HELDERSCHE COURANT GEMEENTERAAD VAN HELDER. No. 4586 DONDERDAG 24 FEBRUARI 1816 44e JAARGANG Zitting van Dinsdag 22 Februari. Afwezig met kennisgeving de heer Bommel. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Aan de orde zijn allereerst Goedkeuring door •edeputeerde Staten van de raadsbesluiten, tot het verleenen van een voorschot aan de Marine- Woningbouwvereeniging „Algemeen tot het opnemen van kasgeld en tot het voeren van een rechtsgeding in eersten aanleg, met betrekking tot de overeenkomst met de firma Hoos; de suppletoire kohieren op het schoolgeld en op de hondenbelasting. Missivb van Ged. Staten met een uittreksel uit het Kon. Besluit van 31 Dec. 1915, No. 88, waarbij het maximum aaDtal vergunningen voor den kleinhandel in sterken drank voor deze gemeente wordt vastge steld op 60. Aanneming der benoeming tot leden van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs door de Heeren W. J. Bakker, J. C. v. d. Berg en N. J. Vinken en tot leden van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs dsor de Heeren J. Verschoor, H. C. Redeke en B. van Utteren. Voor kennisgeving aangenomen. Rapport van den Heer Over de Linden betreffende het Heldersche Kanaal. Hierop is nog nagekomen een nader sehrijven van den Heer Over de Linden met een afdruk van een ingezonden stuk in de „Helder sche Courant". Zal bij de Kanaalkwestie behan deld worden. Adres van de firma Erve H. de Jong te Wormerveer houdende verzoek om aan de kinderen van de hoogste klasse der o. 1. scholen een exemplaar van het boekje „Onze Cacao en Cho colade" uit te reiken. De Voorzitter stelt voor ditte renvoyeeren naar B. en W. om advies. De heer Grunwald wenscht het adres ter afdoening in handen van B. en W. en de heer van Breda sluit zich daarbij aan. Spr. wenscht het voor kennisgeving te doen aannemen, op grond, dat het niet aangaat, dat een gemeente re clame make voor een o'f anderen fabrikant. Want dan komen zeer zeker andere firma's en di« zouden dan recht hebben op dezelfde behan deling. Spr. zou er nog iets voor voelen als het hier werkelijk iets leerzaams betrof, maar uit alles blijkt, dat het d« bedoeling is reclame te maken voor de cacao der firma. Het adres wordt ter afdoening in handen gesteld van B. en W. Missive van den Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders en de Vereeniging van Losse-Werklieden „Onderling Belang", verzoekende ver betering van de loonen. Idem van C. Valkenburg, verzoe kende een stuk straat te mogen over nemen van de gemeente. Beide in handen van B. en W. om prae-advies. Rapport der Raadscommissie inzake osderzoek naar handelingen van den directeur der Gasfabriek. (Zie „Held. Crt." 29 Februari). B. en W. stellen voor zich met de conclusies in .het rapport te veree nigen en de Commissie dank te zeg gen voorde uitmuntende wijze waarop z\j zich van haar taak heeft gekweten. De heer M i c h e 1 s maakte be zwaar dit rapport nu al te behandelen. Spr. heeft het niet kunpen lezen of bestudeeren. Verder ontbreken aan het rapport de bijlagen. Sprf stelt voor deze laatste alsnog te doen drukken en thans nog geene conclusie te nemsn. De heer Biersteker zegt, dat de Commissie zelve gevraagd heeft alleen de beide rapporten te drukken zonder de bijlagen, omdat ze meende, dat de quintessens voldoende in die rapporten is weergegeven. Maar wil de Raad ze gedrukt hebben, de Com missie zal er zich niet tegen ver zetten. De beer De Zwart wenscht het voorstel "Michels te ondersteunen. An ders gaat het rapport onder de tafel. En het geldt hier een groot gemeen telijk belang. In de bijlagen zit veel materiaal, waardoor hot rapport beter kan worden beoordeeld. De Voorzitter merkt op, dat juist de Commissie ^benoemd -is om lange discussies te vermijden. De heeren Van Breda en Bok vindon uitstel van de zaak onge- wenscht. De heer M i c h e 1 s merkt op, dat het toch niet te vergen is van raads leden om nu al zoo dadelijk te kun nen zeggenik ben het al of niet eens met de conclusies van het rap port. Er waren hier ernstige beschul digingen te onderzoeken. De com missie heeft een jaar werk gehad op haar rapport, nu kan toch de Raad wel ih een paar maanden de zaak onderzoeken. De heer Biersteker zal de ste zijn hiervóór te stemmen, daar het juist de bedoeling geweest is van de Commissie, dat ge gansche Raad op de hoogte zij van de geschiedenis. Maar met het tweede gedeelte van 's heeren Michels' betoog, nJ. de bij lagen te drukken, kan spr. niet mee gaan. Het betreft bier slechts een vragen- enantwoorden spel, waarvan de quintessens in het rapport ts vin den is. De heer De Geus is tegen uit stel. De zaak heeft al zoolang ge hangen, - niet natuurlijk door de schuld der raadscommissie maar Bpr. vindt geen vrijheid die nogmaals uit te stellen. Er zijn te veel belan gen mee gemoeid. De heer De Zwart vraagt wat die belangen dan nog zijn, die liet aoodig m&ken thans direct eene be slissing te nemen. De heer De Geus. De heer De Zwart vraagt naar den bekendea weg. De kwestie betreffende het com bineeren van gas- en waterleiding directeur is er meer verbonden. Het voorstel-Michela: de zaak uit stellen tot een volgende vergadering wordt aangenomen met 16 tegen 2 steramen en 2 onthoudingen. Tegen de beeren De Geus en Bok, blanco stemmen de heeren De Ven en Van Neck. E9n missive van H. Heeman om cokes tegen verminderden prijs te mogen ontvangen wordt voor ken nisgeving aangenomen. Middelbaar Onderwijs. Verzoek van den heer E. E. Dul- lemond, om wegens vertrek naar elders, met 1 Maart a.s. ontslag als lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Eervol verleend. Kohieren. Aanbieding van: het kohier van schoolgeldhefflng voor de Herhalingsschool dienst 1916 f 19.20; het kohier van schoolgeldhefflng voor den Franschen cursus dienst 1916 f176.- het Se suppletoir kohier van de Plaatselijke Directe Belasting naar het Inkomen dienst 1915 f 1095.87$. Aangenomen. In afwijking van de agenda wordt thans eerst behandeld Benoemingen. De i aaubeveling voor de benoeming tot Gemeente-Secretaris luidt aldus 1. Mr. G. A. van Poelje, Commies ter Secretarie te 's-Gravenhage. 1. Mr. L. Brender h Brandis, Com mies-Redacteur ter Secretarie te Zaandam. Op verzoek van den heer K r y n e n gaat de Raad over in comité-generaal. Na heropening van de openbare zitting vraagt de beer Michels het woord, niet om te spreken over deze voordracht, maar om wat daar aan is vooraf gegaan. Er is een tweetal opgemaakt en de gebruike lijke vragen zijn gesteld. De laatste vraag was: „Beweegt hy zich op kerkelijk of politiek gebied Daarop kan niet dan negatief geantwoord wordenzou er ja op geantwoord wordeD, dan volgen daar weer aller lei andere vragen uit. Spr. acht deze wijze van doen in strijd met de individueels vrijheid van geweten. Want de bedoeling van die vraag is toch een zekere richting die men niet gewenscht vindt, te weren. Een bevestigend antwoord op de vraag is ongunstig voor den betrokkene. Spr. zou willen, dat in het vervolg der gelijke vraag, hoezeer ook met de beste bedoelingen gedaan, werd ge schrapt. De Voorzitter merkt op, dat deze vragen steeds aldus worden in geleed. Maar het kan toch ook van belang zijn, dat men weet wie men voor heeft. Het zou niet voor bet eerst zijn, dat de godsdienstige of politieke overtuiging van een can- didaat van invloed is geweest in den Raad op eene benoeming. De heer Michels. Dat is juist de groote fout. De Voorzitter. U kan er mij niet van vördenksn. Maar de Raad heeft er zich wel eens aan gestoord. De heer Michels repliceert Laat men met de verderfelijke gewoonte breken. De heer Van Neck merkt op, dat niet gevraagd wordt naar solli- tant's richting, alleen maar of hij zich op politiek of kerkelijk gebied beweegt. En daar bij de belangen der gemeente vertegenwoordigt, mag de gemeente toch wel weten wat hij is. De bedoeling van de vraag is te weten of hij bv. in 't publiek als agitator optreedt. De heer Michels. Mag dat dan niet De heer Van Neck. Ieder is natuurlijk vrij om te doen en laten wat hij wil. De heer Michels merkt op, dat dan bet vragen stellen absoluut overbodig is. Als B. en W. een enkel ja of neen als antwoord krijgen, hebben ze daar nog niets aan. Want dan zouden ze toch Dader moeten infor- meeren. En dan zou het blijken, dat men vaak te doen had met richtingen, die ongewenscht waren. De heer De Geus. De vragen zijn niet vooraf geformuleerd, maar zijn de gebruikelijke vragen, die steeds worden gesteld. De heer Michels moest het integendeel op pi(js stellen, dat naar de sollicitanten zoo zorg vuldig wordt onderzoek gedaan. Het kan toch nooit ten nadeele zijn van iemand als men weet welke, politieke of godsdienstige gezindheid hij heeft. De heer Adriaanse staat aan de zijde des heeren Michels. In onze naaste omgeviDg kunnen wij consta- teeren, dat iemands politieke over tuiging een struikelblok! is om be langrijke werken aan hem op te dragen. Dat ééne vraagje maakt dan, dat hij dikwijls niet voor dergelijke betrekkingen in aanmerking kan komen. De heer De Geus. Maar dat is hier niet van invloed, daar men Informaties ook wel langs anderen weg kan verkrijgen. De heer Michels vraagt van den Voorzitter de toezegging, dat voortaan die vraag wordt weggelaten. Spr. heeft geen enkel motief er tegen gehoord, tenzij men aanneemt, dat een gemeente-secretaris niet tot een bepaalde categorie mag behooren, Spr. stelt, daar de Burgemeester de toezegging niet geven wil, de vol gende motie voor De Raad, overwegen'de, dat amb tenaren der gemeente volkomen vrijheid hebben zich op politiek ot kerkelijk terrein te bewegen, acht het in strijd met een demo cratische opvatting van de positie dier Ambtenaren, bij eventueele sollicitaties naar hun godsdienstige of politieke gevoelens te informoe- ren. De heer K r U n e n vraagt schrifte lijke toelichting van deze motib. De h#er Biersteker meent, dat het moeiel(jk aangaat, dat de Raad uitmaakt om B. en W. te verbieden informaties te nemen naar een ambte naar. Spr. is'het volmaakt eens met de redeneering van den beer Michels, dat iemands politieke richting niet van invloed op zijn positie mag zyn, niet echter met de motie. De Voorzitter heeft intusschen het regiement van orde bestudeerd, in overstemming hiermede wordt de motie verdaagd tot de velgende vergadering, wanneer er over gestemd moet worden. Bij de nu volgende stemming wordt gekozen de heer Mr. G. A. van Poelje met 10 stemmen. Mr. Brender h Bran dis verkreeg 5, de heer K. de Vries 4 stemmen, terwijl 1 stem in blanco was. Pandhuis. Advies op het adres van J. Kikkert. (Zie „Held. Crt." 17 Febr.) De heer Mie hols kan zich ver eenigen met dit advies, maar spr. vindt, dat de Armenraad er zich wat al te gemakkelijk afmaakt, waar hij zegt, dat er geen gemeentelijke Bank van Leening bestaat en een 'zoodanige inrichting ook wel niet in afzienbaren tyd in het leven zal worden geroepen. Spr.'s fractie is van meening, dat deze plaats groot genoeg is voor eene Bank en heeft het ernstige plan om in de volgende vergadering met een voorstel te komen eene commissie te benoemen, die deze zaak zal hebben te onderzoeken. Het advies van B. en W. bij accla matie goedgekeurd. Gratificatiën. Vooratel tot het verleenen van gra tificatiën aan enkele ambtenaren. (Zie „Held. Crt." 17 Februari.) De heer Grunwald, ofschoon zich overigens kunnende vereenigen met het voorstel, heeft ziek verwon derd, over het feit, dat de hulpkeur meester gelijkgesteld wordt met een conciërge. Spr. meent, dat de dien sten van dsn heer Van der Laan wel voor een gratifleatie van f100.— in aanmerking mogen komen. In de laatste jaren heeft deze functionaris ontzaglijk veel meer werk gekregen. De heer De Ven zegt, dat het standpunt van het College was alleen de buitengewone werkzaamheden te beloonen. Dus niet de meerdere ge wone. Aan de hand van het aantal overuren is toen de berekening ge maakt. De beer Spruit sluit zich aan bjj den heer Grunwald. De heer Zander ondersteunt eveneens het verzoek van den heer Grunwald. Het is voor gekomen, dat de hulpkeur meester des Dachts te 12,1 uur bezig was by de veelading. De heer D e V e n meent, dat eene belooning van f100.— eene onbillijk heid zou scheppen tegenover de an dere voorgestelde gratificaties. Het is niet te veel, maar om de maatstaf billijk te maken, kon bet College niet meer uittrekken dan f50. Het voorstel van den heer Grun wald om den hulpkeurmeester f 100 gratificatie te geven, wordt aange nomen. Tegen stemmen de Wet houders. Het geheele voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen. Leeftijdsgrens. Voorstel om af te wyken van de otelde leeftijdsgrens met betrek king tot de benoeming van den heer A. G. A. Verstegen tot directeur van de Arbeidsbeurs. De heer Grunwald merkt op, dat men by dit voorstel is afgeweken van de door .den Raad gemaakte re geling. AIb B. en W. bij eene benoe ming willen afwijken van de leeftijds grens, moeten ze eerst een voorstel indienen om te mogen afwyken, niet eerst benoemen en dan pas af wijken. Dan kan de Raad moeilijk andera doen dan B. en W. hun zin geven. De Voorzitter zegt, dat de be doeling is sanctie te vragen op deze benoeming. De benoeming moet nog plaats hebben. De redactie is ver keerd. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Leeftijdsgrens. Voorstel om af te wijken van de gestelde leeftijdsgrens voor de be noeming van Conciërges. De heer Van Breda vraagt of zich geen enkelen sollicitant beneden den leeftijd heeft aangemeld. Spr. meende juist, dat het aantal solli citanten legio was, en vraagt of al die lieden ongeschikt waren. De Voorzitter. Bij den eersten oproep was er maar één candidaat en die was volgens den heer Kastelijn niet geschikt. De heer Van Breda. Maar by tweeden oproep -waren er toch meer dere candidaten. De Voorzitter. De bedoeling van het verzoek is ook niet direct om van de machtiging gebruik ie maken. Maar nu vragen we eerst machtiging alvorenB te benoemen en nu is het weer niet goed. (Gelach). Re- en dupliek. De heer Bier steker wil de leeftijdsgrens geheel weglaten. Indertijd is die er bij gezet met het oog op de pensioen-verorde ning, doch dat 1b thans vervallen. De Voorzitter zegt, dat dit Ingezonden medodeeling. HERMAN NYPELS, Spoorstraat 41 - HELDER. Militair Glacé, f 1.90, 2.25, 3.50, Miltitair im. peau de Suède, f 1.25, met garantie. ook ernstig door B. en W. is over wogen, doch dat zij ton slotte beter vonden de grens erbij té zetten. Het voorstel wordt vervolgens by acclamatie aangenomen. Adres Bakker. Advies op het adres van A. Bak- ker', werkman aan den Vischafslag. (Zie „Held. CL", 17 Febr.) De heer Baak kan zich met de zienswijze van B en W. niet ver eenigen. Van f 350.— 's jaars kan niemand leven, en dat zijn werk kring niet omvangrijker is kan de man toch waarlijk niet helpen. Is er dan, als men hem voor dit werk niet meer geven kan, geen anderen werkkring in de gemeente te vin den? Spr. wil in ieder geval zijn laris op f 600.— brengen. De heer Biersteker: Kan bij daar dai^van leven? De heer Baak. Neen, Mijnheer de Voorzitter, ook dat is niet genoeg. En als de heer Biersteker nog meer wil geveD, zal ik mij niet verzetteD. Maar de man heeft nog andere in komsten als houder van de cantine in het wachtlokaal. De heer Verstegen merkt op, dat Bakker indertijd f175.— tracte- ment had en salarisverhooging vroeg op grond, dat hij jjeen cent meer kon verdienen met zijn zaakje. Toen heeft de Raad het salaris verhoogd. Thans komt hy salarisverhooging vragen op grond, dat bij aan het verlof, hetwelk hem ontnomen is, zooveel verdiende. Wat moet de Raad nu doen Is die man den geheelen dag in gemeente dienst, dan is de belooning te gering. Is hij niet den geheelen dag neodig, wanneer dan wel, enz. Spr. geeft het D. B. ia overweging Baldcer werk zaam te stellen in bet geoouw aan het Havenhoofd, waar de haring- trekkers hunne verteringen komen maken. Herhaaldelijk hebben die al geklaagd, dat ze öf niets bf zeer slechte waar daar kunnen krijgen. Laat men hem op dgze manier de gelegenheid geven zijn traktement aan te vullen. De heer De Geus licht de kwestie nader toe. Het is zooals de heer Ver stegen zegtde man is alleen noodig om de lokalen te reinigen na den vischafslag. Maar omdat hij daar een winkeltje heeft, is hij er den geheelen dag. De drankwet heeft hem alleen den bierverkejop ontnomen. Het Col lege meende /alleen rekening te moe ten houden met de gepraesteerde diensten. Het zou overweging ver dienen de betrekking op te heffen. Vroeger was het werk met f175.— betaald, thans, nu er zooveel minder visch afgeslagen wordt, krijgt hij f350.-. De heer Biersteker zegt, dat de belooning gebaseerd is op eene berekening van 60 cenjs per uur. De heer Baak wil bet adres aan houden en aan B. en W. een onder zoek opdragen of de betrekking nog reden van bestaan heeft. Zoo niet, dan den functionaris in anderen ge meentedienst te Demen. Zoo ja, dan toch loonsverhooging toekennen. De he6r Van Neck vraagt in welken tak van gemeentebedrijven de heer Baak hem dan werkzaam wil stellen? De heer Baa,k zegt juist hedenavond gehoord te hebben boe verkeerd het is te treden in de rechten van B. en W. Overigens is er werk genoeg voor hem te vinden in de gemeente. Het voorstel van B. en W. komt in stemaiing en wordt aangenomen met 12 tegên 7 stemmen. Tegen de heeren Baak, Michel#'' Spruit, Ver stegen. Van Breda, Adriaanse en De Zwart. Buiten stemming de heer Terra. De heer Adriaanse dringt als nog aan op eenige tegemoetkoming de Voorzitter zegt overweging toe. Publicatiën. Advies met betrekking tot het plaatsen van publicatiën in de cou rant van de firma De Boer. (Zie Held. Crt. 17 Febr.) Bij acclamatie conform advies sloten. Onderwijs. Advies Inzake het stichten van een lokaal bij de School No. I. Ingekomen is een adres van P.de Beurs verzoekende stichting van een school aan de Doggersvaart. Naar aanleiding daarvan herinneren B. en W. aan het van de agenda afvoeren van hun advies om nog niet tot stichting daarvan over te gaai. Door den wethouder de Ven is hieromtrent een rapport uitgebracht, waarmede B. en W. zich kunnen vereenigen. B. en W. wijzener verder met nadrik op, dat de vergrooting van school no. 1 met I lokaal een eisch is van dringenden aard, en dat het maken van meerdere plaatsruimte voor de leerlingen niet kan wachtan op het ontwerpen en het verkrijgen van goedkeuring van de plannen van eene nieuwe school. B. en. W. zijn overtuigd, dat voor de steeija grooter wordende 'bevolking van Koegras zeer spoedig de-t^drzal komen om tot stichting van een school aan de Doggersvaart over te gaan, doch kunnen voor het oogenblik niets anders doen dan vragen om machti ging tot stichting van een nieuw schoollokaal aan school no. 1 te Juliana- dorp. In bovengenoemd rapport van den wethouder van onder wys wordt omtrent het verzoek van de bewoners van Koegras opgemerkt, dat het voor een goeden gang by het onderwijs wenschelijk is dat in scholen bestaan 3, 6 of 12 klassen. Do school in Koegras heeft 5, de school in Huis duinen 2 klassen. In school 1 zijn 196 leerlingen, met 1 April waar schijnlijk 210. De toestand zal dan met 1 April zoo zyn, dat niet alle kinderen kunnen geplaatst worden. Het is dus dringend noodig, dat zoo spoedig mogelyk daarin wordt voor zien. Komt de school aan de Doggers vaart tot stand, dan zullen pl.m. 50 leerlingen van school 1 kunnen gaan. houdt dan in Julianadorp een school met 4 h 5 klassen. Wat school 2 betreft, deze is thans te klein om alle leerlingen te plaat sen. Het is u bekend, aldus zegt het rapport verder, dat enkele leerlingen naar school 3 gaan. Komt er een school aan de Doggersvaart, dan zul len een tiental kinderen van school 2 verdwijnen. Bij eenige uitbreiding van het aantal kinderen der Wees inrichting zal ook deze school weder te klein zijn. Gaat men thans over tot het bou wen van een school aan de Doggers vaart, dan zullen slechte een betrek kelijk klein getal kinderen gebaat zijn wat betreft het niet op zoo'n grooten afstand wonen van de school. Wij zullen dan evenwel krijgen drie scholen, die voor het geven van goed onderwijs alle ongewenscht zyn, n.1. één school met 4 h 5 klassen en twee scholen met 2 klassen. Met het oog op de uitbreiding van de bevolking in Koegras, zal het na ile jaren moeten komen tot stich ting van een Se school. Het is naar mijne meening op het oogenblik meer gewenscht de scholen 1 en 2 uit te breiden. Ik heb derhalve de eer U in over weging te geven aan den Raad zoo spoedig mogelijk vóorsteljen te doen om én aan school 1 èn aan school 2 een lokaal bij te kou wen. Mocht de verwachting bewaarheid worden, dat het aantal inwoners in Koegras ook aan de Doggers vaart zal toenemen, dan zal na een twee- drietal jaren de tijd ge komen z(jn om een nieuwe school te stichten. Voor het oogenblik - en ik wijs bier nogmaals op, vooral met het oog op school 1 is het meer ge wenscht een lokaal by te bouwen. De beer Biersteker kan zich met het voorstel-B. en W. niet ver- eenigen. Spr. gaat de geschiedenis van dit voorstel na. Voor het eerst in bohandeling gekomen 81 Maart 1914, werd toezegging gedaan een nader onderzoek in te stellen en kwam de zaak 24 Novembor 1914 weer aan orde, om voorloopig van de agenda te worden afgevoerd. Thans wordt gezegd, dat de t(jd dringt en dat een lokaal noodig moet worden bij gebouwd. Tegelijk wordt het adres van de heeren P. de Beurs c.s. te Koegras van de baan gekegeld. Die voorspiegeling, dat over twee of drie jaar een nieuwe school noodig is, is een andere vorm voor uitstel. Want zoozeer neemt het aantal inwoners van Koegras niet toe als B. en W. voorstellen. Het is thans de beste tijd den knoop door te hakken. Vóór we de bestaande school te Juliana dorp uitbreiden, moeten we eeD nieuwe school stichten. Hiervoor zUn verschillende argumenten. Volgens de schoolcommissie is de meest ge- wenschte toestand 2 scholen, elk met pl.m. 100 leerlingen. Wat in het advies opgemerkt wordt omtrent de wen9chelljkheid van 3, 6 of 12 klas sen, is juist. Maar als men nu de be staande school tot een 6-klassige uit breidt, is voor onafzienbaren tyd de kans voor een nieuwe aan de Dog gersvaart verkeken. In een vroeger aifcries werd gezegd, dat zoo weinig kinderen gebaat werden door een nieuwe school. Spr. heeft persoonlijk een onderzoek ingesteld, en daaruit geleerd, dat op de nieuwe school 113 leerlingen zouden komen. Voor 60 daarvan zou het een voordeel zyn, daar ze nu 3 h 4 K.M. van de be staande school af wonen en dan hoogstens l1/* K.M. Dit is dus een motief, dat wel zwaar weegt. De wegen te Koegras zijn alle open, de kinderen moeten in alle weer en wind afstanden afleggen, waarvoor wij groote menschen wel zouden terugschrikken. In Texel zyn de af standen van school tot school hoog stens 1 uur, zoodat de verstafwo nende kinderen hoogstens een half uur hebben te loopen. In Anna Pau- nowna is die toestand nog niet zoo gunstig, maar bestond toch reeds het plan tot de stichting van een nieuwe school aan den Grasweg. Een groote vraag is natuurlijk het flnantieele. In het advies van Juli 1914 kwam dat vooral naar voren, daar toen gezegd werd, dat vooral de groote kosten ons moesten af schrikken. Spr. becijfert thans de kostenaldus: bijbouwen van een lokaal te Julianadorp 14200.— (advies van heden), idem Huisduinen (wat ook noodig is), totaal zeg f8000.—. Daartegenover staat eene bereke ning van B. en W. voor een nieuwe school van f 13375. doch die is slechts voor 60 leerlingen. Er moet eene school komen voor 3 leerkrach ten, dus 120 leerlingen, en daarvoor zullen de jaarlijksche kosten voor de gemeente (rente en aflossing kapitaal) bedragen f2200.- h f2300.-. Het voordeel is dan dat we twee scholen hebben met 2 hoofden en twee af zonderlijke leerkrachten en dan meer aan rijkssubsidie ontvangen dan we zouden krijgen bij enkele uitbreiding van de bestaande schooi. Conclu- deerende, geeft spr. den Raad in over weging niet in te gaan op bet voor stel B. en W., maar hen uit te noodigen een nieuwe school te bouwen. Dat de bestaande school te Koegras dan te groot is, is geen bezwaar;de vrijkomende lokalen kunnen zeer goed worden gebruikt, hetzy voor gymnastieklokaal, hetzij voor schaft lokalen voor de kinderen tusschen den middag. Na dit breede betoog heeft de heer Adriaanse er weinig meer aan toe te voegen. Ook spr. is het nut van een nieuwe school gebleken. Hy sluit zich bü den beer Biersteker aan. De heer De Zwart kan zich niet met de conclusies der beide voor gaande sprekers voreenigen. De nood zakelijkheid van eene nieuwe school is buiten kijf, hèt onderwijs lijdt enorme schade als men geen nieuwe Bchool sticht, omdat, naar spr. tel- oore kwam, sommige kinderen in 2 maanden niet ter school kwamen. Maar spr. wil evengoed een lokaal bybouwen te Koegras. De heer D e Te n bepleit zijn stand punt, in het rapport uiteengezet. We zouden by het bouwen eener nieuwe school krijgen 3 scholen, die geen van drieön goed ingericht zouden zijn. Wat de heer De Zwart zegt over schade aan het onderwijs, het is spr. gebleken, dat juist de kinde ren, die het verst afwonen, het minst verzuimen. In de toekomst zal zeer zeker een nieuwe school noodig zijn, ir oogenblikkelyk is het onder wijs gebaat met een nieuw lokaal te Julianadorp zoowel als te Huisdui nen. Maar alleen een nieuwe school, daar zou spr. op tegen hebben. Liever gaat hij dan mede met het plan De Zwart. De heer Biersteker repliceert. De heer De Ven heeft de zaak wel 'atseenzljdig onderzocht. De wethou der heeft zeker alleen eene conferen tie gehad met de hh. De Vries en Heeroma, want het advies ademt den geest dezer heeren. Spr. leest den brief voor van de Commissie van Toezicht, die een school met veel kinderen te Koegras bezwarend vindt. Voor werkgevers is bet soms uiterst moeielljk geschikte arbeidskrachten te vinden, alleen wegens de groote afstanden, die de kinderen van die arbeiders zouden moeten afleggen naar de school. De Commissie van Toezicht is toch waarlijk wel tot oordeelen bevoegd. Een hoofd ten. plattenlande heeft spr. ten overvloede gezegd, dat de ideale toestand ls kleine scholen met drie leerkrachten, en dat'groote scholen uit den booze zyn. Spr. betoogt ver der, dat, als men den zuidkant van de Middenvliet nog onder het ressort neemt der nieuwe school, msn Julianadorp nog meer kan ontlasten. In elk geval zyn met een nieuwe school 60 kinderen van de oude ge baat. En spr. aarzelt niet te zeggen, dat de Raad aan die vijftig kinderen een weldaad zou bewijzen. De heer D e V e n repliceert. Spr. protesteert tegen de uitlating als zou zijn rapport eenzijdig zijn. De heer Adriaanse dringt aan om niet dadelijk te beslissen. Het blijkt, dat de Commissie van Toezicht andere inzichten heeft dan de wethouder. Algemeen wordt gedweept met 8 klassenscholen. Natuurlijk krijgt mea een periode van overgang, waarin Julianadorp te veel leerlingen zal hebben. Hierover wordt nog uitvoerig van gedachten gewisseld en allerlei be cijferingen worden gemaakt. Tenslotte komt het prae-advies van B. en W. in stemming en wordt verworpen met 16 tegen 4 stemmen. Vóór de wethouders en de heer Michels. De heer Michels merkt op, dat de Vooriitter de verkeerde gewoonte heeft de minst ver strekkende voor stellen het eerst In stemming te brengen. Daardoor dwingt hij een 1 van den Raad anders te stemmen dan ze zouden willen. De heer De Zwart bv. heeft gestemd tegen het advies van B. en W., hoewel zijn eigen voorstel van verderstrekkende beteekenis wa3 en hij desnoods, als dat verworpen ware geweest, bad kunnen stemmen vóór het voorstel B. en W. Maar nu kon hy niet andere dan tegen stemmen. De Voorzitter merkt op, dat in de eerste plaats de voorstellen van B. en W. in behandeling komen. De heer De Zwart had geruit vóór kunnen stemmen. 0 De heer Biersteker. Maar we hebben bier niet alleen een advies van het D. B., we hebben ook nog een adres van bewoners van Koegras te behandelen. De heer De 1 wart. En boven dien wordt in het advies van B. en W. ook voorgesteld de stichting eener nieuwe school 2 k 3 jaar*uit te stel len. Het meest logische le du3, dat het verst-strekkende voorstel het eerst behandeld wordt. De Voorzitter zegt, dat over die stichting eener nieuwe school alleen wordt gesproken in -het rap port. Daarover wordt dus niet ge stemd. De heer De Ven stelt voor op bet oogenblik een zesde lokaal bij te bouwen aan de school te Koegras. De heer Biersteker verdedigt het verzoek van de Koegraa-bewoners om een nieuwe school aan de Dog gersvaart. De heer De Zwart handhaaft zijn voorsteleen nieuwe school en een 6e lokaal te Julianadorp. Dat dient het eerst in stemming te ko men; mocht de Voorzitter dit wei geren, dan zal spr. voortaan steeds door den Raad latei uitmaken welk voorstel het eecst in stemming moet worden gebracht. Aldus geschiedt. Het voorstel wordt verworpen met 18 tegen 7 stemmen. Tegen de heeren Biersteker, Zander, Terra, Adriaanse, Krynen, Spruit, Boon, Bok, Over de Linden, Harjer, Grunwald, Van Breda en Verfaille., Het voorstel-Bleratekerstichting eener nieuwe school met 8 lokalen wordt vervolgens aangenomen met algemeene stemmen op die van den heer Van Neck na, die blanco stemt. Wegens het gevorderde uur stelt de heer Van Neck voor de rest agenda te verdageD. De Voorz. wenscht nog een paar punten af te handelen. Allereerst: Electrificatle. Voorstel tot het doen maken van een berekening van kosten van de exploitatie en van den aanleg van een geleidingsnet. (Held. Crt. 17 Febr.) De heer K r ij n e n neemt hierover het woord, docb is aan de perstafel onverstaanbaar. W(j kunnen uit het betoog begrijpen, dat spr. eigen exploi tatie wenscht inplaats de dure van K.E.M. en aan den Voorzitter eene kostenberekening vraagt. De heer Grunwald meent te moeten betwijfelen of een dergelijke becijfering nut zal hebben, daar de gemeente niet het recht heeft een eigen centrale te stichten. De be doeling van de provincie is met de overname van de K. E. M. juist ge weest monopoliseering voor de pro vincie. De heer Krflnen protesteert er tegen, dat eeir particuliere maat schappij den baas zou kunnen spelen over de gemeente. Conform advies besloten Mslkvorstrskklng. Aanvrage om credlet in verband met het voor zieken en kinderen beschikbaar stellen van melk, tegen verminderden prijs. (Zie „Held. Crt." 19 Februari). De heer Grunwald bad gaarne gezien, dat de Burgemeester verder ware gegaan door don prijs nog lager te stellen. Melk is een noodzakelijk artikel voor kinderen en zieken, en de prijs is Dog al tamelijk hoog. Vóór oorlog was de prijs 8 centspr. zou thans de normale prijs ook gaarne op 8 ct. zien gobracht. In art. 1 dezer verordening staat: Kinderen en zie ken, woonachtig in de gemeente Helder, die naar het oordeel van den medicus melk noodig hebben, enz. Kinderen hebben a 11 ij d melk noodig, betoogt de beet Grunwald, en bet is erg omslachtig die met een briefje te doen halen. Laat men deze verordening dus in spr.'s geest veranderen. De Voorzitter: We hangen af van het Rijk, dat den melkprijs bepaald heeft. Het Rijk zou dan de subsidie intrekken. Spr. vindt zijne opvatting de ruimste, en is het niet eens met den beer Grunwald, dat ieder kind melk noodig beeft. De heer Grunwald vindt bet verkeerd den medicus té roepen voor het verschaffen van melk. Bovendien komt er dan telkens ook een dok tersvisite bij. De Voorzitter merkt op, dat als aan ieder goedkoope melk toe gestaan werd, dit heel wat meer aan i gemeente zou kosten. Tenslotte wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Wsrkslooshsldivsrzskerlng. Voorstel naar aanleiding der circu laire van den Minister van Financiën betreffende eene nieuwe regeling van i werkloosheidsverzekering. Ter lezing ls gelegd eene.circulalre van den Minister van Financiën, be treffende eene nieuwe regeling van werkloosheidsverzekering, met de vraag of het Gemeentebestuur bereid is de nieuwe regeliDg te aanvaarden. Het Bestuür van het Gemeentelijk Werkloozenfonde hierover gehoord, deelt mede: ,dat het wenschelijk is te achten, in die circulaire bedoelde nieuwe regeling der werkloosheids verzekering te aanvaarden en voorts, dat het vpn groot belang zal zijn, dat b(j de nieuwe regeling de invloed der Ge meentelijke. Fondsen blijft gelden, deze fondsen intact blyven, en, evenals thans, hun eigen beheer 2ullen voeren." Ook is hierby nog een adres ter lezing gelegd van den „Nederland- schen Ohristelljken Bouwarbeiders bond", gevestigd te Amsterdam daarbij wordt ook aangedrongen eene beslissing te nemen in den zin van 's Ministers circulaire. Naar aanleiding van een en ander stellen B. W. voor de bedoelde cir culaire te beantwoorden, zooals door het Bestuur van het Gemeentelijk Werkioozenfonds wordt geadviseerd. BU acclamatie aldus besloten. Daarna wordt de vergadering ver daagd tot-Vrijdagavond. DE OORLOG. De officieels legerberlchten een 21 en 22 Februari. Van het W e s t e 1U k front Naar bet Fransche communiqué van den 2Isten dezer meldt, hebben de Duitschers in de streek van Lihons een aanval gedaan, die voorafgegaan werd door een geweldig bombarde ment' en gasaanvallen. Verder werden den 2Isten ver scheidene luchtgevechten geleverd. B{j Altkirch werd een Fokker-toestel neergeschoten, bij Epinal en bij Bures een Albatros. In de streek van Vig- neules vielen 7 Fransche aeroplanes 4 Duitsche toestellen aan. Twee der vijandelijke vliegmachines werden tot landen gedwongen. 15 Duitsche vliegtuigen die Fismes, Bar le riuc en Revigny bestookten, werden door een Fransch luchteskader op den vlucht gejaagd. Een der Duitsche machines werd neergeschoten, een tweede viel binnen'de Duitsche linies. Het vliegveld en bet goederen station te Habsheim werd door 17 Fransche vliegtuigen bestookt. Deze wierpen 76 bommen. Door 28 vlieg tuigen werd een aanval gedaan op de Duitsche munitie fabrieken te Pagny aan den Moezel. Alle machines keer den behouden terug.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1