Chambly Erdal SCHORTEN Magazijn „De Ster" „CASjNO". N.V. „Noorderspaarkas" HERMAN NYPELS, aisiisusiG Heel veel geld Zondag 30 April GROOTE VOORSTELLING schijnbare wonderen. Het moeilijke leven. Mijn officieels Vrouw. GOOCHELTOEREN! Experimenten. KAROEC. Stalles 50 ct., rrang35ct.,2arang25ct. BAL NA. Kanaalweg 97, Spoorstraat 46 lis! Isl Isl Bij VAN LEI JEN KLEINE ADVERTENTIEN Vereeniging „De Dageraad". Afd. Helder. OPENBARE VERGADERING hoogste waarde gevestigd te Warmenhuizen (N.H.). de Heer Th. LUYCKX, Weststraat. STROBIN. A. TEN KLOOSTER, Ass.-Apoth., MENE-TEKEL: „HELDRIA". T. van Zuylen, Stroohoeden (matelots).f 1.20,1.1 0,2.00,3.00 Fantasie Hoedenf2. i0.3.00.4.00 Slappe Hoeden, zwart en gekleurd, f 3.00, f 4.00 Engelsche Sportpettenf 0.80,1.20,1.75,2.25 De Heldersche Bank steeds het nieuwste. 3 nieuwe BILJARTEN. Vrouwenkiesrecht! op VRIJDAG 5 MEI, avonds 8 uur, in „CASINO". spreker: J. HOVING, van Amsterdam. ONDERWERP: „Verklaring en Bestrijding der Theosofische Beweging". Entrée 10 cent. Debat gewenscht. en de v ontvangt U bij J. DE JONGH voor onderstaande artikelen: Tinnen kannen (compositie) an oud tin, rood koper, brons, geel koper (licht en zwaar), zink, lood, matrashaar, vod den (met en zonder wol), oud tapijt, gonje, touw, boeken, couranten, enz., enz. N.B. Het publiek leze de vorige adver tentie, daar het mij verboden is om met prijzen te adverteeren. Bij niemand, niemand, niamand, ont vangt men zulke Hooge prijzen als voor heen. Speciaal adres voor gutta percha, rub ber an gummi. Beeft ook de hoogste waarde voor alle ongeregelde goederen, alsmede voor huisraad en inboedels en knap gedragen dames- en heerenkleeding. Adres J. DE JONGH, Koopman, Bassingracht no. 30. Briefkaarten worden vergoed. Laat zich aan huls ontbieden. 8 uur, van OPTREDEN van dan vermaarden illusionist met zijn mysterieuss Demonstratlën Voor velen ia het leven moei lijk; de strijd om het bestaan zwaar. Daar zijn er, die aldóór op hunne zenuwen leven; het veel te druk hebben; hun licha melijk kapitaal verteeren. Dat is niet onschuldig. Daarvan kan een lijdend leven het gevolg zijn. Zorg daarom dat gij ln tijds er bij zljt. De Sanguinose is uw middel; de Sanguinose, uit geneeskrach tige kruiden getrokken. Z»j ver-' sterkt het bloed, vermeerdert de eetlust bevordert eene algemeene levensopgewektheid. Denkt er aan: Sanguinose 1 Bjj alle Apothekers en voor name drogisten. Prijs per fl. f 1.50; de zes f8. de twaalf f 15.-. Wacht U voor namaak. VAN DAM Co., De Riemerstraat 2c/4, Den Haag. Te Helder bij A. ten Klooster, Keizerstraat 93te Texel, Ooste rend, P. Dros Del Burg, J. Buis Oudeschild, Joh. Dros. Vader en Moeder, De kinderen incluis Poetsen hun- schoenen Met Erdal in huis. zwartgeel bruin. FEUILLETON. Naar bet Amerikaansch van RICHARD HENRY SA VAGE. 18) Dat beteekent niet veel. Wij wij zijn Amerikanen!" „•ij wel," zeide zij, maar ik niet, al spreek ik uwe taal als een Ame- rikaansche." „Wie zjjt ge dan in 's Hemels naam V' fluisterde ik, eveneons bleek wordend. „Daar heb ik nu geen tijd voor, om u dat te vertellen. Maar ik draag een naam, die hier in het land bekend en gevreesd isl" „Mijn GodGü zljt een „Stil!" Zij hield haar hand op mijn mond en ging toen schielijk voort „Toen ik Parijs verliet, had ik gehoopt u hier op het oogenblik van mijn aankomst te kunnen verlaten." „Toen gij Parijs verliet, kendet gij mij niet," riep ik vol verbazing. „Vergeef mij, het was noodzakelijk dat één van ons naar Rusland ging, om onze verbroken gemeenschap te herstellen en een nieuw cijferschrift af te spreken," zeide zij, angstig, doeh koel. „Zoudt gij denken, dat ik naar de grenzen van dit vervloekte land had durven gaan, zonder te weten, hoe ik er over zou komen? Zonder pas waa ik zeker gearresteerd. (Goedgekeurd bij Kon. Besluit van 22 Juli 1915, No. 49), Maatschappelijk kapitaal f 50.000.— (geheel geplaatst). Commissarissen P. SLOT KRzn., Groenten-Exporteur te Warmenhuizen. P. FRANS Pzn.,' Landeigenaar ie Warmenhuizen. Jb. DE MOOR, Burgemeester der Gemeente Zijpe (N. H.). Directie: P. KLANT, Directeur. P. TROMP, Secretaris. Da Noorderspaarkas onderscheidt zich van andere spaar- inrichtingen, doordat zij niet is een Déposito-bank in den geest van de Rijkspostspaarbank e. d., waar n.i. de gelden door de spaarders elk oogenblik opgevraagd kunnen worden -- doch een instelling, waar de spaargelden voor een bepaald doel worden geplaatst en gedurende een zeker aantal jaren geplaatst blijven. Het voordeel hiervan springt dadelijk in het oog: do belegging kan voordeeliger, togen hooger rente geschieden. De „Noorderspaarkas" is dan ook de aangewezen instelling veer het vormen van een kapitaaltje, dat bijv. moet dienen: Om bij huwelijk de uitzet te bekostigen; als studiebeurs, e. d. Prospectus wordt op aanvrage gratis toegezonden. Vertegenwoordiger te Helder: vuile Stroo- of Panama-hoeden reinigt men met ÉÉN PAKJE Verkrijgbaar i 15 ct. per pskje, bi] v/h. DE BIE—BIERSTEKER, Keizerstraat 93. Waarom komen de menschen van wjjd en zijd hunne MEUBELEN, LOMPEN, KOPER, LOOD, KLEEDINGSTUKKEN enz. enz. bij verkoopen? Alléén, omdat zij b(j mij de allerhoogste wéarde krijgen en alles eerlijk gewogen wordt, maar let U dan op No. 7 in de Ie VROONSTRAAT, het 4e huis vanaf de Spoorstraat, dan loopt U niet verkeerd. Beleefd aanbevelend, M. C. VISSER. Laat zich voor alles aan huis ontbieden. Zendt Briefkaart, s.v.p. Opgetreden voor H.K.M.M. de Koninginnen tan Paleize het Loo. Het geheimzinnige Spook-kabinet. De Wonderbloemen der onzichtbare Bloemenfee! uit de hangende rozentuinen v. Semiramis. Du onzichtbare hand schrijft de gedachte op van het publiek. Vard.r OPTREDEN van: De stille kracht. Raad selachtige bewegingen van levenlonze voorwerpen door onzichtbare krachten. Verbazingwekkend, haast aan het ongelooflijke grenzend I plus Sted.-belasting en Auteursrecht. PLAATSBESPREKING Zondag van 2-3 uur. Buitengewoon verrassende en zeer Interessante vertooningen. HAARHERSTELLER. Beproefd middel tegen het uitvallen en tot bevordering van den hergroei van 'thoofdhaar, blljbtstéeds het basta. Par flacon 50 cent. .Alléén verkrijgbaar bij: Spoorstraat, Coiffeur. Dat gij van Parijs naar St. Petersburg zoudt gaan, met een pas voor u en uw vrouw, was ons bekend. We hadden de zekerheid, dat uwe vrouw niet mee zou gaan; ook kenden wij uw gevoeligheid voor vrouwelijke lieftalligheid en de zachtheid van uw oud hart (hield zij mij nog in mijn doodelljken angst voor den gek?) Ik reisde in denzelfden trein van Parijs naar Berlijn, en van Berlijn naar Eydtkuhnen, in de volkomen zeker heid dat ik op uw pas, als uw vrouw, over de grenzen zou komen en naar Wilna - misschien naar St. Peters burg reizen." „Mijn God!" „Hier had ik gehoopt, u te verlaten, maar dit ia onmogelijk. Luister! Ik hoor een stap." Zij sloop naar de deur, opende haar zonder gedruis en wendde zich lachend tot mij„Arthur, kijk toch niet zoo hongerig. Daar is het diner al, on geduldige man." Twee bedienden brachten het eten binnen. Deze waar schuwing was wel noodig, want ik zag er zoo uit, dat de grootste dom kop zich nog had moeten afvragen, wat mij voor verschrikkelijks was overkomen. Toen ging zij luchtig en bevallig tegenover mij zitten, om een diner- scène uit een komedie met mij te spelen, waarbij de geestige zetten mij als lood op het hart vielen. Een gartjon de service zette het diner klaar, de andere legde met een ernstig gezicht den Chambertin in het teenen mandje, en zette den onvermtjdeiyken Telefoon 140. HELDER. De nieuwste modellen. Wij belasten ons met den aan- en verkoop van effecten en het verzilveren van coupons. - ALLES OP EIGEN ATELIER VERVAARDIGD champagne-koeler binnen ons bereik. De heerlijke wijnen gleden door mijn keel, zonder dat ik er iets van proefde. Ik kon mijn hart hooren kloppen, terwijl zij glimlachte als een der herderinnetjes van Watteau, die de wanden versierden en die met haar kalm gelaat en mijn ellende bespotten. Werktuigelijk bracht ik het eten naar mijn mond en slikte het door, want ik zag voor mij slechts een ledige ruimte, waarin visioenen zweefden van Dick Gaines de knoet Siberische sneeuwvelden onderaardsche kwikzilvermijnen en dat alles in bloedroods tint gekleurd. Zoo liep dat akelige diner af soep, entrées, gebraad, salade, een. mengelmoes van afschuwelijkheid totdat mijn gezellin tegen den bedie nende kellner zeide: „Gij behoeft niet langer te blijven. Ik zal wel koffie voor mijn man inschenken. Ik weet,, hoe hij ze het liefet heeft twee klontjes suiker en een eetlepel vol kirsch. Niet waar beste?" De bediende vertrok, en Héléne- sloot de deur achter hem. Toen, snel terugkeerende, schonk-zij koffie, zach tjes fluisterend: „Wij moeten hier samen blijven, en ik moet den naam van uw vrouw blijven dragen." „Als mijn vrouw voortgaan mijn. vrienden te bedriegen, u veroorloven bij Weletsky aan huis te komen ala Margaretha's moeder? Nooit 1 stot terde ik. „Gij moogt, gij kunt, gij durft, het mij niet weigeren!" ging zij wanhopig voort. „Als -het bekend werd, dat ik op uw pas in Rusland gekomen ben, zou niets u kunnen redden!" rfGij vergeet den Amerikaanschen gezant," zeideik,een weinig bedaarder. „Nog geen dozijn Amerikaansche gezanten zouden u kunnen bewaren voor Siberië - of erger," fluisterde zij, bleek en vast beraden, toen mij zag aarzelen. „Zeg mij, wie gij zljtl" riep ik. „Nog niet!" zeide zij, met een zon derling lachje. Zij plaatste zich naast mij en zeide „Ongetwijfeld zult gij het den een of anderen dag van rnjj hooren." „Wie gij ook zijn moogt, den naam van mijn vrouw zult gij niet langer dragen 1" antwoordde ik. „Vergeef mij, daartoe heb ik in Rusland het recht," zeide zij langzaam en ernstig, en misschien treurig, ter wijl ik verbaasd zweeg. „Toen gij mij op uw pas als uw vrouw over de grenzen bracht, was ik van dat oogenblik af voor de Russische wet uw vrouw. De eenige manier om de ellenden te voorkomen, die uw werke lijke uw eerste vrouw zouden treffen, is, mij te veroorloven voor uw vrouw door te gaan, totdat wij Rusland kunnen verlaten. Bovendien, het is de eenige manier om ooit uw vrouw terug te zien/ Want, let op mijn woorden, als wij beiden van avond gevangen genomen worden, kent morgen de wereld u niet meer. Gij zult in Rusland verdwenen zlji Zwijgen is onze eenigste veiligheid. ZOMERBLOEMEN Wij zendeo franco huis door geheel Nederland 10 prachtige veredelde Struik rozen en 50 Gladiolus, de bekende modebloemoiï, den geheelen zomer met duizenden bloemen bloeiende. Dit pakket slechts f 1.25»/s pakket, dus 5 Struikrozen en 25 Gladiolus f 0.75. Ieder besteller .ontvangt bovendien 5 diverse pakjes Zomerbloemzaden gratis. De rozen worden in vochtig mos Noord-Nederlandsche Bloembollenkweekerij en Zaadhandel „Gronlngia", Schoemda. DAMES, gij hebt alle het recht om JAN VISSER, WAGENSTRAAT 7, te kiezen voor het koopen van Huisraad, Vodden, Rommeling, enz., enz., daar U de hoogste waarde ontvangt. VAN 1 TOT 4 REGELS |30 CENT, IEDERE REGEL MEER^7 CENT, WORDEN ALLEEN TEGEN VOOR- UITBETALING GEPLAATST Bond voor Minder Marinepersoneel. Jaarverslag over 1915. (Vervolg). Voor het eerst werd ons St. Nico- laasfeest thans gecombineerd met de Heldersche arbeidersbeweging en wel in „Casino" gevierd. Totaal namen èr aan deel 542 kinderen, waarvan 147 van onze leden. Hoewel geen bondskorps, heeft Heldersche beweging, dank zij de opofferingsgezindheid van enkelen, ook van onze leden, thans een eigen Arbeiders Muziekvereniging, die in staat was zelf reeds 13 instrumen ten aan te koopen. Miliciensbon d. Wij zouden ons verslag onvolledi achten* indien wij verzuimden me - ding te maken van het beteekenis- volle feit, dat ook de zee-miliciens tot het inzicht zijn gekomen, dat organisatie noodig is om de tallooze grieven aan boord op te heffen. Op de „Heemskerck" (niet toeval lig, omdat die miliciens langen tjjd ia de tropen doorbrachten) begonnen, maakte het goede voorbeeld al dade lijk, dat ook in Nederland de mili ciens, eerst te Helderen later overal waar zij maar waren, zich aansloten. Thans telt deze bond een 1200 leden en heeft zich in ons gebouw gezeteld. Bezit een Correspondentie blad en heeft een administrateur aangesteld. De samenwerking en onderlinge verstandhouding tusschen deze organisatie en de onze, die eerst' •wat te wenschen overliet, omdat de miliciens bang waren zich aan koud water te branden, is thans beter. Inlanders-organisatie. Ook de inlandsc-he schepelingen hebben thans hun organisatie. En hoewel zij zich (hoe was het van aren lang geknechten anders moge- ijk?) onder protectoraat van de au toriteiten hebben gesteld en zelfs zich laten uitspreken, dat zij niet met onzen Bond samenwerken ook hier wachten wij met gerustheid de practljk af. Van werkelijke lotsver- verbetering willen de autoriteiten toch niets weten. Als deze inlandersorganisatie dat eindelijk in de gaten krijgt en de ontevredenheid hand over hand toe neemt, zal hun organisatie meer en meer de aantrekkelijkheid der auto riteiten verliezen. Finantieel Verslag over 1915. De flnancieele toestand geeft geener lei reden tot ongerustheid. Trots de ongunstige tijdsomstandigheden is ons vermogen toegenomen, onze verliezen gedekt en onze reserve ver sterkt. De Balans sluit in ontvangst en uitgaven met een bedrag van f84365.21 en e8n winstcijfer van f2631.70'. Het totale kapitaal is, alle reser- ven medegeteld, f 62.614.47' tegen 155.295.02' vorig jaar. Een vooruit gangdus van f7319.45, tegen f6948.04' n 1914. Uit den beschrijvingsbrief voor de Zevende Algemeene Vergadering op Zaterdag 29 en Zondag 30 April 1916, in het Bondsgebouw te Helder, ci- teeren wij het volgende Organisatie. De afdeeling Helder stelt voor, om te geraken tot meerdere bels ling van het stokerspersoneel voor de organisatie, de stokers te brengen tot meer zelfstandig optreden in zake het behartigen hunner belangen, de vol gende wijzigingen in onze organisatie aan te brengen 1. om de matrozen en mariniers eener-, de stokers anderzijds te schei den in twee aparte groepen te zamen, vormende één afdeeling; 2. elk dezer beide groepen te doen hebben één door dié groep zelf geko zen bestuur van 3 bestuursleden, beide besturen weder te zamen vor mende het atdeelingsbestuur, met een door de geheele afdeeling gekozen voorzitter 3. elke groep het recht te geven zelfstandig te vergaderen, hunne voorstellen voor de jaarvergadering zelf te doen vaststellen en op den beschrijvingsbrief te plaatsen en ter verdediging dezer voorstellen hun eigen afgevaardigden te kiezen. Toelichting. Dit veel besproken punt het gevolg van de erkenning, daf er stokersbelangen schijnen te bestaan, die in ouze tegenwoordige organisa tievorm niet voldoende tot hun recht komen, waaruit verklaard moet wor den de geringe toeloop van stokers leden. Voorstel Amsterdam. De Jaarvergadering besluite tot afscheiding van denNed. Anti-Oorlog- Raad. Toelichting. Naar aanleiding van het weigeren om in binnenlandsche aangelegenheden (Landstormontwerp) op te treden, waardoor eenerzijds in de hand wordt gewerkt (uitbreiding militairisme) wat de Raad anderzijds als grootste aanleiding tot den oorlog beschouwt, achten wij aansluiting van onzen Bond minstens overbodig en dienen wij hetzelfde standpunt als de moderne vakbeweging in te nemen. functie nader "omschreven". 14a. Hoofdbestuur. Nieuw Hoofd stuk HA. Vakgroep stokers. Art. 12a. In afdeelingen van 30 leden en meer, waarvan ten minste 10 stokers leden deel uitmaken, en in afdeelingen beueden 30 leden, benevens de zelf-standige correspondentschappen, waartoe minstens 5 3tokersleden be- hooren, vormen de stokersleden een vakgroep. Zij hebben als groep het récht zelfstandig te vergaderen, behoudens het bepaalde in art. 124 en voorstellen in te dienen aaD de algemeene vergadering. Onder letter b'-f wordt een en ander nader Reglementswijzigingen. Art. 28a (nieuw). Voor de verzorging van de nage laten betrekkingen van den adminis trateur eventueel, zoowel als voor ouderdomsverzekering van dezen zelf, sluit de Bond eene gemengde kapi taalsverzekering bij eene soliede Le- vensverzekerings-Maatschapplj, groot f 5000.-, uit te betalen op 60-jarigen leeftijd of bij vroeger overlijden aan de genoemde betrekkingen. Van deze verzekering komt de premie ten laste van den Bond en is de polis het onvervreemdbaar eigendom van den verzekerde. Hoofdstuk IVa '(nieuw). Adminis trateur in Oost-Indië. Art. 29a. Voor de administratie van het Bondsgebouw in O.-I., benevens voor de richtige uitvoering der hoofdafdee- lingsfunctie is ter plaatse waar de hoofdafdeeling is gezeteld, een admi nistrateur gevestigd, welke onder toezicht van het bestuur der hoofd afdeeling z(jn functie vervult en 'evenals dit bestuur verantwoording schuldig is aan het Hoofdbestuur. Onder letters b-m wordt de: Lotsverbetering. Rechtspositie. Helder. Het H.B. dringe er bij het Marinebestuur op aan, dat de over gangsmaatregelen in verband met de nieuwe personeelsorganisatie (Ma trozen K. D.) niet van schadelijken invloed zijn op het tegenwoordige personeel, tevens, om de thans "e vrijwilligers in de gelegen heid te stellen leerling-onderofficier te worden. Toelichting. Overbodig. Verschillende voorstellen tot lots verbetering, herziening van trakte menten, uitkeeringen etc., zijn inge diend. Voeding. Ook omtrent verbetering der voeding jn desiderata ingekomen, evenals wat betreft de dienstregeling en de verpleging. Nagekomen zijn nog enkele voor stellen van de Hoofdafdeeling. Voorstel I. De Jaarvergadering besluite de actie tot het herkrijgen van ons Grond wettelijk recht van vereenigen en vergaderen zoo krachtig mogelijk door te zetten. Toelichting. Door zijn kortheid geeft het bovenstaande niet geheel juist weer wat wij bedoelenvolgens de Grondwet bezitten wij dat recht zoo goed als elk ander Nederlandsch Staatsburger. Maar wanneer de circu laire van Minister Rambonnet conse quent wordt uitgevoerd door de ver schillende commandeerende officieren blijft er van dat recht practisch niet iel over. Laat men kort en goed uitmaken of wij het vereoniglngsrecht bezitten ja of neen. Men zegt „dat recht bezit onverkort", maar dan dient men het ons ookniet onmogelijk te maken, door bedreiging met zware straffen, van dat recht gebruik te maken. Juist in deze dagen, nu van ons elk oogenblik kan worden gevergd land en volk met ons leven te ver dedigen, voelen wij onze achteruit zetting als Nederlandsch Staatsburger het scherpst. De organisatie behoort zich bij dien toestand niet langer neer te leggen, lang genoeg hebben wü ons met requestreeren op het gemoedelijke pad gehouden; men vergt van alle Neder landers, dat zij voor hun vrijheid en onafhankelijkheid desnoods hun leven veil hebben, men zal ods dus ook niet het recht kunnen ontzeggen vo'or onze vrijheid te strijden. Kan deze vrijheid niet worden verkregen door overleg, dan zullen krachtiger midde len moeten worden gebezigd. De ge- hèele organisatie dient daar diep van doordrongen te worden. Voorstél n. De Jaarvergadering dragehetH.B. op te onderzoeken welke verslechte ring de nieuwe „Inwendige Dienst" voor het personeel met zich brengt en aan de hand van dat onderzoek te ageeren voor intrekking van die voor ons nadeellgè bepalingen. Hierop is ook eene toelichting ge geven, evenals op: Voorstel IV. De Jaarvergadering machtige het H.B. een assistent-administrateur aan te stellen, ten einde Michels meer vrij te maken voor het organisatorische werk; en Voorstel V. De Jaarvergadering drage het H.B. op al het noodige te doen, ten einde te verkrijgen, dat: le. Venerische ziekte geen andere dan slechts uit de ziekte zelf voort spruitende nadeelen voor de betrok kenen met zich brengt. 2e. Naast het houden van lezingen weder voorbehoed- en reinigings middelen zonder eenige formaliteit worden verstrekt, en wel op de meest mogelijke discrete wijze. Door te late Inzending dezer voor stellen ontbreken de adviezen van het Hoofdbestuur op deze voorstellen. „Vergeef mq, er is nog een," zeide ik, een bedaardheid voorwendende, die ik niet bezat. „Welke? „Ik ga naar het kantoor van het hötel en lever u over aan de politie." „O, wat zljt gij dapper! Om u zelf te redden, zoudt gij een vrouw, die op u vertrouwd heeft ala op een man van eer, ten prooi geven aan Ijselijk heden, die gij u niet kunt voorstel len!" riep zy, met toorn en veront waardiging in stem en oogen. „Gy, een Amerikaan, die u zoo beroemt op uw ridderlijkheid tegenover vrou wen; gij, Haar stem werd weer vleiend en overtuigend, toen zij voort ging: „Ik ken u nu pas twee dagen, doch ik weet te goed, dat met uw ridderlijkheid en uw gevoel van eer, de oplossing, die gij aangeeft, onmo gelijk is." Zij legde haar hand vertrouwelijk op mijn arm; en haar schoonheid pleitte voor haar. Ik keerde myn hoofd om en zij ging voort, terwijl een lichte glimlach over haar bewe gelijke gelaatstrekken gleed„Boven dien, dat heb ik onmogelijk gemaakt." „Onmogelijk?" „Zeker; gij zijt zelf te veel gecom promitteerd. Vrijwillig hebt gij mU op een valschen pas over de grenzen gebracht. Gij hebt mij aan kolonel Petroff,een Russisch ambtenaar, voor gesteld als uw vrouw. GU hebt mij in het hótel te Wilna ingeschreven als uw vrouw. Gij hebt prinses Pa- litzin in den waan gebracht dat ik uw vrou.w was. Gij hebt mij als uw vrouw door haar laten voorstellen aan uw gastheer en bloedverwant, Constantine Weletsky, en gij hebt mij zelf als mevrouw Lenox voorge steld aan het hoofd der Derde Sectie het hoofd der geheime politie 1" „Wat - bedoelt gij!" Dit was een snikkende zucht, half ongeloof, half wanhoop. „Ik bedoel baron Friedrich, den man, van wien gij dacht, dat hij president van de lijn was, omdat de spoorwegbeambten zoo onderdanig voor hem bogen," vervolgde zij, op spottenden, dochovertuigendentoon- Baron Friedrich, die mij de hand kuste en mompelde: „Zoo jong en al grootmama," Myn hemel I wat bedoelde hl) daarmee? Had hy arg waan riep zij en haar bleeke lippen trilden. Toen ging zij met den moed der wanhoop voort: „KomaanWeletsky's groet en her kenning als bloedverwante, en de kus van Prinses Palitzin hebben den ouden glurenden Friedrich van het spoor gebracht. Wat, mij verdenken, een dame, die in hofkringen van het rijk is opgenomen? Ga naar baron Friedrich, vertel hem uw geschiede nis van Dick Gaines, en zie of hy gelooft, dat gy onschuldig zljt!" Tot dusverre had ik haar als ge hypnotiseerd aangestaard, doch nu viel ik haar met een akeligen lach in de rede en riep: „Dick Gaines moge eeuwig ver vloekt zijn!" „Scheld niet op oude vrienden," grijnsde zij, in een soort tan spottende razeny,die duivelschgeweeBt zou zijn, hadden er geen tranen in haar stem geklonken. „Vergeef den armen Dick. Ik gebruikte zijn naam om uw ze- nuwachtigen angst te doen bedaren die mij reeds aan de grenzen in on gelegenheid gebracht zou hebben. Wy waren vrijwel op de hoogte van uw leven, eer ik Parijs verliet, maar van uw ouden kameraad wist ik alleen, den naam; vandaar myn onbepaald antwoord omtrent Dick's zuBter, Ma- mie, mevrouw Smith, nu in Mexico wonende; en mijn meisjesnaam Van- derbilt-Astor; als Amerikanen be roemd zijn is het alleen om hun geld. Daarom koos ik den naam, die in Europa het best bekend is." Zy zweeg, haar spotlach werd een zucht en het zonderlinge schepseltje fluisterdeGe loof mij toch dat mijn bedoeling was, onbekend te blijven bij uw familie, u aan het station te verlaten, hier alleen aan te komen en u naar de Weletsky's te laten gaanmaai-toen ik die glurende oogen op mij geves tigd zag, en de zachte stem van den autocraat der geheime politie hoorde mompelenZoo jong en reeds groot mama," toen - durfde ik niet heen te gaan de scheiding van man en vrouw zou te verdacht, te vreemd geweest ztjn. Voor myn veiligheid - en voor de uwe, vond ik het best, om ons in het onvermijdelijke te schikken. (Werdt vervolgd).

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 4