HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4031 DONDERDAG 8 JUNI 1916 44e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 66 et, franco por post 90 et., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 5Ci„ „0.85 Modeblad 75 „100 1.25 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER; C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 60 AdvertentiBn van 1 tot 4 regels (bij voorultbet) 30 cent. Elke regel meer 7 ct Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regels 75 oent Elke regel meer 15 cent. Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote lettors en ollchó's naar plaatsruimte. - Be wijs-exemplaar 2£ cent. 0p pagina 4 [van ditfblad is opgenomen 1. Da „Ueber-Zeppelin". 2. Helgoland, het geheimzinnige eiland. 3. Het oorlogswerk der Fransohe spoor wegen. 4. Feuilleton, enz. DEOORLOG.| De iegerberichten van 5 en 6 Juni. Van liet Westelijk front. Het Fransche middagcommuDiqué van den 6en meldt, dat de operaties voor Verdun ouder invloed stonden van het slechte weer. In den loop van den nacht vant5 op 6 dezer deden de Duitschers op den rechteroever van de Maas twee aanvallen op de Fransche stellingen tus3chen Yaux en Damloup, welke evenwel volkomen mislukten. Het fort Vaux wordt voortdurend hevig beschoten. Omtrent de gevechten aan hot Engelsche front verneemt de „Times'" dd. 4 dezer uit het hoofdkwartier De gevechten in het vooruitspringende gedeelte van de stelling om Yperen ten 2. van Hooge duren verwoed voort. De strijd heeft zich tot een gevecht van eeDige afmeting en van een buitengewoon bloedig karakter ontwikkeld, ofschoon het gevechts terrein zich blijkbaar totdusver niet uitstrekt buiten het oorspronkelijke front van nog geen 3200 M.' Op dit betrekkelijk smalle front is de strijd allerhevigst. De Cauadeezen waren er met den grootsten moed in geslaagd om hun verloren loopgraven weer binnen te dringen en hadden van daar uit door bommen werpen en gevechten van man tegen man, loopgraaf by loop graaf, 'meter by meter, zoo goed als de gehéele linie, die de vijand op hen veroverd had, herwonnen. Zoodra z(j echter de loopgraven opnieuw bezet en den vijand gedood of verdreven hadden, bevonden de Cauadeezen zich weer onder hetzelfde verschrikkelijke artillerie-vuur als aan den eersten aanval van den vyand op Vrijdag vooraf was gegaan. Overal werden de loopgraven hetzij door kanonvuur platgeschoten, hetzij mot dooden ge vuld. Het was onmogelijk de herwon- non stellingen bezet te houden, want geen mensch kon er zich levend in handhaven. Het karakter van het bombarde ment van' de afgeloopen twee-en-een- halven dag vormt het hoogtepunt van wat men totdusver pp dit front gezien heeft. De schaal, waarop thans ka nonnen en munitie aan dit front gebruikt worden, is in vergelijking mpt de totdusver opgedane ervaring, schier ongelooflijk. Wat ook de uitslag van de tegenwoordige gevechten moge zijn, de verliezen van de Caua deezen zijn zwaar geweest, wat ongetwijfeld ook met de Duitsche verliezen het geval is geweest. De Engelsche mededeeling van den 6en deelt mede dat de tóestand onveranderd is. Maandag deden do Duitschers twee aanvallen, de Engelschen vijf. Volgens h9t Duitsche legerbericht van 6 Juni werden de stellingen op den rug van Fumin (bij Verdun) Maandagnacht, na een sterke ber schieting, viermaal door de Franschen aangevallen. Zij behaalden geen enkel ernstig succes, en leden zware ver liezen. Van het O o s t e 1 y k front. De Russen zijn op het Zuidelijk deel van dit gevechtsterrein een offen sief begonnen. De berichten van Russische zijde onthouden zich echter nog van eenige nadere plaatsbepaling. Dat 'deze voorwaartsche beweging met kracht wordt ondernomen, blijkt wel uit de berichten uit het Oosten- rijksche oorlogsperskwartier. De mede deeling van den 6en zegt Op een front van 800 K.M. lengte woedt sedert 24 uur aan het Russische froDt een hevige slag. De Russen zenden hun infanterie in taïïooze golven in het vuur van onze kanon nen. Generaal Broesilof, die over het offensief het bevel schijnt te voeren, volgt de taktiek van de Russische aanvallen op de Karpathen. Hij tracht door aanvallen in menigte door onze linies heen te breken. Er wordt evenwel aan toegevoegd dat de Russen op bijzonder krachti- gen tegenstand zullen stuiten, en dat de loop der gebeurtenissen geen invloed zal uitoefenen op den strijd in Zuid-Tirol. In het offlcieöle Oostenrijksch com muniqué van den 6en wordt mede gedeeld, dat de strijd met onvermin derde hevigheid over het geheele front, voortduurt. Ten N. van Okna, van den Dnjestr werden de Oostenrijkers gedwongen hunne troepen uit de voorste geheel in elkaar geschoten stellingen terug te nemen, en over te gaan op de 6 K.M. zuidelijker gelegen linie. Dinsdagmorgen deden de Russen een aanval op de stellingen bij Jas- lowice, doch werden overal terugge slagen. Ten W. van Tremblowa en ten W. en N.-W. van Tarnopol werden eveneens alle Russische aanvallen afgeslagen. De vijand leed zware verliezen. Tusschen Allynow (aan de Ikwa) en het front ten W. van Olyka wordt verwoed gevochten. Het Russische bericht van den 6en meldt het afslaan van Duitsche aan vallen bij Smorgon en in de streek van Dunaburg. Bij Kotsjansky (ten Z. van Krewo) werden de Duitschers eveneens terug Omtrent het offensief op het zui delijk deel van het front meldt het bericht: Op het froüt van de Pripot tot de Roemeensche grens blijvende troepen het Dinsdag behaalde succes uitbreiden. Tot dusver werden 480 officieren en meer dan 25,000 soldaten gevangen genomen en bovendien 27 kanonnen en meer dan 50 machine geweren buitgemaakt. Van het 11 a li a a n s c h-Oosten- r ij k s c h e front. Het Italiaansche communiqué van den 6en deelt mede, dat de Oosten rijkers in het Lagrinadal, na een hevige beschieting een afleidende beweging ondernamen tegen het stuk front van den Monte Gioro-Pierno, terwijl hij zijn hoofdaanval deed op de stelling Coni Zugna. H(j is met zware verliezen afgeslagen. Langs het front van de Posiua en de Astico heeft de vijand, na een. geweldige voorbereiding door de ar tillerie, opnieuw een verwoeden aan val gedaan in de richting van den Monte Alba en den Posina-pas. Na een hardnekkig gevecht is de vijan delijke infanterie, die werd wegge maaid, in wanorde teruggetrokken. In do zone van den Monte Cengio heeft een vijandelijke aanval, in den nacht van 8 op 4 Juni door zeer overmachtige strijdkrachten onder nomen, de Italianen genoodzaakt deze stellingen te ontruimen en zich terug te trekken op de reeds versterkte linie in het Canagl ia-dal. Zij zijn nog in het bezit van de Oostelijke hellin gen van den Monte Cengio tot aan Schiri, tegen welke stellingen dien zelfden nacht twee hevige vijande lijke aanvallen gebroken zijn. Aan het overige front, tot aan de Brenta, artillerie gevechten. Het bericht van dén 6en meldt het afslaan van aanvallen der Oos tenrijkers in de boven Vallarsa, op den Monte Pasubio, tegen den Coni Zugna. In den nacht van Maandag op Dinsdag deed de vijand een bij zonder hevigen aanval op het front aau de Posina, doch werd met zware teruggeslagen. Eveneens was dit het geval op de hoogvlakte van Aaiago. In den zelfden nacht- wonnen de Italianen terrein bij een tegenaanval op de westelijke hellin gen van den Monte Cengio. In het Oostenrijksche bericht van den 6eu wordt een*"opgave gedaan van het aantal sedert 1 Juni gevan gen genomen Italianen. Dit bedraagt 9700, w. o. 184 officieren. In denzelf den tijd werden 6 kanonnen en 13 mitrailleurs veroverd. Van het Russische Turk- sche front. Een mededeeling van Russische zijtje zegt, dat in de richting van Baiburt en Erzindsjan een aanval der Turken werd afgeslagen. Bij Hanekin, 130 werst van Bagdad werd den Turken een gevoelige klap toegebracht. Bijzonderheden hierom trent worden echter niet gemeld. Da duikboot- en mljnoorlog. Het Noorsche stoomschip „Sig- runoné", is volgens een Lloyds- bericht, dd. 6 Juni, dicht bij de Theems gezonken. De bemanning, met uitzondering van den kok, werd gered. Het schip was op weg van Londen naar Rotterdam. De Italiaansche zeilschepen „Ren- dentore" en „Yalsesia", geladen met zwavel, op weg van Licota (Sicilië) naar Marseille, werden den 20sten Mei door een vijandelijken onderzeeör in den grond geboord. Deze bracht, volgens ingekomen berichten, ook nog een ander zeilschip met zwavel, bestemd voor Zuid-Frankrijk, uit Porto Empedocle (Sicilië) tot zinken. De zeeslag bij Jutland. Berlijn, 6 Juni. Engelschen, die door de 5de Duitsche rorpedo-flotielje gedurende den zeeslag voor Skagerak opgevischt zijn, verklaarden, dat de linie-kruiser „Princess Royal" (80,000 ton) ernstige slagzijde had, toen de „Queen Mary" in het gevecht met de 1ste Duitsche groep van verken ningsschepen bijna tegelijk met den Engelschen kruiser „Birmingham" zonk. Verder hebben, volgens hen, aan dit gedeeltelijke gevecht alle v}jf superdreadnoughts van de Queen Elizabeth-klasse deelgenomen. Andere EngelBche gevangenen, die door de 3de torpedo-flotielje gered zijn, ver klaarden onafhankelijk van elkaar, onder schriftelijke bevestiging, dat zij het zinken van de „Warspite" en van den linie-kruiser „PrincessRoyal", de „Turbulent", de „Nestor" en de „Alcaster" stellig gezien hadden. Een Duitsche duikboot heeft 90 mijlen ten O. van, van den Tyne- mond na den zeeslag bij het Skagerak een schip van de Iron-Duke-klas (linie-schip van 28,000 ton) met zware slagzijde en met zichtbaar veel water in het voorschip naar de Engelsche kust zien koersen. De duikboot kon wegens ongunstige positie ten aan zien van het schip en de zware zee geen torpedo afschieten. Het verlies van de Engelschen aan menBchenlevens in den zeeslag bij het Skagerak wordt ep ruim 7000 geschat. Londen, 6 Juni. Een officier van de „Warrior" deed mededeelingen over de geweldige uitwerking van het moderne marine-geschut. Hij ver haalde hoe de „Defence" en de „Black Prince" door twee salvo's in den grond werden geboord en vervolgde „Onze beurt was nu gekomen, want wij zagen ver weg aan den horizon drie masten opdagen. Eindelijk, op een afstand nog van drie mijlen, vond de vijand zijn doel. De eerste granaat vernielde de davits van onze motorboot. Een tweede trof de cam pagne én zocht zich een weg naar omlaag, de' dynamo's vernielend, waardoor het geheele schip in donker word gezet. Odzo geschuiiorens waren vrijwel onbruikbaar, daar ook de munitie-elevator was vernield.. Een ander schot maakte de machine kamers aan stuur- en bakboord on bruikbaar en doodde twintig man. Na vijf minuten stond -het schip in brand en een aantal mannen leden onder de verstikkende gassen van de granaten, die de vijand nu ge bruikte. In een half uur waren we reddeloos geschoten en wachtte ons wrak op den genadeslag, toen de Warspite" tusschen ons en den vijand invoer en met den dichtstbijzljnden vijandelijken slagkruiser in gevecht kwam met doodelljk effect. Het eerste schot van de „Warspite" vernielde den voormast van den leidenden vljandeltjken slagkruiser. Een volgend schot trof beide voorste geschuttorens en in vijf minuten stond het schip geheel in brand. Een tweede vijan delijke slagkruiser nam de vlucht, maar twee granaten van de „War spite" sloegen de schoorsteenen in splinters. Een derde schot sloeg een groot gat in den achtersteven. Een vierde rukte den voormast weg. Twee minuten later stond ook dat schip in brand en begon het te hellen, terwijl de „Warspite"nog doorvuurde groote gaten scheurde in zijn n. Toen het Bcbip 'het laatst werd gezien, was de romp gebroken." De Duitsche vloot, die 31 Mei des middags en des nachts aan den strijd hoeft deelgenomen, is iu haar geheele formatie den IJmuider stoom treiler, jZaaustroom 2" gepasseerd. Schipper Spaanderman deelde daarover het "e mede. Des morgens half elf van den 31sten Mei bevonden we ons op 65° 48' Noord en 6° 20' Oost, tóen we uit het Zuiden een Duitsche -flo- tielje zagen opdagen, bestaande uit I kruiser en 2 torpedobooten. Een der laatste hield ons aan, stelde een onder zoek aan boord in, dat alleszins be vredigde, en gaf onseenonderzoekings- bewijs. Inmiddels waren Oo3t van ons eveneens 1 kruiser en 2 torpedo- booten voorbij gestoomd. Een halve mijl ongeveer daarachter volgden 5 linieschepen, ieder met een torpedo boot aan iedere zijde links onrechts gefankeerd door een kruiser en een tordedoboot. Deze voorhoede telde 81 schepen, namelijk 5 linieschepen, 4 kruisers en 22 torpedobooten. Deze schepen koersten van ons weg naar Noord half West. Te een uur kwam ons 4e groote Duitsche vloot voorbij, bestaande uit 48 schepen, linieschepen, groote en kleine krui sers en torpedobooten. Deze vloot koerste Noordwaarts. Te 12 uur des nachts hoorden we geweldig kanon gebulder in - het West-Noordwesten en te half twee zagen wij het vuren naderen. We maakten toon, dat we wegkwamen, zei de schipper. Een officieel Eugelsch bericht deelt ede, dat de verliezen op de schepen die in den slag bij Jutland niet in den grond werden geboord, zijn als volgt161 man gedood, 137 gewond, terwijl 5 man vermist worden. Verder wordt de aandacht gevestigd op een mededeeling van Duitsche zijde volgens welke tijdens den slag een Engelsche onderzeeör in den grond werd geboord. Aangezien deze vaar tuigen alle teruggekeerd zijn, bestaat dus de mogelijkheid, dat het een Duitsche onderzeeör is geweest. Het officieele rapport van admiraal Jellicoe wordt eerst over een week verwacht. De Engelsche kruiser „Hamps- hlre"gezonken.-Lord Kltchener omgekomen. De Eugelsche admiraliteit bericht dd. 6 dezer, dat volgens een rapport van den bevelhebber van de groote vloot, de kruiser „Hampshirè", op weg naar Rusland, Maandagavond te 8 uur, ten W. van de Orkney-eilan- den (N. van Schotland)door een torpedo of een mijn tot zinken ia gebracht. Aan boord bevond zich Lord Kit- chener, de Engelsche minister van oorlog en drie leden van zijn per-1 bood! ijken staf. Ztj waren op weg naar Rusland op uitnoodiging van den Czaar. Tijdens den ondergang van het schip stond er een hooge zee. Ofschoon al het mogelijke is gedaan om on verwijld hulp te bieden, werd niemand gered. Torpedojagers hebben de zee afgezocht, terwijl langs de kusten overal patrouilles speurden. Totdus ver werden echter alleen enksle lijken gevonden, zoodat men moet aan nemen dat alle opvarenden zijn om gekomen. De „Hampahire" was een gepant serde kruiser van ongeveer 11.000 ton, te water gelaten in 1908. De bemanning bestond uit 655 koppen. Het bericht betreffende het ver drinken van Kitchener maakte te Londen een verpletterenden indruk I Iu de City snelden de menschen uit restauraties en kantoren en omringden de courantenverkoopers, die haast aan de aanvraag niet konden voldoen. De bladen werden hun letterlijk Pit de handen getrokken. Enkele jongens werden door het opdringen der menigte zelfs tegen den grond geworpen. Overal zag men menschen staan, die het' verschrikkelijke nieuws lazen. De sensatie in de clubs waB ontzaglijk. Van verscheidende gebouwen hingen de vlaggen halfstok. Da luiken van het ministerie van oorlog waren ge sloten. Iedereen gevoelt, dat Groot-Britan- nië een van zijn grootste mannen heeft verloren, één der scheppers van het rijk en die gedurende den tijd, dat hij minister was, schitterend werk heeft verricht. De bladen beschouwen z|jn dood als een nationale ramp. Sir William Robertson, die den laatsten tijd reed3 een groote bevoegd heid had aan het departement van oorlog, wordt algemeen als de opvolger van Kitchener genoemd. De Star schrijft: Gelukkig voor land en leger, dat een zoo knap organisator, van nabij bekend met den binnenkant van het militair bedrijf, beschikbaar is om de draden op te nemen waar Kitchener ze heeft laten glippen. Horatio Kerbert Kitchener werd in 1860 te Ballylongford, in het graaf schap Kerry (Ierland) geboren, en was thans dus 65 jaar oud. Op 21 jarigen leeftijd werd by geplaatst bij het korps genie. Toen had hij reeds aan Fransche zijde gestreden in den oorlog van 1870—'71. Het begin van zijn belangrijke loopbaan is zyn aankomst in Egypte in 1882. Na de eerste neder laag der Engelschen tegenover de Madhi (de overgave van Kartoem) heeft hij de stad hernomen en het Egyptische leger verpletterd. Hiervoor ontving hij den titel van pair en een belooning van f 360.000 Voor zijn leiding in den Boeren oorlog werd hij tot viscount benoemd en werd hem opnieuw oen belooning, dit maal van ongeveer f500.000 toe gekend. Toen de oorlog uitbrak was Kit- cher een der eersten d:e door de En gelsche regeering tot hooge posten werden geroepen. Men plaatste hem toen van het hoofd van jet ministerie van Oorlog. De vorming van bettegen- woordige Engelsche leger, het „leger van Kitchener" is grootendeela zijn werk. Naar de Times verneemt was Lord Kitchener vergezeld van generaal Arthur Ellershaw (47 jaar,) sir Fre- derick Donaldson (60 jaar) technisch adviseur van den minister van muni tie en Mr. O. Beirne (50 jaar) sinds 1906 Kanselier van het Engelsche ge zantschap te St. Petersburg. Naar aanleiding van het bericht Kitchener's dood schrijft de ,N. Rott. Ct." Het noodlottig uiteind# van Lord Kitchener, den Engelschen minister van oorlog, ia eene gebeurtenis, die Diët slechts iii En geland,, doch in alle vyf werelddeelen een geweldigen in druk teweeg zal brennen.'Te gewel diger, omdat het hier eene volkomen gewettigde oorlogsdaad geldt, waarop nu eenmaal elk, die aan het gruwelijk Europeesch wanbedrijf deelneemt, be dacht moet zijn. Lord Kitchener was aan boord van eenEngelsch oorlogs schip, en het is, krachtens oorlogs recht, geoorloofd, zulk een schip zonder pardon naar. den kelder te jagen. Is het schip getorpedeerd? Het Engelsche officieele bericht laat de mogelijkheid open, dat het schip op eeDe mijn is geloopen, doch geeft overigens niet' onduidelijk te kennen, dat door de Eng-elsche autoriteiten de meening wordt aangehangen, dat ook Lord Kitchener aan eene duikboot ten offer gevallan is. Blijkt dit inderdaad, het geval ts z(jn geweest en bij de tot nu toe beschikbare gegevens, moet men dit wel aannemen -•dan zal deze om standigheid den indruk, dien Lord Kitchener's dood om zijn persoon reeds verwekken moet, er nog te grooter om zyn. Hy is dan gevallen, niet door een noodlottig toeval, doch door eene welbewuste handeling van dë tegenpartij. Ook het tijdstip, waarop deze slag aan Engeland toegebracht is, ver hoogd er de beteekenis van. De zee slag bij Jutland, de grootste over winning na TrafaJgar zooala het in sommige Engelscihe bladen heette - ligt nog slechts enkele dagen in het verleden. In Engeland putte men frissche kracht uit de opnieuw inge prente wetenschap, de zee te beheer- schen. Men vraagt zich af, of deze overtuiging niet te stevig gevestigd [eworden was, en daardoor aan Sngeland parten gespeeld heeft. Zyn wel alle voorzorgen th acht genomen, die men verwachten zou, wanneer iemand van de beteekenis van Lord Kitchener de reis over zee gaat ondernemen? Is niet te vast er op gebouwd, dat ter zee voorshands geen gevaar dreigde? Men kan zich nauwelijks begrijpen, hoe het anders mogelijk is geweest, niet dat het schip getorpedeerd werd 'of op een mijn liep dit zal, bij de beste voor zorgen zelfs, wel niet altijd té ver mijden zyn—, maar dat geen andere schepen in de buurt waren, dat geen middelen aanwezig waren, om aan Engeland'a "legerhoofd het leven te redden. Lord Kitchener's dood - hoe over weldigend het feit is zal voor den verderen loop van den oorlog niet van onmiddellijke beteekenis zijn. Engeland verliest in hem een be kwaam en gezien legerhoofd, een chef die misschien moeilijk te ver vangen zal zijn, doch de ander, die zijn taak zal overnemen en vervol gen, zal worden gevonden, en de kracht van Engeland in den oorlog zal door het verlies in het minst ni6t gebroken zijn. Eer kan men ver wachten, dat deze gebeurtenis het Engelsche volk nog vasthoudender, nog beslister, en nog minder tot toe geven of schikking geneigd zal ma ken, daa dit energieke volk reeds uit zyn aard is. In de plannen der entente kan door Lord Kitchener's plotseling verscheiden misschien een oogenblik eene kleine stagnatie komen de Engelsche oorlogsminister met zyn staf gingen natuurlijk voor e6n belangrijk overleg naar Rusland, dat nu eenig uitstel zal lijden maar bekorting van den oorlog zal ook het verlies van deze leveDS niet bren gen. Veeleer het tegendeel, omdat men in Engeland zal verlangen, dat, alvorens van vrede gesproken wordt,. Lord Kitchener'» dood zal zijn ge wroken. En zoo blijven allen, die het af grijselijk oorlogsbedrijf met steeds grooter weerzin aadschouwen, als voorheen, voor het groote vraagteeken staan. Hoe lang nog? Eogeland is thans zwaar getroffen; in Engeland, dat zijn groote mannen vereert, treft zoo'n slag zwaarder nog, dan in vele andere landep, en dit vervult ook neutralen met deernis. Doch ten slotte is Lord Kitchener to?h slechts één van de honderduizenden, wien gelijk lot trof, en die in hun kring niet minder zullen worden gemist, en niet minder zullen worden betreurd, dan bij. Hoevel» honderdduizenden van alle 's Heeren landen zullen nog moe ten vólgen, eer de levenden, die het in hun macht hebben, aan den oorlog een einde te maken, tot een begin van bezinning geraken? Ead Dultsch marinevaartuig vergaan. Bij Zeebrugge is Woensdagmiddag, omstreeks vyf uur, op eenige mijlen van de kust een Duitsch marinevaar- 1 tuig, vermoedelijk eeu torpedoboot, j op een mijn geloopen en vergaan. De reddingsboot is onverrichterzake teruggekeerd. („Tel.") Uit den Dultschen Rijksdag. In den Rijksdag werden inzake den oorlog met Portugal eenige vragen beantwoord door de Regeering, waarna de derde lezing van de begrooting werd voortgezet. De centrum-afge vaardigde Spahn merkte op, dat geen yan Duitschland's vijanden zoo'n ge zonde finaucieele politiek heeft als Duitschland zelf. De zeeheer schappij van Engeland is geschoktde hoop1 van onze tegenstanders om ons uit te hongeren wordt te schande gemaakt. De sociaaldemocraat Graduauer zeide, dat de rede van den kanselier bewezen had, dat de bewering onwaar is, dat Duitschland den oorlog heeft uitgelokt. De nat. lib. Bassermann sprak, onder levendige toejuichingen, van'een grooter, sterker Duitschland. Payer.(vrijzinnig) bracht hulde aau den Rijkskanselier. „In aanmerking genomen wat de vloot heeft volbracht, zal hij ook wel datgene tot stand brengen wat nog ontbreekt aam een definitieve overwinning". De conser vatief Westarp merkte op: Dat Wilson als vredesbemiddelaar zou optreden, is voor ons een onverdrageltjke ge dachte, omdat wij niet vertrouwen, dat hy het noodige begrip heeft-van ons recht op existentie en toekomst, vredesbemiddeling geen pressie zou laten uitoefenen, waardoor de vruch ten van ,de overwinning zouden te loor gaan. De rijkskanselier verdedigde zich ten opzichte van zijn vrij scherpen aanval op eenige anonieme geschrif ten. Hij verklaarde voorts, dat hij bij Tenslotte besprak de kanselier uit voerig de bestaande partijgeschillen. Toch is, zeide hij, met zeer onbetee- kenende uitzonderingen, het* geheele volk eensgezind in den wil over den vijand baas te worden. Dat is mij voldoende. Laten wy de meenings- verschillen niet opblazen en tegen elkander uitspelen, maax den nadruk leggen op wat ons vereenigt. SJukri pasja, t Konstantinopel, 6 Juni. Sjukri-pasja, de verdediger van Adrianopel in den Balkan-oorlog, is overleden. Hiermede verliest het Turksche legef een van zijn beste officieren. Hij is vooral bekend geworden door de heldhaftige verdediging van Adria nopel tegen de Bulgaren. Josansjlkal. t Sjanghai, 6 Juni. Joeansjikai ia Maan dagochtend. overleden aan uraemie. [De president der Chiueescbe repu bliek, den 6en Oct. 1913 als zondanig gekozen, is zoo plotseling en onver wacht gestorven dat men geneigd is de doodsoorzaak te zoekeD in den binnenlandschen toestand die de laat ste maanden zeer verward was uit hoofde van de opstanden in de zui delijke provincies en de gespannen vérhouding ten opzichte van Japan, dat zijn invloed in China steeds meer uitbreidde. Het herstel van het keizerschap, 't welk in het plan van Joeansjikai. lag, heeft hij niet kunnen doorzetten, zoowel wegens de onlusten in het' binnenland als wegens het verzet^ van buiten, voornamelijk van Japan.) Peking, 6 Juni. Vice-president JoeanhoeDg is tot waarnemend presi dent benoemd. BINNENLAND. Opleiding voor zeeofficier. Bij de Tweede Kamer ia een Wets ontwerp ingediend, verband houdende met het voornemen om met Septem ber a.8. het Internaat voor adspirant- adelborst te Dordrecht te wijzigen in een vóóropleiding met twee-jarigen cursus voor het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord. Deze wijziging heeft ten doel, om voor toelating tot het Internaat in aanmerking te kunnen brengen jonge lieden, die in het bezit zijn van een diploma van met gunstig gevolg af gelegd eindexamen H.B.S. met drie jarigen cursus; diploma B, van met gunstig gevolg afgelegd eindexamen der z.g.n. M. U. L. O. scholen of ver klaring omtrent bevordering aan een H.B.S. met vyf-jarigen cursus vau do 3e naar de 4e klasse. De laatstgenoemden zullen slechts dan in aanmerking komen, indien hun ouders niet wonen in een plaats in Nederland, waar een H. B. S. met vijf-jarigen cursus is gevestigd, of indien de vader van den candidaat in actieven dienst is bij de zeemacht. Voorts zal voor allen op het tijd stip van plaatsing de leeftijd van 17 jaren nog niet mogen zijn bereikt. In. de Memorie vaq Toelichting zegt de Minister zich voor te stellen de toelating tot den vóóropleiding te regelen, gelijk thans voor de toelating tot het Kon. Instituut is bepaald. Wanneer tot een vóóropleiding als hierboven omschreven wordt bealoten, verdient het aanbeveling de hiertoe op te richten school te combineeren met de school die gebouwd moet worden voor huisvesting van de opleiding tot officier-machinist. De wenschelljkheid dezer samen voeging vloeit voort uit de omstandig heid, dat voortaan de officieren- machinist met de zeeofficieren op gelijken leeftijd en met gelijken officiersrang van het Instituut te Willemsoord op de vloot zullen komen alwaar hun één verblijf zal zijn toegewezen en vraar zij gezamenlijk aan één tafel zullen deelnemen. Het wordt van groot belang geacht de jongelieden, die voor deze beide lakken van dienst worden opgeleid, zoo jong mogelijk bijeen te brengen, hun de zelfde begrippen in te prenten om trent plichtsgevoel, samenleving, mi litairen dienst, in één woord hen gezamenlijk op te leiden, voor zoover het studieverloop der beide opleidin gen dat toelaat Het ligt in de bedoeling de toe lating tot de opleiding voor officier machinist op dezelfde wyze te regelen als hierboven aangegeven voor de vóóropleiding voor zeeofficier en de zelfde eischen voor toelating san te nemen. Matrozen met kort dienstverband. Krachtens art. 100 der Militiewet en art. 3 der Landweerwet is thans bij Koninklijk besluit bepaald, dat het korps matrozen met kort dienatver- band zal worden aangewezen als categorie van vrijwillig dienenden, aan wie terstond ontslag uit den dienst bij de militie of bij de landweer wordt verleend, indien z|j na het volbrengen van een dienstverband van ten minste vyf jaren ontslag uit den vrij willigen dienst verkrijgen, voordat hun militie- of hun landweerdiensttijd is volbracht. Ingevolge dit besluit nu, zullen de dienstplichtigen, daaronder begrepen de reeds bij de militie dienenden, door het aangaan eener verbintenis als matroos kort dienstverband voor den tijd van 6 jaar welk dienstverbaud door hen kan vervuld worden door 3 jaar werkelljken dienst en 1 jaar reserve dienst geen militie en landweerplichten meer hebben te vervullen na het volbrengen van het kort dienstverband. Maatregelen van Duitsche fabrikanten. „De Nieuwe Ct." meldt, dat, dezer dagen aan een Nederlandschemachine fabriek, bij de levering van door haar bestelde materialen, in rekening werd gebracht voor eiken mark van den vóór den oorlog geldenden prfs van het bestelde materiaal f2, zegge twee gulden, en dit zoogenaamd op grond van de overweging, dat ook ons land aan de Engelsche uithongeringsmaat regelen „weitgehend entgegenkom- men" zou. Aardappelen. B(j circulaire vau 81 Mei is aan de exporteurs van aardappelen mede gedeeld, dat na 8 Juni geen consenten tot uitvoer van consumptie-aardap pelen meer worden uitgegeven. Vae-ultvoar. De gelegenheid tot uitvoer van fokstieren, melkgevende en drachtige koelen is opgeheven. Baan verdere verhooging der sigarenprljzen. In de bestuursvergadering van den Nederlandschen Bond van Sigaren- winkeliers-Vereenlgingen is het besluit genomen, geen medewerking te ver- leenen aan een verdere vérhooging van sigarenprljzen. Het bestuur grondt zijn bosluit op de meening dat, daar de gevolgen der eerste verhooging nog niet zijn te overzien en er voor- loopig nog geen termen aanwezig zijn, welke een nieuwe verhooging zouden rechtvaardigen, de tijd ook nog niet gekomen is om het publiek mef.eon nieuwe en ditmaal niet te verant woorden prljsverhooging lastig te i vallen. Een nieuws kruiser. Naar het „N. v. d. D." verneemt, zal dadelijk na het einde vau de sta king op een der hellingen van de Nederlandsche Scheepsbouw-Maat- schappij te Amsterdam, de kiel gelegd worden voor een nieuwen, lichten verkenningskruiser, bestemd voor onze marine. De water verplaatsing zal ongeveer 7000 ton zijnde snel heid 80 knoopen en de bewapening zal bestaan uit tieD kanonnen van 15 c.M. Een mijn In hat net Dë schipper van den in IJmuiden aangekomen stoomtrawler „Zaan- stroom II" meldt, dat men op de viaschery een groote mijn in het net ophaalde. Uit vrees voor eene explosie by het binnen boord breDgen van de mijn, besloot de bemanning het visch tuig aan de bakboordzijde maar prijs te geven en hakte de vischlijnen door. Door don trein gedood. Dinsdagmorgen omstreeks 10 uur heeft zich op den Haarlemmerweg bij Sloterdijk een man voor eeri naderende trein geworpen. De onge lukkige werd vermorzeld. Postdiafstal. De officier van justitie te Middelburg en de commissaris van politie te Vlissingen hebben Maandag in laatst genoemde plaats aangehouden een postconducteur uit Vlissingen, ver dacht van een internationalen post- diefstal. Bij een huiszoeking zijn gevonden bankbiljetten, waarvan se- rieletter en nummer overeenkwamen met de vermiste uit een aangeteeken- den brief, door een bankinstelling van Amsterdam via Engeland naar Parijs verzonden. De postconducteur stond reeds lang onder verdenking en verleden jaar is bij aangehouden geweest eu werden huiszoekingen bij hem gedaan, waarbij echter geen voldoende termen voor het vervolgen van den man werden gevonden. Hij is gevankelijk naar Middelburg overgebracht. PLAATSELUK NIEUWS. Pro Patrla. De door bovengenoemde vereeni- ging georganiseerde wedstrijden voor de jongens- en meisjesadspirantun, gehouden 27, 28 en 81 Mei j.I. zijn in alle opzichten geslaagd. Met veel animo werd er gewedijverd om het hoogste aantal punten te behalen. Het was een genoegen dit te zien, want nu eerst toonden de adspiranten wat zij konden en bet bleek dat verscheidene van hen goede vorde ringen hadden gemaakt. Ook de ad- spiranten zelf merkten dit. Zij lieten zich niet onbetuigd als er mooi ge werkt of gesprongen werd, applaudi- seerden voor hun kranigen makker en keken rond of zjj zeggen wilden, _,kgk dat doet èèn van ons, doet hem dat eens na". Bij de uitreiking der diploma's werd dan ook door den voorzitter dank gezegd aan den heer F. C. H. Schlahmilcb, leider jongens klasse A en den heer M. P. Hooydonk, directeur der vereeniging, voor hunne uitstekende leiding, waardoor de adspiranten elk jaar beter turnen. Na afloop werden de adspiranten getracteerd en ondertusschen zaton 'J vol verlangen den uitslag af te wachten. Deze was: 27 Mei jongensklasse A. wedstrijd aan rék, ringen en in hoogspringen met plank, maximum aantal puuten 62 Ie diploma H. Bakker, 51 punten 2e J. Sevenhuljzeu, 44l/j3e F.Pnl- levitz, 48%4e P. Biersteker, 43. 27 Mei jongensklasse B. wedstrijd aan rek, ringen en in hoogspringen zonder plank, maximum aantalpun ten 56. Ie diplomaJ. Fray, 49% punten 2e A. Govers, 48%8e S. van Leeu wen, 484e P. Smit, 46%6e F. Schlahmilcb, 42»/»6e E. Bruin, 40%. Hoogste Bprong A. GoverB 1.80 M. 28 Mei meiaje3klasse A. wedstrijd aan ringen en blokjesrapen, maximum aantal punten 60. Ie diplomaM. Moorman, 48 pun ten 2e E. Gazan, 42%8e C. Smit, 41; 8e F. Heiman, 414e H. Colpa, 6e M. Kennink, 89. 28 Mei meisjesklasse B. wedstrijd aan harren en in hoogspringen met plank, maximum aantal punten 45. Ie diplomaC. van Leeuwen, 42% punten; 2e G. Kuiper, 41%; 3e O. Wessel, 884e L. Brizee, 376e T. v. d. Ploeg, 866e A. Moorman, 85. Hoogste sprong G. Kuiper 1.80 M. 31 Mei jongensklasse C. wedstrijd aan rek, ringen en in hoogspringen zonder plank, maximum aantal pun ten 60. Ie diploma: F. Ooaterhout, 56% puntenle J. Duinker, 66»/»2e A. J. Fray, 46%; 3e H. v. de Lee, 61 4e Hugo v. d. Lee, 475e W. Zegel, 46%. Hoogste BprongenJ. Duinker, 1.55 M. F. Oosterhout, 1.50 M. De athletiek, waarmede Pro Patrla 1 Mei j.1. begonnen is, wordt eveneen» met veel animo beoefend. Deze oefeningen worden gehouden des Zondagmorgens om elf uur op het «terrein aan den Bolweg en zyn voor ieder toegankelijk. Tevens i» in de laatst gehouden vergadering be aloten een wandeltocht te organisee- ren voor dames- en heeren werkende leden op den 2den Pinksterdag. Voor lidmaatschap wende men zich, liefst schriftelijk, tot den secretaris, Kanaal weg 54,

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1