HELDERSCHE COURANT No. 4574 DONDERDAG 27 JANUARI 1916 44e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. De „Telegraaf'-onthulllngen. 2. Correspondentie. 3. Feuilleton, enz. DE WEEK. 25 Januari. Meii behoeft waarlijk niet pessimis tisch of alarmistisch aangelegd .te zijn, snel ontroerd of ontsteld, lid der wijd vertakte familie Angstmeljer, - om in deze tijden nu en dan lichtelljk- benauwd om het hart te worden 't Is bange stormtljd nu over gansch de wereld. Uit Java komen tijdingen van overstroomingen aardbeving. Het arme, oude Patria, en waarlijk niet slechts de provincie Noord-Holland!, is erger, heviger geteisterd dan de eerste berichten over de gevolgen van den ongeluksnacht van 18 en 14 .Januari hadden doen verwachten. Uit de streek bij Purmerend kwamen speciaal in de jongste dagen alarm kreten, die een groote, nieuwe ramp deden duchten. De toestand schijnt daar inmiddels minder benard te zijn geworden. Maar men dient voorbereid te zijn op verrassingen van pijnlijken aard. Een Scheveningsche logger van de Mpij. „Merwede" schtjnt met man en muis vergaan te zijn. En er spoelen nog steeds brokken-vaartuig aan. We zijn nog niet aan het eind van de jobstijdingen over de watersnood ramp. De „zwarte stormbal" is nu geheschen in alle streken der aarde, j in letterlijken en figuurlijken zin. Overal eene gisting, eeue beroering, een crisis, dreiging van conflicten; het onstaan van gansch-nieuwe, van gansch-onverwachte toestanden en verhoudingen, periode van woeling en orkaan, die 't begrijpelijk maakt, dat sommigen zich afvragen, of wij niet het einde aller dingen gaan naderen Wat uit het nieuwe stuk Parle- ments zitting, heden aanvangend, ten slotte zal geboren worden: niemand kan 't op het moment, dat ik dit neerschrijf, voorspellen. De vrljz.- democratische Kamer-fractie is ge komen met haar voorstel tot dekking van de 225 millioen, nogmaals noodig voor de z.g. oorlogs-uitgaven, door eene heffing-ineens. Men zal zich her inneren, hoe minister Treub in Dec. 1914 zich vierkant tegen het denk beeld van de heffing ineens verklaarde. Minister Treub is niet iemand, die spoedig op eenmaal-afgelegde verkla ring terugkomt,—dat weten wij allen. Edoch, de wereld-oorlog duurde langer dan iemand had bevroed. De heer Treub werd inschikkelijk, bleek inderdaad toch wel te vinden te zjjn voor een gedeeltelijke dekking door heffing-ineens. Bestaat er kans, dat op dien grondslag toch een compromis zal worden gesloten; eene schikking bereikt 't Ljjkt eenerzijds niet ondenkbaar. Edoch: daar is de briefwisseling, ge voerd tusschen minister van Financiën en president Borgesius. Nadat mr. Treub verklaard had, niet te kunnen meè werken tot de behandeling van het ontwerp-Ouderdomsrente voor en aleer de Tweede Kamer althans voor dertig millioen inkomsten uit de nieuwe belasting-ontwerpen zal heb ben overwogen. Dat een minister aldus het Parlement voor zijn wil en wensch tracht te doen buigen zich mengend in de regeling der werkzaamheden van het Huisonwrikbaar pal-staand tegenover het protest van den Voor zitter der Kamer't is een der zeer merkwaardige „nova" van dezen veel bewogen tijd. Zal de Tweede Kamer voor ministerTreub's wensch bukken? Of staan wij aan den vooravond van een conflict, dat het toch reeds zoo deerlijk verzwakte en geschokte Kabinet-Cort v. d. Linden wel den allerhevigsten stoot zou toebrengen, welken 't sinds zijn optreden, zijn wassende en vervolgens tanende glorie, had te verduren? Staan wij aan den vooravond van een conflict, dat reeds hierom niet te vermijden is gelijk sommige ge ruchten willen omdat mr. Treub gewichtige redenen van persoonlijken aard heefc, hem tot aftreden nopend Terwijl ik dit schrijf, is op geen dezer vragen nog antwoord te geven. Maar weldra zal een tip van den sluier worden opgelicht. En dit is zeker, dat wij nu staan vóór de afwikkeling van een der ernstigste politieke en sociale vraagstukken, die ooit mbt 'slands wel en wee in het nauwste verband stonden De watersnood-ramp was aanlei ding tot hartelijke betuigingen van deelneming, soms vergezeld gaande van belangrijke giften tot leniging van den nood, die tot het Hoofd van den Staat werden gericht zoowel van de zijde der geallieerden als van den anderen kant der oorlogvoerenden. In gewonen tijd hebben dergelijke diplomaten-epistels het karakter van bloote hoffelijkheid en niet veel meer. Thans zullen ze sommigen misschien een riem onder 't hart bindentegen gift voor de ontroering, de snel-ont- stelden bevangend bij het vernemen van tijdingen als "dat er wederom een paar Zeppelin's over Ameland naar het Westen vlogen Wij hebben de inderdaad schitte rende wjjze, waarop snel en met eene mildheid, die na al wat sinds Augustus '14 van de offervaardigheid is gevraagd, gehoor werd gegeven aan den oproep van de Algemeene Commissie tot leniging van rampen door Watersnood. Met den rusteloo- zen Ijver en de onvermoeibare ener gie, welke zij sinds anderhalf jaar dag aan dag vertoont, ging ook hier de Koningin voor. Hoe hevig de storm ook raast en tiert, hoe hoog en angstwekkend de golven om ons heen stijgenden moed verliezen mogen wij niet. Niemand zal durven betwisten, zei ik reeds dat de tijden onheilspellend en meer dan ernstig zijn, dreigender misschien dan by menschenheugenis het geval was. Schier geen gebied nu men denke aan de onverkwikkelijke per kara van de toestanden iu de Amster- damsche journalistiek, of er heerscht eene gisting, waaruit nieuwe toe standen en verhoudingen moeten geboren worden. Zooals dr. Bos 't oenigen tijd geleden in het Parlement zeieen oude wereld gaat sterven, een nieuwe is in wording. En zij, die na ons komen zullen zeer zeker met schrik gewagen van de stormen der evolutie, die thans om ons heen gieren I Mr. Antonio. DE OORLOG. De officieele legerberichten van 24 en 25 Januari. Van het Westelijk front. Het betere weer der laatste dagen heeft onmiddellijk zijn invloed op de krijgsverrichtingen doen gelden. Het Pransche bericht van den 24sten meldt een heVig bombardement der stellingen bij den mond van de Yser, waarbij de Duitschers ongeveer 20.000 projectielen verschoten. Daarna gin gen zij tot een aanval over, welke echter door de Franschen reeds in het begin verhinderd werd. Slechts een enkele afdeeling slaagde er in een weinig vooruit te komen, doch ook deze werd spoedig terugge dreven. In Artois beproefden de Duitschers eveneens een aanval; en wel tenW. van den weg. Atrecht Lens. Een tweede aanval werd meer naar het Z. ondernomen. Beide aanvallen wer den afgeslagen. In de mededeeling van den 25sten wordt evenwel medegedeeld, dat de Duitschers in Artois over een front van 1500 M. aanvielen. Zij slaagden erin op twee punten een muntrechter te bezetten. Voor het grootste deel werden zij reed3 weder verdreven. Van Duitsche zijde wordt omtrent de gevechten bij Nieuwpoort gemeld, dat de toren van den Kathedraal, welke door den vijand als waarne mingspost werd gebruikt, omgescho ten werd. Ten O. van Neuville werden de voorste loopgraven der Franschen aangevallen. 100 man werden ge vangen genomen en drie machine geweren veroverd. De tegenaanvallen van den vijand bleven vruchteloos. Van het O o 81 e 1 ij k front. De Duitsche en Oostenrijksche be richten van den 25sten melden dat de toestand onveranderd is. Op het water in den Anna Paulowna Polder. „Het kan toch wonderlijk gaan met een mensch op de wereld twee jaar geleden was ik in 't hartje van Atjeh bij het aanleggen van een spoorweg - en nu zit ik in de over stroomde binnenlanden van 'Anna Paulowna, waar je niet hoeft te vra gen of er wat te doen is, of er iets te redderen valt. Toen de admiraal mij hier heen zond was de zeewering, onophoudelijk gebeukt door het water, pas bezweken en alles verkeerde in nood. U begrijpt dat er in dien ont- zettenden toestand wat gedaan moest worden. Het was hard aanpakken. Er was haast geen tijd om te eten, om te drinken, om te slapen. In de allereerste dagen heb ik twee-en- zeventig uur achtereen de kleeren aan 't lijf gehad en dit zegt genoeg, niet waar?" Aldus praatte kapitein v. E., die onvermoeid werkt in deze streek van verwoesting, terwijl v/e in het donker van den vroegen morgen langs de Bpoorbaan van den Polder naar de Molenvaart gingen, daar de eigenlijke weg er heen, links van 't station, gedeeltelijk blank stond en met een ferme laag modder bedekt was. De olielampen op 't perron brachten nog een gouden schijnsel in de duisternis, op den spoordijk met zijn zwarten grond en glimmende rails glansden groene, witte en roode aignaallicbten Van Russische zijde wordt evenwel gemeld, dat een aanval der Duitschers werd afgeslagen ten W. van het meer Bogwin. In de streek van Pinsk zijn de Russen na hun jongste successen tot op 4 werst van de stad genaderd. Overigens artillerie-gevechten. Van het Z u i d e 1 y k front. Behalve de artillerie-gevechten, waarvan in de communiqué's van beide zijden wordt melding gemaakt, bevat het Oostenrijksche legerbericht nog de mededeeling, dat bij het brugge- hoofd van Görz nieuwe gevechten aan den gang zijn. Het artillerie vuur in de kuststreek was aanmer kelijk heviger dan gewoonlijk. Van den Balkan. Van Oostenrijksche zijde wordt bericht dat de ontwapening van het Montenegrijnsche leger vlot van stapel loopt. Te Skoetari werden 12 kanon nen, 3 machine-geweren en 500 ge weren buitgemaakt. Alle berichten over een hervatting van den strijd zijn verzonnen. Feitelijk is Montenegro reeds in handen van Oostenrijk, daar de be langrijkste verkeersweg Niksits Da- nilograd - Podgoritsa - Skoetari reeds in hun handen is. Uit Londen wordt nog gemeld, dat tijdens de vlucht van den koning en koningin van Montenegro van Podgoritsa naar San Giovanni di Medua, een tweetal vliegtuigen boven het reisgezelschap cirkelden en bom men wierpen. Daar de Montenegrij- nen geen afweer-kanonnen bezaten, konden de toestellen zeer laag dalen. De (ItaliaaDsche) „Stampa" weet mede te deelen, dat Italië thans be reid is troepen naar Saloniki te zen den om het daar aanwezige leger der Entente te steunen bij een even tueel1 te ondernemen krachtig offen sief. Daartegenover zal Engeland Italië steunen in de Adriatische Zee, waardoor Italiaansche troepen in Al banië tot het offensief zullen kunnen overgaan. Van het R u s s i s c h-T u r k s c h e front. Het Russische legerbericht van den 24sten meldt dat bij de vervolging der Turken 700 Askaris werden ge vangen genomen en een artilleriecon- vooi vermeesterd werd. Bij Melazgert werden afdeelingen Koerden teruggeslagen. In de mededeeling van den 24sten wordt gezegd, dat op het front in den Kaukasus de Turken slechts met 200.000 man opereerden. Ophetoogen- blik zijn de Turksche troepen in de streek van Erzeroem slechts 120.000 man sterk. Alleen tijdens de vervolging in de richting van Erzeroem naman de Russen 50 officieren en 4000 soldaten gevangen. 15 kanonnen, eenige tien tallen machinegeweren en een reus achtige hoeveelheid oorlogstuig werd buitgemaakt. De forten van Erzeroem worden door de Russische artillerie beschoten. In Mesopotamië. Volgens berichten van Turksche zijde duren de gevechten bij Koet el Amara nog voort. Eogelsche strijd krachten welke uit Garbi oprukten, vielen met behulp van kanonneer- booten de Turksche stellingen bij Minlichis aan. Met groote verliezen werden zij evenwel teruggeslagen, en naar het O. teruggedrongen. Een En- gelsche kolenne welke ten W. van Korna trachtte op te rukken, werd eveneens teruggeworpen. 100 man werden gedood. 100 tenten en eenige kameelen moesten door hen worden achtergelaten. Bommen op Duinkerken. De Engelsehe admiraliteit deelt mede, dat door twee Suitsehe vlieg tuigen in den ochtend van den 24sten bommen op Duinkerken geworpen werden Een vliegtuig werd bij de beschie ting geraakt en gedwongen tenN.O. van den vuurtoreu van Nieuwpoort op het water neer te strijken. In de Adriatische zee. Naar van Oostenrijksche zijde ge en hoog boven ons, aan den hemel, doorspikkeld met wat schitterende sterren, dreef het. laatste schijfje van het zilveren maantje nog gezellig door de ruimte. Doch het begon aan stonds te dagen en de frissche wind joeg de grauwe nachtnevelen weg en het werd klaar licht rondom. Aan de Molenvaart lagen groote en kleine vletten en een paar motor bootjes, krakend en piepend naast elkaar op het water dat in regelmaat van zeemuziek tegen den wal klotste. Nieuwediepers in oliegoed, in warme jassen en sterke pilow-broeken stapten kameraadschappelijk in de booten en roeiden vlug heen, naar de Van Ewljck- sluis, voor het karwei aan den dijk. Soldaten lieten zich ook hier in sloepen afzakken en volgden hun voorbeeld. En een flinke vlet met militairen bemand en met kapitein v. E. aan 't roer stak daarop van den kant en bracht ons dan op het water van den overstroomden Anna Paulownapolder. 't Was eerst een stukje ploeteren om uit de klei te komen, maar eenmaal goed en wel vr|j gewurmd, gingen de knarsend» riemen tusschen de dollen en klotste en kletste hetkab- belzeetje tegen den harden, ronden vletboeg. Toen we voorbij de Kerk buurt schoten, in rustelooze wieling van lange, kronkelende golfjes, steeds weer wegspoelend achter de houten kast, liep een bakker daar in z'n onderbroek en op bloote beenen door het water te plassen, met zware zakken meel op den rug, die van een schuin weggezakt zoldertje op een wagen werden geladen. Maar die weg van *t dorp lag spoedig ver achter ons, want de stoere lichamen scheur Ingezonden mededeeling. HERMAN NYPELS, Spoorstraat 41 HELDER. Militair Glacé, f 1.90, 2.25, 3.50, Miltltalr lm. peau de Suède, f 1.25, met garantie. meld wordt, is er niets bekend van het verloren gaan van oen Oosten rijksche onderzeeboot en een vliegtuig. Evenals bij de torpedeering van den kruiser van het Novarra-type wordt aan de tegenspraak de mededeeling toegevoegd, dat waarschijnlijk een oorlogsschip der Entente in den grond werd geboord. De dulkbootenoorlog. Naar uit Londen wordt gemeld is men van meening dat het Engelsehe stoomöchip „Norseman" (9542 ton) ge zonken moet zijn. Verder is er niets bekend. Lading an Post van onzijdige schepen. Door het Engelsehe ministerie van Buitenlandsche zaken worden eenige staaltjes van het vervoer van con trabande met onzijdige schepen open baar gemaakt. Zoo bevonden zich onder de ladiDg van hetZweedsche stoomschip „Ura" 15 kisten, welke hamers zouden be vatten. Bij onderzoek bleek dat elke kist een zak bevatto met machine onderdeelen van koper, messing en alluminium. Onder de postpaketten van het s.s. „Gelria" waren er 69 waarin, naar schatting 400 revolvers geborgen waren, afkomstig uit SpaDje. 89 van deze pakketten waren geconsig neerd aan een firma te Kopenha gen en de 80 anderen aan een firma te Amsterdam. Deze paketten werden aangehouden en aan de beslissing van het prijsgerecht onderworpen. BUITENLAND. Da dienstplicht In Engeland. Het Lagerhuis heeft de derde lezing van de wet op den dienst plicht aangenomen met 383 tegen 86 stemmen. In het Hoogerhuis werd de 2e lezing aangenomen. Bovendien werd de derde lezing van de wet tot verlenging van den parlementaire periode aan genomen. Griekenland en de Entente. VolgeDa Duitsche berichten is er in de nieuwe Grieksche Kamer een overweldigende meerderheid van Goe- naristen. Deze zouden van meening zijn dat Griekenland de passieve houding moet verlaten en over moet gaan tot daden ter verdediging der neutraliteit. Skoeloedis daarentegen wil elke militaire actie vermijden. Uit Dultschland De nieuwe rijksbelastingen in Duitschland. door minister Helfferich in den Rijksdag aangekondigd, doch niet nader omschreven, zullen volgens de Tügl. Rundschau bestaan in een verhoogde belasting op sigaretten en sigaren, verhoogde telegraaf-en tele foontarieven en verhoogde porti voor brieven en postpaketten. De opbreDgst wordt geraamd op 500 millioen mark. Opstand In China. Uit verschillende provincies van China komen berichten over oproe rige bewegingen. Troepen uit Yun- nan welks goevemeur zich tegen Joeansjikai had verklaard zijn in andere provincies binnengedrongen. De regeerlngs-troepen welke afgezon den zijn bevinden zich nog ver in het noorden des lands. Men verwacht dat de strijd tusschen de troepen en de rebellen zal plaats vinden aan de oevers van de Jangtse. In Mongolië is evenwel ook op stand uitgebroken. Naar bericht wordt is prins Toesjoe daar het hoofd der revolutie. Deze rebellen rukken in drie richtingen op. In totaal vormen zij een macht van meer dan 3000 man. Waar zjj doortrekken worden alle Chineesche dorpen verwoest. den de kolossale boot, hoog en wijd gebouwd, in snel roei tempo over de golven. Hun voeten stonden vast geklemd, hun lijven bogen regelmatig voor- en achterover en dedolpennen stootten hard in de Ijzeren kokers aan bak- en stuurboord. Alleen de kapitein, naast ons achterin, keek schijnbaar werkloos toe, zat daar rustig met het flksche krijgsmans gezicht aan den helmstok yloch hij tuurde scherp rond, voor zich uiten niets ontging hem en nu en dan klonken zijn bevelen als er een boot in aantocht was, als or zware, hinder lijke balken kwamen aandrijven, als er een omgekeerd hokje een W. C. van 't platteland in aantocht was, als we onder een brug door moesten, als de boot te veel naar een van de twee wegen langs de Molen vaart ging. De wind van het land maakte je koud en rillend liet je den blik gaan over die geweldige oppervlakte met licht schuimende kuifjes. Doch onder het varen vertelde kapitein v. E. opeen- voudigen, gemoedelljken en barte- lljken toon van deze ramp en hij vestigde gedurig je aandacht op allerlei dingen van West- en Zuid polder. Daar had je de rij boomen rechts. Die waren gedeeltelijk gekapt en dikke takken met volle kruinen lagen tegen den grond. Dit moest omdat men zoodoende don wind geen gelegenheid gaf om met nog meer kracht op de stammen te doen wer pen en den grond losser te maken, Het waren hoopen in één lijn, die als 't ware in de watermassa nog den weg afbakenden naar de Klein# Sluis. Het kalme, koele gelaat van den kapitein keek weer in de richting VaUche munter. Naar de „Nieuwe Zeeuwsche cou rant" uit Sas van Gent verneemt, is te Gent een valscbe munter ga- arresteerd, die voor 50.000 francs valsche briefjes van de stad Gent in omloop heeft gebracht. BINNENLAND. De gestrande Britsche onderzeeboot. Het departement van marine deelt medeOp 19 Januari j.1. strandde de Britsche onderzeeboot „H 6", tenge volge van een fout in het bestek, in het Friesche Zeegat (tusschen Schier monnikoog en Ameland) op een punt, gelegen op ongeveer 2J zeemijl binnen de grens der Nederlandsche territo riale wateren. Alle pogingen, van onze zijde gedaan om het vaartuig af te brengen, zijn tot nog toe, ook in verband met de jongste stormen, vruchteloos gebleven. Op dezelfde gronden als indertijd door de regeering bepaald werd voor de Duitsche onderzeeboot „U. C. 8", heeft ook nu de Nederlandsche regee ring de beslissing genomen, dat de op Nederlandsch gebied geredde be manning zal worden geïnterneerd en dat hetzelfde zal geschieden met de onderzeeboot, indien de bergingswerk zaamheden mochten gelukken. Deze beslissing steunt op art. 3 in verband met de artikelen 4 on 5 van de Neder landsche onzljdigheidsverblaring. De tekst van artikel 4 luidt „Oorlogsschepen of daarmede gelijk gestelde vaartuigen van een oorlog voerende zullen niet binnen het rechtgebied van den staat worden toegelaten." In artikel 3 laatste alinea komt voor „Oorlogsschepen of daarmede gelijkgestelde vaartuigen van een oorlogvoerende, welke handelen in strijd met de voorschriften van art. 4 mogen vóór het einde van den oorlog dat gebied niet verlaten." Artikel 5 geeft eenige uitzonde ringen, waartoe het geval van de „H 6" evenwel niet kan worden gerekend. Lichamelijke opvoeding personeel zeemacht. Dë commissie, welke op het oogen- blikjn Zweden vertoeft ten einde zich aldaar in het belang der lichame lijke opvoeding van het personeel der zeemacht te Stockholm op de hoogte te stellen van het onderwijs in Zweed- sche gymnastiek: en verschillende inrichtingen van lichamelijke opvoe ding aldaar te bezoeken, bestaat uit den le-luit. der artillerie W. P. Hubert van BI yenburg, ter beschikking gesteld van het Departement van Marine, den kapitein der mariniers P. van Werdt en den officier van gezondheid le kl. bü de zeemacht dr. H. T. Minkema. Deze commisie zal ook met gelijk doel een bezoek brengen aan Christia- nia en Kopenhagen. Zij zal haar rapportaan den minister van Marine uitbrengen. Varhooging briefport enz. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de wet tot regeling der brievenpostery en van de wet betreffende den postpakketdienst. In verband met de hooge eiBchen welke aan de schatkist worden ge steld achtte de minister het ge wenscht, te trachten een hooger batig saldo te verkrijgen uit dit staatsbedrijf, terwijl de meerdere opbrengst even eens ten goede zou komen aan nood zakelijke verbeteringen in den dienst en de bezoldiging van het personeel. Het ligt in de bedoeling de tarie ven slechts zoodanig te wijzigen, dat geen drukkende lasten voor het publiek in het leven werden geroepende meest toegepaste tarieven voor brie ven en drukwerken blijven ongewij zigd. De herziening betreft: 1. het port der brieven van hooger gewicht dan 100 gram 2. de briefkaarten; 3. het port der drukwerken van hooger ge wicht dan 500 gram4. het recht verschuldigd voor de invordering van gelden op quitantiën; 5. het port der postpaketten 6. den prijs der adres kaarten en douane verklaringen 7. hel telegram-tarief8. het telephoon- tarief. 1. Brieven. Alleen yoor brieven van hooger gewicht dan 100 gram van huizen in het water, met kale ramen als groote verwonderd open gesperde oogen, vensters met hor retjes, met ondergordijntjes, met groene deuren. Vele ruiten waren ge broken en het water golfde er in en uit. Vlak langs een alleenstaande wo ning varende, zagen we een reusach tige holle kamer waarin een oude leuningstoel en eenlinnenkast tegen den wand dreven en van een arbei dershuisje, wel twee meter onder water, was de deur kapot naar binnen geslagen en in het gangetje stond een stapel kisten met huisraad die er wellicht in de haast achtergelaten waren en iets verderop ontdekte je een vierkant gat in den muur van een laag huisje, waar een berg planken en balken tegen leunden om het ineenstorten nog wat te voor komen. We voeren door de overblijf selen van een vernielde brug en aan den linkerkant, waar pas gebouwde huizen staan leek het een verzamel plaats van diverse voorwerpen, die uit kamers en van erven kwamen. Een groote, vierkante bak met vrou wen en mannen gleed over het water van den weg links, werd getrokken door een kerel in hooge laarzen en het heele gezelschap verdween in een smal achtersteegje waar hun huisin vooroverhellenden toestand staat. Een vlet met zeilen aan den mast stoof onB voorbij. Aan het roer zat een jonge man, plat op den bodem twee bejaarde lieden en ze hadden aan boord een hond, kippen in een zak en een hok met koDijnen. Voor ons uit roeide de veldwachter in een wit bootje naar het Raadhuis en een aantal brievenbestellers passeerden la wordt meer gevorderd. De tarief- schaal wordttot 20 gram 5 cent boven 20-100 gram 10 cent; verder voor elke 100 gram 5 cent. Voor de brieven, te bestellen binnen den kring van het post- of hulppostkantoor, waarin die ter post zijn bezorgd, zou het tarief luidentot 20 gram 8 cent; boven 20-100 gram 6cent, verder voor elke 100 gram 3 cent waarmede 'dus ook voor brieven, zwaarder dan 200 gram het z.g. locaal port zou worden ingevoerd. 2. Briefkaarten. Het port der briefkaarten bedraagt thans 2J cent, resp. (locaalverkeer) IJ cent; voor het formulier wordt een J cent in rekening gebracht. Naar het oordeel van den Minister zou dit port zonder bezwaar tot 3 resp. 2 cent, kunnen worden verhoogd, daarentegen het formulier kosteloos kunnen worden verstrekt. Door de postadministratie 2al dan, evenals tot dusver, voor een brief kaart 3, resp. 2 cent, worden gehe ven. De maatregel zal met zich bren gen, dat het formulier voor brief kaarten in het internationaal yor- keer mede kosteloos verkrijgbaar is' te stellen. 3. Dru k werken. De verlaging in het tarief voor de hoogere gewich ten vervalt en het tarief wordt een voudig vastgesteld op: 1 cent per 50 gram of gedeelte van 60 gram. 4. Quitantiën. Het tarief voor het invorderen van quitanties wordt voor bedragen boven f25 (ongeveer 10 van het totaal-aantal» gebracht op 10 cent. Voor de tweede aanbie ding wordt een recht van 5 cent geheven. Bij de uitbetaling is bovendien wegens het bedrag, ingevorderd door eenzelfde postkantoor, het recht ver schuldigd, dat is vastgesteld voor een postwissel van gelijk bedrag. (Thans wordt het recht berekend naar het totaal ingevorderd op één borderel, ongeacht hoeveel kantoren b(j de inning der quitantiën van dit bor derel zijn betrokken geweest). Het is hoogst gewenscht te achten meer evenwicht te brengen tusschen de ontvangsten en uitgaven voor den dienst der pakketpost, welke tot dus ver met groot verlies heeft gewerkt. Het port voor elk pakket zou met 5 cent zqn te verhoogen en het tarief dus zijn vast te stellen op 20 cent voor een pakket tot een gewicht van 1 K. G. 26 cent voor een pakket boven 1 tot 3 K.G. 30 cent voor een pakket boven 3 tot 5 K.G. Het licht voorts in het voornemen, over te gaan tot eene verhooging van het recht, verschuldigd wegens de bemoeiingen met het inklaren en vrij maken van uit het buitenland ontvangen pakketten, van 6 tot 10 cent. Verder is het de bedoeling van den Minister de prijs der adreskaarten en Douane-verklaringen te brengen van een kwart cent op een halve cent, en de prijs van elk interlocaal telefoon gesprek en van elk binnenlandsch telegram te verhoogen met 6 cent. Het tarief voor een dringend tele gram zal 3 maal het gewone tarief bedragen. De hoogere opbrengst wordt in totaal geraamd op ongeveer IJ mil lioen gulden. Het dlanstwelgarlngsmanlfest. Naar de N. R. Ct. verneemt, Is met ingang van 20 Februari a.s. ont slagen de de heer A. Storm Jr., tijde lijk werkzaam bij den dienst van pos terqen te Utrecht. Dit ontslag is een gevolg van de weigering om zijn handteekening onder het dienstwel- ringsmanifest terug te nemen. Verkochta schapen. Naar uit IJmuiden wordt gemeld heeft de Maatschappij tot Beheer van Stoomtrawlers en andere visschers- vaartuigen aldaar haar geheele vloot van 13 stoomtrawlers naar het bui tenland verkocht. Verschillende andere maatschap pijen voeren onderhandelingen over den verkoop naar het buitenland van al hunne schepen. Over boord geslagen. Van den stoomtrawler „Margare- tha" YM 23 is een tremmer, afkoms- een vlet op weg naar 't station. Weel links zag je hoe een bewoner rond zijn huis een brug maakte. De man had een zware, taaie hoos aange trokken en hij kuierde met groote passen bij zijn werk en zijn vrouw sloeg uit de bovenverdieping zijn gedoe belangstellend gade. Maar de kapitein gooide ineens het roer om de riemen moesten bp, want daar naderde een breede zolderschuit met een meneer die erg sukkelde om het gevaarte voort te krijgen en in goede koers te houden. Dat was de Rijks ontvanger. Maar was de man verleden week ook al niet aan het verhuizen, aan het martelen Hij lichtte z'n pet en de kapitein salueerde en in onze vlet zeiae men, dat de ontvanger gerust wel kon gaan, want dat er van betalen voorloopig wel geen .sprake meer was. BI) het Raadhuis, dat men door middel van planken kan bereiken, gingen en kwamen boeren, de beenen in hooge zeelaarzen gestoken en op het pad daar, dat eenigszins droog ligt, stonden wagens en karren uit den omtrek, die niet verder konden en waarvan de eigenaren op het stad huis of op het postkantoor moesten zijn voor zaken. Het hotel „Veerburg" stond in het grauwe daglicht, met een flodderige bediende bij den in gang en daar liepen werklooze arbei ders verveeld wachtend heen en weer en er waren marine-matrozen van de stoomsloepen die nog steeds in het water van den Oostpolder liggen, bewonderd door een troep dringend en gapend en starend nieuwsgierige jongens, stom van verbazing over die mooio vaartuigen ia hun nooit door tig uit Amsterdam, bij het aschwip- pen over boord geslagen en jammer lijk verdronken. Verdacht geval. In verband met het overlijden van de echTgenoote van den heer H. B., doctor in de letteren te Hilversum, heeft de politie een onderzoek ingo- steld, naar aanleiding waarvan de commissaris van politie het lijk in beslag heeft doen nemen om het ter beschikking der justitie te stellen. In verband hiermede is de echtge noot van de overledene, welker stof felijk overschot Dinsdag ter aarde zou worden besteld, aangehouden. Tragisch einda van een Dultsch deserteur. Men meldt ons uit Alkmaar: Een der ontvluchte Duitsche deser teurs is gistermorgen hangende ge vonden aan een boom in het Berger bosch. Nader meldt men uit Alkmaar omtrent het vinden van bet lijk van een Duitsch deserteur, dat een der bewakicgsmanschappen Maandagmid dag in het bosch, grenzende aan de Sparrelaan, te Bergen, in een beekje het lijk vond van een man. Het bleek na onderzoek het stoffe lijk overschot te zijn van den Duit schen deserteur, die sinds 6 Januari uit het kamp vermist werd. Deze Duitscher was indertijd op Nederlandsch gebied op smokkelen betrapt en naar Bergen overgebracht. Een gebroken touw op het lijk ge vonden doet vermoeden, dat de man een eind aan zijn leven heeft ge maakt. (Telgr.) iets bijzonders verontruste dorpje. En toen we bij het sluisje uit de vlet kropen en op den wal kwamen, werd juist een dood paard vervoerd en nog een koe, dik en rond van het zee water en verdronken in den Oost polder. Met kapitein v. E. spraken we af om over een half uur weer naar 't station terug te varen en onderwijl gingen we naar „Veerburg" om er een verslagje te maken. Vooraan was de wacht infanterie onder dak ge bracht. Bij den deurpost leunde de sergeant en die rookte kalm zijn gouwenaar en in de gelagkamer stond weer die bediende in z'n vuil wit overhemd en vette pantalon, smake lijk ploeterend met z'n gladde roode armen in een bak water met drank glaasjes en om de ronde tafel zaten boeren in rookwolken gehuld en zo hadden het over hun verloren vee en goederen, over hun bouw- en wei landen in het water en ze waren wrevelig gestemd en uit hun humeur omdat er nog maar geen gunstige verandering kwam in den toestand van Anna Paulowna. We waren nog niet klaar met de berichten Dinsdag in de „Helder sche Courant" reeds opgenomen toen kapitein v, E. langs de ramen van „Veerburg" ging en wenkte dat het tijd was om weer terug te gaan. Bij het water van de Molenvaart gekomen, bleek dat onze vlet spoor loos was verdwenen. „Wie heeft die vlet meegenomen?" „Ze zijn er mee naar 't station, kapitein." „Burgers of militairen?" „Soldaten, kapitein." Ingezonden Mededeeling. 21.000 artsen erkend TWEEDE KAMER Naar aanleiding van de weigering van den Minister van Financiën om de Ouderdomswet te behandelen (zie ons vorig nummer) verklaarde de heer de Mees tor, de afgevaardigde van den Helder, namens de geheele linker zijde hierdoor zeer teleurgesteld te zijn. Met debat daarover wenscht spr. te wachten tot na de trekking der af deelingen en de samenstelling dei- centrale sectie. Namens alle groepen der linkerzijde vraagt spr. dus don voorzitter Donderdag een nieuwe re geling van werkzaamheden aan do orde te stellen, dan kan tevens de belangrijke briefwisseling worden be sproken tusschen den Minister van Financiën en den voorzitter dei- Kamer. De Voorzitter gelooft, dat er geen bezwaar is op het-lijstje van Donderdag nogmaals te zetten rege ling van werkzaamheden. Conform besloten. Aan de orde is thans het wets ontwerp tot tijdelijke afwijking van de kieswet. De heer Beumer (a.r.) waarschuwt er tegen, dat men het gewicht van bezwaren, die de rechterzijde heeft tegen dit ontwerp, niet mag afmeten Daar het feit, dat de rechterzijde ten vorigen jare geene stemming vroeg on zo dus niet overwegend zouden zijn. Doet men dit, dan"dwingt men de rechterzijde tot obstructie. Opnieuw ontwikkelt hij de bezwaren, die bierop neerkomen, dat het stelsel van den minister tot ongelijkheid leidt van behandeling, en dus onaannemelijk is. Daarentegen verheugt zich de heer Al bar da (s.d.a.p.) iu de indiening van dit wetsontwerp, waarmede dui zonden landgenooten worden gebaat. De bezwaren van den heer Beumer oclit spr. Diet van overwegénden aard, hoe ernstig ze ook mogen schijnen. De heer Bemner heeft nagelaten na te gaan hoe de toestand zou zijn als dit ontwerp niet werd aangenomen. De Minister legt den heer Beu mer uit wat de bedoeling van het wetsontwerp is. Het ontwerp wordt met 52 tegen 80 stemmen aangenomen. Hierna worden verschillende kleine wetsontwerpen behandeld. ,Zoo. Mij kan niet 't schelen. Maar die meneer hier moet naar 't station en voor hem is 't jammer. Is er niet wat anders? Van wie is dat bakje d&dr? Zeg er is, hoornblazer, kan jij roeien „O, best, kapitein I" „Breng jjj dan die meneer even weer." „Jawel, kapitein I" Het bleek evenwel, dat de roeikunst van den hoornblazer in kwestie nog in de allereerste beginselen was. Het aantal avonturen, dat wij in het oude, bouwvallige „bakje", waar mede wij naar het station werdon teruggorooid, beleefden, wasaanz'en- lijk. Nauwelijks waren we wat op droef of we zaten, vóór het Raadhuis, op het droge en zoo ging het nog een keer of wat. Als we niet ophot droge zaten, zaten we in het riet of tegen een heg, ja, eens zelfs haddon we eon uiterst onpleizierige positie in een tuin. Ruim tien minuten heb ben we daar gezeten. Toen we de huizenrij voorbij waren en in het open „veld", sloeg de wind een venijnige klets water in het gezicht van den hoornblazer, die daardoor de kluts kwijt raakte en de riemen moest overgeven aan een der jongens, die wij onderweg hadden opgepikt. Wij moesten de oogen den kost geven, want langs de wegen lag veel glas- en aardewerk, potten en pannen, èn spoelde telkens veel hout aan. Doch op dit open terrein kregen wij zelf ook een zeetje over, zoodat w\j bedenkelijk naar ons oude bakje keken. Gelukkig veilig aan het station gekomen, konden wjj onzen trein naar den Helder nog net pakken.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1