HELDERSCHE COURANT KUNST EN LIEFDE. Tweede blad. COLTOF, Kanaalweg Heeren- Gummi-jassen f 13.50 1915 -1916 Coltof COLTOF, "KANAALWEG. Engelsche Keper, COLTOF, Kanaalweg Heeren- Ulsters I6.5Q No. 4663 VRIJDAG 31 DECEMBER 1916 43e JAARGANG LIJST van Ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. Naam: Beroep: Woonplaats: Van: Gel. Wed.H C CB9r«»d3,z.,Acht.str.46,Groningen. B.C. N. Bruin, muj.torp loViooostraat 22a, A'dam. N.H. J. E. van Wolferen-Wagenmaker, liuisli., Koogras 89. Weesp. H. J. van der Bligtenhorst. matroos-bottelier, C. Ditostraat 17, Deventer. A Doorewaard,lotlerz.1Kanaalw.-l4,Alkmaar. Wad P.F.v.Rooljen, z.,'Vlam str.61, Nijmegen. B.0. J. H. Verborno, chaO'our, DUkstr. 13, A'dam. H.GSohuszl8r,8tok,,Acht,Bliinoh.53, N.H. D Sirach.boekdr.Konlugstr 62, N.wiJkerhout n.W.Drooger,stokor-oliem ,Tuinstr.25, Aypo. W.J.Wilters, zondor, Vijzelstraat8c, 'sHage, B.C. P. J. SnUkerB, sergeant-kok, v. Galenstr, 67, Nijmegen. A. Gerritsen, booteman, Breestr. 27, A'dam. N.H. HA.Boesslnk,stok.,Kanaal w ï5,Ocbtrup(D.). R.C. G Smit, brloven-bostBloemstr. 11, A'dam. N.H. W.J Bitter,sorgt. mach Tuinstr. 18, Arnhem. B.C. L. de Wit, arbeider, Koegraa. Barsingerhorn.N.H. H.deVrles, v.Galenstr. 62, A Paulowna. VEBTROKKEN. Naam BeroopWoonplaatsNaarGel. J. Visser, brugkn., Achtergracht w/z 76, War- menhuizen. R.C. J. Engel, conduot., Wilh.str. 1D, Uithoorn. D Goz. D. G. v. d. Struils, leerl.verpl. Woststr. 106, Alkmaar. N.H. T Keukens,schaalkn.,Polderw.3,Veenendaal. R-C. W.Sa8,kantoorbed.,Hoog3tr.l20, Enkhulzen. Gcr. A.A.Kruljne-Tuljt, z.,Pr'.Hend ln 7. Dovonter. N.H. P. do Roook, Direct. Postkantoor, Maastricht, A. doVries, korp.-torp. Botliastr. 84. Avereest. J.H.Dokker, bediende, Spoorstr. 130, Arnhem. C. M. Niemeljer, clichöm., Gasstr. 23, Berlijn. E L. H. Binksma, matr. v. Hogendorpstr. 13, Leen- AGENDA. Witte Bioscoop, Koningstraat. Hoofd nummer: .,De Alpenzanger". Cluerua Palace, Binnenhaven 2. Hoofd nummer: „Dood voor de Wereld". Eerste Heldorscho Bioscoop, Kanaalweg 112. 2 Hoofdnummers: „De nachtelijke bozookor" eu „De liefdes Barometer". Bioscoop Tavonu, Spoorgracht. Twee hoofdnummors: „Rob, do detective Hond" on „Minnevuur en Minnenijd". I Jan. Het Hollandsch Tooneolgezelschap. Op voering van„Een Snoepreisje naar Itallö" en „De Bruiloft van Kloris on Roosje", Casino, 8 uur. DE OORLOG. De algemeene toestand. De loopgraafge vechten op den Hart- mansweilerkopf blijken den Franschen eeuig uieuw voordeel te hebben ge bracht. Dat blijkt uit de volgende zinnen van het groote Duitsche hoofd kwartier - „Zy (de Franschen) dron gen ten deele onze loopgraven binnen. Na den oersten aanval werd de vijand overal dadelijk teruggedreven. De gevechten om enkele stukken loopgraaf na den tweeden aanvaL van den vijand zijn nog aan den gang". Dit beteekent, dat de Franschen deze stukken loopgraaf voorloopig hebben veroverd en later hebben zij ze, vol gens haar eigen mededeeling van gisternacht, tegenover tegenaanvallen der Duitschers weten te behouden. Ook bij Armentières heeft eeG loop graafgevecht plaats gehad. Bij over rompeling viel een Engelsche afdee- liog een Duitsche loopgraaf binnen. Maar na 10 minuten trok zy zich weer terug. In het Westen overigens niets van belang. Van meer belang is de offensieve beweging der Russen op het Zuidelijk gedeelte van het Oostelijk gevechts terrein, in de streek van den Dnjestr. Dit offensief wordt blikbaar met aan merkelijke kracht ondernomen. (N. Rott. Ct.) Van het Westelijk front. Parijs, 29 Dec. Het gevecht in de Vogezen duurt voort. Levendige ka- nonhade tusschen de Fecht en Thur; een hevige beschieting in de buurt van Hartmannsweiler, waar de Fran schen, ondanks de hevige tegenaan vallen, meesters van het terrein bleven en van een reeks Duitsche versterkingen tusschen Rehfelsen en Hirzstein, waar zij reeds vroeger een aantal loopgraven hadden genomen. Ingezonden Mededeeling. FEUILLETON. Ingezonden Mededeeling. Kanaalweg. Sedert Zaterdag maakten de Fran schen 300 krijgsgevangen. Het geheele aantal gevangenen sedert het begin der operaties be draagt 1668 man. Krijgsgevangenen berichten, dat de verliezen der Duit schers zeer groot zijn. Van het Westelijke front. Berlijn, 30 Dec. In den nacht op den 29sten mislukten pogingen van de Engelschen om ten N.W. van Rlj3el door overrompeling in onze stellingen binnen te dringen. Aan den Hartmannsweilerkopf is het gisteren ia handen van de Fran schen gebleven stuk loopgraaf her overd. Van het Oostelijk front. St. Petersburg, 30 Dec. Links van de Aa heeft onze troepen een vijan delijke afdeeling ontmoet en ontstui- mig met de bajonet aangevallen. De Duitschers vluchtten achterlating van dooden en gewonden. Op het front ten Zuiden van den Pripet en Galiciö zijn gevechten aan den gang. Berlyn, 30 Dec. Bij het leger van de Ahmer hebben Oostenrijk ch-Hon- gaarsche troepen aanvallen van sterke Russische strijdkrachten tegen het bruggehoöfd Burkanof aan de Strypa afgeslagen. Behalve dat hij zwaar bloedige verliezen leed, verspeelde de vijand ongeveer 300 gevangenen. Uit Mesopotamlë. Konstantinopel, 30 Dec. Aan het Irak front duurt de slag bij Koet el Amara met lange tusschenpoozen voort. Bij de inneming van Sjeik Said maakten wij 450 kannen ben zine en petroleum, die aan de Engel schen behoorden, buit. Zuld-Afrlkaansche hulptroepen. Berlijn, 30 December. Do „Baaler Nachrichten" verneemt uit Rome, dat je regimenten Boeten (lees Zuid Afrikanen) die oorspronkelijk bestemd waren om tegen Duitsch Oost-Afrika te strijden, aan het kanaal van Suez zyn aangekomen. In de Zwarte Zee. Athene, 29 December. Volgens offl cieuze berichten heeft Russisch smal-, deel het koninklijke paleis te Warna beschoten en onbelangrijke schade aangericht. Het smaldeel beschoot ook Traka en vertrok daarna met onbe kende stemming. Uit dezelfde bron verluidt dat be langrijke Duitsche strijdkrachten die uit Servië komen, te Warna samen getrokken zijn. Op Galllpoll. De correspondent van de „Stan dard" vertelt nog eenige bijzonder heden over de vreeseffjke ontbe ringen die de troepen op Gallipoli hebben moeten doorstaan. In de laat ste dagen van November woedde er in die streek een sneeuwstorm, die op gruwelijke wijze zoowel Britten als Turken teisterde. Een generaal die de vlakte naast het Zoutmeer bij Soevla overtrok, vertelde, zegt de correspondent, dat hij twee en een half uur noodig had voor een afstand, dien hij anders in een uur aflegde. De Ijzige sneeuw storm deed de soldaten, die nau welijks gelegenheid hadden in de loopgraven zich te bewegen, gruwe lijk lijden. Schildwachten, die op post stonden bij de kijkgaten door de borstweringen, werden dood op hun post gevondeD, toen de aflos sing kwam. Zij waren doodgevroren. Nooit sedert den Krimoorlog heb 26). Zij verklaarde, dat mijnheer Jansma Ijverig schilderijen kopieerde en voor niets anders leefde dan voor zyn kunst, hij was altijd aan den arbeid. Zij had hem dikwijls ln de zaal van het Britsch Museum aan het werk gezien, doch slechts éénmaal een paar minuten met hem gesproken. „Kent ge deze dame?" vroeg de officier van justitie aan Ate. „Ja, nu twijfel ik er niet langer aanzij is dezelfde, die ik hot strand op gedragen heb. En nu weet ik ook, waarom ik dat deed. Haar teer gezicht en haar schoon heid troffen mij. Ik wilde niet, dat die doode een prooi der visschen zou worden". Na dit antwoord van den klaagde ontstond er zulk een bewe ging op de tribunes, dat de presi dent tot stilte moest aanmanen. De voorzitter gaf nu een overzicht van al wat er voor en tegen de han delwijze van At.e was ingebracht, en daarop verscheen de weduwe Jansma in de zaal. De verdediger had er Ate niets van gezegd, dat zijn moeder naar Leeuwarden was gekomen om de openbare terechtzitting zou bijwonen. Hij verwachtte, dat de uitwerking grooter zou zijn, wanneer de moeder onverwacht haar zoon tegemoet trad. Vrouw Jansma stond in het volle licht, Ate in de schaduw. Zy daardoor haar zoon niet dadelijk, maar deze sprong bij hot binnen treden van de oude vrouw overeind. „O, moeder," riep hij uit, „moet gij my hier weerzien Nu kreeg de oude vrouw haar zoon in het oog, en ondanks het toespringen der gerechtsdienaars, die het wilde verhinderen, omhelsden moeder en zoon elkaar onder luid ben Britsche strijdkrachten te velde waarschijnlijk zulk een koude te verduren gehad dan in die laatste dagen van November aan de Dar- danellen. Gij kunt n er geen voor stelling van maken, zeide een offi cier. En dan bedenke men, dat de meeste Australiërs van een echten winter geen begrip hadden, dat velen voor de eerste maal sneeuw zagon. Maar zij doorstonden de beproeving kranig. In Montenegro. Een oorlogscorrespondent van den Lokal-Anzeiger seintOnze troepen hebben Sehotina in het Taragebied bereikt, dat wat ontoegankelijkheid betreft, met geen ander terrein in Europa te vergelijken is. De streek om de Tararivier is een woest rotslandschap, met kloven van 1200 tot 1800 meter diepte. Een voor beeld van de moeilijkheden van het terrein Ik wilde van de eene gemee naar de andere, die volgens de kaart van den generalen staf zes kilometer uit elkaar liggen. Ik moest door vier kloven, iederen keer langs steile paden, 300meter naar boven en naar beneden. Met uiterste inspanning kon ik den weg in zes uur afleggen. Deze linie worde thans uitsluitend door komitatjjibenden verdedigd, die echter ook gemakkelijk transporteer bare wapenen hebben en vooral machinegeweren, waarmede de Mon- tenegrijnen overvloedig uitgerust zijn. Onze troepen verdragen de grootste inspanningen, zelfs de oudste lich tingen klagen met geen woord over de ontberingen. Een protest. Weenen, 29 Dec. Aan de „Süd3la- vische Korespondenz" wordt, onder dagteekening van 28 Dec., uit Athece bericht: DeGriekscheregeering heeft ten tweeden male protest aangetee kend tegen het aanleggen van ver sterkingen rondom Salon iki door de troepen der Entente". Dienstplicht In Engeland. De Engelsche bladen laten zich over het algemeen in gunstigen zin uit over het besluit de dienstplicht in te voeren. Naar de „Westminster Ga- zette" mededeelt, ging het in de laatste kabinetsraad alleen om de vraag of men aan'de ODgehuwden nog een kans zou geven volgens het stelsel van Lord Derby. Min. Lloyd George was hier echter sterk tegen. Zijn geloof in de noodzakelijkheid van onverwijlde maatregelen heeft zeer veel bijgedragen tot het besluit van het Ministerie. Het blad merkt op dat zonder voorstander van dieost-plicht te zijn men in aanmerking moet nemen dat het leger aanzienlijk versterkt moet worden zonder de troepen op andere fronten te verzwakken. Alleen van de arbeidersvereni gingen is verzet te verwachten. In een vergadering van leiders van de arbeiders werd gezegd dat van de thuisblijvers 60% ongeschikt is en °/o werkzaam is vrijgestelde be doven. Londen, 30 Dec. Zooals te verwach ten was, is de aankondiging der re geering over invoering van den dienstplicht voor ongehuwden uit stekend ontvangen door het geheele De aandacht wordt nu op de positie der ministers Mc Kenna eu Runciman, die nog onzeker is. Eenige bladen meenen,- dat zij in het kabinet zullen blijven, maar andere zooals de „Times" verklaren dat hun,oppositie tegen dienstplicht onver- oenigbaar is met hun positie als kabinets minister. De „-Daily Chronicle" hoopt, dat deze ministers in hun ambt zullen blijven, waardoor zij de regeering in staat zullen stellen onverdeeld voor het parlement te verschijnen. Doch treden zij af, dan doen zij dit om persoonlijke redenen, wat nog niet wil zeggen, dat zij tegen invoering van den dienstplicht zijn; hun aftre den kan de beslissing der regeering niet wyzigen. De vraag is nu, welke vorm van dienstplicht zal worden ingevoerd I In de zaal heersebte de diepste stilte, men hoorde op de tribunes snikken. De president verzocht vrouw Jansma te verklaren, wat zy van de daad van haar zoon wist. „Van de daad zelve weet ik alleen, wat ik in de laatste dagen door ge ruchten en uit de kranten vernomen heb. Ik kan wat dat betreft slechts i, dat myn zoon sedert vele jaren niet zoozeer stoffelijke armoede, alswel geestelijk gebrek leed. Hij gevoelde zich op het eiland diep ongelukkig. Zijn groot talent, waaraan niemand thans twyfelt, dreef hem de wereld in te gaan. Hij was menigmaal als van zijn zinnen be roofd en onbruikbaar voor zijn werk. Zijn wensch de wereld in te gaan en een groot schilder te worden, was bij bem een soort ziekte ge worden. Hoezeer dit verlangen hem kwelde blijkt wel uit de daad, waar voor hij thans terecht staat. Hy had altijd zijn best gedaan om my vreugde te verschaffen en myn zorg te verlichten. Maar toen hij dat geld gevonden had en het eiland verliet, bedacht hij niet, hoeveel leed hij over myn hoofd bracht door zyn spoorloos verdwynen". Terwijl zyn moeder zoo sprak, Er is natuurlijk geen sprake van algemeenen dienstplicht zooals op het vasteland bestaat. Men meent, dat de ongehuwden tusschen 19 en 40 jaar zullen worden opgeroepen, om zich aan te geven biDnen bepaalden tyd in groepen naar hun leeftyd. Deze mannen zullen dezelfde rechten heb ben als de vrijwillig in dienst ge- tredenen, eu gronden voor vrystelling kunnen aangeven. Ten slotte meent Reuter te mogen zeggen, dat de oppositie tegon dienst plicht volkomen is weggenomen, be halve bij een gering aantal onver zoenlijke tegenstanders, zonder eeni- gen invloed op het staatkundig leven. Sommige Britten, wien de wyze waarop de oorlog door Engeland ge voerd is, niet aanstaat, maken van hun hart geen moordkuil. En af en toe worden er b.v. in het Lagerhuis krasse dingen gezegd. Zoo is dezer dagen het Iersche parlementslid Lynch krachtig uit den hoek gekomen. Hy zeide o. m. Instede van een organisatrice van de overwinning te zyn, isderegeering een organisatrice van de noderluag geweest. Zij is een volleerd meesteres in alle negatieve deugden. Het is enkel maar noodig Servië te noemen, om de regeering zoowel op militaire als op politieke gronlen te veroordeelen. Het geval van SeTvië zou de reputatie van het departement van buitenland- sche zaken nog jaren lang naar be neden halen. Sir Edward Grey was in dezen oorlog een noodlottige mis lukking gebleken. En dat behoort het land te weten. Om al zijn misluk kingen aan te duiden, had men enkel den naam te noemen van elk neutraal land, waar zyn diplomatie zich mee bad bemoeid. Een dag van boete en gebed. A.s. Zoudag zal voor Engeland een dag van gebed zyn. Zoowel de autori teiten van de „Church of England", als de geestelijken der Roomsch- Katholieken en van de „Free Church" hebben besloten dezen Zondag als een dag van boete en gebed te be schouwen. De klokken van alle kerken zullen geluid worden ter herdenking van de gevallenen, maar haar geluid zal ge dempt worden. Uit Dultschland. Over de plannen van den Prui»i- schen miDister van financiën om op centen op de iD komsten- en vermo gensbelasting te heffen, verneemt de Kreuzzeitung, dat de opbrengst daar van rond 10 millioen mark zal be dragen-. Dat zou op een verdriedubbeling van de thans bestaande opcenten neerkomen. □e vredesexpeditie van Ford. Londen, 80 Dec. Do „Morning-Post" verneemt uit Stockholm, dat de expe ditie van Ford naar het schynt in staat van ontbinding verkeert daar de voornaamste leden de een naden- ander vertrekken. De expeditie maakt in Stockholm weinig indruk en men luisterde meer naar de uiteenzetting der bedoelingen uit nieuwsgierigheid dan om andere redenen. Gisteren vertrok het gezelschap naar Kopen hagen en Maandag zal men naar 's-Gravenhage gaan, waar men een paar weken zal blyven. De leden der expeditie boklagen zich dat het be zoek aan Christiania zoo teleurstellend was en dat het volk daar de zaak als een grap scheen te beschouwen. De Zweed Arnoldsou, een vroegere Nobelpryswinner, heeft in een ver gadering een rede gehouden, waarin hij scherpe critiek oefende op het programma der expeditie en er op wees dat een betere weg om een duurzameu vrede te verkrijgen, die om de openbare meeDing beter in te lichten. RosikaSchwimmer is teKopen hagen aangekomen, met het doel bespre kingen te houden met de leidende vredesvrienden aldaar voor do aan komst van de expeditie van Ford. Zij verklaarde dat ze haar reis naar '8 Gravenhage niet bad opgegeven, niettegenstaande de Amerikaansche gezant weigerde haar een paspoort te geven voor de reis door oorlog voerende landen. Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS HELDER. Hearen Regenjassen, in gummi en waterproof. Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en modellen. had Ate onbeweeglijk met de handen voor het gelaat gezeten. Toen zij nu zweeg stamelde hy „Vergeef mij, moeder, vergeef mij 1" De officieren van justitie en de verdediger voerden nog eenmaal het woord, daarop ging de rechtbank in de raadkamer. Na korten tyd ver schenen de rechters weer. Het gepleegde feit werd beschouwd niet als diefstal, maar als verduis tering van strandgoed. Dientenge volge werd Ate met aanneming van verzachtende 'omstandigheden, ver oordeeld tot zes weken gevangenis straf. De president deelde Donna Inez mede, dat het haar ontnomen geld, op duizend gulden na, nog aanwezig was, en dat zij dit in ontvangst kon nemeD. Hy vroeg, of zij aanspraak maakte op vergoeding van het ont brekende. „Neen," antwoordde Donna Inez. „Wanneer de zaak niet zulk een ongunstige wending had genomen en ik mijn vermogen eerder terug ont vangen had, zou ik mijnheer Jansma gaarne het noodige geld voor zyn studie voorgeschoten hebben". Daar de verdediger afzag van hooger beroep werd Ate weggeleid. Na een diepen blik in de oogen van zijn moeder en een buiging voor Donna Inez, verliet bij de gerechts zaal. Na beëindiging van het proces keerde Ulbo Bokma naar Dokkum terug. Daar wist de kantonrechter haarfijn alles van zyn zeer beden- kei ijke onderneming. Ook wist iedereen hoe het met zijn huweiyksspeculatie op het geld van het geredde Portu- goesche meisje was afgeloopen. Men De Noorsche koopvaardijvloot. Kopenhagen, 30 Dec. De National- Tidende verneemt uit Kristiania, dat de Noorsche handelsvloot tot 27 dezer in den oorlog heeft verloren 50 stoom schepen die zonken, en 4 die goede prijs werden verklaard, tezamen van 94,400 ton. De schade van de vier verbeurde schepen is door de bevrach ters vergoed. Van de 50 gezonken schepen en verloren gegane zeilsche pen van tezamen 21,000 ton inhoud alles tezamen 108,600 ton bedraagt de schade 47 millioen kro nen. Storm. Met een eDkel woord is reeds ge meld, dat een felle storm Engeland heefc geteisterd. Zondag waren door het geheele land haast, overvloedige regeDS gevallen en Maandagmorgen vroeg werd de regen gevolgd door een heftigen westerstorm, die den geheelen dag voort woedde. Er werd ontzaglijke schade aangericht, aan huizen en gebouwen, telegraaf- en telefoonlijnen, honderden boomen werden ontworteld, en vooral ook aan de kust waren de gevolgen van den storm zeor ernstig. Berichten omtrent de aangerichte schade komen uit alle deelen des lands, maar naar het schynt zyn psrsooniybe onge lukken niet voorgekomen. Ia enkele steden waren de 9traten haast onbe gaanbaar door de omgewaaide schoor - 9teenen, afgeiukte pannen en iuge- waaide ruiten. Het is zeker wel te verbazen, dat geen menschenlevens te betreuren zijn, want gemeld wordt o.a., dat bijv. bij Barrow een paal mannen, die langs de rivier liepen, in het water worden geslingerd. Zy konden echter worden gered. Langs de Theems is op verschillende plaat sen het land over groote uitgestrekt heden ondergeloopen. Uit New-Tork wordt gemeld, dat ook daar Zondag een hevige storm heeft gewoed, die veel schade ver oorzaakte. De gevolgen waren ernstig. Alleen te Ne w-York werden 8 personen ten gevolge van ongelukken door den storm veroorzaakt, gedood. BINNENLAND. Nederlandsche paketpost. De paketpost, die de Engelschen in Duins van het van Java te Rot terdam aangekomen stoomschip „Goentoer" hebben gehaald, is thans hier te lande aangekomen. Varkensvleesch. Voor ieder varken dat gedurende de laatste maanden werd uitgevoerd, moesten twee stuks ter beschikking van de binnenlandsche consumptie worden gesteld tegen den prys van f 80 per 100 K.G. Dit is nu veranderd. Voortaan zullen de exporteurs niet meer 200 °/0, doch 120 van hun uitvoer ter beschik king hebben te stellen, doch nu tegen den prijs van 70 cent per K.G. We hebben den directeur van het distributiebureau, den heer O. Reitsma, gevraagd hoe het mogeiyk is deze regeling, die immers den exporteur in ietwat gunstiger conditie plaatst en daarenboven het varkens vleesch voor het Nederlandsche publiek tot lagereu prys verkrijgbaar stelt, door te voeren. De heer Reitsma vertelde ons het volgende „Door de bepaling, dat 200%. van den uitvoer voor het binuenland moest worden gereserveerd, is het ons mogen gelukken een groot saldo aan varkens te verkrygen, zoodat, zelfs wanneer de grenzen eenige maaDden moesten worden gesloten, de aflevering van „regeeringsvarkens" niet behoeft te worden gestaakt. De pryzen op de markten waren ook kon hem niet meer op die plaats laten blijven en maakte hem duide- lyk, dat hy verplaatsing moest aan vragen. Hy werd in een klein stadje in Zeeuwsch-Vlaandeten, naby de Belgi sche grens geplaatst. Of hy daar zijn huwelijksspeculaties nog heeft voort gezet, is niet bekend. Donna Inez nam ontslag uit haar betrekking bij het' Londensche filiaal der borduurwerkenfabriek en vestigde zich te München. Na lang aanhouden kreeg zy ge'laan, dat de weduwe Jansma als haar eeredame, zooals Donna Inez het half in ernst, half schertsend noemde, naar de hoofdstad van Beieren medegiDg. Er had tusschen de beide vrouwen geen nadere verklaring plaats in zake de verhouding van Donna Inez tot Ate, en ook niet over de vraag, wat hy zou beginnen, wanneer bij uit de gevangenis ontslagen werd. De weduwe schreef hem, zoo dik wijls dit geoorloofd was. Hij was er mee in kennis gesteld, dat zij by Donna Inez Avanella was. Toen hy vrijgelaten werd, ging htj evenwel niet naar München, doch keerde naar Londen terug. Tot haar verrassing ontving de weduwe Jansma op zekeren dag het volgende schrijven van haar zoon uit de Engelsche hoofdstad: v „Lieve Moeder Ik ben besloten, niet naar Mün chen te gaan, hoe zwaar het mij ook valt, u en de goede Donna Inez vooreerst niét te zullen weerzien. Ik ben naar Londen teruggekeerd, en door professor Delmonde zeer vrien- deiyk ontvangen. Ik krijg nu privaat les by hem, en behoef voorloopig daarvoor niets te betalen. De profes- wat teruggeloopeD, waartoe verschil lende oorzaken meewerkten. Zoo bleek de hoeveelheid varkens in ons land grooter dan aanvankelijk was geschat. De geruchten die de roede deden over de „Höcnstpreisen", welke in Duitschland vastgesteld zouden wor den, de aanbiedingen van de boeren die tegen Kerstmis hun varkens ver- koopen om da pacht te betalen, be nevens de hooge maïsprljzen, dat alles werkte mede om de mat kt te drukken. We kwamen zelfs angstig nabij de prfjsgrens waarbinnen het varkensmcsterbedrljf nog loonende kan worden geacht. Dit is echter nu voorbij. Met de Höhstpreisen" blijkt het aoo'n vaart niet te looperi, de maïs is weder in prys gedaald, ter wijl de byzondere aanvoeren van Kerstmis hebben opgehouden. De export is iets ontlast, doch niet veel. Immers toen 200 pCt. van den uit voer ter beschikking moest worden gesteld voor f 80 per 100 K.G., be droeg het verlies daarop voor de exporteurs ongeveer 200 X f0.28«- f 46. Thans moeten zij voor het bin nenland afleveren voor f 70 per 100 K.G. en bedraagt dus het verlies 120 x f 0.38 f 89.6» op iedere 100 K.G. uitroer." „Zal deze verlaging," zoo vroegen we, „nu ook werkelijk ten goede komen aan het publiek?" „Ja," was het antwoord, „dit is is wel de bedoeling. De slagers zul len nu hun maximumpryzen moe ten opgeven en anders ontvangen zij geen „regeeringsvarkens" voor 70 cent („Hdbl.") Uit Bergen ontsnapt. Gistermorgen om tien uur werden op den N. Z. Voorburgwal by de St. LuciOnsteeg, te Amsterdam, twee Duitsche militairen iu burgerkleeding, die uit het interneeringskamp te Bergen ontsnapt waren, aangehouden; zy werden overgebracht naar het politiebureau St. Pietershal. De aan houding geschiedde door twee mare chaussees, op aanwyzing van een korporaal, die het tweetal kende. Bij hun verhoor door de politie bleek, dat beiden soldaten waren van bet infanterie regiment No. 76 uit Ham burg. In Novembor 1914 waren zij uit Dixmuiden gedeserteerd en bij Sluis over de grens gekomen. Vandaar waren zy naar Bergen gebracht en geïnterneerd. Volgens hun mededeeling waren zy gistermorgei] om half negen uit Bergen vertrokken en was het hun bedoeliDg naar Sluis te gaan, teneinde daar bewijzen, byeen te brengen dat zy werkeiyk gedeserteerd waren. Het tweetal werd naar het hoofd bureau van politie overgebracht om vandaar naar Bergen te worden ge transporteerd. Valsche zllverbons. De Haarlemsche rechtbank veroor - ielde A. Wernik, W. Wernik en J. Taverne, beklaagd van het vervaar digen en uitgeven van valsche zilver bons van f 2.50, ieder tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek der voor- loopige hechtenis. Verspreiding opruiend gesohrlft Het gerechtshof te Arnhem heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak van twee ingezetenen van Wageningen D. Peereboom en A. G. Jansen, die terecht hadden gestaan in.hooger beroep van een vonnis der Arnhemsche' rechtbank, waarby zy wegens de verspreiding van een geschrift waarin tot dienstweigering althans tot eenig strafbaar feit werd opgeruid ieder tot 4 maanden gevan genisstraf werden veroordeeld. Het Hof vernietigde dit vonnis en veroor deelde ieder der beklaagden tot 6 maanden gevangenisstraf. De eiach was 10 maanden. Brand. Donderdagochtend omstreeks 5 uur werd brand ontdekt in een der groote houtloodsen op het terrein van de meubelfabriek van de firma Pander en Zn. aan den Zuidbinnensingol te 's-Qravenhage. De brand liet zich dadeiyk ernstig aanzien en alleeD aan snel en krachtig optreden van de brandweer, die met 13 stralen het sor heeft mij teekenwerk verschaft voor geïllustreerde worken, zoodat ik myn brood kan verdienen. Ook maak ik voor kunsthandelaars kopieën naar meesterwerken, wat goed be taald wordt. De eerste twee jaren keer ik nu niet naar Nederland terug. Dan hoop ik zoover te zyn, dat ik geheel op eigen beeneD kan staan ên overal verder kan arbeiden ter voltoolng mijner studie". _Ik zou hem zoo gaarne het noodige geld geleend hebben, opdat uw zoon op een meer gemakkeiyke manier zyn doel kon bereiken," zeide Donna Inez, toen zy den brief gelezen had, tot de weduwe. „Dat weet ik, mijn kind, gy zoudt dat in uw groote goedheid gedaan hebben. Maar het is beter zoo. Ate wil zich door eigen kracht omhoog werken, en dat is mannelijk en braaf, dat zal hem ook in eigen oog ver heffen. Ik kan niet anders, dan zyn besluit billijken". Eenige weken later kwam er ook een brief van juffrouw Howard voor Donna Inez. Zij schreef daarin onder andere. „Onze Ate Jausma heb ik ook weer gezien. Hij is weer Ijverig in bet Britsch Museum aan het werk, even als vroeger. Mijn hoop, hem voor mij te winnen, heb ik opgegeven. Ik be gin te. gelooven, dat my het hu we ïyksgeluk niet beschoren is, en moet daarin berusten. Maar over u, geluk kige Donna Inez, spreekt hy met de grootste geestdrift". Een jaar was ""voorbijgegaan. Re gelmatig kwamen er korte brieven van Ate te München. Toen kwam Donna Inoz op eons tot de ontdekking, dat het klimaat daar voor haar lijst Ingezonden Mededeeling. Een groote partij mooie witte 15'/. ol. goed was. Zy uitte haar voornemen, weer Daar Londen te gaan, omdat het verbiyf er haar zoo goed gedaan had. In geen enkele stad of land was het klimaat zoo gunstig voor haar gezondheidstoestand geweest, als te Londen. Zy vorzocht vrouw, Jansma haar ook daarheen to vergezellen. De weduwe had hiertegen velo be zwaren, maar verklaarde zich ten slotte bereid, en de beide vrouwen verlieten München. In Londen geko- had hot Britsch Museum weder een groote aantrekkingskracht voor Donna Inezdóór bekwam de lucht haar het best. Zy trof Ate eiken Dinsdag in de zalen aan, later ook eiken Maandag, daarna ook 's Woens dags, eu eiudeiyk ging zy ook nog des Vrydags naar de galerij. Deze yverige kunststudio duurde zoo wat een half jaar. Toen kwam.het einde lijk tot een ernstige verklaring tus schen de beide jongelui, die reeds lang wisten, wat zy voor elkander waren, maar wederkeerig het rechte woord en de geschikts gelegenheid nog niet hadden gevonden. Het was een beschikking van het lot, dat ik naar de kust van Ame land werd gedreven, en later uw portret zag," zeide Donna Inez in den loop van dat gesprek. „En wilt ge in ernst iemand, die in de gevangenis gezeten, heeft, tot man nemen?" vroeg Ate opsmarte- lyken toon. „Volgens de menscheiyke wetten moogt ge een misstap begaan hebben, doch moreel was uw vergrijp zeer gering, en my komt het voor, alsof ge die daad alleen om mynentwil gepleegd hebt, opdat de man, dien ik thans bemin, ook nog een groot kunstenaar zou kunnen worden," vuur aantastte, is het te danken dat de vlammen bedwongen werdeD tot bedoelde loods, du eigenlijke fabrieks gebouwen geen schado leden en hot personeel, ongeveer ©00 man, heden ochtend gewoon aan den arbeid bon gaan. De brandschade wordt geschat op een halve ton. Uit vroos voor overslaan der vlammen moe3ten be woners van de aan het fabrieksterrein grenzende Spykemakerstraat hun woningen ontruimen. De fabrieksge bouwen zyn grootondeels op beurs- poiis verzekerd. Een deserteur In een kist. Men meldt uit Rilland Bath De herbergier H. vermiste eenig geld uit zyn porteraonnaie. Een onder zoek werd ingesteld en het huis af gezocht, omdat men vermoedde, dat er de laatste nachten leven op den zolder was gehoord. Na onderzoek kwam uit oen groote kist een mans persoon te voorschyn. Deze werd by de politie gebracht en weidra bleek het een Duitsche deserteur to zijn, die reeds drie dagen op den zolder doorgebracht had en geleefd had van appelen en rauw spek. Hy was over een afdak door een raam naar binnen gekomen. Ook hot geld, dat H. ver miste, werd by hem gevonden. De deserteur zal naar Middelburg worden overgebracht. BI] ds Jaarswisseling. Al stsort zich geen krijgsgod aan [plaats of aan tyd, Aan 't gaan of het komen der [jaren, Al «ehept hy behagen in bloetiigen [stryd, Al is aan verwoesting zyn [streven gewijd, Wij wensche* nooit hem te evenaren. j 't wiss'len der jaren ryst by [ons de vraag Wat zal ons het nieuw wel bieden? Thans wenscht men vóór alles en [hoopt het zoo graag, Dat de oerlog, die alles ontee- [rende plaag, Dra de aard' voor altoos mogu [ontvlieden. Breng' 't jaar on» dan vrede, als't [heerlijkste goedl Zoo lulden gewis aller wenschen. Blij v' Nederland immer voor oorlog [behoed 1 Die bede leeft stellig ln 't diepst [van 't gemoed Van alle weldenkende menschen. Wat dan ook het jaar geev', 't zij [lief of 't zij leed, Wy hopen het moedig te drageD. Staan we altóós maar kloek voor [de dagtaak gereed, En worde aan 't beste den tijd [slechts'besteed, Dan zullen we ons niet licht beklagen. Met moed en vertrouwen maar [verder gegaan! Nooit moge de hoop ons begeven I Biymoedig gearbeid, tot 't einde [der baan O, moge 't dit jaar ons gezegend [sleehts gaan, En ieder in vrede dra leven I W. M. Tz. Ingezonden Mededeeling. antwoordde Donna Inez. „De ware liefde vergeeft alle din gen," meende Ate hierop. jJa, zij vergeeft, omdat zij dic-per ziet, dan de koude, nuchtere men schen. Ala ge niet zulk eun goed mensch waart, zou ik u ook niet liefhebben. Hiermede is alles gezegd". Den avond van dien dionzelden dag kwamen de beide jongelieden by d» weduwe Jansma en verklaarden, dat zy besloten hadden, te zamen het leven door te gaan. Met tranen in de oogen gaf de oude vrouw haar zegen. Juffrouw Howard nam de mede deeling van deze verloving met een vroolyk gezicht in ontvangst, want zij bad intusschen een eonigszius be jaard, maar wel gesteld mantelfabri- kant aan boord geklampt. Deze man vond in haar de vrouw, welke hem voor zijn zaak ontbrak. Drie maan den na de eerste kennismaking vierde juffrouw Howard reeds haar bruiloft. Niet lang daarna had het huwolijk van Donna Inez Avanella met Ato Jansma te Londen plaats. Moeder Jansma hleef tot haar dood by haar kinderen inwonen om in hun geluk te deelen. Ate behoefde nu niet meer te schilderen om zijn brood te ver dienen. Hij bleef ochter het penseel hanteeren uit ware liefde tot de kunst.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 5