ELDERSCHE COURANT No. 4627 DINSDAG 30 MEI 1916 44e JAARGANG LIJST van Ingekomen en vertrokken personen. KaamBeroep M. KngelPraiigor, zonder, P. J. van Klmwogen, zeeman, J. Harms, scbeorder, M Philips-v. Benen, bediende, I ND K O M fi K, Woonplaats Wagenstraat 38, Spoorgracbt 85, Basstmat 72, Weezenatraat 8, Se Vroonstraat 4, Hoogstraat 54, vertrokken. Van: Alkmaar, Schoten, Groningen, Amsterdam, Winschoten, Naam C. de Haan, V. van Dük, 8, F. A. Dloterkh, A. V, PUI, H. Evers, B. F. Gerrlts, veehoudor, kaasmakor, korporaal-stoker, korpl.-hofmeeater, stoker, bedlondo, J. J3. D. F. Swinkels, marinier, O. H. Ladlees, J. Vader, J. J. Boorsen, A. Zwart, F. L. Steenman, A. Hagen-Bruins, H. S, Peters, P. v. d. Vis, G. J. Goes, F. Tan de Poel, 8. Theel, 'matroos, Gravenstraat 69, Schagen, Janzonstraat 84, H. Hugowmiri O. Kerkstraat 16,Hellevoetsluls BlOomstraat 16, Vlissingen, Oallforniostroat 16 D, Jonkorstraat 60, Amsterdam, Molenstraat 98, Rottterdam, CalifomieBtraat 16B, Amsterdam, SluisdUkstraat 68, Hellevoetslnis, Trompstraat 19, 3 melkventer, leeraar, sergeant-torpedlBt, Keizerstraat 23, Doolhof 9, Gasstraat 14, O. Ditoatiaat 9, Koningstraat 66, Dlaconlestraat 2° korporaal-torpedist, 2e Emmadw.str. Amsterdam, Rotterdam, Amsterdam, ütrecht, Rotterdam, Texel, Applngedam, Amsterdam, Utrecht, E.T' R.C. N.H. N.H. N. H. Met het oog 'op den Hemel vaartsdag zal ons blad morgen, Woensdag, op den gewonen tijd ver schijnen. Op pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Üft den omtrek. 2. Feuilleton, enz. Is gasprijs-yerhooging voor 1916 noodig? Wij kennen uit de bladen reeds het voorstel van B. en W., om met iDgang van 1 Juni den gasprijs met 1 cent per Ms. te verhoogen, waar mede dit college hoopt te bereiken, de f 19.000 nadeel, ontstaan door den duurderen prijs van 5800 ton kolen, die van 1 Juni tot en met November worden verwerkt en die f5.— per ton hooger zijn, dan waarop in de begrooting voor dit jaar werd gere kend, te dekken. Wij willen zeer in 'tkort aantoonen Ie. dat deze verhooging niet abso luut geboden is, voor dit jaar 2e. dat de raadsmeerderheid, die verleden ja^r de begrooting der gas fabriek abnormaal opvoerde, deze voorstellen zelf heeft uitgelokt. Wie zich onze artikelen over de begrooting 1916 in dit blad herinnert, en de beschouwingen omtrent ons standpunt inkake de gemeente-bedrij ven dus kent, weet dat wij de tarie- ven dier bedreven onbillijk achten, wanneer die veroorzaken een groote winstuitkeering aan de Gemeentekas, zoodat op deze wijze de bedrijven Ingezonden mededeeling. Een groot aantal vrouwen rijn door de bloedarmoede ondermijnd. De bloed armoede komt voort uit slapte van het bloed en gebrek aan bloed. Het is in dit gebrek der hoedanigheid en \n°K m?t f2000.- overschrijdt. in dit te kort der hoeveelheid van het jj j| TTT belasting-heffers worden van de slecht ste soort. Maar aan de apdere zijde zoude het van zeer slechtè politiek getuigen, als wij toelieten, dat de tarieven niet minstens de kosten van het bedrijf plus een flinke reserve dokten. Als dus door B. en W. was aan getoond, dat over 1916 werkelijk geld uit de Gemeentekas gestort zou moe ten worden in de kas der Gasfabriek, zoodat wij dus op 't bedrijf gingen toeleggen, we zouden ons tegen ver hooging der tarieven niet verzotten. Maar wij waren er niet gerust op, dat B. en W. ons dit zouden aantoo nen, alleen hierom al niet, omdat de gasprijs, juist van de catégorieöo, die de grootste verbruikers zijn (licht- en muofgas) hier reeds vrij hoog is, en de meeste verhoogingen, die in andere gemeenten tot nu toe werden door gevoerd, nog niet eens tot onzen prfjs gingen of daar net aan tóe kwamen. - We moesten hier dus óf zeer on gunstig esploiteeren (en die deafge- loopen geschiedenis heeft gevolgd, zal 't er meë etbs zijn, dat dit vrijwel altijd zoo was), of de berekeningen van B. en W. zijn wat subjectief opgezet. Wat trouwens eveneens 't geval bi likt. Toen B. en W. de' begrooting voor 1916 opmaakten, hebben zij gerekend op een hoogen kolen prijs. Niet dat zij die in de begrooling reeds tot uit drukking brachten, maar de heele begrooting was zoo opgezet, dat'er op slechts f2400.— winstuitkeoring gerekend werd. Dit scheelde wel een halve ton met voorgaande jaren. Wij hebben ons tegen die begrooting niet verzet, en hebben ons ook ®iet door de beweringen, dat wat er uit komt, ook begroot mag worden, laten verleiden vóór de verhoogingen der opbrengsten 'te stemmen, zooals zij door de heeren Bierstoker en Spruit werden voorg63teld. Als we nu vasthouden aan de oor spronkelijk door B. en W. geraamde cijfers, en wij zien, dat de opbreDgst der cokes op f 66000. en de sulphaat op f16880,— gesteld was, dus totaal f82380. terwijl de Directeur der Gasfabriek die opbrengst thaus resp. op f95040.— en f23500.— voor dit jaar vrijwel kan vaststellen, dan zou daarin reeds een meêvaller zitten, die het nadeel der kolenprijsverhooging bloed dat het uitgangspunt,ligt van ongelukkige en met lijden over vulde levens. De ongelukkige 'bloedarme lijdt noodwendig aan velerlei kwalen en haar leven is een waar martelaar schap het leven heeft voor haar geen bekoring, iedere dag brengt haar nieuw lijden. Gelooft gij dat zij lust in hetle ven heeft, die arme vrouw, die voortdu rend gedrukt gaat onder een vreemd soortige matheid, dat arme meisje die door het minste werk boven matig vermoeid is- en die alltyd het eind harer krachten nabij voedt? Ziet gij niet dat de verandering harer trek ken haar uitputting aanduidt, dat haar moeieiyke gang, haa>r ver moeide houding, dat alles eeia ellen- digen gezondheidstoestand bewijst De vrouwen willen, ongelukkiger wijze, geen aandacht wijden, aan de eerste verschijnselen der zwak te. Zij zullen zich later wel ver zorgen en zij rekenen er te gomak- kelljk op dat hare krachten van zei ven zullen terugkomen. O, wulk een ernstige dwaling I Hoe langzamer het kwaad komt, hoe langer het zal noodig hebben om Weg te gaanr en in den tusschehtljd heeft de zwalkte in het tengere vrouwelijke organisme verwoestingen te -weeg gebracht, idie de krachtigste gestellen erg aantas ten. j£vEr moet onmiddellijk gehandeld worden. Zoodra de vrouw bemerkt dat hare krachten een weinig wan-' kelen, moet zij zich onderwerpen aan de behandeling met de Pink; Pillen, die het bloed zullen verhin-; deren nog meer te verarmen. De Pink Pillen geven bloed met iedere gift en geven aan do verzwakte organen alles v/at noodig is om de krachtder beste ■dagen terug te vinden. De Pink Pillen zijn hét beste ver sterkingsmiddel voor de vrouwelijke organismen. 3Sij geven eetlust, zij geven krachten, zij versterken de maag, bezorgen een goede spqaver- teeringzij verspreiden is geheel het lichaam een groote levenskracht en geven dat niterlijk van welzijn dat zeggen doet„Zij is een en al ge zondheid I" Welke 1 storingen, welke ongemakken zijn er al niet vermeden door de Pink Pillen, op het juisto oogenblik genomen I Pink Pillen. Do Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacoütateade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaar-weg 68; te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texol) l»y T. RUIS, en verder bij verschillen de Apothekers e» goede Drogisten. De legerberlchten van 26, 27 en 28 Mei. Van het Westelijk front. Het Franache communiqué van den 26sten noemt het Duitsche bericht over de vorderingen ten Z. van Douau- mont, onjuist. De onmiddellijke toe gangswezen tot het fort worden nog steeds door de Franschen bezet ge houden. Een gedeelte van een loop graaf tusschen de hoeve Thiaucourt en het bosch van Houdromont, werd door de Franschen hernomen. Het middagbericht van deD 27sten meldt: Op den linker Maasoever heb ben de Frahscne gisteren tegen het eind van don dag bet dorp Cumières le stellingen ten Westen daarvan aangevallen. Na een hardnekkig ge vecht z\jn zij in het Oostelijke gedeelte wedor binnengekomen en hebben zij verscheidene Duitsche loopgraven ver- meesterd. Ten Noordwesten van Cumière3is het verwoed hervatte Duitsche'offen sief niet bij machte gewee3t de Fran- sche troepen uit de veroverde stellin gen te verdrijven. Ten Oosten van hoogte 304 hebben de Franschen eenige vorderingen ge maakt. Verder wordt medegedeeld, dat een aanval der Duitschera bij Douaumont afgeslagen werd. GeduTende defn nacht had een" allerhevigst artilleriegevecht Nu is 't waar, dat wij thans niet te rekenen hebben met de begrooting, zooals die door B. en W. is voorge steld, maar zooals die door den Raad is vastgesteld en door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. En de vastgestelde begrooting be cijferde een winstuitkeering van f34000.-, welk winstcijfer vooral werd verkregen dooreen verlaging van den kolenprljs met 16l/B Suizend gul den, zijnde de kosten ad f 1.33 per ton van overladen tengevolge van den oorlogstoestand (afdamming Noord- Hollandsch Kanaal), die feitelijk door het Rijk moeten worden vergoed. Een meening, die wq volkomen dee- len, maar die ons geen vrijheid gaf er maar vast op te rekenen, dat het Rqk dit inderdaad zou doen ook. Maar trekken wij die f16000.— er af, dan blijft er nog f18000.— winst over tengevolge van verhooging dei- opbrengsten van gas, cokes en sul phaat, waarvan de twee laatste posten thans zelfs nog me&r blijken op te brengen dan in laatste instantie werd geraamd. Zoodat wij van meening zijn, dat de f19000.— nadeel van kolen voor 1916 nog niet een toestand hebben geschapen, waarbij tariefaverhooging gebillijkt kan worden. Als de kolenprljs f 20.58 blijft, dan zouden wijniet gaarne profeteeren, 'dat we er zonder verhooging komen, maar voor dit jaar achten wij haar overbodig. Dit blijkt ook uit den kostprijs van het gas. Door den directeur wordt die op 7.7 ct. berekend. Dat zou in derdaad te hoog zijn, waar de gemid delde verkoopprijs pl. m. 7.2 ct. is; maar voor 1916 is die kostprijs geen 7.7 ct., doch slechts 6.9 ct; De fout is hier, dat er op het volle jaarquantum van 12000" ton tegen den prijs van f20.58 gerekend is, terwijl wij tot en met Mei nog kolen van f 15.52 hebben verwerkt. Voor wat de sociaal-democraten betreft, dezen kunnen in den Raad met volle vrijheid tegen het voorstel van B. en W. stemmendaar zij bq de begrooting de opbrengst der gas fabriek even als B. en W. laag had den willen ramen. Maar dat B. en W. zich gedwongen zagen, nu zij nederige taak van een Raadsmeer- derheid kregen f 34000.- uit de gas fabriek te halen, de andere uit de belasting, (of volgens ons voorstel uit eene leening), te halen, dat.kunnen w|j ons toch voorstellen. De heeren wilden de Inkomsten belasting niet verhoogen, wilden ook geen leening, rfiaar deden net, of de gasfabriek het wel op Nu blijkt de gasfabriek dit niet te 'te doen. Maar B. en W. moeten toch het geld hebben, wat de kas (niet 't bedrijf dus) tekort komt. Eq zoo zieu deze heeren hier de vloek hunner booze daad in 'deze voorstellen, en zien zij meteen, wat zq bij de begrooting in de hand werkten, het opleggen van nog meer indirecte belasting. Wij doen daaraan niet mee. De f 1900Ö.— komt do gasfabriek niet te kort, maar zal de Gemeentekas dit jaar minder hebben. Welnu, dit dient door directe be lastingheffing, die althans het best volgens draagkracht wordt .geheven, gedokt te worden en niet door gas- prljsverhooging. De heeren, die. op 25 Maart 1915 tegemde gasprqsverhooging stemden, zullen, stellen zij zich ook nu op 't standpunt van toen, oumogelijk vóór kunnen zijn. Wij zouden B. en W. ernstig wil len aanraden hun voordracht thans terug te nemen en bij de begrooting voor 1917 eens te onderzoeken, of ze noodig is. Nu is ze dat niet. A. W. MICHELS. Helder, 28 Mei 1916. DE OOfiLOG.; plaats/ Het Het avondbericht van denzelfden datum zegt dat de Franschen in het bosch van Avocourt en in den sector van heuvel 304 zich meester maakten van eenige stukken loop graaf. In de streek van Houdromont duurde het verwoede artilleriegevecht voort. Op de rechter Maa3 oever, ten N.-W. van de ho^ve Thiaumont maakten de Franschen aanmerkelijke vorderingen Een Duitsche afdeeling heeft een aanval gedaan ten westen van den weg naar Navarin. Hij kreeg vasten voet in de vooruitgeschoven linie, maar tegenaanvallen hebben er hen iheel uitgeworpen. Volgens het bericht van den 2Ssten hadden geen belangrijke gebeurtenis sen plaats. Ten N.-W. van Altkircb werden tweo pogingen der Duitschera om tot den aanval ovèr te gaan ver ijdeld. Het Duitsche legerbericht van den 27sten meldt: Op den linker Maasoever hebben de Franschen sedert .middernacht onstuimige aanvallen op Cumières gedaan. Het is hun gelukt het dorp tijdelijk aan den zuidelijk rand bin nen te dringen. Wq hebben bij de zuivering 53 gevangenen gemaakt. Op den rechter Maasoever zijn wij er in geslaagd tot de hoogten aan dén zuidwestelqken rand van het bosch van Thiaumont door te drin gen. Een Fransche aanvalspoging is daarentegen door ons geschutvuur in den kiem verstikt. Twee vijandelijke aanvallen op onze pas veroverde stellingen ten Zuiden van het fort Douaumont zijn mislukt. Bij de gevechten ten Z.W. en ten Z. van het fort zijn sedert 22 Mei 48 officieren en 1943 manschappen krijgs gevangen gemaakt. Volgens het bet icht van den 28sten, zijn Duitsche verkennings-afdeelingen gedurende den nacht van den 27sten verscheidene Fransche loopgraven in Champagne binnengedrongen, en Heb ben z{j 100 gevangenen gemaakt. Bij Verdun mislukte wederom een poging der Franschen om het dorp Cumières te heroveren. Van het Oostelijk front. Van Russische zijde wordt melding gemaakt van het afslaan van aan vallen der Duitschers bij het eiland Dalen en bij het Driswiaty-meer. Verder geen gebeurtenissen van be lang. Van het O o s t e n r ij k s c h-I t a- liaansche front. Het Oostenrljksche bericht van den 27en deelt mede: Het tot het versterkte kamp van Arsiero bshoorende pantserfort Casa Ratti, dat vlak ton Z.W. van Borra- cola den weg (langs de Astacb) beheerscht, is in onze handen. Er werden 3 onbeschadigde, zware ge pantserde houwitsers en twee stukken licht geschut buit gemaakt. Ten Noorden van Asiago hebben onze troepen zich van den Monte Moschice meester gemaakt. Op den gronsrug ten Zuiden van het Suganadal zijn onze troepen tot op de Cima Maora doorgedrongen. Het aantal buitgemaakte kanonnen is tot 284 gestegen. Op den Monte Sief en den Krn hebben wq vijandelijke aanvallen af geslagen. Volgens het bericht van den 28sten hebben de Oostenrljksche troepen het pantserfort Cornalo, ten We3tenvan Arsiero, gemachtigd en in het ver sterkte kamp van Asiago de per manente dal versperring in de Val d'Assa, ten Z.W. van den Monte Interrotto genomen. Een mededeeling uit bet oorlogs- p'erskwartier zegt nog, dat tot dus ver 250 K.M.8 Italiaansch gebied door de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen bezet werd. Pogingen van de Italianen om het offensief te stuiten zijn mis lukt. Het aanvalsfront is dicht voor de. binnenste verdedigingsgordel van do Italiaansche hoofdstellingen in het gebied van Asiago en irsjero. Het Italiaansche communiqué van den 27sten deelt mede: In het Sugana dal zijn onze troepen Donderdagmiddag in goede orde van hun vooruitgeschoven stellingen op den Moate Civaron teruggetrokken. Vrijdagochtend -hebben vijandelijke kolonnes onze linies ton oosten van Calamentö aangevallen. Onze Alpini hebben hun stormloop gestuit, zijn daarop tot den tegenaanval overge gaan en hebben den vijand zware verliezen toegebracht. Een honderd krijgsgevangenen en twee machine geweren zijn hun in handen gevallen. Ook in het gebied van den Monte Nero heeft de vijand in den nacht van 25 op 26 Mei onze loopgraven op den Ursie aangevallen en is erin geslaagd er tijdelijk in door to drin gen. Nadat er versteningen waren aangekomen, is de vijand na een hardnekkigen tegenaanval volkomen teruggeworpen, met achterlating van 40 gevangenen en 2 machinegeweren in onze handen. Verder wordt melding gemaakt van het afslaan van aanvallen der Oostenrijkers op verschillende punten van het front. Óp den B a 1 k a n. "Het schijnt er eindelijk van te zullen komen, dat de gevechten ook hier een aanvang zullen nemen. In- tusschen zqn hoe weer de Bulgaren en de Duitschers die den-eersten stap in die richting hebben gedaan, en op Grieksch gebied zijn doorgedrongen. Het offlcieele Bulgaarsche bericht van den 28sten meldt, dat de afdeelingen die in het Stroemadal opereerden, den Zuidelijken uitgang van den pas van Rupel, zoomede de aangrenzende hoogten ten O. en ten W. van de Stroema hebben bezet. Uit Saloniki komt nog de volgende aanvulling van deze mededeeling: Bulgaren hebben zich geïnstalleerd op Grieksch grondgebied. Zaterdag gelastten Bulgaren de Grieksche bezetting van het fort Ruphael dit te ontruimen. De Bulgaren hebben zich toen waarschijnlijk ge nesteld in dit fort, dat aan de Stroema ligt en den pas Demirhissar—Serres beheerscht. De Bulgaren hebben dus het Grieksche grondgebied betieden 8n schijnen alle Grieksche versterkin g^D, die aangelegd na den Balkan oorlog, te willen bezetteD. Er hebben gevechten plaats gehad bij Saseux en Curpa. Kilinóir is ge durende den nacht door de Dnitacher3 hevig beschoten. Langs het geheele front hevige kanonnades en gevechten. Oe duikboot- on mljnoorlog. Het Engelsche stoomschip „Deüe- wood" is tot zinken gebracht. De bemanning is gered. Lloyd's verneemt, dat ,het stoom schip „Hercules", van onbekende nationaliteit, in den grond is geboord. Het Italiaansche stoomschip „Mora- via" (3506 ton) is in de Middelland- aehe Zee getorpedeerd en gezonken. De bemanning van het Italiaansche zeilschip „La Pida", dat door een Duitsche duikboot tot zinken is ge bracht, is te Toulon aangekomen. Berlijn, 28 Mei. Een Duitsche duik boot heeft eergisteren den Belgischen lichter „Volharding" in den grond geboord. Een Russische duikboot heeft bij i Klein-AzLatischa kust een groot Turk3ch zeilschip in den grond ge boord. Engelscha en Franiche torpedo- boot verongelukt. Genè .'0,27 Mei. De „Radical" meldt dat op 17 of 18 dezer aan de Afri kaansche kust een Engelsche en een Fransche torpedoboot op-mijnen zijn geloopen en geheel verloren gegaan. De bemanningen zijn gered. Russische mijnzoeker vergaan. Na een verkenningstocht langs de kust van Koerland ia Maandagmiddag een Russische mijnzoeker in westelijken ingang van de Golf van Riga op een mqn geloopen en ge zonken. Generaal Galliénl. t Parijs, 27 Mei. Generaal Galliéni is overleden. De bladen brengen hulde aan zqn verdiensten voor de verdediging van Parijs en zijn aandeel in den slag aan de Marne. De „Temps" noemt hem den be vrijder van Parijs en zegt, dat het dankbare Fransche volk de namen van Joffro en Galliéni door den slag aan de Marne steeds tezamen zal Vredespogingen. Washington, 27 Mei. De eerste vergadering van het verbond ter be vordering van pogingen om den vrede af te dwingen is hier gehouden. Er waren 2000 menschen aanwezig. Wilson heeft zijn met belangstel ling verwachte redevoering gehou den voor den bond voor vjedes-be- vordering. Hij zeide, dat de oog merken van denJEuropeeschen oorlog op het oogenblik van niet-materieelen aard zijn. De groote naties in wereld moeten het eens worden over de grondslagen van hun gemeen schappelijke belangen. In de eerste plaats heeft ieder volk er recht op zijn eigen soevereiniteit te kiezen in de tweede plaats hebben kleine staten er recht op denzelfdou oer- bied voor hun soevereiniteit en on schendbaarheid .te genieten als de groote staten; en ten derde heeft de wereld er recht op bevrijd te zijn van elke verstoring van den vrede, die in oen overval zijn oorsprong 'vindt. Wilson zeide, dat de Ver een igde Staten dsel willen nemen aan elke vereeiiiging van naties, die dit doel na wil streven en tegen schending vrijwaren. De rechten en eigendommen van Ver. Staten vervolgde Wilson lijden van den oorlög groote scha- i. Hoe langer de oorlog duurt, hoe meer wij er bij betrokken worden. Aan den oorlog dient een einde ge maakt en als dit geschiedt, hebben wij er even groote belangen bij als de oorlogsvoerenden, dat er een duur zame vrede komt. Als ons ooit het voorrecht to beurt mocht vallen den stoot te geven voor het tot stand komen van vrede tus schen de oorlogvoerende volken, ben ik overtuigd dat het volk der Ver. Staten wenscht, dat zijn regeeriug de volgende gedragslijn In overwe ging zal geven: lo. een schikking tusschen de oorlogvoerenden over hun eigen rechtstreeksche belangen. Wij' zullen, daar wq geen partij zijn in het geschil, geen stoffelijke voor- deelen voor onszelf verlangen; 2o. de stichting van een algemeenon volkerenbond om de volstrekte vei ligheid van de handelswegen ter zee voor alle volkeren der wereld te handhaven en te voorkomen dat een oorlog wordt begonnen bf in strijd met verdragen bf zonder waarschu wing en zonder de punten van ge schil aan het oordeel van de gereld te hebben voorgelegd. Dit lijkt mij een krachtige waar borg voor territoriale onschendbaar heid en poiitieke onafhankelijkheid. BINNENLAND. Een lichter getorpedeerd. Een van de twee lichters, gesleept door de sleepboot „Lauwerzee", van Rotterdam naar Londen on 25 Mei uit den, Waterweg vertrokken, is iu de Noordzee door een Duitsche duik boot getorpedeerd en gezonken. Met den anderen lichter kwam de „Lau werzee" behouden te Londen aan. Menschénlevens gingen hierbij niet verloren. Oe Maashaven. Aan „de Telegr." wordt uit Londen gemeld, dat de gebroeders vanUden te Rotterdam/ eigenaars van bet stoqmschip Maashaven, dat op 26 April bij het Galloper vuurschip op een mqn gestooten is en daarna bij Gravesend aan den Grond ia gezet, blljken3 een uitspraak van de Scottish Court of Sessioa3 van 19 Januari, ten gevolge van hun handel met Duitschland, als vijanden van Enge land worden beschouwd. Vandaar dat hetschipin Engelandniet mag worden gerepareerd dan onder voorwaarde, dat het aan een Engelsche firma ln huur wordt afgestaan. x Een daad. Du „N. Rott. Crt." schrijft: Do Nationale Vrouwenraad heeft kortelings een vérstrekkend besluit dat er van een verdringen van hunne plaats geen sprake iB of ooit kan zijn, noch door een aanspraak op hunne plaats te doen gelden, noch door hen in de enkele betaalde betrekkingen door lager loon te onderkruipen. Het terrein van de industrie wordt- door de Urgentie Raden aan de ar beidsbeurzen overgelaten, evenals de landbouw. Ten einde de vrouwen niet onvoor bereid voor hun taaie te moeten plaat sen, is niet verschillende directies overeengekomen, dat zij als volontair korten tqd kunnen werken omprac- tisch wegwijs te worden. Aan hét slot van de beschouwing stelt het blad de volgende vraag: Zullen de vrouwen aan de oproepen gehoor geven? Niet die weinigen, die reeds haar plicht op deze wijze opvatten, maar die vele vele vrouwen, die in de staatshuishouding nog nooit mede werkten? Zal zij kleine belangen laten terugtreden voor groote? Zal z|j aanpakken, durf en ondernemings zin toonen? Zal' zij de frissche, vroolljké opgewektheid medebrengen, wolke het tot een genoegen maakt een gezonden voorzorgsmaatregel 3amen tot stand te brengen Wij mogen het van haar vor- wachten.- Zullen er kniesooren zqn en zenuwpieren, die op somberen toon gaan mededeelen, dat een gezonde, wol-goorganiseerde voorzorgsmaatre gel, die, hopen wij, nooit tot zijn alleruiterste consequentie zal doorge voerd behoeven te worden, een onding is? We gelooven het niet. Zullen de vrouwen nu door een daad, een belangrijke, gezamenlljko daad, toonen dat zij met haar land willen medewerken, als lid van de staatsgemeenschap? Weldra aan héér om dit te toonen. WU gelooven en hopen het beste. Da Zaandamsche Gemeentebegrooting. Nadat Gedeputeerde Staten twee maal hun goedkeuring aan de gemeen tebegrooting hadden onthouden (de eerste maal omdat een post van f 65.000 als bijdrage aan het rijk tot dokking van geraamd tekort op de begrooting was gebrachtde tweede maal om den post hoofdelljken omslag met dit bedrag was verhoogd, zonder dat in dezelfde verhoudiDg het ver- menigvuldigingscljfer werd verhoogd) stellen B. en W. thans voor de be grooting opnieuw ongewijzigd aan Ged. Staten ter goedkeuring voor te Hij gaat in allo steden, waar dit mogelijk is, een Urgentie Raad, eene plaatselijke afdeeling, instellen. Deze raad zal in elke stad tot taak hebben een middelpunt te vormen voor alle vrouwen,' welke bare werkkracht ten dienste van haar land willen stellen. Geen mensch in Nederland kan vooruit verzekeren, dat niet op een gegeven moment het reeds groote gebrek aan mannelijke werkkrachten in staats- en gemeentebedrijven, in particuliere zaken, plolseling nog grooter zal worden. De vrouwen zouden als eene ongeordende, onvoor bereide massa dit feit aanzien, in groote mate hulpeloos en onbruik baar zijn. Vooral zal de juiste hulp niet op de juiste plaats gebracht kunnen worden. Dit is haar einde Maart duidelijk geweest eu deze ervaring heefc haar wakker geschud. Met spoed is de Nationale Vrouwen raad daarom aan het werk getogen. Men is uitgegaan op inlichtingen, besprak zorgvuldig alle punten, en het gevolg is, dat zoowel staats bedrijven als de daarom verzochte gemeentebesturen hunne volle mede werking gaan verleenen. „Indien eens een nog grooter aantal mannen gemobiliseerd zou worden, wélke en hoevele van die mannen zoudt gij dan, tot instandhouding van den dienst, door vrouwen moeten of kunnen vervangen?" ziedaar de vraag, die aan de autoriteiteil gericht is. Op deze vraag beginnen op ver heugende wijze de antwoorden binnen te komen. De plaatselijke raden be ginnen te weten, boevele en wat voor vrouwen men eventueel noodig zou kunnen hebben. Ziedaar de basis, waarop de geheele organisatie rust. Het blad zet dan uiteen hoe van te voren bekend zal worden gemaakt wat er verlangd wordt, aoodat de vrouwen naar aan eigen bekwaamheid kunnen kiezen. Zq laten zich dan in schrijven. De iD3chrljvings-kaarten worden aan de betrokken directies gezonden, waaruit deze dan een keus doen. Door hare aanmelding verbinden de vrouwen zich: „trouw op te komen, wanneer zij geroepen worden, steeds de eventueel bezoldigde betrekkingen eerst te laten innemen door diegenen, die haar (of hun) levensonderhoud met hunnen arbeid moeten verdienen, by bezoldigden arbeid slechts gelijk loon te aanvaarden, indien er geen reden bestaat tot vrij willigen arbeid'" De gemobiliseerde mannen moeten name lijk de volkomen gerustheid hebben, Nu het voljaarskohier is opgemaakt blijkt 't totaal bedrag nog eenigzins hooger te zqn dan bet op de begrooting geraamde bedrag, verhoogd met f65.000, zoodat, waarschijnlijk ten gevolge van oorlogswinsten, waarop niet gerekend kon worden, nu de begrootingzonderbelastingverhooging sluitend gemaakt is. Een nieuws vrouwen- klesrechtvereenlglng. Naar aanleiding van de besluiten, genomen op de algemeene vergadering der vereeniging voor vrouwenkies recht, gehouden te Zwolle, heefteen deel der leden de vereeniging Verlaten en in principe besloten tot het op richten van een Vrouwenkiesrecht- vereeniging, die ten opzichte van godsdienstige en politieke richtingen een strikte neutraliteit zal handhaven. De commissie, die benoemd is om sta tuten te - ontwerpen en de eerste regelingen te treffen, bestaat uit deda- C. Beyllonse-Peyra, Amstordam, W. Drucker, Amsterdam, Nine Minne- ma, Hilversum, A. Molenaar Abbesté, Zaandam, F. H. van Rennes, Utrecht. Een mijn in de vlschnetten. ie Zaterdag te Hoek van Holland aangekomen Nederlandsche logger „Scheveningen 281" rapporteerde in de netten een mijn te hebben gevisebt. De mijnlegger „Das" heeft haar over genomen. SPORT. H.F.C.-Militairen 0-4. Begunstigd door fraai zomerweer en ten aauschouwe van een talrijk publiek heeft de 2de wedstrijd tegen de Militairen plaats gehad. De beide hoogste autoriteiten te d6zer stede hebben door hun tegenwoordigheid hun belangstelling getoond. Zoowel de vice admiraal als de burgemeester betuigden na den afloop herhaaldelijk hun ingenomenheid met wat zij te zien hadden gekregen. Te ruim half drie bracht de burge meester met een forschen trap den bal aan het rollen en ondernemen de Militairen hun eersten aanval op 't H.F.C. doel. Zy stuiten op Kikkert, die in uitstekende conditie blqkt en zijn voorhoede aan 't werk zet. Door dat Steur op zich laat wachten, speelt H.F.C. 't eerste kwartier met 10 man en presteert de voorhoede voorloopig weinig. Vandaar dat de Militairen al heel gauw terugkeeren en Persoon een paar angstige oogenblikken be zorgen. Vooral Sint en Offenberg breken herhaadelijk door. Toch Iaat 't schieten aan zuiverheid te wonschen over, voornamelijk doordat den blau wen weinig gelegenheid tot goed richten wordt gelaten. Als Steur verschijnt komt er wat meer leven in de roodwitte voorhoede. Direct zet hij Aardweg aan 't werk, die z(jn bewaking ontsnapt en zeer goed voorzet. Het uitstekend spelende backstel der Militairen onderschept echter dien voorzet en weer rent 't blauwe vijftal op Persoon aan. 't Schijnt dat H.F.C., hoewel wind en zon in 't voordeel- hebbende, zich maar niet los kan werken. Bijna voortdurend zijn de Militairen de baas en reeds in deze periode hadden z(j ruimschoots een paai- doelpunten verdiend. Eindelijk krijgt Groote een prachtkans, die hij echter jammerlijk verknoeid. Als hy allaen den keeper nog voor zich heeft, schiet hij huizen hoog over. Vlak daarop volgt Steur dit slechte voorbeeld, wat begrljpe- ïykerwqs groote teleurstelling ver wekt. Op do spelers werkt dit niet aanmoedigend, tenminste in de voor hoede wordt zoo mogeiyk nog fut- loozer gespeeld dan tevoren. Ook bq de Militairen lukt 't voorloopig niet erg. De mooist opgezette aanvallen van Sint en Ten Brinkhof hebben geen succes, totdat eindelijk vlak voor de rust de eerste een oo'gefiblik vrij staat en van dichtby Persoon voor de eerste maal passeert. Even later denken wo den voorsprong te zien vergroot, doch buitenspel verknoeit de kan3 en weldra Quit de scheids rechter rusten. Na de pauzer krijgen de Militairen wind en zon in hun voordeel en al dadelijk biyken ze volkomen in de meerderheid te zqn. Feitelijk is het doel van Heilig in de 2e helftvvan den wedstrqd niet meer ernstig be dreigd geworden en slechts by uit zondering verkeerde de bal op de militaire helft van 't veld. H.F.C.'s voorhoede knoeide er naar hartelust op .los en zelfB Steur, van wien zoo véél verwacht werd, deed daarin voor de anderen niot onder. Geen wonder dat de rood-witte achterhoede het zwaar te verduren kreeg. Aanval op aanval werd afgeslagen en telkens kwamen de blauw-hemden terug. De rechts-buiteu, die zeer onvoldoende bewaakt werd, zette telkens keurig voor doel en al heel gauw zag de links-binnen kans een van die voor zetten, onhoudbaar voor Persoon in een doelpunt om te zetten, 't Publiek begint zich eenigszina te roeren en moedigt zyn favorieten luide tot vol houden aan. 't Baat echter niet waut onmiddeliyk na den aftrap zitten Sint cum suis al weer voor Persoon en geen minuut na het 2e doelpunt ligt reeds voor de 8e maal de bal achter hem. H.F.C. is 't laatste kwartier volkomen ingesloten gebleven en 't is slechts aan 't uitmuntende spel van Kikkert te danken geweest, dat er nog slechte één doelpunt bij kwam. Vooral Sint werd danig door hem in de gaten gehouden, zoodat deze ge vreesde schutter slechts heel zelden zyn capaciteiten kon toonen. Nadat de vlugge rechts buiten nog een bui tenspel-doelpunt heeft gemaakt, fluit de heer SpaDjaard het einde van dezen éénzydigen wedstrqd, die door hem met groote beslistheid en vol komen onpartydigheid was geleid. Na afloop vereenigen spelers en offlcialö zich en reikt de vice admiraal met een korte toespraak de medail les aan ds militaire spelers over. Hemelvaartsdag. H.F.C. 1 H.S.M. Op den Hemelvaartsdag speelt H.F.C. tegen het bier reeds zoo gun stig bekende touring-elftal uit A'dam H.S.M. Reeds eenige malen is deze wedstryd uitgesteld en 't is best mogeUjk dat dit ook nu weer ge schiedt, voor 't geval H.F.C.II name- ïyk een kampioens-wedstrijd moet spelen tegen E.V.C. Dit wordt natuur lijk tijdig genoeg bekend gemaakt. In elk geval kan 't publiek dus een in tereswnt^wed^y^^erwachten^ INGEZONDEN. Op 4 Juni naar Hsiloo. De Nederlandsche Bond voor Vrou wenkiesrecht, gedachtig aan zqn be ginselverklaring „Wij wenschen, dat aan de vrouwen het kiesrecht worde gegevenwant eerst dan zal in Staat en Maatschappy harmonische samenworking van man nen en vrouwen hot werk van den completen mensch kunnen brengen." en aan het woord van onzen eersten Minister Mr. Gort van der Linden: ..Do practische staatsman heeft reke ning te houden met het feit, dat de vrouwen in toenemende mate begeerig zyn deel te nemen aan het politieke leven." meent, dat het noodig is, dat steeds meer mannen en vrouwen de regee ring toonen, dat nu de tijd is aange broken om de vrouw ook in het groote huishouden „den Btaat" te plaatsen naast den man. Daarom besloot de Bond in zijn' Algemeene Vergadering in Juni Pro vinciale Landdagen te houden. De Bond verwacht dat honderdén, neen duizenden, mannen en vrouwen deze bqeenkomsten zullen bezoeken. Noord-Holland was zoo gelukkig van Jhr. Mr. P. van ForeeBt de toe stemming te verkrygen deze byeen- komst te houden op zyn landgoed Nljenburg te Heiloo. Zondag 4 Juni om half 2 zal Mej. Westerman, de Presidente der Af deeling Amsterdam, dezen landdag De presidente van ons Hoofdbestuur Mevr. M. Boissevain-Pynappel zal als spreekster optreden. Wie haar redevoeringen in de dag bladen heeft gelezen en haar nog niet heeft gehoord, zal verlangend zyn naar deze vrouw te kunnen luisteren. De heer Subinga Mulder uit Bussum zal het standpunt van onzen Bond uiteenzetten. De Afdeeling Amsterdam zal voor een aangename afwisseling zorgen. De levende beelden, waarmee zy in Amsterdam op een propagands- avond der afdeeling zooveel succes had, worden ook op den landdag te Heiloo voorgesteld. De afdeeling Haarlsm zorgt voor muziek. Mannen en Trouwen van Noord- Holland komt luisteren I komt getuigen draagt door Uw tegenwoordigheid een steentje by om onzen staatslieden duideiyk te maken, dat het nu tyd is om de vrouw het kiesrecht te geven;- A. Aükes-Tjmmers. Secretaresse der afd. Alkmaar. Op hst terrein is een buffet aan wezig en kunnen auto's en fietsen geborgen worden.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1