COURANT No. 4MS ZATERDAG 17 JUNI 1916 44o JAARGANG Naam: E. Waiierink, T. de Zeeuw, G. van Laar, Joogejan, L. J, NeUeahulB, J. Ruijeendaal, M. J. A, van Rees, J. Star- Stammes, H. Walraeven, cL A. ltemJnk, L. W. d. Brink, W. Bupma, H. Nieuwland, Mr. G, A. v. Poelje, W. Versluis, R. C. v. d. Bosch, B. Jansen, J. A, Grelb, Wed, J. Smit, C. J. Sohoutan, A, A. Bruinhorst, J, H, Terburg, Naam J 0, Nicolai, E. E, Beott, H. Bodenstafl', L. Hocque, H. JJeanor, J. C. v. d. Ben, M. Selderbeek, 0. Gudt, P. Hof, LIJST van Ingskomsn en vertrokken INGEKOMEN. BeroepWoonplaats matroos-kok, Paardenstraat 6, arbeider. De BuUteretraat 15, schipper, Oranjestraat 3, Dükstraat 10, Janscenatraat 11, le Goversdw.strsat 8, Buitenhaven 33, Hoogstraat 98, Oalltorniostrant 8, Hoogstraat 99, stoker, korpl.-msch dril ver, bibliothecaresse L t., leoraar gymnastiek, marinier, opzichter, drukker, sergt.-hofmeoNtor, kcrpl.-stoker, Banstraat 85. Klaas Duitstraat 48, Kanaalweg 80, gemeente-secretaris, Breowatorstrant la, zonder, kwartiermeester, marinier, stoffeerder, zonder, arbeider. Bothastraat 88, Zwaanstraat 5, Jan in 'tVeltstraat75, Bchsgenstraat 88 liuls, Koniugdwarsstraat 58, Kulperdwarsstraat 6, Vlamlngdw.straat 10, WalvlsQliatraat 12, Hoorn. Anna Paulowna. 's Hage, Amsterdam. Utrecht. Heer Hugowuard. Borgharen. Utrecht. ■s Hage. Alkmaar. •sHage. 's Hage. Amsterdam. Bussum. Amsterdam. •sHage. 's Hage. Rotterdam. Amsterdam. E, Lutli. N, Horv. R.Cath. N. Herv. VERTROKKEN. Beroep sergt. mariniers, sergt.-sctir(|ver, stokor le kl., stoker, marinier, gepenaloneerd, landman, marinier. Schagonstraat 101, JanzenBtroat 11, De Ruilterstraat 16, RuUgweg 2. Bootsmanareeg 7, Hoofdgracht 19, Krommestoeg 2, Gel.: Geen. N. Herv. B.Cath. Tweede blad. DE OORLOG. Van het Westelijk front. Parijs, 15 Juni. Avondcommuniqué Op den linker Maasoever hebben de Pranschen, na voorbereiding door hefc geschut, in een onstuiinigen aan val, stormenderhand een Duitsche loopgraaf genomen op do Zuidelijke helling van den Morthomma en 180 gevangenen gemaakt. Berlijn, 16 Juni. Links van de MaaB bobben de Franschen met sterke stijdkrachten de Zuidelijke hellingen van den Mort Homme aangevallen. Nadat het hun gelukt was, tijdelijk terrein te winnen, werden zij door een korten tegenaanval, weder terug geworpen. Wij hebben daarbij 8 officieren en 238 man gevangen ge nomen en verscheiden machinege weren buitgemaakt. Een herhaling van den vijandelijken aanval 's avonds laat en ondernemin gen tegen de aan weerskanten aan sluitende Duitsche linies waren vol komen vruchteloos. De vijand-leed zware, bloedige verliezen. Van het Oostelijk front. BerlijD, 16 Juni. Tegen het front van het leger van Botbmer, ten N. vaD Przewloka, hebben de Russen ook gisteren hun inspanning voortgezet. Bij het afslaan van den vijand bleven ruim 400 man in de handen van de verdedigers. St. Petersburg, 15 Juni. Men geeft hier groots vpldoeping te kennen over het feit, dat over het Zuidwestelijke front het contact met den vijand is hersteld. Men schat de verliezen van vijand, tusschen de Pripetmoerassen en de Roemeenscbe grens, geleden, op zijn minst op 800.000 man, dat is ongeveer de helft van zijn oor spronkelijk effectief. Men Bchenkt voornamelijk aandacht aan de gebeur tenissen in de richting van Kowel, Wladimir Wolynski, Kolomea en Czernowitz. Kolonel Sjoemski, de be kende militaire schrijver, zegt dat de Russen in Wolhynie het vijandelijke front tot een diepte van 60 en over. een breedte van 100 werst, hebbeq doorbroken. Ten Zuiden van den Dnjestr is hetzelfde gesehjed over een breedte van 50 en tot een diepte van 45 werst. Voorts zegt de kolonel dat in Wolhynie de Russen een lange en krachtige wig tusschen de Oosten- rijkseh-Hongaarsche en de Duitsche legers hebben gedreven en dat de Russen nu in het bezit zijn van de heele Strypa-linie. Ten Noorden van Bucbacz loopt een aantal goede wegen naar Podhaice, het eindpunt van den spoorweg naar Lemberg. Vandaar de krachtige tegenstand, dien de vijand in deze strqek ontwikkelt. PLAATSELIJK NIEUWS, Zondag, 18 Juni, hoopt Di. J. Meyer alhier, zijn 40 jarige ambts bediening te herdenken. Onze plaatsgenoot? jongejuf frouw M. C. Hanekroot, leerlinge van mej. de Geus,i behaalde heden het diploma 3de klaps» in "dp Stenografie Groote. Hr. Ms. „Nooriji Brqhant" is 15 dezer te Port Loujs, aangekomen. (■m«ant>riadlvarkla,lng. Door de afdeeling Helder van de S. D. A. ,P. zijn voor de drie v open gevallen plaatsen in den gemeente raad candidaat gesteld de heer en D. W. Spangenberg en B. Zonderyan (beiden voor district I) en j. Borkqrt (voor district III.) Door de vrijzinnige kiesvereeniging Helder zijn candidaat gesteld de heeren W. Poll en P. Verkade (voor district en F. van dor Ploeg (voor district IU>. Aardappelen. Geen regeerings aardappelen-meer gezien de hooge prijzen der andere (oude) aardappelen zou je de schrik om 't harte kunnen slaan. Ons distributie-bureau heeft ze ech ter zelf „afbesteld. Dat zit zóó, naar we hoorden. De thans beschikbare „regeerings"- aardappelen zijn ip-beslag-genomen. Ze komen veel hoóger in prijs en ze zijn niet overal goed. Daarbij komt, dat de nieuwe aardappelen op onze markt aangevoerd, in niet hoog prijs zyn. Ook naar onze groenteboer ons in lichtte, zullen we dezer dagen de nieuwe aardappelen kunnen koopen tegen 18 cent per kilo, wellicht nog iets minder. De grossiersprijs was eergisteren nog f 6.76 per half mud, gisteren echter liep de prijs omlaag tot f3.75 en heden (Vrijdag) was die. f3.10 per half mud. Ken half mud weegt 85 kilo, zoodat d* grossiersprijs was 9 cent per kilo. De verkoopprijs kan dan allicht 12, 13 cent zijn. 't Laat zich aanzien dat de prijzen nog zullen dalen. De groente blijft duur. 21, 22 cent voor een bloemkoollje, 7 8 cent voor een bosje wortelen 1 Maar zoo men weet uit 's ministers mond, kunnen we weldra maximum prijzen voor de groenten verwachten. Vrijdagmiddag geraakte aan de Hoofdgracht bij de school de 7-jarige L. Smit, wonende Keizerstraat, al spelende in het Werf kanaal. Door het kloeke optreden van den hoer H. C. Hoogeveen, Kanaalweg 35, die zich gekleed te water begaf, werd het kind gelukkig gered. Aanbesteding. Vrijdag jl. werd door Burgemeester en Wethouders ten Raadhuize aan besteed De levering van brandstoften voor de gemeente-gebouwen. Ingeschreven werd door de Heeren P. Bandsma voor Anthraciet f 2.80 per 100 K.G. Lange turven 0.80 100 stuks Korte turven 0.80 100 Bruink,brikptteD8 2.00 100 K.G Steenkolen 2.0Ó 100 Vuurmakers 0.30 100 stuks en H. Heeman voor Anthraciet f 2.42* per 100 K.G. Lange turven 0.85 100 stuks Korte turven 0.85 100 Bruink.briketten 1.95 100 Steenkolen „2.10 100 Vuurmakers „0.25 100 De gunning is aangehouden. Aanbesteding. Door den architect 8. Krijnen is hedenmorgen ten behoeve van de Mariue-Woningbw.-Vereeniging Al gemeen Belang" in café „de.Pooi" aanbesteed het bouwen van 68 wo ningen qp een terrein aan den Pol derweg te Heider, en, het aanleggen van wegen; en -riolen. De volgende billetten waren in gekomen J. L. v, Houwelinge, A'dam. f209.900.- ;H.Wijker, Helder, f 198.000,-; C. Kriller Jr., Schoorl, f 191.50Ó.— A. Krijnen, Helder, f 191.216.- J. Smit, Helder, f 188.400. firma Starrenburg Boerdljk, Helder, f 179.500.-. Politieke redt van dan haar mr. Bomans. De gezamenlijke antirevolutionaire, chr.-historische, christen-democrati sche en roomsch-katholieke kiesver- eenigingen hadden, ter aanbeveling van hun candidatuur voor de Prov. Staten gisteravond in „Casino" eene vergadering uitgeschreven, waai- de heer mr. Bomans, een der beide can- didaten, zou spreken over |„de a.s. Statenverkiezing." Vooraf hield de heer Adriaaqse, leider der vergadering, eene openings rede, waarin hij in 't kort de politieke constellatie uiteenzette ten einde een beter begrip te doen krijgen van den politieken toestand. Het ontstaan van het huidige extra parlementaire kabi net, dat krachtens zijne samenstelling niet gehouden was aan het program der vrijzinnigen, niettemin toch kans zag naar buiten den indruk te wekken dat het een concentratie-kabinet was, ging spr. in het kort na. Weldra noem de het ministerie zich dat van den volkswil, plaatate staatspensionnee- ring, algemeen kiesrecht, onderwijs, en koloniaal beleid in zijn program, maar wat kwam er van dat alles terecht? De landvoogd werd gehand haafd,. geprezen zelfs, bovenmate. De bevredigingscommissie kwam met rapport on daardoor staat een nieuwe schoolstrijd voor de borst. De andere eischen werden voorloopig ge handhaafd, al kwam wegens den oor log van wetgevenden arbeid niets te recht. Daarentegen bracht de regee ring weken lang door met een wet, die waarschijnlijk nooit in het Staats blad zal komen. Het niet binnenhalen van de wetten Talma was een ver zuim der regeering. Spr. besprak nog !n 't kort de aanstaande grondwets- ïerziening. Gelden voor de nieuwe oestanden zijn er nietmen wil een ouderdomsstaatsbedeeling, die den ar beider vernedert, doch uit het tarief kan men het geld niet krijgen. Ten slotte waarschuwt spr., dat het doel der sociaaldemocraten is de Eerste Kamer te doen verdwijnen, en hij waarschuwt daarvoor. De heer Bomans begon zijne rede met een paar"citaten uit „Handels blad" en „Telegraaf", die hij in den trein vond. Het „Handelsblad" ge bruikt dr. Kuyper, de boeman van 1905, om de huidige levensmiddelen- p<jljtiek te verdedigen. Stel u voor, jvelk een houding, om Kuyper in dezen tfid voor den dag te halen om liberale onregelmatigheden te verdon keremanen! De „Telegraaf" citeert de woorden van min. Cort van der Linden, lat er welvaart heeracht in Neder - and, en verhaalt hoe er menschen .zijn, die geen kleeding kunnen aan schaffen om hun kinderen het noodige eten te kunnen geven. Komende op de interpellatie Schaper zegt spr., dat als de soc. dem. in 1913 de verant woordelijkheid niet hadden geweigerd, ze thans niet behoefden te klagen over de dure levensmiddelen. Zij heb ben de concentratie gesteund, elke christelijke werkmanspet verfoeid, en den boogeu hoed van mr. de Beau fort geaaid. Zij zullen het weer doen, liever dan" den rechtschen arbeider zullen zij don linkschen heer kiezen. Waar gaat hot om bij deze ver kiezingen Speciaal in ^oord-Holland niet om de Eerste Kamer om te krijgen. Bij de sociaal democraten is iedere man, die gekozen wordt, i'ü actie, blijft krachtig. Niet aldus by. rechts veel te vaak doet de rechtsche candidaat als hij eenmaal een zetel heeft, niets meer. Vaak plegen de Chr. paitijen zelfmoord. Kiest dus Iemand, die niet inslaapt, die blijft strijden, die nooit politieke zelfmóord heeft gepleegdAdriaanso. Wat is het doel van dezen provin cialen strijd? Moreelen steun te geven aan bedreigde burchten als Overljsel, Zeeland, enz. Maar veelmeer nog gaat het om de hoogheid der chr. begin selen. Wij hebben den strijd niet gewild. Als mon ons gevraagd had den strijd te laten rustente laten zitten wie zat, wij hadden het gedaan. Maar zij zijn in de meerderheid. Hot doet eenigszins liberaal aan, dit ge zegde. Maar wij leven in groote tijden, waarin voor politieke hartstochten geen tijd is. Troelstra heeft het in 1914 zoo juist gezegd de nationale gedachte overheerscht de nationale geschillen. Men dwong ons tot don strijd en het gevolg was, dat wij bleven zitten. Voor de provincie Noord Holland gaat het ook speciaal om de water schappen, die ressorteeren onder de Prov. Staten. Het kan niemand.be vreemden, dat onze mannen recht meenen te hebben op een paar zetel tjes. 't Gaat om de eigenaardige brief wisseling BorgesiusTreubhet spek ligt in de val en zij zullen er in vliegen. Nu de stem des volks ge vraagd wordt, moet die klinken en men wil edeler werk dan thans in de Tweede Kamer geschiedt. Maar niet gaat het om wat mr, Fock op 13 Mei van dit jaarzei.dat elk rechtgeaard Nederlander liDks moet stemmen om mr. Cort van der Linden. Dit is jammerlijk gezeg.1 van Fock. Niemand minder dan Elout heeft in 't „Hbld." gezegd, dat de houding van rechts tegen min. Cort veel sympathieker was dan .yan links. Spr. komt op Minister Rambonnet en z(jn kruisers. Hoewel rechts ze niet, wilde, stemde zij vóór, om de eenheid van het ministerie te handhaven en ons aanzien in het buitenland niet te verzwakken. De strijd op politiek terrein is ge opend door links. Er was godsvrede zeer juist in deze tijdsomstandigheden. De eedswet om van de lijkver branding niet te spreken werd door links in het debat gegooid, en wij werden uitgetart om uit den hoek te komen. Wij deden het niet, terwille van den godsvrede. Toen echter de ouderdomswet in behandeling kwam en Treub's ontwerpen het gebouw van Talma, waarvoor wij dag aan dag gestreden hadden, afbreken wilden, toen gevoelt gij wel, hoe zeer het ons leed deed, dat de godsvrede ver broken moest worden. Terzelfder tijd bleek het, dat wo geenszins hadden een Ministerie van d8n volkswil, maar van de concen tratie en de rooden. Spr. schetst nu den val Treub, dien de linksche par tijen lieten gaan, terwille van de binnenlandsche politiek, hoewel hy een groot man was, wiens noodmaat regelen historisch zullen worden. Spr. noemt de lijkverbranding: heidensch gedoe. De eedswet: als men wist wat die voor ons beteekendp, zou men ons niet verwijten tegen te stemmen. Thans wordt de eerste de beste baliekluiver, die aan God noch gebod gelooft, op zijn woord geloofd de geloovige daarentegen moet Toen begin April de verloven werden ingetrokken, ontbrandde tege lijkertijd, trots den kritieken inter nationalen toestand, een onwaardige strijd in de Tweede Kamer, zóó, dat de Savornin Lohman uitroepen moest: houd op daarmee, de tijden z(jn er te ernstig voor. Het baatte niet en het extra-parlementair kabinet had te zwichten voor de Tweede Kamer; het lokmiddel, het Staatspensioen, moest worden binnengehaald. Bfj spr. gaat het in hooidzaak tegen het liberalisme. Spr. vertelt in 't kort de droeve geschiedenis van twee guldens; in 1905 rilde de Nedörland- sche arbeider van verontwaardiging bfj het hooren der plannen van dr, Kuyper om aan een doode f 2.50 te geven; thans rilt diezelfde arbeider van genot om de gezegende twee guldens voor een levend lijk. De ge schiedenis is al 31 jaar oud; nooit echter zijn de pogingen om van die twee gulden te bevallen zoo zwaar geweest als nu. Aan bakerpraatjes bfj de kraamvrouw heeft het niet ont broken. Spr. gaat de geschiedenis na van het staatspensioen: een Held(t) die er mee begon, totdat ten slotte het ontwerp-Kuyper werd verworpen alleen maar omdat Kuyper zelf vallen moest. Min. Veegens trok in twee dagen Kuyper's ontwerp in en be loofde een nieuw ontwerp. Talma's ontwerp eindeiyk werd wet, en deze min. toonde tot daden bereid te zijn. De vrljz. dem. stonden op bet rots vaste standpunt der dwangverzeke ring. Zóó rotsvast was het, dat men pp de vergadering in 1909 te Rotter dam' eene motie aannam, waarin men zich uitsprak voor een of ander stelsel van staatspensioneering. Hoewel de Voorzitter zeide, dat d{t in strijd was met de waardigheid yan het; beginsel werd de motie met algemeene stem men: aangenomen. Toen de heer Netscher nu vroeg: mogen wij ons individueel uitspreken vóór staats pensioen, zei do Voorsitter, dat er niets tegen was. Het Vrijz. dem. blad „Land en Volk" plaatste in zijn ver slag er achter: „gelach". Gelach, bij zóó treurig gedoe. Maar toen twee der beste mannen zich afwendden van dit bedrijf, nl. Drucker en Treub, lachten ze niet meer. Spr. geeft nog verschillende andere staaltjes van de politiek ton opzichte van staatspensioen. De quintessens ervan isloop maar in de richting van staatspensioen, 't doet er niet too of gij er komt. Het was een stemmen- jacht op groote schaal. Maar al kwa men de kiezers door een achterdeur binnen, het vertrouwen in de groote liberale par tg ging er door de voordeur uit. Kau men het rechts kwalijk nemen, dat zij lmks niet meer gelooft? Dat. zij meent, dat, indien eindelijk de bevrediging, op onderwijsgebied zal moeten komen, die met den sterken arm zal moeten worden gebaald? Wie begrijpt wat de opvoeding van een kind beteekent, weet ook waarom wij bij elke politieke -red6 ingaan op deze zaak onzer vaderen. Openlijk wil spr. bekennen, dat fouleo begaan zijn, dat men te lang getalmd heeft. Hoewel, 't was te vergeven, want was het Duys niet, die in 1909 ob structie voerde in de Kamer Nog eenmaal moet de zaak aan gepakt. Help ons om Nederland te verlossen van 't benauwende juk dei- concentratie. R|js nog eenmaal op; Noord Holland ziet naar u. Weet gij nog hoe onze vaderen geleden hebben? Hoe een Kappeijne van'de Copello gezegd heeft zich van de minderheden niets aan te trekken Zio dim naar ons, de zonen, hoe wJj een grootmacht in den Staat zijn geworden. Wij zullen handhaven. Onze stem zal daveren over de lage lauden I Na een korte pauze was gelegen heid tot debat. Er meldden zich twee debaters aan, die elk 15 minuten kregen. De heer Markus bespreekt de daden van minister Rambonnet en de beide kruisers. Spr. citeert bet gezegde van minister Cort v. d. L., dat de Regee- ring fouten begaan heeft, wat nog nooit eerder door een regeering is erkend. De heer Verstegen constateert,.dat. de spr. zich van de eigenlijke zaak waarom het gaat heefc afgemaakt. Do eigenlijke kwestie waarom de soc. dem. de Staten zóó willen inrich ten, dat ze een le Kamer kunnen kiezen, die links is, is onvoldoende belicht. Voorts vindt spr. het wat te veel gevergd om den toestand van godsvrede te blijven handhaven. Het gezegde van" Troelstra gold in de dagen van de eerste gebeurtenis sen het ongewone is thans gewoon geworden, en wij zouden nu al dien tyd maar den Nederlandschen leeuw moeten aanzien Dat gaat toch niet. Het staatsleven gaat zijn gangde programs worden afgewerkt. Al die per en dieper zou het volk inzinken in den poel van ellende, waarin het thans is gekomen. Eene regeering, die niets deed, zou haar taak verwaar- loozen. Wij hebben den strijd niet gewild, zegt de heer Bomans. Natuurlijk niet; iemand, die in goeden doen is, die zich voelt als een rentenier op de Loodsgraeht, wordt niet gauw op standig. Maar wie de tekortkomingen aan den lfjve voelt, is niet zoo gerust. Het is nu al wel gebleken, dat de arbeider, ook de kerkelijke, er het loodje bfj legt. Die zelfde menschen, die zoo fier praten over één Vaderland enz., waren het, die de levensmiddelen door misdadige politiek opvoerden. Neen, het feit, dat de rechtschen den godsvrede wilden handhaven, is geen compliment. Beter ware het geweest als ze gezegd haddenwfj willen strijd ter wille van het ver drukte volk. Wy soc.-déin. zfjn het liefst in den strijdwij grfjpen elke verkiezing aan om het volk duidelijk te maken, dat wij het willen ver heffen. Wij zijn niet tegen het libe ralisme, noch tegen het clericalisme, slechts tegen het kapitalisme. Ieder, die rechts is, moet rechts stemmen, zeide spr. Waarom Dat zei hfj niet. Wij moeten een moreel voorbeeld ge\en aan wankelende provincies. Alweerwaarom Kruisers Rambonnetieder, die de rampzalige kronkelingen van dezen minister gevolgd heeft, begrijpt niet, hoe men die politiek kan steunen. Spr. zet de geschiedenis uiteen. Als kolonel wilde de heer R. groote schepen, als minister kwam hij met kleine scheepjes aanzetten. Neen, de rechtsche steunden hem, omdat ze altijd gelden weten te vinden voor alleswat militaristisch is. Spr. tijd is om. Hij roept tenslotte de kiezers toe: stemt rood I Wij strijden voor een betere samenleving, waarin ieder zich ten volle kan ontplooien, waar het grootst mogelijke geluk, heerscht. In zijn repliek wees mr. Bomans er op, dat hij óók niet een bewon deraar is van min. Rambonnet, en dat het feit, dat rechtsch vóór de kruisers stemde, slechts geschiedde om de regeêring te redden. Jammer is het, dat de levens middelen-politiek in debat is gebracht, want het zou de vraag zijn of onder een sóc.x dem. of zelfs een rechtsch ministerie die beter zou zijn geweest. Maar de liberalen mo.eten nooit meer zeggen, dat zij het enkel weten. Waarom de Eerste Kamer gehand haafd moet blijven? Omdat, nu gansch de natie doordrongen ia van den geest van het liberalisme, de Eerste Kamer ons eenigo bolwerk is, waaraan wy ons vastklemmen. En zouden wij dat prijsgeven De thans aanvaardde politieke strijd zal ons geen windeieren leggen. De godsvrede is verbroken op het meest ongunstige tijdstipde verkiezingen worden voorafgegaan door een aard- appelnood. De heer Adriaanse bracht tenslotte dank aan allen voor het ordelijke verloop der vergadering, die goed bezocht was en te kwartier voor elven uiteenging. Bond [van actief dienende Onderofflcleren-mach.dr. en stoker. De Bond van actief dienende onder officieren machinedrijver en stokor „Voorwaarts" heeft aan den Minister van Marine verzonden een adres en een rapport omtrent de omstandig heden waaronder zijn leden hun zwaren arbeid verrichten moeten. In dit verband is tevens aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres verzonden. Een uitvoerig rapport is toegevoegd aan de adressen, waaruit een en ander nader wordt toegelicht. Bond voor Minder Marine-Personeel. De Bond voor Minder Marine per soneel heeft den minister van marine verzocht, zoo spoedig mogelijk alle tractementen met 20 pet. te verhoo- gen, in afwachting van eenalgeheele herziening, voor te bereiden door een permanente commissie, waarin ook vertegenwoordigers van de vak orga nisatie der mindere schepelingen wor den opgenomen. BINNENLAND. Tweede Kamer verkiezing Winschoten. Iu de vacature van Dr. Bos in het district Winschoten is gisteren kozen Jhr.Mr. Dr. E. A. van Beresteyn (v. d.) met 8384 stemmen tegen 2776, die op den heer R. Stenhuis (soc. dem.) waren uitgebracht. Stemming Prov. Staten. Gisteren heefc de stemming plaats gehad in de provinciën Zeeland, Drente en Limburg. In Zeeland verloren de vrijzinnigen een zetel. Van de 42 Statenzetels zijn er nu reeds 22 bezet, door rechts, zoodat do meerderheid in die provincie, die op het doode punt stond, rechts wordt. Een herstemming moet nog plaats hebben te Middelburg. In Drente moet in alle districten worden herstemd. Os. V. E. Vethsks. Hot Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland he6ft in een buiten gewone vergadering van 18 Juni j.1. besloten te verklaren dat de heer V. E. Vetbake, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Koedijk, door woord en daad ten duidelijkste getoond heeft, dat hij zich van de Ned. Herv. kerk afgescheiden heeft en mitsdien niet langer tot haar behoort. Op grond daarvan is hij ontzet uit zijn ambt van predikant der Ned. Herv. Ge meente te Koedijk en vervallen ver klaard van de bevoegdheid tot het uitoefenen van kerkelijke rechten en tot het aanvaarden van kerkelijke bedieningen en ambten in de Ned. Herv. kerk. Relletjes te Rotterdam. Gisteravond is het te Rotterdam tamelijk rustig geweest. De politie is, tengevolge van de waarschuwing van den burgemeester, wat hard handiger tegen de opgeschoten jongens opgetreden zoodat na 10 uur de stad rustig was. De Duurte. Naar aanleiding van de voortdu rende relletjes te Rotterdam is door den Burgemeester bij procla matie bekend gemaakt, dat hiertegen met groote gestrengheid zal worden opgetreden. Ook de baldadigheid der kinderen zal krachtdadig- worden In een Donderdagavond te Am sterdam gehouden vergadering van winkeliers, werd de noodtoestand w. o. de middenstand gebukt gaat uiteengezet. Tal van klachten wer den te berde gebracht. Een voorstel om een adres tot de regeering te richten werd aangeno men. In dit adres wordt opgemerkt, dat hetgeen door minister Cort van der Linden werd medegedeeld, n.1. dat er welvaart was in het land, niet van toepassing was op den mid denstand. In een Donderdag te Amsterdam gehouden vergadering van den mid denstandsbond werd besloten, op de buitengewone vergadering op 4 Juli te Utrecht te houden onder 3r te behandelen het voorstel om door gemeenschappelijk overleg met regeering en gemeenten te trachten eene doeltreffende distributie te ver krijgen door tusschenkomst van den georganiseerden middenstand, welke aan de behoefte van de bevolking ten volle zal voldoen. Ter markt te Zwolle werden Vrijdag groote voorraden aardappelen aangevoerd. Zij werden door de regee ring in beslag genomen. De boeren protesteerden heftig. Er werd voor f 8 graag gekocht en de regoering betaalt f8.15. Te Sas van Gent werden pu bliek verkocht 160,000 K.G. aardap pelen, die door de douane waren aangehouden wegens poging tot uit voer. Voor den verkoop liet de.-burge meester weten, dat hij alle partyen die boven f4.60 verkocht werden, in beslag zou nemen. De eerste party.: ging ondanks do herhaalde waar schuwing - f 1 boven den vastge- atelden prijs weg. Inkorten tyd liep de prijs zelfs op tot f 7.10. De burge meester nam de partijen in beslag. Te Zevenaar heeft men nog geen voldoende aardappelen kunnen krijgen. De prijs is daar nu f 5 per H.L. Te Leiden ontving men Vrydag- morgen 00.000 K.G. regeerings aard appelen, zoodat voorloopig in den nood aldaar is voorzien. Aan den schipper was een premie beloofd indien hy tydig arriveerde. Volgens de „Telegraaf' had men te Alkmaar in de afgeloopen dagen geen regeeringsaardappelen. Voor de nieuwe aardappelen moeat men f 0.90 f1. per vyf kop betalen. Te Amsterdam waren Donder dag voldoende aardappeleo. De aan voer die onderweg was en die men Vrijdag verwachtte, was zoo groot, dat men voor eeuige dagen genoeg heeft. Smakeiyk eten. Sedert eenige dagen lag in de spoor- haven .te Heerenveen een schip, ge laden met aardappelen. Deze aard appelen zouden naar Duitschland uit gevoerd worden, doch werden van de grenzen teruggezonden, wyi de lading niet enkel bleek te bestaan uit witvleezige aardappelen, doch ook uit Red Star en andere soorten. De lading ging naar Leeuwarden terug, werd daar in een schip over geladen en vertrok naar Heerenveen. Men zou van daar nog eens probee- ren ze per spoor over de Duitsche grenzen te krijgen. Toen kwam het algemeen uitvoerverbod. Donderdag was het 21 dagen geleden dat de aardappelen in het schip geladen werden. De aardappelen broeien erg, zyn week als vygen. De schipper, die recht heeft er gratis van te eten, doet dat niethet is geen eten meer. Gisteren is deze lading per spoor naar Rotterdam verzonden voor de con sumptie. Te Zaandam heeft onder leiding van burgemeester Ter Laan een ver gadering plaats gehad, van burge meesters uit de Zaansche en onmid dellijke omgeving. Resultaat der besprekingen was dat aangedrongen zou worden op voortzetting van de distributie van meel, brood, varkens, bokking, eieren, viscb, rundvet, stapelgroenten, vat- groenten en peulvruchten, terwyi daaraan toegevoegd dienen te worden aardappelen en grauwe erwten. Verder werd noodig geoordeeld, dat stroop, paardenvleescb, bakolie, ryst, gort, tarwemeel, havermout, marga rine en suiker en eenige huishoude- ïyke artikelen als: bleekpoeder, zachte zeep, soda, klompen, sajet, naaigaren, wol, lucifers en petroleum, een en ander tegen lagere prijzen en zoo mogelijk in ruimere mate, dan thans het geval is, beschikbaar zullen wor den gesteld. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 16 Juni. Aan de orde is de voortzetting van de beraadslagingen over de inter pellatie-Schaper. De heer Van der Molen (a.r.) zegt dat we den min. van binnenl. zaken dankbaar kunnen wezen, omdat hyde taak van de levensmiddelen voor ziening op zich genomen heeft by ont stentenis van zyn ambtgenoot van Landbouw, maar dergelijke buiten gewone verhoudingen mogen niet te lang duren. Spr. vraagt waarom grijpt de regeering niet zoodanig in, yat er voor het volk genoeg te eten blijft De verklaring der regeering inzake de aardappelen acht spr. onbevredi gend, ook hierom, daar de regeering zich beroept op geringe medewerking der gemeente-besturen. Er wordt te veel overgelaten aan commissies. Indien de minister ten volle was in plicht geweest, had hy veel eerder moeten ingrijpen. Omtrent de in den beginne door het distributiebureau aangeboden aardappelen mei kt spr. op dat de regeering ze aanbood tegen f 2.70 per H.L., met het vervoer kwamen ze op f 3.45, terwyi de vrye markt lager noteerde. Midden Mei werden door het dis tributie-bureau aardappelen beschik baar gesteld tegen f 4.60 per 100 K.G. Rotterdam bestelde dadeiyk een flln- kenvoorraad, waarby op spoed werd aangedrongen en wees er tevens op dat in de Rotterdamsche havens 39 schepen met aardappelen lagen. Van de bestelde 2,000,000 K.G. ontving Rotterdam er slechts 700,000 en dat, niettegenstaande er voldoende voor raad te Rotterdam lag. De regeeriug heeft dus niet voldoende gewaakt tegen hetgeen gebeurd is. Spreker noemt de verschillende voorbeelden, waarby het werken met commissies verkeerd afliep. Het kolen bureau is onder de kritiek bezweken. Het loopt mis met de suiker, niette genstaande de suikercommissie, enz. In de 8uikercommissie zitten grootste belanghebbenden en do bakscommissie heeft alle kleine tabaks fabrikanten by de distributie van regeeringstabak uitgesloten. Zyn dat nu regeeringsmaatregelen. Spr. wijst er verder op hoe een aantal circulaires inzake de groente voorziening ongeteekend waren, en dat de burgemeesters verantwoorde lijk gesteld werden voor de betaling der verstrekte groenten. De heer T e e n s t r a (v. d.)„Is het zoo erg?" De heer Van der Molen: „Uit die interruptie blijkt, hoe de aard appelcommissie haar taak opneemt en dit werpt een schel licht op dt maatregelen dier commissie I" Spreker dringt aan op een depar tement van Levensmiddelenvoorzie- ning, of op een aparte afdeeling van het departement van binnenlandsche zaken. De commissies moeten alle opgeruimd en een speciaal orgaan 'opgericht worden, met verantwoor delijke ambtenaren. De heer Snoeck-Henkemans acht de samenstelling der commissies niet juist. Er hadden geen Kamer leden in moeten zitten, daar die vry tegenover de regeering moeten staan. Men moet voorzichtig zyn met wat gezegd wordt, en niet alle schuld op de regeering gooien. Spreker deelt niet in de opvatting, dat tengevolge van het verbod van veeuitvoer de vleeschprijzen zullen dalen. Ook in zake de aardappelen zal het niet veel geven, daar de boeren geen aardap- >elen meer zullen verbouwen. Spr. s van meening, dat de uitvoer door de regeering dient te worden geregeld. Dat is voor de kooplieden wel onaan genaam, doch het kan niet anders. Er kan van regeeringswege een cen traal bureau voor uitvoer komen, waar de exporteur tegen een kleino provisie een behoorlijken prys kan bedingen I De heer Tydeman (v.-l.,) brengt hulde aan de regeering voor de krachtige wyze, waarop zy biykt t,e zijn opgetreden. Terecht heeft de in- terpellant ook zyn critiek met groote ingetogenheid gevoerd, omdat wy staan voor een moeilyk en hoogst ingewikkeld probleem. Spr. is het: dan ook niet eens met een der spre kers, den heer Sannes, die beweerde, dat de regeering in deze tijden de wet op zijde moest zetten. Dat zou den minister met den strafrechter in aanraking brengen. Er is geble ken, dat er fouten gemaakt zyn, en dat niet alles in den haak is. De kwestie met do aardappelen heeft de maat doen overloopen. Het is jammer dat geen maatregelen zyn genomen om dit te voorkomen. Het vertrouwen der bevolking is ge schokt en met kracht zal moeten worden opgetreden om dat vertrou wen te herstellen. Voornamelijk zal de regeering strenger moeten optre den tegen de personen, die uit grof winstbejag de levensmiddelen vast houden. Spr. komt thans speciaal tot de suiker. Hij heeft van bevoegde zyde vernomen, dat er genoeg suiker in ons land is om de comsumptie tot October, als wanneer er een nieuwe oogst is, tweemaal te dekken. Hy vertrouwt, dat de Minister die suiker wel zal weten te vinden. Ook spreker dringt aan op het vast leggen van voldoenden voorraad ai- vorens tot uitvoer wordt overgegaan. Intusschen meent spr., dat het twintig-millioen-ontwerp met deze beginselen niet klopt, doch zal daarop later terugkomen. Voorts wenscht-ook spr. meerdere centralisatie van de leiding. Er moet een nieuwe afdeeling komen,' met aan den minister verantwoordeiyke ambtenaren. Voor de leidiDg biy've echter de minister verantwoordelyk. Spreker dringt eveneens aan op krachtig optreden tegen onwillige burgemeesters. Interpellatie Hugonholtz. De heer HugenhoKz (S.D.A.P,,) vraagt verlof een vraag te mogen richten tot den Minister van Marine betreffende de voorgenomen uitzen ding van 50 milicions naar Oost-Indié op Zaterdag 24 Juni a.s. Spr. beseft, dat de tyd der Kamer uiterst be perkt is, maar de zaak is zeer be langryk en hoogst urgent. Spr. vraagt dus de interpellatie a.s. Dinsdag zoo raogelyk te kunnen houden en om trent zyn verzoek dus nog heden te beslissen. Hy zal door de meest mo gelijke kortheid tot de uiterste be perking der debatten bydragen. De Voorzitter stelt, in verband mot de omstandigheid, dat de uit zending reeds 29 Juni zal plaatsheb ben, voor, het gevraagde verlof dade- ïyk te verleenen en de interpellatie te houden Dinsdag na afloop van het lijstje van werkzaamheden, dus in de avondzitting. Conform besloten. De behandeling van de interpel latie-S c h a p e r wordt voortgezet. De heer v. d. Tempel (s.d.a.p.), verdedigt het gemeentebestuur van Amsterdam tegen de beschuldigingen van den heer Teèhstra. Amsterdam is op de circulaire van 17 Januari omtrent den aankoop van aardappelen niet ingegaan, omdat de voorde hoofdstad benoodigde voorraad niet was op te bergen. Wat betreft de beweerde weigering van Amsterdam om aardappelen par wagon te ontvangen, wyst spreker erop, dat door het distributiebureau zelf de keuze werd gelaten tusschen wagon of schuit en dat door het gemeentebestuur nooit de conditie van vervoor per schuit is gemaakt. De toestand is nu zoo, dat groote steden in de tweede helft van de volgende week zonder aardappelen zullen zyn. Da heer Marchant (v.d.) merkt op dat alle sprekers tot nog toe in gebreke zyn gebleven, om maatregelen aan te geven waardoor de duurte zou worden voorkomen. Spr. bepleit het verantwoordelyk bly ven van den min. tegenover de Kamer. De instelling van de commissies in Kamerleden is een prachtige defensie geweest voor den Minister. Wy kregen hier een debat tusschen een „visch-Minister" en een „aard appel-Minister", maar de normale gang van zaken iB toch, dat de Mi nister zelf de zaken in handen nsemt. De burgemedsters moeten agenten zyn van de regeering. Als de Minister zegt, er moeten aardappelen worden gekocht, dan koopt de burgemeester ze. De wet moet de gemeente zoo noodig dwingen om de uitgaven te dragen. De heer Duys, (s.d.a.p.,) meent dat dit debat den verkeerden weg uitgaat, wy vroegen den minister wat hy wenscht te doen ter voor ziening in den onmiddeliyken nood. Met genoegen hoorde spreker de afstraffing van den heer Teenstra door den heer Van den Tempel. Ook te Zaandam kon men geen regeerings-aardappelen krijgen. Yiach kreeg men ook niet en toch zei de heer Duymaer „dat hy stikte in de vi3cb". Met vleesch en vet is het precies hetzelfde. Nu tracht men de maatregelen van de regeering goed te praten door de schuld op de on- illige burgemeesters te schuiven. De Minister v. Binnenlandsche Zaken, de heer Cort van der Linden -dupliceert. Men heeft het doen voorkomen of de MtDister van Landb. min of meer inyalide is, daar is niets van aan. By de behandeling van het twintig-millioen-ontwerp zal de Minister van Landbouw hier terug zyn om zyn beleid te verdedigen. De Minister wyst het verwyt van den heer Schaper van zich, dat hy niet voldoende van den nood is door drongen. Het is zijn dageiykschezorg on leed, dat hij niet meer kan doon om den nood te leDigen en de laatste acht dagen beeft hij daartot

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 5