HELDERSCHE COURAUT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna sa- No. 4611 ZATERDAG 15 APRIL 1916 44e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per poet 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 6SV, 0.85 Modeblad 75 100 M „1.25 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent Elke regel meer 7 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Advertentlen op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hoogar berekend. Qroote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2h cent Op- en ondergang van Zon an Maan en tijd van hoogwater (Texel). April, op: ondar: op: ondar: v.m.:n.; Zondig 3S m. 1.0 m. 8.10 4.47 701 1136 - Maandag 2« 138 9.43 4.45 7.1S 03 0.90 Dinsdag 25-2.4 11.10 1.48 7.16 036 13 Woansd. 124 a. 0.S4 4.41 7.17 2.10 230 Donderd. 2? - 2.89 136 439 7.19 830 336 Tril dag 28 2,64 - 3.16 437 731 4.60 6.6 Zaterdag 29 3.8 - 432 435 7.82 6.60 6.- Het Woningvraagstuk. in. „Mynheer," aldus de zooveelste bezoeker dien dag, om bij mij advies en hulp te zoeken, „daar word ik zoo maar met 15 ct. per week in huur opgeslagen. Mag dat nu Ik wil wel betalen, maar ik kan niet meer van mjjn loon missen." Ja, goede vriend, dat kan, antwoord de ik hem. „Maar m(jnheer," h(j weer, „als ik nu niet betalen kan, dan zullen zij m(j toch maai' niet zoo op straat zetten?" Ik kon de man alleen de zeer schrale troost geven, dat dit dan nog wel eenige weken zou duren. Het wil er bij de meesten, die iedere dag ploeteren, om een zorgelijk bestaan op eerlijke wijze voort te aleepen, maar niet in, dat onze maat schappij nu eenmaal zóó is, dat zelfs de vrouwen van onze landsverdedigers aan de grenzen door den kantonrech ter mouten worden veroordeeld, hun huis te verlaten, öfde huur te betalen, die de eigenaars van hunne woningen eischteneen huur, die in dergelijke omstandigheden eenvoudig niet op te brengen was. Als ooit gebleken is, dat de ont wikkeling van het woningvraagstuk noodzakelijk in een richting van ge meenschapshulp geleid moet worden, is het in dezen oorlogstijd. Als loonend bedrijf beteekent het alleen iets, als men de armen ondraag lijke huren kan laten betalen. Dit kan alleen als er gebrek aan woningen, dus geen concurrentie is. Particuliere bouwers zullen dus nooit belang krijgen bij opheffing dtr wo ningnood. Zij bouwen dus niet. Welnu, dan is ingrijpen van gemeenschapswege eenvoudig geboden. Dit kan door de gemeente direct (gemeentelijke woningbouw) of door tueschenkom8t van vereenigingen op grond van de Woningwet (woning- vereenigingen), iets dat feitelijk óók op gemeentelijke woningbouw neer komt, met dit verschil, dat het werk van de exploitatie voor een deel gratis verricht wordt of met een schijntje betaald, terwijl de gemeente daarvoor de gewone salarieering van een of Ingezonden mededeellng. De Pink Pillen in liet kamp. De heer Télesphore Piéroux is sol daat bij de Belgische vestingartillerie. Hij woonde, toen de inval in zijn land plaata had, in het rustige stadje Goutroux. Hij behoorde tot hen die d« forten aan de Maas tot het uiter ste verdedigde en die eindelijk, van alle kanton overweldigd door het overgroote aantal, voor den vijand moeat wijken. Met eenige zijner krijgs- makkers gelukte het hem na duizende wederwaardigheden over de Holland- sche grenB te geraken, vanwaar hg in het kamp te Harderwijk geïnter neerd werd. De vreeselijke vermoei nissen van den veldtocht hadden het gestel van den heer Tólesphore Pié- roux ten zeerste ondermijnd, en toen hij den gastvrijen Nederlandsche bo dem mocht bereiken, was hij geheel uitgeput. Trouwens ziehier wat hij ons schrijft. „Toen w(j in. het kamp van Harder wijk geïnterneerd werden, had ik geen menschelijk voorkomen meer. Ik waa geheel verbleekt, vermagerd en krach teloos. Zoolang wij vochten en het land verdedigden terwijl wij voortdu rend in gevaar verkeerden, gevoelden wij de vermoeienis niet, doch toen wij eenmaal in het kamp waren aan gekomen, deed de terugslag zich ge voelen en wat mij betreft was ik ten zeerste geknakt. Ondanks het goede voedsel en de uitstekende zor gen die ons gegeven werden, gelukte het mij niet beter te worden omdat mijn maag van streek was, om welke reden mijn voedsel mij geen sterkte gaf. Om mü mijne krachten te doen herwinnen en om mijn geheele gestel in goeden staat terug te brengen, liet men mij eenige doosjes Pink Pillen innemen, die onmiddeiyk de beste uitwerking hadden. Binnen kort tijdsverloop was ik geheel her steld." Niets is zoo goed als een kuur met de Pink Pillen om verstoorde orga nismen te herstellen, want z\j dragen er toe bij om bloed aan te voeren in de meest verwijderde deelen van het lichaam, en dat rijke en zuivere bloed is een bron van kracht en le venslust. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede bleekzucht, alge- meene zwakte, maagpijnen, scheele hoofdpijnen, zenuwpijnen, rheuma- tiek, neurasthenie. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar h f 1.75 per doos, en f9.- per zes doozen bij het HootddepOt der Pink Pillen, Dacostakadö 16, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 08; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) b(j T. RUIS, en verder b(j verschillende Apothekers en goede •rogisten. meer ambtenaren zou moeten toepas sen. Dat dit ingrijpen van gemeentewege juist voor de minder bedeelden in onze maatschappij noodig is, noodiger dan voor hen, die behoorlijke huren kunnen betalen bewijzen een paar cijfers over de stad Fürth. Door ge brek aan statistieken in Nederland, waar de toestanden echter even erg zijn, zoo niet erger, moeten wij ons wel tot 't buitenland bepalen. Er is daar aangetoond, dat de goed koopste huizen het duurste zijn. Dat wil zeggen, hoe lager huur men be taalt, hoe meer geeft men per kubieke Meter. Men lette op 't volgende lijstje. Aantal kamera Gemiddelde jaar-huur per woning per M>. woningruimte 1 f 1.63 2 1.84 8 1.21 4 1.20 5 1.24 6 1.80 Ingrijpen, krachtig ingrijpen, om aan dit Sociale kwaad een einde te maken, wordt meer en meer onont koombaar, zelfs voor hen, die liever maar nooit van den waren toestand kennis nemen en dan gemakshalve maar denken, dat het wel zoo erg niet zal zjjn. ZoolaDg het armste deel des volks zich nog tevreden stelt met overbe volkte krotten, lijkt dit ook inderdaad zoo.Maar dat wordt gaandeweg beter, gelukkig. De doorsnee mensch stelt eischen aan zijne woning en waar daaraan niet is te voldoen, daar zal hij tegen een dergelijken toestand fulmineeren. Nu geef ik de gemakzuchtigen gelijk, als zij meenen, dat de drang van de belanghebbenden zelf nog niet groot genoeg is; want anders zou aan de razernij der huiseigenaren binnen niet te langen tijd zeker een grens zijn gesteld. Maar dat ieder, die kennis neemt van het vraagstuk in zijn geheel, en niet verblind is door een niet te ver dedigen zelfgenoegzaamheid, toch met ons tot de conclusie moet komen, dat er niet stilgezeten mag worden, daar zijn wij zeker van. Het zal bekend zijn, dat de sociaal democraten voorstanders zijn van Gemeentelijke woningbouw, een punt dat dan ook op hun Gemeente-pro gramma voorkomt. In enkele plaatsen in ons land is men met Gemeentelijke woningbouw bezig, maar het eerste werkelijk stevig ingrijpen op dit gebied vindt thans te Amsterdam plaats, waar heele wijken worden gesloopt en duizenden Arbeiderswoningen door de Gemeente zullen worden gezet. En niet alleen gezet. Maar ook verhuurd tot een prijs, waarvan men aanneemt, dat die door de eventueele bewoners is op te brengen. Ziehier dus een eerste stap op den weg van een stuk gemeenschapszorg. De huur wordt niet afgeleid uit de exploitatie der huizen, d.w.z., dat deze hoog genoeg zij, om er rente, aflossing, onderhoud etc. uit te be- Btf-Jjden om dan liefst nog wat over te houden. Neen, hier vraagt men, wat kan iemand met zeker inkomen verwo nen En hij betaalt dit en geen cent meer. Zoo lijdt deze exploitatie dus ver lies zal iedere huiseigenaar al bij zich zelf gedacht hebben. Inderdaad, er is Verlies, en dat verlies wordt door Staat en Gemeente gezamenlijk ge dragen. Heeft .iemand zich nu al eens af gevraagd, hoe het komt, dat dit in Amsterdam mogelijk is en hier, waar de woningnood even erg is, niet? Hier kan de Vereeniging voor Volks huisvesting „Helder" ternauwernood haar voorschotten ontvangen, laat staan bijdragen, om wat billijker huren te kunnen berekenen. Het is in Amsterdam echter het Ge meente bestuur zelf, dat aanpakt en dezelfde Iospecteur voor de Volks gezondheid, die hier advies geeft en tegen bijdragen is, is dit in Amster dam niet? Of is de volksinvloed daar sterker, waaraan ook hij niet kan ontkomen? Het zijn slechts vragen, maar die nadenkt, zal toch billijken, dat in 't verschil van be handelen van twee plaatsen onder gelijke omstandigheden die vragen op komen. De afd. Helder der S.D.A.P. wendde zich in 1910 met een adres tot den Raad, waarin zij vroeg Gemeentelijke woningbouw, 't Resultaat was een onderzoek van gemeentewege naar de Woningnood, een onderzoek tot nu toe -volgehouden blijkens 't staatje in vorig artikel. De daarvoor benoemde Commissie kwam tot de conclusie, dat er woningnood was enindien 't particulier initiatief niet voldoende was, gemeentelijke woningbouw on vermijdelijk zoude zijn. Later heeft wijlen Burgemeester van Steyn in den Raad aan den heer Oortgijsen eenzelfde opmerking ge maakt, toen deze de buren, die de VereeDiging voor Volkshuisvesting (mede als gevolg van genoemd adres in 1910 gesticht) in haar eerste plan moest eischen, te hoog vond. Wees blij l zoo was de conclusie des burgemeesters, dat die vereeniging 't doet, anders moet de Gemeente bou- en. Er zijn hier nu drie woningbouw- vereenigingen werkzaam, allen in en na 1910 gesticht. Zij zijn krachtig werkzaam geweest, maar de woning nood is erger geworden. 1 Zoo erg, dat sinds geruimen tijd niet één woning voor een huurprijs beneden f2.50 meer leeg staat, vele woningen overbevolkt zijn en huren bij den dag stijgen. Het ware te wenschen, dat het college van B. en W. de bezoeken eens kreeg van al de menschen, die óf een woning zoeken, öf geen cent onderhoud aan hun huis kunnen er langen óf in huur worden.verhoogd. Zij zouden wellicht minder gemak kelijk aan den bestaanden toestand denken. Echter een voorstel onlangs in den Raad opnieuw aan de orde gesteld tot Gemeentelijke Woningbouw kon nog geen genade vinden en werd ver worpen. Maar even daarna dorst men geen krotten onbewoonbaar te verklaren omdat er te groot gebrek aan wonin gen was. En zoo wordt er thans hier en elders maar afgewacht en eigenlijk niets gedaan. Want ook het werk der woning- vereenigingen, die, hoe krachtig ook werkzaam, toch gorust 2 jaar kunnen rekenen voor de tot standkoming van een eventueel nieuw plan, stokt momenteel. Deze vereenigingen mogen geen winst maken en moeten toch reeds huren eischen, die hoe langer hoe moeielijker zijn op te brengen. Zij moet die huren maken, omdat de ver eeniging and eis met tekort gaat wer ken en voor die tekorten geen dekking De klacht, dat deze woningveree- nigingen absoluut niet in staat zijn it, de huren te doen dalen en zelf huizen te leveren voor bescheiden inkomens, is geheel juist en terecht geslaakt. In het pas gebouwde tuindorp, aan de zoom der gemeente dus, moet de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder" als minste huur nog f2.40 vragen. Een aantal zal straks f 2.65, f 2.65, f 2.85 en f 8.16 tej betalen krijgen. De klacht van hooge huren is dus juist, maar zonder steun van Rijk en Gemeente kan en mug de Vereeniging niet anders Er zijn twee wegen, om hierin tegemoet te komen le. Gemeentelijke woningbouw, zooals te Amsterdam; 2e. Geldelijke toeslag van Rijk en Gemeente die door lage huren te korten maken. Het is in deze laatste richting dat thans, nu de Raad niet aan gemeen telijke woningbouw wilde, gestreefd moet worden. En de Vereeniging, bovengenoemd, heeft dan ook reeds enkele plannen klaar, waarin dat beginsel tot uitdruk king komt. Echter ook in dit streven onder vindt deze Vereeniging geen steun van overheidswege. Nog steeds acht men hier overbodig wat in Amster dam noodig was. Hoe komt dit echter Omdat onze gemeente met geen enkel cijfer kan aanloonen, hoe de toestand hier is. Er ontbreekt hier een goede statis tiek, en zoolang dit 't geval is, ver schuilen de tegenstanders van ingrij pen zich achter een zalig niet weten. Welnu, w(j hopen, dat B. en W. gehoor geven aan te dier zake gedane verzoeken en zooals die bij de jongste begrootingsdebatten zijn gedaan, om nl. zoo spoedig mogelijk tot invoering van een behoorlijke gemeentelijke woningstatistiek over te gaan. Een statistiek, die niet alleen periodiek aanw(jst hoe groot de reserve in alle woningtypen is, maar ook hoe de huizen bewoond zijn en vooral een overzicht geeft van de beweging der huurprijzen en de verhouding van inkomens en woninghuur. Hieruit pas zal duidelijk kunnen blijken de behoefte aan woningen beneden f2.— (f 1.50 a f 1.75) een behoefte, die men nu ontkent. Het streven der woning vereenigin gen voorts dient door ieder verstan dig ingezetene te worden gesteund. Want ook dit is hier zeer, zeer mager. Als de gemeente hier de eisch b. v. zou hebben gesteld als voor waarde voor te verleen en voorschot ten, dat de Vereeniging zelf eerst een zeker kapitaal moest bezitten, was hier misschien nog niets gedaan. Het heele aandeelenkapitaal van de Vereeniging voor Volkshuisvesting bedraagt.... f 500.-. Het is eigenlyk belachelijk, een bedrijf, dat een ton of drie beheert met een kapitaal van een half duizend gulden te zien werken. Maar het is niettemin zoo. De jongste vergadering dier vereeniging nam dan ook be sluiten, welker uitvoering bedoelen, dit aandeelenkapitaal uit te breiden. Wy vertrouwen er op, dat honder den ingezetenen nog genegen worden bevonden, aandeelhouder der Vereeni ging te worden. Ook daardoor, door het groote aantal, dat deelneemt aan den strijd voor betere woningen, zal grootere aandrang op de overheid kunnen worden uitgeoefend. Zijn dit dus de middelen om krach tig in 't belang der Volkshuisvesting werkzaam te zijn, we kunnen deze artikelen niet eindigen zonder op een nieuw gevaar te hebben gewezen, wat thans het werk der Woningver- eenigingen ernstig bedreigt, n.1. de ontzettende stijging der bouwmateri alen, welke omstandigheid de Regee ring angstig maakt, verdere voor schotten te verleenen. Zij is n.1. beducht, datdeWoning- vereenigingen later niet zullen kunnen blijven concurreeren tegen particu liere bouwers, die dan met goedkooper I geld en materialen kunnen werken als nu de vereenigingen gedwoDgen zijn te nemen. Wij begrijpen die angst niet en zouden alle gemeentebesturen onbe trokken vereenigingen wel willen toeroepen, waakzaam te zyn, dat de uitvoering der Woningwet, die pas een beetje begint, niet in haar geboorte wordt verstikt. Want zelfs al is het zoo, dat later particuliere bouwers tegen de Woning- vereenigingen zouden kunnen con curreeren, (de prijzen zullen dan toch ook enorm moeten dalen voor dit kan gebeuren, want particulieren moeten winst maken) het Ryk bezit nu en later de'middelen, op grond dierzelfde Woningwet, om door bijslag dit euvel te keeren. En zoo voelen wy er thans reeds alles voor, om te yveren voor het denkbeeld, door den heer Ankersmit in den Raad van Watergraafsmeer geuit, om n.1. de Regeering te ver zoeken, om ter vermyding van te zware kosten, aan bouwvereenigingen naast het voorschot een gratis uit- keering te geven, overeenkomende met het prysverschil tusschen nor male tyden en nu. Een uitkeering, die de vereenigingen dus niet behoe ven terug te betalen. Of, als de Regeering hierin bezwa ren ziet, om dan ten opzichte van de distributie van hout, (want dit is vooral doorslag gevend) dezelfde maat regelen toe te passen als voor diverse levensmiddelen reeds gesteld zyn. Gemeentebesturen zouden zichten dien einde tot de Regeering, de Woningbouwverenigingen zich tot de Nationale Woningraad kunnen wenden met verzoek by de Regeering aan te dringen op maatregelen. Maar hoe ook, vast moet staan, dat het werk in 't belang der Volkshuisvesting ~"ien oogenblik gestopt wordt. Niet eerder, dan wanneer een nor male reserve van goede woningen aanwezig is, mogen wy rusten. Wy hopen het aantal medestanders daar voor door onze artikelen te hebben vergroot. M. D ZtyB Naschrift. We hadden ons artikel reeds klaar, toen wy ontvingen de April aflevering van het Tijdschrift der Nationale Ver eeniging tegen de werkloosheid met de agenda der algemeeno vergadering op 20 Mei a.s., waarop o. m. de be handeling der vraag: Wat de Regie ring kan doen ter bestrijding der werk loosheid in de bouwvakken in verband met woningbouw. Praeadviseurs zyn de heeren Mr. Dr. H. J. Romeyn, secretaris van het Rijkswoning-College, en Mr. H. J. Nieboer, iid van den Gemeenteraad te den Haag. Hunue praeadviezen zijn in de ge melde aflevering opgenomen en wy kunnen niet nalaten daaruit een enkel punt te citeeren. De heer Romeyn geeft in zijn ad vies allereerst een overzicht van de door het Ryk Ingevolge de Woning wet verstrekte voorschotten als volgt: Maximum bedrag f 1000 tallen, Jaar Aantal rond 1906 8 46.5 1906 2 61.8 1907 12 1428.5 1908 22 1128.2 1909 31 1352 1910 40 1760.8 1911 48 2916.7 1912 78 6491.8 1918 90 8426 1914 175 11677.2 1915 114 18008.5 Totaal 570 48286.6 of precies f 48.286.626.71. Zeer zeker een respectabel getal, mede in ver band met 't aantal voorschotten een verheugend bewijs van de toenemende werkzaamheid der Woningvereeni- gingen, die helaas I in 1916 echter door de moeiiyke omstandigheden is gestuit. Maar trots dit werk toch allerwege grooten woningnood constateerende, begrypt ieder hoe het zou zyn, als dit eens niet geschied ware. Want, en hierop wijst Mr. Romeyn ook, de nieuwe aanbouw houdt het afkeuren, dus verminderen van woningen, nog niet by. Op blz. 886 geeft hy een staatje waaruit biykt, dat het aantal onbewoonbaar verklaarde woningen in Nederland einde 1912 10.632 was of 12.4 8/oo van het aantal kleine wo ningen, terwijl het aantal woningen, gebouwd met Ryks steun, 7882 be droeg of 8.46 #/og van dat aantal. In Noord-Holland waren deze cyfers reap. 24.7 en 18 Alleen in Ove'r- yssel (12.3 en 20.3), Drenthe (7.5 en 8.8), Gelderland (7.4 en 7.7) en Lim burg (5.7 en 18.4) overtreft de aan bouw het aantal onbewoonbaarver klaringen. Het is denkbaar, dat het vooral zit in het weinig onbewoonbaarverklaren in die provinciën. Aan net slot zegt Mr. Romeyn omtrent de dure materiaal prijzen in verband met eventueele Regeerings steun (blz. 890): „De vraag Ib gerechtvaardigd, of het wel mogeiyk is, dat ook in dit opzicht eene voorziening wordt getroffen, vooral met betrekking tot den aanvoer van hout. De Regeering heeft van den aan vang af, ten koste van groote offers, den tarwe-aanvoer uit 't buitenland ter hand genomen, daardoor zorg dragende, dat de voorziening in een der eerste levensbehoeften, het brood, tegen lagen prys mogelijk bleef. Zouden er geen termen zijn, om ook haar zorg tot een andere levensbehoefte, een behoorlijke wo ning voor de arbeidersklasse uit te strekken V' Zoo men ziet, komt deze bij uitstek deskundige tot een zelfde conclusie als in ons laatste artikel aangehaald. Mr. Nieboer behandelt vooral ook de hooge rentevoet van het Bouw- voorschot. Dit zou b. v. 4.958% (annuïteitsrente wel te verstaan) zyn geworden in 1914, indien de Nationale Woningraad dit niet had kunnen verhinderen. Het is toen 4.556 ge-, worden en onder die omstandigheden hebben wy bier het Tuindorp gezet. Toen reeds achtte de Woningraad 4.958 een cyfer dat alle vereeni gingen zou afschrikken verder te werken. Hoe moet 't dan gaan als 't cijfer 5.06% zooals nu? Mr. Nieboer komt tot de conclusie, dat het Ryk, naast het verleenen van voorschotten, bijdragen zal hebben te verleenen, om de woningbouw moge- ïyk te biyven maken, in dien zin, dat werkelijk arbeiderswoningen tegen matigen huurprys kunnen worden verstrekt. We zijn dus in goed gezelschap wanneer we op al deze gronden aan biyven dringen op onverwyide maat regelen van Ryk en Gemeente. M. Helder, 20 April 1916. DE OORLOG. De offlcleale legerberlchten van 19 en 20 April. In het Fransche legerbericht van den 19en werd reeds melding gemaakt van een drietal aanvallen der Duit- schers op de Fransche stellingen by Eparges. By den laatsten aanval kregen de Duitschers tydeiyk vasten voet in 200 M. loopgraaf, doch werden hieruit door een tegenaanval der Franschen weder verdreven. Id een later bericht van den 19en wordt over dit gevecht gemeld: Terwyi de Duitsche batteryen voort gingen ons geheele front voor Verdun te beschieten, in het byzonder hoogte 304 en den Mort Homme, aldus het offensief tegen deze twee stellingen aankondigend, beproefde de vyand Woensdag op 18 K.M. van Verdun een aauval op Eparges, waar drie krach tige aanvallen dapper werden afge slagen. By hun laatste poging konden Duitschers slechts 200 meter van i loopgraaf in de eerste linie be zetten, waarvan ze na een tegen aanval niet het geringste deel behou- in konden. VolgeDS het communiqué van Öen 20sten zijn de Franschen Woensdag avond, op den rechteroever van de Maas, tot den aanval overgegaan. Zij slaagden erin gedeelten van de Duit sche loopgraven te bezetten en een schans te nemen. In den loop van dit gevecht, dat ernstige verliezen berokkende aan de Duitschers, namen Franschen 10 officieren, 16 onder officieren en 214 man gevangen. Voorts maakten zy verscheidene machinegeweren en een hoeveelheid materiaal buit. Het Duitsche legerbericht van den meldt dat Duitsche patrouilles in de boog van Yperen erin slaagden op verscheidene plaatsen in de Êngel- sche loopgraven binnen te dringen, b.v. aan den wegLangemark-Yperen, waar zij ongeveer 600 M. van de vijandelijke stelling bezettey en tegen verscheiden aanvallen met handgra naten stevig in handen hielden. Hier en by Wieltje en ten Z. van Yperen werden gevangenen gemaakt, wier gezamenlijk aantal 1 officier en 108 man bedraagt, 2 machinegeweren zyn buitgemaakt. Omtrent den stryd by Verdun wordt medegedeeld dat de Franschen Woens dagavond een hevigen tegenaanval deden in het Caillette-bosch. Een vooruitspringende hoek der Duitsche loopgraven werd genomen. Overigens werd de aanval met zware verliezen afgeslagen. ▼an het Z u i d e 1 y k front. Het Italiaanscbe communiqué van den 19en meldt de bezetting van den 8402 M. hoogen bergpas van den Monte-Fumo. De voortgang der troe pen tegen de hellingen van den Monte- Sperone duurt voort. Nieuwe aanvallen der OoBtenrykers in het Suganadal werden^fgeslagen. In dit bericht wordt ook de ver overing van den Westeiyksten top van den Col di Lana gemeld. De Oostenrijksche afdeeling die de ver woeste loopgraven bezette, is voor het grootste gedeelte bedolven en gedood; de overlevenden, bestaande uit 155 manschappen en 9 officieren van het regiment Keizeriyke" jagers, zjjn gevangen genomen, terwyl ryke buit aan wapenen, munitie en mate rieel werd behaald. In den ochtend van den 19en, werd een vyandeiyke afdeeling, die in de richting van den 8ief te hulp kwam snellen, door artillerievuur achteruitgeworpen en verstrooid. In het OoBtenryksche legerbericht van den 20sten wordt medegedeeld, dat de Italianen in het Suganadal vergeefsche aanvallen deden. ▼an het Russisch-Turkache front. Volgens een Turksch bericht van den 19en neemt de stryd by den Tsjoroch een hevig karakter aan. Een aanval van de Russen werd afgesla gen. In Mesopotamlé. De EngelBchen hebben, behalve de Turken, ook het water te bevechten. Voorloopig is de voortgang verijdeld door de overstroomingen van den Tigris. Doch ook zonder deze tegenslag is de positie der Sngelschen, zoowel wat de bezetting van Koet el Amara, alB wel het ontzettingsleger betreft, verre van gunstig. Volgens een Turksch bericht heerscht te Koet el Amara gebrek aan levens middelen. De plaats zelf is op bevel van den Engelschen commandant door de be volking ontruimd. Intusschen is het merkwaardig hoe de Engelschen het daar uithouden, en hoe lang men d&ar voorraad van levensmiddelen en munitie heeft. Of men het echter nog lang vol kan houden Het ontzettingsleger heeft met jzonder groote moeilykheden te kampen. De Turksche stellingen hebben een uitstekend schootsveld en zyn buitendien aan beide zyden aan geleund, zoodat alleen met een front- aanval getracht kon worden den vijand terug te dry ven. Waar buiten dien in zulk een défilé de noodige ontwikkelingsruimte ontbreekt, zou zelfs een groote overmacht niet tot haar recht komen. En dan nog de overstroomiDgen Heel veel kans dat de Engelschen te Koet el Amara ontzet zullen wor den is er dus voorloopig niet. Da duikboot- on mljnoorlog. Volgens een LloydBbericht is de stalen Engelsche bark „Ravenhill" (1826 ton) den 18en April gezonken. De bemanning werd door het Ned. stoomschip „Ocean" gered. Het Engelsche stoomschip „Cairn- gowan" (4017 ton) is eveneens ge zonken. De bemanning werd gered. Do Sont afgesloten. Naar de „Daily Telegraph" uit Stockholm verneemt, hebben de Duit schers de Sont door middel van stalen netten afgesloten. Slechts een geringe doorvaart is er voor neutrale schepen opengelaten, die echter streng bewaakt wordt. Deze maatregel dient om Engelsche onderzeeörs den toegang naar de Oostzee af te sluiten. De afsluitnetten liggen volgens een bericht in de „Berlingske Tidende" tusschen Falsterboj en Sterns, waar de Duitschers ook mijnenvelden heb ben gelegd. Russlscho troopon In Frankrijk. Een bericht uit Londen, d.d. 20 izer meldt, dat des morgens Russi sche troepen te MarBeille geland waren By die gelegenheid heeft generaal Joffre de volgende dagorder uitge vaardigd: Onze trouwe bondgenoot Rusland, wiens leger reeds zoo dapper tegen Duitschland, O. H. en Turkije vechten, heeft Frankryk een nieuw biyk van vriendschap en een nog doorslaander bewys V3n zyn toewyding aan de gemeenschappeiyken zaak willen ge ven. Russische soldaten, gekpzenuit de dappersten en aangevoerd door officieren van naam, komen in onze gelederen vechten. 6y zult ze als broeders ontvangen en hun toonen, hoeveel sympathie gij gevoelt voor hen, die hun vaderland veriaten om aan onze zyde te strijden. Uit naam van het Fransche leger heet ik de Russische officieren en soldaten, die in Frankryk zyn geland, welkom. Ik buig mij voor hun vaandels, waarop weldra de roemryke namen van ge meenschappelijke overwinningen zul len worden geschreven. Te Parys is de aankomst der Rus sische troepen met groote voldoening vernomen. Men ziet er een tastbaar bewijs in van de werkeiyke aamenwerking der geallieerden en een gelukkig en handig antwoord op de onttrekking van Duitsche troepen aan het ooste lijk front, om ze voor Verdun te gebruiken. BINNENLAND. Mali aangehouden. Het stoomschip „Nieuw Amster dam", dat 8 April van New-York naar Rotterdam vertrok, heeft de post te Falmouth moeten ontschepen. Mijn ontploft. Te Petten Is Woensdagavond een myn aangespoeld, die op de steenen glooiing der zeewering ontplofte, waardoor een groot gat in de bazalt- bedding geslagen werd. Van tal van huizen in het dorp zijn- de ruiten ge sprongen, zoodat de schade aanzien- ïyk is. Na dan Watersnood. De Statencommissie adviseerd tot het toeBtaan van het door Gedepu teerde Staten gevraagde krediet voor de drooglegging van de overstroomde gebieden in Noord-Holland. Bankdlafatal. Wy hebben dezer dagen meege deeld, dat by een groote bankinstel ling te Amsterdam een enveloppe gestolen was inhoudende f4500 aan bankpapier. De dader van dezen dief stal, een beambte der bank, is Don derdagmiddag aangehouden. Hy heeft zyn misdryf reeds bekend. Een groot deel van het geslolene is terugge vonden. Omtrent deze belangrijke aanhou ding deelt het Hbld. het volgende mede Op Woensdag 12 April, deed de directie van de Rotterdamsche Bank- vereeniging op het Rokin by do politie aangifte, dat een enveloppe, inhoudende f4500 aan bankpapier, welke op 6 April, 's middags tegen drie uur, aan het loket voor Inge komen brieven in bet bankgebouw was afgegeven, verdwenen was. De gegevens, verschaft door de bank- administratie, wezen reeds dadelijk uit, dat de schuldige zich moest be vinden onder het 860 man tellende bankpersoneel. De inspecteur J. F. van Slobbe, van het politiebureau St. Pieterehal, werd met het onderzoek belast. Hy stelde in het bankgebouw een om standig onderzoek in en deed huis zoeking by een tiental employé's der bank. Een hunner, een jongmonsch van ongeveer 25 jaar, die werkzaam was in de nabyheid van het loket voor de ingekomen brieven, had oen bedrag van ongeveer tweehonderd gulden in zyn bezit. Ook werd in zyn woning een spaarbankboekje ge vonden met een vry aanzieniyk be drag. Gevraagd, hoe hy aan dit geld kwam, zeide hij, dit overgespaard te hebben. Dit kwam den inspecteur niet zeer aannemeiyk voor, gezien het feit, dat de beambte, die onge veer twee jaar by de bank in be trekking was, niet meer dan 56 gulden per maand verdiende. Maar by gebrek aan verdere aan wy zingen kon de inspecteur niet tegen dezen beambte optreden. Hy zette echter zyn nasporingen in deze richting yverig voort en meende tenslotte voldoende aanwyzlDgen tegen den. jongen man te hebben. Deze werd op het bureau St. Pletershal ont boden, doch hield zyn onschuld vol. Tegen een nieuwe huiszoeking had hij geen bezwaar en hy overhandigde dan ook aan den inspecteur zyn sleutels. De heer van Slobbe ging weer overal in de woning aan het snuffelen en vond in den koffer van jongen man een wandtekat in lijst met het opschrift: „Vrede zy met u" in geborduurde letters. Ter- wyi hy dit voorwerp in de hand nam en het betastte, sprong het stuk karton, dat de achterkant vormde, los en voor de verbaasde oogen van den inspecteur vertoonde zich, ver borgen tusschen den voor-en achter kant van den wandtekst, een pakje „roode ruggetjes" bankbiljetten van duizend gulden 1 Ze te voorsctïyn halen was het werk van een oogfen- blik; het waren vier bankbiljetten van duizend gulden; de nummers stemden overeen met die der vermiste biljetten. Toen inspecteur Van .Slobbe met zyn vondst terugkwam, legde de bankbeambte een volledige bekente nis af. Bij fouilleeriDg werd nog ruim 170 gulden in zyn bezit gevonden. Heden werd hy ter beschikking der justitie gesteld. Ingezonden Mededeellng. Een kou veroorzaakt vaak nierkwalen. Boe kou te voorkomen en de kwade gevolgen te vermeden. Houd uw lichaam in goede conditie en gy vat geen kou. Een geregelde leefwijze, frissche lucht, zonnescoyn, lichaamsoefening, lieht dieet en vol doende slaap zyn de beste voorbehoed middelen. Het is van belang om by het her stellen van een kou de nieren by te staan. Het is dan nameiyk mogelijk, dat de ingewanden en huid niet by machte zjjn om do opgehoopte onzui verheden te verwyderen. De nieren, verzwakt door de ongewone inspan ning by het flltreeren van het met meer onzuiverheden beladen bloed, roepen om hulp en dit ls de oorzaak, dat rugpyn en waterstoornissen zoo dikwyia op kou volgen. Tast iedere kou uw rug aan en ge schied de w&terloozïng te veelvuldig? Zyt gö rheumatlsch in de spieren en gewrichten? Hebt gy pafferige zwel lingen onder de oogen of in de enkels? Is er bezinksel of zand in uw water? Als gy u ellendig en terneergesla gen, zwak, zenuwachtig en vermoeid gevoeld, lost hebt van hoofpyn, dui zeligheid, en rbeumatische pijnen, is het waarechyniyk dat uw nieren niet behoorlijk werken en bestaat er gevaar voor ernstiger kwalen, zooals water zucht, niersteen en nierontsteking. Forster's Rugpyn Nieren Pillen ver sterken zwakke nieren onhoudende urinewegen werkzaam, zoodat de nier onzuiverheden afgevoerd worden, voordat zy groote schade kunnen aan richten. Maar de ïyder moet het zyne tot genezing bydragen door verstan dig te leven door het vermyden van alle buitensporigheden, niet te zwaar en niet te veel voedsel te ge bruiken, beboorlyk rust en slaap te nemen, en door voldoende water en melk te drinken. Te Den Helder verkrygbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 98. Toezending geschiedt fr. ca ontv. van postwissel ïi f 1.76 voor één, of f 10.-. voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen; wei gert elke dooedio niet voorzion is van npvenstaand handelsmerk. (68)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1