Bekendmaking. DE OORLOG. Advertentiën. Aan de Leden der Ned. Herv. Kerk. DOOPSGEZINDEJEMEENTE. Tandarts VAN TROTSENBURG afwezig. AGENDA. Witte Bioscoop, Koningstraat. Hoofd nummer: „Thoreso Raquin", Cinema Palace, Binnenhaven 3. Hoofd nummer: „Zijn Moeder". Eerste Helderscbe Bioscoop, Kanaalweg 111 3 Hoofdnumm.„Charley'B vlucht en „Londen en Parijs". 4 Jan. Het Hollandsch Tooneelgezelscliap. Op voering van: „Een Snoepreisje naar Itallö" en „De Bruiloft van Kloris en Roosje", Casino, 8 uur. MARINE EN LEGER. voetsluls; mot gemoldcn datum de kapt.-lnil. t. J. W. P. J. do Wal eervol ontslagen van hst bevel over Hr. Ma. instructlescblp „Van Galen" en hem opgedragen het bevel over Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Met den 8den Jan. 1916 worden aan boord Hms. „Van 8peülc" geplaatst: de machinisten C. van Drlmmelen on H. J. Takons. 1916gepiaatstaan boord Hms. „Koningin Em leur bij het hospitaal der Marine te Willems oord en gesteld ter boschikking, torwjjl de officier van administratie der le kl. P. M. Schreudora met den Isten Jan. 1916 wordt go- plaatst in de directie der Marine te Willems oord en 16 Jan. tl a.v. belast met de functie van administrateur hij het Marlno-hospltaal te Willemsoord. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Oranje, thuisr., arrtv. 28 Dec. le Suez. Prinses Jullana. ultr., vortr. 38 Dec. v. Gibraltar. Prins der Noderlsnden, uitr., pass. 28 »ec. Perim. Roepat, uitr., pass. 23 Doe. Finisterre. Rembrandt, tliuler., pase.28 Dec. Dover. Rondo, vertr. 28 Dec. van Phlladelphianaar Gal- veeton. Vondel, thnlar., vertr. 28 Dec. van Sabang. Banka, thuiar., arriv. 28 Dec. te Port Nalal, Samatra, thulsr., Is 27 Dec. bij Deal geank. Tlmor, ultr., Rotterdamsche Lloyd. Insullndo, thuisr., vertr. 28 Dee. van Napels. Birma, thuisr., vertr. 27 Dec. van Port-Said. Menado, van R'dam naar Norfolk, pass. 27 Dec. Cape Race. Koninklijks Hollandsche Lloyd. Gelria, thuisr., vertr. 28 Dec. van Santos. Eemland, thuiar, vertr. 24 Dec. van B.-Ayres. Hollandia. ultr., vortr.26 Dec. van Pernambuco. Rijnland,thuisr., pass. 26 Doe. Fernando Noronlia. Friaia, ultr., vertr. 28 Doe. van Corunna. Kon. West-Indische Maildienst. LodowUk van Nassau, van A'dam naar Valparai- so, Dasa. 27 Dec. Fernando Noronlia. Oranje Nassau, thuisr., pass. 29 Dec. des non: 30 don Noord-Hinder. Haven te Nieuwediep. e. Aangekomen vanHi ken naar Newcaatle, ce Catbarlna". Idem van Harlingou naar Lyth, Eng. B.s. „Amulet". Idem van Harlingen naar Huil, Ned. a „Minister Tik". Idem van Hall naar Harlingen, Ned. e. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: bezorging, a/h Postk. Naar Atjeh en onderhoorigheden en de Oostkust van Sumatra: jolkon Dlnsd.j 8.40 Naar Guyana (Suriname) Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba: of Queenetown dag en Dond. 8.40 Naar St. Martin, St. Eustatius en vla Amsterdam 130Bec 18 Jan.| 8 ileenopverl. d.afi.)i Eng 'Talleei mail vla Engeland Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal alken Donderdag, S.40 VISSCHERIJBERICHTEN. Nlenwediep. 28 Dec. Aangebracht door 2kor- dera: 2 mand kleine Bchol per mand f8. mand scharren per mand f 4.—. 29 Dec. Niets binnen. 80 Bec. v.m. 8 nur. Aangebracht door 6 kor- dere12 mand kleine schol per mand f 6.— a 6 mand scharren per mand f8.— a fS.60, MARKTBERICHTEN. Broek op Langendijk, 29 Dec. 1916. 10900 bloemkool, leaoortf6.--f9.—, 2osoort f0.-af0., 1680 roodo kool f4.69-f0.-, 14000 gele kool f 1.40-f980, 0000 wltto kool f-.O-fO.-, 7 baal uion f4 20, - baal wortelen f—9.—f0.— 1286 rammenas f 4.90. Behagen, 30 Decomber 1916. 3 Paarden f 160.- k 170.- Veulens 0.— 0.- Ossen O.— 0.— 6 Stieren 200.- 280.- 4 Geldukoeiun (magere) 280.— 200.— 94 Geldekoolemivatle) 190.— 462- 12 Kalf koeien 24a- 340.- 19 Vaarzen 160.— 180.- Pinken ft— 0.— Graakalveren 0.- 0.— 26 Nuchtere kalveren 12 - 22.- Kammen 0.— 0 Schapen (magere) -.- 280 Schapen (vette) 88.- 60- 1400 Ovornonder8 84.- 86.60 Lammeren 0.— 0.— Bokken en Geiten 0.— 20 - 28 - 12.- 80.- 0.50 175 0.60 1.75 0.76 L60 160 Biggen 100 Konijnen 100 Kippen 20 Eenden Dolven u— u— Ganzen 0.— 0.— Zwanen 0.- 0.- 240 K.G. Boter 1.66 1.66 60 Kaas 0.60 0.70 800 Kipeieren p. 100 stuks 7.60 8.— Eendeleren p. 100 stuks 0.— vette schapen stug: joien stuc; overhouden li siapeiB ïaoneKSKaas i .u.—empuio ooe- renkaas f68.00 0 stapols fabrieks commissie- kaas f00.— 9 stapols boeren commissie kaas f71.-. 00 middelbare kaas f00.-. Totaal 27 stapels, wegende 28916 K.G. Handel stug. oorlogsschepen krachtigen steun ver leenden met hun geschutvuur. Het ;eldt hier blikbaar de Arabische colonne, die in de kuststreek ageert. Er schijnen ook nog een paar benden in het binnenland, in de streek van Siwa te opereeren. Men zal zich de veronderstelling herinneren, dat de Duitsche en Oos tenrljksche duikbooten, die in de Middellandsche Zee werken, een basis zouden hebben in de baai van Soloem, en dat op grond van die veronder stelling do vloot der Entente een wakend oog hield op de kusten van Egypte en Lybie. Fransche oor logsBchepen hebben nu de baai van Soloem doorzocht en nu zijn daar dus inderdaad ook Britsch6 oorlogs bodems aanwezig. Meer dan verontrusten zullen die Arabieren aan den Westkant van Egypte de Engelschen wel niet kun nen doen. Mogelijk zal hun werken ook eenige gisting verwekken onder de stammen, die dichter by den Nijl wonen. Een aanval van beteekenis is slechts uit het Oosten mogelijk, en, naar het schijnt, wordt die aanval door de Engelschen verwacht en nemen zij krachtige maatregelen tot tegenweer. Eenige berichten wijzen er op, dat de Australiërs en Nieuw-Zeelandevs, van Anafarta en Ari Boernoe op Gallipoli teruggetrokken, in Alexan- drië zijn ontscheept, waar ztj indertijd ook in zee zijn gestoken om naar de Soevlabaai koers te zotten. Volgens een bericht vau de Parijsche „Temps"' moet men den aanval der Turksche troepen, geleid door Duitsche officie ren, tegen einde Januari verwachteo. Zij zijn thans bezig spoorwegen en telegraaflijnen op het schiereiland Sin;.I aan te leggen. Generaal de Castelnau heeft nu gezegd, dat de stellingen bij Saloniki onneembaar waren, maar men vraagt zich af, of voorshands nog wel de gebeurtenissen de gelegenheid zullen geven deze meening te*toetsen, m. a. w. of die stellingen voorloopig wel zullen'wor den aangevallen. Het Reutertel. over het vertrek der Indische troepen uit Vlaanderen en Noord Frankrijk blijkt in zooverre onduidelijk te zijn geweest, dat er geen twijfel bestaat, of alle Indische troepen gaan naar een^ander gevechtsterrein. In Engeland zal nu dienstplicht worden ingevoerd, een maatregel, die in deze omstandigheden en op dit oogenblik van meer belang voor de binnenlandBche politiek van Engeland dan voor den oorlog is. („N. R°tt. Crt.") Van het Westelijk front. Parys, 28 December. Onze artillerie heeft een opslagplaats van munitie bij Steenstraete opgeblazen. Onze beschieting van een bosch in de streek van Reims heeft een grooten brand veroorzaakt. In de Vogezen hevig artillerie duel. Wij hebben eeDige loopgraven op den Hartmannsweilerkopf veroverd, die nog door den vyand bezet waren tus- schen de toppeu Rehfelsen en Hir- stein, en daarbij honderd gevangenen gemaakt. Berlijn, 29 December. Westende is weder door een vaandel Ijken motor beschoten, ditmaal zonder eenige uit werking. De voorwaartsche beweging van den vyand op den Hirzstein is door ons vuur gestuit. Des avonds vielen de Franschen tweemaal de door ons terug veroverde stellingen op den Hartmannsweilerkopf aan. Zij drongen ten deele in onze loopgraven binnen Na den eersten aanval werd de vijand overal dadelyk teruggedreven. De ge vechten om enkele stukken loopgraaf na den tweeden aanval van den vijand zijn nog aan den gang. Aan gevan genen verloren de Franschen tot nog 5 officieren en ruim 200 man. Van het Oostelijk front. St. Petersburg, 28 Dec. Aan het front ten Zuiden van de Pripiet en in Galicië duren de botsingen voort. Op sommige plaatsen krijgen zij een zeer verwoed karakter. Berlijn, 29 December. Aan de kust bij Raggasem teu N.O. van Tukkum mislukte een voorwaartsche beweging van een sterke Russische afdeeling. Ten Z. van Piusk is een Russische veldpost overrompeld en gevangen genomen. In Perzlë. Teheran, 27 December. De Russen hebben Kasjan bezet en rukken op Ispahan aan. De dlenstpllchtkwestle In Engeland. In de laatste dagen zyn er Kabinets vergaderingen gehouden waarin het resultaat van de recruteerings-cam- pagne werden besproken. ThaDS is door Asquith aangekondigd, dat con scriptie noodig is. De oppositie in het ministerie is zeer klein, in tegen stelling met de berichten welke van groote oneenigheid in het kabinet melding maakten. Misschien zal er eenige wijziging in het ministerie komen om verschillende redenen, maar het feit is dat het denkbeeld van dienstplicht weinig verzet vond. De dwangmaatregelen zullen in hoofdzaak gericht zijn tegen de onge huwde jonge mannen, welke in ver zuim bleven zich vrijwillig aan te melden. (Zie bericht le pag.). De algemeene toestand. Op het Westelijk front duurt de verhoogde bedrijvigheid van de artil lerie voort en op den Hartmanns weilerkopf heeft weer een loopgraaf gevecht plaats gevonden. St. Peters- burg zegt, dat ten Zuiden van de Pripet in Galicië de botsiDgen (tus- schen verkenningsafdeelingen) voort duren en hier en daar een verwoed karakter aannemen. In West en Oost een weinig verhoogde levendigheid dus, geen berichten van belang echter. Reuter meldt weer een ontmoetiDg tusschen Engelschen en Arabieren uit Lybie in Westelijk Egypte dd. 25 December. Van eenig belang is daarbij de toevoegiog, dat bij het afslaan van den aanval Engelsche fen. De sleepboot, had machine-schade en een gebroken schroef en kon dientengevolge zijn reis niet vervol- >n. Op draadloos bericht om assistentie vertrok de sleepboot Achilles" van hier, die het vaartuig na lang zoeken wegens den zwaren mist - naby de Koog op Texel aantrof, op sleep touw nam en alhier binnenbracht. De „Gezina Johanna" was op weg van Bergen (waarheen het onlaugs oen lichter had overgebracht) naar Nieuwendam. Gisterenavond werd door het Bestuur der Ned. Nat. Werklieden- Vereeniging „O. S. W." alhier open baar a-.nbesteed de levering van lijkkisten ten dienste van het Begra fenisfonds van bovengenoemde Ver eeniging, gedurende het jaar 1916. Ingekomen waren 18 inschrijvings biljetten, van de heeren P. de Waard f 16 50; C. Spigt f 16 C. Pieterse f 15 50H. H. London f 15.50; P. Goudswaard f 15.30; J. Bels f 15.30; F. Bakker f 15.10; P. Krul f 15.02; H. C. Heiting f 15. H. Riemers f 14.72; W. de Jong f 14.48; J. Glotze f 14.25; Th. v. d. Sterr f 13.95, allen alhier. De levering is aan den laagsten inschrijver gegund. Politie. De Hoofdcommissaris van Politie te 'sGravenhage verzoekt hun, die zijn ingegaan op de advertenties ge plaatst door het Haagscli Prijskamp- kantoor" en door het „Versaudhaus Mercurius" alle schrifturen, op die zaken betrekking hebbend, aan hem te willen opzenden, onder vermelding van den datum, wanneer men met. die kantoren in relatie is getreden. Het zal oprijs worden gesteld om reeds lang geleden onderhandelingen ter kennis te brengen. Bovenstaand geldt alleen voor die gevallen, waarin men gelden aan die kantoren inzond en men daarna niets ontving. Zoowel het Prijskampkan toor als het Versandhaus worden door één persoon gedrevoD. Het adres van die kantömi is Rljswijksctaeweg 333, voorheen Smits straat 127. PLAATSELIJK NIEUWS. Coneert Klicka. Het concert van den Boheemschen barp-kunstenaar Klicka zal thans gegeven worden 17 Januari a.s. De reeds genomen entréekaarten blijven geldig voor dien datum. Bij Kon. besluit ls de opzichter Rijkswaterstaat 2e kl. A. T. van Veen bevorderd tot de le kl., gerekend van 1 Juli 1914. De sleepboot „Achilles" is heden morgen naar Terschelling vertrokken. Vermoedelijk zit aldaar een stoom trawler aan den grond. Bizonderheden ontbreken. Gisterenmorgen werd de molor- sleepboot „Gezina Johanna" door een torpedoboot nab(j Vlieland aangetrof- BINNENLAND. Nederlandsche mail. Van bevoegde zijde wordt verno men, dat van het stoomschip „Frisia", van den Kou. Hollandschen Lloyd, dat den 22sten 'dezer van Amsterdam met bestemmihg naar Zuid-Amerika is vertrokken, door de Engelsche autoriteiten te Falmouth de post is aangehouden. Voorts wordt meegedeeld, dat van de Donderdag j.1. te Falmouth aan boord van de „Nieuw-Arasterdam" aangehouden mail uit Amerika eer gister een gedeelte door de maat schappij „Zeeland" hier te lande is aangebracht. Gistermorgen te Rotterdam ont vangen poststukken uit dio mail waren ongeschonden. Een tegenspraak. Het Haagsche Correspondentie bureau meldt: Naar wij vernemen moet het bericht omtrent weigering van de-Engelsche Regeering om de lossing toe te staan van ledige koolzuurcylinders, uit Nederlandsch-Iodië te Rotterdam aan gekomen ter vulling in een Neder landsche fabriek, sterk zijn overdre ven. De juiste toedracht „der zaak zou de volgende zijn Toen op 21 October j.1. de „Deli' uit Nederlandsch Indië te Rotterdam aankwam, werden aan de N. O. T. zeer nauwkeurige inlichtingen ge vraagd omtrent de bestemming der zich daarin bevindende cylinders. De correspondentie, welke daarover voerd is, had tot resultaat dat op 20 December deze cylinders konden worden vrijgegeven. Inmiddels zijn op 27 October de „Sindoro", op 6 Nov. de „Grotius" en op 25 November de „Tambora" binnengeloopen met zulke cylinders aan boord. Omtrent deze partijen is nog geen definitief besluit genomen, maar het laat zich aanzien dat ook deze zaak in orde zal komen. Immers, nadat het onderzoek iu zake de „Deli" tot gunstig resultaat had ge leid, heeft de Engelsche Regeering zich tot dusver niet meer gesteldop, het standpunt dat deze cylinders, althans ten deele, niet zouden bestemd zijn voor Holland, doch er zich toe bepaald de N. O. T. te verzoeken, nauwlettend toe te zien op de bestem ming van de cylinders, die met volgende booten zullen worden aan gevoerd. Wat de later aangekomen booten, de „Prinses Juliana" en de „Kawi" betreft, daaruit zyn dan ook de cylinders door de N. O. T. dadelijk vrijgelaten, omdat zij terstond over tuigd was van de juistheid der daar voor aangegeven bestemming. („Hbld.") - Het stoomschip „Kangean", van de maatschappij „Nederland" is giste renmiddag te 3 uur, misleid door den dikkea mist., uitgaande tegenover het Centraalstation te Amsterdam, uit de koers geraakt en vastgeloopen. Na eenige vergeefsche pogingen slaagde men er in het stoomschip te 5.16 uur vlot te krygen. Schipbreukelingen gered. Kapitein C. van Benthem Jutting, van het op 25 Decomber binnenge komen stoomschip „Boeton" der Stoom vaart Maatschappij „Nederland", rapporteert op .3 en 4 December de bemanning van een tweetal sloepen te hebben opgepikt van het be-Oosten Malta in den grond geschoten stoom schip „Umeta", die door hem den oden December te Malta werden ontscheept. Trawler opgebracht. Uit IJmuiden wordt aan het „Han delsblad" gemeld, dat aldaar gisteren de trawler „Henriëtte Eli se" binnen kwam, welke rapporteerde door de Duitschers naar Borkum te zijn op gebracht. Zondags (2en Kerstdag) ontdekten de opvarenden twee Duitsche water vliegtuigen. Deze bleven op eenigen afstand van den trawler en keerden daarop in O. richting terug. Denzelfden dag kwamen des mid dags drie gewapende Duitsche traw lers, blijkbaar gowaarschuwd door de vliegtuigen, full speod op den trawler af. Den schipper werd toen aangezegd de trawlers naar Borkum te volgen, waar men des middags te 4 uur aankwam. Den volgenden morgen mocht het schip reeds weder vertrekken. Naar de meening der opvarenden van de „Henriëtte Elise" was de ver moedelijke oorzaak van deze opbren ging, dat hun vaartuig (daar het eenieszins door het ruwe weer uit den soera was geraakt) zich op afgezet gebied bevonden on de Duitschers dus om deze reden een onderzoek wenschten in te stellen. Het Damhotel te Amsterdam. Iu verband met de financieele moei lijkheden, waarin de Vennootschap tot exploitatie van het Damhotel verkeert, hebben de aannemers de werkzaamheden voor den bouw stop gezet. De ambtenaar en het openbaar leven. De lieer Spiekraan heeft aau het gemeentebetuur to Rotterdam ver zocht, in de eerstvolgende raadsver gadering de volgeDde vragen te mogen stellen en toelichten: „Is het juist, dat door den secretaris der gemeente aan den schrijver in gemeentedienst J. P. Honnef op 4 December is medegedeeld, dat aan genoemden Honnef niet meer zal worden toegestaan, voor zijn politieke denkbeelden in het publiek propaganda te maken? 2o. Is het juist, dat tot genoemden Honnef is gezegd, dat, iudien bij zich van propagandistiachen arbeid niet onthoudt, bij „weer aan dezelfde armoede zal moeten worden prys gegeveD, waar hij door medelijden werd uitgehaald? („Volk".) De zeelledenstaking. Een deel van de bemanniDg van de „Eemstroom" van de Hollandsche stoombootmaatschappij, welk schip Dinsdag zou vertrekken, heeft met inachtneming van den gestelden ter mijn den dienst Opgezegd. Op het vertrek van dit schip op Dinsdag bad dit besluit geen invloed. Dinsdagavond zou ook de „Vlie- stroom" vertrekken. Naar de directie meedeelde, heeft zij op hare advertentie, waarin ma trozen en stokers werden gevraagd, tal van aanbiedingen ontvangen. („ff. bi.") De geïnterneerden te Zeist. Naar men aan het Centrum mede deelt, hebben de bewakingstioepen in het kamp bij Zeist gisteren een groep Belgische geiaterneerden overvallen, die zich in het kamp schuldig maakten aan dobbelspel. Op een van hen werd zelfs 400 gulden gevonden, meeren- deels door dobbelen gewonnen. Ook in de Belgische cantine zyn eenige ongeregeldheden voorgevallen. De dienstdoenne sergeant werd met ledige bierflcschies geworpen, waarop deze een schot in de lucht loste. De hierop afkomende marechaussee's heb ben daarop met de blanke sabels met geweld de cantine ontruimd. Een smokkelende burgervader. Naar wij vernemen is aan E. Ceule- naere, burgemeester van Philippine (Zeeuwscb-Vlaanderen), en diens zoon, C. Ceulenaere, door deu militairen bevelhebber in Zeeland het verblijf uit bet onder diens bewind staand gebied ontzegd. Naar men met groote stelligheid verzekert, staat dit in verband met het smokkelen van vijf vaten benzine aan de Isabella-sluis te Philipjnne, waarbij bovengenoemde burgemeester 6n zijn zoon moeten betrekken zijn geweest. (Tel.) - Uit Winterswijk schrijft men aan Het Volk: önze plaatsgenoot W., wien het verblijven in het in staat van beleg verklaarde gebied is verboden, woont zoo dicht bij de grens, dat zijn huis op Hollandsch gebied ligt en een gedeelte van zijn erf tot Duitsch grondgebied behoort. Nu hij niet in zijn woning mag verblijven, heeft hij een houten loods gebouwd, precies op de grens. Met de tafel in 't midden, zit hij nu 's middags op Duitsch en zitten z(jnhuisgenootenop Hollandsch grondgebied. De electrlsche draad. Men meldt uit Terneuzen Een dertienjarige jongen uit de Belgische gemeente Wachtebeke is in de Moerpuipolder in aanraking ge- komèn met de olectrische draad aan de grens en onmiddellijk dood neer gevallen. Alweer I Dinsdagavond zijn op den Amers foortschon Straatweg bij Crailoo, twee militairen uit de legerplaats bjj Laren door de Gooische stoomtram over reden. Eén was dadelijk dood: de ander, vree3elijk verminkt, is gister ochtend in bet hospitaal te Naarden overleden. De militairen waren afkomstig uit Katwijk. Zij heetten Kuit en Duiven- bode, en waren oDgehuwd. (N. v. d. D.). Doodelijk ongeval. In het magazijn van heerenartikelen der firma A. F. Herberman, Koniags plein te Amsterdam, is gistermorgen een ernstig ongeluk gebeurd. Do liftjongen was bezig, zittende op de kooi van de lift, het koperwerk te postsen. Te ongeveer negen uur wilde een kantoorbediende zich met de lift naar zyn kantoor op de tweede verdieping begeven; hij vroeg of de jongen er niet af zou gaan, doch deze gaf er de voorkeur aan te blijven zitten. Op de tweede verdieping verliet de kantoorbediende (le lift en sloot de hekken ervan. De lift ging evenwel verder omhoog, de jongen, die er nog steeds bovenop zat, schijnt zich te ver over den rand te hebben heen gebogen en raakte bekneld tusschen het plafond der tweede verdieping en de lift. Hy sloeg op den vloer van de tweede verdieping neer en was on middellijk dood. Met gespleten hersen pan werd hij opgenomen. Diefstal van dria makreelen. De 27-jarige koetsier van het Am sterdams Goederenvervoer, die drie makreelen wegnam uit een der ge sloten kisten, welke hij vervoeren moest werd Dinsdag door de Vierde Kamer der Rechtbank te A'dam ver oordeeld tot vier maanden gevange nisstraf, overeenkomstig den eisch van het O. M. Stroopars. De rijksveldwachter De Rijke was Dinsdagnacht onder de gemeente Monster in het jachtveld in burger - kleeding bezig met het opruimen van aldaar uitgezette wildstrikken, toen hij daarin gestoord werd door twee mannen. Op een bemerking hunner zijds, maakte hü zich bekend. In plaats van hun weg toen te ver volgen, vielen zij hem, onder het uiten van bedreigingen aan. De een trok een geladen revolver, richtto het wapen op het voorhoofd van De Rijke en trok afgelukkig ketste het wapen. Door koelbloedig en krachtdadig op treden wist De Rijke zijn aanvallers in bedwang te houden, wat den twee den niet belette hem een slag met een ijzeren stang te geven op zijn neus, waardoor De Rijke bloedend verwond werd. De beide daders werden gearresteerd en ingesloten in het huis van bewaring te 'sGravenhage-; het zijn twee be woners van een woonwagen. Van het Zuidelijk front. Weenen, 29 December. Ia den sector van Sugana is een vijandelijke aanval op den Monte Carbon ile, ten Z.O. van Barco, afge- INGEZONDEN. Geachte Redactie. Gaarne zag ik onderstaand in Uw blad geplaatst, nu het verbetoren van het Heldersche kanaal, zijn beslag schijnt te krijgen en dit eerstdaags in den Raad tot een beslissing zal moeten komen. De beslissing, inzake het Heldersche kanaal. Werkelijk, niet zoo'n eenvoudige taak voor ons Gemeente-Bestuur en Raad, om in deze een beslissing te kunnen nemen, in den zin, welke maar eenigszins kans van slagen waarborgt. Niét alleen uit een hygiënisch, doch niet minder uit een financieel oogpunt, dient hier andermaal op ge wezen te worden en aaDgezien het den lezer bekend zal zijn, dat door mij 4 jiar geleden, een plan daaromtrent, is ingediend, wenschte ik daarop nog eens terug te komen. Ea nu behoeft men waarlijk geen Polytechnische school beloopen te hebben, om eerst dan in aanmerking, te kunnen komen, om een oordeel in zulke gevallen te kunnen vellen. Iutegendeel, ik heb geleerd, dat praclisehe ervaringen en ondervingen in het leven, maar al te vaak van veel meer nut kunnen zijn. Beide laatste zijn mij gelukkig niet vreemd. Terzake: 't Is dus het plan het kanaal te ververschen door het z.g. spuiplan en als ik het goed heb be grepen, dit in verbinding te brengen met de fortgrachten.. Dit wekt voor mij groote verbazing en waar ik het een voorspelling in deze te doen. Het resultaat mijner voorspelling is, niet alleen een stinkenu Heldersch kanaal, doch idem hot verbindings gedeelte, plus de bederving indirect der fortgvachten. Men zal mij toe voegen, bewijzen, doch met datzelfde recht vraag ik de bewyzen om mijn ingediend plan, als minderwaardig te beschouwen, en deze bewyzen mist een elk kanaalplaD-ontwerper. Ik heb indertijd, geachte lezer, mlin plan zoo maar niet neergekalkt, vol strekt niet. Ik blyf beweren, dat alleen door het inbrengen van versch zeewater ons kanaal verbetering zal geven. En nu is dat geen utopie, maar de be wijzen zijn daarvoor aanwezig. Men kan vrijwel hetzelfde plan zien werken te Neuhaus aan de Oste(DuitschlandL) met de grootste resultaton. Men ga daar zoo noodig heen van Gemeente wege om zich te overtuigen, daar het van te groot belang is. Eigenaardig is bet, dat ik nu geheel niet eens, van de andere ontwerpers, het bewijs geleverd krijg, dat mijn plau, zoo mij laatst ter oore werd gebracht, niets om het lijf had. Met dergelijke fanatieke uitingen in oen onderonsje maakfr- men- er zich niet mede af. Ik heb dat plan gemaakt en neem zoonoodig ook de uitvoering er van op mij en met beter resultaten, als van die, waar het oog op gevallen is. En bovendien aanmerkelijk goed- kooper. 't Is dus volstrekt niet een hersenschimmig idee, maai' wel dege lijk een plan met goede te verwachten resultaten en dit heb ik toch al meer geschreven, dat ik het voor de trokken autoriteiten, geheel wil uit leggen. Daarbij heeft elke belasting betalende inwoner, in een tijd als thans, waarde belastingen zich toch al zoo geducht, doen en nog meer zullen doen gevoelen, toch zeker het recht, 't zijne er aan toe te voegen, in een zoo groote uitgave straks, welke mijns inziens, te lichtvaardig, door het alleen van een kant, te bespreken en te beoordeelen, wordt behandeld. Voert men het plan uit welk be- haudeld zal worden, men onthoude mijn voorspelling, 't wordt niemendal. Achtend, J. J. SCHOEFFELENBERGER. Nachtelijke ondernemingen van den vijand in het gebied van den Col di Lana zijn mislukt. Het gevechtsterrein op den Balkan. Saloniki, 29 December. Een reizi ger, die hier uit Santi Quaranta is aangekomen, meldt dat afdeelingen vaD het Italiaansche leger, dat zich te Valona bevindt, sommige punten van de grens van Epirus naderen. Albanië. Londen, 29 December. De bladen melden: Harold Spencer, een gegra dueerde van de Amerikaansche marine- akademie te Annapolis, daarna adju dant van den prins van Wied en thans luitenant-vlieger van de Engel sche militaire missie naar Albanië, is zoo pas uit Skoetari teruggekeerd en bevestigt het bericht van den terugkeer van den prins van Wied. Deze rukt, na te Prizrend met Oos- tenrljksche hulp Albaneesche stam men georganiseerd te hebben, thans met groote vastberadenheid op, om de Serviërs naar het Zuiden in de richting van Valona te drijven, de onafhankelijkheid van Albanië te her stellen en den troon weer te be klimmen. Engeland en Zweden. Naar „Stockholm's Dagblad" van gezaghebbende zijde verneemt, zijn alle tot dusver ontvangen berichten over de houding van Engeland van dien aard, dat de regeering van Zweden den post-oorlog noch zou kunnen opgeven, noch matigen. De regeering wacht op meer positieve berichten in den vorm van een ant woord op haar ingediend protest. Tót gisteravond was geen antwoord van Engeland ontvangen. Een gedeelte der aangehouden post pakketten voor Zweden is thaDs door de Engelsche regeering vrijgelaten. Alle pakketten waren geopend én van een Eogelsch zegel voorzien. Berichten ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad Den Haag, 30 Dec. Volgens draad loos telegrafisch bericht zou het Ne derlandsche stoomschip „Ellewouts dijk" in de Noordzee by het licht schip „Galloper" op een mijn zijn geloopen. De bemanning is aan boord van de „Batavier III". Het schip behoorden a&n de firma Zonneveld v. d. Meer (sch. Th. van Hattem stoomboot-mantscbappy) te Rotterdam en mat bruto 2200, netto 1412 ton. Laatste berichten. Van het Oostelijk front. Weenen, 29 December. Aan de grens van Bessarabië heeft de vyand giste ren zijn door hevig geschutvuur voor bereide aanvallen herhaald. De vijan delijke kolonnes zyn overal, hier en daar dicht voor onze hindernissen, door ons geweer en geschutvuur ge stuit. De verliezen der Russen zijn groot. Ten oosten van Boerkanof hebben wij enkele dekkingsafdeelingen voor sterke Russische strijdkrachten dich ter naar onze hoofdstelling terugge trokken. In Wolhynie hier en daar geschut- gevechten. Uit Mesopotamlë. Londen, 28 Dec. Officieelgeneraal Townsbend meldt, dat de aanvallen en het bombardement op de Engel sche stellingen sedert 25 dezer ge heel hebben opgehouden. De duikboot- en mijnoorlog. Londen, 29 Dec. Lloyds meldt, dat het Engelsche stoomschip „Morning" in den grond is geboord. De kapitein en de tweede stuurman z(jn gered. [1836 1916. Den 5den Januari a.s. hoopt l onze geliefde Vader en Groot- vader, de Heer JACOBUS JOHANNES PIETER VAN DIERENDONCK, j) te den Helder, zijn 80en geboorte- dag te herdenken. Dat hij nog lang gespaard moge bleven, is de wensch van zijne liefhebbende Kinderen en Kleinkinderen: M. J. DE ZEEUW- Van Diererdonck. W. B. DE ZEEUW en Kinderen. Rotterdam, 30 Dec. 1915. SchieveeDstraat 30a. Op den 18en Januari a.s. hopen J onze innig geliefde Ouders, huwd- en Grootouders, C. HEERES 6n E^JiEERES KARREMAN, l den dóg te herdenken, waarop zij vóór 40 Jaar in den echt werden I verbonden. Dat zij nog lang voor [ons gespaard mogen blijven, is1 de weDsch van hun liefhebbende Kinderen, Behuwd- en Kleinkindeien: H. SIERSMA. E. SIERSMA-Heerbs. H. VORRER. B. VORRER-Heeres. - A. HEERES. C. HEERES (West-Indiö) C. HAASBROEK. J. HAASBROEK Heeres. M. HEERES en Kleinkinderen. Algemeene kennisgeving. Helder, 30 Dec. 1916. Hoogstraat 26. Den 3den Januari 1916 hopen J onze geliefde Ouders, DAVIO WIJNBEEK en AALTJE QRIMME, den dag te herdenken, dat zij f I vóór 12J jaar in den ocht zijn j verbonden. Namens hun liefhebbende Kindoren MAARTJE. PIETERNELLA. JACOBA. Helder, 30 Dec. 1915. Spreuken 9 vers 11. n Zoo de Heere wil, hopen onze g geliefde Ouders, Behuwd-en Groot- vj ouders, de Heer ADRIAAN SPANJERDT en Mejuffrouw N WILHELMINA JACOBA OEN BAKKER,S den 13on Jan. 1916 hyu 40-jarig Huwelijksfeest le vieren. Dat zij tot in lengte van dagen X voor elkander en ons allen ge-1 spaard mogen blijven, is de op a rechte wensch van hun liefhebbende Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. B Amsterdam, 80 Dec. 1915. f i Madurastraat 30 huis. Don 3den Januari 1916 hopen v mijn geliefde Kinderen, OAVID WIJNBEEK en AALTJE QRIMME, 1 hun 12j-jariga Echtvereeniging te herdenken- Uit aller naam: Wed. H. QRIMME. N. GRIMME. A. D. GRIMME en Verloofde. I V. .GRIMME. S. GRIMME. Helder, 30 Dec. 1915. Getrouwd J. 0. VERMEER, Scrgt.-MonUur, en N. DIJKSHOORN, die levens hun hartelijken dank be tuigen voor de ve?e*blykon van be langstelling, bij hun huwelijk onder vonden. Helder, 23. December 1915. Ondertrouwd Q. B. VELDT, Stafmuzikant Kun. Marine en H. M. DE HAAN. Huwelyksvoltrekking 20 Jan. 1916. Receptie Zondag 2 Jan. 1916 van 2 4 u. to Haarlem, Parklaan 80b'oüd- Haarlem, 30 Dec. 1915. Onderirouwd „vaHUddt ,o. Amsterdam, 0C' Roggeveenetr. 87, huis. Huwelijksvoltrekking 18 Jan. a. s. te Amsterdam. Hartelijk dank aan de vriende- lyke geefsters en gevers, die ous ook ditmaal woder in staat stelden met de kinderen der Zondagschool en Bewaarschool Kerstfeest te vieren. C. BREET Az., Vijzelstraat Helder. Dankbetuiging. Ondergeteekende brengt langs dezen weg zijnen welgemeenden dank voor de hulp en bijstand, verleend bij de ziekte en het overlijden van mijne geljefde Echtgenoote, in het bij zonder aan den Heer Officier van Gezond beid iste klasse De Jager en aan Dokter Loüwbrse. Ook mijnen harte lijken dank aan de buren en dragers vaö de Vereeniging „Helpt Elkander" voor de laatste eer, aan mijne Echt - genoote bewezen. Namens de Familie: P. LEUR. Mijn hartelijken dank aan de firma Gebrs, SLIKKER, voor het in -mij gestelde vertrouwen. By 't doen van zaken met ge noemd^ firma ont ving ik een tamelijk groot bedrag te weioig, hetgeen zij mij na eenige uren op mijn aanvraag direct teruggaf. K. KLEIN, Huisduinen. Geboren ELIZEBETH AORIANE, Dochter van H. A. ROODENBURG én J. T. ROODENBÜRG Ber Helder, 29 December 1915. Burgemeester en Wethouders van Helder brengen ter algemeene kennis lo. dat, met ingaDg van Donderdag 23 December e.k., het Kantoor voor de contröle der Plaatselijke Belastingen zal zijn gevestigd in het perceel Kanaal- weg 79, en het Kantoor voor de distri butie van Levensmiddelen in het per ceel Spuistraat 19, hoek Stationsstraat; 2e. dat het Kantoor van den Ge meente Ontvanger zal gesloten zijn Donderdag 30 en Vrijdag 31 December e.k., terwijl dat Kantoor, te rekenen van 3 Januari a.s., zal zijn gevestigd in het perceel Kanaalweg 79. Helder, 22 December 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. HOUWING. De Secretaris, UURBANUS. Evangellsatiegebouw in de PALMSTRAAT. OUDEJAARSAVOND, half zeven Ds. H. VINKE, van Alkmaar. ZONDAG, v.m. 10 uur: Ds. T. KLOOSTERMAN, vau Alkmaar. 's Avonds half zes de Heer W. L. JENS, Oud-Zendeling van Nieuw Guinea. De Godsdienstoefening op Oude jaarsavond vangt aan te 7 uur. is van 1 tot 10 Januari

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2