HELDERSCHE COURANT No. 4581 ZATERDAG 12 FEBRUARI 1916 44e JAARGANG Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Maan Zon mtei Febr. op: onder: op: onder: tj».: n.m. Zondag IS m 11.6 m. 4.17 738 63 236 S.lï Maandag 1* a. 03 6.6 7.20 6.10 S.46 4.25 Dinsdag 16 18 6.44 7J8 6.11 66 535 Woensd. 16 8.19 612 7.16 6.18 G.15 6.86 Donderd. 17 J.8S 6.88 7.14 6.16 7.10 7 30 Vrijdag 18 4.49 6.60 7.13 6 17 7.66 7.55 Zaterdag 19 6.4 7.4 7.9 6.19 8.26 8.80 De Arbeidsbeurs. (Slot). Zooals wij uit het voorstaande gezien hebbenen de bemoeiingen van een goede gemeentelijke beurs niet zoo eenvoudig. Wil zij populair worden, zal door bestuur en personeel altijd zeer voor zichtig en tactisch moeten worden opgetreden, oradar. het vertrouwen in dit soort instellingen, dat nu laDg- zaam aan ontstaat, er meë staat of valt. Volgens het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek 4e jaarg. afl. 5, bestonden er in ons land in 1909 op 15 plaatsan gemeente lijke Arbeidsbeurzen. Op tal van andere plaatsen gaf de gemeente, subsidie aan particuliere instellingen, zoo b.v. t6 Utrecht, Til burg, Maastricht, Bolsward. Langzamerhand begonnen de ver schillende beurzen elkaar gegevens uit te wisselen en deze samenwerking leidde er in 1908 toe, dat een „Ver- eeniging van Ned. Arbeidsbeurzen werd gesticht. Deze vereeniging heeft het instituut tot verderen bloei ge bracht. Zoo is ontstaan de Centrale Rljksbeura te Den Haag en de z.g.n. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Wat deze organisatie reeds beteekent leeren ons do gegevens verstrekt op eene onlangs te Utrecht gehouden ver gadering van Directeuren van Ned. Arbeidsbeurzen, waaraan wij het vol gende ontleenen: „Er kwamen ongeveer 1100 ge meenteu (alle gemeenten behalve die, waarin een districtsarbeiders- beurs is gevestigd) in aanmerking, om een correspondent doj* arbeids bemiddeling te benoemen. In 950 dezer gemeenten (nagenoeg 90 pet.) is de benoeming reeds geschied daar in éen aantal gemeenten van grooten omvang voorde verschillen de deelen afzonderlijke correspon denten aangewezen zijn, bedraagt het aantal van zulke functionarissen meer dau 1000. De volledige wer king van het instituut wordt eeni- germate geschaad, doordat nog eenige gemeenten van beteekenis geen correspondent benoemden. De organen van het nieuwe in stituut zijn de Centrale Ryks Ar beidsbeurs voor het geheele land te 's Gravenhago, Kneuterdijk 5, (voor- loopig) 30 districts-arbeidsbeurzen - en de ongeveer 1000 correspon denten der arbeidsbemiddeling. Fi nancieel wordt het gedragen door rijk en gemeenten- (zoowel de ge meenten, van welke de districtsar beidsbeurzen uitgaan, als die, welke de correspondenten aanwezen). De w|jze van arbeiden der orga nisatie is eenvoudig en doelmatig; het gebruik van telefoon eri» tele graaf b(j de mededeeling der aan vragen van werkgevers on werk zoekenden zal een snelle arbeids bemiddeling bevorderen. Ingezonden Mededeeling. Een genezing die niét lang geduurd heeft. Mevrouw Zéphirine Grenet, wonen de bij den heer Bouffard, raaire vau Lucy, bij NeufahStel en-Bray (Fran krijk), schreef ons kort geleden: „Ik heb zes doosjes van uwe Pink Pillen laten komen, ik heb er maar vier van behoeven te gebruiken en dat i3 vol doende geweest om my te genezen. „Ea toch was de gezondheid van Mevrouw Grenet zeer van streek, zoo als men zien zal, en dacht zij zich aan een lange behandeling te moeten onderwerpen. De Pink Pillen hebben haar in weinige dagen genezen. „Ik "heb veel geleden, schrijft zij, aan een zware bloedarmoede die zich openbaarde door een uiterste zwakte, die mij verhinderde zelfs het gering ste werk te verrichten. Ik ondervond ook zeer dikwijls pijuen in de lenden die mij verplichtten weer te bed te gaan liggen en dan, wanneer ik een plotselinge beweging maakte, my het van pijn deden uitschreeuwen. Ik was nooit geheel wel en gevoelde mij iederen dag minder krachtig en meer ondermijnd. Al dat lijden had mijn karakter verbitterd en mij zeer ze nuwachtig gemaakt. Na vele middelen zonder succes te hebben gebruikt, heb ik de Pink Pillen willen beproeven. Deze hebben mij zoo spoedig hersteld, dat het mij erg spijt ze 'niet eerder te hebben beproefd." Het geval van Mevr. Grenet is geen uitzondering. De Pink Pillen bezitten een onvergelijkelijke horstellende kracht. Zij geven bloed met iedere pil. Dat rijke, weldadige bloed dat de Pink Pillen leveren, gaat door alle vertakkingen van het lichaam en brengt er voedsel, kracht en leven. Aldus verklaart zich het groote ge voel van welzijn dat de zieken onder vinden, zoodra zij met de behandeling der Pink Pillen begonnen zijn. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, alge- meene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen, heupjicht, zenuwuitputting. De^Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f91— per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bh Alb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. "W. ZEGEL, Kanaal weg 63; te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. RUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. Een aanvrage om werkkrachten vau een werkgever, die ter plaatse zijn werkkrachten niet kaa ver krijgen, wordt fö korten tijd bekend bij deu directeur der districtsarbeids beurs eu, zoo noodig, lanes den weg der Centrale Arbeidsbeurs, bij alle districts-arbeidsbeurzen en bij de correspondenten, dus aan iederen werkzoekende. Da werkzoekende, die zich by den correspondent in zyn gemeente doet inschrijven, opent daarmede voor zich de gelegenheid om bekend te worden met alle open plaatsen (benevens de arbeidsvoorwaarden) van de soort, die hy begeert in eik- deel van het land, voorzoover zy door de werkgevers bij den corres pondent zijn opgegeven. Voor werkgevers en werkzoeken den beiden is aldus de weg gebaand, om spoedig en doelmatig in hun behoeften aan arbeidskrachten of arbeid te voorzien langs den weg der openbare, arbeidsbemiddeling. De dertïg districtsarbeidsbeurzen bevinden zich te Leeuwarden, Gro ningen, Zwolle, Enschedé, Deventer, Apeldoorn, Arnhem, Nijmegen, Amersfoort, Utrecht, Hilversum, Amsterdam, HaarlemLeiden, 's Gra- venhage, Rotterdam, Schiedam, Delft, Dordrecht,,Eindhoven, Breda, 's Hertogenbosch, Tilburg, Venray, Venlo, Roermond, Maastricht, Heer len, Middelburg, Terneuzen. De correspondenten zijn op vast gestelde tijden te spreken voor werk gevers en werkzoekenden, in het grootste deel der gemeenten ten gemeentehuize." Zooals wij weten, is hier voorloopig als Correspondent door den Raad aangesteld de Wethouder De Geus. Zal ii u zelfs de best geregelde Ar beidsbemiddeling beschouwd kunnen worden als een middel tot voorkoming van werkeloosheid, zooals het op de Gemeente-programma's der Sociaal- Democratische Arbeiders Partij en van den Vrijzinnig Democratiscben Bond staat vermeld? Er zyn er, die meenen, dat inder daad thans groote aantallen arbeiders werkeloos zijn, omdat z(j niet de kennis der arbeidsmarkt hebben, waardoor op andere plaatsen gebrek aan arbeiders is. Echter alle Staathuishoudkundigen zijn het hierover eens, dat onze tegenwoordige voortbrenging een vaste reserve vau arbeidskrachten van coode heeft. Maar, zeggen de voorstanders van arbeidsbemiddeling als werkloosheids- bestrijdster, die reserve is nu door gebrek aan organisatie noodzakelijk grooier dan zij behoeft te zijn. Wij voor ons meenen, dat door de arbeidsbeurzen zeer zeker kan worden medegewerkt, regel in de productie te brengen. Dat wil zeggen, dat zij overtollige werkkrachten kan leiden naar plaatsen, waar er behoefte aan is. Maar waar onze geheele productie volkomen regelloos ia, daar moet men de verwachting toch niet te hoog spannen. Bovendien als er in één plaats veel bouwvakarbeiders rond- loopen heeft men er niets aan, als er elders landarbeiders te kort zyn. De verwachting, bedoelen wij, dat de bemiddeling regel in den arbeid brengen, onderstelt, dat een ar beider een verplaatsbaar instrument tot alles geschikt en bereid is. Maar zoo eenvoudig is het ook weer niet. Neen, zoolang de productie vol komen individueel wordt uitgeoefend zal elke regel daarin min of meer falen. Trouwens, de cijfers der arbeids beurzen, die aangeven het-, aantal aanmeldingen van arbeiders eu het aantal geplaatsten, wat overal en altijd veel en veel minder is, zeggen hier genoeg. Maar zeker zal een goed georgani seerde regeling om werkzoekenden en werkgevers met elkaar in contact te brengen er veel toe bijdragen, de werkeloosheid te verminderen. Voor de maatschappelijk noodzake Hjke reserve, (machines buiten dienst) zal echter op andere wijze gezorgd moeten worden. Machines dié stil staan,moeten worden onderhouden, het. is éven zeer geboden in 't belang der Maatschappij, arbeiders, die tijdelijk overbodig zijn, te onderhouden. Dit is dan ook inder daad het karakter der werkeloosheids- verzekering, die wij eenige maanden geleden in dit blad reeds bespraken. Helder, 1 Febr. 1916. M. DE OORLOG. De officieels legerberichten van 9 en 10 Febr. Van het W e a t e 1 ij k front. Het Fransche communiqué van den lOen geeft, evenals dat van den i, eenige bijzonderheden omtrent mijn- en artillerie-gevechten. Bom menwerpers slaagden erin de Duit- schers uit verschillende vooruitge schoven posten te verdrijven. Destel ling langs den weg Neuville, la Folie werd door de Duitschers aangevallen. Slechts in een myntrechter konden zij zich handhaven. Ten Z. van de Somme werden in kleine gevechten een vijftigtal ge vangenen gemaakt en 2 mitrailleurs en een revolver-kanon veroverd. Verder geen gebeurtenissen van belang. Een Duitsch legerbericht van den lOen meldt de verovering van een vrij groot stuk loopgraaf ten N.W. van Vimy. In de streek van Neuville werd een vroeger verloren stuk loop graaf heroverd. 52 man en 2 machine geweren vielen in handen der Duit schers. Ten Z. van de Somme werden de aanvallen der Franschen afgeslagen. Ten N. van van Becquincourt echter gelukte het den Franschen in éen loopgraaf door te dringen 'en zich daar vast te zetten. Van het Oostelijk front. Een Russisch legerbericht van den 9en meldt dat over het geheele front artillerie- en mijugevechten plaats hadden. Echter hebben de Russen ook eenig voordeel behaald. N.W. van Zalescziki werd het dorp Uszieczko bezet. De Russen zijn hier dus over den Dnjestr gekomen en hebben zich op den W. oever weten te handhaven. In een mededeeliDg van den lOen dezer, afkomstig uit St. Petersburg wordt gezegd, dat de Rus3en, indien zy hun offensief over den Dnjestr voortzetten, alle vijandelijke stellin gen in de streek van Czernowitz bedreigen. Volgens berichten van krijgsge vangenen zou de vijand bij de ver dediging /van die stad reusachtige verliezen hebbeu geleden. De verde- ging wordt echter om politieke i ede- nen (de houding van Roemenie) voort gezet. Verder wordt van Russische zijde nog medegedeeld dat aan het kanaal van Oginsk de Duitschers hun ge heele tweede verdedigings-linie moes ten ontruimen door het intreden van den dooi. Zij. verloren hierbij groote hoeveelheden munitie. De berichten van Duitsche, zoowel als van Ooatenryksche zijde maken slechts melding van afgeslagen aan vallen der RuBsen. Op het Bessara bische front werd een Russische vooruitgeschoven afdeeling op de hoofdstelling teruggeworpen. Op hot Z u i a e 1 ij k front en op den Balkan hadden geen gebeur tenissen van belang plaats. Volgens berichten pit Engeland zou de aan val op Saloniki zijü uitgesteld tot na den grooten aanval welke thans wordt voorbereid op het Italiaansch- Oostenryksche front. Naar uit -Athene wordt gemeld is S m y r n a door een eskader FraDache vliegtuigen gebombardeerd. Omtrent de aangerichte schade wordt niets medegedeeld. Een offensief In het Westen Men schrijft uit Zurich, aan de „N. Rott. Ct." Sedert eenige dagen is weer het grensverkeer in de buuit van Konstanz afgebroken, en zoo streng wordt het verbod gehandhaafd, dat de Zwitser- sche grensbewouers daariy aanleiding gevonden hebben zich bij de lands regeering te beklagen. Men vermoedt, dat nieuwe militaire transporten langs grenzen de oorzaak vau dezen harden maatregel geweest zijn, en 3 scbynt juist gezien te hebt n. De Basler Nachrichten weet te be richten van buitengewone militaire transporten in de richting van het Oosten naar het Westen. Zaterdag jl. rolden gedurende zes uren onaf gebroken trein na trein over de Hüningerbrücke, die dezer dagen voor elk ander verkeer gestremd is. Ook den daaropvolgenden Zondag reden gedurende den ganscheu dag dubbel- bespannen treinen met paarden en geschut transporten langs de Zwitser- sche grenzen in de richting van den Elzas. én schijnt dus met recht te mogen verwachten, dat do eerste groote actie (van welke zijde dan ook) op het Westelijke front zal plaats vinden. („N. Rott. Ct.") Het Servische leger. Saloniki, 10 Februari. Het aantal Servische troepeü, dat tot dusver is overgebracht, bedraagt meer dan 100,000, waarvan 85,000 op Korfoe vertoeven. Uit Bulgarije. Volgens Fransche berichten is het. in Bulgarije verre van rustig. Te Sofia werden betoogingen gehouden ten gunste der staking van de vijan delijkheden. -De betoosers droegen borden met de opschriften „weg met de'regeering, weg tnet den verrader Radoslawof, weg met de vreemde dynastie die hetjlana naar den onder gang voert". Bij botsingen tusschen hetoogera en openbare macht zouden velen gedood en gpwond zijn. Op eeti generaal ,werd een moordaanslag Ingezonden mededeeling. HERMAN NYPELS, Spoorstraat 41 - HELDER. Militair Glacé, f 1.90, 2.25, 3.50, Miltitair im. peau de Suède, f 1.25, met garantie, De luchtoorlog. Over den aanval van Duitsche watervliegtuigen op d« Engelsche kust wordt nog gemeld, dat twee vrouwen en een kind zijn gekwetst. De Engelsche vliegeis welke oomid- delljk opstegen slaagden er niet iu de aanvallers in te haleD. Het 'Duitsche bericht over. den aanval zegt dat de haven, fabrieks gebouwen en Kazernes van Rarasgate werden gebombardeerd. Duitschland en de Vereenlgde Staten. Het geschil inzake de „Lusitania" is nog steeds hangende. Voorkorten t(jd werd medegedeeld, dat het zoo goed als van de baan was. Naar aan leiding daarvan schreef de „New York Herald", dat de vrije vaart op zee de leuze is waarmee de Duitsche diplomatie werkt om de Vereenigde StateD de kastanjes voor Duitschland uit het vuur te laten halen, tot het teniet doen van de blokkade van de Entente, welke blokkade Duitschland met zijn vloot niet aandurft. Voor intelligente Amerikanen kan niets belachelijker wezen dan het poseeren van Duitschland als kam pioen voor de vrije zee. De hoofd zaak is hierin gelegen, dat de Duit sche regeering zich met alle macht vei zet tegen de inwilliging van den eisch der Ver. Staten inzake den duikbootenoorlog, de rechten, die aan de vrije vaart ter zee verbonden zijn, met voeten treedt, en vooral het recht dat de neutralen en non com battanten hebben, om hun eigen leven te behouden. Dat het echter reeds tot een schik king zou zyn gekomen is nog niet bevestigd. Van Duitsche zijde wordt eveneens medegedeeld, dat al de ge ruchten daaromtrent den offlcieelen grondslag missen. Ook uit New-York wordt dit gemeld. Naar medegedeeld wordt, wacht men daar op de aan komat van de herziene Duitsche nota. BINNENLAND. Adres inzake den kaasprijs. Door de Coöperatieve Groothandels- vereeniging „De Handelskamer" te Rotterdam, het centraal inkoop-kan toor der cöoperatieve vereenigiugen, is een request gericht aan den Min. van Landbouw, Nijverheid en Handel, waarin de aandacht gevestigd wordt op het feit, dat de maatregelen voor de levensmiddelen-voorziening thans niet meer ten volle aan haar doel beantwoorden, daar dagelijks eon ongekende prijsstijging plaats heeft van verscheideue onontbeerlljke.arti- kelen,- terwijl de geregelde en vol doende voorziening niet is gewaar borgd. In het bizonder geldt dit voor het artikel kaas, dat te eenenmale on vol doende wordt verstrekt, waarvoor als bewijs dient, dat reeds in zes weken niets is afgeleverd aan de aangesloten vereenigingen. Toen 11 Januari om toezending van 1000 stuks gevraagd werd, ontving adres- sént er104 inplaats van het gewone kwantum k 30.000 kilo in 6 weken, ontving de vereeniging slechts 500. Na.de aanvankelijke verzekering, aldU3 gaat het adres verder, dat voldoende voorraden kaas voor ons volk beschikbaar bleven, moet nu worden geconstateerd, dat er geen voorraden meer zijnna maanden en maanden ervaring op dit gebied, zijn exporteurs eu pro ducenten in de gelegenheid gesteld, zulke groote hoeveilheden uit te voeren, dat ons eigen volk dit artikel niet meer kan 'krijgen, tengevolge van onvoldoende maatregelen van aanvoer. Het adres dringt verder aan op het nemen van krachtiger en meer afdoende maatregelen. Vee uit het overstroomde gebied. Woensdag en Donderdag werden de laatste koeien-transporten uit het overstroomde gebied via het abattoir te Amsterdam naar Duitschland uit gevoerd. De zending, welke Woensdag voor dat doel ter markt wei d gebracht, bedroeg vijfhonderd stuks. Donderdag zou het aantal aan te voeren dieren iets grooter zyn. (Ruw geschat rekent men, dat ongeveer 10,000 stuks vee uit de ondergeloopen polders naar Duitschland verhuisd zijn). Met het uitzagen J ir cadavers, die zooals men weet ter voorkoming van eventueele vleeschknoeiory'en aan het abattoir vernietigd worden, komt men langzamerhand gereed. Woensdagavond werden wederom een veertigtal koeienlljken voor de vernietigingsovens afgeleverd. In 'fc begin der volgende week verwacht men aan het abattoir de laatste zending. In 't gehéel zullen dan ongeveer 350 cadavers door* de ovens verwerkt z(jn. Op een mijn geloopen. Donderdagavond kwamen te Rot terdam aan 13 opvarenden van het. s.s. „Vaarli", dat ongeveer 30 mijl N.W. van Terschelling op een mijn was geloopen en gezonken. De kapitein, do le machinist en do 2e stuurman zijn verdronken. Het stoomschip vertrok Dinsdag ochtend van Rotterdam naar Sun derland. Alles ging naar wecsch, tot Woensdagmorgen by de Zwarte bank het s.s. op eenmijn liep, die het voorschip aan bakboord zyde trof. Een geweldige ontploffing volgde. Vooruit in het volkslogies ontstoud brand, doordat de kachel omviel en het vuur zich mededeelde aan deu iahoud van een kan petroleum, die over den vloer rolde. Zij, die met den eersten stuurman de wacht aan dek hadden wokten degenen, die zich te slapen gelegd hadden en in een ommezien waren allen aan dek, waar men reeds bezig was een reddings boot- te strijken. Het schip zonk snel.'Tien minuten later dook^het voorschip in de golven, en verhief zich het achterschip boven de zee. Even later verdween het ge heel in de golven. Kapitein Smidsen heeft men nog op de brug gezien eu ook op het dek, van waar hij de geredde scheepspa pieren in de reddingsboot wierp. Ook trachtte h(j' zich langs een touw in deze boot te laten zakken, doch deze was reeds te ver vau het schip weg geslagen. Daarop is hij weder aan boord geklommen pu het laatst heeft men hem op de brug gezien,, toen het schip in de diepte verdween. De eerste machinist Thronsen wilde niet in de boot stappen, voor hy eerst bog eenige hem toebehoorende zaken uit zijn. hut had gehaald. Men heeft hem niet weder gezien. De tweede 8tuurman Myklestad, die om vier uur door den eersten stuurman op de wacht was afgelost, en zich toen naar kooi had begoven. is in zijn slaap met het schip ge zonken. Nadat de dertien overlevenden, allen Skandinaviörs, met uitzondering van de Rotterdammers P. Hoogste deD, een 18-jarige tremmer, wonende op de Gedempte Slaak, en F. Kool wijk, een 21-jarige stoker, uit do Schrljnwerkerssteeg, onder bevel van den eersten stuurman in de roeiboot plaats hadden genomen, heeft men ongeveer drie uur in de omgeving van de plaats, waar de „Vaarli" ver dween, rondgeroeid en uitgekeken naar de vermisten, doch van hen is niets moer gezien. Daarna werd een zeil geheschen, tot 's nachts een flinke bries opstak en men het geraden vond, dit te strijken. Eindelijk, nadat men onge veer 28 uren in de boot had rondge- doblerd, zag de uitkijk het toplicht van eeu stoomschip, waar men nu op aanhield. Het bleek het Zweedsche stoom schip „Thor", kapitein Erik Aker mark, te zijn, komende «an Kalmar, met bestemming naar Londeu. Aan boord van dit stoomschip weiden do schipbreukelingen Donderdagmorgen omstreeks 3 uur opgenomen. Voor den Nieuwen Waterweg wer den zij aan de stoomloodsboot over gegeven welke hen aan land bracht. Da Maasdijk. Het Nederlandsche stoomschip Maasdijk, dat 29 Januari op reis van Rotterdam naar Portland (Maine) door een myn ernstig werd beschadigd en daarna op strand werd gezet, is volgens een te Rotterdam ontvangen telegram als geheel verloren te beschouwen. Berging is onmogelijk. De Maasdijk, gi oot bruto 3556 reg. ton, werd in 1915 gebouwd. Ontrouwe postbeambte. Woensdagavond heeft de centrale recherche van het hoofdbureau te Amsterdam een brievenbesteller aan gehouden, die zich brieven ruet gelds- waardigen inhoud had toegeëigend. Het was herhaaldelijk voorgekomen dar. brieven met een dergelijken in houd vermist werden in een bepaalde wijk, Overtoom en omgeving. Dit gaf den chef der centrale reeherche, hoofd inspecteur A. Heeroma, aanleiding, aan een paar rechercheurs op te dragen met deze vage aanwijzing hun- voordeel te doen. Bij hun na sporingen kregen de politiemannen argwaan tegen een besteller, van wien zij te weten kWameD, dat hij nogal veel geld uitgaf voor particu liere genoegens. Zij hielden hem goed in 'fc oog en zoo zagen ze hem Don derdagavond, nadat hij uit zijn dienst was thuisgekomen, opnieuw uitgaan. De man gingeen banketbakkerswinkel binnen, kócht daar een paar rollen chocolade en betaalde met een bank biljet van vijf en twintig gulden. De rechercheurs vonden hierin aanleiding den man te arresteeren. Bij fouillee- riug werden nog drie dergelijke bank biljetten op hem bevonden. Denum mers van een dezer biljetten kwamen o.ereen met die van een biljet, dat uit een brief vermist werd. Boven dien had do aangehoudene nog een aantal ongebruikte postzegels bij zich vermoedelijk uit een brief ontvreemd voorts bad hy een abonnements kaart van het Concertgebouw ten name van een ander in zijn bezit, "al mede uit een brief gestolen, en dan werd nog een brief in zijn bezit gevonden, die opengescheurd en ver frommeld was. De brief voelde wel dik aan, doch bevatte geen gelds- waardigen inhoud. De aangehoudene legde een vol ledige bekentenis af. Hij is gehuwd en vader en reeds veertien jaar iri dienst der posterijen. Het op oneer lijke wijze verkregen geld besteedde bij voor zyn particuliere genoegens. Oplichting. Een looper van een firma te Am sterdam bracht Donderdagmorgen een aantal effecten ter waarde vau ruim f5000 op het kantoor van een com- missonnairsflrma. Hy zou even later terugkomen om het bedrag voor den geleverden post te innen. Kort na zijn vertrek verscheen een jongmensch, die zeide namens eerstbedoelde firma te komen om het geld voor de effec ten te incasseeren. Daar hy precies het verschuldigde bedrag kon opge ven, werd geen bezwaar gemaakt hem dit uit te betalen Te laat bleek, dat men met een oplichter 1o doen had, die niet bevoegd was het geld in ontvangst te nemen. Taai leven. Bij den veehouder De Boér in de Beloiermeer(Ransdorp) ontdekte nien by het weghalen van dood vee, twee kutten boven in den hooiberg. De dieren hadden daar sedert de over strooming 25 dagen zonder voedsel doorgebracht. PLAATSELIJK NIEUWS. Meubllearlng van woningen. Voor het Departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen' hield de op dit gebied bekende me vrouw Leliman Bosch Donderdag avond eene lezing over bovenstaand onderwerp. Het publiek was in tame lijk grooten getale en voor het over groots deel van het vrouwelijk ge slacht opgekomen, ea, zooals ds. Poort die de spreekster met oen enkel woord inleidde, by ontstentenis van den voorzitter -- zeide, was deze belangstelling alleszins bevredigend. Mevrouw Leliman hield ons den geheelen avond bezig met een boei ende causërioj over de inrichting van, de woning. Uitteraard kon zy geen categorische voorschriften geven hoe men een woning moet inrichteD, daar veel hierbij van den smaak der be woneps afhangt. Maar zij kan leiding geven door in groote lijnen aan te duiden in welke richting men heeft te güan. Qpze voorouders waren be kend om hun prachtig ameublemont; nu nog maken hun meubels een sieraad uit van de musea. En hoe veel van onze moderne, broze, on praktische en leeiyke'meubelen zou den onze nakomelingen in de musea terugvinden? Wie schildert thans nog interieurs als een Jan Steen, Pieter de Hooch, Gabriel Metsu? Onze interieurs zijn er over het al gemeen niet mooi genoeg voor. De groote fout is, dat de menschen thans een mode volgen en koopen, wat in de winkels aangeboden wordt. Hoe dikwyis niet hebben jonggetrouwden later gezegd wat spijt het' me, dat ik dit meubilair héb. Hadden ze hun eigen smaak gevolgd, dan hadden ze dit niet gekozen. Men zal my vragen, zei spr., vindt gy de inrichting van de woning dan van zóó veel belang? Daarop is het volmondigeantwoordja. Uit een rapport omtrent de Woningwet leest spr. nu frappante voorbeelden voor. De rapporteur spreekt bijv. van den beteren invloed, dien een smaakvolle woning op kinderen heeft, van de betere buren, die vaak het gevolg waren van een verandeide woning. Uit een Amaterdamsche statistiek bleek, dat uit buurten, waar de minste zorg besteed werd aan de wooing, de meeste achterlijke kinderen kwamen. De woningwet heeft, in dit opzicht veel goed gedaan, maar de bewoners verbroddelen vaak hun woning. Bij voorbeeld: de woningwet schrijft een, bepaalde ruimte voor voor ramen. Dat is natuurlijk, opdat licht en zon er flink in kunnen spelen. Maar de bewoners hangen groote gordijnen voor de ramen en weren daardoor het zonlicht. Ed zoo zijn er meer voor beelden. Slaapkamers offeren ze vaak op aan mooie kamers. Om toch maar een „mooie" kamer te hebben, worden de onmogelijkste hokjes vaak tot slaapvertrek ingericht, terwijl toch een slaapkamer ruim, licht en luchtig moet zijn. Wy moeten in onze woningen de gezelligheid brengen; het meubilair moet uw „eigendom" zyn (uw gees telijk eigendom, bedoelde mevrouw Leliman), géheel naar eigen smaak ingericht. Voor de kléine burgerij, die -niet veel geld besteden kan, brengt dit wel bezwaren mee, want de rijken kunnen maar laten maken, zonder op het geld te zien. Maar als het publiek meewerkte, door steeds weer te vragen naar bepaalde meubels, daD zouden zeer zeker in de goedkoope soorten goede meubels te verkrijgen zijn. Maar dat is juist het ongeluk btj het groote publiek heeracht te dezen opzichte nog maar al te veel onverschilligheid, laksheid, eigenlijk conservatisme. Mevrouw Leliman verhaalde van de verschillende pogin gen, die reeds in deze richt,iDg gedaan zijn, o. a. in Duitschland en Zwitser land, ook in ons land, in Oosterbeek, doch deze fabriek heeft huar proef moeten staken wegens de geringe afname. En dat is het hem juist als het publiek er maar naar vraagt, komen die meubels wel. Een twintig jaar geleden kon men voorkinderen bv. niet anders krijgen dan schoenen, die op één leest waren gemaakt, en die öf to groot waren t>f vreeselyk knelden. Het publiek heeft daar zelf een eiDd aan gemaakt door die schoenen niet meer te nemen. Ge volg men ziet ze niet meer. En zoo gaat het met meubels ook, en er komt al verbetering in. Goede en goedkoope meubileering Het is een glibberig terrein waar mevrouw Leliman zich op begeeft. Maar 't kan samengaan, al kon uitter aard de spreekster geen recept geven voor eene huisinrichting, omdat ieder zyn eigen weg moet zoeken. Goedkoop is niet steeds dat wat weinig geld kost. Integendeel, dat kan vaak zeer duyr zijn. Voorbeeld: goedkoop vloerzeil. Men denkt dan goedkoop uit te zyo, maar zie eens, hoe over eenige jaren het geheele zeil is versleten. Daarentegen neemt meD linoleum, dat misschien 'drie maal zoo duur js, dan doet men daar niet driem^si, maar wel negen maal zoo lang mee. 'tla Datuuriyk de eerste uitgaaf, die wel moeielyk- heden oplevert. Is dus een definitie van het begrip „goedkoop" vry gemakkeiyk, moeie- lykerishet te zeggen wat goed is. Een eerBte eisch is: eonvoud, geen opschik, vooral geen scbijnvertoon. We zien helaas te veel leugens om ons heen: inplaats van het prachtige 'glas in lood wordt dikwijls het raam verknoeid met hetleelljke vitraphane. Dingen, die alleen vaü duurdere bout soorten worden gemaakt, maakt men van de goedkoopere, hetgeen vloekt. Op deu vloer legt men vaak nage maakt paiquet of andere patroons, die abBoluut ingaan tegen de bedoeling van linoleum. Spr. toonde dit met stalen liDoleum aan. Ornamenten: dikwyis een prulleboel, spr. las de philippica van Morris voor, en die is al eon menschenleeftljd oud en geldt nog! Goed is ook als de voorwerpen bruikbaar zyn voor het doel waar voor ze dieneD. Hoeveel stoelen zyn er niet, waar men eigeDliik niet op kan zltteu, of die je niet op kunt 'beuren. Tafels, die wiebelen, bloem- vaasjes, die omrollen als je er bloe men in zet, theepotten, die druppe len als men er uit schenkt, meubels, die niet gotd schoon te houden zyn, enz., enz., dat zijn alle de fouten. Onze huishouding moet eenvoudig ingericht wordeo, zoodal het onder houd weinig weik veruisebt. Ds vloerbedekking moet zyn rus tig en vlak, wil men geen linoleum nemen, dan kan men matten ge- bruikeu of ook wel deu vloer oliën en (of) beitsen. Karpetten neme men. van koebaar met eenvoudige patronen, desnoods make ruen ze zelf van cocos met band geboord, hetwelk een heel aardig effect maakt. Bij voorkeur bovordere men "do inland- sche ny verheid; Genemuidensche matten zyn b.v. zeer sterk en niet duur en men kan daar ook karpetten van krijgen. Muurbedekking. Spr. toonde patronen van verschillende behangsel soorten, waarby de leeiykste, de bont ste, met ontzaggeiyke bloemen en schreeuwende kleuren vaak het meest werden gevraagd. Het is moeielijk oui een rystig effen patroon te krygen in de goedkoope soorten, maar ze zijn er wel. Voor rand gebruike men den achterkant van het papier; die kleurt er het best by, men kau het dan nog met een kleuriger randje afzetten. Gordynen. Liefstwaschbareen dit behoeft niet steeds katoen te zyn. Men kan verschillende stoffen gebrui ken, o.a. ook z.g. kaasdoek of een voudig giya linneD. Zeer gemakkeiyk zyn daarop versieringen aan te brengen. Mevrouw Leliman toonde ons eonlge zulke uiterst smaakvolle gordynen. Men zorge vooral, dat niet alles hetzelfde is, dat er in kleur, in patroon etc. wat afwisseling iu du kamer is. Wandversiering. Men kau zeer goedkoop tegenwoordig fraaie reproauctiea krijgen; van 10 cent af. Met ten eenvoudig eiken-of ander houten lijsje daarom of wel alleen achter glas, mtt een landje afgezet, kost zoo'n wandversiering naast niets en qls men dan een wissellijstje neemt, dwz. een lyst met uf neem naar achterpaneel, kau nu-u telkens ue gravures verwissolén. Bloemen kan men plaatsen in allerlei vaasjes, uie scnljnbaar waaide loos zyn. Leegt soja vaasjes, grof aarde werk, eet. Nooit m melkwitte vazen met bloemen versierd. Eu dau men bevordere alweer Hollandsche nijver heid. Er zyn tal van fabrieken van aar dewerk in ons land. In de pauze werd gelegenheid gegeven tot bezichtiging van de kleine „reizen de" tentoonstelling, diu langs de •wanden vau Casino, was uitgestald, en waar veel materiaal verzameld was waarmede men eene woDiog goedkoop en smaakvol kau inrichten. Dikwijls was de kostprijs or aange hecht, zoodat men eon overzicht had over de kosten. De dames verdrongen zich by deze tentoonstelling en wij hoorden allerwege .du klacht, dat her. jammer w3?, maar dat onmogelijk alles in dat korte tydsvedoqp kon worden bezichtigd. Of er niet wan op te vinden was, dat die tentoonstelling nog eeu paar dagen openbleef? vroeg men den ver slaggever. Die schudde het wtize hoofd en sprak van zaalriuur <?.d. maar beloofde er in de krant over te Zullen schryven. Je kon nooit, weten, misschien was er nog wel een mouw aan ie pausen. Na de pauzo kregon wo de illustra ties van do causerie van mevrouw Lelimau: een groote serie lichtbeelden, van hoe een woning niét ert hoe zij wél inoel zyn. Men kan, dit bleek afdoend, wel oud en nieuw by elkaar gebruiken, mits ze maar hetzelfde karakter hebben, niet b.v. Weenér stoeltjes hij eeu massieve eikenhou ten rustbank. De spr. had series v.an arbeiderswoningen in het Spreeuweu- park t.e Ainstei'dain, die toonden hoe keurig aan alle eischen voldoend die huizem wareu iugorlcht en hoe men op praktische wyzo de b'ad puzzle had opgelost door het bad te verber gen in bet aanrecht. En, hoewel aan- vankelyk de Amsterdamsche buis vrouw mopperde over die ruimte verspilling zy bad liever de koo- dige kasten onder hot aanrecht ge duurde het niet lutig of zij verzekerdo „desnoods wél button do mooie kamer, maar niet buiten hec bad te kunnen." Nog zeer veel vertelde mevrouw Leliman over het, vele, dat zij liet zien en het was ongemerkt bijna elf uur 'gewordeu vóór ds. Poort, de spreekster met een kort, hartelijk woord dank zei voor hare boeiende, leorryke rede. De duurte. _,Ik wist al maanden lang, «lat alles tegenwoordig duurder wordt," zei eeu kennis dezer dagen, „oiuar vanochtend viel het me bijzonder op, toen ik op de rekening van deu kruidenier zag staan 1 stuiver rotemuscaat... 7J cent." Ingezonden IViedodoelIng. Een kou veroorzaakt vaak nierkwalen. Hoe kou te voorkomen en de kwade gevolgen te vermijden. Houd uw lichaam in goede conditie en gy vat geen kou. Een geregelde leefwyze. frissche lucht, zonmschyn, lichaamsoefening, licht dimt en vol doende slaap zijn de beate voorbehoed middeleD. Het is van belaug om by het her stellen van een kou de nieren by to staan. Het is dan namelijk mogelijk, dat de ingewanden ?n huid niet by machte z(iu om de opgehoopte onzui- verbedepte verwydeieu.De nieren, ver zwakt door de ongewono inapauniög oy het fiitreeren van het mef meer onzuiverheden beladen bloed, roepen om hulp en dit is oorzaak, dat rug pijn on water stoornissen zoo d.kwlj's op e.en kou volgen. Tast iedere kou uw rug aan en ge schiedtde waterloozing te veelvuldig? Zyt gy rheumatisch in de spieren en gewrichten? Hebt gy pafferige zwel lingen onder de oogen of iu de enkels? Is er bezinksel of zand iu uw watei Als gy u ellendig en terneergesla gen, zwak, zenuwachtig en vermoeid gevoelt, last hebt van Loofdplji:, dui zeligheid, en rheumat-ische pyuen, ia het waaractijoiyk dat uw nieren niet behooriyk werken en bestaatc-rgevaar voor ernstiger kwalen, zooals water zucht, niersteen en nieroutstekiDg. Foster's Rugpiju Nieren Pillen ver sterken zwakke nieren en houden de urinewegen werkzaam, zoodat de nier- onzuiverheden afgevoerd worden, voordat zij groote schade kunnen aan richten. Maar de lijder moet bet zijne tot genezing bydrageu door verstan dig te leven door het vermyden van alle buitensporigheden niet te zwaar en niet te veol voedsel te ge bruiken, behoorlijke rust en slaap ie nemen, en door voldoende water eu melk te drinken. Te Den Helder verkrijgbaar bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 98. Toezending geschiedt fr. nauutv. van postwissel f 1.7* voor één, of f 10. voor 7.m doozen. Eisch t, de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet, voorzien is van! nevenstaand handelsmerk. (63)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1