HELDERSCHE COURANT GROOTE UITVERKOOP GROOTE OPRUIMING GROOTE OPRUIMING Eerste Blad. DE OORLOG. S. COLTOF S. COLTOF S. COLTOF Groote Uitverkoop. GEMEENTERAAD VAN HELDER, No. 4641 ZATERDAG 1 JULI 1916 44® JAARGANG Bericht. Id verband met deri oorlogstoestand en de daaruit voortvloeiende enorme stijging van alle grondstoffen, in de eerste plaats van papier tot 150 procent bo ven den normalen prijs, alsmede door do noodzakelijk geworden verhooging der arbeidsloonen zijn wij tegelijk mot andere bladen, die een oplaag van Benigs betsekenls hebben ge noodzaakt met ingang van I Juli 1916 de abonnementsprijs van ons blad met 10 cents per kwartaal te verhoogen en alzoo te brengen op 75 cents per drie maanden in de stad en f 1. franco per post, terwijl dè prijs der handelsadvertentién met een halven cent per regel zal worden verhoogd. Het doet ons leed tot deze maat regelen te moeten overgaan, die wij trots de groote stijging van onkosteD, sinds hot uitbreken van den oorlog, niet hebben toegepast.' Thans nu ds paplerprijzen alleen al een meerdere uitgave vorderen van ongeveer 40 ct. per kwartaal per geabonneerde, zijn wij wel gedwongen deze geringe ver hooging (die dus slechts een vierde bedraagt van die meerdere kosten), toe te passen. Op- en ondergang van Zon en Maan an tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd). M«an Zon ^oog- Juli. op: ondor: op: ondei:TJn.:njn. Zondag 2 m.632 a. 10.80 4.44 9.24 10.6 10.80 Maandag 8 7.43 .10.46 i.44 8.Ï4 1036 113 Dinsdag 1 8.64 10 69 4.46 933 11.6 11.40 Woonsd. 6 10,4 „,11.12 4.46 932 11.40 -.10 Donderd. 6 11.16 1136 4,47 9.21 0.10 0.46 Vr(|dag 7 a. 0.29 11.88 4.48 930 0.45 1.- Zaterdag 8 1.45 11.53 4.49 9.19 1.25 1.80 De legerberlohten van 28 en 29 Juni. Van het W e s t e 1 k front. Bij Verdun houdt het artillerie gevecht aan. Volgens het Fransche communiqué van den 28sten hadden de Duitschers in de streek van hoogte 804 plannen om aan te vallen, doch werden d6ze door artillerievuur ver ijdeld. Ten Noorden van hoogte 321 en bij Thiaumont gingen de Franschen eenigszins' vooruit. Een zwakke aanval der Duitschers in Champagne werd afgeslagen. Volgens het middagcommuniqué van den 29sten deden de Franschen Ingezonden Mededeeling. Toeval tegenspoed off mijn «ohuld „Wij zijn ten opzichte van het leven als de touristen in die landkroegen waar men zijn eigen eten meebrengt. Alles wat ons genot en onze wanhoop uitmaakt,, dragen wij met ons mee, ontleenen wij aan ons zeiven". Deze woorden van een groot filosoof kwa men mij in de gedachten bij gelegen heid van een woordentwist. Ik hield vol dat voor de meerderheid de ge zondheidstoestand zoo was als men zich dien maakte. Met een schijn van waarheid, riep.mijn tegenpartij uit: „Gekheid i De gezondheid is een loterij. Zie eens dien man die er uitziet als volmaakt gezond; h(j is een tram binnen.gegaan waar griep was en hij heeft zè gekregen. Die ander die hier of daar een glas water heeft gedronken waarin typhus- bacillen waren, bibbert vanavond van de koorts. Nog een ander is onder dezelfde omstandig heden tuberculeus geworden." Gelooft toch niet dat, indien de ziekte u overvalt, dit door toeval of door tegenspoed gebeurt. Neen, in het algemeen betaalt gij zoo uwe zonden tegen de hygiéne en uw onoplettend heid, uw onverschilligheid tegenover uzelf. Het is maar al te waar dat de ziekte de zwakken aantast, hen die in een toestand van ziekelijke ont vankelijkheid verkeeren, hen die ge willig de deur voor het kwaad heb ben opengezet. Ziedaar de waarheid. Er zyn dagen dat gij niet ziek zijt, dat gij moeielijk zoodt kunnen zeggen hieraan of daaraan te lijden, maar dat gij heel goed voelt dat het niet goed gaat, dat gtj niet zijt zooals gij wezen moet. Gij hebt geen eetluBt, de minste inspanning vermoeit u, uw geest is lui, gij eet met lange tanden, gij hebt slecht geslapen en gij zijt meer vermoeid dan gij den vorigen avond bij het naar bed gaan waart. PaBt op, de dagen dat gij u in dien toestand gevoelt, zijn slechte dagen. Gaat dan de booze microbe voorbij, dan zet hij zich bij u vast, daar hij in uw lichaam verwoestingen kan aanrichten en niets er gereed is om hem dit te beletten. En dat zal uw schuld zijn l Er zijn herstellende geneesmiddelen uitgevonden ter bestrijding van dien toeBtand van machteloosheid, waarin het lichaam de noodige veerkracht mist om zich te verdedigen. Gij kent zeker van naam een der meest ver spreidde, de Pink Pillen. Twee of drie Pink Pillen daags zijn voldoende om de zwakheid te bestrijden, de werking van alle organen te ver sterken, het bloed te herstellen en te verwarmen. Op dë moedeloosheid volgt heel spoedig een groot gevoel van welzijn, van kracht, van weer stand. Van dat oogenblik af kunnen de microben niets meer uitrichten. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen b(j het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 16, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaal weg 68; te Schagen bü J. ROTGANS; te den Burg (Texel) b\j T. RÜIS, en verder bij verschillende Apothekers en goedé Drogisten. b. TaburejChampagne) tegenaanvallen en namen zij de eerste loopgraven- linie. Op sommige punten slaagden zij er zelfs in de tweede linie te be reiken. Op den rechter Maasoever werd een Duitsche aanval op de stallingen ten N.W. van de scbans van Tüiau mont afgeslagen. De vijand zware verliezen. De Eugelache berichten maken mei van over het geheele front uitgevoerde en goed geslaagde patrouille onder nemingen. Op verschillende punten drongen zij in de Duitsche loopgraven door en namen Duitschers gevangen. Bij een dezer aanvallen bedroeg het aantal gevangenen 46 en werden 2 machinegeweren veroverd. Aan weers zijden actie der artillerie. Ook het Duitsche legerbericht maakt melding van de actie der vijandelijke patrouilles en vaü de artilleriegevech ten die soms van buitengewone hevig heid waren. Aan het Engelsche en N. deel van het Fransche front is de toestand onveranderd. Aan het front ten N. van de Aisne en in Champagne legden de Franschen groote bedrijvig heid aan den dag. Zij ontwikkelden een levendig artillerievuur. Zwakke aanvallen der infanterie werden afge- geslagen. Uit Berlijn wordt van gezagbebben- t zijde aan het Hbl. gemeld, dat hevig Engelsch artillerievuur van het kanaal van La Bassée tot aan de Somme sedert vijf dagen voortduurt, zonder dat het echter tot ander in fanterie-aan vallen dan patrouifle-aetiea is gekomen. Van aanvallen met groote infanterie afdeelingen, is nog geen sprake geweest. In de laatste dagen ook hevig ar tillerievuur van de Franschen aan de Aisne en in Champagne; zoodat er thans een hevig artillerie-duel gaande is van La Bassée tot aan de Maas. V&n het Oostelijk front. Het Duitsche legerbericht van den Isten geeft aan dat aanvallen der Russchen tusschen Doebatowka en Smorgon afgeslagen werden. Bij Gnessitsji, ten O. van de Njemen, werd een Russisch steunpuntbestormd en genomen. 2 officieren en 56 man werden gevangen gemaakt2 mitrail leurs en 2 mijnwerpers veroverd. Na de stilstand der krijgsverrick tingen in de Boekowina zijn de Rus sen opnieuw hun voorwaartsché be weging begonnen. Het Oostenrijksche communiqué j van den 29sten meldt althans: In het gebied ten Oosten van Kolo- mea heeft de vijand Woensdag over een frontbreedte van 40 K. M. zijn aanvallen in groote massa's hervat. Het kwam tot hardnekkige, wissel vallige gevechten. Op tal van punten is het door de offervaardige hulp van toegesnelde reserves gelukt den over- machtigen vijand in een handgemeen terug te werpen, doch in de avond uren moest ten slotte een deel van ons front in de richting van Kolomea en ten Zuiden daarvan achteruit worden gebracht. In de bocht van^'öe Dnjestr ten Noorden van Obortyn hebben Oosten- rijk-Hongaarsche troepen twee Rus sische aanvallen afgeslagen. Eveneens mislukten de pogingen van den vijand, om de ten Westen van NowoPoczajew verschanste afdeelingen achteruit te werpen. In Wolbyni* is de toestand onver anderd. Op het Noordelijk deel van het Oostelijk front trachten de Duitschers door steeds aanvallen te opdernemen, de Russen te dwingen versterkingen aan te voeren, die dan aan het Z. deel van het front zouden moeten worden onttrokken. Het Russische bericht van den 28sten meldt dan ook dat de Duit schers bij Plakanen, na een geweldige artilleriebeschieting, tot den aanval overgingen. Door het tijdig'ingrijpen der Russische reserves werden zij evenwel teruggeslagen. Ten Z. van het gehucht Krewo, en aan de Stochod bij het dorp Li- niewka werden eveneens alle vijande lijke aanvallen afgeslagen. Omtrent het offensief in de Boeko wina wordt gezegd dat de Oosten rijkers hardnekkigen tegenstand bie den. Vooral is dit het geval bü de rivier-overgangen. Deze tegenstand heeft de Russen echter niet belet nieuwe vorderingen te maken. Naar de officieele mededeeling van den 29sten zegt, hebben de Russen Woensdag, na een voorafgaande be schieting door de artillerie, ondanks een wanhopigen tegenstand van den vijand, dezen een feilen slag toege bracht In de streek tusschen de Dnjestr en de Proeth, waar zij drie linies loopgraven vermeesterden. Hardnekkige gevechten zijn ont brand aan het front aan de Tsjerto- wetz, zijrivier van de Dnjestr, en aan de Tsjerniawa, zijrivier van de Proeth, zoomede in de streek van Kuty, waai de Russen den vijand opnieuw zware verliezen hebben toegebracht. Tot Woensdagavond 7 uur werden ingeschreven 221 in den loop van den dag krijgsgevangen gemaakte officie ren en 10,285 soldaten, zoomede een groot aantal machinegeweren. Een geheele zware batterij van 4 stukken met volledige bespanning werd vermeesterd. Deze overwinning brengt het totaal der Oostenrijksche en Duitsche kxijgs gevangenen uit de gevechten van 4 Juni tot heden op 205,000 man, de officieren inbegrepen. In de streek van het dorp Liniewka, aan de Stochod, in Wolhynié, duurt <le verwoede strijd nog voort. Een vijandelijke aanval bij Krewo werd afgeslagen. Een Russische militaire deskundige, kolonel Sjoemiki, verwacht, dat de Duitschers niet meer dan de hoog noodige versterkingen naar het O. 141 Kanaalweg 142. van een beduidende partij Lappen Stof, Buckskins, Kamgarens, Cheviots, Voiles, enz. enz. front zenden, doch daarentegen hun slag zullen trachten te slaan op het Westelijk front. Niettegenstaande de s Russen nu al drie weken hun offensief voortzetten, hebben de Duitschers nog geen groote versterkingen aangevoerd. Van het Italiaanse 1*0o81en- r lj k b c h e front. Uit het Oostenrijksche legerbericht van den 29sten blijkt, dat de Italianen over een groot deel van het front tot den aanval overgingen. Woensdagmiddag begonnen zij de Oosteurijksche stellingen op de hoog vlakte van Doberdo te beschieten. Hierna ging de infanterie tot den aanval over 6n ontsponnen zich hevige gevechten, vooral op den Monte San Michele en bü San Martino,. De .uiterst wwoedq gevechten duren nog voort. Ten deele werden de aanval- o afgeslagen. Bij Görz deden de Italianen een aanval op de Podgora^stelling. Zij drongen door tot in de'voorste loop graven, doch door tegenaanvallen wer den zij weder verdreven. Óok tusschen 'Brenta en Etsch gingen de Italianen opnieuw tot het offensief over, doch werden afge slagen.. De Italianen verloren hierbij 200 man aan gevangenen. Van het R u s s i s e h-T u r k s c h e front. Het Russische legerbèricht van den 29sten meldt dat de Turken uit de buurt van het gehucht Ban, aan hét Oermia meer, verdreven werden. In de richting van Bagdad werden de Turken teruggeslagen in de richting van het versterkte gebied van Kalays jatin. Het Turksche bericht geeft daaren tegen aan, dat de Russen na twee wanhopige aanvallen op de Turksche stellingen bü Sermil, welke aanvallen afgeslagen werden 10 K.M. in de rich ting van Verend terug trokken. Overigens geen gebeurtenissen van belaDg. Os duikboot- en mljnoorlog. Volgens een Loyds-bericht zün de Italiaansche stoomschepen „Monte- béllo" (2603 ton) „Roma" en „Pino" (1706 ton,) in den grond geboord. Ean avonturiers-troep. In het „Berliner Tageblatt" vertelt een oorlogscorrespondent van een avontuurlüken troep onder luitenant Russ, die in den rug van het Rus siBche leger ongelooflijke vermetele daden heeft volbracht. HÜ verhaalt van een bezoek aan dezen troep Voor het huis van den com mandant stonden kleine, ruige kozak- kenpaarden. Dit commando had Diet een paard, niet een wapen en niet een blik levensmiddelen, dat niet te voren aan een Rus had toebehoord. de paarden waren Hoezoelische trósknechten, half wilde mensehen uit de bergen, met schoenen van boombast, roode broeken, schaaps vachten en met bont bezette mutsen. Schrikwekkend om aan te zien, maar trquwe verdedigers van hun geboorte grond en de beste helperB en gidsen in de bosschen en óp het gebergte. Wij gingen een kamer binnen. Daar waS luitenant Russ, de romantische condottiere van deze merkwaardige schare. Deze man was bü het eerste bericht^ van den oorlog uit het duis ter van een verborgen bestaan weer opgedoken, uit Amerika naar Europa gesneld en als gewoon soldaat in bet leger getreden. Zwijgend, gesloten, maar met>grooten heldenmoed had bü zich alle dapperheidsmedailles verworven, den onderofficiersrang en ten slotte het verlof om een jachtcommando samen te stellen van eenige dozijnen soldaten. Toen had hü den zoo vurig begeerden officiers rang weer terug. Nu is hü reeds lang hoofdofficier en draagt hü hooge ridderorden. De Russen hadden een prijs op zü'n hoofd gesteld en als her- kenningsteeken aangegevendraagt in bet hevigste gevecht nooit een wapen. Neen, hij kon geen sabel dragen, de sterke Roemeen met den kalen Socrateskop, met den langen ruigen snorrebaard en de behaarde handen. Hü droeg de uniform van een gewoon soldaat en hield den kraag zorgvuldig bedekt. Om hem heen was zün staf. Allen merkwaar dige menschen met scherpe karakter- koljpen, mannen, die over een diepe kloof in hun verleden moesten heen komen of om andere ernstige redenen den dood niet schuwden Ds Veresnlgds Staten en Oostenrijk. De kwestie tusschen beide landen betreffende de beschieting van» het Amerikaansche stoomschip Petrolite is nog steeds niet opgelost. Thans heeft de regeering der Yereenigde Staten een antwoord gezonden op de O.-H. nota. Do antwoord-nota noemt de aanval van den onderzeeér op de Petrolite een opzetteflke be leed iging van de Amerikaansche vlag en een inbreuk op de rechten van Amerikaansche burgers. De Ameri kaansche regeering verzoekt een on verwijlde bestraffing van den gezag voerder van de onderzeeboot en de betaling van een schadevergoeding. Ds Vereenlgde Staten en Mexico. Voor het oogenblik is het uitbreken der vijandelijkheden tusschen Mexico en de Vereenigde Staten tegengehou den, door de vrijlating van de te CÜrrizal gevangen genomen Ameri kanen. Deze zijn, naar uit EI Passo wordt gemeld, aan de grens aange komen. Het hangt er nu nog slechts van af, welke houding Üarranza zal aan nemen tegenover de zich in Mexico bevindende Amerikaansche troepen. Het transport van de militie naar de Mexicaansche grens wordt onafge broken voortgezet. Het proees tegen Slr Roger Casemunt. Woensdag heeft Casement in zün yoor den hoofdrechter voorgelezen verklaring eenigs puuten van de aan klacht bestreden. Hü hield vol dat hü de Ieren nooit had trachten over te halen aan een der fronten te vech ten, maar hen had voorgehouden, alleen voor Ierland te strijden. Voorts verklaarde hy nooit eene Duitsche ondersteuning in geld te hebben aanvaard. Meer dan eens werd het hem aangeboden doch steeds heeft hy het afgewezen. Van uit Ierland ontving hij meermalen ondersteuning. Bij de beantwoording van het plei dooi van Casement' 3 verdediger door den attorney general, wees deze er in de eerste plaats op, dat de argumenten van den verdediger van beklaagde gebaseerd waren op feiten uit een periode in den politieken toestand van Ierland vóór den oorlog. Hy herinnerde eraan, dat Casement heeft getracht Iersche krijgsgevange nen te verleiden tot ontrouw aan hun vaderland. W.iarom was Case ment naar Duitschland gegaan Hoe kwam het, dat de beklaagde zich vry kon bewegen in het vü'andeliik land? Dit waren do vragen, die de attorney-general stelde. Het was duidelyk, dat de brigade in Ierland had moeten landen, Da een Duitsche overwinning ter zee en dat zy tegen Engeland had moeten vechten. De motieven be.prekende, die de verdediging aan Casement had toe geschreven, zeide de president van de rechtbank dat, of de beklaagde al dan niet bewust den vyand hielp, de jury zich in dezen had af te vragen, waarom Duitschland aan Casement toestond het land te verlaten en in Ierland te landen zooals hü deed. De jury ging hierop in de raads kamer, en toen zü in de rechtbank terugkeerde verklaarde zy de gevan gene voor schuldig. Toen Casement gevraagd werd, of hy iets te zeggen had, las hüeen lang stuk voort waarin de argumen ten nog eens werden aangevoerd, die reeds door zyn advokaat waren aangewend. Hü verklaarde zjjn trouw aan Ierland alleen en ging toen cAver tot een breede uiteenzetting van de Iersche politiek van zün standpunt bekeken. Het hof veroordeelde Casement daarop wegens hoogverraad tot den dóód door ophanging. 141 Kanaalweg 142, Coupons-Vloerzeilsn, Coupons-Vitrages, Coupons-Loopers, Coupons-Cocostapijten, enz. enz. enz. PLAATSELIJK NIEUWS. Centrale Bond van Haven- en Transportarbeiders. Donderdagavond hield deafdeellng Helder van bovengenoemden Bond in ,Tivoli" een openbare vergadering, lie goed bezocht was. Voorzitter, de heer J. van Leüen, opende met een woord van welkom tot de aanwezigen en deelde mee, dat deze vergadering belegd was om te spreken over de loon- en arbeids voorwaarden der losse werklieden, byzonder ia verband met het tarief voor het verwerken van steenkool en briketten aan de Marinewerf. Gewezen zal worden op de moeiffik- heden, die de organisatie ondervindt door onderkruipery. Jammer vond spr. het, dat er nog zoovele buiten staanders zün. De heer A. W. Heükoop, de alge meene bondsvoorzitter uit Rotterdam, kreeg daarop het woord. Spr. zegt, dat het goed is het onderwerp, door den voorzitter aangehaald, eenB in het openbaar te bespreken, omdat er maanden na maanden geschilletjes voorkomen. De organisatie heeft ge poogd hier en in den Haag een regelmatige werkwijze te verkrygen. Voor een goede arbeidsverhouding is de tegenwoordige werkwüze nadeelig. Het verwerken der brandstof voor de Marine geschiedt door de losse werklui uit' Helder en Nieuwediep en ia het voornaamste werk der losse arbeiders. Dat verwerken geschiedt rechtstreeks of per baas (stuwadoor) en geeft heel wat arbeiders een karig stukje brood, omdat het niet vol doende werk geeft voor 't beele jaar en er nog wat anders moet bü gedaan worden. De Marine heeft noodig losse arbeiders voor het lossen en profiteert van de aanwezigheid van die arbeiders hier. De loonen waren slecht, de arbeiders wisten nog niet door orga nisatie betere arbeidsvoorwaarden te bedingen. Er was geen organisatie en Helder was berucht omdat het in moeilijke rijden stakingbrekers leverde aan andere plaatsen. Doch die t(jd is veranderd; dat geschiedt nu niet meer, en de organisatie wist voor het lossen van kolen en briketten een schappelijk loon te verkrü'gen. Er kwamen echter klaploopers, zee schuimers, die mede profiteerden. Toen de oorlogstijd kwam, moest i Marine veel braDdatof hebben en kon er een stukje brood worden verdiend. Er kwamen echter haaien. De Ministers van Marine hebben ge weten, dat 't op de Marinewerf niet „kauschet" was met werkwijze, loo nen, contróle, eerlykheid, tarieven, enz. Er werd een speciale directeur voor de Marinewerf benoemd. Die had een zeer zware taak. Hier en daar moest worden inge grepen met vaste hand, spr. meent dat 't wel eens geschiedde met te vaste hand. Verleden zomer griste hij naar 't loon. Er werd zooveel verdiend en de directie deed pogingen om te lossen beneden de hier geldende tarieven. Dat was loondrukking van aeringawege. Onder leiding van den heer Baars traden arbeiders op voor minder loon. Deze, een geheel nieuwe stuwadoor, kreeg het werk en drukte het loon. Dat was ver keerd van de regeering, die niet daaraan moest helpen maar een goed voorbeeld geven. Verkeerd was het met een onderkruipers ronselaar een contract te sluiten voor zeker tijd vak. Daartegen kwam de organisatie op. Maar de regeering is gebonden tot October. Met alle mogelijke auto riteiten is onderhandeld en bereikt is, dat de Marine bffikbaar tot inzicht kwam, dat zij verkeerd handelde. Spr. brengt in dit opzicht gaarne hulde aan den directeur, die zei dat hy bly zou zü'n als hy van Baars af was. Bepleit is om in lossingsvoor- waarden op te nemen: bepalingen omtrent, loon, werktüd, ploegenstel- enz. De organisatie ontwierp een tarief en na onderhandeling kwam men tot overeenstemming. Er zal gegeven worden fl.20 per ton met een ploeg van 12 man. Baars deed het voor f0.76 per ton ipet een ploeg van 10 man. Als dat eerste loon billyk werd geacht waarom dan invoering uitgesteld? Waarschynlük omdat de Directie meent dat die „prutsers" dat eerste loon niet konden verdienen. Van tüd tot tyd werd kapaie gemaakt. Een Zaterdag werk ten de werklieden zelfs niet. Minister Rambonnet meende dat iets forsch moest worden gedaan en deed een paar tüdelijk-vaste ploegen aanstellen, dieniet konden weigeren. In een adver tentie werdeD los-vaste werklieden gevraagd tegen Marineloon, 25 cent peruur. 't Bestuur der organisatie zei wie wil kan solliciteeren, maar laat je niet vinden voor onderkrnl- perswerk. Dat mag geéiseht, want 24 menschen mogen niet hel loon drukken dier 200. Daaraan helpt Marine mee, die zelf in deze rijden ambtenaren en werklieden duurte- toeslag geeft. Op spr. Bureau kwam een brief inwaaien van d«n Min. van Marine aan de Directie van de Staats- myn in Heerlen, 'die in afschrift aan de Directie der Marinewerf werd meegedeeld en waarin gezegd werd dat een vaste ploeg moest worden aangenomen, die kon werken alB de stuwadoors moeilükheden maakten of de werklieden onwillig waren. Dat is dan onderkruipersdiensten verrichten. Spr. brandmerkt deze werkwijze van Marine. Dat mag de Regeering, die zelf aandringt op col lectieve contracten by particuliere werkgevers, niet doen. 't Geeft geen pas dat de regeering het loon drukt, een onderkruipers- ploeg organiseert en zelf langs het contract heenloopt. Tegen de leden is gezegdonderkruipt niet. Spr. hoopt óp beterschap van de ploeg van Baars. Sommige leden der afd. verloren den koers én vroegen per brief-verlof om te onderkruipen. Die brief ziet er echter zeer marinewerfachtig-uit en spr. acht hem niet door de werklui geschreven. Hij heeft geantwoord: Wilt ge dat als belooning, gy die met 24 man het loon der 200 omlaag drukt? NeeD, als zü staan voor de keuze brandstoflossen, moeten zy weigeren voor marinetarief te werken. Anders moeten ze uit de rijen der georganiseerden verdwynen. En dan kan hun het leven zonder met politie of justitie in aanraking, te komen „drageffik" genoeg gemaakt worden. Zü schrijven dat de directeur het op treden der organisatie onhandig vindt. Dat zegt echter - iedere werkgever. Spr. zegtdat moet worden ingegaan tegen elke loonsverlaging en geéischt mag worden dat niet beneden het tarief gewerkt wordt. Gemobiliseerden zegt spr. zün ge roepen om de grenzen te beveiligen, niet om dat werk te verrichten. Er ia nu reeds 2000 ton tegen het tarief gelost, en spr. hoopt dat met 1 Oct. de zaak definitief in orde is en dat Baars dan van het onrechtmatig verworven werk af blüft. 't Is niet het doel agitatie te wekken tegen den Directeur, maar spr. hoopt dat zal geschieden wat beloofd is en dat de Directie alles zal doen om con flicten te vermüden. De Directeur verklaarde verleden week nog dat hy erkende dat de eischen der organi satie niet overdreven waren. Wy 'zullen, zegt spr. ons standpunt bepa len tegen „werflanen" en „Basianen", tegen ronselarü en onderkrulperlj. Met het Steuncomité is overlegd om onze menschen te steunen ook 141 Kanaalweg 142. van een partij HEEREN- en KINDER-COSTUUMS, Losse Jassen, Vesten en Broeken. mot het Nat. Steuncomité. Als 't noodig is hoopt spr. hier met het Steuncomité resultaat te hebben. Hij besluit met een aansporing zich aan te sluiten bü de organisatie. Van de gelegenheid tot gedachten- wisseling maken gebruik de heeren Rudolf en Handgraaf. De eerste zegt hier vreemd te zün en wist niet dat hij onderkruipers- diensten zou moeten verrichtén. De tweede vraagt, wat hy als werk man van de Marinewerf doen moet. De heer Heykoop constateert dat de eerste er onbewust ingeloopen is, tot den heer Handgraaf zegt hü: Daarop moet de organisatie van Rüks- werklieden het antwoord geven; die moet zorgen dat de leden geen onderkruipers werk verrichten. Spr. wüst er nog op dat het in 't Buitenland ook een slechten indruk zou maken als hier in de Marine haven arbeidsmoeilykheden kwamen. Nogmaals wekt hü op tot organi satie, wat de voorzitter in zijn slot woord nog eens herhaalt. Daarop wordt de vergadering ge sloten. „Pro-Patrle". Zondag 18 Juni j.1. werd door de Dames- en Heerenafdeeling van boven- genoèmde vereeniging een wandel tocht gemaakt door Bergen en om atreken. 's Morgens om 7 uur vertrok men per boot naar Zijperaluis, van waar naar Bergen werd gemarcheerd. De goede stemming zat er reeds dadelük in en vroolijk klonken de diverse turnliederen door de bosschen. In Bergen werd koffie gedronken en liet het stelletje zich kieken. (Uitste kend geslaagd die kiek). Daarna ondernamen ze een wandeltocht door de bosschen, waarin de leider van den tocht zóó goed den weg wist, dat allen in 't kreupelhout verdwaalden, 't Was bepaald komiek om te hooren, hoe ze om het hardst op hem prut telden en hem toch zoo gedwee als lammetjes volgden. Eindeffik, na een tocht vol hindernissen, waarbüsoms vyf miputen in gebukte houding moest worden gemarcheerd, kreeg men de „Sparrenlaan" te pakken. Nu waren ze ook spoedig bü de „Water leiding", waar men van een prachtig vergezicht over „Klein Zwitserland" genieten kan. Toen werd in de „Rustende Jager" gepauzeerd, waar zo al gauw een danszaal ontdekten en niet lang duurde het of „Pro patria" was aan den zwier. Een on geval met den heed van „Kees", die er het leven bü liet (d. w. z. de hoed) kon de vroolykheid slechts doen toe nemen. Nadat men „uitgerust" was, giDgen ze per tram naar Alkmaar, waar onder 't zingen van verschillende liederen den „Hout" en enkele straten werden afgewahdeld, tot groot ver maak van eenige Alkmaarsche tur ners. Vervolgens werden nog eenige ververschingen gebruikt en toen in looppas naar de bootdie net ver trokken was. Een reuzenteleurstelling. Alle hoop was echter nog niet ver vlogen, want in de verte lag ze stil en wachte voor de Bpoorbrug. Zou men het kunnen halen Een angstig oogenblik. Daar komt ala redder in den nood de bü allen welbekende „Rein" per flets aange reden en rapporteerde op verzoek der hügende troep aan de boot, dat P.P. in looppas kwam aangesneld; en ze wachtte. Van den tocht op de boot zullen we maar niet schrüren, maar hü duurde „veel te kort". Evenwel nu la de pret voor de Pro-Patrianen voorloopig gedaan. Nu wordt er 'weder hard gewerkt voor de uitvoering van den bond „Hol- landscb Noorderkwartier" te Oudkar- spel op 23 Juli a.s. P.P'era houdt je goed en werkt met evenveel lust en ü*er als vorig jaar, want dan zal ook dezen keer het succes niet uitblüven en smaken jullie de voldoening ook te Oudkarspel tot bloei van de gymnastiek te heb ben meegewerkt. Aetle In de Bouwvakken. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen: In Februari werd door de afdeeling Helder van den Alg. Ned. Timmerliedenbond, R. K. Timmer- liedenbond en Centrale Bond van Bouwvakarbeiders aan de afdeeling van den Ned. Aannemersbond ge vraagd eenige wüziging te willen brengen in loon en arbeidsduur van de Bouwvakarbeiders. Gevraagd werd voor de ttmmer- lieden een loon van 29 cent per uur, voor de metselaars 80 eent, en voor opperlieden 25 cent; invoering van den 10 urigen arbeidsdag, percentage voor over-, nacht- en Zondagaarbeid en handhaving van het bepaalde in de art. 1688c en d van het B.W. Een en ander vast te leggen in eene collectieve overeenkomst. Dit verzoek was voorzien van eene uitvoerige toelichting, waarin nood- zakeffikheid en mogelykheid van doorvoering op verschillende gronden werd aangetoond. De patroons opganisatie weigerde dit verzoek in te willigen, doch ver klaarde zich bereid, bü het korten van de dagen, met ingang van Octo ber, de loonen met een paar centen per uur te verhoogen, om hiermede eenigszins tegemoet te komen aan de duurdere levensomstandigheden. De gezellenorganisaties meenden hiermede geen genoegen te kunnen nemen en vroegen een onderhoud aan met het bestuur der patroons vereeniging, om te trachten door een bespreking én onderling overleg tot eenstemmigheid te komen. In tal van plaatsen, waar ook in eerste instantie partüen niet tot elkaar konden komen, werd door zulk een conferentie zeer dikwyls een bevredigede oplossing gevonden. En hetdient toch ook steeds het streven te wezen van alle be trokkenen, om alles te doen, wat er toe kan leiden, om ten opzichte vjn de arbeidsvoorwaarden parMjen tol eenstemmigheid te brengen. Elke patroons organisatie, die dan ook met den tüd medegaat, is steeds bereid om over een eventueel verzoek ten op- 141 Kanaalweg 142. zichte van dit belangrijk vraagstuk met de gezellen te onderhandelen. Hier ter stede werd echter het verzoek om eene conferentie afge wezen, ofschoon het nog in een persoonlijk onderhoud met den voor zitter van de afdeeling van den Aan nemersbond was toegelicht en ver dedigd. Natuurlyk heeft deze houding van de patroons tamelijk ontstemming gewekt bü de werklieden. Zü zien hierin een negeeren van hunne or ganisaties, en schynen dan ook niet van plan, zich hierbü zoomaar, zon der meer, neer te leggen. Deze week werd in eene gecombi neerde besturen-vergadering in tegen woordigheid van de Hoofdbesturen, de zaak uitvoerig besproken en over wogen wat er verder kon worden ge daan. Men kwam tot volkomen overeen stemming en den Hoofdbesturen werd opgedragen de verdere stoppen voor te bereiden en te regelen. Te hopen is het, dat alsnog over-, eenstemming wordt verkregen, daar - het anders zeer zeker tot stagnatie' in het bedrijf zou kunnen leiden. op Donderdag 29 Juni 1916. Aanwezig alle leden. Drie vaca tures. Na opening der vergadering en goedkeuring der nbtulen, wordt op voorstel van den heer G ru n w&ltl de openbare xitting geechorst en ovor- gegaan tot geheime zitting. Te kwart voor tien werd de open bare zitting heropend. Aan de orde zijn allereerst: Ingekomen stukken en mededeallngen. Goedkeuring van Gedeputeerde Sto ten op: a. Raadsbesluit van 80 Mei j.1. tot aankoop van een houten huisje m.et dito pakhuisje in de Klokstecg; b. als voren tot verkoop van een strookje grond in de Gravendwara- straat; c. als voren houdende vaststelling der 8e suppl. begrooting, dienst 1915 d. als voren om de kermis dit jaar niet té doen doorgaan. Dankbetuiging van W. IJbes, voor de hem toegekende gratificatie. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. Ontslag aanvrage van den heer G. van Hoek, onderwüzer school No. 1, met ingang van -1 Juliidem van den heer Corporaal, onderwüzer school No. 7a, met ingang van 6 Sept. a.s. Eervol verleend. Schrijven van Ged. Staten, waarin de goedkeuring van het Raadsbesluit inzake de stichting van een nieuwe school te Koegras wordt verdaagd. Voor kennisgeving aangenomen. Adressen van den Bond van Ge meente-arbeiders, van het R.-K. Kerk bestuur c. s. om subsidie voor hun Bewaarschool, worden in handen ge steld van B. en W. ten fine van prae- advies. Procesverbaal kasopname Gem.- ontvanger. In kas f 29377.08Vi Voor kennisgeving aangenomen. Ingezonden Mededeeling. Vleesch is kracht. Maar als gij vtel vleesch eet, dient gij op uw nieren te letten. Vleesch is een ander woord voor kracht. Sommige vleeschetende vol ken zün de beste en flinkste strüdem ter wereld, maar er is even goed kracht in ander voedsel. De Japanner voedt zich met rijst, de Italiaan met maca roni en groenten, de Schot met meel- Bpüzen. Want hoewel vleesch een hoog voêdingegehalte bezit, maakt het spoe diger urinezuur. En het is lichaams beweging, die verhindert dat dit ver gift zich verzamelt en rugpüu, rheu- mattek, jicht, zenuwpünen, niergruis en -steen, waterzucht, verharding der aderen en nierontsteking veroorzaakt. Twee of drie malen per dag vleesch eten zal u schaden, als gy niet vol doende lichaamsoefening neemt, want vleesch maakt urinezuur en urinezuur veroorzaakt nierkwalen, rheum&tlek en zenuwaandoeningen. Dit is de reden, dat zooveel vleesch- eters, die hun werk binnenshuis heb ben, door rugpün, vreemde pünen, duizeligheid, hoofdpün en waterstoor- nissen geplaagd worden en bffiven vermageren, zenuwachtiger en moede» loozer worden. Zulke menschen die nen minder vleesch te eten, over werk en zorgen te vermüden, te zor gen voor voldoende lichaamsoefening en slaap, in ruime mate water of melk te drinken, en hun nieren te hulp te komen met Foster's Rugpün Nieren Pillen. Dit geneesmiddel werkt recht streeks op de nieren en helpt haar om de nieronzuiverheden af te veeren. Te Den Helder verkrijgbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 98. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.- voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpün Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevonBto&nd handelsmerk. (54)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1