HEVEA Laatste berichten. Advertentiën. Ingezonden Mededeeling. AGENDA. Witte Bioscoop. Koningstraat. Hoofd nummer: Door eeu intrige. Cinema Palace. Binnenhaven 2. Hoofd nummer iTuditli van Bethuliö. Dorste Holdoracbe BloBcoop. Kanaalwog 112. Hoofdnummer: Z(|n schuld geboet. Bioscoop Tnvonu, Spoorgracht. Hoofd nurnmor: Nick Carter en hot blinde meisje. i Concert KUcka. Casino, 8 uur. MARINE EN LEGER. De kaplteln-lultonant ter zee G, Hoogenraad wordt H dozor eorvol onthoven van het buvel over Hr. Ma. kanonneerboot Njord en den 16en dezor d.a.v. btilaBt mot het bevel over Hr. Ms. achoenor Zeehond, on de kapitein-luitenant ter zee F. van Wageningen wordt den Hen dezer eorvol ontheven van hot b6vel over Hr. Ms. Braga on belast mot het bevel over Hr. Ms. Njord, terwijl de luitenant ter zee dor 2e klasse De terbeschikkingstelling van den luitenant tor zee dor le klasse A.M. Kan is ingetrokken en hti met don 17on dezer geplaatst te Amster- dim bij het in aanbouw zunde gouvernements- stoomschlp Deneb, terwijl daar eveneens wordt geplaatst als aanstaand hoofd der machinekamer van dat stoomschip de officier-machinist der 2e klasse W. G. Jansen, thans werkzaam te Rotter dam, welko aldaar wordt vorvangen door den oOlcler-machloist dar 2a klasse J. D. Smit, van llr. Ms. Koningin Kmma. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Oranje, thuisr., pass. 12 dozor »o vor. 1'rlns der Ncd. arri v. 12 dezor v. A'dam to Batavia. Tlmorarriv. 12 dozor v. A'dam to Batavla- Boeroe. thuiar., pass. 12 dezer Porim. Boston,Uiti'., pass. 13 dozor den Noord Hinder. Koopat, ultrvertrok 12 dezer van 8uez Nlaa vertrok 12 dozer v. Padang n. Ne w-Y ork. s-12 aez ezar te Rotterdamsche Lloyd. San Francisco, vertrok 10 aezer van Honkong. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Maasland, uitr., pass. 12 dozer Dungenoss. Frlsia.uilr vertrok 11 dezor van Bahta. Dvmland, thuisr., vertrok 18 dozor v. St.Vinconl. Gelria, thuisr., vortrok 18 dozer van Vlgo. Hollandla, thuisr, vertrok 11 dezer van Stntos. Hooiland, thuisr.. pass. 11 dezer Fern. Noronha. Tubanttn, ultr., vertrok 11 dezer van Lissabon. Kon. West-Indische Maildienst. Prins Froderlk Hondrlk arrlv. 18 dezer van Para maribo to A'dam. Oranje Nassau, ultr.. pass. 12 dozor Dunaeoese. Vonezuela arrlv. 12 dozor v. N.-York to Valeneia. Commowyie vortrok 14 dozor van A'dam n. Pura- maribo. bodewijk van Nassau, ultr., vortrok 12 dezer van Tolcahuano. Orlon, ultr., vertrok 12 dezor van Curacao. Haven te Nleuwediep. 13 Jan. Aangekomon van Lyth en vertrokken naar Harllngen Eng. s.s. „Amulet''. Idom van Huil naar Harlingen Nederl s.s. „Prof. Buys". VISSCHERIJBERICHTEN. Nlouwodlep, 13 Jan. Door garnalenvisschors aangebracht 16 manden schar, f3,— a f4.- 14 Jan. Niets aangebracht. 16 Jan., v.m. 8 uur. Niets aangebracht. MARKTBERICHTEN. Hoorn, 13 Januari 1916. 28 stapola fabrlokskaae f68.—, 18 stapels boe- reukaas t'08 0 stapels fabrleks commissie kaas f80.- 64 stapels booron commissie baas f88.—00 middelbaro kaas fOO—Totaal 108 stapels, wegende 82382 K.Q. Handel vlug- Alkmaar, 14 Jan. 1916. lledon werden tor graanmarkt aangovoe H L. Tarwe f 10.-» n ril.—, rogge f al gerst faf—.—, idem chev. f 10.40a f haver f6.66 a f7.—. Brnlno boonen f 17.— a f28.—, wltts hoonen f a f rood mosterdzaad f a f spinaziezaad f a f blauw maandzaad f a f kar weizaad f -.— a fpaai boonen f a f cltroenboonen f28 - f ,dulvenboonen f af ,geel mosterd zaad f-.- a f -.- u f^-Tvafé f28.— a f26.—, grauwe f - al—wittel— .-af— .- Alkmaar, 14 Jan. 1916. KAAS. Jonge kaas kleine fabrieksbaas f69.60 - f 0.-, kleine boerenkaas f67.00—f0.—,commissie fabrlekskaas f65.00-f0. commissie boerenkaas f 70 00—f 0.—middelb. fabrieksbaas f -.00-10 -, mlddelb. boerenkaas f6860-f0.—Aangevoerd: 400 stapels, wegende 210000 K.G. Handol kleine good. Brook op LangendUk, 14 Jan. 1916. 2100 bloemkool, le soort f8 60 -fS 40, 2e soort 1260-f0.-,0000roodokool f-.O-fO-, lGOOgele f0- Bovorwyk, 1 Jan. 1916. GROENTEN. AadUvie fl.00-f3.50, bloemkool le soort f 00.00-f 0.00, Idem 2e soort f4 00-f 10.00, Idom Se soort f 1.00-f8.00 (allos por 100 stuks) hoeren kool f0.1«—f058 (per kist), knolaelderi fl.0O-fa00, groene kool f l.00-f2.50, roode boo f2.00-fl0(», savoyo kool f2.00-f8 00 (alles 100 stuks), prol f 6.00 - f 10.00, selderij f2.00-f (por 100 bos), spruiteu fl.0Ó-fl.60 (por ma: wortelon f0.60-f0.60 (per mand). Storm en watervloed. Te Helder. Evenals in andere plaatsen in ons land heeft de storm ook hier geducht huisgehouden. Met geweld beukten de geweldige golven ODze zware zee dyk. Reeds Donderdagmiddag liepen zij zoo hoog op, dat het water over den dijk tusschen de batterij Visch markt en den Windwijzer heensloeg en de Wachtstraat onder water zette. Tegen den avond werd het evenwel nog erger. Toen wy ons ongeveer half negen op weg begaven, loeide de storm nog met onverminderde kracht, voort bulderend en razend, en daar tus schen door striemendo hagelbuieD, waarachter de felle, met kracht uit schietende windvlagen kwamen. Onze weg voerde ons het eerst naar den Windwijzer, waar volgens verschillende mededeolingen het water al weer over den dijk liep. Met moeite tornde je tegen den sterken wind de schuinte aan het einde van de Artille- *iostraat op, elk oogenblik je schrap zettende om niet door den krachtigen wind weer naar beneden „gewaaid" te worden. Eenmaal boven kreeg je den storm uit de eerste hand. Maar je genoot van het prachtige schouw spel der geweldig hooge, met donde rend geweld tegen den dyk brekende golven. Totdat een door den storm wind voortgezweepte hagelbui je noodzaakte achter een vlet of in het huieje by de visschers beschutting te zoeken. Steeds hooger steeg intusschen het water. Met de eb was er van afloopen geen sprake geweest. Naar den kant van Kaaphoofd moest het er slecht uitzien. Wy waag den een poging om dien kant op te komen. Eerst ging alles vry goed, maar na een minuut of vijf begon hot lieve leven. De eene roller na de andore brak over den dijk en stuwde het water tot aan den voet van de opliooging. Zoo vlug als mog^jfk was sprong je dan op een hoovlj een andere verhoogiDg. Van verder gaan was geen sprake. Dan maar weer terug. Maar ook dit. was makkelijker dan gedaan. Overal waren de kuilen gevuld met water, steenen lagen in menigte verspreid, stukken prikkeldraad lagen dwars over den weg. Na veel moeite, nu eens in eeu kuil terechtkomende, dan weer strui kelende, bereikte je eindelijk weer het veilige loodsje der visschers. Veilig, tenminste in zooverre, dat daar geen kuilen waren en geen steenen, en dat het er luw was. Water kwam ook daar al af en toe binnen. Dan klonk de alarmkreet „Op de banken". Aan de andere zijde van den Wind wijzer, tegen over de Wachtstraat was reeds een zeil bezwaard met zware gewichten en steene veran kerd, welke zeilen dienden om het aan de binnenkant van den dijk afloopende water te geleiden, en te voorkomen dat het zeewater daar invreet. Af en toe vloog een massa water over. De riolen in de Wachtstraat konden het water en de medegevoerde modder niet zoo spoedig verwerken, met het gevolg dat in minder dan tijd de straat voor een groot deel onder water stond. Tot in de huizen drong het binnen. Langs den dijk in de richtiDg van Nieuwediep leek het wat kalmer. Naar het oppervlakkig scheen, was de tocht van den Windwijzer naar de Poststeeg langs den dij£ wel te wagen. Vooruit dus! Over barricades van wier bereikte je de keien weg langs de batterij Vischmarkt. Maar ook hier liep het water tot op den weg. Vervaarlijke golven braken tegen de hier aangebrachte prikkel draadversperring. De Ijzeren palen braken als glas af, of bogen krom. Het fijn verdeelde water, door den wind voortgejaagd, maakte je in een oogenblik kletsnat. Op het gedeelte van den dijk tus schen Langestraat en Wesl plein was het heel wat kalmer. Wel liep ook hier het water hoog tegen den dijk op, maar daar bleef het by. Voor de verandering kreeg je nog weer eens zoo'n in het gezicht snydende hagel bui. Gelukkig stond hier en daar boven op den dijk een vlet, waar je achter kon schuilen, op gevaar af dat het door den wind wiegelende en schuddende gevaarte onderste boven zou waaien. Eenmaal op het gedeelte van den dijk tusschen den Zoutsteeg en Post steeg gekomen, slaakte ju onwillekeu rig de verzuchting, dat het toch eigenlijk beter 'was geweest om den Kanaal weg langs te gaan. Niet aHeen dat kort achter elkaar een paar flinke golven je tot over de enkels in het water deden plassen, maar met dat water kwamen flinke steenen mee, die hun aanwezigheid best lieten merken. Eenmaal bij do. trap van den Poststeeg waaide je vanzelf naar- beneden, waar je in de luwte weer op verhaal kwam. Later op den avond, ongeveer 12 uur namen wij eens een kijkje aan de Buitenhaven. Ook hier stond het water bijzonder hoog. Van degroole steigerpalen staken slechts de koppen boven hét water uit. 0?er degroote ruimte bij de aanlegplaats van de Texelsche boot liepen nu kleine golf jes, af en toe verstuivend in den nog steeds krachtigen, langzaam naar het noorden loopenden wind. Ongeveer 2 uur des nachts zou het weer hoog water zijn en daarom gaven wij ons nog eens naar het meest bedreigde punt, den dijk by den Windwijzer. Was het van 9 tot 11 uur wat kalmer geweest, nadien tijd schoot de wind met nieuwe, ver woede vlagen weder uit. Bij de Lan gestraat stoof het water over den dijk, maar verder op, bij de Wacht straat liep het er glad over heen. Golf na golf stuwde het water den dijk op, aan den binnenkant waarvan het water, over de thans over de geheele lengte van het stuk aange brachte zeilen als een waterval naar beneden liep. De Wachtstraat, welke in het oogenblik van kalmte zoo goed en zoo kwaad als het ging geruimd was, liep opnieuw onder. Tot ver in de straat stond alles blank. Het eerste zevental huizen hal het zwaar te verduren door het binnenstroomende water. Met het oog op mogelijk gevaar achtte men het gewenscht een in een dier huizen aanwezige zieke naar een veilige plaats over te brengen, Verscheidene bewoners van de huizen aan den Bonselaai sweg hadden hunne deuren gebarricadeerd. Ongeveer 1 uur kwam er weer een geweldige windstoot, kort daarop gevnlgd door een vervaarlijke golf. Het oude gebouw van den Windwijzer stond een oogenblik geïsoleerd door het met geweld over den dyk stroomende zeewater. Van het hek om het terrein, is niet veel meer heel, tenminste wat betreft voorzijde. Een kaapstander werd van den dyk opgenomen en midden op het terrein neergezet. Een tweede exemplaar ging aan de andere zijde van het gebouw voorby. Alle beschikbare manschappen van de Waterstaat waren op de bedreigde punten te werk gesteld. Ook was de ingenieur v. d. Waterstaat te Alkmaar er den geheelen nacht aanwezig. Gedu rig werd voor zoover mogelijk de dijk afgezocht met lantaarns om te zien of hier of daar soms een gat geslagen was. De bewoners van de Wacht straat en omgeving waren echter niet zuinig in hun kritiek op de getroffen maatregelen om het overvloeien van het water te beteugelen. Waarom, zoo vroegen zy, niet een paar honderd militairen gerequireerd, die het be trekkelijk kleine doch gevaarlijke gedeelte van den dyk door middel van een aantal zandzakken hadden kunnen verhoogen? Men wist immers dat des middags reeds het water over den dyk vloeide on men kon toch verwachten, dat by het volgende hoogty het kwaad nóg erger zou worden klacht vernamon wij uit hun mond, toen wy eergisterennacht te l 'uur bij den Windwyzer in hun midden vertoefden. Het liet zich toen immers een oogenblik angstig aan- zieD. Harde buien loeiden uit het Noordwesten on achter eiken wind stoot kwam een gewoldige golf water aanrollen, die den geheelen dijk aldaar bezette en aan de landzijde een uit weg zpcht, de aldaar in denabyheid gelegen huizen binnendringende, 't Was kritiekzoo iets had men daar ter plaatse nog niet meege maakt. Het gevaar is weder geweken en de schade misschien niet al te groot. Zooveel is echter wel gebleken, dat de verhooging van den dyk op dit punt, die naar wy vernamen, nog dit jaar zal plaats hebben, hoe eerder hoe beter moet worden ter hand Gistermorgen, toen de wind naar het N. was omgeloopen, en het water met een geweldige eb naar buiten liep, was het eerst mogelijk een voor- loopig overzicht te krijgen van de aangerichte schade. Het geweldigst heeft de storm huisgehouden op het gedeelte tusschen de Batterij Visch markt en Kaaphoofd. De straatweg tusschen het Meteorologisch obser vatorium en Kaaphoofd is op een enkel klein stuk na totaal vernield en uit elkaar geslagen. Groote kuilen werden iDgevreten door het zeewater. In chaotische verwarring lagen klin kers, bazaltblokken, granietblokken en de tramrails door elkaar. De rails zijn uit den grond losgewerkt en aan de andere zyde van den straatweg, tegen de afrastering weer neergelegd. Waar tegenstand ontmoet werd, zijn zij kromgebogen of afge knapt. Van de Battery Vischmarkt tot aan den Windwyzer is over een lengte van ongeveer 100 M. de kruin van den dijk een weinig afgekalfd. Tegenover het visschershuisje even eens. De peilschaal is defect geraakt. Naar men vermoed is de buis, welke de schaal in verbinding brengt met de zee, door een grondverschuiving beschadigd. De weg naar Huisduinen heuft zich beter gehouden, daar de op zijde van het plaveisel aangebrachte battings het verschuiven belet hebben. In de steenglooiing zyn verschil lende kuilen geslagen. Steenen werden schier overal uitgelicht. Van de hoof den achter den Kanaalweg werden er drie totaal vernield. De weg op den dyk was bezaaid met steenen, hout en rys. Met de eb dreven een groot aantal boomstammen en stronken voorbij. f>e sterkste windstoot werd waar genomen 's avonds te 7.10. Dc wind snelheid bedroeg, toen 32.7 M. per seconde. (Een snelheid van 12.5 M. geldt reeds als stormï.Ter vergelijking diene, dat de grootste windsnelheid, waargenomen ty'dens den zwaiei storm van Sept. 1913,30.5 M. bedroeg. Op de twaalfdeelige schaal van Beau fort, - waarop het -cijfer 7 storm aangeeft en 12 een verwoestende wind, werd het cijfer 10 bereikt en enkele momenten zelfs over schreden. De wind was het hevigst tusschen 2-4 uur 'smiddags en 11-4 uur 's nachts. Donderdag te half elf smorgens en des middags te ongeveer 4 uur pas seerden hier nog een tweetal mijnen. Het gevaarlijke voorwerp dreef langs de haven. Door opstuwing van het water in de Zuiderzee, waardoor het zoo hoog opliep als sedert menschenheugenls niet het geval geweest is, z(jn op verschillende plaatsen de Zuiderzee- dyken bezweken, met het gevolg dat ia den omtrek van de Noord-Hol- lansche doipjes aan de Zuiderzee alles blank stond. Ons land, laag gelegen als het is, heeft in groot gevaar verkeerd. Dit maal is het noodweer gekomen met doodtij. Ware het met springvloed samengevallen, dan zou het water nog wel een hal ven meter hooger gestaan hebben! Polder- en dijkbe sturen mogen dit wèl overdenken en hun maatregelen ernaar nemeD. Dan mag ook niet over het hoofd worden gezien, dat ons land, met zyn reeds zoo gebroken kustiyn en diep inl oopende zeegateD, aan de zee Diet dan onder de hoogste noodza kelijkheid nog meer toegang naar binnen mag verschaffen. De zee is ons tevriend als bestaansbron, maar overigens te vyand, en zy rust nimmer. Texel. Te Oudeschild steeg het water 1.6 M. boven volzee. De havenhoof den stonden diep onder water. In den zeedijk van den Prins Hendrik polder werden eenige bressen geslagen welke voor een doorbraak deden vreezen. De polder werd daarom gisteravond te ongeveer 7 uur önt ruimd. Wieringen. Op dit eiland sloeg de storm het zeewater zoo hoog op, dat het hier en daar over den Bierdyk ten Noor den van Oosterland heenvloeide. Het land tusschen den hoofddyk en den steenen dyk is ondergeloopen. De postboot van Wieringen op De Ewyck- sluis heeft Donderdag slechts twee keer gevaren; na den middag wa3 de overtocht te gevaarlijk. Ook gis teren ging de eerste postboot niet. Buiksloot. In verband met den hoogen water stand werd den veehouders te Buik sloot aangezegd hun vee langs het Noord-Hollandsch kanaal naar het Tolhuis te Amsterdam te dry ven. De wegen naar Amsterdam waren be zaaid met koeien. Alles trok op de hoofdstad aan. Edam. Uit Edam werd gemeld dat het water te Volendam over den dyk sloeg. Gisteren te 7 uur in den mor gen werd de noodklok geluid. De zeedyk onder Katwoude is bezweken. De polder Katwoude stroomde vol. Van daar liep het door den Zuidpol der tot Edam. Van het dorp Volen dam. raakte het benedendijksche ge deelte onder water. De bewoners vluchtten op den zeedijk. Te IJpendam werd eveneens de noodklok geluid. Alles om Broek in Waterland staat blank. Durgerdam. Te Durgerdam steeg het water eergisterennacht tot 2.84 boven A. P., zoodat het over den Waterianöschen Dijk golfde. Groote gaten werden in den grond geslagen. Huizen werden ondermijnd, en stukken van den dyk afgeslagen. Te middernacht nam de bevolking in allerijl de vlucht en zocht haar heil op de in de haven aanwezige visschersschuiten. Te half elf ging de vuurtoren wachter met vrouw en kind, voorzien van levensmiddelen in den vuurtoren. Te 11.45 was het water zoo gewassen dat de bezetting van het fort Durger dam de chambrées moest ontruimen, de nacht werd op het dak van de bomvrye ruimte doorgebracht. Van 12 tot 8 bivakkeerde de bezetting in de open lucht. Tot kwart voor twaalf bleef de telegrafist van het fort in actie. Toen moest hij wegens het steeds stijgende water zijn post verlaten. Hij zat toen half in het water. In het binnenland achter Holysloot wies het water een halve meter. Het personeel van de Oranjesluizen verkeerde in een benarde positie. Zy werden echter afgehaald en naar Schellingwoude overgebracht. De forten Durgerdam en Diemer dam liepen ouder water. De ontrui ming had zonder ongelukken plaats. Op last van den inspecteur vau' het loodswezen moest ook de vuurtoren wachter afgehaald wordeD. Het zee visschers vaar tuig „RD 35" is op den stukdam geloopen van de haven en vergaaD. De twee opvarendeu hadden zich in den mast vastgehoulen, Zy werden gisterenmorgen 8 uur gered, nadat zij sedert 8 uur 's avonds half in het water in den mast hadden gezeten, Enkhuizen. Het water bereikte hier een hoogon stand, 2,70 boven A.P. Op verschil lende plaatsen, o.a. te Andyk dreig den de dyken te bezwijken. Echter liepen alleen eenige buiteupolders onder. Hoorn. Te Hoorn stond het water op het punt het bovenvlak van de zeesluizen te bereiken. Het stond toen 2.60 boven A.P. Men had hel plan de noodklok te luiden toen het, water begon te vallen. Muiden. Het grootste deel van Muiden is gisternacht door het opdringende Zuiderzeewater overstroomd. Hoewel men aanvankelijk geen vrees koes terde, steeg het water zoo onrust barend dat de ouden van dagen, zich den stormvloed van 1883 herinnerend, het water steeg toen tot 2,83A.P., - b idenkeiyk het hoofd schudden. Hun vrees bleek gegrond te zijn. Het water steeg zelfs tot 2.S8 A,P. Overal perste het water door en al spoedig sloeg het water over deu dijk. Van beide zijden werd het stadje door de golven ingesloten. Io allerijl moesten de mensehen vluchten. In nachtge waad trokken zy door de stiaten, achter huu vee. Het was daar in hot holle van den nacht een angstig nood geschrei. In de Hellingstraat schoot het water met donderend geweld naar omlaag, alles met zich voerend. Aan de haven werden heele stukken stra ten ondermijnd. In vele straten stond het water 1 M. hoog. Haarden, Hier liep het water over de sluis deuren tusschen de oude en de nieuwe haven. Het lager gelegen deel der stad stond weldra een paar voet onder water. Aan de oude haven, in het militaire kledingmagazijn, stond hot water één M. hoog. Menschen die aan de oude haven woonden moesten met, een boot van hun huis worden ge haald. Aan den zeedyk stond het water tot aan den kruin. Op sommige plaatsen woei het er overheen. Bsarn. Ia Eemland zijn alle polders over stroomd, doordat te EemDes buiten in den zwakken dyk een gaj, geslagen werd, van verscheidene meters. Met geweld stroomde het water binnen, waardoor boerenwoningen en schuren weggespoeld werden. Met moeite slechts konden de menschen have en vee redden. Het water drong door tot Baarn waar een gedeelte van het dorp werd overstroomd. In de Bun schoterpolders stond het water *ven- eens buitengewoon hoog. De Lemmer. Het water- werd hier opgezweept tot 1.90 M. boven A. P. Zwolle. Ook hier hoeft het hooge water gedeelten der stad overstroomd. De havenbrug stond hier 1.5 voet onder water. De varkens- en melkmarkt waren ondergeloopen. Kampen. Donderdagavond joeg het water tot ver op de IJselkade by Kampen. Te 6 uur 's avonds steeg liet water tot 2,03 boven A.P. De Drentherdyk werd door het water iDgeloopon. Rotterdam. Ook Rotterdam heeft gevoelig van de waterplaag te ïyden gehad. Te elf uur wies het water tot 3.92 M. boven Rottepeil. De hoogste te Rotterdam waargenomen stand was 3.75 (1894). Om half twaalf steeg het nog tot 3.92 M. boven R. P. Des middags waren de bewoners der laaggelegen panden en de eige naars van in dezelfde conditie ver- koerende pakhuizen reeds gewaar schuwd om hun maatregelen te nemen. Hieraan werd gereedelyk voldaan. Door het byzonder hoog stijgen van het water, zelfs het Beursplein was voor de helft overstroomd, is er toch nog groote schade aangericht. Ryst, kofile, tabak en tal van andere koopmanswaren zyn door het water bedorven. Men schat de schade op eenige honderdduizenden. In de winj kels op de Noordblaak werd enorme schade aangericht. Schiedam. Donderdagavond te 5 uur wa3 de dykwacht hier opgeroepen, om het watur buiten de binnenstad te houden. Te half twaalf begaf zich een huis waartegen het water stond, hetwelk zich nu met geweld een weg baande. Alle mau toog daarop aan deu arbeid. Met zakken zand werd het water gelukkig weder gekeerd. Een gedeelte van den dijk waar over de lyn Rotterdam-Dordrecht liep, werd door den hoogen vloed weggeslagen. Het treinverkeer met het Zuiden werd daardoor totaal verbroken. De Varkenoordsche pol der liep ouder. Huisjes langs den dijk in dien polder staan geheel onder water. By Dordrecht zijn de buiten- polders ondergeloopen. Yselmonde. Op Yselmonde liep de polder Zomer land onder. De zeewerende dijk van den Polder Oost-Yselmonde werd op sommige plaatsen overstroomd. Op een plaats stroomde het water aan de binnenzyde uit den dijk. Door tijdig met vereende krachten in te grypen werd erger voorkomen. Krimpen a. d. Ysel. De dijk van den stormpolder werd op drie plaatsen doorbroken. De Steenplaats bij Capelle'a. d. Ysel liep eveneens geheel vol. Ridderkerk. •Uit Ridderkork (IJselmonde) werd gemeld dat twee polders onderliepen doordat twee gaten van ongeveer 10 M. breedte in den dijk sloegen. Ongeveer 100 huizen staan onder water. Overal drijven doode kippen, varkens en ander vèe. Wemeldinge. Door de zware zeeën werden gis ternacht in den dijk bij Weraeldinge twee. gaten ieder van ongeveer 40 M. redden der andere kinderen was de moeder met het jongste kind op den arm eenige malen uitgegleden, het kind is tengevolge daarvan overleden. De twee anderen verdronken. Een vader met twee kioderen kon niet op' tegen den woest bruisenden stroom. Hij werd in een kuil neer gesmeten, en moest de kinderen los laten. Beiden verdronken. De vader werd gered. Dc defensiesloep, no. 61 sloeg vol water en zonk. De bemanning werd gered. Berichten van gisterenavond en hedenmorgen. Latere berichten uit de streek van Waterland geven nog eenige bij zonderheden over de overstrooming. Hoewel de storm bedaard was, liep het water, nu het zich eenmaal toe- ganf veochaft had, met geweld de poldcftsip.. Da 'éene polder na de andere werd overstroomd. Het dorp Ransdorp word geheel geïsoleerd. De huizen liepen' onder water. De bewoners vluchtten mot hun vee in de hoogst gelegen kerk. 'tVee verdronk bij massa's. De dyk bij Katdam, welke door bot Zuiderzee water doorbroken is, is op drie plaatsen doorgebroken. In het midden is de dijk gespleten, waarna de achterste helft 40 M. 'het land ingezet werd. Op een stuk dijk tus schen twee scheuren in verdrongen zich een paar dozijn koeien. Te Holysloot steeg het water zoo hoog, dat de bootjes waarmede men ter hulp snelde-aan do daken der huizen moesten worden vastge maakt. Verschillende boeren weiger den hunne hofsteden te verlaten. Men zal hen per boot van levens middelen moeten voorzien. Van een boer te Durgerdam, die de waarschuwing om te vluchten in den wind sloeg zijn 43 koeien verdronken. Gistermiddag liep ook de Bui k- slotermeer polder onder. De bewoners werden door klokgelui ge waarschuwd. Al de menscben vlucht ten naar Buiksloot. Het is daar boven dien een verzamelplaats van het vee geworden. Honderden koeien trokken nog langs de dijken op het hooger gelegen dorp aan. Het grootste deel van Waterland ten O. van het N. Holl. kanaal was overstroomd. Ea 's nachts werd uit Buiksloot gemeld, dat ook ten W. van het kanaal het water trachtte binnen te dringen. Reeds naderde hot water Landsmeer, over don dyk aldaar ging het water ook naar den Polder van Oostzaan. Bij Monnikendam waren twee groote gaten in den dyk goslageD, een van 30 M en een van 50 M. breedte. Ze waren ongeveer 250 M. van elkaar verwyderd. Daardoor stroomde het water met geweld binnen, en wie dat zag begreep dat N. H. boven het IJ in groot gevaar verkeerde. Te half vier 's nachts stond Mon- nikondam alleen nog langs een dijk in verbinding met de Purmer. Ën daarop stond het water ook reeds een voa^ hoog. Dit water was af komstig van de doorbraak bij Kat dam. Ia den omtrek van Monnikendam veirironken van een boer 47 koeien. Ia non Purmer verwachtte men elk oogenblik de komst van het water. Te Edam liep het water dat den Zuidpolder instroomde in de straten. Gisterenmorgen te vijf uur kon van daar gemeld worden, dat het water 1 M. gezakt was. De Zeevangpolder is gisteravond ondergeloopen. Te Purmerend kwamen uit den omtrek vele vluchtelingen met hun vee. Over het Oudelandsche dykje stroomde het water naar den Over- weerschen polder en vandaar naar Purmerend. Bij Enkhuizen werd de dyk bij Andyk verzet. Ia den zeedijk bij Aarswoud sloegen 3 gaten. De dyk van den Roetpolder kon het water niet houden. Men trachtte de gaten te stoppen. Bij K a t w ij k namen de duinen el ongeveer 10 M. af. U r k staat voor */s blank. De geheele streek ten N. en N.W. van de lijn Baarn-Amerstoort-Nykerk- Hardorwyk is overstroomd. By Spijkenisse zijn twee polders ondergeloopen. Eveneens hij Ridder kerk. In de streek van Oost-Voorne zyn de duinen 13 a 14 M. weggeslagen. Van do gewapend betonnen zeeweriog bleven slechts enkele blokken, over. Te Stellendam is de Woi- polder overstroomd. In den Varkenoordschen polder (by Rotterdam) zijn 4 kinderen verdron ken. Van een vrouw, wier man in dienst was, werden van de acht kinderen slechts 6 gered. Bij het PLAATSELIJK NIEUWS. Vergadering van den Raad der gemeente Helder, op Woensdag den 19en Januari 1916, des avonds ten 74 uur. Onderwerpen ter behandeling; 1. Ingekomen stukken en Mededeo lingen. 2. Vaststelling suppletoir Jcobier Hondenbelasting dienst 1916. 3. Middenstandscrediet. 4. Wijziging verordening keuren van vee en vleescb. 5. Benoemingen. De „Hertog Hendrik". De „Hertog Hendrik" wordt heden Zaterdagmiddag te 3 a 4 uur alhier verwacht. Het schip zal direct lig plaats in de haven nemen. Hr. Ms. „Kortenaer" is 13 dezer van Willemstad (Curacao) vertrokken, ter aanvaarding van de thuisreis. De „Kortenaer" zal op deze reis gedurende eenigen tyd te Paramaribo vertoeven. J.l. Donderdag heeft de fieor L. van Leeuwen, van hier, met goed gevolg het eerste natuurkundig exa men afgelegd aan de Amsterdamsche Universiteit. Toeslag voor het personeel der zeemacht. Ia verband met dea langen duur van de mobilisatie, is by Kon. besluit aan het personeel der zeemacht, voor zoover dit niet in opleiding is of by een opleiding dienst doet, een tweede toeslag toegekend van gelijk bedrag als die, welke bij het begin van de mobilisatie toegekend werd. Onze groote oorlogskaarten die dert September 1914 reeds aan meni- gen storm het hoofd hebben gebodeD, door den regen, sneeuw en ijs be hoorlijk zijn geteisterd, doch alle leed glansryk hebben doorstaan, zijn thans ook door den Noordwester wind danig gehavend. Laten wij hopen, dat wij hierin een goed voorteeken mogen zien. DE OORLOG. De algemeene toestand. In Montenegro staat hst met den vooruitgang van de Oostenrijkers als volgtVan den Lowtsen langs de kust naar het Zuiden doordringend, bebben zij den berg Maina genomen (1315 meter hoog!, waardoor zij Budua, aan de kust van de Adria- tische Zee, konden bezetten. Hier gold het geen verovering, maar een herovering, want Budua ligt opOos tenrijksch gebied in de Zuidelijke punt van Dalmatië die, onverdedigd, reeds geruimen tyd geleden door de Montenegrynen was bezet. Het. voor deel van een kleine verlenging van de kust is nu weer voor Montenegro verloren gegaan. Het is voor de Mon tenegrynen te vreezeD, dat de Oos tenrljkers, in deze richting verder opereerende, ook den Galiberg (1095 meter), die ten Westen van Budua ligt, zullen bezetten, waardoor zij in staat zullen zyn, het meer van Skoetari te bereiken en Montenegro nog hermetischer af te sluiten, dan nu reeds, naar men zegt doordien duikbooten de wacht houden bij de havens, het geval is. De verovering van den Lowsten is, gelijk te voorzien was, door de bezetting van de hoofdstad C;t Inje gevolgd. Ook bij Grahowo, een Noordelijker punt aan de Westgrens, dringen de Oostenrykers op, en aangezien nu verder in het Westen, zoowel als aan den Noordoostkant het land geheel door den vijand is ingesloten, is het duidelijk dat als Oostenrijk biyft doortasten en de Montenegrynen het niet willen op geven, hun geen anderen uitweg openstaat dan naar het, zelfs in ver gelijking van Montenegro onherberg zaam te noemen Albanië. (N. R. Ct.) Oe gevechten in Montenegro, Cettlnje genomen. Weenen, 14 Jan. Officieel bericht van generaal von Hoet'er, dd. heden De hoofdstad van Montenegro is in ons bezit. Den geslagen vijand vervolgend, zyn onze troepen gisterenmiddag Cettinje, de residentie van Montene^ gro's KoDing, binnengerukt. De stad heeft geen schade geleden. De inwoners z|jn kalm. De bezetting van Korfoe. Athene, 14 Januari. Zooals ver wacht werd heeft de regeering be sloten krachtig' to profesteeren tegen de landing van troepen op Korfoe, die en daar wordt hier de nadruk op gelegd heeft plaats gehad vóór Griekenland had geantwoord op de mededeeling dat de geallieerden voor nemens waren daarheen Servische troepen over te brengen. Op de verschillende gevechtster reinen bad men ook van het slechte weer te Ïyden. Op alle fronten werden de opera ties door wind of regenweer belet. Oe Vereenigde Staten en Mexico. El Paso Texas, 14 Jan. Huerta is dood. De staat van beleg is hier afgekon digd. De politie, Amerikaansche soldaten en burgers jagen de Mexikanen op teneinde hen de stad uit te zetten. Er wordt druk gevochten en er zyn vele gewonden. Washington, 14 Januari. Het depar tement van buitenlandsche zaken be vestigt de gevangenneming van gene raal Rodriguez, die verantwoordelijk wordt geacht voor den moord op den Engelschman Peter Keaneeveneens de gevangenneming van generaal Almeida en andere hoofden der party van Villa. Almeida is onmiddeliyk doodgeschoten. De terechtstelling van Rodriguez is gelast. SPORT. Terrein Bolioeg. H.F.C. I West-Frisia I (2-4 uur). A. s. Zondag speelt H.F.C. haar laatsten thuiswedstrijd in dit seizoen. Laten' we hopen dat zij 't er even goed afbrengt als verleden week. Ieder die toen 't schitterende spel van het elftal gezien heeft zal wel zorgen dezen keer weer aanwezig te zyn. Vooral de voorhoede, anders 't zwakke punt in zoo menigen wed strijd, heeft zich toen buitengewoon geweerd en bracht de volledige H.B.S.- achterhoede tot wanhoop door haar keurig samenspel. Aardweg was de ster van 't veld en ontliep herhaal delijk zijn bewaking, wat hem nog gemakkeiykei" word gemaakt, door dat zyn partner Roolvink hem de ballen prachtig aangaf. Dito liet nu eerst zien, hoe een midden-voor be hoort te spelen. Geen opdrijven van ballen door de verdediging heen, maar links en rechts 't spel verdeelund verschafte hy zyn beide buren om beuiLen gelegenheid tot schieten, tor- wijl hij toch zelf die gelegenheid Diet verwaarloosde als ze zich aanbood, getuige de twee inderdaad fraaie doelpunten door hem gemaakt. Da linkervleugel, die voor rust nogal, eens faalde, wordt nu gevormd door de Boer en Heyting, wat ons wel een versterking lijkt. In de halflinie is v. d. Wal weer present. Zijn plaats vervanger Tressen was anders lang niet slecht en móet alleen nog leuren zich wat vlugger to herstellen. Zyn plaatsen was b.v. uitstekend.^V.d. Poll en Van Arnhem bezetten de back- plaatsen, terwijl waarschynlijk Rie- merts weer 't doel zal verdedigen, iets wat hom wel is toevertrouwd. Speelt 't geheele elftal'met't zelfde vuur als verleden week dan zal West- Frisia 't zwaar te verantwoorden krygen. H.F.C.-ers we hebben nu gezien waartoe gy in staat zijt, ba- wijst a. s. Zondag dat 't u voortaan ernst is, dat 't Diet maar een tyde lijke verbetering is geweest in uw spel, doch een blijvende; geeft uw talrijken aanhangers ook nu zoo over vloedig gelegenheid tot juichen als gepasseerdeD Zondag. Zorgt er voor dat we na afloop kunnen zeggen Van 't Tuindorp begint de Victorie I Overige wedstrijden. Terrein Strooweg. Quick Ajax 10.30 uur. Terrein Bolmg. H.F.C. iV-LeonidasII 9.30 uur. H.F.C. III—Victoria 11 uur. Terrein Tuindorp. H.B.S. III -Leonidas I 10.30 uur. Burgerlijke Stand van Helder, van 13 en 14 Januari 1916. GE TROU WD H. Vos ea Z.Brous C. Blokker en H. Woord H. Dekker en T. Rieuwers. BEVALLEN: W.K.Tierolf—Storm, z.G. Nieuwlaud-Roelofs, d.M. Pasterkamp-Baarsen, d.J. Ooster- baan Blokker, z.A. M. Kramer Veldhoven, d. OVERLEDENA. A. Roskam, 3 jaar; A. Nobbes, 63 jaarJ. de Koek, 5i jaar. CORRESPONDENTIE. Een iugezuLd.m aiuk van de Ver- eeniging „Nerva", eenige advertentiën, enz. zijn tot het volgend nummer blijven liggen. In den Anna Paulowna*Polder. Gisterenavond liepen hier wrder onrustbarende geruchten omtrent den toestand in Anna Paulowna. Ook de Westpolder zou oridergeloopen zijn. Wel waren de bowoners van den Westpolder gisterenavond tegen 8 uur gewaarschuwd, hun vee in vei ligheid te brengeD, doch deze polder is gelukkig gespaard gebleven en het gevaar is aldaar geweken. Dank zij de krachtige hulp vau uit den Helder gerequireerde mili tairen, heeft men het dreigende ge vaar weten te beperken door hel ophoogen van den weg Van Ewijck- - sluis-Oudesluis, waaraan men ook heden nog bezig is. Door middel van vletten heeft men reeds veel vee in veiligheid kunuou brengen, doch in enkele schuren is ook dood vee gezien, waarvan hot juiste aantal nog niet 1s vast Le stellen. Gisteren was het aan het station een buitengewone drukte. Honder den militairen gingen met extra treinen naar den Polder, om te hel pen by het aanleggen- van den re- servedijk. Bovendien werden gister avond nog een groot aantal losse werklieden aangenomen door het polderbestuur, die te ongeveer 12 uur, geiyk met de militairen ver- trokken. Te half twee arriveerde nog eeu extra-trein, die de militairen terug bracht, welke 's middags hun hulp hadden verleend en nu door anderen vervangen waren. Nader meldt men ons Hedenmorgen en middag trachtte men met verscheidene schuiten het vee te redden. Heden overleed zacht en kalm, na een ïyden van ruim 4 maandeD, onze lieve Vrouw en der kinderen zorgzame Moeder, Mejuffrouw MAARTJE ZWIER, in den ouderdom van 51 jaar. *s Gravenhage, 14 Jan. 1916. 76 Stoi'toubekurdtraat, Haar diepbedroefde Echtgenoot, KindereD, Behuwd- en Kleinkinderen C. DE BOER Dz. Heden overleed onze geliefde Echtgenoot en Vader, SIMON JOHANNES KOENS, in den ouderdom vanbyna77jaar. Helder, 14 Jan. 1916. M. KOENS -KKUG. G. P. KOENS.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2