HELDERSCHE COBJRANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, TexOl, Wieringen en Anna Paulowna No. 4501 DINSDAG 7 MAART 1016 44e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 cL, franco per po6t 90 et, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 62'/2 0.85 Modeblad 65 75 1.00 Voer het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet) 30 cent Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regels 76 oent Elke regel meer 15 cent. Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 26*/o hooger berekend. Groote letters en cllché's naar plaatsruimte. Bewljs-exemplaar 2£ oent. DE OORLOG.! 0e offlcleele legerberichten van 3, 4 en S Maart. Van het W e s t e 1 ij k front. In het Franache legerbericht van den 3en woFdt melding gemaakt van een scherp gevecht bij het dorp Douauraont. De berghelling, waarvoor het dorp gelegen is, is in het bezit der Fransehen. Door een tegenaanval slaagden de Franschen erin in de nabijheid van het dorp terrein te winnen. Ten O. en ten W. van de Maas werd het bombardement met groote hevigheid voortgezet. In den Opper-Elzas deden de Fran schen een aanval, en namen verschei dene stukken loopgraaf. Hoewel d6 Duitschers verschillende tegenaanval len deden, konden zij de Franschen niet verdrijven. In het communiqué van den 4en wordt medegedeeld, dat de beschieting aanhoudt. Op den rechteroever van de Maas deden de Duitschers een aanval, welke evenwel werd afgesla gen. In den morgen van den 3en waren de Duitschers uit het dorp Douaumont verdreven. Tegen den avond wisten zjj daar echter weder vasten voet te kragen. Het hardnekkige gevecht om het dorp duurt steeds voort, waarbij nu eens de Franschen, dan weer de Duitschers in het voordeel zijn. Voorts wordt gemeld, dat in Lotha ringen verscheidene stukken loop graaf werden veroverd. Twee mitrail leurs en een loopgraafmortier werden genomen. Ook werden gevangenen gemaakt. Volgens het bericht van den 6en breidde de strijd bij Verdun die zich eerst bepaalde tot gevechten om het dorp Douaumont zich des avonds uit. De Duitschers ondernamen een aanval op de Fransche stellingen van Douaumont af. De aanval werd door het geweldige Fransche vuur afgeslagen. Gedurende den nacht werd het Fransche front ten O. van de Maas hevig beschoten. Het Duitsche bericht van den 4en meldt dat de strijd ten Z. O. van Yperen tot staan gekomen is. In Argonne mislukte een zwakke aanval vau de Franschen. Omtrent den strijd bij Verdun wordt medegedeeld, dat de Franschen aan weerszijden van de Maas hun vuur aanmerkelijk versterkten. Daarna deden zij een aanval op het dorp Douaumont en de daarbij aansluitende Duitsche stellingen. Na een hevig gevecht werden zij teruggeslagen. 1000 ongewonde gevangenen vielen in handen der Duitschers. Volgens de bij het opruimen van do gevechtsterreinen totdus ver ge maakte optellingen, is de buit uit de gevechten sedert 32 Februari m6t 37 kanonnen en 75 machine geweren op 115 kanonnen en 161 machinegeweren gestegen. BH Obersept hebben de Franschen. te vergeefsch beproefd hun verloren stellingen te hernemen. Bij hun eersten aanval drongen de FrauscLea tot in de voorste Duitsche loopgraven door. Een tegenaanval der Duitschers verdreef hen echter onmiddellijk. Hierbij verloren de Franschen 80 man aan gevangenen. In het bericht van den 6en wordt gezegd dat de loopgraaf bij Thiaville, welke indertijd op de Franschen was veroverd, ontruimd moest worden, wegens het hevige vuur dat de Fran schen erop richtten. Tusschen Maas en Moezel was de Fransche artillerie bijzonder actief. Ook op verschillende andere punten van het front onderhielden de Fran schen een krachtig artillerie-vuur. Van het O o s t e lij k front. Het Duitsche legerbericht van den 4en meldt dat de Russen na een klein gevecht uit hun stellingen ten N.O. van Baranowitschi werden ge worpen. Van Oostenrljksche zijde wordt nog medegedeeld, dat de Russen in de streek van Doermo getracht hebben naar den linkeroever van de Ikwa over te steken. Zij werden terugge slagen. Overigens wordt de toestand als onveranderd aangegeven. Het Russisch communiqué meldt dat de Russen bij Illuxt 14 mijnen lieten springen. Om het bezit van de trechters werd hevig gevochten. Ten slotte bleven er 6 in handen der Russen. In een trechter zitten een aantal Duitschers door de Russen ingesloten. In dit bericht wordt eveneens melding gemaakt van den aanval der Duitschers ten N.O. van Barano witacb, welke aanval echter zou zijn afgeslagen. In de streek van Mikhalt- scha daarentegen zouden de Russen een loopgraaf bezet hebben. Drie tegenaanvallen der Duitschers werden _A.an den Dnjestr werden de ver sperringen voor de vijandelijke stelling door een ontploffing vernield. Door do Russen werd daarop de voorste loopgraaf bezet. Op den Balkan. Van Oostenrljksche zijde wordt thans medegedeeld, dat te Durazzo 84 Italiaan8che kanonnen en 11,400 geweren werden buitgemaakt. Van het Russisch-Turksch front. Een bericht uit St. Petersburg van den 4en dezer meldt dat de Russen de stad Bidjar, 70 werst N.W. van Hamadan, hebben bezet. Over de verovering van Biltis wordt nog gemeld, dat de Russen de Turk- sche stellingen des nachts aanvielen, zonder een schot te lossen. Tegen drie uur des nachts had de bajonetaan- val plaats. De Turken boden hard- nekkigen tegenstand, doch werden tenslotte verdreven. De artilleriestel ling werd na eek hardnekkig hand gemeen, waarbij alle verdedigers sneuvelden, genomen. 20 moderne Krupp-kanonnen, alsmede een groote massa projectielen en patronen vielen in handen der Russen. Bovendien bevond zich in de stad nog een groot artilleriedepot. Een groot aantal Turken, w. o. 40 officieren, werden gevangen genomen. Militaire deskundigen achten de in neming van Bitlis van grootbelang. Bitlis ligt 20 K.M. ten zuidwesten van het Wan-meer en vormt de ver binding tusschen deTurksche troepen, die in de streek van Musch opereeren en die van het Urmua-meer. Met de bezetting van Bitlis is dus de ge- heele streek van het Wan-meer in handen der Russen gevallen en zijn de twee genoemde Turksche troepen- afdeelingen in tweeen gesneden, het geen gelijkstaat met een indeuking van het front van het Turksche leger, dus de tweede indeuking na die van Eizeroem. Bovendien zal de verovering van Bitlis in verband met die van Ker- mandsjah nog meer dan die van Er- zeroem van gunstigen invloed zijn op de operaties van het Engelsche leger in M&sopotamiö. „Alles wijst er op", zegt de „Beurs- courant", „dat spoedig het oogenblik zal aanbreken, dat de EngelSchen zullen oprukken naar Bagdad en dat in nauw contact zullen komen met onze bondgenooten in de vrucht bare velden van het heilig Mesopc- tamie". Kolonel Schoem&ky, een gezagheb bend militair schrijver, verklaart: „De achtereenvolgende inneming vau Erzeroem. Eispir, Moesj en Bitlis be wijst, dat de Russische troepen met de grootste snelheid, die bij de toe standen in die streken mogelijk is, oprukken en uit deze snelheid blijkt duidelijk, dat het derde Turksche leger oen volslagen tegenslag heeft geleden". Da strijd om Verdun. Naar van Fransche zijde medege- gedteld wordt, is de slag bij Verdun in den Dacht van Donderdag op Vrij dag in hevigheid verdubbeld. Hoofdzakelijk woedde de strijd om het dorp Douaumont. Hoe de toe stand in het fort Douaumont is, is niet uit te maken. Het overschot de drie compagniefio Branden burgers is hier bijna een week inge sloten geweest. Men neemt aan, dat zij in het onderste boven gekeerde terrein het een of andere gemeen schapsmiddel hebben gevonden om, met de Duitsche voorposten in ver binding te blijven en aan voedsel te komeu. Van Fransche zijde wordt de na druk gelegd op de geweldige verlie zen, welke de Duitschers geleden moeten hebben. Uit verklaringen vau- krijgsgevangenen blijkt, dat van Duit sche afdeelingen twee derden van het aantal manschappen buiten gevecht gesteld werden. De militaire medewerker van de „Manchester Guardian" zegt in ver band met het mislukken der Duitsche pogingen om Verdun te nemen „Indien de Duitschers Verdun niet kunnen krijgen, zou dit stellig ook voor de geallieerden een zekere ont moediging meebrengen, daar er uit zou blijken, dat het vraagstuk van een doorbraak onoplosbaar is. De be richten over de akelige slachting hebben voor de geallieerden han ODaangenamen kant, daar zij bewijzen wat hun te wachten staat, als zij de aanvallers zijn. De toestand maakt twee verschillende soorten van strate gie voor d« geallieerden mogelijk. Zij kunnen in de eerste plaats probeeren om door de linie van den vijand in het Westen door te breken, zoo moge lijk met beslissenden uitslag. Dit zou echter vreeselljk veel bloed kosten. Een millioen man als kosten is nog een optimistische schatting voor de zuivering van Frankrijk en Belgié. Ook kunnen zij trachten om.in het Oosten door te breken en dan onge twijfeld met zoo weinig verdere krachtsinspanning Turkije en. Bulga rije overhoop werpen. De hulp van Griekenland en Roemeniö zou dan zeker zijn en ten slotte zou Hongarije ernstig bedreigd wordeD. De andere methode is' minder beslissend, maar gemakkelijker, zekerder en minder kostbaar wat menschenlevens betreft. Het doen van 6en keus tusschen de twee middelen is een militair vraag stuk, dat buitengewoon moeilijk is, maar de keus moet gedaan worden •n wel spoedig, zij moet gedaan worden, bedaard en met open oogen." Een officier doet het volgende ver haal omtrent den strijd bij Herbebois, waaraan hij heeft deelgenomen „Den 21 Febr. na 7 uur des ochtendB begonnen de Duitschers de voorbe reiding tot den aanval met een ont zettend artillerievuur op de stellingen, die zü ons wilden ontrukken. Een hagel van granaten van aller lei kaliber van 150 tot 305 m.m. viel als een echt trommelvuur op de pun ten, die zij voor den aanval hadden uitgekozen. Zoo werd bijv. een opper vlakte van 500 bij 1000 meters eenige uren lang op deze wijze systematisch gebombardeerd. Er werden hierbij granaten, met tranen-verwekkende en met vergiftige gassen gevuld, ge bezigd. Ondanks dit verschrikkelijke vuur slaagden de Duitschers er den eersten dag slechts in, tot in onze eerste loopgraaf bij Herbebois door te dringen zonder dat zij een onder steuningsloopgraaf konden bereiken. Opdat oogenblik kreeg mijn regi ment bevel om een tegenaanval te doen en te trachten de tot puin ge schoten chaotisch vervormde, door granaattreebters onderbroken stukken terrein, die vroeger onze eerste ver dedigingslinie waren t8 hernemen. Tegen middernacht kwamen wij daar aan en maakten er 63 gevan genen, die blij waren dat zij niet langer aan den oorlog hehoefden deel te nemen. Op onzen tegenaanval, die op den 22sten om vier uur 's ochtends werd ingezet, volgde weder een vijandelijke aanval, waarna aan geen van beide zijden voordeel was behaald. Den ge- heelen dag werd de strijd, met gra naten voortgezet. Toch slaagden wij er in, onze stelling te consolideeren, waarbij wij met de stukken van om geschoten en gebroken boomstammen palisaden om de trechters, die door de granaten gevormd waren, opwier pen, ondanks de sneeuw, die voort durend viel. In den loop van den nacht van 22 Februari hervatten de Duitschers hun offensief met een ongeëvenaard bom bardement, dat met doodelijke nauw keurigheid werd uitgevoerd. Desniet temin slaagdeu zij er niet in ook maar een handbreed vooruitte komen. Wij brachten hun bloedige verliezen toe. Deu 25 Februari werd het nog er ger. Na een krachtig bombardement wierpen de Duitschers een geheel bataljon op onze stelling. Deze aanval in massa wakkerde den ino6d onzer mannen aan, die door een welgericht vuur een ware slachting onder hen aanrichtten. Onze 75 m.M. kanonnen openden op dat oogenblik een spervuur, dat den vijand belette terug te trekken. Bijna allen vielen. Nieuwe troepen deden echter viermaal opnieuw een aanval, maar evenmin, met succes. Do volharding van onze troepen was ongeévenaard. Vier onzer grenadiers, geposteerd aan den ingang van een verbindingsloopgraaf, die onze oude loopgraaf, thans door de Duitschers bezet, verbond met de steunloopgra- ven, waar w\j ons npg- handhaafden, doodden groepen vijanden, naarmate zij naderden, en hielden dat 20 uren achtereen vol. Niettegenstaande de groote verlie zen week niemand; allen manoeu vreerden als bij een exercitie en zagfen, zonder dat zij zich op dat oogenblik e r om bekommerden, hunne makkers naast zich vallen. Nadat zij 16 uur gevo chten hadden zonder een voetbreed te wijken, kre gen wij order voorzichtig terug to trekken, wijl wij, daar het Wavillei- bosch genomen was, bedreigd werden met insluiting. We wachtten don gebeden nacht. Onze manschappen protesteerden en verlangden zich op de plaats dood te vechten. Taktische redenen echter sischten de ontrui ming van Herbebois. Wij namen stelling voor het Lechaunebosch in verbinding met naburige afdeelingen. De verdediging van Herbebois zal een d*r roemrijkste bladzijden zijn in de geschiedenis van ons regiment. Meer dan 3000 Duitschers liepen zich het hoofd te pletter tegen ouze gelederen. Noch de beschieting, noch de sneeuw, noch de moeilijkheden van proviandeering vermochten den liardnekkigen moed onzer infante risten te breken. Door zulk een op offeringsgezindheid, betoond op ver schillende punten van ons front, werd de stroom der vijanden gestuit. Dt duikboot- an mljnoorlog. Te Athene liep een Engelsch schip binnen met 54 overlevenden van het Italiaansche stoomschip „Java", door een Oostenrljksche onder zeeër werd getorpedeerd. De Engel- schen stoomschepen „Tautonian" (4824 ton) en „Rotbeseay" (2007 ton) zijn eveneens gezonken. De beman ningen werden gered. De toestand tn Turkije. Uit Athene komen een aantal be richten welke melden dat de toestand in Turkije verre van rooskleurig is. Zoo zou volgens diplomatieke berich ten Enver Pasja, gewond zijn bij een aanslag op zijn leven. Met het oog op den ernst van den toestand heeft de hertog van Meck- lenburg om versterkingen geseind. Ten gevolge van brand is een kruitmagazijn te Sivas in de lucht gevlogen. Een bericht uit Athene, d.d. 5 dezer meldt dat de Turken de mijhen ln de Dardanellen oprui men. Aanvallen uit de lucht op Smlrna. Athene, 4 Miiart. Zeven Fransche vliegtuigen hebben den 29en Februari Smirna met bommen bestookt. De tocht duurde 24 uur. De vliegers legden 600 K.]d. af. Een beschadigd vliegtuig, dat jn zee viel, werd door een hetzelve begeleidende torpedoboot gered. De „Möwe" weer thuis. Berlijn, 4 Maart. De marinestaf meldt officieel: Z. M.'s „Möwe", gezagvoerder de korvetkapiteiD burggraaf Dobna Schlo dien, is heden na een met succes bekroonden kruistocht van verschei dene maanden met 4 Engelsche offi cieren, 29 Engelsche zeesoldaten en matrozen, zoomede 116 opvarenden van vijandelijke stoomschepen (o. w. 103 Indiërs) als gevangenen en boven dien met goud in baren ter waarde van een millioen mark, in een Duit sche haven binnengeloopen. Het schip heeft de volgende vijandelijke schepen aangehouden (voor 't grootste deel in den grond geboord, voor een kleiner als prys naar onzijdige havens gezonden): Corbridge (3687 ton bruto), Author (3496 ton), Trader (3608 ton), Ariadne (3035 ton), Dromonby (3627 ton), Farringford j3146 ton), Clan Macta- vish (5816 ton), Appam (7781 ton), Westburn (8300 ton), Horace (3335 ton), Flamenco (4629 ton), Edinburgh (zeilschip 1473 ton), Saxon Prince (3471 ton). Al deze schepen zijn Engelsche. Maroni (3109 ton Fransch), Luxembourg (4322 ton Belgisch). De „Möwe" heeft verder op ver scheidene plaatsen bij vijandelijke kusten mijnen gelegd, waaraan o. a. het EDgelsehe slagschip „King Edu- ard VII" ten offer gevallen is. Ontploffing In een Fransch munitiemagazijn. Een hevige ontploffing heeft in het munitiemagazijn van Doublé Cou- ronne te La Courneuve (iets ten noorden van Parijs) plaats gehad. (Doublé Couronne is een fort, ge bruikt als munitiemagazijn). Bij de ontploffing zijn 22 menschen gedood en 66 gewond. Zeven soldaten moeten onder de puinhoopen begraven liggen. Een stormaanval op boter en eieren. De „Münst. Anzeiger" meldt, dat er op d8 laatste weekmarkten te Münster (i. Westf.) een formeele stormaanval door de koopera werd gedaan op de door boeren en boerin nen ter markt aangevoerde boter en eieren. Nog voordat er over den koop prijs kon onderhandeld worden, waren de artikelen reeds-door de opkoopera in beslag genomen. Uit vrees, dat de boter- en eiermarkt op die wijze ge heel zou gaan kwijnen, is thans door het Krljgscomité bepaald, dat boter en eieren voortaan in twee gebouwen zullen worden verkocht onder streng politietoezicht. Tot deze localiteiten zullen de koopers en verkoopers door verschillende toegangen worden toe gelaten, terwijl ze verder door breede banken, waarop de waren aangeboden kunnen worden, zullen gescheiden zijn. Duitsohe hulpkrulser In den Atlant. Oceaan. Berlijn, 4 Maart. De „Voss. Zlg." ontleent aan de „Matin" het bericht-, dat een Duitsche hulpkruiseï, uit het noorden komende, er in geslaagd is, den Atlantischen Oceaan te be reiken. Verschillende oorlogsschepen zijn uitgezonden orn jacht op den kruiser te maken. Llebknecht In dan Prulslschen Landdag. 'Bij de behandeliog van de justitie- begrooticg in den Pruisischen Land dag heeft Liebknecht gelegenheid ge vonden allerlei grieven uit te sprekeD, die rechtstreeks of zijdelings met het onderwerp in verband stonden, waar bij dr. Krause, de vice-voorzitter, hem herhaaldelijk tot de orde riep. Hij begon met er zijn leedwezen over uit te spreken, dat hij bjj de begroo ting statistieken over verschillende maatschappelijke verschijnselen miste. Zoo was er geen statistiek over liqui daties en vervolgingen van kleine firma's, waaruit zou kunnen blijken, in welk een ontzaglijken omvang tijdens den oorlog kleine luiden te gronde worden gericht. Hieraan knoopte hij de opmerking vast, dat de oorlogsnoodwetteu niet andors be- teokenen dan „wat gedokter aan do oppervlakte", dat ze slechts ten doel hebben te voorkomen, dat de bevol king overgaat tot het alleruiterste, dat het zichzelf helpt tegenover de verschrikkelijke oeconomische schade die het lijdt. Eeu juiste statistiek over de crimi naliteit miste hij evenzeer. Steeds meer wordt het gewoonte zaken met gesloten deuren te behandelen en de censuur zorgt er voor, dat tal van gedingen worden verzwegen. Zoo mag er niets in de bladen komen over vredesbetoogiugen en levens middelenopstootjes. Men verneemt ook niets over veroordeelingen we gens bedrog bij legerleveranties en wegens omkooping ter verkrijging van zulke leveranties. Van groote waarde zou ook de statistiek zijn over de gevallen, waarin is opgetreden tegen levering van oorlogsmateriaal aan vijandelijke Staten. In den loop van den oorlog is van officieuse zijde afkeuring uitgesproken over de nei ging van kapitalistische kringen om ook tijdens den oorlog den vijand oorlogsmateriaal te leveren via on zedige landen. Een gezien senator uit Lubeck zit sedert geruimen tijd gevangen wegens landverraad, omdat hij zijn Zweedsche kopermijnen ter beschikking van de Russen heeft ge steld. Er ontbreekt voorla een volledige statistiek over de opgealetenen in gevangenissen. Er is meegedeeld, dat het aantal veroordeelde maDnen is verminderd. Maar het aantal veroor deelde vrouwen is gestegen. In de burgerlijke gevangenissen bevindt zich een buitengewoon groot aantal ver oordeelde soldaten, die daar moesten worden gehuisvest omdat de militair-e en vestinggevangenissen overvuld zijn. Alleen in Pruisen bevinden zich 5000 militairen in de gevangenissen, die onder het ministerie van justitie staan. In vele gevallen dienen ver oordeelde soldaten eenvoudig door. Dit is niet zonder gevaar. De groote verantwoording tegenover de bevol king in de bezette gebieden moet hier tot bijzondere voorzichtigheid manen. Liebknecht zei verder, dat men uit het aantal der veroordeelingen door den burgerlijken rechter geen gevolg trekkingen kan maken over afneming der criminaliteit. Het geheele leger staat toch onder militaire rechtspraak en ook een deel der burgerlijke be volking, voornamelijk in de grens provincies. Over de vonnissen van de militaire rechters ontbreekt elke statistiek. Men kan op het oogenblik den toestand niet beter schetsen dan door te zeggen„oorlogsgeweld buiten de grenzen, staat van beleg er binnen". De verdere beschouwingen van Liebknecht over de oorlogspsychologie in verband met de misdaad werden door den voorzitter enkele malen onderbroken. Zij waren nochtans hier en daar wel interessant. Spr. wees er bijv. op, dat de misdadigheid der jeugd tijdens den oorlog aanmerkelijk is toegenomen, voor kinderen van 12 tot 14 jaar zelfs bijna verdubbeld. Het ware van belang na te gaan in welk verband dit feit staat tot de duurte van levensmiddelen en het onder de wapenen roepen van huis vaders, waardoor het gezin wordt uiteengerukt. Ook de onvoldoende opvoeding, de woningnood, de gedeel telijke opheffing van de jeugdbescher ming dragen bij tot de vermeerde ring van de criminaliteit bjj de jeugd. De staat heeft zjjn hand van de kin deren afgetrokken. Men zet thans onderofficieren in de scholen om de jeugd moraal in te pompen. Ook buiten de schooLwil men een krach tige militariseering van de jeugd. Liebknecht klaagde ook over het misbruik van de voorloopige hech tenis. En zie nu zei hij in dit verband Pruisen ten oorlog trek ken om het Russische volk van het tsarisme te bevrijden. De vervolging van vredespropagandisten In Duitsch land werd door Liebknecht in scherpe bewoordingen gegispt. Het is geen speciaal Duitsch, het is een inter nationaal verschijnsel. Bij de Berlijn sche politie is een bizondere afdeeling ingericht voor het optreden tegen vredespropagandisten. Oorlogsoprui ers worden echter niet vervolgd. Er een land, waar het nog erger toe- at dan in Duitschland; niet Rus land, maar Oostenrijk; slechts een enkele maal dringt van daar een kreet door. Ten slotte spoorde Liebknecht aan tot den Internationalen klassenstrijd tegen den oorlog, teneinde den vrede af te dwingen door den wil der menigte. BINNENLAND. indlsahe mail aangehouden. De „Sindoro", van den Rotterdam- schen Lloyd, Zaterdagavond te Rot terdam vau Java aangekomen, heeft geen Indische mail en pakket post meegebracht. Deze z\jn in de Duins door de Eogelschen van boord gehaald. De „Mecklenburg". De mail, die bij het ongeluk van de „Mecklenburg" van de maatschap pij Zeeland verloren is gegaan, be stond, naar de „Telegr." meldt, uit 242 zakken Amerikaansche en 72 zakken Hollandsche mail. De „Bandoeng". Het stoomschip „Bandoeng", van den Rotterdamschen Lloyd, dateeni gen tijd geleden in de Theems op een mijn is geloopen, is Zondagavond, gesleept, in de IJselhaven te Rotter dam' aangekomen. Aanklachten. „Het Volk" meldt: Tegen den bur gemeester van Giessendam is door den wethouder Versteeg een aanklacht ingediend wegens mishandeling, daar de burgemeester hem tijdens een onderhoud in de burgemeesterskamer heeft gestompt. De burgemeester heeft die aanklacht beantwoord met een aanklacht tegen huisvredebreuk de wethouder zou Diet uit zijn kamer hebben willen gaan. Als antwoord daarop heeft de wethouder tegen den burgemeester een aanklacht ingediend wegens meineed in een vroegere rechtszaak. Ontploffing. Zondagmorgen te kwart voor twaal ven heeft in het gebouw „Industria", den zetel van de Industrieele Club, op den hoek van Vijgendam en Rok in te Amsterdam, een ontploffing plaats gehad, waardoor de groote spiegel ruiten aan de vier zijden van het gebouw werden verbrijzeld, terwijl in het souterrain eenige binnenmuren werden weggeslagen. Wonder boven wonder liep alles vrijwel zonder persoonlijke ongelukken af. Alleen werd een voorbijganger door een glasscherf aan de hand gewond. De ingenieur van Bouw- en Woning- zicht, de heer Van der Kaa, do hoofd brandmeester van de kazerne Prinsen gracht, de heer Förch, en de hoofd- inspecteur-afdeelingschef van het bu reau St. Pietershal, de heer Van Soest, Stelden dadelijk na het gebeurde een onderzoek in. Het souterrain bood een beeld van groote verwoesting. Van een der ketels was het verbindingsstuk met de buis der verwarming, het zoogenaamde broekstuk, weggeslagen, evenals een stuk van den k&telmantel en de regulateur. Het broekstuk vloog wel een meter of tien verder, juist door een deuropening, en veroorzaakte daar een gat in een binnenmuur. Van de stookruimte waren twee der halfsteensmuren totaal stukge slagen. Men moest er klauteren over hoopen puin en brokstukken muur. Ook van het aangrenzende kolenhok waren twee halfsteensmuren totaal verbrijzeld. Achter den (weggeslagen) achter muur van de stookruimte is een gang, die door een deur verbinding heeft met een doel van het souterrain dat als magazijn dient voor den sigarenwinkel, in het gebouw ge vestigd, op den hoek van Vijgendam en Rokin. Hier heeft de luchtdruk, door de ontploffing veroorzaakt, een aantal zware ijzeren luiken in de straat opgelicht. Langs de trap, die naar den wiDkel leidt (de ruit in de deur boven aan de trap sloeg even eens aan stukken), door den winkel heen (waar de bediende achter de toonbank zat, doch ongedeerd bleef,) baande de luchtdruk zich een weg naar de groote spiegelruit van den winkel, die aan scherven werd ge slagen. Vooral de groote ruiten hebben het vermoedelijk doordat zij minder weerstand boden aan den druk moeten ontgelden. De kleinere bleven over het algemeen heel. Aan de Rokinzijde bezweken aan zij- en achter gevel de vier groote ruiten. Aan den kaDt van het Beurapoortje een groote en een kleine ruit, aan de zijde van den Vijgendam de twee ruiten van het daar gevestigde drijfriemen- magazijn. TWEEDE KAMER. Offlciarsn-machlnlstsn. De heer Roodhuyzen heeft den löden Februari de volgende vragen ingezonden I. Waar eerst in Augustus 1917 de eerste officieren machinist 3de klas se van de school te Dordrecht zullen komen, en op dit oogenblik nog 149 machinisten en adjunct-machinisten op hun aanstelling als zoodanig wach ten, verooi looft ondergeteekende zich de vraag, hoe en wanneer de, bevor dering van de tegenwoordige machi nisten en adjunct-machinisten tot officier machinist zal plaats hebbeD. IL Hoe zal de promotie van de officieren-machinist géregeld worden en welke uitbreiding in de hoogero rangen brengt de reorganisatie mee III. Wat zal er geschieden met de, om welke reden dan ook, in Augus tus 1917 nog niet tot officier-machi nist bevorderde machinisten? De minister van marine heeft daar op den 3den dezer geantwoord: I. De eerste vraag vindt haar be antwoording in het voorkomende op pagina 8 der Memorie van Toelich ting behooronde bij het wetsontwerp tot vaststelling van het Vide hoofd stuk der staatsbegrootiDg voor het dienstjaar 1915, luidende: „Wanneer zij (de adspirant machinisten, die een vijfjarigen cursus hebben gevolgd) September 1917 het instituut verlaten en tot officier-machinist der Ede klasse worden aangesteld, zullen de aan wezige machinisten, wanneer zij daar voor in aanmerking komen, mede tot dien rang worden bevorderd". Dit wordt nog nader toegelicht in de Memorie van Antwoord betreffende dat wetsontwerp (zitting 1914—1915, 2), onder het hoofd „Opleiding voor machinisten", pagina 6. II- In de promotieregeling van de officieren-machinist 3de klasse tot hoogere raBgen zal, voor zoover het zich laat aanzien, geen w(jzigiDg noodig zijn. Het benoodigde aantal officieren machinist in de hoogere rangen wordt niet beheerscht door de reorganisatie, maar door de eischen van den dieDSt. De toekomstige samen stelling van de vloot is daarbij een factor van overwegenden aard. De reorganisatie zal op zich zelf dus geen uitbreiding in de hoogere rangen medebrengen. III. De machinisten die, om welke reden dan ook, in 1917 niet tot offi cier machinist worden bevorderd, zul len als zoodanig in dienst kunnen blijven of op verzoek uit den dienst kunnen worden ontslagen. Ontslag zal desgewenscht ook verleend wor den aan hen, wier dienstverband nog niet verstreken is. SPORT. Verslag wedstrijd Holland l-Halder I. Als scheidsrechter Carro om 2 uur beginuen fluit, koestert een heerlijk voorjaarszonnetje de kampplaats. Het begin is een doelloos heen en weer getrap. Het is aan allen te zien, dat de gedwongen wekenlange rust geen goed heeft gedaan. Helder komt er het eerst wat in en zit spoedig voor het doel van Holland, maar de uit muntende keeper red schitterend. Het spel van Holland wordt allengs beter en goed combineer end wordt er een aanval ondernomen op Helder's veste. Maar daar Roel in actie. Keurig maait bij de bal voor de rechtsbinnen weg en geeft zijn voer ingezonden Mededeeling. r Zonuwan an Liet hoede gelegenheid. Maar daar is helaas het goede samenspel weer eenB niet te vinden. Er wordt te veel ge pingeld en gedreven, wat aan de vurige en uitstekend spelendo backs der tegenpartij gelegenheid gaf, tel kens de bal af te nemen en te retour- neeren. In deze periode verdwenen eenige mooie, voorzetten van Jac. Vermelding, helaas tot drie maal toe in keeper's handen. Dan volgt een mooi opbrengen door Holland's half, deze passeert vlug naar zijn rechtsbinnen. Helder's keeper tracht nog een zeker punt door uitloopen te redden, doch wordt ge passeerd en meenen wij al de bal te zien zitten, toen van Arnhem do aansuizende bal nog met de band uitslaat. De welverdiende strafschop hierop wordt keihard tegen de paal geschoten en weg gewerkt. Dat was dus een reuzenbof voor H.F.C., echter slechts voor een oogenblik, want een paar minuten later werd de bal, door verkeerd begrijpen van de backs on houdbaar ingezet, juist 2 minuten voor rust. Holland leidt dus welj verdiend. Het spel na rust viel van H.F.C. zeer tegen. Het leek of alle spelers vermoeid waren (heeft de Zaterdagavond daar schuld aan, heeren?). Holland kreeg hoe langer hoe meer overwicht en wist spoedig na elkander nog twee maal Riemers verschalken. Werkelijk- pracht- schoten. Nog 10 minuten te spelen. Roel vink gaat naar voren en werke lijk doelpunt hij daar met een keurig overgehaald schot. 3 1 en daar bleef het bij. Uitstekend den geheelen wedstrijd was Roelvink, goed Riemers en v. Arnhemde andere heeren kun nen stukken beter. Een woord van lof nog aan Riemers, die aanstonds bereid was, daar Persoons ziek was, mede te gaan en werkelijk, ofschoon niot getraind, als van ouds zeer be trouwbaar bleek. Tongen, Riem, je moet weer voor goed onder de lat. H.F.C. kan je nog niet missen. Sancta slmplicltas. Een eenvoudig boertje, dat nóóit zijn gehucht had verlaten, is sinds de mobilisatie in een groote stad in gekwartierd en moet op een nacht op wacht staan bij de gasfabriek. De vier groote gashouders zijn vol en reiken tot aan den nok van de Ijzeren staketsels. Maar gedurende den nacht zakt door het gasver bruik «en van de vier omlaag. Het boertje ontdekt bij het ochtendgloren het verdwijnen van den gashouder en bij het aflossen zegt hij stamelend tot den sergeant: „Ik, ik, weet niet, wie 'm gestolen heeft, maar één van die dingen is weg." Ingezonden Mededeeling. Waterzucht geen ziekte. Waterzucht dient uiet beschouwd te worden als een ziekte, maar als een ziekteverschijnsel. De ziekte zelf zetelt gswcoDlljk in de nieren. Trage nieren onttrekken namelijk niet voldoende water aan het bloed er dit water verspreidt zich op andere -. En de onnatuurlijke afscheiding uit de bloedvaten leidt tot waterzuch tige zwellingen onder de oogen, in de ledematen en het lichaam. kenmerkend verschijnsel van waterzucht ls, dat de zwellingen zich slechts langzaam weder vullen, nadat men er met dtn vinger op gedrukt beeft. Als de nieren de oorzaak z|in, treden gewoonlijk ook urine-stoornis- sen, rugpijn en bezinksel in het water op. Dampbaden en aftapping verlichten ongetwijfeld het verschijnsè!, maar genezen het niet. Er is geen betere behandeling in zulke gevallen dan met Foster's Rugpijn Nieren PilleD, die de nieren tot werkzaamheid brengen, heelen en versterken, en het urinezuur en de andere belemme rende onzuiverheden uit de urint-ka- nalen verwijderen. Zij verschaffen een vrijen uitweg aan het opgehoopte water, en de waterzuchtige zwelliogen verdwijnen langzamerhand. Een ge regelde leefwijze, voldoende rust, warme baden en fri8sche lucht, alsook weinig gebruik van vleesch, thee, koffie en alcohol zijn bevorderlijk voor uwe genezing. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hielpen zelfs in gevorderde gevallen van nierkwalen en de daaruit voort vloeiende kwalen als waterzucht, nier- gruis, rheuraatiek, rugpijn, ischias, niersteen, spit enz., hoewel natuurlijk de beste resultaten verkregen worden bU tijdige behandeling en gebruik bij het optreden der eerste verschijnselen van nieraandoening. Te Den Heldor verkrijgbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 98. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel b 11.75 voor één, of f 10.- - voor zes doozen. Eischt de echto Foster's Rugpijn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (61)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1