Liefdegaven voor de Slachtoffers van den.Watersnood a Palace. Binnenhaven 2.2 Hoofd j l.lofdo van non Chinees m Ontmoslcord. Bioscoop Tavenu, Spuorgracht. Hoofd nummor: Kunstonaarsliefde of door ellende tot geluk. 36 Jan, Arnold Spoel, Casino, 8 nur. 27 Jan. Liefdadigheids-uitvoering „Helders Har- moniokapel". Casino. 27. Jan. Noderlandscli Bijbelgenootschap, afd. Holder. Oponbare Jaarvergadering. Ge bouw voor Evangelisatie, Palmstraat, MARINE EN LEGER. De luitenants ter neo 2do kl. J. H. Schollen, H- Hubonos en S. Woldrlngli zijn zijn por par- tlculloregelegonhelduitOost-Indl6teruggekoerd. De luitenant ter zoo 3de kl. D. N. Foostisin de dlrootio dor marine to Wlllorasoord geplaatst nnn boord van Hr. Ms. „Hollund". De luitenant ter zee le kl. A. M. Kan - oElcler-macbinlst 2de kl. W. G. Jansen «i)n bestomd om met het In aanbouw zllnde gou- vernomontsstoomschlp „Donob" naar1"" te vertrekken. Haar wij vornemeu, wordt de vice admiraal F. PInke, commandant van de zeemacht ln Ned.- IndlG, ln deu loop van don lando terugvorwaciil. De luitenant ter zeer 2e kl. van Mulk. uil Oost-Indlê hier te lande ternggekeerd. Met ingang van don 22sten Januari 1916 zü" kevordord; Zoomllicieu-machlnedrtlver H.Kort- hof tot zoemlliclen-machinedrl)ver-majoor, Idem T. Versoveld tot Bergt. zoemilc.-macli dr., idem A. van dor Sclintt tol Korp -zeemllic.-mach dr. Mat het op 1 Maart 1916 naar Coat-IndlS trekkend stoomschip van do Stoomvaartmaat schappij „Nederland" zal een transport marine- schopelingen worden uitgezonden bestaande uit: 1 scnrljver-majoor, 2 torpedlsten-majoor, 2 sergoanten-torpedist, 2 torpedomakora-majoor, 3 korporaals-torpodomakor on 1 machlnodryvor- STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Triton arrlv. 32 Jan. van Caatellon to A'dam Rondo, v. Gal veston naar Napels, voltrok 21 Jan. van Norfolk, Grottus, thulsroi-i, vol trok 38 Jan. van Singapore KsrimaiA, uitreis, vertrok 22 Jan, van Colombo. Kangeau, uitreis, pass. 21 Jan. Perlm. Karimoon, uil reis, arri v. 23 Jan. te Singapore Rembrandt, uitreis, pass. 23 Jan. den N.-Hlndor. lSanka, thuisreis,arrlv. 23 Jau. to Gibraltar. Prinses Juliana, uitreis, arriv.28Jnn. toSabang. Rotterdamsche Lloyd. Knwi, uitreis, pass. 21 Jan Perlm. Mailioen, uitreis, vortrok 20 Jan. van Suoz. Samarinda, van Tocoplllo naar Rotterdam, is21 Jan. bü Deal geankerd DJombor,uitreis, pass 21 Jan. Kaap Carvoeiro. Goentoor, uitreis, vertr. 31 Jan. van Las 1'airaas. Kodlrl, thuisreis, vortrok 22 Jan, van Maraellle. Malang, arrlv. 23 Jan. van Jnva te Rotterdam. Wills, ultrpass. 23 Jan. het Galloper vuurschip. Djocja arriv. 21 Jan. van Rotterdam te Batavia. Koninklijke Hollandscha Lloyd. Salland, uitreis, pass. 19/20 Jan. Du ogonoss. Drechtorland arriv.21 Jan. v.B.-Ayresto AMnm. Zoolandia,uitreis, vertrok 23 Jan. vaD Falmouth. Friaia, uitreis, vertrok 22 Jan. van Montevideo. Tubantla, uitreis, vertr. 22 Jan. van Bahla. Kon. West-Indische Maildienst. Lodewijk van Nassau arrlv, 21 Jan. vanValpa- ralso to Antofagaata. Jau van NaBsau vertrok 23 Jan. van New naar West.-IndiO. Haven te Nleuwedlep. UB Jan. Aangokonien van Harlingenon vortrok ken naar Huil Ned. s.s. „Minister Tak". U£ Jan. Id. van Harlingen naar Londen Eng. s.3. „Falcon". Id. van Sundorland naar Harlingen Ned. S B. „Bostovaer". MARKTBERICHTEN. BovorwlJk, 2l Jan. 1916. GROENTEN. Andijvie f0.00-f0.-, bloemkool 1« soort f«UX)-f0.ö0.1dom 2e soort fAOO-fftOO, idem 3o soort fl.00-f2.60 (allos per 100 stuks) boeren kool f9.20—f0.80 (per kist), knolsoldorl f000—f 0.00, groono kool f 1.60-12.60, roode koo ;ool f2 00-f8 00 (allos per 100 stuks), pret f6.00-f9.00, selderij f300-f600 (per 100 bos), spruiten f090-f 1.60^per mand), wortelen f0.60-f0.66 (per mand). Broek op Langendljk, 24 Jan. 1916. 2200 witte kool f2.00-f 12,80, 40 zak gelo k ra42, 1600 zak koolrapen 18.30. Alkmaar, 24 Jan. 1916. VEE. Aangovoerd 24 kooien on ossen f250 a f 1180.18 vette kol voren f 70 a f160, - Idem Staatsloterij. Trekking van Maandag 24 Januari. 5e klasse. 5e lijst. No. 0279 f 5000. Nos. 10772, 11169 en 20089 elk f 1000. Nos. 2246, 14138, 16505, 17617 en 19688 elk f 400. Nos. 78, 227, 6019 en 17030 elk f 200. Nos. 1402, 4466, 11466, 11558, 13228, 18549 en 18441 elk f 100. Burgerlijke Stand van Helder, van 22 tot en met 24 Jan. 1916. ONDERTROUWD: J. W. Eibers en M. Verfaille. BEVALLEN: L. Kuik-van der Linde i., M. C. Huber—Kloosterman S. de Boer—Boon d., G. M. Coat Budde—Smit d., C. P. Los -Damiaans z., A. van der Meulen—Zwaan z., C. Bunck Keeleman z. OVERLEDEN: C. J. Duinker, 20 j., C. Amelung, wed. van R. Roerdomp, 97 j., A. van Halen, 36 j., R. Bakker, 30 j., J. Nieuwland, 61 j. DE OORLOG. De algemeens toestand. Nadat de Turken hadden dat de versterkingen, welke zij op hot front in den Kaukaaus hadden ontvangen, de Russen hadden gedwon gen hun aanvallen te staken, hebben zij weinig meer van zich laton hooren. De Russen hebben ons echter ge meld, dat zij Keuprikeui en Hassan- kala hebben bezet en de Turken op Erzeroem hebben teruggeslagen. De opmarsch der Russen ging derhalve door het dal van de boven-Araxes op Erzeroem aan. Een poging des vjjands een tegenoffensief op den linkervleu gel te beginnen, bleef volgens de Russische berichten zonder gevolg. Deze leelijke tegenslag aan hun Oostelijk front kan er aanzienlijk toe bijdragen, de Turken in het Westen, waar zij van den druk op Gallipoli zijn bevrijd, minder gevaarlijk te maken. EeD nieuw officieel Montenegrijnsch bericht, wederom afkomstig van den minister-president, die te Brindisi vertoeft, geefc ons de volgende lezing van het Moutenegrijnsche geval. Na den (blijkbaar onverwachteu) val van den Lowtsen en de bezetting van Cettinje door do Oostenrljksch-Hon- gaarsche troepen bevond zich de hoofdmacht van de Montenegrijnon in een zakvormig terrein, en de Oos tenrijkers dreigden elk oogenblik de opening van dien zak toe te binden en het overschot van de Montenegrijn- sche strijdkrachten volkomen in te nm vi-ftdesonder- houden. Deze krijgslist trof doel. De Oostenrijkers staakteD op het. kritieke moment het krijgsbedrijf. De Monte- negrijnsche regeering trok er lus- schenuit en „het leger zet den strijd voort met het doel zich met het Ser vische leger te vereenigen." Het Servische leger, voor zoover het nog bestaat, bevindt zich, gelijk bekend, gedeeltelijk nog in Albanië èn is gedeeltelijk reeds naar Korfoe overgebracht. De Montenegrijnen zul len dus ook naar Albanië trachten te ODtkomen, en de kans op slagen van deze vlucht is door de gevechtspauze Datuurlijk ontzaglijk verhoogd. De be zetting van Montenegro is natuurlijk niet meer te voorkomen. De berichten van Oostenrljkscho zijde geven nu ook toe, dat er in Montenegro door gevochten wordt. Zij geven er een voudig den naam „tenuitvoerlegging van de kapitulatie" aan. („N. Rott. Ct.") Van het Westelijk front. Parijs, 23 Januari. De Duitschers hebben na mijnen te laten ontploffen en oen hevig bombardement een aan val gedaan op het Fransche front ton westen van At recht, den weg van Lens en de streek van Neuville cn St. Vaast. Zij slaagden er in in de eerste loopgraaflinie door te dringen over een front van verscheidene honderden meters. Onze tegenaanval len maakten een eind aan den aanval van den vijand en verdreven don vijand, die slechts enkele honderden meters van een uitspringend gedeelte bezet houdt. Onze artillerie en ODze machinegeweren hebben dc Duitschers zware verliezen toegebracht. Bommen boven Dover. Berlijn, 24 Januari. Officieel. In den namiddag van 23 Januari wierpen twee onzer watervliegtuigen bommen op de luchtschiphal te Hongham, ten W. van Dover. Vastgosteld werd, dat de bommen brand veroorzaakten Een opgebrachte prijs- bemanning. Aalesund, Noorwegen, 24 Jan. De viermaster Alonso uit Sandifjord, met traan op weg naar Zuid-Afrika, heeft bij Aalesund het anker uitgeworpen. Aan boord een Engelsche prijs bemauning, bestaande uit een officier en vijl' matrozen. De kapitein verklaarde, dat hij, geholpen door het noodweer van de laatste dagen, zijn schip met opzet naar Noorwegen had gestuurd. Een Noorsche torpedojager is ter bewaking van de Engelsche zeelieden naar de ankerplaats van de Alonso vertrokken. De Persla. Weenerv 24 Jan. De Oostenrijksch Hongaarsche regeering heeft den Amerikaanschen gezant hier ter stede medegedeeld, dat de Persia niet ge zonken is door toedoen van een Oos tenrijksch Hongaarsche duikboot. De watervloed. De berichten van Maandagavond. Hoewel de Wij de W o r in e r tot nog toe voor onderloopen gespaard werd, blijft de toestand zorgelijk. Na 't bezoek van de Statenleden Wibaut en Mr. Slingerberg werd onmiddellijk aan den Commissaris der KoniDgin in Noord-Holland getelegrafeerd, dat het maken van een kistdam nood zakelijk was. Te Zaandam is Maandag het water weder aanmerkelijk gezakt. Om 12 uur 's middags was de stand 2 c.M. A.P. Nadien zakte het nog 5 c.M. Op het kritieke punt, do Kal verdijk wordt met man en macht aan de bekisting gewerkt. De toestand te Purmerend is vrij stationair. Maandagmorgen is hei. water een paar c.M. gezakt, doch spoedig stond het weer. Het werk aan de kistdammen, vordert goed. De toestand in den Anna Paulowna Polder. Zaterdagmorgen te 11 uur bevond zich alhier de vice-admiraal uit Den Helder. Na bjj het station eon confe rentie gehad te hebben met den burge meester van Anna Paulowna, vertrok Z.E. naar Oudesluis. Om te voorzien in den nood waarin zich de gevluchte inwoners van Anna Paulowna bevinden, hebben zich te Oudesluis,Wieringerwaard.Barsingei horn, Schagen en Breezand comité's gevormd. Door bemiddeiing Yan het comité te Breezand kunnen de andere comité's alles verkrijgen wat z|j noodig hebben van de centrale watersnoods commissie. De geheele Anna Paulowna Polder is 4500 H.A. groot, water on dijken niet medegerekend. Hiervan isonge veer 3000 H.A. overstroomd, waarvan 1600 H.A. in den Oost Polder. Het stoomgemaal te Kleine Sluis kan per minuut 90 kubieke Meter, het stoomgemaal te Van Ewijcksluis, dat 2 pompen heeft, kan per minuut 160 kubieke Meter water wegmalen. De windmolen bij den Achterweg verzet per minuut ongeveer 20 kubieke Meter water. Van het deel van Breezand, dat nog niet is overstroomd' is al het vee verwijderd, behalve uit enkele boerderijen, die in de nabijheid liggen van den dijk langs het Noord-Hol landsch Kanaal. In den Oost-Polder is een boer, die i waarde van zijn graan en andero producten, door de overatrooming verloren, schat op 20.000 gulden. De toestand te Anna Paulowna Maandag niet ernstiger. Dank zij het kalme weder en den normalen stand van het water in Zuiderzee, is het water in den Polder Maandag langzaam gezakt, in den West-Polder ongeveer 30 cM. In den Oost-Polder stond het water lager dan in den West-Polder, veroorzaakt door dat de kade langs de van Ewycks- vaart het water belet van den West- Polder in den Oost-Polder te vloeien. Daardoor kan de Oost-Polder het water loozon door het groote gat in den Zeedijk en de West-Polder alleen door de sluis aan 't einde van de van Ewycksvaart. Vanaf 't station kan men de Kleine Sluis nog alleen per boot bereiken. De Meerweg vanaf de halte Breezand lag voor ongeveer -• l\nv> r)o hoiflft 't Plan bestaat zoo Bpoadig mogelijk zinkstukken gereed te maken, om die in beide doorbrakon te laten zinken, teneinde een vasten ondergrond te verkrygeD. Aan den nooddijk langs de Zand- vaart- wordt nog dag en nacht ge werkt, om die zoo sterk mogelijk te maken. De dijkgraaf, die hedenmiddag deze dijk in oogenschouw nam, maakte de militairen en inwoners van Breezand zijn compliment, dat zij in zoo'n korten tijd zulk een flink stuk werk hadden geleverd. Ook do heeren van Zanten, eigenaars van de Kooiplaats, hebben in dszen in vele opzichten krachtdadig hulp verleend. Op genoemde plaats, die in 't niet overstroomde gedeelte ligt, zijn niot minder dan 24 H.A. met bloembollen bézet. Ook de Spoordijk, thans water- keering, wordt zooveel mogelijk be sehermd tegen aanslag der golveD. Op eeriigen afstand van elkander heeft men steekdeelon in den grond in, waar achter dwarsleggers worden geplaatst, verbonden door staaldraad. Hierop worden pakken geperst stroo gelegd om den golfaan slag t,e keeren. Deze dijk houdt zich tot nog toe zeer goed. Veel zal af hangen van 't weer. Krijgen we storm uit 't Noorden of Noord-Westen, dan zal ook deze dijk het kwaad te ver antwoorden hebben. Het overstroomde deel van den Polder behoort thans als het ware tot de Zuiderzee. We kunnen hier eb en vloed verwachten. Staat het water buiten zeer hoog, dan zal dat in den Polder ook geducht gemerkt worden. Men is nog steeds druk bezig in het overstroomde gedeelte inboedels uit de huizen te halen. Hier ziet men huisraad, geladen op een wagon, waarvan de paarden Lot den buik door 't water loopen, daar ziet men op een boven 't water uitstekende grint hoop huisraad liggen, voor do helft uat., en gedeeltelijk beschadigd, ja een Wieringer vischschuitje is door de beide doorbraken gekomen, fok en zeil op, om iemands hebben en houden te halen uit eene woning dicht bij 't. station, Wavende, waar nog dezen zomer de koeien graasden. Aan de Kloine Sluis beginnen enkele huizen teckenen van verzwakking te geven en hoelang zal deze tosstand nog duren Te Anna Paulowna doen thans dienst 16 vlotten, 2 motor vletten en 1 motorvlet, allen van den land- torpedodienst. Het is ook 1 van deze vletten, waarmede de 2 kinderen zijn gered. Met werklieden van Wieringen c-n grondwerkers uit Anna Paulowna, die in 't stationsgebouwlvan de tram aan de Van Ewycksluis een onderdak vonden,- is mon bezig de gehavende plaatsen vau den zeedijk te herstel len. Anna Paulowna. Het comité, dat zich ten doel steil, geldelijke steun en kleediugstukken te verleenen aan personen, die door het water verdre ven zijn en hulp noodig hebben, houdt eiken dag zitting in het huis van den heer Lunshof, 's morgens van 10 tot 12 uur. De Commissie, door den Burge meester onzer Gemeente benoemd om giften in te zamelen tot lenlgim van den nood, komt tot U met he' dringend verzoek iats te willen geven voor het goede doei. De ellende, die geleden wordt, behoeft zeker niet nader te worden omschreven. Ons allen is bekend, dat er zeer veel geld noodig is, om in dien grooten nood te voorzien. Wij hopen, dat Heldor's burgerij niet achter zal blijven, nu da menschlievendheid bij haar komt aankloppen om een bijdrage. De Commissie voornoemd, E. E. DULLEMOND, Schout-bij-Nacht, Voorzitter. Dr. J. C. VAN DEN BERG. Mevr. M. DE BOER-JONGKEES. W. BIERSTEKER, Penningmeester. CH. VAN DE BILT. H. BUISKOOL, Secretaris. PLAATSELIJK NIEUWS. Watersnood-Commissie. In de jongste raadsvergadering werd door den heer Grünwald ge vraagd welke maatregelen do Burge meester dacht te nemen ten opzichte van de door den watersnood ln den Anna Paulowna-polder geteisterde ge zinnen. Do Burgemeester antwoordde hierop, dat hij zich telegrafisch tot het Comité wilde wenden en dan eventueel eene vergadering van ver schillende ingezetenen zou houden tot het vormen van een of meer commissies. Naar aanleiding hiervan waren*aan een aantal notabele ingezetenen uit* noodigingen gericht tot het houden jr bespreking, welke Zaterdag avond ten Raadhuize plaats had. Deze bijeenkomst werd met eene rede van den Burgemeester geopend, waar uit wij het volgende vermelden. ,In de eersto plaats heet ik U allen welkom on bedank U hartelijk voor de bereidwilligheid, waarmee gij wel aan mijne uitnoodiging hebt willen voldoen. Zooals in de aan U gerichte uitnoodiging stond vermeld, heb ik U verzocht hier te komen om naar aanleiding van het gesprokene in. de laatste raadszitting en in verband met de aan mij gerichte circulaire van den heer Commissaris der Ko niDgin en van het Dagel. Bestuur van de Holl. Maatschappij van Land bouw, het nemen van maatregelen te bespreken met betrekking tot den watersnood en het vormen van eene Commissie tot leniging van dien nood". De Burgemeester releveerde thans hetgeen door Z.Ed.Achtb. in de raads zitting gezegd was, waarin de over tuiging uitgesproken was, dat onze gemeente niot achter zou blij ven waar hot gold om mede te werken tot le niging van de ramp. De Burgemeester had daarbij vooral het oog op de ver- stroomde of bedreigde streken hier heen werd gevoerd, en waarby onze voorposten met prijzenswaardige be reidwilligheid reeds de noodige hulp verleenden. In hoever ook inzameling van gel den noodig was, bleek uit de couran ten niet, deze spraken elkander tegen vandaar, dat de Burgemeester, op de vragen vau de heeren GrUnwald en Michels, ten antwoord gaf daarnaar eerst te willen informeeren. De Bur gemeester las thans liet telegrafisch antwoord van de Watersnood com missie voor, die zeide, dat hulp ge- wenscht was, doch dat de op te richten comité's zich onder de cen trale organisatie van de bostaande groote Commissie moesten scharen. Teneinde te doen zien, waarin de te verleenen hulp zou moeten bestaan, leest de Burgemeester de bedoelde circulaire van het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland, gericht aan de Burgemeesters van verschillonde ge meenten in die provincie, voor. Daar uit blijkt, dat de voornaamste taak van het bij besluit van 23 Juni 1913 ingestelde „Noord Hollandsch Cen- traal-Comité tot hulp-verleeDing bij rampen van algemeenen aard" op het oogenblik bestaat in Centralisatie van hulp. Dit Centraal Comité, onder voorzitterschap van jbr. mr. dr. A. Roëll, Commissaris der Koningin, heeft in zijne vergadering van 18 Januari cen drietal regelen vastgesteld ter bereiking van dit doel n.1. centralisatie van hulp. lo. Plaatselijke organisatie. In elke geteisterde gemeente worde, waar dit nog niet geschied is, ingesteld eene plaatselijke Commissie onder voor zitterschap van den Burgemeester, teneinde hot Centraal Comité terzijde te staan cn direct daarmede saaien te werken. Het vormen vau particu liere comité's, naast de officieole plaat selijke Commissie, verdient geene aanbeveling. 2o. Taak der plaatselijke Commissie. Het belast zich niet met het innen van bijdragen; dit zij overgelaten aan de Algemeene Watersnood Commissie te Amsterdam. Eventueel ontvangen bijdragen moeten dus aan die Com missie worden afgedragen. 3o. Aanvragen om hulp door de plaatselijke Commissie. Ook deze wor den door bedoelde circulaire geregeld. Verder is vau de Hollandscha Maat schappij van Landbouw een rond schrijven gericht aan de Gemeente besturen van Noord- en Zuid-Holland, waarin aangedrongen wordt op het nemen van maatregelen, voor ber ging van vee, De Burgemeester, voortgaande, deelt mede, aan den wensch van den Com missaris der Koningin te willen vol doen en zich aan het hoofd eener beweging tothulpverleeningto stollen. Vandaar deze bijeenkomst. Drieërlei •kan de gemeente zich verdienstelijk maken lo. door voort te zetten het onder dak brengen en verzorgen van vee, dat naar deze gemeente gedreven is, en waarmede zich tot nog toe d< afd. Holder van de Holl. Mij. v. Landbouw met de grootste bereidwilligheid heeft belast en waarbij door don Vice-Ad- rairaal zooveel mogelijk medewerking is toegezegd2o. hot onder dak bren gen en verplegen van de inwoners der overstroomde polders, die naar hier de wijk nemen. Tot nu toe komt dit nog niet veel voorde politie heeft ze voorloopig onder dak kunnen brengen en genoot daarbij den zeer gewaardeerden steun van den heer Staalman. Maar toch dient eene betere regeling getroffen te worden voor mogelijke uitbreiding der ramp. In dö derde plaats moet cen geld inzameling worden gehouden. „Mijne heeren", aldus eindigde de Burgemeester, „nu was het miju idee om voor deze drie verschillende aan gelegenheden drio verschillende Co mité's op te richten, terwijl ieder Comité uit zijn midden iemand be noemt om met mij, als voorzitter, een Centraal Comité samen Le stellen voor de regeling naar buiten. Waar de afd. Helder van de Holiandsche Maatschappij van Landbouw reeds de verzorging van het vee op zich genomen heeft, komt het mij het beste voor dat dit Comité zich hier mede blijft belasten". De heer Grünwald vindt deze regeling de juiste. Spr. verzoekt den Burgemeester de verschillende Comi té-leden aan to wijzen, daar dit de zaak zeer vereenvoudigen zal. De heer Ds. Buiskool vraagt of bet niet het beste is, dat men zich in verbinding stelt mot de Commis sie, die in Aug. '14 eene inzameling voor het Steuncomité hield, en die nog bestaat, (dr. v. d. Berg is hier van voorzitter). Daar de vergadering zich met de door don heer Grünwald voorgestelde regeling kan vorcenigeu, wijst de voorzitter de verschillende Comité leden aan. De leden hebben het recht andere irsonen aan te wijzen, die zy kun nen assumeeren. Nadat de verschil lende heeren nadere besprekingen hebben gevoerd,' wordt de samen stelling der drie categorieën als volgt Verplegingscommissie. Voor zitter G. de Ven, Spoorstraat 108; leden C. Adriaanse, Polderweg 3, M. Wijt, Hoofdgracht 78, J. E. Staal man, Weststraat 84, Ch. L. van de Bilt, Vosstraat 14, C. Heyblok, D(jk- straat 18, Ds. A. E. van Grlethuljsen, HuisduinenL. van den Ploeg, Paral lelweg 43 (secretaris). Commissie voor de ver zorging van Vee. Voorzitter E. P. Westerveld, leden Th. Terra, H. Bakker Dz. (secretaris), Kanaal- weg 186J. C. Maters, P: Pluister, J. van der Veer, P. Knip. Comqaissie voor de Inza meling. Voorzitter E. E. Dulle- mond, Schout b(j Nacht, leden dr. J. C. van den Berg, Mevrouw de Boer— Jongkees, W. Bierstoker (penning meester), Ch. van do Bilt, H. Buis kool (secretaris). Naar men weet, wordt heden met de inzameling begonnen, men geve veel, want er is veel noodig. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de sub commissie voor de veever zorging, onderdeel van de Waters* nood Commissie te den Helder, binnen enkoio dagen gereed hoopt te z(jn met eeno: in overleg met de eigenaars van j veestallingcn in den Helder en het jellng omtrent de wijze waarop in stalling, voedering on verdere verpleging van vee uit den Anna Paulowna-polder zal worden voorzien. Veehouders uit den Anna Paulowna- polder, die hun vee reeds te den Helder of Koegras hebben ondergebracht of nog weuscheu onder te brengen, wor den inmiddels dringend genoodigd om aau den secretaris der bovenbedoelde sub-commissie, den heor H. Bakker Dz., Kanaal weg 136, te den Helder, opgave te verstrekken vau aantal en soort hunner dieren, zoomede vuu de plaats, waar deze eventueel i eeda ziju onder gebracht. Comité voor verpleging van Watersnoodlijdenden. Ingezetenen, die bereid zijn, zoo noodig tegen vergoeding, één of meer noodlijdenden tijdelijk huisvesting to verleenen, worden beleefd verzocht, daarvan mededeeling te doen aan een der ondergeteekenden. G. de Ven, Voorz., Spoorstraat. 108. C. Adriaanse, Polderweg 8. M. Wijt, Hoofdgracht 78. J. H. Staalman, Weststraat 84. Cu. L. v. d. Bilt, Vosstraat 14. C. Hemblok, Dijkstraat IS. Ds. a. e. v.Griethuijsen, Huisduinen. L. v. d. Ploeg, Secr., Parallelweg 43. Het Comité verzoekt beleefd ten spoedigste ingelicht, te worden om trent de tegenwoordige adressen ingezetenen uit de gemeente Anna Paulowna, die hier tijdelijk gehuis vest zijn. Bedoelde adressen dienen vergezeld te gaan van eene opgave van het aantal personen, waaruit het gezin bestaat, benevens de woonplaats in de gemeente Anna Paulowna en oventuéel den naam van den werk gever. Een en ander in t.o zonden bij den Secretaris van hot Comité, den Heer L. van der Ploeg, Parallelweg 43. Bovengenoemd Comité bericht aan belanghebbenden, dat voor plaatsing van schoolgaande kinderen op één der openbare schoien, daarvau aan vraag moet gedaan worden aan het Gemeentebestuur. Het. enkel militair Mannen- kwartel „Mobilia" bestaande uit leden van het dubbel militair Kwartet D. M. V. Directeur Joh. Brands behaalde 22 Jannuari op den militairen wed strijd te Rotterdam den 2den prijs. De Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven zal ten Raadhuize al hier vergaderen op Donderdag 27 Jan. e.k. Stukken voor die vergadering kun nen worden ingezonden bij den Voor zitter, bij een der ledeu of bij den Secretaris (Dijkstraat 45). Do/ directie van den Stoomboot- dienst 'Gebrs. Zur Müblen deelt ons mede, dat de dienst Helder-Amster dam nog altijd plaats heeft via Pur merend. Arnold Spoel. Over de liederen-avonden van Ar nold Spoel, zoo .da er morgenavond een gegeven wordt, schrijft het Alg. Handelsblad (15 Mei 1915): „Als steeds Lij de nationale zang avonden, wijst de heer Spoel op de ongegrondheid van het vroegere be weren, dat onze taal minder geschikt zou zijn voor den zang dau elk andere. Zij is ten minste zoo muzi kaal als andere talen, die hier vroe ger steeds werden uitverkoren voor het lied, mits zij maar goed wordt uitgesproken." „Overigens was 't publiek geheel naar den geest en de bedoeling van de Nat. Vereeniging voor den Volks zang het grootste deel vau den avond aan het woord, waarbij de heer Spoel telkens wenken en aan wijzingen gaf, nu eens omtrent de uitspraak, dan omtrent de kracht van den zang of het juiste van de' voordracht." BINNENLAND. Uftvoarverbod van schepen. Naar wij vernemen, zijn eerstdaags van hoogerhand maatregelen te ver wachten, waardoor zal worden be reikt, dat Nederlandsche schepen uitsluitend naar Nederlandsche havens zullen moeten worden bevracht. Te vens zal in het algemeon geen toe stemming meer tot vervreemding van Nederlandsche schepen worden verleend. De Koningin naar Alkmaar. Het moet in het voornemen van de Koningin liggen, zich heden om streeks 1 uur per Holl. Spoor via Amsterdam naar Alkmaar te begeven en verder van daar uit gedurende eenige dagen de door den watersnood geteisterde streek in die omgeving in oogenschouw te nemen. Het conflict bi] de „Telegraaf". Door het bestuur der Journalisten vereniging „De Amsterdamsche Pers" was Zaterdagavond j.1. een ondere vergadering bijeen geroe pen ter behandeling van de „arbeids toestanden bij de „Telegraaf'. Zooals reeds werd medegedeeld, werden hier eenige journalisten zonder eenige gemotiveerde reden" ontslagen. In die vergadering werd door bo- voegde personen een uiteenzetting gegeven omtrent de toestanden bij de „Telegraaf'. De eigenlijke directeur was de heer F. W. J. Holdert, doch de heer H. C. M. Holdert, welke de meeste aandeelen in handen heeft, trad meermalen in de intieme aan gelegenheden der redactie. Bovendien werden door hem meDigmaal jour nalisten van erkende bekwaamheid ontslagen. Werd tegen een dergelijk optreden bezwaar gemaakt, dan placht hij te zeggen: „Ik neem het recht iemand te ontslaan ook als zijn gezicht of zyn stem my niot bevalt". Toen de Berlljnsche correspondent van de „Telegraaf', de heer Simons te Amsterdam vertoefde, werden de overige redactieleden voor hem ge- waarschuwt^ Volgens de heer Holdert was het een onbetrouwbaar en ge vaarlijk mensch. Zelfs oordeelde hy het noodig zijn correspondent door part. detectieves te doen controleeren. Vreemd stonden de leden der redactie te kijken, toen korten tijd daarna de heer Simons als chef-binnenland op trad. Toen h(j zich bovendien ging mengen in de werkzaamheden van collega's die leidendé functies vervul den steeg de verbazing tot ongerust heid. Don chef verslaggever werd op een zijdelingsche manier to verslaan gegeven dat hij beter deed zijn ont slag te nemen. Bovendien werd het werk zoo verdeeld, dat jonge menschen belast werden met belangrijk werk, terwijl de oudere, geschoolde krach ten ter z(jde gesteld weiden. Later werd door den heer Holdert een bureau opgericht om den smok handel te conlroleeren. Hiertoe be diende hij zich van meDschen die niet bijzonder hoog aangeschreven stonden o. a. een gewezen Duitsche spion en welke zich niet. ontzagen smokkelhandel te provoceeren. Nu wilde de heer Holdert dat de redactie leden van de Telegraaf aan dat smok- keibureau hunne medewerking ver leenden, wat door deze werd geweigerd. Hierbij dient aangeteekend, dat de rapporten van het bureau aan de Engelsche en Fransche legatie? te 's Gravenhage werden opgezonden. Dikwijls werden deze rapporten zon der dat de hoofdredacteur, de heer Schröder, er mee bekend was in de „Telegraaf" geplaatst. Toen deze daar op verklaarde op die wijze niet langer verantwoordelijk hoofdredacteur te kunnen blijven, en zijn ontslag in diende wist de heer Holdert hem te bewegen de aanvraag in te trekken. Toen stond aan het hoofd van het blad vermeld „verantwoordelijk advi seur H. C. M. Holdert." Daar de positie van den hoofdre dacteur er echter niet op verbeterde, verklaarde de heer Schröder niet langer verantwoordelijk te willen zijn. Hij ontving daarop op 2 Dec. bericht dat hij als hoofdredacteur was ont slagen, doch hij moest zijn gewone werk bl(jven doen. Zoo stonden de zaken, toen de heer Schreier op 4 December werd gearre steerd. Na zijn ontslag uit het Huis van Bewaring bleek al dadelyk, dat h(j niot do positie kon innemen van verantwoordelijk hoofdredacteur. In de „N. Rott. Ct." verscheen toen een artikel: „De Zitredacteur". De heer Schröder wenschte dit artikel te be antwoorden, doch dit werd hem dooi den heer Holdert belet. Zoo ver ging zelfs de laatste, dat hij den heer Coucke van wien hij meende dat hy de heer Schröder had aangespoord om het tegen-artikel te schrijven op staanden voet ontsloeg. Dit ontslag werd echter later veranderd in schor sing, en daarna te niet gedaan. Naar het schijnt was de heer Hol dert afgunstig op de populariteit van den heer Schröder. Toen de Nieuw- jaarswenschen uit de Amsterdamsche schouwburgen ter zetterij waren go- bracht, werden de gedeelten waarin den heer Schröder hulde werd ge bracht, door den heer Holdert schrapt. Door den heer Schröder werd daarop toezegging gevraagd en verkregen, dat hij zijn vroegere functie zou kunnen hervatten. Echter bleef het steeds bij het oude en deelde de heer Simons da lakens uit. Herhaaldelijk leidde dit tot conflicten. Dit bereikte zyn hoogtepunt op den dag, dat de watersnood in Holland intrad. De jongere collega's worden er toen op uitgestuurd; terwijl de ouderen werkeloos werden gelaten. Een der redactieleden, die hierop aanmerking maakte, werd op staanden voet ont slagen. Eon ander diende zelf het, ontslag in. Korten tijd daarop werd nog twee journalisten hun ontslag Over het werk van deze ontslage nen, welke resp. 13, 10, 10 en 7 jaar aan de „Telegraaf' waren verbonden, werd steeds met, lof door don hoofd redacteur gesproken. Door den heer Schröder werd voor de zooveelste maal met ontslag aanvraag gedreigd, doch dit werk te- alleen uit dat een der ontslagenen. Mej. van Meekren, terug mocht komen, Deze wenschte echter van deze „gunst" geen gebruik te maken. De heer Schröder is in weerwil van dit pover resultaat op zijn plaats gebleven. Na deze uiteenzetting besloot de vergadering tot alle Nederlandsche journalisten een oproep te richten, om de plaatsen der ontslagenen niet in te nemen en alle aanbiedingen onverbiddelijk van de hand te wijzen. Aardbeving. Men meldt uit de Bildt: Maandagmorgen om 7 u. 1 m., tjd van Greeuwich, werd aan het Meteoro logisch instituut te de Bildt een vry sterke aardbeving geregistreerd op een afstand van 2800 K.M., vermoe delijk in de streek van den Kaukasus of van de Azoren. Overstroomfng op Java. Telegrammen van verschillende plaatsen op Java berichten omtrent overstrooraingen in alle streken. Honderden inlanders zjn gevlucht. Ten gevolge van twee landver schuivingen is het spoorwegverkeer gestremd. In de buurt van Samarang zijn 38 huizen ingevallendoor eon aard storting werden 13 hulzen vorwoest, vier personen gedood en acht gewond, terwijl er zeven vermist worden. Geen behoorlijke Inkwartiering. Door den ambtenaar van het O. M. bij het Kantongerecht te Middel burg, is Zaterdag tegen een 62-jariger rentenier uit Koudekerke f75 boete of 15 dagen hechtenis geëischt, wegens het niet behoorlijk ligging verschaf fen aan twee bij hem ingekwartierde soldaten. Het bleek, dat de soldaten op een donkeren zolder waren gebracht, waar zy niets anders vonden dan een oud tapjt om op te liggen en eenige zakken als hoofd bussen. Op hun verzoek mochten zij toen een paar bossen stroo uit de schuur halen. Als dek kregen zy drie katoenen dekens. De waarnemende" kantonrechter, noemde dit een behandeling, varkens, doch geen menschen waardig, en wees erop, dat lakens moesten wor den verschaft. Als men buiten niet begrijpt hoe men de soldaten, die toch reeds zooveel ontberen, moet behandelen, moet men maar eens leeren. De ambtenaar wees er op dat bekl. een der rijkste inwoners van Koudekerke is en-vond zijn handel wijze onbegrijpelijker, waar hij zelf een zoon in dienst heeft. Uitspraak 5 Februari. Bedenkelijk. Te Zwartemeer (Dr.) doet zich het- eigenaardig geval voor dat op verzoek van een der inwoners procesverbaal is opgemaakt tegen den grenscom- mandant, wegens beschuldiging van het smokkelen van een paard. Twee menschen verdronken. Dc sleepboot ^De Boer", van Wll- ton's Machinefabriek en Scheepswerf is gisterenmorgen bij het vei halen van het Zweedsche stoomschip „Octo Sverdrup" voor den mond der Rijn haven te Rotterdam omgeslagen en gezonken. Machinist en stoker gingen met het schip naar de diepte. De overige equipage wist zich to redden. Een gevaarlijk heerschap. Eenige agenten van politie hebben eergisteren twee mannen aangehou den, die beide op het dak van een perceel in de Kinborstraat to A'dam waren aangetroffen en op verzoek van de bewoners weigerden daar van daan te gaan. Een der mannen lost zelfs met een revolver een schot (hagelpatroon) op een der bewoners, oen 18 jarigen jongen man, die in den linkerarm werd getroffen en zich dientengevolge in het Wilhelmina- gasthuis'heeft doen verbinden. Diefstal. Een agent van politie heeft een 19jarigen militair aangehouden, wiens opsporing door de politie to Scheve- niDgen was verzocht, verdacht van diefstal van f 1100 ten nadeele van zijn ouders. TWEEDE KAMER De behandeling van het ontwerp Ouderdomsrenten. Uit een tusschen den Minister van Finaciën en den Voorzitter van de Tweede Kamer gevoerde correspon dentie bljkt dat min. Treub ernstig bezwaar heeft tegen een behandeling het ontwerp-Ouderdomsrenten, alvo rens de voorloopige verslagen zijn uitgebracht betreffende de nieuwe be- lastingontwerpen. Hij legt daarbij den nadruk op het feit, dat de financieele toestand van ons land ,van zoo ern- stigen aard is, dat hij niet zou zijn verantwoord, indien niet gezorgd werd voor het herstel van het even wicht. Een minister, welke bij een zoo aanzienlijk jaarlijksch tekort als de schatkist thans aanwijst, mede zou werken tot een aanzienlijke ver- beoging van 'slands uitgaven, zonder nochtans de zekerheid te hebben, dat de inkomsten tot dekking vao het tekort en van de nieuwe uitgaven zouden worden gevoteerd, zou het. bewijs leveren dat hij den plicht niet begreep, welke de ongekend moeilijke toestand van ons land hem oplegt. Door den Voorzitter van de Kamer, den heer Goeman Borgesius, werd hier tegenover opgemerkt, dat bij uit stel van de openbare behandeling, dit uitstel van langer duur zou kunnen worden, in elk geval langer dan dooi den Minister wordt gewenscht. Hij deelde natuurlijk het standpunt vai> den Minister wat betreft het niet in werking doen treden van de wet, al vorens de noodige middelen aanwezig zouden zijn. Echter zou ni6n de in werkingtreding kunnen uitstellen, lot de nieuwe middelen zouden zijn gevo teerd. Daar de minister dit evenwel on- gewenschi acht, aangezien hij de mogelijkheid niet uitsluit, dat het ontwerp, al moet het ook in het „Staatsblad" komen, door het onbe paald uitstellen, eon doode letter zou kunnen worden, en bovendien van de z. i. onafwijsbare herziening van do sociale verzekeringswetten niets zou terecht komen, heeft do voorzitter aan den minister medegedeeld, dat heden door hem geen voorstel tot behandeling van het ontwerp-Ouder domsrenten zou worden gedaan. De toestand in den Anna Paulowna Polder. Dinsdagmorgen. Met den trein van 6.24 vertrok hedenmorgen wederom een groot aan tal manschappen van de vesting artillerie om de infanterie aan den Spoordijk te Anna Paulowna af te lossen. Ook giDgen vele Heldersche arbei ders er heen om aan den dyk te Van Ewycksluis te werkeD. Aan de Molenvaart lagen verschil lende groote en kleine vletten en motorbootjes gereed om hen te 'ver voeren. Op den doorgebroken zeedijk is men vanmorgen begonnen met het doen van opmetingen en het maken van projecten. De benoodigdc mate rialen worden spoedig verwacht en dan hoopt men met het herstellen eon aanvang te maken. Door den vloed was het buitenwater sinds gisterenavond een weinig naar binnen geloopen en deed het water in den Polder iets stijgen. Maar in de vroegte, bij het afnemen van den vloed, zakte het weer aanmerkelijk. In den Oo3t- polder is de weg naar Wieringer- waard tot de boerenplaats „Welge legen" droog. Van de Oudesluis tot een gedeelte van de Van Ewijcksvaart is de weg eveneens begaanbaar. En van hotel „Veerburg" tot even voorbij het Raadhuis gaan nu weer voetgangers, paarden en wagens, doch verderop, naar het station, staat het water nog wel een halve meter op den weg. Langs de Molenvaart zijn vele boomen gekapt ten einde de kracht van den wind geen gelegenheid te geven, dat de stammen den grond zouden doen scheuren. Het bruggetje, tegenover het huis van den heer Van der Goea, over de Molenvaart, is heden bezwe ken en in een huisje aan de Kleine Sluis, vroeger bewoond door den arbeider Van der Pannen, is een flink gat in den muur geslagen. De spoor - duikers zijn allen nog in goede con ditie. Doch voor die tusschen post 12 en 13, dat is bij de Oudesluis, schijnt men zich nog altijd ongerust te maken, omdat er sporen worden ontdekt dat het water doordringt. Op deze plaats zyn dan ook nog eeds vele militairen en burger- werklieden dag en nacht bezig om den zwakken grond zoo dicht mogelijk te maken. Iu Breezand nemen inwo ners nog altijd maatregelen om hun vee en goederen te bergen, daar men don toestand aan den anderen kant, in donWestpolder, nog niot vertrouwt.. Veel koeien en schapen worden naar do Zljpe en naar 't Koegras in vei ligheid gebracht.. Van uit het water in den Ooatpokler werd Zaterdag morgen nog dood veo aangebracht.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2