„CASINO Bart Elferink, Lotte Vleugels, The 3 Remos i**» BALNA. -W Louis Contran Bart Elferink. Advertentiën. Aan de Leden der Ned. Herv. Kerk. KUNSHANDEN K. ACKEMA, 's WOENSDAGS Stationstraat 11, ZONDAG en MAANDAG Twee Buitengewone Variété- en Specialiteiten-Voorstellingen. met hun wonderhond, De hond ais musicus. P. GROEN ZOON. Incasseeringen PLAATSELIJK NIEUWS. Mali naar Indië. Een verzending van brieven andere stukken voor Nederlandsch Oost-Indie zal plaats vinden met het vrachtschip „Rondo" van de stoom vaartmaatschappij „Nederland", het welk Woensdag 26 April e.k. via het Suezkanaal derwaarts zal ver trekken. Laatste buslichting aan h6t post kantoor (te Helder) 25 April, 3.40 's nam. (Reeds in een gedeelte van 01 vorig nummer opgenomen.) Een latere medédeoling van den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie zegt, dat ook gelegenheid tot verzending naar Nederlandsch Oost-Indie zal bestaan met het van Rotterdam via het Suezkanaal der waarts vertrekkende vrachtstoom schip „Bandoeng" van de Maatschappij Rotterdamsche Lloyd". Belanghebbenden worden uitgenoo- digd om, indien aan verzending met een dezer schepen voorkeur wordt, gegeven, daarvan op de adressen der stukken melding te maken. Demonstraties Van da Volkora. De heer Van de Volkere, die den vorigen keer in de Marine Cantiuo eene demonstratie hield over vloei bare lucht, komt a.s. Woensdagavond 26 dezer weder eene lezing houden in hetzelfde gebouw over radium, radio activiteit en stralende materie. Evenals bij vorige gelegenheden, is ook deze lezing toegankelijk voor heeren onderwijzers, leerlingen van normaalscholen, enz. Pro Patria. Op de j.l. gehouden vergadering van bovengenoemde Gymnastiek ver eeniging werd het bestuur als volgt samengesteld J.B. A. do Vries, voorz. J. Dekker, vice-voorz.; M. R. Leefsma, secr., Kanaalweg54; N. Muts, pon- ningm., Koningstaat 92J. Korvo/, J. Bruin, commissarissenmej.W. van Pelt, pres. Damesafd.mej. A. Zegel, secr.; mej. R. Ruijgh, comm. Verder werd o.a. besloten, de jaar lljksche wedstrijden voor adspiranten te houden eind Mei, en in dezen maand een soirée te organiseeren. Gedurende den zomer zullen de leden en adspiranten-klasso C, zich oefenen in „Lichte Athletiek" dat o.a. zal omvattenver en hoogspringen, pols stokver- en hoogapr.; speerwerpen, kogelstooten, hardloopen enz., welke oefeningen zullen gehouden worden op het terrein aan den „Bolweg." Zoo mogelijk zullen ook nog turn- marsehen voor Heeren-, Dames-wer kendeleden en Jongens-adsp. geor ganiseerd wordeD. Voor lidmaatschap wende men zich, liefst schriftelijk, tot den secretaris. Boefjes. Vader had een paar extra centen gebeurd van de visschery, en de oudste van het groote gezin moest met een briefje van f 10.— naar een kruidenierswinkel om dit even wisselen. De jongen ontving twee rijksdaalders, vier guldens, twee kwar tjes en vijf dubbeltjes en liep met het geld alweer in de buurt op weg naar huis, toen hij door een kameraad werd aangehouden. Beiden maakten een praatje en het duurde niet lang of ze kwamen overeen om er met elkaar vandoor te gaan, teneinde van het, lieve geld 'eens een heerlijk leventje te nemen. Tien gulden leek een heele rijkdom en ze fantaseerden bij voorbaat wat er al niet mee gedaan kon worden. Eerstzouden ze naar Texel, toen per trein naar Amsterdam, maar na veel redeneeren huurden ze een fiets en gingen langs het kanaal naar Alkmaar. Hier logeerden ze een nacht en reden den volgenden morgeD in de richting van Haarlem. Vandaar trokken ze naar Amsterdam, ver teerden hiér het geld en toen alles op was sliepen ze een nacht onder den blooten hemel en besloten om de twee rijwielen te gaan verkoopen, Doch dit lukte niet best en ten einde raad gingen ze maar weer op huis aan, waar ze dezer dagen na een uitstapje van vier dagen goed wel arriveerden, en waar ze door de ouders op lang niet zachtzinnige wijze werden ontvangen. BINNENLAND. De dreigende toestend. In verband met het bericht in „het Volk", (opgenomen in ons vorig nr.) betreffende de oorzaak van het in houden der verloven, publiceert het „Handelsblad" de volgende1 mede deeling die men ontving van dr. K. Tjebbes, te Landskrona (Zweden). Daze schreef„Toen ik Zaterdag 1 April aan het Duitache consulaat te Amsterdam mijn pas liet viseeren het gesprek op de ietwat onrustige stemming van den vorigon avond kwam, zei de secretaris van het pas bureau o.a.„de Engefsche vloot ligt voor de Hollandsche kust en kan ieder oogenblik het vuur openen". Toen ik hierop mijn schouders op haalde (het bericht was m(j te absurd om tegen te spreken) zei h(j„G(j weet niet, wat wij weten, anders zoudt g(j daar niet zoo rustig staan". Dit gesprek had plaats, terwijl ge redden van de „Tubantia" in de kamer aanwezig waren Van eenig belang is dit, omdat hieruit verklaard kan worden, hoe zulke, naar onze meening, onzinnige berichten de wereld inkomen, als zou onze regeering ons leger ergens ge concentreerd hebben, op aandrang van den Duitschen generalen staf en ter voorkoming van een Engelsche Walcheren expeditie. Wij kunnen dergelijke berichten niet ernstig opnemen. Van groot belang is wat „het Volk" schryft aan het slot van een artikel waarin de verlovenquaestie besproken wordt in verband met het onderhoud van de heeren Schaper en Albarda met minister Cort van der Linden. Dit slot luidt: „De omstandigheden zyn moeilijk, niet voor de militairen alleen, maar ook voor de mannen die totnogtoe met goed resultaat alles hebben aan gewend om de neutraliteit en de zelfstandigheid van het land te hand haven. Na alles wat w(j thans weten en bijna weten, govoelon wij geen vrijheid moor, de inhouding der ver loven te beschouwen als een uiting van overgroote militairistische lief hebberij of van al te groote vrees bij de militaire en burgerlijke bewinds lieden; wij vreezen maar al te zeer, dat zij een bittere noodzakelijkheid zijn, ons opgedrongen van buitenaf. De Paaschdagen worden in menig opzicht voor ons land droevig. Laat althans ieder die daartoe in staat is, en de militaire gezagvoerders bovenal, alles aanwenden wat in hun vermogen is om den zwaren last van dezen tijd voor het. volk zooveel mogelijk te vorlichten De „Lodewijk van Nassau". Het stoomschip „Lodewijk van Nassau", van de Kon. West-Indische Maildienst, is Donderdagmiddag nabij de Galloper-boei op een mijn geloopen en gezonken. Het schip kwam met een lading Chili salpeter uit Amerika en was bestemd voor Rotterdam. De kapitein van de „Lodewijk van Nassau", de heer N. A. de Boer, verklaarde gisterenmorgen, bij zijn binnenkomst te IJmuiden, dat zijn schip Donderdagmiddag t.e 12 uur met de officieels Engelsche loods aan boord, van Duius was vertrokken, tot hot Sunk-iichtschip, waar de loods officier het schip verliet, na hem vooraf schriftelijk de verder to volgen koers te hebben medegedeeld. De koers werd toon vervolgd tot aan de Galloper-boei. Das middags te 4.45 uur volgde, toen het schip zich in de nabijheid van deze boei bevond, een hevige ontploffing onder ruim 3; een dikke kolom water spoot uit de lucht kokers van dat ruim. Dadelijk werden maatregelen go- troffen om de bemanning, die uit 36 man bestond, iu de sloepen te bergen. Bij het strijken van een der sloepen sloeg deze om, waardoor 7 opvarenden te water vielen; 5 daarvan verdron ken, waaronder 2 Nederlanders, en wel do timmerman Bekker en matroos J. Klit. Er waren veel kleurlingen uit de West aau boord. Nadat zij ongeveer IJ uur hadden rondgedreven, werden zij door het bekende Engelsche stoomschip „Stal ling" Donderdagavond te half zeven opgepikt en Vrijdagmorgen te 7 uur te IJmuiden geland. (Voor eventueele nadere bijzonder heden zie men het Tweede Blad.) De „Tubantia". (Officieel.)-Het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken deelt' mede, dat de Duitsche regeering, overeenkom stig het verzoek der Nederlandsche regeering, hare medewerking verleent tot het vaststellen der indentiteit van de torpedo, die de „Tubantia" heeft getroffen. De chef van het torpedo-atelier der Marine te Amsterdam bevind zich in opdracht der regeering te Berlijn, waar hfj de in de sloepeD der „Tu bantia", aangetroffen stukken metaal aan de Duitsche overheid heeft voor gelegd, en het ingesteld onderzoek ■volgt. Inmiddels zijn ook in een sloep der „Tubantia", welke in de gemeente Callantsopg is aangedreven, stukken metaal gevonden. Een daarvan is in voormeld torpedo artelier als een stuk van een onderdeel van een torpedo herkend, en draagt hetzelfde nummer als een der reeds eerder gevonden stukken. Zomertijd. Ingediend is thans een wetsontwerp tot tijdelijke afwijking van de wet van 23 Juli 1906 (Staatsblad no. 236) tot invoering van een wettelijken tijd. Het ontwerp houdt in' de volgende bepalingen „Van af 1 Mei 1816 tot 1 October 1916 wordt de in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908 (Staatsblad no. 286), bedoelde wettelijke tijd met een uur vervroegd. „De overgang geschiedt in dezer voege, dat, wanneer de middelbare zonnetijd van Amsterdam middernacht aanwijst, tusschen 30 April en 1 Mei 1916, hot wordt geacht één uur voor middags op 1 Mei 1916 te zijn en dat wanneer liet volgens deze wet mid dernacht is tusschen 30 September en 1 October 1916, het wordt geacht elf uur namiddags te zijn op September 1916. „Deze wet treedt in werking met ingang van den. dag na dien harer afkondiging." Ter toelichting zegt de Minister van Staat, Minister van Binnenlandshe Zaken, het volgende In verschillende lauden van Europa is of wordt waarschijnlijk, althans gedurende den zomer, de wettelijke tijd met één uur vervroegd. De groote voordeeion welke, vooral uit econo misch oogpunt, zoodanige vervroeging meebrengt, liggen voor de hand. Na deelen zijn, nu de belangen van het internationaal verkeer zich daartegen niet verzetten, vrijwel niet te duchten, Daarom wordt bij het aangeboden wetsontwerp voorgosteld ook voor ons land gedurende den zomer tot zoodanigen maatregel over te gaan. Doe naar mijn woorden, niet naar mijn daden. Het Ministerie van Landbouw, Nij verheid en Handel heeft een rond schrijven tot de Kamers van Arbeid gericht om, met het oog op schaarschto aan schrijfmachinepapier bij het gebruik van dit papier zooveel mogelijk spaarzaam te zijn en bijv. het schrijven op dubbele vellen, wanneer een vel voor den tekst van het stuk voldoende is, te vermijden. Dit rondschrijven telt, wat den tekst betreft vijf regels plus één woord. Niettemin is het gedrukt op een dubbel vel papier folio formaat 1 Economie bien ordonée Nekkramp. Het bericht, dat op het fort Vech ten drie nieuwe gevallen van nek kramp waren vastgesteld, is onjuist. Smokkelen. Dinsdagavond vonden de kommie zen te Delfzijl bij het onderzoek van het aakschip „Soli Deo Gloria", kapt. P. Sportel van Zuidbroek, in een watertank onder het voordek onge veer 6000 L. lijnolie, welke de schip >er over de grens trachtte te voeren. bestemming was Dortmund. Er werd een schildwacht bij het schip geplaaist, en Donderdagmiddag is men begonnen de olie over te pompen in vaten. Volgens verklaring van denschip per had hij met dit zaakje een dui zend gulden kunnen verdienen. BUITENLAND. Duitschland en de Vereenlgde Staten. De nota van de Vereenigde Staten aan Duitschland is zeer lang. Ver schillende gevallen van torpedeerin gen in strijd met het volkenrecht worden er in opgesomd. In verband met hot geval van de „Sussex" bevat zij de mededeeling, dat uit inlichtingen, die in het bezit zijn van de Amerikaansche regeeriüg, overtuigend is gebleken, dat de „Sus sex" zonder voorafgaande waarschu wing getorpedeerd is, dat de gebezigde torpedo van Duitsch fabrikaat was en dat zij door een Duitsche onderzeeboot was afgeschoten. De Amerikaansche regeering houdt het er voor dat dit feit door de recente ontkenning van Duitsche zijde slechts wordt bevestigd. In de nota wordt nog de opmer king gemaakt, dat indien het geval van de „Sussex" op zich zelf had gestaan, het mogelijk zou zijn ge weest, te bopeD, dat de officier, die daarvoor aansprakelijk was, nalatig geweest was of zijn orders had over treden. Maar ongelukkigerwijs staat dit staaltje van duikbootoorlogvoering niet op zich zelf. De Amerikaansche regeering heeft uit de jongste desbetreffende mede deeling van Duitsche zijde, de over tuiging gekregen, dat de Duitsche regeering don ernst van het geval niet inziet. Indien de Duitsche regee ring niet onmiddellijk mededeelt - en ook in praktijk brengt dat bet huidige optreden van de duikbooten tegen passagiers- en koopvaardij schepen wordt geslaakt, zal aan de Ver. Staten geen andere keus worden gelaten, dan de betrekkingen mot Duitschland af te breken. In een bijlage, die aau de nota is toegevoegd, wordt bekend gemaakt, dal. Amerikaansche marine-officieren in de „Sussex" schroeven en bouten hebben aangetroffen, die overeen komen met die, welke in Duitsche torpedo's worden aangetroffen, die in het bezit zijn van de Fransche marine autoriteiten te Toulon. Uit de nota blijkt vorder, dat de Amerikaansche RegeeriDg bereid is om met Duitschland overlog te plegen, hoe de duikboot oorlog zou kunnen worden voortgezet, DadatDuitschlaud zal hebben verklaard, dat het de hui dige methoden heeft laten varen. Of schoon er geen termijn gesteld is waarbinnen het antwoord van Duitsch land moet zijn ontvangen, is bekend geworden, dat het departement van Staat dit antwoord vóór het eind van do week verwacht. Afschriften van de nota aau Duitsch land zullen onmiddellijk worden toe gezonden aan de neutrale Regeerin- geD, omdat de Vereenigde Staten zich op het standpunt stellen, dat de an dere neutrale Staten evenveel belaDg bij de handhaving der rechten van de neutralen hebben als de Vereenigde Staten zelf. In zijn rede op het Congres toonde Wilson aan, dat Amerika veel geduld heeft gehad. Bij iedere ramp, waarbij Amerikaansche burgers betrokken waren, heeft de Regeering zich laten weerhouden van elke uiterste daad, zij heeft de gegeven verzekeringen van Duitschland als ten volle oprecht aanvaard. Wilson gaf z(jn leedwezen te kennen over het besluit dat hij had moeten nemeD, voor het geval dat Duitschland van geen toegeven wilde weten „maar wij kunnen niet vergeten, dat wy in zekeren zin en door de macht der omstandigheden de verantwoor delijke woordvoerder zijn geworden voor de rechten der menschheid. Wij mogen nijt blijven zwijgen, terwij het schijnt of die rechten bezig zijn tótaal te worden verzwolgen in den maalstroom van dezen vreeselljken oorlog." Aan het slot van zijn rede sprak Wilson de hoop uit, dat Duitschland de rechtmatigheid der Amerikaansche wenschen zou erkennen en daaraan tegemoet zou komen. De president werd na zijn redevoe ring zoowel door de democraten als door de republikeinen ten zeerste toe gejuicht. Een bericht uit Washington meldt nog dat de Duitsche gezant, Bernstorff, ten zeerste ontdaan was. In den avond van den 19en heeft hij een lange mededeeling naar Berlijn gezonden, waarin h(j aanbeveelt om snel iets te doen, indien men wil dat de betrekkingen niet afgebroken worden. De Amerikaansche bladen van alle politieke schakeeringen stellen zich krachtig op achter Wilson en zijn eisehen jegens Duitschland. Men is algemeen van oordeel, dat de president onder de weergalooze uittartingen en onduldbare krenkingen langdurig moet hebben geleden en dat hij thans den toestand ten volle meester is. Wanneer Duitschland op vriendschap pelijke voet met de Vereenigde Staten wenscht te blijven, moet het ten eenenmale afzien van nieuwe wreed heden. Met z(jn spitsvondige argu menten moet het nü gedaan zijn. De „New York Herald" spoort het volk aan, zijn president krachtig te steunen, en verklaart dat het land op den rand van den oorlog verkeert. Het staat aan Duitschland, zegt de „New York World", te verklaren of het de Vereenigde Staten tot vriend of vijand verkiest. Het kent onze voorwaarden. De „St. Louis Globe" Het behoeft nauwelijks betoog, dat het volk de woorden van den president onder schrijft. Zooals Lincoln voor de rechten der enkelingen opkwam, staat Wilson op de bres voor de rechten der staten. Overeenstemming In het Engelsche Kabinet. Een bericht uit Londen d.d. 20 dezer meldt, dat in een kabinets raad overeenstemming is verkregen over de voorstellen in zake de wer ving, die het kabinet bij het parle ment zal indienou. De voorstellen zullen Dinsdag e.k. in een geheime zitting aan elk dol huizen van het parlement worden voorgelegd. De bezwering van de crisis heeft algemeen verlichting gebracht. Men gevoelde dat,indien de oneenigheid in de huidige omstandigheden de val van het kabinet ten gevolge gehad zou hebben, een onduldbare toestand zou zijn ontstaan. Welke schikking thans getroffen is, werd niet bekend. Naar de „Wést minster Gazette" verzekert, zal er geen onmiddellijke dienstplicht komen voor do gehuwde mannen, doch zal er eerst weer een wervingsveldtocht worden gehouden. Indien 'deze geen voldoende resultaten' oplevert, zal dienstplicht worden ingevoerd. Het besluit om de nieuwe voor stellen in geheime zitting te behan delen is iets geheel nieuws in de Engelsche constitutioneele geschie denis. Een Intervleuw met Glolltti. Professor Ordo van Padua heeft den Italiaanschen oud minister-president Giolitti gemtervieuwd. De Kreuzzei- tung ontleent het volgende aan zijn uitlatingen De onafhankelijkheid van Italië zal voor geruimen tijd zijn vernietigd. In de plaats van de afnankelykheid van Duitschland en Oostenrijk, die op een waan berustte (de beide landen brachten jaarlijks 2 milliard in Italië) is de afhankelijkheid van Engeland en Frankrijk getreden. De oorlog heeft reeds bewezen dat deze verhouding op den duur tot oudrageiyke toestan den moet leiden. De Parljsche cohfe rentie heeft het wantrouwen onder de bondgenooten slc-chts versterkt. Zij heoft niet anders gebracht dan woorden, waar achter Diet eens ge dachten zijn verborgen. Volgens Giolitti wordt de politiek der verschillende ontente-regeeringen totdusvor door de volgende beginselen geleid Engeland wil ten spijt van zijn fraze over de vernietiging van het Duitsche militarisme de vernieti ging van de Duitsche zeemacht en het behoud van de Duitsche landmacht voor een mogelijken oorlog tegen RuBland. Rusland wenscht de vernietiging van de Duitsche landmacht, doch het behoud van de Duitsche zeemacht, voor een mogelijken oorlog met Enge land. Ruslaud wenscht een Servische Adriatische Ze8. Italië wenscht een Italiaansche Adriatische Zee. Engeland wenscht het behoud van Oostenrijk. Rusland wenBCht Oostonrljk's ver riietiging. Japan verlangt de vrije hand in China. Engeland verlangt de vrije hand in China.. Rusland verlangt de vrije hand in China. En ten slotte wenschen de Ver. eénigde Staten China te beschermen, Hoe grooter de entente is geworden merkte Giolitti nog op, des te.'zwak! ker en onhandelbaarder werd zij tevens. Spionnags. Men schryft uit Zurich aan het Hbl. dd. 18 April In de Zwitserscbe pers doet een interessant bericht de ronde. Spionnen zouden in de laatste dagen gepoogd hebben de diplomatieke brievenpost der Fransche en Russische gezant schappen in Bern op de route Bern Parijs te stelen. Het bericht is vooral interressant om hetgeen daarin niet wordt gezegd. Zoo bericht o. a. de „Neue Zürcher Ztg." dat men op route Bern—Neuenburg, in den trein! die om 4.25 van Bern naar Parijs vertrekt, tot de ontdekking kwam, dat de koffer met Zwitsersche diplo matieke acten verdwenen was. Aan bet eerstvolgende tusschen station werd daarvan kennis gegeven aan politie te Neuenburg, die bij aankomst van den trein beslag legde op trein, bagage, personeel en reizigers. Er volgde een strenge visitatie van heel den trein en van alle reizigers, wat aanvankelijk niets opleverde. Einde lijk ontdekte men de gestolen acten, achter de handbagage van een reiziger verborgen. Tot zoover de berichten. Van welke nationaliteit de verdachte reiziger die zich voorde Russische en Fransche poststukken inlcrresseerde, hoe die stukken uit den afgesloten post-four- gon in een reizigers-compartiment konden geraken, daarvan zeggen de berichten niemendal. Opmerkelijk is' trouwens, dat de heele geschiedenis vijf of zes dagen geheim gehouden werd Krankzinnig geworden. Een Ooatenrljksch infanterie soldaat van het landweer-regiment no. 1 te Wuenen, werd eenige dagen geleden plotseling krankzinnig. Mot een Brow ning en zijn dienstgeweer vuurde hij op de manschappen in het wachtlokaal der kazerne, van wie verschillende dadelijk dood neervielen. Daarop schoot hij twee uur lang naar buiten op straat een doodde en verwondde nog verschillende menscheD, zonder dat het den militairen of de brand weer, die hem met drie stralen te lijf ging, gelukte zich van hem mees ter te maken. De man, die een heele kist munitie gereed had gezet, kon zestig schoten lossen voor het eenigen brandweerlieden gelukte, hem te be reiken en te binden. De zieke werd daarop naar een krankzinnigengesticht vervoerd. Tot op heden telde men jiegen dooden, terwijl verscheidene andere personen gewond werden. zoover die uit Engeland en Frankrijk betreft, is daar meestal goed Neder landsch van gemaakt. Men heelt daar blijkbaar bevoegde vertalers voor. De taalverwantschap tusschen de Neder landsche en de Duitsche taal is ver moedelijk de oorzaak, dat men in Duitschland maar probeert zelf met behulp van een woordenboek, een Hollandsche vertelling te maken stonden niet onlangs in Duitsche bladen Vlaamsehe gedichten in het Vlaamsch met Duitsche spelling en Gothische letters, om aan te toonen, dat men met wat goeden wil de Vlaamsehe taal zeer goed verstaan kan? De Dresdener redactie van de „Leip ziger neueste Nachrichten" heeft zich thans beijverd een groot artikel over het krijgsgevangenkamp te Konings- bruggen, dat in dit blad van 5 Maart verschenen is, te vertalen. Gurio3i teitshalve nemen wij de slot-alinea, eene fraaie lyrische ontboezeming, over: Still dalen zich de schaduwen dor schemering omlaag, en tijdens wij het beeld dezer dag nadenken, van onze vriendelijke gidsen afscheid ne men, slagen onze harten die gelijke heilige melodio, vinden zich onze ge dachten in een punt te saam. Mochten toch onze gevangene broeders in het vijandelijk landeen even getrouwe, echt humane verzorging vinden als hunne vijandelijke lotgenooten in ods vaderland. Dit zou deze weldenkende mensohheidverheffenste loon zijn. 't Is prachtig 1 Dat de redactie dit stuk dankt aan „het tegemoetkomen" (Entgegenkommen, .hier welwillend heid) van de „beslissende" militaire overheid, begrijpt de lezer wel. INGEZONDEN. Da neutrale para. De neutrale pers wordt Ijverig door de pers der oorlogvoerende landen bewerkt. Zoowel van de zijde der Entente als van Duitsch—Oostenryk- schen kant ontvangen wij geregeld persklaar-gemaakte artikelen. Voor Geachte Redactie! Wil U het volgende voor mij plaat sen, bij voorbaat hartelijk dank. „Hoe zit dat?" Uit de dagbladen hebben wij kunnen vernemen, dat onze zorgzame mi nister het mogelijk heeft gemaakt, dat wij de haring, het zoo heerlijke volksvoedsel, tegen een billijk prijsje kuünen bekomen. Vijf a tien cent, als bakbokking moet bet zilveren vischje aan ons „verwende lekkerbekken" worden aangeboden. „Nu, inaD, breng dan maar eens gauw voor een paar dubbeltjes zegt moeder de vrouw op het hooren van dit heugelijk nieuws. Al kaD jo dan nu geen eitje pellen, een heerlijk bruin bokkinkje is tegenwoordig toch een heele versnapering. Ik er direct op uit, want in onze goede vischstad is de visch altijd heel schaarsch. Ik vraag den winkelier met blij gemoed„Mijnheer tien bokkinkjes s.v.p." en leg met trotsch gebaar mijn twee dubbeltjes op de toonbank. De winkelier, inmiddels klaar met inpakken, kijkt mij verwonderd aan en vraagt natuurlijk „U zei toch tien stuks „Ja wel". „Nou meheer, dat is vijf en veertig cent". Hé, wat blief, vijfenveertig cent Maar de regeering, de minister, de"ik weet niet wat voor d's ik nog meer gebruikte on on zen goadeD vriend den winkelier aan het verstand te brengen, dat de prijs op 6 k 10 cent was vastgesteld. De man was niet te vermurwen natuurlijk, en verdrietig keerde ik huiswaarts niet met tien, maar met vijf bokkinkjes. „Had dan maar niks genomen", zegt vrouwlief, „wat kan ik daar nu van deelen", was by' mija thuiskomst het welkom van myn vrouw. Ik ben toen eens aan het infor- meeren gegaan en hoorde als vast staand mededeelen, dat hier Dinsdag avond de .binnengebrachte haring, na gerookt te zyn, voor maximum f 2.50 het tal (200 stuks) verzonden is ge worden naar den Helder, o pardon naar den Haag, mijnheer de redacteur, en dat dus onze Hofstadmenschen onze Heldersche haring mogen eten voor 5 a 10 cent en wij hier zelf 4Vj k 5 cent moeten betalen. Dit is zoo geregeld, wordt er gezegd door het algemeen distributie-bureau te Amsterdam, en daar het mij nu zeer vreemd voorkomt dat wij bij Amsterdam en den Haag moeten worden achtergesteld, vraag ik nog maals aan onze distributie-autoriteit „Hoe zit dat?"' Hoogachtend, F. Letschebt. Wy kunnen den geachten inzender mededeelen, dat de niet-verstrekking van regeeringsharing te wijten is aan een verzuim ten atadhuize. Men was daar niet met de bureaucratische rompslomp van de rijksdistributie op de hoogte en verzuimde een desbe treffend biljet in te vullen, waarop de gemeente Helder haring aanvroeg. Toen nu het distributie bureau alhier haring bestelde te Amsterdam/bleek het, dat ze die niet kon krijgen, daar den Helder niet op haar distributie- lijst ivoorkwam. Natuuriyk zyn in middels de noodige formaliteiten vervuld, maar niet vóór de volgende week zal haring verkrijgbaar kuDnen worden gesteld. Uit onze informaties bleek verder, dat ook de rijksregeling zeer veel te wenschen overlaat. De aanvoer is zeer ongeregeld, waardoor het gebeurt, dat den eenen dag regeeringsvisch ver-1 krijgbaar is, terwyl men den volgen den dag de visch tegen de tegen woordige marktprijzen betalen moet. Het publiek wordt hier de dupe van, maar ook de handelaars die het publiek niet tevreden kunnen stellen en zich vaak met een miniem winstje tevreden stellen. Dat de hier gevangen haring inderdaad naar het centraal- bureau voor de distributie wordt ge zonden, niet tegen den door schry ver .dén prfjs I is het natuuriyk gevolg van de regeling, zooals die thans geschiedt, en het is alleen aan een toe vallig verzuim te wy ten dat den Helder daar thans nog niet in deelt, zoodat zich het merkwaardige geval voor doet, dat men in andere plaatsen haring tegen gereduceerden prijs kan krijgen, terwyi ze in de plaats, waar ze gevangen wordt, niet dan tegen verhoogden prijs of heelemaal niet te krijgen is Redactie Held. Crt. Bij dit nummBr bBbeort s«n Bijvoegsel. Getrouwd N. v. d. STRUIJS en f H. E. J. DENKER, 2 die, mede namens wederzydsche Fa milie, hartelijk dank zeggen voor de groote belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 19 April 1916. W. HILLENIUS en A. DEKKER, geven kennis van hun voltrokken huwelyk en betuigen hun dank voor de ondervonden bolangatelling. Alkmaar^ 19 April 1916. Heden overleed in het Zieken huis St. Antoniushove, te Voor burg, in den ouderdom van 84 jaar, onze geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwd vader, de Hoog EdelGestrenge Heer P. A. H. OAQNELIE, Gep. Luit.-Kolonel Apotheker. Wed. H.C. DAGNELIE - SüHLENCKBR, Wed.P.J.E. DAGNELIE - Fijnheer, Amsterdam. Ch. C. DAGNELIE, Zutphen. G. A. DAGNELIE, 1 Den W. M. C. DAGNELIE - J Hel Bremer, der. Ryswyk, 18 April 1916. Eenige kennisgeving. Evangeiisatiegebouw in de PALMSTRAAT. 23 April (la Paaschdag).v.m.: Os. Q. BARGER, van Meer en Bosch, te Heemstede. 24 April (2e Paaschdag) geen dienst wegens optreden van Ds. J. C. WAR- NERS in de Nieuwekerk, om half elf. Is tot DINSDAGMIDDAG 1 UUR ZAANDAM. Spreekuur te HELDER: van 1-4 uur, p/a. Wed. BUIKES, niet Stationsweg of Spoorstraat. Op aanvraag zend ik gratis een nuttig boekje mat Inlichtingen en wenken. Ondergetoekende maakt be- kend, dat hij geene ZWANEN meer op zijn gepachten grond wenscht te hebben. W. JIMMINK, KOEGRAS, Hoeve „de Schoten". 99 bests Acrobatische Equilibristen der wereld. Humorist, in zijn orgineel repertoir, o.a.: „Klaaglied van een Landweerman", „Loflied op klein Holland", „Oorlogswee". de gevierde Holl. Humoriste en Couplettiste. Comisoh Aorobatisoh Dressuur-act. NIEUWNIEUW I PrijzenStalles 50 ct., Ie rang 35, 2e rang 25 ct. Plus Sted. belasting en auteursreoht. KAARTEN -bij den Heer KOKELAAR en 's avonds aan het loket. PLAATSBESPREKING op beide dagen van 2-3 uur. ZONDAG treedt op, op dringend verlangen en, NI AAN DAG Anno 1860. Interc. Tel. 222. binnen en buiten de gemeente op alle plaatsen des Rijks. Financieel Archief voor belanghebbenden ter inzage. Een SMIDSJONGEN gevraagd. AdresS. MOORMAN, Smidstraat 17. In Grand Café-Restaurant „Central' Kanaalweg 84, kan een net JONGMENSCH geplaatst worden ter opleiding als kellner. Voor direct gevraagd een BAKKERSKNECHT of gevorderd Leerling, by B. VISSER, Julianadorp. - Kost en Inwoning aangeboden, voor net persoon. Adres: Hertzogstraat 5. Ter bewoniDg aangeboden een net gemeubileerd Huis, tot nu toe bewoond door een reserve-officier. Brieven onder No. 421, Bureau van dit blad. VERLOREN een Manchetknoop. Tegen belooning terug te bezorgen. Adres: Bureau van dit blad. Mevrouw FUCHS, Ankerpark 39, vraagt een flinke Dienstbode. Zich te vervoegen 's av, na 7 uur. Er biedt zich aan tegen half Mei, een net Burgermeisje, liefst als meisje alleen. Brieven onder No. 437, Bureau van dit blad. Wegens teleurstelling vraagt Mevr. LINDENHOVIUS een flink DAG MEISJE. Adres: Hoofdgracht 30. Gevraagd een net Dagmeisje. Zich aan te melden Zaterdagavond tusschen 7 en 9 uur, Spoorstraat 55.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2