Rejclame-Aanbod. CORSETTEN, Orgel-Concert F'. S. A. KANNEWASSER Zn. Advertentiën. ZONDAG 7 MEI a.s., Muziekvereeniging „Winnubst". Nationale Vereeniging tot verbetering van den Volkszang. Donderdag 11 Mei 1916, ZANGUITVOERING Joh. Oostveen, Aan de Leden der Ned. Herv. Kerk. Vice-Consulat de Belgique a Helder. Vice-Consulaat van België te Helder. Zomerdienst ingaande 8 Mei 1916. DE OORLOG. Duitschland en de Vereenlgde Staten. Berlijn, 5 Mei. Gisteravond is het antwoord van Duitschland Op de nota der Vereenigde Staten aan den Amerikaanschen gezant overhandigd. De antwoord nota houdt in dat Duitschland zich nadere mededeelin- gen aangaande do torpedeering van de „Sussexvoorbehoudt, aangezien nog 'eenig belangrijk feitenmateriaal ontbreekt. Verder verklaart de Duitsche re geering de duikbootenoorlog niet te kunnen opgeven. Echter is zij tot verdere concessies in het belang der neutralen. Aan de Duitsche zeestrtjdkrachten is instructie gegeven, ook in het gebied van den zeeoorlog, geen koop vaardijschepen zonder voorafgaande waarschuwing en zonder redding van opvarenden in den grond te boren, tenzij deze vluchten of tegenstand bieden. De Duitsche regeering verwacht, dat na deze concessies Amerika van Engeland herstel van de vrijheid ter zee zal eischen. Geschiedt dit niet, dan behoudt de Duitsche regeering zich volle vrijheid van handelen voor. De tijdens den opstend in Ierland gesneuvelden. Verleden week zijn er bij de onge regeldheden in Ierland 77 soldaten en politie agenten, 7 vrouwen, 4 kin deren en 100 rebellen of burgers ge sneuveld, te zamen 188. Deze cijfers geven echter niet het totaal der ver liezen weer. Te Dublin zijn 179 groote gebouwen door graoaten of brand vernield. Volgens den commandant van de brandweer vertegenwoordigen deze oen waarde van 1.100.000 pond ster ling. Dinsdag, meldt de correspondent van de „Daily Mail", zyn de slacht offers begravende gevallen burgers werden allen op het Glasnevin-kerk- hof ter aarde besteld. Er waren vele lijkkoetsen, maar de stoeten waren kort, wat anders 'bij de Ieren niet de gewoonte alleen de vrouwen of moeders van de slachtoffers mochten mede naar de begraafplaats. Vele huizen in de armste wijken van do stad hebben een z.g. doods- kaart met zwarten rouwrand op de deur on enkele, naar men zegt, zelfs twee of drie. De burgers geven allerlei geschen ken aan de soldaten; de militairen zijn in de hoofdstad van Ierland nimmer zoo populair geweest als thans. Vijfentwintig politieagenten van Dublin zijn door de rebellen gevan gengenomen, die hen echter goed behandelden. Een politie-agent, die een voorpoet van de Sinn Peiners wilde tegen houden, door hun aanvoerder met zijn revolver te bedreigen, werd voor dat feit voor een z.g. militair ge rechtshof der rebellen gebracht en ter dood veroordeeld, omdat, zoo luidde het vonnis, hij niet het recht had zich tegen de wettige autori teiten in Ierland te verzetten. .Maar de officier dien hij had aangevallen, trad naar voren en verklaarde, dat de veroordeelde zich als een dapper man gedragen had en het leven moest behouden. Het verzoek werd ingewilligd. Men heeft te Dublin republikein- ache postzegels gevonden, die reeds voor uitgifte gereed waren. Ze wa ren in drie kleuren gedrukt: groen, wit en oraDje, de republikeinsche kleuren, en met beeltenissen van de drie Manchester martelaren, Sachill, O'Brien en Allen, en verder met een klaverblad en een hart versierd en droegen het opschrift: God save Ier land. Te Dublin zijn meer dan 3000 re bellen gevangengenomen. Uit Zw«d«n. Te Stockholm is uitspraak gedaan in een rechtsgeding tegen een drietal leden der jong-socialistische party, Het proces werd gevoerd naar aan leiding van een congres der jong socialisten. Hierop werden twee be sluiten genomen, een met betrekking tot den parlementairen strijd, en een ander, het z.g. algomeene stakings- manifest, waarin, in overeenstem ming met het preliminaire karakter van het congres, niet tot algemeene werkstaking werd aangespoord, maar waarbij alleen de meening werd ver kondigd, dat een algemeene staking een aanwendbaar middel kan zyn, om alle oorlogsplannen te verhin deren. Verder verklaarde dr. Hedén, dat hij tegen elke actie was, die gericht was tegen een verdedigingsoorlog, en dat hij wenscht, dat een neutra liteitspolitiek der regeering tegenover Duitschland geen neutraliteitspolitiek tegenover Engeland zal uitsluiten. Men was in juristenkringen in Zweden van meening, dat er geen aanklacht wegeDs hoogverraad tegen de beklaagden kon worden ingediend. Dit is echter toch gebeurd. De afgevaardigde Höglung werd veroordeeld tot 3 jaar dwangarbeid, de journalist Oljesund en dr. Hedén resp. tot li en 1 jaar. Etn Dultsch schip weggedreven. Teneriffe, 3 Mei. Het Duitsche stoomschip „Telde", dat hier sedert het begin van den oorlog geankerd was, is met een Noordwesten wind naar zee gedreven. Volgens een Lloyds- bericht is een kruiser des nachts het schip achterna gevaren en sleept het nu in Noordelijke richting. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's Graven hage slaagde voor het voorloopig machinisten-diploma de heer E. C. Koopman, alhier. Marlns-Cantlns. Zondagavond, van 8 tot 9.80 uur, geeft de muziek-vereeniging „Win- nubst" een Concert in de Marine- Cantine aan de Buitenhaven voor militairen, hun genoodigden en be langstellenden. Opénbara Leeszaal en Bibliotheek. De bibliotheek der vereeniging werd in de maaud April verrijkt met do volgende boeken Goethe, Hermaan und Dorothea idem, Egmondid., Ephigenie auf Tayris; Schiller, Die Jungfrau von Orleansid., Maria StuartLessiDg, Poëtische und dramatische Werke; id., Nathan der Weisoid., Minna von Barnhelm; Ernst, Plachsmann als ErzieherFulda, Der Duoimkopf Meyer-Förster, Karl Heinrich; Heyse, Am toten SeeKeiler, Das F&hülein der sieben Aufrechten Meyer, Das AmulettSchmidt, Humoristische ErzahlungenKeiler, Drei Novellen Arminius, Mein Freund Hannlurz; Koenig, Abriss der deutschen Litera turgeschichte Deutsche Gedichte Novellen der NeuzeitDeutsche Bal laden Sandeau, Sacs en Parchemins Jerome, Three men in a boat; As- mussen, Het zwegen der dooden Maeterlinck, Het leven der bijen Floericke, Die Vögel des deutschen Waldes; Teichmann,. Fortpflanzung und ZeugungFrance, Streifzüge im WassertropfenZeil, Straussenpolitik; Meyer, Komete und Meteore, alles geschenk van den heer en mevrouw van MaanenVon Franken, Goede manieren, geschenk van den heer X Heeris en Toose, Aangename Uren, geschenk van mej. v. d. PollOnze politieke partijen, nos. 1, 2, 3, 5 en 8Anema c. s., Leider en leiding in de A.-R. partijVisscher, Na eer en staat; Wielinga, Het blonde bpest Mitchell, Êvolutie én de oorlog Draayer-De Haas, VrouwenLytton, De laatste dagen van Pompeji;V. d, Ven, De torens zingenLoti, Le Roman d'un Spabiid., Désenchan- tées; Drijver. De Bijbel. Men verzoekt ons nog te willen medede6len, dat het Comité, hetwelk zich beijvert kerkconcerten te geven is gevormd uit b e,i d e richtingen in de gemeente. Men heeft gemeend tot dit mooie doel samen te kunnen werken en hoopt zeer dat door ruime aankoop van boekjes ook van de zijde der gemeente samenwerking blljke. Het Comité bestaat uit G. Naudin ten Cate—Gébel, presidente. W. de Boer, president. A. v. Maanen - Martin, secretaresse. F. Dell—Kamps, penningmeesteres. M. de Bruijn-v. Ringelensteijn. S. Bljbau-Sichterman. W. Br. Onnekes. A. Oortgtjzen —Gijzelaar. H. M. de Sitter'-Muurliog. S. Spruit-Go vers. C. J. Warneis. BINNENLAND. Regurlngsmeal. De broodbakkers te Enkhuizen hebben Woensdag, naar aan Telegr. wordt gemeld, geweigerd zending regeeringsmeel in ontvangst te nemen, daar zij de kwaliteit van het meel, voor het doel, waarvoor het gebruikt moet worden, ongeschikt achten. Ds verhooging van da slgarefiprljztji. Ia de Donderdagochtend te Utrecht gehouden vergadering van het Ver bond van vereenigiDgen van sigaren fabrikanten in Nederland hebben de Noordelijke en Zuidelijke fabrikanten besloten, met ingang van heden de prijzen van de sigaren te verhoogen. {.Tel.") Engaisshe vlieger geïnterneerd. Donderdagmorgen is bij Sluis, juist over de Nederlandsche grens, een Engelsche vliegmachine geland. De inzittende luitenant Green Smit is geïnterneerd. Duitsche offlelaren voor don krijgsraad. Drie Duitsche officieren, die geïn terneerd waren op het fort Wiericker- schans, stonden Donderdag voor den Krijgsraad te 'sGravenhage terecht, beschuldigd van het opzettelijk na laten, te voldoen aan het bevel van den fort-commandant, majoor baron Van Boecop, terwijl bovendien aan een hanuer ten laste is gelegd het beleedigen en dreigen van genoemden hoofdofficier. De zitting had met gesloten deuren plaats. Twee der beklaagden (zeeofficieren) werden veroordeeld tot 3 weken militaire gevangenisstraf, de derde (een luitenant-vliegenier) tot 5 weken. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 4 Mei. De beraadslagingen over de Ouder domswet worden voortgezet. Behan deld iworden de artt. 16, 17 en 19 met de daarop ingediende amende menten. De heer Kooien (r.-k.) stelt ehkele vragen met betrekking tot de geldelijke regeling in art. 17 en dient ook een amendement in, dat de gelegenheid tot billijker regeling moet geven. De spreker maakt eenige opmer kingen over het systeem van de artikelen. Hij heeft voorgesteld de contróle op de gemeentebesturen te verscherpen door een beroep op de Kroon mogelijk te maken. Spr. zal verder stemmen voor het nendement, dat alle kosten voor rekening van het Rijk brengt. De heer D u y s (s.d.a.p.) treki het derde lid van het amendement der sociaal-democratische leden in. De heer Rutgers (a.-r) onder steunt het amendement-Du)rs en meent, dat de Minister het kan over nemen, daar het slechts over alle gemeentebestnren uitbreidt, wat reeds voor de helft daarvan geldt. Het middel van contróle dooi het Rtjk tegen te groote royaliteit van ge meentebesturen (Dl. de niet toekenning vaa het tekort) acht spr. zonderling en hij bepleit een systematische contróle gelijk in Engeland. Men zou kunnen krijgen een regeling als voor de toekenning van de kostwinners vergoedingen. De heer Snoeck Henkemans (c.-h.) acht het stelsel-Duys logischer dan.dat van de regeering, maar zal tegen amendement en artikel stem men. Spr. handhaaft zijn eigen amen dement. De Minister neemt het amen dement Kooien over. Tegenover het amendement-Henkemans verklaart hij, dat de regeeriug geen nieuwe lasten op de gemeenten wil leggen. De beslissing over het amendement- Duys laat spr. aan de Kamer over. De heer Limburg (v.-d.) deelt mede, dat de Commissie van Rappor teurs geen bezwaar heeft tegen het amendement-Kooien en dat zij in haar geheel is vóór hetamendement-Duys, waarin beter uitkomt het systeem van de wet om de gemeenten terug te geven wat zy voorschieten én dat zij er schade noch voordeel bij zullen hebben, dan in het stelsel van de regeering. Het ainendement-Snoeck Henke mans wordt verworpen met 53—10 stemmen, het amendement-Duys aan- aen met 45-17 stemmen. De artt. 16-17 werden z. h. s. aange nomen. De artt. 18 en .19 worden, nu het amendement-Duys is aangenomen, door de regeering ingetrokken. Vervolgens komt in behandeling art. 20. Door de heet en Duys c.s. wordt voorgesteld in de alinea „Een aan vrage om rente wordt niet-ontvanke- lyk verklaard, wanneer zij geschiedt meer dan twee maanden vóór aanvrager den leeftijd van 70 jaar zal bereiken" in nlaats van „twee" te lezen „zes". Door den heer Sannes wordt dit amendement gewijzigd voorgesteld in plaats van „tv maanden" te lezen „negentig dagen". Dit amendement wordt door den Minister overgenomen. Een amendement-de Visser, om uitdrukkelijk vast te leggen, dat als gevolmachtigde voor een aanvrage om een rente ook een instelling van weldadigheid kan optreden, wordt verworpen met 38 tegen 19 stemmen. Art. 20 wordt z.h. s. aangenomen. Door de commissio van Rapporteurs is voorgesteld tusschen dé artikelen 20 en 21 een nieuw artikel, 20bis, in te voegen luidende als volgt 1. Het gemeentebestuur beschikt op eene aanvrage om ouderdomsrente binnen 90 dagen na ontvangst. 2. Is binnen dien terrayn beschikking genomen, dan wordt het gemeentebestuur geacht ei schikking te hebben genomen, hou dende afwijzing der aanvrage. Ds heer Kooien (r.-k.), licht het amendement to.e. Voorkomen moet worden dat sommige gemeentebestu ren met de aanvragen weinig haast maken, waardoor de rentetrekkers schade zoude kunnen lijden. De Minister van5 Water staat neemt het amendement over. Daarna is aan de orde arl. 21 Hierop zyn twee amendementen in ge diend, en wel door de heer Duys c.s. en Rutgers. De heer Sannes (s.d.a.p.) ligt het amendement Duys toe. De bedoe ling is te voorkomen, dat een aan vrage in een gemeente zou worden afgewezen en een gelijksoortige aan vrage jn eqn andere gemeente toe gekend en omgekeerd. De heer Ruiger* (a,-r.), licht ver- volgens z(jn amendementen toe. die geheel liggon" in de lijn van het amendemont-Duys c.s. Spr. erkent, dat door de aanneming van het. amendement-Duys op art. 17 de amendementen veel van hun beteeke- nis hebben verlorei,. De Minister va-n Water staat meent, dat de amendementen geen principieelo beslissingen, doch slechts redactiewijzigingen inhouden en neemt ze over. De art. 21 en 22 worden z. h. s. aangenomen. Bij de behandeling van art. 23 licht de heer Heeres (u. 1.) een amendement toe, ten doel hebbende te voorkomen, dat bij de uitvoering der wet ver warring plaats heeft met armenzorg. Art. 23 bepaalt dat de yitbetaling der rente' geschiedt op tijd, plaats en wijze door den gemeenteraad te bepalen en heeft de gemeenteraad daarin vol komen vrijgelaten. Het is de bedoeling van spr.'s amendement uitbetaling door armbesturen onmogelijk tema ken, teneinde vermenging van armen zorg en ouderdomszorg té voorkomen. De heer Rutgers (a.-r.) wil de bevoegdheid, aan buiten de g< hoofdverblijf houdenden toegekend, om hun rente op langeren termijn af te halen, ook aan in de gemeente woonachtig zljnden zien toegekend. Hij bestrijdt voorts het ameni" Heeres. De minister van Waterstaat merkt op dat volgens art. 30, de ter mijnen van een ouderdomsrente welke met zijn ingevorderd binnen een jaar na dan dag, waarop zij voor het eerst betaalbaar waren) niet meer worden uitbetaald. De regeling van tyd, plaats en wjjze geschiedt beter door den raad dan door B. eD W. Dequaestie is echter van niet veel gewicht. Wat het amendement-Heeres betreft, spr. geeft den beer Heeres in over weging zijn amendement in te trek ken, daar het niet wenschelyk is, zulke negatieve bepalingen in de wet op te nemen. De heer Heeres trekt zijn amen dement in. De art. 23 en 24 worden z. h. s, aangenomen. Op art. 25a is een amendement ingediend door den heer Heeres, die nende om de bepaling dat het bestuur van een inrichting over de rente der verpleegden naar goed vinden beschikt, te vervangen door een bepaling waarbij die beschikking beperkt wordt tot een door den kantonrechter te bepalen bedrag. Spr. licht dit amendement nader toe. De min. bestrijdt het amendement als zijnde overbodig en zonder nut.. Evenals de heer Henckeraans dringt spr. aan op intrekking van het amendement. De beraadslagingen worden hierop geschorst tot Vrijdagmorgen en de vergadering verdaagd tot 's avonds 8 uur. Avondvergadering. Aan de orde is de voortzetting van de algemeene beraadslagingen over de oorlogswinstbelasting. De heer Nierstrasz (v.1.), maakt eenige opmerking betreffende de heffing van naamlooze vennoot schappen, waarvan geheven zal wor den van alle3 wat als reserven te hooge afschrijving ter zijde is gesteld, Spr. kan zich dat begrijpen indien het van fiscaal standpunt be schouwd. Echter schuilt hierin een groot gevaar. Immers de oorlogs winsten zijn gi ootendeels het gevolg van een tijdelijke uitschakeling der normale concurrentie. Die oorzaak vervalt na het einde van den oorlog. Gaat men nu de reserves zwaar belasten, dan zal straks pnze industrie niet het hoofd kunnen bieden aan de herlevende concurrentie. Spr. vraagt of een bezit van hooge marktwaarde, dat niet gerealiseerd wordt, thans op de balans moet worden gebracht. Indien dit het geval is, dan worden onze transportbediljven en steenkool ondernemingen met zware belasting bedreigd. Is dit echter niet zoo, waarom dan wel de reserves in con tant geld belast? Men kent de adressen van onze ondernemingen tegen dit ontwerp. Het antwoord van den minister daarop is niet onaanvechtbaar. Men moet onderscheiden tusschen de> logswinst die slapende wordt verkre- eu die welke voortvloeit uit ondernemingegeèst en durf. Dat is de oorlogswinst onzer industrie die ver kregen is door buitengewoon risico. Alleen normale afschrijvingen naar goed koopmansgebruik worden uu vrijgelaten. Maar wat ia „goed koop mansgebruik" In abnormale tijden is 't goed koopmansgebruik om op een installatie waarmede in oorlogs tijd belangrijke winsten worden ge maakt, b.v. 50 procent per jaar af te schrijven, omdat na dien oorlog die installatie niet voel meer waard zal zijn. Spr. vreest, dat de fiscus zich daar mede niet zal vereenigen en dat de deur zal worden opengezet voor zeer willekeurige toepassingen der wet. Is 't billijk, dat de fiscus van alle reser veeringen en winslen 30 pet. eischt, terwijl juist de groote risico heeft geleid tot die hooge winsten Doodt de minister zoo niet allen onderne mingsgeest slacht hij zoo niet- de kip met de gouden eieren? Spr. maakt voort3 eenige "opmer kingen betreffende het heffingsper centage, dat door de"commissie direct op 25 °/0 gesteld werd. De minister- doet daar nog eens 5% bij. In alle andere y landen is hot percentage minder. In Frankrijk wordt 30 alleen geheven van de allerhoogste oorlogswinsten. Iu Denemarken, Zwe den en Noorwegen loopt het van 20 tot 15 °/p- De vérhooging van 2-5 tot 30% noemt spr. ongepast en ongemoti veerd. De heer fer Laan (s.d.a.p.) acht bet heffiingspeicentage niet té hoog. In Engeland bedraagt bet. wel 6~",'„ en dit is juist een land waar mén zoo v/einig mogelijk qit indirecte heffingen wil halen. De minister wil 2000 gulden vi(j laten van de grootere oorlogswinsten en 1000 van de klei nere, Dit acht spr. geen gelukkige vinding. De degressie voor de kleinere winsten, voorgesteld door de staats commissie is voel beter. Spr. bestrijdt vervolgens ee door industrieelen uit Noord-Brabant genoemde bezwaren tegen het ont werp. De heer van V u u r e n (r. k.) merkt op, dat het absoluut niet vaststaat, vau welk object eigenlijk belasting geheven wordt, wat oorlogswinst is, wordt niet nader omschreven. zal dus nooit kunnen bewijzen, dat de hoogere opbengst geen oorlogs winst was. Tegenover een gewieksten fiscusmanzal men het steeds afleggen. Spr. geeft hiervan verschillënJe voor beelden. Men ware minder onrecht vaardig als men zonder meer elke vermeerdering vau inkomen tot oor logswinst stempelde. Een tweede bezwaar is, dat deze belasting wordt geheven van het in komen en niet van het vermpgen, Vele effectenbezitters hebben door den oorlog een groot verlies aan kapi taal geleden. "Wanneer nu dezen in hun zaken wat meer verdienden, zul len zD daarvan 30 procent moeten be talen, terwijl omgekeerd vrij uitgaat degene, die zyn effecten met; honder den procenten heeft zien stijgen. De heer Fock (u.-l.), vreest niet, dat door de late indiening van het ontwerp verschillende maatschappijen zich aan dé belasting zullen onttrek ken. Wel is een bezwaaY dat dien tengevolge vele maatschappijen in eens over 3 jaar belasting zullen moeten betalen terwijl velen hun winst reeds geheel hebben uitgedeeld. De heer Marchant (v. d.), acht deze belasting een uitermate goede belasting, niet slechts in theorie, ge lijk de heer Nierstrasz. Het is een goede belastirig omdat daardoor de lasten van den oorlog zullen komen te drukken op diegenen die^door dien oorlog winsten maakten. Min. van Financien brengt hulde adn het werk der staats commissie. Wat de hooge straffen tegen ont duiking betreft, deze zijn noodig.om dat boeten onvoldoende zouden zijn. Met het oog op het vergevorderde uur wordt daarop de vergadering verdaagd tot Vrijdag. UIT DEN OMTREK. Texel, 5 Mei. Te Oosterend hebben thans twee dames de bekende hoefljzertjes voor het Hoefijzerverbond verkocht. De op brengst was f25,80. De Noordzee visschers van hier hebben over de uitkomsten van de visscherjj niet te klagen. Er zijn in den laataten tijd flinke resultaten verkregen en 't gaat den visschers over T algemeen veel beier dan in de laatste voorafgaande jaren. Toch werd nog weer een vaartuig naar elders verkocht. Texel, 6 Mei. Door eenige landbouwers van hier zijn contracten afgesloten ter levering van suikerbieten in den e.k. herfst, en wel tegen f23 a f25 por 1000 K.G. waarvoor de bieten moeten ge leverd worden in het vaartuig, tot de verscheping bestemd. In den loop dezer week zijn van hier naar elders uitgevoerd 21 koeien, 49 kalveren, 3 schapen, 5 lammeren en 8 varkens. De pryzen van het zeegras, ofschoon iets lager dan 'n maand geleden, loopen toch altoos nog tusschen de i f5.- en i' 6.— per 100 K.G. De oude voorraad is nagenoeg opgeruimd. Nieuw zeegras is nog maar iu geringe hoeveelheid aangekomen. De kans bestaat dus, dat de prijs voorloopig geen verlaging zal ondergaan. Burgerlijke Stand van Texel van 28 April t/m, 5-Mei 1916. GEBORENPetrus Johannes, zoon van Corneüs de Graaff en Adriana Maria de Porto, de Cocksdorp; Pieter, zoon van Arie Schaatsen ber< en Gerritje Zoetelief, Eiorland. ONDERTROUWDPieter Koorn en Trijntje Kind, den Burg Laurens Bakker en Alida Catharina Eelman, Oosterend; Corneüs Johaunes Bakker, de Waal en Marretje Veeger, de Westen. GEHUWD Klaas Bljlsma, Finster- wolde en Klaasje Kuperus, den Burg Gerrit Schrama en Anna Catharina Knljo, de Westen. OVERLEDENHendrica Bakker, 32 jaar, Waalenburg, echtgen. van Hendrik van Heerwaarden Pieter de Porto, 69 jaar, de Westen, wed. vau Jantje Ki-finenJacoba Koenraad, 64 jaar. den Burg, echtgen. van Pieter Witvliet. Burgerl.Standv.Anna Paulowna, gedurende de maand April 1916. ONDERTROUWD: Johannes Wal raven, oud 19 jaren en Johanna Pieternella van Wacheudorff van Rijn, oud 16 jaren; Gerardus v. d. Berg, oud 28 jaren en Geertruida Vroone, oud 22 jaren; Eelco Romar, oud 23 jaren en Grietje Adriaantje Spigt, oud 22 jaren; Pieter Borst, oud 24 jaren en Jannetjè Wiggers, oud21jr. GETROUWD: Gornelis Borst en Dieuwertje HoepJohaDnes Walraven en Johanna Pieternella van Wachen- doiff van Rijn. GEBOREN: Maria Ludovica, d. v. Joannes v. Hecke. en van Antje Bulj Nicolaas'Johannes, z. v. Drikus Hu- bertus Spithoven en van Alida Cor- nelia Peperkamp; Ariaantje, d. v. Gerrit Keuris en van Gerritje Groen Maria, d. v. Dirk Zon en van Maart je Schuitemaker. OVERLEDEN: Huibert van Haaf- ten, oud 62 jr., echtgen. van Elisa- both Antocia Wegers; Pieter de Leeuw, oud 24 jr., z. v. Christiaan de Leeuw en van Eüsabeth Kos. Geboren: JOHANNA ADRIANA dochter van' J. VAN WEELDEREN eu C. M. VAN WEELDEREN-BOODE, Helder, 2 Mei 1916. Achtergracht W/Z. 51. Ondertrouwd JAN MOLENAAR, Milic.-scrg. infanterie, CATHARINA SCHMIER. Heldor, 5 Mei 1916. Huwelijksvoltrekking 18 Mei 1916. DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wy onzen oprech ten dank aan vrienden en bekenden voor de vele bewijzen van deelneming ons betoondgedurende de ziekte en het overlijden van onze onvergetelijke Echtgenoote, Moeder, Behuwd- Gfrootraoeder. Namens de familie, J. J. VAN SEUMEREN en Kinderen. Helder, 6 Mei 1916. Nleuwstraat 69. 's avonds van 8 tot 9.30 uur, in den Tuin der MARINE. CANTINE, te geven door de Toegang voor militairen, hunne genoodigden en voor belangstellenden. 's avonds 8 uur, in „Casino", onder leiding van den Zanger-Propagandist van Amsterdam. TOEGANG VRIJ. Verplichte tekstboekjes aan den Ingang der zaal verkrijgbaar a 10 cent. Evangelisaflogabouw in de PALMSTRAAT. ZONDAG 7 MEI, voorm. 10 uur en nam. 5% uur, Dr. J. WEENER, van Haarlem. Gebouw R.-K. Volksbond MOLENGRACHT. HetIoDneelgezelsch8p„Vriendenkring" zal opvoeren op 7 en 8 Mei a.s.: „Waar moet het heen?" Satiriek Tooneelspel in 2 bedrijven (8 ta- freelen), met muziek en zang, door AP. Entrée 20 cent, plaatsel. belasting. Zaalopening 7 uur. Aanvang half acht. Plaatsbespreking Zondagmiddag tus schen 12 en 2 uur, aan de zaal.. (eerste van de reeks) op VRIJDAG 12 MEI a.s., nam. 7.30 u., in de Nieuwe Kerk [Weststraat] Orgel de Heer A. J. C. MOOIJ, Directeur van de Afdeeling der Mij. T. B. v. d. T. Viool de Heer G.J. LINGEMAN, Learaar aan da Muziekschool der Mij. T. B. v. d. T. alhier en le Concertmeester Amsterdamsch Orkest. Uitgevoerd zullen worden compo sities van Bach, Handel, Nardinl, Töpfer, etc. (Arrondissement» du Helder, de Hoorn et d'Alkmaar. Cantona du Helder, de Hoorn, Alk maar, Sehagen, Anna Paulowna, Zijpe, Wielingen, Medemblik, Enkhuizen, Texel, etc. En vertu de 1'arrêté loi du Ier mars 1916, les Beiges nés en 1897, résidant al'étranger et qui ne sont pas sous les armes, sont appelés faire partie du contingent de la levée de milice pour 1916. Les jeunes gens résidant ii la cir- conscription du Helder doivent se présenter du 5 au 20 mai 1916, munis de leurs pièces d'identilé, k laChan- eellerie du Vice Consulat de Belgique Binnenhaven 41, ii Helder, (ouvert 9-1 h.) qui leur fournira lesinstruc- tions nécessaires, Helder, le 4 mai 1916. (Arrondissementen Helder, Hoorn en Alkmaar) Cantons: Helder, Hoorn, Alkmaar, Sehagen, Anna Paulowna, ZUpe, Wieringen, Medemblik, Enkhuizen, Texel, enz. Bericht. Krachtens Besluit-Wet van 1 Maart 1916, zijn de Belgen geboren in 1897, in den vreemde verblijvende, en dio niet onder de wapens zijn, opgeroepen om deel uit te maken van de militie- lichting voor 1916. De jongelieden die in het ressort van Halder verblijven, moeten zich tusschen 5 en 20 Mei 1916 aanmelden, voorzien van hunneidentiteitsbewijzen op de Kanselarij van het Vice Consulaat van België, Binnenhaven 41, te Helder, geopend van 9-1 uur, waar hun d« uoodige inlichtingen zullen verschaft worden. Helder, 4 Mei 1916. N.V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming. VERTREK VAN OUDESCHILD: 6.00 - 8.00 - 10.45 - 2.50" - 6.00. VERTREK VAN- NIEUWEDIEP 7.00 - 9.15' - 12.15 - 4.20" - 7.30. Zon^ en Feestdagen 10. Zon- en Feestdagen niet. De Heer en Mevrouw ARNTZENIUS DE VRIES zullen gaarne Zondag 7 Mei bezoeken ontvangen. Hoofdgracht 34. Te koop gevraagd 1 of 2 BURGERWOONHUIZEN. Adres: BAKKER, Onrust No. 20. PIANO, fonkelnieuw, kruissnarig, praohiig van toon, wordt met volledige ga rantie te koop aangeboden. Betaalconditiên nader te regelen. Adres: Bureau van dit blad. VERLOREN een Portemonnaie met gold, aan de Binnenhaven. Gelieve tegen be- looDing terug to bezorgen Politie bureau. Zuidstraat. Mevrouw VISMAN, Stationstraat 6, vraagt een Noodhulp of flinke Dienstbode, v. g. g. v voor den dag of voor dag en nacht. Aanmelden 's avonds tusschen half 8 en 9 uur. Te koop een sterk Heerenrij wiel dubb. frame froow. met terugtrap rem en beste banden en een goed onderhouden Fornuis. Adres: Wilhelminastraat 18. Nette Helpster gevraagd voor de Christelijke Bewaarschool. Adres: Vijzelstraat 15. Te koop een in afwerking solide 22 voets Vlet. Te bezichtigen werf „De Hoop". Adres: H. KERKHOF, Jan in 't Veltstraat 19. R.-K. Meisie gevraagd, voor halv6 dagen (71/» 12Vs)- AdresBureau van dit blad. POLITIEHOND te koop Jonge Holl. Herderhond, 10 woken oud met stamboom. Adres: Torenstraat No. 15 (voor heen Florastraat). Net Dagmeisje gevraagd. Aan melden 's avonds tusschen 7 en 8 uur. Adres: Laan 2a. Te koop een groote Gramo- phoon met 44 nummers zoo goed als nieuw. Adres: Bureau van dit blad. Gevraagd aen gemobiliseerd SCHOENMAKER, voor de avonduren. Adres: Bureau van dit blad. Mevrouw MOOLENBÜRGH, D(jk- straat No. 46, vraagt om spoedig in dienst te treden een nette Dienst bode. GEVRAAGD voor het dag en nacht- bediljf der Zuurstoffabriek der Firma OLIE GONNERMANN te Velsen, 2 M ACHINEDRIJVERS.liefstgepen sionoerde machinèdrljvers of torpedo makers der Kon. Ned. Marine. Gevraagd aankomende Machine-' breisters, alsmedo Leerlingen, die in het vak wenschen opgeleid te worden. AdresL. RUMPFF, Spoorstr. 122. KANTOOR. Nette Jongen, goede hand schrlj vende, oud 16 jaar, zag zich g3arne geplaatst op een Kantoor. Brieven onder no. 467, Bureau van dit blad. Gevraagd een nette Leerling of inzeeper, die in het Coiffeursvak wenscht opgeleid te worden. Adres: DAMEN, Spoorstraat 71. TUINDERSJONGEN gevraagd. AdresTuinstraat 24. Te huur: het Huls Binnen haven 3, waarin sedert jaaen een Kappers- en Barbierszaak is uitgeoefend Huurprijs f4.50 per week. Adres: Weststraat 56. Te koop een partij VOER BIETENZAAD, ook iD kleine partijtjes, bij F. DE BEURS, Julianadorp. Te koop aangeo.: licht MOTOR RIJWIEL, 1£ P.K., goede bnd., met magn., voor f80.-. Brieven onder No. 459, Bureau van dit blad. alle maten. Rose, Lichtblauw, Beige. KANAALWEG 148-9. ZUIDSTRAAT 82.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2