HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna gratis. Eczeem. No. 4597 DINSDAG 21 MAART 1916 44e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/2 0.85 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertentlën op bepaeld aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Broote letters en cllché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exomplaar 2} cent Op pagina 4 van dit blad Is opganoman 1. Sport. 2. Feuilleton, enz. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Heldersche Cou rant, Zondagsblad en Modeblad lste kwartaal 1916 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 1 April a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhoo ging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/, cent beplakt le worden. De prijs van het Nieuwe Modeblad is thans 75 ets. per kwartaal voor de stad, 85 ets. fr. per post. Zij die zich thans reeds, met ingang van 1 April op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnen de nummers DE OORLOG. De offlcleele legerberichten van 17, 18 en 19 Maart Van het Westelijk front. Het Fransche communiqué van den 17en meldt het voortzetten van de gevechten bjj Verdun, en wel voor namelijk op den rechteroever van de Maas. Donderdagavond ondernamen de Duitschers in de buurt van Vaux niet minder dan B aanvallen, die, niettegenstaande de hardnekkigheid waarmede zij werden uitgevoerd, alle afgeslagen werden. Het avond-communiqué van den 17en meldt slechts artilleriegevechten op verschillende punten van het front. Evenzoo is het in het bericht van den 18en, waarbij een toeneming der artillerie activiteit bij Verdun opvalt. Verder wordt in deze mededeel ing melding gemaakt van een aantal luchtgevechten bij Verdun. Op het station van Conflans en dat van Metz werden bemmen geworpen. Volgens een mededeeling van den 18en dezer deden de Duitschers, na een krachtige voorbereiding der ar tillerie, eenige aanvallen tusscben Vaux en Haudromont. Geen enkele maal slaagden zij er ook maar in de Fransche loopgraven te bereiken. Van Lotharingen werd een overval in de streek van Tbiaville afgeslagen. Datum 19 Maart wordt gemeld, dat de Duitschers na een hevige beschie ting een vrij krachtigen aanval deden op Vaux en Damloup, welke echter totaal mislukte. Verder weer een aantal luchtge vechten. In de streek van Verdun werd een vliegtuig neergeschoten. Het station Metz—Sabbons, een mu nitie-magazyn bij Cbateau-Salim en het vliegkamp te Dieuze werden door B vliegtuigen gebombardeerd. Een tweede groep wierp bommen op het vliegkamp te Habsheim en het station te Müblhausen. In een luchtgevecht schoten een Fransch en een Duitsch vliegtuig elkaar naar beneden, twee Duitsche vliegtuigen vielen brandend naar be neden. Drie Fransche machines moes ten binnen de Duitsche linies landen. Volgens een bericht uit Parijs schat men de verliezen der Duitschers voor Verdun op 250.000 man. Het Duitsche legerbericht van den löen maakt melding van de verove ring van kleine stukken loopgraaf by Vermelles. 30 Engelschen werden gevangen genomen. Tegenaanvallen van den vijand hadden geen succeB. Bij Verdun ontstonden eenige ge vechten bij Vaux. Deze gevechten duren nog voort. Op de hoogte Mort- homme deden de Franschen een ver- geefschen tegenaanval. Verder wordt melding gemaakt van verhoogde activiteit der vliegers. Door Duitsche vliegers werden aan vallen gedaan op de spoorlijnen Cler- mont—Verdun, Epinal-Lure-Vesoul, en ten Zuiden van Dijon. In een luchtgevecht bij Habsheim werden 4 vliegtuigen neergeschoten. Van het O o a t e 1 Ij k front. Van Russische zijde wordt het afslaan van eenige vijandelijke aan vallen gemeld. Verder wordt medegedeeld dat ver hoogde artillerie-actie werd waarge nomen bij het Dryswjaty-maer. Het Duitsche bericht maakt even wel melding van aanvallen der Russen. Volgens de mededeeling van den 19en begonnen de Russen met groote hevigheid hun aanvallen op het front Dryswjaty-meer - Postawy, en aan beide zijden van het Narotsj-meer. Op alle punten werden zy met zware verliezen teruggedreven. Alleen het Narotsj-meer telde men 927Ö Russische dooden. Ten Z. .van het Wissnew-meer namen de gevechten in hevigheid toe. Van het Z u i d e 1 k front. Het Italiaansche communiqué van den 17en meldt de bezetting der Oostenrljksche stellingen bij Forcella, Fontaca en op den Negra-bèrg. Datum 18 dezer wordt medegedeeld dat de Italianen langs het geheele front hun actie voortzetten. Het Oosten rij ksche legerbericht daarentegen spreekt slechts over ver hoogde artillerie-activiteit in de berg streken. Over een succes der Italianen wordt niets gemeld. Wel wordt daarentegen medegedeeld, dat voor het brugge- hoofd van Talmein een vijandelijke stelling werd genomen, waarbij de Oostenrijkers 449 man, w. o. 16 officieren gevangen- namen, en drie machinegeweren en een mijnwerper buitmaakten. Van het Russisch Tur ksche front. Van Russische zijde wordt gemeld dat na een gevecht op Gowerst ten W. van Erzeroem, de stad Mamaba- toen door de Russen werd bezet. 5 kanonnen, machinegeweren en een konvooitrein werden vermeesterd. 44 officieren en 770 man werden ge vangen genomen. De Turken ondernamen een tegen aanval, doch werden met zware verliezen in W. richting terugge dreven. Een bericht uit St. Petersburg, d.d. 19 dezer meldt nog dat de Russen sedert de verovering vamErzeroem 70 mijlen in W. richting zijn gevor derd. Onder f leiding van Duitsche officieren zouden de Turken met grootén spoed een verdedigingslinie aanleggen loopenden van Kiresim aan de Zwarte zee over Kara-Hissar naar Siwas. In Mesopotamië schieten de Engelschen nog niet hard op. Vrijdag was het de 100ste dag van de in sluiting der Engelschen te Koet-et- Amara. In Egypte hebben Engelsche gepantserde automobielen een kamp der Bedonienen ten W. van Solum aangevallen en bezet. Hierbij werden drie kanonnen en 9 mitrailleurs buitgemaakt. 91 Engelschen, w. o. de equipage van de indertijd verongelukte Engel sche hulpkruiser „Tara", en van de paketboot „Morina", welke door de Sehoessi's waren gevangen genomen, werden bevrijd. De Duitsche dulkbootoorlog. Keulen, 19 Maart. Met betrekking tot de verschillen van meening over de uitbreiding van het gebruik van duikbooten verklaart de Köln. Ztg. in een blijkbaar geïnspireerd bericht uit Berlijn, dat de kwestie in begin sel in den geest van de memorie van de Duitsche regeering beslist is en wel om redenen, berustende op over wegingen die met het algemeene krijgsplan van Duitschland in ver band staan. Aan den anderen kant bestaat nergens een verschil in graad wat het vertrouwen op de energie van de leiding van den oorlog betreft en is nergens onder het Duitsche volk de wensch om Engeland te overwinnen en de hartstochtelijke wil naar een afrekeniDg met Engeland ook maar in het miDat verzwakt. De vraag is alleen met welke methode dat doel het best en zekerst bereikt wordt. Uit zulk een gedachtenwisse- ling onder menschen die in beginsel dezelfde meening toegedaaihzijn, kan na overweging vaD alle omstandig heden geen oneenigheid voortvloeien. Dat zal men zien, zoodra de gedach- tenwisseling over deze kwestie van doelmatigheid geëindigd is. Een Oostenrijksch bericht meldt dat het hospitaalschip „Electra" in de Adriatische zee werd getorpedeerd. Het schip werd op strand gezet. Voor Durazzo werd een Fransche torpedojager door een Oostenrijksche onderzeeër van het type „Fourche" den grond geboord. Volgens een Duitsche mededeeling werden van 1 tot 18 Maart 19 vijande lijke schepen met een inhoud van 40.000 ton, in den grond geboord. Het ontslag van Tlrpltz. Bern, 19 Maart, De Zwitsersche pérs meent te weten, dat het ont slag van Tirpitz verkregen is door Ballin, van de Hamburgsch Ameri- kaansche Lijn, die den keizer en den rijkskanselier herhaaldelijk had ge waarschuwd, dat het vernielen van handelsschepen door Duitsche duik booten het eenige gevolg zou heb ben, dat niet alleen Portugal Duitsche sche schepen in beslag zou nemen, maar andere landen ook. Hf zei, naar 't heet, bovendien, dat de Duit sche duikbootoorlog meer en meer Noord- en Zuid-Amerika van Duitsch land vervreemdt, en daar ligt de eenige toekomst van den Duitschen handel na den oorlog. De steun, dien Wilson bij het Congres heeft gevon den, en de snelle daling van den markkoers zouden die meening van Ballin bevestigd hebben. Etn vliegeraanval op dr Engelsche kust. Londen, 19 Maart. Het departement van Oorlog deelt mede Vier Duitsche hydroplanes zijn he den boven het Oostlijk gedeelte van Kent veschenen. De eerste twee verschenen om on geveer twee uur des namiddags boven Dover, op een hoogte van vijf- zes duizend voet. Deeene wierp zes bom men op de haven. Toen ging zij naar het Noordwesten en wierpen bommen op de stad. De andere aanvaller kwam, na Dover gepasseerd te zijn te 2 u. 13 boven Deal en wierp verscheidene bommen. Het tweede vliegerpaar verscheen om 2u. 10 boven Ramsgate en wierp bommen op de stad. Een van de twee ging in Westelijke richting. De andere werd naar het Noorden achtervolgd door een Britsche vliegmachine. Men meldt, dat er een bom te Margate is gevallen. De tweede machine vertoonde zich om 2.20 boven Westgate. Hier stegen verscheidene Britsche aeroplanes ter achtervolging op. De totale verliezen, die tot dusver gemeld zijn, bedragen aan dooden drie mannen, een vrouw en vijf kinderen en aan gewonden zeventien mannen, vijf vrouwen en negen kinderen. Voor zoover vastgesteld is zijn er in het geheel 48 bommen geworpen. Een bom viel op het Canadeescbe hospitaal te Ramsgate en veroorzaakte schade, maar er waren geen verliezen. Er is in verscheidene huizen materieele schade togebracht. Eenige arbeidswo- ningen werden verwoest. De militaire aviateur Bone achter volgde een van de Duitsche vliegers in een éénpersoonsmachine dertig mijlen naar zee waar hij hem na een gevecht, dat een kwartier duurde, tot dalen dwong. De Duitsche machine was verscheidene malen getroffen. De waarnemer werd gedood. Gewstsnsbezwaar. De Daily News vertelt een eigen aardig geval van iemand, die gewe tensbezwaar tegen het dragen van de wapenen had. Het was een 87 jarige/ ongetrouwd kantoorbediende te East Ham. Zenuwachtig las hij zijn bezwaar voor: „Ik ben veel te gevoelig van aard om iets met het leger te maken te hebben. Ik werk op een kantoor in de City, en vind het vanwege de vreeselijke gevoeligheid van mijn aard al heel zwaar om daarheen te gaan. Wegens mijn bizonder zachten en gevoeligen aard was het my beter van pas gekomen, wanneer ik als meisje was geboren, inplaats van als jongen." Het hof gaf hem drie maanden respijt. BINNENLAND. Da „Denab". Aan het gouvernementsstoomschip ,Deneb" zullen met den trein van 6.40 a. van Amsterdam naar Vlissingen, de navolgende brievenmalen worden verzondena. 21 Maart e. k. paar Port-Sald, b. 28 Maart, e. k. naar Aden, C. 4 April e. k. Daar Colombo. Indien belanghebbenden hunne brie ven en andere stukken in de aan ge noemd schip te ver zenden brie ven malen wenschen opgenomen te zien, worden zij uitgenoodigd ze voldoende te fran- keeren en te voorzien van twee elkan der snijdende lijnen over het geheele adres, van den eenen hoek naar den anderen. („St.-Ct." Zeemilitie. Gevolg gevende aan den by de be handeling in December J.l. van bet wetsontwerp tot bet langer in dienst houden van ingelyfden bü de Militie in uitzicht gestelden maatregel, is thans door den Minister van Marine bepaald, dat de zeemiliciens die in normale omstandigheden op 1 Augus tusl914rechtopon tslag zouden hebben gekregen, in hoofdzaak dus zij die behooren tot de lichting 1909, inden loop der maand Junie a.s. met voor - loopig klein verlof, huiswaarts gezon den zullen worden. De juiste datum zal nader worden vastgesteld. De zeemiliciens-kustwachter dier lichting zullen eerst met half Septem ber 1916 met zoodanig verlof gezonden worden, op welk tijdstip de kust wachters der inlichting van dit jaar voldoende zullen zijn opgeleid. Het ligt in de bedoeling belangheb benden, die zulks wenschen, toe te staan in werkelijken dienst te blijven en ook de gelegenheid niet uit te sluiten om op te kennen gegeven verlangen op een later tijdstip dan het vastgestelde met verlof te mogen vertrekken. Nadarl. post aangahoudan. Het atoomschip Nieuw Amsterdam, dat 9 Februari j.l. van Rotterdam vertrok, heeft de geheele post voor Noord Amerika in de Downs moeten ontschepen. Da Rljksmlddalan. Februari is voor de schatkist weder om een bij uitstek gunstige maand geweest. Voor zoover zij in den ge wonen maandstaat worden verant woord, hebben de Rijksmiddelen een totaal bedrag van fl3,B8 millioen opgeleverd, d. i. f3,87 millioen meer dan in de zeer gunstige overeenkom stige periode van het vorige jaar. Dit cijfer vormt een record, hetgeen van te meer beteekenis is, wanneer men in het oog houdt, dat in de cijfers tot en met 1914, welke geen van alle ook maar bij benadering dezelfde hoogte hebben bereikt als die der af- geloopen maand, in tegenstelling met thans, de opbreDgst van post- en telegrafie was begrepen, terwijl voorts ook de gewijzigde boekiDg der in komsten uit den suikeraccijns ertoe zou hebben moeten bijdragen, de cij fers voor het loopende jaar schijn baar kleiner te doen zijn dan de vroegere. In werkelijkheid is, zooals gezegd, echter juist het tegendeel het geval. Van de vermeerdering tegenover Februari 1915, ten bedrage van f3.87 millioen is ongeveer de helft op reke ning gekomen van de directe belas tingen. Hoewel de grondbelasting zoowel als bet personeel wat meer hebben opgeleverd dan verleden jaar, komt toch het leeuwendeel van dien vooruitgang op rekening der nieuwe inkomstenbelasting. Deze heeft in Febr. ruim f3 millioen ingebracht. Met inbegrip van hetgeen de verlaagde vermogensbelasting heeft opgeleverd, is dit f 1.70 millioen meer dan ver leden jaar uit de thans afgeschafte bedrijfsbelasting en uit de vermogens belasting te zamen was gekregen. Naast de nieuwe inkomstenbelas ting heeft de accijns op gedistilleerd dezen keer belangrijk tot de ver meerdering der ontvangsten bijge dragen. Er werd uit dit middel f2,85 millioen ontvangen d. i. bijna fl millioen meer dan verleden jaar, waar nog f236,000 leeningsopcenten bijkomen. De overige vermeerderingen vallen in hoofdzaak op de successierechten, met een bedrag van f 1,54 millioen ongeveer 6 ton meer hebben inge bracht en verreweg de hoogste bate leverden, die ooit in Februari in kwam, alsmede op zegel-, registratie- en hypotheekrechten. By alle drie heffingen ia opbreDgst dus hooger geweest dan ooit te voren in Februari, wat de zegelrechten be treft, zelfs in buitengewoon aanzien lijke mate. Een beter bewijs van de groote levendigheid in zaken is wel moeilijk te geven. Scherp steekt in- tusschen hiertegen de opbrengst der loodsgelden af, als gevolg van de steeds grooter wordende belemme ringen in den weg worden gelegd., De baten uit dit middel in de afge- loopen maand hebben slechts f77,400 bedragen, zijnde het laagste cijfer sedert het uitbreken van 'den oorlog. In geen enkele maand gedurende de laatste 25 jaar werd een zoo lage opbrengst uit de loodsgelden verkre gen. Om een nog geringer bate te vinden, moeten wij teruggaan tot Januari 1891, in den beruchten winter, toen de ontzettende vorst hier te lande wekenlang het scheepvaartver keer volkomen verlamde, en zelfa toen bleef de opbrengst slechts luttele duizenden guldens bU die van Februari j.l. ten achteren. Een gunstige opbrengst werd ook verkregen uit de invoerrechten, die ongeveer 1 ton meer gaven dan ver leden jaar, en slechts f 48,000 (3%) ten achteren zijn gebleven bij de vredesmaand in 1914, alsmede uit den waarborg op gouden en zilveren werken, die met een opbrengst van f 49,000 tegen f 29,000 in 1916 en f 41,000 in 1914 wederom een record bedrag hebben opgeleverd Uit den suikeraccijns kwam aan hoofdsom ca. 4 ton minder binnen. De wijnaccijns, waarvoor Februari overigens een onbelangrijke maand is, heeft meer opgeleverd dan verleden jaar. Uit den accijns op het geslacht kwam f 746,000 in tegen f 565,000 verleden jaar en f 435,000 twee jaar geleden. Een bedrag als thans binnen kwam, werd in de overeenkomstige maand nooit ook maar bij benadering bereikt. In de eerste twee maanden des jaars heeft de schatkist uit de in den gewonen maandstaat vermelde mid delen f 27.16 millioen ontvangen, d. i. f 6.48 millioen meer dan in 1916 en meer dan ooit te voren in de overeenkomstige periode is ontvangen. Van de toeneming tegenover 1916 komt f 3.69 millioen, dus meer dan de helft, op 't voordeelig verschil tusschen de inkomstenbelasting en de heffingen, waarvoor zij in de plaats is getredenvoorts f 1.73 mülioen uit den accyns op 't gedistilleerd (die echter verleden jaar door bijzondere omstandigheden abnormaal was ge drukt), f 400,000 uit het geslacht en f 1.34 millioen uit zegel-, registratie- en hypotheekrechten. De suikeraccijns heeft in de twee maanden des jaars aan hoofdsom ruim f 1.5 millioen minder ingebracht. Hiervan komt echter f 767,000 op rekening der leeningsopcenten, zoodat de werkelijke vermindering circa f 800,000 heeft bedragen. Schier alle andere middelen hebben meer opgeleverd dan verleden jaar. Ware het niet, dat aan de schatkist zulke reusachtige eischen worden gesteld voor de mobilisatie etc., dan zou dus toeBtand der staatsfinanciën reden tot tevredenheid geveD. Regserlngsvarkans. De burgemeester van Tiel heeft den varkenslagers aldaar medegedeeld, dat zij, in verband met hun weigering om de door hen zelf gekochte varkeDS tegen regeeringsprflzen uit te ponden, voortaan geen regeeringsvarkensmeer zullen ontvangen. Deze worden nu ter beschikking van de runderslagers gestold. De spekslagers adverteeren thans, dat zij weder beginnen te slachten, geheel voor eigen rekening. Gaan ragaarlngsgroantan maar. Naar men ons mededeelt, zal op 1 April de aflevering van stapel groenten door de Vereeniging Groen ten-Centrale wordeD gestaakt. Smokkalan. IJmuiden, 18 Maart. Door de doua nen te IJmuiden zijn op de motorboot „Soezie Markie", die met visch werd afgeladen voor Belgie, 26 manden aangehouden, die in plaats van visch plantenvet en boter inhielden, die bedoeld waren naar België te smokke len. Drie manden waren hedenmorgen per s.s. „Mercurius", van de firma Gebr. Goedkoop, door den vischhande- laar Van Dijk te Amsterdam als vischzendingen van zijn adres te IJmuiden gezonden en waren onder een groote hoeveelheid visch voor Belgie verwerkt. Dit is de tweede maal dat deze zelfde viscbhandelaar op verboden uitvoer naar Belgie wordt betrapt. Ds „Speculant". Enkhuizen, 18 Maart. Hedenmiddag heeft de kapitein van het smokkel- schip „Speculant", K. E. Seven ge naamd, wonende te Rotterdam, Kolen- dwarsstraat 3B, na van zijn ziekte te zyn hersteld, het Snouck van Loosen ziekenhuis alhier verlaten. Zijn vrij heid was echter van korten duur, daar hij, buiten gekomen, onmiddellijk daarop door de politie werd gearres teerd. Met- den trein, welke te 1.05 uur van hier vertrok, is hij onder geleide naar Rotterdam overgebracht, om aldaar ter beschikking van de justitie te worden gesteld. Spionage. De Nederlandscbe koopman R. F. jbr. v. R. uit den Haag, die eenige maanden geleden in de nabijheid der vestingwerken te Wesel als verdacht van spionage werd aangehouden, is thans door den vereenigden stafsenaat van het Reichsgerecht te Leipzig veroordeeld tot 10 jaren tuchthuis i tien jaren eerverlies. Doodslag. De brievenbesteller G. v. Driel is Zaterdagavond omstreeks half twaalf nab(j zijn woning dood gevonden. In de nabijheid lag een schrepel. Vermoe delijk is hij daarmede doodgeslagen. Zyn buurman T. M., met wien hij niet op al te besten voet stond, is in verzekerde bewaring gesteld. De justitie uit Dordrecht is met de zaak op de hoogte gebracht. Duitsche vliegmachine gedaald. Heusden, 19 Maart. Te Herpt is een Duitsche vliegmachine gedaald. De vliegmachine kwam uit Coblenz. De inzittenden en de machine zijn onder militaire bewaking gesteld. Een brandkast gastolen. Een brutaal stukje hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag inbre kers uitgehaald.. Uit het kantoor van de steendrukkerij J. A. Luïi Qp., Hjnbaansgracht 210 hoek Passeerd'er- straat te Amsterdam, is dien nacht een brandkast gestolen I Vermoe delljk hebben de dieven den buit met een handkar vervoerd. De ingang der drukkerij aan de Lijnbaansgracht biedt ruimte om er zulk een voertuig verdekt op te stellen. iDtusschen is de buit niet groot geweest. Er waren namelijk slechte eenige boeken inde brandkast, die van klein model en ongeveer één meter hoog was. Ook overigens was de buit der dieven, die zich vermoedelijk met een val- schen sleutel toegang verschaft heb ben, schraal. Deze bestond n.1. uit een bedrag van f2.35. De 85 centen werden uit een lessenaar ontvreemd, de twee gulden waren op een lesse naar gereed gelegd voor de werkster, die Zaterdagmorgen kwam. Toch waar onder één dak. Eens leefde een echtpaar te Oot- maraum in liefde saam, maar er kwam een tweede man, die zooveel invloed had op de vrouw, dat ze er heimelijk met hem van door ging. De „echte" man spoorde het twee tal na en vond het te Meppel terug. De beide mannen geraakten slaags en 't eind was, dat de politie het drietal meeDam naar het bureau. 's Anderen morgens bij het verhoor zei de vrouw, dat ze toch niet weer met baar man mee wou, omdat hij een dief was. Wel hier en ginder, zei de man ik heb gestolen, dat geef ik toe, maar wat ik stal, nam jij gaarne aan. De politie ging dadelijk onderzoe ken en nu kwam aan het licht, dat het echtpaar schuldig stond aan dief stal van 40 kilo vleesch en 30 kilo worst bij een boer te Raalte, en van honderd zakken bij een anderen boer Het echtpaar is nu toch weer „ónder één dak", maar dat is het dak van de gevangenis. De justitie te Zutphen zal over hen rechten. De „Tubantla". Wolff's Bureau seint uit Berlijn Verscheiden bladen knoopen aan de verklaring van de Duitsche admirali teit, dat geen Duitsche duikboot en geen Duitsche mijn bij het zinken van de „Tubantia" betrokken is, de opmerking vast, dat de torpedeering van de „Tubantia" door een Engelsche duikboot, die vervolgens het ruime sop koos, als waarschijnlijk moet worden aangenomen. De „Deutsche Tageszeitung" zegt, dat er al lang dergelijke voorvallen zijn geweest, waarbij het hoogét waarschijnlijk Engelsche vaartuigen waren, die onzijdige handelsschepen vernielden. De „Kölnische Volks- zeitung" en de „Kölnische Zeitung" spreken over de tegenwoordigheid van een Engelsche duikboot in de buurt van den Noord-Hinder ten tijde van de ramp. Het Duitsche gezantschap te 's-Gra- venhage deelt ingevolge een officieels opdracht mede: De Duitsche marine- autoriteiten hebben na ontvangst van het bericht van het vergaan van de „Tubantia" een grondig onderzoek ingesteld. Ingezonden Mededeeling. ALGEBRA en MEETKUNDE. Voor ontwikkelde vaklieden, opzichters, patroons in het kleinbedrijf is kennis van bovengenoemde vakken zeer gewensebt, dikwijls broodnoodig. WH vestigen daarom hun aandacht op het nieuwe Weekblad voor Algebra en Meetkunde, weekblad voor zelfstudie, waarin beide vakken op eenvoudige, practische wijze worden behandeld. Van de vele onderwerpen, die daarin aan de orde komen, noemen wij de tweede- en derdemachtsworteltrekking, quadraten, rechthoeken, driehoeken, trapeziumB, cirkels, drie- en meerzijdige prisma's, kegels, cylindera, hoeken, enz. enz. Proefnummtrs worden gratis en franco gezonden. Ze liggen ter verzending gereed. Bestudeert eens aandachtigNo. 1 datUalsproefnummer wordt toegezonden en ge zult U spoedig als abonné opgeven. Prijs f 0.50 per maand. Da cursus begint 6 April a.s. A. F. G. LEIDERITZ, D. H. SCHENK, Hoofdonderwijzers, Witte de Withstraat 23, Amaterdam. Telefoon Zuid 4072. Nadat alle in aanmerking komende zeestrydkrachten naar haar stations waren teruggekeerd, is dit onderzoek voltooid kunnen worden. Als resultaat staat vast, dat met betrekking tot de torpedeering van de „Tubantia" geen sprake kan zijn noch van een Duitsche onderzeeboot noch van een Duitsche torpedoboot. Bovendien zijn in de nabijheid van de plaats van het ODgeval van Duit schen kant geen mijnen gelegd. 3en officieele Engelsche verklaring. Reuter meldt uit Londen: Met betrekking tot de officieele Duitsche verklaring, dat de „Tuban tia" niet door een Duiteche duikboot of een Duitsche m]jn gezonken kan zijn, verklaart de secretaris van de Britsche admiraliteit, dat op het tijdstip, dat de „Tubantia" gezonken is, geen Engelsche duikboot in die buurt is geweest. Havas meldt uit Parijs: De Fransche pers betuigt haar deelneming met het verlies, dat Nederland in de „Tubantia" heeft geleden. Zij toont zich echter zeer verontwaardigd, dat zekere Neder- landsche bladen bij deze gelegenheid eenige overeenkomst hebben kunnen zien tusschen de oorlogvoering van de entente en baar maatregelen van toezicht, noodig geworden door de handelingen van zekere onzijdige firma's ten bate van haar vijanden, eenerzljds en anderzijds de hande lingen van de middellijken, die slechts werken van verwoesting en vernie tiging zijn tegenover ook de onzijdigste en onschadelijkste schepen en hun opvarenden. De Fransche gezant In den Haag heeft opdracht aan de bevoegde ver tegenwoordigers van de Nederlandscbe marine de diepe deelneming van de Fransche marine te betuigen met het verlies van de Tubantia, die een van de schoonste schepen van de Neder- landsche handelsvloot wordt geacht. De Frankfurter Zeitung schrijft in een artikel naar aanleiding van de officieele Duitsche verklaring over de Tubantia: „In Duitschland vernam men de berichten (over het torpe- deeren van de Tubantia) met oprecht leedwezen voor het ongeluk van de bevriende natie, waaraan ziah de levendige wensch naar opheldering paarde, ofschoon de omstandigheden van de nachtelijke ramp en het feit, dat het een groote passagiers boot betrof, en niet in het minst de be kend geworden lastgevingen, die on zen duikbootcommandant tot richt snoer dienen, het by voorbaat vol komen onwaarschijnlijk moesten ma ken, dat een Duitsche duikboot in aanmerking kwam. De Duitsche ad miraliteit heeft nu boven elke ver denking vastgesteld, dat noch een Duitsche torpedo, noch een Duiteche m(jn den ondergang van de Tuban tia veroorzaakt heeft. Deze mededee ling zal algemeen met bevrediging ontvangen worden. Wjj verheugen ons in bet bijzonder, te zien, dat de goede betrekkingen tusschen Neder land en ons rijk door geen incident gestoord worden. Wij 'gelooven aan den anderen kant, dat die Hollanders, die ons ten onrechte en wat wij ondanks alle begrip voor den treu- rigen toestand van de onzijdige staten en voor de natuurlijke opgewonden heid van de Hollandsche pers over dit jongste ongeluk moeten zeggen die ons voorbarig beschuldigd hebben, door de verklaring van de Duitsche admiraliteit de overtuiging zullen gekregen hebben, dat van on zen kant alles gebeurt, om de moei lijkheden en het lijden van de onzij dige staten in dezen oorlog, voor zoover het in ons vermogen is. tot het onvermijdelijke minimum te be perken. De tegen praestatie van ,de neutralen moest zijn, dat zy, voor zij beschuldigen, beide partijen aan het woord laten komen." Reuter seint uit Buenos Aires De bevestiging van het bericht over de torpedeering van de Tubantia door de agenten van de Kon. Hollandschen Lloyd heeft hier een ongunstigen indruk gemaakt. La Nacion zegt in een beschouwing over de wandaad, dat het recht om de scheepvaart te storen en passa giersbooten, die tusschen Rotterdam en Buenos-Aires dtenst doen, in den grond te boren, niet erkend kan wor den. „Ons geweten", zoo zegt het blad, „kan deze onmenBcheltjke me thoden van oorlogvoering niet goed keuren. Kunnen wij onverschillig blijven ten aanzien van oorlogsdaden, die een misdaad zijn en odb zoozeer schaden La Nacion verlangt ten slotte, dat de regeering het vraagstuk zal over wegen en er een oplossing voor zal vinden. Da „Palembang". Nog onder den indruk van den ramp, de „Tubantia" overkomen, be reikte ons Zondagmorgen in de vroegte het telegram, dat de „Palem bang", een nieuwe vrachtboot van de Rotterdamscbe Lloyd, groot 6670 ton, gebouwd in 1911, op weg naar onze koloniën, in de Noordzee was getorpedeerd, zooals bet korte bericht vermeldde. De later ingekomen berichten spreken van een drietal ontploffingen, waardoor het schip binnen zes mi nuten na de laatste ontploffing in de diepte verdween. Een Engelsch bericht van 19 Maart uit HarWich vertelt in het kort de toedracht als volgt: Dadelijk na de eerste ontploffing ging de bemanning naar de booten, die zeer vlug werden neergelaten. Allen werden gered; de leden der bemanning, die gewond waren werden voorzichtig in de booten gedragen en naar het hospitaal overgebracht. Nadat ze aan land waren gekomen, verklaarden verschillende leden der bemanning, dat er drie torpedo's op de „Palembang" waren afgeschoten. De eèrste trof het schip aan het ach tergedeelte, de tweede aan den voor ateven en de derde midscheeps. De kapitein Doch een der passagiers werd gewond. De bemanning vertrok naar Londen. Twintig leden der bemanning zyn ondergebracht in het Zeemanshuis in Oost-Londen. ZJj verklaarden, dat bet schip zoo snel zonk, dat er geen gelegenheid was have en goed te redden. De bemanning werd door in woners van Harwich van kleederen voorzien. Een Rotterdammer, die aan boord was, de heer John Iversen, door Lloyds ondervraagd, verklaarde, dat niemand met zekerheid kan zeggen, of het schip getorpedeerd ia of op een mijn geloopen. Niemand heeft een onderzeeër gezien, zelfs geen periscope. De „Palembang" had vrij snelle vaart en het was prachtig, helder weer. Nadat de eerste ontploffing had plaats gehad, volgden onmiddellijk twee andere. Het hevigst werd de „Palembang" midscheeps getroffen. Het schip zonk na ongeveer zes mi nuten; zes leden der bemanning werden gewondde hond vaD den kapitein verdronk. Een paar officieren- waren, om zich te redden, te water gesprongen en werden later opgepikt. Een Reuterbericht uit Londen, van denzelfden dag, meldt o.a. het vol gende Ofschoon de kapitein van de „Pa lembang" om begrijpelijke redenen weigert een meening uit te spreken of de boot getorpedeerd is of op eeD mijn geloopen, acht de meerderheid van de bemanning het- onmogelijk in deze omstandigheden op drie mijnen te hebben geloopen, vooral daar het laatste gebeurd zou zijn toen het schip stil Jag. De boot zonk 12 minuten na de laatste ontploffing. De geheele bemanning en de passa giers, behalve een Javaan en de hond van den kapitein, kwamen in de booten en werden gered door een Engelschen torpedojager. Negen man van de equipage, onder wie de 2e of ficier, een zoon van den heer K. Met- zelaar alhier, de eerste steward, twee stokers, de magazijnmeester, twee stewards en een leerling werden door de ontploffingen gewond. De geheele bemanning werd naar Harwich ge bracht en daar opgenomen op het wachtschip „Ganges". Vier gewonden z(jn opgenomen in het ziekenhuis. De rest van de bemanning is naar Ingezonden Mededeeling. Eczeem begint gewoonlijk met kleine puistjes, vaak optredend tus schen de vingers, in de oksel enz., die aan de huid een helderroode kleur geven en vergezeld gaan van hevige jeuk en prikkeling. Zij kunnen zich spoedig uitbreiden en laten den patiënt rust noch duur. Andere huidkwalen, die den lijder veel ongemak en last bezorgen, zijn gordelroos, vurigheid der huid, dauw worm, netelroos, winterhanden, huid uitslag enz. De martelende jeuk en prikkelende J»ljn van eczeem, gordelroos en alle eukende huidziekten worden ver zacht door de eerste aanwending van Foetert Zalf en zelfs hardnekkige gevallen, die jarenlang weerstand boden aan andere behandeling, moes ten spoedig zwichten voor de gene zende eigenschappen van deze zalf. Foster's Zalf (let op den julsten naam) is te den Helder verkrijgb. bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt franco n& ontv. t. poatw. f 1.75 p. doos. (29)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1