Cluema Palace. Binnenhaven 2. 2 Hoofd nummers Ondor gepast geleide en De BUI. Eerste Helderecbe Bioscoop. Kanaal weg 112. HoofdnummerMaria Pan sa, het Uolne meisje. Bioscoop Tavenu, Spoorgracht. Hoofd nummer De zwarte vlek 29 Febr. Opvoering van eeo Orattorlum In het Gebouw K-K. C. Volksbond, Motongracht MARINE EN LEGER. De officlereu-machinlat der Se kl. A.J. Dijker en D. W. Ginossen, aUn bestemd voor den dienst m Oost-lndiO; de eerste xal per „Slndoro" n 16 April derwaarts vertrekken. De onlaegs uit Oost-Indiö teruggekoerdé offi cier-machinist le kl. 'B. J. Velüerman is ge plaatst aan boord vuil Hr. Ms. pantuurdokBchlp „Gelderland", ter vorvanglug van den offioler- machinist A. J. DUkor, die ter beschikking is gestsld. De officier-machinist le kl. der marlno P. H. de Carpontior zal binnenkort wegens lichaams gebreken den dienst met ponaioen verlaten. Indiö terugverwacht. Den 6den Mei 1910 zal per particuliere ge legenheid naar Oost-Indlö vertrekken, een transport schopelingen der Marine bestaande uit: 1 MachlnodrU ver-majoor, 1 Sergeant-machi- nodrijvur, 1 Sergeant-majoor der Mariniers, 8 .Korporaal-onderofficieren en 87 Matrozon. Bij Kon. Besluit wordt Hr. Ms. pantserschip „Heemskerck" met d6n Ssten Maart 1916 te Willemsoord uit dienst gesteld terwijl de bemanning van dien bodem grootendeels over gaat opNHr. Ms. pantserschip .Hertog Hendjik." In verband biermede zullen de navolgende mutatien plaats hebben kapt. t. z. J. F. Hosang 8 Maart a.s. eervol ontheveven van het bevel over Hr. Ms. „Hertog Hendrik" en gesteld ter beschikking, kapt. t. z. W. B. K. Boom 8 Maart eervol ont heven van het bevel over Hr. Ms. „Heemskerck" en belast met het bevel over Hr. Ms. „Hertog Hendrik", kapt.-luit. t. z. K. F. Sluijs, le officier a. b, Hr. Ms. „Heemskerck" 8 Maart a.s. overgeplaatst als le officier a. b. Hr. Ms. „Hertog Hendrik"; op 8 Maart a.s. van „Heemskerck" op „Hertog Hendrik"luit. t. z. le kl. B. Kruys en F. M. Fransen van der Putte, luit. t. z. 2e kl. W. G. van Kuück, luit. t. z. 8e kl. C. Helling man, J. B. Snellen en D. H. de Jong, adelb. le kl. raai.-res. H. Jonkman, off. v. gez. le kl. J. W. C. Bovenkerk, off. v. adm. le kl. E. G. P. v. Sljpveld luit. t. z. 2e kl. W. C. Beels van „Heemskerck" 8 Maart a.s. geplaatst op Terschellingluit. t. z. 2e kl. H. A. Greve, onder eervolle ontheffing van het bevel over Hr. Ms. „Hefring" op 1 Maart geplaatst bij de gymna stiek- en sportschool der marine; off.-mach. 2e kl. H. J. Lindenhovius 8 Maart van „Heemskerck" naar „Koningin Emma", off.-mach. 8e kl. D. M. Bot van id. naar id.luit. t. z. le kl. B. J. Heilbron 16 Maart van het mar.-etabl. te Amsterdam naar Hr. Ms. „Kortenaer" luit. t. z. le kl. J. Bosma 16 Maart van „Kortenaer' naar het mar. etabl. te Amsterdam, toegevoegd aan den directeuren belast met de leiding van het arsenaalluit. t. z. le kl. J. J. de Vries v. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" 1 Maart t. bescb. en 18 Maart geplaatst als le off. a. b. Hr. Ms. „Gelderland"luit. t. z. 1'e kl. J. C.' P. Eeftink Schattenkerk van „Hertog Hendrik" 8 Maart t. besch. en 16 Maart geplaatst aan boord Hr. Ms. „Holland". Van Hr. Ms. „Hertog Hendrik' Luit. t. z. le kl. J. P. Remljnse 1 Maart naar Hr. Ms. „Gelderland'", als stafofficier toegevoegd aan den commandant van de scheepsmacht op de Schelde, luit. t. z. le kl. J. A. Brouwer 1 Maart 1916 geplaatst te Amsterdam, toegevoegd aan den chef van den dienst der draadlooze tele- grrfie om te worden belast met betrekking als hoofd van de oplei ding van monteurs, luits. t. z. 2e kl. H. van Nie 1 Maart naar Hr. „Medusa", idem J. W. Langeler naar „Kon. Emma", gedetacheerd bij den Torpedodieost, idem M. C. de Jong 1 Maart naar Hr. Ms. „Neptunus", idem J. P. Abbinga 1 Maart belast met het bevel over Hr. Ma. „Hydrograaf"' off. v. gez. le kl. J. F. Hulk 1 Maart naar Hr. Ms. „Neptunus", luit. t. z. 2e kl. N. A. Rost van- Tonningen 1 Maart naar Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord, off. v. adm. 2e kl. J. C. N. Walter 8 Maart ter beschik king, off.-mach. 2e kl, J. J. van Wijk 1 Maart naar Hr. Ms. „Koningin Emma, off.-mach. Se kl. W. G. Jacobs 1 Maart naar Hr. Ms. „Van Speijk"; Off.-mach. le kl. E. M. Buljck 1 Maart van Hr. H. „Van Speijk" ge steld ter beschikk., off. v. gez. 2e lil. J. M. A. J. H. von Fretjtag Drabbe 8 Maart vaD het Hospit. te Willemsoord gesteld ter besch'kk., luit. z. t. le kl. J. A. Jager 1 Maart ontheven van het bevel over Hr. Ms. „Hydrograaf" en overgeplaatst naar Hr. Ms. „Noord; brabant". Voorts worden aan boord Hr. Ms. „Noordbrabant" geplaatst: Luit. t. z. le kl, Jhr. J, C. A. van der Wijck van Hr. Ms. „Koningin Emma" op 16 Maart, luit. t. z. le kl, O. T. D. De Ridder van Hr. Ms. „Koningin Emma" op 1 Maart, luit t. z. 2e kl. K. van Aller van Hr. Ms. „Holland" op 16 Maart, off.-mach. 2e kl. W. N. van Pelt van Hr. Ms. „Gel derland" op 26 Maart, off.-mach. 3e kl. R. H. Wasterval van Hr. Ms. „Schorpioen" op 16 Maart, off.-mach. 8e kl. W. N. Bart van Hr. Ms. „Ko ningin Emma" op 8 Maart. Van Hr. Ms. „Noordbrabant" wor den overgeplaatst: Luit. t. z. le. kl. W. C. Canters op 16 Maart naar Hr. Ms. „Koningin Emma"gedetach. bij de torpedod.,luit. t z. 2e kl. A. C. W&kerlin 16 Maart naar Hr. Ms. „Neptunus", idem A. J. J. le Roij op 1 Maart naar Hr. Ms. „Balder", idem Jhr. 0. W. Versluis op 1 Maart naar de Gymnastiek en Sportschool der Marino te W/oord, off.-mach. 2e kl. H. Schneider op 1 Maart naar Hr. Ms. „Kon. Emma", off.-mach. 2o kl. F. A. Bouman op 16 Maart naar Hr. Ms. „Kon. Emma", off.-mach. 8e kl. P. Davidse op 8 Maart naar Hr. Ms. „Hertog Hendrik", luit, t. z. 2e kl. J. A. V. Swenker 1 Maart belast met het bevel over Hr. Ms. „Hefring". Luitenant ter zee der 2e klasse H. J. Bueninck van Terschelling op 1 Maart overgeplaatst naar Hs. Ms. „Schorpioen", luitenant ter zee der 2© klasse L. W. C. Kooman van Hr. Ms. „Schorpioen" en idem J. T. T. stiek- en sportschool der Marino te Willemsoord. Voorts zijn door den Minister van Marine nog gelast: Kapitein ter zee F. L. Rambonnct 1 Maart 1915 eervol ontheven van de betrekking vaD chef van deD dienst der draadlooze telegrafie en van de militaire kustwacht en gesteld ter beschikkingkapitein luitenant ter zee G. F. Noordhoek Hegt 1 April 1916 yan Hr. Ms. „Noordbrabant" ge plaatst bij het departement van marine als chef vau het bureau stafzaken, kapitein luitenant ter zee P. C. Coops 1 April 1916 eervol onthoven van de betrekking van chef van het bureau van stafzaken aan het departement van Marine en ge plaatst als le officier aan boord Hr. Ms. „Noordbrabant", kapitein luitenant ter zee C. D. de Haes ter beschikking te Helder 8 Maart 1916 geplaatst in de direetie der marine te Willemsoord; benoemd kapitein luitenant tér zee H. J. Albarda, thans ter beschikking op 1 April 1916 geplaatst in de marine-kazerne te Amsterdam als le officier, luitenant ter zee der le klasse E. H. Friderichs, thans ge plaatst te Amsterdam op 1 Maart 1916 belast met de betrekking van chef van den dienst der draadlooze tele grafie en van de militaire kustwacht, luitenant ter zeé der le klasse G. J. W. Putman Cramer 1 April 1916 van de marinekazerne te Amsterdam gesteld ter beschikking, luitenant ter zee der 2e klasse J. A. Brouwer 1 April 1916 belast met de betrekkihg van Hoofd van het onderwas bij de monteurs-opleiding, luitenant ter zee der 2e klasse G. T. J. Roorda, thans ter beschikking 18 Maart 1916 ge plaatst aan boord Hr.Ms. „Kortenaer", idem G. E. V. L. Beekman van „Schorpioen" 20 Maart 1916 over geplaatst aan böord Hr.Ms. „Koningin Emma" en gedetacheerd 'bij den ouderzeedienst, idem Jhr. H. P. Coertzen de Koek, 18 Maart 1916 overgeplaatst van Hr.Ms. „Kortenaer" naar Hr. Ms. „Koningin Emma" ge detacheerd bij den torpedodie Dst, officier van administratie der 2e klasse H. M. de Groot 1 Maart 1916 tijdelijk geplaatst op het bureau van den intendant der zeemacht te Amsterdam. Da algemeene toestand. De slag bq Verdun, daar is nu alle aandacht op samengetrokken. En terecht, want het Westelijk gevechts terrein heeft niet alleen daarom onze 'rootste belangstelling, omdat het iet meest nabij is en aan do meeste menschen meer bekend is dan bijv. het gevechtsterrein in Rusland, om dat Belgen, Engelsehen en Franschen ons ten slotte toch nader aan het hart liggen dan Russen, Serviërs, Turken en Bulgareu, hoeveel sympa thie wij voor het overige voor die volken mogen voelen, maar ook om dat algemeen wordt gevoeld, dat in het Westen het hoofdterrein van den strijd ligt, waar ten slotte de beslissing vallen moet, hoolang de stilstand ook hebben geduurd. Wij schrijven „hebben geduurd", omdat het met dien stilstand van een jaar eneenige maanden nu op een zeer gewichtig deel van het front uit is on men mag verwachten, dat de beweging zich spoedig aan andere stukken van het Stulj van Hr. Ma. „Gelderland" wor- front zal meedeelen. Trouwens een den 1 Maart geplaatst bij de gymna-1 van de gewichtigste berichten, die wy STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Celobos, van R'dam naar Noord-Amerika, vertr. 27 Febr. van den Hoek van Holland Koningin der Nederlanden, arriv.' 27 Febr. vs Batavia te A'dam. Krakatau, thuisr.. vertr. 25 Febr. van Port-Said. Rondo, vertr. 25 Fobr. van Napels n. Carthagona. Banda, uitr., pass 28 Febr. Gibnil tar. Kambangan, thuisr-, pass 25 Fob. K. Carvoeiro. Lombob, uitr-, pass. 21 Febr. Gibraltar. Pr. dor Nederl., Lbulsr., vertr. 24 Fob. van Durbun. Prinses Jullana, thuisr., vertr. 28 Febr. v. Sabang, Boeton, uitr., vertr. 28 Fobr. van Oolombo. Java, thuisr., vertr. 21 Feb. vau Loronzo Marqués. Rotterdamsche Lloyd. Arakan, vertr. 28 Febr. van San Francisco Batavia. Slndoro, thuier., vei tr. 24 Febr. van Las Palmas. Ternate, vertr. 21 Fobr. van Batavia naar R'dam. Djocja, thnisr., vertr. 25 Febr. van Sabang. Tabanan, uitr., pass. 26 Febr. Dover. Gelrla, uitr., arriv. 28 Febr. te Montevideo. Salland, uitr., arriv. 96 Febr. to Montevideo. Tubantta, thuisr., arriv. 26 Fobr. te Falmouth. Goentoor, uitr., arriv. 27 Febr. to Padang. Kawi, thuisr-, vertr. 27 Febr. van Padang. Kediri. Uitr., pass. 27 Febr. hot Galloper vuursch. Samarluda.van R'dam naar N.-Yorb, pass. 27 Foh 12 u.30 nam. hot Galloper vuurschip. Djomber, arriv. 21 Febr. van R'dam te Batavia. Djebres, thuisr., vertr. 26 Febr. van Padang. Malang, uitr., vertr. 27 Febr. van GraveBond. Koninklijks Hollandscho Lloyd. Tubantta, thuisr., vertr.27Febr. van Falmouth Maasland, vertr. 21 Febr. van B.-A jtos n. A'dan_. Rijnland, arriv. 21 Febr. van A'dam te B.-Ayres. Gelrla, arriv. 27 Febr. van A'dam te B.-Ayres, Salland, arriv. 27 Febr. van A'dam te B. AyTos. Haven te Nleuwedlep. 26 Febr. Aangekomen van Harlingen en vertrok ken naar Goóle. Ned. a.s. „Schokland". 28 Febr. Idem van Lyth naar Harlingen, Eng. s^. „Amulet". Idem van Huil naar Haillngeo, Ned, ss. „Minister Tak". VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwediep, 28 Februari. Door garnalenvla- achora aangebracht. 10 mand kloino schol, por mand f6.— a f7.— on 30 mand schar, per mand f3.- a f4.-. 29 Februari, voormiddags. Niote binnen. MARKTBERICHTEN. Alkmaar. 23 Febr. 1916. VEE. Aangevoerd 30 koeien en ossen f860 a 14*5, 1 vettekalveren f 70 a f 160. - Idem per K.G. f L80 a f 1.60,117 nucht. idem flS a f36, 6 mag. schapen f 18 a f 12, 106 vette varkens per K.G. f088 a IL06, magere varkens f-.— af— Formerend, 29 Febr. 1916, 22 stapels Fabrlekekaas por 60 K.G. i 88.- 28 Boerenkaas 60 f 81.- '0 Commissie 60 f 0.- 0 Middolbare 60 f 0.— 0 - Goudsche kaas 60 f 121 K.G. Boter por K.G. I 1.86 4 f 802 Runderen: vette per K.G. f 086 f SS malie en gelde f 180- f 270.- 10 8tieren f O- f 0.- 10 Paarden f O- f 0.- 19 vette Kalveren per K.G. f 1.10 f L( 1019 nuchtere id. per stuk f O— f O- Slachtkalveren f 16.- f 81.- Fokkalvereo per stuk f 12.- f 1E.- 149 vette Varkens per K.G, f 0.96 f 1.C magere id. por stuk f 0.— f 0.- 126 Biggen por stuk f 11.— C 22.- 187 Schapen Overnouders Lammeren Kalkoenen Kipeieren per 1Q0 stuks Eendeieren „100 Kievitseieren per stuk 20 mand Appelen 16 mand Peren f 27.- f 0.~ f 46.- f 0— f 0.- f 0.- f 0.- f f O- f f O- f 0-- f 5.60 I 0.— f O- f O- Burgerlijke Stand van Helder, van 26 tot 28 Februri 1916. BEVALLEN: M. L. Kegels-van Vlierberghe, z.A. M. C. Rudolph Roetman, z.L. Vetter—Mejjers, d.; E. M. Brouwer—Pool, z.N. Ver burg—van den Broek, d. DE OORLOG. sedert Zaterdag hebben ontvangen, is, dat het frout teu Oosten van Verdun over eeu afstand van ruim 20 -kilo meter mede in beweging is geraakt. De stryd in het Westen is nu vau even groot belang als die in het begin van den oorlog, ja, nog veel belaag rijker, daar wij thans dichter bij een beslissing moeten zyn. Het is dus nu vooral zaak met eeu koel hoofd de offlcieele mededeelin- gen van de oorlogvoerende partijen met elkander te vergelijken. Gaat men de Duitsche berichten na, dan blijkt het dat zij na de ver meestering van het fort Douaumont, waar zij thans door de Franschen •worden tegengehouden, hun front ter weerzijden daarvan .verder naar voren gebiacht hebben. Ten W. van ge noemd fort bezetten zij Bras en Champneuville. Ten O. vah het fort vermeesterden zij de versterking van Hardaumont. Aan den Oostkant vau Verdun naderen zij de Maa3heuvels. Wat deze feiten aangaat komen de Fransche berichten op hetzelfde neer, zoodat men kan aannemen dat het boven aangegeven verloop van den stryd juist is. Van Fransche zyde wordt evenwel tegengesproken dat Douaumont vast in handen der Duitschers is, daar de Franschen aau beide zijden van het fort staan waarin de Brandenburgers zich genesteld hebben. Hernomen hebben de Franschen het fort evenwel n'og'aiet. Alles bijeengenomen zien wij, dat de ontzettende slag in, het Westen nog in een begin van ontwikkeling is, dat de Duitschers voorioopig voor- deelen hebben behaald, die echter geenszins tot grondslag van een voor spelling over d6n einduitslag kunnen dienen. De Franschen ontwikkelen een naar het schijnt toenemenden en geduchten tegenstand. Verdun wordt op het oogenblik van het Noorden en het oosten sterk bedreigd, maar wé kunnen spoedig een uitbreiding van den strijd op andere deelen van het front verwachten. (N.Rott.Ct.) Van het Westelijk front. Parijs, 27 Februari. Ten Noorden van Verdun wordt er, na de'hevige acties van de laatste dagen een zekere verflauwing, in de pogingen van de Duitschers in den Inop van den dag gemeld, behalve tusscnen den heuvel van Douauui'.ut en het plateau ten Noorden •- Vaux. (Het dorp Vuux en het. daaibij behoorunde fort vau denzeifden naam liggen ten Zuidoosten vau Douaumont.) Da.».- ter plaatse is eeu sterke aanval op onze stelling afgeslagen. 0.nze troepen ton Westen en ten Oosten van Douaumont (de hellingen van onze positie aldaar zijn met lijken van Duitschers overdekt) omvatten van nabij de afdeelingen des vijands, die erin zijn geslaagd daar ter plaatse vasten voet te krijgen en zich met moeite staande houden. De "laatste berichten melden, dat de vijand den Hitlneuvel heeft bezet, welke door het artillerievuur aan beide zijden onhoudbaar was geworden. In Woevre hebben de Duitschers zich opgesteld in contact met onze vooruitgeschoven po3teninderichtiDg vanBanzëeenMoianville. (Ten Oosten van Verdun, op 2 K.M. afstand van de fortenlinie.) Zijn pogingen om van daaruit naar heuvel 255 door te dringen, mislukten. Berlyn, 28 Februari. De artilllerie- gevechten hebben in velé gevallen een gioote heyigbeid bereikt. In Champagne z(jn na een kracht dadige voorbereiding door artillerie vuur onze troepen tot een aanval overgegaan aan weerszijden van weg Somme Py-Souain. Wij ver overden de hoeve Navarin en aan weerszijden daarvan de Fransche stel ling in een uitgestrektheid van 1000 M. Wij maakten 26 officieren en 1000 man gevangen en maakten 9 machine geweren en 1 mijn werper buit. In het gebied van Verdun hebben zich wederom nieuw aangevoerde vijandelijke massa's uitgeput in ver- geefsche aanvalspogmgen tegen onze stellingen in en by de vesting Douau mont en op den Hardaumont. Van onzen kant is het Maarschiereiland van den vijand gezuiverd. Wij hebben onze linie verder in de richting Va- cherauville en Bras vooruit gebracht. In Woevre is de voet van de Lo- tharingsche hoogten van het Oosten uit op verscheidene plaatsen bereikt. De strijd om Verdun. Londen, 28 Febr. De „Daily Mail" verneemt, uit ParijsHet heuvelach tige gebied van de Maashoogten, waarover de Duitschers trachten op te rukken, is bezaaid met terrein plooien, welke in dozen tijd van bet jaar bijna allen kleine riviertjes vor men. De Fransche loopgraven en batterijen zijn zoodanig aangelegd, dat zij deze accessen enfileeren. Hij bloedblad onder de Duitschers moet gruwelijk zijn. Op talrijke plaatsen vormen' de Duitsche lyken hooge dammen dwars door de ravijnen, zoodat het water in zijn loop naai de Maas gestemd wordt. Nu en dan geven die dammen aan den water druk toe dat zich dan door dë bres stort en honderden Hjken meesleurt. In de laatste weken beeft Frank ryk niet stil gezeten. Dag en nacht stoomden de treinen, beladen met troepen en munitie naar het oosten. De Fransche generaals zien in, dat de overwinning in dezen slag ^al zijn aan de zijde, waar men het beste gebruik weet te maken van de ar tillerie, zoodat batterij na batterij licht en zwaar geschut naar de Ar- gonnen en Maashoogten zijn gezon den. Tot dusver beschouwden de Franschen het artillerieoffensief bij den laatsten slag in Champagne als de grootste praestatlo in dezen oor log, maar de tegenwoordige slag werpt alle berekeningen van den staf omver en het verbruik van projec tielen van alle kaliber overtreft verre elke schatting. De Franschen zijn echter ruimschoots voorzien van de noodige voorraden en indien de strijd eindigt tengevolge van munitiegebrok, dan zal dat gebrek aan Duitsche, niet aan Fransche zijde intreden. Da duikboot- en mljnoorlog. Londen, 28 Februari. Volgens een Lloyds-mededeeling is het Russische s.8. „Petshenga" (1647 ton) gezonken. Er zijn 14 opvarenden gered. Het Fransche stoomschip „Frignac" la in de Noordzee tot zinken -ge bracht. Vijf opvarenden zijn gered, zes-en-twintig werden er vermist. De „Maloja". Uit Londen wordt gemeld dat de „Maloja" zich Zondagmorgen te elf uur ongeveer halyerwege Dover en F.ilkestone bevond, toen de ontploffing plaats had. De meeste passagiers waren aan dek. Het schip begon direct over te hellen, zoodat het onmogelijk was een een deel vau de booten te gebruiken. De passagiers van een boot vielen bij hot neerlaten in het water. Er heerschte geen paniek; de be manning gedroeg zich uitstekend. Verscheiden schepelingen moesteu overboord springen, daar het schip tien minuten na de ontploffing zonk. Velen hunner werden gewond. Het aantal opvarenden bedroeg 411. Hieronder waren 119 passagiers. In totaal zijn 260 menschen gored, w.o. voor zoover bekend 64 passagiers. Nieuwe manschappen. Nog deze week moeten in Pruisen de -ongediende manschappen die dea 18 jarigen leeftijd hebben bereikt, zich bij hot legér laten inlijven. Zaterdagavond is te Kassei een handgranaat ontploft, die eenmuske tier als aandenken van het front had meegebracht. De musketier en twee knapen werden op slag gedood, drie menschen zwaar, één licht gekwetst. PLAATSELIJK NIEUWS. Vergadering van den Raad der Gemeente Helder, op Donderdag, den 2 Maart 1916, des avonds ten 7l/t uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Rapport Raadscommissie inzake onderzoek naar handelingen vau den Directeur der Gasfabriek. 3. Motie benoeming gemeente-ambte naren. - By het gehouden examen in de Nuttige Handwerken te's-Graven- hage slaagde gister onze plaatsge- noote mej. D. Hoefkens, leerling vau de Chr. Normaallessen. Aanbesteding. Door den architect S. Krljuen werd Maandagmorgen in hotel „de Toelast'" alhier aanbesteed het bouwen van eei fabrieksgebouw én machiDistwoning aan de *Doggeisvaart in het Koegras, gem. Helder, ten behoeve van de N. V. Hcldersche Viscb en Krabben- meelfabriek. Ingekomen waren de volgende biljettenH. Riemers f 12897. -firma Sterrenburg en rfoerdljk f13100.-, A. Krijnen f13120.— R, N. van Os f13480. Gebr. van Pelt f 1390( H. WIjker f14250.-, W. J. Braggaar f14280.—, K. Zeeman f14300. allen te Helder. De gunning zal nader worden bekend gemaakt. N.V. Texels Eigen Stoomboot- Onderneming. Beperkte dienstregeling, van 1 Maart tot en met 19 Maart 1916 Vertrek T-e x e 16.30 v.m., 10.45 v.m. en 2.50 n.m. VertrekNieuwediep: 9.15* v.m., 12.15 midd. en 4.15 n.m. Aanvangende 20 Maart 1916: Vertrek Texel: 6.00 v.m., 8.00 v.m., 10.45 v.m., 2.50 n.m. VertrekNieuwediep: 7.00 v.m., 9.15* v.m., 12.15 n.m., 4.15 n.m. Zondags 10 uur v.m. Bond van Zeemilieiens. Bovengenoemde bond hield Vrijdag avond in Tivoli een openbare ver gadering waarin als spreker optrad de heer Hugenholtz,. lid der Tweede Kamer, met het onderwerp: „De toekomstige Vrede". Voorzitter verwelkomde den spreker als kampvechter van Jan vóór den mast, ter wiens waardeering hij wel vijfmaal zooveel publiek had verwacht en gaf daarop het woord aan den spreker. De heer Hugenholtz begon met te zeggen dat' het hem aangenaam was te spreken tot hen, wier belang te behartigen in de Kamer, hem door zijn politieke vrienden is opgedragen. Hfi verontschuldigd zich, dat hij op 7 Febr. niet kwam, 't was overmacht in Amsterdam was de trein weg. Spr. zal het hebben over den toe- komstigen vrede, die echter na ander half jaar oorlog nog niet te zien en te benaderen is. Wel hopen wij zeer naar het einde, in de eerste plaats omdat dit ook de zeemiliciens naar huis zal laten terugkeeren en in de tweede plaats omdat we als mensch het einde willen zien der slachting, in de derde plaats als leden der arbeidersklasse: omdat hoe langer de oorlog duurt, hoe grooter ook lasten voor ons zullen worden, zullen straks 400 millioen hebben geleend. Om te kunnen betalen spr. willen een heffing in eens van het vermogen, liefst heel wat. De gevallen minister Treub wilde dat niet en de nieuwe minister van Gijn gedeeltelijk. IDo sociaie hervormingen zullen lijden onder de duurte en de hooge belasting voor rente. In de Eerste. Kamer zei men al laat ons iets doen dat op neutraal terreiD ligt, geen alg. kiesrecht, geen sociale wetten; Geen kostbare her vormingen in deze Üjdeu. En hoe langer de oorlog duurt hoe hooger de kosten zullen worden en daarmee hoe minder geld voor sociale doel einden. Spr. hoopt dat de meeste der hoorders zullen behooren tot de poli tieke partij der arbeiders. En wie aangeraakt is door den tooverstaf der sociaal democratie zal zich af gevraagd hebben, hoe 't toch mogelijk is dat partygenooten vechten tegen partygeuooten. Men heeft al geroepen ;de Internationale is dood". Huis mans heeft aangetoond dat, hoezeer tydeiijk de betrekkingen zyn verstoord, de verbindingen toch niet zyn afge broken. De Internationale kan niet dood, want de arbeiders aller landen worden door bet kapitalisme geknoeid en dat bindt hen. Wel wordt men weemoedig ge troffen door de gedachten dat zij die naast elkaar moeten staan nu tegen over elkaar staan in den strijd. En hoe langor de oorlog duurt hoe erger de verwijdering wordt. Wat kunnen wij er tegen doen, vraagt spreker. Zal de Boc. dem. die den oorlog niet kon voorkomen hem kunnen doen eindigen Spr. geeft toe dat de soc.- dem. daartoe te zwak is. In den begin ne was ieder verontwaardigd dat de oorlog nog mogelijk was. Maar lang zamerhand zijn we met de gedachten vertrouwd geworden, door ons aan- passin gsver mogen Daarbij komt dat menigeen voor- deel trekt uit den oorlog. Daar zijner die spreken van 't „losbranden" vau den vrede, die willen dat de oorlog nog maar wat langer duren zal,, omdat zij er voordeel bij hebben. Wij kunnen op dit oogenblik niet aandringen op vrede. Militair ge sproken heeft Duitschland voordeelen behaald en als nu dé geallieerden konden worden gedwongen tot vrede sluiten, zouden de voorwaarden daar door ongunstiger zijn. Want bij 't sluiten van den vrede zal de fiuan cieele zaak.de hoofdzaak zyn. Van de geweldige oorlogskosten moet rente betaald en iedere oorlogspartij wil de lasten leggen op de schouders van den ander. De neutralen kunnen nog niet aan dringen op den vrode. Wel kunnen wij. spreken over de voorwaarden, die zullen worden gemaakt -als later de vrede wordt gesloten. Verschil lende conferenties zyn gehouden. De conclusies stemmen met elkaar over een. Spr. zou ze het vredesprogram van Kopenhagen willen noemeD. Vier punten moeten worden opge nomen 1. Bij 't sluiten van den vrede zal geen annexatie van grondgebied mó gen plaats hebben. 2. Het buitenlaudsch beleid moet gedemocratiseerd worden, meer ko men onder den invloed van het volk. 3. Arbitrage. Scheidsgerechten moe ten de geschillen beslechten tusschen de volken, zooals de geschillen tus schen de burgers onderling beslecht worden. 4. Internationale beperking van de bewapening om te komen tot ont wapening. Over elk dezer punten wijdt spr. in den breede uit. Voorts zegt spr., dat niemand mag staande bouden, dat het kapitalisme den oorlog wil. Hij betoogt evenwel uitvoerig, dat hut kapitalisme het imperialisme brengt, en dat dit tot militarisme leidt. Uit dezen oorlog zal echter ook blijken, dat het militarisme niet het middel is om het imperialisme uit te breiden. Concurreerende maatschappijen voe ren soms oorlog tegen elkaar; later blijkt eene overeenkomst tusschen hen veel beter uitwerking te hebben. Zie de trusts. In die richting wil spr. ook met de bewapening. Spr. hoopt, dat in dezen oorlog geen der partijen de overwinning zal behalen. Dat zou 't beste zijn voor allen. De lasten en offers znlleu zoo groot zijn, dat het verontwaardigde volk zal opstaan en zeggen zaldat mag nooit meer gebeuren. Van eigen standpunt zegt spr. laten de soc. democraten bedenken, dat het 't socialisme zal zyn, dat het program van Kopenhagen zal kunnen verwezenlijken. De soc. dem. zijn de steunkracht van alle sociale verbete ringen. Zie in ons land het. Staats pensioen, het algemeen kiesrecht, het vrouwenkiesrecht. Als wD den vrede willen bevorde ren, moeten wij de sociaal-democratie versterken, zegt spr. Spr. wekt allen op, te komen bij de sociaal-democratie. Gy moet weten, zegt hy, dat het de soc. dem. zijn, die voor u opkomen, niet de burger lijke afgevaardigden. Spr. hoopt hartelyk, dat de hoorders de beginselen der sociaal-democratie zullen brengen, als zij later terugge keerd zijn in de maatschappij, in de breede kringen waarin z{j dan ver- keeren, want wie werken wil in 't belang der menschheid, sluite zich aan bij de sociaal-democratie. Voorz. onderstreept dit laatste nog eens en brengt spr. een woord van dank voor zijn rede. Van de gelegenheid tot gedachten- wisseling werd geen gebruik gemaakt. Tooneel-vereeniging „Tavenu". De Heldersche Tooneel-vereeniging „Tavenu" kwam Zaterdagavond met Sudermann's „Thuis" (Heimat) voor het voetlichl. In dit stuk (Heyermans ,zou het een „burgerlijk zedenspel" genoemd hebben) komt tweeörlei moraal de kleinburgerlijke incasu specifiek Pruisisch militaristische, en de vrije moraal der kunst in botsing, waarbij de eerste, na een schijnbare overwinning, het aflegt. Men zal dus begrijpen, dat aan het spel van de eventueele vertolkers hooge eischen worden gesteld, en dat een dilettanten-gezelschap, om met dit stuk te komen, .bewys geeft van innerlijke kracht, van zelfrespect en van durf. Immers, waar, in een voortdurenden climax, vier bedrijven lang, de botsing der beide levensin zichten tot een geleidelijk tragische ontknooping leidt, daar vereischt dit een spel van meer dan gewone kracht. Dit krachtige spel heeft het echt paar van der Lee aangedurfd en consequent ten einde gebracht. Zy hebben bewezen ernstig te streven naar een „steeds hooger" en niet terug te schrikken naar de moeiten, die daarvan het gevolg zijn. Zoowel Schwartze, de gepensionneerde over ste (v. d. Lee) als Magda (mevr. Van der Lee), de uitgestooten dochter, gaven prachtig spel. Van der Lee, met prachtigen ouden kop, bleef den geheelen avond zich zelf gelijk. Als een oud, afgeleefd fnan met een ver lamden arm, die den ganschen avond in beweging bleef, was zijn rol waar lijk niet van de lichtste. Mooi was vaak zijn gebaar, zijn houding, zijn uitbarstende hartstocht. Heel goed bet sterven; het breken der oogen natuurlijk. Magda, de dochter gaf in een stijging van hartstocht vaak magnifiek spel; de manier byv. waarop zij Von Keiler de deur wees, was subliem. Zy had in het eerste bedrijf een keurig toiletje aan. Tusschen deze beide hoofdfiguren bewegen zich de bij-personen. Aller eerst ds. Heffterdingk (Ph. Polak), de ideaal-predikant, met veel voor liefde" blijkbaar door SudermaDn ge- teekend. Deze wat idealistische figuur vond in den heer Polak een vertolker, die zich wonderwel aanpaste aan den ernst, de waardigheid en het nobele, hooge karakter van dezen geestelljko. Zyn sober spel, zonder hinderlijke gebaren, hartstochtloos en beheerscht, rustig en voornaam, voldeed zéér. Magnifiek was het tooneel met Magda in het tweede bedrijf. Dr. Von Keiler, de ryks-advocaat (Coben) gedroeg zich waardig en correct in de minder correcte rol, die hem ten deel viel. De verdere personen ornamenteeren het stuk; Marie (mej. Wijker) was een lief zusje van Magda, lief van onbeduidendheid, van verliefdheid, van burgerlijkheid. En des kolonels tweede vrouw werd goed en waardig vertolkt door mej. Mondfrans. Mej. Vrieslander was de komische Alte en dikte deze rol, wat in dit ernstige stuk ook niet te pas zou komen, niet te zeer aan. Haar droog komieke opmerkingen lokten menigen harteljjken lach uit. Verder waren er nog Max, de luitenant, die zyn handen tot zijn last had en het kleine rolletje van Thérèse, het dieustmeisje, die zeer voldeed. Veel werk was van de aankleeding gemaakt. Wij noemden reeds de grimeering, die een succes was, en de rest was naar evenredigheid. Herhaalde malen werd bij open doek geapplaudisseerd; beste bewijs, dat bet publiek ook het spel naar waarde wist te schatten. T^.v.em.u. draagt het devies „excel sior" in haar vaan, er is een stijging in haar kunst, die het besté doet beloven. Een aardige attentie bewees het bestuur aan mevr. Meijera, des voor zitters echtgenóote, die na langdurige ongesteldheid voor het eerst weer aanwezig was en door het Bestuur met een bloemstuk was gehuldigd. Ook de spelenden werden met bloe men gehuldigd. R. K. Vereeniging voor Volkszang. Was het voor eenige dagen de R. K. Vereeniging voor Volkszang, die ten bate van de door den watersnood getroffen gezinnen eene uitvoering gaf in „Casino", gisterenavond was het in eigen kring, in het eigen Bondsgebouw, ten bate eener Katho lieke instelling, nl. een eigen school, dat zy optrad met een oratorium, „Priesterglorie". Vooraf ging een kort programma van éen drietal gees telijke liederen. Als solisten traden bij deze gelegenheid op Mej. Marie v. d. Vijver, Den Haag (sopraan), de heer J. Hensi, Haarlem (bariton) en de heer M. Bock, Helder (bas), terwijl de piano- resp. orgelbegeleiding m handen was van Mej. Marie Smeets. Allereerst zongen de sopraan en de bariton Faurc's hooggestemd „Cru cifix". Zij bereikten daarin een fraaien samenzang! die onder het publiek al aanstonds waardeering vond. En toen mej. Van de Vijver daarna Flégier's „O Salut-aris hostia" zong, bleek nog eens weer baar zuiver.e sopraan. En reéd8 bij het derde nummer, Bru- ckner's „Ave Maria", voor 8-stemmig a capella-koor, werd het eerste reeks levende beelden vertoond. Over die levende beelden straks, afzonderlijk. Allereerst over het ora torium „Priesterglorie", woorden van Pater M. Stoks, C. S. S. R., muziek van Max Guillaume. Het werk is eene verheerlijking van het priesterschap, zooals de titel aanduidt, en geeft in symbolische zangen de hooge betee- kenis van deze waardigheid weer. Een recitatief bariton bezingt aller eerst Melchisédech's offer die brood en wijn offerde aan de krijgers van Abraham. In een volgenden zang wordt het Heilig Avondmaal gesym boliseerd, terwijl vervolgens verteld wordt hoe Petrus door Christus tot hoofd zijner kerk wordt aangesteld. Met Christus' hemelvaart wordt de zending van den H. Geest ingeleid, en „toen de dagen van het Pinkster feest vervuld werden", aldus zegt immers het bijbelverhaal, „ontstónd plotseling uit den hemel een geluid als van een aankomenden he-vigen wind en vervulde heel het huis. En hun verschenen verdeelde tongen als van vuur en zij werden vervuld van den H. Geest." In een slotzang wordt verteld hoe Pétrus de apostelen uit zond om het evangelie te prediken en een jubelende apotheose brengt eene huldiging van het priesterschap, in den oppersten vertegenwoordiger daarvan, den paus. Deze compositie werd door levende beeldengroepen geïllustreerd, die één geheel vormden met het werk, en het als het ware aanvulden. De mu ziek is zeer mooi, van hooggestemde vroomheid, en de zang van het koor daarmede in overeenstemming. Waar lijk ontroerend was zy bijvoorbeeld bij do illustratie van de nederdaling van den Heiligen Geest, toen zy den storm en de vurige tongen, die aan den hemel kwamen, moest weer geven, en de wijze waarop het koor inviel met den jubelzang „O kom, daal neder" verdient grooten lof. Daar voor de opstelling van de beeldengroepen natuurlijk eenige tijd noodig was had de heer Lee wens die, zeer practisch, aangevuld door eene herhaling en aanvulling van het eerste deel van het programma. Want behalve de reeds gehoorde nummers kregen wij nog het Jesus- lied" van Hildach, Scbubert's „Pax Vobiscum" en Mozart's prachtige priesterkoor uit de Zauberflöte: „O Isis und Osiris", door de drie solisten en den heer Meyer gezongen en tot een zuiver klinkende hymne aaneengesmeed. Een en ander vormde een fraaie aanvulling van het pro gramma. die zich uiteraard zeer goed aanpaste aan het geheel. De groepeering en costumeering van de levende beelden, door den Weleerw. Heer C. Berkemeyer en den Heer Nico Eiselin, was zeer artistiek. De costuums, geleverd door den Heer de Graauw, waren fraai, de kleurencombinatie met smaak gekozen. Ze vormden een fraaie aan vulling op den zaDg en waren vol wyding. De apotheose aan het slot was voor een katholiek gemoed waar lijk indrukwekkend. Vóór het laatste nummer nam de Weleerw. Heer H. Alink, geestelijk adviseur der vereeniging, het woord om in een woord van hulde ontwer pers en executanten te bedanken. Toen aan §pr. opdracht gegeven werd jelden te verzamelen voor een eigen, ratholieke jongensschool, een ideaal dat reeds lang .door de Heldersche katholieken gekoesterd was, was de Vereeniging voor den Volkszang de eerste, die eene uitvoering daarvoor bestemde. Schitterend is die uitvoe- Ingexonden Mededeeling. wortti •U hc 21.000 i- lts vorsterKIngamlddsl Zenuwen en Lichaam- ring geslaagd, maar dat kan ook niet anders, gezien de medewerkende krachten: de leiding van den Heer Leewens, de solisten, de pianiste, mej. Smeets. En aan de beelden groepen heeft, zoo zeide Z.Eerw., oud en jong meegewerkt. Het was een avond van sublieme devotie, die slagen moést. De vraag is nu of hij ook nog in ander opzicht geslaagd is, nl. finantieel. Dat zou men wel haast zeggen, gezien het groute aan tal aanwezigen. Dank bracht Z.Eerw. aan allen, die medegewerkt hadden aan het succes, aan den Zeer Eerw. Heer pastoor Huyg, eere-voorzitter der vereeniging, voor zijne aanwe zigheid. Moge ons droombeeld vau een eigen, Katholieke jongensschool en een meisjesschool met toebehoo- ren worden vervuld. Maar, nog veel moet daarvoor worden geofferd, en, waar op de offervaardigheid van het Katholieke publiek nimmer een ver- geefsch beroep is gedaan, daar geldt dit thans dubbel, waar het te doen is om de jongens en meisjes op te leiden tot zonen en dochteren der kerk. Met eene toespeling op de slot apotheose, waar Christus wordt voor gesteld, omringd door zijne apostelen, eindigde spr. Een apart woord van lof nog aan de medewerkers der beeldeD. Huu onbeweeglijkheid gedurende een aan tal seconden vereischte veel wils kracht, die zij schitterend hebben doorstaan. Kortom, het was een waardige avond, waarop met voldoening mag worden teruggezien. Atelier Chef Kreuger. Zaterdagavond is, blijkens adver tentie in ons blad, door den heer Kreuger een nieuw atelier in de Koningstraat 88 geopend, eenige huizen van het vroegere af, thans moderner en van vele verbeteringen voorzien. Binnenkomend valt al dade lijk op de keurige modern ingerichte winkel of ontvangst saloü, waar thans tal yan bloemstukken prijken, door vrienden en bekenden bijeengebracht. Onmiddellijk hier achter komt men in een toiletkamer, waar de dames, die vereeuwigd wenschen te worden, gelegenheid hebben zich te kleeden, en die dan, zonder den winkel weer door te hoeven, het atelier kunnen bereiken. Het atelier zelve, voorzien van de modernste inrichtingen, heeft een overvloed van bovenlicht en een tweetal aardige hoekjes. Bovendien heeft de heer Kreuger een aantal photografi- scbe achtergronden, door Matthijs Monnikendam geschilderd, die, even als dat in een schouwburg geschiedt Casino bijvoorbeeld door middel van een katrol-inrichting in een minimum van tijd zijn neer te laten. Aan het atelier is verder verbonden een vergrootings-inrichting, terwijl een donkere kamer, voor amateur- photografen, beschikbaar is. Voor be hang is in den winkel gebruikt z.g. „theaterdoek", welke effen grijze materie een eigenaardig effect maakt en waarop de geötaleerde photo's in lijst goed uitkomen. In de wachtkamer zijn oud-Hollandsche meubelen ge bruikt, die by de moderne inrichting van een en ander een zeer goeden indruk maken. Het woonhuis bevindt zich boven de werkplaats. Van uit den erker heeft men een fraai uitzicht over de' omgeving. Voor dien erker is gewa pend beton gebruikt, iets nieuws, zooals de heer Kreuger ons mede- De uitvoerder van het werk is de heer W. J. Braggaar, aannemer alhier het meubilair is door verschillende firma's hier ter stede geleverd. BINNENLAND. R. Cupido, f Gistermorgen werd het stoffelijk overschot van onzen vioegeren plaats genoot, den hoofdconducteur der H.- IJ. S. M., den heer R. Cupido, die plotseling is overleden, op de Alge meene Begraafplaats te Alkmaar ter aarde besteld. Enkele kransen dekten de lykbaar, waaronder één van de collega's van den overledene. Op dé begraafplaats waren aanwe zig de inspecteur, de stationschef, du chef de bureau, de controleur van den loopenden dienst en een deputatie van de collega's onder leiding van den heer Bettink. 1 Op verzoek van den overledene, die zulks vroegor kenbaar gemaakt had, werd er bij de groeve niet gesproken. Ds Mali van de „Koningin der Nederlanden". Van het Zondag te Amsterdam binnengekomen s.s. „Koningin der Nederlanden" van de Maatschappij „Nederland" is de post, bestemd voor de Centrale Mogendheden en voor Frankrijk, in beslag genomen. De post voor Nederland is medegekomen. Ook de geheele pakketpost ia in ageland achtergebleven. De „Mecklenburg". Volgens bij de Maatschappij „Zee land" ontvangen draadlooze berich ten, zfin alle 22 passagiers van de „Mecklenburg" met de bemanning gered door de Nederlandsche stoom schepen „Westerdijk", „Koningin der Nederlanden" en „Samarinda". Met het oog op de vele gevaren, welke de reis oplevert, ligt het in het voor nemen der directie den dienst voor ioopig te staken. Het schip was tegen molest voor IJ millioen gulden bij Lloyds ver zekerd. De Engelsche post De „N. Rott. Ct." verqeemt, dat de Batavierlijn voorioopig de Engel- sche post zal gaan vervoeren. Of er hedenavond een Engelsehe post komt met die boot, die dan te Rotterdam verwacht wordt, is niet met zekerheid bekend. Het ligt in het voornemen in het vervolg Maandags, Woensdags en' Donderdags van Rotterdam te ver trekken om dan zoo spoedig mogelijk van Tilbury terug te keeren.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2