HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wièringen en Anna Paulowna No. 4504 DINSDAG 14 MAART 1916 44e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per -posf 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/, 0.85 Modeblad 65 75* 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij voorultbeL) 30 cent Elke regel meer 6 oL Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cenL Elke regel meer 15 cent Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Broota letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 2j cent DEj OORLOG. Da officieels legerberlchten van 10, 11 en 12 Maart. Van het Westelijk front. Het Fransche avondbericht van den lOen spreekt van een hevig bom bardement ten W. van de Maas een niet grooten kracht ondernomen aan val op de F r a n s c h e stellingen in het Ra venbosch. Verscheidene achter eenvolgende aanvallen werden afge slagen. De Duitschers leden hierbij geweldige verliezen. Niettemin liepen de Duitschers ten slotte storm met een geheele divisie, waardoor zij er in slaagden dat deel van het bosch weder te bezetten, hetwelk de Fran- schen veroverd hadden. O. van de Maas werden de stellingen bij Douaumont weder aangevallen, doch zonder succes. Eveneens werd een op Vaux gerichte aanval tot sta^n gebracht. In de Maas werden by St. Mihiel drijvende mijnen gelegd, teneinde bruggen te vernielen. ZU werden evenwel tijdig door de Franschen opgemerkt en onschadelijk gemaakt. In het Fransche middagbericht van den Hen wordt gezegd dat de Duit schers na een hevig bombardement tusschen Tronjon en Berryau Bac een aanval deden op een vooruitstekend stuk der Fransche stellingen in het Bois an Buttes. Zij bezetten den N.W. hoek en het Westelijk deel. Na een buitengewoon hevig gevecht werden de Duitschers weden verdreven. Even eens werd Westelijk van de Maas werd een belangrijke loopgraaf bij Beithincourt genomen, doch deze werd door een tegen-aanval heroverd. De Duitschers verdubbelden hunne pogingen ten Oosten van de Maas bij Vaux. In het O. deel veroverden zij eenige huizen, doch tot het Weste lijk deel van het dorp konden zij niet doordringen. Op de hellingen van de hoogten waarop het fort Vaux gele gen is maakten de Duitschers eenige vorderingen. Zy konden evenwel niet doordringen tot aan de prikkeldraad versperringen vóór het fort. Verder naar het Z. en in Lotha ringen artillerie-gevechten. Den llen kreeg men den indruk vau een verslapping der Duitsche aanvallen. Het bombardement was minder krachtig, terwijl ook de infan terie niet aanviel. Het bericht van den 12en maakt dan ook slechts melding van eenige artillerie-gevechten, welke het hevigst waren bij Douaumont en Vaux. In Woövre verloren de Franschen een kleine schans bij den weg Etain—Eix. Een Duitsch bericht van den llen meldt een succes, behaald ten N.W. van Reims. Hier namen Saksische regimenten met zeer geringe verliezen de in sterke staat van verdediging gebrachte stellingen in het stuk bosch ten Z.W. ten Z. van Ville au Bois, 20 K.M. ten N.W. van Reims, over een breedte van 1400 M. en met een diepte van ongeveer 1000 M. bestormd. Aan niet gekwetste ge vangenen vielen 12 officieren en 725 man in hun handen, aan buit 1 re volverkanon, 5 machinegeweren, 13 mljnwerpers. Op den Westelijken oever van de Maas zijn de laatste nog door de Franschen in het Raven- en Cumières-bosch bezette nesten opgeruimd. De tegenaanvallen der Franschen werden afgeslagen. Volgens de mededeeling van den 12en hebben de Franschen ten W. van de Maas verscheidene aanvallen gedaan tegen de nieuwe Duitsche stellingen. Hierbij leden zy zware verliezen, zonder vooruit te kunnen komeD. Verder wordt een opgave gedaan van den tot nu toe in het Maasge bied behaalden buit. Deze bestaat uit: 189 kanonnen, w.o. 41 zware, en 232 machinegeweren. Het aantal ge vangenen is gestegen tot 430 offi cieren en 26.042 man. Van de overige fronten in Europa weinig nieuws van beteebenis. Van het Russisch-Turksche front. Van bolaDg is het verder voort rukken der Russen in Perzie en vanuit Erzeroem. In Perzie hebben zij nu reeds de stad Kerind (200 K.M. N.O. van Bagdad) bezet, zoodat het er voor 'de Turken niet erg roos kleurig begint uit te zien, en de Engelschen te Koet el Amara indien de opmarsch der Russen zoo doorgaat eerlang zeer zeker een flinke hulp zullen krijgen. Het op- driDgeD der Russen uit het W. zal de Turken wel noodzaken hun troepen bij Koet el Amara terug te nemen, of er gedeelten aan te onttrekken, waardoor de Engelschen met kans op succes zouden kunnen aanvallen. Volgens een Turksch bericht onder namen de Engelschen vanuit Sjeich Osman (by Aden) met 6600 man een opmarsch naar Afloch. Door een tegenaanval werd de aanval tot staan gebracht. Na een gevecht van drie uren, dat hierop volgde, werden de Engelschen tot den terugtocht ge dwongen. 4 K.M. ten Z. van genoemde plaats trachtten zij toen stand te houden in van te voren gereed ge maakte stellingen, doch ook hieruit werden zij verdreven, zoodat zU zich weer naar Sjeich Osman, onder be scherming van het vuur der oorlogs schepen, moesten terugtrekken. De duikboot- en [mljnoorlog.a In den nacht van 10 op" 11 Maart zijn het Fransche stoomschip „Loui- siana" (5109 ton) en de Noorsche bark „Silus" (1053 ton) zonder vooraf gaande waarschuwing ia de buurt van Havre getorpedeerd. 4 opvaren den werden gedood, 2 gewond en 1 vermist. Aan boord van de „Silus" bevonden zich eenige Amerikanen waarvan er 7 werden gered. ggNaar een bericht uit Washington meldt, beschouwd men den aanval op de „Silus" als een ernstig feit. Indien het waar is dat de „Silus" zonder waarschuwing werd getorpe deerd, zou het in strijd zijn met de door de centrale mogendheden aan de regeering der Vereenigdo Staten afgelegde beloften. Volgens een bericht van de Engel- sche admiraliteit is de hulpkruiser „Fauvette" aan de Oostkust van Enge land op een mijn geloopen en gezon ken. Twee officieren en twaalf man kwamen om. In de zwarte zee is de Russische torpedoboot „Luitenant Poestsjin" in de lucht gevlogen. Volgen3 een Bul- gaarsch bericht liep het vaartuig voor Warna op een mijn. De Russische mededeeling m6ldt daarentegen dat twee torpedobooten op 9 Maart op verkenning zijnde in de buurt van Warna, door vijandelijke onderzeeërs werden aangevallen. Een der torpedo booten vloog in de lucht. Een gede der bemanning werd door de andere boot gered. De toestand In Bulgarije. Parijs, 12 Maart. De correspondent van de „Pelit Parisien" te Saloniki seint, dat volgens betrouwbare be richten uit Sofia aldaar Maandag j.1. door boeren en vrouwen een heftige betooging is gehouden tegen den koning en minister-president Rados- lawof, waarbij zij riepen: „Weg met de Duitschers, wij willen vrede." Er hadden vechtpartijen plaats tusschen de menigte en de politie. De gewa gende macht moest tusschen beide tomenvier personen werden gedood 1 ongeveer 100 gewond. Naar men verneemt, zijn eenige officieren, die beschuldigd werden een samenzwering tegen het leven van koning FerdiDand te hebben gesmeed, te Sofia gefusilleerd. Een groot aantal burgers zyn in hechtenis genomen wegens anti-Duit- sche betoogingen. Wie bezetten het fort van Vaux? Wie zijn in het fort van Vaux De Duitschers of de Franschen Dat was de groote vraag, waarop wij steeds in de wederzijdsche offl- cieele mededeelingen tevergeefs een 3ntwoord zochten. Nu weten wy het echter. Het ant woord op die gewichtige vraag is: de Franschen. Parijs zegt het, en Berlijn zegt bet. Het fort van Vaux is ia Fransche handen. Of nu het fort nimmer door de Duitsche infanterie is aangevallen, laat staan genomen (de Fransche lezing), dan wel of de Posensche re- serée-roglmenten het fort in den nacht van 8 op 9 Maart stormendèrhand hebben veroverd en later door een tegenaanval der Franschen er weer uit zijn geworpen (de Duitsche lezing), is wel-is-waar nog niet opgehelderd, maar doet er nu minder toe, nu het resultaat volgens Duitsche zoowel als Fransche berichten hetzelfde is. Het fort van Vaux is in Fransche handen. Daar stemmen de berichten tot Zater dag ontvangen, tenminste in over een. Het Berlljnsche bericht noemt de tegenaanvallen der Franschen, waardoor ze weer voet kregen in Vaux, „krachtig". De verliezen van de Franschen waren daarbij zwaar." Dat zal wel zoo wezen en het is het punt, waar de aangevallen partij altijd over pleegt uit te weiden. Zoo hebben ook de Franschen bij al hun berichten van den laatsten tijd over de aanval len der Duitschers bij Verdun den nadruk op de groote verliezen van den aanvaller gelegd. Maar de Fran schen doen telkens tegenaanvallen en ongetwijfeld worden aan beide zijden schrikbarende verliezen geleden. Het bericht, dat het Duitsche hoofd kwartier Zaterdag heeft uitgegeven, moet, dunkt ons, in Duitschland een teleurstellenden indruk hebben ge maakt. Hadden de Duitschers de Fransche lezing van het verloop van den strijd gehad: „geen duim gronds gowon- dan was er geen reden tot verheuging geweest, maar ook geen ontnuchtering gevolgd. Nu zal ei1 in Duitschland blijdschap naar aanleiding van het bericht van de verovering van het fort van Vaux hebben geheerscht, en teleurstelling moet er zijn gewekt door het be richt, dat het weer aan de Franschen verloren is gegaan. De tusschengevechten, waarin de Franschen op beide vleugels terrein verloren: Forges en Regnevillolinks van de Maas, en Fresnes rechts van de Maas, schenen voor de Franschen geen gunstig voorteeken voor het oogenblik, dat weer een groote aan val van de Duitschers zou komen. Toen dat oogenblik echter daar was, hebben de Franschen zich, niet alleen, zooals te verwachten was, met groote dapperheid, maar totdusver ook blijk baar met volkomen succes te weer gesteld. Dat is een punt waarop de Duitsche en de Fransche berichten, trots alls tegenspraak op nu onder geschikte punten, in overeenstemmen. Zoo ia dan naar allen schyn, af gaande op de berichteD, van beide zijden, ontvangen, de staat van zaken' voor Verdun op dit oogenblik voor de Franschen gunstig. Reden tot vol komen gerustheid bestaat er voor de Franschen evenwel nog niet. Daarvoor staan de Duitschers nog veel te dicht op de vesting. Gerust heid omtrent Verdun kan er voor de Franschen eerst bestaan, als zij er in slagen de vesting weer lucht te verschaffen, gelijk hun gelukt is na den eersten aanval van de Duit schers op Verdun, in September 1914. BINNENLAND. Prov. Staten van Noord-Holland. Verschenen is het rapport der com missie uit de Staten, beiast met het onderzoek van de nota. van Ged. Staten betreffende den watersnood. Allereerst wordt in het rapport besproken de tegenwoordige toestand, in de eerste plaats de toestand in Waterland. Verschillende leden hebben de vraag gesteld, wanneer de dichting van de nog openliggende gaten tot 2 meter plus A.P. zal zijn volbracht. De hoofd-ingenieur meende zich te dien aanzien van het doen van eenige bindende mededeeling te moeten ont houden. Het al- of niet opschieten van dit werk is van zoovele facto ren, waarop mét den besten wil van de wereld geen invloed kan worden uitgeoefend, afhankelijk, dat het noemen van een bepaalden termijn hoogst gevaarlijk zou zijn. De schade door den tweeden storm op 17 Febr. aangericht, is gelukkig nog al mee gevallen en de vertraging van de afwerking daardoor ontstaan, kan op ongeveer een halve week worden geschat. Indien 't mogelijk zal zijn ond6r eenigszina normale omstandig heden te blijven doorwerken, zal men over een maand „een heel eind verder zijn". Een der leden, daar ter plaatse bizonder bekend, toonde zich met den gang van zaken te Anna Paulowna weinig ingenomen. Z. i., had men dadelijk een deskundig aannemer aan 't werk moeten zetten met de op dracht al hetgeen noodig mocht blij ken te verrichten, waaronder begrepen de onmiddellijke versterking van de ernstig bedreigde dijken. In plaats van zoo te handelen, heeft men den kostbaren tijd verdaan met't maken van plannen en heeft men, nadat daarmede 3 weken waren heengegaan, ten slotte alleen het dichten van de :ane breuk aanbesteed. Dienten gevolge zal men, indien onverhoopt door een nieuwen storm op een andere plaats een gat wordt geslagen, ook het herstel van die breuk weer opnieuw moeten gaan aanbesteden, enz. Door een dergelijke wijze van werken loopt de polder groot gevaar. Komt er ook een doorbraak van den Oostdljk, die al enorm heeft geleden en een feilen aanval niet meer zal kunnen weerstaan, dan i3 de geheele Anna Paulownapolder verloren. Dit beweren bleef niet onweer sproken. n dijk, zoo werd aangevoerd, moet zóó worden opgebouwd, dat de verschillende onderdealen ten slotte een stevig geheel vormenindien aan dergelijke voorbereiding en afwerj king betrekkelijk veel tijd wordt be steed, is deze allerminst verloren. Solide gaat in deze boven vlug. Kun- beide te zamen gaan, dan is dut natuurlijk 't allerbeste. Uit de door den hoofdingenieur gegeven uiteenzetting bleek, dat van al de in de Zuiderzeedijken geslagen gaten de breuk te Anna Paulowna de grootste is. Hare breedte is 134 Bovendien is dit gat uiterst moei lijk te bereiken. Men h6eft in den Anna Paulownapolder geen centrum van waaruit kan worden geageerd; de toegang tot den polder is zeer lastig, vooral nu de Oude Sluis is afgeslotende wegen staan onder. Niettegenstaande dit alles, heeft men gedaan wat men kon. Het polder bestuur is onmiddellijk krachtig op getreden inzake 't maken van nood- waterkeeringen, en de stelling-com mandant te Helder heeft flinke mili taire hulp verleend. Het verwijt, dat men alleen het dichten van het be staande gat heeft aanbesteed is, naar het oordeel van den hoofd-ingenieur, ODJUiSt. (Zie verder 2e pagina.) Varkensvleeschvoorzlsnlng. Door den Directeur van het Rijks Centraal administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen is aan verschillende burgemeesters eene circulaire gericht, waarin wordt me degedeeld, dat niet kan worden door gegaan met de verstrekking van var- kensvleesch tegen den prijs van 70 ets. per K.G. slachtgewicht. Sinds enkele weken is de uitvoer van var- kensvleesch niet toegestaan, doch een in de laatstemaanden aan 1915 ge vormde reserve maakte het mogelijk de leveringen van goedkoop varkens- vleesch te vervolgen, al zullen die dan belangrijk ingekrompen moeten wor den. De inkoopprijzen worden thans 80 en 85 cents, opdat zoo lang mo gelijk van de reserve kan worden ge bruikt, terwijl de eerstvolgende weken de aanvoer waarschijnlijk niet vol doende zal zijn. Binnenkort zal men wel weder nieuwe distributie kunnen verwachten. Vallightld ter zes. De groote Nederlandsche zeesleep boot „Theems", van den Internatio nalen Sleepdienst te Rotterdam, is voor drie maanden door de Holland Amerika-lljn gehuurd. Deze sleepboot met een groote hoe veelheid reddingmateriaal, draadlooze telegrafie, enz. uitgerust, ging Zater dagavond voor het eerst uit ter be geleiding van het naar New-York be stemde stoomschip „Yeendljk." Ze gaat tot het Kentish Knock-vuurschip met de „Veendijk" mee en wacht dan aldaar op de thuiskomende „Nieu Amsterdam" Telkens wanneer er weer een boot van de Holland - Amerika lijn uitgaat of binnenkomt, gaat de Theems heen en weer naar het Kentish Knook. Deze veiligheidsmaatregel zal aan passagiers en bemanning de gerust stelling geven, dat er steeds hulp aan wezig is. Da „Colchsstsr" binnen, de „Zaandijk" op een mijn geloopen. Het stoomschip „Colchester", waar van werd gemeld, dat het zinkende was voor de Theemsmonding, is Zondagochtend te 4 uur 30 min. aan den Hoek van Holland binnenge komen. Dit schip heeft echter Zater dag hulp verleend aan het stoomschip „Zaandijk" van de Holland-Amerika lijn (dat op een mijn was geloopen) en dit gedurende eenigen tijd gesleept, intusschen draadloos seinende om sleepbooten. Nadat de sleeptros ge broken was en andere schepen, o.a. een Noorsch schip, in de nabijheid waren gekomen om hulp te ver- leenen, heeft de „Colchester" de reis voortgezet. Van de „Colchester" zijn de bolders gebroken. Volgens een bericht van het Zondag morgen te Rotterdam binnengekomen s.s. „Westerdijk", is het s.s. „Zaan dijk" nabij Kentish-Knock op een mijn geloopen. Naar vernomen wordt, bestaat geen vrees voor verlies van menschenlevens. Onze Rotterdamsehe berichtgever seint nog: De „Co.lchester" is Zondag middag hiér voor den wal gekomen. Alles wel. Hieruit blijkt, dat het be richt, als zou dit stoomschip bij het Kentish-Knock stoomschip in zinken den staat zyn verkeerd, onjuist is geweest. De kapitein van de „Colchester" deelde mede, dat hijin de eerste plaats oponthoud heelt gehad door het slechte weer. Een tweede ver traging had hij bij het Kentish- vuurschip, waar het stoomschip „Zaandijk" der Holland-Amerika lijn werd aangetroffen met het voorschip vol water, vermoedelijk door het stooten op een mijn. De „Colchester" nam .de „Zaandijk" op sleeptouw, doch kon, na het breken van den sleeptros, geen verdere hulp ver- Op een sein van de „Col chester" kwamen toen Engelsche patrouillevaartuigen te hulp en zette de „Colchester" de reis voort. De kapitein van de „Colchester" was overtuigd, dat het genoemden schepen gelukt zou zijn de „Zaandijk" be houden over de Theems te brengen. De „Zaandijk" is een vrachtstoom schip van bruto 4188 ton, dat in 1899 werd gebouwd.) (H.blad.) De motoraak Speculant. Twéé deskundigen (tevens schei kundigen) hebben Zaterdag een onder zoek iDgesteld in de uitgebrande motoraak Speculant, die nog steeds onder politietoezicht ligt in de Oo3- terhaven te Enkhuizen. Bij het onder zoek zijn onder de buikdeeling onge veer 1800 liter lijnolie, vermengd met gesmolten margarine, naar boven ge bracht en in vaten geborgen. De motor was wel vuil, maar niet bepaald beschadigd en had alleen wat door aantastiög van het zee water, dat bij don brand door de bui tenboordskranen moet zijn binnenge- loopen. De lading was verzekerd op beurspolis, het schip, thuis behoorende te Rotterdam, bij de Maatschappij toe verzekering van Ijzeren schepen te Hoogezand. De schipper ligt nog steeds in de ziekeninrichting te Enkhuizen. Cacaopoeder. Aan het Maasstation te Rotterdam is beslag gelegd op tien duizend kilo gram cacaopoeder, verpakt in 110 zakken. De Duitscber F. J. L, te Amster dam woonachtig, kocht deze partij door tusschenkomst van een koopman te Utrecht en betaalde vooruit, in mindering van de koopsom, f 4000 contant. Toen hij nu aan het Maas station te Rotterdam kwam om de cacaopoeder in ontvangst te nemen, bleek reeds bij het openen van den eersten zak, dat do party niet vol deed aan de in zyn bezit zijnde schrif telijke analyse van het monster. Een monster, daarna door den Duit- 8cher genomen en scheikundig onder zocht, bracht aan het licht, dat de cacaopoeder behalve 25 percent schil len, ook z3nd en asch bevat. De party was reeds in handen van een twaalftal koopera geweest vóór de Duitscher haar kocht. De eerste kooper betaalde de cacaopoeder met f 1.05 per Kilogram, de Duitscher betaalde er f 2.60 per Kilogram voor. Darmen. Ten gevolge van gebrek aan grond stoffen, veroorzaakt door weigering van de N. O. T. om sedert het begin van December onder N. O. T.-condities uit Amerika te Rotterdam aangevoer de darmen af te geven, heeft 1_ firma S. van Hessen Zn., aldaar, ruim 50 personen van haar personeel moeten ontslaan. PLAATSELIJK NIEUWS. Aan hst verslag van de bevindingen en handelingen der Gezondheidscom missie Ingesteld door de gemeente Helder gedurende het jaar 1915 ontleenen wij nog hot volgende: Varbetering van woningen. Krachtens het voorschrift van arti kel 11 sub a der Woningwet werd aan B. en W. eene woning aange wezen als ongeschikt ter bewoning, maar die door het aanbrengen van de noodige verbeteringen in bewoon baren staat zou kunnen worden ge bracht. Krachtens het voorschrift van art. 11 sub b der Woningwet, heeft de Commissie in 1915 aan B. en W. 81 woningen aangewezen, waarbij, of schoon zij niet ter bewoning onge schikt wareD, bet aanbrengen van verbeteringen noodzakelijk was. Voor zoover de toestand niet reeds verbeterd bleek te zijn, werden tel kens door B. en W., blijkens de door aan de Commissie in afschrift toegezonden besluiten, de eigenaren tot het aanbrengen van de noodige verbeteringen aangeschreven. Van een dezer eigenaren ontving de Commissie een schrljveD, waarin hy zich beklaagde over den huurder, die belahgryke veranderingen aan het huis wenschte, zijne verwondering erover uitsprak, dat de Commissie zich niet vooraf met den eigenaar in verbinding had gesteld en de Com missie verzocht den huurder erop te wyzen, dat de door hem (huurder) ge wenschte verbouwing niet zou plaats hebben. De Commissie antwoordde daarop, dat zij in dezen handelde volgens art. 11 fier Woningwet; dat het niet haar taak was, zich te vergewissen van den wil cf onwil van den ver huurder, noch zich in te laten met geschillen tusschen huurder en ver huurder, zoodat z(j dan ook geene aanleiding kon vinden om zich tot den huurder te wenden. Overigens vestigde zy de aandacht van den eigenaar erop, dat door hem geene andere verbeteringen behoefden te worden aangebracht, dan vervat waren in de aanschrijving, door hem van het bestuur der gemeente Helder ontvangen. Onbewoonbaar verklaarde woningen. Onder dagteekening van 16 Maart 1915 berichten B. en W. dat voor het gezin, gehuisvest in de onbe woonbaar verklaarde woning Oude Kerkstraat 5b (zie vorig jaarverslag blz. 11) nog steed3 geene andere woning was gevonden, zoodat het hun gewenscht voorkwam den Ge meenteraad nogmaals voor te stellen den termijn van ontruiming met zes maanden te verlengen. Hieromtrent verzochten zij het advies der Com missie. De Commissie antwoordde hierop 13 Maart, dat het ook haar voor kwam, dat bij den bestaanden woning nood in deze gemeente wel niet an ders kon worden gedaan, dan den ontruimingstermijn nogmaals met zes maanden te verlengen. „Intus schen", aldus gaat het schrijven ver der, „zal Uw College wel met de Commissie van oordeel zijn, dat deze toestand op den duur niet kan wor den bestendigd. Dat eene woning met het opschrift „Onbewoonbaar verklaarde woning" bij voortduring bewoond blijft, verhoogt den eerbied voor de wet niet, In aanmerkiDg nemende, dat woningen, zooals die door de hier bestaande vereenigingen voor volkshuisvesting worden ge bouwd, voor dit gezin nog te duur zijn, zal de oplossing voor dit en voor dergelijke gezinnen wel moeten wor den gezocht in het bouwen van woningen, hetzij door de gemeente zelve, hetzij door eene vereeniging voor volkshuisvesting met voorschot en bijdrage van Rijk en Gemeente. Vertrouwende, dat deze zaak door Uw College ernstig wordt overwogen, heeft de Commissie de eer tot be doelde verlenging van den ontrui- ming8termijn te adviseeren." Toen de nieuwe termijn wederom verstreken was, heeft het hier be doelde gezin eene woning kunnen krijgen in het nieuw-gebouwde Tuin dorp. Onbswoonbaarvarklarlng. Van den heer J. Kor ver, arrondis- sements-schoolopziener te Helder, kwam, gedateerd van 29 April 1915 een schrijven in omtrent den toestand vac de woning LaDgestraat 95a. Dit gaf de Commissie aanleiding, deze woning, haar reeds bekend, nogmaals te bezoeken en, daar verbetering niet wel mogelijk scheen, haar met de zich in hetzelfde gebouw bevindende woning 95b voor onbewoonbaarver klaring voor te dragen. Het maakte daarbij een punt van overweging uit of ten aanzien Yan eenige wonin gen in de Breeatraat, terzelfder tijd door de Commissie bezocht, een soortgelijk voorstel zou worden ge daan. De Commissie meende dit ech ter met het oog op den bestaanden woningnood te moeten uitstellen, totdat wellicht door de voltooiing van het Tuindorp deze woningnood zou zijn verminderd. Zij gaf van deze overweging aan B. en W. kennis en weeB daarbij nogmaals op hetgeen door haar in hare brieven van 25 April 1914 en 18 Maart 1916 was gezegd over de wensichelljkheid van het bouwen vau goedkoope woningen door of met steun va-n de gemeente. De woningen LwigeBtraat 96a en 95b werden bQ besluit van 24 Augustus 1915 ocbewoonbaar ver klaard, met een ontruimingstermljn van zes maanden. Zy waren aan het eind van het verslagjaar nog niet ODtruimd. Opmerking verdient nog, dat het gezin, dat de woning Langestraat 96a bewoont, afkomstig is uit een der in 1914 onbewoonbaar verklaarde wonin gen in de Oude Kerkstraat. Deze menschen worden dus door de onbe woonbaarverklaringen van het eene krot naar het andere gejaagd. Tegen het eind van het jaar meende de Commissie met hare voorstellen omtrent de andere boven bedoelde woningen niet langer te moeten wachten, en zoo werd op 17 Decem ber 1915 geadviseerd tot onbewoon baarverklaring van de woningen Bree- straat 63 a, b, c d, f en g, Oude Kerkstraat 17a, Achtergracht W. Z. 65a (twee bovenwoningen) Smid straat 30. Omtrent deze woningen was aan1 bet eind van het jaar door den Gemeenteraad nog geen besluit ge nomen. Wonlngraserve. Op 1 Juli 1915 werd, onder leiding van den Controleur der gemeente belastingen weder een telling der ledigstaande woningen verricht. De uitkomsten van die telling zijn ver zameld in een tabel. Uit die tabel blykt, dat de toestand nog ongunstiger geworden is. Terwijl er op 15 Januari 1910 nog 42 woningen ledig stonden met een huurprijs beneden f 8 per week en dit aantal op 1 Januari 1915 15 bedroeg, bleek het nu tot 2 gedaald. Al mogen tydefijke omstandigheden de mobilisatie, de overplaatsing van de arbeiders der Marinewerf te Amster dam hierop invloed hebben gehad, het valt toch niet te ontkennen, dat de woningnood in de laatste jaren fis nijpender is geworden. Uit latere tellingen zal blijken, in hoe verre de toestand door den nieuwen aanbouw verbeterd iB. Stokers Gasfabriek. Inzake de stokers aan de gasfabriek (zie vorig jaarverslag blz. 16) werd op 21 Januari het volgend advies aan B. en W. gezonden: „Het heeft de aandacht der Gezond heidscommissie getrokken, dat een deel der stokers aan de gasfabriek onmiddellijk na het werk voor de retorten, naar buiten gaat om de cokes weg te brengen, althans dat dit gedurende een gedeelte van het jaar het geval pleegt te zijn. De Commissie heeft de eer, Uwe aandacht te vestigen op de'wenache- lljkheid om in deze werkwijze verbe tering aan te brengen. Dit zou kun nen geschieden door het wegbrengen van cokes aan andere personen op te dragen dan de bovengenoemde, of wel door bet opslaan van den cokesvoor- raad op zoodanige wijze, dat men b{j het wegbrengen van de cokes niet in de buitenlucht behoeft te komen, zooals dit b.v. aan de gasfabriek te Alkmaar het geval is. Tevens vestigt de Commissie Uwe aandacht op de wenschelljkheid- om de gelegenheid tot baden voor de stokers te verbeteren en uit te brei den." Op dit advies werd onder dagtee kening van 17 Februari 1915 vanB. en W. het volgend antwoord ont vangen _,Naar aanleiding van Uwe missive van 20 Januari jJ. betreffende het vervoeren van cokes uit de stokerij' en uitbreiding van het schaft- en bad lokaal aan de gasfabriek, hebben wy de eer U mede te deelen, dat er oa gehouden onderzoek voor ons geene aanleiding bestaat, daarin verandering te doen brengen." (Wordt vervolgd.) INGEZONDEN. Sport. Van een consul I (Historisch.) Een mislukte Zondag. Eindelijk eens een Zondag met gunstig weerl Niet te warm, weinig wind, geen regen, in één woord: ideaal voetbalweer. Opgewekt maak ik me tegen tweefln gereed den wel bekenden weg naar 't Bolwegterrein in te slaan, met het prettig vooruit zicht een interessanten wedstrijd by te wonen. Uit de courant had ik Zaterdagavond gezien, dat 't bestuur der H.F.C. er in geslaagd was een sterk elftal samen te stellen, en vol hoop op een mooien wedstrijd ver volg ik mijn weg. Op 't terrein aan gekomen, is echter nog niet veel van een voetbalwedstrijd te zien. Naar de West Frisia'spelers in hun eigenaardig zwart Bhirt speurt ver geefs mijn zoekend oog. Alles wat ik ontdek zijn eenige H.F.C.-spelers, die aan 't doeltrappen zijn. In 't doel staat een mijnheer in z|jn beste plunje, die zoo weinig bevreesd is voor z|jn mooie schoenen en dito broek, dat hij 't de moeite niet waard vindt ze voor zijn voetbaltenue te verwisselen. „West-Frisia niet opgekomen in formeer ik by een der jongelui. „Weineen, mijnheer, 't veld is af gekeurd!" is zyn antwoord. Ik vermoed eerst, dat 't jonge- mensch te kort schiet in den eerbied, verschuldigd aan menschen op leeftijd, zooals ik, m.a.w., dat hij me wat op den mouw spelt. Maar een blik op 'sjongelings verontwaardigd gelaat, verdrijft de roerende zedepreek, die ik op 't punt stond ten beste te geven, en mijn gramschap verkeert in stomme verbazing als myn oogen van meergenoemd jongmenscb af dwalen naar 't afgekeurde veld, dat zich voor mg uitstrekt zonder één enkel waterplasje, zender één enkelen modderpoel, als een zwijgend protest tegen de schandelijke belee- diging, haar door den zorgzamen consul aangedaan. Ik loop 't veld eens op en ontdek werkelijk bij een der doelpalen een minder gezond plekje dat men met de noodige overdrijving als eon modderplek zou kunnen betiteleD, maar zelfs in dat geval toch zeker nog geen afkeuring rechtvaardigt. Dan 't bestuur der H.F.C. maar eens aangesproken, doch ook dit kan me. niet wijzer maken. De heeren zijn bovendien zeer slecht te spreken en niet ten onrechte waarlijk. „Kyk nou es an, mijnheer", zegt er een „wat een schade! Zooveel gulden uitgege- veh om diè wacht af te koopen, zoo veel om dié over te laten komen, •ooveel besteed voor de reclame- itten, de portier is natuurlijk ook present, zelfs de Scheidsrechter is er, en nou is 't veld afgekeurd omdat 't te modderig is vermoedelijk. Wat een kunstlievende leden zal me dat weer kosten" enz. Wacht, daar zie ik den consul van den N.-H.V.B.Hèm es vragen, wat die over 't veld zegt. „Best bespeel baar mijnheer", is zijn oogenblikkelyk antwoord, ,'t Zou niet in mijn hoofd zyn opgekomen den wedstrijd af te seinen om zoo'n reden!" Teleurgesteld neem ik den terug- weg aan, vergeef» mijn hersens pijnigend door 't zoeken naar een aannemelijke reden die den codsuI tot zulk een gewichtig besluit bracht. De wegen eens consuls zijn onna speurlijk! Maar stil, daar gaat me eensklaps een licht op, een licht dat zijn kracht ontleent aan van hier ver verwijderde oorden. Ja, dltt zal het zynl Zonder twijfel speelde den geachten titulair alhier 't illustere voorbeeld van zijn Haagschen collega door 't hoofd, die zich onsterfelijk belachelijk heeft gemaakt door onlangs 't Quickveld af te keuren. Vermoedelijk voelde bij in zich een drang dezen diep bespotten voor ganger niet alleen te laten staan op zijn eenzamen post In een kleeding- stuk, waarvan men gewoonlijk zegt, dat het nader i9 dan de rok. En be zield door die menachlievende ge dachte plaatste by zich met één sprong naast zijn verguisden col lega 1Tableau vivant 11 Maar nu, scherts ter zydel Heeft die gewichtige mijnheer wel eens wedstrijden zien spelen o.a. in Zaan dam, Wormerveer, Hoorn, etc.? Zoo niet, dan geef ik hem den goedge- meenden raad eens by Bpelers of toe schouwers te informeeren die wel zoo gelukkig waren. Dan zal hy be merken dat de heeren consuls daar ter plaatse niet zoo'n miDutieuse (ik druk 'terg fatsoenlijk uit) opvattiog van hun taak hebben. Dan zal b(j ook misschien tot 't te waardeeren besluit komen voortaan geen leklasse eischen meer te stellen aan 3e klasse terrei nen, zooals zyn voorganger gewoon was te doen, die daarmee geheel ban delde in den geest van 't Bondsbestuur. Niet dan in de uiterste noodzakelijk heid schrijft dit college afkeuring voor, zoodat een geregelde afwerking van het programma mogelijk is en de betrokken' cltlbs, vooral in deze benarde tijden, zoo weinig mogelyk worden gedupeerd. Denk daar nog eens over na, mijn beer de consul, allicht bespaart het u een minder vleiende vergelijking met een zeker viervoetig dier! U weet wel, van die steen Een teleurgesteld toeschouwer. Ingezonden Mededeeling. Dank u nieren. Dank uw nieren voor uw goede gezondheid. Zij zijn de veiligheids kleppen, die het bloed flltreeren en de vergiften eruit verwijderen. Op wekkende dranken als bier, alcohol, tbee en koffie verzwaren het regel matig flltreerende werk der nieren. Evenzoo te veel eten, voornamelijk van vleescb. En ook overspanning, zorgen en gebrek aan lichaamsoefe ning. Als de nieren verzwakken, kom haar dan onmiddellijk te hnlp. Rugpijn, water3toorniBsen, duizelig heid, zenuwachtigheid of verlies aan gewicht toonen, dat urinaire vergiften zich ophoopen en dat gy rust moet nemen en de nieren verzorgen, anders loopt gij gevaar rbeumatiek, nier steen, waterzucht of misschien chro nische uierontsteking te krijgen. Verminder zoo mogelyk uw werk. Neem dagelijks eenvoudige lichaams oefening (wandeliDg), gebruik minder zwaar voedsel of geestrijke dranken, rust en Blaap meer, en versterk de nieren met Fopter's Rugpijn Nieren Pillen. Urinaire en nier stoornissen zyn een bepaalde ziekte en behandeling dient bepaaldelijk op deze organen gericht te zijn. Fosteris Rugpijn Nieren Pillen dienen alleen voor de nieren en urine wegen, en voor niets anders. Wanneer met dit geneesmlddol wordt begonnen voor de nieren ernstig aangetast zijn, zullen goede resultaten volgen, maar het is niet verstandig om uw nieren lang te verwaarloozeD. Te Den Helder verkrijgbaar bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 98. Toezending geschiedt fr. ca ontv. van postwissel f 1.76 voor één, of f 10.— voor zes doozen. EiBcht de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (52)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1