HEUDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4603 DINSDAG 4 APRIL 1916 44e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/2 0.85 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 AdvertentlBn van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ot Ingezonden medpdeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Qroote letters en cllché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2J cent DE OORLOG. 0e officieels legerberlchten van 31 Maart, 1 en 2 April. Van bot W e s t e 1 lj k front. De berichten van den 31aten waren voor de Franschen niet erg gunstig. Bij Verdun weten de Duitschers nog steeds voordeelen te behalen. Het dorp Malancourt, volgens de Duitschers bijzonder versterkt, moest door de Fr anschen worden ontruimd. Na een aanval welke de Duitsche troepen een. K.M. vooruitbracht zij hadden toen het N.W. van het dorp bereikt, - werd het dorp onder vuur genomen, en den vijand verdreven. Volgons de Frausche mededeeling waven van de buizen van het dorp niet meer dan de kelders over. Alles was platge schoten. In het Fransche avondcommuniqué van den Sisten wordt'medegedeeld, dat de Duitschers na het bezetten van Malancourt nog geen poging ge daan hadden om verder .vooruit t.e komen. Daarentegen werd in de streek van Morthomme, na een voorbereidend artillerievuur tegen het vallen van .de'u avond con aanval ondernomen. Hierbij werden de Fransehen gedwon gen de voorste loopgraaf te ontruimen. Door een tegenaanval slaagden zij er evenwel in de Duitschers weder te verdrijven. Een tweede aanval tegeu de Fransche stellingen ten W. van den Mort-Homme werd in het begin- reeds tegengehouden. Verder maakt het bericht nog rael- ding van een aantal .pogingen der Duitschers om de vooruitgeschoven posten der Franschen ten Z. van de Somrae te overrompelen. Al deze pogin gen zijn mislukt. In het bericht van den laten April wordt behalve van de gewone artille riegevechten, ook melding gemaakt van een groots verwoedheid van het ar tillerievuur ten O. van de Maas. By Haudremont .en het dorp Vaux deden de Duitschers aanvallen. Deze werden afgeslagen. Bij een tweeden aanvaL slaagden de Duitschers erin vasten voet te krijgen in het WGStellik deel yan het dorp Vaux, hetwelk door de Franscben bezet werd gehouden. (Het Oostelijk deel van het dorp was reeds -enigen tijd In handen der Duitschers). Volgens de Fransche mededeeling van 2 April heeft echter de verovering van de bouwvallen van het westelijk deel van het dorp heel weinig waarde voor de Duitschers, aangezien hel fort Vaux, dat nog steeds in handen der Franschen is, op slechts 150 M. af stand van hun linie gelegen is. Het Duitsche leg'erbericht van den lsten maakt geen melding van in fanterie gevechten. Behalve de gewone mededeèlingen betreffende aétie van artillerie wordt het neerschieten van 4 vliegtuigen gemeld. Over de vermeestering van Malan court zegt het bericht dat de linker vleugel van het Fransche Verdun-leger een gevoelig vèrlies|heeft geleden, daar een tot groote volkomenheid gebracht verdedigingswerk verloren ging..Ma lancourt vormde een vooruitspringend stuk in de Fransche linies. Dit zak vormige stuk, ontstaan na het offen sief der Duitschers op 20 Maart is nu weer aanmerkelijk verkleind, waar door de- Fransche stellingen nog ge voeliger bedreigd worden. In het legerbericht van den 2en wordt aangegeven dat een aanval der Franschen ten Z. van de Somme reeds in den aanvang werd gestuit. Bij Haucourt werd 1000 M. loopgraaf genomen. Verder wordt nog gemeld dat de Franschen by hun aanval op 31 Maart 11 officieren en 720 man in hatiden der Duitschers moesten laten. Bovendien verloren zy nog 5 machinegeweren. De Engelsche berichten maken slechts melding van artillerie en mijn- gevechten. Van het O o s te 1 ij t front. Volgens het Russische legerbericht van den 81stên Maart werden ver scheidene aanvallen der Duitschers afgeslagen en wel bij Jacobsstadt, by het Narotsjmeer, en aan de boven en midden Strypa. Naar het bericht van den lsten meldt gingen de Duitschers bij Uks- kuul na een hevige beschieting tot den aanval over. Zij werden echter teruggeslagen. Z.O. van Kolki moesten de Duitschers de vooruitgeschoven loopgraven verlaten en op de tweede linie terugtrekken. Een heuvel ten Z. van Olita, indertijd door de Russen vermeesterd, werd door de Duitschers hernomen. Een. tegenaanval dwong de Duitschers evenwel tot den terug tocht. Bij een tegenaanval aan de Strypa verloren de Duitschers 71 man aan gevangenen. Een groote hoeveelheid geweren werd door de Russen buit gemaakt. Volgens een Duitsche mededeeling van den lsten heeft het Russische offensief - dat' met minstens 80 divisies (meer dan 500,000 man) en een ongewoon verbruik van munitie, tegen een deel van het front van de legers van von Hindenburg werd ondernomen geen succes gehad. De Russen verloren minstens 140,000 man. Het Duitsche legerbericht van den 2en meldt dat de gevechten in de streek van Baranowitschi levendiger z(jn dan tot nog toe het geval is geweest. Verder* geen berichten van betee- kenis. Van het R u s s i s c h-T urksche front. De Russische berichten van den lsten melden dpt de Turken in de streek van de vesting Karamalasjka warden verslageu en naar het Z. vluchtten. Het dorp Matnabante, het welk hardnekkig door de Turken W6rd verdedigci, werd genomen. Luchtaanval op Engeland. Volgens een Duitsch bericht vau^ den lsten üeeft Vrijdagnacht een eskader luchtschepen een aanval gedaan op Londen en op plaatsen aan de Engelsche Zuidoostkust. Het bericht luidt: De Cii-y vau Londen tusschen de Londen- en de Towerbrqg, de troepen kampen in Londen, de fabrieksge bouwen bij Eofield, de munitie-fabrie ken bij Waltham Abbey, ten noorden van Londen, zijn overvloedig met bomrcn-n bestookt. Voorts is boven Lowestoft nadat tevoren een batterij by Stowmarkefc met ontplofbare - en brandbommen was bestookt en een batterij bij Cam- bridge tot zwijgen was gebracht een aanval gedaan op de daar ge vestigde uitgebreide fabrieksgebou wen. Ten slotte zijnde haveuwerken en versterkingen aamde Humoer met bommen bestookt. Drie batterijen zijn daar tot zwijgen gebracht. Alle aan vallen hadden zeer goeden uitslag, zooals uit onze luchtschepen kon worden vastgesteld uit de waarne ming van talrijke branden en instor tingen. Oodauks de buitengewoon hevige beschieting zijn alle lucht schepen, behalve de L15, terugge keerd. De L15 is volgens zijn eigen be richt aangeschoten, en heeft Vöorde Theems op het water moeten neer strijken. Door onze strijdkrachten ingestelde nasporingen zijn tot dusver vruchteloos gebleven. Vau Engelsche zyde worden nog verschillende bijzonderheden over dezen aanval medegedeeld. Een der Zeppelins werd door een batterij afweergeschut getroffen en gedwon- te landen in de Theemsmouding, de beman ui ug moest zich overgeven aan een patrouille vaartuig. Dit tracht, te het luchtschip nog op sleeptouw te nemen en aan wal te brengen, wat echter niet gelukte. Het luchtschip zonk spoedig nadat het door dé be manning was verlaten. Gemeld wordt dat door do Zeppe lins hommen met verstikkende gas- geworpen werden, waardoor ver scheidene personen bewusteloos wer den. Het is de eerste maal dat bij een aaoval op Engeland dergelijke bommen gebruikt werden. De maatregelen, genomen tot afweer van luchtaanvallen, zijn aanmerkelijk uitgebreid. Volgens ooggetuigen zijn de invallers nog nobit met zulk een geweldig kartetsvuur ontvangen als thans het geval was. Verscheidene malen moesten Zeppelins hun pogin gen om verder het land in te drin- m opgeven. Volgens tot op 1 April ingekomen berichten waren 28 menschen gedood en 44 gewond. De verdienste van de redding der overlevenden van de L 15 komt toe' aan den stoomtreiler Olivine, op welk vaartuig luit. Markintch van Kon. marine-reserve het bevel voert. De verdienste van het naar beneden schieten van de Zeppelin, valt toe aan een landbattery in een der oostelijke graafschappen. Het was geluk voor de Zeppelin, dat zij in de breede Theemsmondiug naar beneden kwam. Het kanonvuur had het omhulsel kapot geslagen, en de schuitjes waren door kartetskogels doorzeefd. Enkelen der bemanning zijn zwaar gekwetst. De Duitsche gezagvoerder had voldoende vei'trouwen in do men- schelijkheid vau de Britsche zeelieden, om draadloöze noodseinen te geven. - Een matroos, die het dalen van de Zeppelin had gezien, zeide dat het luchtschip naar beneden kwam als een gewonde vogel, en met de beide uiteinden als verlamde vleugels af- gend. De zee was dien nacht kalm; het mistte niet, al was het ook donker, zoodat de treiler, zoowel gewonden als ongekwetsten aan boord kon Demen. De Olivine bevestigde een sleep touw aan de Zeppelin en poogde haar als prijs mee naar een haven te sleepen Dat was echter lastig, want het luchtschip was letterlijk in tweeön gebroken. De- beide uit einden staken uit het water op, ter wijl het middengedeelte wegzonk. Nadat twee mijl gesleept was zonk de Zeppelin. De Olivine bracht toen de gevangenen naar een torpedo jager, die hen naar Chatham voerde, waar de gewonden in het ziekenhuis werden gebracht. Ean nieuwe aanval. De Duitsche admiraliteit deelt mede dat in den nacht van 1 op 2 April door de marineluchtschepen opnieuw een aanval op de Oostkust van Engeland werd gedaan. De hoogovens en de fabrieken ;op den Zuidelijken oever van de Tee en do havenwerken bij Middlesborough en Sunderland zyn gedurende anderhalf uur met spring- en brandbommen bestrooid. Sterke ontploffingen, instortingen en branden wezen de goede uitwerking van de aanvallen duidelyk uit. Niet tegenstaande een levendige beschie ting is geen luehtschip beschadigd of verloren gegaan. Oe duikboot- en mljnoorlog. VolgeDS LIoyds-berichten zijn het Noorscbe stoomschip „Memento" (1076 ton) en het Zweedsche stoom schip „Hollandia" (1115 ton) gezonken. Van eerstgenoemd schip is een der opvareude verdronken. Door Duitscheduikbooten werden het Eogelsche stoomschip „Goldmouth" (744 ton), de Eogelsche Engelsche schoener „Johu Pritcberd" en bet Noorscbe stoomschip „Hans Gude' (1110 ton) in den groDd geboord. De bemanningen werden gered. In de Egeïsclie zee werd een Grieksch stoomschip, hetwelk de Gtieksche vlag voelde, door een Duitsch vlieg tuig met bommen bestookt. Een Deensch stoomschip, op weg van Kopenhagen naar de Westkust van Noorwegen, is door Duitsche oorlogsschepen in het Kattegat aan gehouden en naar Swinnemünde gebracht. Alle Duitsche goederenjmoes- ten worden gelost. Hospitaalschip getorpedeerd. Het Russische hospitaalschip „Por tugal" is, naar uit St. Petersburg wordt gemeld, Donderdag j.1. in de Zwarte Zee getorpedeerd. Er werden twee toropdo's op het schip afgevuurd. De tweede trof het vaartuig ter hoogte van'de machinekamer,- en deed het schip iu minder dan een minuut zinken. De onderzeeër voer eerst om het schip heen ou lanceerde daarna op geringen afstand. De reddiugsbooten van een treiler en een torpedoboot dié de „Portugal" volgden, hebben 11 pleegzusters van de 26 gered en bovendien die majoors, twee geueesheeren, een priester, 125 Russische matrozen en verplegers en 13 Fransche leden der bemanning. Vermist gorden graaf Tatistsjef, ge- delegeorde van het Roode Kruis, een geneesheer, de hoofdverpleegster barones Meyendorff, 14 pleegzusters, 50" Russische matrozen en verplegers en 29 Franschen leden der bemanning. Volgens den gezagvoerder van de „Portugal" waren 273 menschen aan boord, waarvan 168 zijn gered. De gekwetsten zijn in hot hospitaal van het Roode Kruis te Ri3a (ten oosten van Trebizondejondergebracht. Een later bericht, meldt nog dat de Turksche redering de „Portugal" als hospitaal schip had erkend, en dat het schip beschilderd was met de voor dergelijke vaartuigen gebruike lijke kleuren. Verder voerde het schip alle onderscheidingsteekenen en de vlag vau het roode kruis. Een nieuwe bepaling.Inzake de blokkade. Door de Engelsche regeering is-een besluit uitgevaardigd, inhoudende dat art. 19 vau de „verklaring van Londen" niet meer zal gelden en ten uitvoer worden gelegd. Bedoeld artikel zegt: „Blokkade breuk is niet voldoende om bet op brengen te wettig'en, wanneer een schip voor het oogenblik onderweg, is naar een niet geblokkeerde haven, welke ook de latere bestem ming van schip of lading z(j." Zoodoende kan, in geval van blok kade van Duitachlar.d, een naar Rot terdam varend schip nimmer geacht worden de blokkade .te breken, ook al is de 'lading voor Duitsch land be stemd. een vroegeren „Order in Coun cil" was reeds bepaald dat conditio neels contrabaudo aan boord vau een naar een neutrale haven bestemd schip aan inbeslagneming blootstaat, wan neer de goederen „aan order" gecon signeerd zijn of wanneer uit do scheeps papieren niet blyken mocht, aan wien de goederen geconsigneerd zijn. De. nieuwe „Order" verklaart dat de ylj andelljk- bestemming zal geacht wor- ii-u av' wezig te zyn, „ais de goederen gecone gueerd zijn aan of voor een pessoou, die gedurende de huidige landelijkheden ingevoerde goederen heeft gezonden naar groodgebibtf dat behoort, aan of bezet is door den vy- aod." De „N. Rott. Crt." teekenfc hierbij aan Men is geneigd zich te vragen, weik praktisch uut, tégenover ons land althans, het kan hebben, art 19 te schrapper). Immers krachtenB de overeenkomsten die de Britsche regee ring getroffen heeft, o.a. met de N.O.T., en waardoor het voor de onzijdige landen mogelijk is geworden, het handelsverkeer voor hunne oigen behoefte over zee te blijven onder houden, niettegenstaande den order in council van 11 Maari 1915, bezit de Britsche Regeering de zekerheid reeds, dat oyer on8 land hare vijanden niet ku nnen wordeu geapproviandeerd. .Waartoe dan nog een nieuwe maatregel Misschien wenschte de Engelsche regeericg, nu de z.g. blokkade van Duitschland, die in Maart 1915 Dog niet. blokkade werd genoemd, tegen woordig wel als technische blokkade erkend schijnt, te worden, en zelfs door een blokkademinister wordt beheerd, haar blokkadevoorschriften iq overeenstemming te brengen met hare geheele zeepolitiek. In dat geval zoude deze formeele maatregel tegen over ons geene praktische gevolgen hebben. Misschien,' echter, ia eene andere verklaring mogelijk. Het heeft onze aandacht toch zeer getrokken, dat in den taatsen tijd reeds meer aan de N.O.T. geconsigneerde, dus vrije, goederen toch hun weg naar den Britschen prijsrechter - ondeo. Neemt men aan, dat bij dien echter weinig geneigdheid bestaat, orr deze goederen als contrabande verbeu'd te verklaren op grond biervan, dat zij krachtens de overeenkomst met de N.O.T. geene vjjandely ke beste raming hebben, dan zoude' wellicht, in de schrapping van art 19 der Londen .che declaratie eene poging kunnen gjzieo worden, óm zoodanige aan de N.O.T. gecon signeerde goederen nu wegens blok kadebreuk verbeurd te doen verklaren door den prijsrechter. Intusschen, dit is slechts eene gis- siDg, die wjj zonder meer liever niet als juist beschouwen. □e Schwarzkopf-torpedo's. In verband met do verspreiding van het Duitsche bericht waarin.-ge- zegd wordt, dat ook de Engelsche marine gebruik maakt van Schwarz kopf torpedo's, is een verklaring van de Britsche admiraliteit verschenen, waarin medegeld wordt, dat de En gelsche marine geen Schwarzkogf torpedo's bezit, behalve die, welke zich in technische musea bevindep, en dat 'in meer dan twintig jaar geen Eagelsch oorlogsschip van der gelijke torpedo's is voorzien. Een Amerlkaansche expeditie In Mexico. San-Antonio (Texas), 1 April. De troepen van Villa, naar schatting 500 man sterk, zijn by Guerrero verslagen door een afdeeling Amerikaausche ruiterij. Aan Villa's zijde zijn 30 man ge sneuveld. De Amerikanen hadden 4 lichtgewonden. Villa zelf was er niet-by. Hij moet zijn been hebben gebroken en zich ergens ten Noorden vau Guerrero verborgen houden. Zijn troepea zyn in de bergen gevlucht en hebben zich in fal van benden verdeeld. Uit Oostenrijk. De Weensche correspondent van de N. Rott. Ct." schrijft ,dd. 27 Maart Het begint er nu heel leelijk met roze maag uit te zien. Er zlju haas', geen melk, geeu vleeach en geen aardappelen meer te krijgen. De door voer stokt, zeer dikwijls. Sinds drie dagen krijg ik Bij mijn slager geen vleesch moer en moet mijn uieua'tnicïojo uo Intail aLc-jpta om iets te krijgen. En h$t. is overal zoo. Voor een klein stukje matig vleesch betalen wy prijzen als voor een truffelpastei van pauwentongen. Her haalde malen komt het voor, dat men de eenvoudigste dingen niet meer 'krijger, kan. Den eenen keer zijn het de aardappelen, een ander maal is het de melk, een derden keer het enz. De woeker bloeit, en veel wordt achterbaks gehouden. Het leger koopt alles op en betaalt eiken prijs. Geen wonder dus dat de gewone mer.sch met een half leege maag moet rondloopen. Alle politiek is levens- middelenpolitiek geworden. De kran ten zQn vol van de maatregelen, noodig dm de middenstand en de minder gegoeden voor nijpend gebrek te bewaren. BINNENLAND. Da nlauwa Staatsieenlng. De minister van financiën maakt bekend a.datde totaalsom der inschrijvingen op de 4l/t pets. Staatsieenlng 1916, welke worden aanvaard, bedraagt f 185.317.300, waarvan voor een be drag van f 84.588.200 recht op vooi - keur is uitgeoefend b. dat de inschrijvingen voor zoover daarop voorkeur is aangevraagd ten volle worden toegewezen c. dat de inschrijvingen voor zoover daarop geen voorkeur is aangevraagd, worden toegewezen voor 40 ten honderd, met dien verstande, dat bij de toewijzing elk bedrag naar boven wordt afgerond tot het naaste veelvoud van f100 d. dat do stortingsbewijzen, gehecht aan de couponbladeD, behoorende by de achuldbeken tennissen der onder a genoemde lesning, waardeloos zijn. In Waterland. Zaterdag was het een gewichtige dag voor Waterland. Toen toch is men met het pompen begonnen. Het electrische hulpgemaal te Monniken dam, zoowel als de vaste gemalen De Rijp, De Poel en die teKadoelen en Oostzaan zlju in werking gesteld.' Het hulpgemaal te TJitdam wa3 nog niét geheei gereed. Er was geen bij zonder feestbetoon. Toch zal den lsten April 1916 zeker in de aunaleo van Waterland met een kruisje geteekeud worden. en voor „K. a. 't V." is dat moment gekomen, 't Eigenlijke lustrum dateert al van 24 Juli 1915, want op dien datum, 5 jaar geleden, werd zy op gericht met 14 leden. Aau dat troepje mannen bracht spr. hulde voor hun initiatief. Het kleine koortje groeide geleidelijk aan, aanvankelijk tot een beteekenisvoller mannenkoor, totdat 8 vrouwen en 24 mannen reeds in Mei 1911 in staat waren het 1 Mei feest op te luisteren met hun gemeng- den zang. Ook kwamen de donateurs opzetten, de stille krachten eener vereeniging, die haar steunen en in- stand houden. Die tellen thans 150 personen en wij willen niet nalaten hen te dezer plaatse voor hun steun te bedanken. Nog nooit is hiervoor gelegenheid geweest. Releveerende wat -de Vereeniging in die 5 jaar van haar bestaan heeft gedaan, bleek vooral in 1918, dat zy voorzag in eene behoefte. In dat verkiezingsjaar nl. is zy niet minder dat, 34 maal opgetreden hier en elders in het districtdoor slecht weer noch door andere oorzaken liet zy zich weerhouden, en, volgens het woord vau Thomassen, was zij mede de oorzaak tot het succes der stemming. Op haar voorbeeld zlju te Anna Paulowna en te Texel zustervereeni- gingen opgericht. Ook op den Rooden Maandag ia veel door haar gedaan. 20 Juni 1914 werd het nieuwe Bondsgebouw geopend, waar „Kunst aan 't Volk" by tegenwoordig was, zij trad toen twee maal achtereen op, in 't geheel viormaal met de atryd- liederen van het proletariaat. De vereeniging zal biy ven doorgaan met haar taak. Niet gemakkelijk is bet, de Zangvereeniging steeds intact te houdenin die korte periode V3n vijf jaar is zy drie maal van leden verwisseld. Wat zyj nochtans heeft bereikt, dankt .zy aan den yver en hetélan van den directeur Joh. Brands, wien daardoor, naar wij meenden, een bescheiden hulde toekomt. Aldus sprak de heer Borkort en inmiddels had men de hulde, verstof- felljkt in een keurig pianostoeitje, te voorschyQ gehaald en de heer Brands aanvaardde gracieuseiyk dit smaak- en slervolle geschenk. Maar het Vrouwenkoor wilde, waar zoo schoon eene gelegenheid Was, geenszins ac'oterbiyven, en voegde by deze hulde nog de hare, een bloemen hulde van witte en roode bloemen. „Beloof ons vrienden", aldus ein digde de feestredenaar „dat gy allen ons 10- en 12 jarig bestaan mede zult. vieren. Gy hebt getoond eene u waar dige plaats in te nemen in de ry der zuslervereenigingen. Wy hopeD, dat wy dit jaar het algemeen man nen- 6n vrouwenkiesrecht binnen kunnen halen eq dat „Kunst aan 't Volk" daarby weer haar taak mag vervullen". Ten slotte spoorde spr. de aan we-' zigen aan lid te worden. Er is heel wat noodig geweest om de vereeni ging by elkaar te houden, en op eiken arbeider rust de moreele plicht by ons te komen. Wordt dus lidl Hierna ging de verdere afwerkiug van het programma haar gang. Onze indruk van het gemengd koor is helaas niet onverdeeld gunstig; er waren veel heterogene stem elemen ten, die niet steeds een mooie klank eenheid vormden. Veel beter waren de afzondoriyke vrouwen- en mannen koren. De beide lieve liedjes van Hendrik» vau Tussenbroek b;v. „De Nacht" en „De Mei" werden zeer, goed gezongen, en ook het mannen koor leverde in zyn „Nachtegaal" goed werk. Fraai en klankryk b.v. was de inzet, en, dank z'ó een schit terenden t.eror, rees de climax in deze regels schoon omhoog. Minder was weer het volgende „Roztmtljd". Een dubbel gemeDgd kwartet zoDg vóór de pauze het prachtige „Morgen rood", waarin vooral een mooie so praan ons opviel; na de pauze was het in Beethovens schitterende „Hym ne aan den nacnt", dat een fraaie samenklank verkregen werd, waar door de vertolking van dit lied 6en juweeltje werd. Zeer zeker lag dit ook aan de compositie van den maestro. Beethoven, de man van de harmonieën, wist ook hier zyue rijke harmonieer, te bereiken en de stem men klonken' goed saraeD. Ook het mannenkoor toonde zich in het „Ave Maria" van zijn beste zyde. Met O. de Nobel's „Eens" woor den van J. Oudegeest, werd geëin digd, waarna een bal de aanwezigen en ze waren talryk gezellig PLAATSELIJK NIEUWS. Oe „Deneb". Hr. Ms. gouvernement* stoomschip „Deneb" is dd. 31 Maart 'van Malaga vertrokken. „Kunst aan 't Volk". Dearbeiders zang vereeniging „Kunst aan 't Volk", directeur Joh. Brands, gaf Zaterdagavond een concert ter gelegenheid van haar 5 jarig bestaan. Het sterke koor ving aan met d€ Nobel's „Vaandellied", waarna de heer J. Borkert in een pittige en frissche rede het vijfjarig luatruiu der veree niging herdacht. In het leven van eene vereeniging, zoo goed als van elk mensch, zoo zei hy, komen momenten voor, waarop men iets te zeggen heeft Schipper. Bootsman MARINE EN LEGER. Bevorderingen. 1 April 1916: A. J. Staal J. A. Peeman A. J. Spoor Konstabel majoor S. Asselman P. Faber i M. In de Weij J. van der Vorst Sergt. konstabel F. J. C. Bogert R. Bakker G. Reus Sergt. torpedom. W. C. Schorsy J. van der Peyil L. van Riel Torpedist-majoor P. Bakker D. Heyiigers tot opper-schipper schipper opper-konstabel Wjschip W/dord. O.-I. Bellona W/Bchip W/oord. Hertog Hendrik Brinio konstabel-majoor Bellona Sergt.-torpedist Machinedr.-maj. K. Tiel J. H. Mak H. Beumer J. D. Eilers Sergt. machinedr. W. M. Visser J. Smit J. J. Schomakers J. H. Stadtman L. D. Verboven P. Hartland otsrgt. bottelier D. Clemant W. Dol Sergt -ziekenv.pl. J. H. Cordes Sargt.-schry ver J. H. Dumans Sergt. der marin. J. Kroonen Bootsman C. Hesliga Sergt. torpedist M. de Vries Kwartiermeester L. S. Wiering J. H. Kasten Korpl.-konstabel J. v. d. Witte L. W. Hoogwoud O. J. Fiscber M. Schuilenberg E. I. Lauer. Korpl.-bottelier J. Schenk G. Nuhaan E. van der Kloot Korpl. ziekenv.pl. M. v. d. Beek Korpl.-schryver J. A. Luca Korpl.-torpedom. J.Raa K. Smit W. F. Katoen J. Jansen 16 April 1916: Korpl.-bottelier H. J. Beuneman Matroos-bottelier P. L. F. de Vrlea Matroos 2e kl. J. M. de Groot Korpl. der marin. N. J. Hofland 81 Dtcember 1916: Matroos le kl. S. Ris 81 Januari 1916: Stoker-olieman J. M. Vossenberg 99 Februari 1916: Matroos-kok G. M. Menyn Stoker-oliemaD E. van Santen 81 Maart 1916: Matroos le kl. G. J. Teunissen Marinier le kl. J. P. v. d. Berg J. W. C. Cramer H. A. ten Kate C. W. Christianl P. d. Heuvel G. 8. Popp H. J. Glinthuls G. H. J. Desar H. F. Arnoldus W. J. Brandt Matroos bottelier C. C. van Dort J. N. Nederhof H. Pieters' Matroos le kl. A. de Zomer N. v. d. Brink C. Kat Matr.-ziekenv.pl. C. de Vries Matroos-scbry ver C. J. B. Wassenaar torpedomaker maj. opper-torpedist torpedist majoor opper-macbinedr. macbinedr.-majoor bottelier-majoor ziekenv.pl.-majoor Bchryver-majoor Bergt.-maj. der raar. schipper torpedist-majoor bootsman sergt.-konstabel sergt.-bottelier 8ergt.-ziekenv.pl. sergt. schryver sergt.-torpedom. O.I. Emma Schorpioen Kaz. A/dam. Van Speyk' Schorpioen Emma Hydra W/3chip W/oord. O.-I. Zeehond - Mar. Mach. School Schorpioen Emma Zeeland Van Speyk Hospitaal H/sluis. Zeeland Kon. Instituut Van Speyk Neptunus Kaz. A/dam. Schorpioen Holland Mil. Kustw. Texel O.-I. BeiloDa Kortenaer Braga Brinio Zeehond Hospitaal W/oord. O.-I. sergt-bottelier korpl.-bottelier matroos bottelier sergt. der marin. korpl.-torpedist korpl.-m.dr. 2e kl. korpl. kok korpl.-m.dr. 2e kl. W/scbip W/oord. W/scbip H/sluis. O.-I. Kaz. W/oord. O.I. Van Speyk Atjeh Balder korpl.-konstabel Bellona Matroos le kl. Marinier le kl. Matroos le kl. korpl.-bottelier Ameland O.-I. Matroos 2e kl. Matroos 8e kl. Matr.torpedom. Stokor 2e kl. D. Horneman W. van Kampen M. v. d. Berg A. Voorwinde D. Smits J. C. Meesters matroos-bottelier korpl.-ziekenverpl. korpl.-schryver mat roos-schrijver korpl.-torpedom. Emma Kaz. A/dam. - Emma matroos-torpedom. Gelderland Noord-Brabant O.-I. Hospitaal W/oord. W/echip W/oord. O.-I. SPORT. Voetbal. H.F.C.-Militairen 0-3. In plaats van den aangekondigden bekerwedstryd had H.F.C. een wed strijd georganiseerd tegen een sterk militair erftal, zooals re6ds Zaterdag was bekend gemaakt. Inderdaad viel 't spel der militairen den H.F.C.-ers lang niet mee. Vóór rust waren de partyen tegen elkaar opgewassen, met H.F.C. in de meerderheid. Door taai verdedigen der blauwen en onbe- grypeiyk missen der rood witte vóór spelers gingen tal van prachtkansen verloren. De blauwe voorhoede, waarin Sint en de rechtsbinnen uitstekend samenspeelden, wist vry onverwacht het eerste doelpunt te maken als de laatste op een paar M. vóór doel den hal vrij krijgt en Persoon met een laag schot geen scbyh van kans geeft. Wel valt H.F.C. hierna krachtig aan om 't verloren terrein te her winnen maar de spil der militairen, de bekende V.V.A.-er Houtman, be zweert eiken aanval, zoodat, als de rust aanbreekt, de stand nog ste6ds 1—0 is in het voordeel der militairen. Daarna krygen deze hét voordeel van den -krachtigen wlod. Ze zyn nu zoo overwegend sterker dat ze byna niet van het H.F.C.-doel zyn weg te slaan. Het wordt een formeel bombardement op Persoon's heilig dom en gevaarlyke schoten van Sint c. s. bedreigen het H.F.C.-doel. Wy voorzien een inmaakparty, doch hier voor is het publiek bewaard gebleven uitsluitend door het kranige verde digen der rood-witte achterhoede. Vooral Kikkert, v. d. Poil en Bak weerden zich enorm, terwyi Persoon er heel wat uithield., Ten slotte be zweek by voor een overwachts schot van Sint, die hiermee het mooiste doelpunt van den wedstryd maakte. Kort daarop miste van Arnhem en zonder moeite liep de blauwe links binnen den bal in hst net. Hierby bleef het. Gedurende 't grootste deel van de i helft stond de rood-witte voor hoede werkeloos. Niemand deed moeite om den bal van achter op te halen en zoodoende de verdediging eens wat verlichting te verschaffen. En toen/kort na «de pauze v. d. Aardweg door een trap van den blauwen links half vry wel onschadeiyk was gemaakt, ging de fut er heelemaal uit. 't Is dan ook heusch niet de schuld der voorhoede dat 't maar 8—0 is ge bleven Wat de uitslag betreft, kunnen we niets anders zeggen dan dat de mili tairen volkomen verdiend gewonnen hebben en daf 't ons volstrekt niet verwonderd zou hebben als 't b. v. een 5—0overwinning voor de blauwen had geworden. Als uitblinkers by hen noemen we mid-voor, rechtshalf en spil terwyl ook de beide backs zeer trap vast bleken. By H.F.C. verdienen v. d. Poll, Kikkert ep Bak een extra vermelding. De heer Pelser leidde den strijd met vaste hand eu liet zich niet door het Indianengehuil van een troep militaire kwajongen* van de wys Ingezonden Mededeeling. Vleesch is kracht. Maar als gy veel vleesch eet, dient gij op uuo nieren te letten. Vleesch ia een ander woord voor kracht.. Sommige vleeschetende vol ken zijn de beste en flinkste stiyders ter wereld, maar er is even goed kracht in ander voedsel. De Japanner voedt zich met ryst, de Italiaan met maca roni en groenten, de Schot met meel-- 9pyzen. Want hoewel vleesch een hoog voedingBgebalte bezit, maakt het spoediger urinezuur. En het is li chaamsbeweging, die verhindert dat dit vergift zich verzamelt en rugpyn, rheumatiek, jicht, zenuwpynen, nier- gruis en -steen, waterzucht, verhar ding der aderen en nierontsteking veroorzaakt. Twee of drie malen per dag vleesch eten zal u schaden, als gy niet vol doende lichaamsoefening neemt, want vleesch maakt urinezuur en urinezuur veroorzaakt nierkwalen, rheumaltek en zenuwaandoeningen. Dit is de reden, dat zooveel vleesch- eters, die üun werk binnenshuis heb ben, door rugpyD, vreemde pynen, duizeligheid, hoofdpyn eo waterstoor nissen geplaagd worden en biyven vermageren, zenuwachtiger en moe- deloozer wordon. Zulke menschen dienen minder vleesch te eteD, over werk en zorgen te vermyden, te zor gen voor voldoende lichaamsoefening en slaap, in ruime mate wat. r of melk te drinken, en hun nieren te hulp te komen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel werkt recht streeks op do nieren en helpt haar om de nieronzuiverheden af te voejen. Te Den Helder verkrijgbaar oij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel k f 1.76 voor één, oL£.10.— voor zes doozen. Eischt de echte. Foster'a Rugpyn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (64)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1