Laatste bericlv- AGENDA. Cinema Palace. Binnenhaven 2. Hoofd nummer s (Juo VadiB 1 Eerste Helderscbe Bioscoop. Kanaal- weg 112. Hoofdnummer: Haar trouwe redder. 11 April, Soc. Dem. Arb. Partij. Openbare Ver gadering in Casino, 8 uur. U April. H.W. N. Uitvoering in Casino, S uur. 17 April. Georg Braun's Wienor Operette, Op voering van- -Rund urn die T.inbe"' MARINE EN LEGER. Bu beschikking ven den minister van marine r.jn de navolgende plaatsingen gelnst. met 11 dezer, de lult. ter zoo der 2de kl. A. M. Hekking aan boord Hr. Me. Schorpioen, de lults. ter zee der 2de kl. W. H. C. Hoog, W. F. M. J. van Riet en J. H. Bax aan boord van Hr. Ms. Koningin Emma, en de luit. tor zoo dor 2de kl. J. C. Backer Overbeek gedetacheerd op Vlieland. Lult. ter zee der 2e kl. (Landstormplichtige) W. A. Maas zal op 1» April 1916 huiswaarts keeren, luit. ter zee der le kl. H. de Boot) onder intrekking van zijn detaobeerlng op Texel, vertrekt 22 April 1916 met verlof: Kapt-luit. ter zee J. M. van Wickevoort Crommelin, thans ter beschikking, 16 April 1916 geplaatst op Texel: Lait. ter zee der lok). J. J. van Konijnenbuil 16 April overgeplaatst van Hms. KoulDgin Emma naar Hms. Gelder land; Lult. ter zee dor le kl. J. A. E. Scbonck de Jong, thans tor beschikking, 16 April bolast met het bevel over Hms. Hydrograaf; Luit. ter zee der 2o kl. J. P. Abbicga onder onthef- üng van hot bevol over Hms, Hydrograaf, op 16 April gesteld ter beschikking van denCom mandant in Zeeland. Geplaatst met 16 dezer de lults. ter zee der 2e kl. jhr. M. L. Van Goen en F. E. T. ter Bruggen Hugenholtx en de lult- ter zee der 2de kl. bü de Kon. mar.-res. J. ten Klooster. De kapitein ter zee W. J. G. ümbgrovo la per particuliere gelegenheid uit Oost-lndiO te ruggekeerd en is bestemd om werkzaam ge steld te worden bij het departoment van marine te 's-Gravenhage. Op 4 April 1916 zijn per particulier stoom schip Tambora gerepatrieerd Marinier le kl. H. Goedman. Do lult. ter zoe le kl. J. N. de Ronde wordt binnenkort uit Oost-Indie terugverwacht. (Officieel). De medodooling van de Avp. als zou de mllitio-llchting 1908 op 12 dezer over gaan naar de Tandweer is onjuist; slechts oor itedeelte van die lichting gaat als milicien ovei nuur de landweerbataljons. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Bande, uitr-, arriv. S April te Sabang. Java, thuisr., arrlv. 8 April te Marseille. Riouw, thuisr., vertr. 8 April van Taltal (Chili) naar A'dam vin het Panamakanaal. Koopat, thuisr., vertr. 8 April van Napels. Oranje, arriv. 7 April van A'dam te Batavia. Banka, uitrvertr. 9 April van Suoz. Karimata, thuisr., vortr. 8 April vnu Las PaJmaa. Rottardamache Lloyd. •orontalo, vertr. 8 April van Batavia naarR'dam. Wills, vertr. 8 April van Batavia naar R'dam. Samarlnda, van New-York naar R'dam, aiTlv. 7 April ter roede van Axdrossan. Merauke, thuisr., pass. 8 April Forlra. DJebras, thuisr., pass. 8 April Fastnot. Djocja, thuisr., pass. 8 April FastDet. Goentoar, thuisr., vertr.8 April van Durban Jacatra. vertr. 8 April van Now-York n. Saigon, Kawl, thuisrpass. fl April Finisterre. Modan, uitr., arriv. 9 April te Fadung Rlndjani, uitr., vertr. 9 April van Kaapstad. Koninklijks Hollandache Lloyd. Kernland, arriv. 2 April van A'dam te B.-Ayree. Rijnland, arriv. 8 April van B.- Ayres te A'aam. Bolland ia, thuisr., vertr. 9 April van Lissabon. Kon. West-Indische Maildienst. Haven ta Nleuwedlep. .Friesland". VISSCHERIJBERICHTEN. 8 April. Aangebracht door 80 korders: 6 t 10 tongen, p. stuk fL-, 10 tot 60mlddelm. tong, p. stuk f 0.66 a f 0.65, 10 tot 80 klolne tong, per stuk f0.20 a f 0.26, 10 rogge. p. stuk fL26, 1 tot 4 mand stortschol. p. m. f8.- a flO.—1 tot mand kleine schol, p. m. f4.- a f6.—, 1 tot mand scharren, p. mand f4 - en 20 mand wijting, p. m. f2.- a f2.60. Door trekkers, 236 tal haring, p. tal f7.66 a f8.76 0 tal haring, p. tol MARKTBERICHTEN. Beverwijk, 10 April. Potorselie f8.- a f6.-, pret f 10.— a f 18.- raapstelen f8,60 a f6.-, rabarber f6.— a f12.-, (8.—, selderij f6.- a f9.-, p. 100 Alkmaar, 10 April 1916. ▼H. Aangovoord 12 koeien en o f420. vette kalveren f80a fl40.-,idem p.K.G. fl-Üafl.60, a42nucht. idem riSafaO,- llmag. ■«hapeu f 30 a f40, 289 vette varkens per pond fOJ4 a f092, 12 magere varkens f29.- - Purmerend, IX April 1916. 18 stapels Fabrlokakaas per 60 K.6 96 Boerenkaas 60 2 Commissie 60 1 Middelbare 60 0 Goudscbe kaas 60 f 0. - 1288 K.G. Boter per K.G. f 1.46 4 f 1.66 796 Runderen: 260 vette per K.G. f 086 f Li 536 molk» en gelde f 180.- f 430- 12 Stieren f a- f a- 18 Paarden f 0.- f O- 16 vette Kalveren per K.G. f 1.90 f 1.4. 1077 nuchtere id. per stuk f a— f ft- Slachtkalveron f 18.- f 40.- Fokkalveren per stuk f 18.— f 84.- 169 vette Varkens per K.G. f 0.82 f 0.92 161 magere ld. per stuk f 97.— f 48.- pM 8tuk f 10 r 35 f 80.- 266 Blggon 14(6 Schapen Overnouders Lammeren Ganzen Kalkoenen Zwanen Kipeieren per 100 stuks Eendeieren .100 1600 Kievitseleron per stuk mand Appelon f 0.- t - f 0.- f o.- f ft- f 0. f 0.- f 0.- r o.- f a- f 6.76 f 7.96 I 7.26 f ft- f 0.12r au f a- f ft mand Peren Handel melke en gelde-koelen matig; vette kalveren matig; slacht- en fokkalveren vlug; vette varkens vlug; magere varkens mstlgj; biggen matig; schapen matig. Burgerlijke Stand van Helder, Van 8 tot 10 April. ONDERTROUWD: J. Fransen on A. A. Bohlen. A. G. W. R. Vonck GETROUWD en S. Kreunen. BEVALLEN Steeman, z. J. Wildenberg, d. Blokker, d. OVERLEDENM. Daalder, 6 j. J. C. Okel, 8 w. W. Neefkes, 19 j. E. Griahaver geb. de Beer, 74 j. M. Drecbsel geb. W. Grömmel geb. S. Hoogendijk geb. DE OORLOG. De algemeene toestand. Er zijn voor Verdun belangrijke gebeurtenissen aan den gang. Als men de mededeeling van het Duitsebe hoofdkwartier van Zondag heeft gelezen, zal men zich over dezen aanhef van ons overzicht misschien eenigermate verwonderen. Daarin staat immers kortweg mee gedeeld, dat op alle gevechtsterreinen de toestand nagenoeg ongewijzigd is. Maar men herinne zich, dat zoodanige mededeeling drieërlei beteekenis kan hebben. Behalve om de gewone beteekenis der woorden to melden, wordt deze mededeeling ook gebruikt, als er een tegenslag is geleden, die men voor alsnog, voor men er melding van maakt, hoopt te herstellen. In de derde plaats komt zjj veor, als de partij, van welke liet bericht uitgaat, voordeelen heeft behaald, die mis schien het begin zyn van een grooter succes, eu waarover men zwijgt, tot blijkt hoever het offensief zich ontwikkelt. Dat laatste was gisteren het geval, zooals wordt aangetoond door het officieele bericht van de tegenpartij. De Franschen hadden Vrijdag ge meld, dat de Duitschers een poging hadden gedaan, om van het pas door hem vermeesterde dorp Haucourt uit, welk dorp door de Franschen onder vuur gehouden werd, vooruit te komen, dat die poging in die kiem was veretikt. Het was waarschijnlijk dat de Duit schers de in de kiem verstikten aanval door een anderen hadden laten volgen, die hen in staat stelde vooruit te komen, en hun positie van Haucourt door de inneming van een stelling op den ten Zuiden van Haucourt ge legen heuvel, te bevestigen. Dit vermoeden is intusschen door het Fransche bericht bevestigd. Men loest daarin, dat de Duitschers twee (kleine) werken, gelegen tusschen Haucourt en den top van heuvel 287, hebben genomen. Intusschen duurden de loopgraaf gevechten ten Zuidoosten van Bethin- court voort. De Franschen meldden, dat zij er terrein heroverden. Intus schen (en dat is het groote nieuws van vandaag) is hun ten slotte de stelling om Béthincourt heen toch te bedreigd voorgekomen, en hebben zij deze, zooals het officieele bericht van gisternacht uit Parijs meedeelt, deze stelling ontruimd. Het was reeds bedenkelijk voor Franschen, dat Haucourt, het linksche steunpunt van de stellingen aan de Forges, waarop de Fransshen waren geweken, was gevallen. Want hiermee was weer een stukje van den Fran schen verdedigingsrauur ten Westen van de Maas afgebrokkeld. Het liet zich dan ook verwachten dat de Franschen eerlang op heuvel 304 zouden terug trekken om hun stelling minder hoekig en meer ver-' dedigbaar te maken. Dit is nu, volgens het voorlaatste Fransche bericht, geschied. Tevens is de Oostelijke punt van de zooeven genoemde stelling (bij Béthincourt) over de Forgesbeek naar het Zuiden teruggetrokken. Zoo zijn de Duitschers er dan ten slotte toch iu geslaagd om door wijze van werken, die wij al meer dan eens aangavendeuken in het front des vtfands maken en dan door flankaanvallen van die deuken uit den vijand dwiogen de tusscheuge- legen vooruitspringende stellingen te ontruimen, de Fransdhen uit de gewichtige stellingen tusschen Malan court en Béthincourt terug te dringen De lezer, die al die gevechten niet op de kaart heeft nagegaan, zal wel licht in korte woorden een antwoord wenBchen op de vraagwat is nu eigenlijk het resultaat van dit alles? Het resultaat is dit, dat de Duit schers, sedert liuu offensief tegen Verdun begon, het Fransche front ten Westen van de Maas over breedte van ruim 10 kilometer en tot een diepte van 4 tot 8 kilometer hebben weten terug te dringen. Loopt Verdun hierdoor van deze zqde (over den toestand aan de Oost zijde van de Maas, die gedureiide geruimen tijd nagenoeg onveranderd is gebleven, spreken wij niet) direct gevaar? Heelemaal niet. Er is slechts een gedeelte van het voorterrein voor den verdediger verloren gegaan en het gedeelte van het voorterrein, dat de vijand nog van de eigenlijke vestingwerken aan deze zijde scheidt, kan en (naar men met grond mag aannemen) zal hardnekkig worden verdedigd, en de beweging, die er in het front zit, is langzaam. Maar, beweging is er, en de beweging die er is, gaat voor de Franschen in de verkeerde richting, en zoolang zulks het geval blijft, mag men, zonder in het minst op het verdere verloop van den strijd vooruit te loopen (er is immers nog niets beslissends ge beurd) voor de Franschen niet vol komen gerust zijn. De richting, waarin zich, in de laatste weken althans, het krijgsbedrijf bij Verdun ontwik kelt, is niet die van een overwin ning. („N. Rott. Ct."). Van het Westalljk front. Parijs, 9 April. Ten We3ten van de Maas den heelen dag hevige ge vechten op ons heele front van Avocourt tot Cumières en zelfs tot aan de overzijde van de Mac De van te voren beraamde ont ruiming van de vooruitstekende punt bij Béthincourt, die gisteravond te uitvoer is gelegd, heeft ons in staat gesteld een onafgebroken linie te zetten, die zich uitstrekt van redoute van Avocourt over de be- groeido hellingen van den Westkant van heuvel 304 en langs den Zuide lijken oever van het moeras, dat door de Forgesbeek wordt gevormd, (hetwelk de linie op een punt ten Noordoosten van Haucourt bereikt) naar onze stellingen ten Zuiden van Béthincourt, aan de splitsing van de wegen Béthincourt- Esnes thincourtChattancourt. Deze nieuwe linie heefr zeer geweldige aanvallen doorstaan. De aanvallen der Duitschers tus schen Mort Homme en Cumières zijn bloedig teruggeslagen. De vijand, aanvallend in gesloten formatie, kwam te voorschijn uit het bosch van Cu mières en werd onder vuur geno men door onze artillerie en machine geweren en liet honderden lijken achter. Ook alle aanvallen op den Mort Homme zijn afgeslagen met zware verliezen voor den vijand. Een gelijktijdige aanval op onze stellingen tusschen het bosch van Avocourt en het moeras, dat door de Forgesbeek wordt gevormd, is na een tegenstand tot het uiterste overal Ten slotte is een aanval op onze verdedigingswerken ten Noordoosten van Avocourt gedaan, waar de vij and er voor een oogenblik in slaagde voet in onze linie te krijgen, maar hij werd dadelijk door een tegenaan- aanval verdreven. Ten Oosten van de Maas is de vijandelijke artillerie bijzonder leven dig tegen de Cóte de Poivre, in de streek van Douaumont en Vaux en zij bombardeert overal onze tweede linie. Parijs, 10 April. Het Duitscho offensief, dat zich uitstrekte over een front van 12 K.M. ten W. van de Maas, van Avocourt af tot aan Cumières toe, en ook op den ooste- lijken oever, heeft den geheelen dag van Zondag geduurd. Do Franschen hadden in den loop van den nacht vooruitspringende stelling van Béthincourt ontruimt, die het kruis vuur uit Forges on Ouisy onhoudbaar maakte. Zij hielden een linie bezet, welke de redoute van Avocourt, de eerste helling ten W. van hoogte 304, den zuidelijken oever van de Forges-beek tot aan het kruispunt wegen van Béthincourt naar Esnes en Chattancourt en eindelijk den weg van Béthincourt naar Cu mières aan den voet van de hoogte van den Mort Homme (Doode Man) omvatte. Er werden tegelijkertijd twee zeer hevige aanvallen uitge voerd, de eene uit het bosch van Cumières (ten N. van Cumières) tegen de hoogte van de Mort Homme, de andere tegen hoogte 304 van de linie van Avocourt tot aan de Forges beek. De zware verliezen, die het Fransche af8luitingsvuur en de Fransche ma chinegeweren den Duitschers toe- a, waren een aanleiding voor dezen om zich opnieuw in te spannen. Een andere poging, die minder hevig was, tegen het front Cote de Poivre Peperheuvel)-Douaumont-Vaux werd gemakkelijk gekeerd. Ondanks de buitengewone hevigheid leverden deze aanvallen voor den vijand geen enkele uitkomst, tenzij een nieuwe hecatombe, op. De geheele Fransche verdedigings linie blijft onwrikbaar. De 48ste dag van den slag van Verdun is dus met een bloedigen tegenslag voor de Duit schers geëindigd. Berlijn, 10 April. Op den Weste lijken oever van de Maas zijn Bé thincourt en ook de sterk verdedigde steunpunten Elzas en Lotharingen ten Zuidwesten daarvan afgeknepen. De vijand trachtte zich aan het ge vaar door een snellen terugtocht onttrekken. Hij werd echter door Silezische troepen nog aangevallen en verloor behalve dat hij zware bloe dige verliezen leed, 14 officieren ec ongeveer 700 man aan ongekwetste gevangenen. Twee kanonnen en 13 machinegeweren werden genomen. Tegelijkertijd hebben wij voor ons hinderlijke vijandelijke verdedigings werken, blokhuizen en dekkingen op verschillende plaatsen van het front opgeruimd, bijv. ten Noorden van bet dorp- Avocourt en ten Zuiden van het Kraaienbosch. Ook b(j deze op zichzelf staande ondernemingen gelukte het ons de Franschen ernstig afbreuk te doen. Aan gevangenen verloren zij boven dien verscheidene officieren eu 276 man. Rechts van de Maas hebben wij op dergelijke wijze een kloof, aan den Zuidwestelijken rand van den Peper heuvel gezuiverd, waar 4 officieren en 184 man en oorlogsmaterieel in onze handen bleven. Meer naar het Oosten en in Wo«vre-vlakte zijn uitsluitend artil leriegevechten geleverd. In een luchtgevecht ten Zuidoosten van Damloup en ten Noordoosten van Chateau Salins hebben wjj een Fransch vliegtuig neergeschoten. De inzit tenden van het eerste zijn dood. Wij hebben verder twee vliegtuigen zien vallen in het dorp Loos en in het Caillette-boBcb. De duikboot- en mljnoorlog. Londen, 10 April. LloydB meldt, dat hetEngelsche stoomschip „Zafra", 3178 ton, in den grond is geboord. In de 2warte Zee. St. Petersburg, 10 April. In de Zwarte Zee heeft de torpedoboot „Strogyl" niet ver van de plek waar de „Portugal" was gezonken, een on derzeeboot van den vijand doorboord. Oe Vereenigde Staten en Duitschland. Londen, 10 April. De correspon dent van de „Morning Post" bericht, dat hij na den ministerraad, Vrijdag in Washington gehouden, iemand sproken had, die niet alleen het ver trouwen genoot van den President, doch die ook aan de besprekingen had deelgenomen. Deze gaf toe, dat er weinig twijfel in officieele kringen bestond, of de „Sussex" was getor pedeerd door een Duitsebe duikboot. „Maar" zeide deze zegsman „het is de moeilijkheid, het land er van te overtuigen, dat er voldoende (door Duitschland) misdreven is om rechtvaardigen, dat aan Bernstorff ztjn paspoort worde overhandigd, in dien daarop een oorlog zou moeten De correspondenten te Washington en New-York van de „Times" en de „Daily Telegraph" zien den toestand pessimistischer in. PLAATSELIJK NIEUWS. - Aan de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs te Behagen zijn tot onderwijzeres be noemd mej. E. J. Sinnike te H<" en mej. A. Hoogcarspel te Hoogcar- spel. Da „Denab". Het Gouvernements S.S. „Deneb" is 8 April to Port Said aangekomen. „Sarenata". De Heldersche mandolineclub zal haar vijfjarig bestaan in April feestelijk herdenken. Dinsdag 25 April treedt voor de vereeniglng een specialiteitengezel schap op. Donderdag d.a.v. wordt een feestconcert gegeven, waaraan zullen medewerken de Heer G. J. Lingeman, soloviolist te Amsterdam, en Mevr. S. D. Kikke, pianiste te Amsterdam. Zaterdag 29 April komt de club zelf uit met een varieerend programma. Deze feesten zijn uitsluitend toegan kelijk voor werkende en kunstlievende leden met hunne familie. Secretariaat der Ver: Kanaalweg 56. Haring. In de vorige drie dagen werd 670 tal baring aangevoerd. De prijzen blijven voor de gewone consumptie nog altijd veel te hoog. Zjj liepen namelijk van f 7.25 tot f 8.75 per tal van 200 stuks. Gelegenheid tot inenting. Sedert in Amsterdam gevallen van pokziekte voorkwamen en de ge meente daar- gelegenheid gaf tot koste- looze inenting verdringen de men- schen zich voor de gebouwen waar die inenting plaats heeft. Waar onze gemeente veel verkeer heeft met Amsterdam, was het een goede maatregel van ons gemeente bestuur, om ook hier de gelegenheid tot kostelooze inenting voor iedoreen open te stellen. De eerste maal kwamen er haast alleen- moeders met kinderen. Dat was echter de bedoeling niet. Verleden week Vrijdagavond was in de verschillende openbare scholen weer gelegenheid om zich te laten inenten. En ziet, 't ging al wat beter. Nu kwamen tenminste volwassenen. Een uur lang liep het in enkele scholen tamelijk druk. Doch nog lang niet druk genoeg. Wellicht dat ons gemeentebestuur nog wel een paar keer de gelegenheid wil openstellen 's avonds. En waar het werk van een paar minuten is, en de veiligheidsmaatregel alleen een klein beetje jeuk veroorzaakt, meenen wij, dat nog wel meerderen van den voorzorgsmaatregel zullen gebruik maken. In 't belang der volksgezondheid dient wijze voorzichtigheid aange moedigd te worden. Waarom wij dit schreven. Een verbetering. Tot dusver was er aan den Paral lelweg een leeltjke sloot, die er jaren lang heeft bèstaan. Wie er kort woonde of er het gezicht op had, heeft zich dikwijls genoeg geërgerd over de onaangename lucht welke er uit opsteeg. Men klaagde wel eens, doch dat hielp weinig en menigeen dacht dat deze oude Heldersche moddergeul wel zou blijven. Maar nu worden we dan eindelijk van dat allerakelljkste ding verlost. Door militairen is begin gemaakt met het dempen er van en wanneer het geheel eenmaal dicht zal zijn, dan is het gevolg hier van zeer zeker dat het aan dien kant belangr(jk zal opknappen. Er langs zal een hek worden geplaatst en als daar dan nog een heg van boomen bij komt, zooals bijvoorbeeld aan de zijde van den spoorweg in de Prins Hendriklaan, waardoor de bestaande beplanting aardigwordt beschermd en aangevuld, dan zal dit stadsge deelte zoodoende bovendien niet weinig worden verfraaid. Klaine oorzaken. De heer M. de B. had gisterenavond het ongeluk dat zijn fiets In de Sehagenstraat slipte. Hij viel, sloeg met zijn hoofd tegen de straatsteenen en bleef bewusteloos liggen. B(j een bewoner werd hij tijdelijk binnen gedragen, waar een inmiddelsgeroepen geneesheer hersenschudding consta teerde. Zaterdag heeft op de gemeente lijke gasfabriek alhier een ernstig ongeluk plaats gehad. Op een stelling voor 't uithalen van ovens stonden de werklui L.Mieldijk en A. Stegmann. Beiden zijn naar beneden gestort waarbij het been van den eerste is be kneld geraakt, althans zwaar gekneusd werd. Hü is naar het Ziekenhuis vervoerd waar het been moeBt ge amputeerd worden. Rectificatie. In ons verslag van Vereeniging „Wijkverpleging" schreven wij, dat van de Directrise van het Ziekenhuis bericht van verhindering was inge komen wegens ziekte. Bedoeld was van de wijkverpleegster, zuster van der Kamp. BINNENLAND. Nog een tegenspraak. H a v a s meldt uit Parijs d.d. 9 April Naar de Fransche pers mededeelt, hebben de Duitscho bladen de alge meene opdracht, te trachten in de Nederlandsche pers stemming te Zoo schrijft de „Frankfurter Zei tung" thans weer, dat het deelnemen van een Japansche delegatie aan de conferentie der geallieerden bewijst, dat de Nederlandsche koloniën, waar mede Engeland de diensten, door Japan bewezen, denkt te betalen, een punt van bespreking op die bijeen komst hebben uitgemaakt. Dit bericht is even juist als de mededeeling, dat Engeland van plan wès troepen in Nederland te doen landen. Sommige bladen zien in deze cam pagne het voorspel van een Duitsebe politiek in Nederland naar het voor beeld van de heeren Bernstorff- Papen-Dumba. Hervatting dienst Stoomv.-maataohapplj „Nederland". De stoomschepen „Kambangan", „Krakatau" en „Bawean" vertrekken heden, Dinsdagavond, van Amsterdam om Woensdagmorgen vroeg in zee te gaan. De beide eerstgenoemde varen met lading naar Java, de „Bawean" gaat in ballast naar New-York, om daar te laden in den dienst New-York- Java. De drie schepen nemen de noorde lijke route. Do mail naar Oost-IndlB. De mail wordt heden met het stoomschip „Kambangan" van de Maatschappij „Nederland" naar Indië verzonden. De „Rijndijk" an de „Eemdijk". De reeders van deze beide stoom schepen hebben bericht ontvangen, dat het stoomschip „Eemdijk" in zwaai beschadigden toestand te Southampton is aangekomen. Van het stoomschip „Rijndijk" wordt bericht, dat het schip op een mijn geloopen is. Een der ruimen liep vol. Het schip heeft echter een haven weten te bereiken. De bemanning heeft geen letsel gekregen. De lading van de „Rijndijk" be staat uit regeeringsgraan. Een later bericht betreffende de „Eemdijk" meldt, dat een ontploffing heeft plaats gehad. Deze kan niet in de ketels plaats gehad hebben, daar deze intact gebleven zijn. Verder wordt medegedeeld dat de bemanning niet meer aan boord is, en dat met het lossen een aanvang is gemaakt. Het schip, met een lading vad de „Belgium Relief Commission", is te Southampton binnen gebracht. Eon Naderlandach stoomsohip an de Zeppelin-aanvallen. Het Nederlandsche stoomschip .Midsland", van de Scheepvaart- en Steenkolen Handelsmaatschappij te Rotterdam, was in den nacht van 3 op 4 April bijna het slachtoffer ge- geworden van de „Zeppelin"-aan vallen. Het vaartuig was den 3den April, vroeg in den morgen, van Harlingen vertrokken. Tegen donker kwam men in de nabijheid van het lichtschip Newerk, bij Yarmoutb. De gezag voerder besloot, daar te ankeren en liet de vuren opsteken. Ook droeg het vaartuig alle kenteekenen, om bet als „neutraal" te doen herkennen. Het heklicht brandde nabij de Neder landsche vl&g. Des morgens te 4 uur *t was nog donker en het zicht was slecht werd de bemanning gewekt door een drietal zware slagen. Het geheele schip dreunde en algemeen vermoedde men, dat het vaartuig gotorpedeerd was. De donkeyman M. Smit, die on- middelfik na de slagen aan dek was, deelde ons mede, dat hij, boven ko mende, duidelijk het snorren van motoren hoorde. Hij begreep toen, dat 't een Zeppelin was, die bommen had geworpen. Na één minuut hoorde men wederom zware slagen, thans een negental vlak achter elkaar. Groote waterzuilen stegen omhooghet vaartuig werd niet geraakt. Volgens den uitkijk waren de eerste drie bommen op ongeveer 50 meter van het vaartuig geworpen. Uit de plaats, waar de bommen neerkwamen en uit het feit, dat het snorren der motoren zich van de kust verwijderde, maakt men op, dat de „Zeppelin" zich van de kust verwijderde. Ds „Medusa III". De bij Terschelling gestrande Engel- sche torpedojager „Medusa III" is waarschijnlijk verloren. Het schip staat reeds vol water. De inventaris, waaronder de installatie voor draad- looze telegrafie, seinvlaggen, enz., is geborgen. Vergoeding wagens kostwinner schap. De ministor van marine heeft, naar aan de commissarissen der Koningin is medegedeeld, een regeling vastge steld, die in hoofdzaak hierop neer komt, dat in zake toekenning van vergoedingen geen rekening behoort te worden gehouden met soldijen beneden het bedrag van 70 cent per dag, doch wel met alle soldijen boven dat bedrag, onverschillig of zij geno ten worden door onderofficieren of door zeemiliciens beneden dien rang. Dit rekening houden geschiedt dan voor eiken milicien tot een bedrag, dat afhankelijk is van de groote zijner soldij, welk bedrag echter zoodanig is berekend, dat er, naarmate de soldij hooger is, ook een evenredig hooger bedrag overblijft, als wordende, naar ruime berekening, noodig geacht voor persoonlijke behoefte van den gemo biliseerde. Uitgaande van het beginsel, dat zij, wier levenswijze reeds is geba seerd op het genot van vergoeding, zonder het rekening houden met soldü, niet door achteruitgang van inkom sten behooren te worden getroffen, wenscht de minister de regeling niet toegepast te zien op hen, wier be trekkingen vóór 1 Mei a.s. in het genot van vergoeding waren en die vóór dien datum reeds een soldij ge noten boven het bedrag van 70 cent, met dien verstande, dat tot zoodanige toepassing alsnog wordt overgegaan, zoodra de financieele omstandigheden van het betrokken gezin zich in gun- stigen zin mochten wijzigen. Doet dit laatste geval zich voor, dan kan echter, indien de financieele omstan digheden daartoe aanleiding geven, het soldügedeelte, waarmede rekening is te houden, zooveel lager worden gesteld als noodig is, om de bedoelde omstandigheden niet ongunstiger te doen worden dan zij te voren waren. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat na tijdelyken stilstand van vergoeding, bijv. wegens zaken- verlof, de financieele omstandigheden van het gezin niet moeten worden vergeleken met die, waarin het ver keerde gedurende den tijd van dien stilstand, maar met die, waarin het zich vóór dien stilstand laatstelijk bevond. Zomertijd. Men meldt ons ,datde Nederlandsche spoorwegmaatschappijen aan de regee ring hebben voorgesteld, in navolging van Duitschland, ook hier te lande den zomertijd in te voeren, in ver band met de dienstregeling op de spoorwegen. Van ds Oultschi grens. Men schrijft aan de „N. Rott. Ct." In de Duitsche grensplaatsen is het jl. Vrijdag en Zaterdag, volgens de verhalen door de inwoners aan de Oost Groningers gedaan, een heele herrie geweest, naar aanleiding van de telegrammen uit Holland over de militaire voorzorgsmaatregelen. Menig inwoner stond gepakt en ge zakt, om naar OsnabrQck te gaan, als de Hollanders de grenzen zouden overtrekken I Nu zijn allen weer gerustgesteld. Nskkramp. In den Haag hebben zich in het garnizoen acht gevallen van nekkramp voorgedaan. eorste is, dat de torpedeering van Palembaug (en Tubantia) een gewel dige blunder geweest is, waarvan de bedrijvende partij zelve of de direct schuldige, zóó is geschrokken, dat men niet beter weet te doen, dan maar door dik en dun te ODtkennen, in de hoop dat de schuld te eeuwigen dage onbewijsbaar zal blijven. Dit is geen mooie veronderstelling, maar toch nog de beste van de twee. De andere wordt in hoofdzaak in het buitenland gepropageerd. Het Duit sche standpunt: dat de torpedeering van Engelsche zijde zou plaats gehad hebben, met de bedoeling Duitschland in verdenking te brengen, en hier te lande nieuwe ontstemming tegen de Duitschers te verwekken. Het Engel sche standpunt: dat inderdaad ten Duitsche onderzeeér de schuldige is, doch dat de schuld wordt ontkend, om het geloof aan Engeland's eerlijke bedoelingen jegens ons land te onder mijnen. De opvatting veronderstelt dus geen blunder, doch gaat er van uit, dat de schepen wel degelijk met volkomen kennis van zaken, en met allergemeenste bijbedoelingen willenB i wetens, zouden zijn getorpedeerd. Wij voor ons gelooven aan zulk een duivelschen opzet niet. Dan geeft echter slechts onze eerste veronderstelling houvast. Zoolangaan- genomen moet worden wat na de afgelegde getuigenissen wel bezwaar lijk kan worden ontkend dat zoo wel Palembang als Tubantia zijn ge torpedeerd, en zoolang door beide oor logvoerende partijen catagorisch schuld wordt ontkend aan een feit, dat dan toch door een van hen moet zjjn bedreven, moet aangenomen wor den, dat óéne van de twee zuiverings verklaringen op onwaarheid berust. Hoe wij over dit schuilevinkje spelen denken, is reeds meer dan eenB in het licht gesteld. De begane fout, het tegen ons bedreven onrecht valt niet te verontschuldigen, doch zou, wan neer er openlijk voor uit gekomen werd, desnoods nog te vergeven zijn. Dat het onrecht botweg aan alle kan- ontkend wordt, is een moreel onver geeflijke daad. De „Nieuwe Courant" heeft met eenige geheimzinnigheid erop gezin speeld, dat van Duitsche zijde ten aanzien van de torpedeering van de „Tubantia" eene zwenking werd voorbereid. Het is mogelijk, maar dan moge deze voorbereiding toch niet ai te lang meer duren. Indien de Duit sche autoriteiten meenen te moeten zwenken, is er geen reden, de ver anderde beweging langer verborgen te houden. Bultanlandsche persstemmen. Naar de Kölniache Zeitung uit Nederland verneemt, doen de schen moeite daar de voorstelling er in te krjjgen, dat de geruchten over een aanstaande poging van. de En- gelschen om op Nederlandsch gebied te landen of door te breken door Duitschland in de wereld zijn gebracht om een voorwendsel te hebben, als beschermer van Nederlands onzijdig heid naderhand binnen te rukken. Daartegenover stelt de Kölnische Zeitung op het nadrukkelljkst vast, dat het hier weer een geliefde Engel sche bronvergiftiging is. Duitschland weet zeer goed, zegt het blad, dat Nederland in staat en bereid is om De „Palembang." De ,N. Rott. Ct." schrijft: „Wie heeft nu de Palembang ge torpedeerd?" - werd ons gevraagd door iemand, die de officieele Duit sche verklaring had gelezeD. Wij hebben een oogenblik geaarzeld, of wij de vraag ter sprake zouden brem gen vóór ook de officieele Engelsche betuiging van onschuld er was, die nu wel, gelijk in het geval met de Tubantia, volgen zal. Dan zijn wij weer even ver, als eenige weken geleden. Ieder kan er het zijne van denken, zonder bang te behoeven te zijn, van ongelijk te worden overtuigd. Er zijn twee veronderstellingen. De Ten Oosten van de Maas is van nacht een zeer hevig gevecht in het kleine bosch van Fontaine St. Martiu (ten oosten van Vscherauville) ge leverd. De Franschen zijn in de Duitsche verbindingsgangen ten zui den van het dorp Douaumont door gedrongen. In Woëvre beschieting van de dorpen aan den voet der Maashoogten. Bevestigd wordt dat in de streek van Verdun gisteren de eerste poging der Duitschers om een algemeen offensief te ondernemen, dat zich uitstrekt over een front van 20 K.M. begonnen is. De Duitschers, die geen belangrijk succes hebben behaald, vooral niet in verhouding tot de in spanning, die zij zich hebben ge troost, hebben verliezen geleden, vau welker omvang de voor de Fransche liniën opgestapelde lijken getuigen. In Mesopotamli. Londen, 10 April. Blijkens een officieel bericht hebben onze troepen in Mesopotamië gisterochtend in de vroegte een aanval gedaan op de vijandelijke stellingen van Sannaiyat, doch zijn er niet in geslaagd door de vijandeijke linies heen te breken. De krljgverrichtingen worden ten zeerste beemmerd door de zich uit- breidendeoveratroomingen. De dulboot- en mljnoorlog. Malta, i April. Het ongewapende Britsche ;.s. „Yonne" (ex-„Fastalia") (4039 to) is zonder voorafgaande waarschwing getorpedeerd. De beianuing van 40 koppen ver- wijderdtzich in booten, waarin zij zes uuj bleef, vóór zij gered werd. Volgts een Lloydsbericbt is het 3. „Sisworth Hall" (4777 ton) in den god geboord. De kapitein en 30 kojen van de bemanuiDg zijn gered. Het -s. .'„Glenalmond" (8885 ton) is in grond geboord. De beman ning gered. Beide schepen waren onbewend. De toomsehepen „Eastern City" (4341 >n) en „Margam Abbey (4471 ton) a gezonken. Van laatst genoemd schipordt gemeld dat de bemanning werfiered. Blens een bericht uit Cardiff heeft het veedsche s.s. „Libra" daar den gezyoerder en de bemanning van het oorsche s.s. „Sjölyst" (997 ton), 't vk 25 mijl ten Noorden van Ouémt door een Duitsche duikboot zonr voorafgaande waarschuwing is jorpedeerd, aangebracht. Igens een mededeeling van Lloyds zouet Spaansche stoomschip „San- tari'ino" (3346 ton) getorpedeerd en geiken zijn. is in het geheel geen bericht ocent de equipage. UIT DEN OMTREK. SPORT. Voetbal. Zeamacht—Landmacht (3 6). ucal, 10 April. iet nog al omvangrijke werk der stelling van het Westelijkst ha- ïboofd, dat in den geweldigen rm van 29 December 1914, nage- jg geheel vernield werd, is nu ge- jal voltooid. Ruim een half jaar is men er mede bezig, doch alles it er dan ook terdege stevig uit maakt den indruk, dat een en ook "zónder ónze hulp zijn onzijdigheid lder heel wat boIieder gaconstru- te verdedigen. Engelands streven om ,rd is dan te voren. Duitschland als uitstrooier der ge- Naar matige berekening bedraagt ruchten te laten doorgaan is een aantal geboren lammeren nu ruim hernieuwde poging om ontstemmingo.ooo stuks. De geboorte van drie- tusschen Nederland en Duitschland vierlingen zijn zelfs al geenzeld- te verwekken. aamheden meer. =s Wisringen. Bij de heden gehouden stemming —voor Hoofdingelanden van den polder Waard-Nieuwland is inplaats van den heer H. Waiboer (overleden) gekozen de heer J. A. Waaiboer te Anna- Beide elftallen hebben een kleirPaulowna. wijziging ondergaanbij de Lan De hoofdingeland D. Jac. Mulder is macht speelt Sprock links buiten herkozen. bij de Marine de Waard rechts-binne Ter aanbeveling van een Heemraad ten Hacken links-half en Versluzijn op de aanbevelingslijst geplaatst, linksback (wegenB uitvallen v 1. C. M. Mulder (aftr.) Van Arnhem). 2. D. Jac. Mulder. In den aanvang is de Marine st 8. H. J. Rus. ker, maar de Landmacht is blljkb De opbrengst van de verhuring der nog niet ingespeeld. Bartels scH polder-eigendommen bedroeg f 1942, "tegen f1810, in het vorige jaar. Tot opzichter der uit te voeren dijk werken aan de polder Waard-Nieuw land is benoemd de heer O. J. Bosker, Inplaats van den heer D. N. Mulder is tot bestuurslid der kaasfabriek „Nooit Gedacht" gekozen de heer J. N. Mostert. Tot Bestuursleden der Boerenleen- Bank alhier z^jn herkozen de heeren P. Kaan, L. Spaander, J. Schuurman en S. J. Koorn. De Bank heeft in het afgeloopan Boekjaar een bedrag omgezet van f400.000. deze periode jammerlijk Een groot kwartier na den aanvl neemt de Landmacht op fortuinl| wijze de eerste goal. Een paar n ten later zorgt Bartels voor gelijkmaker. De partijen wegen goed tegen elkaar opSint en Rs maken ieder een mooi doelpunt, dat met den stand 2—2 gewii wordt. De Landmacht is nu sterker. Ouwerkerk en Vos doel ten kort na elkaar zeer mooi, te Rapati door fanatiek inloope' stqnd op 8^-4 brengt. Evenals' de rust werd nu een twüfelaf doelpunt gemaakt door Sint. keer werd het echter toegekend, De Landmacht-voorhoede gaat e beter samenspelen. Kort voot einde wordt het zesde doelpuj- maakt. De overwinning was volb verdiend; een eindstand 2—4 verhouding echter beter weergm hebben. B(j de Landmacht ie voorhoede zeer goed, met het bi- trio als besten. In de achtde vielen Houtman en de beide bgp. En de Marine? Wat daaite zeggen? Rapati was de ster. la was vrij goed- Tan der Dussfts goed, drong echter van tijd jd te ver op. Over het algemee'O- men speelde de Marine -ks (speciaal de achterhoede). W«en diverse heeren van een bete.mt leeren kennen. Van het Westelijke I Parijs, 10 April. (Mlddtfbt). Ten westen van de M> de beschieting van heuvel 804*cM zeer hevig geweest. De Duitschers hebben z ver liezen geleden bij den aadien zij gisteren tegen het eindden dag op den Mort Homm^nia- men en die volkomen is igen. De Duitschers zijn er jaagd over een lengte van 500 door te dringen in de voorujoven loopgraaf van heuvel 295 De Franschen|hebben gderd- tal gevangenen gemaakt. Gsmaanlenad m Anna Piulowm. op Zaterdag 8 April, des namiddags te 2 uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer C. Wijdenes Spaans. Afwezig wegens ongesteldheid de heer D. C. Rezelman, 2 vacatures. Bij de opening der vergadering herdenkt voorzitter in waardeerende woorden het pas overleden raadslid, den heer H. van Haaften. Notulen worden niet gelezen. Voorzitter deelt mede, dat de ge neesheer, de heer J. L. Bernardi, in de laatste vergadering benoemd, voor deze benoeming heeft moeten bedan ken, wegens een ernstig ongeluk, hem overkomen. B. en W. stellen voor thans te be noemen de heer L. C. J. Olree. Deze heer verzekert, spoedig in Anna Paulowna tegenwoordig te kunnen zijn. Met algemeene stemmen wordt de heer Olree tot gemeente-geneesheer Wegens overbevolking aan de school te Breeaand, stellen B. en W. voor schoolwijken te wijzigen in dien zin, da't alle kinderen uit den Grasweg en die wonen langs de Kromme Tocht tot den heer Pennekamp, te Kleine Sluis de school zullen bozoeken, totaal thans 15 leerlingen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Deze regeling zal ingaan 17 April a.s. By de rondvraag informeert de heer J. Bakker of er voldoende in geneeskundige hulp kan worden voor zien, in geval de heer Olree niet

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2