CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moet, het ver slag van de lezing van den heer Van de Volkere in de Marine-Cantine alhier tot een volgend nummer blijven liggen. AGENDA. Cinema Palace. Binnenhaven 3. HoofO- nnmmer: Mariêlla, Tavanu-Bioaooop. Spuorgraobt. Hoofd nummer: Verloochend ol' de bedel- prinses met haar ouden vioolspeler. 27 April. Zanguitvoering in de Marine Cantino. 37 April. Lezing in do Lutbersche kerk, 8 uur. 30 April. Oroote voorstelling van schijnbare wonderen, Casino, 8 uur. 2 Mol. „Helder's Mannenkoor". Concert, Casino, MARINE EN LEGER. De hoofdofficier-machinist der 2e kl. J. A. J. van Horssen wordt 27 dezer geplaatst in do directie der marine te Willemsoord en met 1 Mei d-a.v. toegevoegd aan den commandant der marine aldaar, ter vervanging van den alsdan eervol van zijne betrokking ontheven, met dien datum gepensioneerden hoofd-officier-machinist der 2e kl. J. Verschoor. Met 1 Mei wordt de luit. ter zee der 1ste kl. H. O. van der Straaten belast met het bovol over Hr. Ms. Raaf. De lult. ter zee der late kl. J. N. de Ronde, laatstelijk dienende bij het eskader in Oost lndlb, yergeplaatst v STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nadarland". Banka, ultr., arrl v. 25 dezer te Sabang. J. Plet. Coen, thuisr., arrlv. SSdezrr te Falmouth. Celebes, v. Galvealon n, Spanje, vertrok 25 dezer van Gibraltar, Kangean, thuisr., vertrok 25 dezer v. Gibraltar, Rotterdamsche Uoyd. Djember, thuisr,, vertrok 22 dozer van Napels. Besoekl, thuisr., verlr. 24 dezer v. Padang v. Sue Madioen, thuisr., pass. 21 dezer Kaap St. Vincoc Kaapstad. Jacatra, van New York naar Java, pass. 25 dezer Fornando Noronba. Kedlri arrlv. 21 dezer van R'dam te Batavia. Samarinda vertrok 26 dozer v. R'dam n. N.-York. Koninklijke Hoilandsche Uoyd. Amstolland, uitr., vertrok 22 dezer v. Lissabon Eemland, thuisr., vertrok 20 dezer v. Santos Zaanland, thuisr., vertrok 23 dezer van Vigo. Frlsla, thuisr., arrlv. 21 dezer te Falmouth. Kon. West-Indische Maildienst. Colombia arrlv. 26 dezer v. Baltiroore te IJ muidon Commewyne,uitr.. pass 21 dezer Bevezier. Nlckerie, ultr., vertrok 16 dezer van Joremie. Oranje Nassau arrlv. 26dezer van Paramaribo te A'dam. Prins Willem I, thuisr., vertr. 21 dezer v.Curaci Haven te Nleuwedlep. VISSCHERIJBERICHTEN. kleine toDg, per staf 85 ct., 1 mand stortschol, per mand ilO.— Door roggenvlsscbors16 stuks rog, per stuk f 1.66. Door trekkers: 815 tal haring, per tal f6.80 f7.40. 26 April. Door 19 korders800 stuks groote tong, por stuk 160 ct., 810 stuks middeltong, per stuk 70 a 80 ct.. 500 stuks kleine tong, per stuk 80 ct., 10 mand stortschol, per mand f 10.- a f12.—2 mand schar, per mand f3.—. Door trekkerq 710 tal haring, per UIT f7.10. 1 Door 1 roggenvlsseher 15 stuks rog, potstuk MARKTBERICHTEN. Voorjaarsveemarkt van Woensdag 28 April. Hoorn, 26 April 1916. Melkkoeion f 290.- a f 1 Geldekoelen 280.- 1 Varekoelen 280.- Vette Koelen 800.- - - 1509 J ld. p. K.G. 0.90 f Stieren l Pinken Kalfkoeien S Nuchtere Fokkalveren 7 Nucht. Slachtkalveren Vette KalvereD U Vette Varkens, p. K.G. Zeugen Magere Varkens Sohrtunmsn Biggen Melkschapen met lammeren 162 Weoren Overhouders Jonge Lammeren WeQammeren Paarden Veulens Melkgelten 'Jonge Gelten 180.- 800.- 10.- 4Ï.- 16.- 8.- Plopkuikens Kippen Handel melkkoeien, geldekoeien, varekoeien, vette koelen, stieren en plnkon vlugnuchtere lok- en sluchtkal veren vlugvette varkens vlug molkschapenm. lammeren enovorhoudersvlug. Behagen, 27 April 1916. t a- k o. 10 Stieren 961 Geldekoelen (magoi 100 Geldekoelen (veile) 233 Kalfkoeien 20 Vaarzen 121 Finken - Graskalveron 131 Nnuhtere kalveren - Kammen Schapen (magoro) 16 Schapen (vette) Ovornonders 81 Varkens (vette) p K.G. 1(6 Biggen 21 Konijnen 11 Kippen - Bendon Duiven o.- 0- 67007 Èlpeleren p. 100 stuke 5.25 I W00 Eendoleren p. 100 stuks 6.10 Handel magere en vette geldekooteu e koelen vlug. DE OORLOG. o.- Burgerlijke Stand «an Helder, Van 25 tot 26 April. ONDERTROUWD: G. Bethlehem en L. Jollema. S. Oost en S. Dieden- oven. A. v. d. Meulen en A. Th. G. Jansen. GETROUWDM. G. van Zoelen en W. M. Smit. BEVALLEN: M. Blokker geb. Stephan, d. A. Roodt geb. Bakker, d. M. Beek geb. Oudkerk, d. H. van Es geb. Scheffer, z. L. Janse geb. Out- maljer, d. F. Lugt geb. Veldkamp, d. J. H. van den Berkhof geb. Hen driks, d. E. J. C. Nobbe geb. Drie huis, d. M. Swaagor geb. Dost, d. OVERLEDEN G. Wyn, 18 j. G. M. v. d. Laan wed. J. A. Elias, 80 j. H. v. d. Hoek geb. Boon, 41 j. J. M. Zwart geb. Bruin, 58 j. J. Gomes geb. de Graaf, 35 jaar. Voetbal. Bekerwedstrijden. 4e ronde. Afdeeling D. R.C.H.-Helder. Stormvogels -Feijenoord. Zoo men ziet heeft H.F.C. geen thuiswedstrijd getroffen. Getracht zal echter worden de Racing Club Haarlem te bewegen toch hier te komen spe len. Hierover a.s. Zaterdag meer. De algemeen» toestand. Het gevecht op den tweeden Paasch- >g voor de Vlaamsche kust heeft eeu periode van levendige werkzaam heid op zee geopend. De Engelsche strijdkrachten schijnen, op dien dag voor de kust een verkenning te hebben gedaan, waarin de Duitschers hen naar krachten hebben gehinderd. Zeer belangwekkend is, dat Dinsdag ochtend Duitsche oorlogsschepen bij Lowestoft voor de Engelsche kust zijn verschenen. Men zal zich herrinneren, dat dit in lang niet- gebeurd is. De laatste maal dat een Duitsch eskader naar Engelsche kust koers zette, was den 23sten Januari 1916. Het werd toen op zyu reis door een aanzienlijke Engelsche strijdkracht onderschept en er ontstond een gevecht, waarin de Bluecher onderging. Vóór dien tijd waren de Duitschers meermalen voor de Engelsche kust verschenen. Het grootste deel vau de Engelsche vloot was, naar men veronderstelde, in verband met het gevaar voor duik- booten, aan welke do „Ciessy", de „Aboukir" en de „Hogue" ten offer waren gevallen, aan de Westkust van Engeland gebracht. In verband met die omstandigheid kon men veronder stellen, dat het doel van de Duitsche tochten was, Engelsche eenheden to verleiden hen te vorvolgeu, opdat de Duitschers de gelegenheid zouden krijgen met een overmacht deze Engelsche eenheden, dio zich te ver hadden gewaagd, aan ie vallen. Dit streven is indertijd niet met succes bekroond. Maar waarschijnlijk is de Duitsche luchtvloot ondei tusschen zeer versterkt, 011 het is mogelijk dat de Duitschers uit die omstandig heid hoop putten thans met meer succes in den boven aangegeven geest werkzaam te zijn. Immers de Zeppelins kunnen een eskader, dat als het ware sluipende moet te werk gaan, als verkenners goede diensten bewijzen. We hebben al eenigen tijd geleden bericht gehad, dat een Duitsch eskader, voorafgegaan door Zeppelins, de Engelsche kust had trachten te naderen. De Engel sche oorlogsschepen, die het tegemoet voeren, vingen de telegrammen van de Zeppelins»op, waarin voor de nade ring van de Eugelscheu gewaarschuwd werd. Ook thaus is er blijkbaar tegelijker tijd met Zeppelins en met snelvarende oorlogsschepen gewerkt. In den nacht voor gisteren waren er Zeppelins boven Engeland. Dinsdag ochtend vroeg schoten de Duitsche oorlogsschepen op Lowestoft. Zij zijn een eind vervolgd, maar oogenschljn- lijk niet ver, ofschoon uit de Engel sche berichten niet blijkt hoever. In alle geval is het telegram, waarin de admiraliteit meedeelt, dat de Engel sche strijdkrachten, behoudens twee treffers, onverlet zjjn teruggekeerd, gisternamiddag om ongeveer twee uur uit Londen verzonden. Men zou dus zeggen, dat zij niet zeer ver kunnen zijn meegegaan. Dan is even wel nog niet volkomen duidelijk hoe men op Vlieland zulk een kanonge bulder hoeft vernomen. Dinsdagnacht zijn er weer Zeppelins boven Engeland geweest. Degene die men in Ter- neuzen over Belgisch grondgebied heeft zien terugkeeren, zullen daarbij geweest zijn. Bij Verdun melden beide partijen pogingen van de andere partij om aan te vallen, welke pogingen in het vuur van de andere partij werden verstikt. Overigens van de gevechts terreinen geen nieuw. N. Rott. Ct. Van het Westelijke front Parijs, 25 April. Ten Noorden van de Aisne hebben wij, na voorberei ding door de artillerie, een boscbje genomen ten Zuiden van het Bois des Buttes. In Lotharingen, ten Zuidoosten van Badonvillers, hebben' de Duitschéis na een zeer hevig bombardement de Fransche stelling bij Chapelotte aan gevallen. Zij werden volslagen terug gedreven. Eenige vijandelijke afdeeliD gen, die in onze voorste loopgraven waren gedrongen zijn er in den loop van den namiddag gedeeltelijk uit geworpen, gedeeltelijk vernietigd. Vier vijandelijke vliegtuigen zijn neer geschoten, daarbij was een Fokker. Fransche luchtschepen hebben het station van Conflans gebombardeerd. Berlijn, 26 April. Een verwachte gedeeltelijke aanval van de Franschen tegen het bosch ten Z.W. van Ville au Bois is afgeslagen. Er werden 60 Franschen gevangen genomen, 1 ma chine geweer buit gemaakt. Ten N.O. van Belles bracht een zorgvuldig voorbereide aanval ons in het bezit van de eerste en tweede Fransche linie op het front van de hoogte 542. De in de derde loopgraaf doorgedrongen kleine afdeelingen lieten daar talrijke dekkingsplaatsen springen. Aan ongekwetste gevan genen zijn 84 man, aan buit zijn 2 machine-geweren binnengebracht. Nog meer Russische troepen. Parijs, 25 April. Er zyn wederom Russische troepen te Maraeille aan gekomen. Zee- en luchtgevechten. Londen, 26 April. De „East Anglian Daily Times" van Ipswich zegt, dat het Engelsche eskader lichte kruisers en torpedojagers, dat deelgenomen heeft aan de ontmoeting ter zee bij Lowestoft, veilig in de haven terug is gekeerd. Twee van de lichte kruisers dragen teekenen, dat zij getroffen zijn, hoewel niet op gewichtige plaatsen. Men schat, dat er in het geheel 25 dooden en gekwetsten zijn. Door de admiraliteit wordt mede gedeeld, dat den 23sten een eskader Engelsche vliegtuigen het vliegkamp te Mariaberke met goed gevolg heeft bestookt. Een vijandelijk vliegtuig werd. afgeschoten. Voor Zeebrugge werd een Duitsch vliegtuig door een Engelsch naar beneden geschoten. Het viel te water en zonk onmiddellijk. Gedurende het gevecht op de Oost kust van Engeland, verschenen 2 Zeppelins die onmiddellijk door vlieg tuigen aangevallen werden. Zij konden evenwel geen der luchtschepen treffen. Een vlieger wordt vermist. In den nacht van 24 op 25 dezer hebben Zeppelins boven Essex en Kent gevlogen. Men meent dat er 4 waren. Zij hebben zeer weinig uitgericht. Het Duitsche bericht, van dén26sten betreffende deze gevechten luidt: Berlijo, 26 April. Op 24 April bij het aanbreken van den dag nebben afdeelingen van onze zeestrijdkrachten de verdedigingswerken en in militair opzicht belangrijke inrichtingen van Great Yarmouth ou Lowestoft met goeden uitslag beschoten. Daarna hebben zij groepen vijandelijke vlie gers, kleine kruisers en torpedo-jagers onder vuur genomen. Op een kruiser is een ernstige brand waargenomen. Een torpedojager en twee vijandelijke patrouilleschepen zijn in den grond geboord. Een van de laatste was do iÏDgelsehe stoomtreiler KiugStephen, die, gelijk men zich herinnert, inder tijd weigerde de Duitsche luchtschip- itrs van de „L 19" op zee te redden. De bemanning van de boot is ge vangen genomen. Dé overige vijande lijko strijdkrachten zijn teruggetrok ken. Aan onzen kant geen verliezen. Alle schepen zijn onbeschadigd terug gekeerd. Verder wordt melding gemaakt van de Zeppelin-aanvallen op Engeland en den vlieger aanval op Duinkerken. Ovor don strijd aan de Belgischo kust wordt nog medegedeeld dat eeu Engelsche torpedojager zwaar zou zijn beschadigd. Een stoomboot werd in den grond geboord. De bemanning word gevangen genomen. Een later bericht van den 26sten meldt nog dat Zeppelins de verdedi- gings- en' havenwerken te Londen, Colchester, Blackwater, Ramsgate en de Fransche Havon en het groote Engelsche opleidingsschip- van Etaples De geheime zitting van het Engelsche Lagerhuis. Iu geheime zitting iets nieuws in de Engelsche parlemeutaire ge schiedenis - heeft Min. Asquith eenige mededeelingen gedaan omtrent de recruteering. Wat hierover gespro ken en medegedeeld is, blijft onbekend. In oen communiqué \an de regee ring wordt evenwel een en ander gezegd. Min. Asquith heeft bijzonder den nadr uk gelegd op dea finaucieelen steun door Engeland aan de geallieerden verleend. De recruteering had echter sedert Augustus geen voldoende resultaten meer opgeleverd. Ten einde aau de beloften tegemoet te komen, had de regeericgbesloten: lo. Den dienst van de manschap pen, wier tijj was verstreken, te verlengen tot het einde van den ourlog. 2o. Om de territorialen over te brengen naar dat gedeelte van het leger, waar zij noodig zijn. 3o. Om de vrijgestelde mannen weder dienstplichtig te stellen, zoodra hun certificaat van vrijstelling is ver- loopen. De regeering heeft verder besloten lo. om gedwongen in dienst te stellen de jongoliedèD, die op 15 Augustus j.l. nog niet den leeftijd van IS jaar hadden .bereikt, zoodra zij 18 gewor den zijn. Om onmiddellijk pogingen to doen ten einde de noodige manschappen te verkregen door vrijwillige aan werving onder de „unattested" ge huwde mannen; 2o. om indien den 278teu Mei nog geen 50 000 dezer mannen tot het leger zijn toegetreden machtiging te verzoeken om tot dwang over te gaan 3o. Indien in de een of andere week na den 27sten Mei geen 15.000 man ingeschreven worden, zal de regeering tot denzelf den maatregel overgaan; 4o. De be palingen in de twee laatste paragrafen gelden tot 200.000 „unattested" zijn verkregen. 4 De ongeregeldheden te Dublin. Ofschoon iu Engeland de opstand ten zeerste wordt betreurd, neemt meu de zaak erg kalm op. Voorna melijk is dit. te danken aan°het feit dat de regeering dadelijk ingreep, en toonde een voldoende troepenmacht gereed te hebben. Ook het mislukken van de poging tot invoer van wapens door de Duit schers welk feit ongetwijfeld met de ongeregeldheden in verband staat draagt hiertoe het hare bij. Men is ook van meening dat de groote meerderheid dor Iersche be volking niet instemt met de oproerige beweging. Een Nederlandsche vlce-contul verooordeeld. Naar het Huisgezin verneemt, was de heer W. van Rljckevorsel, vice- consul vau Nederland, eerst te Char leroi, daarna te Dinant, ter dood veroordeeld, wegens het voeren van correspondentie met. de geallieerden. Door bemiddeling van den heer Van Vollenhoven, onze legatie secretaris te Brussel, is de doodstraf in gevan genisstraf veranderd. De heer Van Rljckevorsel is tot het 0Dd6rgaan daarvan naar Duitschland vervoerd. Mandollnoclub „Serenata". Do maudolineclub „Serenata" heeft, ter gelegenheid vau haar yyljarig beataau, een feestprogramma samen gesteld, dat, in een opeenvolgende reeks van feestelijkheden, den objec tieve toeschouwer in verrukking, maar ook in ontzetting moet brengen. Niet minder dan drie avonden eu een achtermiddag zijn een of meer der muzen gewijd, en wij hielden - en houden ons hart vast bij het becijferen van welken omvang de feestelijkheden voor eeu simpel koperen, laat staan een zilveren of gouden festijn volgens een eenvoudige rekenkundige reeks zouden moeten zijn, willen zij niet achterstaan bij dezen grandiozen fuif. Voor dezen eersten avond was voor een klein aantal genoodigde een uitgezochte specialiteitenvoorstelliug georganiseerd. De heer J. B. A. de Vries, Seronata's voorzitter, hield een openingspeech, om aan te kondige n, dat hij niet zou speechen, waarna de heer Luyckx namens de sportvereeniging H.B.S. met een fraaie bloemenhulde kwam aandragen, die aan den zijwand van het tooneel werd opgehangen. Toen kwam allereerst Greta Schley, m piano-humoriate, die tal van liedjes declameerde, zicbzelve op de piano begeleidendegevolgd door Akimotos, den Chineeschen illusionist, die behendiglijk allerlei goocheltoeren verrichtte, tot verbazing van den illusievollen aanschouwer. De heer en mevrouw De Winter, Vlaamsche duettisten, traden op met allerhande aardige eu vaak inslaande liedjes, die zeer pakten en Louis Contran, Hollaudsch humorist, liet zich als zoodanig niet onbetuigd. Het slotnummer voor de pauze was van monsieur Ie Cocque, komisch buik spreker, met zijn automaten, die aardige staaltjes van buikspreekkunst gaf. Na de pauze eene herhaling vau het programma, terwijl de heer Le Cocque zich nu als De Haan ontpopte en op vernuftige wijze handschaduw beelden ten beste g3f. Dit was een alleraardigst nummerongelooflijk, wat de heer Da Haan met zijn banden uitvoerde; hij voerde geheeie panto mimes op, o.a. van een soldaat, wien tandarts eeu kies trekt, predikant op den kansel, het was allergeestigst. Donderdagavond feestcóncert met medewerking van Mevrouw Kikke Lingéman (piano) en den heer Linge- man (viool), Zaterdagavond gemengde uitvoering, Zondagmiddag als einde van de pret Afternoon-tea. Haring. Woensdag werd 815 tal en Donder dag 740 tal, te zamon ruim 300,000 stuks haring, alhier aangebracht. De prijzen blijven niettemin hoog, en hepen van f 6.30 tot f 7.40 per tal, Gelukkig' kunnen wij thans de lang verwachte BR*geerings"-bokking be komen tegen 6 a 10 cents. De alhier verkocht wordende bakbokking ia afkomstig van de te Nieuwediep aan gevoerde haring. PLAATSELIJK NIEUWS. Onze plaatsgenoot de heer H. J. Kraak is met ingang van 1 Mei, noemd tot Rijksklerk der DIr. belas tingen enz. alhier. De opbrengst van het ten be hoeve van de „Vereeniging tot be strijding der Tuberculose" op den 2en Paaschdag alhier verkochte bloempje is f 508.98'. Door verschillende Heldersche vletterlieden is gisteren een groote partij baddings alhier aangebracht, die zij ter hoogte vau de Noorderhaaks hadden opgemerkt. Ook dreven aldaar eenige mijnen, Door den botter H. D. alhier aangebracht een scheepssloep, gemerkt Chynnorale London. Petroleum. wij ontleenden aan „De Telegraaf' een bericht, waarin werd gemeld, dat van 1 Juni tot 1 Augu3tusgeen petroleum verkrijgbaar zou worden gesteld. Dit bericht is blijkbaar verdwaald, en heeft betrekking op een maatregel, die vermoedelijk in Duitschland wordt genomen, althans niet in ons land. Heel wat huismoeders zijn daardoor echter danig in de war geraakt en deden in alle mogelijke en onmo gelijke voorwerpen groote hoeveel heden petroleum op, tot groot onge rief van de venters, die spoedig „los" waren en daardoor niet alle afnemers konden bedienen. BINNENLAND. Zomertijd. De Tweede Kamer heeft zonder discussie of stemming aangenomen het wetsontwerp betreffende den Zomertijd. Aangehouden mails. De „Kambangau", die 11 dezer van Amsterdam naar Indië, en de, „Rijndam" en de „Noordam",, die respectievelijk 14 en 18 dezer van Rotterdam naar New-York zijn ver trokken, hebben hunne mails Kirkwall op last van de Engelsche autoriteiten ontscheept. Het stoomschip „Gorredljk", dat den 24 dezer te Rotterdam uit New- York aankwam, heeft de mail in de Downs moeten lossen. De sleepboot „Noordzee" gezonken. Lloyds seint, dat de Nederlandsche sleepboot „Noordzee" is gezonken. Fransche tweedekker geland. Het gisteren bij Vlissingen gelande Fransche vliegtuig was bemand met den kapitein-escadrille-kommandant Mandinaud en luitenant de Ramond. Vreemde vliegtuigen boven Nederland. Gistermorgen tusschen halfvljf vijf uur heeft een Fransche twee dekker, die door de kustwacht schoten was, tusschen Souburg en Ritt-hem een noodlanding gedaan. De machine was op verschillende plaat sen geraakt. Beide inzittenden werden ongedeerd geïnterneerd. Van andere zijde meldt men (ms, dat de vleugels waren doorzeefd van kogels. Het vliegtuig was in gevecht geweest met Zeppelins. Gisterochtend tusschen 4 en 5 uur werden drie Zeppelins, komende uit het Westen, te Sas van Gent opge merkt. Hot mijnengevaar. Het stoomschip „Drech ter land" op reis van het Engelsche Kanaal naar IJmuiden passeerde tusschen Schou- wenbank en Sche veningen niet mibder dan 83 mijnen. Te IJmuiden binnen gekomen stoomtrawlers deelden mede dat op de hoogte van Scheveningen een 12-tal mijnen heel dicht bjj elkander dreef. Door de voorgaats van IJmuiden kruisende stoomloods- boot is Dinsdag wederom een tweetal drijvende mijnen tot zinken gebracht. De „Atlas". Door het reddingsvaartuig „Atlas' is Dinsdagnacht de bemanning opge nomen van een Engelsch visschers vaartuig, dat door een onderze65r tot zinken gebracht was. Padvlnders-eamenkomst te de Bilt. Paasch Maandag is weer een zeer belangrijke dag voor de Nederlandsche padvinders geweest. Op initiatief van Z.K.H. Prins Hendrik, Beschermheer der vereeniging, was een groote reünie uitgeschrevc-n op de Artillerie- heide bij de Bilt, bij welke gelegenheid Z.K.H. het voornemen had, aan elke vertegenwoordigende afdeeling een vlag uit te reiken, voorzien van het nieuwe vereenigingswapen en den naam der afdeeling. Het had er dagen te voren aller treurigst uitgezien met het weer, maar blijkbaar hadden de verschil lende goden, die den atmosferischen toestand beïnvloeden, vooraf beraad slaagd en het besluit genomen de Paaschdagen,ais welkome afwisseling in deze meer dan donkere tijden, maar eens te doon vergezellen met. oen warm zonnetje en een frissche, gezonde lucht. Het was dan een boven verwachting mooie dag, toen j 1. Maandag uit alle hoeken van het land de khaki kleurige hoeden met daaronder bevestigde stevige knapen .in groote drommen, met of zonder muziekinstrumenten èn muziek naar het station de Bilt trokken, waar het overdruk was! Zeker meer dan 1200 van Holland's jonge zonen marcheerden lustig langs den straatweg en stelden zich op de heide in een groot vierkant op, in alfabetische volgorde van de afdee lingen. Meer dan 25 afdeelingen waren vertegenwoordigd, zooals Amsterdam, Haarlem, Hilversum, den Bosch, den Haag, Delft, Vlaai-dingen, Tilburg, zelfs Maastricht en Leeuwarden. Ook onze afdeeling Helder was door den is, den heer A. Slingervoet Ramondt, den troepenleider, adelborst J. Kuyper en 9 jongens vertegen woordigd. Na inspectie van alle aan wezige afdeelingen en eene korte toespraak overhandigde Z. K. H. den vaandeldrager van elke afdeeling de nieuwe vlag on werd onder daverend gejuich een hoera op de Koningin uitgebracht. Vervolgens defileerden de afdeel in gen met de nieuwe vlaggen voorbij den Prins .en ten slotte kwam de z.g. „rally", een gezicht om nooit te ver geten. Op een gegeven signaal storm den allen met. hoeden en stokken zwaaiend onder donderend hoera geroep van uit hun plaats in het Carré naar den halven cirkel, die om den prinselijken standaard was ge trokken. Het zi6ti van dien stormloop van zooveel honderden fiksche knapen en het hooren van dien lang aange houden juichtoon uit zooveel jonge borsten, die zelfs de muziek van het Wien Neerlandsch bloed overtrof, die uiting van zooveel frisschen levens lust en blijden levensmoed, is een indruk, die niet is uit te wisschen en die eiken pessimist er van moet over tuigen, dat er langs den weg der padvinderij met de Nederlandsche jeugd toch nog veel te bereiken moet zijn. De nieuw verworven schat, nieuwe vlag, zal dezer dagen op plech tige wijze naar het huis van den voor zitter van onze afdeeling worden ge bracht. En het voornemen is op Zon dag 30 April een troeptocht naar Texel te houden, ter herdenking van St. Jorisdag. Aardig is, dat die dag eigenlijk op 23 April valt, dus dit jaar zoowat samen valt met de uitreiking van onze nieuwe vereenigingsvlaggen. zoodat de dag van onzen schutspa troon in 1916 weer een belangrijke gebeurtenis in het nieuwe vereni gingsleven markeert. Een milicien doodgeschoten. Maaudagavond is te Tilburg een milicien der artillerie door den schild wacht doodgeschoten. De schildwacht was geplaatst aan de- rustkamer sedert daaruit, goederen waren weg genomen. De artillerie-milicien Zuide- ma kwam daar binnengeslopen en toen hy zich tegen de bevelen van den schildwacht verzette, joeg dezen hem een revolverkogel door de borst. Een ontploffing? Men meldt uil Sommeisdljk aan de „N. R. Ct." Dinsdagnacht ongeveer 20 minuten over twee is hier een vreeselijke ont ploffing gehoord. Uit de verschillende gevolgen der ontploffing was op te maken, dat zij, öf zeer dichtbij, öf zóó zij op verren afstand plaats had, ontzettend geweest moet zyn. De deuren rammelden in hun sponningen en sprongen zelfs op enkele plaatsen open. Zoo hevig was de trilling, dat voorwerpen, waaronder het ledikant waarop schrijver dezes rustte, een paar c.M. verschoof. Yoorzoover be kend kan het geen mijn zijn geweest. De richting van het geluid was niet te bepalen. Oplichting. Aan een bankinstelling te Amster dam heeft iemand valschelljk opge maakte kwitanties tot een bedrag van f22.000 aangeboden en uitbetaald gekregen. De oplichter moeter bekend mede zijn geweest, dat een Duitsche firma, met welker, naam hy quitanties had onderteekend, deposito bij de bauk had, en dat de bank ge machtigd was door deze-firma boven genoemd bedrag te voldoen op vertoon van quitantie en van de vrachtbrieven van een bepaalde party goederen, aan haar geleverd. By de valsche quitantie werden ook vervalschte vrachtbrieven overgelegd. Het is der politie bekend, dat de oplichter uit Rhenen afkomstig is, maar zij heeft hem nog niet kunnen aanhouden. Gisternacht is teSt. Maartensburg (N.-H.) het logement en koffiehuis van den heer J. Swarthof tot den grond afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. De hoeren Kooien (r.-k) en R u t- ers (a.-r.) lichten amendementen toede eerste wenscht dat gesproken worde van Ouderdomsuitkeeriug, de laatste wenscht dat de behoeftigheid van gebeneficeerden worde voorop gesteld. Na het zonder stemming aanne- en van het ontwerp tot invoering van den Zomertijd, wordt de behan deling der Ouderdomswet voortgezet. De heer Snoeck Henkemans (c.-h.) licht een amendement toe om als eisch voor rentetoekenning niet te stellen het aannemelijk maken, dat men zonder geregelde uitkeering niet kan voorzien in het onderhoud van zich en zijn gezin, doch in het noodzakelijk levensonderhoud. Spr. zal voor het amendement tot verlaging van den leeftijd tot 65 jaar stemmen, als de regeering geen zeker heid geeft van invoering van de Invaliditeitswet, en is, evenals de heeren Van Idsinga (c.-h.) en Aalberse (r.-fe.) tegen uitsluiting van bedeelden. Nog eenige amendementen worden ingediend, waarover een uitgebreide discussie werd gevoerd. In de avond-vergadering kwam aan de orde de duurtetoeslag. In de hierover gehouden besprekin gen werd door verschillende sprekers de loongrens van f1200.— te laag geacht, vooral voor zoover het grootere plaatsen betreft. De verhooging van 6 tot 8 vond meu een belangrijke verbetering. De verbetering voor de onderwijzers, uit dit ontwerp voort spruitende wordt niet voldoende ge acht. De heer Duymaer van Twist dringt er voorts op aan, dat ook onderofficieren en korporaals in de regeling word6n opgenomen. Nadat nog eenige sprekers het woord gevoerd hebben, wordt de ver gadering verdaagd tot Donderdag morgen. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 26 April. De vergadering wordt geleid door den heer Schapermr. Goeman Borgesius moest elders tegenwoordig zijn. Naar aanleiding van wat er vóór het Paaschreces is voorgevallen met een door den heer Duymaer van Twist voorgestelde motie van orde,, stelt de heer Beumer (a.-r.), een motie voor, volgens welke een motie vol gens het reglement van órde moet worden behandeld, als zij is onder teekend of ondersteund door 5 leden, Deze motie zal op een nader te be palen dag worden behandeld. Nadat in de afdeelingen is onder zocht het wetsontwerp tot invoering van den zomertyd, wordt, begonnen met de artikelsgewyze behandeling van het gewijzigde wetsontwerp tot verleening van Ouderdomsrenten aan behoeftigen. De heer Limburg licht een amendement toe om de uitsluiting van de bedeelden to doen vervallen. De heer Du ijs (s.d.a.p.) verdedigt een amendement der soc.-dem. om den leeftijd van 70 op 65 jaar té brengen, Een beroep op den oorlogstoestand aanvaardt hij niet. De heer de Savornin L o h- man (c.-h.) licht eey amendement toe dat tot strekking heeft duidelijk te doen uitkomen, dat alleen behoef tigen recht op de uitkeering hebben, eu om aan de wet den naam van Staatoarmenzorgenwet te geven. Liberty Huil, het hoofdkwartier der opstandelingen is gedeeltelijk ver nield en door de troepen bezet. Er zijn 25 opstandelingen gedood en 22 gewond. Twee vrijwilligers en 2 politieagenten wei den gedood en 6 vrijwilligers gewond. Da Varaanlgda Statan en Japan. Sedert eenige jaren bestond tusschen Japan en de Ver. Staten een over eenkomat, waarbij de Japaanscbe re geering zich verplichtte aan koelies de emigratie naar Amerika te ver- "eden. Nu de Amerikanen'bezig zijn met i behandeling der emigratie-wei, welke de emigratie vau Aziaten verbiedt, heoft, Japan hiertegen ge protesteerd, wijl zij in het vastleggen der overeenkomst in een wet, twijfel meent te zien uitgesproken iu du goede trouw der Japansche regeering. Bovendien acht zij deze maatregel van wetgeving beleedigend voor het Japansche volk. Het protest heeft eenige veront rusting gewekt, nu het juist kom!, op het oogenblik dat een oorlog mei Duitschland dreigt. Laatste berichten. Van het Westelijk front. Parijs, 26 April. Middag-commu niqué: Ten noorden var. de Aisne hebben de Franschen gisteren by hun aanval, dié hen in het bezit heeft gesteld van eon boschje ten zuiden van het Bois des Buttes, 72 ongewonde gevangenen gemaakt, on der welke een officier en zeven on derofficieren. Vanochtend om drie uur heeft een Fransch vliegtuig, met een kanon gewapend, bij Zeebrugge, op 4000 M. boven de zee, een Zeppelin aan gevallen en er 19 brandgranaten op afgeschoten. De Zeppeün scheen ge troffen te zijn. Terzelfder tijd heeft een ander met een kanon voorzien Fransch vliegtuig verscheidene schoten gelost op Duitsche tórpedobooten, die ook' zijn getroffen. Van het Zuidelijk front. Weenen, 26 April. Aan den Z.W. rand der hoogvlakte van Doberdo is het weer tot hevige ,'evechten ge komen. Ten oosten van Selzwashet den vijand gelukt onze stelling over een vrij groote breedte binnen te dringen. Toen hij den aanval echter wilde voortzetten, ondernamen onze troepen een tegenaanval, joegen hem naar zijn oude loopgraven terug en verdreven hem vervolgens in een verwoed handgemeen ook daaruit. Derhalve zlju ook daar al onze oor spronkelijke stellingen in ons bezit gebleven. Wy hebben 130 Italianen gevangen genomen. De Italianen hebben in het Sugana- dal al hun stellingen tusschen Votto en Roncegno ontruimd en zich naar Roncegno teruggetrokken. In hun loopgraven hebben wij veel achterge laten oorlogstuig gevonden. Uit Egypte. Konstantinopel, 26 April. Officiéél Onze tegen het Suezkanaal operee- rende strijdkrachten hebben vier vijan delijke eskadrons volslagen vernietigd, eenige gevangenen gemaakt en groote hoeveelheden proviand, oorlogstuig en munitie buitgemaakt. Onze verliezen waren in dit gevecht gering. Zeegevecht. Berlijn, 26 April. Gisteren is de Engelsche duikboot E 22 in het Zui delijk deel der Noordzee door onze strijdkrachten in den grond geboord. Twee man werden gered en gevan gen genomen. Een Duitsche duikboot heeft denzelfden dag in dezelfde buurt een Engelscheu kruiser van „ArethU8a"-kla8se met een 'torpedo De beschieting ven Lowestoft en Yarmouth. Londen, 26 April. Een dj mededeeling v&n het ministerie van oorlog over. de beschieting Lowestoft en Yarmouth luidt: De beschieting begon gisterochtend om 4 uur 10 min. en duurde onge veer een halt uur. Ofschoon de vijan delijke oorlogsschepen met grof ge schut schoten, is de aangerichte schade betrekkelijk gering. Te Lowe stoft zijn een inrichting voor her stellenden, een drijvend badhuis, de pier en 40 woonhuizen zwaar be schadigd en ongeveer 200 woon huizen licht. Twee mannen, een vrouw en een kind zijn gedood, drie menschen érnstig gewond, negen licht. Te Yarmouth is een groot gebouw ernstig beschadigd door brand, een ander gebouw licht door granaatvuur Zeppelins boven Engeland. Londen, 26 April. Over den Zep pelintocht van den afgeloopen nacht meldt het persbureau nader dat aan dó monding van de Theems honderd bommen zijn geworpen, waardoor niemand is gedood of gewond. Bij den tocht in den vorigen nacht boven de Oostelijke graafschappen zijn ook ongeveer honderd bommen geworpen. Er is slechts een doode; een paard is gedood, een hooiberg vernield en veel ruiten gebroken. Dt ongeregeldheden te Dublin. Uit latere berichten omtrent den opstand der „Sinn Feiners" blijkt dat een aanval is gedaan op bet paleis van den onderkoning. Deze werd echter niet doorgezet. De op standelingen bezetten daarop Saint Stephens Green en schoten op de troepen die naar de kazerne gingen. Het postkantoor en twee spoorweg stations werden bezet. UIT DEN OMTREK. T«el, 26 April. Door de fokkers van varkens alhier, worden pogingen aangewend om de geregelde aanvoer van varkens op onze weekmarkt te bevorderen. De varkensfokkerij neemt op dit eiland van jaar tot jaar toe. De uitvoer van slachtvarkens naar elders bedraagt- in geld rfu reeds f 100.000. De fokkerij wordt met succes uitgeoefend en be looft van grooten omvang te zullen worden. Geep visschers van hier hadden in 't begin der week een aardig buiten kansje, door het vangen van twee zalmen, van welke een f 18 opbracht en de andere met ruim f20 werd betaald. Sommige personen, die zich Maan dag 1.1. aan het strand bevonden, hebben boven de Noordzee niet minder dan 9 Zeppelins waargenomen. Advertentiën. Op den 30sten April a.s. hopen 8 geliefde Ouders WILLEM KAAN en GUURTJE SELDERBEEK den dag te herdenken, dat zij j voor 25 jaar in den Echt zyn j verbonden. Dat zij nog lang ge- spaard mogen blijven is de wensch van hunne lief hebbende kinderen. Den 8en Mei a.s. hopen onze.J geliefde Ouders en A. PASTERKAMP, hunne 12]/S-Jarlsa Echtveraoniglng B te herdenken. I Dat God hen nog lang moge N sparen, is de wensch van hunne dankbare Kinderen. I GeborenALIDA CORNELIA, Dochter van D. SWAAGER en M. SWAAGER-Dost. Helder, 26 April 1916. Trompstraat No. 19. Ondertrouwd P. M. VAN DER MEER, Employé Kon. Bat. Potr. Mfe. en M. M. J. STEENMAN. Amsterdam, 25 April 1916. Huwelijksvoltrekking 11 Mei a.s. Ondertrouwd B. E. DE JONG, Employé Kon. Bal. Potr. m(|. en J. P. A. STEENMAN. Amsterdam, 25 April 1916. Huwelijksvoltrekking 11 Mei a.s. Getrouwd: M. B. VAN ZOELEN en F. H. M. SMIT, die tevens langs dezen weg huuuen hartefljken dank betuigen, voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 25 April 1916. Getrouwd J. W. K. TiJL, Luit. ter zeo 1» lel., en C. F. POMPE. De Heer en Mevrouw TIJL - Pompe betuigen hun hartalijken dank voor de belangstelling, bij hun huwelijk on dervonden. Den Heller, Zwolle, 27 April 1916. Heden overleed, zacht en kalm, mijn leve Vader, de Heer Gerhird Tobias von Oierendorp, in den ouderdom van ruim 72 jaren M E. A. VON OTERENDORP. Haanem, 25 April 1916. Sta ton Bolwerk 18. Beseken kunnen niet worden afgewacht. Hermede geven wy met leed wezen kennis van het overlijden van onzen waarden Vriend, den Heer 6. T. VON OTERENDORP, ouc-mededirecteur onzer Ven- motschap, in den ouderdom van riim 72 jaar. N. V. Zeevischhandel van v. Otebbndorp Co., J. C. SLIS, Directeur. IJmuiden, 25 April 1916.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2