HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste Blad. ss No. 4614 ZATERDAG 29 APRIL 1916 44* JAARGANG Abonnement per 3 mnd. SS ct., franco per post 90 ot., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52f„ „0.85 Modeblad 75 100 „1.25 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 AdvertentlBn van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 7 ct. Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel moer 15 cent. Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Broote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 21 oent. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). April op: onder: op:onder: v.m.:nja. Zondag 10 m. 852 a. 6.60 4.33 7.25 6.40 &60 Maandag Uluadag Woenad. Donderd. Vrijdag Zalordug i 357 7.7 450 754 756 750 8J57 8.28 4.28 7.88 8 6 8.10 4 21 951 4.96 758 8.40 8.60 4.64 „1057 454 750 95 950 6.37 „1158 452 752 9.46 10.6 6.81 - 4.20 754 10,16 10.40 DE OORLOG. De offlcleele legerberichten van 26 en 27 April. Nog steeds heerscht op de ver schillende fronten betrekkelijke rust. Behalve plaatselijke aanvallen en ge vechten bij Verdun, vinden weinig hnlangrjjke verrichtingen plaats. Nu het voorjaar echter reeds gevorderd is, kan men wel aannemen, dat groo- tere bedrijvigheid, het behalen van een gedeeltelijke beslissing ten doel hebbende niet zoo heel lang meer zal uitblijven. Beide partijen verlan gen er hard naar, en hebben het noodig. Van het W e s t e 1 lj k front. Het Fransche avondcommuniqué van den 26sten meldt een voortdu rende beschieting van Avocourt, heu vel 304, Esnes en Montzeville. Een aanval der Duitschera ten N. van Sevones werd afgeslagen. Bij Chape- 1 lotte verloren z(j 1000 man. Verder i groot'e bedrijvigheid der vliegtuigen, j Het bericht van den 27sten meldt de voortzetting van de verwoede be schieting der in het communiqué van den 26sten genoemde punten. Een zwakke aanval der Duitschers bij Vaux werd gemakkelijk afgesla gen. Verder wordt in dit bericht ge meld dat verschillende mededoelingen in het Duitscho legerbericht van den 26sten onjuist zijn. Ten eerste wordt het bij Ville au Bois door de Franschen behaalde succes verzwegen. Verder wordt gemeld dat bij Celles de le en 2e Fransche linie genomen werd. Dit is waar, doch er is vergeten bij to zeggen dat een tegenaanval der Franschen de Duitschers weder ver dreef. Het Duitsche legerbericht van dep 27sten meldt dat de Engelsche ver sterkingen ten Z.O. van Yperen met kracht werden beschoten. Voorwaartsche bewegingen van de Engelschen ten N. van Somme bleven vruchteloos. In het Maasgebied kwam het naast hevige artillerie gevechten alleen links vau de rivier tot werkzaamheid van de infanterie. Met handgranaten op trekkende Fransche afdeelingen wer den teruggeslagen. Van het Oostelijk front geen bijzonderheden. Van het Zuidelijk front. Een Italiaa'nseh bericht van jden 26sten meldt dat, een aanval tegen de stellingen op den -Col dj Lana afgeslagen werd. In de streek vau Selz werden de Italiaansche stellingen met een ver nielend vuur beschoten. Een daarna ondernomen aanval werd echter af- Van Oosten ryksche zijde wordt daarentegen volgehouden dat de loop graven bij Selz hernomen zijn en dat de Italianen deze loopgraven aan een hevige beschieting onderwierpen. Een daaropvolgende aanval werd' afgesla gen. In het Rombon-gebied werd een steunpunt der Italianen genomen. De bezetting, uit Alpenjagers bestaande, werd gevangen genomen. Overigens is de toestand onveran derd. Iii da Noordzee. Berlijn, 27 April. Vannacht hebben onze voorpost schepen bij de Doggers bank een groot Engelsch bewakinga- schip vernietigd en een Engelschen treiler als prijs opgebracht. Zeppelins boven Engeland. Een bericht uit Londen dd. 26 dezer meldt, dat in den avond van den 25en twee Zeppelins aan de kust van Kent werden opgemerkt. Zij gingen even wel niet ver het land in. 1 bom viel in zee. Een Duitsch bericht van den 27en meldt daarentegen, dat de haven en de spoor wegem placementen te Margate werden aangevallen. Ingezonden Mededeeling. Een liilijlti kleur is hit Inkuil vu een slechte serondheid. Men schaamt zich dikwijls een rood en koperkleurig gelaat te toonen. Het gebruik van smeersels en zalven is zeker niet voldoende om die leelijk- heid te doen verdwijnen. Iedereen weet dat alle gebreken in de zuiver heid van de huidkleur, als roode vlek ken, puisten en zweren, enkel voort komen uit een staat van onzuiverheid van het bloed. Er is dus een inwendige behandeling noodig en die met de Pink Pillen is in het bijzonder aan gewezen. De Pink Pillen geven nieuw, rijk en zuiver bloed met iedere gift. AnderzijdB prikkelt hunne versterken de werking de afdrijvende organen, nieren, lever, ingewanden, tot grootere werkzaamheid, zoodat dezen hunne taak beter vervullen, die daarin be staat dat zij de onzuiverheden die in het lichaam opgehoopt zyn, er uit drijven. De behandeling met de Pink Pillen heeft dus zuivering en toevoer van nieuw, rijk en zuiver bloed ten gevolge. Na weinige dagen heeft de kleur haar schittering en haar zuiver heid weergekregen: de algemeene toestand is verbeterd, de eetlust is grooter,de spijsvertering gemakkelijk. Deze zuiverende en versterkende be handeling wordt zeer aanbevolen in de lente, waarin ieder zich meer of minder over uitslag, dauwworm of «aoeeem heeft te beklagen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.76 per doos, en f9.- per zes doozen bij het Hootddepöt der Pink Pillen, Dacoetakade 16, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bij J, ROTGAN8; te den Burg (Texel) bij T. RUIS, en verder bij verechllleade Apotbekere en goede drogisten. De duikboot- en mljnoorlog. Een bericht uit Londen meldt, dat den 25en dezer de Noorsche bark „Carmauian", metende 1843 ton, door kanonvuur van een Duitsche duikboot 55 mijl van de westkust van Ierland in den grond is geschoten. De be manning van de bark ging in de reddingbooten over. De duikboot ging terstond heen. Een boot sloeg om de andere, waar de kapitein en 9 man van de bemanning in zaten, landde aan de westkust van Ierland, bijgestaan door kustbewoners. Hot zoogevecht bij do Engelsche kust. VolgenS Engelsche berichten is het eenige resultaat van de aanval der Duitsche schepen op Loweatoft, dat eenige huizen voornamelijk arbei derswoningen in puin gel- gd zijn. Algemeen spreekt men over 't slechte schieten der Duitschers. Bij een bom bardement van 29 minuten zijn er hoogstens 40 granaten in de stad terecht gekomen. De anderen gingen over de stad, die zich 5 K.M. breed uitstrekt, heen. In een verslag der beschieting, voorkomende in de „Daily Mail", wordt gezegd, dat de groote Duitsche schepen een hevig vuur op de nade rende Engelsche schepen openden en dat daarna het geheele keizerlijke smaldeel oostwaarts stevende. De Duitsche admiraal veranderde echter zijn koers, toen hij merkte dat de Engelsche strijdkrachten in de verste verte niet tegen zijn eigen vijf groote kruisers en vele torpedojagers op konden. Elk oogenblik verwachtten wij zeide een van de toeschouwers te zullen zien, dat onze schepen van het water weggevaagd zouden worden. Onze betrekkelijk kleine schepen trachtten dicht bij de Duit sche reuzen te komen. Een storm van projectielen gierde over het water in hun richtipg, maar onze commandant toonde grooten moed. De Duitsche projectielen vielen allen rondom onze schepen, maar deze antwoordden niet, voor zij de Duit schers goed binnen schot hadden. Telkens troffen zij de Duitsche mon sters. Een keer zagen wij een bundel vlammen uit den schoorsteen van een groot oorlogsschip slaan en een tweede scheen plotseling te steigeron, maar was in een oogwenk weer in zijn vorige positie. Wij konden echter stoom en rook uit een ongewone plaats zien opslaan. Onze schepen werden getroffen, maar konden nauwelijks ontkomen, zoo dicht hagelden de Duitsche pro jectielen op het water neer. De zee werd door de snel loopende schepen en de ontploffende granaten zoo in beroering gebracht, dat zij er uitzag als een meer van schuim. Plotseling zagen wij met een vervaarlijke snél heid een zeevliegtuig uit het Noor den komen. Wij weten niet welke boodschap het bracht, maar in elk geval maakten de Duitschers nu rechtsomkeert en gingen er met groote snelheid in oostelijke en noor delijke richting van door. De toestand In Ierland. Londen, 27 April. In het Lagerhuis verklaarde minister Asquith, dat de toestand in Ierland nog ernstige zijden had. De rebellen hielden nog eenige belangrijke openbare gebouwen te Dublin bezet en er kwamen nog straatgevechten voor. Er waren aanwijzingen dat de weging zich uitbreidt, voornamelijk in het westen, waar krachtige maat regelen worden genomen. De afge zonden troepen waren voldoende om den toestand te beheerschen. Over heel Ierland zou de staat van beleg worden afgekondigd en generaal sir John Maxwell heeft volmacht volgens de krijgswet. De regeering zal een nauwgezet onderzoek instellen naar de oorzaken en naar de verantwoordelijkheid voor Sir Edward Carson zeide dat hij gaarne met Redmond zou samen werken om alles te doen ter onder drukking der rebellen. Redmond verklaarde namens de nationalisten en de overweldigende meerderheid van het Iersche volk een gevoel van afschuw te willen uitspreken voor dezen opstand. In het Engelsche Lagerhuis heeft lord Midleton de regeering op scherpe wijze ter verantwoording geroepen naar aanleiding van de door haar verstrekte mededeelingen over het gebeurde te Dublin. Dinsdag is ons gezegd, zeide hij, dat de overheid baas over den toestand was, [maar volgens mijn inlichtingen waren de opstande lingen op dat oogenblik niet slechts in het bezit van de belangrijkste wijken der stad, maar was er ook geen poging gedaan om hen vandaar te verjagen. Midleton verweet voorts> in het bij zonder de Iersche regeering, dat de beweging te Dublin voor haar gekomen is als een donderslag uit helderen hemel. Hij wilde aannemen, dat het kabiuet te Londen zich met tal van andere kwesties hoeft bezig te houden. Maar de Iersche regeoring wist zeer wel, dat er te Dublin en niet alleen daar, groote genootschappen van Sinn Feiners bestonden, uitstekend bewa pend en uitgerust en aanhoudend geoefenddat ze aanzienlijke hoeveel heden ontplofbare stoffen bezaten, goed geld hadden en dat de regeering heel goed wist waar dat vandaan kwam, dat hun bedoelingen week na week in tal van te Dublin en elders verschijnende bladen zijn kenbaar gemaakt en dat de IorBche regeericg slechts zeer zwakke pogingen heeft gedaan om ze te verbieden. De regee ring, betoogde Midleton, was gewaar schuwd toch gingen alle officieren, die het wenschten, met verlof, niet tegenstaande zij door de politie ge waarschuwd waren, dat ze hun manschappen in de kazerne moesten houden omdat ze te Dublin noodig zouden kunnen zijn. De minister van Ierland vertoefde te Londen, de bevel ende generaal had verlof gekregen Vrijdagavond naar Engeland over te steken. De huidige toestand ia Ierland, zoo zeide Midleton ten slotte, is hoogst ernstig wanneer er niet krachtig wordt ingegrepen. De regeering is niet opgetreden tegen de samen zweerders der Sinn Feins. Nu heeft deze organisatie het tegen de regeering gedaan. Lord Lausdowne beantwoordde lord Midleton en zeide o.m., datMidleton's bewering, dat de oproermakers niet terstond uit de door hen bezette ge deelten van Dublin verdreven waren, niet geheel juist was en na uiteen {ezet te hebben, wat. de overheid na iet uitbreken van den opstand té .Dublin, gedaan had, zeide hij te meenen, dat de mededeeling, dat de overheid den toestand baas was, waarover Midleton gevallen was, den staat van zaken nauwkeurig weergaf. Lansdowne verdedigde ook d6 Iersche regeering tegen Midleton's beschul diging, dat zij alle waarschuwingen "en wind geslagen had. Midleton handhaafde daarop z(jn beschuldiging. Lord Peel vroeg aan Lansdowne, op welk aantal de opstandelingen in Dublin geschat worden. Lansdowne antwoordde: Ik vrees, dat ik daar omtrent geen inlichtingen heb. Ten slotte droDg lord Loicburneropaan, dat Birrell naar Ierland zóu terug- keeren en daar blijven zoolang dé rust er verstoord is. De „Times" verwijt de Iersche regeering, dat zij een dergelijke be weging onder haar oogen heeft laten groeien tot een uitbarsting. Zij heeft waarschuwingen genoeg gehad, doch Birrell heeft goedgevonden, daarop geen acht tè slaan. Ieder, die Ierland kent, heeft het zien aankomen en het is niet aan te nemen, dat 's mi nisters ondergeschikten hem zonder inlichtingen hebben gelaten. Lord Lausdowne "heeft in her Hoogerhuis trouwens erkend, dat men algemeen wist, dat er wat bioeide. De Sinn FeiDers zijn met de voorbereiding van den opstand heelemaal niet ge heimzinnig geweest. Zij wapenden zich, werden gedrild, hielden parades en oefenden zich zelfs in straatge vechten in de hoofdstad. Dat alles heeft de minister toegelaten. Hij heeft zijn ambt - zegt de „Times" - als een sinecure opgevat en was b nooit in Ierland. Het blad raadt hem onomwonden aan, af te treden en plaats te maken voor een krachtiger man. Een bericht van den 22sten dezer, dat dus geruimen tijd in Engeland is opgehouden, meldt nog, dat te Tralee twee personen gearresteerd werden, die betrokken waren by de pogingen om wapens in te voeren. Een auto, waarin drie onbekende mannen zaten, die waarschijnlijk ook bij den wapeninvoer betrokken waren, is des nachts te water gereden, waar door de mannen verdronken. De chauffeur ontkwam. Aangaande Sir Roger Casement weet de „Daily Mail" te vertellen, dat hij Dinsdag in den Tower te Londen is aangekomen, waar hij werd Volgens hetzelfde blad is te Kiel aan boord van een onderzeeér gegaan, die in gezelschap van een, als neutraal (Nederlandsch) koop vaardijschip vermomde, hulpkruiser vertrok. Dit schip had 20.000 geweren, eenige machinegeweren en munitie aan boord. Naar men weet, werd dit schip vermeesterd en de bemanning gevangen genomen. Volgens de „Daily Mail" had de Duitsche commandant het bevel Ingezonden Mededeeling. worm aour 2tQOO gfcon «fcfnd •Is hel Dettó rer«terklngsmic><Jel r Zenuwen en Licheem medegekregen om Casement in geen i jeval mede terug te nemen naar Duitschland. Een ontwerp betreffende den militairen dienst. In het Engelsche Lagerhuis heeft minister Long een ontwerp op den militairen dienst ingediend, dat een onderdeel is vah de politiek die de regeering op 25 dezer aankondigde. Het wetsontwerp-voorziet in het in- diensthouden van de mannen wier diensttijd is afgeloopen en bepaalt dat alle jongelieden dienstplichtig zijn als ze den leeftijd van 18 jaren bereiken. Verdor wordt het tijdperk van zekere uitsluitingen verkort en wordt aan de militaire overheid bevoegdheid ge geven territorialen naar andere troe- pendeelen over te plaatsen. Het ontwerp vond aan alle zijden critiek, deels omdat enkele der oe- palingen unfair worden geacht, deels 'at het slechts een gedeeltelijke poging is om de algemeene politiek door Asquith omlijnd, uit te voeren. De arbeidersafgevaardigde Walsh, die het ontwerp bestreed, zeide, dat hij voor algemeenen dienstplicht zou stemmen, als die werd voorgesteld. Asquith trok met het oog op de algemeene critiek het wetsontwerp in en verklaarde dat hy het besluit der regeering naar aanleiding van den door deze intrekking veroorzaak ten toestand, de volgende week zou mededeelen. 9a Vereenlgde Staten en Dultschland. Opgelost is de kwestie tusachen de twee grootmachten nog niet, maar de verschillende berichten uit Beriyn en Washington wijzen wel uit, dat er gestreefd wordt naar het behoud van den vrede. Vooral is opmerkelijk de ommekeer in de Duitsche opinie. By vroegere jenheden werd er om de protesten van Wilson gelachen, en' zij werden niet ernstig geacht. Thans echter, nti de nota een dreigenden toon aanslaat, is het Duitsche volk zich bewust ge worden, dat er groote belangen op het spel staan, en dat dit is niet hel miDste het van den stand der onderhandelingen sedert eenigen tyd tusachen Amerika en Duitschland gevoerd, absoluut niet op de hoogte as. Ook de pers toont zich veel beza digder. Natuurlijk zlja er eenige bladen, die een grooten mond open zetten over de nationale eer en de vernedering vap Duitschland, doch het uieerendeel betoogt juist dat men zich door overdreven uitbreiding van dergelijke begrippen niet moet laten medeslepen. .Vele vyanden, veel eer", gaat hier niet. op en het zou zeer zeker eeD gevoelige tegenslag zijn voorde Duit schers indien het land met Amerika in oorlog geraakte. intusschen hebbende besprekingen tot nog toe een vry gunstig verloop. Naar uit Berlijn gemeld wordt, is het gelukt de formule te vinden welke de belangen van de Ver. Staten en van Duitschland waarborgt, zonder aan de nationale waardigheid afbreuk te doen. Iu elk geval ziet men zoowel i n politieke kringen alhier als in Aroerikaansche kolonie te Berlijn toestand hoopvoller in. Het standpunt dat de regeering der Vereenigde Staten inneemt ten opzichte van gewapende koopvaardy- schepen, komt, volgens een te V" hington uitgegeven verklaring op het volgende neer. Aan handelsschepen wordt het recht toegekend zich te wapenen voor de verdediging, maar er wordt opgemerkt dat er groot verschil be staat tusachen dit geval eD het krui sen op zee met het doel vy&ndelijke schepen te vernietigen. Laatstge noemde schepen kunnen dan ook geen aanspraak maken op de gast vrijheid van neutrale havens. Schepen die tot oorlogvoerende naties behooren mogen het recht van zelfverdediging uitoefenen, maar zoo zy hiervan gebruik maken, of vluch ten, heeft de vyand het recht geweld te gebruiken en hen tot overgave te dwingen. Os stervende stad. Georg Queri schrijft in het „Ber- liner Tageblad" over een bezoek aan Lens: Voor de breede stad verheft zich een heuvel. Op den rug daarvan ligt een kerkhof. Daar Btaat een militair gedenkteekenDes combattants de Lens aux enfants morts pour la patrie '1870. Twaalf namen staan daar op. Van dezen oorlog echter liggen reeds twee honderd menschen op het kerkhof, arme mijnwerkers, ryke kooplieden door elkaar, zooals de Engelsche gTanaten hen troffen, op straat, in de herberg, in bed. Niet eens de dooden hebben rust Een granaat blaast over de kerk van Saint Leger en over het kanaal en komt in de gewyde aarde terecht. Het praalgraf van do familie Clement Mouton wordt getroffen. Een granaat licht de zware sarcophaag van mar mer op en treft de gebeenten in de eiken kisten daaronder. Op het kerkhof wordt gegraven, getuinierd en gebeeldhouwd. Onz# soldaten sieren de aarde, die hun gevallen kameraden bedekt. In een tuinde het Loretto-monument. Het is ruw, bijna plomp, maar in dit ge bied een teeken van liefde. Vele hon derden kleine kruisjes staan er om heen. Het snijdt door het hart. lederen dag vallen, er granaten op de stad. Misschien twee-, driehonderd soms. Alle kalibers zyn daarbij, tot de 28 centimeter granaat toe, die den tegenstand van drie verdiepingen be- lachelyk vindt, door dikke gemuurde keldergewelven heenslaat en eerstin de diepte barst. Ze ontwricht graniet- blokken, gaat door muren van beton, breekt en verbryzelt. De kinderen loopen schuw en stom rond. Ze spelen niet meer. Het zyn oude kleine menschen geworden. De kelderlucht heeft de huid van hun wangen tanig gemaakt. Een doffe verbazing ligt in hun oogen. Ze ver van de harde lotgevallen, die. hen bezig houden. De voet van Hy- pohte is geheel styf gebleven.. Mar- juerite zal met de linkerhand moeten eeren schrijven, zegt de dokter. O, die leelijke roode schram, die myn broertje op zyn voorhoofd heeft, die gaat niet meer weg. Het houten beeD van den langen Philippe hoort men vijf straten ver op. de steenen klap peren. In vrede ging men hier als men vijftien, zestien jaar. was in de kolen mijnen. In vrede stierf men onder de aarde, in de schachten. Men had nu eenmaal deze wyze van leven in het kolengebied. Nu sterft men op straat, in de huizen. Het is een heel andere tijd. De dood boort niet meer in de aarde, hy heeft zachte vleugels genomen, bromt, ruischt, sist en slaat plotseling toe met een slag van dui zend groote trommels. Dan blaast hy een gryze, een zwarte, een gele rookwolk omhoog, verbergt zich daarin en is verdwenen. Op straat echter ligt een dood menBch en zyn bloed rookt. Duizen den granaten zyn op de stad geval len. Het is merkwaardig, dat de in woners niet allen op de vlucht gaan. Zij willen hun have en goed niet verlaten en de slag, die den buur man trof, is niet hun eigene. Men hoopt en hoopt. Eenmaal moet het toch anders worden. De burgemees ter van Lens heeft onlangs over Amerika een brief naar het Fraa-., sche hoofdkwartier gezonden. Hy vertelt daarin, dat 166 inwoners ge dood of aan hun wonden overleden zyn en 176 gewoud. Hy doet voor stellen, hce men de burgerij zou kunnen sparen. Den len Januari 1b deze brief verzonden. Antwoord l« er niet eekomen en de burgery hoopt verder, hoopt nog steeds op veran dering. Men denkt slechts aan biyven. Wie zal alles meesleepen, wat hy in zijn huis opgestapeld heeft? Dit komt hem iu de gedachte, als hij onder het huilen van de granaten verward en verschrikt aan wegtrekken denkt. De vogelkooi, de strytcplauk, ja zelfs dn groote kast. Zal hy die achter laten Het scheiden i3 moeiiyk. De menschen blijven. Als de Amerikanen maar meer varkensvet zonden of kaarsen en petroleum. In de kelders is het zoo donker. De keldertrappen ayn nauw en slecht. De kinderen vallen en huilen. Vyf, zes menschen ju één bed daar beneden. Een verschrikkeiyke lucht. De oude neef hoest den geheelen nacht. Daar buiten huilt weer een granaat. Steeds weer een andere. Dc moeder bidt voortdurend luider, tot de kinderen alleen nog haar stem hooren. Dan bedaart eindelyk het geraas daar buiten, de kinderen slapen in, maar de moeder ligt wakker.-DaD komt de zon weer. Men loopt naar licht en lucht. De oude neef duizelt en hoest. Hoe lang nog vraagt hy. De pastoor heeft een groot gewelf gevonden, waarin hy zijn schare ver zamelt. De kerk is erg beschadigd. De toren Btaat nog eenigszins. -De muren steken omhoog, van het dak is ook nog wat over. Maar overal puinhoopen, flardeD, scherven. Kom niet te dicht by het ontzagiyk ge bouw. Steeds door schudt het nieuwe puinhoopen af. Veel huizen zyn uit elkaar gescheurd. Het plaveisel is gebrokeD. Geen straat zonder treffer. En er zijn dozynen straten en men komt in twee uur niet door de ge heele breed uitgestrooide-stad heen. De trottoirs zyn opgewoeld, tegels, betonplaten en zandzakken dekken de kelderluiken en willen de gra naat afweren, die uit het zuiden komen kan, uit het noorden of uit het westen. Overal 'staat de Engel sche kanonnier Een bomaanslag te Athene. Athene, 27 April. Een bom, die des nachts op de trap van de Bul- gaarsche legatie tot ontploffing werd gebracht, veroorzaakte een gat van 40 cM. diepte en 80 cM. breedte. De ontploffing was buitengewoon hevig. Alle vensterruiten van het gezant schapsgebouw en de ruiten in de omgeving z(jn verbrijzeld. De Bul- gaarsche gezant verklaarde den ver tegenwoordiger van het Woiff-bureau, dat hy het onmogeiyk achtte dat deze aanslag door Grieken zou zyn ge pleegd. Een tweede bom, die niet ontplofte, is door do politie in beslag imen. De autoriteiten treffen ömvangryke maatregelen van voor zorg om nieuwe rustverstoringen van met de Entente sympathiBeerende kringen te verhinderen. Een ontploffing. Den 2en dezer heeft er in een kruitfabriek in Kent een ontploffing plaats gehad, en thans wordt de om vang van de ramp bekend gemaakt. Er zyn 106 man gedood en 66 gewond. De meeste menschen zijn gedood terwijl zij hulp verleenden. PLAATSELIJK NIEUWS. Chambly-avond. Zondag zal in het „Casiüo"-gebouw een groote voorstelling gegeven wor den van moderne wónderen door Mr. Chambly. Het belooft een hoogst be langwekkende avond te worden, te oordeelen naar wat wy in ons toege zonden recenties uit binnen- en buiten landsche bladen over het kun Den van dezen kunstenaar lazen. Dit kunnen moet aan het wonder baariyke grenzen. „Het Nieuws van den Dag" schryft hieromtrent De voorstelling van het echtpaar Cbambly—Kardec grenst aan het won derbaariybe. het meest raadselachtige. Al wat op dit gebied al aiuds zoo laig j jezien was, al wat later zich noemende llusiornisten al voor wonderen ver richtten, dat alles woidt weer door deü höer en mevrouw Chambly— Kardec overtroffen. „Het Handelsblad", „De Telegraaf", „De Nieuwe Courant" en „Het Vader land", al deze groote bladen schiy ven met zeer veel waardeering over den heer Chambly en roemen zijn won- derbaarlyke prestaties. Lazing van dan Haar W. C. van da Volkara. De heer W. C. Van de Volkere, die eenigen tijd geleden demonstraties hield met vloeibare lucht, vervolgde gisterenavond in de Marine cantine zyn serie voordrachten door eene verhandeling over strèlende materie, radium en radio-activiteit „Verhan deling" is niet zoozeer het woord; over de eigenschappen der stralende materie zou alleen reed3 eene gansche reeks van voordrachten zyn te hou den; het was meer een prettige, onderhoudende causerie, die de spr. hield over deze interessante onder werpen. De heer Van de Volkere, men weet het, ia een selfmade-man. De groote liefde tot de natuur en haar geheimen was het, die hem aanleiding gaf die te doorvorschen, en het is ongelooflyk, wat de heer Van de Volkere daar uithaalt. Niets is hem onbekendhy spreekt met evenveel gemak over de werking der cinematograaf, over de draadlooze telegrafie, dan over kleur en- pbotografie en' Röntgenstralen. Stralende materie! Wy kenden slechls vloeibare, gasvormige en vaste suffen, maar er zyn er ook, die geen dezer drie eigenschappen bezitten, en die toch wel degeiyk stof, materie, zyn. Nieuw is ze niet, reeds Faraday schreef er in 1817 over. Hy noemde toestand waarin deze stof ver keert, de vierde aggragatie toestand der stof en veronderstelde, dat hier sprake was van een extra-gasvormi- gen toestand. Eerst in 1879 zou air William Crookes de waarheid dezer stelling komen bewijzen. Den heer Van de Volkere na te vertellen, - wy zien er -geen kans toe. Hij toonde door verschillende proeven aan, dat de stralende materie geheel andere eigenschappen bezit dan gewone licht- of warmtestralen. Van die verschillende eigenschappen besprak en demonstreerde hy er een tweetal; n.L de fluorescentie en de phosphorescentie,die zy wekt. Fluores centie en phosphorescentie zyn wante eigenschappen; de eerste is niet biyvend, de laatste, zooals men weet, wel (althans eenigen tyd). De spr. toonde met een Geislersche buis hoe fluorescentie door andere stof heendrong, waarop gewone lichtstra len absoluut onvatbaar zyn. B.v. een zwart schoolbord van eenige centi meters dikte, geplaatst tusachen de lichtbron en het van speciale materie vervaardigd te verlichten voorwerp, verhinderde geenszins die verlichting bewijs, dat hier niet van „lichtstra len" in den eigenlyken zin sprake kan zyn. Ook de phosporescentie van voor werpen kregen we te zien. In ver band hiermee verhaalde spr., hoehy voor 't eerst op de gedachte was ge komen X-photos door middel van zinksulfide te maken. Het vereischte in 't begin der X-atralen-wetenschap altyd eenige minuten om opnamen te doen en by zenuwachtige patien- teD, die niet stil konden zitten, le verde dit steeds bezwaren op. Spr. las toen, dat met zinksulfide dezelfde resultaten konden worden bereikt, maar het gewone zinksulfide bleek, in haar amorfen poeder-) toestand, niet radioactief. Eerst nadat dit ge kristalliseerd was, bleek het bruik baar en kon het, onder de gevoelige plaat gelegd, voor Röntgen-moment- opDamen worden gebruikt. Later is de Röntgenologie volmaakter gewor den, zoodat men thans met Röntgen, toestellen reeds momentopnamen kan maken. Gedemonstreerd werd met radio actieve stoffen, en met een eenvou dige proef toonde spr. aan hoe de infra-roode kleuren van het spectrum de ultra-violette opheffen. Ook toonde by aan hoe de radio-actieve stof zich dB in rechte lyn uitbreidt, allos door middel van glazen retorten en buisjes, die hy aan zyn inductie klos schakelde. Na de pauze behandelde hy het radium. Hy ging de geschiedenis hiervan na; de ontdekkers waren, zooals men weet, het echtpaar Curie, die in de pechblende, het pek erts, deze merkwaardige eigenschap von den, en er, tenslotte het radium, deze uiterst kostbare stof, uit wisten te halen. Hy vertelde van de merk waardige eigenschappen van het ra dium, van haar onultputtelykeenergie, van de toepassing hiervan in de ge neeskunde en by onderzoek van dia manten etc. Hy beschreef ons de eeuwigdurende klok, die door middel van radium kan worden in bewe- l gebracht, en vertelde, tenslotte van de emanatie van radium, waar door het mogeiyk is radioactiviteit aan verschillende dingen mee to Kortom, het was interessant, leerryk en veelzydig. En noode hoorden wij het klokje der gehoorzaamheid, dat aan alles een einde maakt. De Cantine was goed gevuld. Dtgboak un tan Njsuwedieper. 24 April. 2916. „O foei," zuchtte myn vrouw, die moeizaam den kinderwagen door het mulle zand trok, terwyiik mijn oudsten spruit, die erin was biyven steken te voorschyn haalde, „o foei, ik kan niet meer." „Ende desespereert niet!" wa» myn antwoord. „Was hier vroeger," informeerde myn vrouw verder, „niet een weg „Inderdaad, kindlief, in het vóórhis torisch tyd vak, dat eindigt den eersten Augustus 1914, was hier een weg. Ja, zelfs nog een jaar later bestond, naar wy uit betrouwbare bronnen weten, dit voetpad; het was bestraat met klinkersteenen. Toen is, naar geschiedscbryvers uit die dagen be richten, omstreeks half Januari van het jaar 1916 precies duizend jaar geleden een groote stormvloed gekomen, beeft aan het strand te Huisduinen verschillende veranderin gen gebracht, en hoeft o.a. ook het bewuste wandelpad, loopende van de halte der tegenwoordige electrische tram tot op den hoek by debattery, onder het zand bedolven. Zóó dik lag het zand hier, dat mensch en dier slechts moeizaam voortkonden, dat kinderwagens bleven steken „Precies als nu," zei myn vrouw. „En dat het voetpad een duinpad geworden was." „En lieten de autoriteiten dien toestand zoo vroeg mijn vrouw. „De autoriteiten lieten dien toestand bestaan," antwoordde ik. „Toen de eerste mooie dagen kwamen, en de Nieuwediepers van toen naar het strand wilden gaan lucht happen, bleven alle aanstaande Nieuwediepers in de kinderwagens steken." „Sn dat is zoo gebleven tot den buidigen dag?" „En dat is zoo gebleven tot den buidigen dag." Hier viel onze jongste zuigeling, •die genoeg had van het in den wagen zitten, ons in de rede, en ons gesprek knapte af. Ingezonden mededeeling. Virgittiglng van het bloeit. Jr k gun verontschuldiging voor als gyj er self aanleiding toe geeft. Overvloed van urinezuur in het bloed is een kwaad ding. By sommige meDschen vormt zich tweemaal zoo veel urinezuur als by anderen. Het ontstaat gedeeltelijk uit vleesch en andere sterke voeding, gedeeltelijk uit weefsels van het lichaam by in spanning. Slachtoffers van urinezuur zyn rheumatïBch, zenuwachtig, slecht ge humeurd, achterdochtig, lijden aan hoofdpyn, zyn soms duizelig of wor den gekweld door plotselinge, vreemde pyn. Zy worden te spoedig oud en na verloop van tyd ontwikkelen zich hartkwalen, niergruis, verharding der aderen, waterzucht of de noodlottige Bright's ziekte (chronische uieront steking). Neemt uw maatregelen by het eer ste teeken van urinezuur-kwalenwant urinezuur is het kwaadaardigste ver gift, dat aap de wetenschap bekend is. Eet weiDig vleesch en niet te veel van hetzelfde voedBel. Drinkt melk en water. Neemt voldoende lichaams oefening en rust, en slaapt meer. Ge bruikt Foster'a Rugpijn Nieren Pillen om de verzwakte nieren te herstellen en verschaft aan deze organen de uoodige hulp om hen in staat te Btellen het urinezuur uit het bloed te fil- treeren. Foster'a Rugpyn Nieren Pillen ver- wyderen het urinezuur en andere nier giften, de gewone oorzaak van nier steen, blaasontsteking en rheumatiek, en zij helpen het opgehoopte water b(j waterzucht af te voeren. Dit ge neesmiddel werkt alleen op denieren en blaas. Te Den Helder verkrijgbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel A f 1.76 voor één, of f 10. - voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen; wei gert elke dooBdle niet voorzien ia van nevenstaand handelsmerk. (58)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1