HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste Blad. De Pink Pillen No. 4617 ZATERDAG 6 MEI 1916 44* JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 et., franco per post 90 ot., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52^ „0.85 Modeblad 75 100 1.25 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent. Elke regel meer 7 ct. Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elks regel meer 15 cent. Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote lotters en cllché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2h cent Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). S!£ Mei op: onder: op: onder: v.m.:n.ai. Zondag 7 m. 7.36 m. 0.9 4.19 7.85 10.60 11.20 Maandag 8 8.44 0.96 4.18 7.36 11.20 11.66 Dinsdag 9J56 1.— '4.16 7.87 11.66 - WoenBd. 10 „11.8 1.18 4.16 7.88 0,40 0.46 Dondend. 11 a. OM 1.83 4.14 7.39 1.40 1.60 Vrijdag 12 1.88 1.47 4.18 7.40 2.60 3.- 2aterdag 18 2.49 2.- 4.11 7.42 4.- 4,10 DE WEEK. 2 Mei. Enkele dagen geleden is te Vlis- singen een thermometer-stand van 29°9 Celsius waargenomenhooger dan men daar ooit het kwik zag rijzen. Dit was een op zichzelf staand gevalvolstrekte windstilte en plaat selijke gesteldheid brachten 't teweeg. Elders in den lande was 't niet zóó heet. Maar toch, plotseling scheen de midzomer-1911 teruggekeerd. Door zichtige en laag-uitgesneden blouses, stroohoeden, flanellen pakjes, over stelpende vraag naar „kwasten" (ik bedoel den verfrisschenden citroen drank) brachten ons in het „volle seizoen". Terwijl ik dit schrijf, is de lucht grootendeels bedekt door lich- teljjk-dreigènde wolken en er waait een meer dan verfrisschend windje. De warme dagen z(jn voorloopig achter den rug, en de ongeluks profeten, waarvan 't tegenwoordig wemelt en krioelt om ons heen, zo voorspellen reedste onzer aanmoe diging en verheuging, dat we nu wel „adieu tot 1917kunnen zeg gen tot den echten zomerTrek ken wij ons van die jobsiaden niets aan. W(j leven weten w(j allen in de periode der zeer-schrille tegen stellingen. Straks gaat de zon weer stralen en gloeien. Verheugen we ons „im wunderschönen Monat Mai" te zijn en trachten wij in 't heerlijk schouwspel der al-meer ontluikende natuur vertroosting te vinden voor d"e peillooze ellende, waarvan wij sinds Augustus 1914 uur na uur hooren; voor de wereldramp, die nu in haar tweeen-twintigste maand van dood en verwoesting is getreden. Dr. Kuyper, wiens profetien lang niet altyd rooskleurig zijn, heeft op zyn terugweg van Boedapest naar Patria in een zooveelste vraaggesprek, dat de oud-premier zich liet welge vallen,- verklaard, dat z. i. de terug keer van den Vrede „onmogelijk meer veraf kan liggen". Moge ditmaal het woord van den leider der Neder- landsche anti-revolutionairen (want dat is dr. K. toch nog steeds!) snel en ten volle worden bewaarheid I Terwijl we nog midden in het gloeiende April-Mei-zomertje waren, werd de „Zomertijd" geboren. In den nacht van Zondag op Maandag j.1. is 't plots een uur later geworden. En in de groote steden was een eerste gevolg, dat de „plakkers" op de terrassen \öer café's een half uur vroeger dan gewoonlijk huis-toe moesten. Althans, waar de „Polizei- stunde'ytklokje van-gehooizaamheid, halfeen na middernacht is. Overigens passen wij ons reeds wonderwel tot den Zomertijd aan, en men mag ver wachten, dat we er op 30 September a.s. met zekeren weemoed afscheid van zullen nemen. Zonder dat wij 't eigenlijk bespeuren gaan w(j het oude spreekwoord gehoorzamen van den morgenstond, die „goud in den ipond" heeft, terwijl we althans de meesten - op behoorlijken tijd bedwaarts tijgen. De eenige, die tot- dusver iets tegen den Zomertijd had was senator Dojor, die er nadeel voor den landbouw van ducht, in verband met vroeger tijd van dor- Ingezonden mededeellng. Het geheim^van^een frisschen ouderdom. De mannen, en misschien nog meer de vrouwen, geven gemakkelijk toe aan ontmoediging wanneer zij den vijftig- jarigen leeftijd voorbij zijn. Indien, om de een of andere reden, hun gezondheid te wenschen overlaat, beklagen zij zich, maar laten na zich te- verzorgendat"is onnoodig, zeggen zij, wij zijn te oud! Nochtans is de man zoowel als de vrouw op vijftig jaren nog vol weerstandsvermogen en in dien z|j zorg weten te hebben voor hun gezondheid en hun levenswijze \goed inrichten, kunnen zij nog heel wat vreugde in het leven vinden. On derhoudt uw bloed rijk en zuiver, leeft matig en betracht de regelen der hy- giöne, is heel het geheim van een frisschen ouderdom. zijn een onvergelijkelijke, hersteller van het bloed. Zij zijn gunstig voor iederen leeftijd; zij geven bloed en krachtenen zetten de werkzaamheden aan der organen die door den leeftijd, door werken of door overmatig genot zijn verzwakt. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a- f 1.75 per doos, en f9.- per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat en H. W. ZEGEL, Kanaalweg te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. RUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede •rogisten. schen. Ook hij legde zich iotusschen bij het in-aller(jl door de Staten Generaal in veilige haven gebrachte ontwerpje neer; zoodat men veilig hier wijlen Oom Paul's blijmoedig .Alles zal rog kom" mag toepassen. Is hetzelfde .optimisme gerecht vaardigd wat het belangrijke ontwerp betreft, waarvan ons Parlement op 2 Mei in zijn dagzittingen de behan deling hervatte?... Op Vrijdag 28 April 1916 was het ODtwerp Ouder domsrente, zooals de politieke meer derheid der Tweede Kamer dat wenscht te zien, feitelijk vastgesteld. De verlaging van den leeftijdsgrens tot vijf-en-zestig jaar, door minister Lely onaannemelijk verklaard, terug genomen; de bedeelden in het ont werp begrepen, zonder hoofdelijke stemming na minister Van Gljn's nadrukkelijk en waarschuwend Con tra-advies. Wat zal nu is de groote vraag, het lot zijn van dit ontweïp? De vraag schijnt- naïef, op de grens van 't onnoozele „uaar den bekenden weg vragen". Natuurlijk de Eerste Kamer, met haar Rechtsche meerder heid, zal 't verwerpen. Durft iemand daar nog een seconde aan twijfelen De Senaat durfde 't niet aan schoon hij misschien wel gewild had mr. Ort's tweede Eedswot af te wijzen. Maar h6t Staatspensioen „slikken" Wie. zich deze .illusie maakt, blijkt daarmee een vreemdeling te zijn in het Jeruzalem der politiekeriiEn toch: W® krijgen nog de Juni-ver- kiezingèn voor de Provinciale Staten, als „voorspel" van den grooten, hef- tigen kamp in Juni over een jaar. Ook hier doet degeen, die eene Link- sche zege hoopt goed zich te houden aan het oude omzichtige recept, waarschuwend tegen het verkoopen van de huid voor-en-aleer de beer-is geschoten. Maar toch, herzeg ik, - verrassingen zijn niet uitgesloten, 't Ktm wezen, dat er een dusdanige bres werd geschoten' in de senatori- ale veste, waarboven de Rechtsche vlag wappert om van bestorming en inname nu niet te gewagen, dat de heeren, onder den verschen indruk van den onderganen schok, wat „omzichtig" werden Maar ik geef dadelijk en grif toe: de kans, dat de moeizame arbeid, door het Parlement aau de Ouder domsrente gewijd, gelijk zal blijken te wezen aan „monniken-werk"ze is uitermate groot. En minister Van Gijn behoeft waarlijk nog niet te be peinzen, van welken aard de nieuwe belastingen ter dekking van de meer dere uitgaven, door de inschakeling der bedeelden berokkeud, zullen zijn, waarmee Z. Exc. reeds dreigde Doet de Senaat den verrichten Parlements-arbeid te niet gelijk te voorzien is dan zal Links slechts een niet te versmaden wapen machine de guerre" hebben ge smeed, dat in raidzomer-1917 dienst zal moeten doen. Vele weken van harde inspanning onzer Binnenhofsche vaderen volgen nu. Een reeks van ontwerpen ligt te wachten en dé „legislatieve kost" is waarlijk niet voor „zwakke m:igen", als „luchtige hors d'oeuvres" of toespijs te beschouwen. Na een langen, zwaren dag van Ouderdoms rente-bespiegeling volgen nu (om te beginnen) avondjes, genoegelljk ge wijd aan Molest-verzekering en Oor logswinst-belasting. Majoor van Twist noemt dat al-grommend „afjakker- systeem". En de grijze mr. Lohman stuift toornend op over zulk de Kamer leden „als schooljongens behandelen". Dat de Kamer aan een „krachttoer" bezig is: niemand zal 't betwisten. Edoch: deze tijd eischt van ons allen groote, zware offers. Voor sommigen is het bruinbrood moeten eten reeds „heel wat". Wie over dergelijke nietigheden pruttelen, mogen den ken aan wat de gemobiliseerde!!, wier periodieke verloven nog steeds niet worden verleend, te verduren hebben. Zij mogen, ook, eens „pieke ren" over de ellende, door den wa tersnood, thans geweken, berokkend, en welke ramp thans in Noord- Holland gevolgd wordt door de mug genplaag, waaruit het monster der Malaria kan vermoedelijk zal voortspruiten. Voor mopperaars en pruttel tongen blijft tenslotte nog steeds de herinne ring, tot 't herkrijgen van hun levens moed en bereidvaardigheid om ook zware lasten te torsen, aan 't feit, dat we nog altijd buiten den wereld brand staan. Zoodra er een nieuwe scheepsramp wordt gemeld drukken de Angst- meier's zich de ooren sidderend dicht en roepen klappertandend: „Nou komt 't I" Maar minister Loudon en zijn ambtgenooten blijven kalm en koel bloedig op de commando-brug staan. De voorspelling, dat Duitschland zeker in de huidige verhouding tot de Ver. Staten, met het „Tubantia" onderzoek geen „bijzondere haast" zal maken ze zal wel worden bewaarheid. En vaststaat, dat onze Regeering sinds Aug.-'14 al heel wat .„bittere pillen" heeft moeten slikken. Sommigen ontsteken nu en dan in verontwaardiging over dat „laksché" en „slappe" van Nederland's houding tegenover gevallen, waarin brute macht boven recht wordt geplaatst. Die toorn is zeer zeker begrijpelijk. Maar zelfbedwang, dat „zelfrespect" niet prijs geeft, - 't is per slot.van rekening schooner. Sommigen betwisten dat. Maar zij behooren tot de stuurlui, die aan wal staan Eu ook deze soort van lieden vindt men thans in overrijken getale! Mr. Antonio. DE OORLOG. De officieels legerberichten van 3 en 4 Mei. Van het W e s t e 1 ij k front. Voor Verdun zijn de rollen zoo langzamerhand omgekeerd. Reeds eenigen tijd bepalen de Duifcschers zich tot het defensief. Zelfs de verslagen van de Duitsche oorlogscorrespondenten laten ondub belzinnig doorschemeren, dat het Duit sche. offensief tegen Verdun tot het verleden behoort. De Duitschers gaan voort zich te beperken tot de verdediging tegen de tegenaanvallen der Franschen en de Franschen winnen gestadig, door opeenvolgende "plaatselijke voordeelen eenig terrein, waardoor zij nu reeds de bedreiging van den Mort Homme (.95) aanzienlij^ hebben weten te ver minderen. Zoo zal het voor Verdun nu wel eenigen tijd blijven voortgaan. Men heeft na het tot staan komen van het Duitsche offensief voor Yperen en na het einde van het offensief der Franschen in Champagne iets derge lijks aanschouwd. De aanvaller, die zijn doel niet heeft kunnen bereiken, vermindert zijn druk; de toenemende druk van den verdediger, die hem in staat heeft gesteld den aanval af te weren, werkt na en brengt hem langzamerhand een deel van het ver lorene weer in handen, waarna vol komen stilstand intreedt. Dan wordt het afwachten welke partij het initiatief zal nemen voor een offensief.- Dat dit eerstdaags staat te gebeuren is zeer zeker te ver wachten. Indien niet van de Duitschers dan toch van de geallieerden. Want al hebbeu de Duitschers door hun aan val op Verdun de geallieerden ge dwongen groote troepenafdeelingen daarheen te zenden, en het door hen aangekondigde voorjaars-offensief voorloopig uit te stellen, meer dan dit is er niet bereikt. Echter zullen de Duitschers ook zoeken naar een punt in het front waar met kans op succes zal kunnen worden aangevallen. En met hun voortvarendheid op dit punt, reeds meermalen in dezen oorlog getoond, is het ook niet onwaarschijnlijk dat zij er lang mede zullen Wachten. In het Fransche communiqué van den 4en wordt medegedeeld, dat de Franschen in de streek van den Mort Homme het veroverde terrein beves tigd, en uitgebreid hebben. Woensdag namen zij in een aanval, die in let terlijken zin verpletterend was, de Duitsche stelliDgen ten N. W. e.n links van heuvel 295. Ongeveer 100 Duitschers werden gevangen genomen en 4 machinegeweren vermeesterd. Volgens het bericht van den 4en werd de terreinwinst nog verder uitgebreid. De Duitschers leden bij den aanval der Franschen zware verliezen, vooral tengevolge van de geweldige artilleriebeschieting. Van een loopgraaf gaven zich twee man, do eenigo overgeblevenen van de bezetting, over. Verder artilleriegevechten. Het Duitsche legerbericht van den 4en maakt molding van bedrijvigheid op het front tusschen Armentières en Lens. In het Maas-gebied bereikte het artillerie vuur van weerskanten over dag soms groote hevigheid, ook 's nachts gróeide het daar dikwijls toe aan. Een aanval van de Franschen tegen onze stellingen op den voor hoqgte Mort Homme naar het Westen afloopenden rug is afgeslagen. Aan de Zuidwestelijke helliDg van dezen rug heeft de vijand in de vooruitgeschoven posten stelling voet gekregen. Vaïl het O o s t e 1 Ij k front. Behalve eenige mededoelingen be treffende luchtaanvallen, geen berich ten van beteekenis. De toestand is onveranderd. Het ia waarschijnlijk dat deze periode van stilstand aan het Oostelijk front, ontstaan na het mislukte offen sief der Russen, niet lang meer zal voortduren. In de eerste plaats zullen de Russen het bij deze eene poging niet laten. Maar er schijnt ook wel iets op han den te zijn aan den Duitschen kant. Sedert eenigen tijd toch duiken steeds berichten op over voorbereidende maatregelen voor een offensief van het leger van von Hiüdenburg. Zelfs werd eenigen tijd terug gemeld, dat men in Rusland verwachtte dat ook de Duitsche zeemacht aan dezo ope raties zou deelnemen, en wel in de golf van Riga. De punten, waar, naar men verwacht, de belangrijkste krijgs bedrijven zullen plaats grijpen, zijn de streek van Riga, van Jacobatadt, Dunaburg, Drisviaty, Postavy, Narotsj en Smorgon. Volgens den correspondent van de „Temps" te St. Potersburg, gaat men achter het front met kóortsachtigen ijver voort aan de voorbereidingen voor den aanval. In de Russische bladen komen ver schillende aanwijzingen daaromtrent voor. Zoo heeft men in de eerste plaats de concentratie der Duitsche reserves tusschen Shawli en Ponewesj, welke concentratie zoo goed als voltooid is. Deze opstelling der reserves stelt de Duitschers in staat naar elk punt van het 400 K.M. lange front met gelijke snelheid reserves te zenden. Te Mittau zijn werkplaatsen van Krupp opgericht, teneinde de troepen zoo spoedig mogelijk van munitie te voorzien. Verder is het gebied achter ►het front voorzien van een uitgebreid spoorwegnet. Twee groote lijnen zijn in Polen en Koerland aangelegd, een met normaal, bet andere met smal spoor, die het land in alle richtingen doorsnijden. Zij zijn ingericht voor vervoer van zware lasten, dus ook voor zwaar geschut. Lange reeksen van vrachtauto's loopen geregeld achter het front. Voor deze convooien hebben de Duitschers vaste uurregelingen inge steld, evenals voor het spoor. Over dag staan de auto-treinen verborgen in bosschen, des nachts echter gaan zij met groote snelheid over de wegen. Alle lichten zijn dan gedoofd, alleen de seinlichten branden. De militaire wegen zijn dan geheel in gebruik voor de transporten, en geen voet ganger zal zich er op wagen. Ook de Oostenrijkers hebben ver schillende spoorwegen aangelegd. Ostrowets hebben de Oostenrijkers herschapen in een centrum van oor logs-industrie. De drie spoorwegen die door Polen aangelegd werden hebben alle dubbelspoor. Bij het aan leggen van die lijnen heeft men, ver scheidene topografische moeilijkheden moeten overwinnen, twee tunnels moeten maken en een ijzeren brug over de Weichsel gebouwd. Men ziet wel, de beide Duitsche rijken hebben niets verzuimd voor de verrichtingen, die binnenkort gaan beginnen. Intusschen zal de vijand zoo zegt de correspondent indien zij het eerst tot het offensief zullen over gaan, op ongedacbten tegenstand stuiten. Gedurende den winter hebben de Russen groote erbeteringen aan gebracht in de verdedigingslinie van Duna. De artillerie is versterkt en thans de gelijke van de Duitsche. Vooral is van belang de opleiding van de manschappen die belast zijn met de bediening Air machinegewe ren, die thans geheel op de hoogte zijn van hun taak. Van het Italiaansch-Oosten- r ij k 3 c h e front. In het Italiaansche communiqué van den 8en wordt behalve van ge- schutgevechtea slechts melding ge maakt van afgeslagen aanvallen der Oostenrijkers op de stellingen in den Tonale-pas en op Tofana. Aan de Isouzo was het rustig. In het Oostenrijksche bericht van den 4en wordt melding gemaakt van een aanval van een Italiaansch lucht schip op Laibach en Salloch. Op den terugtocht werd het luchtschip be schoten en geraakte het in gevecht met Oostenrijksche vliegtuigen. Hot luchtschip werd in brand geschoten en viel bij Görz als een wrak neder. De vier inzittenden waren dood. Van het R u 3sisc h-T u rksche front. Van Russische zijde wordt gemeld dat een aanval der Turken in de rich ting van Baiburt en een in de rich ting van Erzindjan afgeslagen werd. geen verandering. De duikboot- en mljnoorlog. Volgens een Engelsch bericht is de Fransche vischschoener „Bernadette" is op 1 Mei in den Atlantischen Oceaan door een vijandelijke duikboot in den grond geboord op 150 mijlen van de naastbljzü'nde kust. De be manning van 34 koppen ontkwam in de 3loepen. Er zijn 8 man van op gepikt. In do Adrtatlsche zee. Van Oostenrijksche z\jde wordt medegedeeld, dat Woensdagmiddag een torpedoboot-flottilje bij de monding van de Po vier vijandelijke torpedo jagers ontmoette. Er ontspon zich een vruchteloos vuurgevecht oplangen afstand, daar de grootere snelheid der vijandelijke schepen onze torpedoboo ten geen kans gaf hen te naderen. Verscheidene vliegtuigen hebben aan het gevecht deelgenomen, en de vijandelijke schepen met machine geweren beschoten. Russische troepen In Frankrijk. Nog steeds komen nieuwe transpor ten Russische troepen te Maraeille aan. Ook Donderdag arriveerde weer een Russische afdeeling. Luchtaanvallen op Engeland. Een Zeppelin vergaan. Het Duitsche offlcieele bericht be treffende de luchtaanvallen in den nacht van 2 op 8 dezer gedaan op het midden- en Noordelijk deel der Engelsche Oostkust, is in strijd met het Engelsche bericht, dat ons reeds gemeld heeft, dat slechts in één plaats beteekenende schade werd aan gericht. Het Duitsche bericht (d.d. 4 Mei) luidt: Een eBkader der marine-luchtsche pen heeft in den nacht van 2 op 3 Mei het middelste en Noordelijkste gedeelte van de Engelsche Oostkust aangevallen en daarbij fabrieken, hoogo vens, spoor weg emplacemen ten bij Middlesborough en Stockton, indu- strieele inrichtingen bij Bunderland, de versterkte kustplaats Hartlepool, de kustbatterijen t.en Z. van de rivier de Tees en Engelsche oorlogsschepen aan den ingang van de Firth of Forth ruimschoots en met zichtbaar goeden uitslag met bommen bestookt. Alle luchtschepen zijn, ondanks een hevige beschieting, in him havens terug gekeerd, behalve d"„L20", die ten gevolge van een sterken Zuidenwind naar het Noorden afdreef, op zee in nood kwam en bij Stavanger verlo ren ging. De geheele bemanning is gered. (Volgens een bericht'uit Londen werd zij geïnterneerd). Op den middag van 3 Mei heeft een van onze marine-vliegtuigen een Engelsche kustbatterij bij Sandwich, ten Z. van den mond van de Theems, en verder het vliegstation ten W. van Deal met succes aangevallen. Ook in de Oostzee was de werk zaamheid van onze marine-vliegers levendig. Een eskader watervliegtui gen bestookte opnieuw het Russische linie-schip „Slawa" en een vijandelijke duikboot in de Moon-sonö met bom men, waarbij treffers waren. Een vijandelijke luchtaanval op ons kuststation Pissen heeft geen militaire schade aangericht. Verder wordt nog gemeld dat een Duitsche duikboot aan de Vlaamsche kust een Engelsch vliegtuig neer schoot. De inzittenden werden door een vijand6lijken torpedo-jager gered. Een bericht uit Stavanger meldt nog dat het luchtschip Donderdag morgen tegen 10 uur boven het Zuidelijk deel der kust, dicht bij het land werd waargenomen. Het vloog langzaam, naderde steeds meer de kust, 'tot voorbij de Hafsfjord, waar het op het water neerstreek. De Zep pelin was blijkbaar beschadigd. Van Molde uit werd gepoogd hulp te brengen. Nader wordt gemeld, dat de Zep pelin tegen een rots is gestooten. Het achterschip van den achtersten gondel brak dadelijk en stortte neer. Redding waB onmogelijk. Het lucht schip brak midden door en stortte in de Hafsfjord. Een torpedoboot, die langs de kust voer, redde de bemanning. Het vol slagen wrak geraakte luchtschip dreef in het Westelijk deel van de Hafsfjord dicht bij de monding in zee. Donderdagmiddag is de L 20 ton Westen van de Hafsfjord aan land gedreven en daar verankerd. Ze wordt door militairen bewaakt. Spionnaga op hat oorlogsterrein. In1 de „Evening Standard" vertelt A. R. Williams eenige belangwek kende geschiedenissen omtrent de spionnage op het oorlogsterrein aan het Westelijk front. Het is natuurlijk zeer moeilijk over een zoo uitgestrekt front, dat bovendien door zoo dicht bevolkte streken loopt, bewoond door lieden die tot allerlei natiën behoo ren, nauwkeurig op de bewegingen van iedereen te letten. In iedere stad en in ieder dorp komen dan ook spionnen voor, die die plaats tot ter rein hunner werkzaamheid hebben, gekozen. Er is in Belgis ook nog eou klein deel der bevolking dat pro- Duitsch is en dat deel helpt de spion nen en geeft daardoor de Franschen, Eugelschen en de loyale Belgen han den vol werk. Daar waar militairen en burgers voortdurend in nauwe aanraking .met elkander komen, kan iedere vluchteling, melk verkooper, markt koopman of ieder zijner klanten, koetsier of koffiehuisbezoeker een spion zijn en onopgemerkt zijn ellen dig bedrijf uitoefenen. De vijand maakt ook van honden en duiven gebruik. Vooral honden werden zoo vaak als overbrengers van berichten gebezigd, dat het legerbestuur ten slotte er toe is overgegaan, om iederen losloopenden hond te laten neef- schieten. Vooral de artillerie-stellingen zijn het doel van de meeste ^pionnen. „Op zekeren dag' verscheen er een landbouwer met een ploeg, zonder dat men wist waar hij vandaan kwam en begon een veld dat slechts één veld van een batterij aflag te beploe gen. Hij deed dit werk als een ge oefend landbouwer en de Engelsche soldaten namen geen notitie van hem. Hij ploegde dat veld af. Achter akker, waar de batterij onzichtbaar was opgesteld lag een groot, onbe werkt veld. Op zekeren avond, tegen het invallen van de schemering, ver scheen de eenzame landarbeider met zijn gereedschap in dat veld en begon het te ploegen. Hij ging eerst weg toen het geheel donker was. Den volgenden ochtend, bij het krieken van den dag, verscheen er een Taube vlak boven de batterij en en liet daar rookbommen op vallen, Onze vliegers stegen op en verjoe_ de Taube, maar spoedig daalde een van hen en bracht den batterij-kom- mandant Verslag uit. Hij had nl. het volgende gezientwee voren in het aangrenzende veld, die tezamen een Y vormden wezen precies de plaats aan waar de batterij lag. Vóór die dag verstreken was, had de Duitsche zware artillerie die vernield. Met zulke mogelijkheden heeft men reke ning te houden." De schrijver geeft bovendien nog de volgende beschrijving van een spionnage-geschiedenis, waar ook een vrouw b(j betrokken was. „Er was een lange, glooiende weg, in het gezicht van den vijand, maar waarvan wij zeer weinig gebruik maakten, zoodat de vijand dien nooit onder Vuur nam. Nu was er een groote munitie colonne onder weg en wij achtten het veilig die 's nachts den heuvel af langs den bedoelden weg te laten trekken. Toen de ondergaande zon den weg bescheen en alles scherp deed uitkomen verscheen er een vrouw en wandelde dien langzaam af. Het was een heel gewone boerenvrouw met een groot wit boezelaar voor, een witte doek over het hoofd, en aan den arm droeg zij een mand met geslachte en geplukte kippen, alles netjes met witte doeken afgedekt. Zoo geheel in het wit, moet zij mijlen ver te zien zijn geweest. Nooit te voren was die weg door de Duitschers onder vuur genomen, maar toch werd (le munitiecolonne beschoten en ernstig beschadigd. De vrouw was een helpster van den spion geweest of misschien zelfs de spion zelf. Gebrak aan aaheapsrulmte. In het Hoogerhuis heeft lord Beres- ford het gebrek aan scheepsruimte ter sprake gebracht. Toen de oorlog begon had Engeland 11.858 koopvaar ders van meer dan 100 ton. De ad miraliteit heeft op 2000 tot 3000 be slag gelegd, zoodat er ongeveer 8858 schepen overbleven voos de koop vaardij. Daarvan zijn 860 door den oorlog verloren gegaan, d. i. 10 per cent. Om meer laadruimte te krijgen beval spr. o. m. de vorming van een scheepsbouwers-bataljon aan, naar 't model van het dokwerkers-bataljon. Ook zou het goed zijn als de admirali teit wat zuiniger met koopvaardij schepen omging. Er zijn bijv. 17 groote schepen in de vaart als „nagemaakte slagschepen," een ongerijmde en be- lachlijke klucht. Lord Curzon antwoordde dat Enge land 500 groote schepen voor zijn bondgenooten Frankrijk, Italië en Rusland in de vaart heeft. Het zou hun gaarne nog meer afstaan, maar dat gaat niet, en de hulp, die Enge land hun reeds biedt, is voorbeelde loos en overtreft de verwachtingen m vele onzer bondgenooten. Opmerkelijk noemde spr. het, dat het aantal en de inhoud van de sche pen, die Engeland tijdens den oorlog aan zijn koopvaardijvloot heeft toege voegd, ongeveer even groot zijn als het aantal en de inhoud van de ver loren gegane schepen. De 70 Engel sche schepen die in Duitsche havens liggen, wegen ook zoowat precies op tegen de prijsgemaakte vijandelijke schepen. Curzon beloofde, de raadgevingen van Beresford aan den eersten mi nister te zullen overbrengen. SPORT. Voetbal. H.B.S.1-Hellend I 1-2. Even over 2 uur stelt Holland zich op met eenige invallers en H.B.8. als volgt: - e. Kramer Schut de Voi Y.d, Dueaen Ten Haekes de Qaay Landmaa Hofman Kramer Jr. K.N. H.B.S. mist dus Vos en de Gaay, die door dienst verhinderd zijn. In 't begin is Holland sterker en weet heel spoedig een hoekachop te forceeren, die echter geen resultaat oplevert. Holland blijft, gesteund door den. wind, aanvallen en doelpunt na 10 minuten met een laag schot, dat G. over zijne handen heen in 't net laat gaan. Weer komt Holland op ten en krijgt een hoekschop te nemen als een schot in den hoek door G, wordt corner gestompt. Deze, goed genomen, belandt in 't net zonder door een speler te zijn aangeraakt en dus geen doelpunt oplevert. H.B.S. weet zich te herstellen, waarvan een hoekschop 't gevolg is, die door de Gaay goed wordt geno men; een scrimage voor 't doel ont staat, Landman schiet tweemaal en Kramer eenmaal in, doch steeds voorkomt een Holland-speler een doel punt. N.N. maakt hieraan een einde door èen hard schot langs de keerde kant van de paal. Het spel wordt vlugger, nu eenB is 't H.B.S.-doel, dan weer't Holland- doel in gevaar. B(j een aanval van Holland bewerkt de rechta-binnen den bal met de hand, wat door den scheidsrechter niet gezien wordt, waarvan Holland gebruikt maakt om de daardoor weifelende H.B.S.-achter- hoede te passeer en (0-2). Even later gaat de rust in. H.B.S. krijgt nu 't voordeel van den wind en is dan ook voortdurend sterker. Bijna steeds wordt op de Holland-helft gespeeld. Als de Holland-doelman is uitgeloo- pen denkt ieder, dat de achterstand verkleind zal worden, maar de Gaay schiet naast. Van der Dussen gaat nu mid-voor en Landman spil spelen, terwijl ook de Gaay en Hofman van plaats verwisselen. Het Holland-doel is steeds in gevaar. Kramer mist een opgelegde kans, de Gaay schiet hard tegen den paal en een mooi schot van Van der Dussen wordt door den doelman gehouden. Hofman krijgt een hoekachop te nemen, welke door de Gaay benut wordt (1-2). Telkens komt H.B.S. terug, maar z(j begaat de fout Holland in te sluiten en alle schoten worden of door Holland spelers teruggezonden of gaan juist naast of over de bovenlat, zoodat in den stand geen verandering meer komt en Holland de wedstrijd ge flatteerd met 2-1 heeft gewonnen LANGS DE STRAAT. Ovir da nieuwsgierigheid. O Eenige opgeschoten bengels hingen gistermiddag zéér belangstel lend kijkend naar een blijkbaar zeer interessant punt in het water van de Binnenhaven, over de brugleuning bij het Ankerpark. „Misschien hangt er wel 'n lijk an," zei een hunner, op ondanks zijn straat jongens-brutaliteit en ondervinding, toch op eenigszins griezelenden toon. Bij het woord „lijk" begon een voorbijganger ook over de leuning te hangen en omlaag te speuren. Méér volgden. Weldra is de leuning vol. Dan wordt de tweede rij in beslag genomen en de menschen dringen, gluren begeerig over eikaars schou ders in de donkere diepte. En allen kijken, probeeren te kijken naar Iets in het kabbelende water. Nieuwaangekomenen vragen, wor den ingelicht, en lichten op hun beurt Ber anderen in. „Waarachtig, ja, daar drijven ze. ik zag ze eerst niet, maar nou heb ik ze in de gaten." Werkelijk, daar dreven ze: twee schoenen, met de zolen naar boven, netjes naast elkaar. Verder niets bij zonders. Een paar heele gewone schoenzolen, een eindje boven het oppervlak. Rustig dreven ze daar, nauwelijk» van hun plaats komend. Maar 's menschen fantasie ia vrucht baar. ten schoen kan zoo niet drijven als er niet wat onderaan hangt", sprak een vette slager. De omstanders griezelen, nieuws gierig halsrekkend bij dat geheim zinnige iets, dat onder aan die geheimzinnige schoénen moest vast zitten. Intusschen had een visscherman, op den hoek geposteerd, in de gaten gekregen dat er iets aan de hand was. Hij nam aanstonds poolshoogte, klauterde naar beneden, liet zich bedaard zakken in een oud vletje, maakte rustig een stuk touw los en roeide er heen. Do spanning steeg ten top. Maar de man in het bootje trok kalm, met koelbloedig gezicht aan de riemen. En als-ie op de plaats komt waar de twee schoenen dobberen, haalt-ie voorzichtig met een pikhaak een dezer naar zich toe en ontdekt dat beiden aan één touwtje zijn gebonden en dat een steen in het water de rest doet. Op de brug werd verontwaardigd gemopperd van onpasselijke grappen en een lachsalvo klonk onder hen die de zaak humoristisch opnamen. De visscherman zag erg bleek en vloekte en liet de vlet kwaadaardig tegen de palen bonken dat het ervan kraakte en toen-ie weer goed en wel op de brug stond, gingen de nieuws gierige lui gemoedelijk uiteen, ginne gappend over dit gevalletje in de gracht. Ingezonden Mededeellng. Zijt gij mn gezond als do vroom van bot platteland? Zy bewast u, dat vrouwen evtn getond, kunnen syn als mannenals ey willen. Iodien vrouwen in het algemeen niet zoo sterk zijn als mannen, is dit dan niet, omdat zij te lang werken, zich te veel zorgen maken en niet voldoende ontspanning krijgen In sommige streken op het platte land, waar de vrouwen het werk buitenshuis der mannen doen1 en lOBse kleeding dragen, zijn het beelden van gezondheid. Een eenvoudige leefwijze verzekert gezonde nieren, volkomen zuivering van het bloeden geen urinezuur- kwalen. Urinezuur in het bloed (als gevolg van verzwakte nieren) ver oorzaakt rugpijn, rheumatische en zenuw-kwalen, hoofdpijn, duizelig heden, moedeloosheid, waterstoor- nisaen en gevaar voor niergruis, waterzucht en nierontsteking. Als gij reden hebt om uw nieren te verdenken, gebruik dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij hebben dulzende vrouwen geholpen. Foster's Rugpijn 'Nieren Pillen hebben een verzachtende, veraterken- de en opwekkende werking op zwakke nieren, en voeren deze zachtjes tot gezondheid en werkzaamheid terug. Zij helpen haar om het overvloedige urinezuur af te voeren evenals het overtollige water bij waterzucht. Zij dienen alleen voor nier- en blaas- kwalen en werken niet op de inge wanden. Om beter te worden en te blijven is het aanbevelenswaardig om iederen dag uw huiselijk werk een poosje te laten liggen en een opwekkende wan deling te maket. Drink water, eet eenvoudig voedsel en slaap voldoen de. Een betere gezondheid maakt u een betere moeder of vrouw. Te Den Helder verkrijgbaar bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 98. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel h f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echto Foster's Rugpijn NierenPlllon; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (61)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1