HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4622 DONDERDAG 48 MEI 1916 44o JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 86 ei, franeo pir post 90 ct, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52fr „0.85 Modeblad 75 100 1.25 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Intero. Telefoon 60 Advsrtsntitn van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet) 30 cent Elke regel meer 7 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent AdvertentlBn op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hoogor berekend. Qroote letters en cliché'* naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplear 2} cent 0p pagina 4 van dit blad is opgerromen 1. Bond van Ond.off. Mach.Dr. en -Stoker „Voorwaarts". 2. Omtrek. 3. Feuilleton, enz. DE WEEK. 16 Mei, Torwyl ik dit schrijf, is 't nog onzeker, of de Tweede Kamer erin slagen zal om in twee Parlements- dagen af te werken het lijstje, voor de sectien gereed gemaakt. Het nieuw- ontworpen Onderwijsartikel der Grondwet incluisVooralsnog blijf ik aan het bereikbare van dien „kracht toer" twijfelen. Dat op Donderdag 18 Mei het ontwerp Ouderdomsrente in tweede lezing zal worden goedge keurd, staat intusschen even vast als dat het lot van dat wetsvoorstel in den Senaat aan een zijden draadje hangt, hetwelkzeer waarscbijolyk zal breken! Dat de Oorlogswinst-' belasting er nagenoeg maagdelijk door zal komen, is evenzeer aan te nemen. Het hart, de kern dier wet, art. 26, moet nog in veilige haven gebracht, maar het streven der soc.- democraten om het cijfer van 50 pCt. in de wet te brengen, zal op een mislukking uitloopon. Er zullen - geef ik grif toe - wel gevallen zijn, waarin 50 pCt. van de behaalde oorlogswinst best kan worden afge staan aan de gemeenschap in deze tijden. Maar de practisch-gezinde, wijze wetgever houdt de(oude spreuk voor oogen, dat wie 't onderste uit de kan wil hebben, etc. Minister Van Gijn heeft er Vrijdag j.1. op gewezen, hoe het vooruitzicht van 30 pCt. O.W.B. al verslappend Werkteging men tot vijftig, 't zou te duchten wezen, dat de scheepvaart-maatachap pijen er 't bijltje bij neerlegdenMen kan dergelijk tekort, aan altruïsme, offervaardigheid treurig, berispelijk, nog erger en leeiyker dan dat vinden in doorslag genomen, is de mensch (vooral degeen, die aan groote, grove winsten gewoon is geraakt) aldus. En met die „eigenaardigheid" moet ook de fiscus rekening houden. In afwachting van het oogenblik, waarop wij, menscben, allen engelen van onbaatzuchtigheid zullen zijn gewor den Geld, veel geld moet er nu in-het Rljkslaadje komen. President Borge- sius heeft er - bij de jongste rege ling van werkzaamheden nog eeDS met nadruk op gewezen. De.ontwer- pen, strekkend om de Schatkist te vullen, ze moeten erdoor, al zou het zomer recèa in 1916 tot iets schier- onnaspeurbaars inkrimpen I In zijn jongste vraaggesprek heeft mr. Treub.als zijn vaste overtuiging doen kennen, dat de wereld-oorlog gauw uit zal zijn, alsmede dat Neder land niet door den grooten brand zal worden aangetast. Wanneer een zoo schrander man als de oud-minister van Financiën enz. dit in het open baar verkondigt, mag zulk woord zeker bemoedigende vertroosting zijn. Maar inmiddels blijft de „o'economi-' sche nood" zware offor» van de schatkist vergen. "Aan den vooravond van het „oeconomisch debat" in ons Lagerhuis diende minister Posthuma een ontwerp iD, 't bagatel van twee ton gouds vragend vtor de gewichtige zaak der distributie van voor kleine beurzen to bereiken levensmiddelen. En onmiddellijk na 't bekend worden ervan, wordt dit voorstel „een eerste schrede" genoemd, door vele verdere in die lichting te volgen.. Gelijk de heer Schaper by zjjn interpellatie, tegelijk ni6t dit ontwerp te behan delen, ongetwijfeld zal verduidelijken. De „bruinbrood perkara" zal den minister van Landbouw in het Par lement nog een paar extra warme kwartierijes bezorgen, 't Mopperen over do bruinbiood-etery op zichzelf mag men veilig iets h. la Róbertus Nurks achten. Maar dat de bakkers onbruikbaar tarwe-meel te verwerken krijgen't is -iets Anders en ergers. De Am8terdamsche bakker, die aan H. M. de Koningin een proefje van het z. i. oneetbare brood zond, verge zeld van een knorrig briefje, koos misschien niet den gelukkigsten vorm voor de ontboezeming van zyn grie ven; dat zulke dingen ten slotte kriegel makenwien kan 't in ernst verbazen ?1 De aanvrage voor de 200 millioen buitengewoon krediet voor Oorlog zal gelegenheid bieden tot ontketening van een banjir, wilden stortvloed van vragen, klachten en grioven. Mij dunkt, in generaal Bosboom'»-ooren moet't nu geweldig tuitenI... De nieuwe regeling der verloven, waarbij van 1 Juni a.s. af de oude toestand der periodieke vrijwel zal worden hersteld zij was voor duizenden een blijde tijding. Maar - haastte majoor Van Twist zich te vragen - waarom eerst met 1 Juni Waar is dat vele dui zenden smachten, hunkeren maar 't eindelijk weer verkrijgen van hun periodiek verlof. Het geheimzinnige, waarmee deze zaak van meet-afaan is behandeld heeft de gemoederen geprikkeld. Vast staat, dat de autori teiten zeker in deze tijden en waar 't zulke aangelegenheden betreft, niet steeds „open kaart" kunnen en mogen spelen. Maar met wat tact en goeden wil kan men geloof ik - toch wel eph stapje tegepoet-komen aan van ongeduld poperende harten, 't Straffen van „slippertjes maken" tegen streng verbod in, kan niet worden gelaakt. B|j een gemobiliseerd leger van 260.000 man is tucht ganschelyk onmisbaar. Maar tegenover 't hand haven der discipline kan staan zekere mildheid, die soms wonderen weet te bereiken, waar stugge en stroef- bureaucratiscbe hardheid verbitterd De verloven-kwestie, de militaire ge- neeskundige dienst: ze zullen de hoofdschotels vormen op het „menu" van het „oratorisch gastmaal", waar welhaast de minister van Oorlog de gast zal zijn van het Parlement. En dat big die gelegenheid sterk-gepeperde gerechten zullen worden opgediend men kan ervan overtuigd zijn Op Zondag-middagj .1. is 't eerst recht -gebleken, hoe hoog in de schat!ing, de achting en sympatbio van ons volk staat de thans 70 jarige, DOg zoo in elk opzicht werkkrachtige staatsman, die naar het woord, door H. M. ge schreven op het portret, dat zy bem vereerde thans „het, roer van Staat bestuurt". Evenals wijlen dr. Bos steeds deed, zoo is ook mr. Cort v. d. Linden'a, streven samenwerking bevorderen, verzoening, verbroedering pogen te bereiken, het heviger opleven van 't vuur der partytwistefi tegen gaan. Die taak is een schoone, maar uitermate ondankbareBij de be spreking, in de sectiën des Parloments, van het nieuwe Onderwys-artikel zal dit weêr blijken. Aan hetsuccèsvan den arbeid der Be vredigiDgs com missie behoeft men niot te twijfelen. Maar: strijd zal 't kosten En wanneer straks de -(Verkiezingen voor de Staten der provinciën, die den Senaat hebben saam te stellen, worden gehouden, dan zal stellig niemand zich meer den tijd herinneren, dat er -iets als Godsvrede in den lande bestond. Wie nog durft volhouden, dat ook in Patria ten slotte de poppen aan 't dansen zullen gaan, hem wordt nu met mr. Treub'sgeruststellende verklaring (zie hierboven) de mond gesnoerd. Eu zelfs het bericht, dat de Duitsche Regeering ten slotte toch hardnekkig ontkent, verantwoordeiyktezyn voor het torpedeeren van de „Tubantia", bewerend dat een Duitsche torpedo „toevallig" het schip trof, jaagt de Angstraeier's geen rilling meer door de leden. Er is nu behalve de „gewone praatstof' 't oen en ander, tot min of meer levendige discussie aanleiding gevend, aan devaderland- scho babbeltafels. De overgang van oud predikant Vethake tot het Katholieke geloof is een even delicaat als pikant punt. De aanvrage om ODtslag als gouverneur van Suriname, volgens de „N. Ct." door baron Van Asbeck ingediend, deze tyding komt voor velen niet onverwacht, maar lokt, begrijpt men, tot velerlei commentaar, bespiegeliug, over de verhouding tusschen Plein en Para maribo. Biykt het nieuwtje waar, de „conversatie" zal zeer waarschyn- ïyk overslaan tot de zitting der Kamer. De doodeniy'sten der joüg3te weken bevatten de namen van velen, dié in breoden kring tot de vooraanstaanden behoorden. Tot hen raag ook gerekend wyien C. C. van Schoonhoven, de talentvolle tooneelspeler. Hij wist de titelrol in de „Gljsbreght" uit te beelden met den zwier, het pathos van eene thans byna geheel ver dwenen school, 't Vooruitzicht van rust-nemen was hem onverdrageiyk. En daarom mag men 't voor Van Schoonhoven een geluk noemen, dat van hem kan gezegd wat hy zoo vaak van zyn broeder Arent op Nieuwjaars-avoud in de „Gljsbreght" uitriep „Hy is met krygsmanseor In 't harrenai gestorven!" Mb. Ahtonio. DE OORLOG. De officieel» legerberlchten van 15 en 18 Mei. Van het W e s t e 1 Ij k front. OmtreDt den strijd by Verdun.meldt een Fransch bericht van den 16an dat de kalmte die op het front aldaar heerschte, dien dag voortduurde. Be halve van de gebruikelijke beschieting der eerste linies wordt slechts melding gemaakt van een gelukkigen zet van Fransche zijde, die hen in staat stelde opnieuw eDkele honderden meters loopgraaf te bezetten op de Maashoogte waarby zij nog gevangenen-maakten. De vijand verspreidt thans langs het geheele westelyke front de pogingen, die hy zoo lang op de Maas beeft samengetrokken. De aanval in Picar- die of Champagne is niet beter ge slaagd dan die op Verdun. De ver- brokkeldheid in de actie bewyst hoe zeer het opperbevel van den vyand door den oqoverwinnelijken tegen stand van de troepen van zyn stuk gebracht is. Maar voor de Duitscbers hangt er materieel en moreel te veel van Verdun af, zoodat men ze naar alle waarachyniykheid in hun pogin gen zal zien volharden. Volgens het middagbericht van den 16en vond een vry hevige beschieting plaats van de Fransche stellingen in in het bosch van Avocourt en op hoogte 304. Een kleine aanval der Duitscbers bij Thiaumont mislukte. De Engelsc'ne mededeelingen van den I6en maakt melding van groote bedryvigheid der artillerie op ver schillende punten van het front. Er werden verschillende myngevechten 'geleverd. Het Duitsche legerbericht geeft aan dat de Duitschors by verscheidene kleine ondernemingen een aantal Franschen on Eagelschen gevangen namen. Ten W. van de Maas zyn ver scheidene aanvallen der Franschen, gericht tegen de stellingen op hoogte 304 met bloedige verliezen voor den vyand afgeslagen. Eveneens werd aanval der Franschen ten N. van Vaux on ten Z.W. van Combres tot mislukking gebracht. Van het O o s t e 1 ij k front. Van Russische zijde wordt mede gedeeld dat de Duitschers ten N. van het Madziol meer met sterke strijd krachten de Russische stellingen aan vielen. Bij den aanvang gelukte het hen in de eerste loopgraven vasten voet te krijgen. Een tègenaanval wierp hen evenwel weder terug. Ju den nacht van 14 op 15 dezer heb ben de Duitschers de stellingen hevig beschoten. Eon poging van den vyand om aan de boven-Strypa .vooruit te komen werd door het vuur der RusBeu ver ijdeld. Van het Italiaanscb-Oosten- ryksche front. Het Italiaansche officieel bericht van don 15en meldt, dat de alpen- troepen in de Adamellostreek de be zetting van den kam ten W. van Fargorida voltooid hebben door de vermeestering van het gedeelte tus schen den Crozzon di Fargorida en den "Crozzon di Lares. Bovendien werd een stelling op den Crozzon del Diavolo stormenderhand vermees- terd. 20 man werden gevaDgen ge nomen. Op. den Monte Sperone maakten de Italianen eveneens vorderingen. Een aanval der Oostenrykers werd afgeslagen.Verder groote activiteit der artillerie. De Oostenryksche mededeeling van den 16sn zegt dat de artillerie ge vechten zich op verschillende deelen vanhet front uitbreidden en somtijds zeer hevig werden. In het vak der hoogvlakte van Doberdo zyn de troepen de vijande lijke schansen ton oosten van Mon falcone binnengedrongen en hebben 5 officieren en 130 man van verschil lende Italiaansche cavalerie-regimen- ten gevangen genomen en een machine geweer buit gemaakt. De Zondag gewonnen stelling ten oosten van San Martino werd ondanks allo pogingen van den vyand om ze te heroveren, behouden, en bevestigd. Hier ^Ijn 3 officieren en 140 man, 1 machine geweer en veel ander oor logstuig in onze handen gevallen. Op het front by Tolmein en Göcz werden 1 officier en-116 man gevan genomen. In de Dolomieten wer den verscheidene vyandelyke aauval- len op. de stellingen in het g6bied van don Col di Lana en Tre Sassi afgeslagen. S Ia ZuidTirol hebben de Oosten rykers, gesteund door roffelvuur der artillerie, de voorste vyandelyke stel lingen op den Armenterra-bergrug (ten oosten van bet Sugana-dal), op de hoogvlakte van Vielgereuth ten noorden van het Terragnolo-dal en (en zuiden van Rovereto genomen. In deze gevechten werden 65 officie ren, o.w, eon kolonel, en meec dan 2500 man gevangen genomen on 11 machine geweren buitgemaakt. Van het R q s s i s c h-T u r k s c h e front. Een Russisch bericht van den 16en meldt: In de richting van Diabekir hebben wy door ons vuur een aanvala poging der Turken verijdeld. In de richting van Mosoel blijven wy vorderingen maken. In Afrika. Waar eenigszius mogelijk, trachten de Duitschers hun vijanden afbreuk te d08n. Thans hebben zy een aanval gedaan op de posten in Portugeesch Oost-Afriba. Met 100 inboorlingen, gesteund door twee machinegeweren, werd getracht de post Nhika, aan de Rovoema-rivier, te nemen. Zy werden echtermetaanzienlyke verliezen tetug geslagen. Op zee. Een Turksch bericht meldt, dat een vijandelijke monitor, die aan de Noord- W.-kust van Imbros wilde binnen- loopen, by verrassing onder vuur kon worden .gehornen. Het vaartuig werd getroffen, geraakte in brand en leed schipbreuk. In Zweedsche havens binnengeloo- pen koopvaardijschepen melden, dat zij een groote Duitsche vloot, waartoe verschèidene gepantserde kruisers en het slagschip „Hindenburg" behoor den, op weg nai^ Riga hebben gezien. Fransch luchtschip verongelukt. EeDige dagen geleden viel by Sar dinië een Fransch luchtschip bemand met 6 koppen, in zee. Het luchtschip was to Parys opgestegen en vloog over de kust van Provence. Daarna vernam men niets meer van het lucht schip totdat de Italiaansche autori teiten meldden, dat het by Sardinië in zee was gevallen.'Alle pogingen om hulp te verleenen een Fransch oorlogsschip spoedde zich ook naar de plaats des onheils bleven vruch teloos. Hoe de strijd om Verdun werd begonnen. In verband met het verhaal van een „combattant" betreffende het be gin van de operaties by Verdun (zie ons vorig nr.), komt in de „Temps" de volgende, biykbaar offlcieele, dedeeling aan de pers voor Op geen enkel tydstip van deD strijd om Verdun heeft het opperbevel bevelen gegeven voor een terugtocht der Fransche troepen naar don linker oever van de Maas. Integendeel in den morgen van 28 Febr. deelde goneraal de Langle de Cary aan de troepen op den reéhter Maasoever mode, dat elk punt, zelfs by voltooide omvattiDg en elke terreinstrook, door den vyand omsin geld, tot eiken prijs moest worden vastgehouden en dat er slechts één insigne mocht gelden standhouden. In den avond van 24 Febr. gelastte de opperbevelhebber op het front tusschen Maas en Woövre stand te houden en daartoe alle middelen aan te wenden, waarover men beschikte. Hij zond onmiddellijk generaal de Castelnau naar Verdun. In den morgen van 26 Februari telefoneerde deze onderweg aan gene raal Herz, dat op grond van de bevelen van dep opperbevelhebberdestellingen op den rechter Maasoever coüte que coite moesten worden vastgehouden. Tenslotte zond de opperbevelhebber in den av.ond van 25 Fébruari aan generaal Pétain, toen deze zyn com mando over de stalling-Verdun aan vaardde, de volgende order Gisteren hek ik" gelast, dat op den rechter van de MaaB ten Noorden van Verdun moet worden standgehouden. Iedere aanvoerder, die bevel tot den terugtocht geeft, zal voor den krijgs raad worden gebracht." Men vreest in Frankrijk, dat de Kamer SGherpe kritiek wil oefenen over de aanvoering van de Fransche troepen by Verdun in het begin van den slag. De „Gaulois" neemt tegen „Matin" de party op van Joffre. Het blad acht den rijd nog niet ge komen om de vorantwoordeiykheid voor Verdun geiyk voor andere dingen te bespreken. Men vergete niet, zegt het, dat de Duitschers nog slechts 14 K.M. van Verdun af staan. Ook de „Figaro" waarschuwt tegen interpel laties, die reeds in de wan&elgangen van de Kamer worden aangekondigd. Men hoede zich den indruk te wekken, vermaant het blad, dat het parlement zich in de leiding van den oorlog wil mengen. Clemenceau daarentegen acht het oogenblik gekomen, waarop zoo al niet fie Kamer zelf, dan toch baar vertegenwoordigers een woord meespreken, opdat herhaling van zekere fouten wordt vermeden. Hij toornt in zyn blad verder tegen de censuur, die Briand laat uitoefenen. Een nota van Oostenrijk- Hongarlje over dan dulkbooten- oorlog. Door de Oostenryksche regeering is aan de gezanten en missies der verbonden en neutrale staten een nota overhandigd waarin een opsomming wordt, gegeven van torpedeeringen van Oostenryksche schepen, zonder voorafgaande waarschuwing. De nota maakt melding van het in den grond boren van het hospitaaischip „Elek- en van het stoomschip „Du- brovnik". Van laatstgenoemd schip is gemeld dat het munitie vervoerde, doch dit. is niet waar. Verder wordt mededeeling gedaan van aanvallen op de stoomschepen^,DanielEino"en „Zagreb", welke evenwel wisten te ontkomen. Omtrent het torpedeeren van de „Dubrovnik" wordt nog ge zegd, dat toen het schip reeds zin kende was, nog een tweede torpedo afgevuurd werd, die'het door redding booten omringde vaartuig trof, waar door een aantal opvarenden gedood werden. Tegen deze manier van oorlogvoeren teekent de Oostenrljksch-Hongaarsche regeering een scherp protest aan. De Vereenlgde Staten en Mexico. De spanning tusschen de Ver. St3ten i Mexico is thans volgens een telegram uit Washington aan de New Tork Herald - zoo groot, dat een breuk onvermydeiyk schyut. Uit Griekenland. Naar van Duitsche zijde wordt me degedeeld, heeft Wenizelos zich In Kiryx, zyn lyfblad, tegen koning Kon- stantyn gekeerd. Hy verdenkt hem van den toeleg, Griekenlanda demo- Êratischen staatsvorm door een narchalen naar Pruisisch model te vervangen. Hy ontzegt de kroon het recht, een eigen politiek tegen den wil van het volk te dryven. Het Grieksche volk kan niét gec' zegt hy, dat fcyu lot zal afhangen van één man, die door het toeval der geboorte aan zyn hoofd is geplaatst, en die gewoonlijk den invloed van een engen, en niet altijd waardigen kring ondergaat. Naar het heet, heeft dat artikel groot opzlern gebaard en houdt de justitie er zich mede bezig. Een nieuw schip. Als een merkwaardigheid meldt eon Duitsch bericht dat „te midden van den oorlog" op de werf Blohm en Voss voor de Hamburg-Zuid Ame rikaansche Stoomvaartmaatschappy de snelvarende stoomboot met drie schroeven „Cap Polonie" van 21500 tons afgeleverd werd. Met een be manning van 460 koppen, kunnen ruim 2000 personen vervoerd worden. Paplernood in ItalriL Beriyn, 16 Mei. Volgens de „Voss. Ztg." zal aanstaande Donderdag te Milaan een samenkomst plaats hebben van vertegenwoordigers van Italiaan sche dagbladen om besprekingen te houden over de quaestie van den papiernood. De mee3te dagbladen die voor den oorlog acht tot tien blad- sn gaven, moesten zich sedert tot vier blad zy de bepalen, zelfs dit mini maal aantal bladzyden zal niet ge handhaafd kunnen worden en er wordt ernstig over gedacht dit aan tal op twee bladzyden terug te brengen. Dc prijzen dsr voedingsmiddelen. Londen, 16 Mei. Het offlcieele arbeidsblad van heden van het mini sterie van handel bevat een belang wekkende statistiek van de prijzen der voedingsmiddelen in Duitschland. Oostenrijk, Groot-Britanniê en Zwit serland. Uit deze cijfers blijkt, dat de pryzen der voedingsmiddelen sedert Juni 1914 zyn toegenomento Weenen mstllO.4 >roc., te Beriyn met 10Ö.6 proc., in Groot-Britannie met 56 procent en in Zwitserland met 29.9 procent. Er worden verder gedetailleerde opgaven gedaan omtrent de prijs- styglng van elk voedingsmiddel in de verschillende landen. Ten opzichte van Beriyn wordt er nog op gewezen, dat de opgegeven cyfers zeer dikwyls met voorbehoud moeten worden aangenomen, daar het maximum-pryzen zyo, boven welke de kleinhandelaars niet mogen i en die anders bepaald hooger zouden zyn. Uit Rusland, De Roeskoje Slowo bevat een me morie van het ministerie van finan ciën over de werking van het tydens den oorlog uitgevaardigde alcoholver bod. Het verbod van den verkoop van alcoholhoudende dranken heeft een zeer merkbare vermindering bemerkt van het apacbisme, de criminaliteit en het aantal zelfmoorden en onge lukken met doodeiyken afloop. Dit beuglyke feit wordt bevestigd door aantal instellingen in de provin cie, o.a. door de kamer van financiën ts Tambof, die voor sommige streken een vermindering met 62 pet. van het aantal gerechtelyke vervolgingen constateert. In het arrondissement Kazan is over tien maanden van alcohol onthouding een vermindering met 83 pet., in de provincie Perm over 8 maanden een vermindering met 86.8 pet., in Moskou over vier maanden een vermindering met 29.5 iet. te constateeren geweest. In deze aatste stad verminderde bet aantal zelfmoorden met 20.2 pet. Dc toestand In China. Het „Petrogader Telegraaf-Agent- schap" vernam uit Tokio, dat tusschen de aanvoerders der opstandelingen en Sun Tat Sen eene overeenstemming was verkregen en dat onmiddeliyk eene afzonderiyke regeering zal wor den ingesteld voor de zuideiyke pro vinciën, die in het geheel 55 millioen zielen tellen. Onder de zuidelyke provinciën moe ten in dit verband bedoeld zyn Kwan- toeng met 22, Kwangsi met 5, Yoanan met 12, Kweitsjou met 8,5 en Hoenan met 15 millioen zielen, welke laatst genoemde provincie echter nog voor een groot gedeelte in handen der regeerlngstroopen moet zyn. BINNENLAND. Ongeregeldheden van schepelingen te Soerabaje. (Officieel). Blykens van den com mandant der zeemacht in Neder- landsch-Iodié ontvangen bericht zyn er den 7den dezer te Soerabaja on geregeldheden voorgevallen tydens een ongeoorloofde demonstratie van marino schepelingen tegon het mili tair hospitaal aldaar; later deden zich ongeregeldheden aan boord van het pantserschip „De Zeven Provinciën" voor. De commandant der zeemacht heeft zich met het stoomschip „Aldebaran" naar Soerabaja begeven en is thans weer met dat stoomschip en verge zeld door „De Zeven Provinciën" naar Tandjong-Priok teruggekeerd. Aan de „Telegraaf" wordt d.d. 16 izer uit Weltevreden geseind: Met het stoomschip „Riodjani" van den Rott. Lloyd zyn 40 der deserteurs op weg naar Holland met een rood paspoort. Verder wordt gemeld dat de auto riteiten dreigbrieven ontvingen, waar in wordt medegedeeld dat men'het hospitaal te Soerabaja in brand zal steken. Dientengevolge is nu een strenge bewaking van bet hospitaal ingesteld. Gouverneur ven Surlnane. De gouverneur van Suriname, baron van Asbeck heeft ontslag gevraagd. Vermoedeiyk behoeft naar de reden niet lang te worden gezocht. Uit het Voorloopig Verslag van de Kol. Staten op de Surinaamsche ont- werp-begrootiug voor 1917 blijkt, dat er algeheel meenings verschil tusschen den gouverneur en dat college bestaat. Na de zeer onaangename bejegening van een minister van Koloniën, die ten vorigen jare zonder nader over leg met den gouverneur te plegen tal van posten van de begrooting af voerde, welke later toch noodig bleken, komt nu weer deze stryd met Staten. In Octobsr 1911 had baron van Asbeck bet bestuur over de kolonie Suriname aanvaard. (H.bl.) VrIJz.-dem. Kamerfractie. Maandagavond is het Tweede Ka merlid voor Deventer, mr. H. P. Marchant, gekozen tot voorzitter van de VryziDnig-Democratische Kamer fractie, ter vervanging van wyiin dr. Bos. Mailboetan apgalagd. Naar de „Tel." meldt, zal het s.s. Koningin der Nederlanden" binnen kort eveneens opgelegd worden. Be halve dit schip heeft de stoomvaart maatschappy Nederland opgelegd de J. P. Coen, Prinses Juliana en Prins der Nederlanden. - In de vaart biyv6n dus de Grotlus, Oranje, Rembrandt en Vondel. Ook. de Rotterdamsohe Lloyd houdt vier mailbooten in de vaart. Aardappelen. De vereenigde aardappelenbande- laars te Gouda hebbeu Dinsdag tele grafisch aan den miDister van land bouw verzocht om een uitvoerverbod voor alle soorten aardappelen wegens het onrustbarend stygen der pryzen. Malt aangehouden. De mail, die het 27 April van Am- erdam naar Batavia vertrokken stoomschip „Rondo" aan boord* had, is te Kirkwall ontscheept moeten werden. Gaan vee-uitvoer maar. Maandagmorgen heeft de Minister van Landbouw het afgeven van vee consenten doen staken, zoodat geen verdere uitvoer zal plaats hebben. De uitgegeven consenten zullen na- tuuriyk worden afgewerkt. Totaal is-"er consent gegeven voor 10.500 stuks, die op de vrye markt en by de veehouders zyn aangekocht. Hoogs vasprQxsn. In de streek van Zutphen worden voor zoogenaamd melkvee door op- koopers enorme somme betaald. Zoo verkocht dezer dagen de landbouwer 0. te Steenderen onderhands twee koeien voor f1400, terwyi de land bouwers P. en L. terzelfder plaatse ieder twee stuks voor f 800 per stuk verkochten, alles met bestemming voor Duitschland. Dosr Dultssha enderzeelre aaagshoudsn. By binnenkomst te IJmuiden van i kofschepen „Frederlka", welke met 6ene lading straatblokjes voor Amsterdam, en „Concurrent", irelke voor Rotterdam was bestemd met een lading koffleboonen voor de Belglum Relief Committee te Rotterdam, deelden de gezagvoerders dezer schepen het volgende mede overeen ontmoeting op z9e met twee Duitsche duikbooten. Beladen met ledige flesschen, zoo vertelt een dezer kapiteins, waren onze schepen van Schiedam vertrok ken met bestemming naar Londen. Wy waren ongeveer 10 myien van het Galloper-vuurschip toen eensklaps twee Duitsche duikbooten aan do oppervlakte der zee verschenen en langszij onzer schepen kwamen te liggen. Met onze vaartuigen meesleepenée, kwam een der officieren over en ver zocht de papieren in te mogen zien en mede te nemen naar do duikbooten. Onderwyi werden wy al bang gemaakt door de Duitschers dóór de mededeeling dat wy naar Zeebrugge werden opge bracht. Zy kwamen echter een poottfe later met de papieren aan boord terug en deelden ons mede dat wy konden vertrekken. Dit deden wy echter niet, daar wy by het nazien der scheeps papieren de connossementen misten. Na herhaaldelijk daarom verzocht te hebben, kregen wy ze elndelyk los van de Duitschers, waarna wy de sleeptrossen loswierpen en maakten dat wy zoo spoedig mogeiyk van deze lastige lieden afkwamen. Herhaalde malen hadden zjj ons nog gevraagd wat de Eagelschen toch met al die leege flesschen doen, doch wy antwoordden daarop dat wy het niet wisten, watklaarblykelyk den duikbootcommandant niet erg aan stond; vandaar zyn streng optreden tegenover ons. Da Teyler-zask. De procedure die nu door mr. J. H. Monnik, namens Gerrit Olthoffte NymegeD, tegen de directeuren yan Teyler's Stichting by de Haarlemsche rechtbank aanbangig gemaakt is, berust, zooals men weet, op de ver onderstelling van den eiscbor, dat de halve nalatenschap van Elisabeth v. d. Hulst, die opgenomen was in de nalatenschap van Pieter Têyler v.d. Hulst, na den dood van Pieter Teyler niet zou uitgekeerd zyn aan Catharina Olthoff (of haar erfgenamen) die by Teyer'a overrijden recht kreeg op deze halve erfenis. Het is thanp evenwel aan Haarlem's Dagblad geblfeken, dat op het gemeen-' te-archief te Haarlem een acte aan wezig is op 5 Juni 1785 gepasseerd door notaris J. H. Froichen te Haa-lem, over de uitbetaling van deze halve nalatenschap. In deze acte is door de executeuren van Pieter Teyler van der Hulst en de executeuren van de nalatenschap van Catharina Olthoff een overeenkomst getroffen, waarin bepaald is, dat de executeuren van de nalatenschap van P. T. van der Hulst aan de executeuren van [de andere nalatenschap zouden betalen een som van 15.968 gulden, 9 stuivers on 9 penningen ter voldoening van de vordering in zake de halve nala tenscbap van Elisabeth van der Hulst. Uit de acte blijkt, dat de bedoelde erfenis reeds op 5 Juni 1786 is uit betaald. Daar met de beantwoording der vraag, of de som Inderdaad uitbetaald is, de procedure in de Teyler-zaak staat of valt, is dit document van zeer groot belang. H«t «onfrist aan do Nsd. Scheep- bouwmQ. ts Amsterdam. De toestand is thans zoo, dat noch de directie, noch de werklieden iets willen toegeven. Da directie wil niet onderbandelen, voordat iedèr zich bereid heeft verklaard het werk te hervatten, en de arbeiders willen omgekeerd zich niet aanmelden, al vorens er besprekingen gehouden worden. Het gevolg is, dat de werven nu al ongeveer een week gesloten zyn, en een 1800 werklieden, nadat hun loonen juist waren verhoogd, en tor- wyi niemand hunner eigenlyk aan een actie denkt, hun inkomsten uit den aard der zaak tot de wéinige steunpen- ningen der organisatie, of voor zoover zy ongeorganiseerd zyn,totniets terug gebracht zien. Het merkwaardige van den toestand is, dat de groote meer derheid der werklieden de staking der jongens, welke tot de sluiting ven de werkplaatsen aanleiding heeft gegeven, afkeurt. Dit is uitgesproken door de ge- zameniyke besturen der 6 ia het conflict betrokken vakvereenigingen met 4 tegen 2 stemmen. En toch schyat er, nu van weers kanten voorloopig het laatste woord gesproken is, in den huldigen stand van het conflict op een spoedige op lossing weinig uitzicht te bestaap. Oatvluahta krijgsgevangenen. Te Klazienaveen zijn, na een week zwervens, twee uit Duitsche krygs- gevangenschap ontvluchte Ruseen aangekomen. Zy hadden in die week byna geen eten gehad. Uit Tenray wordt gemeld dat daar 8 Russen aangekomen wareD, die over de grens hadden weten te komen. Malversaties. Uit Hilversum wordt aan het "Hbl." gemeld, dat een aldaar woonachtige directeur van een te Amsterdam ge vestigde Hypotheekbank in liquidatie, die zich ziek in zyn woning bevond, door de politie werd bewaakt. Later werd medegedeeld dat een aanklacht wegens verduistering is Ingediend tegen den directeur van de Amstel Hypotheekbank, tevens liquidateur der bank. De onregelmatigheden zyn aan het licht gekomen, toen by, reeds eenigen tijd ziek zijnde, het beheer moest overgeven. "Zyn toestand liet geen uitgebreid verhoor toe, doeh een tekort van f 60.000 staat reeds vast. Zeer waar- schyniyk is het verduisterde bedrag echter veel grooter. Naar de „Tel." meldt, is de direc teur failligt verklaard. SPORT. Voetbal, ■ekerwedetrljden N.V.B. H.F.8. Quiek H. Door de 8-2 overwinning van Suiek op N.A.C. op J.1. Zondag is ten otte definitief uitgemaakt dat de Haagsche eerste klssser hier tegen onze rood witte plaatsgenooten zal moeten uitkomen, 't Is te begrypen dat er hier ter plaatse groote belang\ stelling voor dezen wedstrijd bestaat. Met spanning ziet het publiek al uit naar den dag, waarop het zal kunnen genieten van het spel van den inter nationaal Bosschart die met zyn broeder de hechte Qulck-verdediging vormt, of van den vluggen Japakse wien zeer zeker een plaats in een vertegenwoordigend Nederlandsch elf tal zou worden ingeruimd en van zooveel andere bekende voetballers meer. Met 't oog op den te verwachten toeloop is door het bestuur van H.F.C. een véér-verkoop van toegangsbe- wyzen georganiseerd. By den beer Kokelaar, Kanaal weg en den heer Ruigh, Koningstraat (tegenover de Witte Bioscoop) zyn reeds Vrydag en Zaterdag kaarten verkrijgbaar. De toegangsprijzen zyn een weinig hooger gesteld dan gewooniyk, wat in verband met de groote onkosten die aan reclame besteed worden en natuuriyk niet in 't minst in verband met de spelqualiteit die de bezoekers te genieten zullen krygen, niemand behoeft te verwonderen. Bovendien ontvangt Quick volgens 't Beker reglement ook nog de helft van de bruto ontvangst. Zoodoende is het H.F.O.-beatuur er toe gekomen de gewone toegangsprijs te stellen op 20 cent, terwijl het gereserveerde gedeelte tegen 80 cent toegankeiyk is. Zy die zich echter by de reeds genoemde heeren vóóraf van kaarten voorzien betalen respectleveiyk 15 en 26 centvoor militairen beneden pen rang van korporaal biyft de prijs 10 cent. Als we nagaan wat in andere steden aan toegangspryzen betaald moet worden, vooral wanneer een eerste klasser op bezoek komt, dan is deze regeling nog lang niet boven- ihatig te noemen. Yoor verdere byzonderheden ver- wyzen we naar het nummer van a.s. Zaterdag, waarin o.a. het te verwachte» elftal zal worden gepu bliceerd.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 5