NederlandscheVegetariërsBond Advertentiën. Openbare Lezing op Dinsdag 23 Mei, 8 uur nam., JAN GERHARDT, Vegetarisme en Geheel-Onthouding. DE OORLOG. De bestorming van hoogte 304. Het „Berliner Tagebl." bevat de volgende beschaving van A. Qoswig van den strijd om hoogte 304. „Het flikkert. Een blauwe ring van rook in de lucht. Een knal. Een andere batterij vangt aan, een derde, een vierde. Alle batterijen, zwaar en licht kaliber, die in dezen-kleinen sector staan, beginnen te schieten. t)e morgen broekt aan. De batterijen schieten. Zy schieten niet snel. Be dachtzaam, langzaam bijna. Iedere battery een schot in de minuut. Per uur vallen dus op de hoogte 2400 granaten neer. De kanonniers ergeren zich over het lauwe vuur. Gauwer moest het gaan. De loopen moesten gloeien, het vocht in de remcylinder moest koken. Elke minuut een schot, dat is niets. De zon. komt op. De waarnemers gelasten verbeteringen, maar de richting blijft dezelfde. Elke minuut eeu schot in de loopgraven van hoogte 304. Boven de hoogte hangt een wolk van stof en rook. Men ziet daarin het weerlichten van de ontploffende granaten. Steensplinters en klonten aarde. Stukken van (lekkingen en menschelyke ledematen vliegen door de lucht. Men kan zich niet voor stellen, dat in die loopgraven nog menscben zijn. Draadversperringen, valkuilen, loopgraven, alles in één. Platge stampt, stukgescheurd. Hetboschop de oostelijke helling is neergemaaid. Nog steeds echter vallen er de pro jectielen en slingeren ze versplin terde stammen in de lucht. Do Fransche artillerie begint te antwoorden. Het geknal van de eigen kanonnen 3lokt het gehuil van de vijandelijke granaten op, die van fort Marré en Bois Bourrus komen. Plot seling staat ergens een reusachtige zwartgele fontein. De aarde siddert. In de lucht huilen stukken staal en steen. Steeds weer springen nieuwe fonteinen omhoog. De vijand beant woordt hpviger onze kanonnade. Een stofnevel hangt boven onzen heuvel. Onverstoorbaar komen de kanon niers aansleepen met de granaat- korven. De helper van den wagen- meester loopt van kanon tot kanon, kijkt na, smeert zooals een machinist, die zijn machine onder het werken nakijkt en smeert. Alle minuten een schot. Kabelballons staan zeer hoog, als zwevende bananen in den zonneschijn. Vliegers beschrijven bevallige lijnen. Als zweepen knallen de afweerkanon- ned. Nu komt een Fokker aan, in razende snelheid, hoog boven het vijandelijk vliegtuig kringen beschrij vend, stort hij zich met razend macbinegeweervuur op den vijand neer. Allen, die tjjd hebben, volgen met spanning het tooneel. De vijand wijkt uit. Hij heeft geluk gehad, De keuken komt. Houdt st(J achter de batterij. De kanonniers krijgen bun eten. Met de handen vol roet, vuil en olie wordt het verslonden. Alle minuten een schot. .Drommels, het is al namiddag". De zon begint te dalen. Bruinrood liggen de heuvels onder den groen- achtigen hemel. De heldere bosschen achter ons worden in een blauw achtigen nevel gehuld. .Heviger vuren". Twaalf uur lang hebben wy nu reeds geschoten zonder te weten, dat er aangevallen zal worden. .Snelvuur". Nu weten wij het. Het vuur wordt een razende roffel. De kanonniers laten hun kanonnen ratelen. De lucht is nu enkel dreunen. Plotseling houdt het op. Tien minuten. De zware batterijen alleen schieten langzaam verder op vijande lijke artilleriestellingen. De. lichte batterijen vallen weer in. Maar w{j schieten nu eenige honderden meters verder. Dat stemt ons tevreden. Vuurpauze wordt gecommandeerd. Het is sche merachtig geworden. Het vlamt aan den horizon. Ontzaggelijke rookwolken drijven op ons toe. De waarnemers berichten, dat fort Harré en Bois Bourrus in vlammen staao. Onze plaaggeesten. Eigenljjk bad het ons reeds verwonderd, waarom zij al zoo lang gezwegen hadden. De eerste gevangenen worden ge bracht, eenige honderden. De infante risten, die bij hen zijn, kunnen wij tellen. Menigmaal by een sprong in een loopgraaf aarzelen ze. Zoo ont zettend waa de aanblik van de open gescheurde en verpletterde lichamen, die daar in het rond lagen. Nu is het klaar. De hoogte is genomen. Of dat alle gevangenen waren? Neen, er zijn er nog veel meer. Storm loopen is niet zoo moeilijk. Niet zoo moeilyk als het uithouden in de bezetto stelling, wanneer het vyandeltjk artillerievuur weer begint. Maar daaraan niet meer gedacht. Wij hebben gevangenen, wij hebben ge- wonnon. Wie weet wie morgen nog lééft? Thans willen wy rust nemen. Ze gaan verder met hun troep. Krachtige kerels zijn de Franschen. Actieve divisies waren hier in het gevecht. Goede uniformen, stevige schoenen. De nacht komt, de opgaande maan en Venus kijken helder en ernstig. Stastsschuldsn dtr groots mogondhsdon. In het blad ,In en Uitvoer" komt het volgende staatje voor van de staatsschulden van de groote mogend heden voor den oorlog en op 1 Jan. 1918de cijfers - afgerond in milli- oenen mark zijn van de studie commissie voor de sociale gevolgen van den oorlog, een instelling, die in Kopenhagen in het leven is geroepen loopende jaar hebben daar weer nieuwe schulden aan toegevoegd. Het bulletin der instelling geeft de volgende cijfers voor de oorlogs uitgaven tot 1 Augustus 1916, dus 7 maanden later dan het staatje gaat (in millioenon Mk.): Engeland 50.700, Duitschland 50.000, Rusland 43.000, Frankrijk 32.000, Oostenryk-Hongarlje 22.950, Italië 8960, Turkije 1680, Ser vië 1120 en Bulgarije 600. Het geding tegen Casement. De tweede dag van het proces van Casemént en Baily was niet zonder merkwaardige situaties. Casement zelf, zegt een Engelsch blad, scheen gevoelig voor'het tragische en komi sche, dal aan het geval evenzeer eigen is. Hjj was meer op zijn gemak dan den eersten dag, maar zag er van tijd tot tijd bedrukt uit. Dan weer was zyn gelaat een en al glimlach en zag hij eruit als iemand wien niets te wenscben over blijft. Hij is een man, wien, in welke stemming hij overigens mag verkeeren, nooit een geestigheid ontgaat. By de ge tuigenissen werd do heele melodra* matische gebeurtenis tfoor den geest .teruggeroepeneen zandige baai bij nacht, een vreemd rood licht over de zee, een leege boot op de kust van Kerry geworpen, geheimzinnige voetstappen op het strand, pistolen, een dolk en munitie in het zand verborgen, do ontdekking van ment, loerende over de heesters voor zijn hol, en een- geheimzinnige auto mobiel met geheimzinnige menschen erin, waarvan Baily er een was. De meeste getuigen waren Ieren van de Kerrykust, die zich voor den rechter, onbekend met hpn taaleigen, moeilijk verstaanbaar konden maken, evenmin als trouwens de rechter er in slaagde door de Ieren te worden verstaan. ..Hoe oud is uw dochter?" vroeg de rechter. Wat is dat meneer?" vroeg de getuige. O, zeker meneer, ongeveer 100 meter. Algemeen gelach, waar Casement hartelijk in deel nam. Dit was een uit de vele tafereeltjes vd'n dien aard. Datroode licht, waarzooevon sprake van was, was gezien door een man, die vlak tegenover de plaats, waar dat licht verschenen en verdwenen was, Zonder dat er een mcnBch te zien was geweest, den volgenden dag de boot vond, die aangespoeld kwam. Een kind van een boer had met drie geladen revolvers gespeeld, dit geval, op zichzelf reeds angstwekkend, leidde tot de mysterieuze vondst van de wapenen in het zand verborgen. Casement is gevat dooi twee agen ten van politie. Toen zy hem boven de heesters uit zagen k(jken, riepen z(j hem, dreigende met een revolver, toe, dat hij zich met moest bewegen... „Is dat een manier om een Eagelsch reiziger te behandelen?" vroeg hij. Zijn broek was op het oogenblik van arrestatie nog nat van het waden dat hjj had gedaan. Den dorden dag van het proces verklaarde een deskundige dat de kaart van Ierland, welke men bij Baily had gevonden, niet in Engeland was vervaardigd, maar, naar alle waarschijnlijkheid in Duitschland en wel naar een fotografie van een Eogelsche kaart. do handeling, jlie verricht is. De dader, betoogt pl., moet dus opzette lijk de neutraliteit hebben willen schenden. En men kan niet aannemen, dat hy de bedoeling had dit te doen. Integendeel,, hij trachtte juist de neutraliteit te bewaren, doordat hij de Rogeering betichtte van te zeer onder Duitsche sympathieën te staan. Een van zyn argumenten daarvoor is, dat de Regeering in gebreke bleef prof. Sleeswyk te vervolgen na de publicatie van sommige stukken. Naar de opvatting van den proc.-gen. zou deze persoon even gevaarlijk voor de neutraliteit ztfn. „Bekl. zal niet veroordeeld worden", zegt pl., „gij zult niet kunnen, om dat u iedere juridische grond ont breekt." Na korte replieken, waarbij de proc.- generaal b(j zjjne meening blijft, wordt het tweede artikel, „De Schur ken vjin Europa" besproken, waarbij de proc.-gen. eveneens requireert tot vernietiging van het vonnis van 14 December 1915 en bekl. veroordeeling vraagt tot 6 maanden gevangenisstraf. De uitspraak voor beide zaken bepaald op 31 Mei. Da Vae-uitvoar. „De Telegraaf' Bcbrljft: Vier dagen slechts zyn de grenz open geweest voor den uitvoer van vee, en in die weinige uren verhuisden 10.500 stuks Nederlandsch vee naar Duitschland. 10 500 stuksdat getal wordt door het „Nieuws van den Dag" op gegeven, maar in werkelijkheid zal het wol driemaal zoo hoog zyn. Den vijfden dag maakten de slagers aan 't geachte publiek bekend, dat het vleesch met 35 cent per kilogram BINNENLAND. Dt bemanning van „Batavier V". Donderdagavond zijn te Rotterdam met de „Batavier IV" medegekomen de drie Nederlandsche reizigers 18 leden van de bemanning van verongelukte „Batavier V". Onder deze bevond zich ook de marconist en de verwonde stoker Meljers, die per rijtuig naar zijn woning is ge bracht. De kapitein, F. Rindermann, de stuurlieden en de le machinist, benevens de uitkijk zijn te Londen achtergebleven, om daar een ver klaring af te leggen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft Donderdag het wetsontwerp tot heffing e oorlogs winstbelasting aangonomen. Ook de ouderdomswet werd aange- Vóórd. oorlog: 1 Jan. 1916: Italië 11.600 mill. Mk. 15.600 mill. Mk. Oostenrljk.-Hong. 16 800 mill. Mk. 29.700 Duitschland 5.000 mill. Mk. 32.600 Engeland 14.000 mUl. Mk. 42.500 Rusland 19.000 mill. Mk. 46.800 Frankrijk 26.800 mill. Mk. 50.300 De eerste vier maanden van het Het In gevaar brengen ven de onzijdigheid van den Staat. Nadat de procureur-generaal in zijn requisitoir opnieuw een jaar gevange nisstraf tegen den heer J. C. Schreier, hoofdredacteur van „de Telegraaf", geöischt had wegens diens artikel „Da pers camarilla te Amsterdam" (zie vorig nummer) kreeg allereerst de eerste advocaat van bekl., mr. Kappeyne van de Copello, het woord. Pleiter betoogt, dat voor eene veroor- doeling allereerst noodig is, dat in casu de onzijdigheid van den staat in govaar gebracht zy. En dat is ni6t het geval geweest. En het is het recht van ieder publicist, om de „groep", die den oorlog veroorzaakte, aan de kaak te stellen. Pleiter legde adviezen over van internationale staatslieden, atrafrecbtgeleerden, oud- ministers enz.zy allen verklaren dat ze de artikelen van den heer SchrOder gelezen hebben en dat die artikelen voor de geallieerden nooit aanleiding zouden zijn geweest voor eene oorlogsverklaring. Ook betoogde pl., dat het misdrijf van art. 100 door een particulier niet kan worden begaan. De tweede advocaat, mr. L. van Gigch, pleitte over het element van het opzet. Wie is de dader zegt hjj. De verantwoordelijke is volgens de dagvaarding degene, die het artikel heeft opgenomen of doen opnemen. Is dit, het opnemen of doen opnemen, een handeling als art. 100 bedoelt? vraagt pl. En in de tweede plaats: heeft bekl.dan die handeling verricht? PL citeert uitspraken van schrijvers, o.a. mr. Levy in het „Handelsblad", die onder de handeling niet verstaan het schrijven van het artikel. De verantwoordelijkheid zou tenslotte berusten bij den heer Holdert. Uitvoerig bestrijdt pl. de meening van het O.M. betreffende het opzet. Hij is van meening, dat er opzettelijk moet z(jn geweest een handeling, die opzettelijk de veiligheid van den Staat in gevaar brengt; daarentegen betoogde het O.M. in zijn requisitoir, dat opzet tot schenden der neutrali telt volstrekt niet behoeft te bestaan, daar het opzet gericht moet zijn op Natuurlijk bestaat er niet het geriugste verband tusachen deze beide verschijnselen. Ten minste niet, als we de regeering gelooven willen en de bladen, die aan minister Post- huma's lippen hangen, als het „Nieuws van den Dag". Wat zou het, zegt dit krantje, die 10.500 stuks vertegenwoordigen slecht V» "lo vaD don Nederlandschen veestapelNet alsof de gehééle Nederlandsche veestapel geschikt, was om geslacht, en klaar stond om uit gevoerd te worden 1 Wij kunnen vinden, dat het nog wel zoo interressant geweest zou zijn, indien het N. v. d. D. eens uit gecijferd badde, hoeveel procent die 10.800 stuks wel vertegenwoordigen vaD het vee, dat op 't oogenblik werkelijk ter beschikking van de slagers gesteld kon worden, en hoeveel er dus precies aan de blnnenland- sche vleesch- consumptie onttrokken is, ton bate van onze vriendelijke Oosterburen en vau slechts enkele dozijnen zoete winstjes-jagers hier in 't land. Het blad citeert dan, wat het Handelsblad over de door het Nederl. Rundvee Stamboek gevoerde politiek schreef, welk bericht overeenkomt met het in ons vorig nummer voor komende (ontleend aan de N. Roti. Crt.)egeeft, nog eenigen commentaar. Zoo schrijft het bladDo zegsman van het „Handelsblad" meent, dat door dat „wilde opkoopen"de boeren in den waan gebracht zijn, dat ook het slachtvee binnenkort er uit zal mogen en daardoor nog „vasthouden der" zyn geworden, en hy verwacht dat, al3 ze sullen ondervinden dat daarvan nu geeo sprake meer kan zyn, de prijzen van de runderen weer wel tot het normale zullen terug- keeren. Maar inmiddels zullen de vrienden en beschermelingen van minister Posthuma toch weer een stuk of wat tonnen gouds verdiend(?) hebben, ter- terwijl weer ettelijke honderdduizen den Nederlanders het laatste stukje vleesch van hun tafel zien verdwijnen, Het deelt tenslotte eenige staaltjes mede van de ergerlijke mishandeling bij den uitvoer dezer dieren. Dat de prijzen van het vee, nietegenstaande den grooten uitvoer, toch nog met 30 ct. per kilo verhoogd worden, be wijst, zegt het blad, dat het naar Duitschland gezonden vee niet dat was, hetwelk te veel was, maar het vee, dat voor de binnenlandsche con sumptie was bestemd. Ean granaat ontploft. Ia een loods achter de Kromhout- kazerne te Utrecht waa Donderdag de reserve 2e luitenant der genie J. Büirman met eenige manschappen bezig handgranaten te vervaardigen van een niéuw soort, volgens een procédé van hemzelf, om in oorlogstijd zoo snel mogelijk granaten te kunnen aanmaken. De luitenant zag op een zeker oogenblik, dat een der granaten dreigde te ontploffen. Hij heeft toen vermoedelijk de granaat nog willen wegwerpen om de in de loods zijnde manschappen te redden, doch deze daad kostte hem het leven. De gra naat ontplofte en luitenaütBührman werd aan den linkerarm en de linker zijde door een scherf getroffen. Aan de linkerzijde kreeg hij een diepe snede, vlak onder het hart, met het gevolg, dat de dood onmiddellijk in trad. Drie soldaten werden ljcht ge wond zij zijn naar het militaire hospitaal overgebracht. De loods is op verschillende plaatsen door de scherven van de gesprongen granaat beschadigd. Bij goed geslaagde proefnemingen, enkele weken geleden, met deze soort handgranaten, is een korporaal licht aan geld. Daarop is hÜ naar Hamburg vertrokken, waar hij wagenbestuurder op de eleqtrische tram en later vleesch- drager op het abattoir is geweest. Een bericht van do ongesteldheid van een zuster deed hem op 13 April j.1. in Wormerveer komen. Hij moet daar echter verraden zijn, want op 21 April werd hy door twee agenten van politie ten huize van zijn ouders gearresteerd. Het was zijn eerste be zoek aan Holland en als hij niet. ge arresteerd was, zou hij eenige dagen later weer naar Duitschland zijn ver trokken, waartoe zija passen in orde 'waren. Hij werd niet gearresteerd op een bruiloft zooals de courantenbe richten onlangs meldden, maar zes dagen nadat zijn ouders 25 jaar ge trouwd- waren, waarbij echter geen bruiloft was gevierd. Eisch: vier maanden militaire ge vangenisstraf met aftrek. Slordig behoor van gemeentegeld, Men meldt uit Zevenaar In de jongBte vergadering van den gemeenteraad kwam de noodzakelijk heid ter sprake om een nieuwen ambtenaar ter secretarie te benoemen. „Maar niet een als den vorigen. We moeten waar voor ons geld hebben," zeide een der wethouders. De- vorige ambtenaar is namelijk vertrokkenof zijn ontslag eervol of niet-eervol zal zijn, is nog niet uitge maakt. Wat is de reden? Er loopen te Zevenaar al lang ge ruchten over verregaand slordig beheer, zoo niet erger van het geld, dat de gemeente voorschiet ter uitbe taling aan gezinnen, wier kostwinners onder de wapenen zijn. Het moet hier een bedrag van ODgeveer f 50,000 betreffen, dat in geen geval behoorlijk geadministreerd is. Onderzoek doorGedeputeerde Staten schijnt wenschelljk. Na bijna zeven Jaar dasartla gearresteerd. Voor den Zeekrijgsraad te Willems oord stond terecht een matroos kok, oud 29 jaar, beschuldigd dat hy op 28 Juli 1909 van Hr. Ms. „Friesland" te Kopenhagen ia gedeserteerd en voortdurend afwezig is gebleven tot dat bij op 21 April 1916 te Wormer veer door de politie is gearresteerd. Bekl. bekenth(j had tegenzin in in dienst gekregen en kon zich niet meer schikken in de disciplinedaar om sprong b(j op den 28en Juli 1909 toen Hr. Ms. „Friesland" te Kopen hagen reeds bat anker had gelicht en alle sloepen waren geheschen, over boord en zwom naar den wal, tegelijk met een matroos 2e klasse, dien b{j later uit het oog heeft verloren. Zjj gingen naar een paar kennissen, die zü te voren bij bet passagieren had den ontmoet, en deze hielpen hem TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 18 Mei. Do beraadslaging over art. 26 van het ontwerp tot heffing van een oorlogswinstbelasting met de daarop door den heer J. ter Laan c.s. en den heer Ankerman ingedieudo amende menten wordt voortgezet. Na eenige discussie worden beide amendementen verworpen. Aangeno men worden de art. 26—91. Bij art. 92 bospreekt de heer Bois- se va i n (v.-l.) de vraag, of de com pensatie, die gegeven wordt bij ge maakte verliezen in. het eene jaar tegenover winsten in een ander jaar, volledig zal z|jn. De Min. v. Financien erkent, dat het artikel aanleiding geeft tot een dubium, maar de bedoeling is dat compensatie mogeHjk zal z(jn, ook als in 1914 geen aanslag in de oorlogswinstbelasting heeft plaats gehad. Op een vraag van den heer Nierstrasz (v.1.) antwoordt de minister, dat h(j bezwaar heeft de compensatie van 2 op 3 jaren brengen. De artt. 92—93 worden aangeno men. Bij art. 94 verklaatt de heer Teen- stra,(v.4.) te zullen tegenstemmen wegens zyn bezwaar tegen de vry stellingen. De Minister verklaart mee te gaan met den wenk van den heer Fock (u. 1.) om uit het eerste lid de verdedigingsbelasting terug te nemen. H(j bestrydt het denkbeeld- TeenBtra om het geheele aitikel te schrappen. Na bestryding door den heer Fock (u.-l.) én ondersteuning door den heer J. Ter Laan (s.d.a.p.) wordt het art. aangenomen, evenals de artt. 95-100. Het wetsontwerp wordt daar na aangenomen. Na aanneming van een tweetal kleinere ontwerpen komen in behan deling de ontwerpen tot naturalisatie van J. J. Warnsdorf en 25 anderen. De heer van Doorn (u.-l.) ont wikkelt, ook in verband met de tyds omstandigheden, bezwaren tegen de gemakkelijke w-yze waarop de natu ralisatie wordt verleend. Spr. w'enscht, dat vaststa dat wie het Nederlander schap wenscht, zich ook Nederlander gevoelt. Dit blijkt slechts een der candidaten te doen, b(j de grootste helft is de reden, dat zy dan niet meer uit het land gezet kunnen worden. Spr. behandelt in bijzonderheden de verklaringen van verschillende can didaten. Spr. geeft den minister in overwe ging, de Kamer vollediger in te lichten of het ontwerp terug te nemen. De heer Knobel (v.-l.) meent, dat de oppositie to veol achteraf komt en in stryd is met de traditie van gastvrijheid van ons land. Hy meent, dat de regeering niet te kort is ge schoten in haar plicht. De heer Beumer (a.r.) onder steunt het betoog van den heer van Doom. De minister wil de bevoegd heid tot uitzetting en interneering van vreemdelingen in dezen tijd pr(jB geven en spr. waarschuwt daar ernstig tegen. Na de pauze wordt de ouderdoms wet aangenomen met 51 tegen 84 stemmen (links tegen rechts). De heer Beumer (a.-r.) vervolgt zyn vóóf de pauze afgebroken rede. Spr. dringt aan op stopzetten van de naturalisatie en op terugname van het ontwerp. Ook de heer Van Hamel (u.-l.) acht den tijd gekomen voor een andere wijze van naturalisatie als tot heden gevolgd werd. Men zegt Nederland is een gastvrij land, dat vreemdelingen als gasten ontvangt, getuige de ontvangst die de Belgen hier ontvingen. Maar gastvrijheid beteekent nog niet: opneming in het gezin. Spr. gaat dan de verklaringen na die door de candidaten zijn afge legd. Sommigen geven werkelijk aannemelijke redenen anderen daar entegen willen alleen Nederlander te worden, omdat zij bevreesd zijn voor uitzetting. Spf. bepleit verder de instelling van een vasté commissie voor naturalisatie ontwerpen. De heer De Beaufort (v.-l.) zegt dat groote voorzichtigheid geboden is tegenover de vele aanvrageil om naturalisatie, die een gevolg zijn van den oorlog. Mocht er nog sterkere aanvraag komen, dan wachte men er mede tot den vrede, met uitzonde ring van die gevallen, die direct voor behandeling in aanmerking komen. Spr. wijst er voorts op, dat de naturalisatie geen recht is, maar een gunst, die verleend wordt door den Staat, die naturaliseert in hel belang van den Staat en niet in dat van het individu. De heer ter Splll wijst op het onvoldoende van het onderzoek naar omstandigheden enz. van den aan vrager. Of hij werkelijk Nederlander is geworden blykt niet. In Frankrijk is men er toe moeten overgaan, Om sommige personen te denaturaliseeren, omdat zy niet be trouwbaar zijn gebleken. Ook ver wijst spr. naar de ondervinding met de Duitsch-Amerikanen in de Ver- eenigde Staten. De minister van Justitie zegt dat met vol vertrouwen alie voorgedragen personen kunnen worden genaturali seerd, het zijn eenvoudige lieden, die hier tal van jaren hebben gewoond en feitelijk reeds Nederlanders zijn geworden. Het is inderdaad een wys staatsbeleid, deze personen niet af te wyzen. Spr. kan dus niet ingaan op den wensch om de aanhangige ontwerpen terug te nemen. Spr. is geneigd ten aanzien van nog in te dienen ontwerpen het onderzoek nog te verscherpen, al meent hij, dat het moeilijk zal zijn het onderzoek nog intensiever te doen geschieden dan thans. De vraag, of voor naturalisaties voortaan een commissie van voorbe reiding zal worden ingesteld, staat niet ter beantwoording van den mi nister, maar is een zaak van de Kamer zelve. Na repliek van de hoeren van Doorn, Beumer en ter Spill, en beant woording door den minister, worden de beraadslagingen gesloten. Over het eerste naturalisatie-ont werp, betreffende J. J. Warndorff, werden uitgebracht 26 stemmen voor en 14 tegen. Het vereischte aantal leden was dus niet meer aanwezig. De vergadering werd daarop ver daagd tot Vrijdagmorgen. SPORT. Voetbal. Bekerwedstrijden N. V. B. 5e Ronde. H. F. C. I-Quick I (Den Haag). Zoo is dan eindelijk de langver wachte dag aangebroken, waarnaar al sinds eenige weken door elk recht geaard voetballiefhebber met de grootste spanning is uitgekeken. En niet zonder reden. Inderdaad belooft de a.s. Zondag de belangrijkste d van dit voetbalseizoen te worden. Een eerste klasse vereeniging naar Den Helder te krijgen voor het spelen van oen vriendscbappeltjken wedstrijd lukt in deze dagen, waarin de clubs aan chronische onvolledigheid lijden byna niet, of men zou zich groote flnanciéele opofferingen moeten ge troosten. Daarvan is nu geen sprake doordat het een door den bond voor geschreven wedstrijd is en Quick dus voor eigen rekening moet komen, Bovendien zal het Quick-bestuur er wel voor zo: gen hier een zoo vol ledig mogelijk elftal heen te zenden daar het voor de club van 't grootste belang is dezen wedstrijd te winnen. Daarom ook juist zal er met meer ernst en geestdrift gestreden worden dan wanneer 't een vriendschappe lijke match geldt, waar 't er per slot van rekening niet op aan komt, wie wint. Voor 't publiek dus een zt waarborg dat het aan spanning niet zal ontbreken. Op 't oogenblik is 't nog niet vol komen zeker met welk elftal Quick hier komt. Volgens de offlcieele mede- deelingen is de samenstelling als volgt Van Bladel 1 L. Bosschart W. Bosschart Voerman Bouwmeester Claasz Helm Japlkeke v. Riemsdijk Pino Post Joosten Zoo men ziet een elftal om ont zag in te boezemen. Nemen we eerst maar eens de kracht van 'telftal, nl. de verdediging. Bosschart Sr. is iemand die jaren achtereen in het oranje shirt do eer van Hollands' voetbalspel heeft hoog gehouden, die vooral een groot aandeel had in de gedenkwaardige 2-1 overwinning op Houtruat in Den Haag, waar Enge land voor de eerste maal van een continentaal elftal verloor. Nog her inneren we ons de woorden, die de Engelsche aanvoerder zijn Holland- schen collega toevoegde na hem te hebben geluk gewenscht: „Your defence was splended." „Van de schitterende verdediging" was L. Bosschart de ziel. Z|jn jongere broeder doet volgens i verslagen in 't geheel niet voor hem onder, zoodat Dito en z(jn man nen voor een zware en moeilijke taak gesteld zullen worden. Boven dien is ook de middenlinie der Hane- burgers van bijzondere kracht. De spil is hier Bouwmeester, de vroegere Haarlemspeler, die vooral bekend ia om de manier waarop hij op't aller onverwachtst somtijds een scherp schot van verren afstand inzendt. Zoodoende heeft hij al voor menig doelpunt gezorgd. Persoon zy dus op zijn hoede! De kleine fanatieke Indischman Glaasz. Btaat naast hem evenals de oudere Voerman, die al heel wat jaren in de eerste klasse meeloopt. Tot slot van rekening rest ons dan nog de Quick-voorboede, die haar naam wel zeer zeker alle eer aandoet, 't Is namelijk een buiten gewoon vlug en handig quintet, waarvan Japikse op 't oogenblik Ne- derland's beste voorhoede speler is. Onuitputtelijk z(jn de trucs en handigheden die deze eminente voet baller binnen de krijtlijnen te aan schouwen geeft, voor den tegenstander gewoonweg om wanhopig ouder te worden, en daarbij een zoo zuiver en hard schot als slechts weinig spelers bezitten. Pino Post en Van Riemsdijk zyn nog jeugdige spelers, die 't afge- loopen seizoen hun sporen ruim schoots verdiend hebben, Op de vleugels weer een paar oude ren, waarvan Jfcosten door zyn razend snelle rennen langs 't lijntje bekend is. Met recht mogen we dus zeggen, dat H.F.C. een „reuzen"taak wacht, die haar dan ook wel te zwaar zal blijken. Dat is tegen zoo"n elftal geen schande als de spelers er maar voor zorgen met eere te verliezen. Maar dan moet er ook van 't eerste begin af buitengewoon goed en met geest drift worden aangepakt. Vooral de verdediging wacht een moeilijke taak en daarom lijkt 't ons verkeerd Bak weer rechtshalf te plaatsen, waar hU niet de helft presteert van zijn spel op de spilplaats. Geen oogenblik mag er getalmd worden met aanvallen of plaatsen van den bal. Aan de voor hoede den raad niet te dicht bij elkaar te blijven. Open spol, heeren, dat is de eenige manier waarop de Quick- menschen gepasseerd kunnen worden. En vooral den moed niet opgeven. Vasthouden tot 't eind en desnoods niet sehroomen de verdediging te hulp te komen. Naar 't weer zich nu laat aanzien belooft de dag in allo opzichten schitterend te slagen. Ongetwijfeld is dan ook een record bezoek te wach ten, dat niet nalaten zal onze popu laire plaatsgenooten luidkeels aan te moedigen in hun zware kamp. De opstelling van H.F.C. is a.v. Persoon. j y- Arnhem. v. d. Zalm. Bek Tieeeen Kikkert v. d. Aardweg Hooi vlak Dito Groote Corthals P.S. Niet zoo hoog schieten, dezen keer, Jan Groote I Korfbal. Zondagochtend zal het hceren-12-tal van de Korfbal-Vereeuiging „Excel sior" spelen tegen het militair 12-tal „Landweer 3.1.4", kampioenen van het vorige jaar by de militaire sport- feesten. „Excelsior" komt uit met de heeren Janzen, Lensen, Porto, Pe ters, in den aanval; Schol, v. R(jn, Nieuwbuurt, Buil, midden, en v. d. Zee, Gode, Pieters, v. d. Plas in de verdediging. Dames en heeren, welke iets voor de sport gevoelen, moeten dezen wed strijd bijwonen, om daarna toe te treden als lid. Aanvang 10 uur v.m. UIT DEN OMTREK. Koagras. Donderdagavond vergaderde de Ver eenigingtot Bevordering van Getrouw Schoolbezoek ten huize van den heer Marees. Er waren niet veel belang stellenden tegenwoordig, waar de voorzitter bij de opening der verga dering zijn spijt over uitsprak. De notulen werden gelezen en goedge keurd. Volgde rekening en verant woording. De ontvangsten walen f267.76, de uitgaven f265.64. Batig saldo f2.12. De voorzitter bracht dank aan den penningmeester voor zyn accuraat beheer. Bestuursverkiezing. Aftredend J. den Das, die volgens huishoudelijk reglement niet herkiesbaar was. Geko zen werd P. Pluister, die zijn benoe ming aannam. Bij de bespreking van het'school feest, wordt door het bestuur voor gesteld, de schoolkinderen in drie groepen te verdoelen, en dan met de kinderen der 5e en 6e klasse dit jaar naar Haarlem te gaan, het vol gende jaar dan weer naar Amsterdam, de kinderen der Se en 4e klasse ieder jaar naar Bergen en Bergen a/Zee, op denzelfden dag; en de kinderen der le en 2e klasse het, gewono school feest op het dorp. Dit bestuursvoor stel kon de algeheele goedkeuring der vergadering wegdragen, zoodat besloten wordt zich voortaan aan die regeling te houden. Als datum voor het op reis gaan wordt vastgesteld 7 Juni. Sommigen uit de vergadering wil den voor het kleine schoolfeest op het dorp, evenals het voiige jaar, de poppenkast weer hebben, doch het bestuur twijfelde er aan of het wel kon, vanwege de financiën. De penningmeester deelde echter m dat de tooneelvereeniging „Klein .Begin" op die avond een uitvoering zal geveD, ten bate van het school feest. Er zullen zooveel mogelyk kaarten vooruit verkocht worden. Als dat dus goed gaat, zou bet mis schien toch nog kunnen gebeuren. Bij de rondvraag spreekt de heer de Vries den voorzitter J. den Das, die nu aftreedt, een hartelijk woord .toe, waarin h(j doet uitkomen de groote verdiensten van den aftredende. De voorzitter dankte den heer de Vries voor deze woorden. Hierna werd de vergadering gesloten. Braezand. Bij den heer v. d. B. aan de Molen- vaart geraakte Donderdagmiddag een rietschelf in brand. Daar de schelf dicht bij dè woning stond, was het halen der spuit noodzakelijk. Door voortdurend nat houden wist men echter de woning te behouden'. De oorzaak is nog onbekend. Taial, 19 Mei. Onlangs weid tot militaire bevel hebber over dit eiland benoernd, de Overste Wickevoort Crommelin. Ge noemde heer vertoefde hier slechts kort. Thans is in z|jn plaats benoemd heer Sluys, luit. L z. la kl. Met vier veebooten en een tjalk schip, werden gisteren naar Leiden verscheept, 4260 lammeren. Maandag waren reeds 1120 lammeren uitge voerd. Overigens bedroeg de veeuit- voer dez^ week 174 koeien, 39 kalve ren, 13 schapen, 6 paarden en 82 varkens. Dat nog altoos de paarden tegen hoogen prys worden opgekocht, bleek hier nog dezer dagen. Iemand die kort geleden een paard had gekocht voor f300, werd thans voor hetzelfde dier f900 geboden. Het bier thuisbehoorende visschers- vaartuig „T.X. 93", by Vlieland ge zonken en later te Terschelling binnengesleept, is gebleken wrak te zijn. Het kan niet meer in goeden staat gebracht worden. Dit is wol een groot verlies voor de betrokken visschers, vooral nu er nog al wat méde te verdienen viel. Op de programma's van de water schapsbesturen staat weer de be- harding van eenige binnenwegen. Als het zoo voortgaat zal men op Texel weldra te vergeefs naar zand wegen zoeken; Burgerlijke Stand «an Texel van 12 t/m 19 Mei 1916. GEBORENAntje, d. van Maarten Koorn en Trijntje Kok, de Hal Gerrit, z. van Cornelis Jacobus Geense en Antje Bruin, Eierland; Grietje Johanna, d. van Grabel Willem van Santen en Jannette Grietje Roeper, Waal en Burg; Anna Maria Doretha, d. van Zacharias Graaf en Maria Henrica van Empelen, den Burg; Trijntje, d. van Cornelis Koopman en Aaltje de Jager, den Hoorn. ONDERTROUWD: Pieter Visser, de Westen, en Maartje Kuivenhovon. den Hoorn. GEHUWD: Leonardus Lambertus Elferingen Adriana Comelia Barhorst, EierlandCornelis Johannes Bakker en Marretje Veeger, SpangPieter Koorn en Trijntje Kind, Westergeest Pieter Backer eü Anna Koning, OudeschildLourens Bakker en Alida Catharine Eelman, Oosterend. OVERLEDEN Pieter Dros, 78 jaar, Oosterend, wed. v. Niesje Kuiper Willemina Dros, 29 jaar, de Waal, dochter van Pieter Dros en Jantje Boon. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indié: Ysrzendingswog. Pm: Datum der bezorging. TJjdst.der laat. busl. a/hPostk. Naar Guyana (Suriname): zeepost vij Amsterdam nogonbek. 8.-'sav Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba: seepostvla Amsterdam I uugonbuk l 8.-'hkv over Engeland (alleen eiken Diesd op verl. der afzenders) I en Vrijdag 8.40 's n. Naar St. Martin, Str Eustatius en zeepost vla Amsterdam nogonbek. 8.- '»av. (alleen op verl. der afz.) over Engeland eiken Dtnsd. 8.40 'a a. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal eiken Donderdag, 8.40 'a n. Den 3Jen Juni a.s. hopen onze J geliefde Ouders, FRANS COENRAAD v. d. HAAQEN en WILHELMINA VERLEE, Iden dag te herdenken, dat zy 8 voor 25 jaar in dan Echt zijn verbonden. Helder, 19 Mei 1916. Spuistraat 8. Hun dankbare Kinderen. Hulp In da Huishouding. Voor spoedige indiensttreding ean nette R.K. Juffrouw gevraagd als hulp in de huishouding. De wasch is in huis. Brieven onder No. 508, aan het Bureau van dit blad. DIENSTBODE. Wordt gevraagd een nette R.K. Dienstbode voor dag en nacht. Brieven onder No. 501, Bureau van dit blad. Mevrouw VAN HOORN, Kerkgracht 41, vraagt een net MEISJE, niet beneden 16 jaar. Zich te vervoegen 's avonds na 7 uur. Er biedt zich aan een net buiten meisje, tegen 1 of half Augustus, v.g.g.v. Adres: Mej. A. DOUES, p/a. Mevr. v. KERKWIJK, Nassau Zuilen- steinstraat la, Den Haag. Direct gevraagd een bekwame Sehliderskneeht. P. DALMEIJER, Burg—Texel. GEVRAAGD aan de fabriek der N.V. Holl. Plaatwellery en Pypenfa- briek v/h. OLIE GONNERMANN te Velsen, 2 matrozen te kl. of kwartiermeesters voor terralnbazig- heden. P. PUINBROEK, bloemist, Molen gracht 6, vraagt een flinke Jongen, die kan fietsen. GORDIJNMAKER gevraagd. Adres :C. J. GRAAFF. Spoorstraat 74. Gevraagd eenige Wasschen aan ouis. Adres: Schagenstraat 39. Gevraagd een nette meld-Hulshoudster of Burgerjuffrouw, b(j alleen wonend Heer. v - Adres: M. LAAN, Cocksdorp, Texel. In „CASINO". Algenr. Secr. v. d. Bond. Onderwerp: Toigang vrij. D«b«t vrij.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2