HELDERSCHE COURANT S. CDLTOF, Kanaalweg. S. COLTOF, Kanaalweg. VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Heider, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Dames jiNappa" Heeren „Nappa" No. 4013 DONDERDAG 27 APRIL 1916 44e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ot., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52f„ „0.85 Modeblad 75 1.00 „1-25 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel msar 7 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar cent. LUST van ingekomen en vertrokken personen. Naam J. StroobasU, D. Kouwenberg, Wed H. Brei, P. van dar K1»K, D. W. Kramar, D. de Boer. J. A. Schijn, J. van Buuren, K. D. Scheffer, J. van der Berg, J. P. Bastlaanse. Wed. J. de Koek, J. Hofstee, M. Mutje, J. Groen, R. J. Jentzema, F. B. Hendrlke, R. Jansen, M. Blanken, H. de Boer, beotaman, werkman, marinier, maeblnlst, arbeider, korporaal konstabel, sergeant, pakkingmaker, krpl.-machlnedrövar, Nieu- gepensioneerd, metselaar, reserve-luitenant, gepensioneerd, keLlner, marinier le klasse, arbeider, bootsman, arbeider, INGEKOMEN. WoonplaatsVan van Galenstraat. 19, Amsterdam. Middenstraat 80, Ondewater. n der Meer, officier-machinist, L. Kleiman, sergeant-torpedlat, raaflttsr. J. P. Scboolmssatsr, gasfit Naam P. Vlotter, A. de Velj, P. N. Dekker, J. Erkelens, F. J. van Dijk, F. W. Wlescboten, G. W. Wasset, Galenstraat 36, &5SSS& Sluisdijkstraat 28, Spoorstraat 1, Strooweg 8, Basstraat 1, Wagenstraat 28 B, Looasgracht 88, Bothastraat 60, Kanaalweg 19, Koegras 168, VERTROKKEN. Woonplaats le Vroonstraat 88, Beroep: matroos, stoker, 3«, P. Krugerstraat 49, machinist, Nieuwstraat 60, srgt.-machlnedrliver, Goverastraat 68, werkman, Achterstraat 61, loodsleerling, Keizerstraat 92, Hellevoetsluis. Steenwijkerwold. Leiderdorp. Texel. Amsterdam. Naar: Rotterdam. Vlisslngen. Amsterdam. Nieuw Helvoet. Amsterdam. Velsen. N. H. e."l. 0p pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Jaarverslag over 1915, van dan Bond van Minder Marinepersoneel. (YervoSg). 2. Feuilleton, enz. DE WEEK. 25 April. De Paaschdagen-1916 zijn achter den rug. En van velerlei booze voor spellingen is gelukkig in de wer kelijkheid niets uitgekomen. Gepro feteerd was, dat wij op 28 en 24 April vergast zouden worden op „hon denweer". Men heeft menschen, die er buitengewoon behagen in schep pen om voor „ongeluksprofeet" te spelen, 't Zou op Paschen stortrege nen, hagelen, onweeren, werd. gezegd... En zelfs haalde men er de aardbeving bij, die op Zondag 2 April j.1., des middags c.c. twee ure, op ver» ihillende plaatsen in Patria den bodem zou geschokt hebben. Aan het s.tation te De Bilt zijn niet minder dan drie honderd mededeelingen over die aard beving ontvangen. 't Klinkt ernstig genoeg, maar mij gelukte 't nog niet, iemarad te ont dokken, die er iets van bespeurd heeft. Ook btf zulke dingen spelen - vergete men niet de ver beelding en de suggestie vaak een rol van beteekenis. Schoon lichte aardschok ken, gelijk men weet, herhi laldelijk in ons land in den loop cU ir jaren zijn waargenomen. Hééft de Neder- landsche bodem dus een paai weken geleden werkelijk hier en daar .getrild voor den thans te Boedapest vertoe- venden en daar natuurlijk ijlings- geintervieuwden dr. Kuyper bestaat er nog geen reden om z\jn as terisken, het einde aller aardsche dingen aan kondigend, haastiglljk met centje te verrijken Ter zake intusschen. De Paaschdagen gingen voorbij, begunstigd door zon en blau'.we lucht. Nu en dan kwam een ietwat-dred- gonde wolk aanzetten, maar' de regen bleef uit; de vele nieuwe Paasch- kleeren werden niet „gedoopt". De feeststemming wka er. Niemand kon iets bespeuren van wereld-misère of angst voor naderend oorlogsgevaar. Waarmee natuurlijk miet gezegd wil zijn, dat er „achter de feestdrom- men'* niet 't een en ander - ook nu - schuilging van gedrukte stem ming, van nijpenden noodstand ook. Wij leven ik heb 't meermalen opgemerkt nu eenmaal in den tijd der Bcherpe, schrille contrasten, tegen stellingen Do militaire verloven waren niet verleend, en de opstootjes, relletjes, de uitingen van weerzin en verzet onder de gemobiliseerden zijn niet gekomen, 't Bleef rustig en de mili tairen hebben het leed, wants dit is 't! - gedragen zonder te morren. Beseffend, dat men hier te doen heeft met eene harde noodzakelijk heid, dat - naar Generaal Snijders' woord in zijn telegraflschen dag order - bijzondere belangen hier.had- den te wijken voor het groote iilge- meene, dat op het spel staat. Niet to betwisten valt, dat hetgeen de heeren Schaper en Albarda, na hun gesprek, met minister Cort v. d. Lin den over de periodieke verloven ge voerd, veel zal hebben bijgedragen tot het kalm- en berustënd-blljven van de gemoederen. In het orgaan der S.D.A.P. waa verduidelijkt, hoe men hier volstrekt niet te maken heeft met wat ook wel „militaïris- tische doordrijverij" wordt genoemd, of iets van dien aard. Maar: met de onbetwistbare noodzakelijkheid tot beveiliging onzer onzijdigheid tegen mogelijk-dreigende gevaren. Dat be-ief heeft doen bereiken, dat de intrek king der verloven gedragen is in de zij 't gedrukte, somber-verdrietige stemming, bij velen erdoor gewekt Maar toch ook: met bereidvaardig heid tot het brengen van offers, ook zeer zware, aan het algemeen belang. Over de wraag, van welken aard dat wellicht-dreigend gevaar dan toch is, alsmede uit welken hoek, van-, welken kant 't zou naderen, daar over wordt uur na uur bespiegeld. En wie op den meest-stelligen toon „de waarheid" meenen te kunnen onthullen, zijn er ook nu vaak 't! verst van verwijderd Er is weer geweest de ondergang van de „Lodewijk van Nassau", bij I de Galloper-boei, en vijf menschen-' levens heeft die scheepsramp gekost. Ontploffing op torpedeering De oplossing van het tragisch geheim rust in de aiepte van den oceaan. Er is geweest de verdediging tegen mogelijken aanval van Duitsche duik boot door Engelsche militairen op het Nederlandsche stoomschip „Kolber gen", twee dagreizen van de Engel sche kust, tegen den zin, den wil van den gezagvoerder. Op het Haagsche Plein is een klacht erover hangende. Er zijn inderdaad onduldbare eischen, van Engelsche zijde gesteld tot het beschikbaar stellen van laadruimte op Nederlandsche schepen. Bezadigde organen van onze pers hebben neer geschreven, dat Engeland macht boven recht stelt. En deLondensche berichtgever van het „Hbld." heeft een gesprek gevoerd met lord Newton, den „paymastergeneral", minister van Financiën in het Britsche kabinet. De heer Newton huldigde Nederland en zijne wakkere bedachtzame regee ring. OntkeDde dat van Engelsche zijde een seconde zou gedacht zijn of worden aan schending van de Nederlandsche onzijdigheid, 't Eigen aardige van tijden als waarin wij nu leven is o.a., dat men woorden en daden, ook van her vorragende" staats lieden en regeerders, telkens m6t elkaar in strijd, in botsing ziet komen. Hoevele malen zijn onze souvereini- teits rechten in den loop der een en twintig maanden van den wereldbrand niet metterdaad geschonden Hoe- vele malen is geprotesteerd, ook wel met nadruk, ernst en kracht, - waarna even ettelijke malen in allerlei >rm en toon meer of minder drin- inde „excuses" inkwamen?... Ten slotte komt er iets lach wekkends in het gedoê. Begint men zich af te vragen, of de waardigheid van kleine, onzijdige Staten wel ge diend, versterkt wordt door protesten, waarvan men vooraf beseft, dat zij toch niet door „daden" zullen gedekt worden In toenemende mate vergen de buitengewone tijdsomstandigheden van ons allen krachten. Onze Volks vertegenwoordigers gaan van Woens dag 26 April als wanneer de artikelen van het ontwerp Ouderdoms rente, met den reeds dikken bundel amendementen, aan de orde komen, eene periode in van harder werken dan de zwaarste Begrootingstijd vergt. Bij dag de Ouderdomsrente, op twee avonden per week de reeks uiterst- gewichtige „urgente" wetsontworpen, duurte-toeslag voorop, 't Is zeer zeker een „krachttoer".' Maar ook hier eischt de harde noodzakelijkheid het buitengewone. En men zou de hoop willen uitspreken, dat de heeren nu ook nog het groote offer mochten brengen om het vuur van partij-twist niet al te fel op te stoken. Edoch, wij weten te goed, dat deze wensch tot de gansch-ijdele en -onvervulbare moet gerekend. Ook hier is berusten, dragen 'teenige, ons overblijvend. Er zijn nog allerlei „misères" van kleinere soort. 'Als: 't weör moeten eten van bruinbrood, met al den aan kleve van dien, o.a. de gevolgen, die het ministerieel voorschrift kan heb ben op den arbeid bij het bakkers bedrijf. Er zijn menschen, die reeds jam meren en weeklagen, dat zij een poosje hun lekker versch witbrood moeten missen. De ongelukkigen, - beklagenswaardigen Toch zijn ze nog heel wat „minder erg" dan de Haagsche dame, die haar knecht verbood thuis te komen voordat hij drieduizend gulden aan papiergeld in specie had weten te wisselen. Mis schien een achter-nicht dier andere Haagsche freule, die begin Augustus- 1914, toen een quitantie bij haar werd aangeboden, liet antwoorden ,Na den oorlog terugkomen!" „Zoo zijn er", zou Alex. VerHuell ook weer een tijd van voorbereiding voor nieuwe aanvallen der Duitschers, die deze tijd van rust noodig hebben om hun troepen weder aan te vullen. In het communiqué van den 25sten wordt evenwel medegedeeld, dat ten W. van de Maas de Duitschers weder de Fransche stellingen aanvielen, 5 vooraf onder geweldig artillerie vuur te hebben gehouden. Na twee mislukte pogingen gingen de Duit schers ten derde male tot den aanval over. Zij maakten toen gebruik van vlammenwerpers. Ook nu werden zij weder gedwongen met zware verliezen op hunne stellingen terug te trekken. In de 8tre9k van Avocourt trachtten de Duitschers eveneens na vooraf gaande beschieting, de vooruitgescho ven posten der Franschon te nemen. Alle daartoe ondernomen aanvallen zijn- evenwel mislukt. Verder artille riegevechten en eenige kleine gevech ten in Lotharingen. In het communiqué van den 2östen wordt nog gemeld, dat een Duitsch vliegtuig boven Duinkerken verscheen en 6 bommen wierp. Een vrouw werd gedood en drie mannen gewond. De stoffelijke schade] is onbeteekenend. Volgens de „Progrès", van Lyon, de overbrenging van de Russische troepen, die te Marseille zijn geland, naar het front reeds begonnen. Het Duitsche legerbericht van den 25sten deelt mede, dat behalve aan vallen met handgranaten, de Fran- schen een groote aanval ondernamen op de Duitsche stellingen bij den Mort Homme. Echter zonder succes. Van het O o s t e 1 ij k front. E6n Duitsch legerbericht van den 253ten maakt melding van het afslaan van aanvallen der Russen bij Garboe- nofka. De spoorwegemplacementen en magazijnen te Holodeczno werden door een Duitsch luchteskader met bom en bestookt. Overigens wordt de toestand als onveranderd Zélfs in deze tijden Mh. Antonio. DE OORLOG. De officieels legerberlchten van 24 Sn 25 April. Van het W e s t e 1 ij k front. De Fransche berichten van de 24sten maken slechts melding van een beschieting der stellingen aan den Westkant van de Maas. Verder duurde op het front van Verdun de rust voort. Echter ziet men in deze stilstand Van het u i d e 1 Ij k front. Het Oostenrljksche communiqué van den 25sten meldt dat op het plateau van Doberdo, na het afslaan der aanvallen van den vijand, betrek kelijke rust is ingetreden. Ten N.W. van San Martino drongen Oostenrljk sche afdeelingen de Italiaansche stel lingen binnen, waarbij zij een mijn- werper vernielden en de stelling op bliezen. In den sector vanZagoraen bij den Col di Lana werden artillerie gevechten geleverd. Volgens bet Italiaansche bericht van den 253ten hadden geen gebeurte nissen van belang plaats. In Egypte, Een Engelsch bericht van den 25sten geeft nog eenige nadere bijzonder heden omtrent het op den 28stQn ge leverde gevecht in het Katiadigtriet (O. van het Suez-kanaal), welk ge vecht ernstiger geweest blijkt te zijn dan vermoed werd. De Turken hebben 70 dooden laten liggen en de Eagelschen 28 gevangenen gemaakt. Verder werden 5000 geweerpatronen, 4 machinegeweren en kisten vol munitie, 28 granaten en 80 geweien buitgemaakt. De kolonne, die den vijand op zijn terugtocht vervolgde, heeft nog vele krijgsgevangenen ge maakt en vliegtuigen hebben den vijand met bommen en machinege weervuur zware verliezen toegebracht. Een der brigades is den geheelen dag met den vijand slaags geweest Maandag hebben 8 vliegtuigen-deel genomen aan een overrompeling van het vijandelijke kamp bij Katia, dat geheel is vernield; de vijand heeft aanzienlijke verliezen geleden. Overi gens is er Maandag niet gevochten en naar 't schijnt heeft de vijand zich uit het diatrict Katia teruggetrokken. Zeppelins boven Engeland. Maandagavond zijn wederom Zeppe lins boven Engeland verschenen. Een drietal schepen werd waargenomen boven de Oostelijke graafschappen. Aan de kast vau Norfolk werden zij het eerst opgemerkt. Een later bericht spreekt van 6 4 6 Zeppelins, waarvan er slechts twee ernstige pogingen gedaan hadden om tot het binnenland door te dringen. Ongeveer 70 bommen werden naar beneden geworpen, waar door een man ernstig gewond werd. Nadere bijzonderheden waren nog niet bekend. De beschieting der Belgische kust. Een Duitsch bericht van den 25sten meldt over den aanval der Engelsche oorlogsschepen het volgendeOp den ochtend van 24 April verschenen voor de Vlaamsche kust talrijke Engelsche strijdkrachten die uit mo nitors, torpedojagers en grootere er kleinere stoomschepen bestonden. Zij zochten blijkbaar mijnen en legden ook blijkbaar boeien uit, om plaatsen voor een bombardement aan te duiden. Drie van onze in Vlaanderen liggende torpedo-booten voeren herhaaldelijk uit om de monitors, torpedojagers, enz. aan te vallen, dreven hen terug en belemmerden hen in het voort zetten van hun werk. Ondanks he vige tegenwerking, bleven onze tor pedobooten onbeschadigd. De Engel sche zeestrijdkrachten verlieten de Vlaamsche kust weer. Telegraaf" gemeld, dat hst bombar dement van Zeebrugge nooit zoo hevig geweest als Maandag) Over het aantal schepen der Eogelscben, dat aan deze actie heeft deelgenomen, loopen de opgaven uiteen, doch het zijn er minstens 60 geweest. Een 50-tal Engelsche trawlers strooiden onder dekking van de ach terliggende vaartuigen mijnen in het vaarwater der Duitschers voor de Belgische kust. Vóór de actie baken den de Engelschen de Nederlandsche territoriale wateren met boeien af, om alle vergissingen te voorkomen. der boeien dreef in Nederlandsche wateren. De Nederlandsche marine meldde dit en ruimde de boei op. De ËDgelschen boden hun veront schuldigingen over dit kleine incident aan. De Engelsche hebben hun vaartui gen tegen aanvallen van Duitsche onderzeeërs door netten beschermd. Een der Duitsche torpedobooten werd getroffen. Een zeegevecht aan de Engelsche Oost-kust. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat Dinsdagochtend omstreeks half vijf een Duitsch eskader slag kruisers, ter hoogte vau Lowestcft verscheen. De plaatselijke zeestrijd- krachten raakten er mee slaags en ongeveer twintig minuten wendde Duitsche eskader den steven, ach terna gejaagd door onze lichte kruisers en torpedojagers. Aan de kust zijn twee mannen, een vrouwen een kind gedood. De stoffelijke schade schijnt onbelangrijk. Voor zoover tot nu toe bekend is, zijn twee Engelsche lichte kruisers en een torpedojager getrof- n, maar is geen schip gezonken. In verband hiermede komen van Vlieland, Terschelling» en Ameland verschillende berichten «omtrent het passeeron van vreemde oorlogschepen, waarbij ook kanongebulder werd waar- Van de grens wordt nog aan de Ingezonden Mededeellng. reclame f 1.25, prima f 1.425. De duikboot- en mljnoorlog. Het Engelsche stoomschip „Ross" .J666 ton) is in den grond geboord. De bemanning werd gered. Van Duitsche zijde wordt gemeld, dat het Gewapende Engelsche stoom schip „Goldmouth, dat 31 Maart in den grond weid geboord, aan een bevel om te stoppen niet voldeed. Toen daarop van de duikboot een schot jelost werd, opende het stoomschip iet vuur. Er ontspon zich nu een vervolgingagevecht van een half uur, waarin bet stoomschip 8 maai werd getroffen. De bemanning verliet daarop het schip dat toen door de Duitscher^ tot zinken werd gebracht. Een der opvarenden was ernstig gewond. Het geschut werd bediend door twee Lngelsche matrozen. De kapitein van het schip werd als gevangene mede genomen, Dultschland en de Vereenlgde Staten. Een bericht uit Berlijn, dd. 25 dezer meldt dat gedurende de Paaschdagen gedurig besprekingen hebben plaats gehad aangaande de'Amerikaansche nota. Alle hoop op bijlegging van het geschil acht men niet vervlogen. Voortdurend wordt hierover beraad slaagd. Tu93chen Berlijn en Washing'- ton is een levendig telegrafisch ver keer. De Rijkskanselier, die eerst naar het gróót» hoofdkwartier zou ver trekken, blijft voorloopig te Berlijn. Volgens een bericht uit New-York aan de „Times", heerscht er in Amerikaansche regeeringskringen een duidelijk optimisme aangaande de oplossing van de crisis. De berichten uit de Duitsche hoofdstad ademen een geest van onderwerping aan de Amerikaansche eischen. Er Zijn reeds tusschen Berlijn en Washington mede deelingen gewisseld om het terrein te verkennen. Dit heeft ten gevolge gehad, dat Gerard (de Amerikaansche gezant te BerlijD) opnieuw last heeft ontvangen, om de Duitsche regeering aangaande de houding van de Ame rikaansche regeering niet in twijfel te laten. Die houding is standvastig gegrond op het onmenschelljke karak ter van den duikbootoorlog in zijn tegenwoordigen vorm, welke naar de Vereenigde Staten met nadruk jen moet ophouden, tot voor alle omstandigheden aanneme lijke voorschriften tot regeling van het optreden der duikbooten tusschen de twee regeeringen bij overleg vastgesteld zyn. Men gelooft, dat Berlfjn, liever dan de overweldigende economische hulpmiddelen van Ame rika tegen zich te krijgen, aan Wil- son's eischen zal toegeven. Maar de economische kracht van Amerika daargelaten, is Berlijn blijkbaar tot het inzicht gekomen,]dat de definitieve verschijning van Amerika aan zijde der bondgenooten een geweldigen invloed op alle andere onzijdige naties zou hebben en Turkije en Bulgarije geheel en al zou ontmoedigen. De meest beteekenende factor bij de be paling van Duitschland's houding is misschien Duitschland's teleurstelling over de wending in den Mexicaanschen toestand. In verband met de berichten over bet mogelijk bijleggen van het geschil is merkwaardig dat „der Tag," een blad, dat reeds vöbr het openbaar maken der nota, alle eischen van Wilson van de hand wees, thans een hoogeplaatsten vroegeren staatsman' het volgende laat zeggen over het dreigende conflict: „Ik weet niet of het Duitsche volk zich er van bewust is, dat wij tot een der ernstigste crisissen van den wereldoorlog zijn gekomen. Het zou om verschillende bijkomstige redenen een fout zijn de breuk met de Ver eenigde Staten licht op te vatten. De hardnekkige weigering der regeering te Washington om genoegen te nemen met het percentage aan vergissingen en fouten, die aan een zoo moeilijk te hanteeren wapen als den onder zeeër van nature eigen is, wijst zeker niet op vriendschappelijke gevoelens. Nog minder is dit bet geval met de taal, waarin die onvriendelijkheid ons geopenbaard wordt. Dit mag echter niet alleen van invloed zijn op onze beslissing, want een jonge staat, die meent, dat zij een anderen ouderen, ongeveer twee jaren tegen een drievoudigen meerderheid voor zijn leven strijdt, een trap mag geven, onteert zichzelf daardoor en zal zich 3 zeker voor zijn gedrag schamen. Slechts onze eigen belangen en de wil om ten slotte te zegevieren mogen ons leiden bij het nemen van een besluit. Noch woede omdeonvorme- lijkbeid van Amerika, noch overspan nen begrippen van eer- of nationaal gevoel mogen daarbij medespreken. Om te vinden, waar onze werkelijke belangen liggen, moeten wij ons vooral duidelijk voor oogen stellen, wat op hetoogenblik onze vijanden degrootste ontgoocheling zou veroorzaken. En daarna moeten wij, rekening houdend onze nationale waardigheid en ons algemeen standpunt in het duik booten vraagstuk, ons besluit richten." Ds Vereenlgde Staten en Mexico. Het Amerikaansche departement van oorlog deelt mede dat de regeering geen voornemen heeft thans de troepen uit Mexico terug te trekken. Deze verklaring heeft de minister van oorlog na een onderhoud met Wilson openbaar gemaakt. Uit China. Zondag is hevig gevochten nabij Woesiö. De regeeringstroepen vallen forten van Kiatgvin aan. Eerst werden zij teruggedreven. Na ver sterking te hebben ontvangen sloegen zij echter de opstandelingen terug, maar slaagden er nog niet in de forten te nemen. Muiterij ta Dublin. Birrell, secretaris voor Ierland, deelde Dinadag in het Lagerhuis mede, dat er Maandag te Dublin zier ernstige ongeregeldheden zijn uitgebroken. Het postkantoor werd met geweld overmeesterd en de telegrafische verbindingen werden afgesneden. Vier a vijf wijken werden door de muiters bezet gehouden. In den loop van den dag kwamen soldaten aan. De regeering was Dinsdag meester van den toestand. Ongeveer 12 personen zijn gedood, waaronder vier of rijf soldaten. Na deze mededeel ing ging het Huis over in geheime zitting, om de ver klaring van Aaquith aangaande dienst plicht ts hooren en te bespreken. Een jongen, die den bediende verge zelde, ontkwam echter aan de ban dieten en waarschuwde de politie. Intusschen 9chter waren twee der roovers al nagezet door de menigte, die van het gebeurde getuige was (de derde bandiet ontkwam). Maar deze lieden wilden zich zoo maar niet laten vangeh. en zij schoten rechts en links op hun vervolgers, waarbij zich nu ook de politie aansloot. Eenige der vervolgers werden ernstig gewond. Ten slotte bereikten de bandieten de fabriek van Kobel, waar ze in de tuinwachterswoning toevlucht zoch ten. Ze vonden hier twee vrouwen en een paar kinderen, die ze in het achtervertrek opsloten, en openden daarop uit de vensters aan den voor kant een heftig vuur op de politie, niet in staat was het huis te naderen. Eindelijk echter slaagden eenige agenten er in achter in het huis te komen en de, vrouwen en kinderen te redden, en met bedrei ging daarop, nu nog alleen de ban dieten in huis waren, om het huis in brand te steken ingeval van verder verzet, hoopte men nu de lieden tot overgave te dwingen. Echter te ver- 's en eerst toen werkelijk aan stalten werden gemaakt om de be dreiging uit te voeren, hoorde men binnenshuis een paar schoten, die het vermoeden wekten dat de desperado's zich zelf hadden gedood. Een nader onderzoek bevestigde dit vermoeden. BINNENLAND. De „Berkelstroom" tof linken gebracht. Het Nederlandsche stoomschip „Ber kelstroom" is door twee Duitsche duikbooten door middel van geschut vuur is tot zinken gebracht. Het stoomschip werd Maandag, 6 uur 's morgens, aangevallen. De Duitschers lieten het schip stilhouden, vroegen de seheepspapieren en gaven de be manning 15 minuten tijd om het schip te verlaten. De bemanning Btreek twee sloepen en is daarmede weggeroeid. De Duitschers openden daarop hun vuur op het stoomschip, dat zij na 4 uur in den grond hadden geboord om 10 uur zonk de „Berkelstrcom". De „Berkelstroom" waa op reis, komende van Amsterdam, met stuk goederen (voornamelijk carton), cacao en visoh, als lading aan boord. De „Berkelstroom", groot 786 br. ton, was het eigendom van de Hol- landsche Stoombootmaatschappij te Amsterdam en gebouwd in 1915. Sir Roger Casement, voormalig Engelsch consul-generaal, naar men weet gevangen genomen bij de poging om in Ierland wapens binnen te smokkelen, is Zondagmorgen naar Londen gevoerd en door de militaire overheid in bewaring gesteld. Wat er verder met hem gebeuren zal, is Dog niet bekend. Veel goeds staat hem waarschijnlijk niet te wachten. Uit Frankrijk. De krijgsraad te Parlja heeft Maan dagavond het proces, waarbij een aantal militaire en burgerlijke ge neeskundigen betrokken waren en individuen, die zicb schuldig hadden gemaakt aan het op valsche gronden ongeschikt voor den dienst verklaren van soldaten, ten einde gebracht. De hoofdschuldigen zijn tot de volgende straffen veroordeelddr. Lombard tien jaar dwangarbeid en 3000 frank boetedr. Laborde vyf jaar gevange nis Garfunkel vijf jaar gevangenis en 4000 frank boete. De overige be klaagden, meerendeels volschenk af gekeurde soldaten, z(jn tot straffen van drie jaar tot zes maanden ge vangenis veroordeeld en tot boeten van 10.000 tot 600 frank. Er zijn vier personen vrijgesproken. Een rooveretooneel In Petersburg. De vorige week werd de aandacht van de bewoners van Petersburg voor een oogenblik van den oorlog afge trokken door een paar bandieten, die de stad in opschudding brachten. Eenige roovers maakten zich op klaarlichten dag meester van een rij tuig, waarin een bedrag van 40.000 roebels werd vervoerd, dat moest dienen voor de loonbetaling in een der groote fabrieken. De bediende, die het geld overbracht, werd doodge schoten en de dieven maakten zich van de tasch met de gelden meester. Ingezonden Mededeellng. reclame f 1.74. De correspondent van de „Tele graaf" te Londen deelt nog eenige )jjzonderheden mede, welke ontleend zijn aan verhalen der bemanning. Volgens deze mededeelingen voerde de eane Duitsche boot het merk H B 18. De tweede duikboot was ongemerkt. De gezagvoerder vroeg hem toe te staan terug te keeren naar Nederland of naar Zeebrugge te gaan. De Duitsche commandant maakte hierop de op merking: „Wij hebben geen enkelen vriend meerjullie brengt alles maar naar Engeland". De commandant van de U 18 scheen wel wat voor het. voorstel te voelen, doch na een conferentie met zijn collega wei- Tde hij. Daarop werd de „Berkelstroom" door de ongemerkte duikboot met kanonnen beschoten. Juist daarna verscheen een vliegmachine. Op de U 18 werd dit opgemerkt, doch niet op de ongemerkte boot De drie sloepen van de „Berkel stroom" waren intusschen met lange kabels door de U 18 op sleeptouw genomen. Nadat de vliegmachine gesignaleerd was, verscheen een Duit sche matroos aan dek om de kabels door te snijdendit gelukte echter niet en de duikboot dook weer onder. Gelukkig kon de timmerman van de Berkelstroom", die in de voorste boot zat, het touw doorsnijden, andera waB de boot mede de diepte inge- sleur d. Door de vliegmachine werden drie bommen geworpen, waarvan er naar men meende een den onder zeeër trof. Nadat de U 18 verdwenen was, bemerkte men op den ongemerkten onderzeeër de vliegmachine eveneens, en dook deze ook onder. De vliegmachine daalde op het wa ter en gaf den Hollanders instructies. Daarna steeg men weer op. De ongemerkte duikboot kwam daarop weer boven en schoot de „Ber kelstroom" in den grond. De U 18 kwam niet weer boven. Er was een stuk touw van 8 h 10 M. achteraan blijven hangen, zoodat het ook niet onmogelijk is dat dit in de Bcbroef of in bet roer gekomen is. De Hollanders werden later opge nomen door een Engelsch patrouille vaartuig. De Londensche berichtgever van het Hdbl. meldt nog, dat, daar één boot van de „Berkelstroom" langen tijd naast de duikboot had gelegen en door het botsen beschadigd was, de gezag voerder opmerkte, dat het voor de bemanning te erg was om in zulk een boot te worden achtergelaten.De Duitsche commandant antwoordde toen: „Dat is belachelijk. Wij hebben in Duitschland geen vrienden en geen medeleden. Elk scbip, dat goederen naar Engeland brengt, zal in den grond worden geboord." Toen ver scheen de tweede duikboot en wer den aan boord van de „Berkelstroom" bommen geplaatst, die het schip ver nietigden. De bemanning telde, met inbegrip van den Kapitein 24 koppen. Men was verontwaardigd over de behande ling van de Duitschers ondervonden. De „Berkelstroom" had ook de ge wone mail aan boord. De brulnbroodregellng. Het centraal-bestuur van den Neöer- landschen Bakkersbond heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin protest wordt aaDgeteekend tegen de bedreiging door minister Posthuma, dat hij de bakkerspatroon» zou treffen, met onthouding van regeeringsmeel, indien z(j er toe zou den overgaan personeel te ontslaan. Hst adres zegt, dat vele bakkers niet in staat zullen zijn, aan de eischen van den minister te voldoen en tot ontslag van personeel en dien tengevolge door het verstoken zijn van regeeringsmeel tot algeheele sluiting van hun bedryf zullen moeten overgaan. De bakkersgezellen dreigen met eene algemeene staking bij ont slag van een gedeelte hunner. De broodvoorziening van ons land wordt daardoor ten ernstigste bedreigd. Met de meest mogelijke klem dringt men daarom er op aan, dat dit drei gende gevaar binnen onze grenzen, veroorzaakt door den willekeurigen en op geen enkele wettelijke of ge wettigde basis berustende maatregel van den minister van landbouw, worde voorkomen. Hoorde vereenigingen van Molenaars is een adres aan de Staten Generaal opgemaakt, waarin wordt aangedron gen op invoer van tarwe, in tegen stelling met dat van de handelaren in buitenlandsch meel, waarin de invoer van meel bepleit wordt. Ter bestrijding wordt o.m. aange voerd dat een schip meer tarwe kan vervoeren dan meel, en dat het los sen van tarwe veel vlugger plaats kan hebben. „Verlof-gangers. Te Naarden werd op Zaterdagavond te 12 uur in een der kazernes corftra- appèl gehouden. Toen ontbraken drie militairen. Des morgens vroeg by het eerste appèl bleken er 200 af wezig te zijn zonder verlof. Dit waren allen jonge mannen, behoorende tot den landstorm. Te Tilburg zijn gedurende de Paaschdagen plus minus 200 mili tairen op het appèl afwezig gebleven. Gebleken is, dat zij zonder ver lof er maar tusschen uit getrok ken wartn. Eenigen hunner werden in burger- kleeding aan het station aangehouden. Een gevaarlijk passagier. Zaterdagavond ontving de com missaris van politie te Haarlem de telegraphische mededeeling van den commandant van het kamp te Waals- dorp, dat iemand uit Haarlem zich verwijderd had uit een der barakken voor verdachte lijders aan nekkramp. De man werd daarop door de Haar- lemsche politie opgespoord in de wo ning van een vriend. Hij is weer naar het kamp overgebracht. De woning van den vriend te Haarlem is geheel ontamet, eveneens een ge deelte van het politiebureau waar de verdachte vertoefd heeft. Uit het ondersoek is gebleken, dat hij met de stoomtram naar Haarlem gereden is, en daar met de N. Z. H. T. M. tot de Anagang getrokken is. Aau de tramdirectie en daarvan door de politis kennis gegeven. Oasverstlkklng. Buren merkten Dinsdagavond op, ;t er een sterke gaslucht kwam uit pand no. 70 aan den Bergweg te Rotterdam, bewoond door de heeren H. L. P. en G. P. met hun zuster G.v P. Ook hadden zil den geheelen dag op de veranda den hond hooren blaffen en de bewoners niet opge merkt. De politie werd gewaarschuwd en verschafte zich door een raam toegang. Een gasfitter vergezelde de agenten. Heel het huis bleek doortrokken van De jongste broer, de 50-jarige heer G. P., werd bewusteloos geheel gekleed in de gang gevondeneen portemanteau was op hem gevallen. Zijn 55 jarige broer H. L. P. en zijn 60-jarige zuster G. P. lagen ontkleed te bed, eveneens buiten bewustzijn. Alle drie werden naar het ziekenhuis op den Bergweg gebracht, waar men getracht heeft met een zuurstof apparaat de levensgeesten op te wek ken, doch te vergeefs. Vermoedelijk waren zjj reeds verscheidene uren dood. Een onderzoek in het huis heeft uitgewezen, dat alle gaskraantje9 be hoorlijk gesloten waren, maar de verbindingspDp, die den gasmeter met de straatleiding verbindt, was afge broken. Uit het ontstane lek stroomde het gas. De breuk is, naar men ver moedt, door versakking van de straat ontstaan.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1