HELDERSCHE COURANT Tweede blad. DE OORLOG. Laatste berichten. No. 4600 ZATERDAG 4 MAART 1916 44e JAARGANG AQENDA. Kerst* Helderscbe Bioscoop. Kanaal wet 112. Hoofdnummer: na ToUeren sUi)de». i Mout. BjnuL- en Kxc. reroen. -Pro Patria". Feestelijke Tergaderlng, Caslne, 8 uur. 4 Kaart. Dansclub „Feodora", Solide, TiToli 8 i Kaart. Kaupie Staal. Casino, 8 8 Kaart. Geref.Ver.Y. Drankbestrijding. Open bare vergadering, in de Qeref. Kerk, Spoorstraat, uur. 14 Maart. N.V. International* Toon.vereeniging van bet Centraal-ïheater te Ametér- dam. Een buitengewone voorsteUIng, Casino, S uur. De algemeens toestand. In de mededeeling, die bet Duit sche hoofdkwartier eergisteren heeft uitgegeven, zijn geen aanduidingen, dat reeds van Duitacbe zijde het ini tiatief zou genomen zijn tot een nieuwen aanval op het W.front. De toeBtand wordt in dat bericht als in hoofdzaak onveranderd gekenschetst en wat Verdun aangaat wordt er slechts melding gemaakt van een vergeefschen tegenaanval der Fran- schen op het forf Douaumont. In de Fransche berichten van den- zelfden dag vindt men van dezen tegenaanval der Franschen met geen woord melding gemaakt. In het be licht uit Parijs van Donderdagmid dag ia wel sprake van een Franschen tegenaanval, maar deze bad plaats in de buurt van Fresnes en-Woevre en ontrukte den DuitBCherB eenige stukken loopgraaf, die zij tevoren hadden bezet. Deze tegenaanval was een reactie tegen aanval van de Duitschers op de Fransche stellingen bij Fresnes, die door de artillerie krachtig was voorbereid. Het voor naamste is, dat de Franschen ons nieuwe activiteit der Duitschers op het front van Verdun melden. Het avondbericht immers spreekt van buitengewoon hevige infanterieaan-, vallen der Duitschers tegen de streek van Douaumont en den Peperheuvel, welke heuvel naar de mededeeling der Franschen gedeeltelijk in han den der Fransehen en gedeeltelijkin die der Duitschers is. Deze aanval, die werd afgeslagen, was door aan merkelijke opleving van het Dait- sche artillerievuur voorafgegaan. Een en ander kan aanleiding go ven tot het vermoeden, dat de strijd bij Verdun weder begint op te vlam men, doordat de Duitschers tot nieuwe aanvallen overgaan. Men moet dan echter teveDS aannemen, dat de Duitschers daar Donderdag opzette lijk over zwegen. „N. Rott. Ct.") Van het Westelijk front. Parijs, 2 Maart. Berichfvan heden avond Ten- Noorden van Verdun en in Woe.vre is het vuur der vijandelijke artillerie, 't welk de vorige dagen eenigtzins was verflauwd, op het ge- heele front aanmerkelijk heviger ge worden, voornamelijk tegen den Pe perheuvel en tegen de streek Douau mont. De beschieting van Douaumont werd gevolgd door verscheidene bui tengewoon hevige aanvallen der in fanterie, die alle werden afgeslagen door onze troepen, wier vuur de vij andelijke gelederen decimeerde. Onze batterijen hebben overa} krach tig de beschieting beantwoord en de vijandelijke verbindingswegen be schoten. Groote bedrijvigheid van de weder- zjjdscbe artillerie in deu sector van Seppois. Gisterenavond heeft een Franach luchteskader 44 bommen geworpen op het station Chambley on dit zwaar beschadigd. Het eskader is behouden teruggekeerd. In den loop van den dag hebben Fransche vliegtuigen 40 bommen op het station Bensdorf go- worpen en 9 op de militaire inrichtin gen van Avricourt. De Fransche artillerie heeft een vernietigend vuur gericht op de vij andelijke verdedigingswerken in Bel- gié, tusschen Somme en Oise en in Argonne. In Champagne heeft onze artillerie een vijandelijk vliegtuig neergescho ten. Berlijn, 3 Maart. Ten Zuidoosten van Tperen, aan het kanaal, zijn de Ingelschen in de stelling Bastion, die *<w wij hun den 14en Februari haaden afgedbmen, binnengedrongen en zélfs doorgebroken, door het smalle front, naar onze vroegere voorste loopgra ven uit deze loopgraven zijn zij weer dadelijk uitgeworpen. Op sommige plaatsen van het Bastion handhaven zij zich nog. Ten Zuiden van het La Bassée- kanaal is het, in aansluiting op ontploffingen door den vijand voor ons front tot levendige gevechten op kor ten afstand gekomen. Iu Champagne verkreeg het vijan- delijko artillerievuur op sommige plaatsen groote hevigheid. Op de heuvelen ten Oosten van de Maas, zuiverden wy, na eeu krachtige voorbereiding door de artillerie, het dorp Douaumont en schoven wij onze linies ten Westen en ten Zuiden van dat dorp, alsmede van de pantserves- ting vooruit naar gunstiger stellingen. Er ayn ruim 1000 gevangenen en zes zware kanonnen binnengebracht. Onze vliegers hebben binnen het vestinggebied van Verdun de Fransche troepen met bommen bestookt. Luitenant "Immelmann heeft ten Westen van Douai zijn negeüde vijandelijke vliegtuig neergeschoten. Het was een Engelsche tweedekker met twee officieren, van wie de een gedood, da ander zwaar gawond ia. Verdun. tp last van da Fianatba militaire •verheid babben da iawaaars vai Verdun, zooals men weet, hun stad verlaten. Maandagochtend tegen acht uur sloeg de eerste Duitscbe granaat dicht by de stad neer, weldra door een tweede, door vele gevolgd. Tegen don avond Verminderde het bombar dement de burgers der stad, die in hua kelders een wijkplaats gezoebt hadden, kwamen voor den dag dorsten weer adem halen. Maar den volgenden ochtend barstte het bom bardement met grooter hevigheid los en 's avonds werd den bewoners der stad bekend gemaakt, dat er voer tuigen gereed stonden om heh buiten de gevaarlijke zone te brengen. De stad ging ontruimd worden, geen burger mocht blijven. Volgden de hartverscheurende too noelen, die zich reeds vele malen in dezen oorlog by dén uittocht van burgeis uit zoo menige stad hebben afgespeeld. Er is nu geen burger meer in Verdun. De Matin heeft met tal van te Parijs aangekomen inwoners van Verdun gesproken. Het blad prijst hun goeden moed en de hulpvaardigheid, die hen jegens elkander bezielt. Zoo heeft der uitgewekenen aan het blad het volgende treffende verhaal gedaan: Een oude gebrekkige vrouw, die te Verdun met een bejaarde dienstbode van twee-en-zeatigjaarstilletjesleefde, weigerde koppig baar woning, waar ze zoo zeer aan gehecht was te ver laten. De dienstbode weigerde haar meesteres alleen, achter te laten en bleef met haar in den kelder van het huis. Maar de twee vrouwen mochten, konden er niet biyven. Ze moesten weg. Toen herinnerde de dienstbode zich, dat er in een stal naast hun woning een Wagentj% stond. Ze wist er haar oude meesteres toe te kragen in het wagentje te gaan zitten en toen heeft de trouwe dienstbode, zelve bejaard, in een sneeuwstorm en door slijk haar meesteres over een afstand van veertien kilometer voortgetrok ken. Van het Russisch-Turksche gevechtsterrein. St. Petersburg, 2 Maart. De Turken biyven in de richting van Erzindzjan terugtrekken. Onze ruitery heeft in die richting 4 stukken geschut, door de Turken in den steek gelaten, ge vonden. In de richting van Bitlis biyft de vyand onder den druk onzer troepen eveneens terugtrekken. Wij hebben Kamak en het klooster Nekavank, tien werst ten N.0. van Bitlis, bezet. Landing der Engelschen og de kust van de Roode Zee. Konstantinopel.2 Maart. Den 29sten Februari is een Engelsche kruiser de Golf van Akaba binnengedrongen. Hy beschoot ons kamp op den oever en landde, onder de bescherming van het scheepsgeschut ongeveer 300 soldaten, welke onze soldaten en vrij willigers in een gevecht van 6 uren geheel van het strand verdreven. Een tweede aanval van de Engelschen, om ons te verontrusten, mislukte even eens. De verliezen van den vijand zyn tamelijk groot. Onze vrijwillige strydkrachten gedroegen zich geduren de het gevecht kranig. Nog meer Dultsche schepen door Portugal genomen. Londen, 3 Maart. Een Lloyds be richt uit Bombay zegt: Op alle Duitsehe schepen in de haven van Marmagao werd de Portugeesche vlag gehesclien. De Duitsche bemanningen werden geïnterneerd in Panjim. Schepen gezonken. Londen, 3 Maart. Lloyds verneemt uit BordeauxHet Fransche s.s. „Lak- mé" (8117 ton), met een lading steenen op weg Daat Duinkerken, is gezpnkeo op29Febr. ter hoogte van h9t eiland d'Yeu. Zes man worden vermist. Uit de Vereenlgde Stoten. New-York, 3 Maart. In Providence (Rhode Ialand) is gisteravond brand uitgebroken in het gebouw van de «Providence Journal". Het gebouw kreeg aanzienlijke schade tengevolge van een ontploffing, die door den brand veroorzaakt werd. Het vutfr verbreidde zich tot de redactiekamers. Do «Providence Journal" was een der voornaamste organen, waarin de Duitsche oogmerken in de V. St. werdon bekend gemaakt. PLAATSELIJK NIEUWS. Op 3 April a.s. hoopt mejuf frouw J. H. Metzelaar den dag te herdenken, waarop zy 40 jaar werk zaam mocht zyn aan de Fröbelschool „Visckmarkt." Zeker zal het dien dag de jubila- resse niet aan belangstelling ont breken. Hr. Ms. „Kortenaer". Biykens een bij het dep. van Marine van den commaudant Hr. Ms. „Kor tenaer" ontvangen draadloos bericht passeerde deze-bodem Donderdagmor gen acht uur Lizard. Alles was wel aan boord. Een flinke roeier. De torpedist le kl. D. Augustyn, welke iy December IJ. 50 jaar werd, is gisteren, alleen, zonder stuurman, met een model vlet vau de Kon. Ma rine, van 's morgens half tien tot 's na middags half één, dus in 3uurt$jds, geroeid van het fort Oostoever naar de Stolperbrug (een afstand van 16 Kilometer). Nlouwo telefoon-aansluitingen. 280 Bond van Minder Mar. Per»., geb. Stat.plein. 80* Dok D.van, viachhandel, Hoofd gracht. 214. Michels A. W., boekhandel, Weatatraat. 218 Spruit H., manuf&ct. enz., Molecgracht. 294 Steenbergen 9. vso, vraehtrjj derf, Binnenhaven. Raadsoverzicht. Het moge paradoxaal klinken een geschiedenis waarin de gasfabriek, de lichtbron by uitnemendheid, eenerol speelt, te willen belichten, niettemin is in den Heldersehen Raad Donder dagavond deze paradox bestaan. Helder flakkerde in den loop des avonds de gloeilichtvl&m op was er aanvankelijk nog te weinig „druk" op het gas, toen achtereenvolgens de heeren hun vierduitenstuk in den meter wierpen, scheen al feller en feller het licht, tot het in oogverblin dende pracht over de hoofden en in de harten scheen. En warm dat het er was! Ook al van de vulkachel, die midden tusschen de publieke tribune stond. Nadat er een paar gebruikelijke ingekomen stukken waren afgehan deld, den heer Verstegen, onder applaus van den Raad, plechtig zijn congé was gegeven, kwam het groote momenthet rapport der gaskwestie. En toen de Voorzitter vroeg wie er wat tegen had, dat de heer Rijkes de debatten zou bijwonen teneinde zich te kunnen verdedigen, ontstond een plechtige stilte, 't Was alsof de Raad geen raad wist met zichzelf. Waar ze ook op gerekend handen, niet, dat de heer Rijkes, de delinquent om het zoo maar eens te zeggen, zijn eigen terdood veroordeeling ofvrijspraak zou willen bijwonen. En Jan keek Piet, en Piet keek Klaas aan en je hooide ze denkenDe heemel staa ons by, dit ia een misiyck teecken. Zie je, dacht er een van de raadsleden, als ik dkt had kunnen vermoeden, dan was ik net zoo lief thuis gebleven, bad in vredesnaam die paar gulden presentiegeld er maar aan gegeven. Och hemel, och hemel, zuchtte e«n ander, was ik hier maar mét goed fatsoen weg 1 Wat zijn we begonnen, wat zyn we begonnen? Kom, heeren, zei de voorzitter, courage 1 En niet allemaal tegelijk. Moet de directeur komen of moet hy komen? Vooruit ermee! Toen zei de heer Biersteker, dat hy niet wilde, dat het rapport van de Com missie in een hoekje werd gedrukt, dat hy dus verlangde dat eerst dit rapport en daarna de conclusie der heeren Micbeis en De Zwart werd behandeld. En toen de heer Michels jgd had, dat dat ook niet de bedoeling was geweest van de con clusie, maar dat de conclusies van de Raadscommissie den beiden heeren sociaal-democraten niet ver genoeg gingen, mocht de heer Rykes komen. De stilte werd voelbaar en beang stigend. Morgen heeien, 'dei de heer Rijkes. How do you do? Hm, zeiden de heeren. En de heer Rykes kreeg de eereplaats, links van den Voor zitter. Nou, heeren, zei de Voorzitter. Daar gaat-ie dan. Wie eerst.- De heer Biersteker bond poes de bel aan om nog eens te herhalen wat reeds gezegd wasdat eerst bet rapport van de Commissie, daarna dat van de beide s.-d. leden in be handeling zou moeten komen. Toen kwam de heer De Zwart en zei, dat de eerste vraag van de Commissie nogal naief gesteld was, want dat niemand ter wereld daarop een ander antwoord kon geven dan geschied is. En dat de conclusie hoofdzakelijk gebaseerd was op de beantwoording van de tweede vraag. Toen de heer De Zwart ditgezegd had wond hij zyn horloge op. Hierop gaf de heer Biersteker een betoog ten beste, waarin gezegd werd, dat de goêge- meente, door den toon van de .con clusie Michels—De Zwart nu wel eens kon denkenja maarDe wereld is nu eenmaal slecht M. d. V., en wij allen zyn zwakke vaten Waarop de heer De Zwart weer vuur vatte vonken van vernuft en betoog trant uitspatte, die men officieel noemt „de tweede instantie". Toen was het voorloopig uit eu werd er emd over het rapport der Raads commissie, en wel tover de vier con clusies, die de lezer in het verslag kan vinden. Het merkwaardige van deze stem ming is, dat, behalve dan. punt 1, de Raad besloot tot allerlei dingen, die... allang bestaan. Reeds jarenlang be staat iu de bestekken de clausule, dat ingeschreven wordt zoowel voor Engelsche als Duitsche kolen, dat de leverancier vry is in de wyze van verzending enz. Leverde dus het rapport der tech nische commissie geene moeilijkheden op, de moeilijkheden begonnen nu de conclusie der s.d. heeren onder handen genomen werd. Den vorigen raad noemde een ons als betrouw baar bekend staand persoon een col lege van „zwammen in de ruimte" den raad van Donderdagavond zou men gevoeglijk kunnen omschryven met het begrip anti- of azwamraad. Smeekend keek de Burgemeester de heeren aan. Heeren, alsjeblieft, zeg toch eens wat. Zit toch niet altijd zoo te kijken. Meneer Michels, wil u niet eens wat zeggen Noen, me neer, zeide de heer Michels, laat de heeren maar eens losschieten. Totdat de heer Grunwald begon te betoogen, dat iedereen wel eens fouten maakt en allerminst een direc teur van eeu bedrijf daaraan ont komt. Maar dat het groote verschil was tusschen een particulier en een ambtenaar, dat de particulier door niemand ter verantwoording kan worden geroepen, terwijl de ambte naar, dat wel kan. Een betoog, dat logisch was en byna als een bus sloot. Byna, want commissarissen eener vennootschap roepen wel dege- ïyk hun directeur ter verantwoor ding voor fouten, die hy begaat. Toen de heer Grunwald uitgespro ken had, viel de stilte 'opnieuw in. De Voorzitter keek wanhopig rond, gereed op het eerste teeken het woord te verleenen, aan ieder, die er on^ vroeg. Maar niemand vroeg, men hoorde vijftien harten kloppen. D» overigen, twe« socialiatische en tw»o rechtsche harte» - die niette min, dit om misverstand te voor komen, op de goede, dus linksche plaats zaten, uitgezonderd, De heer Krijnen schoot los. Spr. betoogde, dat de heer Rykes voor de wyze van vervoer gerehabiliteerd diende te worden, want dat inder tijd de Raad goed had gevonden, dat het zoo 'gebeurde. Welke ook vol komen juiste opmerking den heer Baak straks aanleiding zou geven tot du opmerking, dat de Raad dan medeplichtig was aan den hoogen kolenprys. Toeh tenslotte de heer Michels het woord nam om zijn voorstel nader toe te lichten, raakten geleideiyk de tongen los. En toen ze eenmaal los waren, waren ze nietj weer stil te krijgen. Ieder had wat, en, waar de Voorzitter aanvankeiyk wanhopige pogingen deed om het debat in gang te krijgen, ten slotte moest hij, drie-, viermaal achtereen, vragen om toch als je blieft optehouden. Het was merkwaardig, en men redeneerde maar door Het zou niet wel passen op den zelfden luchtig schertsenden toon voort te gaan als wy tot dusver deden. Want het strekte den Raad tot eer, dat hy aanvankeiyk schroom had om deze teere punten ampel bespreken in tegenwoordigheid van den „beschuldigde". Het was een pyniyk moment toen de heer Rijkes daar binnentrad om te hooren wat men hem te zeggen zou hebben, en de Raad niet anders kon doen dan hem rebabiliteeren. Want het was, zooals de heer Grun wald zeide, ieder maakt wel eens fouten, en de heer Rykes had de zyne ruiterlijk toegegeven. En uit alles, ook uit deoverigens niet zeer sterke verdediging van den Directeur bleek wèl diens voorkeur voor de gebiuikte kolen, maar ook, dat die voorkeur gemotiveerd was op degeiyke gronden. Het geheele geval is door de Hilversumsche Raadsleden, die niet op 's heeren Rijkes' hand waren, opgeblazen tot een voetbal van geweldige grootte, waarmede dit Hilversumsche elftal meende den heer Rijkes van de sokken te gooien. En Wat nu het verwyt betreft, dat in de conclusie der heeren Michels eu De Zwart den heer Rykes naar het hoofd werd geslingerd, datby n.1. de ge m eeu te voor een bedrag van ruim f 10000.— beeft benadeeld door een bepaalde kolensoort te gebruiken, ja, daarover kan toch waarlijk een leek zeêr moeilijk oordeelen. Jammer het, dat wij' in den Raad niet te hooren kregen de verg«lykende cijfers ten opzichte b.v. van meerder gas, betere kwaliteit en al de jcor- deelen daaraan verbonden, dan bad men een beter overzicht gekregen over een en ander. Goedkoop is altyd duurkoop, is een stelregel, die steeds opgaat. En op welke wyze, direct of indirect, de heer Rykes door zyn werk en zijn yver. de gemeente weer bevoordeeld heeft, kregeu wy evenmin te hooren. En nu moge het misschien ook waar zijn wat de heer Michels zeide, n.1. dat de Raad aarzelde een mgenamen plicht te vervuilen, wy zeiden reeds boven al,- dat dit in ieder geval den Raad tot eer strekt. De voor den beer Rykes en onze imeente onaangename Z3ak heeft hiermede haar beslag gekregente wenschen is het, dat nu ook de Hil versumsche Raadsleden, die indertijd allerlei krasse, onbewezen beschuldi gingen uitspraken, den heer Rykes rehabiliteeren. Het verdere deel van dezen avond was eveneens aan eeu motie der so ciaal democraten gewijd, en, waar ze in. het eersle gedeelte met eere sneu velden, - thans stond in de sterren geschreven, dat ze eene groote over winning zouden behalen. Eene over winning, waaraan èn de vader van wyien minister Heemskorck, èn de leider der christelijk-historische frac tie in ons Parlement, de heer jhr. de Savornin Lohman, mede schuldig stonden. Het kan raar loopen in de wereldjhr. Lohman, de gryze soci alisten-vreter van de Tweede Kamer, gebruikt als stormram om eene motie, door sociaal democraten voorgesteld, te bevechten.... En wy wetenniet wat meer te bewonderen de gemak kelijkheid waarmede de Raad tot een ander inzicht kwam, dan wel de po litieke handigheid van den heer Michels opi dienzelfden Raad dood te gooien met eene reeks van uit spraken van onverdachte anti-socia- li#tiache Staatslieden. Waarlijk, de verdediging der motie verdiende deze uitspraak en misschien zat de Raad er zelf paf van. De zaak was, dat by het infor- eeren naar de sollicitanten voor eone gemeentelijke betrekking steeds de vraag gesteld wordt aan den sol licitant: „Beweegt gij u op politiek of korkelyk gebied?" Volgens de verdedigers dezer vraag is deze van geheel on schuldigen aard en bedoelt zij slechts eenè informatie, die ieder werkgever naar zyn ondergeschikten kan nemen. Een patroon zal in de meeste gevallen willen weten welk vleesch hy in de kuip heeft., of de sollicitant by voorbeeld iemand is van ietwat recalcitrauten aard, of hij fanatiek is op bet gebied van gods dienst of politiek enzoovoort. En nu is er in dè grondwet een prachtig artikel, van de vrijheid van gods- ist enz., maar we weten allen, wat daarvan in de praktyk dikwijls terecht komt. Ais iemand vyn een ander afhankelijk is, in dienstbe trekking of anderszins, dan wordt hy te dezen opzichte maar al te vaak aan banden gelegd en is er van „gewetensvi yheid" geen sprake. de heer Michels nu oordeelde terecht, dat althans de raad zich niet met die politieke en godsdien stige meenitigen mocht opbodden en dus ook niet mocht informeeren uaar iemaüd» overtuiging. Natuuriyk kon mtn B. en W. niet beletten zulk» tbch te d»»B, maar de raad zelve moest zich althans van doze per soonlijke inmenging onthouden. Alles goed en wel, klonk het van de bestuurstafel, maar wy willen ons de vryheid voorbehouden, dat wy geen potitieken of godsdienstigen agitator krygen. Dat kan men ons toch niet kwaiyk nemeu. Jawel, zei de heer Michel», maar als dat blijkt, is bet toch nog tyd genoeg om den betrok kene eene correctie toe te dienen. En deze heer betoogde, zeer logisch, da er maar twee mogeiykheden waren öf de vraag was zeer onschuldig bf zij was dat niet. Was zij geheel on schuldig, dan was zij overbodig, zy dat niet, dan was de logische consequentie ervan,' dat zy andere vragen uitlokte, en dan ging men de vryheid van bet individu aantasten. Ja, daar viel niets tegen te zeggen. De heer Adriaanse trachtte nog de motie te verzachten, sprak van de godsdienstige.vrijheid, die onaangetast dient te biyven, terwijl men naar de politieke overtuiging wel degelijk mocht informeeren, doch toen de heer Michels kwam met argumenten van, zooals we boven zeiden, Heemskerk Sr. en De Savornin Lobman, die beiden deze aantasting van persoon lyke vryheid laakten, bekende deze heer ruiteriyk, dat bij bekeerd was. De andere heeren spraken zich niet ui^, alleen de heer Biersteker noemde de motie vry onschuldig. De heer Grunwald meende, dat de zaak veel te tragisch werd opgevat, en stemde later, zooals bleek, tegen, maar toen het op stemmen aankwam, werd de motie met 11 tegen 7 stemmen aan genomen. En de heer Michels kon tweede succes boeken, via de heeren Heemskerk Sr. en Lohman. Dat was bet einde, 't Werd tyd, want lang hadden wy het .in de welhaast op het kookpunt gestegen temperatuur niet meer uitgehouden. De toestand In,den Anna Paulowna Palder. Door de lage watergetyden der laatste dagen kan er te VanEwyck- sluis voortdurend gespuid worden. Het water in den West-Polder is daardoor steeds langzaam zakkende., Vrydagmorgen te 9 uur was het water in de Van Ewijcksvaart zoo dat bbide watergemalen in wer king gebracht konden woiden. Dit was in verscheidene dagen niet ge schied. Alleen uit den West-Polder wordt hierdoor water verwyderd. De bodem van den doorbraak in den zeedyk is nu bijna geheel met zink- stukken bedekt. Deze komeu met laag water reeds boven. Donderdag is een zandzuiger gearriveerd, waar mede men zoo spoedig mogeiyk een geul zal maken vanaf het vaarwater □aar den doorbraak. De toestemming hiervoor is verleend, met de bepaling, dat deze geul weder dichtgemaakt moet, worden, wanneer de dyk ge reed is. Ook zal zoo spoedig mogeiyk begonuen wordeu met deze maohine zand op de zinkstukken te spuiten. Men is weder begonnen laugs de Van Ewycksvaart bekisting aau te brengen. Het eerst worden onder handen genomen de gevaariyk6te plaatsen naby de boerdery van den heer A. Blaauböer. Ook wordt hier met zakken zand de gehavende weg hersteld. Nog steeds is men met ruim 100 werklieden bezig de spoordyk te ver sterken. Dit werk geschiedt ouder leiding van aannemer de Groot uit Barsingerhorn. Eiken nacht wordt per trein eeu groote hoeveelheid zand aangevoerd voor het vullen der zand zakken. Door den lagen waterstand kunnen de zakken met zand tegon den voet van den dyk gelegd worden. De bedoeling is van hieraf de be schermende laag steeds hooger te maken. De H. IJ. S. M. ontziet geen kosten om deze verbindingsweg met den Helder, die thans tevens water- keering voor het drooge gedeelte van den Polder is, zoo sterk mogeiyk te maken. De dijk heeft het meeat te verduren, wanneer er e6n sterke wind uit het oosten waait, omdat dan de golven recht op den dyk staan. BINNENLAND. Het college van Ged. Staten van Noord-Holland. Naar wij uit Statenkringen ver nemen, ligt het in het voornemen, het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland na de periodieke verkiezingen van dezen zomer een wyziging te doen ondergaan, waar door duidelijker dan tot dusver de richting vau dit college zal biyken. Komt het voornemen tot uitvoering, dan zou bet college in nieuwe samen stelling bestaan uit twee vooruitstre vende liberalen, twee vryzinnig-demo- craten, één sociaal-democraat en één christelyk-bistoriscb lid. Watersnood. Do Algomeene Vereenigde Commis sie ter Leninging van Rampen door Watersnood in Nederland had gisteren in totaal f 2,225,815.78 ontvangen. Inbraak In ean postkantoor. Donderdagnacht ia te Delft inge broken in het postkantoor. De dieven zyn eerst over een ruim drie meter hoogen muur gekomen, hebben daarna op de plaats een ruit uitgesneden en drongen daardoor het kantoor bin nen. De kantoorknecht, die den vroegdienst had, opende omstreeks 3 uur het kautoor, doch eenmaal binnen zijnde, werd hy door drie mannen aangevallen en overmand, onder be- dreigiug met den dood als hy alarm maakte. In de kamer van den directeur is de brandkast geforceerd. Daaruit wordt eenig kleingeld vermist, ter wijl een op het kantoor staande brandkast werd geopend met een sleutel, welke zich, in de geforceerde brandkast bevond. Uit die kast i» ruim f1500 entvreemd. Een stel gereedschappen is achter gejaten in de kamer van den direc teur. Uit alles blijkt, dat de inbraak zorgvuldig i3 voorbereid en door vak lieden is uitgevoerd. De kluis kon niet geopend wordeD, omdat de Bleutels bij verschillende personen berustep. Te Rotterdam is gistereuochtend aangehouden een werkman uit Den Haag, als verdacht van diefstal met braak in het postkantoor te Delft. De aangehoudene bad nog enkele inbrekerswerktuigen in zy'n bezit. Hij heeft reeds vele jaren in de ge vangenis doorgebracht. Twee personen, die in zyn gezel schap waren, wisten te ontkomen. Zonderling. De 80-jarige vrouw B. wonende in de St. Andriesstraat te Amersfoort, werd reeds eenige dagen vermist. De buren hadden de politie gewaar schuwd. Deze drong het huis binnen en vond haar na laog zoeken in den kelder. Geheel verwaarloosd so ver vuild werd zy iu het St. Elisabeth- gasthuis opgenomen. Na haar gerei nigd te hebben, stelde men haar de vraag, wat zij in dien kelder moest doen. Zy antwoorddegeld halen. De politie heeft het huis onderzocht •n vond een bedrag van f 1000, waarbij ook eenige briefjes van honderd gulden waren. De vrouw leefde vau kerk-en armbestuur. Oisfstal van kofflo. De schipper van het Belgische vaartuig „Repos Ailleurs" liggende te Rotterdam, werd gisternacht gewekt door gestommel, dathy aan dek hoorde. Aan dek gekomen, zag hy twee man nen in een roeiboot de vlucht nemen. Een luik van het schip lag open en uit de lading bleken 30 balen Santoskoffie gestolen. De koffie be hoorde toe aan de Relief Commiseion for Belgium. („N. R. Ct,") Ruimt bsloonlng. Op de Valkenboschlaan in Den Ht&g moesten twee loopknechten Donder dag een kwitantie innert. Zy ontvttï- gen een biljet van 1000 gulden in plaats van een van 100, alzoo 900 gulden te veel. Toen zy het geld terug brachten, ontvingen zij tot belooning samen een kwartje I Eu toen een van hen jisterraorgen het waagde, nog eens >y de zaak aan te loopen om „myn- heer self' te spreken, werd hy door dezen de deur gewezen. (,H. Ct.") Ean grap Gistermorgen keek 'een landbouwer te Haarlemmermeer vreemd op, toen hij op den nok van de schuur een zyner wagens, beladen met hooi, zag staan. Het kostte groote moeite, den wagen onbeschadigd weer op den beganen grond te brengen. Snijbloemen en planten door Dultschland gewaard. Men schryft uit Aalsmeer aan hst „N. v. d. D." Groote ontsteltenis werd Maandag alhier teweeggebracht door de tyding, dat Duitschland zjjn grenzen aioot, ook voor snybloemen en planten. Had men in onze plaats voor dien nog hoop, dat vooral de snybloemen niet zouden behooren -tot die artike- welke als luxe geweerd zouden worden, bovengenoemde tyding, welke maar al té waar blijkt, heeft die ver wachting beschaamd. Men is hier echter niet by de pakken biyven zittende coöp. vereeniging „Cen trale Aalsmeersohe Veiling" schreef Dinsdagmiddag, in overleg met de Vereeniging van Exporteurs, eone algemeene vergadering met de inzen- deis van snybloemen uit, en zooals was te voorzien, was de belangstelling hiervoor bijzonder groot. De nood dringt dan ook. Iedere dag brengt honderden guldens schade als de uitvoer naar Duitschland ver boden is. Verschillende plannen wer den besproken, ook vond het algemeen instemming by de leden, dat eveu- tueele onkosten, verbonden aan het zoeken naar nieuwe afzetmarkten (men had speciaalhet oog op de Skandinavische landen, waar reeds éenige handel op is), door alle in zenders moesten gedragen worden. Onze regeering moet r9eds van den toestand to Aalsmeer op de hoogte zijn gebracht, en men verwacht, dat zij alles wat in haar vermogen isj zal doen, om de Duitsche regeering alsnog te bewegen onze snybloemen en planten i6 dat land toe te laten. Duitschland was het land, waarheen onze bloemenhandelaars de laatste jaren het meest verzonden. De door voer naar Oostenrijk is nog toege staan; doch gevreesd wordt ook hiervoor. tot nu toe door een willigen handel, gepaard aan goede pryzen, zooals te begrypen is, is dat thans voorby. SPORT. Paspostpoortbusklacht. M. d. R. v Daags voor uw bericht dat de Duitsche paspost naar Rot terdam zou worden overgebracht, had ik my naar Roosendaal, de toen malige paspoortpostplaats, begeven. Vóór de paspostpoort aangekomen zag ik dat het gebouw reeds ver laten werd. Op den drempel zat de paspostpoes te spinnen, en voor de paspostpoort lag een stapel verhuis rommel, echte paspostpoespas, ge reed om overgebracht te worden. Ik had echter nog het genoegen myn paspostpaspoort te ontvangen, en zag buiten aan de deurpost een brieven bus, welke paspoort post postbus na tuuriyk door my voor de paspostpost- bus werd aangezien. Juist had ik myn paspostpaspoort dat ik ter ver dere behandeling naar hier wilde zenden in de paspoortpost-postbus geworpen, toen ik. door iemaud (!k weet niet of hy tot het paspostper- soneel of tot den paspostpo3tdienst behoorde) op een minder beleefde manier daarover werd terecht gewe zen. De paspostpo8tbus, zeide hy hing aan de paspostpoort; de pas postpost postbus was alleen voor het. paspostperaoneel bestemd, het publiek daarentegen moest zich bedienen van ds paspostpoortpost postbus, eu de vele vergissingen die daarmee plaats hadden qualifleeerde hy als iets waarvan hy meer dan genoeg had; het was - zcids hy - een wars paspostpeat.. My verheugende over het -over brengen van de paspost naar het meer nabijgelegen Rotterdam, nam ik de gelegenheid waar om na myn paspostpaspoort ook nog deze paa- post-postbusklacht aan deu paspoat- postdienst toe te vertrouwen (dit maal echter deed ik hem in de goede bus, ds paspostpoort postbus) teneinde u te overtuigen dat de toestand te Roosendaal alle reden gaf tot deze ernstige paspostpestpostbusklacht. Uw paspostpaspoortbozittende, P. A. S. POST. („Het Vaderland".) H.F.C. II-Militairen. H.F.C.II speelt a.s. Zondag een wedstrijd tegen een sterk militair elftal, waarin o. een &tal Engelsche matrozen van de alhier geïnterneerde onderzeeboot uitkomen. We zyn be nieuwd of de Engelsche jantjes de kunst van voetballen even goed ver staan als zoovelen hunner landge- nooten. Een goede gelegenhèid dus voor 't Helderscbe publiek om met hun spel kennis te maken. H.F.C. II komt uit met 't volgende elftal SMboldt flod* T*rburg ••Hit* Boe* Su||l Dor Ui* ran Rl*l R*p*tl F*U Zoo men ziet een stevig elftal met eeu solide achterhoede en gevaariyke schutters in ds voorhoede. De mili tairen zullen tenminste ét «verwis mug nipt cadeau krijgen. H.F.C. I 9peelt baar laataten uit- wedstryd tegen Holland in Alkmaar. Een lang niet te versmaden tegen stander die op eigen terrein nog geen nederlaag heeft geleden. Zelfs de kampioen W.F.C. moe3t hier een veer laten eh kon het slechts tot een gelijk spel brengen. Dus, aangepakt mannen, hoe zwaarder de strijd, hoe schooner de overwinningZorgt dat de rood-witte kleuren zegevieren, zoodat de punten mee Daar den Hel der kunnen worden genomen De opstelling is als volgt: P*tïO«Q Ainh«m Koolrlal Bak Klkk*rt t. d. Wal T. d. Aardw*g Xl*a«*n Dito Ds Boer «root* Van het Westelijk front. Parys, 8 Maart. Officieel bericht van vanmiddag: In de streek ten noorden van Verdun beeft de Duitsche artille rie op beide oevers van de Maas een buitengewoon hevig vuur onderhou den. In den sector van Douaumont, die het dorp Douaumont en het fort van denzeffden naam omvat, heeft de Duitsche infanterie gisteren den ge- heelen avond met verdubbelde hevig heid aanval op aanval gedaan. In het dorp, gelegen ten N. W. van het fort, hebben de Duitschers, na verschei- i vrucbtelooze pogingen, vorde ringen kunnen maken. De strijd duurt langs de «enige straat van bet dorp voort. Het dorp Vaux, ten oosten vau Douaumont, heeft terzelfder tijd bloot gestaan aan verwoede storm loop en uit het noorden en noordoosten. D'-ze stormloope» zyn alle afgeslagen en de vyand heeft moeten terugtrekken met achterlating van hoopen lijken in onze prikkeldraadversperringen. 11 Woftvre is vannacht over en weer een felle beschieting onderhou den. Ons geconcentreerd vuur h«*eft den vyand verhinderd aan te vallen. Van hat Russlsch-Turksche gevechtsterrein. St. Petersburg, 8 Maart. Onze troepen biy ven den vyand van dichtby vervolgen. In de richting van Bitlis hebben de Turken in' de streek van Mesro getracht aan te vallen zy zijn terug geslagen. De stryd word; in deze streek onder buitengewoon bezwaar- lyke omstandigheden voorigezet. De wegen zyn in een onbeechryfeyken toestand, het is erg koud en er ligt veel sneeuw. Zooeven ontvangen berichten mel den dat onze troepen vannacht de stad Britlis stormenderhand hebben genomen en zes kanonnen buit ge maakt. Onder de gevangen genomen Turken zyn 17 officieren,'O. w. een regimentscommandant. Dultsch watervliegtuig bult gemaakt. Londen, 3 Maart. Gisterochtend om 10 uur is 3 myi ten noorden van de Middelkerke-bank een Duitech watervliegtuig opgepikt. Het wat Woensdagavond op zyn terugweg van Engeland in ^ee gevallen. Een waarnemer is verdronken, do andere inzittende is gevangen genomen. Ean Engelsche mijnveger gezonken. Londen, 3 Maart. Naar de admi raliteit meldt is de mynveger Pri mula, die in het oosten van de Mid- deliandsche Zee patroeljedieneten verrichtte, eergisteren getorpedeerd en gezonken. De officieren en de bemanning zQn. op t man na, («red en t« Pórt Said geland.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 5