Feyenoord uit Rotterdam overblijven, gevoegd bij onze afdeeling, zoodat ons nog interessante wedstrijden te wachten staan als een thuiswedstrijd wordt getroffen. Met spanning wach ten we den uitslag der loting op a.s. Dinsdag af. Den uitslag melden we zoo spoedig mogelijk in het nummer van Donderdag. W.F.C. S.H.B.S. 8-0. H.B.S. speelde 2en Paaschdag voor den beker van den N.H.V.B. tegen W.F.C. Door 't niet-vcrloenen der militaire verloven was geen enkele speler van het eerste elftal beschik baar, zoodat de reis met slechts 10 man van de reserves aanvaard werd. De opstelling was de volgende Bakker N. N. D. Slikker v.Prooijen Duinker Treffers X. Groot Schut G. W.F.C. verscheen met 8 invallers. Eerst te kwart voor drie werd bo- gonuen. Dadelijk na den aftrap ont wikkelde zich op 't onbespeelbare veld een vurig spel, vooral van de zijde van H.B.S., waarvan de verde diging uitstekend op dreef was. De voorhoede verviel echter na eenigen tijd in een IaDgzaam tempo, vermoe delijk ten gevolge van de modder poelen, die zich in 't midden van 't veld bevonden. W.F.C. begon nu spoedig druk op 't doel uit te oefe non de keeper werkte echter vol doende wc-g, goed gesteund door de beide backs. Beide partijen zagen tot rust geen kans te scoren. Na de rust bleek al «dadelijk, dat het groen-witte tiental zich voor de pauze te veel gegeven had. Na 6 minuten had W.F.C. 't net reeds twee maal gevonden, waarbij 't zeer effectvolle terrein niet weinig hielp. De voorhoede weet nu eenige ver lichting te brengen, doch 't terrein is te zwaar voor onze spelers. Na een kwartier is de stand 8-0. Suc cessievelijk voert W.F.C. de stand op; 't 68 doelpunt was zeer beslist buitenspel. De scheidsrechter, die overigens zeer goed leidde, kende 't echter toe. Vlak voor 't einde maakte W.F.C. op keurige wijze het achtste doelpunt. Dat do score niet noghoo- ger geworden is, is voornamelijk te danken aan 't solide spel der backs. De keeper had eenige zwakke oogen- blikken, wat twee doelpunten ten gevolge heeft gehad. Deze fouten hoeft hij echter ruimschoots vergoed, Verdient verder Dog vermelding 't onvermoeide werken van de kleine links-half. De tien spelers kunnen overigens zeor tevreden zijn, gezien 't resultaat der competitie-wedstrij den, die W.F.C. tegen H.B.S. en H.F.C. gespeeld heeft. Kon. Emma met 3 Uol b|J denonduizuedleastteWUloouioord; H. Zei let ra van ter bOBChlkblng en M. P. J. Pover van Holland mol6 Hel geplaatst aan boord Kon. Emma; B Blekart van Kon. Emma mot 6 Mei geplaatst aan boord Brinlo, en H. van der Hilst van ter beschikking met 6 Mei geplaatst aan boord Holland. De zoemllicions-kuBtwachter F. A Nolle en L J. A. Troutol zj)n mot Ingang van 8 dezer, -n do zeomillciens-stokor E. Bmldt en 1'. Wouter- huis mot Ingang van 10 dezer bevorderd tot korpl.-zeemUluien-montour. Op 20 dozer gerepatiiOerd perpartlculioretoom- :hlp Prinses J ulianaeergt.-torpedom. C.Buiten- berg, korpls.-torpedist J. Koning en K. D. H. Koowtra, atokeis le kl O. J. de Beer en W. ran Dragt, matrozen So kl. B. Moesterman on T. Meijer. Bij Kon. besluit van 19 dezer is: 1°. aan den luitenant ter zeo der lste klasse F. F. van der Ven, wegens ongeschiktheid voor de verdere waar neming van den militairen dienst ten gevolge van lichaamsgebreken, met 1 Mei 1918 eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toe kenning van pensioen, en het bedrag van het pensioen bepaald op f1736 'sj^ara; 2°. met wijziging van het Kon, besluit van 31 Maart, 1916, de datum van bevordering van deu luitenant ter zee der 2de klasse L. C. Carbin bepaald op 1 Mei 1916; 3°. met iDgang van 1 Juni bevor derd tot luitenant ter zee lste klasse, de luitenant ter zee der 2de klasse K. P. F. Schmitt. Bij Kon. besluit van 20 dezer is, met ingang vau 1 Mei: 1°. aau den hoofdofficier-machinist der 2de klasse J. Verschoor en de officieren-machinist der lste klasse E. M. Buyck, J. M. Madsen, P. H. de Carpentier en J. C. van der Ben, op hun verzoek, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend onder toekenning van pensioen het bedrag van het pensioen AQENDA. Wltto Bioicoop Koningstraat. Hoofd- nummora Mies van de Melkinrichting n Noc 28 April. Voordracht In do Marlne-Cantlne; £7 April ZaDgultvoorlng ia de Marine-Cantlne 27 April. Lezing In de Luthorgcho kerk. 8 S Mei. „Heider's Mannenkoor". Concert, Casino, 8 STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Bankn, ultrpaes 21 dezer Potnt de Gallo. BlUiton vertrok 22dezor v. R'dam n.Cardiff. Bern brandt, ultr., vertrok 21 dozer van Durban. Boepat. thulsrvertrok 21 dezor v.Falmouth (om de Noord). Vondel arri v 22 dezer v A'dam le Batavia. Boerooarrlv 28 dezer v. A'dnmto Batavia, i Celebca. van Galveaton naar Spanje, paes. 81 dezer 8t.Vinceot-Alles wel. Kambangan. ultr., vertrok 23dozor v. Klrkwal. Oranjo, thulsr., vertrok 21 dezer v. Singapore. Rotterdamscho Lloyd. Bosookl vortrok 20 dozer v. Batavia n. R'dam. Knwl arri v 22 dezer van Java to R'dam. Kodlrl, ultr., arrlv. 21 dezer to Singapore Koninklijke Hollandsche Lloyd. Drecbteriand arrlv. 21 dezer v. B.-Ayres te A'dam. Prieta,thulsr, vertrok 22dezor van Vlgo- Maasland, thulsr vertrok 19 dozer v. St. Vincent. Kon. West-Indische Maildienst. Oranjo Nassau, tliuisr., paus 22 dezer DungenoaB. Haven te Nieuwediep. 21 April. Vortrokkon Nod. sleepboot „Slmson' naar den Noord-tllnder. Aangekomen van Harllngon en ver trokken naar London Eng. sa. „8tar- llng". 26 April. Idem van Harliogen naar Gooie Ned. sa. „Hidsland". VISSCHERIJBERICHTEN. Nlouwodiop, 22 April Aangobracht door 10 korde!s6 tot 20 stuks grooto tong, por stuk 160 ct10 tot 40 stuks middellong, per stuk 76 a 85 ot„ 10 tot 80 stuks kleine long, per stuk 80 ct, 1 tot 1 mand atorlachol, por mand flOa f 13, 1 tot 2 mand klolno sohol, por rnnnd f6 - f6, 1 tot 2 mand schar, per mand f2 a f260. Door roggenvi88cliorB10 aluka rog, per stuk fl.60. Door trekkers: 600 tal haring, por tal f6.20 a 17.-. 23 April. Door trekkers620 tal haring, per tal f6 86 a fff.26. 21 April. Door trokkora625 tal linrlng, per tal fC.10 a f660,1 zalm voor f18,60. 25 April. Door Skordors: 20 mand kleine schol, por mand f6 a f?. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 22 April 1916. VEE Aangevoerd 61 koeien on oasen f180 f400, 00 vetto kalveren fOOa f000.-, ldomp.,K C fO.-a f0.—185 nuchl. idem 16 af22, 801 mag. schapen f 82 a f 48, 0 - vette varkena per f0— a f0.-, 105magere varkens f21.- afi 16 lammeren fll a f 18. 174 biggen fl6a f24 60, 33 bokkon on goilon f» a f 18. 28 klolno bokjes 26 a 100 ct., 69«3 kop botor, por kor. hoogste prijs 80 ntmiddelpr U»76 Ct„ laagste pi70 ct., eioron f6 f0 60 per 100. Purmerond, 26 April 1910, 81 stapels Pabrlekekaas per 60 K.G. f 64.- 60 Boerenkaas m r «s- 3 Oommlsalo - - - 2 Middelbare 60 f b5.- 0 Goudsche kaas 60 t 0 1166 K.G. Boter por K.G. f 1.60 k f 1.60 911 Runderen: 173 vette per K.G. f 0AS f 1.1 TOS mélko en gelde f 220.- f 180.- 15 Stiorou J 0-— f 0.- 18 Paarden f 10 vette Kalveren por K.G. f 711 nuchtere ld. por stuk f 0.— I 0.- Slachtkalveren f 10 - f 21.- Fokkalvoren por stuk f 16.— f 80.. 286 vetto Varkens ror K.G. f 0A1 f 94 magere td. Ö59 Biggen 880 8cliapen Overhouders Lammeren Ganzen Kalkoenep Zwanen per etuk f 80.— t 43. per Stuk f 11.- f 23 f 3L- f 61.- f 0.- t a- f o. t o.- t 0.- f CL- f Klpulerou per 100 etuks f 6.70 f Eenduleren .100 I U10 f 2600 Kievitseieren por stuk f 0.09 r mand Aupolen f 0.- f mand Peren f 0.— h Handel volte-, melko- en goldo-koololi matig vette-, elucht- en fokkalvoron stug; vette var- kons vlug; magere varkeos matig; blggou matig; schapen matig. MARINE EN LEQER. De kapitein ter zoo W.J G. Urabgrovo wordt 22 Mol a e. nreikzaatngesteld b(j het dupettoment van marine. B|J beschikking van den Minister van Marine voor den hoofdofficier-machinist der 2de klaBse Verschoor, op f3575 'h jaars; voor de officieren machinist der lste klasse Buyck en Madsen, op reap. f 2875 en f 2950 'sjaars, en voor de officieren machinist der lste klasse de Carpentier en van der Ben, op f 2475 's jaars voorioóer; 3°. nan den officier-machinist der lBte klasse A. H. de Bals verleend de titulaire rang van hoofdofficier machinist der 2e klasse; en zijn 4°. bij den marine-stoom vaartdienst bevorderd: tot hoofdofficier machinist der 2de klasse, de officier-machinist dur lste klasse J. A. J. van Horssen; en tot officier machinist der lste klasse, de officieren-machinist der 2de klasse C. P. Kapfein, C. Wape naar, J. van Eek, C. F. E. Smith eh J. Staal. Burgerlijke Stand van Helder, van 22 April 1916. ONDERTROUWD: G. J. Reerink en A. W. A. de Bos. BEVALLEN: C. Hanekamp—Jor- dans, d.; M. Bregman— Kuiper, z._ C. J. van Strtjen van Hert, z.; G. van der Elik-Grin, z. PLAATSELIJK NIEUWS. Gisteravond tusschen 5 uur en half zes werd alhier vanaf den djjk een Zeppelin waargenomen. Het gouvernements stoomschip „Deneb" is 22 April van Aden ver trokken. Hr. Ms. „Noord Brabant" is 24 April te Las Paltnas aangekomen. Hedenmorgen is op het strand te Huisduinen gedaald de geïnterneerde Duitsche hydroplane L 25, bemand met tweo Hollandsche officieren. Bij het vorlrek is het vliegtuig over den kop geslagen en onder het zand ge raakt. Gemeente-reiniging. Was de weersgesteldheid in laatste weken niet zoo buitengewoon guur en nat geweest, voorzeker had den velen wel eens, hetzij eene wandeling, hetzij een fietstochtje ge maakt langs het kanaal. Zy zouden dan, een eind voorbij de laatste brug, weldra een gebouwen complex hebben opgemerkt, waarbfi vooral een lange schoorsteon van beton in het oog valt. Deze gebouwen vormen te zivraen de gemeentelijke inrichting, die onder den naam van stadsreiniging bekend is. Hier wordt, binnen weinige dagen, de dienst, die thans nog geconcen treerd is aan den Brakke veldweg, overgebracht. Daartoe uitgecoodigd door den gemeentelijken bouwmeester, denvhr. Kastelijn, konden we dezer dagen het terein bezichtigen. Van die bezichti ging verslag te geven is het doel van dit artikeltje. Er zijn bier in den Helder toe standen en inrichtingen, dia zich aan do beteekenis van uene plaats van dezen omvang, die ruim 28000 in woners telt, niot aanpassen. Wij wijzen b.v. op een behoorlijk stadhuis, op een paar betere kerken dan de speelgoed-gebouwtjes, die we hier hebben, enz. Maar voor den nieuwen reinigingsdienst geldt thans zeer zeker het begrip: waardig en grootsteedsch, want alle moderne opvattingen inzake hygiène en economie, zijn hier aan gewend. Van den weg af, betreedt men door een groot ijzeren helt de terreinen. Deze overweg, die over rijksgrond loopt en door het Rijk is afgestaan geeft toegang tot het kanaal, zoodat men onmiddellijke verbinding te water heeft. Allereerst valt het oog op de woning van den beltbaas, een flinke, moderne arbeiderswoning, bevattende beneden twee kamers, twee keukens, W.C. en boven een flinke zolder. Een woning, waarop menig arbeider jaloersch zou zijn. Onmiddellijk hier tegenover is de groote wagenloods; eene ruimte bie dend van 40X12 M., geheel van gögalTaniseerd ijzer, vervaardigd door den heer C. Blom, smid alhier. Hieraan is annex een p&pier-sorteerplaateen plaat, waarop, de naam zegt het reeds, het papier gesorteerd wordt alvorens het verpakt en verkocht wordt. De fraaie, luchtige paardenstal be vindt zich naast de woning van d6n beltbaas. Deze stal, die veilig als modelinrichting kon dienen, bevat stalling voor een aantal paardenelke afdeeling Is van gewapend beton ver vaardigd met betegelde wanden; Een afzonderlijke box voor zieke paarden kan met een hek worden afgesloten. Voor afvoer van urine zijn goten gemaakt en in den vloer bevinden zich roosters, waar ze in verdwijnt. Met getemperd glas voorzien voor de vliegen en hooiruiven, waarin van don boven den stal gelegen hooizolder het hooi kan geschoven worden, heb ben de beestjes hier een ideaal ver blijf. Een en ander is voorzien van waterleiding. Naast den eigenlijken stal bevindt zich een tuigenkamer. Een trap aan den buitenkant van het gebouw leidt naar den zolder. Die zolder is de hooizolder voor i paarden, doch de eigenlijke hooi- voorraad bevindt zich in een hooi berg vau bizondere constructie, geheel van Hjzer, met yzeren kap, die door middel van windassen omhoog kan worden gehaald en zoo het hooi te zamen houdt en beschut voor regen en dus voor broei. Deze ijzeren con structie, 10 M. hoog, kan door één man bediend worden. Een vierde gebouw is het kantoor, aan den achterkant ingericht voor schaft- en waschlokaal. Voor eiken werkman is in dit laatste een ge nummerd, af te sluiten kastje voor kleeren en allerlei kleine voorwerpen aanwezig, en flinke waschgelegen- fceden. Privaten en urinoirs aan den achterkant. Het volgende gebouw is de lom- penloods. Op de groote sorteerplaat, die zich buiten op het terrein bevindt, wordt alles in rubrieken gesorteerd, en de lompen komen in deze loods. Voor metalen zfln drie bakken aan wezig,. terwijl voor beenderen een apart gebouwtje aan deze loods ia verbonden. Ten slotte Is daar nog een maga zijn voor materiaal en gereedschap pen met zolder, en een herstelplaats voor wagens en gereedschappen, met dubbele, uitschuifbare deuren voor het 'inrijden van karren. Het meest interessantebevindt zich op de verdere terreinen. Aller eerst is daar de reeds genoemde groote sorteerplaat. Deze is van go- wapend beton, in den grond gemet seld. De karren, die succtajsievelyk binnenrijden, lossen hier hun inhoud, en die wordt op deze plaat voor- loopig gesorteerd aan de kanten ge legd. Als alles uitgezocht is, gaat het naar de verschillende loodsen of bakken; het papier, do lompen diu in de loods verder gesorteerd worden de beenderen; het glas komt in twee bakken: een voor wit en een voor gekleurd gips. En wat dan overblijft, wat 'niet meer te ge bruiken, absoluut waardeloos is, komt terecht in den verbrandingsoven, waar het een snelle en afdoende ver nietiging ondergaat. Dia verbrandings oven is op zichzelf een kunststukje. De mantel is geheel van gewapend beton, en daarin is de eigenlijke oven gemetseld van vuurvasten steen. De schoorsteen is óok op dezelfde manier gecoustrueerd. Zware ijzeren deuren, op de manier van een brandkast met krjjt opgevuld, sluiten den oven af, terwyi, voor den toevoer van zuurstof, luchtkokers zich aan den onderkant bevinden. Behalve dat de mantel, teneinde bij te grooto warmte ontwikkeling gevaar voor barsten te voorkomen, is afgescheiden door be tonnen zijwanden, zijn allerwege, vooral in den schoorsteen, luchtgaten aangebracht tot afvoer van de warmte. Vier groote „molmbeerkulpen" be vatten de vuilnis, die geschikt is voor bemesting ën die, met beer en turf molm vermengd, daarin wordt be- waard. Die kuipen zijn 30 X 8 M. groot en 1M. diep. Laugs deze kuipen loopt een groote beer goot, die het vocht opvangt, dat er nog afloopt en het brengt door oen 'ierput naar den 10 M. breeden en 10 M. langen beer put, geheel bedekt. De beorput kan ruim 120 Ms. beer bevatten. Zoo ziet men, dat alles is gedaan om het bedrijf der stadsreiniging zoo reotegevend mogelijk te maken. Het geheele terrein wordt omringd met boomon. Daar het slechts een vierde gedeelte beslaat van de indertijd door de gemeente aangekochte gron den, kan de rest worden gebruikt als hooiland, eventueel voor uitbreiding van het bedrijf dienen. Het ontwerp is in overleg met den directeur van den reinigingsdienst, door den heer Kasteiyn gemaakt, die ook de hoofdleiding er van had. De uitvoering van gebouwen on terrein- werken geschiedde door den heer H. Wljker, alhier. De betonwerken zyn uitgevoerd door de Hollandsche Be- tonmaatschappij te 'sHage. Het da- gelfiksch toezicht berustte bij den heer H. J. den BreejeJr., tijdelijk opzichter bij do gemeentewerken. Het ijzerwerk is uitgevoerd door den heer C. Blom, alhier; het verfwerk door den heer C. Kramer, eveneons van den Helder; Vermoedelijk zal de officieele ope ningsplechtigheid den eersten Mei Maandag a.s. - plaats hebben. BINNENLAND. Opkomst milltlaplichtigen uitgestald, (Officieel.) In verband met het voorkomen van nekkramp in ver schillende gemeenten van ons land, wordt de opkomst van de militie- plichtlgen der lichting 1916, voor zoover deze zou plaats hebben in het tijdvak van 1 tot 5 Mei a.s., tot een nader te bepalen tijdvak uitgesteld. Aangehoudsn militairen. Zaterdagmiddag kwart over 5 werd te Ouderkerk door de militaire autori teiten de stoomboot Breda-Amster dam I aangehouden, die op weg naar Amsterdam. Aan boord daar van worden ongeveer 20 militairen uit Breda gearresteerd, die zich zonder verlof uit hun standplaats hadden verwijderd, om elders de Paaschdagen door te brengen. Onder sterk militair geleide kon de boot haar reis vervolgen naar Amsterdam. Ook werden in den loop van den middag veel militairen uit de forten aangehouden, die zich vroeger dan geoorloofd is van hun standplaats hadden verwijderd. Zaterdagmiddag half vier werden te Weesp onder groote opschudding per hoorn alle militairen bijeengeroe pen. Naar wij vernemen staat een en ander in verband met; het desertee- ren to Amersfoort. Sterke patrouilles, onder commando van luitenants, werden op alle toegangswegen uitgezet. Bij bet afzenden van dit bericht waren reeds 3 deserteurs onder sterk geleide opgebracht. Geen vorkoop van petroleum. De verkoop van petroleum zal in den groothandel van 1 Mei tot 1 Augustus en in den kleinhandel van 1 Juni tot lAugustus verboden zijn. („Tol.") Mali aangehouden. De mail, welke 15 dezer van Rotterdam naar New- York is ver zonden, per stoomschip Westerdyk, is op last van de Engelsche autori teiten te Eirkwall ontscheept. Zeppelins. Maandag passeerden bij Vlieland ven Zeppelins, die uit het Noord- Oosten kwamen en in Noord-Weste lijke richting verdwenen. Betooging tegen den oorlog. Een comité, samengesteld uit revo- lutionnaire socialisten van alle rich tingen, heeft gisteren te Amsterdam een betoogïDg gehouden, „om het verzet tegen den oorlog tot het uiterste te propageeren". Bfljkeus het manifest voor deze vergadering wil het comité de tot dusverre gevoerde actie in een volksbeweging voor on middellijke demobilisatie doen om slaan; het acht bestrijding van den oorlog ook noodzakelijk door middel van de algemeene staking en „wil de arbeidersorganisaties ten deze, tot de daad doen overgaan". Voorts staat in het manifest: „waar de oorlog, wet en recht opheft, is het volk wel verplicht tegen den dreigen den oorlog zoo noodig ook buiten wettelijke middelen aan to grijpen". Verder, was de betooging nog gericht tegen den „levensmiddelenwoeker", waarvoor de regeoriug aansprakelijk wordt gesteld. Er werden 3 resoluties aan het congres voorgesteldeen tegen den oorlog en de mobilisatie, eeuoverde staking en een tegen de duurte der levensmiddelen. In die tegen don oorlog en de mobilisatie wordt gezegd: De ver gadering is van oordeel, dat er tus schen aanvallenden en verdedigenden oorlog niet meer te onderscheiden valt; dat de kleine staten, die hun neutraliteit willen verdedigen, toch gedwongen worden zich aan te sluiten bij een der oorlogvoerende groote mogendheden: dat feitelijke zelf standigheid der kleine staten dus vrijwel onmogelijk wordt. Op grond hiervan woidt onmiddellijke demobi lisatie van het leger en de vloot geéischt. In die over de staking: De ver gadering, overwegende, dat bestrijding van den oorlog alleen te wachten is van het proletariaat; dat de mobili satie en de uitvoerpolitiek der regeo-, ring hot oorlogsgevaar doen toenemen; dat hot sterkste wapen togen den oorlog en 4de mobilisatie de werk staking is, en de actie der gemilitari seerde arbeiders daarvoor slechts mogelijk is, ondersteund door alge meene werkstaking in de bedrijven, welke sterk in het openbaar leven 'ingrijpen; besluit de beraadslaging over de staking als strijdmiddel togen den oorlog en de mobilisatie aan de orde te atollen en daartoe contact te zoeken niet alle ongeorganiseerde arbeiders van alle richtiugen wekt de arbeiders op, op 1 Mei en bij alle dreigend oorlogsgevaar of oorlogs gerucht het werk neer te leggen. In die tegen de duurte: De ver gadering is van oordeel, dat slechts door radicale verandering vau de levensmiddelenpolitiek der .regeering de duurte beperkt en de nood gelenigd kan worden; eischt een verbod van uitvoer vau alle levensmiddelen; welke het volk behoeft en ontbeert^ en een streng doorgevoerd stelsel van inbeslagnemiog en verdeeling en voorts van bepaling van maximum prijzen. De drie resoluties werden met applaus aangenomen. De vergaderingen werden gevolgd door een straatbetooging, welke zeer ordelijk verliep. Ook nu weer trad de politie, volgens de instructies van den hoofdcommissaris, den heer Roest van Limburg, alleen regelond op, zoodat zelfs de geringste aanleiding tot botsingen achterwege bloei'. De optocht w,erd op den Dam met eén toespraak uit een lantaarnpaal ont bonden. Spionnage Twee Engelsche heeren en vier dames, Zaterdag in Dèn Bosch aan boord van de Concordia II gegaan, maakten in de buurt, vau het fort Sint Andries een verdacht gebruik vau eeu fototoestel. Tijdens het schutten aldaar hebben militairen, door den kapitein van de stoomboot gewaarschuwd, beslag gelegd op het toestel en op kaarten, zij hebben voorts de overbrenging van het ge zelschap per boot naar Arnhem ge last. Drie personen verdronken. Even buiten Nijmegen, op het zoogenaamde Meer by het Vrouwen- daal, sloeg Zaterdagavond omstreeks 7 uur een roeibootje om, waarin vier jongelieden gezeten waren. Allen ge raakten te water en slechts één per soon kon gered worden. De lijken der drie andere werden later opge haald. Tienduizend gulden aan affecten vermist. In de rytuig en wagenfabriek van don heer H. öleumer, aan den Bin nenkant 10 te Amsterdam is, naar deze by do politie heeft aangegeven, Zondag in den loop vau den dag een inbraak gepleegd. Doo1- middel van een valsche sleutel zou de brandkast zijn geforceerd, waaruit voor een waarde van over de 10.300 gulden zou zijn ontvreemd en wel een bedrag van ruim f 10.000 aan Russische, Belgische en Fransche effecten, be nevens f805 aan bankpapier en nog eenig goud-en zilvergeld. Sporen van braak waren niet aanwezig. Een ledig geldkistje is in beslaggenomen. Van de daders nog evenmin een spoor eenige zilveren en gouden voorwerpen zyn onaangeroerd blijven staan. De heer S., om inlichtingen gevraagd, weigerde hardnekkig, zich over het geval uit to laten. Diefstal. Te Amersfoort zijn bij een bejaarde vrouw, wonende achter de kazerne der bereden wapens, door een rijks veldwachter een paar honderd mili taire kleedingstukken in beslag ge nomen. Ook vond men by haar sleutels van kazernelokalen, nog voorzien van de nummerplaatjes. De vrouw waschte voor militairenhaar half idiote zoon had vrij toegang in de kazerne. Gasvorstikklng. en zeeman, verbiyfhoudende in het Zeemanshuls te Rotterdam is Zaterdagmorgen in een kamer van een hotel op de Hoogstraat be wusteloos in zijn bed gevonden. Van een bewoonster van den Schiedam- schendyk, die by hem had vertoefd, stolde een dokter den dood vast. De zeeman werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar de levensgeesten zyn opgewekt. Het ongeval is veroor zaakt door het zakken van een gas kroon, waardoor gas is ontsnapt. Duur gekochte bruiloftsvreugd. Zuslief trouwde, 'n Groote verlok king voor een ondoordacht milicien, om op eigen gezag verlof to nemen. Hoe afgelegen echter Marken vooral des avonds is, ook daar kunnen eigenwillige soldaten met behulp der telephoon worden achterhaald. De bruiloft was in vollen gang. Vrooiyk gingen de beenen van den vloer, zoodat de omtrek nu en dan daverde van het gehos. Maar opeens kwam de stoornis.. Daar was de man der wet, die den plichtvergeter kwam herinneren aan zyn verzuim. Kort duurde de schrik. Weldra dreunde weer de omgeving van het gehos der vroolijke schare. Tot laat in den nacht stelde de delinquent zich schadeloos, door zooveel moge lijk te genieten van zyn duur ge kochte bruiloftsvreugd. Maar in den vroegen Zondagmorgen ging hy, onder politie geleide, n3ar zyn garnizoen terug. Daar zal hij, in wettige onvrij heid, de dwaasheid zijner onwettige vrijheid een poosje overdenken en betreuren. Waar blijft bat zilvergeld? Onmiddeliyk na de crisis-berichten, nu oenige weken geleden, bleek het, dat een groote hoeveelheid zilvergeld aau het verkeer was onttrokken. Waar is h9t gebleven? Als men die vraag stelde, dan was het antwoord meestal: „Och, de Hollandsche boer kuilt z'n ryksdaalders in bij bieten!" Door het volgende kleine voorval echter, zal men zien, dat ook in de elegante cassette eenerHaagsche dame, die zich minder om het alge meen welzijn dan wel om eigen gemak bekommert, het zilvergeld kan worden verstopt. In een winkel te 'sGravenhage kwam een huisknecht namens „zljbe mevrouw" een briefje vau f 100 voor zilvergeld inwisselen. Slechts met de grootste moeite kon men hem helpen en, hoowel hy eerst had opgedreund, dat mevrouw geen stukje zilver in huis had, liet hy zich later ontvallen, dat ie nu al wel in 20 winkels was geweest, omdat ie f 2000 zilvergeld, hoe dan ook, moest bemachtigen! („N. CL") Bond voor Minder Marinepersoneel. Verschenen is debeschryvingsbrief voor de 7e algemeene vergadering op Zaterdag 29 en Zondag 30 AprÜ in heti Bondsgebouw, benevens het Jaarverslag van den secretaris over 1915. Wy nemen hieruit het volgende over Weder heeft onze Bond een veel bewogen jaar achter den rug. Weder is een dier jaren onder de moeiiykste omstandigheden, die ooit eon organi satie had te overwinnen, doorgewor steld. Het ledental is gedaald, zooals dat in de geschiedenis van den Bond sinds 1900 niet is gebeurd. De geest laat in de meeste afdeelingen veel te wén- schen over. Met groote zorgen, kosten en moeite kunnen wy de zoo nood zakelijke leiding intact houdeD, maar... die moeite en die zorgen zyn dan ook o. i. beloond door het feit, dat de or ganisatie er nog is en functioneert, en zelfs in staat is allerlei reorgani saties daar te stellen. Wy zyn geen voorstanders van grootspraak. Juist door onze waar heidsliefde zijn wy onoverwinnelijk. Wij geven oos dus wel degeiyk reken schap van de feiteD, die ten nadeele van onze organisatie zyn. En dan zyn het in 't kort deze feiten, die wy even moeton merno- reeren. Want dan pas kan men met ons van meening zyn, dat de orga nisatie in staat is gebleken aan de grootste nadeeleu het hoofd te bieden. Wat in de laatste jaren is gc seerd dat moet nooit worden ver geten, zyn maatregelen, die, zoo ver en zoo consequent mogeiyk doorge trokken, ten doel hadden, den Bcnd in korten tyd onmogelyk te maken. K/Het waren maatregelen, laat ons dit tevens erkennen, waarvan jaren geleden in onze kringen reeds werd gezegd, dat daartegen geen Bond zou zyn opgewassen. Ieder voelt, dat men dus de gevol gen dier maatregelen naar een an deren maatstaf moet beoordeelen dan men vroeger gewoon was. Als de Minister, willen wy zegi_ door den Bond zyn uitingen en zijn administratie aan boord te verbieden, daarmee niet minstena zijn ondergang heeft verkregen in de twee jaar waarin dat verbod werkt, i9 het een mislukking. En waar die maatregelen tevens vielen in, een tydperk, waarin toch reeds'dö órganisatloband veel te ïyden heeft, we zien dit in andere militaire bonden, dan is het echèc nog te grooter. Als d&n geen ander resultaat is be reikt dan de afknabbeling van wat laksche leden en wat last in de ad ministratie, dan kunnen we zeggen, dat wy overwinnaar zyn gebleven en het menscheiykerwyze onmogelyk is, den Bond weg te krygen. Maar er is moer. Het personeel, vooral dat der matrozon, en in zekeren zin ook de mariDiers, verkeert in een overgangstijdperk. De nieuwe perso neel formatie, als overgang naar het niet uitgesproken, maar toch feitelyke doel, de Militie-Marine, welke formatie evenals 't verder liggend doel, bere kend was den Bond op andere wyze te fnuiken, door hem n.1. do voor waarden van zyn groei te onthouden, ook deze is voor onze organisatie be slist een nadeelige factor. Maar als eenmaal het nieuwe per soneel het oude heeft vervangen en we hebben daarnaast tevens de or ganisatie beter bewoonbaar voor het stokerspersoneel gemaakt, dan is er geen kwestie vau, of de organisatie zal wederom een groote vlucht nemen, tegen alle kleinzielige tegenwerking in, trots allerlei maatregelen, die wel last veroorzaken, maar nooit den or- ganisatiedrang kunnen doen verdwy- nen. Want, en hier is 't de plaats den Minister aan dat feit te herinne ren, zonder dat er van den Bond ook maar eonigen invloed op is uitgeoe fend, hebben zelfs de zeemiliciens zich georganiseerd. Het gebouw te Helder voldoet, als men de eischen niet te hoog stelt, goed. Eigeniyk biykt het reeds te klein. Maar zonder belangryke flnan- cieele offers zal van uitbreiding niet veel komen. Trots alle moeite om de exploitatie van het gebouw beter te maken, stuit dit af op het veel te weinige bezoek der leden. Dit is een ongelukkig ver- scbyDsel. Aan den Bond van zee miliciens werden twee kamers ver huurd voor vestiging zijner secreta riaten. Overigens voorziet het als zetel van het H.B. on der afdeeling Helder en de aldaar gevestigde afdeelingen in een ware behoefte. Zoo ook als centraal punt voor de Heldersche arbeiders-beweging. Alle vereenigingen toch vergaderen in ons gebouw en als zoodanig helpen zy door het bezoek hunner leden onze exploitatie. Een deel der georgani- seerden, thans by de landmacht in dienst, behoort ook tot de vaste be zoekers. Dat van de gelegenheid tot verga deren een ruim gebruik wordt ge maakt, bewyzen de cyfers. De groote vergaderzaal werd in 1915 niet minder dan 293 maal gebruikt, n.1. 104 maal door de zangvereeniging .Kunst aan 't Volk", 61 maal door onze eigen afdeelingen en 128 maal door andere vereenigingen. Het be stuurskamertje werd 180 maal ge bruikt. Ontslag Toering-Muller. Dit ontslag heeft in onzen Bond allerwege groote ontroering gebracht De geschiedenis is bekend., Op grond van een in volle eeriykbeïd des gemoed8 door hen geteekende en door de autoriteiten aan boord „Noord- Brabant" gevonden circulaire no. 44, waarin opgewekt wordt alles te doen om het petitionnement tegen de uit zonderingsmaatregelen te doen slagen, werden zij, twee oppassende kerels, als schooiers weggejaagd, terwijl heele scharen met slecht gedrag, die meer in de provoost zitten dan dienst doen, in dienst worden gehouden we gens het oorlogsgevaar. Het H.B. nam tegen deze daad direct ptelling. Het besloot van af 1 Februari wederom actie te voeren, verzocht de redactie van „Het Anker" weder kritiek op misstanden nemen en zette ean steunbeweging op touw voor de sluchtoffers. De opbrengst f 1008.54 ia, na aftrek der kosten, ieder voor do helft aan de beide makkers uitgekeerd. De slachtoffers zyn behoorlijk terecht gekomen. De daad, bracht ons vele goede leden, vooral na't besluit, dat ook reserve schepelingen konden toetreden, maar een waarschuwing moet hier toch geplaatst. Dit ontslag, dat voor Toering vooral een zeer zwaar verlies en flnancieele schade beteekende, is veroorzaakt door on attentheid en onnadenkendheid van een onzer besturen, die, trots aan houdende waarschuwingen, toch één onzer circulaires mee aan boord nam. Laat men er toch aan denken, dit nooit te doen. Niet alleen wegens het gevaar voor het maken van slachtoffers, want als er, zooals tegen woordig, geen onderteekening meer op staat, is alleen hy, by wien het geschrift gevonden wordt Btrafbaar. en in dat geval geen slachtoffer, maar omdat in die circulaires uiter aard meer vertrouwelijke mededee- lingen staan, waarmee de autoritei ten nu eenmaal niets te maken hebben. Wy hebben dat van hen zelf ge leerd. De meest onbenullige huis houdelijke zaken zelfs, die het per soneel direct in hun belangen raken, worden daar per circulaire, die niet te verkrijgen is en niet wordt be kend gemaakt, verordonneerd. Wy doen desgelyks. En al heeft men tot nu toe uit onze circulaires, die men door onwettig optreden in beslag kon nemen, alleeD kunnen bemerken, dat onze Bood absoluut geen staatsge- vaarlyke dingen doet, de taktlek, de werkwijze, de toestand der oigani- satie kan soms aanleiding geven tot mededeelingen, waarvan het beter is dat de autoriteiten ze niet bezitten. Laat men deze waarschuwing dus goed ter harte nemen. Het verslag deelt verder mede, waarin de gevoerde actie heeft be staan. (Wordt vervolgt.) DE OORLOG. Van het Westelijk front Parijs, 24 April. Hedennamiddag werd ten Noorden van de AiBneeen Duitsche verkenningsafdeeling, die in de Fransche linies op het plateau van Paissy poogde door te dringen, onder verliezen teruggeslagen. Ten Westen van de Maas dreven de Franschen in den loop van den nacht verscheidene Duitsche ver- kenningsafdeelingen ten Zuid Oosten van Haucourt uiteen. Ten Noord- Westen van 't Bois des Oarettes dron gen de Franschen met behulp van handgranaten, in de Duitsche loop graven door en namen een dertigtal gevangenen, onder wie een officier. De Duitachers bombardeerden de streek van Mort Homme vry hevig. In de Yogeezen veroverden de Fran schen een kleine Duitsche post in de richting van Bonhomme. In Belgiö bombardeerden Fransche luchteskaders den 2Sen April en den daarop volgenden nacht twee malen het station van Vyfwegen, ten Oosten V3U het bosch van Houthulst. Dertig en 18- bommen van zwaar kaliber, van welke vele doel troffen, werden achtereenvolgens op de stations-ge bouwen geworpen. Alle Fransche vliegtuigen zyn onbeschadigd terug gekeerd. Beriyn, 24 April. By'na algemeen was op het front het bombardement levendiger dan gedurende de laatste 'igen. Ten Zuiden van St. Eloi werd een Engelsche afdeeling door ons vuur teruggedreven. In het Maasgebied werd gisteren een kleine aanval der Franschen met handgranaten tegen onze stelling in het bosch ten Noord oosten van Avo- court teruggeslagen. Eveneens mislukte in den nacht een zwakke vyandeiyke aanval ten Oosten van den Mort Homme. Een krachtiger aanval van den vijand mis lukte volkomen bij onze stellingen in de nabijheid van de hoeve van Thiau- mont. Van het Zuidelijk front. Weenen, 24 April. De gevechten aan den zuidwostelyken rand van de Doberdo-hoogvlakte duren voort. Ver scheidene door bersaglieri onderno men aanvallen stieten af op ons vuur. Op den Col di Lana heeft de dappere bezetting der steunpunten vijfvyan- delyke aanvallen bloedig afgeslagen. Rome, 24 April. Het aanhoudende slechte weer heeft de bedrijvigheid onzer troepen vertraagd, zpnder die evenwel te doen ophouden. In Boven- Cordevole zijn nieuwe aanvallen van den vijand op den kam var. den Col di Lana afgeslagen. De bezetting van den Passo dolla Sentinellaop 2717 meter hoogte is voltooid. Wi hebben den v|jand een tiental gevaigenen, een mitraillouse, wapens en munitie afgenomen. Op de Karst leeft de vyandelljke artillerie gistecn een stortvloed van projectielen zan alle kaliber doen neerkomen opde door ons ten oosten van Seltz vroverde verschansing. Onze trofepenhebben in het noordelijk deel van ht Seltz- dal een klein stuk ontruimd dat te zeer aan het vuur van deuvijand was blootgesteld, 's Avoud her nieuwde onze tegenstander zynanval op onze verschansing in hot:uiden van het dal. Maar hij werd ok hier krachtig teruggeslagen. Van het Russlsch-Turkche gevechtsterrein. Konstantinopel, 23 April. An het Kaukasische front niets van tteeke- nis op den rechtervleugel, q het centrum hebben wy een vyadelijke afdeeling overrompeld, die op hnderd man geschat werd. Een offier en tien man van de afdeeling sneudden. De overigen ontkwamen. Iulezeu sector js voorts een door tweeijan- delijke bataljons uitgevoerde anval door een tegenaanval afgesgen, waavby ongeveer de helft Vau deljan- deiyke troepeu vernietigd is. Oden linkervleugel zyn in den kust-etor afzonderlyke aan vallen van don vmd met succes tot staan gebracht. St. Petersburg, 24 April. I' de kuststreek heeft de vijand poggen gedaan om naar Trebizonde do1 te dringen. Al die pogingen werderioor onze voorhoede verijdeld. In de lurt van Asjkalin duurden de geveitun voort. In de richting Harpoet stuittons vuur het offensief der Turken. Zeebrugge gebombardeer Men meldt aan de „Telegraafjd. 24 April: De tweede Paaschdag was eiot driemaal actie aau de Belgische' bt. 't Begon al vroeg. Ongeveer 4ur in den morgen verschenen vllegtuin boven Zeebrugge's haven en tot er de grens hoorde men 't scherp gehl van bommen.', Onmiddellijk richln de Duitschers een hevig vuur ope aeroplanes. Iu Zeeuwsch-Vlaanam en ook over de Schelde op Walchei, zag men duidelijk de shrapns boven Zeebrugge uit elkaar spring. Het afweergeschut was zeer hpv, maar duurde slechts kort. De morgen brak zonnig aan; zee scheen verlaten. Tegen den m dag meende men echter vaartuig aan den horizon te ontdekken. Tc bleef het rustig, tot ongeveer c half vier uit zee kanongebulder kloi Het weer was zeer helder; aan landzyde zagen we goed't groot ho van Knokke, den watertoren v Duinkerken, de pier en den kerktor van Zeebrugge. Voor de ba\ stoomden drie Duitsche torpedojagi en ginds achter 't Schooneveld merkten we Engelsche schepen. Schooneveld is een vlakte tusscb Blankenberghe en de Hollandse wateren. Benoorden 't Schoonevi manoeuvreerden de Engelsche oorlo, schepen. Deze openden een geweli vuurze voeren vooruit, wendden gedurig zagen we den lichtschijn v 't geschut. Daar er windstilte w; bleven zware rookwolken hangen, de schepen zelf omhulden, maar die zwarte bauken flitste 't licht. Duitsche vaartuigen antwoordd even geweldig en weldra mengd ook de ku8tbattori)en haar stem 't gruweiyk oorlogsconcert. Van uur 85 tot 4 uur zweeg 'c gedonc geen oogenblikmen voelde schokk in de lucht, de ramen kletterden, grond trilde soms. Nooit hebben hier zoo naby zulk een geweldig schut géhoord. Boven een der Di sche .schepen ontwikkelde zich r< en onmiddeliyk stoomden de torpE jagers naar- de haven terug. vermoedt dus, dat er een getroi was. De beschieting der kust b voortduren tot tien minut6u na v toen werd, het weer stil en mee men, dat 't krijgsrumoer voorhe afgeloopen waöj maar even voor begon het vuren uit zee al weor e hevig. Nogmaals zagen wij rook^ ken en daarin den lichtslag. 't 1 nu een hevige boschieting van kustdit hield een twintigtal mint aan. Kort na de eeiste schoten za we boven Knokke de observatie ba ryzenwat later daalde hy w keerde dan opnieuw in de lucht te en hing verder onbewegelyk bo 't land als een stipje in de ruu Ik verneem, dat men van W

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2