COURANT Tweede blad. Noord-Holland en de Zuiderzee. No. 4617 ZATERDAG 6 MEI 1916 44e JAARGANG DE OORLOG. Van het 'Westelijk front. Parijs, 4 Mei. Ten Westen van de Maas zeer hevige beschieting van de. streek van heuvel 804. Een zwakke poging tot aanval van de Duitschors tegen de loopgraaf, die wij op den Mort Homrae hebben ge. nomeo, is door onze artillerie gestuit. Ten Oosten van de Maas en in Woövrê tusschenpoozende werkzaam heid van de Fransche artillerie. Elders niets -van belang. (.Van het Itallaansch-Oosten- rljksche gevechtsterrein. Rome, 4 Mei. In het gebied van Tonale heeft de vijand naeen geweldig artillerievuur drie aanvallen met,, sterke strijdkrachten op onze stelling bij Gastellazzo ondernomen. Alle aanvallen zijn met ernstige verliezen voor den.vijand afgeslagen. Een 30 tal gevangenen zijn in onze handen ge bleven. In het Adamellorgobied hebben twee vijandelijke colonnes op 3 dezer tegelijkertijd de Crozzon di Fargorisa (ton Noorden), de Crozzon di Lares en de Col Cavento (ten Zuiden) aan gevallen. Wij lieten hen tot op honderd meter naderen, waarna ze onder stortvloeden van machine geweer- en geweervuur werden be dolven en in wanorde teruggeworpen mot zware verliezen. Op den Col di Lana heeft de vijand opnieuw een vruchteloozen aanval gedaan op onze stellingen ten N.W. van den top. De opstand In Ierland. Londen, 5' Mei. De „Times" meldt, dat de nationalistische lersche leden binnenkort de rogeering zullen vragen, om in Ierlaud een algemeene ont wapening door te zetten. De nationale vrijwilligers zjju- bereid de .wapens in te leveren, als de maatregel alge meen is. Da dienstplicht In Engeland. Londen, 4 Mei. De wet op den militairen dienstplicht is in tweede lezing met 328 tegen 36 stemmen Dultschland's antwoord aan de Vereenigde Staten. De nota van Duitscbland, als ant woord op die der Vereenigde Staten, Is Woensdagavond aan den Ameri- kaanschen gezant overhandigd.- In deze nota merkt de- Duitsche regee ring op dat hetvdoor de Amerikaan- scbe regeering verschafte materiaal betreffende de „Sussex" aan de ma rine-autoriteiten ter onderzoek is ge geven. Het verloop van .het onderzoek tot dusver, doet het niet onmogelijk schijnen dat het in de nota van 10 April bedoelde, door een Duitschen onderzeeör getorpedeerde schip iden tiek is aan de „Sussex". De regeering der Vereenigde Staten heelt aan het^eval van de „Sussex" een reeks beweringen verbonden, die ten/doel hebben aan te toonen, dat dit geval slechts een voorbeeld is voor de met voorbedacht uitgevoerde methode van de vernietiging van schepen van allerlei soort, nationa liteit en bestemming door de bevel hebbers der Duitsche d'uikbooten, De Duitsche regeering moet deze bewering beslist afwijzen. Voorts wordt opgemerkt, dat - vooral in het belang der neutralen - de Duitsche regeering zich reeds verregaande beperkingen heeft op- gelogd betreffende don duikbooten- oorlog. Feitelijk hebben de Duitsche onder- zeesche strijdkrachten last gekregen den duikbooten-oorlog te voeren vol gens de algemeene regelén van hét volkenrecht betreffende het aanhou den, doorzoeken en vernielen van handelsvaartuigen; alleen met uit zondering van den handelsoorlog tegen de in het Eogelsche oorlogsgebied aangetroffen vijandelijke wachtsche pen, waarvoor aan de regeering der Vereenigde Staten nooit, ook niet in de verklaring van 8 Februari, eenige concessie is gedaan. Twijfel er aan dat-dit bevel loyaal gegeven is en loyaal uitgevoerd wordt, kan de iDuitsche regeering aan nie mand toestaan. FEUILLETON. I. Onder zooveel beroemde Nederlan der» wórdt ons een naam genoemd, dien we aan het begin van dit opstel zullen leeren kennen, te weten Joa- eliimus Hopperus, „komende hem de eere, zoo om de oudheid van zijn adellijk geslacht, ook om de groot heid zijner kundigheden, dubbel toe. „Zijn geslacht was in de 6e eeuw reeds boven het gemeen verheven en door zijn bezittingen in Friesland aanzienlijk". „Ivo Hoppers was eigenaar van een groot deel der landen, welke eertijds .tusschen Stavoren en Hoorn gevon den werden, doch naderhand door de zee verzwolgen zijn". Ongeveer aldus vinden we geno teerd in een werk van 't jaar 1777, onder de levensbeschrijving van den bovengenoeraden Joachim Hopperus.. Doch er staat meer. En wijl het Hoorhsche Hop nog bedehdaagsch gerekend wordt zijn naam te dragen, zal het geen euvel te duiden uit wijding genoemd worden, indien wij, de oude boeken raadple gende, het daaromtrent gebeurde ter kennisse van onze lezers brengen. Wij laten den ongenoemden schrij ver een oogenblik alleen. Straks zullen we. verder naar hem luisteren. We weuscbjjn in ons eentje de vraag Wel zijn er vergiasija <en voorge komen, doch deze zijn bij geen enkele wijze van oorlogvoeren te vermijden. Op het mijnengevaar is reeds her haaldelijk van Duitsche zijde de aan dacht gevestigd. De .Duitsche regeering heeft reeds herhaaldelijk voorstellen aan de re geering der Vereen. Staten gedaan teneinde het'gevaar voor Amerikaan- sche reizigers en goederen tot een minimum terug-te brengen. Op deze voorstellen heefc de Amerikaansche regeering echter gemeend niet te moeten ingaan.De Duitscho regeering handhaaft haar aauBod om te trachten dienaangaande tot overeenstemming te geraken. In overeenstemming met de bij herhaling door haar gegeven ver klaringen, kan de Duitsche regeering niet afzien van het gebruik van het duikbootwapen, ook in den bandels- oorlog. Als zij thans ten opzichte van de aanpassing van de methoden van den duikbootoorlog aan de belangen van de neutralen tot tegemoetkoming be sluit, zijn voor haar de gronden be slissent!, die zich over de beteekenis van het punt in kwestie.voordoen. De nota geeft verder een overzicht van de houding van Engeland aan gaande dén zeeoorlog. DoordeEngel- sche regeering wordt geen rekening gehouden met de belangen der neutralen. In bittere noodweer tegen de tegqn het recht indruipchende manier van oorlogvoeren vau Engeland, in den strijd om het bestaan van het Duitsche volk heeft de Duitsche oorlogsleiding tot het harde maar werkzame middel van den duikboot oorlog haar toevlucht moeten nemen. De Duitsche regeering spreekt er haar leedwezen over uit dat de humane gevoelens der Amerikanen die inet, zoo groote warmte uitgaan naar de slachtoffers van den duikbooten- oorlog, zich niet in dezelfde mate uitstrekken naar de millioenen vrouwen en kinderen, die naar het uitgesproken voornemen der Eogel sche regeering in den honger worden gejaagd, teneinde door hun honger lijden de overwinnende legers' dor Centralen tot een smadelijke capitu latie te dwingen. De nota vestigt er verder de aan dacht op, dat de Duitsche regeering reeds heeft aangeboden zich streng te houden aan de voor deu oorlog geldende regels, indien Engeland dit ook wenscht'le doen. Engeland gaat echter voort met de eene onrecht vaardigheid op de andere te stapelep. De nota herinnert aan den laatsteri maatregel van Engeland ten opzichte van de bunkerkolen, welke niet anders te beschouwen is als een poging om door oageboorden dwang de tomien- maat der neutralen in Britschen dienst stellen. Yioorts wordt er in de nota do aan dacht op gevestigd, dat de regeering der Vereenigde Staten van Duitsch-, land een beperking van den dutkboo tenoorlog wenscht. en hiervan een behoud der goede betrekkingen afhan kelijk stelt - terwijl zij zich ten opzichte van Engeland tevreden stelt met protesten. Als de Duitsche regeering desniet temin tot eeu uiterste concessie be sluit, is voor haar daarbij beslissend in de eerste plaats de meer dan hon derdjarige vriendschap tusschen de twee groote volken, in de tweede plaats echter de gedachte aanriiet zware noodlot, waarmee uitbreiding en verlenging van dezen vreeselljken en bloedigen oorlog de gansche be schaafde menschheid bedreigt. In het bewustzijn van haar kracht heeft de Duitsche regeering zich ver oorloofd tweemaal in de laatste maan den haar bereidwilligheid tot een vrede, waarbij Duitschland's levens belangen worden gewaarborgd, open lijk voor de heele wereld kond te doen. Zij heeft daarmee willen te kennen geven, dat het aan haar niet ligt, dat den volkeren van Europa den vrede nog langer wordt voorbe houden. Geleid door de opvatting dat voor komen moet worden, dat na 21 maanden van oorlogvoering de kwes tie over den duikbooten-oorlog een wending zou nemen waarbij de gpede verstandhoudingtusschen Duitsch- land en de Vereenigde Staten ver broken wordt, deelt de DuitBcha regeering aan de Amerikaansche mee, dat de Duitsche zeemacht bevelen te stellen, die we bij het noemen van den ouden tijd deden, en wel deze Hpe is de Zuiderzee langzamerhand ontstaan en welke bewijzen voeren oude schrijvers aan voor het bestaan van land, waar nu de baren over spoelen sedert eenwen We slaan ons óog op de kaart voor meer dan 2000 jaren en verbazen ons, welke offers de zee geöischt beeft en welke stroken we reeds ontwoekerd hebben aan de verschrikkingen van het zeewater. Noord-Holland heeft sedert 90 jaar' een ramp als van 14 Januari niet getroffen. Velen zal het gegaan zijn als mij; hun drong de vraag op: welke gegevens te vinden waren om trent den strijd van Noord-Holland tegen het element der zee. En met eenige moeite slaagden wij er iü, een vrij volledig beeld te verzamelen uit de onderstaande gegevens van het ontstaan van ..Noord-Holland, zooals het thans is. Wat door den loop der eeuwen de strijd tegen, het water be- teekende, ligt hierin opgesloten. Bezien we het noordelijk deel van Noord-Holland wat nader, te weten vóór en in de 11de eeuw, toen Zuiderzee met „groene Bosschagiön" en „heerlijke foreesten", vruchtbare beemden en voornamelijk dat schoone bosch te Kreil nog bestond. Lud Smids beweert in zijn „Schat kamer. der Nederlandsche oudheden", dat het bosch, waaraan het gehucht de Kreil, op de grensscheiding tus schen Barsingerhorn en Wieringer- waard, nog den naam ontleent, de heeft ontvangen nopens de inacht neming van de algemeene beginselen van het volkenrecht betreffende het aanhouden, doorzoeken en vernielen van handelsvaartuigen. Ook binnen het zee oorlogsgebied zullen koop vaardijschepen niet zonder waarschu wing en redding van de menschen- levens in den grond mogen worden geboord, tenzij zij mochten vluchten of tegenweer bieden. De Duitsche regeering koestert de verwachting, dat de nieuwe instruc tie aan de Duitsche strijdkrachten ter zee ook in de oogen van de Ame rikaansche regeering, alle beletselen voor de verwezenlijking van de op 23 Juli 1916 aangeboden samenwer king tot de nog gedurende den loop van dezen oorlog te herstellen vrije vaart ter zee zal hebben uit den weg geruimd., Ook twijfelt de Duitsche regeering er niet meer aan, dat de Ameri kaansche regeering thans van de Britsche regeering onverwijld en met allen nadruk de inachtneming zal eischen, en ook zal weten af te dwingen van de vóór den oorlqg algemeen erkende volkenrechtelijke bepalingen, en, meer in het bijzon der, van die welko zijn vervat in de nota's der Amerikaansche regeering aan de Britsche regeering. Mochten de stappen van de regee ring van de Vereenigde Staten niet tot het gewenschto succes leiden, om aan de wetten der menschelijk- heid bij alle oorlogvoerende naties gez^g te verschaffen, dan zou de Duitscho regeering zich tegenover een nieuwen toestand geplaatst zieD, voor welken zij zich volledige vrij heid van besluiten moet voorbehouden; De verongelukte Zeppelin. Stavanger, 5 Mei. De regiments commandant, kolonel Johanusen liet het verongelijkte luchtschip „L. 20" door een afdeeling soldaten beschieten, zoodat het ontplofte. Het luchtschip begon door den sterken wind krachtige bewegingen te maken, en had, daar het nog grootendeela met gas gevuld was, zich gemakkelijk kunnen los rukken en schade aanrichten. De ontploffing was krachtig en ver hoorbaar. Een* paar boothuizen verbranden. In vele huizen waren de ruiten gebroken. PLAATSELIJK NIEUWS. Mej. A. J. van Knaape vroeger leerlinge der R. N. L. te Helder, thans te Helle voetsluis, is bij het te Rotter dam gehouden examen voor de aate. L. O. j.1. Dinsdag geslaagd. Toonkunst-uitvoering. Den leden van de Helderscho Toon* kunst-afdeeling wacht de volgende week nog een belangrijk concert. Op i dit concert zal als soliste optreden mejuffrouw Nelly Vertregt, alt, te 's Gravenhage, terwijl mej. J. J. K) Meljers de pianobegeleiding op zich heeft genomen. Wij laten hieronder het programma volgen 1. Symphonie Jos. Haydp. a. Adagio, Allegro, b. Andante, c. Menuetto. d. Allegro spiritoso. 2. a. Dem Unendlichenl q b. An die Leier JF.Schubert. Soli- voor Alt. 3. Die Heilige Nacht. N. W. Gade. Cantate voor Alt solo, gemengd? r. Koor en Orkest. Pauze. 4 a. La Procession César FrdtickV b. Sur la Plage 0. ChamUii0Bi Soli „voor Alt. s 5. Agrippina. Fr. Grensbeim.. Scene für Alt, Ckor und Orchefe'tèï. Voor het lidmaatschap der afdee ling wende men zich tot den heer J. Delgorge Fz., Hqofdgracht 73, Voor zitter of Jos. M. C. Haak, Kerkgrac.ht, 17 of Spoorstraat 7—9, Secretaris- Het concert heeft plaats Woegsdagi 10 Mei a.airin „Casino". Volhang. Reeds verscheiden malen zijn hier onder de militairen zangavondefri^o- houden, onder leiding, van den .béér Joh. Oost veen, zanger-propagandist, of den heer Joh. Brands, muziek directeur alhier. Die zangavonden gingen uit van de regeering en had den ten doel de militairen ontspan ning te geven, en hen tevenB ©piöit gebied te ontwikkelen. verbinding vormde tusschen Enk- huizen en Stavoren, dus Holland'Ód- Friesland. Ja, zelfs in 1700 vertelt hij ons, heette een droge zandplö^t, in de Zuiderzee, daar ter plaatse, nog de Kreil. /„Allerhande slack van beesten" vond mep er yolgens Soetéboom, zelfs hinden en reeön. De naafp JHih-:. deloopen zou naar het loopen dezer hinden den naam ontvangen hebbeli.) De „Vriesche koningen en Hólland-: sche graven plachten er haer (==-hnh) wiltjagt te hebben". Het bestaan van dit woud bel niet in twijfel getrokken te De bosschen aan den duinkant van Noord-Holland, want het strekte zich door geheel Kennemerland uit moeten er. nog sporadische overblijf selen van zlju. En meer dam eens heeft men het verhaal hooien ver tellen, hoe een eekhoorntje, van-tak tot tak springend, door dit woud van eeuwenoude eiken, beuken en iepen van Noordzee tot Eems wist te ge raken. Dit werd ons reeds geleerd op dé schoolbanken. Tot overmaat zullen we de historie, die Van der Aa ons vertelt uit het leven van onzer Hollandsche graven, Floris II .(pl. m. 1096), in vörband met dit historische woud, verkort weergeven, als volgt: Omstreeks 1100 bloeide het Frie* sche stamhuis der Galama's zoozeer, dat het zelfs de graven van Holland tot gelijken rekende. Hun gebied grensde aan dat van Holland. Gala Igea Galama geraakte daar- Men wil nu deze poging, om den volkszang meer populair te maken, uitbreiden óók in breedere lagen van het volk dan de soldaten alleen, en voor de eerste maal zal hier ter stede zoo'n zangavond worden ge geven, die voor iedereen toeganke lijk is. Donderdag 11 Mei staat „Casino" voor de Heldersche bevolking open. De heer Oostveen, uit Amsterdam, heeft tot taak dien eersten avond te leiden, en het doel van den avond is in de eerste plaats te komen tot de oprichting van eene afdeeling van de„Nationale Vereeniging ter ver betering van den Volkszang". Er worden tekstboekjes verkrijg baar gesteld, waaruit gezongen wordt. Die tekstboekjes, die k 10 cents ver krijgbaar zijn, zijn verplichtend ge steld. Doch waar de toegang absoluut vrij is, daar zal dit kleine bedrag wel niemand afschrikken. Het gaat op zoo'n zangavond heel gemoedelijk. Het doel is de liedjes, dié in dat boekje staaü, en waaruit het publiek kiezen kan, meerdere bekendheid te geven,. Het gaat er dus zeer on-offleieel toe; de heer Oostveen met zijn begeleider, zingt en speelt eens of meermalen het wijsje, en daarna komt de beurt aan het publiek. De soldaten, voor wie die avonden gegeven werden, hadden wat een pret: men kwam tijd te kort om het gansche verlanglijstje af te zingen. Wij gelooven wel, dat dergelijke avonden ook bij het burger-publiek in den smaak zullen vallen. Hot bundeltje bevat tal van waarlijk populaire liedjes, die volstrekt niet alleen soldatenliedjes zijnwij noemen b.v. „Tineke van Heule", „De gilde viert", van Em. Hullebroek, en ook uit het boekje van den R.-K. Volks zang „de Leouwerk", staan er in. Wij vertrouwen dan ook dat ..Casino" op Donderdagavond vol zal loopen. - Het militair mannenkoor „Door Mobilisatie Vereenigd", en het drie maal bekroonde dubbel mannenkwar* tet D. M. V., directeur de heer Joh. Brands, geven a.a. Dinsdag 9 Mei, des avonds om 8 uur een concert in de Marine-Cantine, waarbij de kleine Marine Kapel har6 medewerking zal verleen6ü. Padvinders alarm. Verleden Maandagavond hebben de padvinders hier ter stede eene alarm-oefening gehouden. Omstreeks 7 uur waarschuwde de secretaris, (in overleg met wien eecigen tijd geleden het alarmschema was opgesteld), zonder vooraf iemand van zijn plan te vertellen, de drie alarmeerders (in elk der drie wijken van de stad, Westelijke, Midden en Zuidelijke wijk, één daarvoor aangewezen jongen) die dus wisten wat hun te doen stond en wie zij te alarmeeren hadden. De orders waren: aantreden voor de politiebureau! en verdere orders af wachten. De brigadiers op de politie posten waren telefonisch gewaar schuwd en waren zoo vriendelijk, de daarbij gegeven order tot oprukken naar het troeplokaal Noorderwacht over te brengen. Het gevolg was, dat een minuut of 10 vóór achten de eerste ploeg padvinders in uniform met den stormpas voor het troep lokaal aankwam, eenige minuten later de tweede en daarna de derde ploeg. Binnen het uur waren ongeveer 70% van de beschikbare jongens in uniform present. Een aardig resul taat! Een der alarmeerderB, aan wiens fiets een mankement was, had zelfs zijn wijk loopende moeten afwerken Zoo hopen wö dus ia tijden van werkelljken nood op de snelle hulp van onze jongens te kunnen rekenen 1 Haring en ansjevlt. Donderdag en Vrijdag werden hier aangevoerd circa 1400 tal haring of 280,000 stuks. ^rijzen f7.— k f 9.26 per tal van i stuks. Hedenmorgen was in de bekende winkels geen harinkje te bekomen t Ansjovis werd tot een getal van !,000 stuks aangebracht. Prijs f 9.36 h f 12.— per 1000. Aanbesteding. Gisteren is door B. en W. dezer gemeente' aanbesteed Het uitbreiden vau het Admini stratie-gebouw, het bouwen van een nieuw schaftlokaal en het vergrooten van het bestaande schaftlokaal bij de door in twist met Floris den Vetten. Galama namelijk vermaakte zich menigmalen in het Kreilerbosch metr de jacht, doch dit mishaagde den Hollandschen graaf. Deze nam, op zekeren tijd den dienaren Yan Galama, daar jagende, drie jachthonden met al wat ze gevangen hadden, af. Galama zwoer wraak, De Fries bleef jagen op het gebied, dat de graaf het zijne noemde, doch dat Galama eveneens als persoonlijk eigendom bleef beschouwen en alzoo gebeurde het kort daarop, in het ge melde bosch, dat zU elkander ont moetten. Galama eischte met bitse woorden v.ergoeding en dreigde deze bij weigering .terstond met geweld van wapenen te zullen, nemen. „Zoo waarlijk ik een edele Fries ben, zal ik het mijne tegenover uw -gewelddadigheid beschermen, of het zal mij-aan macht maar niet aan wil ontbreken", voegde de Fries den graaf toe. En zijn zwaard uit de schede rukkende, stootte hfj het den graaf in den arm. 's Graven edellieden, dit ziende, trokken hun degens, en bescherm den hun heer. De strijd was onge lijk. Twee yan 's graven gevolg be ten echter weldra in het zand, daar zij zoo'n forsch optreden niet ver wacht hadden. Galama zelf 'ontving mede een doodelijken slag en stierf tor plaatse. Dit zou in het jaar 1112 geschied zijn. Anderen willen in 1119. De nabuurschap der Friesche ko ningen en der graven van Holland typeert echter iu het bijzonder de Gom. Gasfabriek. Ingeschreven werd door de heeren A. Krijnen voor f 19.658. I. L. van Os voor f 19.200.—; H. Riemers voor f 18.985.-; J. Smit voor f 18.970. firma H. Starrenburg en J. Boerdijk voor f 18.950. R. N. van Os voor f 17:897.—; H. Wljker voor f 16.646.—. De gunning is aangehouden. BINNENLAND. Engeland en Nederland. Reuter seint uit Londen de volgende offlcieele mededeelingDe Nederland sche perB bevatte onlangs eenige zeer scherpe opmerkingen naar aanleiding van het optreden der Engelsche re geering, die door de huidige omstan digheden zich genoodzaakt heeft ge zien de voorziening van neutrale schepen met bunkerkolen te bemerken. De maatregelen, die genomen zijn ter zake van het vervoer van een bepaald gedeelte van de lading naar het Vereenigd Koninkrijk of de ge allieerden, vinden hunnen grond alleen in de noodzakelijkheid om wegens de schaarschte van kolen en tonnenmaat de kolenvoorraden zooveel mogelijk te sparen, speciaal in afgelegen havens, waar gebunkerd wordt. Daar zuinig heid bij de verdeeling van Engelsche kolen hoogst noodig is, kan het niet anders dan redelijk genoemd worden, dat die industrieën in neutrale landen, die het meest ten bate van de gealli eerden strekken, het eerst in aanmer king komen en dat zuinigheid wordt betracht tegenover dezulke, welke van minder nut zijn voor de geallieerden en dus minder aanspraak kunnen maken op Engelsche kolen. Er is alleen aan zekere Nederland sche stoomvaartlijnen te kennen ge geven, dat hun, in ruil voor het af staan van eon zekere laadruimte, levering van kolen verzekerd kon worden. Groot-Brittaniö wil zeer -gaarne, voor zoover het mogelijk is, rekening houden met de speciale omstandig heden van elke scheepvaartmaat schappij, teneinde tot een oplossing te komen, die bevredigend is zoowel voor de Nederlandsche maatschap pijen als voor Groot-Brittaniö. Er worden onderhandelingen gevoerd met verschillende stoomvaartlijnen en wij vertrouwen, dat Nederland zal begrijpen, dat Engeland er geenszins op uit is onredelijke voorwaarden te Iedereen zal natuurlek inzien, dat Groot Brittan iè het onbetwistbaar recht heeft den verkoop van Engelsche kolen zoodanig te regelen als noodig geacht wordt. Zoolang er geen bepaald tekort was, werden geenerlei voorwaarden ter zake van de voorziening met kolen gesteld en dit moeBt op zichzelf reeds een voldoend bewijs zijn, dat de Engel sche regeering rekening houdt met de belangen der neutralen. Er is naar het schijnt volkomen ten onrechte verondersteld, dat Duit sche kolen, die als bunkerkolen aan boord waren, beslist als contrabande in beslag zouden worden genomen, maar hoewel zulk een inbeslagne ming voor Hr. Ms. regeering vol gens de wet mogelijk zou zijn in verband met de orders in council van Maart 1916, wordt erkend, dat dergelijke handelwijze tot op zekere hoogte een nieuwigheid zou zijn en de Nederlandsche scheep vaart en andere belanghebbenden kunnen verzekerd zijn, dat de En gelsche regeering gaarne bereid -zal zijn om alle gevallen, waarin de uit oefening harer rechten ten opzichte van Duitsche bunkerkolen onbillijk heden zou veroorzaken te overwegen. Anderzijds is de uitvoer van pro ducten -uit Nederland naar de geal lieerden herhaaldelijk verboden. On langs bijv. werd vergunning gewei gerd tot uitvoer uit Nederland van 85 ton beetwortelzaad, die door een Engelsche firma reeds lang betaald waren en in Nederland opgeslagen waren. Nederland heeft ook het ver reweg grootste gedeelte van de land bouwproducten, die gewoonlijk naar Groot Britanniö werden uitgevoerd, naar een ander kanaal geleld. En juist degenen, die deze wijze van doen het krachtigst gesteund heb ben, zijn de eersten om te protes teeren, wanneer Groot-Britanniö aan de levering van kolen aan Neder landsche schepen eenige voorwaarde verbindt." gesteldheid van de zee, die „eens lant was." Volgens Van der Aa wordt echter de opvatting gehuldigd als zou de Kreil bij Barsingerhorn het eindpunt zijn van dit bosch. Het Kreiler bosch werd iu 1176 door de Zuiderzee verzwolgen/ lezen we elders. Dit 'ziet natuurlijk op de andere zienswijze. Een der dienslmaechden van onzen Ivo Hoppers die zich toen ter tijd op zlju gemelde landgoederen- be vond, water willende putten uit zekere dobbe of kuil, welke in het land gevonden werd, ving met het water tevens een haring, dien z|j met eenige verwondering aan haren heer toonde. De logica bracht natuurlijk melde „die^stmaecht" en „haar heer" aan hun beider verstand, dat haring in de zee thuis behoorende, en alhier gevonden wordende, zeewater !mede- gebracht had, dat er niet welkom was. Ivo, hoewel bedaard, maar niet zonder ontstellenisse", „viel in het denkbeeld", dat de zee, langs onder- aardsche wegen reeds tot onder zijn landen, en waarschijnlijk verder, doorgeboord, en dat derhalve deze zijne bezittingen groot gevaar liepen, van eerlang door de zee geheel en al opgeslokt te worden." De lezer wordt verzocht het typi sche staaltje van bijgeloovige vrees vooral te willen opnemen, zooals het daar voor ons ligt. Daar kwam nog iets bij. Er be stond namelijk *en overlevering, dat Vordering van wol. De hoofdintendant heeft den bur gemeesters verzocht om van de in woners, die daarvoor in aanmerking komen, ten behoeve van het leger, de levering te vorderen van alle in- landsche wol, welke bij den eerat- volgenden scheer van hun schapen wordt verkregen. Voorts verzoekt hij, voor* zoover schapenvachten tot blootwol worden verwerkt, ook de blootwol vdn de campagne 1916/17 te vorderen, doch uitsluitend van de blooters, die ten vorigen jare dat artikel ten behoeve van het leger hebben geleverd. Het ligt in de bedoeling van den hoofdintendant, na deswege zelf te zijn voorgelicht, den burgemeesters zoo spoedig mogelijk mede te deolen, welke prijs voor de beBte kwaliteit scheerwol zou kunnen worden vast gesteld. Die voor de afwijkende kwa liteiten kan hiernaar in verhouding worden SPORT. Qewoigerde vtrgadarlng. Ten tweeden male is door den trokken militairen commandant het houden van een vergadering te Zeist, waarbij ds. Schermerhorn zou spreken, geweigerd. De vergadering zal nu worden gehouden in de „Prins van Oranje" in het nabijgelegen Drieber gen, op 8 Mei' a.s. Een smoklcalaar doodgeschoten. Gistermorgen trachtte een bende smokkelaars, ongeveer 15 in getal, bij Groesbeek een partij levensmid delen over de grens te brengen. Het gelukte den meeaten te ontkomen, doch één, J. Meijers, werd door een rijksambtenaar doodgeschoten. Ver moedelijk zijn nog meerdere personen getroffen. 400 K.G.,eetwaren zijn in beslag genomen. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 6 Mal. Nadat de vergadering geschorst was geweest wegens een onvoldoend aan tal leden, wordt de beraadslaging over art. 25a van de ouderdomswet met het op het artikel ingediende amendement-Heeres voortgezet. De beer Snoeck Henkemans (c.-h.) vraagt den heer Heeres diens amen dement in te trekken, omdat het doel daarvan toch niet bereikt wordt. De heer Snoeck Henkemans geeft nu in overweging, art. 25a aldus te wijzigen, dat de rente geheel of ge deeltelljk in mindering komt van de verpleegkosten, maar dat het bedrag der verpleegkosten op verzoek van het gestichtsbestuur door den kanton rechter wort vastgesteld. Spr. dient een daartoe strekkend amendement in. De heer Limburg (v. d.) geeft in overweging, dat slechts de helft of van de rente in mindering van de verpleegkosten zal komen. De miniBter van waterstaat stelt voor het cijfer in het amendement S.-H. te brengen, terwijl de heer Limburg voorstelt het cijfer V» in te voeren. De minister is meer voor of/41 Hij wijzigt het artikel in dien zin. dat het bestuur over naar goed vinden beschikt en aan den rente trekker uitkeert. De heer Limburg trekt zijn amen dement in. De heer Heeres-handhaaft het zijne. De stemming wordt aangehouden tot na de pauze. De discussie over art. 26 wordt alsdan voortgezet. De minister ver klaart, dat de regeering de door dhr. Rutgers aanbevolen wijziging over neemt. Het art. wordt z. h. s. aan genomen, evenals de art. 26 en 28. Op art. 29 (toezending van het afschrift der beschikking) is ingediend een amendement-Rutgerö. Op voorstel van den heer Kooien worden echter eerst de artt. 76 e. v. behandeld. De artt. 76 tot 78 worden z. h. s. aan genomen. B(j de behandeling van art. 9 doet 1 heer Rutgers (a. r.) een voorstel tot het doen vervallen van een over bodig geworden deel van het art. Dit voorstel wordt verworpen. Art 9 wordt aangenomen. Het amendement-Heeres wordt ver worpen, artikel 25a aangenomen. B(j de stemming over het amen- dement-Rutgers, blijkt weer een onvoldoend aantal (47) leden aanwezig te zijn, waarop'de vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 11 uur. Voetbal. H.F.C. I-V.V.A.-oombinatie 2.30-4.10. 't Is te begrijpen dat het H.F.C.- bestuur met het oog op den komenden zwaren bekerwedstrijd zijn beat doet op de nog resteerende Zondagen oefen wedstrijden voor 't rood-witte elftal te organiseeren. Zeer waarschijnlijk komt QuickH hier op den 21sten Mei zoodat nog 2 Zondagen over blijven tef oefening. Voor a.s. Zondag is een V.V.A.-elftal uitgenoodigd dat als volgt is samengesteld: I L. Hageman T.V.A.II K. r. Oo(J J. de Waard T.TJLI Heerlandlal A. Houtman H. Boeta J. Schoevaart T.TJL.I V.T.A.I V.V.A.I A. Ka Inkeek H. Visser D.O.B.I v.V.A.II J.t.d.Brink H.P.O.Steur J.Steur V.YiA.11 Y.Y.A. I Haarlem li Zoo men ziet een stevig elftal, waarin 5 spelers van het le eltal uitkomen en dat dan ook wel in staat is H.F.C. behoorlijk partij te geven. Vooral de volledige V.V.A.I middenlinie zal een groot struikel blok voor den H.F.C.-aanval blijken te zijn, evenals de rechts-back Van Ooij* terwijl in de voorhoede de ge broeders Steur het Persoon danig lastig zullen maken. Hiertegenover stelt H.F.C. zich op met: Paraoon. t. Arnhem Zalm Bak Titanen Kikkert d. Aardweg Roolvlnk Dito Groot# Corthala 't Is te hopen dat de spelers 't gewicht van dezen wedstrijd in ver band met den komenden moeilijken strijd zullen inzien en zich evenalB verleden week geheel geven. Onge twijfeld wacht ons dan weer eeu mooie party .voetbal, die de bezoekers in voortdurende spanning houdt. Met 't oog op de warmte wordt eerst om half drie begonnen. H.B.S. I Benlt. Deze, op den 2den Paaschdag uit- gestelden wedstrijd, zal nu a.s. Zondag géspeeld worden. Het Genie-elftal ls versterkt met eenige spelers ven andere wapens; de Hercules-speler Nykamp zal o.a. de spilpiaats bezetten. De elftallen zien er als volgt uit: Omit v. v. D# Benton Zalm T#« Hykamp Krletemeyor K.H. Vtlihuyatn Tothaak Ouwtrktrk De Boer V#ralu|t Kramer Jr. Beydon Voa de Gaaj Lea Hacken t. der Dutsen deVoe Ho faun Kramer 8r. Gezien deze opstelling, belooft het een aardige wedstrijd te worden. H.B.S. moet dan beter aanpakken dan Zondag j.1. en een meer open spel spelen. lang voorheen, toen het Roode Klif, ten Zuiden van Stavoren, ettelijke dagen achtereen, als een brandende berg, vuurvlammen had uitgebracht en men den afgod S t a v 0, door offers vereerd, naar de voor spellende beteekenis daarvan ge vraagd had, deze geantwoord zou hebben „dat zij voor dit vuur niet behoefden te vreezen, omdat er na eenigen tijd wel wat kouds op vol- m zou." Lezer de, watersnood) van 1916 is voorspeld ae oorlog tusschen Frank rijk en Duitschland thans is voor speld, bijna maand voor maand was 1 gang uit de. sterren te lezeD. God Stavo voorzag den vloed die Ivo's landen bedreigde. Was het wonder, dat de haring^ die een beetje te vroeg in het ele ment kwam, waar hij later met veel génoegen gevangen geworden zou zijn, thans den armen Ivo herinnerde aan den ouden Godspraak van Stavo en hem zoozeer verschrikte, dat hij het niet raadzaam oordeelde, deze zijn landen met gevaar en bekom mering langer te behouden? Waar om hy ze verkocht. Twee malen las ik dit. Zijn bijgeloof vergaf ik, zijn vlucht is mensctielijk. Maar dat hij een ander met het vrachtje op scheepte voor de „zoete centen" zie dat vind ik leelijk. Enfin er zijn meer menschen later rijk gewoi van de haringen. Hij vestigde zich oostwaarts van Stavoren omtrent het bosch Fluissen, naderhand door brand verwoest en Hat geheim «en het verlaten dar „Medusa". De Fransche „Moniteur de la Flotte" ontleent het volgende verhaal van de ontmoeting tusschen de „Cléopatra" en een Duitschen torpedojager aan zijn Engelschen collega, de „Naval and Military Record". Het Engelsch eskader stoomde uit te midden van een mist, die het voor den ganschen duur van den strijd zou omhullen. Desondanks, en ten spijt van andere, uiterst bezwaarlijke weersomstandigheden, konden onze vliegérB, de elementen tartend, op stijgen en zich op voortreffelijke wijze van hun taak kwijten. Binnen schootsverheid gekomen, bemerkte men, dat de Duitsche verkenners spoedig waren ingelicht omtrent de nadering der Engelsche schepen. Nauwelijks konden de beide eska ders elkander in den storm onder scheiden, of zij bonden den strijd aan. De Engelsche kruisers waren van elkaar gescheiden en hadden elkaar geheel en al uit het gezicht verloren in een BneeuwBtorm, die alle verkeer door seinen onmogelijk maakte. De jacht op de vijandelijke torpedojagers was dus de taak van ieder schip in het bijzonder. „Opletten en schieten" was het wachtwoord, maar er viel niets op te letten dan op zeer korten afstand en dan nog slechts zelden. Als er even een Duitsch schip zichtbaar werd, dan gaven de Engelsche kanonnen dade lijk vuur. in een meer herschapen, het Fluesen- meer, waarop later het geslacht zich gevestigd heeft in het nu geheeten dorp Hemelum, in de grietenye van Hemelumer Oldevaart en Noordwolde. De groote Tydeman Hoppers van Sta voren is z(jn nazaat. Ge ziet, de historie is niet altijd droog. Ach, zullen velen zeggen waarom was er ook thans geen dienstmaecht, die een haring putte* opdat we hadden kunnen voorzien het natte element, dat op komst was op 14 Jan. 1916. Thans hebben we geen,enkele mys tificatie te boekstaven, niets anders dan de nare werkelijkheid, die 1500 runderen, in Waterland alleen, een wissen dood deed vinden. Maar om op de „Suydersee, die toen lant was", zooals Soeteboom kinder lijk genoeg zegt, terug te komen. Daer is eene vertellinge van 'et kramerken met zijn mars, 't is waer of leugen, het Marsdiep zou der de naam van gekregen hebben, want alsoo tusschen het Texel en Den Helder geen meer water en was, dan dat men er met een balck over gaan moebte, [balck planck) mochte kon] gevielt het geviel) dat het kramerken aldaar kwam en bij gebrek van de balck zijn raars nam en stelde die in 'et water om over te komen en juist wast' er zoo diep alB de mars toelangen mocht. Hieruit soude den naem van 't Marsdiep, of even soo diep als de mars ontsprongen of voort gekomen zijn. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 5