Reuzenprijzeii hijM.BUITENKANT, Wybert HERMAN NYPELS, COMPLETE INDISCHE UITRUSTINGEN. N.V. Middenstands-Credietbank WITTE KRUIS. geACHT publiek. Vodden en Metalen. I Tabletten I voor Helder en Omstreken. DRANKWET. gemeenteraad van helder. AMOR AMANTIBUS. Verzoeke beleefd doch dringend het materiaal dat niet meer ge bruikt wordt, zoo spoedig mogelijk aan het MAGAZIJN BREEWATER- STRAAT 64 teruggebezorgen. Os Magazijncommissie. Ai gaan mijn concurrenten nog zoo te keer, Dat ik zulke hooge prijzen noteer, Ik doe daarin wat mü lijkt. Mtju schalen zUn correct, mijn gewicht geijkt. Het publiek zal mij daarom niet minder achten Want hij dlo kaatsen wil moot den bal ▼erwachten. Ondergeteekende betaalt voor onder staande artikelen de navolgende prijzen linnen kannen [compositie] en oud linf 2.10 lood koper1.56 Brons koper1.10 Beel koper (zwaar)0.00 Boel koper (licht)0.60 Oud zink injiijnii m i«ii] 0.62 Oud lood 0.43 Matrashaar 0.65 Wollen konsin in dnkens nn.) „0.95 Wodden (door elkaai met wol) „0.28 Vodden (zonder wol]0.21 Katoenen en bonten0.10 Ond tapijt,0.01 Oude |onje.3' ct. Oud touw van 10 tot 18 ct. Boeken en couranten4 ct. Oud ijzer1,2 en 3 ct. Allee per kilo. Speciaal adres voor gutta percha, rub ber en gummi. Beeft ook de hoogste waarde voor alle ongeregelde goederen, alsmede voor huisraad en inboedels en knap gedragen dafties- en heerenkleeding. Adres J. DE JONGH, Koopman, Bassingracht no. 30. Briefkaarten worden vergoed. P.S. Ik betaal U echter niet, zoo als andereD, geen prezen, die ik zelf niet betaald krijg. Wanneer men U eerlek wegen wil, is niemand in staat hoogere prijzen to noteeren. Wil men dus zichzelf bevoordeelen en de eerlijke concurrentie steunen, gelieve dan naar bovenstaand adres te gaan. Langestraat 64, voor Bood kop» 150 ct. pet l.B. Brons 110 Zwaar geel 70 licht 50 Zink 66 Lood 40 Gebreide wol 100 Vodden zonder wel 10 met 27 Matrassenhaar 00 Laat zich aan huis ontbieden. blijft steeds kradiHg en sss welluidend, -wanneer zij s door Wybert - tabletten t - HE wordt onderhouden. Se- dert zevenHt jaar zeer gewüd voor verfriuchinf van de stembanden, g MÈ 3 perceelen BOUWTERREIN te koop, ook zeer gesohlkt voor Hotel, vlak tegenover het Station, Adres: Aannemer WDKER. Telef. Interc. 140, HELDER. Levering onder garantie. Vraagt prijscourant. KEIZERSTRAAT 15-17 Ingang CALIFORNIESTRAAT. Verleent Credleten, gedekt door persoonlijke of zakelijke zekerheid, tegen een rentevoet in ver houding tot het promesse-disconto der Nederl. Bank. Neemt Deposito's aan tegen oen rentevoet van: 3 °/0 voor directe opzegging 3Vi°/o met 8 dagen 4 °/o 1 maand Berloht hare Voorsohotnemers, dat In verband met de tegen- woordigen rentestand der Ned. Bank, het dlsoonto thans op •Vi la gesteld. Burgemeester cu Wei houders vau HELDER Brezigen ter openbare kennis, dat bij hen is izigekoznen van S. KONING, alhier, een verzoek om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebiuik ter plaatse van verkoop, voor het beneden voor- lokaal van perceel Baasingracht no. 1 dat A. Th. JANSEN als provisioneel bewindvoerder over de wed. S. v. Halm en J. C. KLIJN zich bereid hebben verklaard afstand te doen van de ver gunningenverleend respectievelijk voor het beneden-voor lokaal van per ceel Zuidstraat no. 17 en voor het beneden-voorlokaal van perceel Bas singracht no. 1; dat binnen twee weken, nadat deze bekendmaking is geschied, door een ieder tegen het verleenen der ge vraagde vergunning schriftelijk be zwaren kunnen worden ingebracht. Helder, 18 Maart 1916. Zitting van Dinsdag 21 Maart. Afwezig met kennisgeving de hee- ren Over de Linden en Baak, wegens ziekte de heer Bommel. 1 vacature (de heer Verstegen). De notulen der vorige vergaderin gen worden na eenige rectificatie van den heer Biersteker vastgesteld. Aan de orde zijn Ingekomen stukken en mededesllngen. Goedkeuring van het 3e suppletoir kohier der plaatselijke directe belas tingen naar het inkomen, dienst 1915, en van de schoolgeldkohieren vau den Franschen Cursus en het Herhalings- onderwijs, dienst 1916. Goedkeuring van het Raadsbesluit tot heffing eener belasting op het gedistilleerd. Goedkeuring van het Raadsbesluit tot het voeren van een procedure contra de N. V. Furness' Agentuur en Scheepvaart-Maatschappij te Rot terdam. Dankbetuiging van C. van der Laan voor de hem toegekende gratificatie. Bericht van aanneming der benoe ming tot Gemeente-Secretaris van Mr. G. A. vau Poelje. Bericht van den luitenant kolonel, eerstaanwezend ingenieur alhier, na mens den Minister van Oorlog, dat tegen de wegruiming van de krom ming in den Huisduinerweg bij Z.E. bezwaar bestaat. Afschrift van het' Kon. besluit, waarbij C. W. Gratama, hoofdinspec teur van politie te Arnhem, is be noemd tot Commissaris van politio, tevens Commissaris van Rijkspolitie alhier. Voor kennisgeving aangenomen. Verslag van het Pensioenfonds van Gemeente-ambtenaren over 1815. Zal worden gedrukt en aan de leden verzonden. Koninklijk besluit vau 19 Februari 1916, No. 26, houdende toekenning uit 's Rfiks kas van een voorschot van f 165000. ten behoeve van wo ningbouw door de Marine Woning bouwvereeniging .Algemeen Belang". Voor kennisgeving aangenomen. Adres van L. A. van Hees, hou dende verzoek om ontheffing van het bepaalde bjj artikel 16 der Bouwver ordening voor bijbouw van perceel' Oranjestraat 13, hoek Jonkerstraat met advies van B. en W. Wordt ontheffing veileend. Adressen van het Bestuur der Ko ninklijke Nederlandsche 'Automobiel- Club, betreffende het afronden van straathoeken en het wegruimen van belemmeringen ten behoeve van het snelverkeer. Adres van mej. A. Verver—Renoolj, conciërge aan school No. lteJuliana- dorp, verzoekende om haar jaarwedde te brengen van f175.— op f250. Reclame vau p. S. Groen inzake de waterleiding. Worden in handen gesteld van B. en W. om advies. Voorstel van de heeren M i c h e 1 s en De Zwart betreffende het ver leenen van een duurtotoeslag aan alle werklieden en ambtenaren in Gemeentedienst met een loon tot en met f 1000.— per jaar. Als boven. Verzoek van mevr. A. Wallast—de Wijn om ontslag als Regentes van het Algemeen Weeshuis, wegens ver trek uit de gemeente. Eervol verleend, onder dankzegging voor de bewezen diensten. Onderwijs. Adressen van mej. G. C. A. Biegel en den heer A. Denker, daarbij met ingang van 1 Mei e.k eervol ontslag verzoekende, respectievelijk als on derwijzeres en onderwijzer aan school 7a en 6. Eervol verleend. Belasting op de honden. Aanbieding ter vaststelling van het kohier van de belasting op de honden, dienst 1916, tot een bedrag van f2206. Vastgesteld. Gasfabriek, Waterleiding, enz. Voorstel om de Direetie's van Gas fabriek en Waterleiding in één hand te vereeiiigen, tot uitbreiding van het kantoor der Gasfabriek, het stich ten van een nieuw kantoor voor de Gemeente-Reiniging, het overbrengen van bestaande kantoren naar andere gebouwen en tol wijziging van sala rissen van enkele ambtenaren. (Zie .Held. Ct." van 18 Maart). Hierover is nader ingekomen: Voorstel van de Heeren Michels en De Zwart naar aanleiding van de voordracht vau B. en W. betreffende het onder ééa hoofd brengen der bedrijven van Gasfabriek en Water leiding (Zie .Held. Ct." van 18 Maart). Nader is ingekomen een schrijven van den heer Michels, waarin deze verzoekt de benoeming van een direc teur als boven bedoeld tot eene vol gende vergadering uittestellen. Naar aanleiding daarvan stelt de Voor z i 11 e r voor de' voordracht te splitsen en hedenavond alleen aan de orde te stellen de kwestie van de vereeniging van beide bedrijven. De heer Grunwald heeft niet voldoende gelegenheid gehad de stuk ken to bestudeeren en zou het geheele punt gaarne afgevoerd willen zien van de agenda. Dit wordt door ver schillende heeren gesteund. De heer Biersteker vindt het inconsequent we] het eene en niet het andere aftehandelen. Want als thans beslist wordt omtrent de ver eeniging der beide bedrijven, staan we een volgenden keer dus voor de vraag bf den tegenwoordigen direc teur direct te benoemen bf meegaan met het voorstel-Michels. Spr. voelt daarom meer voor hetgeen de heer Grunwald voorstelt, nl. algeheel uit stel van behandeling. Daartegen is geen bezwaar. De heer Bok wil het liefst de zaak maar dadelijk 3fhaDdelen, er is tijd genoeg geweest om de zaak te bestudeeren. Als het de heeren ernst geweest was, hadden ze wel van de zaak op de hoogte kunnen zlin. Ook met het oog op de voortdurende stijging van de-prijzen der materialen, zou uitstel niet wenscbelljk zijn. De heer Adriaans e kan meegaan met uitstel. De tijd is waarlik te kort geweest en men wil toch in andere plaat,sen wel eens informeeren hoe de zaak daar geregeld is. Indien het b.v. waar is zooals verluidt, dat er plaatsen in ons land zijn, die eene aanvankelijke combinatie hebben ver broken, dan wil spr. de motieven daarvoor eerst eens bestudeeren. Nadat de Voorzitter zich ver dedigd heeft tegen het verwijt, dat de stukken zoo kort ter visie hebben gelegen, wordt het voorstel-Grunwald om de zaak tot. een volgende ver gadering te verdagen, aangenomen met 13 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de boeren De Geus, Zander, Bok en Van Neck. Bemeentsreiniging. Voorstel naar aanleiding van het adres van het Bestuur van den Cen- tralen Bond van Transport- en Haven arbeiders alhier, om loonsverhooging voor -werklieden, werkzaam op het nieuwe beltterrein. (Zie .Held. Ct." 18 Maart). Conform advies besloten. Schoolbouw. Voorstel om, overeenkomstig arti kel 58 der Wet op het Lager Onder wijs uit 's Rijks kas een tijdelijke subsidie te verzoeken in de kosten van het verbouwen der scholen 1, 2, 3,5,6,7a, 7b en 8, ten einde deze in overeenstemming te brengen met de eischen Tan het Koninklijk Besluit van 26 Juni 1912, Staatsblad No. 192. (Zie .Held. Ct." 18 Maart). Als boven. Salaris Weesvader en Waasmoeder. Adres van P. C. Wilde om ver hooging der jaarwedden van den Weesvader en de Weesmoeder vau het Algemeen Weeshnis, met advies van Burgemeester en Wethouders. (Zie .Held. Ct." 18 Maart). De heer Bok is tegen eene ver hooging, omdat indertijd de salarissen bij eene algemeene regeling zijn vast gesteld, en het nu toch niet aangaat om daarvan weer af te wijken. De heer De Geus verdedigt het voorstel. De eerste maal werd door den Raad een verzoek om loonsver hooging van de hand gewezen. De over wegingen, die den Raad daartoe leidden, waren niet zoo erg duidelijk. Het salaris van den weesvader staat niet in verhouding tot andere sala rissen, en deze functionaris wordt niet behoorlijk betaald. Het Bestuur van hut weeshuis, heeft, na herhaalde afwijzingen, thans niet weer met een adres willen komen, maar nu heeft de weesvader zelf verzocht, om verhooging. De heer Bok protesteert tegen deze wijze van doen. Als de Raad een adres van bet Bestuur-van het Weeshuis afwijst, gaat het toch niet aan te trachten in een aDderen vorm het gevraagde te krijgen? Het gaat bij spr. niet om personen, alleen om de zaak, n.1., dat men niet weer eens een bestaande loonregeling omver- kegelt. De heer De Geus. Ook bij de politie-agenten is afgeweken van de salarisregeling. Bovendien bestaat er voor weesvader en weesmoeder geen regeling, wel voor andere ambtenaren. De Raad heeft alleen te beoordeelen of het salaris voldoende is ja dan neen. De heer Biersteker merkt op, dat de heer Bok gelijk heeft als hij zegt, dat bij de regeling, die destijds gemaakt is, stilzwijgend door ieder raadslid gedacht iszie zoo, we zijn er voor eeD jaar of vijf af. Toen is ook deze regeling onder de oogen gezien, en daarom kan spr. niet voor stemmen. Maar waar in de toelichting staat, dat er voldoende redenen voor eene salaris-verhooging zijn, daar zou spr. zeggengeef dan een tijdelijk subsidie, een bedrag ineens. De Voorzitter kreeg bij de begrootingsdebatten den indnik, dat iedereen vóór eene verhooging was, maar ze niet aan de tegenwoordige titularissen meende te moeten geven. Doch nu uit het rapport van den wethouder gebleken ia. dat ze zeer voldoen, is er geen reden om niet intestemmen met deze verhooging. De heer Biersteker merkt op, dat de afkeuring niet gold de moeder, wel den vader. Ü8 heer Grunwald is hét met B. en W. eens. Het gaat niet aan, dat, zooals thans het geval is, de suppoost een even groot salaris geniet als de vader. Dat salaris moest indertijd zoo vastgesteld worden, om dat men geen titularis kon krijgen voor dat geld. De heer De Geus verdedigt den weesvader tegenover de geuite blaam. Door regenten is spr. verzocht den Raad mee te deelen, dat in hun col lege een andere opinie heerschtover den weesvader dan de heer Biersteker vertolkt. Waar is het, dat misschien de moeder beter voldoet, maar dat ligt ook al in den aard harer betrek king. Verkeerd is het op geruchten en uitdrukkingen van dezen of genen aftegaan en in het openbaar dingen zeggen, die fnuikend zijn voor den goeden naam. De heer Biersteker merkt op, dat wat hij zeide, geschiedde naar aanleiding van hetgeen de Voorzitter hieromtrent opmerkte. Maar waar de heer De Geus gedecideerd zegt van de regenten vernomeD te hebben, dat de weesvader zeer voldeed, daar ant woordt spr. even gedecideerd van een regent persoonlijk gehoord te hebben, dat men den weesvader gaarne kwijt wilde zijn. In officieele rapporten worden wel eens officieele leugens afgedrukt. De heer Van Neck zal tegen stemmen. Zonder in eenige appreci atie van personen te treden, grondt spr. ztjn motief op de geschiedenis, die achter ons ligt. In 1915 heeft de Raad eene verhooging afgewezen. In 1916 heeft het Bestuur met ver nieuwden aandrang om salarisver- hooging verzocht, hetgeen weer werd afgewezen. Bovendien moet voor deze verhooging verandering gebracht wor den in de begrooting, en dat gaat niet. Waar op het oogenblik een suppoost ontbreekt, en het Bestuur van het Weeshuis de beschikking heeft over diens traktement, laat men daar den weesvader een toelage uit dat traktement ultkeeren. Ook hierom stemt spr. tegen, omdat er gevraagd wordt f 100. en voorgesteld f 200, wat heelemaal niet gevraagd wordt. Hierover wordt nog nader van ge dachten 'gewisseld. De heer Grunwald zegt, dat regenten niet, zooals de heer Van Neck wil, eene gratificatie kunnen geven. Dat moet de Raad doen. Het best is dus met B. en W. mee te gaan. Het voorstel van B. en W. den weesvader en weesmoeder elk eene verhooging vau f 100.— te geven, wordt vervolgens aangenomen met 9 tegen 7 stemmen. Tegen Btemmen de hoeren Van Breda, Zander, Spruit, Bok, Adriaanse, Biersteker, Ten-a. Verordening opcenten hoofdsom Personeels belasting. Voorstel tot intrekking der bU Raadsbesluit van 21 December 1915 vastgestelde Verordeningen op de heffing en invordering van opcenten op de hoofdsom der Personeele be lasting, zulks in verband met de van hooger hand tegem eerstgenoemde Verordening gerezen bezwaren. Bij acclamatie besloten. Banoamingan. Worden voorgedragen: Voor gemeente-apotheker, tevens hoofd van den keuringsdienst van voedings- en genotmiddelen en ge bruiksartikelen 1. P. Post, apotheker, scheikundige bij den keuringsdienst te Nijmegen. 2. Dr. F. van den Feen, apotheker te Oosterbeek. Gekozen wordt de heer Post met 10 stemmen. De heer Dr. van der Feen kreeg 7 stemmen. Voor leeraar in de wiskunde aan de Zeevaartschool 1. 0. de Hart, leeraar aan de Zee vaartschool te Texel. 2. G.A. Huren kamp, leeraar aan de Zeevaartschool te Terschelling. Benoemd wordt de heer de Hart met 17 stemmen. Voor 4 leden der commissTe tot wering van schoolverzuim: 1. L. Rumpff, aftr. lid. 1. Q. Marinus, afy> lid. 2. Jb. Bakker 2. F. Boon. <vg-) 1. J. K. LabouOte. lid. 1. K. de Vries, aftr. lid. 2. J. C. Duinker 2. W. Bierenbroodspot. Gekozen worden de aftredende leden. (Twee stemmen in blanco wer den uitgebracht). Voor 1 lid der commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs Vacature E. E. Dullemond. 1. C. Aronstein, luitenant ter zee le klasse, leeraar Kon. Instituut voor de Marine. 2. P. M. van Riel, idem. De heer Adriaanse merkt op, dat hier thans alweer een paar zee officieren op de voordracht staan, van wie men kan vermoeden, dat zij slechte korten tijd hier in] de ge meente zullen verblijven. Het'zou aan beveling verdienen ook eens iemand uit de burgerij te benoemen, want eene dergelijke voortdurende ver wisseling is niet in het belang van het onderwijs. De heer D e V e n zegt, dat i bij de benoeming van zeeofficieren in deze Commissie steeds het oog heeft op de Zeevaartschool. En de heeren, die aan het Instituut zijn, zijn hier toch al geruimen tijd. Benoemd wordt de heer Aronstein met 11 stemmeu. Twee in blanco, 4 op den heer Mr. W. de Sitter. Voor 1 lid der Commissie van Toe zicht op het Gemeente-Ziekenhuis. Aanbevolen worden de heeren dr. B. van Utteren, chef Marine-Hospitaal, dr. H. F. Minkema. Gekozen wordt dr. Van Utteren met 13 stemmen (2 stemmen blanco, 2 op den neer Minkema). Thans is de agenda afgehandeld en komt aan de orde de aangekon digde interpellatie van den heer Michels betreffende het ontbreken van tijdige geneeskundige hulp. (Zie „Held. Ct." 18 Maart). De Voorzitter vraagt verlof aan de vergadering om de vragen te mogen stellen. Indien de vergadering dit verlof verleent, zijn B. en W. be reid onmiddellijk de vragen te be antwoorden. Het gevraagde verlof wordt toe gestaan. Betreffende vraag 1 Is het B. en W. bekend, dat door ontbreken van tijdige geneeskundige hulp een kraamvrouw in deze ge meente op 8 Maart j.1. is overleden en dat bij dit geval ook een der ge meente artsen is betrokken luidt het antwoord Het is ons uit mededeeling van be langhebbende bekend, dat in den nacht van 7 op 8 Maart in deze ge meente bij eene bevalling door de daarbij asslsteerende vroedvrouw da delijk hulp van een geneesheer noo- dig werd geacht; dat namens haar zeer dringend die hulp by verschillende geneesheeren, waaronder onze beide gemeente art sen, werd ingeroepen dat die hulp eerst ruim drie uur daarna door een onzer gemeente-art sen is verleend dat de vrouw, waarvoor deze hulp werd ingeroepen, den volgenden na middag is overleden dat hieromtrent een aanklacht de Justitie is ingediend en deze de zaak in behandeling heeft genomen. FEUILLETON. INDISCHE ROMAN. DOOR 38> J. S. E. Be kapitein was overal, hield het oppertoezicht en gaf zijn bevelenen zoo werd alles snel en in goede orde voor het vertrek gereed gemaakt, voor den overtocht van die kleine wereld, die men mailboot noemt. De passagiers liepen zenuwachtig heen en weer. Ze zochten hun hutten op en lieten hun hutbagage onder de couchettes bergen. Ze bekeken de kastjes, of die veel berging hadden. Ze zochten den koristen weg naar het dek, en den snelsten naar de eetzaal. Ieder trachtte zich zoo spoedig mogelijk aan boord te oriönteeren. Niemand scheen de middaghitte te vreezen, die velen hunner jaar op jaar zorgvuldig hadden ontweken. Dan liepen ze weer naar het dek, praatten met kennissen, die afscheid kwamen nemen. Een enkele zieke lag lang uit op zijn mailstoel, die hij naar het boven dek had laten brengen. En toen alles voor het vertrek ge reed was, kwam de mail aan boord, groote postzakken. later floot de stoompijp het de waarschuwing om afscheid te nemen. Alle passagiers waren thans aan dek. De Verloota, George Sander, Poppy en Karei vormden een groepje op het voordek. „Nu, lieve menschen," zei Willy, „ik geloof, dat het nu jullie tyd wordt om aan wal te gaan. 't Is erg aardig van jullie, dat je gekomen bent. Je moet ons over een paar maandjes maar weer komen halen ook, maar dan als getrouwde luitjes, he?" Willy en Poppy hielden het gesprek gaande. Verloot was als altijd weinig spraakzaam, terwijl Kurel en George beiden onder den indruk waren van het afscheid, een afscheid voor jaren. Hun vriendschap was in het laatste jaar hechter geworden dan ooit, by Karei was de vriendschap dieper ge worden door een hartelijk medege voelen, bij George inniger door een groote dankbaarheid. Ze hadden nog zooveel samen te bespreken, maar nu hun nogp maar weinig tyd rustte, zwegen ze beiden. George nam ternauwernood aan het gesprek deel. Hij tuurde strak naar den vasten wal van Java, dat hij verlaten ging voorgoed. Het verheugde hem, maar stemde hem toch droevig tevens. Het was een stuk van zijn leven, dat hij in Indiö achterliet. Gebroken verwachtingen, vervlogen hoop. Hij had gelééfd op Java en daar vet) doorleefd. In de weinige Jaren wellicht meer dan velen in een men- schenleven. Deo ernst des levens had hij leeren kennen. Hier was hij gevormd, ge rijpt tot man. Een periode in zyn leven werd nu afgesloten, zoodra de trossen zouden worden losgegooid. Hij overdacht dat niet alles, maar wel gevoelde hij het. Want al had hy de bandeD, die hem aan het. verleden bonden reeds los geknoopt, nu eerst zou hij ze van zich werpen. De laatste kamp met zijn bedrogen liefde. Ook Karei was stil. Het af scheid van George greep hem meer aan, dan hij zelf verwacht had, of schoon hij wel geweten had, dat bet hem niet licht zou vallen. Toen ein delijk kwam de waarschuwing aan hen, die achterbleven, om het schip te verlaten. De passagiers namen voor het laatst afscheid van hen, die hen had den vergezeld tot aan boord. Karei en George drukten elkaar zwijgend de hand. Wat had Karei zich al niet voor genomen zyn vriend nog te zeggen op dat laatste oogenblik. En nu, nu ze hand in hand stonden, zei hij niets dan „Schrijf je eens spoedig De woorden klonken hemzelf zoo recht banaal. Doch George begreep zijn gemoeds stemming volkomen. Tranen sprongen hem in de oogen. In Karei zeide hy zijn eenigen waren vriend vaarwel. Toen keerde Karei zich om en ging heen. Rumoerig trokken de koelies de zware loopplanken aan wal. Langzaam en statig zette de fraaie licht grijze mailboot zich in bewe ging. De afstand die haar scheiden ging van den steiger werd al groo- ter, de tusschenatrook water al breeder. Alle passagiers stonden over de verschansing gebogen aan de land zijde. Ze wuifden met hoeden en petten j en zakdoeken en riepen woorden van 1 afscheid. Die aan den wal liepen mee op, de gansche lengte van den steiger. Tot ze kwamen heel aan het einde. Daar stonden ook Karei en Poppy te wuiven. Al kleiner werden de menschen aan boord. Op het achterschip kon den ze George nog lang onderscheiden al maai- zwaaiend met den hoed. Zoo 8toomde de Rembrandt de haven uit van Tandjong Priok. Naar het vaderland, naar het moe derland van het Indisch vaderland, naar Holland SLOT-HOOFDSTUK. Langs den postweg door Meester Cornelis ging het dagelljksche straat rumoer. De tram reed klingelend langs, de stoomtram, die de benedenstad met Meester Cornelis verbindt. Van verre klonk lang aangehouden hoorngetoeter. Een automobiel snorde langs naar Buitenzorg of Weltevre den, in te woester vaart naarmate de mooie laan' breeder en rechter zich strekte. De équipages weken uit en de in- landache koeteier, wien de hooge hoed met gouden band nog al pot sierlijk stond, hield met moeite de groote vurige paarden in bedwang. Ebro's kwamen aansjokken, gevuld met vrouwen en kinderen. Voor een bendy mylord huppelde, spartelde haast een snelle Sandelwood. De offi cier die hem reed, had het paard goed in handen.' En daartusschen slingerden tal van sados, soms vyf of zes achter elkaar. Daar zaten inlanders in of soldaten. Als er twee dicht by elkaar reden, en elk der koetsiers had zoo'n heele lange zweep, die alleen voor de statie dienst doet en een bewijs is, dat het paard niet behoeft te worden aangezet, dan sloegen de koetsiers de kleine biekjes met de leidsels. De paardjes gingen in galop en de twee sadoB slingerden vlak naast of kort achter elkaar tusschen de andere rijtuigen door in wedstrijd. Gansche ryen grobaks trokken in langzamen optocht achter mekaar aan; en het was wel een onmogelijkheid geweest, die karren nbg hooger te belasten en te beladen. Chineezen reden op fietsen voorbij. Kampongmenschen pikolden aller lei waren aan, den buigzamen stok ever den schouder. Daar kwamen grasheuvels aan wandelden en de hoed van hem, die tusschen die twee hooge bergen ver scholen, beide aan een stok op den nek had, lag boven op den heuvel. Een Chineesch koopman klepperde zijn ratel en vlak achter hem volgde de koelie, die zijn koopwaar, linnen en kaïns en sarongs droeg. Op hem volgden een paar inlanders met palmen of tafeltjes en stoelen, straatmeubelen. En dat alles ging op een sukkel drafje, alsof de menschen allen geen oogenblik te verliezen hadden. De vrouwtjes lieper kalmer. Zy hadden mooie sarongs aan en goed gestreken kabaja's. Ze gingen met haar elastischen gang, recht op, en tegen de zonne hitte beschermden ze zich met ge kleurde parasols. Enkelen hadden koket de slendang om het hoofd geslagen. Aan den wegkant zaten de klein handelaars bij hun draagbare warongs, waar allerlei inlandsche eetwaar te koop wasen wie limonades én andere dranken verkocht, liet een stuk ijs rammelen in een blikken bus. Onder een boom, waaraan hij zijn jasje had gehangen, was een barbier druk in de weer zijn klanten te be dienen. Op een klein tafeltje lagen scheermessen, kammen, scharen en Bchuiers en wie nu prys stelde op zijn uiterlijk, naam plaats op het hou ten bankje en de barbier zorgde, dat hy netjes voor den dag kwam. Op vraag 2: Zoo ja, zijn B. en W. bereid, na volledig onderzoek naar de oorzaken van dit geval, maatregelen tj over wegen, waardoor voortaan aan vti loskundigen betere assistentie wordt gewaarborgd, dan waarover-zij nu blijken te mogen beschikken? wordt door B. en W. geantwoord: De bedoeling van deze vraag is ons niet geheel duidelijk. Naar onze meening was in deze gemeente deze assistentie op voldoende wijze ge waarborgd; het tegendeel is althans in casu niet gebleken. Dit neemt echter niet weg, dat, wanneer de gedane mededeelingen juist zijn, de wijze waarop bij deze gelegenheid door onze gemeente-arlsen is opge treden, bij ons ernstigeu twijfel heeft doen ontstaan of de geneeskundige behandeling onzer gemeente patiën ten door de tegenwoordige titula rissen wel zoodanig wordt behartigd, als men dit redelijkerwijze van een geneesheer mag verwachten. Het lag dan ook in ons voornemen, afge scheiden van het Justitieele onder zoek, hieromtrent een onderzoek in te stellen. Waar wij- nu echter uit het stellen dezer vragen meenen te mogen opmaken, dat deze zaak reeds in breede kriDgen onzer burgerijaan* leiding tot ongerustheid heeft gege ven, zijn wij van oordeel, dat die on gerustheid het best wordt weggeno men, waneeer dit onderzoek wordt ingesteld door een Commissie uit Uw College, aangezien daardoor onze geheele burgerij wordt vertegen-, woordigd. Wij stellen U daarom voor, uit Uw midden een Commissie van vier leden aan le wijzen en deze Com missie de opdracht te verstrekken om onder Voorzitterschap van een der leden van het Dagelljksch Be stuur een zoo volledig mogelijk on derzoek in te stellen of de gedane mededeeliDgen op waarheid berusten en of onze gemeente-artsen in dat, geval al dan niet te kort geschoten zijn in het verleenen van genees kundige hulp, zooals men die reder- lijkerwijze van heD mocht verwachten. De heer Michels dankt den Voorzitter voor de gedane toezegging. Het heeft spr. verblijd, dat het treurig feit zoozeer de aandacht getrokken heeft. Ook spr. is het, bij een uiter aard oppervlakkig onderzoek, opge vallen, dat een onzer gemeente-arisen niet vr|j uitgaat. Vandaar, dat spr. na eenige aarzeling, de vragen heeft gemeend te moeten stellen. In art. 5 der betreffende verordening wordt gesproken van onverwijlde genees kundige hulp. Juist de geneesheer, in wiens wijk het geval zich heeft afgespeeld, stond het zwakst in zijn argumenten. Tot spr. genoegen is gebleken, dat de andere gemeente arts niet onwillig is geweest mee te gaan, en zijn eisch betreffende een rijtuig berustte op de overwegingen, dat hy pas ziek was geweest. Spr. meent er echter de aandacht op te moeten veBtigen, dat niet alle schuld op den geneesheer rust. Er zijn twee dingen in deze gemeente niet in ordeer is des nachts geeu rijtuig te krijgen; gebleken is, dat de stalhouders des nachts hun telefoon afdaken, en die telefoon is zelf óók niet in orde. De nachtbei gaat vaak niet over, en overdag is er steeds een juffrouw, die de klepjes ziet vallen, maar 's nachts wordt de tele foon van uit het naastgelegen politie bureau bediend, en de dienstdoende agent hoort dan niets. De exploitant der gemeente-telefoon behoort te zor gen voor een behoorlijken nachtdienst. En wenschelyk zou het zyn, dat de gemeente 's nachts steeds een rijtuig ter beschikking hebbe; ware dat hier het geval geweest, dan had reeds li uur vroeger hulp verleend kunnen worden. Het is spr. nlefc te doen geweest om beschuldigingen uit te spreken en hij is verheugd over de tegemoet koming van B. en W. om eene com missie te benoemen. De heer Gruhwald sluit zich bij het gesprokene aan en geeft den raad in overweging de leden der te benoemen commissie door den Voor zitter te doen aanwijzen. Immers, w(j hebben allen evenveel belang by een grondig onderzoek. By acclamatie wordt aldus besloten en de Voorzitter wijst alsnu aan de heeren Adriaanse, Biersteker, Van Breda en Michels om in die commissie zitting te nemen, terwijl de Voor zitter zelf het voorzitterschap op zich zal nemen. Nog is ingekomen een vraag van den heer De Zwart betreffende de weder-vergunning aan den heer A. van der Linden van de uitoefening voor een jaar van zyn vischmeel fabriek. Deze zal in de volgende ver gadering worden beantwoord. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Onder het knippen vertelde hij dan de nieuwtjes uit de buurt, uit de kampong, waar zijn klanten woon den, en hij was volstrekt niet min der spraakzaam dan zijn blanke collega's. Het gewone straatleven op den drukken postweg by Batavia dus. Karei en Poppy zaten er eiken middag naar te kijken, als ze onder de schaduw van een grooten boom op hun voorerf thee dronken en de krant lazen. Ze rekenden dat uur tot de gezel- ligsten van den dag. De grootste hitte was dan voorbij en ze zaten zoo echt lui en rustig in hun luchtig Indisch negligé; wat voorbijging langs den altijd drukken weg gaf hen afleiding te over en telkens nieuw onderwerp van ge sprek. Poppy had het nu juist zeer druk over Eddy en Mies, den heer en mevrouw Leegh, die zoo eveD in hUD bendy waren langs gekomen en Karei vertelde, wat hü op de Har monie had gehoord, dat Leegh het niet lang meer zou uithouden in het leger. Het geld van Mies moest zoo ongeveer al op zijn en het zou on vermijdelijk toch nog op een faillis sement moeten uitdraaien. Men be weerde dat hU wel zyn langsten tijd in het leger zou zijn geweest, dat waarlijk niet veel aan hem verliezen zou. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 4