HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste^Blad. gratis. No. 4635 ZATERDAG 17 JUNI 1916 44a JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per pest 80 ct., Buitenland f 1.08 Zondagsblad 45 M 5„0.85 Modeblad 75 100 „1.25 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Versohijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 AdvertentlBn van 1 tot 4 regels (bij voornltbet) 30 cent Elke regel meer 7 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent AdvertentlBn op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/e hooger berekend. Groots letters en cllchó's naar plaatsruimte. - BewIJs-exemplaar 2h cent Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Heldersche Cou rant, Zondagsblad en Modeblad 2'ie- kwartaal 1916 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 1 Juli a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhoo ging per post worden-beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/, cent beplakt te worden. De prijs van hst Nieuwe Modeblad is thans 75 ets. per kwartaal voor de stad, 85 ets. fr. per post. Zij die zich thans reeds, met ingang van 1 Juli op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnen de nummers Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texol). (Zomertijd). Z.» SOOJ. Juni. op: onder: op: onder: vjn.:njn. Zoudag 18 a.11.83 m. 7.39 4.89 9.23 10.85 11.10 Maandag 19 „11.62 9.- 4.39 9.23 11.20 Dinsdag 20 IQ. 0.7 „10.28 4.39 9.24 0.10 0.60 Woonsd. 21 0.22 11.60 439 9.26 0.66 1.— Dondord. 22 0.86 a. 1.10 4.89 9.25 1.40 1.46 Vrijdag 23 0.6L 2.28 439 9.26 2.35 2.40 Zaterdag 24 1.- 8.45 489 9.26 £30 3.85 DE OORLOG. De legerberlchten van 14 en 15 Juni. Van het Westelijk front. Een Engelsche mededeeling van den 14cn meldt dat de Duitschers de door de Canadeezen hernomen stellingen bij Yperen aan een hevig bombarde ment onderwierpen. Het totaal aantal "gevangen genomen Duitschers steeg tot 161. Het Fransche communiqué van den Ingeaconderi Mededeeling. De meening van een piano-onderwijzeres over de Pink Pillen. Het is een bekende piano onder wijzeres te Rouaan, Mevrouw Valen- tiue Terny, wonende 46, rueduBac, iu die stad, over wie wij heden het een en ander willen vertellen, voor zoover dit de PiDk Pillen betreft. Mevr. Terny noemt in een brief, dien wij hieronder publiceeren, hare ge nezing wonderbaar. Men moet in die uitdrukking niets meer zien dan de groote voldoening door de zieke ondervonden en die er haar ongetwij feld toe heeft gebracht een overdreven term te gebruiken. De Pink Pillen laten zich er niet op voorstaan wat ook voor wonderbaarlijks te doen; zij laten zich er alleen, op voorstaan bloed to geven met iedere pil. Daar zij dat zeer goed doen- en iu vele gevallen al het kwaad voorkomt uit de slapte van het bloed of uit gebrek er aan, geven zij dikwijls resultaten die buiten gewoon schijnen, maar die niets dan zeer juist zijn. „Ik haast mij, schreef Mevr. Terny, u al het goeds te doen weten, dat het gebruik uwer Pink Pillen mij bezorgd heeft. Sedert langen tijd lijdend aan ergo bloedarmoede, die ik met niets had kunnen verjagen, heb ik eindelijk den goeden inval gehad mijn toevlucht tot, uw middel te uemen, waarmee ik op bljua ongelooflijke wijze geslaagd ben. Wanneer ik mjj den toestand herinner, waarin ik vroeger verkeerde, kau ik niet aan zulk een wonder geiooven. Ik heb ook de Pink Pillen doen gebruiken door mijn dochtertje, die zeer vermoeid was, en die er zich eveneens zeer goed bij heeft bevon den." De behandeling met de Pink Pillen geeft aan de zieke, van af de eerste pillen, ean gevoel van welzijn, van inwendige warmte die hem aange naam aandoet. Dit komt doordat van af do eerste pillen, een gezond, warm rijk bloed, door de Pink Pillen aan gevoerd, door de aderen begint; te atroomen. Het bloed is. het leven, zegt het spreekwoord; 'het is dus leven dat de Pink Pillen aanvoeren. Alle organen trekken voordeel van dien aanvoor vaD rijk bloed en toonen dit door krachtiger en beter te wer ken. De zieke is minder kouwlijk de kleur is te zien op zijne wangen, die eenige dagen te voren bleek wa ren; zijn spijsvertering, vroeger lang zaam, verloopt nu snelen hij voelt zijne krachten terugkomen, die voort komen uit de goede werking van geheel het organisme. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, alge- meene zwakte, maagpijnen, onregel matigheden der vrouwen, plaatselijke pijnen, neurasthenie. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar. f 1.75 per doos, en f9.— per zea doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAt,r. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 68; te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (TexeJ) by T. RUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. lóen maakt melding van artillerie gevechten in de stresk van Chattan- court bij Verdun. Een aanval in de Vogezen werd eveneens afgeslagen. Het Duitsche legerbericht meldt dat de toestand onveranderd is. Van het Oostelijk front.'^n jjrjVan Duitsche zijde wordt dd. 15 dezer medegedeeld, dat bij eu ten N. van Przewlowba verscheidene krach tige aanvallen der RusseD afgeslagen werden. Het Oostenrljksche communiqué van Donderdag zegt dat ten Z. van Bajan en ten N. van Czernowitz alle Russische aanvallen afgeslagen wer den. Bovenstrooms van Czernowitz en de Russen een poging om over de Pr-oeth te trekken, doch werden door artillerievuur tegengehouden. Op de lipie Horodenka-Znyatin, zijn de Russen slechts weinig in westelijke richting vooruitgekomen. Hevige ge vechten worden geleverd bij Wis- niowczljk, ten N.W. van Rydom en ten N.W. van Kromenec. Alle aan vallen van den vijand werden afge slagen. Tusschen den spoorweg Rowno Kowel en Kolki hebben de Russen herhaaldelijk getracht door hotOosten- ryksche front te breken, doch zij werden steeds terug geworpen. Het Russische bericht van den löen maakt meldiog van aanvallen der Duitschers aan het Dunafront en ten Z.W. van het Narotsjmeer, welke aanvallen alle afgeslagen werden. In de streek van Barauowitschi werden in een plaatselijk gevecht aanvanke lijk de Duitsche stellingen vermees- terd, doch wegens den toenemenden druk der Duitschers moésten de Russen ze weder ontruimen. Op het zuidelijk deel van het front duurt het offensief voort. Jn ver schillende vakken van het front wer den opnieuw krijgsgevangenen ge maakt, en oorlogsmaterieel veroverd. De vijand zat op- velschillende plaatsen zijn tegenaanvallen voort, dan wel verstrekt zich in zijn nieuwe stellingen. Blijkens nadere gegevens onjuiste telling bedraagt het aantal krijgsge vangenen thans: 1 generaal, 3 regi- ments commandanten, 2467 officieren en vleugeladjudanten en 150.000 (manschappen en de buit168 kanonnen, 266 machinegeweren, 131 bomwerptuigen, 32 myu werptuigen. Van het 11 al i aah s c h-Ooston- r y k s c h e front. Het Oostenrljksche bericht van den 15en maakt melding van een aller hevigste beschieting van do stellingen op de hoogvlakte van Doberdo en van het bruggehoofd van Görz. Tegen den avond ondernamen deltalianen aanvallen op de Oostenrljksche stel lingen, welke grcotendeels werden afgeslagen. Op enkele plaatsen duurt het gevecht nóg voort. Aan het front in Tirol zetten de Italianen hunne aanvallen voort zonder evenwel succes te Gevecht in de Oostzee. Omtrent het gevecht in de Oostzee, tusschen een aantal J^uitsche pa trouilleschepen en eenige Russische torpedojagers en duikbooten, meldt het officieele Russische bericht. Iu de Oostzee hebben onze torpedo booten in den nacht van 18 op 14 Juni een konvooi vijandelijke schepen, onder militaire eskorte,aaugetast, In den loop van het gevecht met het eskorte hebben wij twee konvooiee- rende schepen, die op kleine torpedo booten geleken, en een hulpkruiser in den grond geboord, waarvan wij de bemanning krijgsgevangen hebben gemaakt. Wij hebben verliezen noch averij gehad. Een Zweedach bericht meldt nog dat het convooi uit 13 schepen be stond, begeleid door twee of drie torpedobooten, een hulpkruiser en eenige bewapende trawlers. Volgens een mededeeling uit Kopenhagen had een trawler, die eenige gewonden te Nyköping had aangebracht, nog 150 man van een ander schip aan boord, waarschijnlijk van de „Hermann", de Duitsche hulp kruiser die in den grond werd geboord. Het vergaan vande„Harapshlre". In een rapport van de Engelsche admiraliteit wordt hieromtrent nog het volgende medegedeeld: De„Hamp- shire" voer langs de Westkust der Orkney-eilanden. Er woei een zware storm. Tusschen half acht en kwart voor achten stootte het schip op een mijn en begon meteen voorover te duiken, terwijl het slagzij naar stuur boord kreeg, voordat het voorgoed, ongeveer een kwartier daarna, zonk. De kapitein riep alle hens op hun post om het schip te verlaten. Eenige vergeefache pogingen werden gedaan om booten uit te zetten. Toen de mannen door een der luiken hun post opzochten, verscheen Kitchener, vergezeld van een marineofficier. Deze riep„Ruimte voor Lord Kit chener!" en ze klommen samen op de campagne. De kapitein riep om Kitchener dat hij voor, op de brug, zou komen, waar de kapiteinsloep werd. gestreken. Ook heeft men den kapitein tot Kitchener hooren roepen om in de boot te gaan, doch niemand was in staat te zeggen of Kitchener al dan niet in de boot is gekomen, evc-nmin wat er met deze boot is gebeurd. Ook beeft niemand een van de booten van het schip zien wegko men. Tusschen de 160 en 200 man zijn op vlotten van het schip weggeko men, o. a. ook een gewoon soldaat, van wiens lot niets bekend is. De mannen vielen de een na den ander van de vlotten of stierven op de vlot ten van uitputting en koude. Ook moeten sommigen zijn omgekomen bij hun pogingen om op de rotsach tige kust te lauden. Anderen zyn na 't aan land komen gestorven. BINNENLAND. Stammingen Pro*. Staten. De stemming voor de Prov. Staten heeft Donderdag in de provinciën Friesland, Overljsel, Utrecht en Zuid holland plaats gehad. Hoewel in de meeste districten nog herstemmingen moeten plaats hebben, zoo staat thans reeds vast, dat de Eerste Kamer in meerderheid rechts blijft. De uitslag in de provincie Zuid holland is voor de vrijzinnigen zeer teleurstellend. In Leiden en Rotter dam verloren zij bij de stemming reeds een zetel. Bijna overal komen de socialisten en in verschillende districten ook de rechtsche candidaten met geweldige cijfers in herstemming. Jn die provincie moesten aftreden 41 leden en wol 26 van rechts en 15 van links. Gekozen zijn nu reeds 21 leden van rechts on 4 van links. In Overljsel verloren de katholieken een zetel, die door links werd ge wonnen. De herstemming zal uit maken of deze provincie omgaat. Tot heden was zij rechts (24 rechts, 23 links). De „Tubantla". Ia de „N. Rott. Crt." behandelt een deskundige de jongste Duitsche ver klaring inzake de „Tubantia". Hy noemt de verklaring niet onver dienstelijk in elkaar gezet voor leeken. Voor ingewijden is zij dit evenwel niet. Meh mist de positieve verklaring dat de zinkinrichting bij het afvuren intact was. Het niet werken van deze inrichting kan niet liggen aan een nalatigheid of „mankement van het mechanisme". Het is wel degelijk het gevolg van een moedwillige hande ling. De commandant van de boot moet kunnen verklaren hoe de zinkinrichting gesteld was. Bovendien staat niet aangegeven op welke diepte de torpedo ingesteld was. Iu elk geval, meent de deskundige, moet Duitschland verantwoordelijk gesteld worden, daar de torpedo had moeten zinken en een neutraal schip niet de dupe mag worden van een fout of moedwillige handeling in strijd met het internationaal overeeDgekomene. Bovendien blijft het onverklaarbaar dat een bijna stilliggend schip door een drijvende, stilliggende torpedo wordt getroffen om van het zien van de bellenbaan nog maar niet te spreken. Esn misdadig plan. Wij ontleenen aan „Het Vad."een bericht over een poging om een der booten van de HarwichLyn in de lucht te doen springen. Het „D. v. Z.-H. en 's-Gr." vult de mededeeling van „Het Vad." aan met de volgende bijzonderheden. D6 zaak kwam uit, doordat de be trokkene, E, Jurtz genaamd, zich tot een Hollander had gewend om hem te helpen, voorgevende dat hy instaat was, een partij aniline onder zeer voordeeligo voorwaarden naar Eüge- land te smokkelen, doch deze Hol lander, na eerst op de zaak te zijn ingegaan, dezen niet meer vertrouwde, toen Jurtz hem eerst mededeelde, dat in de kisten, die de anilinie zouden bevatten, dubbele bodems moesten worden gemaakt, daarna dat er in een dezer bodems dynamiet moest komén. De Hollander sprak er met iemand over, die de Haagsche politie met het geval in kennis stelde. Deze stelde zich in verbinding met de politie te Rotterdam, alwaar men Jurtz noopte het voorstel omtrent de aniline-smok* kelarlj en wat daar verder bij te pas moest komen nog eens te doen, doch nu in de onzichtbare tegenwoordig heid van politie. Arrestatie volgde toen natuurlijk. Op den aangehoudene werd een formeele aanstelling bevonden van de Duitsche z.g. „Marine-Nachrichte- stelle" te Antwerpen, waaruit ondub belzinnig bleek, dat E. Jurtz in Duit- schen dienst i3, hetgeen ten over vloede hieruit volgde, dat bij den Hollander, die helpen moest en de winsten van het smokkelzaakje zou deelen, kon beloven, dat beiden on middellijk na de verscheping per auto naar en over de oostelijke grenzen zouden worden gebracht zonder eenige formaliteiten. Uit het op Jurtz gevonden stuk bleek bovendien, dat zijn eigenlijke lastgever de broeder is van een der chefs van de Antwerpsche „Marine- nacbrichtestelle." Nog is gebleken, dat men van Duit sche z\jde herhaaldelijk opdracht heeft gegeven, de „Copenhagen", destijds ook van de Harwich-lyn, te torpe- deeren, omdat daarmee herhaaldelijk Belgische soldaten uit Nederland naar hun plaats van bestemming in het leger werden vervoerd. Blijkbaar wilde men de Hacwich-iyn het bedrijf doen opgeven, maar dit is niet- gelukt en I nu wordt het op deze nieuwe manier I gepoogd. Een aanranding te Vllieingen. Voor den Zeekrljgsraad te Willems oord stond terecht een korporaal- machinèdrljver 2e klasse, oud 31 jaar, die beschuldigd wordt zich in den namiddag van 2 April tegenover een 50-jarige vrouw te hebben schuldig gemaakt aan poging tot het misdrijf van art. 242 Wetb. van Strafrecht, althans aan het misdrijf van art. 246 van dat Wetboek. De korporaal-torpedist V. van de landmacht, die ter zake van het bovengenoemde mede werd gearre steerd, staat t8iecbt voor den bevoeg den krijgsraad van de landmacht. Nadat de verhooren zijn gelezen, vordert de fiscaal schuldigverklaring aan het primair ten laste gelegde en veroordeeling tot één jaar gevangenis straf. De verdediger tracht de verschillen de aanwijzingen te ontzenuwen, be toogd dat het ten laste gelegde niet is bewezen en vraagt vrijspraak met onmiddellijke invrijheidstelling. De Krijgsraad, na in raadkamer te zyn geweest, voldoet in zooverre aan het verzoek van den raadsman, dat h\j beklaagdes onmiddellijk ontslag uit arrest gelast. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dondardag 15 Juni. Interpellatie Schaper. Aan de orde is de interpellatie van den heer Schaper aangaande de politiek der regeering betreffende de voorziening van levensmiddelen en andere volksbehoeften, in verband met de toenemende duurte. De heer Schaper (s.d.a.p.)vraagt wie er nu de-baas is op het Depar tement van Landbouw en wijst er vervolgens op dat alle artikelen die in ons land worden verbouwd steeds duurder worden. Dit was het gevolg yan genomen maatregelen. Het geduld vau het volk heeft de grens van het weerstandsvermogen bereikt. In Rotterdam kregen we relletjes, waarbij spiegelruiten het moesten ontgelden. Hulde brengt spr. aan de vrouwen, die tot de burge meesters en tot den minister van binnenlandsche zaken doordrongen. Spr. behandelt vervolgens eerst de aardappel-jjuaestie. Honderdduizenden H. L. zyn dq grenzen overgegaan, zoodat de prijzen hoog opliepen. En dat na twee jaren oorlog 1 In het eerste jaar had men kunnen zeggen men was er niet op voorbereid. Maar dat dit in het tweede jaar gebeurde, is toch wel sterk! Is dat wel een behoorlijk beleid? De uitvoer is te groot geweest, de contröle te slap. Schandelijke trucs zijn gebruikt, om toch maar aardappelen te kunnen uitvoeren. Sinds eenige dagen hebben er inbe slagnemingen plaats. Toch zijn er nog moeilijkheden. Echter heeft de regeering in de eerste plaats te zor gen dat er voldoende is. Met juriste rijen heeft zij zich niet op te houden. Spr. dringt er op aan dat èerst gezorgd wordt voor voldoenden voor raad voor binnenlandsch verbruik, en dat daarna consent voor uitvoer wordt gegeven. Ook vraagt spr. vast stelling van maximum-prijzen. Verder wijst de heer Schaper op de schaarschte van suiker. Daaraan ia groot gebrek. Spr. vraagt wie inzake de suiker de lakens uitgeeft. Men beweert dat een der leden van dat bureau is accountant, zoo niet advi- seür van de Wester Suikerraffinaderij, en dat deze weet waar de suiker zit doch er belang bij heeft het niet te zeggen. Er is echter veel meer suiker uitgevoerddan de helft van den suiker- oogst, ten gevolge van onvoldoende contröle. De fabrieken maakten ont zaggelijke winsten, maar suiker is er niet. Thans het vleeBch. Er zijn regee- ringsvarkens, maar niet steeds ge noeg. De helft van het rundvee gaat naar de slachtplaats om uitgevoerd te worden. Ons volk heeft gebrek aan vet en vleesch. Onze veestapel is enorm. Zonder eenigen twijfel zijn er nog honderdduizenden koeien in ons land. Er zijn een 10,000 koeien onlangs uit gegaan. Nu blijft alles echter in het land, maar de boeren houden het vee vast. Spr. dringt aan op inbeslagneming en beschikbaar stelling van het vee. Visch wordt ook gedistribueerd, maar wij zien ze niet. Wat het brood aangaat, thans krijgen alleen de minvermogenden broodkaarten. Maar men moet de meDSchen uit de middelklasse, met f2500 inkomen, toch ook bedenken. Er heerscht de grootste willekeur met de uitgifte van broodkaarten. Een man te Zevenhuizen, die staats pensioen geniet, kon geen broodkaart krijgen omdat z(jn kinderen een weinig verdienden. Spr. dringt aan op een vast stelsel in zake de levensmiddelenvoorziening. Er moet boven de verschillende commissies een vaste leider staan. Er moet een bureau zijn, dat alles regelt. Spr. meent, dat er te veel aardappelen worden gegeven in het rantsoen der soldaten, zoodat er te veel weggaan naar de spoelington. Een goed economisch bureau zou deze zaak beter kunnen regelen. Er moet voorts een man zijn, die voor dezegeheele zaak tegenover de Kamer verantwoordelijk is. De regeering moet voorts onbevreesd ingrijpen en de zwendelaars straffen. Men moet in beBlag nemen tegen den productie prijs, zoodat niet nog een extra winst gemaakt wordt. Spr. vraagt krachtig optreden tegen speculatie en onwillige gemeente-besturen De overgroote meerderheid der ge meente-besturen doet thans niets. Dt regeering vrage althans den burge meesters die niets doen, waarom zij zoo handelen, en bedreige hen met ontslag bij plichtsverzuim, dan zullen zij wel anders handelen, want de hoogste politiek van een burgemeester isburgemeester blij v en Spr. hoopt, dat, als straks het 20 miilioenontwerp aan de orde komt, een minister aanwezig zal zijn die de Kamer te woord zal staan. Minister Postbuma is daarvoor niet sterk ge noeg na zijn ziekte, - hij heeft blootgestaan aan smerige laster, en spr. protesteert daartegen. Maar we moeten thans hebben een gezonden, sterken man. Er moet nu eten worden gevonden voor de menscheD. De regeering is nu gewaarschuwd, spr. hoopt, dat zy die waarschuwing ter harte zal nemen. Naar aanleiding van het door hem gesprokene stelt de heer Schaper den minister een zestal vragen, waarin de regeering uitgenoodigd wordt maat regelen te nemen tegen de prijs stijgingen. De minister van binnenlandsche zaken zegt, dat bij het intreden van de ongesteldheid van den minister van landbouw geeu tijdelijk minister is 'benoemd, omdat de daaraan ver bonden moeilijkheden te groot waren. Er is echter met spr. een verant woordelijke minister ter beantwoor ding van de interpellatie gebleven. De economische politiek der re geering lijkt spr. nog steeds een ge zonde. Er heerscht welvaart, deloonen zijn hoog, ons crediet is ongeschokt, maar niet vergeten mag worden, dat voor velen deze tijd een zeer harde is. Toen de prijzen van levensmid delen onrustbarend stegen, en er schaarschte dreigde, was de eerste plicht der Regeering om met sterke hand in te grijpen. Dit heeft de regeering gedaan en dus is zU in haar plicht niet tekort geschoten. Dat de huismoeders de schrik om het hart is geslagen, kan men begrijpen, doch het is de vraag of die optochten niet beter achter wege waren gebleven. Kalme discussie was van nut. De maatregelen der regeering waren reeds genomen vóór de optochten. De fouten die begaan zijn kunnen thans buiten bespreking blijven. De minister' zegt niet dat de regeering geen fouten heeft begaan, maar in den oogenblikkelljken toestand dient te worden voorzien. De regeering kan echter geen Ijzer met handen breken. De duurte der levensmiddelen is een algemeen verschijnsel. De Regeering kan haar beperken, doch niet geheel doen verdwenen. Ons volk is ook aan zijn gewoonten gehecht, maar men moet zich thans dikwijls tevreden stellen met ander voedsel dat even goed is. Zoo worden in een gemeente Friesche aardappelen aan gevoerd terwijl de inwoners gewoon waren alleen Zeeuwsche te eten. Wat de aardappelen betreft zegt i minister dat er niet te veel is uitgevoerd of gesmokkeld. Er is ech ter een groote hoeveelheid voor fabrieken en voor veevoeder gebruikt. Bovendien heeft men op groote schaal fraude gepleegd. De regeering heeft de burgemeesters daartegen gewaar schuwd. Begin Juni, toen eerst klachten in kwamen over gebrek, heeft de re geering direct ingegrepen. In Zuid-Holland zijn 1.200,000 K.G. en in Friesland 850,000 K.G. in beslag genomendoor de militairen zijn 1,400,000 K.G. vrijgegeven. Voor de distributie is tyd noodig, omdat men niet de beschikking beeft over de noodige schepen en wagons. Spr. herinnert verder aan het ver bod van uitvoer van peeD, bloemkool, spinazie, postelljn, eapucijners en dorperwten. De erwten en boonen zyn tot ver over de gedane aanvragen uitgegeven. Gevraagd is 6 millioen K.G. en er is bqna 10 millioen K.G. gedistri bueerd. Boonen zijn eenigszins krap, maar erwten zyn er in overvloed. Wat het vleesch betreft, wyst de min. erop, dat nu alle uitvoer stop staat en vooreerst geen uitvoer zal worden toegelaten. Daarvan zal het gevolg zyn, dat er binnenkort meer vee aan de markt zal komen en de prijzen zullen dalen. Onteigening ia hoogst moeilijk. Aan varkensvleesch is van 1 Nov. tot 1 Juni 40,000,000 K.G. beschik baar gesteld tegen 25 cent beneden den marktprijs. Tot nog toe kunnen we niet beschikken over een voldoende hoeveelheid vet en spek. Daarvoor 2ljn we van invoer afhankelijk. On derhandelingen zijn daarover gaande en misschien komt er verbetering. Suiker wordt in groote hoeveel heden achtergehouden. Het is niet bekend waar ze zit. Dat neemt niet weg, dat spr. maatregelen heeft ge nomen om suiker in beslag te nemen. De laatste dagen zijn 8 millioen K.G. in beslag genomen en onteigend en zullen ter beschikking van de grossiers worden gesteld. Overal zal getracht worden suiker, waar ze zich bevindt, in beslag te nemen. Tegen nalatige burgemeesters zal de regeering krachtig optreden. De zaak van een centrale leiding zal de minister overwegen en met zyn ambtgenoot bespreken. Spr. meent hiermede de hem ge stelde vragen te hebben beantwoord. De heer Schaper repliceert. Spr. ziet niet in, waarom de heer Cort van der Linden, die hier voor het Departement van Landbouw optreedt, niet formeel kon zijn benoemd tot minister ad interim. Er is thans ingegrepen, doch het is te laat. De menschen moeten nu smerige fabrieksaardappelen eten. De minister vond de optochten onnoodig, maar men had deze kunnen voorkomen. Die menscben zijn niet voor hun plezier op straat gekomen. Dat hierbij spiegelruiten ingegooid zijn is te betreuren. Dat de Regeering niet alles kan doen, weten wij ook wel, maar kon en moest de Regeering niet meer doen dan zij gedaan heeft? Niemand zal de Regeering verwijten dat in zake de aardappelen controleurs zijn omgekocht, maar in het vervolg zal toch beter contröle moeten worden uitgeoefend. De minister meent dat er genoeg oude aardappelen zijn voor den nieu wen oogst. Maar gesteld, dat is het geval niet, z{jn er dan maatregelen genomen om te zorgen dat voor dat geval de bevolking voldoende voedsel heeft? (De Minister knikt van ja.) Spreker zou gaarne willen weten wat de Regeering dan zou doen. Kan de Regeering bijvoorbeeld niet zorgen voor goedkoope ryst? In de rijst zyn schatten verdiend. Laat men nu wat ryst onteigenen en goedkoop beschikbaar stellen. In dezen zomertijd eet men geen erwten meer, en die zijn er genoeg. Spr. is niet zoo gerust op het dalen der veeprljzen. De boeren laten hun vee kalm loopen, in de hoop later oorlogswinst te maken. WU men Diet komen tot een débacle, dan zal men tot onteigening moeten overgaan. Het varkeDBvleesch is niettegen staande de maximumprijzen nog te duur. De regeering heeft ook tot taak de menscben voldoende goed koop vet spek te verschaffener is genoeg vaD, en 't gaat niet aan, dat enkele lieden in deze tijden in weelde leven door de oorlogswinsten, die zij maken op deze artikelen, terwijl de bevolking hopger lijdt. Ten aanzien van de suiker meent spreker, dat men de opgeborgen suiker wel kan opsporen, maar laat men de lieden die dergelijke waren uit winstbejag verbergen, strafbaar stellen. Het gaat toch niet aan, dit strafloos toe te laten. De quaestie van de broodkaarten i de visch heeft de Minister niet beantwoord. Spreker erkent zeer gaarne, dat op het gebied van de visch wat gebeurt, maar waar is die visch? De visch is in Duitschland, niet hier. Laat de Minister die puzzle ns oplossen: Waar is de visch? De heer Duymaer van Twist: De groente 1 Waar is de groente? U is lid van de Rijkscommissie van Toezicht voor de groenten De heer Schaper zal het voor- loopig bij deze opmerkingen laten. De heer S a n n e s (s.d.a.p.) spreekt over de le vensmiddelen voorziening in het algemeen. Er dient thans te worden voorzien in een acuten nood toestand. De Regeering moet thans den moed hebben om zoo noodig dictatoriaal op te treden en schepen in beslag te len, opdat de bevolking voedsel je. De Regeering zij ook niet zelfgenoegzaam, en zeggeniet: „Ner gens wordt zooveel voor de volks voeding gedaan als hier te lande". Ons land toch is de voorraadschuur van Europa. Het is onduldbaar, dat in zulk een land als het onze de producten van onzen bodem voor ons volk onbereikbaar zijn. Eerst moet er voldoende zijn voor i eigen bevolking, dan eerst kan er sprake zyn van uitvoer. Spr. wijst thans op de mentaliteit e thans bij een groot deel van de bevolking is gekomen. „Er moet oorlogswinst worden gemaakt". Men volgt geen economische politiek doek vraagt alleen„Waar is de hoogste markt'.'. Dit moet op een débAcle uitloopen. Iedereen hoopt op winst en houdt de waren vast, in de hoop op uitvoer- consenten. Vandaar de wilde uitvoeren en de fraude. Men houdt de producten vast, in de hoop op een gelegenheid tot uit voer. Spr. vraagt hiertegen strenge straffen. Er hébben groote misbruiken plaats gehad b(j distributie en uitvaar. Spr. vraagt hierover] meer controle van de Kamer. Laat de Kamer van de Regeering hooren, wat zy weet over de fraude bij den aardappelen- uitvoer. Spr. deelt verder nog mede hoe hem 's morgens werd medegedeeld, dat weer een waggon met bloemkool naar Duitschland is uitgegaan van een station der Hollandscbe Spoor, ondanks het uitvoerverbod, zooalser vroeger dagelijks daarvan een trein uitging. Laat de Regeering dit onder zoeken en de schuldigen streng straf fen. 8preker acht een uitvoercentrale van regeeringswege urgent. Als er regeeringsvisch in overvloed is, laat men dit dan bekend maken, want men verneemt overal dat de visch niet te krijgen is. Spr. dringt er verder op aan dat thans reeds voorzieningen worden getroffen voor den brandstof voorraad. De vervening is in vollen gang. Men loopt dan althans geen gevaar dat er - even als verleden jaar meer gebrek zal komen. Het Parlement zal vele millioenen moeten voteeren om in de volksvoe ding te voorzien. De heer Teenstra (v.d.)noemt de politiek van de regeering van «en goedkoop soort en men komt er niet verder mee. Zij ls niet voldoende voor de bevolking die aan ondervoe ding lijdt. Spr. wijst op de eischen die bij levering van aardappelen worden gesteld. De een verlangt ze in baaltjes, de ander moet aardappelen uit een bepaalde streek, enz. Ook spr. dringt op krachtige maat regelen tegen speculanten aan. Yoorts acht spr.'s ministers antwoord in zake de gemeentebesturen onvol doende. Dan is de voorziening in zake aardappelen en andere voedingsmid delen niet voorzien, 640 burgemeesters gaven geen antwoord op's ministers circulaire. Dat had in deze omstandig heden niet mogen voorkomen. B(jna geen enkele groote gemeente deed iets inzake de aardappelenvoor ziening na de circulaire van 13 Janu- arie, ook niet Amsterdam dat daar voor toen den tijd nog niet gekomen achtte. De prijs van de Red Star was toen f2.70 per H.L. De aankoopen voor de gemeenten zouden de markt niet hebben opge jaagd, want niet de gemeenten zelf, doch de directeur van het rijks distributie-bureau zou gekocht heb ben. In Januari 1916 was de prijs 60 cent lager dan in Januari 1914. Door het distributie-bureau was gezorgd voor 250 wagons aardappelen. De gemeente AmBterdam wilde ze evenwel per schuit hebben, want dat gaf een besparing. Toen heeft de aardappel-vereeniging onmiddellijk beslag gelegd op een schuit, maar deze was geladen met Dunbars. Daarna is nog weer beslag gelegd op een schuit aardappelen, al waren die niet geheel voor de consumptie geschikt. Maar men kan niet de regeering een verwijt maken, waar in Amsterdam de nood zoo weinig gestegen was, dat het gemeentebe stuur wagons prima aardappelen weigerde, A f 4.60 per H.L. Spr. be toogt voorts, dat gebleken is, dat de gemeenten de behoeften beter kunnen schatten dan het rijk. Amsterdam zal binnen enkele dagen de 60 wagons krijgen, die het noodig heeft. Spr. dringt aan op een afzonderlijk wetsontwerp, vooral om de gemeente besturen t« dwingen de zaak ter band te nemen. Voorts dringt spr. aan op het ver plicht instellen van commissies van coDtröle in iedere gemeente op wat er gebeurt met de levensmiddelen door het Centraal Distributie-bureau verstrekt en met de levensmiddelen in het algemeen. De heer Spiekman (s.d.a.p.) meent dat de Minister den toestand nog veel te gunstig inziet, en dat als er niet spoedig verandering komt, er nieuwe betoogingen noodig zullen zijn, met ernstige gevolgen. In de ge meente Rotterdam zijn eenige duizen den gezinnen, die van de vijf dagen niet één een enkele aardappel op tafel krijgen. 2000 zijn er bij het Armbe stuur, 2600 by het Steuncomité, die beneden de grens van het noodige leven. Zy krygen 's middags alleen ryBt uit het water. Spr. noemt het schande zooals met alle relletjes bedrog gepleegd wordt. Er beboeft maar Weinig te gebeuren om de menschen op straat te brengen, en wie zal ze dan regeeren? De relletjes zyn overigens het gevolg van de kapitalistische opvoeding. De be- toogingen zyn niet gericht tegen de burgery of tegen het gemeentebestuur of de politie, neen het gaat tegen de kwaal van dezen tyd, den overvloed en de weelde. De heer Duymaer van Twist (a.r.) merkt op dat, ondanks het uit ingezonden mededeoling. Wordt gij te spoedig oud? Waakzaamheid kan jaren aan ons leven toevoegen. Sommigen zy'n oud op zeatigjarigen leeftyd, anderen jong als zij tachtig zyn. Uw leefwyze maakt dat gy gezonde of zwakke nieren hebt goed of slecht bloed want zwakke nieren zyn oorzaak, dat urinezuur zich in uw bloed ophoopt en uw gezondheid verwoest. Zorgt dat uw nieren altyd goed werken en vooral na den middelbaren leeftyd. Dit voorkomt rheumatische, zenuw- en waterstoornissen, styve en verlamde gewrichten, verzwakking van het gehoor en gezicht, en ver harding der bloedvaten. Houdt uw nieren in rust door over werking, zorgen en het gebruik van sterken drank te vermijden, door regelmatige gewoonten, dageiyksche wandeling, door niet te zware voeding en voldoenden slaap. En gebruikt by bet eerste teeken van rugpyn, rheu matische pynen en waterstoornissen Foster's Rugpyn Nieren Pillen. Zij zyn een speciaal niergeneesmiddel, dat de nieren helpt om uit het bloed het overtollige urinezuur te flltreeren, hetwelk rugpyn, spit, waterkwalen, waterzucht, rheumatiek en'niergruis of steen veroorzaakt. Gy zoudt weten hoe goed zy werken, als gy spraakt met menBchen, die Foster's Pillen gebruikt hebben. Te Den Helder verkrygbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 98. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel A f 1.76 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand delamerk. (49.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1