Laatste berichten. 8e. zooveel mogelijk to zorgen ge- organiseerden in dergelijke vereeni- gingea te verkrijgen, ook daarin wak kere propaganda onder de ongeorga niseerden te voeren 4e. in elk geval niet zonder overleg niet het bestuur der afdeeling aan dergelijke vereenigingen mee te wer ken roept alle leden op, allereerst al hunne krachten te wijden aan de grootmaking huuDer vak-organisatie, waardoor het mogelijk wordt, ook vereenigingen bovenbedoeld ailéén uit georganiseerden te doen bestaan. De bedoeling hiervan is hoofd zakelijk zelf uit de georganiseerde leden zulke clubs te vormen. Tenslotte werd het voorstel van de afd. Helder ,om teneinde te geraken tot meerdere belangstelling van het stokorspersoneel voor de organisatie, do stokers te brengen tot meer zelf standig optreden in zake het behartigen hunner belangen, de volgende wijzi gingen in de organisatie aan te bren- genj 1. om de matrozen en mariniers eener-,de stokers anderzijds te scheiden in twee aparte groepen, te zamen vormende één afdeeling 2. elk dezer beide groepen te doen hebben één door die groep zelf kozen .bestuur van 3 bestuursleden, beide besturen weder te zamen vor mende bet afdeelingsbestuur, met een door de geheelo afdeeling gekozen vooizitter; 3. elke groep - het recht te" geven zelfstandig te vergaderen, hunne voorstellen voor de jaarvergadering zelf te doen vaststellen en op den beschrijvingsbrief te plaatsen en ter verdediging dezer voorstellen hun eigen afgevaardigden te kiezen, aangenomen. Een reeks reglementswijzigingen passeerde Óen hamer, waarna aan do orde kwam Hoofdstuk Lotsverbetering van den Beschrijvingsbrief. Een voorstel van do Hoofdafdeeling, luidende De Jaarvergadering besluite de actie tot bet herkrijgen van ons Grond wettelijk recht van vereenigen en vergaderen zoo krachtig mogelijk door t.o zetten, werd, conform prae-advies H.B., aangehouden tot na don oorlog. Voorstel II van dezelfde afdeeling werd aangenomen. Machtiging werd verleend aan het H.B. om de actie voor tractements herziening Wöer op te vatten. Besloten vrerd inzake geslachts ziekten tot samenwerking te komen met den Korporaalsbond, die betere gegevens krijgt dan de Bond. Van het overige vermelden wij nog een voorstel van de afd. Helder Het H.B, zette eene actie optouw tegen het streven dezer Regeering tot invoeren van een Militie-marine. Het prae" advies van het H.B. meldt, dat dit op post is en waak zaam blijft, doch vooralsnog de actie voorbarig acht, en zij het gevaar eerder vergrooten dau v erkleinen zou. In een nadere toelichting waar schuwt Michels niet te hard van stal te loopen. De Regeeiing zal in ieder geval eerst een voorstel moe ten indienen om den diensttijd der miliciens langer te maken. En onder het volk is er altijd een tegenstand geweest tegen krijgsdienst iri den vreemde. Het gaat er nu maar om het juiste psychologische oogenblik tc vinden om dien weerzin te ex ploiteeren. Op het oogenblik kunnen wij nog niets doen, eene actie zou niet inslaan, en geen weerklank vinden in de Kamer. Wel kan het H.B, steeds op alle teekenen wijzen, die zich opdoen. Zoo zijn er thans, nu er miliciens naar Indie zouden gaan, de miliciens attent gemaakt op het gev'aar., waardoor er zich slechts 50 aanmeldden, en door den afgevaardigde, den heer De Meester, zjjn hieromtrent reeds vragen ge steld aan den minister, die zich dus moet uitspreken, hetgeen wellicht tot eene interpellatie aanleiding geeft. Maar zoolander nog van geen concreet plan sprake is, kunnen wij geene actie voeren. Het is echter niet kwaad, dat het voorstel op de agenda staat, want het bewijst, dat hpt personeel actief ia. Het voorstel wordt aangenomen met de toevoeging „zoodra het dit tijdstip gekomen acht." Aan het einde der agenda geko men brengt Amsterdam huldo aan de krachtige leiding en wijdt een woord van hulde aan de ontslagen leiders Toering en Muller. Spr. wees er vervolgens op, dat de Bond in stemt meq den strijd voor algemeen kiesrecht, en waar een der candidüten H.B. verklaard heeft tegenstander daarvan te zijn, is het niet gewecscht dien te kiezen. Want het H.B. moet de weerklank zijn van de leden, anders komen we in conflict met andero organisaties bij afvaardiging. Gekozen worden als H.B. leden de matrozen le kl. J. H. Smith (16 stemmen), A. L. Koenen (16), T. v. Overmeeren (15), A. W. Hemelop (14), L. Labruyère (9) en stoker le kl. De Cle'rck (13). Met een opwekkond woord sloot de Voorz. de vergadering. Zoowel de huishoudelijke als de openbare waren goed geslaagd, zei spr., de oorlogs toestand was oorzaak, dat de ver gadering niet zoo goed bezocht kon z(jn als anders het geval ware ge weest. Spr. bracht hulde aan de heeren Verslegen en Michels, mot wie de Bond steeds aangenaam sa menwerkte, aan de familie Borkert. voor 'bare werkzaamheden in het Bondsgebouw, waarna de vergade ring onder het zingen van het, Bonds lied, uiteen ging. Vermelden wij nog, dat de leden des middags gekiekt waren. officiecle communiqué. Eu verder: „Overal zijn aanwijzingen van ci-n spoedig tu verwachten infanterie aanval." Druk op hot front aan den Dnjestr, ih Wolbynie en in Bessarabié zal dus verlichting moeten verschaffen aan de Italianen, die aan hun grens vechten. De Oostenrijkers geven nu zelf toe, dat de Italianen ten Zuiden van de Posina „hardnekkig tegenstand" bie- den en dat zich daar hevige gevechten ontwikkelen. Alleen ten O. van den berg Cengio (ten O. van Arsiero) melden de Oostenrijkers aanzienlijke terreinwinst. Maat him opmarsch in die richting blijft eenigszins in de lucht hangen, als zij ten Z. van de Posina en op hun vleugels niet verder vooruit kunnen komen. Het schijnt dat Caaorna de groote. reserves, die hij voor zijn eigen ontworpen offen sief .bij de hand had, nu ook lang zamerhand gaat inzetten. N.Rott.. Ct. DE OORLOG. De algemeene toestand. Er zijn aanwijzingen, dat de Russen den Italianen zijdelings hulp zullen trachteu te verleenen, door aan het Zuidoostelijke front een offensief te beginnen. St. Petersburg is uitvoerig ov6r afgeslagen aanvallen van de Duitschers op het Noordelijke gedeelte van het Oostelijke front, maar zwijgt over de krijgsverrichtingen aan den Dnjestr, de Beneden-Strypa en ten N.W. van Tarnopol, waarvan Weenen melding maakt. „Heileger van aarts hertog Jozef Ferdinand staat bij Olyka over een frontbreedte van 25 K.M. aan roffelvuur bloot", heet-hetinhet De zeeslag bij Jutland. Londen, 5 Juni. De admiraliteit maakt officieel bekend, dal elke poging om van den zeeslag, die- in den namid dag van den 31en Mei begonnen is en geëindigd in de morgenuren van den Ion JuDi, een overzicht te geven vóór de opperbevelhebber de officieren geraadpleegd heeft, dio bozig zijn een volledig verslag te sehrljvén, voorba rig zou zijn. De resultaten ziin echter volkomen duidelijk. De groote vloot kreeg voeling met deDuitsche opeuzee- vloot, om half vier in den namiddag van den 31en Moi. De leidende sche pen dér beide vloten voerden een •krachtigen strijd en liuie-kruisers, snelle linie schepen en hulpschepen namen alle een actief deel aan den strijd. De verliezen waren aan beide kanten zwaar, maar toen de hoofd macht van de Engelsche vloot in contact kwam met de Duitsche open zee-vloot, was een zeer kort tijds verloop voldoende om de laatste, die toch al zwaar beproefd was, de wijk te doen nemen naar de beschermde wateren. Deze beweging was mogelijk tengevolge van de geringe zichtbaar heid door mist. En hoewel de groote vloot, nu en dan in staat was voor een oogenblik met haar tegenstan ders in ^contact to' komeu, wa3 er geen voortgezette- actie mogelijk. Zij zette de vervolging voort, totdat het licht geheel verdwenen was en de Engelsche torpedojagers konden met succes gedurende den nacht een aan val op den vijand doen. Iutusschen keerde Jellicoe, nadat' hij den vijand in de haven gedreven had, naar het voornaamste tooneel van den strijd terug en zocht do zee af naar schepeu van den vijand. Tegen den middag van den Ion Juni was het duidelijk, dat er niets meer te doen was. Dus keerde hi naar zijn punt van uitgang, dat 40C mijl verwijderd was, terug. De Engel sche verliezen zijn reeds ten volle bekend gemaakt. Aan het laatste verslag van de admiraliteit is niets toe. te voegen.. De verliezen van den vyand zijn minder gemakkelijk te bepalen. Het' is zeker, dat de mede- deelingen, die zij aan de wereld ge daan hebben, orjuist zijn. W|j zijn van de waarheid nog niet zeker, maar voor de admiraliteit beslaat er, naar wat er te harer kennis kwam, geen twijfel of de verliezen van de Duit schers zijn zwaarder dan die van de Eügelscben, niet slechts naar verhou ding van den omvang der beide vloten, maar ook in volstrekten zin. Er schijnt alle aanleiding te bestaan om te veronderstellen, dat in de verliezen van de Duitschors twee linie-schepen, twee dreadnought-liniekruisers van het machtigste type, de twee nieuwste lichte kruisers „Wiesbaden" en „El- bing", een groote kruiser vau het „Rostock"-type, de ^lichte kruiser „Frauenlob" en ten minste torpedojagers begrepen zijn. De „Rostock", groot 4900 ton, met een bemanning van 373 koppen, werd in 1912 gebouwd, was bewa pend met twaalf 41 duimsbanonnen en 2 torpedolanceerbuizenonder water. Londen, 5 Juni. Overlevenden van de „Warrior" (kruiser, 13,550 ton), te Devonport geland, vertellen De „Warrior" kwam kort m in den slag. Met de „Defence" (kruiser, 14,600 tou) scheen do „Warrior" zich tusschen twee linies Duitsche linie schepen te bevinden. Het gevolg was, dat de „Defence" werd opgeblazen en d? „Warrior" met schoten doorregen was. De vijand gebruikte gasbommen. Na zeventien minuten stoomden de Duitsche schepen weg, gevolgd door bodems vau de volle-zeevloot. De „Warrior" begon zich met water te vullen. De mannen werden aan de pompen gezet. Ten slotte kwam een hulpscbip bijstand verleenen. De ge wonden van de „Warrior" werden daarop overgebracht. Twee etmalen werd de „Warrior" voortgesleept. Toen het schip blijkbaar verloren was, werd de tros losgemaakt en de „Warrior" sonk. Te Plymoutb vertelde een overle vende van de „Warrior", dat het schip een verschrikkelijke beschieting van vijf Duitsche schepen van de Dreadnought-klasse en twintig torpe dojagers moest doorstaan. De verhalen, die uit verschillende Engelsche havens van Engelsche ge wonden inkomen, toonen, dat de mannen in de beste stemming zijn, jubileeren over de overwinning en overtuigd, dat de Duitsche verliezen veel zwaarder - zijn dan Berlijn toe geeft. Onder de voorvallen, die ze beschrij ven, is. hoe de torpedojager Shark tusschen twee colonnes Duitsche torpedojagers in stoof, ze aanviel en er tweo torpedeerde voor ze zelf, door het vuur overstelpt, zonk. Toen al de kanonniers aan boord gedood waren, richtte de commandant,» in weerwil van eep verbrijzeld been, zelf een stuk geschut. Aangaande de „Queen Mary" (linie- kruiser, 27,000 ton) vermelden zjj, dat het sclflp van dichtbij vocht tegen een linieschip en een zeppelin, die het met bommen bestookte. De „Queen" schoot het luchtschip neer voor zij zelf in den Jgrond werd ge boord door twee verschrikkelijke salvo's van twee vijandelijke schepen. De „Lion" en de „Tiger" (linie schip van 2fj,350 en 27,000 ton) zjjn in het laatst van het gevecht ge weest. De „Lion" werd herhaaldelijk getroffen. De „Tiger" was tien minu ten lang aan het vuur van twintig schepen blootgesteld, maar kwam het tc boven. Alleen de „Tiger" schoot zes torpedojagers in den grond. De lichte Engelsche kruisers waren die van den vijand verre de baas. Pe lichte Duitsche kruisers werden reeds in het begin van het gevecht in verwarring op de vlucht gedreven. Drie ervan gingen verloren, doordat zo gedrSven werdén op mijnen, waar van het leggen een van .de verme telste, heldhaftigste daden van de Engelschen in dit gevecht was. De Engelsche torpedojagers deden oen allerdapperst werk door de Duit scherp, toen deze in wanorde terug trokken te .vervolgen. Een torpedo jager stoof op een groot vijandelijk schip af en boorde het linieschip met een torpedo in den grond. Vervol gens zocht de torpedojager ijlings de veiligheid. De kommandant wensch- te de officieren op de brug geluk.- Op dat oogenblik trof een granaat de brug en doodde den kommandant Gh vier officieren. De overlevenden zijn overtuigd, dat een van de-gezonken Duitsche linieschepen de „Hindenburg" (on bekende tonuenmaat) is, Het werd door vier torpedo's getroffen, zonk op zij tot de schoorsteen en met het water gelijk waren en zonk. De „Warspite" heeft twee Duit sche kruisers in den grond geboord. De pèrfflinger" (iiniekruiser, 26,600 ton) werd zwaar gehavend oifstond, toen ze het laatst werd gezien, voor en achter in brand. De correspondent van de „Times" te Newcastle beschrijft den terugkeer van drie beschadigde torpedo jagers. Een groot schip van de klasse der torpedojagers voer de rivier óp, zoo m6!di ae correspondent. Het was niet meer dan een vcihavend wralc van een schip, maar toen het de rivier opvoer, werd het met de grootste geestdrift van den mond van de rivier tot aan de werf, verwelkomd. Aan die werf legde het -schip aan en nu werd de bemanniDg toegejuicht door duizenden werklieden, die zich overal opgesteld hadden. Heel uit de verte werd de komst van het schip aan gekondigd door langdurig gejuich en ue bemanning wuifde vroolljk terug. Het schip zelf trok echter de moeste aandacht. De geheelo voorstoven was' bijna tot de plaats, waar de brug vroeger geweest was, weggerukt. De brug zolf was weg, evenals het Jcar.<*i voorop. Een schoorsteen hipg over stag en was yoorloopig/wat beves tigd. Ongeveer 60 voet van den scheepswand aau bakboord was weg gerukt en door do gaten zag men de spanten en de inwendige afdeelin- geu. Het schip verdiende de ovatie die het ontving, want het was maar de helft van een'schip en, niemand had het mogelijk geacht, dat het nog in de havön te sleepc-n geweest zou zijn. Het te IJmuiden binnecgefcouic Nederlandsche b s. „Rjjns'room" pul seerde op de rivier voor Griuisby het Eagelsche oorlogsschip „Marino- rough" met zware .slagzijde, veroor zaakt doör torpodccriug. Het schip was omgeven door een gtoot aantal sleepbooten, w.-ike het assisteerden. HetNederlandsche s.s. „BetsyAnna" rapporteert, terwijl het de haven van New Castte verliet, twee Engelsche oorlogsschepen gepasseerd tc zijn, waai van een met verbrijzelde voor steven en ander mot verlies vah schoorsteen en schade over dek. Wel strijd. In een gisterenavond gehouden ge combineerde vergadering van de bestu ren der verschillende kiesvereenigin- gen, hebben de besprekingen over hét voorstel, gedaan door de rechtsche partijen on door de afd. Helder van de S.D.A.P. om bij de eerstvolgende raadsverkiezing geen strijd te voeren, waardoor de drie vacant zijnde raads- zetels bij enkele candidaatstelling zouden worden bezet, tot geen resul taat geleid. Het bestuur der vrijzinnige kies vereeniging „Helder" was niet bereid alleen voor deze verkiezing eou „com promis" aan te gaan, terwijl men aan de andere zijde niet geneigd was te onderhandelen over den grondslag voor" een ëventueeie overeenkomst bij de volgende Raadsverkiezingen. Aantal kiezers. Volgens de voor het jaar 1916- 1917 opgemaakte kiezerslijst, bedraagt het aantal kiezers in deze gemeente Voor de Tweede Kame'r le steradisti iet 1788 2e" 1255 3e 1724 4e 203 Voor de Pro v. Staten: le stemdistrict 1757 2c 1247 3o. 1689 4e 202 Voor den Ge m «enters ad le kii'cdistrïpt 1737 Wat is daar geschied, welke waren i oorzaken; op welke wijze heeft do regeering de orde hersteldwat heeft zij gedaan tot wegneming van bestaande grieven, en welke zijn de direct uit het voorgevallene voort vloeiende Twee Zeppelins vernield? In tegenstelling met het Duilsche officieele beiiebt, meldende dat geen enkel luchtechip verloren ging, wordt uit Kopènhagen aan de „Times" ge seind, dat aldaar binnengekomen trawlers twee Zeppelins waargenomen hadden, die zeer laag vlogen. Een daarvan viel plotseling naar beneden. De tweede Zeppelin viel eenigen tijd lator. Een derde luchtschip vloog zeer laag over Denemarken, doch-slaagde er in Duitsch gebied te bereiken. Van het Westelijk front. Parijs, 4 Juni. Aan de rechterzijde van de Maas ging de vijand voort met de beschieting van Vaux en Damloup, speciaal van het fort Vaux. Een aanval, die te drie uur heden middag op het Noordwesten van het fort werd gedaan, werd gestuit door mitrailleur vuur. Van het Itallaansch- Oostenrljksche gevechtsterrein. Rome, 4 Juni. Langs het front van de Posina en de Astico zijn in den avond van 2 Juni vijandelijke infan torie aanvallen in de richting van Onavo(ten Z.O. van Arsiero) krachtig gekeerd. In den namiddag hebben groote vijandelijke troepenmachten 'feenaan val gedaan op onze stellingen tusschen den Xomo- en den Posina pas. Zij «zijn jpet zeef zware verliezen afge- slagenv Het gevechtsterrein op den Balkan. Londen, 3 Juni. Uit Saloniki wordt aan de Times gemold dat het fort Pheapetiu bij Kroetsjewo, door de ^uigaren bezet is. Een koopvaardijschip in de haven van Triëit getorpedeerd. Den 28sten Mei 's avonds, zoo meldt de „Ag. Stef.", wist een Itali- aausche torpeboboot de haven van Triöst te naderen en daar een tor pedo te lanceeren op een koopvaar dijschip, dat er voor anker lag. Het schip zonk. Er werd in de haven onmiddellijk met zoeklicht gewerkt en do artillerie trad in actie. De Itaiiaansche torpe doboot werd echter niet geraakt en keerde behouden naai- haar uitgangs punt terug: Vlootuitbreldlng In de Ver. Staten. Het Representanten huis nam de marine wet aan, waarbij machtiging, wordt gegeven tot den aanbouw van vijf slagkruisers, vier verkennings kruisers, tientorpedobootjagers, vijftig duikbooten en 130 vliegtuigen. 2e 3e 1852 a. le stemdistrict 1656 b. 2e 196 Hedenochtend tusschen 10 en 12 uur werd een schietotfening gehouden mot zwaar geschut van fort Erfprins. Morgeuavond tusschejj 10 eu 12 uur zal deze oefening worden her haald. Luthersch Gemengd Koor. Bovengenoemde zangvereniging, onder leiding van don heer P. Brizee, gaf gisterenavond eeD concert in hot kerkgebouw der Hemt. Luth. Gein, Weezoustraat), waarbij d<t heereu J. A. Strobel (viool) en J. A. van dei- Vliet (piano) hunne medewerking verleenden. Nadat ds. Visser de samenkomst met gebed had geopend, zong de zang vei eenigiuiy allereerst een Lof psalm, waarna zij het programma opend-j met lier prachtige oud Hol- landsche lied „Wilt heden nu tredon" uit den Gcdencfcclatick van Vaterius. Dit fraaie nummer werd op schitte rende wijze vertolkt; de zetting hier van was zot-r schoon, en het koor, met zijn tal van f aait stemmen, zong zeer zuiver. Behalve, dat w(j het tempo gaarne wat sneller hadden ge zien, v/as de vertolking onberispelijk. Even expressief was „Gelukkig Va derland", eveneens uit de verzameliug Valerius, cn beide nummers waren een schitterend getuigenis van het kunnen 'eztr vereeniging. Rusting's fraaie „Waterdrinken" vond ook hier eeu goode vertolking de damesstem, die den discant zong, werd sober en zuiver begeleid door het koor. Behalve deze nummers zong het koor een cantate van de Viiegh. rnet pianobegeleidingdit sterko nummer had ook wel"'wat vlugger gekund, doch wat zuiverheid van zang betreft, was het, evenals de andere nummers, alleszins te prijzen. De Luthersche Kerk bezit een fraaie accoustiek. Later zong de zangveroqniging o.a. een tweede nummer vah den heer Rusting, „Aan de Maan"; wij hebben dit van 's componisten eigen koor fraaier gehoord, al kon het ons wel voldoen. Een' en ander werd door fraai piano-en vioolspel afgewisseld. Zoowei Weber als Thomé en Bizet werden vertolkt, en terecht kon de predikant in zijn slotwoord wijzen op het sameDgaan van „kunst" en „geloof", want zoo ooit, dan werd bier waro kunst gegeven. Een volle kerk hoorde de hoogge stemde kunst aan. Stoomtram Halder-Huisduinen. De tram vervoerde vanaf 22 Mei tot en met 4 Juni 4282 personen naar en van Huisduinen. PLAATSELIJK NIEUWS. - Het concert der Marine-kapel in het Boscbje achter het Paleis, zal plaats hebben a. s. Woensdag van 3 tot 4 uur. De candidaatstelling van twee leden voor de Provinciale Staten van Noord-Holland, in het kiesdistrict Helder, heeft heden plaats. BINNENLAND. j Weer wittebrood. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft ingetrokken le. met ingang van 19 dezerhet verbod aau de meelfabrikanten om gebuild tarwemeel af te leveren 2e. met ingang van 24 dezerhet verbod om wittebrood te bakken. (St. Ct.) De hoogs vleeschprijzen. Op de gister te A'dam gehouden veemarkt waren de prijzen weder even hoog als op de markt van 15 Mei, toen de prijzen tengevolge van de zenuwachtige aankoopen voor den toegestanen uitvoer zoo uitermate hoog wareD. Wat de oorzaak thans is van de hooge markt, valt moeilijk te zeggen. Het algemeen vermoeden is, dat de veehouders nog steeds hopen op .een heropening van de grenzen en hun vee slechts in beperkte hoe veelheid ter markt voeren. Do aanvoer bedroeg 400,stuks, dat is weliswaar eenig honderden beneden het normale aantal, maar toch meer dan de vorige week. Geen uitvoer meer van vee en rundvleesch. Gisteren heeft aan het departe ment van landbouw, nijverheid en handel een bespreking plaats gehad over don uitvoer van vee en vleosch. Naar het Nederl. Correspondentie bureau meldt, werd er besloten, dat iu de eerstvolgende maanden geen rundvleesch, noch slachtvee, noch eenig ander vee, dragend of melk gevend, meer zal worden uitgevoerd. Slechts voor twee kleine partijen is op grond van overwegende rede nen alsnog de uitvoer toegestaan. Alle verdere uitvoer van vee of rundvleesch zal worden geweigerd." Ongeregeldheden onder het Marine personeel te Soerabaja. J Het Tweede Kamerlid de heer Hugenholtz heeft de volgende vragen tot den minister van^marine gericht: Is de minister bereid aan de Kamer volledige mededeeling te doen omtrent de jongste ongeregeldheden, die te Soerabaja onder het marine personeel hebben plaats gehad? Toepassing wet Zomertijd. Door kerkvoogden te Kubaard, Waaxons, Spannum en Oosterend (Friesland) zijn de torenuurwerken weer een uur teruggezet. De zomertijd beviel niet. Mijnen. In de maand Mei. jl. zijn op de Nederlandsche kust aangespoeld 32 mijnen, waarvan 17 Engelsche, 11 Duitsche en 4 van onbekenden oor sprong. In totaal zijn sedert het begin van den oorlóg op onze kust aangespoeld 1046 mijnen. Hiervan waren 552 van Engelscheu, 61 vau Franschen, 204 van Duitschen en 292 van onbekenden oorsprong. Ds granaten van zacht staal. Volgens eep bericht in de „Me taalbewerker"; was het de firma Nering BOgek te Deventer, die aan ons leger granaten leverde van zacht staal, die niet zullen springen als zij worden afgeschoten. De directie der Deventer Ijzer gieterij en Machinefabriek voorheen J. L. Nering Bögel deelde, naaf aan leiding van het bericht van „De Metaalbewerker", aan het' „Handels blad" mede, dat inderdaad ter ver gemakkelijking van den arbeid een kleine partij staven „handwarm" was gemaakt en op deze wijze tot grana ten verwerkt. Baar hot maken van granaten vroeger nooit tot het be drijf óer firma had behoord, viel deze fout, naar de directie meent, wel te verklaren. Volgens haar was opzet metiniu-oirbare bedoelingen niet in 't spei. De directie zeide nog dat zij zich inmiddels roeds met hetlnunitie- bureau in YerbindiDg heeft gesteld, doch dat dit bureau op het oogenblik geen nadere mededeelingeu kon'doen. Schietproeven zullen, naar de firma verklaarde, nog moeten aantoonen of en in welke mate de op boven omschreven wijze vervaardigde gra naten minder deugdelijk waren. De directie gaf intusschen grif toe dat een fout is begaan, z(j het in onwe tendheid zij was nu door ervaring tot beter inzicht der fabricage geko men cn zal tegen herhaling van het gebeurde waken. Tekort van 92 wagons steenkolen. Bij de bedrljfsrekening der gasfa briek te Breda is gevoegd een uitvoerig rapport van den accoutant Sparries, en den directeur W. H. van Veen, waaruit blijkt, dat aan 'den kolen- voorraad ontbreekt een hoeveelheid van 92 wagons kolen, te zamen ver tegenwoordigend een bedrag van f 13.000. Verschillende oorzaken worden hier voor genoemd overlading der kolen- wagentjes aan de fabriek, niet ont vangen van hetgeen gefactureerd is, zeer slechte controle en ook diefstal van de 'zonder toezicht langs het water opgeslagen kolen. Een reuzenvisch. De sfoomtreiler „HenriStte Jacoba' heeft Zondagmorgen te IJmuiden aangebracht een appicou, van de familie der haaien. De visch is onge veer 4 meter iang en weegt ongeveer 800 pond. In de buik kan een zwaar manspersoon gemakkelijk wegschui len. De ingewanden leverden o.m. manden-lover op. De handelswaarde is niet groo$. Verduistering van Postzegels. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft gisteren terecht gestaan een verificateur van de postzegeldrukkerij van de firma Enschedé. De man kocht aan het postkantoor gave bil jetten postzegels van 1 cent en ver wisselde die aan de drukkerij tegen vellen misdruk, die hij dau aan post zegelverzamelaars te koop aanbood. Te Amsterdam werd de" fraude ont dekt. Wegens verduistering is 2 maan den gevangenisstraf tegen hem ge- eischt. Smokkelen. Uit "Zevenaar wordt aan de „Tel.' gemeld, dat Zaterdagmorgen óp het station aldaar een man werd gevisi tcerd, die zijn kunstbeen bad volgestopt nietvetHet was een zekere R. Janssen, van Zevenaar, van wien het de aandacht had getrokken, dat hij zoo vaak naar Emmerik ging, den dokter op te zoeken". Het beden ken van de meest geraffineerde trucs, om de smokkelwaren de grens over te krijgen, heeft thans een ongekende hoogte bereikt. Er worden niet alleen dag in, dag uit, mannen zoovyel als vrouwen, aangehouden met vet en spek, boter en „Klappa" onder hun kieeren, maar de nieuwste nieuwig heid is thans, om rijwielbinnenbanden om de voeten te binden en dan groote schoenen te laten maken. Zoo bereikte men veilig de grens tot dusverre, totdat ook die truc door de douane ontdekt is. De banden om het lichaam binden, na de ventilen te hebben verwijderd, is al oud. Wij vernemen echter, dat aap de grensstations van nu af aan nog strenger zal worden opgetreden. De groote toeneming der smokkelarij heeft ten gevolge, dat thans elkeen aan den lijve onderzocht wordt, want het meest minutieuze onderzoek der-apoorwegcoupé's schijnt nog niet voldoende, om het smokkelen te keeren. In de geheele streek wemelt het thans vaD smokkelaars. Te Didam zijn de aanhoudingen aafa de orde van den dag. In Beek, Bergh en Babberich niet minder. 0.a. zijn deze week twee gebroeders P. betrapt op poging tot uitvoer van 35 rijwiel banden, welke geconflskeerd werden. Vrijdag kWam te Emmerik oen troep vee aan vau 45 stuks, groot en klein rundvee, alles binnengesmokkeld uit ons land. Achter de kudde bevond zich een wagen, volgeladen met ge smokkelde artikelen. Anti-mllitairlst. Het Hoog Militair Gerechtshof be vestigde in booger beroep het vonnis van den Krijgsraad te Willemsoord, waarbij een anti-militairist, marinier 8e klasse, is veroordeeld tot vier maanden militaire gevangenisstraf, ter zake van het te Willemsoord op 28 Februari 1916 op grond van ge loofsovertuiging weigeren diénst te doen. Omkooplng. De kiligsraad te 'a Gravenhage ver oordeelde den sergeant-majoor-admini- alra'teur J. P. A M. vau het regiment jagers tot 6 maanden gevangenisstraf met ontzegging van het recht om te dienen voor den tijd vau 5 jaren, ter zake van zich te hebben laten "iii- koopen door een milicien, waardoor deze van Mei 1915 tot Januari 1916 onrechtmatig met vorlof is geweest. De bedoelde millicien, W. van B., landbouwer in „de Mersen" die terecht stond ter zake van oinkooping, werd vrijgesproken, evenals de fourier J. H. J. B., die mede terecht stond ter zake vau zich te hebben laten om- koopen in dezelfde zaak. Van het Oostelijk front. Een Russisch offensief. Weenen, 5 Juni. De sinds lang verwachte aanval der Russische Zuid- '6stelljke legérs is op het front tus schen de Proeth en de kniebocht van de Styr begonnen. Bij. Kolki is een groote slag ontbrand. Bij Okna wordt om het bezit onzer voorste stellingen verwoed gevochten. Ten N.W. Tarnopol is het den vijand gelukt op enkele punten tijdelijk onze schansen binnen te dringen, doch een tegen aanval heeft hem er weer uit ver dreven. Aan weerszijden van Kozpow, ten Westeü van Tarnopol, zijn aan vallen der Russen vóór onze hin<ier- nissen mislukt, bij Nowo Aleksiniets en ten N.W. van Dubno reeds in ons geschutvuur. Ook bij Sapanowolyka zijn hevige gevechten aan den gang. Ten Z.O. van Luck hebben wij een vijandelijken vlieger neergeschoten. St. Petersburg, 5 Juni. De Duitsche artillerie beschiet het bruggehoofd /Van Ukskuul. In de streek van Dunaburg heeft de vijand trommelvuur gericht op onze loopgraven ten Noorden van den spoorweg naar Poniewiesj en vervolgens getracht tot het offensief over te gaan, doch is teruggeslagen. Gisteren, 4 Juni, is van het aan breken van den ochtend af een slag begonnen aan het front van de Pripat tot aan de grens van Roemenie. Ge steund door onze artillerie, hebben onze troepen in tal van sectoren belangrijke voordeelen behaald. Zij maakten tot dusver ongeveer 13,000 krijgsgevangenen en hebben kanonnen én machinegeweren veroverd. De slag ontwikkelt zich. De artillerie zet de geleidelijke vernietiging van de vijan delijke verdedigingswerken en dek kingen voort, terwijl de infanterie zich, na^r gelang van het welslagen der voorbereiding door de artillerie, vau de vijandelijke stellingen meester maakt. Van het Westelijk' front. Berlijn, 5 Juni. De Engelschen gingen gisterenavond opnieuw tegen de door hen verloren stollingen ten Z.O. van Yperen Jot den aanval over, die in hetartillerievuur gebroken werd. Evenzoo mislukte na een voor bereiding met gas een zwakke aan val van do Franschen bij Prunay in Champagne. Op den rechter Maasoever duurt de verbittorde strijd tusschen het bosch van Caillette en Damloup met onverminderde hevigheid voort. De vijand beproefde ons de in de laatste dagen behaalde voordeelen door het inzetten van massa's infanterie te betwisten. Alle Fransche tegenaanvallen wer den onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Parijs, 5 Juni. Ten Oosten van de Maas hebben do Duitschers's avonds en, 'snachts hun aanvallen op de Fransche stellingen ih de streek van Vaux eji Damloup 'voortgezet. Ten Noordwesten van het fort Vaux, op de hellingen in het Fumen-bosch, zijn herhaalde aanvalspogingen door Fransch vuur gestuit. Allo aanvallen, tusschen het fort en het dorp Damloup ondernomen, zijn eveneens gekeerd, 's Nachts is een hardnekkig gevecht geleverd tusschen het garnizoen yan het fort Vaux en Duitsche afdeelingen, dio er in trachtten door te dringen, Ondanks de brandende vloeistoffen, waarvan de Duitschers rijkelijk ge bruik maakten, hebben de Fransche troepen den vijand belet ook maar een handbreed vooruit te komen. In de streek van Thiaumont en Tlouaumont duurt de geschutstrljd met de uiterste hevighoid voort. Van het Itallaansch-Oosten rljksche gevechtsterrein. Weenen, 5 Juni. Ten Zuiden van de Posina hebben onze troepen een sterk steunpunt genomen en tal van pogingen om hot te hernemen, afge slagen. Ten Oosten van het Astico-dal hebben onze troepen op de hoogten ten Oosten van Arsiero nog den Monte P&noccia, ten Oosten van den Monte Barco, stormenderhand ge nomen. Tegen ons front ten Zuiden van den grenshoek heeft de vijand weer eenige aanvallen gedaan, die alle zijn afgeslagen. De zeeslag. Van Engelsche zijde wordt het ver lies van de Euryalus tegengesproken. Het schip zou zelfs niet bij het gevecht tegenwoordig zijn geweest. Eveneens wordt tegengesproken dat een torpedojager voor de Humber zou zlin, getorpedeerd. Rede van den Rijkskanselier. Bij de derde lezing der begrooting in den Duitschen Rijksdag heeft de Rijkskanselier weder een redevoering gehouden. Hierbij wees hij erop hoe bij op 9 Dec. van het vorig jaar voor de eerste maal over vrede had gesproken, doch dat het aanbod by de vijanden van Duitschland geen succes had. Later merkte de kanselier op heb ik een Amerikaausch journalist meegedeeld, dat vredesonderhande lingen slechts dan tot het doel kon den leiden, als zij door de staatslieden der* oorlogvoerende landen werden gehouden op grond van den werke- Itjken militairen toestand, zooals die op elke kaart van de oorlogsterreinen te zien is. Dat is van de andere zijde van de hand gewezen; men wil de oorlogskaart niet erkennen, men hoopt ze te verbeteren. Intusschen is ze nog meer te onzen gunste ge wijzigd. Het Engelsche leger te Koet el- Amara heeft zicu overgegeveu, de Franschen hebbuii voor Verdun neder lagen en geweldige verliezen geleden, het Russische offensief in Maart is mislukt., onze bondgenoot Oostenrijk- Hongarije heeft een machtig en ge slaagd offensief tegen Italië ouder onze linies voor Saloniki zjjn bevestigd en do laatste dagen hebben wij jubelend en dankbaar den zeeslag bij Jutland beléefd. Derhalve ziet de oorlogskaart er reeds weer anders uit. Als onze vijanden daarvoor nog steeds de oogen willen sluiten, dan is dit hun zaak en zullen wij doorvechten tot de eindzege is bereikt (luide bravo's). Wij hebben het onze gedaan om den weg voor den vrede te banan; de vijanden hebben ons met hoon en spot afgewezen.'Zoodoende is elke bespreking over vrede, van ons uit gaande, voorshands ljdel en zelfs schadelijk. Met betrekking tot de censuur meikte de Kanselier op, dat het uil. oefenen hiervan een nieuw misbruik heeft doen ontstaan, nl. het gestook met geheime en openlijke geschriften, die ten deele anoniem, ten deele on derteekend in omloopwordeD gebracht. In 6en uitvoerige beschouwing be streed de Kanselier deze aanvallen op de regeeriug, on verdedigde hij zich tegen de aanvallen, die op hem per soonlijk gericht waren. Aan het slol ,n zijn rede zeide de Kanselier: Mijn geloof in mijn volk, mijn liefde tot mijn volk verleenen mij de rots vaste zekerheid, dat wij zullen vech ten en overwinnen gelijk onze vaderen vochten en overwonnen (levendige bravo's). Onze vijanden willen hel op het eiad laten aankomen. Wij vreezeu dood noch duivel, ook niet.den hon- gerduivel, dien zij ons 't land willon binnen zenden. De manceD, die daar ginds 'om Verdun vechten, die ondur Hindenburg vochten, onze kranige blauwkielen, die Albion hebben ge toond, dat ratten bijten (toej.), zij zijn uit een ras gesproten", dat ook ont beringen weet te dragen. Deze ontberingen zijn er. Ik zeg dit rustig en ronduit, ook tot het DUitenland. Doch wjj dragen ze. Ook in dezen strijd gaat het voor waai ta. De genadige hemel laat eea goeden oogst rijpen. Het zal niet slechter, doch beter worden dan in het vorige moeilijke jaar. En zooals het nu staat, zal de verwachting, door onze vijanden op onze economische moei lijkheden gegrond, een misverstand blijken. Onze jonge marine heeft den eer sten Juni oudere berekening onzer vijanden in de war gestuurd en een groote slag geslagen. Ook deze over winning zal ons niet tot grootspre kers maken j wij weten wel dat En geland daarmee nog niet verslagen is, maar zij is ons toch een voor teeken van een toekomst, waarin Duitschland ook op zee gelijke rech ten voor zich en daardoor ook voor kleine volken duurzame vrijheid dor thans door de alleenheerschappij van Engehrnd gesloten handelswegen Lei- zee zal bevechten. Dit is het heldere, veelbelovende licht van den lën Juni (stormachtige toej. van het geheele huis en de tri bunes. Het grootste deel der afge vaardigde is opgestaan. Steeds her haald bravo geroep en handgeklap, waarvoor de rijkskanselier dankt. De toejuichingen herhalen zich dan eenige malen). Di „Schelde". Met het lichten der in de haven gezonken „Schelde" is men heden morgen begonnen, aanvankelijk, met zeer gunstig gevolg. Na eenige uren had men het schip reeds zooveel ge licht, dat de masten en do sctioorsteen ongeveer drie meter boven water kwamen, en het stoomschip kon worden versleept. De bedoeling was de „Schelde" tot achterin de Buitenhaven ie vervoeren. Reeds was men daarmede gevorderd tot aan het Wachtschip; het schip was hangende in de takels van don bok fen in die van het bergingsvaar tuig, reeds dwars van het Wachtschip gesleept, toen eensklaps de takels van den bok zich begaven. Toen konden de takels van het bergingsvaartuig het stoomschip niet houden en knap ten ook deze af. Het stoomschip zonk opnieuw in de haven, thaDS op minder diep water. De toppen der masten steken nog boven water uit. Door den schok sloegen twee der opvarenden van het bergingsvaartuig overboord, die spoedig werden-gored. UIT DEN OMTREK. Anna Paulowna. Ds. O. J. Reinders, beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Schafmer-Hark- 8tede, heeft Zondagmorgen 4 Juni na de godsdienstoefening medege deeld, dat hij dit beroep aanneemt. Onze plaatsgenoot, de heer J. Visser, is met ingang van 1 Juni j.1. benoemd tot tijdelijk onderwijzer'te Koegras, gem. Helder. Breezand. Daar de barak by „Café Borst" reeds sinds eenigen tijd niet meer bewoond wordt en het Rijk deze elders kan gebruiken, wordt dit gebouw afge broken, om in Oldenzaal weer voor een ander doeleinde te dienen! De toestand In dan Oost-Polder. Wie een beeld van verlatenheid wil zien ga naar den OoBt-Polder, 't Is alsof de adem des doods over de groote vlakte is gegaan, alles met onvrucht baarheid doemende. Het weiland dor, doodsch, niet don kergroen, als in den winter bedekt met een blauwgrijze bard geworden modderlaag. Het bouwland ligt dor en doodsch en naakt als met kerstdag. Op de bermen der wegen al het gras dood, geen groen sprietje is er te bekennen. Men zegt dat hier en daar een boer heeft gepoogd te zaaien, dat het echter niet is ontkiemd. Enkelen hebben nu mosterd en peen gezaaid, en hopen daar nog van te halen. Jammer dat de bietenteelt niet ge lukte; By de hooge bietenprijzen (f 23 per 1000 K.G.) ware dat een loonend bedryf geweest. Enkele velden zijn met bieten be zaaid geheel voor risico van den boer, hoorden we.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2