HELDERSCHECOURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Huidziekten. No. 4612 DINSDAG 26 APRIL 1916 44e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 85 et, franco per post 80 et., lultenland t 1.90 Zondagsblad 45 52£„ „0.85 Modeblad 75 100 1.25 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct DE OORLOG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentie van 1 tot 4 regels (bij voaruitbet) 30 cant. Elke regel meer 7 ct. Ingezonden mededeslingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel maer 15 cant AdvertentlBn op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°:0 hooger berekend. Qroote letters en cllehé's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 2* cent De offlcleele legerberlchten van 21, 22 en 23 April. Vau het W e s t e 1 ij k front. Naar de Fransche berichten mede- deelen maken de Duitachers niet alleen geen voortgang doch worden z(j stel selmatig terug gedreven. Zoo meldt het bericht van den Sisten, dat de Duitsche aanvallen van Donderdag op het front Douau- mont—Vaux geen ander doel hadden de voortdurende vooruitgang der Franschen tegen te houden. Deze aanval, ondernomen door een divisie, leverde hen aanvankelijk succes op. Tegenaanvallen der Franschen wier pen ben echter terug, waarbij zy een aanta manschappen en eenige macbi- negeveren in handen der Franschen moeien laten. Dé vorderingen der Franschen ten Z. van Haudromont en vóór den Mort Homme blijven aanhouden. Aan den N. zoom van het Cailette-bosch nama de Franschen een loopgraaf. He communiqué van den 22sten maalt melding van een aanval op de Fansche stellingen op de N. hel- linga van den Mort Homme. In den begi;pe slaagden de Duitachers eriu vastn voet te krijgen in de voorste Frasche loopgraven, doch een tegen- aanal bracht het bezette terrein wee in handen der Franschen. In hetavondbericht wordt gemeld, dat de iuitschers ten W. van de Maas, na >en hevig bombardement twee- mae achtereen de Fransche steliin- gemusschen Mort Homme en Béthin- coui aanvielen. Tweemaal werden zij iet hevige verliezen naar hun loopraven teruggedreven door het vuu der artillerie en machinege- W6IQ. Ti OoBten van de Maas zijn de eer© en tweede linies zwaar ge- boroaideerd. I het bericht van den 28sten wordt gee bljzondera gemeld. en Engelsch bericht van den 22en meldt nog dat de verloren loigraven by den weg Yperen Lsgemarck door de Engelschen her- naen werden. Vaar de Engelschen mededeelen hme oude linie geheel hersteld te hiben meldt het Duitsche legerbe- riit van den 22sten dat zij slechts ee derde deel van de vroeger ver- Ion loopgraven weer bezetten. ver den strijd by Verdun zegt h( bericht dat de Franschen bij den Mt Homme aanvallen ondernamen, wke alle afgeslagen werden. Iet legerbericht van den 23sten nldtWij hebben onze pas gewon- n loopgraven aan den weg Yperen— Iigemarck wegens den hoogen stand u het grondwater, fiat de inrich- Ig ervan onmogelijk maakte, weer eruimd. Vanochtend vroeg hebben wy een aval met handgranaten, door de gelachen ten Zuiden van St. Eloi dernomen, afgeslagen. Op den linkeroever van de Maas bben wij ten Z.O. van Haucourt ten WesteD van de hoogte Mort omme vijandelijke loopgraven ver- ■erd. Op den rechteroever van de Maas iperkten de krygsverrichtingan zich 't voortdurende, zeer hevige geschut- ivechten. Van het Oostelijk front. Oostenrljksche en Duitsche berich- m van den 22sten melden het af- aan van aanvallen der Russen, resp. tn N.W. van Dubno en ten Z.O. van arboenofka. De Russen leden hier ware verliezen. De berichten van den 2Ssten mel en het afslaan van aanvallen der ,ussen| bij het Narotsj-meer en aan e Strypa, by welke rivier de Oosten- jkers tijdelijk een stelling moesten atruimen. Overigens is de toestand averanderd. Tan het Zuidelijk front. Het Oostenryksche communiqué an den 2Isten meldt het afslaan van anvallen in het gebied van den Col i Lana, in het Sugana-dal, en ten V. van den Monte Sperone. In hetzelfde bericht wordt melding emaakt van een vliegeraanval op Mest, waarbij door 7 Italiaansche liegers 26 bommen geworpen werden. Tegen inwoners, w. o. 6 kinderen, reiden gedood. 5 menschen werden ewond. Het Seleziaansch klooster, waar DO kinderen een dienst bijwoonden, i verwoest. Het bericht voegt hieraan >e, dat de Italianen alle aanspraak p sparing van zijn eigen steden ver- surd hebben. Het bericht van den '22sten deelt lede dat aanvallen der Italianen ten van Montfalcone in de streek van Bn Sief-rattel afgeslagen werden. Datum 28 dezer "wordt nog gemeld Op den Col di Lana hebben onze oepen een steunpunt op den kam in N.W. van den top hernomen en et tegen vijandelijke tegenaanvallen Bhouden. De t„p zelf wordt door aze artillerie krachtig beschoten. Het Italiaansche communiqué van an 22sten meldt o.m.: In het Suganadal heeft de vijand an 21ston April met kracht onze nies ten Westen van den Larganza- 'aterval aangevallen. Na door ons vuur te zijn tegengehouden, stond hij aan een tegenaanval van onze zijde bloot en liet talrijke lijken op het 3lagveld achter. In de Boven-Cordevole wordt onze vooruitgang aan de andere zijde van den top van den Col di Lana voort gezet. Wij hebben daar een veertigtal gevangenen gemaakt en een machine geweer vermeesterd. Volgens de medodeeling van 23sten werd een aanval in de Tonale pas afgeslagen. Daarentegen behaal den de Italianen een succes bij Selz op de Karst. Een sterke stelling der Oostenrijkers ter breedte van 350 M. werd stormenderhand genomen. De Oostenrijkers ondernameu twee tegen aanvallen; bij de laatste slaagden zij er in zich weder in hun stelling te nestelen. Na een verwoed handgemeen werden zy echter ten tweede male teruggedreven. De Italianen namen 188 man, w.o. 6 officieren gevangen; bovendien werden 2 machine-geweren, ongeveer 200 geweren, eenige vlammenwerpers, tal van munitie caissons en bommen buitgemaakt. Op den Balkan. Op dit gevechtsterrein is de toestand nog steeds onveranderd. Een Bul- gaarsch bericht van den 21sten maakt gewag van een vliegeraanval op Sofia, waarbij twee bommen op de voor steden geworpen werden. Er werd geen schade aangericht; ook werd niemand gedood. Van het Russisch-Turksche front. Een Turksch bericht van den21sten meldt het tegenhouden van een aanval der Russen aan denTsjoroch. 1 officier en 60 man werden gevangen genomen. Volgens een mededeeling van den Isten. zijn de Russen bij Bitlis, ten O. van Moesj en by Asjkale terug gedreven. Ook ten Z. van Trebizonde was dit het geval. Iu het Russische legerbericht van den 22sten w.ordt medegedeeld, dat de troepen na de inneming van Trebizonde nog verder gevorderd zijn ten W. van de stad. De Turken trachten de opmarsch der Russen tegen te houden, doch werden terug geslagen. In de streek van Asjkale duren de gevechten voort. Een aanval der Turken in de streek van Maraahatum werd afgeslagen. Omtrent de gevechten by Asjkale wordt van Russische zijde d.d. 23 dezer medegedeeld, dat de verbitterde tegenaanvallen der Turken overal werden afgeslagen. Hierna werd in een tegenaanval een belangrijke stel ling der Turken genomen. In Mesopotamiö. In een Turksch bericht van den 25n wordt een overzicht gegeven van den strijd bij de Tigri, welke den 17en April was begonnen en bij het einde waarvan de Engelschen teruggeslagen werden met een verlies van meer dan 4000 man aan dooden, terwijl zij 14 machinegeweren, 2 officieren en eenige soldaten in handen van den vijand moesten laten. In dit overzicht wordt medegedeeld, dat de Turken den 17en den aanval begonnen en twee Engelsche brigades tot het verlaten hunner stellingen dwongen. Twee brigades der Engel schen, die den terugtocht der andere troepen tot staan moesten brengen, sloegen mede op de vlucht. De tegen aanvallen, die de Engelschen hierna ondernamen, bleven allo vruchteloos. Een Engelsch bericht van den 23en erkent den in Mesopotamiö ondervon den tegenslag. Medegedeeld wordt, dat eeh aanval tegen do Turksche stellingen geen succes had en dat de ter versterking jezonden divisies niet vooruit konden tomen. Uit D u i t s c h O o s t-A f r i k a. Generaal Smuts meldt d.d. 22 April: Bereden troepen onder generaal Van der Venter hebben, na hun over winning by Lolkissale op 4 April, hun opmarsch voortgezet en de plaat sen ümbugwe en Salanga bezet. De garnizoenen dezer plaatsen werden deels gevangen genomen, deels ver jaagd. Op 17 April is men op vijandelijke troepen gestuit. Blikbaar trekt de vfjand strijdkrachten samen by Kon- doirang. De strijd duurt voort. De regentijd is in "Oost-Afrika in gevallen. De duikboot- on mljnoorlog. Volgens een bericht uit Londen heeft een Nederlandsch schip 20 koppen geland, w. o. de kapitein van het stoomschip Sabbia. Het schip was in de Noordzee ten gevolge van een ontploffing gezonken. Een stoker werd gewond. By Daunts Rock is het NoorBche stoomschip Aud (1162 ton) gezonken, De bemanning werd gered. De Fransche bark Charvaral werd getorpedeerd. Naar men meent is de bemanning gered. Van het eveneens gezonken stoomschip Feliciana zijn 16 man gered. Van de andere op varenden is niets bekend. Het stoomschip Freganlile en het Italiaansche stoomschip Jozef Acost- foherezes zijn tob zinken gebracht. De bemanningen werden ered. Russische troepen In Frankrijk. De Russische soldaten die te Mar- seille zijn geland, hebben de gemaakt met de „Himalaya" en de „Amiral Latouche-Treville". Ze den door kruisers begeleid. De cor respondent der „Corriere della Sera" meldt dat het keurtroepen zijn, die zich onderscheiden hebben in Galiciö en Polen. Hun getal is echter gering en hun verschijnen heeft dan ook geen andere beteokenis dan die van een betooging van de eenheid bondgenooten. Tengevolge van storm in de Middellandache Zee is de komst aanmerkelijk vertraagd. De militaire medewerker der „Cor riere" beweert dat de aangekomen Russen het contingent vormen, dat den vorigen winter in Bessarabie werd saamgetrokken, oorspronkelijk voor Saloniki was bestemd, doorzijn verschijnen de Russisch-gezinden in Bulgarije in opstand bracht en daarna bestemd was de Fransch-Engelscbe bezetting te Saloniki met het oog op een aanval der Duitachers te verster ken. Hij berekent dat zij over land 8600 kilometer hebben afgelet melyk van Odessa tot Wladiwostok, en daarna over zee via Suez nog 16.500 kilometer, waarover zy onge veer 3 maanden moeten hebben ge daan. De Russen voeren slechts de allernoodzakelijkste uitrusting mee. Frankrijk zorgt voor de rest. Een medewerker van de „Frankfur ter Zoitung" veronderstelt dat de Parijsche conferentie de bestemming van ae Russen heeft veranderd en beslotén ze in plaats van naar Saloniki, waar ze na de aankomst van het Dardanellen-korps niet meer noodig waren, naar Frankrijk over te brengen. De „Temps" zegt onomwonden dat de komst der Russen geen strate gische beteekenis heeft, slechts een betooging van Rusland is voor de eensgezindheid der bondgenooten. Ook Journal" merkt op dat deze troepenzending geen versterking be- teekent en herinnert er aan dat het Russische leger, behalve Fransche artilleristen, ook Fransche militaire geneesheeren en Fransche vliegers in zijn midden heeft. Volgens het Lyonsche blad „La Nouvelliste" zijn andere Russische gen reeds eenigen tijd geleden in Engeland aangekomen, vanwaar over Havre naar het Fransche front werden verzonden. Duitschland en de Vereenigde Steten. De nota van Amerika, te Berlijn ontvangen, is daar thans openbaar gemaakt. Wat betreffende de Sussex wordt izegd, hebben wij reeds in ons vorig nummer medegedeeld. Wij geven daarom alleen het slot van deze passage waarin de Ameri- kaansche regeeriug in het torpedeeren van de Sussex zegt te zien „hetgevolg van een overlegde wijze van handelen en den geest, waarmede zonder onder scheid koopvaardijschepen woiden vernietigd". De nota gaat dan de wisseling der verschillende nota's na en keurt de houding der duikbootcommandanten af, daar hun optreden met de ver zekeringen van Duitschland in strijd was. De regeering der Ver. Staten koestert in dezen voorbeeldeloozen oorlog gevoelens van oprechte vriend schap jegens volk en regeering van Duitschland en zij heeft, bij gebrek aan praecedenten, zoo lang geduld geoefend, totdat de feiten slechts voor één uitlegging vatbaar werden. Dat tijdstip is thans gekomen. Het is de regeering der V. S. duidelijk geworden, dat het gebruik van duikbooten ter vernietiging van den vijandelijken handel noodzakelijkerwijze ten eenen male onvereenigbaar is met de be staande en onwraakbare beginselen der menschelijkheid, de bestaande en onwraakbare rechten der onzljdigen de heilige voorrechten van non combattanten. Mocht de Duitsche regeering met dezen onbarmhartigen oorlog voort gaan, dan blijft de Ver. Staten slechts één keus. De nota verlangt, dat Duitschland zich onverwijld bereid verklaard zijn tegenwoordige wijze van oorlogvoeren op te geven. Een bericht uit Washington d.d. 28 dezer meldtDe regeering neemt de noodige maatregelen voor het geval de betrekkingen met Duitschland worden afgebroken. De Amerikaan- sche vertegenwoordigers in het bui tenland en met name de gezant in Berlijn, hebben de noodige opdrachten gekregen. Het oordeel in officieele kringen is geenszins optimistisch. De Oultsche pers. De „Frankf. Ztg." noemt de Ame- rikaansche nota een uiterst kras vertoog, dat de grens van een defini tieve breuk dicht nadert. Het afbreken der diplomatieke betrekkingen sch(jnt Wilson vooreerst nog te willen ver mijden maar zijn eiscb, dat Duitsch land onverwijld den duikbootenoorlog in zijn tegenwoordigen vorm moet opgeven, maakt het Duitschland moeilijk te antwoorden. Te moeilijker, waar de eigenlyke inhoud der nota niet veel meer is dan een onomwon den bestrijding der Duitsche officieele mededeeling over de „Sussex". In de aan de nota toegevoegde bijlage gaat Lansing zelfs zoover, het buiten kijf te noemen, dat de „Sussex" door een Duitsche duikboot is getorpedeerd. De Ryksregeering zal al haar kalmte en kracht noodig hebben om te besluiten wat de eer en de veiligheid van DuitBchland eischen. „Wilson wil oorlog", schrijft de „Kölnische Volksztg.", en voegt er aan toe, dat dit velen in Duitschland niet meer zal verrassen, omdat men het reeds maanden lang heeft zien aankomen. Uit den toon en den ge- heelen vorm van de nota blijkt dui delijk, dat Wilson op een conflict aanstuurt, hij stelt Duitschland voor de keus: óf den duikbootenoorlog eraan te geven, öf een breuk met de V. S. Indien het tot een conflict mocht komen, zou volgens de „Köln." het parool moeten zijnelk schip dat mqt munitie, levensmiddelen of soldaten de Engelsche kust nadert, te torpe deeren. Na de verklaring over de bunkerkolen en d6n afstand van laad ruimte van onzijdige schepen ten 'lehoeve van Engeland, is volgens de .Köln. Volksztg." elk Bchip een hulp middel voor Engeland geworden. Het „Berliner Tageblatt" verzekert dat de groote meerderheid van het Duitsche volk geen oorlog met Ame rika wenscht. Zulk een vermeerdering van vijandschap kunnen alleen licht vaardige politici en schrijvers van artikelen gering schatten! Indien het echter niet anders kan, dan zal het volk ook dit dragen. Het wil dat zijn leiders het den rechten weg wijzen, niet dat een vreemde wil het de wet voorschrijft. De „Kreuzztg." acht het uitgesloten dat Duitschland aan den algemeenen eisch der Ver. Staten gevolg zal kun nen geven en hoopt nu maar dat Duitschland door dezen keer een werkelijk onbeperkte vrijheid van be weging in den duikbootoorlog zal krij- PLAATSELIJK NIEUWS. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De Vereeniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Helder" hield Don- dagavond op een bovenzaal van café „Central" hare jaarlijksche ledenver- vergadering. Slechts weinig lederwa ren aanwezig. B|j ontstentenis van de secretaresse leest de Voorzitter, de heer dr. Ketner, de notulen der vorige vergadering, die vervolgens worden goedgekeurd en vastgesteld. Omtrent het jaarverslag, dat in druk aan de leden is rondgezonden en dat wy in uittreksel overnamen in ons nummer van Donderdag 20 dezer, wordt, naar aanleiding van de mede deeling, dat een toename van 87 leden in het afgeloopen jaar slechts eene contributie-vermeerdering bracht van f 13.gevraagd of het Bestuur pogingen aanwendt wanneer iemand zijne bijdrage verlaagt hem op dat besluit te doen terugkomen. De pen ningmeester, de heer Van Heusden, zegt, dat de meeste bedankjes komen van leden, die meer dan de minimum contributie betalen en nieuwe, die er by komen, zijn daarentegen allen van de min. contributie. Bij punt 2 der agenda, Rekening^ en Verantwoording over 1915, advi- :t de heer Kleerekooper namens finantieele commissie tot goed keuring en brengt den penningmeester dank voor zijn administratie en de wijze waarop door hem nota genomen is van de opmerkingen vau verleden jaar. Hoewel een nadeelig saldo van I' 150. is geraamd, waarbij nog komt het voordeelig saldo, van het jaar daarvoor, dat f200.— bedroeg, zoodat het geheele nadeelige saldo bedraagt f350.—, treft het Dag. Bestuur hier voor geen verwijt, daar dit op zuinige wijze de middelen der VereenigiDg beheerd heeft. De posten voor boeken- aankoop, salarissen, etc., zijn werke lijk zeer laag. De oorzaak van den slechteu fiuantieelen toestand moet dus zetelen in de ontvangsten. De Finantieele Commissie geeft in over weging pogingen aantewenden voor eeD nieuwe propaganda onder de bur gerij. Oorspronkelijk meendé de Fin. Comm. te moeten voorstellen tot ver hooging van de minimum-contributie, maar zij is daarvan teruggekomen. Het valt niet te ontkennen, dat in den Helder niet die belangstelling is voor deze inrichting, die men rede lijkerwijze mocht verwachten voor eene plaats van deze beteekenis. Ook kon een veel grooter aantal leden meer contributie betalen. Natuurlijk moet, voor een breeden kring van inwoners, die niet meer kunnen betalen, het tegenwoordig minimum van 60 ets. gehandhaafd blijven, maar anderen kunnen zeer zeker meer betalen. Spr. hoopt, dat deze woorden den indruk naar buiten zullen versterken, dat het belang der leeszaal ook het belang van het publiek is. De Voortzitter dankt den heer Kleerekoper voor diens welwillende woorden en stelt voor den penning meester te dechargeeren. Wat de heer Kleerekoper zegt, is volkomen juist. Een doeltreffend middel om het leden aantal uittebreiden is nog niet ge vonden. De heer Tuk stelt voor indena.s. winter lezingen te houden zooals in Utrecht gedaan is, om daardoor de leeszaal meer populair en bekend te maken. De Voorzitter vreest, dat dit de finantiön niet zal versterken. Verschillende voorstellen worden gedaan. Een lid geeft in overweging eene bus op tafel te plaatsen voor vrijwillige bijdragen. De heer Colpa bespreekt een meer progressieve hef fing van contributie. Men kan natuur lijk niemand dwingen, maar men zou aan de hand van de kohieren hoofd, omslag bv. eene eenigszins progres sieve regeling kunnen maken als maatstaf voor de leden. De heer Kleerekoper meent, dat, als alle leden, die thans 50 ets. betalen, met uit zondering van de arbeiders, in het vervolg f 1.— betalen, de leeszaal hit de misère is. De Penningmeester zegt, nog een ander bezwaar is. Gedurende het winter-halfjaar worden een groot aantal bezookers tijdelijk lid om van de nutsbibliotheek te kunnen profl- teeren. Tegen den zomer bedanken ze dan weer. Het is natuurlijk nooit de bedoeling van de leeszaal geweest, dat men voor 25 ct. per halfjaar hd kon wordenwe! is intertljd voor het gemak juist van de arbeiders-leden gezegd, dat ze de contributie in twee termijnen konden voldoen. De heer Colpa wil eene circulaire drukken waarin de nieuwe regeling ontworpen is, en die aan de Jeden rondzenden. 'In die circulaire moet dan tevens eenigen drang worden uitgeoefend. Het geven van eene voorstelling ten bate der leeszaal werd over wogen, maar de meerderheid achtte dit ongewenscht en in strijd met de waardigheid van een inrichting als deze. Op meerdere subsidie van den minister valt, meende de Voorzitter, niet wel te rekenen. Door den buiten gewonen toestand geniet de leeszaal thans niet het volle rijkssubsidie; ieder jaar weer opnieuw hoopt het bestuur dat dit verandert. Op de be grooting is het volle bedrag ook uitgetrokken. De heer Kleerekoper merkt op, dat het subsidie geregeld wordt naar de contributie.,Verhoogde contributie is dus naar twee zijden voordeeligde inkomsten worden hooger en het subsidie stygt. Op voorstel van genoemden heer wordt tenslotte besloten aan het Dagelijksch Bestuur over te laten welke maatregelen zullen mo6ten worden genomen om in het tekort te voorzien. In uitzicht werd gesteld eene reglementswijziging, om hét minimum te verhoogen, terwijl dan voor dit jaar het tekort uit vrijwillige bijdragen van de leden zou moeten worden gevonden. Thans is aan de orde Punt 3. Wijziging der begrooting over 1916. Met het oog op het tekort is deze wijziging noodzakelijk. Hoe wel verschillende posten verlaagd werden, blijft nog een geraamd tekort van f60.- Eonige inlichtingen wor- gegevende heer Kleerekoper dringt aan op salarisverhooging van den conciërge en de Voorzitter zegt niets liever te willen, daar het verkeerd is in dezen te moeten speculeeren op iemands pensioen. Maar het is niet mogelijk. Da heer Kleerekoper hoopt, wanneer de exploitatie-rekening mee valt,, dat den conciërge alsnog eenige salarisverhooging kan worden toege kend. Punt 4. Vaststelling der begrooting voor 1917. Deze wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f3050.— met een geraamd tekort van f 60.De post „boekaanschaf flug" wordt ver hoogd met ruim f200.—, de post „personeel" door het vervallen van de functie van assistente verlaagd met f 100.'-. Punt 5. Benoeming der finantieele commissie. De commissie bestond uit heeren Kleerekoper, ViBser en Francken. Voor den heer Visser is indertijd de heer Dufour in de plaats gekomennu deze vertrekt, moet dus een ander worden gekozen. Het be stuur beveelt do volgende dubbeltallen aan: de heeren Francken en Maas, Kleerekoper en Kuiper, de dames Klingen en Snellen. Gekozen worden de heeren Francken, Kleerekoper en mej. Klingen. Tot plaatsvervangende leden worden gekozen mej. Snellen en de heeren Maas en Colpa. Punt 6. Bestuursverkiezing. Af tredende leden zijn, volgens het roos ter de heeren T. van Heusden, penningmeester, A. W. Michels, W. S. Sipkema, J. G. Smeets, P. Storm, lid Dag. Bestuur, G. dè Ven, C. Vink en G. B. WengeLaar. De heer Berg werf! stelt voor de aftredende leden bij acclamatie te herkiezen; de heer Brouwer merkt op; dat de leden van weinig belangstelling doen blijken nu zij zelfs hier nog niet aanwezig zijn en zou liever willen stemmen. Aldus besloten. Gekozen worden- bü eerste stem ming de heeren Michels (10 stem men), Storm (10), De Ven (10), Van Heusden (9), Vink (6), Colpa (5), Tuk (5), Smeets (5). De heer Van Aken merkt op, dat de heer Storm (en ook de heer Van Heusden) nu ook herkozen moeten worden in het Dag. Bestuur, daar hunne functies automatisch vervallen zyn by hun aftreden. Bij de rondvraag worden nog ver schillende opmerkingen gemaakt en vragen gesteld. Gevraagd wordt om meerdere werken ook buiten de lees zaal beschikbaar te stellenom meer studieboeken aan te schaffen, om kortere openstelling op Zondag. Het gebruik van de Leeszaal op Zondag is gering, en de conciërge is thans afhankelijk van de welwillendheid van eenige leden, die zich beschik baar hebben gesteld om eene oppas- beurt waar te nemen. Vooral de3 Zondagsavonds is het bezoek gering. De heer Kleerekoper merkt op, dat het in de leeszaal liggende register, waarin de desiderata van de leden en bezoekers worden opgeschreven, in den laatsten tijd misbruikt wordt tot het bezigen van politiejce' ont boezemingen en dringt er op aan dit desnoods te verbieden. Verder meent spr., dat de exploitatie van de nuts bibliotheek onvoordeelig is door de bezwarende bepalingen, die het depar tement de vereeniging heeft opge legd. Den heer Kleerekoper antwoordt de Voorzitter, dat het eerste punt bereids in het bestuur is besproken. Natuurlijk zal, mocht het te erg wor den, hieraan een einde worden ge maakt. Wat het tweede punt betreft, vereeniging zou wel gaarne de exploitatie andors willen. Met het Departement van het Nut is hierover gecorrespondeerd, zonder resultaat. Maar onvoordeelig is de exploitatie niet. Het Departement geeft f76.— subsidie, waarvoor nieuwe werken moeten worden aangeschaft. Het lees- geld beloopt circa f200. hiervan blyft nog wel wat over nadat hier de onkosten van binden enz. zijn af gegaan. Het drukken van een cata logus is niet verplichtend voor elk jaar, maar ook die bedruipt zichzelf door den verkoop tamelijk wel. Het is dus niet wenschelijk de bibliotheek af te schaffen, te minder, daar wij er veel menschen door gerieven. De heer Brouwer merkt op, dat de Nutsbibliotheek vooral medewerkt de leeszaal populair temaken bij de jeugd. Als de jongens en meisjes dan grooter worden, kennen ze de inrichting en zullen er eerder toe komen er gebruik van te maken. De heer Kleerekoper zegt, dat zijne bedoeling slechts was uit den boezem der leden eene stem te doen opgaan, waaruit zou blijken, dat de houding van het Departement van het Nut lang niet iB zooals 't behoort. In andere fiaatsen 'is de regeling anders en veel >eter. Waarom kan dat hier niet? Ook de. secretaris spreekt van de vele werkzaamheden, die der leeszaal door deze regeling worden opgelegd Nog spreekt de heer Bergwerff van beter toezicht, daar diefstallen zijn voorgekomen. Er zijn kledingstuk ken verdwenen van bezoekers, ook een boek uit de naslag-bibliotheek. De heer Colpa vraagt of niet wat oude boeken uit de Nutsbibliotheek kunnen worden opgeruimd en vervangen door nieuwe. Daardoor wordt de smaak van het publiek veredeld. De voorzitter zegt, dat het bestuur hier al mede bezig isreeds zijn ver scheidene boeken opgeruimd «n ver vangen. Op het verzoek van den voorzitter zegt de heer Colpa toe, een lijstje van goede jeugd-boeken te zul len opgeven. De geanimeerde vergadering werd te 11 uur gesloten. (Zie verder pagina 2.) Voetbal. H. F. C. In di vierde rondi I Paaschwedstrijden H. F. C. Ie PaaschdagH. F. C.-Militairen 2-2. 2e PaaschdagH. F. C. - Amstel 3.0. De wedstrijden van H. F. C. op de beide Paaschdagen hebben voor onze roodwitten gunstige uitslagen opge leverd. De aangekondigde club H.S.M. telegrafeerde op 't laatste oogenblik (Zondagmorgen ±11 uur) nog af, waarna met groote moeite nog een Militair elftal by elkaar werd gekregen, dat bij nadere kennismaking heel wat meeviel. Tweemaal namen de Militai ren de leiding en beide keeren maakte H. F. C. die zonder haar gewone mid- denliDie speelde, gelijk, zoodat per slot van rekening de eer gedeeld werd. De wedstrijd voor de 3e Bekerronde ;af heel wat beter spel te genieten. Je gasten verschenen met 3 a 4 in vallers, terwijl H.F. C. zonder Bak en De Boer speelde, wat echter geen beletsel was om de 3e opeenvolgende overwinning in de Bekercompetitie te behalen; met een 3-0 nederlaag moesten de Amstelaren huiswaarts keeren. Onze H. F. C.-ers toonen zich zoodoende gevreesde cup-flghters. We zijn benieuwd wat de 4e ronde ons voor verrassingen zal brengen. Om precies 2 uur brengt Dito den bal aan 'trollen en reeds direct pakken de gasten stevig aan, niet weinig gesteund door den hevigen wind dien zij in den rug hebben. Persoon krijgt het reeds direct benauwd, vooral als Yan Arnhem niet zoo heel zuiver van zijn trappen is. Gelukkig is de halflinie zeer betrouwbaar. Vooral Tiessen bewijst meer en meer een uitstekende kracht te worden. Daar kan H. F. C. nog pleizler van beleven. Amstel ia ondertusschen bijna niet van H. F. C.'s doel weg te slaan. De groene voorhoede combineert uitste kend, maar treuzelt voor doel veel te lang zoodat doelpunten uitblijven. De backs van Amstel beginnen eenigs zins overmoedig te worden en dringen op tot over de helft van 't veld. De tactische blik van den invaller-rechts- half-veteraan ziet direct deze fout en deponeert 't leder bij Aardweg, die er vliegensvlug mee van doorgaat. Hij zet mooi voor, en de overigens uitstekend spelende back der gasten doet de rest. Hij speelt te hard op den keeper terug, die over den bal heen valt en Helder zoo 't eerate punt cadeau geeft. Niet ontmoedigd valt Amstel opnieuw aan. De links buiten der gasten zet telkens mooi voor, telkens echter redt Arnhem of Zalm op zijn kalme manier. Tot ten slotte Persoon te ver uit zfjn doel wordt gelokt en hij buiten 'S straf schopgebied den bal kwijt raakt. Dan heeft de groene linksbinnen werkelijk pech als hij op zoo wat eon Meter afstand voor een leeg doel komt te staan en den paal millimeter, jammer genoeg aan den verkeerdon kant. Alsof Fortuna de partyen op gelijke wijze wil begunstigen, zoo gebeurt byna 't zelfde aan den overkant. Dito, die den heelen wedstrijd onvermoeid was, brengt den bal geheel alleen op tot vlak bij den doellijn en zet dan keurig voor. De bal scheert zoo vlak langs het doel, dat hy bijna de palen raakt. De keeper grijpt mis, maar gelukkig voor hem stapt de toestormende Corthals over den bal heen en de kans is verkeken. Vlak daarop weel een benauwd oogenblik by 't Amstel- doel, waaraan de kleine Roolvink een einde maakt door onverwacht No. 2 in 't net te schieten. Aan dit punt was een sterk buiteuspelluchtje. De scheidsrechter, de heer Walig, die den geheelen wedstryd uitstekend leidde, kende echter 't punt toe en de bal moest weer naar 't midden verhuizen. Voor de rust kwam in dezen stand geen verandering. Daarna kreeg H. F. C. den wind mee en had de verdediging het vrij "at. gemak - keiyker, terwijl de Amstel-backs ter dege aan het werk werden gezet. Zjj bleken echter best voor hun taak berekend. Vooral de linksback was zeer trapvast en zeer moeilijk te passeeren. Veel te veel werd in deze periode echter op links gespeeld, zoo dat v. d. Aardweg geruimen tyd wer keloos bleef. By een zeer gevaariykon aanval komt Dito in botsing met een der backs en vóór beidqn zich kun nen herstellen, loopt Aardweg snel tos »n schiet reusachtig hard den bal in den linkerbenedenhoek van het doel, ver bulten bereik van den keeper. Dit was beslist 't mooiste doelpunt van den wedstrijd. Deze achterstand werkt eenigszins ont moedigend op de gasten. Wel valt de-rechtervleugel eenige malen vinnig aan, maar de rood-witte verdediging is in goeden vorm en laat zich niet verrassen. In de laatste 10 minuten komt Roolvink in botsing met een der Amstelaren. Met den rug naar 't doel van Amstel staande tracht hy een bal over het hoofd heen te halen en z>'et Datuurlyk niet dat een der groens spelers eensklaps toeloopt om den bal ta koppen. Met een leeiyken trap tegen zyn neus moet de laatste het veld verlaten en Am stel speelt met 10 man verder. In den restoerenden tijd wordt niet meer gescoord en weldra blaast de heer Walig inrukken. Wat de spelers betreft, zoo had Amstel een goed aanvalsquintot dat uitstekend samenspel vertoonde. Het schot was echter steeds zoek. Do midhalf speelde een uitstekende party, evenals de linksback. De keeper was matigjes. BIJ H. F. G. maakte Persoon slechts in fout door te ver uitloopen. Overi gens was hy zeker van zijn zaak. 't Zelfde kunnen we van Zalm zeggon, terwyi Arnhem voor de rust zeer gevaariyk sn onzuiver trapte. In de middenlinie wss Tiessen de hardste werker, terwijl de rechtshalf demon streerde hoe je met zoo weinig mo gelijk inspanning toch een uitstekende party ksn spelen. Dat is juist de kunst van 't spel. Kikkert had 't tegen den vluggen rechtervleugel nietgemakkeiyk. Toch was bf den groenen vaak te vlug af. In de voorhoede was Dito verbazend actief, terwyi de nieuweling Corthals met Groote al heel aardig kan op schieten. Speelt hy weer geregeld mee, dan wordt deze vleugel stellig vau dezelfde kracht alsvroegor. Tot ons plezier zagen we Aardweg weer ln 't veld verschynen. Hy had er weer zin in, al kreeg hij na ruat weinig meer te doen. Met zijn kleiDen partner Roolvink, die overal tusschen kruipt,waar je hem't minst verwacht, vormt hy den besten rechtervleugel, dien fl. F. C. ooit gehad heeft. En nu, voor de 4e ronde! Helder en R. C. H. zyn in afd. H overge bleven. VolgeDS 't reglement op de bekerwedstrijden wordt nu groep F, waarin vermoedeiyk de Stormvogels of de 2e klasser D. E. C. met de club Ingezonden mededeeling. De behandeling van huidziekton als eczeem, gordelroos, dauwworm, notel- roos, winterhanden en -voeten, on verschillende andere jeukende huid aandoeningen vordert in het algemeen veel geduld en volharding. Vóór alles dient men zorg te dragen voor een goeden stoelgang en licht verteerbaar, gezond voedsel te gebruiken. Voorts zorg te dragen, dat men zooveel mo gelijk frissche lucht, ruat en slaap geniet. De prikkeling, ontatekingenjeuking, die het gevolg zyn van een huidaan doening, worden spoedig verdreven door de aanwending van Foster'sZalf, die eene opmerkeiyk verzachtende en heelende werking op de aangedane huid heeft. De zalf heeft een antisep tische werking, droogt niet te spoedig op, en laat zich niet gemakkeiyk wegvegen. Tal van hardnekkige ge vallen werdep er door genezen en biyvend genezen. Foster'a Zalf (let op den juisten naam) is te den Helder verkrtjgb. bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 98. Toezending geschiedt franco na ontv. v. poatw. A f 1.76 p. doos. (31) i J

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1