HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste ~Blad. gratis. Ein gevolg van liafwijra. No. 49»e ZATERDAG 18 MAART 1916 44e JAARGANG Abonnement per 3 rnnd. 65 ct.f frsnco per post 90 et., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 B2>/2 0.85 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummert der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van Hot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ot. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Oroote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 21 cent Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). HOJJ Maart, op: onder: op; ouder: v.m.tn.m, 'Zondag 1» u. «.19 m. S.S6 6.8 6.8 8.0 8.0 Maandag 20 7.89 6 60 6.6 6.10 8.80 8.86 Dinsdag 31 9.2 6.4 6^ 6.18 9.6 9.16 Woemsd. 22 10.28 6.22 6.0 6.16 9.46 0.60 Donderd. 28 11.62 6.46 6.63 8.17 102» 10.30 Vrtldag 24 7.19 6.66 6.19 10.66 1H6 Alterdag 25 m. 1.10 r a7 5.54 6.21 11.40 Zij die zich thans reeds, met ingang van 1 April op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnen de nummers De „Tubantia". Gelijk Don Quichotte tegen de scha pen, zoo schrijft de „N. Rott. Ot." in een hoofdartikel, voert de Duitsche marine oorlog tegen de handelsvloot. De Spaanscbe ridder deed het bij dag don Tirpitz (nu voortaan don Capellè) kiest ook den nacht uit voor zijn aanvallen. En thans is de argelooze „Tubantia", een Van de schepen, die ■ie trots uitmaakten van de Neder landsche handelsvloot, als slachtoffer gevallen. Volgens mededeeling van de directie der Koninklijke Hollandsche Lloyd is het prachtige vaartuig getorpedeerd een bericht uit IJmuiden spreekt van „op een myn geloopen". Het een is al nauwelijks minder erg en ergerlijk dan het ander. Tusschen de twee be staat slechts het verschil van wat in het strafrecht „opzet" en „voorwaar delijk opzet" genoemd wordt. Is het schip getorpedeerd, dan kan aan opzet, of met opzet gelijkstaande verregaande onkunde of nalatigheid, nauwelijks worden getwijfeld. De „Tubantia" was maar niet het eerste het beste vrachtschip, zoo als er zoo- Ingezonden Mededeeling. Da Pink Pillen zijn heilzaam voor ia ironw'op alle leeftijden. Alle vrouwen kunnen zich bescher men tegen de ziekten, die het zwakke geslacht zoo zwaar treffen, door de Pink Pillen te gebruiken zoodra zij bemerken dat hare gezondheid te wenschen overlaat. De Pink Pillen geven bloed en versterken het zenuw stelsel; en nu hebben bijna alle ziekten waaraan de vrouw lijdt, de slapte van het bloed en de verzwakking van het zenuwstelsel tot oorzaak. Aan het kleine meisje geven de Pink Pillen de krachten, die haar organisme op den weg der ontwikke ling noodig heeft, en, door het te versterken, beveiligen zij haar tegen de ongemakken, de koortsen, de epidemieën, waarvan zwakke kinderen de slachtoffers zijn. Op den leeftijd waarop het jonge meisje vrouw wordt, op het oogenblik vau haar vorming, zijn de Pink Pillen haar bijzonder gunstig, want zij be schermen haar tegen de bleekzucht en tegen de bloedarmoede, die haar op dat oogenblik bedreigen, en die, indien men er niet op let, indien men ze laat wortel schieten, de oorzaak worden van een leven van lijden. Bij de vrouw regelen de Pink Pillen de werking van alle organen, verster ken haar, geven haar eetlust, ver sterken haar zenuwstelsel, regelen hare tijdverschijnselen en doen haar die heldere tint, dien schitterenden blik en dat uiterlijk van jeugd behou den, die aan een rijk bloed en een volkomen gezondheid te danken zijn. Bij den kritieken leeftijd, eindelijk, beveiligen de Pink Pillen de vrouw tegen alle ongemakken en ernstige verstoringen,die zich op dat oogenblik voordoenzy helpen haar om zonder gevaar door dat bij uitstek gevaarlijke tijdperk heen te komen. De Pink Pillen zijn de krachtigste wederbelever van het bloed en de beste versterker der zenuwen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacoatakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. - TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 03; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Buig (Texel) bij T. RUIS, en verder 1 verschillende Apothekers en goede Aan onze abonne': buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Heldersch» Cou rant, Zondagsblad en Modeblad lste kwartaal 1916 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 1 April a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhoo ging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2% cent beplakt te worden. De prijs van het Nieuwe Modeblad is thans 75 ets. per kwartaal voor de stad, 85 ets. fr. per post. vele zijn, en die licht met. elkaar kunnen worden verward. Het schip behoorde tot die soort van weinig talrijke schepen, welke elk zeevaarder, die wat belangstelling heeft in zijn vak, kent. Het schip,behoort daaren boven tot eene stoomvaartlijn, waar van vaarplan en vaarroute bekend zijn. Elke oorlogsvaarder, die eenige verantwoordelijkheid voelt, moest er van op de hoogte zijn, dat het schip bij de Noordhinder voorbijkwam. Wanneer dus in het donker het was omstreeks half 3 in den nacht, toen het schip werd getroffen bij Noordhinder maar luk raak op een voorbijgaand groot schip een torpedo is afgeschoten, moet degeen, die daar toe order gaf, met groot6 waarschijn lijkheid, zoo niet met zekerheid heb ben geweten, dat hy de meeste kans had, de „Tubantia" te treffen. Aan roeping, onderzoek, waarschuwing, niets daarvan schijnt te hebben plaats gehad. Het is bar, erger dan tot nu toe nog ten aanzien van een Neder- landsch schip plaats gehad heeft. Met de grootst mogelijke onverschilligheid omtrent de gevolgen moet het schot maar gelost zijn. Er zyn geen woor den te vinden, om deze wandaad, die tegen alle herhaalde Duitsche ver- zekemgen en toezeggingen indruischt, te kwalificeeren. Geen uitvluchten kunneu baten het Duitsche marine- bestuur moet ervoor verantwoordelijk worden gesteld. Heeft de (duikboot.)- kapitein, dfe ihet schot lossen liet, een flater begaan dan is dit eene zaak tusschen hem en zyn marinebestuur. Van Nederlandsche zijde heeft meD daarmede niet te maken hier mocht slechts worden geëisebt, dat nu ein delijk aan de Duitsche vloot instructies zouden 2yn gegeven, waardoor flaters werden voorkomen. Wy hebhen alleen met de levende feiten te doen, en die eischen, dat eens voor goed aan dit ergeriyk bedrijf tegen Nederland sche schepen een oind wordt gemaakt. Dit, in de veronderstelling, dat het schip is getorpedeerd. Is het schip op een mijn geloopen, dan is het feit niet minder ergeriyk. Bij gebruik van verankerde zelfwerkende contactmtj nen moeten alle mogelyke voorzorgs maatregelen genomen worden voor de veiligheid der vreedzame scheep- vaaft is bij de laatste vredescon ferentie zwart op wit vastgesteld. Niettegenstaande dat werden er in het vaarwater, dat het algemeen ge bruikte vaarwater is van de vreedzame Nederlandsche scheepvaart, zonder dat van eenigèn om van „alle mo gelijke" maar niet te spreken voor zorgsmaatregel in het belang van de vreedzame scheepvaart iets blijkt, mijnen geplaatst. Dit toont eene on verschilligheid voor het lot van de neutrale vaart en -eene minachting voor contractueele verplichtingen, die met opzet geiyk staan. Dit is, op voor hand de aausprakeiykheid voor de eventueele gevolgen aanvaarden. Ge ëischt mag worden, dat dit bedryf, dat, naar het schijnt, aan den mond van de Theems reeds lang inpractyk is, althans in volle zee, en in de routen, die de vreedzame scheepvaart genood zaakt is, te volgen, stopgezet worden zal. Kranten-, en professorale protesten zullen dit niette weeg brengen, doch men mag verwachten, dat onze Re geering zich in zeer krachtige termon tot de Berlijnsche autoriteiten zal richten. Zij zal dan verzekerd kunnen zyn van algemeenen bijval in het. td. De positie van kleine landen wordt langzamerhand ellendig in dezen stryd vóór de kleine natiën en vóór de vrye Het is reeds maanden geleden, dat wy hetgeeu van twee zyden tegen ons land wordt gedaan, als „een wed strijd in onrecht" betitelden, en de toestand is er sedert niet beter op geworden. De strijder voor het recht van de kleine natiën houdt ónze sche pen aan, gapt eruit wat van zijn ga- diDg is, belet de toevoeren naar ons land, en dwiDgt onze industrie hoe langer hoe meer tot stilstand. De strijder voor de vrije zee- boort onze schepen zonder meer in den grond, en tracht op die wijze onze scheep vaart en handel onmogeiyk te makeD. Wy dreigen 'onder de belangelooze liefde van de twee strydenden te worden vermorseld ,De Telegraaf' schryft: T«r tere van Von Tlrpltz. In den nacht, volgende op den dag, waarop admiraal Von Tirpitz als leider der Duitsche vloot terugtreedt en opgevolgd wordt door admiraal Von Capelle, „die den duikbootoorlog op onveranderde wyze zal voortzet ten", zooals Wolff er geruststellend by telegrafeert, wordt op ware sluip- moordenaarswyze een Nederlandsch passagiersschip moedwillig getorpe deerd. De mededeelingen omtrent de ramp, die de „Tubantia" getroffen heeft, laten geen twijfel over. Het schip is in den grond geschoten. Het geval is geheel analoog met dat der „Katwyk". Ook dit schip lag op ongeveer dezelfde- hoogte voor anker; ook dit schip droeg op alle mogelyke wijzen de kenteekenen, dat het een Nederlandsch schip was en ook dit schip werd laaghartig beslopen en ten ondergang gedoemd. Nog schynt niet vast te staan, dat geen verlies van menschenleveus te betreuren is, maar wel staat vast, dat de duikboot- oorlog op onveranderde wyze zal worden voortgezet. Welke houding zal de Nederland sche regeering tegenover deze nieuwe misdaad dienen aan te nemen? Zal men een beroep doen op President Wilson, opdat deze een zijner be kwaamste machine-schrijvers naar Den Haag zendt en onze regeering zyn hulp verleent bij het opstellen eener nieuwe nota, de zooveelste, die voor de zooveelste maal gevolgd zal worden dooreen verontschuldiging van Duitschen kant? Zal de regeering zich eindelijk eens plaatsen op het standpunt, dat, waar het opzet of de misdadige schuld zoo duidelijk gebleken is, van veront schuldigingen geen sprake kan zijn? Of moet men als eenige verontschul diging misschien aannemen, dat de officieren van deze Duitsche duikboot ter eere -van het aftreden van Von Tirpitz, stomdronken waren en als aangename afwisseling te midden van het knallen van de kurken der champagneflesschen een torpedo af schoten op het eerste het. beste schip, dat hen in don weg kwam? Zelfs aan het geduld van het ge duldigste volk ter wereld en in lankmoedigheid zy'n wij zeer moeiiyk te slaan komt eindelijk een einde en de Nederlandsche regeering ver- gete niet, dat in oogenblikken als deze het geval met de „Katwijk" bracht het schitterend bewys heel de natie vastbesloten achter haar staat. Zwakheid zou misdaad zijn. (Voor bijzonderheden omtrent het zinkon van de „Tubantia", verwyzen wij naar een andere plaats in dit blad). DE OORLOG. De offlcleele legerberichten van 15 en 16 Maart. Van bet W e s t e 1 Ij k front. Nog steeds heerscht er by Verdun een tijdperk van betrekkeiyke rust. Het Duitsche bericht omtrent de voortgang by het Ravenbosch en de hoogte Mortnomme wordt van Fran- sche zyde slechts gedeelteiyk als waar erkend. Naar men weet maakte het Fransche bericht het eerst mel ding van het feit, dat de Duitschers op twee plaatsen vasten voet in de loopgraven kregen. Dat daarop tegen aanvallen zouden volgen was te verwachten. Het Duitsche legerbericht van den 16en geeft dan ook aan dat de pogin gen der Franschen om den Duitschers het bezit der hoogte Morthomme eu de boschstellingen ten N.O. daarvan te betwisten, in de kiem verstikt zyn. Dit nu wordt van Fransche zijde tegengesproken. In een alleen aan deze gevechten gewijd bericht wordt medegedeeld, dat de Duitschers den 15en een grooten aanval dedeD over een front van 4 K.M. ten W. van .Meule. Behalve op een punt, waar de Duitschers in een stuk loopgraaf ter lengte van 200 M. konden doordrin gen, werd de aanval afgeslagen. De Franschen houden de hoogte Morthomme bezet. Bovendien wordt tegengesproken dat de Duitschers 25 officieren en meer dan 1000 man gevangen geno men hebben. Het Fransche communiqué van den 15en meldt verder het bezetten van een loopgraaf iu ChampagDe, waarbij gevangenen gemaakt werden. In «lat van den 16en wordt mede gedeeld dat een aanval ten Z. van Tfaur (Vogezen) afgeslagen werd. Omtrent den toestand by Verdun wordt gemeld, dat de dag byzonder kalm verliep. Door tegenaanvallen werd een groot gedeelte van de verloren loopgraven tusschen Béthin- court en Morthomme hernomen. Het Duitsche bericht van den 16en meldt een verscherping der artillerie- gevechten in de streek van de kust van Vlaanderen en ten N.W. van Reims. Omtreat het gevecht in Champagne (waarbij, volgens het Fransche bericht, eeu loopgraaf werd veroverd) wordt gemeld, dat de Franschen na een sterke artilleristi- sche voorbereiding eeu vruchteloozen aanval deden, waarby zy veel man schappen verloren. De Duitschers namen, hier 8 officieren en 150 man gevangen en veroverden 2 machine- Naar de „Matin" weet te vertellen, hebben de Duitschers hunne verliezen spoedig aangevuld. In 24 uur tijd kwamen niet minder dan 130 mili taire treinen achter het front aan. Neemt men aan, dat slechts de helft daarvan troepen vervoerde, dan biykt dat de Duitschers in dien korten tyd 65.000 man aanvoerden. Van het O o s t e 1 y k front. Volgens Oostenrljksche berichten neemt op verschillende punten de bedi-yvigheid der artillerie toe. Aan de Strypa deden de Russen eenige aanvallen, die echter werden afge slagen. Van het Zuidelijk front. Volgens het Italiaansche commu niqué van den 15en neemt het ge schutvuur en het aantal infanterie- aanvallen aan den Isonzo toe. Ten Z.O. van San Martino deden de Oostenrykers na een hevig artillerie vuur een aanval op de door de Italianen genomen stellingen, doch zy behaalden geen enkel succes. Een kleine stelling moest echter ten ge volge van het artillerievuur worden ontruimd. Het Oostenryksche bericht van 16 dezer maakt melding van het afslaan van aanvallen der Italianen bij Pod- gora en op de N. helling van den Monte San Michell. De artillerie-ge vechten duren dag en nacht voort. Van de overige fronten geen be richten van beteekenis. De Vereenlgde Staten en Mexico. De Vereenigde Staten hebben nu besloten de Mexicanen die de streek van de Amerikaansche grens veront rustten, te straffen. Volgens een bericht van den löen uit New York zijn de Amerikaansche troepen de Mexicaansche grens over getrokken om de rebellen onder gene raal Villa te vervolgen. Da duikbootenoorlog. Te New-York is de Fransche mail boot „Patria", (11.885 ton) aange komen. Het schip was bij de kust van Tunis zonder vQorafgaande waar schuwing door een onderzeeër aan gevallen. Een op het schip afgeschoten torpedo ging 20 voet achter het schip langs. Het stoomschip, dat dus ter nauwernood ontsnapte, had 900 pas sagiers aan boord. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergadert Dinsdag 21 dezer. De volgende onder werpen komen o. a. aan de orde: Voorstel om de Directies van Gas fabriek en Waterleiding in één hand te vereenigen, tot uitbreiding van het kantoor der Gasfabriek, het stichten van een nieuw kantoor voor de Gemeente-Reiniging, het overbrengen van bestaande kantoren naar andere gebouwen en tot wyziging van sala rissen van enkele ambtenaren. Dit voorstel luidt als volgt In verhand met de nog steeds be staande vacature vau Directeur der Gemeente-Waterleiding, de wensche- ïykheid om in het Gasbedryf het finan cieel beheer af te scheiden van het technisch beheer en de omstandigheid, dat de betrekking van controleur der Gemeentebelastingen veel van hare belaDgrykheid verloren heeft, hebben wij- gemeend U het volgende voorstel te moeten doen 1°. Het Waterleidingsbedryf te ver eenigen met het Gasbedryf en het Directeurschap over beide bedrijven op te dragen aan den tegenwoordigeD Directeur der Gasfabriek. Hierdoor komt te vervallen de be trekking van Directeur der Water leiding. 2°. Nieuw aan te stellen een ver antwoordelijk administrateur, die on der toezicht van den Directeur de ad ministratie van beide bedrijven voert. Hierdoor komt te vervallen de be trekking van. Boekhouder der Gas fabriek. 3°. De betrekking van Controleur der Gemeentebelastingen op te heffen en deze contröle te brengen onder den Gemeente-Ontvanger. Wy grónden deze voorstellen op de volgende overwegingen. Door den accountant werd in zyn rapport van 25 Mei 1915 reeds in over weging gegeven, waarby het rapport der technische commissie inzake de kwestie van den Directeur der Gas fabriek zich aansluit, genoemden amb tenaar te ontlasten van de verant- woordeiykheid, waardoor wordt voor komen, dat bij telkens van zjjn tech- nischen arbeid wordt geroepen voor allerlei kleinigheden. Door den Gas- directeur wordt de wenscheiykheid hiervan beaamd in z(jn schrijven van 8 Juli 1915. Daarentegen ia voor den Directeur der Waterleiding onder gewone om standigheden zeer weinig technische kennis noodig. Dit is toch in hoofd zaak een administratieve betrekking; wat er aan techniek nog bij te pas komt, als het leggen van leidingen enz., heeft veel overeenkomst met het gasbedryf. De vroegere titularis was dan ook niet wat men noemt een technisch ontwikkeld man. Hierby wordt buiten beschouwing gelaten wat men zou kunnen noemen de hoogere techniek van het water leidingbedrijf. Het iB naar onze meening daarom logisch, de beide bedryven te combi neeren en ze onder één Directeur te brengen en de administratie van beide bedryven eveneens aan één admini strateur op te dragen. Hierdoor kan tevens de Gemeente-Ontvanger van de administratieve bemoeiingen met de Waterleiding worden ontlast, zoo dat er geen bezwaar bestaat de con tröle der belastingen, die veel van hare belangrykheid heeft verloren, nu het Ryk aan de Gemeente inzage ver leent van de aanslagen der ingezetenen in de Ryksbelasting, eveneens aan den Gemeente-Ontvanger op te dragen. Yoordeelen van deze combinatie zyn, dat het aantal ambtenaren met één wordt verminderd, terwyi niette min wordt voorzien in de uitbreiding van administratief personeel, dat voor de Gasfabriek door den Directeur nood- zakeiyk wordt geacht. Hierdoor is het mogeiyk, zonder bezwaar voor de gemeente, de sala rissen van de leidende ambtenaren in deze takken van dienst, te ver- hoogeu, wal slechts der behartiging dier bedryven ten goede kan komen. Met het bovenstaande houden nog de volgende voorstellen verband: 1. Het overbrengen van het Bureau der Waterleiding naar de Gasfabriek. Het behoeft geen betoog, dat wan neer Gasfabriek en Waterleiding onder éóne directie en administratie komen. de bureaux by elkaar behooreD te liggen. Een plan van de biervoor noo- dige uitbreiding der bureaux van de Gasfabriek, met raming van kosten, is voor U ter inzage gelegd. Hierby moet worden in aanmerking genomen, dat plus minus de helft vau dit be drag zou moeten worden besteed voor door het „Veiligheidsbesluit 1913" voorgeschreven wijzigingen aan de Gasfabriek. De hierdoor vrijkomende bureaux van de Waterleiding zyn als bet ware geknipt om daarin onder te brengen de Arbéidsbeurs, in welke beurs tevens ondergebracht kan worden het bureau voor de distributie vanlevensmiddelen, wat trouwens ook voor de hand ligt, waar de betrekkingen van Directeur en ambtenaar van het distributie- bureau in één hand zyn gekomen. Door nu ook nog het bureau van den Directeur der vee- en vleesch- keuring onder te brengen in het fee- bouw der Gemeente-aphotheek en van den Keuringsdienst van voedings- en genotmiddelen en gebruiksartikelen, kan de huur van het huis aan de Spui straat hoek Stationstraat vervallen. Wel komt hierdoor de vrye woning van den Directeur van laatstgenoem den Keuringsdienst ook te vervallen, doch de onvoldoende inrichting van deze vr(je woning was de grootste grief die den tegenwoordigen titularis tot weggaan noopte en deze grief wordt, door den nieuwen titularis woninghuur toe te kennen, op deze wijze ook zonder bezwaar voor de gemeente opgelost. Hoewel met deze wyzigingen geen direct verband houdende, zy hierby ook nog aangestipt, dat het in het voornemen ligt het Bureau der Reini ging over te brengen naar den tuin van het Waterleiding-bureau en de in dien tuin vrykomende bergplaatsen van de Waterleiding aan de Reini gingsdienst af staan. Hierdoor kan vervallen de aan den Directeur van den Reinigingsdienst toegekende bureauhuur van jaariyks f 180, terwijl tevens het voordeel ver kregen wordt, dat genoemde Directeur behoorlijk toezicht over de voor de stad benoodigde werktuigen kan hou den, een voordeel dat te meer uit zal komen wanneer de nieuwe belt in gebruik zal zijn genomen. Ook is het geen onbelangryk voor deel, dat dit Bureau daardoor in on- middellijke nabijhoid van dat van den Gemeente Ontvanger Is gebracht. Voor de drie laatste wijzigingen is voor U eveneens plan met kostenbe rekening ter inzage gelegd. Met betrekking tot de flnancieele gevolgen, die eventueele aanneming van ons voorstel zal hebben, maken wy de hierby behoorende becyfering. Daarbij hebben wy aangegeven hoe of de traktementen van enkele ambte naren naar onze meening nader zou den behooren geregeld, welke nieuwe ambtenaren zullen moeten worden aangesteld en welke betrekkingen kunnen vervalleD. By aanneming van ons voorstel ligt het in ons voornemen de daarvoor noodzakeiyke of daarmede in verband staande wijzigingen on aanvullingen in bestaande en de samenstelling van nieuwe verordeningen enz. voor te bereiden en te zijner tyd, voor zooveel noodig, aan Uwe goedkeuring te onderwerpen. Ten slotte meenen wij nog op een punt Uwe aandacht te moeten vesti gen. Uit den aard der zaak is het ons niet wel mogeiyk een datum aan te geven, waarop by aanneming van ons ingrypeDd voorstel Uw besluit in werking zou kuunen treden. Voor de verschillende onderdeelen kan natuur- ïyk niet dezelfde datum geldendit is van allerlei soms niet te voorziene omstandigheden afhaukeiyk. Wy geven U daarom beleefd in over we ging dit punt aan ons ter regeling over te laten, waarby met de belangen der verschillende diensttakken zooveel mogeiyk rekening zal worden ge houden. Overzicht ven meerdere en mindere uitgaven bij aanneming van vorenstaand voorstal. H««r zal wordtn nitg»g»yea w«g»n» «asfabrUk a. Hoog*r« tal Directeur Administrateur Adjunct-Directeur Opzichter Distributie. Boekhouder-Magazijnmeester MagazUnmeoster Deze salarissen zullen voor de boekhou- bouding voor i/s op de uitgaven der Waterleiding en voor'/«op de uitgaven van do Gasfabriek worden gebracht. b. Hoogere aalariaaen kantoor Gemeente- Ontvanger en Contröle Gemeente-Be lastingen: Gemeenteontvanger Klerk (W. IJbes) Hoofdkommies Plaatselijke Belasting (J. F. Jacquea). c. Woninghuur Gemeente-Apotheker d. Rente van meerder kapitaal wogena de voorgestelde verbouwingen ran het kantoor der GaaCabrlek, de kantoren aan den Kanaalweg 4 den Kouringedl Volgene beslaande regeling. f 3000—f S400 f 700—f 1000 r isoo-r 1400 ▼olgene voorge stelde, regeling. t 1100-r 1100 f 800—f 1100 f ts-f IS p. W. r isoo-r 1*00 Minder zal worden uitgegeven wegens: a. Minder aalariaaen Gasfabriek Boekhouderf ISOO-f 1800 b. Miader salarissen Waterleiding: Directeurf ISOO-f 3 c. Mindere salarissen ContrW» Belastingen Controleur 1 f l«0O-f 3000 j d. Huur huls aan de Spuistraat f 300 - e. Huur kantoor Gemeente-Reiniging f 110 f. Huur kantoor temeanU-Ontraiger I f 900 Tevens vrije woning, vuur, licht en water, gesokat op f SOO. HIeuwe betrekking. 3) Teveaa vrfe weolag, vuur, Helst en water, geschat ep f 400. f 1000 I 1*00 f S00 f 1W f SOO Verder komt aan de orde Voorstel naar aanleiding van het adres van het Bestuur van den Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders alhier, om loonsver- hooging van werklieden, werkzaam op het nieuwe beltterrein. B. en W. stellen voor aan adressant te berichtau, dat de op bedoeld terrein werkzame werklieden niet zyn in dienst der gemeente, maar van den aannemer. In het bestek zyn de minimumlooneia aangegeven, die hy moet uitbetalen. Houdt deaaunemer zich daaraan, dan bestaan er voor het Gemeentebestuur geene termen om in te grypen. ifeent adressant intus- schen dat de loonen, hoewel aan den besteks-eisch voldcende, overigens te laag zijn en billUjkhüidshalve verhoogd dienen te worden, dan zal dè beslissiDg behooren te wonden ingeroepen van den aannemer. Voorstel voor een tljdeiyk subsidie in de kosten van heat verbouwen van scholen, teneinde die in overeenstem ming te brengen met de eischen van het Kon. Besluit vam 25 Juni 1912. Volgens die begrooting" zullen de kosten bedragen f 16,820 en B. en W. vragen uit 's Ryks kas een tydeiyk subsidie van 60%. Adres van P. CL de Wilde om verhooging der jaarvreriden van Wees vader en Weesmoeder van het Alge meen. Weeshuis. Naar aanleiding van het advies van den Wethouder van armwezen advi- seeren B. en W. tot eene verhooging van f 100 voor elk, ing aande 1 Jan. 1916. In tegenstelling met B. en W. hebben de Raadsleden de Zwart en Michels het volgende voorstel inge diend le. Er worde aangesteld een Di recteur der Bedryven, op een salaris van f 3500-f 4(X'X). Al» eisoh worde gesteld, dal deze is Ingenieur en op de hoogte van het gasbedryf. 2e. De tegenwoordige Directeur der Gasfabriek worde in zyn tegenwoordige functie en sala ris gehandhaafd als Bedryfs- directeur der Gasfabriek en tevens Adjunct-directeur der Bedryven. 3e. De Directeur der bedryven worde tevens het Directeur schap van Waterleiding en eventueel Electrisch bedryf op gedragen. 4e. ïr worde oen Administrateur der bedrijven aangesteld, die onder toezicht van den Direc teur der bedryven zyn taak vervult, op het door B. en W. voorgestelde salaris. In de toelichting op dit voorstel komt de volgende specificatie voor Bestaande toestand. Directeur Gasfabr. f 3800—f 3400 Adj.-Dir. 1400 -„1800 Boekhouder 1600— „1800 Directeur Waterl. 1800— „2000 Totaal f 8100-f 9000 Volgens voorstel. Direct, der bedryven f 8500—f 4000 Direct. Gasfabr. 3300 - 3400 Administrateur 1900—2" Totaal f 8700-f 9700 Het voorstel wordt voorts ver dedigd door de voorstellers met het argument, dat aan 't hoofd van de bedrijven, w.o. binnenkort ook het Electrische bedryf b. i. een Ingenieur moet staan, wat de tegenwoordige Gasdirecteur niet la, en dat voor het voorgestelde salaris, volgens hen, een zoodanige ambtenaar best is te ver- krygen ook. Door het Raadslid Michels zijn de volgende twee vragen schrifteiyk aan B. en W. ingediend: le. Is het B. en W. bekend, dat door ontbreken van tydige geneeskundige hulp een kraam vrouw ln deze gemeente ep Ingezonden Mededeeling. uuur 21.000 aftion ««kend .1 besta vereterklngvmlddel r Zenuwen en Lichaam. 8 Maart j.L is overleden, en dat by dit geval ook fen der gemeente artsen is betrokken 2e. Zoo ja, zijn B. en W. bereid, na volledig onderzoek naar de oorzaken van dit geval, maat regelen te overwegen, waar door voortaan aan verloskun digen beters assistentie wordt gewaarborgd, dan waarover zy nu blijken te mogen be schikken Het volgende voorstel is door de leden van den Raad Zwart en Michels aan den Raad ingediend: Van af 1 Januari 1916 worde, voor- loopig voor het jaar 1916, aan alle werklieden en ambtenaren in ge meentedienst, met een loon tot en met f 1000.— per jaar, eene duurte- toeslag verleend, bedragende 10 van dat. loon. Deze toeslag worde op dezelfde tydstippen als het gewone» loon uitbetaald. Loonen, welke met! toeslag boven een bedrag Van] f1000.— zouden komen, ontvangen' deze tot «en niet hoogsr bedrag dan om tot die limiet te komen. In de toelichting wordt o.ra. ver wezen naar het voorbeeld van het Ryk. De „Tubantia". Be heer K. H. K. Wytsma, de gezagvoerder van do „Tubantia", heeft aan de „N. Rott. Ct." eenige mede deelingen gedaan omtrent den onder gang van zyn schip. Te 2 u. 20 min. in den nacht van Woensdag op Donderdag, even voor men ten auker zou gaan, en terwyi de kapitein zich in de kaarten kamer bevond, werd men op het schip door een ontzettenden schok opgeschrikt, tengevolge waarvan alle glaswerk aan boord in splinters werd geslagen, de kaar ten kamer, de rookkamei en de bibliotheek een ruïne werden. Het schip was aan stuurboordzijde mid scheeps getroffende sloep, dio boven de getroffen plaats hing, was ver dwenen en de brokken hout daarvan hingen in de marconi-draden. Het brughuis was aan splinters geslagen. De „Tubantia" helde onmiddeliyk naar stuurboord overde passagiers, uit hun slaap opgeschrikt, waren naar bet dek gesneld en plaatsten zich bij de booten, leder bij de boot, die hem of haar was aangewezen voor het geval ar iets zou gebeuren. De b&k- boordsaloepen werden het eerst te water gelatende bemanning gedroeg zich, evenals de passagiers, ordelijk en flink. Geleidelijk werden vervolgens de stuurboordssloepen gestreken en bemand, zood&t ten slotte de kapitein met ongeveer twintig man aan boord bleef. Het schip was. nadat het was over geheld. we«r recht gekomen, on de kapitein hoopte dan cok, da'. het zou blijven drijven. Öaze hoop is heiaas niet vervuld. Te 6 u. 65 min. ver dween de „Tubantia", nadat het schip naar bakboord was overgeheld, in de diepte, een kwartier ongeveer nadat Ingezonden Mededeeling. Terugkeer tot verstandige gewoon ten zou meer voor de algemeene ge zondheid doen dan alle geneesmid delen van de wereld. De meesten onzer, hoewel slechts een betrekkeiyk geringe hoeveelheid voedsel noodig hebbend, eten te veel. Ook overwerken wy ons, maken wy ons steeds zorgen, drinken wy te vee), nemen wy niet voldoende lichaaraa oefening en slapen wy te weinig. Deze slechte gewoonten overladen het bloed met gassen en urlnaire ver giften. De inspanning om het zware, met schadelijke stoffen bezwangerde bloed te flltreeren, verzwakt de nieren. Om onze aandacht op nier zwakte te vestigen zendt de natuur rugpijo, duizeligheid, neerslachtigheid, zenuw kwalen, waterstoornissen, verlies aan gewicht eu een gevoel van uitputting. Om zich voor erger kwalen te vrij waren, is het noodig, dat men ver standig wordt, zyn slechte gewoonten laat varen en de nieren helpt met Foster's RugpyD Nieren Pillen. Foster's Rugpyn Nieren Pillen voor komen, dat de afgewerkte nierstoffen en het overtollig urinezuur te lang in het gestel achterblyven en ver- dry ven de prikkelende stoffen, die de nier- en urineorganen doen ontstekeD. Foster's Pillen werken niet op de in gewanden dit geneesmiddel dient alleen voor nier- en blaaskwaien en dat is de reden, dat het zoo succes vol is. .Te Den Helder verkrygbaar bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. ca ontv. vaD postwissel 11.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. EiBCht de echte Foster's. Rugpijn Nieren billen; wei gert elke doos die nist voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (51)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1