Laatste berichten. - 112. 2 Hoofdnummers: hold en De val van Troje. Bioscoop Tavenü, Spoorgrachl. Hoofd- nummer: Lord Lister door ean kind ovorwonnen. 8 Febr. Toonoolvereeniging „D.O.V.". Llofdidlg- heidR-uitvoering. CaBlno, 8 uur. u Febr. Varictu- en lach-avond in Casino, 8 uur U Febr. Uitvoering in de zaal van den boer Bij voet to Julianadorp, 8 uur. MARINE EN LEGER. De officier van administratie der le kb J. Dilk wordt 16 dezer gesteld ter beschikking eD is be- atemd om op 23 dezer of 4 Haart a_s. per parti culiere gelegenheid naar Oost-Indiö te vertrek ken, terwijl h<J bij do Marlne-kazerno to A'dam w ordt vervangon door den officier van admini stratie dor lo kl. W. L. S. J. F. Cramer von Baum- gavten van Hr. Me. Hertog Hendrik, aan boord vun wolken bodem met don18don dezer wordt Joplaatst de officier van adminlstratlo dor2e kl.' C. N. Waltor, thans tor beschikking. De-luit. ter zee der 2e kl. G. F. J. Roorda wordt binnenkort uit OosMndla torugverwacht. De officier van gezondhold le kb der marine A. H. F. Craanen.en de lultunant ter zee lekl- Utulair J.W. Bloem ziln wegens zlektoopnoi» activiteit gesteld. Bi) Kon. besluit van 31 Jan. is bij den marine- stoomvaartdienst bevorderd tot off.-mach. 2e ki. do off.-mach, 8o kl. H. L. E. van Geldor. De état-major van het gouvernemontsstooin- SChip .Deaob", dat 4 Maart naar Ned,-Indl8 zal vertrekken, bestaat uitluit. ter zee le ki. A. M. Kan. commandant: lultB. ter zee 2okl. J.G. VoenenboB (le officier), A. G. Tromans en A.J. Dulfferoff.-mach. 2e kl. W. G. Jansen, Itoofd der machinekamer, en de mach. D.H.Pl|sel en B. de Kuy. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Boeroe, thuisr., pasa. 81 Jan Dover. Kumbangan, thuisr., vertrok 81 Jan. v, Colombo. Ooiebes arrlv. 2 Febr. van New-^ork te R'dam. Rotterdamsche Lloyd. Jacatra, thuisr., pass. 30 Jan. van Finisterre. DJember, uttr., vertrok 31 Jan. van Suez. Koninklijk* Hollandsche Lloyd. /.uitland, thuisr., vertrok 81 Jan. van Vigo. Krleia, thuisr., vertrok 81 Jan. van Pernambuco. Drechterland, ultr., vertr. 2 dozer v.H, v. Holland. Gelrla vertrok 2 Febr, v. A'dam n. Buenos-Ayres. Haven te Nleuwedlep. Idem van Har), naar Huil, Nederl. „Min. Tak". 3 Febr. Idem van Lyth naar Harlingen, Eng. s.s. „Amulet". VISSCHERIJBERICHTEN. Nleuwedlep, 1 Februari. Aangebracht door 1 korder: 2 mand kleine schol, per mand 16.— Door garnalonvlsschers4 mand Bchnr, per mand f4.- Nleuwediep, 2 Februari. Aangobraoht door 20 korders60 stuks groote tong, per stuk 76 -* 100 stuks middelton,- kleine teng, per stul s groote tong, per stuk 76 ct., tong, per stuk 60 ct., 120stuks stuk 20 ct., 1 stuks tarbot, per stuk f6.—, 6 stuks kabeljouw, per 16 mand stortschol, per mand rlO. 80 mand kleine schol, per mand f6.— a f6.—, 20 mand schar, per mand fS.60 a f 4 Door garnalen viaschers: 2 mand kleine schol, per mani f6,—, 8 mand schar, per mand fS.60. MARKTBERICHTEN. Broek op Langendljk, 2 Febr. 1916. 890 bloemkool, le Boort f 1.00-16.60, 2e soort fO.O-f 0.—1200 roode kool f 1.60-18,80, 11000 gele kool fL60-f 11.76, lwsgoi witte kool f 660 p. w 19» witte kool f 130-14.90, 00- zak gele kool f-J), i f-0, 96 haal uion f4.70 a f6.-, - 1 wortelen fa— a f9.-. Gebogen, 3 Februari 1916, Paarden f —0.— 6 - Veulens 0.— Ossen 0.- 6 Stieren 185.— S 2 Geldekoelen (magere) 20a- S 107 Geldekoelen (vette) 200.— 4 3 Kalfkooiou 27a- 4 Vaarzen -0.- - 6 Pinken 70.- Graskalveren 0.— 48 Nuchtere kalveren - Schapen (i (magere) (vette) O.— 640 Overhouden - Lammeren Bokken en Geiten 62 Biggen 14.- 20.- 60 Konijnen 0.60 1.60 100 Kippen L60 1.76 Kenden 0.- a— Duiven a— 0.— Ganzen 0.— 0.— Zwanen 0.— 0.— 73 K.G. Boter L86 0.- 20 Kaas 030 0.70 2067 Ki poleren p. 100 atuka 6.- 830 Bendelsren p. 100 stuks 0.- Bandel vette geldekooleu vlug- Hoorn, 3 Februari 1916. 16 stapels fabrlekskaaa f74.—4 stapels boe renkaas f72.-, 0 stapels febrieks commissie- kaas «XX— 16 stapels boeren commissie kaas f 78.—00 middelbare kaas f00.—Totaal 36 stapels, wegendo 8S32S K.G. Handel vlug. Burgerlijks Stand van Helder, van 1 en 2 Febr. 1916. ONDERTROUWD: F. D. C. van Egmond en K. Tops; A, Bruin en A. Ran. GETROUWD: J. Zander en M. Blom. BETALLEN: C. Damen-Stobbe, 7..; A. H. Schutte—Moorrees, z.N., W. J. Dekker-Conijn, d.T, van de Werken—Cornelissen, d.A. Kriele Grijpsma, z.V. Boekei—Meijer, z. E. van Koeten van Diepen, d. OVERLEDEN: P. de Boer-wed. C. v. d. Berg', 73 jaar; W. Kuyper- Bonselaar, 63 jaar. Staatsloterij. Trekking van Dinsdag 1 Februari. 5e klasBe. 10e lyst. No. 11262 f 2000. Nob. 744, 868, 4788, 6418 en 14546 elk f1000. Nob. 9137 en 12820 elk f 400. Noa. 79, 1078, 5954 en 6656 elk f200. Nos. 1871, 2623, 3272, 4711, 9994, 10950,12905,14824 en 15816 elk f 100. Trekking van Woensdag 2 Febr. 5e klasse 11e lyst. Noa. 12005 en 20424 elk f1000. Nob. 3994 12171 12280 12878 en 14891 elk f400. Noa. 4880 8739 14686 18227 en 20714 elk f 200. Noe. 2105 5468 7599 8872 10010 10847 11259 14098 16727 15760 en 20681 elk f100. DE OORLOG. De algemeens toestand. Het geval van de Appam, do Engelsche mailboot, waarmee de Duitschers een geslaagde kaapvaart hebben onder nomen, en de indrukwekkende Zeppe lin-tocht over een deel van Engeland z(jn hoogst belangwekkende voor vallen, maar hebben op1 den alge- meenen toestand slechts geringen in vloed. Wel kan van invloed zijn het af treden van Goremykin, den Russischen minister-president; het bericht daar van bereikt ons eenigazins als een bliksemflits uit de donkere wolk, die de- gebeurtenissen in Rusland pleegt te omhullen. Goremykin is, naar men zich zal herinneren, de man van de verdaging van de Doema. Dat verdagingsbesluit moet hij zonder zijn ambtgenooten hebben geraadpleegd, dus als dic tator optredend, hebben genomen. Vroeger was Goremykin in de Rus sische politiek bekend geworden door zijn optreden tegen Witte, wiens val hij wist te bewerken. De gevolgen van zijn aftreden zijn nog niet te voorzien, omdat hei on bekend is, welke de politieke oog merken zijn van opvolger, Stuermer. De veronderstelling ligt voor de hand, dat de Doema nu eerlang zal bijeenkomen. Voorts mag er op ge wezen worden, dat men aanneemt, dat een toeneming van den liberalen invloed in Rusland geenszins de kracht zal verminderen, waarmee de oorlog zal worden voortgezet. (N. Rott. Ct.) Da eerste Duitsche krijgsgevan genen In de Bilkancampagne. Londen, 2 Febr. De .Daily Chrön." verneemt uit Saloniki: Zondag zijn voor het eerst in den Balkanveld tocht Duitschers krijgsgevangenen gemaakt. Een Engelsche vrachtboot verliet juist de haven, toen een Duit sche duikboot verscheen en op het schip vuurde zonder ernstige schade te veroorzaken. Het schip seinde draadloos om hulp, terwijl een kleine sloep met een officier en vijf man de duikboot verliet, om het schip te doorzoeken. Een Fransche torpedo jager verscheen snel ten tooneeleen de Duitschers hadden geen tijd meer om naar de duikboot terug te keeren, die onderdook en verdween. De vracht boot keerde onder geleide van den torpedojager naar Saloniki terug met zes krijgsgevangenen aan boord. ïfi Saloniki. Londen, 2 Febr. De bladen verne men uit Salonikit dat bij den Zeppe lin-aanval 17 Grieken, o.w. twee sol daten, gedood en 28 menschen ge wond zijn. Bij den Zeppelin-aanval is volstrekt geen schade van militaire beteekenis aangericht. De eerste bom maakte een groot gat in de dokken en ver brijzelde alle ruiten in de buurt. Do volgende bom trof een pakhuis dat suiker en olie bevatte. De brand die ontstond, nam dadelijk een ernstige afmeting aan. Een andere bom ver nielde een klein huis naast een mos kee en doodde twee vrouwen en een man. De aanval duurde tien minuten. Men gelooft dat de Zeppelin uit de loods de Uuskuup kwam. Da Russen In Perzië. Berlijn, 2 Febr. De „Voss. Ztg." verneemt van zijn correspondent aan de Turksch Perzische grens, dat in de onmiddelijke omgeving van Saweh 14000 Perzen de Russische troepen aanvielen en hen op de vlucht joegende Perzen maakten eenige kanonnon buit, benevens 850 geweren, 8 automobielen en zeer veel verbandmiddelen. Da „Appam". Ovor de avontuurlijke reis van dit schip komen zeer verschillende be richten. Volgens Amerikaansche be richten is het schip aangehouden door een onderzeeër, volgens andere, en dit zijn de meeste - en in ver band met verdere mededeelingen ook de meest waarschijnlijke - is het sehip aangehouden door een kleinen Duitschen kruiser, de „Möwe", een Duitsch opmeciDgsvaartuig uit Kiel. Volgens een bericht uit New-York werd door een passagier medegedeeld, dat in den vroegen ochtend van den 15en Januari een vreemd stoomschip de „Appam" naderde, hetwelk twee schoten loste. Door de „Appam" wer den twee schoten gelost welke echter geen uitwerkiDg hadden. Daarna klom een afdeeling manschappen van het Duitsche schip aan boord van de „Appam", en de kapitein, ziende dat verderen tegenstand nuttelooB was, gaf zich over. Daarop kwam de Duitsche luitenant Berg met 22 man aan boord. Een groot aantal gevangenen van het Duitsche schip werden pp de „Appam" overgebracht, waarna het Duitsche vaartuig verdween. Dé „Appam" werd daarna als hulpkruiser gebruikt, en naar men mededeelt vermeesterde zij op weg Daar New-York nog twee schepen. De correspondent van de „Times" te New-York deelt d.d. 2 Febr. nog mede: Luitenant Berg is een klein, tenger gebouwd man met een snorretje. Vanmiddag deed hij glimlachend het relaas van zijn reis. Zijn schip (welks naam hij weigerde to noemen) was vijf maanden lang hard in de weer geweest. Wy waren zeide bij t- slechts enkele mijlen van de haven, maar durfden die niet binnengaan, bleven in de buurt en wachtten op de „Appam", Wij hadden de hoop dat wij haar zouden te pakken krij gen, al opgegeven on dachten dat zij van ons gehoord had on naar een andere haven gegaan was. Wij hebben de passagiers zoo goed mogelijk be handeld en hun alle mogelijke ge makken verschaft.. Wij lieten dokters voor de gewonden zorgen, die van een ander schip af waren gehaald. Wij waren van plan geweest naar New-York te gaan, maar vernamen, dat schepen van den vijand op die hoogto kruisten en veranderden dus onzen koers naar Norfolk. Wy hadden verwacht Zondag hier te zijn, maar moesten voorzichtig zijn en maakten een omweg om de kaap van Virginië te bereiken. Wij zagen geen Engelsche kruisers, maar ontmoetten verschei dene koopvaardijschepen, die wy had den kunnon nemen. Maar daardoor zou ouzo aankomst hier misschien in gevaar gebracht zijn. Wij lieten ze voorbijgaan. Er zijn onder de passagiers van de „Appam" vijf kinderen en 20 vrouwen. Allen maken het wel. Na dat wij de „Appam" genomen had den, kregen wij een ander schip in t oog, maar dat was niet goed ge noeg om het mee te nemen. Wij boorden het dus in den grond. Slechts vier van onze manschappen kregen letsel, geen hunner echter ernstig. In een telegram aan de „Times" uit Norfolk wordt weer gezegd, dat het Duitsche kaperschip de kruiser „Möwe" was, die als vrachtzoeker vermomd was en de „Appam" onder Engelsche vlag naderde. Zij praaide haar slachtoffer, haalde de Engelsche vlag neer en vertoonde de Duitsche. Tegelijkertijd werden de looze scheeps wanden, die zij dröeg en die haar het aanzien van een vrachtschip gaven, neergelaten en liet zij een volle wapeDing met kanonnen van 25 c.M. zien. Men zegt, dat de „Möwe" uit Kiel kwam en door de linie van de Engelsche vloot in de Noordzee en den Atlantischen Oceaan heen was geglipt. Volgens een bericht uit Londen had de „Möwe" in de Noordzee onder Zweedsche vlag gekruist. Toen het schip te Newport News aankwam, waren 451 menschen aan boord. Hierby waren 138 overleven den van in den grond geboorde schepen, 20 krijgsgevangen Duitsche burgers uit Kameroen en een prljs- bemauning van 22 man. Door het Duitsche oorlogsschip dat de „Appam" aanviel, werden nog 6 schepen met een gezamenlljken ton neninhoud van 22884 ton, in don grond geboord. Van een zevende schip is de inhoud niet bekend. Het is nu de vraag, wat de Ame rikaansche regeering zal doen. Is het schip een'prijs, of is het een Duitsch oorlogsschip geworden? vraagt de „Times". In het laatste geval zal het schip geïnterneerd worden en zal het tot het einde van den oorlog Duitsch eigendom worden. Men kan evenwel ook aannemen dat het een Duitsche prijs is. In dit geval zal het schip indien het niet vertrekt, met de prysbemanning ge ïnterneerd en de passagiers en be manning vrijgelaten worden'. Het vol kenrecht is op dit punt echter vrij duister zoodat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat het schip als een Duitsch oorlogsschip beschouwd zal worden. De aangehouden postpakketten. Berlyn, 2 Febr. Volgens „Syjdsvenska Dagbladet" bedraagt het aantal post- paketten, door de Zweedsche regee ring te Gotenburg aangehouden^ be stemd voor of afkomstig uit Enge land, thans 566,000. Uit Duitschland. Eep neutraal schrijver heeft het in de „Times" over de toestanden on stemmingen in Duitschland, zoo ais hij die gedurende een recente reis door dat land en in Oostenrijk- Hongarije bad lee'ren kennen. Hij ver zekert, op grond van zyn persoon lijke ervaringen dat het Duitsche volk lang niet meer zoo zeker is als voor heen, dat het in het eind zal winnen. Die twijfel begint in kracht te win nen, niet enkel in Zuid Duitschland, maar ook in Pruisen. Hij schrijft o.m. „De oppervlakkige beschouwer zou u zeggen, dat de café's, schouwbur gen, bars en restaurants steeds over vol zijn met luidruchtige menigten die door de autoriteiten vrijwel wor den opgewekt, zich te amuseeren zooveel zij maar kunnen. Doch het is een gevoel dat door een van mijn Duitsche vrienden werd gekarakteri seerd als „Die Fiucbt vor dem Al- leinsein" het verlangen naar ge zelschap. Voorspellen is altijd een zeer onzeker iets. En ik zou het niet wagen precies het aantal maanden te noemen, dat het Duitsche volk den uitputtenden last van de huidige depressie nog zal kunnen dragen. Maar een ding durf ik zonder aar zeling verklarenhet Duitsche volk zou veel heldhaftiger en minder men scheiyk moeten zijn, wilde het den steeds toenem enden druk nog een jaar dragen." Dezelfde briefschrijver, had zich door een Duitscher laten voorlichten over de verliezen van ,het Duitsche leger. Hef is niet gemakkelijk meer om uit de dagelijks gepubliceerde verlieslijsten wijs te worden. Het groote publiok in Duitschland is af lang den tel kwfjt. Maar de Duitsche zegsman van dezen neutralen corres pondent had van die lysten speciale studie gemaakt en gaf nu de volgende totaalcijfers uit de offlcieele opgaven berekend. Tot en met 7 Januari 1915 waren van de Duitsche troepen gesneuveld 629,823, gevangen genomen 717,858 en gewond 1,570,778; totaal 2,817,959. Daaronder waren 2,309,803 Pruisen of in 't Pruisisch leger dienenden; de overigen waren Beieren, Saksers en Wurtembergers. De generale staf erkent, dat van de gewonden 60 pet. weer onder de wapenen komen. Dit maakt voor 16 maanden oorlog aan definitieve verliezen 1,875,496, of 117,218 per maand. De beteekenis van deze reusachtige cijfers zyn echter nog niet tot het besef van het groote publiek doorge drongen. De Duitschers gelooven nog in hun numerieke meerderheid schrijft deze neutrale reiziger. De Turksche troonopvolger Joessoef Izzeddin. f Konstantinopel, 2 Febr. De Turk sche troonopvolger Joessoef Izzeddin heeft zich, wegens ziekte, van kant gemaakt bij sneed in zyn paleis hedenmorgen zijn aderen door. Morgen zal zijn stoffelijk overschot in het graf van Sultan Mahmoed worden brand. De brandweer en de Zouaven waren spoedig ter plaatse, om hulp te bieden, waarbij zij door zoeklich ten werden gesteund. Tien personen waren gedood, twin tig gewond. Het zoeken naar slacht- s duurt nog voort. Prins Joessoef Izzeddin, geboren 9 October 1857, was defoudste zoon van Sultan Abdoel-Azis, den oom van den tegen woordigen Sultan. Ook Abdoel- Azis, die in 1876 vervallen werd verklaard van den troon, heeft zich, naar de geschiedenis zogt, door het openen van zijn aderen van het leven beroofd. Goremykin afgetreden. St. Petersburg, 1 Febr. Goremykin js op zyn verzoek wegens zijn ver zwakte gezondheid ontheven van zyn post van voorzitter van den minis terraad en bevorderd tot werkelijk staatsraad eerste klasso. Sturmer, lid van den ryksraad, is tot minister-president benoemd. Spoorwegongeluk. Parijs, 2 Febr. Een exprestrein, die St. Denis passeerde, met een snel heid van 60 mijlen per uur, ontspoorde. De locomotief liep uit de rails, zeven wagons werden verpletterd, de gas tanks barstten, en daardoor ontstond De toestand In den Anna Paulowna Polder. Woensdagavond 5 uur. Nog steeds is men bazig bet gat bij de van Ewljcksvaart te stoppen. De schuit, die men in het gat wil laten zinken is ongeveer voor "drie vierden met zand gevuld, dat door 2 bakken wordt aangevoerd. Is dit schip tot' op den bodem van het gat gezonken, dan zal het overige gestopt worden met zakken zand, die gereed liggen. De werkzaamheden bij deze doorbraak beheerschen den toestand in den West-Polder, want gedurende den tijd, dat men hier bezig is. kan er te van Ewijcksluis niet gespuid worden, opdat er bij het werk gpen stroom ontstaat. Werd de sluis te van Ewijcksluis namelijk opengezet, dan zou het water uit den West-Polder door het 'gat bij de van Ewycksvaart geperst worden in de van Ewljcks vaart, waardoor de werkzaamheden bij deze doorbraak in hooge mate belemmerd zouden worden. Het ge volg hiervan is, dat gedurende de laatste 2 'dagen het water in den West Polder op dezelfde hdbgte blijft staan. Tusscbên Kromme Tocht en Zand- vaart ligt het meeste land met huizen en erven reeds weder droog. Alleen laDgs de Kromme Tocht is nog eene strook onder water. Met een centrifugaalpomp is men bezig het water af te voeren uit de Zand- vaart, die aan beide zijden afgedamd is. Deze Zand vaart wil men uitgraven om met den verkregen grond den nood- dljk langs deze vaart op te hoogeu en te versterken. Het is de dijk, die op onze kaart inet kruisjes is aange geven. Ook wordt met centrifugaalpompen bet water verwijderd uit het deel, dat nog niet is overstroomd. Hier begint het water aanmerkelijk te rijzen, door het water, dat onder den spoordijk doordringt. Het wordt in de Molen vaart afgevoerd, om het daarna te loozen door het sluisje by West-Einde. De kistdam langs den spoordyk vanaf Grasweg tot Oude Sluis is bijna gereed. Aannemer de Groot werkt hier met een flinke ploeg volk, die blijkbaar goed opschieten. Uit goede bron vernamen wij, dat de aanbesteding van het werk, noodig voor het dichtmaken van de doorbraak aan den Zeedijk Vrijdag a.s. zal plaats hebben. Een vijftal van de grootste aannemers van waterwerken uit ons laad heeft men uitgenoodigd in te schrijven. Drinkwater voor de van Ewljck-" sluis en voor de huizen in den West- Polder, die in het water hebben ge staan, wordt van uit den Helder te Van Ewijcksluis aangevoerd. Met ongeduld wacht men in den West-Polder óp 't oogenblik, dat de doorbraak bij de van Ewycksvaart dicht is. Vrijdag a.8. denkt men met dit werk gereed te zijn. Dan zal met de beide stoomgemalen het water uit den West-Polder in de van Ewljcks vaart gebracht worden, om het daar na in zee te loozen. PLAATSELIJK NIEUWS. Bij Koninklijk besluit van 31 Jan. is aan den heer G. E. Kloosterhuis, vroeger directeur der herhalings school alhier een pensioen verleend van f 110.—. De heeren H. Booy en J, G. Donker alhier zijn te 's-Gravenhage geslaagd voor het Macbinisten-exa- A. Het saldo der uitvoering op 20 Januari in „Casino", ten behoeve der „Vereeniging tót bestrijding der Tuberculose" alhier gegeven, bedraagt f 204.41». Gouvernementsstqomschlp „Dsneb". Het gouvernementsstoomschip „De- neb", dat heden alhier heeft proefge- stoomd, heeft daarbij aan alle eischen voldaan. Het vaartuig, gebouwd op de werf der Gebr. Goedkoop, loopt 12J mijl, Voordrachten over Naderlanriseh-IndlB. Door het Ned. Onderw. Genootschap, afdeeling Helder, is eene serie voor- drachts-avonden georganiseerd, waar op de heer W. J. Giel, gepeDS. kolonel der artillerie N. I. L. lezingen zal houden over land en volk van Nederlaadsch-Indië. De militaire auto riteiten maakten het mogelijk die voordrachten met zeer geringe on kosten te doen houden, door het afstaan van de marine-cantine. De eerste dezer voordrachten „Nederlandsch-Indifi in Woord en Beeld" werd gisterenavond voor een grootendeels met onderwijs personeel gevulde zaal gegeven. De spr. had niet minder dan 60 lichtbeelden die den indruk moesten geven van land en volk, ep die alle zonder uitzondering zeer interessant wareD. Zoo kregen we fraaie photo's van de verschillende rassentypen van den heidenscben inwoner van Nieuw Guineaaf tot den fijn-beschaaf den Javaan, wy maakten kennis met de zeden en gewoonten van de Archipel-bewoners, hun familie-leven, hun industrie, spel en hartstocht, hun verschillende talen, hun kunstleven (tooneel, muziek en dans). By elk plaatje wist de heer Giel op prettige wijze allerlei interessante bijzonder heden te vertellen. Hij vertelde van de achterstelling van de Javaansche vrouw en het pionierswerk, dat Raden Ardjang Kartini met haar onderwijs-methode heeft verricht. Indiö is het land der uiterstenhet vertegenwoordigt alle tijdperken van beschaving, van het steenen tijdperk tot de electrische periode. Men, kan in Indië reizen op de allerprimitiefste wijze, nl. op den rug van een inlander, maar ook in dq moderne luxe auto. Men vindt er de primitieve godsdienst der heidenen, maar ook het beschaafde Hindoeïsme en. Christendom. Men vindt er d« over vorm vanmenschelijke 1 samenlevingde nomadenstammen, maar ook het Europeesche groote stadsleven. Men heeft de grootste verscheidenheid in het familie samen leven, van de polygamie het samen leven van één man met meerdere vrouwen zoowel als van éëne vrouw met meerdere mannen tot het mono game huwelyk.* Vegetariërs leven er en menscheneters, kortom, alle tegen stellingen worden in dit rijke land gevonden. Over de ryst-cultures vertelde ons de heer Giel; het hoofd voedsel voor den Javaan; hy liet onsphotos zien van de weef-industrie, den land bouw op Java, het tooneel, en de dans. Vooral doordat wy Nederlandera begrepen hebben, dat we niet moeten trachten het volk te kerstenen, in tegendeel, ons bestuur hebben aan gepast aan de inlandsche toestanden, is ons bestuur den Javaan tot zegen geworden. Toen door den Japansch- Russischen oorlog, waarin Japan over Rusland zegevierde, in het oosten een ontwaken ontstond, is door onze regeering met tact getracht hieraan tegemoet te komen door hervorming van het onderwijs, enz. Het bestuur is autocratisch, doch dat past geheel in de lijn van het Oostersche volk. De innerlijke beschaving van den Javaan komt vooral uit by de feest vieringen. Dadr geen woeste en ban- deloo^e orgieën; integendeel, voor name rust kenmerkt ze. Zelfs in zyn hartstochten (opiumschuiven) is de Javaan beheerscht en beschaafd. Spr. eindigde met uiteen te zetten de groote beteekenis van Indië voor Nederland. Het verlies van de kolonie zou een onoverkomelyke ramp voor ons land zyn. Laten wij dat vooral beseffen en houdt uw bloedverwanten die naar Indiö willen toch vooral niet terug; ze zyn er broodnoodig. De heer W. de Boer, die de ver gadering mot" eenige woorden van welkom geopend had, sloot met een woord van hartelyken dank voor het genotene. De tweede lezing, over leven en werken" van den Europeaan, zal op nader aan to kondigen datum in Maart worden gehouden. Wy kunnen die ten zeerste aanbevelen, want wat wy thans zagen en hoorden, was leerzaam en interessant. 't Was opvallend, dat er zoo weinig militairen warenhet publiek bestond grootendeels uit onderwijzers, de jantjes ontbraken zoo goed als geheel. Wy kunnen dit niet anders verklaren dan uit hoofde van de onbekendheid, want, indien zy hadden kannen ver moeden hoeveel leerzaams en inte ressants hier ip klein bestek werd gegeven, waren z(j zeker niet weg gebleven. Zy kunnen hun verzuim een volgend maal goedmaken. Ongeluk. Aan boord van Hr. Ms. myoen legger „Medusa" heeft Dinsdag een ongeluk plaats gehad. Terwyi men bezig was met het onderzoek van het pistool van een myn, had een ontploffing plaats. Hierdoor werd do korp. torpedomaker W. zwaar getrof fen. Hy moest naar het Marine-hos pitaal worden vervoerd. Een Zeppelin. Door de garnalenvloot, die gisteren in 't Westgat bezig was, werd een Zeppelin waargenomen, die by 't mistige weer stellig verkenning zocht en uit. 't Westen kwam, ominOoste- ïyke richting haar tocht "te vervolgen. Deze Zeppelin was gemerkt L. 19. BINNENLAND. Minister Treub. Naar wij vernemen, heeft Minister Treub schrifteiyk zyn ontslag-aan vraag als Minister van Financiën by de Koningin ingediend. (^H.bl.") Nederlandsch motorschip getorpedeerd. Het Nederlandsche motorschip „Artemis", van de Ned.-Ind. Tank- stoombootmaatschappy in Den Haag, dat Dinsdag van Rotterdam is ver trokken met bestemming naar Thames- haven, is gistermorgen ongeveer half drie, op 8 myi afstand van het Noord- hinder vuurschip, getorpedeerd. De bemanuing verliet het schip in baar eigen boot, maai' toen ze zag, dat het schip bleef dryven, ging ze weer aan boord, en werd terugge keerd naar Rotterdam. Het motorschip is gisteravond met water in de ruimen deD Nieuwen Waterweg binnengeloopen en is zon der assistentie opgestoomd naar Rot terdam. De geheele bemanning is ongedeerd. De „Artemis" heeft by de torpe deering een gat ter hoogte van de machinekamer gekregen. Van andere zyde wordt, gemeld, dat de „Artemis" heeft gerapporteerd, dat ze door een Duitsche duikboot was aangevallen, die aftrok, toen twee torpedojagers in het zicht kwa men. De Duitschers hadden verlangd, dat de lichten zouden worden ge doofd. Da „Prinses Jullana". Gelyk wy reeds in een deel van de oplaag van ons vorig nr. mededeelden, is het ss. „Prinses Juliana" van de Maatschappij „Zeeland" Dinsdagmor gen te 12.30 uur ter hoogte van het Sunk-vuurschip vermoedeiyk op een mijn geloopen. Daardoor maakte het stuurboordsachterruim water. Aange boden adsistentie van te hulp komende schepen werd door den kapitein nog niet noodig geacht. Men trachtte daarop het schip naar Harwich te brengen. Volgens een Lloyds bericht werd het echter by Feü?tow, ten N. van Harwich aan den grond gezet. Een passagier van de „Prinses Juliana" verklaart, dat onder de passagiers zich een aantal Fransche nounen bevonden. De ontploffing was vreeseiyk;* een groot deel van den vloer van dén salon werd uiteenge rukt. Manneiyke passagiers hielpen do bemanning om aan de vrouwelijke passagiers reddingsgordels te ver strekken. De booten werden neerge laten ten einde voor gebruik gereed te zyn, maar zy waren niet noodig. De zee was gelukkig zeer kalm en weldra kwam een schip langszij, waarop alle passagiers werden over gebracht. Kapitein en bemanning bleven op het schip, dat langzaam zinkende was, toen we het verlieten. De Belgische minister van justitie, eeu der passagiers, zeide dat ieder zoo kalm was dat men nauwelijks kon begrijpen wat gebeurd was. De Engelscben behandelden het geheele geval ais een grap. Zij zongen „Tipperary" en lachten en schertsten met de vrouwen om die gerust te stellen. In het algemeen was er geen gevaar, en het werk om ons over te brengtn nam slechts tien minuten in beslag. Luchtschepen boven Ameland. Van Ameland meldt men Ook te Hollurn is gisteren de Zep pelin L: 19 beschoten en geraakt. Hedenmorgen dreef er weer een luchtschip over Ameland. Mali voor West-lndlü aangehouden. De mail voor West-Indië, 28 Ja nuari uit Amsterdam verzonden met het stoomschip „Frederik Hendrik", is in Engeland aangehouden. Kaasprijzen. De Minister van Landbouw, Ny ver heid en Handel heeft den maximum- kaasprljs voor binnenlandsch verbruik, behalve voor room- en lunchkaas en kaas bereid onder rabbinaal toezicht gedurende de maand Februari be paald: Voor den verkoop in het klein: voor volvette Meizomer, Goudsche en Edammer kaas met Ryksmerk f0.68; volvette Mei-, zomer-, Goudsche en Edammer kaas f0.66; volvette September-, October-kaas met Ryks merk f0.60; volvette September-, Octobertkaas f 0.58Mei-, zomer-kaas 40 (Edammer en Goudsch model) f 0.60; September-, October-kaas 40 -f- (Edammer en Goudsch model) f0.54, volvette jonge Goudsche en Edammer kaas met Ryksmerk f 0.50; volvette jonge Goudsche en Edammer kaas f 0.48; jonge kaas 40 -)- (Edammer en Goudsch model) fO.46; jonge kaas 30 -f f 0.37», id. 20 -ff 0.32»; jonge magere kaas f0.20; komynekaas, in Leidsch of Delftsch model, met ten minste 12% vet in de droge stof f 0.55; nagelkaas f0.28; alles per V, K.G. De „H 6". Een schipper uit Zoutkamp, aan genomen om assistentie te verleenen by het afbrengen van de Engelsche onderzeeër, die by Schiermonnikoog gestrand is, deelt mede dat het vaar tuig op het zoogenaamde Rif zit, een vrij hooge zandplaat. De onderzeeër is nog geheel intact. De machines 2 motoren met 600 P. K. werken nog goed. Het schip zoo hoog, dat het bij laag water ODgeveer 8 uur ge heel droog ligt. De lengte van het vaartuig is 45 M. De dikte vau de huidplaten is 16 mM. De sleepboot „Volharding", ligt on geveer op 500 M. afstand van den onderzeeër. Men heeft getracht met een tros van 300 M. staaldraad en 200 M. sleeptros het vaartuig af te brengen. Tot nog toe evenwel zonder resultaat. Uitgraven van het schip is niet wel doeniyk, daar elke geul direct weer met zand volvloeid. De positie vau het vaartuig is even wel niet gevaarlyk. Ook bestaat wei nig kans op lekélaan, zoodat men wel rekent dat het schip kan worden vlotgebracht. Verdronken vee. In de gemeente Hoogeland, tusschen Amersfoort en Bunschoten, is veel vee verdronken. Volgens een offlcieele opgave verloren de boeren aldaar 275 stuks runderen, 378 varkens, 32 big gen, 3 paarden, 11 geiten en 1467 schapen. Staking bij den Holl. Lloyd. Het „Volk" meldt: Bij den Holl. Lloyd is een staking uitgebroken, geproclameerd door „Recht en Plicht." De stqking staat in verband met de staking der kolen- werkers en is geproclameerd omdat de Woensdag vertrekkende „Gelria" bunkert met behulp van kantoorper soneel en stuurlieden. Het gevolg is, dat de boot niet kan laden en dus niet op tyd zal kunnen vertrekken. Noodlottig schot. In het vluchtelingenkamp te Bergen op Zoom waarin zich ongeveer 600 vluchtelingen bevindenontstond Maandagmiddag een twist. De kamp- kommandant werd te hulp geroepen, en deze deed de twistenden, die zich in de conversatiezaal bevonden naar buiten gaan. Hier voegden jpich nog de bewoners van de woonwagens, ongeveer 200 in getal, bij. Deze vormden een kriDg om de twistenden en namen een uitdagende houding aan. Daar een waarschuwing niet hielp, loste een schildwacht een schot in de lucht. De veldwachter Van de Pol, uit Fyenoord, welke in een ander deel van het kamp eenige twistenden had gescheiden, en die gekleed was in burger, kwam op het geluid van het schot af en wilde zich bij de wacht voegen. Een der schildwachten die den veldwachter niet herkende en meende dat deze hem met zy'n revolver bedreigde, loste een schot op &em en trof den veldwachter in den buik. De onge lukkige werd terstond naar het hos pitaal vervoerd, waar men het noodig oordeelde onmiddellijk tot operatie over te gaan. De toestand-' van den patiënt is echter hoogst zorgeiyk. De kans op levensbehoud is uiterst gering. Door de justitie uit Breda werd een onderzoek ingesteld. De dader, welke zijn daad natuur- ïyk ten zeerste betreurt, is in voor- loopjge bewaring gesteld. Uit den Anna Paulowna Polder. Op din zoldor. In het steegje van de Beneden- buurt hing de gryze schemer van Februari-mist en daar stonden als in één lang gelid de huisjes waar vele gezinnèn van den Polder wonen en in een van die lage, kleine kamer- hokken, verveloos, oud en dampig, waar nog altyd tafels en stoelen en kasten op elkander gestapeld lagen waar de wrange stank van armoe ellende en de rookerige broei- warmte achter dichtgestopte vensters weeïg en scherp naar de keel krampte, daar drongen we binnen. De voor deur stond wyd open, lappen behang selpapier wapperden los aan het voch tige, natte schot in het gaugetje en gelijk een uitgerookte, roet-vuile schoorsteen spookte daar het trapgat. Hier klommen we stommelend naar boven langs de trap, smal en steil en in het midden uitgesleten. Achter een tochtdeurtje, dat haastig open knarste, maar dadeiyk ook' weer dicht smakte, spiedden vage gedaan ten en [daarachter zeurde drenzig klnde ren-gedrein en telkens schelle, snau wende verbied stemmen daarboven uit. Aan de balklaag hing waschgoed te drogen en onder het dakvenster, waar een beetje licht met valsehe» weerschyn binnen aarzelde, rommel de op een mank tafeltje het vuile gerei van het koffieblaadje. Wat stoelen met gescheurde en gelapte zittingen leunden er jammerlijk om heen. By het witte kalkmuurtje stond een zeer oud kastje met ééu deur. En daarbij had je een pot kacheltje aan een roestige pyp en daarop pruttelde een pan met boerenkool die een benauwde eetluchl; verspreidde. Onder de pannen was de bedstee, een getimmerd hok waar in een hoop dekens en kussens lag en waarin een warwinkel van huis raad tijdelijk voor den dag geborgen zat. De kinderen speelden hier op den grond. Moeder de vrouw was aan 't aardappelenschillon. En de vader, die zijn pijpje rookte en thuis was omdat hij vanwege den water toestand niet kon werken by den boer, hoestte eerst eon stikkensbe- nauwden aanval uit, eer hij ons te woord kon staaD, want in de lage ruimte was een wazig-blauwe walm van koolwasem en turfrook.. „Hier zitten we al van het oogen blik dat de Westpolder overstroomde en het water over de Molenvaart kwam'. Ik had alles op zolder gebracht en we hebben er nog geregeld gegeten en gedronken en geslapeD. Daar lig gen m'n aardappelen en m'n groenten en daar zyn de spullen om zelf brood te bakken en u ziet we leven bij de kippen en bij de konynon, want die arme beesten stonden achter op het erf en ik wilde ze eerst slach ten, doch m'n vrouw en de jongens waren er sterk tegen en nou loopen ze hier vrij en veilig rond. Eeu herrie hè? Maar dat is minder. Buiten Is het veel erger gesteld. De heele bodem van onzen Polder is door het water vernield, zooals de wolf de ingewanden vernielt van het slacht offer, dat hy uitkoos om zijn honger te stillen. In weinig tyd is de arbeid van jaren en jaren verwoest. By mijn baas zyn kostbare werken verloren gegaan. Het is daar een droevig tooneel en ik kan geen steek doon. Eerst moet het water weg eu alles droog zijn. Maar zoover is het nog niet. God alleen weet wanneer. Het water is zakkende doch je zit toch in zorg en aDgst dat de wind om draait en alles er weer diep onder gaat. Als de zeedijk eerst maar in orde is, roepen de menschen. Ja, de dyk de dijk! Die heeft een gat in 'm, dat niet gauw geneest. Men wist dat-ie niet deugde. Men kende er de zwakke punten van. Men wist dat het er steeds spande by hoogeu waterstand en bij dkt ODgekeride noodweer spande het er dubbel. Kon de dijk het houden? Neen, hy kon het onmogelijk houden en door c-en reusachtige bres stroomde het Zuider zee water donderend binnen. Dat was voorspeld, meneer! Eenmaal zou de dyk bewpen. Zie nu de gevolgen akkers en weiden liggen onder de golven bedolven, boerderyen staan in een groote plas en beel wat veq is omgekomen. Het is een ramp een ontzettende ramn voor Anna Paulowna, die nooit ujl je geheugen gaat. En als nou dat water maar weg was. Weg -r- weg! Je zou het wel weg willen kijken. Weg - weer naar de zee terug! Dan kunnen we weer rustig leven en werken en ver dienen. Nou kan je niets doen, nou verdien je niet, nou zit je op zolder met je vrouw en je kinderen en je winterprovisie en je beesten en je let maar op de wind en dan weer op het water, dat hier vandaan moet hoe eer hoe liever „Volkl" riepen ze beneden in het gangetje en daar stond de huisheer 4 die de schade kwam opnemen eu dje zei dat ze nu maar weer van dieu zolder moesten komen, want de boei was wat oqd en niet best te vev- trouwen en als alles vandaag of mor gen naar beneden kwam, dan had je dat ook nog. De Appam. Norfolk, Virginia, 2 Febr. Belang wekkende bizonderhedeu over oe bedryven van de Möwe zijn door lui' tenant Berg aanHamilton, ontvan ger der in- en uitvoerrechten, mee gedeeld. Da Appam werd op 16 Jan. genomen op 60 mylen ten Noorden van Mddeira. Op 17 Jan. viel dn Möwe de Clan Mactavisb aan, die na een spannend gevocht, waarbij 15 man van de Clan Mactavish gedood werden, zonk. De Appam, die al ver scheidene myien verder was, keerde terug en redde 4 man van de hu. manning der Clan Mactavish, dia met de golven worstelden. Later kreeg luitenant Berg van den com mandant der Möwe order om de Appam naar Amerika te brengen. Toen de Appam werd genomen, was er één kanon aan boord opgesteld, dat door de Möwe is meegenomen, zoodat het schip bij aankomst in do haven geen kanon voerde. Op 16.Jan. heeft de Möwe de Farringford ge nomen en in den grond geboord, en de Corbridge met een lading kolen genomen en van een prysbemanning voorzien. Op 13 Januari heeft ze de Dromomby ontmoet die geen tegen stand bood en in den grond werd ge boord. Op 15 Januari is de Ariadne met een lading tarwe tot zinken ge bracht. Op 16 Januari (zooalB men ziet, ia de volgorde dezer mededeelingen ver ward) werden 2 schoten op de „Ap pam" afgevuurd, welke de „Möwe" naderde met de Engelsche vlag in top, nadat zy er seinen mee had ge wisseld. Toen ze dicht genoeg by was om langs den boeg van de „Ap pam" heen te varen, heeBch de „Möwe" de Duitsche vlag en haalde

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2