COURANT GEMEENTERAAD VAN HELDER. No. 4628 WOENSDAG 31 MEI 1916 44e JAARGANG Gehouden op Dlncdag 30 Mol 1916. Afwezig met kennisgeving de heeren Van Breda en Verfaille Drie vacatures. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Aan de orde zijn allereerst Ingekomen stukken en mededeelingen. Bericht van mej. L. W. Einde, dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aan school 5 aanneemt. Dankbetuiging van W. Ybes en J. F. Jacques voor de hun toegekende salarisverhooging. Dankbetuiging van mevr. de wed. A. Bommel voor de betoonde belang stelling bfj het overlijden van haar echtgenoot ondervonden. Jaarverslag der Vereeniging Open bare Leeszaal en Bibliotheek over 1915, tevens verzoekende opnieuw eenjsubsidie van f 850. te mogen ont vangen. Dankbetuiging van den heer S. Rljkes voor zijne benoeming tot direc teur der waterleiding. Goedkeuring van a. de Gemeente begrooting, dienst 1916 b. het Raadsbesluit van 27 April 1915 tot wijziging van art. 2 dei- Verordening tot regeling van de jaar wedden van de leeraren aan de Bur geravondschool c. de Verordening tot regeling der jaarwedden van den directeur en de leeraren aan de" zeevaartschool. Mededeeling van de beslissing van Ged. Staten op de reclames in beroep tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1915, van A. J. Kimmel, A. Tuytel en W. Smit. Exploitatierekening van de veree niging .Helders Belang" over 1915, betreffende het sportterrein. Kennisgeving van de Middenstands- credietbank voor Helderen omstreken, dat. is uitgekeerd een regeerings- orediet onder gemeentelijke garantie van 45 o/o of f 287.64'. Mededeeling van den heer Corporaal verzoekende eervol ontslag als leeraar aan de Zeevaartschool. Alle voor kennisgeving aangenomen. Kennisgeving van den heer S. Krljnen, dat de hem gegeven opdracht inzake verbetering Heldersche Kanaal wordt aanvaard. De heer De Zwart merkt hier omtrent op of de bedoeling is, wanneer deze opdracht wordt verleend, dat eene voordracht van B. en W. is te verwachten wuarin wordt voorgesteld den heer Kranen als raadslid te ontslaan. De V o o r z i 11 e r zegt, dat de be doeling is eene beslissing hieromtrent uittelokken. Als boven. Adres van de Vereeniging voor Volkshuisvesting Helder, houdende verzoek om toekenning van een voorschot uit de gemeentekas, groot f 192,660, voor aankoop van grond en den bouw van 62 woningen, aan den Brakkeveldweg. Adres van de Afd. Helder van den Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders, betreffende den aan voer van steenkolen voor de Gasfa briek. Adres van de Afd. als voren, omtrent de mechanische kolentransport-inrich- ting aan de Gasfabriek. In handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Verzoeken om ontslag van a. W. N. Francken als lid der Comm. tot Wering van Schoolverzuim. b. F. Boon als lid van het, Burg. Armbestuur c. W. Visser als lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. d. Van mej. S. Witmond als onder wijzeres aan school 3 met ingang van 1 Juni en van mej. J. A. Jellema als onderwijzeres aan school 7b met in gang van 1 Juli a.s. e. Van mej'. L. W. Emde ais onder wijzeres aan school 1 en aan de herhalingsoefeningen. Eervol verleend onder dankzegging voor de bewezen diénsten. Als boven van den bode Ran, ver zoekende eervol ontslag met ingang van 1 Juli. Als boven, onder dankzegging voor de langjarige trouwe diensten, de gemeente bewezen. Adres van de wed. J. W. H. Don kersloot, houdende verzoek om toe kenning der gewone gratificatie voor 1917 ad f75.-. Schrijven van het Bestuur der Ambachtsschool daarbij ter goedkeu ring inzendende de Rekening en Ver antwoording dier school over 1915, Bij acclamatie goedgekeurd. Onderwijs. Voorstel om geen adhaesie te be tuigen aan het adres van den Ge meenteraad van Nieuw Leusen, ge richt aan H. M. de Koningin, hou dende verzoek wel te willen bevor deren, dat er in de Wet tot regeling van het L.O. een art. worde opge nomen, bepalende, dat onderwijzers, alvorens te mogen solliciteeren, min stens 2 jaar in hun vorige betrekking moeten zijn werkzaam geweest, Zie Held. Crt. 27 Mei. CoDform advies besloten. Gratificatie. Voorstel tot toekenning eenergra tiflcatie ad f100.- aan W. YbeB, voor verleende extra diensten tenge volge der mobilisatie. Zie Held. Crt. 27 Mei. De heer Biersteker vraagt hieromtrent inlichtingen, 't Blijkt, dat spr. een der stukken niet gezien had. Bjj acclamatie besloten. Aankoop gebouwtjes. Voorstel tot aankoop van een houren huisje met dito pakhuisje in de Kloksteeg voor f810. De heer D. A. Grunwald biedt dit huisje aan.de gemeente te koop aan. Het komt B. en W. gewenscht voor die gebouwtjes aan te koopen en daarna te doen afbreken. Het verkeer zal daardoor verbeteren. Aangenomen onder dankbetuiging aan den heer Grunwald voor de coulante wijde waarop deze de be treffende gebouwtjes, ver beneden taxatieprijs, heeft afgestaan. 0 Verkoop grond. Voorstel tot verkoop van een strookje grond aan de Gravendwars- straat aan C. Valkenburg te Rijswijk, voor den prijs van f 1.-. Aangenomen. 3e Suppl. Begrooting 1915. Voorstel tot vaststelling dor 3e Suppl. begrooting dienst 1915. Als boven. Kermis. Voorstel om dit jaar de kermis niet te doen doorgaan. (Zie „Held. Ct.'* van 27 Mei. Als boven. Gemeente-reiniging. Voorstel om het nieuwe belterrein aan het plaatselijk telefoonnet te doen aansluiten. De heer Biersteker vraagt of niet eenigen tijd geloden bij de aan sluiting van perceelen aan den Pol derweg is bedongen, dat geen hooger tarief in rekening zou worden ge bracht dan in de gemeente zelve geldt. Zeer zeker ia het billijk de aanlegkosten in rekening te brengen maar tegen het hoogere tarief van f 45.- heeft spr. bezwaar. De heer Adriaanse, spr. ant woordend, meent, dat aan den Pol derweg het tarief inderdaad iets hooger is, maar spr. zal nader onder zoeken. Besloten wordt voorloopig de voor dracht goed te keuren en een onder zoek in te stellen. Riolsering Boversstraat. Adres van bewoners van de Govers- straat betreffende de rioleering in die straat, met voorstel van B. en W. B. en W. stellen voor de zich in de Goversstraat nog bevindende oude gemetselde afvoerputten -voor rogen en straatwater, welke den stank ver oorzaken wegens onvoldoende func tioneering, te doen vervangen door ijzeren syphons. De kosten hiervan zijn totaal f 125. Conform besloten. Waterleiding. Adres van P. S. Groen om ge deeltelijke ontheffing van over het 4e kwartaal 1915 verbruikt water, met advies van B. en W. De waarnemend Directeur der wa terleiding stelt voor, aan adressaut het meerdere verbruikte water, ver moedelijk 84 M3., in rekening te brengen tegen den kostprijs a 15 ct. per M3., zulks op de overweging, dat men, bij het voortdurend hooren van geruisch, wel eerder had kunnen on derzoeken naar de oorzaak daarvan, B. en W. stellen voor dit adres ter afdoening in hunne handen te stellen. De heer De Zwart vraagt of B. en W. bereid zijn aan den Raad later mededeeling te doen hoe hieromtrent beslist is. Spr. merkt op, dat men, wegens het ontbreken van eene com- mercieele boekhouding, ook geen kostprijs van water berekenen kan. De Voorzitter zegt, dat de prijs van 15 ct. als basis wordt -ge nomen. De heer Biersteker zegt, dat het hier niet gaat om de kwestie van f3.— meer of minder te betalen, maar om het principe of het wel aangaat adressant dit meerdere laten betalen? Buiten schuld van adressant is hier een lekkage ontstaan, waardoor veel water weggeloopon is. Het is billijk om dit water niet door- adressant te laten betalen. Een ander geval zou het zjju als men zich de weelde veroorloofde den geheelen nacht bv. een closet te laten loopen. De Voorzitter merkt op, dat de zaak van verschillende kanten kan worden bezien. Over 't algemeen is door de bewoners van een perceel wel nategaan of er water verloren gaat. En om nu niet in de hand te werken een nonchalance ten opzichte van water-verspilling, is dit voorstel ingédiend. De Voorzitter wijst er nog op dat in het rapport van den wd. directeur staat, dat bij spoediger on derzoek naar het gesuis, het euvel niet zou zijn geschied. De heer Van N e c k zegt, dat de verantwoordelijkheid voor het water verbruik slechts tot aan de leiding voor rekening der gemeente is. In het perceel is de eigenaar de verantwoordelijke persoon. Het voorstel wordt vervolgens aangenomen bij acclamatie. Bouwverordening. Adres van H. v. Willigen, houdende verzoek om onthefflDg van art. 16 der Bouwverordening ten behoeve van den verbouw der woning Zuidstraat 77, met voorstel van B. en W. Stembureaux. Voorstel betreffende de samenstel ling der stembureaux. Bij acclamatie cf. advies aange nomen. Schoolbouw. Rapport der Raadscommissie inzake schoolbouw te Koegras met voorstel van B. en W. tot het stichten eener nieuwe school met onderwijzers- woning aan de Doggersvaart op het perceel kad. bekend.in sectie C. No. 2461 en tot uitbreiding van de scholen 1 en 2 elk -met één lokaal. (Zie Held. Crt. 27 Mei). De heer De Vou zegt, dat de kancteekening op het rapport van de Raadscommissie, bevattende de woor den „niet absoluut noodzakelijk", op verzoek van den heer Biersteker is ingelascht. [Bedoelde zin luidt„Met het oog op de indeeling der klassen in leer jaren en dus de daarmede verband houdende plaatsiug der leerlingen in de lokalen, komt het de Commissie, ofschoon niet absoluut noodzakelijk, toch zeer gewenscbt voor, tot. den bouw van eeu.- zesde lokaal.over te gaan".] De heer Adriaanse oordeelde deze nadere uiteenzetting van den heer De Ven beter achterwege ge bleven. Als de heeren nu zelf al twijfel uitspreken aan de noodzake lijkheid, gaat men vragenis dan die uitbreiding noodzakelijk? De heeren krabbelen wat terug en de heer De Ven tracht dit nog eenigs- zins recht te zetten. In eerste instantie vond de heer Biersteker het niet noodig het erbij te zetten, thans we!. De heer Biersteker zegt, dat de heer Adriaanse niet goed gelezen heeft. Spr. heeft reeds bij de sprekingeu gezegd do 6e klasse niet absoluut noodig te vinden hoewel geweuschL Als thans dit 6e leer jaar aan de echool wordt toegevoegd, krijgen we daar een modelschool, die haars gelijke schier niet heeft. Met 5 klassen kan men altijd de leerlingen wel onderbrengen, maar met zes klassen krijgt men eene betere ver deeling. De kwestie is nu maar of de Raad voor deze verbetering de kosten moet overhebben. Ja, zegt. spr. Het blijkt, dat de school 180 4 190 leerlingen telt, daarom is het wel wenschelijk er nog een klasse aan toe te voegen. De heer Adriaanse is niet over tuigd van de gelukkige redactie der zinsnede. De voordracht wordt cf. advies aangenomen. Basprijzen. Voorstel om met ingang vau 1 Juni a.s. alle gasprijzen met ëéa cent per M8. te verhoogen. Zie" Heldersche Coinant 27 Mei. Hieromtrent is medeingekomen een voorstel vau den heer Over de Linden, strekkeude om niet tot oen verhooging van alle gasprijzen over te gaan, maarde muutgas-verbriiikers niet te verhoogen. (Eveneens in.de Held. Crt. van 27 Mei opgenomen.) De heer Over de Linden ver- -betert een drukfout in zijn-voorstel De heer M i c h o 1 s Het is bekend, dat wij sociaal-democraten niet zoo heel gauw geneigd zijn de tarieven der bedrijven tc verhoogen. Meer dan eens hebben wij integendeel gepoogd te,verlagen juist omdat; de soc. dein. streng op het standpunt bloven de de gelevurae waar uit de bedrijven zooveel mogelijk tegen den kostprijs -f- een kleine verhooging voor reserve te leveren. Als het absoluut noodig zijn wij' ook voor de verhoogiog. De heer Biersteker: Wibaut eu Vliegen toch niet. De heer Michels voortgaande ook Wibaut en Vliegen staan op hetzelfde standpunt. WJj staan hier voor de vraag of hetgeen B. en W. aanvoeren voor de verhooging ons aanleiding geeft daarin mede te gaan. Spr. had te dien opzichte geweldige berekeningen verwacht, vindt echter niets (jftn oen berekeniugetje van Directeur der gasfabriek, dat niet goed is. Spr. drukt er zijn misnoegen over uit, dat een hoofd ambtenaar der Ge meente aldus inlichtingen en adviezen geeft. De heer Rijkes heeftvoor den kostprijs voor het gas genon prijs van de- steenkool, zooals die na 1 Juni is, doch geen rekening gehou den met het feit,, dat al 5 maanden lang de kolen goedkooper waren dan de prijs Da 1 Juni, en dat dus slechts 7 mnd. van het jaar met de duurdere kolen gestookt wordt. Als Spr. nu den kostprijs berekenen gaat gaat hij van dit principe uit en komt dan tot een kostprijs van 6.9 cent voor het gas inplaats van, zooals de heer Rijkc-s, 7.7. Dat wil dus zeggen een prijs die beneden den verkoopprijs (7.2 cent) is. Zoolang dat het geval is, kan er onmogelijk sprake zijn van verlies. Ook uit andere berekeningen valt hetzelfde te controleeren. Bij de vast stelling der begrootingwas op vallers gerekend ten opzichte van kolenprijzen. Men wist immers van de prijzen der kolen Diets af. Inplaats van eene winstberekeniug van f2000 zooals juister zou zijn geweest, raamde men f34000 en dat meerdere moet er thans worden uitgehaald. Het stand punt van B. en W. is juist, daar de Raad er niet aan wilde destijds de tekorten uit de inkomsten-belasting te halen. Spr. wijst er op, dat de meerderheid van den Raad dit voor stel heeft uitgelokt. aanwezig, als de uilgaven de inkom sten overtreffen. En zelfs dan nog zijn er gemeenten, dia belasting ver hoogen liever dan de gasprijzen. Spr. vraagt dan ook de zaak nog uittestellen. Men kan er bij de be grooting op terugkomen. Dan eerst is te voorzien,-of het noodig is voor 1917 den duren kolenprljs te behouden. Dan ook eerst blijkt of er waarlijk een tekort in kas is. Den Voorzitter doet het ge noegen, dat de heer Michels vóór eene verhoogiug zal stemmen, indien die noodig is. Hier is dat inderdaad het geval. Spr. begrijpt niét het ver wijt aan den gasdiractear gericht. De directeur heeft aangetoond wat het gas kost van 1 Juni af en die prijs wordt niet meer gedekt. Als eenige maanden verloopen zgn is het te laat om het tekort te dekken. De heer G r 0 n w a 1 d zou de zaak gaarne verdaagd zien, teneinde de stukken beter te kunnen bestudeeren. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. zich veel-moeite gegeven hebben den Raad de zaak voorbereid voor te leggen. Op die manier, zijn de zes maanden om voor we 6r aan toe zijn. De leden--moeten thans kunnen beslissen. De. heer Grunwald repliceert. Op die manier, zouden.yre maar dade lijk alles moeten accepteeren van B. en W. De Raad wil zelf onderzoeken, De Voorzitter heeft den Raad dit recht nooit betwist. Maar hier wordt het college, betrekkelijk ver dat de zaak niet goed voor bereid zou zijn en de stukken te kort ter visie, hebben gelegen. Re- en dupliek tusschen vei'schii- ude leden. De beer Biersteker wil op zijne beurt het volgend punt den duurto-toe3lagr verdaagd zien, maar van dit. thaas eene beslissing nemen. In stemming komt de vraagver daging of niet? (Voorstel-Grunwald). Deze wordt verworpen. Vóór de hee ren GfunweM,- Mtchel%-Spruit, Baak en Adriaanse. Het punt zal dus afgehandeld worden. De heer B i er ateker zegt, dat de siluatie tharis anders is dan ver- ledon jaar April, toen een soortgelijk voorstel tot prijsverhooging werd ver worpen-.- Moest spr.--den vorigen-keer zeggèn, dat het voorstel wat verhaast en zonder den noodigen ernst was ter tafel gebracht, het doet hom genoegen thans te kunnen constatee- ren, dat er niet maar overheen ge vlogen is. Verleden jaar stond men op het standpunt, dat men eene winst derving wilde dekken, niet een ver lies. Thans is er juist sprake van dekking van den kostprijs. Er wordt thans wat btigeo&düin een ar tikel in de „Held. Ct." van den heer Michels komt deze heer terug op de besluiten van den Raad, en natuurlijk wordt een en ander braaf aangedikt over verhooging van de begrootings posten, etc. Natuurlijk krijgen heeren Biersteker en Spruit e'en standje. Dat gebeurt vóór de zaak in openbaren raad wordt besproken. Is dat verwijt aan ons adre3 gegrond vraagt spr. Absoluut niet. BH de be handeling der begrooting zijn door ons niet maar klakkeloos posten ver hoogd. Er werd hooger geraamd wat redelijkerwijs kon geschieden. En spr, blijft volhouden, dat die prijzen zullen worden bereikt, zelfs overschreden, 't Gaat niet aan daar thanB nog op terug te komen en ons te verwijten, dat wij oen minder vooruitzienden blik hebben dan de heer Michels. Spr. houdt rekening met den toe stand van het oogenblik, niet met de begrootingsposten, en beweert, dat de kostprijs 7.7 cent is, dat het niet on billijk is in dezen duren tijd, waarin alles verhoogd wordt, ook het gas te verhoogon. Ook voor het voorstel Over de Linden voelt spr. niets. Of er nu verkeerde exploitatie be staat, dat punt wil spr. liever niet ter sprake brengen. Wij moeten die exploitatie nemen zooals ze is. Zoo lang nog niet is aangetoond, dat die exploitatie verkeerd is, moeten de heeran zich onthouden van deze uit spraak. Laat men dan met een zelf standig voorstel komen en dat in- Hoe is het mogelijk, vraagt spr., dat wy al aan verhooging toe zijn, terwijl verschillende gemeenten er nog niet aan denken? Zelfs meestal mindere gasprijzen hebben dan wij. Vau een staatje van 21 gemeenten zijn er slechts 5, die met hare ver hooging komen boven de onze. Ex ploiteeren wij dan zoo nadeelig? ▼raagt spr. Laat B. en W. dat eens nagaan. Spr. moet zich refereeren aan de begrooting, zooals die tenslotte is vastgesteld, nl. het bedrag van f84000.-. Maar daarvan blijkt, als men er het nadeelig saldo van nu aftrekt, nog f14000.- winst over. Om dit nu uit de gasfabriek te dekken, waar- het zuiver een tekort in kas is, daarvoor voelen wij niets. Slechts de de uitkeering aan de. gemeentekas is verminderd, en gaat men nu die vermindering halen uit de gasprijs verhooging, dan worden daardoor allerlei menschen benadeeld voor wie dat zeer onbillijk is. Slechts eene belasting verhooging kan dat tekort dekken. Ben nadeelig saldo is slechts dan De heer Adriaanse vindt het óók verkeerd om den kostprijs uit hot gas te halen.- Jarenlang heeft de gemeente tal van rijke winsten op gestreken, nu dreigt een tekort, en wil men eene verhooging op een tijd perk, waarop voor de burgerij allerlei andere verhoogingen komen. Spr. vindt het niet zoo erg, als er een tekort zou zijn: het zou slechts een nietige reductie zijn op de groote winsten van jaren. De heer Over de Linden licht in 't kort, zijn voorstel nog toe, dat bedoelt hen te ontlasten, op wie de verhooging het meest zou drukken. Op eene opmerking van den Voor zit t e r, dat van de muntgasverbrui- kers een groot aantal een inkomen heeft van f 700.— en meer, vraagt de heer Over de Linden of de Voorz. wel eens berekend heeft, wat het zeggen wil rond te moeten komen met zoo'n inkomen? Daarenboven kunnen industrie-gas ver bruikers veel beter eene verhooging dragen. De heer De Ven merkt op, dat hij in April 1915 heeft tegengestemd, juist omdat de gasverbruikers oneven redig werden belast. Ook spr. is tegen de verhooging van muntgas. In 't algemeen is er alles voor te zeggen, dat de kostprijs en niet meer betaald wordt. Maar buitengewone tijdsomstandighedeneischen buiten gewone maatregelen. Zeer juist heeft de heer Adriaanse opgemerkt, dat jarenlang groote winsten in de kas der gemeente zijn geyloeid, waardoor de hoofdelijke omslag laag bleef. Als er een voorstal komt voor een supple- toire belastingheffing zal spr. vóór- stemmen. De heer Van Ne-ck.vindLdather. bedrijf de kosten moet dekken. De kwestie van groote winsten in de gemeentekas, waardoor de h.o. laag bleef, is oDjuist. Toen we geen be drijven hadden, wa3 de h.o. f47,000, thans veel hooger. Als veel zaken betaald hadden moeten worden uit den h. o., dan waren ze niet tot stanij gekomen. Do heer MichelsEn die zijn thans door de kleinen betaald. De heer Van.Neek voortgaande: Nu we met veel grooter h. o. kwa men, heeft de Raad hem omlaag ge bracht. Steeds is beschikt over de winst der gasfabriek, vóór we wisten of er winst gemaakt werd. Hoelang heeft het niet geduurd vóór er sprake was van eeti reservefonds. De heer De Geus: Als het op verdeeling van lusten aankomt, is er gemakkelijker eenstemmigheid te vinden dan waar het lasten betr>ft. Erkend moeten worden de belangrijke winsten uit de bedrijven. Maar daar naast werd de h. o. verhoogd. De menschen die bijdragen aan die din gen, profiteeren er op hun beurt dok van. Dat is de cirkelgang in de maat schappij. De heer De Ven stemde verleden jaar, toen een ondoordacht advies ter tafel kwam, tegen. Thans, nu er een doorwrocht advies is, stemt hij óók tegen. Als de heer De Ven meent, dat muntgasverbruikers uitgeschakeld moeten worden, moet hij tegen de heele verhooging stemmen. De heer Michels erkent het rechtvaardige van een verkoopprijs die bestaat uit. den kostprijs èn een behoorlijke reserve. Thans, waar van reserve geen 3prake is, is dat motief vervallen. Spr. wil voor de toekomst het principe aanvaarden, dat de win sten zoo klein mogelijk gemaakt worden en de kleinere zaken uit kleinere heffingen bekostigd worden. Maar thans staan we voor het feit, dat we rekening moeten houden met den toestand. Spr. vindt het óók niet aangenaam om dit te moeten voorstellen. "Wat muntgas betreft bij de muntgasver bruikers wordt nooit naar het iDkomen gevraagd. De winkelier daarentegen kan geen muntgas krijgeu. Het voor stel Over de Linden is daarom on billijk, want daardoor zou een kleine winkelier méér moeten betalen dan een muntgasverbruiker. De heer Over de Linden re pliceert. Juist omdat de muntgasver bruikers de kosten van aanleg niet jonden dragen, is hun prijs hooger dan de andere. Onbillijk is bet thans dien prijs nog meer op te voeren. De heer Michels repliceert. De spr. gaat met de kostprijsberekening van den directeur" mee als men aan neemt, dat een zoo groot mogelijke winst moet worden gemaakt. Maar de- gasfabriek- vormt een deel der begrooting. Eq we dienen ons af te vragen; is er tekort op de inkomsten of tekort op het bedrijf? Spr. zegt op de inkomsten. Het bedrijf kan nog geen tekort hebben. De opbrengst van het gas is f 36000. hooger dan de raming, en dan is er nog de op brengst van het aulphaat. Hoe kan er dan tekort zijn. Wel degelijk heb ben we rekening te houden met de begrooting. De heer Biersteker spreekt thans anders dan vroeger. Spr. leeBt voor, wat de heer B. me vorige gelegenheid gezegd heeft", gesproken heeft v4n het gruwelijke om eene winstderving uit den gasprijs te dekken. De heer Biersteker zeide, wat thans de heer Adriaanse" zei De toestand van nu is precies dezelfde gebleven. Ware dat niet zoo, dan zou ide begrootingookalfoutief zijn opgezet. Spr. vraagt den heer Biersteker: Acht hij het bedrag van de geraamde winst'der gasfabriek, dat met zijne medewerking op de begrooting is geplaatst, juist of niet Zoo ja, dan is de begrooting foutief opgezet, want de winst is thans f34000.- begroot. En dan is zijne handelwijze eene nare komedie geweest om van eene be- lastingverhooging af te komen. Spr. zet nogmaals uiteen, dat wjj bjj de becijfering van den kostprijs te maken hebben met den kolenprljs (min natuurlijk de opbrengst van af val) over het g.eheele jaar. En de heer Rljkes houdt met den lageren prijs, dieu wij thans betalen geene rekening. Er is geen tekort, slechts een nadeel dat gedekt moet worden door belasting-verhooging. De heeren die nu zoo vóór reserves zijn* hebben jarenlang duizenden uit- En de reserve voor dit jaar De heer Biersteker meent, dat de heer Michels wel wat zakelijker had kunnen blijven. Maar hij maakt er- een verkiezings-speeohje van. Ove rigens is het oefenen van kritiek gemakkelijk. De heer Michels zegt: er is maar raak op de begrooting geraamd. Inderdaad is er veel la—- geraamd dan de opbrengst bl te zijn. Verleden jaar stond spr. op het standpunt dat er eene winstderving was, en vond toen geen vrijheid vóór verhooging gasprijs te stemmen. De heer Michels heeft niet aangetoond, alleen maar beweerd. 8pr. betwijfelt verder of bet cijfer 6.9 voor kost prijs wel juist is. De heer Michels heeft géene rekening gehouden met deafeohrijvingen. Maar zelfs al nemen we dat cijfer als juist aan dan be grijpt spr. nog niet hoe de heer M. kook- en industriegaa wil verhoogen. De meening van den heer M. wordt niet gedeeld door de heeren Wibaut en Vliegen. Juist laatstgenoemde gaf eene uiteenzetting dat het voor Gemeente zaak was winst te maken. Het is moeilijk te zeggen of er geen verlies geleden, wordt. De heer M. kan dat niet aantoonen, omdat hij niet weet voor, welken prijs wij nog kolen moeten aanboopen. Als er goedkoope kolen kunnen worden aan gekocht, zal spr. onmiddellijk weer voor verlaging stemmen. De heer M i chads wil met cijfers de juistheid zijner berekeningen aan toonen. De beor Biersteker ech ter neemt de door den heer M. ge noemden kostprijs aan. De heer Michels heeft verlaagde kookgasprljzen altijd aangezien voor bevoorrechting van een categorie gegoeden, 't Schijnt nu eenmaal uit commercieel oogpunt geboden om verschillende prijzen te hebben. Spr. hield rekening met den gemiddelden prijs van 7.2. In den kostprijs 6.9 zit alles, ook de afschrijving, die wel al te laag is, maar nu eenmaal be staat. De heer De Zwart wil eerst stemmen over al of niet verhooging van den gasprijs. Na eenige discussie wordt hier niet op ingegaan eu wordt het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht. Het wordt aangenomen met 9 tegen stemmen. Tegen de heeren Over t Linden, de Zwart, Michels, Spruit, De Ven, Baak en Adriaanse. Duurte-toeslag. Voorstel van de heeren Michels en De Zwart betreffende het verleenen van een duurte-toeslag, met advies van Burg. en Wet.h. Ter zake zijn ingekomen en bijgevoegd adressen van de afd. Helder van den N. R. K. Bond voor Personeel in dienst van Openbare Lichamen en Bedrijven, van de Dienaren van Politie en van de afd. Helder van den Nederl. Bond van Werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven. (Zie „Held. Crt." van 27 Mei). De heer Biersteker wil dit voorstel verdagen tot een volgende zitting, teneinde het lijvige dossier hieromtrent beter te kunnen bestu- deeren. Spr. is dankbaar voor de vele inlichtingen. De heer De Zwart stelt het op prijs, dat de heeren de zaak willen bestud6ereD, maar merkt op, dat voorstel al geruimen tijd aanhangig is, en dat het thans weer verschoven dreigt te worden. Spr. hoopt, dat het dan zeer spoedig opnieuw ter tafel komt. Besloten wordt over veertien dagen opnieuw te vergaderen en dit. dan te behandelen. Onderwijs. Adres van H. J. E. Denker, hou dende verzoek om intrekking van het Raadsbesluit van 21 Maart j.L, waarbij hem met ingang van 1 Mei 1916 eervol ontslag is verleend als onderwijzer aan School 7, met voor stel van B. en W. Bij acclamatie aangenomen. Kantoren Gem.-Reiniging en Keuringsdienst. Vcfbrstel tot stichting van kantoren voor de Gemeente Reiniging en Vco- en Vleeschkouring, in één gebouw achter perceel Kauaalweg 79. Als boven. Benoemingen. Voorstel tot definitieve benoeming van den heer A. Grunwald als leeraar aan de Zeevaartschool. Als boven. Ter benoeming van onderwijzers en onderwijzeressen worden voorge dragen Voor school no. 41. N. van Engel, onderwijzer te Goor; 2. N. Pronk, onderwijzer te St. Maartensbrug 3. J. Horst, onderwijzer te Helder. Benoemd wordt de heer Van Eogel, met 8 stemmen. De heer -Horst kreeg 6, 1 van onwaarde. Voor school no. 61. G. van Hoek, onderwijzer aan school no. 1, te Koe gras; 2. A. Treffers, tijdelijk onder wijzer aan school no. 7a, alhier; 3. N. Pronk, onderwijzer te St. Maartens brug. Benoemd met 14 st. de heer Van Hoek. De heer Pronk kreeg 1 stem. Voor school no. 7a: 1. A. Treffers, tijdelijk onderwijzer aan school no. 7a 2. N. van Engel, te Goor; 3. J. Buys, tijdelijk onderwijzer aan school no. 7a. Benoemd met algem. stemmen de heer Treffers. Voor onderwijzeres aan school no. 7a: 1. mej. R. B. Davidson, tijdelijk onderwijzeres aan school no. mej. J. Blok, tijdolljk onderwijzeres aan school no. 58. mej. C. B. Ooster hout, onderwijzeres te Anna Paulowna. Benoemd met 11 stemmen mej. Davidson; mej. J. Blok en Oosterhout kregen resp. 2 en 8 st. De openbare vergadering wordt thans gesloten. Van het Itallaansch- Oostenrijksche gevechtsterrein. Rome, 29 Mei. In het Etsch-dal heeft de vijand gisterochtend zijn hardhekkige en bloedige aanvallen tegen onze stelliDgen herhaald. Ze zijn alle afgeslagen. In het vak tusschen Posina en Astico is gisteren het hevige artillerie- gevecht voortgezet, 's Middags heeft de vijand in dichte drommen eén deel onzer stellingen ten zuiden van de Posina aangevallen, doch is met aanzienlijke verliezen afgeslagen. Op de hoogvlakte van Asiago hebben onze troepen thans stellingen die het bekken van Asiago beheerschen, en deze stellingen be vestigd. H«tgevechtsterrein op den Balkan. Berlijn, 80 Mei. Duitsche en Bul- gaarsche strijdkrachten hebben om zich tegen een blijkbaar beoogd f: overrompeling van de Entente troe ten te beveiligen, den belangrijke-:: tupel pas aan de Strolma bezet. Ouzo meerderheid dwong den zwakken Griekschen post voor ons plaats te maken. Overigens zijn de Grieksche aouvereiniteitsrechten ontzien. Van het Westelijke front. Parijs, 29 Mei 's avonds. Op den linkeroever van de Maas hebben de Duitschers, na een hevig bombarde ment tegen de eerste en tweede linie tusschen Avocourt en Cumières twee hevige aanvallen gedaan. Beide mis lukten met zware verliezen voor den vijand. Een krachtige aanval van den vijand tusschen den Mort Homme en Cumiè res die uit het Bois des Corbeaux (Ravenbosch) ondernomen werd, werd door gordijnvuur der Franschen ge broken, behalve op een front van 300 M., waar de Duitschers in de voorste linie der Franschen voet kregen. Hevige geschutgevechten ten O. en ten W. van Douaumont. Berlijn, 30 Mei. Te zuiden van het Ravenbosch en het bosch van Cumiè res namen de Duitacho troepen de stellingen van de Franschen tusschen den zuidelijken top van den Mort Homme en het dorp Cumières in hun geheelo uitgestrektheid. Aan onge kwetste gevangenen werden 35 officie ren, o.w. verscheidene stafofficieren, en 1313 man binnengebracht. Twee tegenaanvallen tegen het dorp Cumiè res zijn afgeslagen. PLAATSELIJK NIEUWS. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer S. Duinker, slaagde te Batavia voor tweede stuurman groote stoom vaart. GasprIJs-verhooging. In de zitting van den Raad is gis terenavond het voorstel van B. en W. tot verhooging van alle gasprijzen met 1 cent per M3. met 9 tegen 7 stemmen aangenomen. De verhooging gaat reeds in met ,1 Juni a.s. Voor bijzonderheden zie men het Raads- verslag. „Helder» Belang". Op een door het Bestuur van bo vengenoemde Vereeniging aan dé- directie der HollAndsche IJzeren Spoorwegmaatschappij - gericht ver zoek inzake het bestellen en afhalen van goederen aan het „Tuindorp" en den Polderweg, werd het volgende antwoord ontvangen: „In antwoord op uw schrijven heb ben wij de eer u te berichten, dat wij het gedeelte der gemeenle Helder ge naamd het „Tuindorp", alsmede den Polderweg tot aan den driesprong, hebben opgenomen in den kring, waarbinnen wij ons te Helder belasten met het bestellen en-. -afhalen van goederen". „Dolle Hans". De recensies van dit stuk van Royaards gezelschap- waren in alle bladen onverdeeld gunstig. Zoo was de verwachting wel hoog gespannen, wat ook te zien was aan de opkomst. „Casino" was vol. En dat zegt wat in dit seizoen! En de vertolking 9- Laat ons dadelijk zeggen dat zg onze hooge verwachting nog heeft overtroffen. Dit machtige Indo drama van Jan Fabricius is een tendenz-stuk. De Sinjo, de nakomeling van deu Europeaan en de inlandsche vrouw, wordt door- sommigen in Indiê niet voor vol aanzien soms trots alles. Dat prikkelt hem en de edele karakters lijden er het meest onder. Die onverdiende achteruitzetting is onbillijk - dat heeft Fabricius met zijn stuk willen doen uitkomen. En dat hem dit gelukt is niemand, die de schoone vertolking van het stuk gezien heeft, zal er ook maar een oogenblik aan twijfelen. In zooverre heeft het stuk opvoedkundige waarde van belang. En als het dan gespeeld wordt zooals Royaards gezelschap dat doet, dan is de indruk dien het maakt, geweldig. Henri Brondgeest, die als Hans Hartman de titelrol vervult, berede neert het, doet het voelen soms door een enkele opmerking, prent het diep in je ziel, dat die minachting onbil lijk onverdiend is. Zijn zich verman nen, zich-beheerschen, zagen wij nooit beter uitgebeeld. Dat fiére, edele ka rakter geeft hij weer tot in de fijnste bijzonderheden. 't Was ademloos stil in de zaal. Aan elk gebaar van hem en de andere medespelenden hing de blik der toe schouwers en b|j 't neerlaten van 't gordijn, na een oogenblik stilte, volgt een applaus-uitbarsting om de hooge edele kunst die te zien werd gegeven. Marie Holtrop speelt de rol van Jolanthe meesterlijk fijn, met diep gevoel, waarvan ontroering uitgaat. Ko van Dijk had de rol van Majoor de Weert den Indo-hater „de pig mentvreter" zooals zijn scheldnaam luidt. Hij is een waardig vervanger van Royaards zelf, die anders deze rol vervult. Gerard Vrolik, die als Does zijn zoon, optreedt was het type van den wel- willonden voorzichtigen regeerings- ambtenaar, die ook wel verkeerde toestanden ziet, maar de regeering, ziet ge Waar hij en Brondgeest, de dolle Hans, tegenover elkander staan, komt beider gemoedsaard en karakter scherp uit. Ook dat heeft Fabricius meesterlijk neergelegd in zijn stuk. De decors waren- extra voor dit stuk door het gezelschap meegebracht. Trouwens welk tooneel zou een zoo mooie Indische aankleeding geven kunnen?] Vooral na het tweede bedrijf was het publiek enthousiast en moest vijf, zes maal gehaald worden vóór het applaus zweeg. Wé hebben DinBdag' in CasiDO een avond van hoogstaand kunstgenot beleefd, waarvoor wij Royaards ge zelschap dankbaar mogen zijn. Haring an Geep. - Heden werd alhier aangevoerd 65 tal haring, prijs f8.85 9.35 per tal, en 70 tal geep prijs f8.— 4 f15. - per tal. Totale opbrengst ongeveer f1400.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1