad sprake is van de vrouw des eersten ministers. De zaak zal in den loop dezer week door de rechtbank behandeld worden. van de naar Albanië gevlucluc 20,000 Serviërs. Duizenden zijn .c-r zonder twijfel van honger omgekomen. Dui zenden zjju door de Albaneezen dood geschoten. Do buit, die de Duitscbo, Oostcn- rijksche en Bulgaarscho strydkrach ten in Servië hebben gemaakt. i* ontzaglijk. Ze bestond o. m. uit 4500 spoorwagens met tal van, deels splin ternieuwe locomotieven. Byna alle wagous volgeladen met munitie, ge schut, leder, rubberbanden, benzine, kortom met een reusachtige hoeveel heid voorwerpen, die de Serviërs een jaar lang van de entente-mo- gendheden hadden weten le ver- kt'ügou. Berichten ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Johauneaburg, 21 Dec. De Wet en 118 van zijne aanhangers, djwwegeca hoogvenaau tot gevaugeuiSoiraf wa ren veroordeeld, zijn in vrijheid ge- steiu, op voorwaarde, dat de boeten botaald woiden e: de vrijgelatenen zich verbinden tot na atl>jp \a.' deu stiaftüd, weke h> e oorspronkelijk opgelegd was, van alle deelname aan politiek, als ook van het bijwonen van openb.iro vergaderingen t.e ont houden en hun district niet zonder toestemming te verlat-, n. Constantinupel, 21 Dec. De Tiirk- sche troepen heböen Anafoi ta en Ai i Boernoe volkomen vau vyanden ge zuiverd. Zy drongen tot aan do kust door en maakten een groot aantal kanoenen en renten, benevens een groeten voorraad muDitie .buit. Terugtocht der Britsche troepen van Gallipoll. Londen, 20 Dec. Officieel wordt gemeld, dat alle troepen bij Soevla en Anzac (Ari Boernoe) met de ar tillerie en de voorraden, met goed gevolg naar een ander gevechtsterrein z(jn overgebracht. Londen, 20 Dec. De mededceling in het Lagn huis dat alle troepen bü Soevla en Anzac met hun kanonnen on voorraden op voorspoedige wijze en met onbeteekenende verliezen zijn overgebracht naar oen ander gevechts terrein, is met toejuichingen ont vangen. Asquith zeiöe, dat dc troepen zyn ieruggetrokken in overeenstemming met een besluit, dat hot kabinet eenigen tyd geleden heeft genomen. Konstantinopel, 20 Dec. Aan |de Dardanellen is sedert gisteren op het geheele fiont verwoed gevochten. Onze troepen deden bü Anafarta en Ari Boernoe een algemeenen aanval, terwijl een tegenaanval van den vijand bij Sed-ul-Bahr onder buitengewoon grooto verliezen werd afgeslagen. Bij Anafarta en Ari Boernoe hebben wij belangrijke zuidelijke steunpunten vermeesterd. Een nader bericht zegt dat de vijand bij Anafarta en Ari Boernoe op de vlucht sloeg en onze troepen bü Ari Boernoe de zee hebben bereikt. De buit is aanmerkelijk groot. Dikke mist heeft het den vijand mogelijk gemaakt te ontkomen zonder een groot aantal gevangenen in onze handen te laten. Saloniki, 19 December. De inrichting on versterking van het verschanste kamp te Saloniki worden met kracht voortgezet. In de streek van Doiran worden Bulgaarsche troepen saamgetrokken, waaronder do aanwezigheid van Duit sche elementen is opgemerkt. Duitschland oefeDt diuk uit op Griekenland, ter verkrijging van on gehinderde» toegang op Grieksch Engelsche verliezen op den Balkan. Londen, 20 December. Tennant-, onderminister van oorlog, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Eogel sche vprliezen op den Balkan tot 11 December hebben bedragen32 offi cieren on 1246 manschappen, van wie slechts 1 officier en 85 manschappen zün gesueuveld. Gevecht tussehen Grieken en Buigaren Brindisi, 20 December. In de pro vincie Epirus zijn onlusten uitgebro ken tengevolge van een botsing tussehen vooruitgeschoven Griekache posten en Bulgaarsche voorhoede troepen, die op Grieksch gebied door- drongon. Aan beide zijden moeten heel wat dooden en gewonden zijn. In allorjjl zyn Grieksche afdeelingen naar Koritaa en Pogradits gezonden, om de garnizoenen dier steden te versterken. Berlijn, 20 Dec. Uit Sofia aan het „Berliner Tageblatt" In gezagheb bende militaire kringen deelt men mede, dat van het geheele Servische leger op zijn best alleen de trein, zonder artillerie, naar Montenegro en Albanië is ontkomen. De Serviërs konden ten hoogste zes op lastdieren geladen batterijen berggeschüt mee nemen. Van de 30,000 Serviërs, die naar Montenegro vluchtten, hebben er nauwelijks 20,000 Skoetari be reikt, eu ook dezen bevinden zich in zoo beklagenswaardigen toestand, dat zü moeilük els combattanten kunnen worden gebruikt! Erger ia het lot Afloop Aanbesteding. Door de Directie der Marine alhiir werd 21 Dec. 1915 aanbesteed: „Het verbouwen van hetlJzerina- gaziju tot Geschuluiakoiij e» «ie daar mede in vel band staande wei kzanm heden". De volgenden biljetten waren in gekomen Th. v. d. Sterie f 24869.-. G. Schellingfer f 24011. T. Drijver f23317.-, C.Quack f22484.-, Stu renburg en Boerdyk f21800.-, R. N. van Os f 21381. J. de Vries f 21264. Gebrs. van Pelt f'21000.-, I. L. van 03 f20997. H. Riemen 880.-, J. Smit f 20866.-, A.Krü- nen f19921.-, H. Wijker f19914.- J. Spruit f19843. -. UIT DEN OMTREK. Anna Paulowna, 20 Dec. 1915. Voor een zeer talrijk publiek gaf de redei'ükerskamer „Vriendenkring" Zondagavond haar eerste uitvoering in de zaal vau den hec-r G. Boiet te Broezand. Opgevoerd werden: „Het geheim eenrr Moeder", tooneelspel in drie bedrüven door J. H. J.-.useu en „Het bedrogen drietal", blijspel met zaug in éen bedrüf door M. j. Gillissen. Ofschoon het eerste heel wat van de spelers eischt, hebben déze ge toond, zich goed in hun lollen te hebben inge wei kt, zoodat het spel met alle aandacht werd gevolgd. Veel succes had ook het. nastukju vooral bij'de ontknoopiDg. Een wel gemeend applaus beloonde do spelers, die er verzekerd van kunucr. zün, bij een volgende uitvoering niet min der publiek te zuilen trekken. Op den avond van den 2en Kerst dag zal ds. Reinders met, züne jeug dige catechisanten ongeveer 170 in getal in het kerkgebouw te Kleine Sluis h;t Kerstfeest, vieren. Op de in te eken lijsten voor dit doel aan de ingezetenen gepresenteerd, is voor een flink bedrag geteekeud. Evenals vroeger jaren zal weder een' Kerstboom in orde worden gemaakt, waarbij de kinderen eenige Kerst- Lederen zullen zingen onder leiding van den heer A. de Boer, Or der de zelfde leiding zal een zangkoor een drietal liederen ten gehoore brengen. De Pruisische verliesiljsten. De Pruisische verliesiljsten nos. 390 t/m. 899 bevatten de namen van 42825 gesneuvelden, gewonden en vermisten. Sedert den aanvacg van den oorlog zün nu op de Pruisische lijsten t/m. 399 de namen vermeld van 2,287,083 gesneuvelden, vermis-*, ten en gewonden. De lijsten zyn ongeveer 3 a 4 we ken by de gebeurtenissen ten achter. Een betrekkelijk gróót percentage van de vermelde militairen is weder genezen, en opnieuw naar het front vertrokken. Doch het aantal der ver liezen, nu reeds meer dan 2miljoen, blüft afzichtelijk genoeg. Behalvu do Pruisische verlieslijsten heeft het Duitsche legerbestuur nog uitgogevon 234 Saksische, 316 Wurtembergscho en 240 Beiersche verlieslijsten, een 50 tal ïysten van de marine en eenige lijsten van verliezen onder de bij het Turksehe leger ingedeelde Duitsche officieren en onderofficieren geleden. De Duitsche verlieslysten, welke worden uitgegeven in den vorm van een krantje (de pagina's zün iets groo- ter, dan eene halve pagina vau ons blad), nemen t/m. no. 399 10610 dicht bedrukte bladzyden in beslag. In boekvorm zou dat op zijn minst 45000 bladzijden zijn; dus het deel gerekend op 450 bladz., een werk van honderd deelen, niet anders bevattend dan de getuigenissen van de bar- baarschheid dezer eeuw! CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek ia het verslag der lezing van prof. Van Rees en het verslag van „Helpt Elkander" tot het volgend nummer blüvcn ligger). Advertentiën. Geboren: MATHIJS, Zoon van M. DANIJEJE en W. DANIJEJE-Süter. IJmuiden, 17 Dec. 1915. Geboren: GEURT. Zoon van DIRK VAN LEEUWEN Gz. en G. VAN LEEUWEN- KOOSBR. Heldor, 21 December 1915. Scbiftnstnal tt.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2